مراقبت های بعد از عمل جراحی پروستات

بعد از عمل جراحی پروستات تا مدتی ممکن است بی اختیاری ادرار داشته باشید که امری طبیعی می باشد نگران نباشید، مدتی طول می کشد و به مرور برطرف خواهد شد.

۱- برای 4 تا 6 هفته بعد از جراحی پروستات از بلند کردن اجسام سنگین خود داری کنید.

۲- فعالیت های خود را به مرور افزایش دهید.

۳- از رانندگی در جاده های پر دست انداز خود داری کنید و حد مجاز رانندگی نباید بیشتر از 2 ساعت باشد.

۴- بعد از جراحی پروستات رژیم غذایی شما معمولی خواهد بود مگر پزشک شما نظر دیگری داشته باشد.

۵- از نوشابه های الکلی وغذاهای محرک مثل کافئین ( در قهوه، چای و نوشابه های حاوی کولا ) خودداری کنید.

آموزش مراقبت از خود در منزل بعد از جراحی پروستات

✅ در منزل مرتب راه بروید و تحرک داشته باشید.

✅ از نشستن به مدت طولانی ( بیش از 2ساعت) خود داری کنید.

✅ با رعایت رژیم غذایی نظیر سبزیجات و میوه جات و یا با تجویز مصرف ملین از طرف پزشک از یبوست خود داری کنید.

✅ از مصرف غذاها و نوشابه های محرک¬ خود داری کنید.

✅ مایعات زیاد بنوشید ( 8 تا 10 لیوان) تا ادرار رقیق شود.

✅ هنگام دفع زور نزنید، و بار سنگین بلند نکنید.

✅ مرتب با ورزش های پرینه مثل جمع کردن و شل کردن خود، ایستادن و نشستن، عضلات ناحیه باسن را تقویت کنید.( 10 بار در ساعت)

✅ هنگام دفع جریان ادرار را قطع و وصل کنید. این کار کمک به تقویت اسفنگترها و کنترل ادرار می نماید.

✅ تا مدتی ممکن است بی اختیاری ادرار داشته باشید که امری طبیعی می باشد نگران نباشید، مدتی طول می کشد و به مرور برطف خواهد شد.

✅ مشکلات ادراری را گزارش کنید.

✅ 8 هفته بعد از جراحی پروستات مجاز به فعالیت جنسی می باشید.

✅ در صورت ناتوانی جنسی از مشاوره کمک بگیرید.

✅ در صورت داشتن سوند ادرار در منزل بایستی کیسه ادرار پائین تر از سطح بدن باشد، کشیده نشود و به محض اینکه دو سوم کیسه پر شد تخلیه گردد.

✅ داروهایی که برایتان تجویز شده سر موقع استفاده کنید و مقدار آنرا کم و یا زیاد نکنید.

✅ چنانچه دارویی را فراموش کردید بخورید و اگر نزدیک به ساعت بعدی می باشد آنرا نخورید و داروی ساعت بعدی را بخورید.

✅ در صورت پیدایش علایم و نشانه¬هایی مثل بسته شدن راه ادرار، احساس پری در مثانه، احساس نیاز به دفع ادرار، اسپاسم (گرفتگی عضلات) مثانه، نشت ادرار اطراف سوند، کاهش ادرار یا قطع ادرار در کیسه ادرار به مدت 4 ساعت و علایم عفونت ادرار شامل تب، لرز، گیجی، بی قراری فوراً به جراح خود گزارش دهید.

آیا بعد از جراحی پروستات فرد دچار اختلال نعوظ می شود؟

خطر اختلال نعوظ و بی اختیاری ادرارنگرانی بزرگی بعد از جراحی پروستات ایجاد می کند و احتمال دلیل ترس بسیاری از مردان از این فرآیند است.

چندین عامل وجود دارند که میتوانند احتمال بی اختیاری ادرار بعد از جراحی را تخمین بزنند، شامل عملکرد جنسی مرد قبل از این فرآیند و نوعی از جراحی که انجام شده هستند. درحالی که بعضی از پژوهش ها نشان داده اند که روش retropubic خطر کمتری برای ایجاد بی اختیاری ادرار در طولانی مدت دارد، دیگر پژوهش ها نشان داده اند که نوع جراحی اهمیت کمتری درمقابل مهارت جراحی که عمل را انجام داده است دارد.

به طور ایده آل، جراحی صحیحی که توسط یک جراح توانا انجام شود بهترین عملکرد جنسی بعد از جراحی پروستات را به دنبال خواهد داشت. در مواجهه با اختلال نعوظ، یک صحبت راحت با شریک جنسی تان میتواند کلید حفظ رابطه جنسی تان باشد. درحالی که رابطه جنسی مهم است، اما تنها راه رسیدن به لذت جنسی در مردان و زنان نیست. ارتباط جنسی میتواند حفظ شود، اما ممکن است نیازمند تلاش بیشتری درمقایسه با گذشته باشد.

آیا ممکن است فرد بعد از جراحی پروستات دچار بی اختیاری ادراری شود؟

بی اختیاری ادرار یک مشکل شایع برای مردان بعد از جراحی پروستات است و معمولا هنگامی که کاتتر خارج میشود رخ می دهد. انواع مختلفی بی اختیاری ادراروجود دارد. بی اختیاری تنشی هنگامی ایجاد میشود که فشار روی مثانه افزایش یافته باشد، مانند زمانی که عطسه و سرفه میکنید یا هنگام بلند کردن اجسام سنگین. این نوع شایع ترین عارضه بعد از جراحی است. بی اختیاری فوری زمانی ایجاد میشود که بی درنگ نیاز به ادرار کردن پیدا کنید و ادرار داشته باشید. بی اختیاری ترکیبی اصلاحی برای تجربه هر دو نوع بی اختیاری است.

برای بیشتر مردان، حتی مقدار کمی ترشح ادرار میتواند ناراحت کننده باشد. و درحالی که بسیاری از افراد مقداری بی اختیاری بعد از جراحی را تجربه خواهند کرد، این مشکلی است که به صورت چشم گیری بعد از ماه نخست بهبود خواهد یافت. بعد از یک سال، فقط درصد کمی از مردان نیاز به پد بی اختیاری برای پیشگیری از ترشح ادرارشان دارند.

دکتر حسین کرمی متخصص کلیه و مجاری ادراری

منبع: دانشگاه علوم پزشکی لرستان

مراقبت های بعد از عمل جراحی پروستات
3.3 (66.67%) 6 رای

سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  
امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر امیدصوفی سه شنبه ۸ آبان ۱۳۹۷ ۲۱:۵۱( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام .پدر من حدود یک ماه است که عمل پروستات کرده .چند روز پیش نتیجه آزمایش پروستاتش اومده گفتم ملاحضه بفرمایید نتیجه رو بهم بگید باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۸ آبان ۱۳۹۷ ۲۱:۵۱( 2 هفته پیش)
   باید دکترتان را در جریان قرار دهید
 • تصویر کاربر فرزاد جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷ ۱۶:۴۸( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  بنده 50 سالم پروستاتم بزرگتر از حد طبی مقداری بیضه و زیر بیضه درد می گیرد رفتم دکتر گفت مهم نیست عفونت پروستات است قرص سیپروفلاکسا سین بهم داد ولی یک روز خوردم راش پستی پیدا کردم و کهیر زدم به دکتر گفنم این طور شدم گفت عوارض دارو است دارو را قطع کن و چیزی نمی خواهد بخوری خودش خوب می شود خواستم سوال کنم ایا قرص دیگه ای است که عفونت پروستات خوب کند و عوارضش کم باشد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷ ۱۶:۴۸( 4 هفته پیش)
   اگر ادرارت راحت میاید داردو نخورید
 • تصویر کاربر پرهام چهارشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۷ ۰۹:۵۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  ممنون كه جواب من را داديد آقاي دكتر اما بنده فقط ٢١ سال دارم رابطه جنسي تا حالا نداشتم ورزش كار هستم هروز در لگن روزي ٢ بار ميشينم يعني تا اخر عمرم اين درد شديد رو دارم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۷ ۰۹:۵۹( 1 ماه پیش)
   از مظر من مهم نيست
 • تصویر کاربر حسین چهارشنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۷ ۱۰:۲۲( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من یک ماه پیش دچار درد در ناحیه مثانه و زیر دل شدم که وقتی خدمت اقای دکتر عباس کشاورز رسیدم گفتن که باید سیستوسکوپی بشم تا بفهمن ک مشکل چیه بعد از عمل گفتن ک عفونت و سنگ در حالب بود و سوند دبل چی یا همون فنر گذاشتن..بعد از یک ماه ک برای دراوردن فنر اقدام کردم گفتن باید سونوگرافی‌بشم .در سونوگرافی اتفاقی متوجه شدم دچار واریکوسل گرید2 هستم و خیلی اعصابم داغون شد .دقیقا از همان لحظه ای ک فهمیدم دچار درد بیضه چپ کشاله ران و سمت چپ زیر دل شدم خیلی بهش فکر میکنم و کلا داغونم کرده البته اینم بگم که مم 28 سالمه و متاهلم و یک فرزند هم دارم.بیشتر نگرانی من ناباروری برای فرزندان بعدی البته من 6.7 سال ک مرتب ببضه هامو چک میکنم و از همان موقع متوجه کوچک بودن بیضه چپ نسبت ب راست بودم و اینکه تورم رگها رو احساس میکردم ولی اهمیت نمیدادم .ولی الان داغونم..وسوال دیگه اینکه تو سونوگرافی حجم پروستاتم14 سی سی بود ولی دکترم واسم قرص پروستاکر واسه 50 روز تجویز کرده وقتی علت و پرسیدم گفت التهاب خفیف پروستات داری .حالا موندم قرصها رو بخورم یا ن و اینکه واریکوسل و درش و چیکار کنم...
  در ضمن تو سونوگرافیم التهاب مثانه هم نشون داده و سوزش شدید و درد بعد ادرار هم دارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۷ ۱۰:۲۲( 1 ماه پیش)
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۷ مهر ۱۳۹۷ ۰۸:۱۶( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  وجود چند کانون کلسفیه به ابعاد 6میلیمتر در پروستات منظور سونو گرافی چیه کلیسفیه چرک هست ؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۷ مهر ۱۳۹۷ ۰۸:۱۶( 1 ماه پیش)
   طبيعي است جاي نگراني نيست
 • تصویر کاربر ف شنبه ۷ مهر ۱۳۹۷ ۰۷:۳۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام
  آقای دکتر بنده خانمی ۲۸ ساله و از بیماران شما باتشخیص مثانه بیش فعال هستم. الان ماه ششم بارداری هستم قبل بارداری یوریناسین مصرف میکردم ک بعد از تصمیم برای بارداری دارو رو قطع کردم و خداروشکر در طی بارداری تاالان مشکل خاصی نداشتم. ولی سوال من در رابطه با انتخاب نوع زایمان هست ک پزشک زنان فرمودن شما حتما باید نظرتونو بفرمایید؟ از نظر شما انجام زایمان طبیعی میتونه انتخاب مناسبی برای من باشه یاخیر؟ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۷ مهر ۱۳۹۷ ۰۷:۳۹( 1 ماه پیش)
 • تصویر کاربر شنوا شنبه ۷ مهر ۱۳۹۷ ۰۷:۳۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من خانومی 28 ساله متاهل هستم و الان تو دوره قاعدگی هستم که سوزش ادرار شدید گرفتم.به دلیل شدت درد فنازوپریدین مصرف کردم. چه مدت باید از مصرف فنازو بگذره تا بتونم ازمایش بدم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۷ مهر ۱۳۹۷ ۰۷:۳۷( 1 ماه پیش)
 • تصویر کاربر مذکر سه شنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۷ ۰۹:۳۵( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر خسته نباشید
  بنده 17 سال سن دارم و گاهی اوقات اواخر و اوایل ادرارم که فشار ادرار کم میشود، ادرار دوشاخه است، سوزش، درد، تکرر ادرار هم ندارم.
  آیا التهاب پروستات دارم؟ یا اینکه یکی دیگر از عوارض خودارضایی است؟
  باتشکر.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۷ ۰۹:۳۵( 2 ماه پیش)
   شايد تنگي مجرا داريد سيستوسكوپي بهتر است٠٢١٢٢٦٤٢٧٤٤
 • تصویر کاربر آراد جمعه ۹ شهریور ۱۳۹۷ ۱۴:۲۰( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  برادر بنده ۴۲ سال سن سونوگرافی پروستات و کلیه انجام داده. اندازه پروستات ۴۴×۴۱×۳۴ و حجم ۳۵cc. اکوی هتروژن و لکه خون مشاهده شد. آزمایش psa توتال و آزاد ۰/۶۶ و۰/۰۸. کلیهاش هردوتا شن و دارن. علائم تکرر و ناراحتی و مشکلات دیگه ندارن.نظر شما چیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۹ شهریور ۱۳۹۷ ۱۴:۲۰( 2 ماه پیش)
 • تصویر کاربر امیر سه شنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۷ ۰۹:۲۳( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام پروفسور کرمی عزیز، ممنون از توجه شما، بنده 34 ساله و متاهل، از دی ماه سال 96 دچار تکرر ادرار شدم البته سردی هوا بی دلیل هم نبود و گاها اواسط شب جهت تخلیه ادرار از خواب بیدار می شدم، و ضمناً دچار علائمی همچون درد حین انزال، قطر کم ادرار ، جهش کم ادرار و فشار کم جهت تخلیه به مرور زمان شده بودم، پس از سونوگرافی و سی تی اسکن مشخص شد که حجم پروستات 42 سی سی می باشد و باقی مانده ادرار 90 سی سی، بعد ازمراجعه به متخصص ارولوژی تشخیص التهاب پروستات را دادند و گفتند که بزرگی پروستاتم از نوع بزرگ سالان نیست، مدت 2 ماه تا پایان سال 96 قرص پروزاسین 1و تاسیکر 5 و باکلوفن 10 مصرف نمودم، علائمم بهتر شد و حجم پوستات 36 سی سی شد و باقی مانده ادرار 35 سی سی ، دکترمتخصص دو ماه دیگر مصرف قرص ها را تکرار کرد با دوز کمتر و به جای پروزاسین1قرص تروزاسین 2 را تجویز نمودند، پس از اتمام مجدد سونوگرافی کرده حجم پروستات اینبار 40 سی سی و باقی مانده ادرار 50 سی سی، مجددا دکتر متخصص دوز قرص ها را نصف کرده و یا یک شب در میان و قرص باکلوفن را قطع نمودند، پس از دو ماه مجددا سونوگرافی نموده تغییری در حجم پروستات دیده نشد ، ( حجم 39 سی سی و باقی مانده ادرار 60 سی سی )،از آنجایی که همسرم قصد بارداری داشتند دکتر زنان ایشان برای چکاب بنده آزمایش اسپرمو گرام تجویز نمودند، پس از انجام آزمایش rbc , wbc به صورت abnormal بوده ولی تعداد و حرکت اسپرم ها و حجم و ... خوب بود ، ضمنا آزمایش خون انجام دادم مورد خاصی نبود و همه چیز نرمال و کشت ادرام هم منفی بود، دکتر زنان قرص سپیروفلوکساسین 500 به تعداد 30 عدد تجویز کرده و مصرف نمودم وپس از آن دکتر ارولوژ هم قرص کلاریترومایسین 500 به تعداد 14 عدد مصرف نمودم و گفتند می توانید هم زمان برای بارداری اقدام نموده و مشکلی نیست، پس از مصرف قرص ها مجددا ازمایش اسپرمو گرام انجام دادم که باز هم نتایج rbc , wbc نرمال نبود مجدد 3 هفته بعد تکرار نمودم و باز هم تغییری حاصل نشد ، سونوگرافی هم انجام دادم و به دکتر ارولوژ مراجعه نمودم و تغییری در کاهش حجم و باقی مانده ادرار مشاهده نشد دکتر گفتند دیگر نیازی به مصرف هیچ قرصی نیست، و در پاسخ به نتایج اسپرمو گرام گفتند که متعجبند که چرا نتایج با مصرف قرص های آنتی بیوتیک باز هم نتایج نرمال نیست، و بدون هیچگونه تجویز دارویی بنده را مرخص نمودند، جهت اطلاع همسر بنده باردار شدند و در هفته هشتم به دلیل اینکه جنین تا هفته ششم بیشتر رشد نکرده بود سقط جنین داشتند،ضمنا همسر بنده آلوده به ویروس سفلیس بودند که با تجویزپنی سلین تحت درمان قرار گرفته اند قابل توجه اینکه vdrl من طی یک سال گذشته که دو بار انجام داده ام منفی بوده که دکتر عفونی گفتند که چون بیماری همسرم در مرحله ثانویه بوده بنده آلوده نشده ام و نگرانی در خصوص آلوده شدن نداشته باشم و همینطور جهت اطلاع من رفتارپر خطر جنسی نداشته و ویروس هپاتیت و ایدز و هیچ بیماری جنسی دیگری ندارم. حال سوال من این است که عفونت موجود در اسپرمم مربوط به چیست و آیا علت بزرگی پروستاتم همین موضوع می باشد , (البته در حال حاضر تکرر ادرارم کمتر شده و شب بیداری ندارم ولی صبح ها تحت فشار بیدار می شوم فکر می کنم به علت فصل گرما و تعریق زیاد مشکلاتم در حال حاضر کمتر شده و در فصل سرما مجددا دچار مشکل شوم )راه درمان این عفونت و بزرگی پروستاتم (التهاب پروستات) چیست،؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ چه دارویی مصرف کنم؟؟؟؟؟؟؟؟ آیا ممکن است سقط جین همسرم به علت عفونت مایع اسپرم من بوده باشد؟ تصاویر آخرین سونوگرافی و نتایج اسپرموگرام سه دوره به پیوست ارسال می گردد. ممنون از توجه شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۹ شهریور ۱۳۹۷ ۱۴:۱۲( 2 ماه پیش)
  2. تصویر کاربر امیر جمعه ۹ شهریور ۱۳۹۷ ۱۷:۰۷( 2 ماه پیش)
   ممنون آقای دکتر عزیز از پاسخ هوشمندانه شما، فقط در خصوص رفع عفونت اسپرمم اشاره ای نکردین که آیا دارو نیاز هست برای نرمال شدن rbc , wbc
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۷ ۰۹:۲۳( 2 ماه پیش)
   نيازي نيست
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر