شایع ترین علل ناباروری مردان

ناباروری هم مردان و هم زنان را در سنین باروری، در سراسر دنیا مبتلا می کند و باعث رنج زیاد زوجها و قطع نسل می شود. تقریباً 8 تا 10 درصد زوج ها با مشکلات ناباروری روبرو هستند . 

فراوانی آن به درستی معلوم نیست و در یک ناحیه با ناحیه دیگر تفاوت می کند. علل ناباروری در حدود 40% مربوط به مردان ، 50% مربوط به زنان و در 10% موارد نامشخص است. حدود 50 تا 80 میلیون نفر از جمعیت دنیا از ناباروری رنج می برند.

ناباروری سابقه تاریخی دارد و روایت آن در قرآن مجید ، انجیل و تورات هم آمده است. از جمله هاجر، زوجه حضرت ابراهیم (ع) مدتی نازا بوده است و بعدها خداوند فرزندی به آنها عطا کرد. بنابه تعریف، به زوجی که تا 2 سال بدون جلوگیری از بارداری ، بچه دار نشوند نازا می گویند. فراوانی و علل نازائی در بین کشورهای پیشرفته و کشورهای در حال توسعه تفاوت زیادی دارد. مثلاً علت نازایی زنان در کشورهای افریقایی به علت بسته بودن لوله های رحمی (به دلایل مختلف) 42% و در کشورهای پیشرفته 11% است.

ناتوانی جنسی در مردان

علل شایع ناباروری

در بیست سال اخیر مشخص شده است که عفونتها یکی از عوامل عمده نازائی هستند. توانائی تولید مثل یکی از اجزاء اصلی سلامت است. نازائی ممکن است سلامت جسمانی زوجها را تهدید نکند ، اما مطمئناً اثرات جدی روی سلامت روانی و اجتماعی زوج نازا دارد. از نقطه نظر بهداشت عمومی مهم است که بدانیم نازائی مادرزادی و یا اکتسابی است. مطمئناً زوج های نازایی وجود دارند که نمی توان از نازائی آنها جلوگیری کرد و یا علت آن را تشخیص داد.

شایع ترین و مهم ترین علت ناباروری اکتسابی ، عفونتهای لگنی هستند که حاصل بیماری های مقاربتی ، سقط غیر بهداشتی و یا عفونتهای دوران زایمان و بعد از آن هستند . تمامی این بیماریها قابل پیشگیری هستند.با وجود اینکه فراوانی عفونت در مردان نابارور کم گزارش شده است ولی سابقه یک بیماری مقاربتی در مرد باعث افزایش خطر ناباروری در همسر او می شود. تجارب نشان می دهد که عدم توجه به عفونت و بخصوص سابقه بیماریهای مقاربتی در مردان ، باعث به تعویق افتادن و یا عدم موفقیت در درمان زوجهای نازا می شود.

بنابراین توصیه می شود که سابقه وجود عفونت در مردان از پزشک مخفی نشود. همیشه پیشگیری از درمان ارزانتر ، مناسب تر و موثرتر بوده است. بخصوص در مورد ناباروری ، درصورتی که پیشگیری نشود ، ممکن است درمانی هم وجود نداشته باشد . به عنوان مثال در مورد بیضه نزول نکرده که در داخل شکم مانده اند ، در صورتیکه درمان جراحی در حدود سن 20 ماهگی انجام نگیرد ، بعد از آن درمان مؤثر نخواهد بود و مرد نازا می شود . یا در مورد عفونتهای دستگاه تناسلی زنان که در صورت عدم پیشگیری و درمان ، باعث بسته شدن لوله های رحم شده و زن نازا می شود. آشنایی زوجها با مباحث نازائی باعث می شود که زن و مرد در وقت مناسب به پزشک مراجعه کنند و بدون اضطراب و یا ناامیدی ، به درمان خود امیدوار باشند.

ناباروری مردان

ناباروری در مردان

مردم بر اساس یک عقیده ناروا، در گذشته زنان را مسئول ناباروری نیز دانستند و در واقع هم مرد و هم زن باعث رواج این عقیده بودند. در صورتی که مردان نابارور ، باعث ناباروری حدود 40% از زوجهای نابارور هستند . بنابر این زوج های نابارور باید همزمان مورد بررسی و معاینه و آزمایش لازم قرار گیرند.بررسی مردان آسانتر ، ارزانتر و سریعتر به نتیجه می رسد، ولی درمان آنها مشکلتر است و اغلب با بن بست روبرو می شود. بعلاوه علم ناباروری در مردان، به اندازه ناباروری در زنان پیشرفت نکرده است.

ولی در دهه گذشته در این رشته نیز پیشرفتهای قابل توجهی صورت گرفته است. مهمترین عضو دستگاه تناسلی مردان، بیضه است که دو کار اصلی می کند:

۱) ساختن اسپرم (نطفه) برای تولید مثل

۲) ساختن هورمون مردانه برای ایجاد میل جنسی و حفظ قدرت مردانگی

هر دوی این کارها تحت کنترل و فرمان غده ای در مغز هستند. عمدتاً در مردان کار اول بیضه که تولید اسپرم است، مختل می شود ولی خوشبختانه سلولهای تولید کننده هورمون مردانه خیلی مقاوم هستند . کاهش میل جنسی به سادگی ایجاد نمی شود ، مگر در مواردی که کار بیضه ها به دلیل بعضی بیماریهای شدید، خیلی مختل شود.

بررسی مرد نابارور

نکاتی که در بررسی ناباروری مردان اهمیت دارند و آگاهی از آنها هم به پزشک و هم به بیمار کمک میکند ، عبارتند از : سن ، شغل ، اعتیاد و نوع آن ، سابقه بیماری ، سابقه فامیلی ، مدت ازدواج ، وضعیت ازدواج های قبلی ، وضعیت موهای سر و صورت ، بررسی تیروئید ، بزرگی پستانها ، وضعیت رویش موهای بدن و بالاخره وضعیت دستگاه تناسلی عوامل یاد شده در بالا می توانند در روند ناباروری اثر بگذارند و تمام آنها در معاینات پزشکی مشخص می شود. بیضه ها به طور طبیعی در کیسه بیضه ها قرار دارند ، ولی در صورت بیماری ممکن است بالاتر قرار گرفته باشند ، تا حدی که گاه بیضه ها داخل شکم واقع می شوند . این حالت بیضه پنهان (بیضه نزول نکرده ) نامیده می شود.

در صورت عدم درمان مرد، نابارور می شود . باید قبل از سن 20 ماهگی این بیضه ها پائین آورده شوند تا باروری حفظ شود. تعداد زیادی از کودکان به علت عدم توجه به این وضعیت عقیم شده اند . البته باروری در کسانی که فقط یک بیضه آنها بالا بوده و در جای خود نبوده، مشاهده شده است.در بعضی از بیماریها بیضه ها کوچک شده ، قوام آنها سفت می شوند . در پاره ای از بیماریها ممکن است بیضه ها نرم و قوام طبیعی خود را داشته باشند. معاینه توسط خود مرد هم تا حدی به تشخیص کمک می کند.

ممکن است بیضه ها طبیعی باشند ولی به دو دلیل عمده زیر نازایی وجود داشته باشد:

۱) انسداد راه خروج اسپرم، این حالت ممکن است اکتسابی و در اثر عفونت باشد و یا به طور مادرزادی راه های عبور منی ( مجاری منی بر) وجود نداشته باشند.

۲) اختلال ژنتیکی ، که در ژن تولید کننده اسپرم وجود دارد.

واریس بیضه ( واریکوسل) هم یکی از علل ناباروری است و اگر مرد دخانیات هم مصرف کند ، اثرات سمی سیگار و واریس بیضه دست به دست هم داده ، درمان را با اشکال مواجه می سازد. ضربه های مغزی و بیماری های دستگاه ادراری تناسلی بخصوص بیماری های مقاربتی ، عفونتهای بیضه ، ضربه های بیضه ، تومورها هم ممکن است باعث ناباروری شوند. مردانی که قبلاً بچه دار بوده اند ، ممکن است بعداً به یک بیماری مبتلا شوند که باعث ناباروری آنها شود. سیگار آفت باروری است. در تحقیقات انجام شده که در شهریور ماه سال 1378 در کنگره تولید مثل آمریکا ارائه شد، نتایج به دست آمده روی 290 زوج سیگاری که بیش از 7 سال و حداقل روزی 30 سیگار می کشیدند ، به شرح زیر بوده است:

در زوج های سیگاری حداکثر ظرف 37 ماه باروری حاصل شده است ، در حالیکه این مدت در افراد غیر سیگاری 30 ماه بوده است.

در افراد سیگاری میزان مقاربت حدود 6 بار در ماه و در افراد غیر سیگاری 12 بار بوده است.

بررسی آزمایش منی ، کیفیت اسپرم غیر سیگاری ها را بهتر از افراد سیگاری نشان داده است.

سیگار کشیدن ابتدا تولید هورمونهای جنسی را مختل کرده و متعاقب آن تولید اسپرم را دچار مشکل می سازد و بالاخره مواد سمی دخانیات در مایع منی هم وارد می شوند.

استعمال دخانیات موجب کاهش رضایت و تمایلات جنسی می شود و باروری اسپرم ها را هم کاهش می دهد.

تجارب موجود نیز نشان داده است که درمان زوج های سیگاری فوق العاده مشکل است، به طوریکه باید به آنها گفته شود که سیگار را ترک کنند تا درمان آنها نتیجه بخش باشد .ترک سیگار اولین قدمی است که در راه درمان نازایی افراد سیگاری باید برداشته شود.

مطلب مرتبط: درمان واریکوسل برای ناباروری

 دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی 

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر باران پنجشنبه ۱۲ دی ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر.من و همسرم یکساله که اقدام می کنیم برای بارداری ولی نتیجه نگرفتیم.همسرم بهمن پارسال عمل واریکوسل انجام داد.قبل از عمل تحرک اسپرم3 درصد بود و تعداد 38 میلیون و همچنین 79 درصد اسپرم مرده.خردادماه که آزمایش داد بهتر شده بود تعداد شده بود41 میلیون و 15 درصد تحرک و 69 میلیون اسپرم مرده.اما شهریور تعداد 15 میلیون شده بود و امروزم که مجدد آزمایش داد تعداد 10 میلیون شده با 2 درصد تحرک و 69 میلیون اسپرم مرده.به نظر شما علت چیه؟باید چکار کنیم؟خیلی نگرانم بدتر شه. این نکته رو هم بگم داروهایی که مصرف کرده فقط کلومیفن بوده و ویتامین ای و سلن پلاس.خودمم بهش ژل رویال و عسل و خرنوب و مغزیجات دادم این یه سال اما چرا بدتر شده؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۲ دی ۹۸( 1 هفته پیش)
 • تصویر کاربر معتمد پنجشنبه ۱۲ دی ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر
  پسری هستم 28ساله از مشهد
  سوالم به این شرح است که برای ریزش مو به مدت 5 سال فیناستراید یک مصرف میکنم عوارض جنسی دارو رو میوونستم ولی بهش توجه نمیکردم تا اینکه در اینترنت دیدم اشخاص دیگری هم نسبت به عوارض دارو برای بلند مدت حتی همیشگی اعتراض داشتند دچار عدم نعوظ کامل و انزال زودرس هم شده بودم موقع آزمایش خون فهمیدم تستوسترون 240 هست که با سه آمپول که پارسال زدم به 310 رسید اما دوباره شروع به خوردن فیناستراید کردم که الان علاوه بر عملکرد جنسی پایین احساس دپرسی هم دارم آیا دارو باید قطع بشه؟آیا دارویی هست که عوارض دارو رو کم کنه؟برای تستوسترون دوباره کم نشه چیکار کنم؟
  با تشکر صمیمانه از جناب دکتر🙏🙏 مقدار تستوسترون نرمال در سن 28 چقدر هست؟ عوارض فیناستراید و پایین آمدن تستوسترون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۰ دی ۹۸( 2 هفته پیش)
  2. تصویر کاربر معتمد سه شنبه ۱۰ دی ۹۸( 2 هفته پیش)
   سلام و با تشکر فراوان
   قسمت آخر داشتید می فرمودید که در نهایت که قطع شد ممنون میشم اونو دوباره برام بفرستید،با تشکر از دکتر بی نهایت مهربان❤👌👍
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۲ دی ۹۸( 1 هفته پیش)
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر خسرو شنبه ۳۰ آذر ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام احترام خدمت آقا دکتر،من28ام ومجرد یه مدت احساس سنگنین درد درناحیه پایین شکمم ک باعث کمر درد ودرد بیضه میشه ک با مصرف مستکن هایی مثل استامینوفن ایپروفن و دراز کشیدن درد کاهش مییابه خوب میشه تا اینکه به دکتر ارولوژی مراجعه کردم ک سونو وآزمایش اسپرواسم نوشتن که باانجام دادنشو گفتن واریکوسل خفیف در سمت چپ داری و آزمایش اسپرم گفت غلیظه و التهاب پروستات داری در معاینه کردن بیضه گفتن واریکوسل داری،مشکلی هم ایجاد نمیکنه،واین قرص هارو برام تجویز کردن،پروستاتان و سلنیوم ک مصرف میکنم خوبه،حالا سوالم اینه که ایا التهاب پروستات علت چیه،اگر ازدواج کنم غلظت اسپرمم و واریکوسل خفیف در بچه دار شدن تاثیر داره؟و اینکه باید واریکوسلمو جراحی کنم؟ک عکس های سونو و آز هم براتون میفرستم
  1. تصویر کاربر خسرو جمعه ۲۹ آذر ۹۸( 3 هفته پیش)
   سلام آقا دکتر پاسخ سوالات کجا میتونیم ببینیم
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳۰ آذر ۹۸( 3 هفته پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر Sara جمعه ۲۲ آذر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام خدمت جناب آقای دکتر کرمی؛
  بنده ۳۵ سال دارگ و یک سالی هست که دچار اختلال نعوظ هستم و نمیتونم نزدیکی انجام بدم و آلتم فقط کمی سفت و بلند میشه و دخول انجام نمیشه و میل جنسیم هم به همین علت پایین اومده. حدود ۸ ساله که دیابت دارم و روزی دو نوبت صبح ناشتا و قبل شام انسولین میزنم و مشکل دیگه ای ندارم و داروی دیگه ای مصرف نمیکنم.ابتدای شروع این وضعیت،در ناحیه بیضه ها درد داشتم طوری که حتی نشستن یا ایستادن طولانی برام دردناک بود.ولی الان این مشکل برطرف شده.آزمایش هورمونی و سونوگرافی هم انجام دادم،مشکلی نداشتم.تستسترونم ۵.۵ بوده.پزشک نوروپاتی دیابتی تشخیص دادن و داروی نوروتک مصرف کردم و قرص آسنترا و سیلدنافیل.ولی بعد گذشت ۱سال و نیم و کنترل دیابتم، هنوز مشکلم به قوت باقیه.و چون ما نزدیک به دو ساله که ازدواج کردیم و فرزند هم نداریم،این موضوع باعث کلافگی و آسیب روحی به خودم و همینطور همسرم شده.و علاوه بر این نگران ناباروری هستیم.ممنون میشم راهنماییم کنید.ضمنا هفته ای سه بار ورزش میکنم(بدنسازی).داروها و مکمل های هورمونی به هیچ عنوان مصرف نمیکنم.فقط مکمل پودری حاوی پروتئین و جوانه گندم مصرف میکنم که اونم به تازگی مصرف میکنم در گذشته و قبل و حین بروز این مشکل مصرف نمیکردم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۲ آذر ۹۸( 1 ماه پیش)
   این عارضه غیر قابل برگشت دیابت ایت
 • تصویر کاربر موسوی پنجشنبه ۱۴ آذر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام علیکم
  وقت بخیر
  اقای دکتر من درسال86 جراحی واریکوسل انجام دادم در طرف چپ بود امروز دوباره سونوگرافی انجام دادم در سونوگرافی بازهم واریکوسل داشتم هم طرف چپ وهم طرف راست .
  چکار باید کرد دوباره باید جراحی انجام داد.
  علت به وجود امدن واریکوسل چیه
  چکار هایی نباید انجام بدهم .تا بهتر بشوم . مجردم و28 سالم هست ضمنا اسپرماتوسل هم دارم .
  علت وجود اسپرماتوسل چیست .10 سال هست که اسپرماتوسل دارم باید چکاری براش انجام داد.
  تصویر سونوگرافی را هم ارسال میکنم .
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۹ آذر ۹۸( 1 ماه پیش)
   اسپرماتوسل نیاز به درمان ندارد
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۹ آذر ۹۸( 1 ماه پیش)
   جمع شدن منی در داخل کیست است
  3. تصویر کاربر موسوی شنبه ۹ آذر ۹۸( 1 ماه پیش)
   برای واریکوسل جوابی دریافت نکردم .
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۴ آذر ۹۸( 1 ماه پیش)
   یک بار عمل کافی است
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر علی شنبه ۲۳ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خدمت شما عزیزان من مجردم داستان من از زمانی شروع میشه که 20 سالم بود و بخاطر درد بیضه به دکتر مراجعه کردم دکتر هم با معاینه بیضه هایم بصورت فیزیکی نظر داد که واریکوسل دارم و باید عمل بشه و گفت دیگه اختیار با خودته.و بعد برایم آزمایش اسپرم نوشت من آزمایش رو دادم ک معلوم شد تحرک اسپرمم کمه.دارو واسم نوشت و من بعد از 6 ماه باز هم آزمایش اسپرم دادم که یکم ضعیف تر هم شد متاسفانه.در آزمایش اول motile sperm45.38 و progressive 41.85

  تحرک A 18.32 و تحرک B23.53 

  و تحرکC3.53 و تحرکD54.62

  آزمایش دومم رو هم در پایین مینویسم؛

  Motile sperm38.35 و مجموعaو30.08b

   Aبا تحرک9.47وBباتحرک20.61

  Cباتحرک 8.26وD61.65

  در دو آزمایش بالا بقیه فاکتورها نرمال بوده اند. بعد از گذشت دو سال دوباره در سن 22 سالگی آزمایش دیگری انجام دادم. بشرح زیر

  غلضت که آبونرمال زده وmotile45.91 که نرمالش 60 بود.progressive sperm43.37         WBC1_2 این عدد نرمال زده بود.

  تحرکA27.09  و تحرکB16.27و C2.54 وD54.09   

  بعد از گذشت یکسال دیگه در سن 23 سالگی در یک آزمایشگاه دیگر آزمایش دادم که آزمایشم بهتر نشان داده شد فقط چسبندگی غیرطبیعی بود. بشرح زیر

  Motile55{4d9fc5242f7f0001182c347dc5b4c169c8c18afb3765787acb453144a3745195}  sperm Count95mil

  بقیه فاکتور هاهم نرمال بود.

  آیا باتوجه به این آزمایش ها خصوصا آخری که امیدبخش تر هست نظرتان در مورد بچه دار شدن در مورد من چگونه است چون میخواهم ازدواج کنم و نمیخواهم مسیر اشتباهی رو انتخاب کنم که در آینده نفر دیگری راهم با مشکل مواجه کنم.

  در ضمن دوبار هم سونوگرافی بیضه دادم که هر دو گفتن که واریکوسل ندارم ولی در سونوگرافی دو دکتر رادیولوژی نوشت اتساعی در بیضه چپ هست ولی نشان دهنده واریکوسل نیست.ولی دکتر گفت که واریکوسل داری احتمالا و باز هم گفت اختیار با خودته که عمل کنی یا نه. من سونو و آزمایش هارو به دکتر دیگه ای هم نشون دادم گفت عمل لازم نیست حالا در مورد عمل نمیدونم چیکار کنم. ممنونم اگر منو راهنمایی کنید با تشکر موفقیت شمارا از خداوند منان خواستاریم. آقای دکتر نگرانی من برای تحرک اسپرم است چقدر احتمال بارداری ب روش طبیعی هست؟مشکل تحرک اسپرم چگونه است ؟چقد میتونم امیدوارباشم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۳ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش)
 • تصویر کاربر اشکان شنبه ۲۳ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام.
  آقای دکتر من چند وقتی هست متوجه شدم که رنگ مایع منی ام عوض شده و بیشترش سبز هست.تیره رنگ نیست روشن هست بیشتر سبزش.مقدار خیلی کمی سفید خارج میشه و رقیق هستش اکثرا.هنگام جنابت در خواب و حتی با خود ارضایی هم دیدم اینجوری هست تقریبا.مایع منی سفید کمی خارج میشه نسبت به سبز.گاهی بخصوص بعد از جنابت در خواب صبح که ادرار میکنم گاهی اوقات اواخر ادرار تیکه هایی ژله ای مانند ریزی بیرون میاد که خودم فکر میکنم باقی مانده مایع منی باشه که خارج نشده و به همراه ادرار دفع میشه.در خودارضایی هم که کردم گاهی اوقات اواخرش هست.درد خاصی هم ندارم احساس درد خاص و ممتدی هم نمیکنم در بیضه و مثانه و شکم و...
  با این علائم به نظرتون مشکل چی میتونه باشه و منشاء چه چیزایی ممکنه باشه؟به نظرتون واریکوسل و تنگی و یا فشردگی یا قطعی مجرا و رگ ها میتونه باشه؟یا مثلا پیچیدگی و فشار و قاطی شدن رگ ها و مجاری مایع منی؟یا مشکلی در پروستات یا مثانه و فشار و تاثیرشون بر مجرا؟یا از مجاری بالاتر و کلیوی؟یا ساخت اسپرم؟البته گفتم درد خاص و تکراری ای که اذیت کنه و خاص باشه ندارم تقریبا در نواحی جنسی.
  از نظر باروری در آینده نگرانم.
  پسر مجرد 24 ساله هستم.الانم سربازی میخوام برم به نظرتون معافیت دائم یا از رزم داره که اقدام کنم؟ببخشید زیاد شد.ممنون میشم پاسخ و راهنمایی بدید.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۳ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش)
 • تصویر کاربر جاوید شنبه ۲۳ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باعرض سلام وخداقوت
  آیا با بدشکلی اسپرم از سر(اسپرم) میشود تخمک بارورشود؟
  اگرجواب بلی است،عوارضی هم جنین بوجود آمده دچار خواهدشد یانه؟ ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۳ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش)
 • تصویر کاربر reza پنجشنبه ۲۱ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  آقای دکتر عزیز
  من واریکوسل مختصر دوطرفه با شدت در سمت چپ گرید 2 و درسمت راست گرید 1 دارم و آزمایش اسپرم هم دادم آیا باید عمل کنم و هزینه عمل چقدر است
  و اینکه اگر نیاز به عمل نیست میتوانم ورزش بدنسازی کنم؟
  بعد از عمل میتونم ورزش بدنسازی جدی شروع کنم ؟
  تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۸ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش)
  2. تصویر کاربر reza چهارشنبه ۲۰ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش)
   درود ، جناب آقای دکتر ممنون ازتون ، من آزمایش اسپرم دادم و خدمتتون ارسال کردم امکانش هست مشاهده کنید
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۱ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش)
   شكل وحركت خراب است
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر Sadegh پنجشنبه ۱۴ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقایی دکتر خسته نباشید
  آقای دکتر من یک ماه پیش عمل باز سنتی واریکسل دو طرف انجام دادم ،و الانم بعدازیک ماه نزدیک یک هفتس تو نونوایی کارمیکنم والانم باز درد (سوزش) کشاله ران رو دارم آیا شغلم خطری برای بیماریم دارع؟آیا عمل عودکرده؟ یا این دردا طبیعه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۴ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش)
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید