همه چیز درباره آب آوردن بیضه (هیدروسل)

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
در این مقاله مطالعه می‌کنید:
آب آوردن بیضه معمولاً در  پسربچه ها ناشی از باقی ماندن ارتباط بین حفره داخل شکمی با کیسه بیضه ایجاد می شود. در نوشتار به بررسی انواع هیدروسل، علائم و درمان آن می پردازیم.

بیماری هیدروسل بیضه چیست؟

هیدروسل تجمعی از مایع در کیسه ای درون کیسه بیضه است. قبل از تولد، بیضه های پسر از شکم او به درون کیسه بیضه جابه جا می شوند. یک کیسه کوچک و نازک که روده ها را در جای خود نگه می دارد به همراه بیضه ها به کیسه بیضه می رود. معمولا، پس از پایین رفتن بیضه ها این کیسه موجود در کیسه بیضه، بسته شده و بدن هر گونه مایع اضافی باقی مانده درون این کیسه را جذب می کند. در صورتی که کیسه بسته نشود و یا بسته شود اما مایع اضافی در آن باقی بماند، به این وضعیت هیدروسل می گویند.

انواع هیدروسل بیضه کدامند؟

هیدروسل به دو نوع تقسیم بندری می شود که عبارت است از:

هیدروسل غیرمرتبط (ساده)

در این نوع، کیسه­ درون کیسه بیضه بسته می شود اما بدن فرد مایع اضافی را قبل از تولد، جذب نمی کند. این نوع هیدروسل معمولا هنگامی که پسر به سن یک سالگی می رسد به صورت خود به خود رفع شده و بدن در نهایت آن مایع را جذب می کند. بروز هیدروسل در پسران شایع است. حدودا، از هر 10 پسری که به دنیا می آیند یک نفر به هیدروسل غیر مرتبط ابتلا دارد.

هیدروسل مرتبط

در این نوع هیدروسل، کیسه ای که از شکم به درون کیسه بیضه می رود به صورت کامل بسته نشده و یک مجرای کوچک در آن باقی می ماند. به همین طریق مایعات از شکم به درون کیسه بیضه سرازیر می شوند. این نوع هیدروسل مشابه یک فتق است اما در یک فتق، مجرای کیسه بزرگ بوده و روده نیز می تواند به همراه مایعات به درون کیسه پایین بیاید. همانند یک فتق، نوع مرتبط این بیماری نیز نیازمند جراحی است.

علائم آب آوردن بیضه در کودکان

این وضعیت به صورت وجود کیسه ای کوچک و نرم حاوی مایع در کیسه بیضه که با ایستادن بزرگ تر و در خوابیدن کوچک تر می شود و نور را از خود عبور می دهد و معمولاً درد ندارد، در معاینه مشخص می شود. علاوه بر معاینه از سونوگرافی در کمک به تشخیص استفاده می شود. علائم می توانند به نوع هیدروسل بستگی داشته باشند؛ که در این مقاله به آن می پردازیم.

علائم هیدروسل مرتبط

می توان تغییر اندازه کیسه بیضه کودک را در طول یک روز متوجه شد. این به دلیل پر شدن کیسه از مایع یا برگشت مایع به درون شکم می باشد. همچنین:

 • تورم کیسه بیضه می تواند در یک یا هر دو سمت کیسه بیضه بروز کند.
 •  تورم می تواند در هنگام گریه کردن یا فعالیت نوزاد افزایش یابد.
 •  تورم می تواند در هنگام استراحت یا آرام بودن کاهش یابد.
 • در اغلب موارد، هیدروسل های مرتبط سبب ایجاد درد نمی شوند.

علائم هیدروسل غیرمرتبط

 • تورم در طول روز ثابت باقی می ماند.
 • تورم بسیار آهسته و در طول زمان کاهش می یابد.
 • نوع غیر مرتبط معمولا قبل از اولین سالگرد تولد کودک از بین می روند.

آب آوردن بیضه چگونه تشخیص داده می شود؟

پزشک کودک، ناحیه شکمی و کشاله ران او را معاینه کرده و به دنبال تورمی در کیسه بیضه خواهد گشت که با درد همراه نمی باشد. گاهی اوقات، به دلیل وجود مقادیر بسیار مایع در کیسه بیضه، پزشک نمی تواند بیضه های کودک را احساس کند. ممکن است، پزشک با فشار دادن شکم یا کیسه بیضه فرد بتواند اندازه کیسه را بزرگ تر یا کوچک تر کند.

گاهی اوقات، پزشکان نوری را به کیسه بیضه متورم شده می تابانند. در صورتی که کودک مبتلا به هیدروسل باشد، کیسه بیضه پر از مایعی شفاف به نظر خواهد رسید. در صورتی که پزشک بتواند بافتی دیگر را مشاهده کند، احتمال دارد که نوزاد به یک فتق دچار شده باشد. در برخی موارد غیر عادی، پزشک می تواند برای اطمینان از تشخیص خود انجام یک سونوگرافی از کیسه بیضه را درخواست دهد.

درمان هیدروسل در کودکان

هیچ کدام از انواع هیدروسل خطرناک نیستند. هیدروسل های مرتبط از آنجایی که می توانند به یک فتق منجر شوند، معمولا به وسیله جراحی درمان می شوند. پزشکان معمولا در همان هنگام تشخیص، جراحی را پیشنهاد می کنند.

هیدروسل های غیر مرتبط معمولا به صورت خود به خود از بین می روند. پزشکان تنها در صورتی جراحی را برای هیدروسل های غیر مرتبط پیشنهاد می کنند که پس از گذشت یک سال از تولد کودک، این هیدروسل از بین نرفته باشد.

جراحی هیدروسل بیضه

پزشکان یک هیدروسل مرتبط را همانند یک فتق درمان می کنند. این جراحی هیدروسلکتومی نام دارد. در صورتی که کودک نیاز به جراحی داشته باشد، به او دارو هایی داده می شود تا به خواب رفته (بیهوشی عمومی) و در حین جراحی دردی را تحمل نکند.

جراح کودک برشی کوچک در چین خوردگی بین پا و قسمت پایینی شکم ایجاد می کند. سپس مایع اضافی را خارج کرده و کیسه را بخیه می کند. در نهایت، جراح برش بر روی پوست را بخیه می زند. این جراحی مانند جراحی فتق در بزرگسالان نبوده و برخلاف آن نیازمند جایگذاری مش یا تور پلاستیکی نمی باشد. تمام چیزی که کودک به آن نیاز دارد بخیه شدن کیسه می باشد. جراحی حدودا 30 دقیقه به طول خواهد انجامید و کودک به مدت یک ساعت یا بیشتر در اتاق ریکاوری قرار خواهد داشت. در اغلب موارد، در همان روز جراحی کودک می تواند به خانه خود برده شود.

مراقبت های بعد از عمل هیدروسل در کودکان

جهت تسکین درد کودک و احساس راحتی، به او داروی مسکن داده می شود. برش ایجاد شده باید تا هنگام التیام، خشک و تمیز نگه داشته شود. تیم جراحی کودک، چگونگی مراقبت از برش را به خانواده او آموزش خواهند داد. همچنین در صورت نیاز در ارتباط با محدود سازی میزان فعالیت کودک نیز با خانواده او صحبت خواهند کرد.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر وحید پنجشنبه ۱۷ تیر ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  سلام. دکتر . من 2ونیم ساله ازدواج کردم. بچه نشدم . رفتم دکتر .برام آزمایش اسپرم نوشت. اسپرم صفر بود. بعد سنوگرافی نوشت. در قسمت راست بیضه هیدروسل حدود 3-4سی سی مشاهد شد. و کیست تونیکا با ابعاد 4.15م .م در سمت چپ مشاهده شد. گفتن باید جراحی بشه. میشن‌ توضیح بدین بعد جراحی ممکن هست بچه دار بشم. آیا به همین دلیل اسپرم صفر شده. مشکل زود ارضی هم دارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۷ تیر ۰( 2 هفته پیش)
   به علت صفر بودن اسپرم با از بیضه نمونه برداری و بررسی بشه این جراحی که بهتون گفتن ارتباطی به باروری نداره
  2. تصویر کاربر وحید چهارشنبه ۱۶ تیر ۰( 2 هفته پیش)
   شما فایل های که فرستادم نگاه کردین . راه درمانش چیه ای . خواهشن کمک کنید. آیا ممکن هست صاحب فرزند بشم.
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۷ تیر ۰( 2 هفته پیش)
   بله مشاهده کردم باید نمونه برداری از بیضه انجام بدید تا مشخص بشه در بافت بیضه اسپرم هست و امکان باروری دارید یا خیر
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر ناشناس دوشنبه ۲۴ خرداد ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  سلام .پسرم در سن ۲ سالگی باد فتق و هیدروسل داشته عمل کرد. الان پسرم ۱۵ سال داره! دیگران به من میگن پسرم بچه دار نمیشه .من خیلی نگرانم اقای دکتر
  بی زحمت میخوام بدونم حرفای دیگران صحت داره؟
  الان پسرم داخل مصالح ساختمانی کار میکنه کارش سنگین ادامه بده یا دیگه نباید ادامه بده کارشو؟ممنونم ازتون .منتظرم جوابتون هستم!
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۳ خرداد ۰( 1 ماه پیش)
   ربطی نداره ، قدرت باروری با ازمایش اسپرم مشخص میشه
  2. تصویر کاربر ناشناس یکشنبه ۲۳ خرداد ۰( 1 ماه پیش)
   اقای دکتر ببخشید پسرم سر کار رفتنشو ادامه بده یا نباید سنگینی بلند کنه؟ میخوام بدونم اگر ضرر داره کارشو سبک تر بکنه؟ممنون میشم جوابمو بدین خیلی نگرانم.
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۴ خرداد ۰( 1 ماه پیش)
   فعالیت سنگین نکنه بهتره
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر عباسی چهارشنبه ۱۹ خرداد ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشین
  پسرمو ۴۵ روزگی سونو انجام دادیم هیدروسل خفیف در سمت راست و هیدروسل متوسط در سمت چپ مشاهده شد هیدروسل از نوع مرتبط بوده ولی فتق مشاهده نشده الان که ۴ ماهشه هیدروسلش کم شده آیا نیاز به جراحی و همچنین سونو مجدد داره؟ ممنون میشم پاسخ بدین
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۹ خرداد ۰( 1 ماه پیش)
   باید معاینه کنم که بگم نیاز به عمل هست یا نه ، به احتمال زیاد نیاز به عمل باشه
 • تصویر کاربر محسن شنبه ۸ خرداد ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  سلام ، وقت بخیر،53 ساله و متأهل هستم، حدود 8 ماه قبل متوجه متورم شدن بیضه راست شدم، به پزشک متخصص داخلی مراجعه کردم نتیجه سونوگرافی هیدروسل بیضه راست تشخیص داده شد، (ابعاد آن60*110 mm) نظر پزشک معالج آن بود که خود به خود رفع خواهد شد ولی تا کنون رفع نشده و مشکلاتی برایم ایجاد نموده است، لطفا راهنمایی فرمایید چه اقدامی لازم است؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۸ خرداد ۰( 1 ماه پیش)
   هیدروسل باید معاینه شه اگر شدید باشه نیاز به جراحی هست
 • تصویر کاربر امانی پنجشنبه ۲۶ فروردین ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  پسری به سن 3ساله که هیدروسل متوسط درهمی اسکروتوم راست با امنداد به کانال اینگوینال همان طرف وهیدروسل جزیی درسمت چپ مشاهده می شود
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۶ فروردین ۰( 3 ماه پیش)
   بیارید معاینه کنم در صورت صلاح دید در معاینه وقت عمل بدم
 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۱۲ فروردین ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت بخیر پسرم ۴۰ ماهه هست وهفته پیش متوجه شدیم بیضه سمت راستش متورم شده البته درد نداره بعداز مراجعه به پزشک گفت باید سونو بدید وبعاز دیدن جوابش گفت هیدروسله وباید جراحی بشه، میخواستم نظر شماروهم بدونم؟ عکس سونو براتون میفرستم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۲ فروردین ۰( 3 ماه پیش)
   بله باید عمل شود ، نگران نباشید
 • تصویر کاربر سعید پنجشنبه ۲۸ اسفند ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 49 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر
  پسرم الان 21 ماهش است و بعضی وقت ها نه همیشه یکی از بیضه ها متورم میشه و ثابت نیست ،لطفا نظرتون بفرمایید و در صورت نیاز به عمل جراحی آیا میشه صبر کرد تا پسرم بزرگتر بشه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۷ اسفند ۹۹( 4 ماه پیش)
   سونوگرافی انجام شود
  2. تصویر کاربر سعید چهارشنبه ۲۷ اسفند ۹۹( 4 ماه پیش)
   شما چي حدث ميزنيد و ايا اورژانسي است؟
  3. تصویر کاربر سعید چهارشنبه ۲۷ اسفند ۹۹( 4 ماه پیش)
   اورژانسي است؟
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۸ اسفند ۹۹( 4 ماه پیش)
   اورژانسی نیست سر فرصت انجام شود
  5. تصویر کاربر سعید چهارشنبه ۲۷ اسفند ۹۹( 4 ماه پیش)
   دكتر عزيز حدث اوليه شما چيه؟
  6. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۸ اسفند ۹۹( 4 ماه پیش)
   ممکن است هیدروسل یا فتق باشد
  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۱۴ اسفند ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 41 مشاهده پرسش
  باسلام و احترام - پیرو مذاکره قبلی با جنابعالی، سونوگرافی فرزند دو سال و نه ماهه ام، را به شرح عکس پیوست ارسال شد. درضمن اگر برای ایشان عمل لازم باشه بابت کرونا می‌شود با تأخیر انجام داد. درصورت ضروری بودن عمل جهت جراحی توسط جنابعالی به چه صورت اقدام نمایم.
  لازم بذکر است قبلا سوالم را از خدمت شما پرسیده بودم که به علت باز نشدن عکسهای ارسالی فرموده بودید مجدد ارسال شود. باسپاس و دعای خیر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۴ اسفند ۹۹( 4 ماه پیش)
   عکس همچنان باز نمیشود لطفا مجدد بفرستید
  2. تصویر کاربر علی چهارشنبه ۱۳ اسفند ۹۹( 4 ماه پیش)
   باسلام و احترام - مجدد عکسها با فرمت ذکر شده در سایت ارسال شد، درصورتیکه عکس باز نشد آیا میتوانم از طریق واتساب ارسال نمایم. قبلا نیز در واتساب ارسال کرده بودم. با تشکر
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۴ اسفند ۹۹( 4 ماه پیش)
   باید عمل شوند ولی اورژانسی نیست
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر علی شنبه ۹ اسفند ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 50 مشاهده پرسش
  باسلام و احترام - فرزند دوسال و نه ماه هیدروسل داره طبق فرمایش جنابعالی سونوگرافی به شرح عکس پیوست ارسال گردید. درصورت عمل به چه طریقی باید اقدام نمایم. با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۹ اسفند ۹۹( 4 ماه پیش)
   سلام عکس باز نمیشود لطفا مجددا عکس را ارسال کنید تا بررسی کنم و پاسخ دهم
 • تصویر کاربر بختیار سه شنبه ۱۴ بهمن ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 62 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتروقت جناب عالی بخیر درناحیه بیضه سمت چپ پسرم کیستیک به طول۱۶mmوقطرmm۸وباحجم ۱ccکه لوله روده واردنشده درچه وضیعیتی قراردارد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۴ بهمن ۹۹( 5 ماه پیش)
   عکس گزارش سونوگرافی را بفرستید
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

هیدرونفروز، یک بیماری است که بار کلیوی را افزایش داده و می تواند به آن آسیب برساند….
قرص سیپروفکت جهت درمان عفونت های باکتریایی برای بیماران تجویز می شود. این دارو برای درمان عفونت…
ادرار می تواند ویژگی هایی همچون بوی بد، تند یا شیرین داشته باشد. رایج ترین عوامل بوی…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه

17:00 - 21:00

یکشنبه

16:00 - 21:00

دوشنبه

17:00 - 21:00

سه شنبه

16:00 - 21:00

کلیه

+54 مطلب

مثانه

+54 مطلب

بیضه

+54 مطلب

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر