شایع ترین علل ناباروری مردان

ناباروری هم مردان و هم زنان را در سنین باروری، در سراسر دنیا مبتلا می کند و باعث رنج زیاد زوجها و قطع نسل می شود. تقریباً 8 تا 10 درصد زوج ها با مشکلات ناباروری روبرو هستند . 

فراوانی آن به درستی معلوم نیست و در یک ناحیه با ناحیه دیگر تفاوت می کند. علل ناباروری در حدود 40% مربوط به مردان ، 50% مربوط به زنان و در 10% موارد نامشخص است. حدود 50 تا 80 میلیون نفر از جمعیت دنیا از ناباروری رنج می برند.

ناباروری سابقه تاریخی دارد و روایت آن در قرآن مجید ، انجیل و تورات هم آمده است. از جمله هاجر، زوجه حضرت ابراهیم (ع) مدتی نازا بوده است و بعدها خداوند فرزندی به آنها عطا کرد. بنابه تعریف، به زوجی که تا 2 سال بدون جلوگیری از بارداری ، بچه دار نشوند نازا می گویند. فراوانی و علل نازائی در بین کشورهای پیشرفته و کشورهای در حال توسعه تفاوت زیادی دارد. مثلاً علت نازایی زنان در کشورهای افریقایی به علت بسته بودن لوله های رحمی (به دلایل مختلف) 42% و در کشورهای پیشرفته 11% است.

ناتوانی جنسی در مردان

علل شایع ناباروری

در بیست سال اخیر مشخص شده است که عفونتها یکی از عوامل عمده نازائی هستند. توانائی تولید مثل یکی از اجزاء اصلی سلامت است. نازائی ممکن است سلامت جسمانی زوجها را تهدید نکند ، اما مطمئناً اثرات جدی روی سلامت روانی و اجتماعی زوج نازا دارد. از نقطه نظر بهداشت عمومی مهم است که بدانیم نازائی مادرزادی و یا اکتسابی است. مطمئناً زوج های نازایی وجود دارند که نمی توان از نازائی آنها جلوگیری کرد و یا علت آن را تشخیص داد.

شایع ترین و مهم ترین علت ناباروری اکتسابی ، عفونتهای لگنی هستند که حاصل بیماری های مقاربتی ، سقط غیر بهداشتی و یا عفونتهای دوران زایمان و بعد از آن هستند . تمامی این بیماریها قابل پیشگیری هستند.با وجود اینکه فراوانی عفونت در مردان نابارور کم گزارش شده است ولی سابقه یک بیماری مقاربتی در مرد باعث افزایش خطر ناباروری در همسر او می شود. تجارب نشان می دهد که عدم توجه به عفونت و بخصوص سابقه بیماریهای مقاربتی در مردان ، باعث به تعویق افتادن و یا عدم موفقیت در درمان زوجهای نازا می شود.

بنابراین توصیه می شود که سابقه وجود عفونت در مردان از پزشک مخفی نشود. همیشه پیشگیری از درمان ارزانتر ، مناسب تر و موثرتر بوده است. بخصوص در مورد ناباروری ، درصورتی که پیشگیری نشود ، ممکن است درمانی هم وجود نداشته باشد . به عنوان مثال در مورد بیضه نزول نکرده که در داخل شکم مانده اند ، در صورتیکه درمان جراحی در حدود سن 20 ماهگی انجام نگیرد ، بعد از آن درمان مؤثر نخواهد بود و مرد نازا می شود . یا در مورد عفونتهای دستگاه تناسلی زنان که در صورت عدم پیشگیری و درمان ، باعث بسته شدن لوله های رحم شده و زن نازا می شود. آشنایی زوجها با مباحث نازائی باعث می شود که زن و مرد در وقت مناسب به پزشک مراجعه کنند و بدون اضطراب و یا ناامیدی ، به درمان خود امیدوار باشند.

ناباروری مردان

ناباروری در مردان

مردم بر اساس یک عقیده ناروا، در گذشته زنان را مسئول ناباروری نیز دانستند و در واقع هم مرد و هم زن باعث رواج این عقیده بودند. در صورتی که مردان نابارور ، باعث ناباروری حدود 40% از زوجهای نابارور هستند . بنابر این زوج های نابارور باید همزمان مورد بررسی و معاینه و آزمایش لازم قرار گیرند.بررسی مردان آسانتر ، ارزانتر و سریعتر به نتیجه می رسد، ولی درمان آنها مشکلتر است و اغلب با بن بست روبرو می شود. بعلاوه علم ناباروری در مردان، به اندازه ناباروری در زنان پیشرفت نکرده است.

ولی در دهه گذشته در این رشته نیز پیشرفتهای قابل توجهی صورت گرفته است. مهمترین عضو دستگاه تناسلی مردان، بیضه است که دو کار اصلی می کند:

۱) ساختن اسپرم (نطفه) برای تولید مثل

۲) ساختن هورمون مردانه برای ایجاد میل جنسی و حفظ قدرت مردانگی

هر دوی این کارها تحت کنترل و فرمان غده ای در مغز هستند. عمدتاً در مردان کار اول بیضه که تولید اسپرم است، مختل می شود ولی خوشبختانه سلولهای تولید کننده هورمون مردانه خیلی مقاوم هستند . کاهش میل جنسی به سادگی ایجاد نمی شود ، مگر در مواردی که کار بیضه ها به دلیل بعضی بیماریهای شدید، خیلی مختل شود.

بررسی مرد نابارور

نکاتی که در بررسی ناباروری مردان اهمیت دارند و آگاهی از آنها هم به پزشک و هم به بیمار کمک میکند ، عبارتند از : سن ، شغل ، اعتیاد و نوع آن ، سابقه بیماری ، سابقه فامیلی ، مدت ازدواج ، وضعیت ازدواج های قبلی ، وضعیت موهای سر و صورت ، بررسی تیروئید ، بزرگی پستانها ، وضعیت رویش موهای بدن و بالاخره وضعیت دستگاه تناسلی عوامل یاد شده در بالا می توانند در روند ناباروری اثر بگذارند و تمام آنها در معاینات پزشکی مشخص می شود. بیضه ها به طور طبیعی در کیسه بیضه ها قرار دارند ، ولی در صورت بیماری ممکن است بالاتر قرار گرفته باشند ، تا حدی که گاه بیضه ها داخل شکم واقع می شوند . این حالت بیضه پنهان (بیضه نزول نکرده ) نامیده می شود.

در صورت عدم درمان مرد، نابارور می شود . باید قبل از سن 20 ماهگی این بیضه ها پائین آورده شوند تا باروری حفظ شود. تعداد زیادی از کودکان به علت عدم توجه به این وضعیت عقیم شده اند . البته باروری در کسانی که فقط یک بیضه آنها بالا بوده و در جای خود نبوده، مشاهده شده است.در بعضی از بیماریها بیضه ها کوچک شده ، قوام آنها سفت می شوند . در پاره ای از بیماریها ممکن است بیضه ها نرم و قوام طبیعی خود را داشته باشند. معاینه توسط خود مرد هم تا حدی به تشخیص کمک می کند.

ممکن است بیضه ها طبیعی باشند ولی به دو دلیل عمده زیر نازایی وجود داشته باشد:

۱) انسداد راه خروج اسپرم، این حالت ممکن است اکتسابی و در اثر عفونت باشد و یا به طور مادرزادی راه های عبور منی ( مجاری منی بر) وجود نداشته باشند.

۲) اختلال ژنتیکی ، که در ژن تولید کننده اسپرم وجود دارد.

واریس بیضه ( واریکوسل) هم یکی از علل ناباروری است و اگر مرد دخانیات هم مصرف کند ، اثرات سمی سیگار و واریس بیضه دست به دست هم داده ، درمان را با اشکال مواجه می سازد. ضربه های مغزی و بیماری های دستگاه ادراری تناسلی بخصوص بیماری های مقاربتی ، عفونتهای بیضه ، ضربه های بیضه ، تومورها هم ممکن است باعث ناباروری شوند. مردانی که قبلاً بچه دار بوده اند ، ممکن است بعداً به یک بیماری مبتلا شوند که باعث ناباروری آنها شود. سیگار آفت باروری است. در تحقیقات انجام شده که در شهریور ماه سال 1378 در کنگره تولید مثل آمریکا ارائه شد، نتایج به دست آمده روی 290 زوج سیگاری که بیش از 7 سال و حداقل روزی 30 سیگار می کشیدند ، به شرح زیر بوده است:

در زوج های سیگاری حداکثر ظرف 37 ماه باروری حاصل شده است ، در حالیکه این مدت در افراد غیر سیگاری 30 ماه بوده است.

در افراد سیگاری میزان مقاربت حدود 6 بار در ماه و در افراد غیر سیگاری 12 بار بوده است.

بررسی آزمایش منی ، کیفیت اسپرم غیر سیگاری ها را بهتر از افراد سیگاری نشان داده است.

سیگار کشیدن ابتدا تولید هورمونهای جنسی را مختل کرده و متعاقب آن تولید اسپرم را دچار مشکل می سازد و بالاخره مواد سمی دخانیات در مایع منی هم وارد می شوند.

استعمال دخانیات موجب کاهش رضایت و تمایلات جنسی می شود و باروری اسپرم ها را هم کاهش می دهد.

تجارب موجود نیز نشان داده است که درمان زوج های سیگاری فوق العاده مشکل است، به طوریکه باید به آنها گفته شود که سیگار را ترک کنند تا درمان آنها نتیجه بخش باشد .ترک سیگار اولین قدمی است که در راه درمان نازایی افراد سیگاری باید برداشته شود.

مطلب مرتبط: درمان واریکوسل برای ناباروری

 دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی 

شایع ترین علل ناباروری مردان
2.5 (50%) 4 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سارالروند شنبه ۱۷ آذر ۹۷( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام.این آزمایش اسپرموگرام همسرمه با سن37سال لطفا نظرتونو بگید و اینکه به نظر شما تعداد اسپرمشون خوبه؟؟و درصد آبنرمال اسپرمشون به نظرتون زیاد نیست؟؟؟با این درصد میشه زود باردار شد؟؟؟یا نه باید حتما دارو استفاده کنن؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۳ آذر ۹۷( 1 هفته پیش)
  2. تصویر کاربر سارالروند سه شنبه ۱۳ آذر ۹۷( 1 هفته پیش)
   ۳ساله اقدام کردیم و نشده.درصد آبنرمالشون زیاده.لطفا چند تا دارو و مکمل بگید که استفاده کنن و این درصده پایین بیاد
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۷ آذر ۹۷( 6 روز پیش)
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر محی یکشنبه ۱۱ آذر ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام من 9ساله ازدواج کردم 5سال اول جلو گیری کردم 4 ساله فهمیدم اسپرم خیلی ضعیفه 6 عدد آمپول زدم چند بسته قرص خوردم بیشتر از این دارو مصرف نکردم .
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۱ آذر ۹۷( 1 هفته پیش)
   بياييد معاينه كنم
 • تصویر کاربر ناصر شنبه ۳ آذر ۹۷( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اگه عکس ازمایشاتو بفرستیم نظرتونو میفرمایید؟ ونتیجه را اعلام میگنید؟
  1. تصویر کاربر ناصر پنجشنبه ۱ آذر ۹۷( 3 هفته پیش)
   س
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱ آذر ۹۷( 3 هفته پیش)
   كيفيت اسپرم پايين است
  3. تصویر کاربر ناصر پنجشنبه ۱ آذر ۹۷( 3 هفته پیش)
   ایا امکان بارداری وحود داره بااین وضعیت
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳ آذر ۹۷( 2 هفته پیش)
   مشکل چی هست
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر علی شنبه ۵ آبان ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  ازواسپرمی سلام من 25 سالمه دوساله اقدام کردم واسه بچه نشد رفتم دکتر .دکتر برام ازمایش وسونو نوشت انجام دادم ‌.جواب ازمایش آزواسپرمی اومد وجواب سونو هم وجود چند عدد کیست اپیدمی وواریگوسل 1 در بیضه چپ من بچه که بودم عمل فتخ بیضه انجام دادم .وحدود 3 سال پیش هم یکبار دیگر سمت چپم
  1. تصویر کاربر علی یکشنبه ۲۹ مهر ۹۷( 1 ماه پیش)
   ازواسپرمی
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۵ آبان ۹۷( 1 ماه پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر حسین سه شنبه ۱ آبان ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام . بنده مجرد و 28 ساله هستم . چند وقت پیش کمی درد و حساسیت در بیضه ها داشتم که پس از معاینه واریکوسل گرید 2 در بیضه چپ و واریکوسل گرید 1 در بیضه راست مشاهده شد . درد من زیاد نیست منتهی هنگامیکه لمس بیضه ها حساسیت وجود دارد و بعضی اوقات درد هم وجود دارد . نتایج ازمایش و سونگرافی رنگی داپلر هم پیوست کردم . میخواستم ببینم نیاز به عمل دارم یا اگر با درد هر از گاهی کنار بیام میتونم عمل نکنم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱ آبان ۹۷( 1 ماه پیش)
   ازمايش قابل قبول است
 • تصویر کاربر کرم یکشنبه ۲۹ مهر ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر من اسپرم ندارم یعنی صفر حتی عمل بیضه هم صفر است آیا راهی بجز اهدای جنین برای بچه دار شدن وجود دارد. ممنون از اینکه ما در این زمینه راهنمایی میکنید.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۹ مهر ۹۷( 1 ماه پیش)
 • تصویر کاربر سلام سه شنبه ۲۴ مهر ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من در 970709 عمل واریکوسل انجام دادم آیا میتوانم از تاریخ 970725 شنا بکنم یا نه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۴ مهر ۹۷( 1 ماه پیش)
   سلام بله
 • تصویر کاربر سامان دوشنبه ۲۳ مهر ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  واریکوسل خفیف در سمت چپ دیده شد.حداثر قطر وریدهایpampiniform حین مانوروالسالوا 23mm است.آیا به جراحی نیاز دارد؟مشکل ناباروری وجود دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۳ مهر ۹۷( 1 ماه پیش)
   بیایید معاینه۰۲۱۷۱۰۶۲۳۰۰
 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۱۲ مهر ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام آقای دکتر من دوتا بچه دارم از خانم اولم که خیلی زود نتیجه داده. ولی از خانم دومم مدت 6 ماه هست که اقدام کردم و نتیجه نگرفتم خانمم بعد از 6 ماه رفتن معاینه و مشکل چسبندگی داشتند که با عکس رنگی مشکل حل شد ولی بعد از دوماه نتیجه نگرفتم.آز اسپرم دادم. نتیجه تعداد 65 میلیون ولی کلاس A 5 ولی A +B35 بود ولی موروفولوژی 4 بود.دوتا متخصص رفتم گفتن مشکلی نیست معایته کردن گفتن واریکوسل نداری و سونو نوشتن که عالی بود.ولی یه متخصص دیگه رفتم گفتن واریکوسل گرید 1 دارید در بیضه سمت چپ و باید عمل کنید.خواهش میکنم راهنماییم کنید.باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۲ مهر ۹۷( 2 ماه پیش)
 • تصویر کاربر معین پنجشنبه ۱۲ مهر ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  یکی از آشناهای ما در ناحیه اسکرتوم کالکشن پیدا کرده
  میخوام بدونم جناب دکتر کرمی تخلیه کالکشن هم میکنند؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۲ مهر ۹۷( 2 ماه پیش)
   بياييد ببينم٠٢١٧١٠٦٢٣٠٠
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر