شایع ترین علل ناباروری مردان کدامند؟

علل ناباروری در حدود 40% مربوط به مردان، 50% مربوط به زنان و در 10% موارد نامشخص است. حدود 50 تا 80 میلیون نفر از جمعیت دنیا از ناباروری رنج می برند.

ناباروری سابقه تاریخی دارد و روایت آن در قرآن مجید، انجیل و تورات هم آمده است. از جمله هاجر، زوجه حضرت ابراهیم (ع) مدتی نازا بوده است و بعدها خداوند فرزندی به آنها عطا کرد. بنابه تعریف، به زوجی که تا 2 سال بدون جلوگیری از بارداری، بچه دار نشوند نازا می گویند.

فراوانی و علل نازائی در بین کشورهای پیشرفته و کشورهای در حال توسعه تفاوت زیادی دارد. مثلاً علت نازایی زنان در کشورهای افریقایی به علت بسته بودن لوله های رحمی (به دلایل مختلف) 42% و در کشورهای پیشرفته 11% است.

ناباروری در مردان

مردم بر اساس یک عقیده ناروا، در گذشته زنان را مسئول ناباروری می دانستند. در واقع هم مرد و هم زن باعث رواج این عقیده بودند. در صورتی که مردان نابارور، باعث ناباروری حدود 40% از زوجهای نابارور هستند. بنابر این زوج های نابارور باید همزمان مورد بررسی و معاینه و آزمایش لازم قرار گیرند.

بررسی مردان آسانتر، ارزانتر و سریعتر به نتیجه می رسد، ولی درمان آنها مشکل تر است و اغلب با بن بست روبرو می شود. بعلاوه علم ناباروری در مردان، به اندازه ناباروری در زنان پیشرفت نکرده است.

ولی در دهه گذشته در این رشته نیز پیشرفت های قابل توجهی صورت گرفته است. مهمترین عضو دستگاه تناسلی مردان، بیضه است که دو کار اصلی می کند:

1️⃣ ساختن اسپرم (نطفه) برای تولید مثل

2️⃣ ساختن هورمون مردانه برای ایجاد میل جنسی و حفظ قدرت مردانگی

هر دوی این کارها تحت کنترل و فرمان غده ای در مغز هستند. 

علل شایع ناباروری در مردان و زنان

در بیست سال اخیر مشخص شده است که عفونت ها یکی از عوامل عمده نازائی هستند. توانائی تولید مثل یکی از اجزاء اصلی سلامت است.

نازائی ممکن است سلامت جسمانی زوجها را تهدید نکند، اما مطمئناً اثرات جدی روی سلامت روانی و اجتماعی زوج نازا دارد.

از نقطه نظر بهداشت عمومی مهم است که بدانیم نازائی مادرزادی و یا اکتسابی است. مطمئناً زوج های نازایی وجود دارند که نمی توان از نازائی آنها جلوگیری کرد و یا علت آن را تشخیص داد.

شایع ترین و مهم ترین علت ناباروری اکتسابی، عفونتهای لگنی هستند که حاصل بیماری های مقاربتی، سقط غیر بهداشتی و یا عفونتهای دوران زایمان و بعد از آن هستند. تمامی این بیماریها قابل پیشگیری هستند. با وجود اینکه فراوانی عفونت در مردان نابارور کم گزارش شده است ولی سابقه یک بیماری مقاربتی در مرد باعث افزایش خطر ناباروری در همسر او می شود.

تجارب نشان می دهد که عدم توجه به عفونت و بخصوص سابقه بیماریهای مقاربتی در مردان، باعث به تعویق افتادن و یا عدم موفقیت در درمان زوج های نازا می شود. بنابراین توصیه می شود که سابقه وجود عفونت در مردان از پزشک مخفی نشود. همیشه پیشگیری از درمان ارزانتر، مناسب تر و موثرتر بوده است. بخصوص در مورد ناباروری، در صورتی که پیشگیری نشود، ممکن است درمانی هم وجود نداشته باشد.

به عنوان مثال در مورد بیضه نزول نکرده که در داخل شکم مانده اند، در صورتیکه درمان جراحی در حدود سن 20 ماهگی انجام نگیرد، بعد از آن درمان مؤثر نخواهد بود و مرد نازا می شود. یا در مورد عفونت های دستگاه تناسلی زنان که در صورت عدم پیشگیری و درمان، باعث بسته شدن لوله های رحم شده و زن نازا می شود.

امروزه یکی از علل شایع نازایی مردان تزریق هورمون های بدنسازی است که بی رویه در باشگاه ها انجام می شود که باعث از کار افتادن هورمون های تحریک کننده نطفه سازی در هیپوفیز مغز شده و این افراد علیرغم جثه عضلانی در معاینه بیضه های کوچکتری دارند که باید برای درمان نازایی حتماً مصرف این داروها را قطع کنند.

امروزه یکی از شایع ترین علل نازایی ثانویه انجام وازکتومی توسط مردان جوان می باشد که در بسیاری از موارد بدون مشورت بلافاصله اقدام به بستن لوله های خود می کنند. بستن لوله ها اغلب سرپایی و بسیار آسان ولی باز کردن مجدد آنها جزء سخترین عمل ها می باشد و هر چه از زمان بستن لوله ها بیشتر بگذرد شانس موفقیت عمل باز کردن لوله ها پایین تر است و لذا توصیه می کنم قبل از اقدام به وازکتومی یا بستن لوله ها حتماً با چند پزشک متخصص مشورت نمائید. بیشترین درصد موفقیت وازووازستومی یا پیوند مجدد لوله ها 20-15 درصد می باشد و نباید به امید وصل مجدد آن لوله های خود را ببندید.

آشنایی زوجها با مباحث نازائی باعث می شود که زن و مرد در وقت مناسب به پزشک مراجعه کنند و بدون اضطراب و یا ناامیدی، به درمان خود امیدوار باشند. در ذیل 15 علل شایع ناباروری مردان آمده است.

ناباروری مردان چگونه درمان می شود؟

با توجه به علت های شایع ذکر شده ناباروری، بیمار باید از نظر تک تک موارد فوق بررسی شود و علل زمینه ای را باید تشخیص و سپس درمان را شروع کرد. به عنوان مثال به تک تک موارد و درمان آنها اشاره ای می کنم.

اگر در بررسی، هومورن های fshو LH  پایین و پرولاکتین بالا باشد و عملکرد و اندازه بیضه نرمال باشد با جایگزین کردن هورمون های تحریک کننده، بیضه ها شروع به اسپرم سازی می کنند. پرولاکتین بالای خون باعث مهار تولید سلول های تحریک کننده اسپرم می شوند و لذا باید با درمان جراحی و یا دارویی آن را پایین بیاوریم تا مشکل نازایی بیمار برطرف گردد.

اگر علت نازایی بیمار بیضه های کوچک و سفت باشد و یا در نمونه برداری از بیضه ها سلول های تولید کننده نطفه وجود نداشته باشند هیچ امیدی به باروری وجود ندارد و زوجین باید از روش های دیگر استفاده نمایند.

اگر علت نازایی انسداد مسیر خروجی بیضه ها باشد مثل کسانی که وازکتومی کرده اند یا به هر علتی مسیر لوله ها بسته است بهتر است از روش ICSI و IVF استفاده شود یعنی از داخل بیضه اسپرم ها را با سوزن بیرون کشیده و در شرایط آزمایشگاهی به تخمک زن تزریق شود.

برای درمان ناباروری مردان به چه دکتری مراجعه کنیم؟

برای درمان ناباروری مردان می توان به متخصص کلیه و مجاری ادرار که اصطلاحا اورولوژیست می گویند، مراجعه کرد تا معاینه کامل شود. همچنین می توانید جواب آزمایش اسپرم  را به متخصص زنان نشان دهید تا در صورت نیاز برای شما دارو تجویز کند.

در صورت داشتن نازایی جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744 تماس بگیرید.

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۲۵ شهریور ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  خسته نباشید
  بنده 30 ساله هستم و حدود 25 روز قبل به علت درد بیضه به دکتر مراجعه کردم
  بعد از سونوگرافی متوجه شدم که واریکوسل چپ و راست هر دو خفیف دارم
  و الان بعد از این مدت هنوز درد دارم
  در کودکی نیر فتق سمت چپ را جراحی کرده ام (حدود 20 سال قبل)
  به پزشک که مراجعه کردم گفتند که احتیاج به جراحی ندارد اما درد دارم و برخی اوقات هم از سمت بیضه تیر میکشه به سمت مقعد
  دکتر داروهای زیر را داده است اما بعد از استفاده به مشکل بی اختیاری منی مواجعه شدم (بعد از ادرار منی بی اختیار خارج می شد)
  افلو کساسین 200
  سلوبیکس 100
  ترازوکیم2
  الان از خدمت جنابعالی چند تا سوال داشتم
  1. آیا احتیاج به جراحی هست یا خیر
  2. آیا در جنسیت فرزند تاثیر دارد یا (دوتا دختر دارم و پسر نیز می خواهم)
  3. آیا داروها را استفاده کنم یا خیر؟ داردهای جدید را چطور؟
  امروز هم دکتر بودم گفتند که اگر جراحی کنم بیضه از بین می رود
  گفتند که در داخل آب گرم بشینم پیاده روی کنم و ورزش کنم اما بعد از 5 دقیقه پیاده روی بیضه ها درد زیادی میگیرند که توان راه رفتن را از من می گیرند
  سونوگرافی همراه با نسخه جدید پیوست می گردد.
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۵ شهریور ۹۹( 1 هفته پیش)
   سلام نیاز به عمل ندارید ، درد بیضه به دنبال واریکوسل ، معمولا بعد از عمل هم می ماند. پس نیازی نیست. در جنسیت اثر ندارد. نیازی به مصرف دارو نیست
 • تصویر کاربر سید سه شنبه ۲۵ شهریور ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خوبی من یک دختر دارم ۲سالشه الان میخوام اقدام کنم واسه بچه دوم ولی ازمایش اسپرم که دادم همه چیزش خوبه نطفه ضعیف نیس ولی میگن جهش نداره منطور از جهش چیه راه درمان داره یا نه ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۵ شهریور ۹۹( 1 هفته پیش)
   عکسش را بفرستید
 • تصویر کاربر حسن سه شنبه ۲۵ شهریور ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خدمت دكتر كرمي عزيز
  براي افزايش سرعت اسپرم بايد دارو استفاده كرد؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۵ شهریور ۹۹( 1 هفته پیش)
   میتوان آندروفرتایل استفاده کرد
 • تصویر کاربر هانیه چهارشنبه ۲۶ شهریور ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من ۲۳ سالمه و همسرم ۳۲ یه ساله اقدام به بارداری کردیم ولی نتیجه نگرفتیم همسرم ازمایش داده که آزواسپرم بوده و متخصص اورولوژی بدون هیچ ازمایشی که سطح هورمون هارو ببینه نمونه برداری بیضه انجام دادن از دو نقطه بالای بیضه ها که جواب اونم صفر بوده گفتن اسپرم نداره میخوام بدونم شما چه درمانی پیشنهاد میکنین
  اول نباید بررسی هورمونی بشه
  همسرم توی ۷ سالگی تصادف کرد که لگنش اسیب دید و توی گچ بوده و دو روزمم توی کما بوده
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۶ شهریور ۹۹( 1 هفته پیش)
   بررسی هورمونی و ژنتیکی باید بشن
 • تصویر کاربر هيوا یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  ما دفعه اول اقدام باردار شديم بعد هفته 5 سقط شده بعد دكتر ازمايش اسپرم داد دفعه اول تعداد١٨ ميليون بود دفعه دوم شد 6 ميليون
  مورفولوژي نرمال 5٧٪؜
  تحرك 5٢٪؜
  سونو گرافي كرد واريكوسل سمت چپ گريد ٢ داشت
  گفتن اقدام به بارداري كنيد بعد عمل واريكوسل كنيد
  ميخواستم مشورت بگيرم با اين تعداد ميشه اقدام كرد براي بارداري با توجه به اينكه دفعه اول اقدام باردار شديم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 3 هفته پیش)
   سلام بله ادامه دهيد
 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۱۱ شهریور ۹۹( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سنم 37سال هست واریکوسل گرید سه در بیضه سمت چپ دارم منتها فاکتورهام در آزمایش اسپرم در محدوده مجاز هست بغیر از مورفولوژی که یک مقدار کمتر هست.آیا این باعث ناباروری میشه یا احتیاج به عمل هست یا با قرص ؟ ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۱ شهریور ۹۹( 3 هفته پیش)
   ازمایش اسپرم شما رو باید ببینم . در صورتی که مختل نباشد نیازی به عمل جراحی نیست. ویتانین E روزانه مفید هست.
 • تصویر کاربر Mostafa جمعه ۱۰ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید
  جواب ازمایش من هست میتونید راهنمایی بفرمایید
  Rapid progressive 16/3%
  Slow progressive 35/1%
  Non progressive 11/8%
  Immotile 36/8%
  Sperm consenteration 68million
  Normal 43%
  Head DefectS 42%
  Tail defects 10%
  Neck Or midpiece defects 4%
  Volume 2/5m
  به من گفتن حرکت اسپرم هات ضعیفه ایا درسته؟
  اگه مشکلی هست درمان یا دارویی داره؟
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۰ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام، عکس از اسپرموگرام بفرستید
 • تصویر کاربر نیما جمعه ۳ مرداد ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام.3ساله برای بچه دوم تواقدامیم.خودم آزمایشات متفاوت انجام دادم مشکلی نداشته.همسرم بعدازعمل لگن7سال پیش تعداد.حرکت ومورفولوژی بسیارپایین دچارشد.حتی حتی درنعوذ کامل هم دچارمشکل شد.واریکوسل دوطرفه هم شده ولی گریدضعیف که گفتن عمل نمیخواد.دوبار آی یوآی و3بارآی وی اف هم کردیم ولی نشد.البته سری آخر مثبت شدولی درهفته 5دیگه رشد نکردوبتااومدپایین.لطفا راهنمایی بفرمایید چکارکنیم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۳ مرداد ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام، جهت بررسی و نتیجه گیری بهتر به مرکز رویان مراجعه کنید
 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۱۵ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقاي دكتر بنده واريكوسل گريد سه دارم و ميخوام اقدام به بارداري كنم و نتيجه ازمايش به صورت زير است ايا مصرف كپسول motility boost
  تاثيري در تحرك بيشتر اسپرم داره اگر جواب مثبت است نحوه مصرف و مكمل هاي ديگري كه نيازه با اين كپسول مصرف بشه را معرفي كنيد
  1. تصویر کاربر محمد یکشنبه ۱۲ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام اقای دکتر بنده واریکوسل گرید سه دارم و میخوام اقدام به بارداری کنم و نتیجه ازمایش به صورت زیر است ایا مصرف کپسول motility boost
   تاثیری در تحرک بیشتر اسپرم داره اگر جواب مثبت است نحوه مصرف و مکمل های دیگری که نیازه با این کپسول مصرف بشه را معرفی
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۵ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام واریکوسل گرید 3 رو عمل کنید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر هومان شنبه ۱۱ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دكتر يكساله اقدام به بارداري كرديم من فوليكول خوب داشتم اما همسرم در روز معين نميتونه ،ازمايش اسپرم داد تحرك اسپرم ها ٣٠ درصد و تعدادشون هم كم بود و تستوسترون ٢ بود والآن سه ماهه قرص كلوميفن وهفته اي يك امپول اچ سي جي ميزنه اما نميتونه نزديكي كنه لطفا مرا راهنمايي كنين
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۱ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام، لطفا جهت معاینه تشریف بیارن
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر