برای عفونت ادراری چه قرصی بخوریم؟

عفونت دستگاه ادراری (UTI) وقتی اتفاق می افتد، که باکتری ها وارد مثانه، کلیه ها یا قسمت دیگری از دستگاه ادراری شوند. بهترین روش برای درمان عفونت ادراری و تسکین علائمی مانند درد، سوزش و نیاز فوری به ادرار کردن، استفاده از آنتی بیوتیک ها  و قرص عفونت ادراری است.

این قرص ها، باکتری های عامل عفونت ادراری را از بین می برند. مهم است که آنها را همانطور که دکتر تجویز کرده مصرف کنید. در غیر این صورت، عفونت ادراری جزئی، می تواند به عفونت جدی کلیه یا خون تبدیل شود. اینکه چه آنتی بیوتیک و قرصی را برای چه مدتی مصرف کنید، به نتایج کشت ادرار بستگی دارد.

پزشک، نمونه ادرار را برای تأیید عفونت ادراری می گیرد. سپس آزمایشگاه میکروب ها را در یک ظرف، به مدت چند روز رشد می دهد؛ تا بفهمد عامل عفونت، کدام نوع باکتری است. به این کار، آزمایش کشت می گویند. این آزمایش، به پزشک نشان می دهد که چه نوع میکروبی باعث عفونت شده است. وی احتمالاً یکی از آنتی بیوتیک های زیر را برای درمان، قبل از رسیدن نتایج آزمایش کشت، برای شما تجویز می کند:

آنتی بیوتیک برای عفونت ادراری
آنتی بیوتیک برای عفونت ادراری

اینکه چه دارو و دوزی برای شما تجویز شود، به پیچیده بودن یا نبودن عفونت بستگی دارد.

“عفونت غیر پیچیده” یعنی دستگاه ادراری حالت طبیعی دارد. و “پیچیده” یعنی در دستگاه ادراری، بیماری یا مشکلی وجود دارد. ممکن است به باریک شدن میزنای (لوله هایی که ادرار را از کلیه ها به مثانه منتقل می کنند)، باریک شدن میزراه ( مجرایی که ادرار را از مثانه به خارج از بدن منتقل می کند)، و یا انسداد (که می تواند ناشی از سنگ کلیه یا بزرگی پروستات باشد)، مبتلا باشید.

برای درمان عفونت پیچیده، پزشک ممکن است دوز بیشتری از آنتی بیوتیک تجویز کند. اگر عفونت ادراری شدید بوده، یا در کلیه ها اتفاق افتاده باشد، ممکن است برای معاجله، به دریافت دوز بالای آنتی بیوتیک از طریق IV، در بیمارستان یا مطب پزشک، نیاز داشته باشید.

درمان شب ادراری به اندازه درمان بیماری های قلبی مهم است. زیرا فرد به دلیل داشتن بی اختیاری در ادرار، ممکن است حتی نتواند در اجتماع حاضر شود.

پزشک همچنین در انتخاب آنتی بیوتیک این عوامل را در نظر خواهد گرفت:

 • بارداری
 • سن بیش از 65 سال
 • حساسیت به آنتی بیوتیک
 • سابقه بروز اثرات جانبی با آنتی بیوتیک
 • مدت زمان مصرف آنتی بیوتیک

پزشک به شما اطلاع می دهد. به طور معمول، در عفونت غیر پیچیده، آنتی بیوتیک باید برای مدت 2 تا 3 روز مصرف شود. برخی از افراد باید 7 تا 10 روز از این داروها استفاده کنند.

برای عفونت پیچیده، ممکن است لازم باشد 14 روز یا بیشتر آنتی بیوتیک مصرف نمایید.

آزمایش مجدد ادرار می تواند از بین رفتن میکروب ها را نشان دهد. اگر همچنان عفونت داشته باشید، باید مدت زمان بیشتری آنتی بیوتیک مصرف کنید.

عوارض جانبی آنتی بیوتیک های عفونت ادراری

آنتی بیوتیک ها هم، مانند هر داروی دیگری، عوارض جانبی دارند. برخی از این موارد عبارتند از:

⛔ راش

⛔ اسهال

⛔ تهوع، استفراغ

⛔ سردرد

⛔ آسیب به تاندون یا عصب

چرا باید داروی عفونت ادراری را کامل مصرف کنیم؟

آنتی بیوتیک ها به خوبی در برابر عفونت ادراری اثرگذارند. ممکن است بعد از چند روز مصرف دارو، احساس بهتری داشته باشید. اما حتی در این صورت، باید داروی خود را تا پایان دوره درمان، به طور کامل مصرف کنید. اگر مصرف آنتی بیوتیک را خیلی زود متوقف کنید، باکتری های موجود در دستگاه ادراری، به تمامی از بین نخواهند رفت.

این میکروب ها ممکن است در برابر آنتی بیوتیک ها مقاوم شوند. این بدان معناست که در آینده، این داروها دیگر قادر به از بین بردن این عفونت ها نخواهند بود. بنابراین اگر مجددا به عفونت ادراری دیگری مبتلا شوید، دارویی که مصرف می کنید نمی تواند آن را درمان کند. دوره درمان با دارو را کامل کنید تا مطمئن شوید همه باکتری ها از بین رفته اند.

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟

علائم UTI باید طی چند روز بهبود یابد. اگر دچار علائم زیر شدید باید سریعا به متخصص کلیه و مجاری ادراری مراجعه نمایید:

 • علائمتان برطرف نمی شود
 • علائم بدتر شده است
 • علائم پس از درمان دوباره برمی گردد
 • آنتی بیوتیک ها سبب بروز عوارض جانبی آزار دهنده ای شده اند

عفونت ادراری

تشخیص عفونت ادراری

آزمایشات و روش هایی که برای تشخیص عفونت های ادراری استفاده می شود، شامل موارد زیر است:

آنالیز نمونه ادرار:

ممکن است پزشک، برای یافتن گلبول های سفید خون، گلبول های قرمز یا باکتری ها، از شما یک نمونه ادرار، برای آنالیز آزمایشگاهی، بخواهد. برای جلوگیری از آلودگی احتمالی نمونه، ممکن است به شما آموزش داده شود که ابتدا ناحیه تناسلی خود را با یک پد ضد عفونی کننده پاک کرده، و سپس ادرار را جمع آوری کنید.

کشت باکتری های دستگاه ادراری در آزمایشگاه:

گاهی اوقات، پس آنالیز آزمایشگاهی ادرار، نیاز به کشت ادرار دارید. این آزمایش به پزشک می گوید که چه باکتری هایی باعث عفونت شده اند و کدام داروها بر آن موثرترند.

عکسبرداری از دستگاه ادراری:

اگر به طور مکرر به عفونتی مبتلا می شوید که به نظر پزشک، ممکن است در اثر ناهنجاری در دستگاه ادراری ایجاد شود؛ ممکن است به سونوگرافی، اسکن توموگرافی کامپیوتری (CT) یا تصویربرداری تشدید مغناطیسی (MRI) نیاز داشته باشید. همچنین پزشک ممکن است از رنگ حاجب برای برجسته سازی ساختارهای دستگاه ادراری استفاده کند.

استفاده از اسکوپ برای مشاهده داخل مثانه:

اگر مکررا به عفونت ادراری مبتلا می شوید، ممکن است پزشک با استفاده از یک لوله نازک و بلند دارای لنز (سیستوسکوپ)، سیستوسکوپی را انجام دهد تا داخل مجرای ادرار و مثانه را مشاهده کند. سیستوسکوپ در مجرای ادرار قرار داده شده و از این طریق وارد مثانه می شود.

 

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مرتضی پنجشنبه ۲۶ فروردین ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام آقای دکتر
  سؤال داشتم خدمت شما در مورد وضعیت پدرم
  سن بابام حدود نود سال هست و چند سال پیش تب و لرز داشت و دکتر تشخیص داده باید مجاری اداری و پروستات جراحی شود و این کار انجام شد یک مدتی خوب بود ولی دوباره همان داستان شروع شد و قرص پروستات و آنتی بیوتیک جواب نمی دهد و دوباره پیشنهاد جراحی داده اند در حالی که بعضی از متخصصین همان اولین بار هم با توجه به سن بابا جراحی را صلاح نمی دیدند لطفا راهنمایی کنید اگر چنانچه نیاز به ارسال مدارک و ویزیت آنلاین باشد امکانش را فراهم کنیم با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۶ فروردین ۰( 2 هفته پیش)
   وقتی جای دیگر عمل کردین تحت نظر همان پزشک باشید
 • تصویر کاربر كاظمي شنبه ۲۱ فروردین ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  سلام خدا قوت
  اقاي دكتر من كرونا گرفتم و كليه درد شديد رفتم سنوگرافي سنگ ٧ ميل ديده شده و دكتر گفته بايد سنگ شن بشه ولي چون حالم خوب نيست وبيمارستانها قبول نميكنن بيمار كرونايي راه حل ديگري هست براي دفع سنگ ممنون ميشم راهنماييم كنيد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۱ فروردین ۰( 3 هفته پیش)
   سی تی اسکن انجام دهید و گزارش اون رو برام بفرستید
 • تصویر کاربر سمیرا چهارشنبه ۲۷ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  سلام من تکرر ادرار دارم مثانه ام خالی نمیشه باتوجه به سونو و نوار مثانه که انجام دادم..5ساله مشکل ضایع نخاعی دارم سه سال قرص یوریناسین 5و دوسال قرص یوریناسین 10رو مصرف کردم و یبوست شدید داشتم در حدی که با دارو هم رفع نمیشه یبوستم.ممنون میشم اگه راهنمایی کنید🙏 چهار ماهه عمل مچ پا داشتم قرص یوریناسین نخوردم و باعث شد در هفته ای دوبار شکمم کار کنه.ولی تکرر ادرار دارم..خیلی تماس گرفتم نوبت ندادن بخاطر اینکه نوار مثانه را از جایی دیگه گرفتم و هزینه نداشتم دوباره نوار مثانه انجام بدم. منتظر مشاوره هستم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۷ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)
   راهش بررسی نوار مثانه است. مراجعه کنید
 • تصویر کاربر Sahel جمعه ۲۲ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب خدمت آقای دکتر .

  دختری 34 ساله ام که متاسفانه از بچگی بخاطر وسواس در شست و شو خیلی دیر به دستشویی میرم و حتی پیش میاد که در 24 ساعت ، تنها یک بار به دستشویی میرم و مثانه ام عادت کرده به نگه داشتن طولانی ادرار ...
  من خیلی نگران سلامتیم‌ هستم و نمیدونم به مثانه و ‌کلیه هام چه آسیب هایی زدم ...
  حتی الان دیگه موقع عطسه کردن یا بلند کردن اجسام سنگین حس میکنم ریزش ادرار پیدا میکنم(شایدم این توهم وسواسم باشه نمیدونم)

  خواهش میکنم منو راهنمایی کنید که آیا راهی هست که مضراتی که به بدنم وارد کردم رو جبران کنم ؟؟
  سپاسگزارم🌹
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۲ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)
   در کامنت مشابه ، پاسخ داده شده
 • تصویر کاربر Mp پنجشنبه ۱۴ اسفند ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  من چندماه پیش بابت تنگی مجرا پیش شما ویزیت شدم .گفتید باید صبح و شب سوند بزنم
  عفونت شدید ادراری هم داشتم که گفتین تاوالاسین ٧۵٠ مصرف کنم .من چند روزی هست سوند زدن و شروع کردم اما ته سوند پر از چرک میشه .یک دوره دیگر هم تاوالاسین مصرف کردم اما تاثیری نداشت .بعد از ۴مرتبه سوند زدن هم شدت ادرارم کمتر شد .خواستم بپرسم باید چه کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۴ اسفند ۹۹( 2 ماه پیش)
   ازمایش کشت ادرار جدید بدین
 • تصویر کاربر احسان پنجشنبه ۱۴ اسفند ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  درود
  لطفاََ‌تفسیر‌بفرمایید‌جواب‌ام‌آر‌آی‌از ‌کمر ‌بیمار ‌رو.سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۴ اسفند ۹۹( 2 ماه پیش)
   تفسیر mri کمر با دکتر ارولوژی نمی باشد ! با دکتر ارتوپد یا جراح مغز و اعصاب مشورت شود
 • تصویر کاربر سعید جمعه ۸ اسفند ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 45 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام ،دکتر جان من چند روز قبل به شما پیام دادم و در.مورد عدم تخلیه کامل ادرار سوالاتی پرسیدم که جوابی ندادین ،دئباره سعی میکنم داستان رو از اول توضیح بدم
  حدودا 27روز پیش دو روز بعد از سکس سوزش ادرار شدید گرفتم که مجبور شدم دو روز از قرص سیپروفلوکساسین استفاده کنم جواب نداد دو روز از قرص سفکسیم ۴۰۰ استفاده کردم که جواب نداد رفتم پزشک عمومی ۶ عدد پنی سیلین ۸۰۰ همزمان تزریق کرد و افلوکساسین ۲۰۰ و فنازوپیریدین استفاده کردم بعد از ۵ روز تغییری نکردم و رفتم پیش متخصص که به من مترونیدازول و داکسی سایکلین و اریترومایسین به همراه افلوکساسین تجویز کرد دو هفته استفاده کردم سوزش مکامل رفت منتها الان انسداد ادرار دارم بعضی مواقع گیر داره و کامل تخلیه نمیشه دکتر بهم تامسولوسین گفت به مدت بیست روز استفاده کن و تا الان هیچ تغییری که نکردم هیچ قسمت کشاله ران تا پشت زانو یک حس درد و گزگز دارم و ضعف شدید بدنی و وقتی که مثانه ام پرپر نیست مشکل ادرار کردن بیشتر دارم وقتی خیلی دیر و کند تخلیه میشه یکسری آزمایش‌ها هم انجام دادم که براتون ارسال می کنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۶ اسفند ۹۹( 2 ماه پیش)
   حتما انالیز ادرار و کشت ادرار انجام شود
  2. تصویر کاربر سعید چهارشنبه ۶ اسفند ۹۹( 2 ماه پیش)
   کشت اذرار که براتون ارسال کردم
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۸ اسفند ۹۹( 2 ماه پیش)
   عکسی که فرستادین ازمایش ادرار نیست !!
  4. تصویر کاربر سعید پنجشنبه ۷ اسفند ۹۹( 2 ماه پیش)
   لطفا اسم دقیق ازمایش رو می‌فرمائید چی هست
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۸ اسفند ۹۹( 2 ماه پیش)
   Urine analysis / urine culture
  6. تصویر کاربر سعید پنجشنبه ۷ اسفند ۹۹( 2 ماه پیش)
   این مگه نیست دکتر
  7. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۸ اسفند ۹۹( 2 ماه پیش)
   بله همینه ، این رو نفرستاده بودید. طبیعی است
  8. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۸ اسفند ۹۹( 2 ماه پیش)
   احتمالا دچار التهاب پروستات شدید
  9. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۸ اسفند ۹۹( 2 ماه پیش)
   از داروهای افلوکساسین ۲۰۰ میلیگرم هر ۱۲ ساعت و کپسول تامسولوسین ۰.۴ میلیگرم شبی یک عدد و قرص ملوکسیکام ۷.۵ میلیگرم هر ۱۲ ساعت برای یک ماه استفاده کنین و از قهوه و نوشابه و ادویه جات و پیاز و سیر پرهیز کنین
  10. نمایش سایر 8 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر