شایع ترین علل ناباروری مردان کدامند؟

علل ناباروری در حدود 40% مربوط به مردان، 50% مربوط به زنان و در 10% موارد نامشخص است. حدود 50 تا 80 میلیون نفر از جمعیت دنیا از ناباروری رنج می برند.

ناباروری سابقه تاریخی دارد و روایت آن در قرآن مجید، انجیل و تورات هم آمده است. از جمله هاجر، زوجه حضرت ابراهیم (ع) مدتی نازا بوده است و بعدها خداوند فرزندی به آنها عطا کرد. بنابه تعریف، به زوجی که تا 2 سال بدون جلوگیری از بارداری، بچه دار نشوند نازا می گویند.

فراوانی و علل نازائی در بین کشورهای پیشرفته و کشورهای در حال توسعه تفاوت زیادی دارد. مثلاً علت نازایی زنان در کشورهای افریقایی به علت بسته بودن لوله های رحمی (به دلایل مختلف) 42% و در کشورهای پیشرفته 11% است.

ناباروری در مردان

مردم بر اساس یک عقیده ناروا، در گذشته زنان را مسئول ناباروری می دانستند. در واقع هم مرد و هم زن باعث رواج این عقیده بودند. در صورتی که مردان نابارور، باعث ناباروری حدود 40% از زوجهای نابارور هستند. بنابر این زوج های نابارور باید همزمان مورد بررسی و معاینه و آزمایش لازم قرار گیرند.

بررسی مردان آسانتر، ارزانتر و سریعتر به نتیجه می رسد، ولی درمان آنها مشکل تر است و اغلب با بن بست روبرو می شود. بعلاوه علم ناباروری در مردان، به اندازه ناباروری در زنان پیشرفت نکرده است.

ولی در دهه گذشته در این رشته نیز پیشرفت های قابل توجهی صورت گرفته است. مهمترین عضو دستگاه تناسلی مردان، بیضه است که دو کار اصلی می کند:

1️⃣ ساختن اسپرم (نطفه) برای تولید مثل

2️⃣ ساختن هورمون مردانه برای ایجاد میل جنسی و حفظ قدرت مردانگی

هر دوی این کارها تحت کنترل و فرمان غده ای در مغز هستند. 

علل شایع ناباروری در مردان و زنان

در بیست سال اخیر مشخص شده است که عفونت ها یکی از عوامل عمده نازائی هستند. توانائی تولید مثل یکی از اجزاء اصلی سلامت است.

نازائی ممکن است سلامت جسمانی زوجها را تهدید نکند، اما مطمئناً اثرات جدی روی سلامت روانی و اجتماعی زوج نازا دارد.

از نقطه نظر بهداشت عمومی مهم است که بدانیم نازائی مادرزادی و یا اکتسابی است. مطمئناً زوج های نازایی وجود دارند که نمی توان از نازائی آنها جلوگیری کرد و یا علت آن را تشخیص داد.

شایع ترین و مهم ترین علت ناباروری اکتسابی، عفونتهای لگنی هستند که حاصل بیماری های مقاربتی، سقط غیر بهداشتی و یا عفونتهای دوران زایمان و بعد از آن هستند. تمامی این بیماریها قابل پیشگیری هستند. با وجود اینکه فراوانی عفونت در مردان نابارور کم گزارش شده است ولی سابقه یک بیماری مقاربتی در مرد باعث افزایش خطر ناباروری در همسر او می شود.

تجارب نشان می دهد که عدم توجه به عفونت و بخصوص سابقه بیماریهای مقاربتی در مردان، باعث به تعویق افتادن و یا عدم موفقیت در درمان زوج های نازا می شود. بنابراین توصیه می شود که سابقه وجود عفونت در مردان از پزشک مخفی نشود. همیشه پیشگیری از درمان ارزانتر، مناسب تر و موثرتر بوده است. بخصوص در مورد ناباروری، در صورتی که پیشگیری نشود، ممکن است درمانی هم وجود نداشته باشد.

به عنوان مثال در مورد بیضه نزول نکرده که در داخل شکم مانده اند، در صورتیکه درمان جراحی در حدود سن 20 ماهگی انجام نگیرد، بعد از آن درمان مؤثر نخواهد بود و مرد نازا می شود. یا در مورد عفونت های دستگاه تناسلی زنان که در صورت عدم پیشگیری و درمان، باعث بسته شدن لوله های رحم شده و زن نازا می شود.

امروزه یکی از علل شایع نازایی مردان تزریق هورمون های بدنسازی است که بی رویه در باشگاه ها انجام می شود که باعث از کار افتادن هورمون های تحریک کننده نطفه سازی در هیپوفیز مغز شده و این افراد علیرغم جثه عضلانی در معاینه بیضه های کوچکتری دارند که باید برای درمان نازایی حتماً مصرف این داروها را قطع کنند.

امروزه یکی از شایع ترین علل نازایی ثانویه انجام وازکتومی توسط مردان جوان می باشد که در بسیاری از موارد بدون مشورت بلافاصله اقدام به بستن لوله های خود می کنند. بستن لوله ها اغلب سرپایی و بسیار آسان ولی باز کردن مجدد آنها جزء سخترین عمل ها می باشد و هر چه از زمان بستن لوله ها بیشتر بگذرد شانس موفقیت عمل باز کردن لوله ها پایین تر است و لذا توصیه می کنم قبل از اقدام به وازکتومی یا بستن لوله ها حتماً با چند پزشک متخصص مشورت نمائید. بیشترین درصد موفقیت وازووازستومی یا پیوند مجدد لوله ها 20-15 درصد می باشد و نباید به امید وصل مجدد آن لوله های خود را ببندید.

آشنایی زوجها با مباحث نازائی باعث می شود که زن و مرد در وقت مناسب به پزشک مراجعه کنند و بدون اضطراب و یا ناامیدی، به درمان خود امیدوار باشند. در ذیل 15 علل شایع ناباروری مردان آمده است.

ناباروری مردان چگونه درمان می شود؟

با توجه به علت های شایع ذکر شده ناباروری، بیمار باید از نظر تک تک موارد فوق بررسی شود و علل زمینه ای را باید تشخیص و سپس درمان را شروع کرد. به عنوان مثال به تک تک موارد و درمان آنها اشاره ای می کنم.

اگر در بررسی، هومورن های fshو LH  پایین و پرولاکتین بالا باشد و عملکرد و اندازه بیضه نرمال باشد با جایگزین کردن هورمون های تحریک کننده، بیضه ها شروع به اسپرم سازی می کنند. پرولاکتین بالای خون باعث مهار تولید سلول های تحریک کننده اسپرم می شوند و لذا باید با درمان جراحی و یا دارویی آن را پایین بیاوریم تا مشکل نازایی بیمار برطرف گردد.

اگر علت نازایی بیمار بیضه های کوچک و سفت باشد و یا در نمونه برداری از بیضه ها سلول های تولید کننده نطفه وجود نداشته باشند هیچ امیدی به باروری وجود ندارد و زوجین باید از روش های دیگر استفاده نمایند.

اگر علت نازایی انسداد مسیر خروجی بیضه ها باشد مثل کسانی که وازکتومی کرده اند یا به هر علتی مسیر لوله ها بسته است بهتر است از روش ICSI و IVF استفاده شود یعنی از داخل بیضه اسپرم ها را با سوزن بیرون کشیده و در شرایط آزمایشگاهی به تخمک زن تزریق شود.

برای درمان ناباروری مردان به چه دکتری مراجعه کنیم؟

برای درمان ناباروری مردان می توان به متخصص کلیه و مجاری ادرار که اصطلاحا اورولوژیست می گویند، مراجعه کرد تا معاینه کامل شود. همچنین می توانید جواب آزمایش اسپرم  را به متخصص زنان نشان دهید تا در صورت نیاز برای شما دارو تجویز کند.

در صورت داشتن نازایی جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744 تماس بگیرید.

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ناشناس پنجشنبه ۱۹ فروردین ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 3 مشاهده پرسش
  سلام دکتر از اسپرم درمان نداره ؟
  عمل بیوپسی انجام دادن دکترش گفتن باید دوباره نمونه برداری از قسمت دیگر انجام بشه دیگه نرفتن

  ایادرمانی داره در حد این که بشه ای وی اف کرد؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۹ فروردین ۰( 1 هفته پیش)
   باید نمونه برددری و ازمایش ژنتیک انجام شود
 • تصویر کاربر ایمان جمعه ۲۹ اسفند ۹۹( 4 هفته پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  با سلام.
  لطفا نظرتون رو در مورد آزمایش ارسالی بیان بفرمایید.
  فکر میکنم کم‌تحرکی اسپرم‌ باشه و راه درمانش چیه...
  ممنون‌
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۹ اسفند ۹۹( 4 هفته پیش)
   کمی شکل و حرکت اسپرم ها مختل است. آزمایش اسپرم تکرار شود و سونوگرافی از جهت واریکوسل انجام شود
  2. تصویر کاربر ایمان جمعه ۲۹ اسفند ۹۹( 4 هفته پیش)
   ایا درمان دارویی پیشنهاد میکنید؟؟؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۹ اسفند ۹۹( 4 هفته پیش)
   قرص سلنیوم ۲۰۰ میلیگرم روزی یک عدد / ویتامین e روزی یک عدد / اسید فولیک ۱ میلیگرم روزی یک عدد / قرص ال کارنیتین ۱۰۰۰ میلیگرم روزی یک عدد مصرف شود
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر قاسم چهارشنبه ۲۷ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر ،یکسال پیش جراحی واریکسل انجام دادم ،سونوگرافی انجام دادم بیضه سمت چپ هنوز خیلی خفیف گرفتگی داره،هیچ تغییری تو جواب اسپرمم بوجود نیامده تا اینکه اخرین ازمایش اسپرمم صفر شده ،لطفا راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۷ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)
   عکس اخرین ازمایش را بفرستید
 • تصویر کاربر شعبان چهارشنبه ۲۷ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  حدود ۵ سال ازدواج کردم، ۳ سال اقدام به بچه دار شدن کردیم ابتدا فکر می کردیم مشکل از خانمه ولی بعد از دو مرحله آزمایش اسپرم متوجه شدیم مشکل از خودمه
  حدود ۱۸ سال بدنسازی کردم و در این مدت حدود ۱۰ بار از دوره استروئیدی استفاده کردم
  تعداد اسپرم و حرکت و مرفولوژی ضعیفه
  ۲ دکتر اورولوژ بمن گفت با بری ivf
  می خواستم ببینم ما عادی می تونیم بچه دار بشیم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۷ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)
   احتمال طبیعی باردار شدن هست ولی احتمالش کمه‌ . با توجه به اینکه ۳ سال تلاش کردید ، از روش های کمک باروری استفاده شود
 • تصویر کاربر حسین پنجشنبه ۲۸ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب جناب دکتر کرمی

  بنده جوانی 28 ساله هستم که از برج یازده سال 97 حین خدمت سربازی متوجه وجود واریکوسل و فتق سمت چپ شدم که در آن زمان واریکوسل خفیف گرید یک بود و به پیشنهاد دکتر نیاز به عمل نبود اما فتق سمت چپ را برج 12 سال 97 عمل کردم

  در آزمایشی که برج 3 سال 98 دادم واریکوسل گرید 3 گزارش شد و با آزمایش اسپرم که نرمال بود باز هم عمل نکردم

  ولی گهگاهی احساس حالت گرفتگی خفیف و احساس حرارت در بیضه داشتم که مجددآ اواخر برج 9 سال 98 مجبور به مراجعه به پزشک و انجام آزمایش اسپرم و سونو شدم که بعد از انجام آزمایش متوجه واریکوسل گرید یک در سمت راست هم شدم ولی از لحاظ آز اسپرم و سونو وضعیت نرمال بود

  دکتر معالج هم توصیه ای به عمل نداشتن

  از زمان شیوع ویروس منحوس چینی کرونا هم متاسفانه نتونستم اقدام کنم به چکاپ مجدد و احساس استرس و ترس از عوارضی همچون کوچک شدن بیضه یا تاثیر منفی روی باروری روحیه بنده رو تحت تاثیر قرار داده

  لطفا راهنمایی بفرمایید بنده چه کاری باید انجام بدم

  براتون آزمایش هارو میفرستم لطفا نظر خودتون رو بگید

  آیا نیاز به عمل هست با توجه به اینکه مقایسه آز اسپرم برج 3 و آز برج 9 سال 98 تغییراتی هست و اینکه از اون زمان هم نتونستم چکاپ کنم.

  سپاسگذارم جناب دکتر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۸ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)
   ازمایش اسپرم جدید انجام شود
 • تصویر کاربر سعید پنجشنبه ۷ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  باسلاموخسته نباشیدخدمت شمااقای دکترمن9ساله که ازدواج کردم وتابحال بچه دار نشدم خلاصه کنم چندین بار پیش چندین دکتر رفتم وگفتند که ازطریق ایوی اف میشه بچه دار بشین ودوبار هم انجام دادم ونتیجه ای نگرفتم حالا سوالم اینه که ایا بغیرازای وی اف درمان یادارویی هست که به نتیجه ای برسم که بارابطه نزدیکی باهمسرم صورت بگیره وبچه دار بشم خیلی ممنون وتشکر ازشما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۷ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)
   خیر راهش همان ivf هست
 • تصویر کاربر نیما پنجشنبه ۲۳ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 41 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر، من ۳۰ ساله و مجرد هستم حدود ۲ سال پیش دچار افت میل جنسی شدم(نعوظ صبحگاهی دارم اما در کل مثل قبل به نعوظ سریعی نمیرسم)به دکتر مراجعه کردم و گفت که احتمال زیاد مسائل سایکو باعث اختلال شده و یه سری کارها رو پیشنهاد دادن، اما از همون ۲ سال پیش تست semen خوب نبود
  الان هم تست semenدادم هم ازمایش خون
  میخواستم ببینم الان باید چی کار کنم
  این رو هم اضافه کنم که استرس زیاد و افسردگی دارم و تا الان دارویی مصرف نکردم
  ممنون از شما
  Lh=1/96
  FSH=2/53
  Testestrone=4/68
  Prolactin=26/02
  Tsh=2/94
  FT3=2/52
  FT4=0/9
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۸ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)
   ازمایش اسپرم در یک مرکز معتبر تکرار شود. ازمایشات هکرمونی انجام شود ، سونوگرافی انجام شود
  2. تصویر کاربر نیما شنبه ۱۸ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)
   سونوگرافی انجام دادم مشکلی نداشت، ازمایش های هورمونی منظورتون دقیقا چه ازمایش هایی اس؟
  3. تصویر کاربر نیما شنبه ۱۸ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)
   آقای دکتر این مرکزی که من ازمایش دادم از آزمایشگاه های خوب مرکز استان ۳ بار هم ازمایش دادم که نتیجه تقریبا مشابه این بوده، الان بنظرتون مشکلم چیه؟؟ چه پلنی رو دنبال کنم
   ازمایش تیرویید و هورمون های جنسی رو هم براتون تو سوال قبلی فرستادم
   بازم ممنون
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۳ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)
   برای افت میل جنسیتون LH , FSH , tedtostrone و تیرویید و قند و چربی چک شود
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۳ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)
   ازمایش اسپرمتون خیلی مختله ، سونوگرافی از جهت واریکوسل انجام شه
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر آقای شنبه ۴ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  41 ساله . واریکوسل و فتق کشاله ران دارم . میخوام بدونم باید عمل کنم ؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۴ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)
   آزمایش اسپرم داده شود. فتق کشاله ران کخ در سونوگرافی تایید شود باید عمل شود
 • تصویر کاربر امیر سه شنبه ۳۰ دی ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  سلام من حدود دو سال پیش سونو انجام دادم و مشخص شد که واریکوسل بیضه چپ دارم که خفیف بود و دکتر گفت نیازی نیس عمل کنی و... ولی الان بعد از حدود دو سال بیضه سمت چپم دقیقن بالای بیضه چپم یک برآمدگی یا توده انگاری هستش که درد هم نداره و اینکه بیضه چپم هم پایین تر از بیضه راستم هستش و احساس میکنم کوچیک تر شده و احساس میکنم اپیدیدیم هستش که بزرگ شده دقیقن نمیدونم چون دقیقن بالای بیضه چپ و اینکه وقتی جنب میشم هردو بیضه تا نیم ساعت بعدش درد خیلی خفیف دارن و اینکه ۱۹ سالم هس .ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۳۰ دی ۹۹( 2 ماه پیش)
   سونوگرافی مجدد تکرار شود ، آزمایش اسپرم داده شود
 • تصویر کاربر رسول سه شنبه ۲۳ دی ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر .من بیضه راست تو شکم بوده و رفتم دکتر.دکتر باید دربیارمش عمل کردم بیضه چپ واریکوسل داشته اونم عمل کردم . آقای دکتر آزمایش دادم اسپرم درصد پایین هست راهی هست
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۳ دی ۹۹( 3 ماه پیش)
   فرصت دهید
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۳ دی ۹۹( 3 ماه پیش)
   قرص سلنیوم ۲۰۰ میلیگرم روزی یک عدد / ویتامین e روزی یک عدد / اسید فولیک ۱ میلیگرم روزی یک عدد / قرص ال کارنیتین ۱۰۰۰ میلیگرم روزی یک عدد مصرف شود
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر