شایع ترین علل ناباروری مردان

ناباروری هم مردان و هم زنان را در سنین باروری، در سراسر دنیا مبتلا می کند و باعث رنج زیاد زوجها و قطع نسل می شود. تقریباً 8 تا 10 درصد زوج ها با مشکلات ناباروری روبرو هستند . 

فراوانی آن به درستی معلوم نیست و در یک ناحیه با ناحیه دیگر تفاوت می کند. علل ناباروری در حدود 40% مربوط به مردان ، 50% مربوط به زنان و در 10% موارد نامشخص است. حدود 50 تا 80 میلیون نفر از جمعیت دنیا از ناباروری رنج می برند.

ناباروری سابقه تاریخی دارد و روایت آن در قرآن مجید ، انجیل و تورات هم آمده است. از جمله هاجر، زوجه حضرت ابراهیم (ع) مدتی نازا بوده است و بعدها خداوند فرزندی به آنها عطا کرد. بنابه تعریف، به زوجی که تا 2 سال بدون جلوگیری از بارداری ، بچه دار نشوند نازا می گویند. فراوانی و علل نازائی در بین کشورهای پیشرفته و کشورهای در حال توسعه تفاوت زیادی دارد. مثلاً علت نازایی زنان در کشورهای افریقایی به علت بسته بودن لوله های رحمی (به دلایل مختلف) 42% و در کشورهای پیشرفته 11% است.

ناتوانی جنسی در مردان

علل شایع ناباروری

در بیست سال اخیر مشخص شده است که عفونتها یکی از عوامل عمده نازائی هستند. توانائی تولید مثل یکی از اجزاء اصلی سلامت است. نازائی ممکن است سلامت جسمانی زوجها را تهدید نکند ، اما مطمئناً اثرات جدی روی سلامت روانی و اجتماعی زوج نازا دارد. از نقطه نظر بهداشت عمومی مهم است که بدانیم نازائی مادرزادی و یا اکتسابی است. مطمئناً زوج های نازایی وجود دارند که نمی توان از نازائی آنها جلوگیری کرد و یا علت آن را تشخیص داد.

شایع ترین و مهم ترین علت ناباروری اکتسابی ، عفونتهای لگنی هستند که حاصل بیماری های مقاربتی ، سقط غیر بهداشتی و یا عفونتهای دوران زایمان و بعد از آن هستند . تمامی این بیماریها قابل پیشگیری هستند.با وجود اینکه فراوانی عفونت در مردان نابارور کم گزارش شده است ولی سابقه یک بیماری مقاربتی در مرد باعث افزایش خطر ناباروری در همسر او می شود. تجارب نشان می دهد که عدم توجه به عفونت و بخصوص سابقه بیماریهای مقاربتی در مردان ، باعث به تعویق افتادن و یا عدم موفقیت در درمان زوجهای نازا می شود.

بنابراین توصیه می شود که سابقه وجود عفونت در مردان از پزشک مخفی نشود. همیشه پیشگیری از درمان ارزانتر ، مناسب تر و موثرتر بوده است. بخصوص در مورد ناباروری ، درصورتی که پیشگیری نشود ، ممکن است درمانی هم وجود نداشته باشد . به عنوان مثال در مورد بیضه نزول نکرده که در داخل شکم مانده اند ، در صورتیکه درمان جراحی در حدود سن 20 ماهگی انجام نگیرد ، بعد از آن درمان مؤثر نخواهد بود و مرد نازا می شود . یا در مورد عفونتهای دستگاه تناسلی زنان که در صورت عدم پیشگیری و درمان ، باعث بسته شدن لوله های رحم شده و زن نازا می شود. آشنایی زوجها با مباحث نازائی باعث می شود که زن و مرد در وقت مناسب به پزشک مراجعه کنند و بدون اضطراب و یا ناامیدی ، به درمان خود امیدوار باشند.

ناباروری مردان

ناباروری در مردان

مردم بر اساس یک عقیده ناروا، در گذشته زنان را مسئول ناباروری نیز دانستند و در واقع هم مرد و هم زن باعث رواج این عقیده بودند. در صورتی که مردان نابارور ، باعث ناباروری حدود 40% از زوجهای نابارور هستند . بنابر این زوج های نابارور باید همزمان مورد بررسی و معاینه و آزمایش لازم قرار گیرند.بررسی مردان آسانتر ، ارزانتر و سریعتر به نتیجه می رسد، ولی درمان آنها مشکلتر است و اغلب با بن بست روبرو می شود. بعلاوه علم ناباروری در مردان، به اندازه ناباروری در زنان پیشرفت نکرده است.

ولی در دهه گذشته در این رشته نیز پیشرفتهای قابل توجهی صورت گرفته است. مهمترین عضو دستگاه تناسلی مردان، بیضه است که دو کار اصلی می کند:

۱) ساختن اسپرم (نطفه) برای تولید مثل

۲) ساختن هورمون مردانه برای ایجاد میل جنسی و حفظ قدرت مردانگی

هر دوی این کارها تحت کنترل و فرمان غده ای در مغز هستند. عمدتاً در مردان کار اول بیضه که تولید اسپرم است، مختل می شود ولی خوشبختانه سلولهای تولید کننده هورمون مردانه خیلی مقاوم هستند . کاهش میل جنسی به سادگی ایجاد نمی شود ، مگر در مواردی که کار بیضه ها به دلیل بعضی بیماریهای شدید، خیلی مختل شود.

بررسی مرد نابارور

نکاتی که در بررسی ناباروری مردان اهمیت دارند و آگاهی از آنها هم به پزشک و هم به بیمار کمک میکند ، عبارتند از : سن ، شغل ، اعتیاد و نوع آن ، سابقه بیماری ، سابقه فامیلی ، مدت ازدواج ، وضعیت ازدواج های قبلی ، وضعیت موهای سر و صورت ، بررسی تیروئید ، بزرگی پستانها ، وضعیت رویش موهای بدن و بالاخره وضعیت دستگاه تناسلی عوامل یاد شده در بالا می توانند در روند ناباروری اثر بگذارند و تمام آنها در معاینات پزشکی مشخص می شود. بیضه ها به طور طبیعی در کیسه بیضه ها قرار دارند ، ولی در صورت بیماری ممکن است بالاتر قرار گرفته باشند ، تا حدی که گاه بیضه ها داخل شکم واقع می شوند . این حالت بیضه پنهان (بیضه نزول نکرده ) نامیده می شود.

در صورت عدم درمان مرد، نابارور می شود . باید قبل از سن 20 ماهگی این بیضه ها پائین آورده شوند تا باروری حفظ شود. تعداد زیادی از کودکان به علت عدم توجه به این وضعیت عقیم شده اند . البته باروری در کسانی که فقط یک بیضه آنها بالا بوده و در جای خود نبوده، مشاهده شده است.در بعضی از بیماریها بیضه ها کوچک شده ، قوام آنها سفت می شوند . در پاره ای از بیماریها ممکن است بیضه ها نرم و قوام طبیعی خود را داشته باشند. معاینه توسط خود مرد هم تا حدی به تشخیص کمک می کند.

ممکن است بیضه ها طبیعی باشند ولی به دو دلیل عمده زیر نازایی وجود داشته باشد:

۱) انسداد راه خروج اسپرم، این حالت ممکن است اکتسابی و در اثر عفونت باشد و یا به طور مادرزادی راه های عبور منی ( مجاری منی بر) وجود نداشته باشند.

۲) اختلال ژنتیکی ، که در ژن تولید کننده اسپرم وجود دارد.

واریس بیضه ( واریکوسل) هم یکی از علل ناباروری است و اگر مرد دخانیات هم مصرف کند ، اثرات سمی سیگار و واریس بیضه دست به دست هم داده ، درمان را با اشکال مواجه می سازد. ضربه های مغزی و بیماری های دستگاه ادراری تناسلی بخصوص بیماری های مقاربتی ، عفونتهای بیضه ، ضربه های بیضه ، تومورها هم ممکن است باعث ناباروری شوند. مردانی که قبلاً بچه دار بوده اند ، ممکن است بعداً به یک بیماری مبتلا شوند که باعث ناباروری آنها شود. سیگار آفت باروری است. در تحقیقات انجام شده که در شهریور ماه سال 1378 در کنگره تولید مثل آمریکا ارائه شد، نتایج به دست آمده روی 290 زوج سیگاری که بیش از 7 سال و حداقل روزی 30 سیگار می کشیدند ، به شرح زیر بوده است:

در زوج های سیگاری حداکثر ظرف 37 ماه باروری حاصل شده است ، در حالیکه این مدت در افراد غیر سیگاری 30 ماه بوده است.

در افراد سیگاری میزان مقاربت حدود 6 بار در ماه و در افراد غیر سیگاری 12 بار بوده است.

بررسی آزمایش منی ، کیفیت اسپرم غیر سیگاری ها را بهتر از افراد سیگاری نشان داده است.

سیگار کشیدن ابتدا تولید هورمونهای جنسی را مختل کرده و متعاقب آن تولید اسپرم را دچار مشکل می سازد و بالاخره مواد سمی دخانیات در مایع منی هم وارد می شوند.

استعمال دخانیات موجب کاهش رضایت و تمایلات جنسی می شود و باروری اسپرم ها را هم کاهش می دهد.

تجارب موجود نیز نشان داده است که درمان زوج های سیگاری فوق العاده مشکل است، به طوریکه باید به آنها گفته شود که سیگار را ترک کنند تا درمان آنها نتیجه بخش باشد .ترک سیگار اولین قدمی است که در راه درمان نازایی افراد سیگاری باید برداشته شود.

مطلب مرتبط: درمان واریکوسل برای ناباروری

 دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی 

شایع ترین علل ناباروری مردان
2.5 (50%) 4 رای

سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  
امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۷ مهر ۱۳۹۷ ۰۰:۵۵( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام آقای دکتر من دوتا بچه دارم از خانم اولم که خیلی زود نتیجه داده. ولی از خانم دومم مدت 6 ماه هست که اقدام کردم و نتیجه نگرفتم خانمم بعد از 6 ماه رفتن معاینه و مشکل چسبندگی داشتند که با عکس رنگی مشکل حل شد ولی بعد از دوماه نتیجه نگرفتم.آز اسپرم دادم. نتیجه تعداد 65 میلیون ولی کلاس A 5 ولی A +B35 بود ولی موروفولوژی 4 بود.دوتا متخصص رفتم گفتن مشکلی نیست معایته کردن گفتن واریکوسل نداری و سونو نوشتن که عالی بود.ولی یه متخصص دیگه رفتم گفتن واریکوسل گرید 1 دارید در بیضه سمت چپ و باید عمل کنید.خواهش میکنم راهنماییم کنید.باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۷ ۲۱:۴۰( 1 هفته پیش)
 • تصویر کاربر معین جمعه ۶ مهر ۱۳۹۷ ۲۲:۰۶( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  یکی از آشناهای ما در ناحیه اسکرتوم کالکشن پیدا کرده
  میخوام بدونم جناب دکتر کرمی تخلیه کالکشن هم میکنند؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۷ ۱۱:۰۵( 1 هفته پیش)
   بياييد ببينم٠٢١٧١٠٦٢٣٠٠
 • تصویر کاربر محمدحسین چهارشنبه ۱۴ شهریور ۱۳۹۷ ۱۸:۴۲( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام وعرض ادب خدمت شما...37سال سن دارم سال 92عمل واریکوسل انجام دادم وبعدازیک سال وضعیت اسپرمم نرمال شدولی بارداری صورت نگرفت الان مدت یکسال است که دوباره وضعیت اسپرمم بدشدخواستم ببینم مشکل چیه سونوگرافی انجام دادم گفت عودواریکوسل ندارید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۷ ۰۹:۵۳( 1 ماه پیش)
   از نظر من عود نيست
 • تصویر کاربر پرستو شنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۷ ۰۸:۳۶( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  خاستگاری دارم که که دو سال و نیم ازم کوچکتره و 26 سالشه و وواریکوسل و تالاسمی مینور داره.
  جواب ازمایشش رو پیوست فرستادم. به نظرتون برای بچه دار شدنش مشکلی هست؟
  میگ با طب سنتی درمان میکنه و بعد ارزدواج اگر بچه دار نشد عمل میکنه .
  این اختلاف سنی برای زمان لازم برای بچه دار شدن مشکلی پیش نمیاره؟
  1. تصویر کاربر پرستو شنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۷ ۱۴:۲۹( 2 ماه پیش)
   سلام
  2. تصویر کاربر پرستو شنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۷ ۱۴:۳۳( 2 ماه پیش)
   دکتر بیزحمت مدارکو نگاه میکنید
  3. تصویر کاربر پرستو شنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۷ ۱۴:۳۴( 2 ماه پیش)
   براتون ایمیل کردم اینجا نمیدونم چرا بارگذاری نمیشه
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷ ۰۸:۲۱( 1 ماه پیش)
   ازمايش خوب وقابل قبول است منعي براي از واج نيست
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر حمید یکشنبه ۷ مرداد ۱۳۹۷ ۱۰:۱۱( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و درود خدمت آقای دکتر
  ببخشید مزاحمتون میشم،من چند روز پیش آزمایشم رو براتون ارسال کردم و از محضرتون سوال کردم با این آزمایش امکان ivf دارم که شما فرمودین بله،اما من مشهد مراجعه کردم به پزشک برای ivf گفتن که امکان ivfبرای شما نیست چون در آزمایشتون اسپرم زنده نیست ،خیلی نگران شدیم به خدا جناب دکتر حالا باید چیکار کنیم ؟ممنون میشم که اگه راهنمایم کنید
  1. تصویر کاربر حمید یکشنبه ۷ مرداد ۱۳۹۷ ۱۳:۳۶( 2 ماه پیش)
   ببخشید جناب اقای دکتر
   سوالمو اصلاح میکنم. دکتر گفت تست زنده بودن اسپرم انجام بدم.نتیجه این بود که تعداد اسپرم به قدری کم است که نمیتوان تست رو انجام داد. دکتر برای من داروی تقویتی نوشته برای دو ماه.
   میخواستم بپرسم که من میتونم بیوپسی انجام بدم و همین الان نتیجه بگیرم؟ یا بیام تهران ممکنه دستگاه ها پیشرفته تر از مشهد باشن و بتونم ازمایشم رو انجام بدم؟ چون من خیلی نگرانم و واقعا از خوردن دارو خسته شدم
  2. تصویر کاربر حمید سه شنبه ۹ مرداد ۱۳۹۷ ۲۲:۵۰( 2 ماه پیش)
   با عرض سلام و خسته نباشید خدمت آقای دکتر
   ببخشید امکان داره جواب منو بدین ....ممنون میشم
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۷ ۰۸:۲۹( 2 ماه پیش)
   تنها راه شما مراجعه به مركز ناباروري است
  4. تصویر کاربر حمید چهارشنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۷ ۰۸:۳۳( 2 ماه پیش)
   با سلام و خسته نباشید ،ببخشید جناب دکتر یعنی اونجا برای ما ivf انجام میدن؟
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۷ ۰۸:۴۹( 2 ماه پیش)
   بله
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر امید یکشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۷ ۰۷:۴۵( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر.من هر بار که آزمایش اسپرم دادم مقدارش یا 120 هزار در میلی متر بوده و یا صفر شده است.به دکتر مراجعه کردم و سونوگرافی نوشتند که اندازه بیضه ها طبیعی بود و واریکوسل گرید 1 یا همان خفیف در بیضه چپ مشاهده شد مجدد آزمایش خون جهت میزان هورمون fsh انجام دادم که آن هم طبیعی بود پزشک مربوطه قرص های ویتامین تجویز نمودند که پس از آن مجدد آزمایش اسپرم صفر شد.دکتر کاملا متعجب شده اند که اندازه بیضه ها بسیار خوب است و ... دلیل این تعداد کم اسپرم چیست؟ لطفا راهنمایی فرمائید که زندگی ام رو به ویرانی است
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۷ ۰۹:۱۶( 2 ماه پیش)
 • تصویر کاربر مجید دوشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۷ ۱۴:۵۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  F.a. ma:
  باسلام خدمت جناب دکتر کرمی
  بنده درشهرستان خرم آباد(لرستان) باجه دار بانک(نشستن طولانی روی صندلی دارم) یکسالی میشه اقدام به بچه دارشدن کردم اما چن ماهه با سونوگرافی و آزمایش اسپرم(که عکسشونومیفرستم) متوجه شدم که واریکوسل دو بیضه دارم و اسپرم هام بدون حرکت هستند
  حالا میخواستم بدونم بهترین روش جراحی واریکوسل با درصد عودبسیار کم و ثمربخش بودن بالاکدوم هست؟عمل باز؟ میکروسرجری؟ لاپاراسکوپی؟
  اگر بهترین روش میکروسرجری است با توجه به دفترچه بیمه تامین اجتماعی بنده هزینه اش چقدر میباشد؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۷ ۰۹:۳۱( 3 ماه پیش)
   با اين ازمايش زماني عمل كنيد كه ٢سال اقدام كنيد ونتيجه ندهد
 • تصویر کاربر Yasser شنبه ۹ تیر ۱۳۹۷ ۱۵:۵۲( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام مجدد، سوال من در مورد ميزان دارو ها بود، ميخواستم بدونم مقدار دوز داروي ال آرژنين چقدر در روز بايد باشه؟ همسر من روزي ١٠٠٠ ميلي گرم مصرف ميكردند به همراه پنتوكسي فيلين و داروهاي ديگري نظير ويتامين اي و ويتامين سي و سلنيوم، دكتراي اينجا در اروپا ميگويند گويا مصرف بالاي آرژنين بدليل بالا بردن هورمون تستسترون باعث كم شدن تعداد اسپرم ميشود، ميخواستم بدونم مقدار دوز آرژنين در روز چقدر بايد مصرف شود كه از طرفي هم باعث كم شدن تعداد اسپرم هم نشود؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۷ ۰۹:۳۳( 3 ماه پیش)
   همه اثرات دارو در باروری فقط ۱۰ در صد وغیر موثر است تا ا گرم مشکلی ندارد
 • تصویر کاربر مهدی سه شنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۱۵:۳۰( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  جناب دکتر بخاطر داشتن واریکوسل بعد از دو بار عمل iui va یک بار ivf بازهم نتیجه ای نگرفتیم ایا عمل واریکوسل بروی نتیجه ivf تاثیر گذار میباشد یا خیر ؟؟؟یعنی اگر عمل کنم بعد ای وی اف کنم نتیجه بهتری میگیرم ؟؟؟؟یا کلا ای وی اف نیازی به عمل ندارد !!!!؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۰۹:۳۳( 5 ماه پیش)
   بايد معاينه شويد٢-ازمايش اسپرمتان را بفرستيد ببينم
 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۰۲:۴۳( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر .
  من واریکسلمو عمل کردم و بعد از 4 ماه سونوگرافی انجام دادم و گفتن که یه کوچولو باز واریکسل دارم دکتر داخلی گفت این زیاد مهم نیست میخواستم بدونم واقعا مهم نیست؟ به بیضه یا اسپرم آسیبی نمیرسونع؟ نیاز به عمل مجدد نیست؟ و چیکار کنم که بیشتر از این عود نکنه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۰۷:۵۴( 5 ماه پیش)
   همیشه بعد از عمل سونو گزارش میکند عود کرده که علط است
پرسش از دکتر