جواب همه سوالات شما راجع به واریکوسل

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

آقای علی 28 ساله و خانم زهرا 22 ساله که از 4 سال پیش ازدواج کرده اند و از دو سال پیش بدون استفاده از وسایل جلوگیری اقدام به باروری کرده اند و بچه دار نمی شوند، برای پیگیری مشکل شان به مطب دکتر کرمی مراجعه نموده اند که سوالات و جواب دکتر کرمی را در رابطه با مشکل ناباروری زوجین نامبرده مرور می کنیم:

زود انزالی در زنان

سوالات متداول:

بعد از اقدام به باروری بدون استفاده از وسایل جلوگیری، چند مدت باید صبر کرد و یا چند مدت اگر بچه دار نشویم طبیعی است؟

دکتر کرمی: اگر بعد از 12 الی 18 ماه اقدام به باروری مؤثر و داشتن روابط جنسی منظم و بدون جلوگیری از زوجین بچه دار نشوند باید از نظر علت ناباروری بررسی شوند.

در ادامه بقیه سوالات این زوجین از پروفسور حسین کرمی را مرور می کنیم.

چه زمانی برای باردار شدن مناسب است؟

دکتر کرمی: 2 فاکتور در اقدام به باروری بسیار مهم می باشد:

 • باید روابط جنسی منظم و موفق داشته باشید.
 • بهترین زمان اقدام به باروری زمان تخمک گذاری خانم ها می باشد و لذا بهترین زمان دهمین روز تا بیستمین روز بعد از قطع عادت ماهانه می باشد و اوج تخمک گذاری در روزهای 15-20 می باشد و لذا زوجین باید در این فاصله یک الی دو شب در میان رابطه جنسی داشته باشند.

ناباروری زوجین

اگر بعد از مدت ذکر شده بچه دار نشدیم چکار باید کرد؟

دکتر کرمی: باید به پزشک ارولوژی و متخصص زنان مراجعه نمایید. علت ناباروری 40 درصد منشاء زنانه و 40 درصد منشاء مردانه و 20 درصد منشاء مشترک دارد و لذا هم زن و هم مرد باید بررسی شوند.

چه عللی باعث ناباروری با منشاء زنانه می شود؟

دکتر کرمی: کم کاری تخمدان ها، چسبندگی لوله های تخمدان ها، رحم دوشاخه و مشکل دار، سابقه شیمی درمانی، اختلالات هورمونی زنانه و خونریزی های نامنظم، بیماری های تیروئیدی و چاقی مفرط خانم ها و کیست های متعدد و بزرگ تخمدان ها از علل شایع ناباروری زنانه می باشد.

علل ناباروری با منشاء مردان کدامند؟

دکتر کرمی: شایعترین علت ناباروری با منشاء مردان که خوشبختانه قابل درمان می باشد وجود واریکوسل است. ولی کم کاری غده فوق کلیه، بیضه های نزول نکرده، کم کاری بیضه ها و سلول های نطفه ساز و یا آسیب آنها با شیمی درمانی و رادیوتراپی، چسبندگی لوله های منی بر، بستن لوله های منی بر با جراحی و مصرف زیاد سیگار، الکل، اختلالات در نعوظ و انزال زودرس و عدم داشتن سکس موفق می تواند از علل شایع ناباروری بامنشاء مردان باشند.

واریکوسل

علت ایجاد واریکوسل در مردان چیست؟

دکتر کرمی: علت ایجاد واریکوسل مشخص نیست و 20 درصد مردان مادرزادی واریکوسل دارند. در بیماری واریکوسل دریچه های لانه کبوتری سیاهرگ ها خراب می شوند و لذا برگشت خون سیاهرگی از بیضه ها مختل می شود و باعث می شود که رگ های طناب بیضه گشاد شده و مثل یک کیسه کرم برجسته به نظر برسند.

این اختلال در برگشت خون باعث اختلال در سلول های نطفه ساز بیضه شده و باعث می شود که نطفه هایی تولید شود که شکل غیرطبیعی دارند، حرکت آنها مختل است و تعداد شان کم شده و لذا این افراد قادر به نعوظ و بارور کردن تخمک زنانه نبوده و باعث ناباروری می شود. واریکوسل در 90 درصد مواقع در بیضه چپ دیده می شود.

درمان واریکوسل چگونه است؟

دکتر کرمی: تنها راه قطعی درمان واریکوسل بستن رگ های خراب شده به روش جراحی است و بهترین نوع عمل آن میکروسرجری می باشد که در آن رگ های خراب را زیر دستگاه میکروسکوپی و با بزرگ نمائی مشخص و می بندیم.

آیا درمان های دارویی و زالو درمانی در درمان واریکوسل موثرند؟

دکتر کرمی : همچنانکه عرض کردم در بیماری واریکوسل سیاهرگ های بیضه خراب می شوند و لذا قطعی ترین درمان بستن رگ ها ی خراب به روش جراحی است و لذا زالودرمانی کاملاً اشتباه و خرافی و در کتاب های معتبر پزشکی و مراکز پزشکی در دنیا اصلاً جایگاهی ندارد و توصیه نمی شود.

عمل واریکوسل چند درصد جواب میدهد؟

دکتر کرمی: بر اساس آمارهای ثابت شده دارو 5 درصد و عمل جراحی 50-60 درصد، یعنی 10 برابر دارو درمانی عمل جراحی باعث موفقیت و افزایش کیفیت اسپرم و بهبود باروری می گردد. از این رو درصد زیادی از زوج ها می توانند نتایج موفقیت آمیز بارداری بعد از عمل واریکوسل را تجربه کنند.

ناباروری

بعد از چند مدت اثرات موفقیت آمیز عمل واریکوسل مشخص می شود؟

دکتر کرمی: 6 ماه بعد از عمل جراحی اوج درصد موفقیت جراحی واریکوسل خود را نشان می دهد و درصد زیادی از زوجین بارداری بعد از عمل واریکوسل را تجربه می کنند.

بهترین روش جراحی واریکوسل کدام است؟

دکتر کرمی: عمل میکروسرجری و لاپاراسکوپی دو روش ارجح امروزی درمان واریکوسل می باشد که هر دو به صورت سرپایی و بدون بستری انجام می شود و باعث برش کمتر با درد کم و مرخصی سریع و بدون بستری در بیمارستان انجام می شوند.

اینجانب روش میکروسرجری را به صورت روزمره برای بیمارانم و به صورت سرپائی انجام می دهم و با رضایت زیاد بیماران همراه می باشد.

عوارض عمل واریکوسل چیست؟

عوارض احتمالی عمل جراحی واریکوسل آب آوردن بیضه یا هیدروسل و کوچک شدن احتمالی بیضه بعلت آسیب به شریان آن می باشد که خوشبختانه در روش میکروسرجری و لاپاراسکوپی درصد آنها بسیار پایین است.

پیگیری بعد از عمل بیماران چگونه است؟

این عمل به صورت سرپایی انجام می شود و 3 ساعت بعد از عمل بیمار به خانه بر می گردد و 24 ساعت بعد پانسمان کوچک را برداشته و دوش می گیرید و من توصیه می کنم که

 • یک هفته در خانه استراحت نسبی داشته باشید
 • بیخودی سرپا نایستید 3) 24-48 ساعت با حوله سرد زیر بیضه آن را بالا نگاه دارید تا ورم آن کم شود.

فردای روز عمل می توانید دوش بگیرید. در یک هفته اول ورم بیضه طبیعی است و دلیل آب آوردن یا هیدروسل نمی باشد. از شب بعد از عمل مقاربت بلامانع می باشد.

ضمناً جهت دیدن فیلم میکروسرجری واریکوسل و لاپاراسکوپی واریکوسل فیلم های عمل جراحی دکتر کرمی را در زیر با توضیحات می بینید.

در صورت داشتن ناباروری و واریکوسل جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744-021 تماس بگیرید.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

 
4/5 - (130 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر رضا پنجشنبه ۲۵ آبان ۲( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  اقای دکتر چن باری پیام دادم ولی کد رهگیری مینویسه یافت نشد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۵ آبان ۲( 2 هفته پیش)
   با ذکر نام و شرح مجدد مشکلتون به واتس اپ 09394620321 پیام بدید
 • تصویر کاربر رضا جمعه ۲۶ آبان ۲( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید اقای دکتر همسرم واریکوسل خفیف داره هر کاری میکنیم تحرکش بالا نمیاد رفته رفته بدتر شده بنظرتون عمل جواب میده
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۵ آبان ۲( 2 هفته پیش)
   واریکوسلش باید عمل بشه
  2. تصویر کاربر رضا پنجشنبه ۲۵ آبان ۲( 2 هفته پیش)
   ازمایششونو دیدین آقای دکتر؟
  3. تصویر کاربر رضا پنجشنبه ۲۵ آبان ۲( 2 هفته پیش)
   اقای دکتر ازمایش همسرمو دیدین؟
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۶ آبان ۲( 2 هفته پیش)
   بله دیدم
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر Sepehr جمعه ۵ آبان ۲( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 44 مشاهده پرسش
  : سلام و خسته نباشید دارم خدمت شما دارم اقای دکتر ✨
  من ۲۳ ساله هستم دیشب دچار درد در ناحیه بیضه چپ شدم(البته درد بیضه ام به صورتی بود که با تغییر پوزیشن درد می کرد و در صورت ثابت بودن درد نمی کرد و این اتفاق ده سال پیش هم برام پیش اومد و پیش دکتر رفتم و حین چک کردن بیضهایم دردم قطع شد و دکتر گفت هیچی نیست بعد این اتفاق دیشب، روز شد و من پیش دکتر رفتم سنو داپلر برام نوشتن رفتم انجام دادم(البته من به جواب سنو یذره مشکوک چون نه الان نه دردی دارم نه ورمی نه ورم رگ های بیضه و نه مشکل در گردش و چرخش ان، حتی تناسب جفت بیضه هایم هم خوبه و سایزشون نرماله) بعد این که سنو رو انجام داد دقیقا مال ده سال پیش که بهش دست زد خوب شد این هم خود به خود برطرف شد البته بگم شیاف دیکلوفناک سدیم هم دکتر قبلی دادن و استفاده کردم.
  حالا در جواب ازمایش نوشته گرید ۴ بیضه چپ و گرید ۲ بیضه راست واریکوسل و عفونت بیضه چپ
  الان :
  به نظرتون من چکار کنم یه بار دیگه ازمایش بدم ❓(ازمایش سنو رو کامل براتون فرستادم اگه از نظر شما اوکی که هیچی)
  همچنین اگه باید عمل کنم میشه به سوالات پایینم پاسخ بدید 🙏✨👇
  1- ایا در ورزش بدنسازی تاثیر داره یعنی باید در حرکات بدنسازیم تغییر بدم یا سبک تر کنم اگه نکنم مشکلی پیش می اید ❓
  2-ایا اگه دیر عمل واریکوسل رو انجام بدیم در ناباوری تاثیر داره یا مشکلی بوجود می اره مثلا احتمال داره بیضه هامو از دست بدم ❓
  ۳-درصورت عمل ایا دستگاه تناسلی به شرایط کاملا نرمالش برمی گرده ❓
  ۴-چه چیزهایی رو بهتره رعایت کنیم و اگر رعایت نکنیم مشکلمان خیلی بد میشه❓
  ۵-ایا بهتره هر چه زودتر یه معاینه حضور هم داشته باشم ❓
  ۶-شنیدم ورزش کردن خوبه چون جریان خون اونجا رو بالا می بره ایا ورزش های دو و طناب زنی بده❓ ۷-نمیدونم چرا ولی احساس می کنم متخصص رادیولوژی خوب بررسی نکرد 🧐 به نظرتون یه بار دیگه جهت اینکه بدونم گرید هاش چقدره اقدام کنم ❓
  ممنون میشم راهنماییم کنید 🙏✨
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۵ آبان ۲( 1 ماه پیش)
   با سلام ابتدا آزمایش مایع منی انجام دهید
  2. تصویر کاربر Sepehr جمعه ۵ آبان ۲( 1 ماه پیش)
   اقای دکتر جواب بقیه سوالام چی ورزش اینا و مراقبت ها تا وقتی که می رم عمل ورزش کنم نکنم
   ایا عمل خیلی اورژانسی یا نه
   ممنون میشم به جواب سوالای دیگم که قبلا پرسیدم جواب بدید
   ممنونتون میشم 🙏✨🙏
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۵ آبان ۲( 1 ماه پیش)
   جواب بقیه ی سوالات با انجام آزمایش مایع منی مرتبط است نیاز به عمل با آزمایش و معاینه بالینی است نه یافته سونوگرافی هیچ ورزش یا حرکتی مرتبط با بدتر شدن یا بهتر شدن وارکوسل نیست
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر ..... چهارشنبه ۳ آبان ۲( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر،وقت تون بخیر بنده ۲۰ سال سن دارم برای سوزش ادرار به دکتر اورولوژی مراجعه کردم ولی بعد از معاینه، دکتر بهم گفت برو سنو بگیر و مشخص شد واریکوسل گرید ۳ سمت چپ دارم و بعد رفتم آزمایش اسپرم دادم مشکلی نبود گفتن تعداد و حرکت اسپرم اوکیه حالا سوال من اینه که ممکنه در گذر زمان این تاثیر بزاره و باعث ناباروری من بشه و یا ممکنه سمت راست که واریکوسل نداره بعد از مدتی دچار بشه الان به نظرتون جراحی برای من ضروریه یا نه و کسی هست که با واریکوسل ۳ هیچ مشکلی نداشته باشه؟؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۳ آبان ۲( 1 ماه پیش)
   نیاز به اقدامی ندارد سال بعد مجددا سونو انجام شود
 • تصویر کاربر ستاره سه شنبه ۲۱ شهریور ۲( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 51 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر آقای دکتر من شوهرم اسفند ماه عمل واریکوسل انجام داده ما بعد از چهار ماه از
  عمل آزمایش اسپرم دادیم دیدیم از قبل هم بدتر شده آیا امکان داره بهتر بشه
  یا چهار ماه زود بود ؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۱ شهریور ۲( 2 ماه پیش)
   ممکنه به عمل جواب نده و بدتر بشه قطعی نمیسه گفت بعد عمل حتما بهتر میشه
  2. تصویر کاربر ستاره سه شنبه ۲۱ شهریور ۲( 2 ماه پیش)
   دکتر امکان داره بهتر بشه چون الان این ماه ۶ ماه هس که عمل انجام داده

   میگم یعنی زودتر رفته باشیم آزمایش
  3. تصویر کاربر ستاره سه شنبه ۲۱ شهریور ۲( 2 ماه پیش)
   میگم یعنی امکان داره بهتر بشه چون این ماه میشه حالا ۶ ماه

   میگم امکان داره زودتر رفته باشه آزمایش
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۱ شهریور ۲( 2 ماه پیش)
   بلومکس روزی ۳ عدد بخورن ۳ ماه بعد مجدد ازمایش بدن شاید بهتر بشه
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر کماندار جمعه ۶ مرداد ۲( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 67 مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان چند ماه پیش اومدم تهران و موفق نشدم شما رو ببینم با این همه اصرار از منشی های محترم، بنده چند سال قبل واریس بیضه سمت چپ عمل کردم و آزمایشی خیلی بهتر شد خانمم حامله شد ولی متاسفانه بچه سقط شد، الان چند سال گذشته و متاسفانه با سونوگرافی که گرفتم سمت راست گرید 3 واریس دارم، خواهش می کنم به دادم برسید، من اهل بلوچستان ایران هستم، امیدم اول به خدا بعد به شما بزرگوار هست
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۶ مرداد ۲( 4 ماه پیش)

   سلام باید عمل شوید . شماره تلفن و مشخصات بفرمایید با شما تماس گرفته خواهد شد 

 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۲۸ تیر ۲( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 75 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت استاد گرامی جناب آقای دکتر کرمی،

  بنده ۳۹ سال سن دارم و از حدود ۸ سال پیش متوجه دانه های بدون درد و تیره رنگ برجسته روی پوست بیضه شدم که در صورت دستکاری محکم (به عنوان مثال خاراندن شدید) دچار خونریزی می شوند. این را هم اضافه کنم که تا به حال رابطه ی جنسی نداشته ام.

  می خواستم بپرسم تشخیص شما برای این ضایعاتی که در تصویر مشاهده می فرمایید چه هست و آیا نیاز به مداخلات درمانی دارند یا خیر؟ و اینکه آیا به مرور زمان به تعدادشان اضافه می شود؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۸ تیر ۲( 4 ماه پیش)
   انژیوکراتوم است ماهیت عروقی داره ممکنه بیشتر هم بشه درمان میشه کرایو کرد
 • تصویر کاربر آنیتا یکشنبه ۱۱ تیر ۲( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 59 مشاهده پرسش
  سلام من یک دختر دارم همسرم واریکوسل بیضه راست داره آیا درسته که پسردار نمیشم؟؟واریکوسل به جنسیت بچه ربط دارع؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۱ تیر ۲( 5 ماه پیش)
   سلام خیر ارتباطی نداره
 • تصویر کاربر امر جمعه ۹ تیر ۲( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 62 مشاهده پرسش
  اقای دکتر من یه 5.6سالی هست خوب دور بیضعه ام خیلی بوی بدی میده نمی دونم کجای بیضعم هست یا شاید بیضعم نباشه ولی خیلی بوی بدی میده من از صابون گوگرد دار استفاده کردم ولی هیچ جوابی نگرفتم ولا دیگه نمی دونم چیکار کنم اصلا درمانی داره که من برم درمان شم یا دارویی لطفا این خیلی حس بدیه اگر من درست بشم یک عمر دعاتون میکنم دیگه خیلی خسته شدم به قران راهی ندارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۹ تیر ۲( 5 ماه پیش)
   معمولا بخاطر عرق است . فقط روزانه استحمام کنید اقدام خاصی نمیشه انجام داد
 • تصویر کاربر جیا یکشنبه ۴ تیر ۲( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 73 مشاهده پرسش
  سلام استاد
  ۵ ماه قبل بامراجعه به دکتر به دلیل درد بیضه گفتن واریکوسل دارم که ازمایش اسپرم و سنو دادم و نتیجه رو خدمتون پیوست کردم امروز مجددا ازمایش اسپرم دادم نتیجه رو خدمتتون ارسال میکنم.الان نمیدونم بخاطر استرسه میل جنسیم کم شده.
  میخوایم اقدام کنیم برا بارداری خواستم ببینم پیشنهاد دارو یا عمل یا... رو دارید؟
  سن ۳۶
  گاهی درد کشاله ران و بیضه دارم
  بصورت نامرتب قرص ویتامین E و D مصرف میکنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳ تیر ۲( 5 ماه پیش)
   اقدامی نمیخواد نرمال است سریعتر اقدام به بارداری کنید
  2. تصویر کاربر جیا شنبه ۳ تیر ۲( 5 ماه پیش)
   ممنون استاد
   برای افزایش میل جنسی وکیفیت اسپرم ول من کانسپشن استفاده کنم بنظرتون خوبه یا داروی دیگه ای پیشنها میدید؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳ تیر ۲( 5 ماه پیش)
   خوبه
  4. تصویر کاربر جیا شنبه ۳ تیر ۲( 5 ماه پیش)
   ممنونم استاد بزرگوار.🙏🏻
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۴ تیر ۲( 5 ماه پیش)
   خواهش میکنم
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب قلهک)

14:00 - 19:00

دوشنبه (مطب قلهک)

14:00 - 19:00

سه شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 12:00

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر