شایع ترین علل ناباروری مردان کدامند؟

علل ناباروری در حدود 40% مربوط به مردان، 50% مربوط به زنان و در 10% موارد نامشخص است. حدود 50 تا 80 میلیون نفر از جمعیت دنیا از ناباروری رنج می برند.

ناباروری سابقه تاریخی دارد و روایت آن در قرآن مجید، انجیل و تورات هم آمده است. از جمله هاجر، زوجه حضرت ابراهیم (ع) مدتی نازا بوده است و بعدها خداوند فرزندی به آنها عطا کرد. بنابه تعریف، به زوجی که تا 2 سال بدون جلوگیری از بارداری، بچه دار نشوند نازا می گویند.

فراوانی و علل نازائی در بین کشورهای پیشرفته و کشورهای در حال توسعه تفاوت زیادی دارد. مثلاً علت نازایی زنان در کشورهای افریقایی به علت بسته بودن لوله های رحمی (به دلایل مختلف) 42% و در کشورهای پیشرفته 11% است.

ناباروری در مردان

مردم بر اساس یک عقیده ناروا، در گذشته زنان را مسئول ناباروری می دانستند. در واقع هم مرد و هم زن باعث رواج این عقیده بودند. در صورتی که مردان نابارور، باعث ناباروری حدود 40% از زوجهای نابارور هستند. بنابر این زوج های نابارور باید همزمان مورد بررسی و معاینه و آزمایش لازم قرار گیرند.

بررسی مردان آسانتر، ارزانتر و سریعتر به نتیجه می رسد، ولی درمان آنها مشکل تر است و اغلب با بن بست روبرو می شود. بعلاوه علم ناباروری در مردان، به اندازه ناباروری در زنان پیشرفت نکرده است.

ولی در دهه گذشته در این رشته نیز پیشرفت های قابل توجهی صورت گرفته است. مهمترین عضو دستگاه تناسلی مردان، بیضه است که دو کار اصلی می کند:

1️⃣ ساختن اسپرم (نطفه) برای تولید مثل

2️⃣ ساختن هورمون مردانه برای ایجاد میل جنسی و حفظ قدرت مردانگی

هر دوی این کارها تحت کنترل و فرمان غده ای در مغز هستند. 

علل شایع ناباروری در مردان و زنان

در بیست سال اخیر مشخص شده است که عفونت ها یکی از عوامل عمده نازائی هستند. توانائی تولید مثل یکی از اجزاء اصلی سلامت است.

نازائی ممکن است سلامت جسمانی زوجها را تهدید نکند، اما مطمئناً اثرات جدی روی سلامت روانی و اجتماعی زوج نازا دارد.

از نقطه نظر بهداشت عمومی مهم است که بدانیم نازائی مادرزادی و یا اکتسابی است. مطمئناً زوج های نازایی وجود دارند که نمی توان از نازائی آنها جلوگیری کرد و یا علت آن را تشخیص داد.

شایع ترین و مهم ترین علت ناباروری اکتسابی، عفونتهای لگنی هستند که حاصل بیماری های مقاربتی، سقط غیر بهداشتی و یا عفونتهای دوران زایمان و بعد از آن هستند. تمامی این بیماریها قابل پیشگیری هستند. با وجود اینکه فراوانی عفونت در مردان نابارور کم گزارش شده است ولی سابقه یک بیماری مقاربتی در مرد باعث افزایش خطر ناباروری در همسر او می شود.

تجارب نشان می دهد که عدم توجه به عفونت و بخصوص سابقه بیماریهای مقاربتی در مردان، باعث به تعویق افتادن و یا عدم موفقیت در درمان زوج های نازا می شود. بنابراین توصیه می شود که سابقه وجود عفونت در مردان از پزشک مخفی نشود. همیشه پیشگیری از درمان ارزانتر، مناسب تر و موثرتر بوده است. بخصوص در مورد ناباروری، در صورتی که پیشگیری نشود، ممکن است درمانی هم وجود نداشته باشد.

به عنوان مثال در مورد بیضه نزول نکرده که در داخل شکم مانده اند، در صورتیکه درمان جراحی در حدود سن 20 ماهگی انجام نگیرد، بعد از آن درمان مؤثر نخواهد بود و مرد نازا می شود. یا در مورد عفونت های دستگاه تناسلی زنان که در صورت عدم پیشگیری و درمان، باعث بسته شدن لوله های رحم شده و زن نازا می شود.

امروزه یکی از علل شایع نازایی مردان تزریق هورمون های بدنسازی است که بی رویه در باشگاه ها انجام می شود که باعث از کار افتادن هورمون های تحریک کننده نطفه سازی در هیپوفیز مغز شده و این افراد علیرغم جثه عضلانی در معاینه بیضه های کوچکتری دارند که باید برای درمان نازایی حتماً مصرف این داروها را قطع کنند.

امروزه یکی از شایع ترین علل نازایی ثانویه انجام وازکتومی توسط مردان جوان می باشد که در بسیاری از موارد بدون مشورت بلافاصله اقدام به بستن لوله های خود می کنند. بستن لوله ها اغلب سرپایی و بسیار آسان ولی باز کردن مجدد آنها جزء سخترین عمل ها می باشد و هر چه از زمان بستن لوله ها بیشتر بگذرد شانس موفقیت عمل باز کردن لوله ها پایین تر است و لذا توصیه می کنم قبل از اقدام به وازکتومی یا بستن لوله ها حتماً با چند پزشک متخصص مشورت نمائید. بیشترین درصد موفقیت وازووازستومی یا پیوند مجدد لوله ها 20-15 درصد می باشد و نباید به امید وصل مجدد آن لوله های خود را ببندید.

آشنایی زوجها با مباحث نازائی باعث می شود که زن و مرد در وقت مناسب به پزشک مراجعه کنند و بدون اضطراب و یا ناامیدی، به درمان خود امیدوار باشند. در ذیل 15 علل شایع ناباروری مردان آمده است.

ناباروری مردان چگونه درمان می شود؟

با توجه به علت های شایع ذکر شده ناباروری، بیمار باید از نظر تک تک موارد فوق بررسی شود و علل زمینه ای را باید تشخیص و سپس درمان را شروع کرد. به عنوان مثال به تک تک موارد و درمان آنها اشاره ای می کنم.

اگر در بررسی، هومورن های fshو LH  پایین و پرولاکتین بالا باشد و عملکرد و اندازه بیضه نرمال باشد با جایگزین کردن هورمون های تحریک کننده، بیضه ها شروع به اسپرم سازی می کنند. پرولاکتین بالای خون باعث مهار تولید سلول های تحریک کننده اسپرم می شوند و لذا باید با درمان جراحی و یا دارویی آن را پایین بیاوریم تا مشکل نازایی بیمار برطرف گردد.

اگر علت نازایی بیمار بیضه های کوچک و سفت باشد و یا در نمونه برداری از بیضه ها سلول های تولید کننده نطفه وجود نداشته باشند هیچ امیدی به باروری وجود ندارد و زوجین باید از روش های دیگر استفاده نمایند.

اگر علت نازایی انسداد مسیر خروجی بیضه ها باشد مثل کسانی که وازکتومی کرده اند یا به هر علتی مسیر لوله ها بسته است بهتر است از روش ICSI و IVF استفاده شود یعنی از داخل بیضه اسپرم ها را با سوزن بیرون کشیده و در شرایط آزمایشگاهی به تخمک زن تزریق شود.

برای درمان ناباروری مردان به چه دکتری مراجعه کنیم؟

برای درمان ناباروری مردان می توان به متخصص کلیه و مجاری ادرار که اصطلاحا اورولوژیست می گویند، مراجعه کرد تا معاینه کامل شود. همچنین می توانید جواب آزمایش اسپرم  را به متخصص زنان نشان دهید تا در صورت نیاز برای شما دارو تجویز کند.

در صورت داشتن نازایی جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744 تماس بگیرید.

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر رسول سه شنبه ۲۳ دی ۹۹( 3 روز پیش) تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر .من بیضه راست تو شکم بوده و رفتم دکتر.دکتر باید دربیارمش عمل کردم بیضه چپ واریکوسل داشته اونم عمل کردم . آقای دکتر آزمایش دادم اسپرم درصد پایین هست راهی هست
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۳ دی ۹۹( 3 روز پیش)
   فرصت دهید
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۳ دی ۹۹( 3 روز پیش)
   قرص سلنیوم ۲۰۰ میلیگرم روزی یک عدد / ویتامین e روزی یک عدد / اسید فولیک ۱ میلیگرم روزی یک عدد / قرص ال کارنیتین ۱۰۰۰ میلیگرم روزی یک عدد مصرف شود
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۱۹ دی ۹۹( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 2 مشاهده پرسش
  با سلام و وقت بخير
  اقاي دكتر بنده سه ماه پيش خدمت رسيدم و جهت تحرك اسپرم قرص هاي كلوميفن و پنتوكسي فيلين به مدت دوماه تجويز كرديد
  ولي تا الان موفق به بارداري نشدم
  نياز هست قرص ها تكرار بشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۹ دی ۹۹( 1 هفته پیش)
   فرصت دهید ، برای بارداری همچنان تلاش کنید
 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۷ دی ۹۹( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  viscosity normal و volume 3.5 و time 26 و count 78 spermatocyte 3-5 و non motile 35 و normalforms 65 و pin head 5 و gianthead 10. abnormal neck 15 و aplastic head absent body 5. سلام دکتر بیضه چپ واریکسل دارم میخواستم ببینم جواب آزمایش نرماله
  1. تصویر کاربر علی شنبه ۶ دی ۹۹( 2 هفته پیش)
   دکتر در جواب سونو هم این متنو نوشته چندین پاکه وریدی متسع در شبکه وریدی پریتستیکولار سمت چپ دیده میشود که همراه با ریفلاکس و افزایش دیامترتا 50درصد طی مانور والسالوا میباشند وهمچنین ابعاد هر دو بیضه طبیعی و اکوپترن بیضه ها یکنواخت و نرمال است
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۷ دی ۹۹( 2 هفته پیش)
   سلام لطفا عکس ازمایش اسپرم رو بفرستید ، اینجوری اعداد قاطی شده اند
  3. تصویر کاربر علی یکشنبه ۷ دی ۹۹( 2 هفته پیش)
   viscosity normal volume 3/5. liquefaction time 26 w.b. c 1-2. R. B. C 3-4. count 78 non motile 35. grade a 20 grade b 25 grade c 10 grade d 10 normal forms 65% pin head 5% giant head 10% abnormal neck 15% ablastic head absent body 5%
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۷ دی ۹۹( 2 هفته پیش)
   عکسش را بفرستید همینجا ، تایپ نکنید
  5. تصویر کاربر علی یکشنبه ۷ دی ۹۹( 2 هفته پیش)
   فرستادم دکتر
  6. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۷ دی ۹۹( 2 هفته پیش)
   دیدم ، ازمایش اسپرمتون خوبه ، فعلا نیاز به عمل ندارید نگران نباشید
  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر شهسواری پنجشنبه ۴ دی ۹۹( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  با سلام من دچار عفونت ادراری هستم چون رابطه جنسی داشتم از طریق مقعد با نامزدم ...چند روز آلت تناسلیم زخم‌بود و درابتدا کل شکمم درد داشت و بعد چند روز دردش اومد زیر نافم از سمت چپ گاهی راست سوزش داشت و آزمایش دادم نوشته بود باکتریا few و الانم بین کشاله رانم و بیضه پوستش میسوزه وسط خطی که بیضه و کشاله ران جدا کرده پوستش میسوزه مثل اینه که آدم عرق سوز بشه و بشدت التهاب و سوزش بگیره شدید و داخل سونوگرافی من هم واریکوسل گرید2 داشتم و دکتر اورولوژی اولی بهم داکسی سایکلین و سیپروفلوکساسین500 نوشت من ازش 4 تا خوردم هر 12 ساعت یکی و بعدش رفتم دکتر اورولوژی دومی رفتم بهم آمپول دوتا ‌سفتریاکسون 500 و4تا دونه قرص آزیترومایسین500 نوشت و گفت 4 تا دونه قرص بخور و چون من ترسیدم . چون همه جا نوشته بودند تو گوگل خطر داره شاید جون خودتون از دست بدین و دکتر گفت اورژانس بزن آمپول رو حتما و داخل سرم و دوتا سفتریاکسون500بریزن دکتر اورژانس بهت تو سرم بزنه و بنظر شما من چیکار کنم ترسیدم نظر شما چیه خطر آمپول سفتریاکسون بزنم تو سرم یا نه؟و اینکه چند روز سوزش کم بود با رفتن من که رفع مزاج کنم شروع شد و بیشتر و قبلش کم تر بود ؟خواهشا نظر بدین،مرسی.تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۴ دی ۹۹( 3 هفته پیش)
   امپول سفتریاکسون داخل سرم حتما تزریق شه ، دچار عفونت جنسی شده اید ، رابطه ی مقعدی هیچگاه توصیه نمی شود
 • تصویر کاربر زهرایی یکشنبه ۳۰ آذر ۹۹( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  با سلام
  آقای دکتر من آبان ماه به دلیل عدم تشکیل قلب مجبور به سقط شدم و بعد از اون همسرم آزمایش اسپرم دادن که تعداد کل اسپرم هاشون 41 میلیون هست با 50 % فعال که 30% حرکت سریع داره و مورفولوژی نرمال ولی PH اسپرم 9 هست میخواستم بدونم این موضوع میتونه علتی برای سقط باشه و روی کیفیت اسپرم تاثیر داره یا خیر؟ برای کاهشش چی باید مصرف کرد؟ نیاز به کاهشش هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۳۰ آذر ۹۹( 3 هفته پیش)
   ازمایش قابل قبوله ، برای بارداری فرصت دهید
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۲۲ آذر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید هفت ساله ازدواج گردیم بعد از شش ماه متوجه شدم که تعداد و حرکت اسپرم ها کم هست و واریکوسل دوطرفه داشتم که عمل کردم بازهم فرقی در تعداد و حرکت اسپرم ها نداشت و اینکه الان هیدروسل شدیدی دارم چه دارویی مصرف کنم که تعداد و حرکت اسپرم ها بالا بره تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۲ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)
   پودر آندروفرتی هر ۱۲ ساعت
 • تصویر کاربر علی شنبه ۲۲ آذر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  من عمل واریکوسل انجام دادم جسارتا چند سوال خدمتون دارم:
  1-سفتی و کمی ورم درمحل عمل طبیعی است.
  2-دکتر محالج به من گقت تا یک ماه وزنه سنگین بلند نکنم جسارتا وزنه سنگسن منظور چند کیلو است چون من کارم ممکن است شامل قشار آوردن هل دادن و کار بدنی است.
  3-استفاده از توالت سنتی مشکلی ایجاد نمی کنه
  4- من 10 روز است عمل کردم پیاده روی طولانی 4-5 کیلومتر ضرری ندارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۲ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)
   پیاده روی ضرری نداره
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۲ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)
   وزنه بالای ۵ کیلو بلند نشه
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۲ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)
   سفتی و ورم طبیعیه و به مرور از بین میره
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۲ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)
   توالت ایرانی مشکلی نداره
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر باقر شنبه ۱۵ آذر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  ۷ ماهه اقدام به بارداری کردیم نتیجه نگرفتیم سن من ۳۴ و همسرم ۳۲،آزمایش اسپرم دادم مورفولوژی ۳ درصد نرمال و ۹۷ درصد آبنرمال زده و واریکوسل گرید ۱ دارم دکتر پیشنهاد iui داده میخواستم بدونم روشی هست که درصد مورفولوژی رو بالا ببره که طبیعی بچه دار شیم؟
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۵ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)
   تا یک سال فرصت دهید و پودر آندروفرتی هر ۱۲ ساعت استفاده شود
 • تصویر کاربر کیومرث شنبه ۱۵ آذر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  من بعداز عمل واریکوسل موفق به بارداری شدم وبعداز اینکه همسرم باردارشد به فاصله مدت بعد از گذشت چهار ماه بچه اول سقط شد وبچه دوم هم همینطور وهردو دختر بودن وبعداز گذشت حدوداّّ سه سال هنوز موفق به بارداری مجدد نشدیم وهر سری هم به متخصص مراجعه کردم داروی ویتامین دادن وگفتن مشکلی نیست چکار باید بکنیم
  باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۵ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)
   فرصت دهید ، مولتی ویتامین ولمن استفاده کنید
 • تصویر کاربر masoudazizi دوشنبه ۱۰ آذر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  با سلام آقای دکتر قبل از ازدواج بنده رفتم تست اسپرم دادم که خدمتتون ارسالش می کنم. خواستم ببینم که در آینده بنده با مشکلی باروری روبه رو خواهم بود یا خیر؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۰ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام عکس باز نمیشود لطفا مجددا عکس را ارسال کنید تا بررسی کنم و پاسخ دهم
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر