عمل پروستات با لیزر به چه صورت است؟

تصویر دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

غده پروستات به اندازه یک گردو دورادور گردن مثانه را احاطه کرده است و مجرای خروجی ادراری از درون پروستات می گذرد. این امر با گذر زمان باعث فشار به مجرای ادراری و تنگ شدن مجرا شده و باعث می شود که اختلال در تخلیه ادراری (از قبیل تکرر ادرار، سوزش ادرار، قطره قطره شدن) ایجاد شود و در نهایت ممکن است باعث احتباس ادراری نیز بشود.

بزرگی پروستات در همه مردان بالای 50 سال دیر یا زود ایجاد می شود. هنوز در دنیا راهی برای جلوگیری از بزرگی پروستات کشف نشده است. بزرگی خوش خیم پروستات مربوط به سن است (مثل سفیدی موها، چروک پوست و دیگر تغییراتی که با سن ایجاد می شود) و بیماری به حساب نمی آید.

بزرگی پروستات

علاوه بر بزرگ شدن پروستات با گذر زمان، التهاب پروستات و سرطان پروستات 2 بیماری دیگر غده پروستات در مردان می باشند. مردانی با بزرگی پروستات که مشکلات ادراری پیدا می کنند و تخلیه ادرارشان باعث اختلال در کیفیت زندگیشان می شود، نیازمند درمان می باشند.پروستات عصبی به چه معناست؟

درمان بزرگی پروستات

درمان بزرگی پروستات شامل موارد زیر می باشد:

1-درمان دارویی

2-درمان آندوسکوپی

3- عمل جراحی باز پروستات 

در مردان با علائم خفیف بزرگی پروستات، درمان دارویی شامل پرازوسین- ترازوسین- تامسولوسین- پروتال که مهار کننده گیرنده های آلفا هستند، می شود. این گیرنده ها به وفور در مجرای پروستات وجود دارند. مصرف این داروها باعث شل شدن مجرای پروستات می شود و تخلیه ادرار را راحت می کند.

دومین درمان بزرگی پروستات، درمان آندوسکوپی آن می باشد. در روش درمان آندوسکوپی پروستات، غده پروستات را از درون مجرا که باعث انسداد مجرا شده حذف می کنند. روش های مختلفی برای درمان آندوسکوپی پروستات وجود دارد که عبارتند از:

 • TURP یا تراشیدن پروستات از طریق مجرا
 • حذف غده پروستات از طریق لیزر
 • تبخیر پروستات
 • روش میکرویو

نکته مهم در درمان آندوسکوپی پروستات، در نظر گرفتن سایز و اندازه پروستات و مشکل بزرگ شدن آن می باشد. مردانی که پروستات بزرگ بالای 100 گرم و با لوب میانی برجسته شده به داخل مثانه دارند، موردهای خوبی برای درمان آندوسکوپی نمی باشند و بهتر است با عمل جراحی باز درمان شوند.

دلیل مبتلا شدن به پروستات چیست؟

عمل پروستات به روش آندوسکوپی و لیزر چگونه است؟

عمل پروستات با لیزر که اغلب با بی حسی نخاعی انجام می شود، بیمار به صورت سرپایی روز عمل به بیمارستان مراجعه و پس از انجام مشاوره های بیهوشی و در صورت نیاز مشاوره و ویزیت قلب، در بیمارستان بستری می شود.

بیمارانی که داروهای رقیق کننده خون از قبیل پلاویکس، اسویکس مصرف می کنند باید حداقل یک هفته قبل از عمل، داروهای خود را با نظر دکتر متخصص قلب قطع کنند. بیمار در اتاق عمل در موقعیت کیتوتومی قرار می گیرد و با عبور دوربین از طریق مجرا، محل بزرگی پروستات را مشخص و تحت عمل جراحی آندوسکوپی قرار می گیرد.

مزایای عمل جراحی آندوسکوپی و لیزر پروستات چیست؟

 • بزرگترین حسن عمل پروستات با لیزر، درمان آندوسکوپی و عدم شکاف جراحی روی پوست و عدم باز کردن مثانه می باشد، لذا باعث می شود که بیمار سریعاً به کار و بار و فعالیت های روزمره زندگی برگردد.
 • دومین حسن درمان به این روش، کنترل کامل خونریزی از محل عمل می باشد چرا که با دید مستقیم توسط دوربین، محل های خونریزی دقیقا کنترل می گردد و اغلب نیاز به تزریق خون، حین و بعد از عمل پیدا نمی کنند.
 • حسن دیگر عمل آندوسکوپی و لیزر پروستات، زمان کم بستری در بیمارستان است و اصولاً با یک شب بستری در بیمارستان، فردای عمل سوند از بیمار خارج و از بیمارستان مرخص می شوند.

آیا درمان آندوسکوپی و لیزر پروستات خطرناک است؟

در صورت انتخاب درست بیمار و تجربه کافی پزشک معالج، اصولاً درمان آندوسکوپی پروستات، درمان طلائی پروستات های زیر 70 گرم می باشد.

عمل آندوسکوپی پروستات مثل هر عمل دیگری ممکن است توأم با عوارضی از قبیل خونریزی حین و بعد از عمل، نیاز به تزریق خون جایگزین و یا پاره گی کپسول پروستات باشد. انتخاب درست بیمار و مهارت کافی جراح، احتمال وقوع این عوارض را بسیار پایین می آورد.

مدت زمان عمل پروستات با لیزر چقدر است؟

بسته به مهارت جراح و اندازه پروستات، زمان عمل متغییر می باشد. همچنان که ذکر شد در صورت فراهم بودن شرایط، زمان عمل از 30 دقیقه تا یک ساعت طول می کشد.

مراقبت بعد از عمل آندوسکوپی و لیزر پروستات

بعد از عمل برای بیمار 24 تا 48 ساعت سوند فولی سه راه گذاشته شده و همزمان شستشو از طریق سوند برای پاکسازی و تخلیه لخته های احتمالی شروع می شود. زمان شستشو بسته به شفاف بودن ترشحات سوند از 24 تا 48 ساعت می باشد. برای بیمار همزمان آنتی بیوتیک و سرم تزریقی به مدت 24 تا 48 ساعت شروع می شود.

چند ساعت بعد از عمل، رژیم مایعات برای بیمار شروع می شود. 24 تا 48 ساعت بعد از عمل سوند بیمار خارج می شود و بیمار از بیمارستان مرخص می گردد. سوزش ادرار و خون در ادرار برای مدتی بعد از عمل نرمال بوده و با مصرف مایعات تدریجاً از بین می رود. جهت جلوگیری از خونریزی احتمالی به بیمار توصیه می شود فعالیت های جنسی خود را یک ماه به تأخیر بیندازد.

نکته مهمی که قبل از عمل به بیماران گفته می شود این است که بعد از عمل آندوسکوپی و عمل جراحی باز، مایع منی حالت برگشت پیدا کرده و به داخل مثانه می ریزد و با ادرار دفع می شود که این موضوع برای کسانی که نمی خواند بچه دار شوند مهم نیست. نکته مهم دیگر این است که چه عمل آندوسکوپی و لیزر پروستات و چه عمل جراحی باز و خوش خیم پروستات، روی میل جنسی و توان جنسی مردان خوشبختانه هیچ اثر منفی ندارد.

4/5 - (47 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ابراهیم پنجشنبه ۲۸ تیر ۳( 5 روز پیش) تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکترpsa من 5/5میباشد اسکن استخوان بدم تا خیالم راحت بشه ؟سن 61
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۸ تیر ۳( 5 روز پیش)
   دوست عزیز قبلا هم سوال پرسیده بودین ابتدا باید براتون psa تکرار باشه اگر مجددا بالا بود ابتدا باید نمونه برداری انجام بشه سپس بررسی های بیشتر اسکن استخوان اندیکاسیون داره همینجوری انجام نمیشه
 • تصویر کاربر علی جمعه ۱ تیر ۳( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  سلام
  میخواستم بدونم دیر ارضایی و تحریک مکرر و چندباره بدون ارضا شدن میتونه باعث ایست قلبی و سرطان بشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱ تیر ۳( 1 ماه پیش)
   خیر منجر به ایست قلبی و یا سرطان نخواهد شد
 • تصویر کاربر فتحی سه شنبه ۱ خرداد ۳( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  سلام . جناب دکتر خسته نباشید من حدود ۶۵ سال سن دارم بزرگی پروستات حدود۶۵ تکرر و سوزش ادرار دارم وبا این وضع تقریباً مدتی است سازگار پیدا کرده ام شبها معمولا در صورت استفاده مایعات سه بار برای دفع ادرار از خواب بلند می‌شوم آیا جنابعالی با استفاده از آندوسکوپی یا تبخیر توصیه می فرمائید که توسط جنابعالی عمل بشوم توضیحاً بزرگی پروستات به طرف مثانه می باشد در پایان کدام روش را برایم در نظر خواهید گرفت psa حدود ۳۰۵ و free /۳۰ می باشد . ممنون . فتحی
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱ خرداد ۳( 2 ماه پیش)
   روش تبخیر رو توصیه نمیکنم روش TURP امتحان خود را پس داده است
 • تصویر کاربر Ali جمعه ۲۱ اردیبهشت ۳( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 49 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من 58 سالمه سالم ورزشکار و به شدت فکرم مشغول در آبان 13402به علت سوزش ادرار با psa چهار به پزشک مراجعه کردم 20روز انتی بیوتیک خوردم ازمورخ اول دیماه درمورخ16دیماه به زیر 2 امد مجددا درتاریخ 26 بهمن ماه به4رسید با فری093یعنی 23درصد. در فروردین ماه یک رژیم گیاهی گرفتم و در اول اردیبهشت به psa3رسید. 15روز بعد هم در مورخ 15 اردیبهشت به psa3.77رسید فقط دو روز بعد psa4.7وfree1.27رسیده است مجددا تکرار کردم ظرف 24 ساعت همچنان بالایpsa4.7سوال اینکه ظرف دو روز psaاینقدر بالا برود. مشکلی نیست؟البته دکتر اینجا (من خارج از کشور هستم)گفت freeبالاتر از 025هست مشکلی نیست. ‌و توصیه کرد اگر سابقه وراثت ندارم. غربالگری را انجام ندهم. سوال من اقای دکتر با توجه به عرائض بالاشامل دو سوال است. سوال1:با توجه به افزایش psaظرف دو روز که حدودا یک ماه هم هست رابطه جنسی نداشتم. چه چیزی می‌تواند باشد به نظر شما مشکلی هست؟استرس و تغذیه تاثیر دارد؟سوال دوم دکتر در اینجا گفت پیگیری این مسئله را توصیه نمی کنم چون هنوز سود و زیان آن مشخص نیست. نظرتان چیست؟ سلام اقای دکتر من 58 سالمه سالم ورزشکار و به شدت فکرم مشغول در آبان 13402به علت سوزش ادرار با psa چهار به پزشک مراجعه کردم 20روز انتی بیوتیک خوردم ازمورخ اول دیماه درمورخ16دیماه به زیر 2 امد مجددا درتاریخ 26 بهمن ماه به4رسید با فری093یعنی 23درصد. در فروردین ماه یک رژیم گیاهی گرفتم و در اول اردیبهشت به psa3رسید. 15روز بعد هم در مورخ 15 اردیبهشت به psa3.77رسید فقط دو روز بعد psa4.7وfree1.27رسیده است مجددا تکرار کردم ظرف 24 ساعت همچنان بالایpsa4.7سوال اینکه ظرف دو روز psaاینقدر بالا برود. مشکلی نیست؟البته دکتر اینجا (من خارج از کشور هستم)گفت freeبالاتر از 025هست مشکلی نیست. ‌و توصیه کرد اگر سابقه وراثت ندارم. غربالگری را انجام ندهم. سوال من اقای دکتر با توجه به عرائض بالاشامل دو سوال است. سوال1:با توجه به افزایش psaظرف دو روز که حدودا یک ماه هم هست رابطه جنسی نداشتم. چه چیزی می‌تواند باشد به نظر شما مشکلی هست؟استرس و تغذیه تاثیر دارد؟سوال دوم دکتر در اینجا گفت پیگیری این مسئله را توصیه نمی کنم چون هنوز سود و زیان آن مشخص نیست. نظرتان چیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۱ اردیبهشت ۳( 2 ماه پیش)
   باید مجددا آزمایش بدین با توجه به سنتون و بالا بودن psa
 • تصویر کاربر افتخاری چهارشنبه ۲۲ فروردین ۳( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 58 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر اقای دکتر
  این آزمایش پدرمه میخاستم ببینم مشکوک نیس به بدخیمی؟
  پروستاتش بزرگ شده ۶۷ccهس
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۱ فروردین ۳( 3 ماه پیش)
   ۱ ماه بعد مجددا psa تکرار شود
  2. تصویر کاربر افتخاری سه شنبه ۲۱ فروردین ۳( 3 ماه پیش)
   سلام اقای دکتر الان ازمایش سرطان نشون داده یا نه؟ میشه بیشتر راهنمایی بفرمایین؟؟
  3. تصویر کاربر افتخاری سه شنبه ۲۱ فروردین ۳( 3 ماه پیش)
   آقای دکتر من منتظر پاسخ شما هستم باتشکر
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۲ فروردین ۳( 3 ماه پیش)
   خیر سرطانی نیست یک ماه بعد تکرار شود
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر مسعود شنبه ۱۸ فروردین ۳( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 44 مشاهده پرسش
  سلام عرض ادب خدمت استاد خوش خو و مردم دار ،،بنده چهل سالم هست،از دوسال پیش با حجم پروستات ۳۶ در سونوگرافی جهت مراقبت پیش اورولوربست رفتم ،،خداروشکر علایم ادراری ندارم ،نه تکرر ،نه شب بلند شدن ،ولی چون دوسال پیش پدرم رو به حاطر سزطان پانکراس از دست دادم بسیار استرس و اضطزاب رو همراه خودم داشتم و دارم،دکتر جان بنده دوباره امسال سونو دادم حجم پروستات شده بود از عدد (۳۶ به ۴۰) و یه مقدار نوک التم درد دارم ،،اول اینکه دلیل بزرگ شدن پروستاتم چی میتونه باشه میخام جلوش رو بگیرم و اینکه رژیم غذایی گرفتم گوشت قرمز و تندی جات و لبنیات زیاد نمیخورم و تنها مشکل فعلی درد الت میباشد ،،بدون هیچ علایم ادراری ،،مرحمت بفرمایین بنده رو راهنمایی کنین ،،
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۸ فروردین ۳( 3 ماه پیش)
   تست psa انجام بدین
 • تصویر کاربر زاهدی شنبه ۱۱ فروردین ۳( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
  سلام وعرض ادب خدمت دکترمن ۶۰ساله هستم ۳ساله قرص مصرف کردم برای پروستاد اما امسال که سونوگرافی انجام دادم افزایش یافته ۹۲ccشده وفتق هم دوطرف شده برای عمل میخواستم خدمت شما برسم آیا ۲تا عمل روانجام میدیدشما ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۱ فروردین ۳( 3 ماه پیش)
   با مدارک کامل خودتون جهت ویزیت حضوری و تعیین پلن جراحی به مطب مراجعه کنید همکاران مطب با شما جهت هماهنگی های لازم تماس خواهند گرفت
 • تصویر کاربر امیر سه شنبه ۲۹ اسفند ۲( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 61 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام و آرزوی قبولی طاعات
  با توجه به مدارک پیوست لطفا ادامه وضعیت بیمار و روند درمان بیماری را بفرمایید. با توجه به تعطیلات از کی ضرورت دارد که درمان شروع شود. حال عمومی بیما خوب است.
  ضمنا آدرس و شماره تلفن مطب نیکان در سایت شما ثبت نشده است.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۷ اسفند ۲( 4 ماه پیش)
   نمونه برداری پروستات بعد از ام آر آی انجام شده؟
  2. تصویر کاربر امیر یکشنبه ۲۷ اسفند ۲( 4 ماه پیش)
   بله، با سپاس،2 صفحه گزارش ام آر آی با حاجب و بدون حاجب را هم ارسال کردم.
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۷ اسفند ۲( 4 ماه پیش)
   با مدارک کامل خودتون جهت ویزیت حضوری و تعیین پلن جراحی به مطب مراجعه کنید همکاران مطب با شما جهت هماهنگی های لازم تماس خواهند گرفت
  4. تصویر کاربر امیر یکشنبه ۲۷ اسفند ۲( 4 ماه پیش)
   درودها. ببخشید، اونجوری که خودم متوجه سرطان پروستات دارم و متاستاز کرده، از شما درخواست دارم بفرمایید درست فهمیدم؟ ضمنا چه جراحی باید انجام بشه

   دیروز با مطب قلهک برای نوبت تماس گرفتم گفتند اول عکس مدارک را با واتساپ بفرستید برای سال بعد نوبت میدیم. الان موفق شدم فرستادم.
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۹ اسفند ۲( 4 ماه پیش)
   خیر راجع به متاستاز و سرطان فعلا قطعی نیست نیاز به نمونه برداری مجدد دارد شمارتون به همکاران مطب ارجاع شده با شما تماس خواهند گرفت
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر سعید سه شنبه ۲۹ اسفند ۲( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 53 مشاهده پرسش
  باسلام.جناب دکتر ایا لرز چندین ماه بدن مخصوصا بالای کمر و درد مفاصل پا زانو هم و استخوان های لگن درناحیه نشیمن جزو عوارض التهاب پروستات هسا یا خیر.البته درد و سوزش مقعدی و سوزش خیلی خفیف ادرار هم دارم.چرک یا درد حین انزال ندارم.کم شدن فشار ادرار یا تکه تکه شدن ادرار هم به اون صورت ندارم.کشاله ران زیر شکم هم سمت چپ چندین ماهه درد میکنه ازمایش خون وسونو و کشت ادرار هم دادم اوکی بود همه چیز من جمله سایز پروستات.psa هم 1.36
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۷ اسفند ۲( 4 ماه پیش)
   خیر دردهای استخوانی به پروستات مرتبط نیست
  2. تصویر کاربر سعید یکشنبه ۲۷ اسفند ۲( 4 ماه پیش)
   لرز طولانی مدت از داخل بدن طوری که دمای بدن با دماسنج عادی باشد ولی لرز از داخل شبیه لرزهای عفونی یا انفولانزا چطور دکتر .این علایم التهاب غیرباکتریایی مزمن هست یا خیر
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۹ اسفند ۲( 4 ماه پیش)
   میتونه از علائم نادر پروستاتیت باشه
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر اصلانی پنجشنبه ۲۴ اسفند ۲( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 54 مشاهده پرسش
  ارسال نتیجه پاتولوژی، درخواست تفسیر وراهنمایی برای درمان
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۴ اسفند ۲( 4 ماه پیش)
   چک سریال psa سه ماه بعد انجام بدین اگر سیر افزایشی داشت باید ام آر آی پروستات انجام شود
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

دوشنبه

تعطیل است

سه شنبه (مطب نیکان)

13:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 14:00

جستجو

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر