شایع ترین علل ناباروری مردان

ناباروری هم مردان و هم زنان را در سنین باروری، در سراسر دنیا مبتلا می کند و باعث رنج زیاد زوجها و قطع نسل می شود. تقریباً 8 تا 10 درصد زوج ها با مشکلات ناباروری روبرو هستند . 

فراوانی آن به درستی معلوم نیست و در یک ناحیه با ناحیه دیگر تفاوت می کند. علل ناباروری در حدود 40% مربوط به مردان ، 50% مربوط به زنان و در 10% موارد نامشخص است. حدود 50 تا 80 میلیون نفر از جمعیت دنیا از ناباروری رنج می برند.

ناباروری سابقه تاریخی دارد و روایت آن در قرآن مجید ، انجیل و تورات هم آمده است. از جمله هاجر، زوجه حضرت ابراهیم (ع) مدتی نازا بوده است و بعدها خداوند فرزندی به آنها عطا کرد. بنابه تعریف، به زوجی که تا 2 سال بدون جلوگیری از بارداری ، بچه دار نشوند نازا می گویند. فراوانی و علل نازائی در بین کشورهای پیشرفته و کشورهای در حال توسعه تفاوت زیادی دارد. مثلاً علت نازایی زنان در کشورهای افریقایی به علت بسته بودن لوله های رحمی (به دلایل مختلف) 42% و در کشورهای پیشرفته 11% است.

ناتوانی جنسی در مردان

علل شایع ناباروری

در بیست سال اخیر مشخص شده است که عفونتها یکی از عوامل عمده نازائی هستند. توانائی تولید مثل یکی از اجزاء اصلی سلامت است. نازائی ممکن است سلامت جسمانی زوجها را تهدید نکند ، اما مطمئناً اثرات جدی روی سلامت روانی و اجتماعی زوج نازا دارد. از نقطه نظر بهداشت عمومی مهم است که بدانیم نازائی مادرزادی و یا اکتسابی است. مطمئناً زوج های نازایی وجود دارند که نمی توان از نازائی آنها جلوگیری کرد و یا علت آن را تشخیص داد.

شایع ترین و مهم ترین علت ناباروری اکتسابی ، عفونتهای لگنی هستند که حاصل بیماری های مقاربتی ، سقط غیر بهداشتی و یا عفونتهای دوران زایمان و بعد از آن هستند . تمامی این بیماریها قابل پیشگیری هستند.با وجود اینکه فراوانی عفونت در مردان نابارور کم گزارش شده است ولی سابقه یک بیماری مقاربتی در مرد باعث افزایش خطر ناباروری در همسر او می شود. تجارب نشان می دهد که عدم توجه به عفونت و بخصوص سابقه بیماریهای مقاربتی در مردان ، باعث به تعویق افتادن و یا عدم موفقیت در درمان زوجهای نازا می شود.

بنابراین توصیه می شود که سابقه وجود عفونت در مردان از پزشک مخفی نشود. همیشه پیشگیری از درمان ارزانتر ، مناسب تر و موثرتر بوده است. بخصوص در مورد ناباروری ، درصورتی که پیشگیری نشود ، ممکن است درمانی هم وجود نداشته باشد . به عنوان مثال در مورد بیضه نزول نکرده که در داخل شکم مانده اند ، در صورتیکه درمان جراحی در حدود سن 20 ماهگی انجام نگیرد ، بعد از آن درمان مؤثر نخواهد بود و مرد نازا می شود . یا در مورد عفونتهای دستگاه تناسلی زنان که در صورت عدم پیشگیری و درمان ، باعث بسته شدن لوله های رحم شده و زن نازا می شود. آشنایی زوجها با مباحث نازائی باعث می شود که زن و مرد در وقت مناسب به پزشک مراجعه کنند و بدون اضطراب و یا ناامیدی ، به درمان خود امیدوار باشند.

ناباروری مردان

ناباروری در مردان

مردم بر اساس یک عقیده ناروا، در گذشته زنان را مسئول ناباروری نیز دانستند و در واقع هم مرد و هم زن باعث رواج این عقیده بودند. در صورتی که مردان نابارور ، باعث ناباروری حدود 40% از زوجهای نابارور هستند . بنابر این زوج های نابارور باید همزمان مورد بررسی و معاینه و آزمایش لازم قرار گیرند.بررسی مردان آسانتر ، ارزانتر و سریعتر به نتیجه می رسد، ولی درمان آنها مشکلتر است و اغلب با بن بست روبرو می شود. بعلاوه علم ناباروری در مردان، به اندازه ناباروری در زنان پیشرفت نکرده است.

ولی در دهه گذشته در این رشته نیز پیشرفتهای قابل توجهی صورت گرفته است. مهمترین عضو دستگاه تناسلی مردان، بیضه است که دو کار اصلی می کند:

۱) ساختن اسپرم (نطفه) برای تولید مثل

۲) ساختن هورمون مردانه برای ایجاد میل جنسی و حفظ قدرت مردانگی

هر دوی این کارها تحت کنترل و فرمان غده ای در مغز هستند. عمدتاً در مردان کار اول بیضه که تولید اسپرم است، مختل می شود ولی خوشبختانه سلولهای تولید کننده هورمون مردانه خیلی مقاوم هستند . کاهش میل جنسی به سادگی ایجاد نمی شود ، مگر در مواردی که کار بیضه ها به دلیل بعضی بیماریهای شدید، خیلی مختل شود.

بررسی مرد نابارور

نکاتی که در بررسی ناباروری مردان اهمیت دارند و آگاهی از آنها هم به پزشک و هم به بیمار کمک میکند ، عبارتند از : سن ، شغل ، اعتیاد و نوع آن ، سابقه بیماری ، سابقه فامیلی ، مدت ازدواج ، وضعیت ازدواج های قبلی ، وضعیت موهای سر و صورت ، بررسی تیروئید ، بزرگی پستانها ، وضعیت رویش موهای بدن و بالاخره وضعیت دستگاه تناسلی عوامل یاد شده در بالا می توانند در روند ناباروری اثر بگذارند و تمام آنها در معاینات پزشکی مشخص می شود. بیضه ها به طور طبیعی در کیسه بیضه ها قرار دارند ، ولی در صورت بیماری ممکن است بالاتر قرار گرفته باشند ، تا حدی که گاه بیضه ها داخل شکم واقع می شوند . این حالت بیضه پنهان (بیضه نزول نکرده ) نامیده می شود.

در صورت عدم درمان مرد، نابارور می شود . باید قبل از سن 20 ماهگی این بیضه ها پائین آورده شوند تا باروری حفظ شود. تعداد زیادی از کودکان به علت عدم توجه به این وضعیت عقیم شده اند . البته باروری در کسانی که فقط یک بیضه آنها بالا بوده و در جای خود نبوده، مشاهده شده است.در بعضی از بیماریها بیضه ها کوچک شده ، قوام آنها سفت می شوند . در پاره ای از بیماریها ممکن است بیضه ها نرم و قوام طبیعی خود را داشته باشند. معاینه توسط خود مرد هم تا حدی به تشخیص کمک می کند.

ممکن است بیضه ها طبیعی باشند ولی به دو دلیل عمده زیر نازایی وجود داشته باشد:

۱) انسداد راه خروج اسپرم، این حالت ممکن است اکتسابی و در اثر عفونت باشد و یا به طور مادرزادی راه های عبور منی ( مجاری منی بر) وجود نداشته باشند.

۲) اختلال ژنتیکی ، که در ژن تولید کننده اسپرم وجود دارد.

واریس بیضه ( واریکوسل) هم یکی از علل ناباروری است و اگر مرد دخانیات هم مصرف کند ، اثرات سمی سیگار و واریس بیضه دست به دست هم داده ، درمان را با اشکال مواجه می سازد. ضربه های مغزی و بیماری های دستگاه ادراری تناسلی بخصوص بیماری های مقاربتی ، عفونتهای بیضه ، ضربه های بیضه ، تومورها هم ممکن است باعث ناباروری شوند. مردانی که قبلاً بچه دار بوده اند ، ممکن است بعداً به یک بیماری مبتلا شوند که باعث ناباروری آنها شود. سیگار آفت باروری است. در تحقیقات انجام شده که در شهریور ماه سال 1378 در کنگره تولید مثل آمریکا ارائه شد، نتایج به دست آمده روی 290 زوج سیگاری که بیش از 7 سال و حداقل روزی 30 سیگار می کشیدند ، به شرح زیر بوده است:

در زوج های سیگاری حداکثر ظرف 37 ماه باروری حاصل شده است ، در حالیکه این مدت در افراد غیر سیگاری 30 ماه بوده است.

در افراد سیگاری میزان مقاربت حدود 6 بار در ماه و در افراد غیر سیگاری 12 بار بوده است.

بررسی آزمایش منی ، کیفیت اسپرم غیر سیگاری ها را بهتر از افراد سیگاری نشان داده است.

سیگار کشیدن ابتدا تولید هورمونهای جنسی را مختل کرده و متعاقب آن تولید اسپرم را دچار مشکل می سازد و بالاخره مواد سمی دخانیات در مایع منی هم وارد می شوند.

استعمال دخانیات موجب کاهش رضایت و تمایلات جنسی می شود و باروری اسپرم ها را هم کاهش می دهد.

تجارب موجود نیز نشان داده است که درمان زوج های سیگاری فوق العاده مشکل است، به طوریکه باید به آنها گفته شود که سیگار را ترک کنند تا درمان آنها نتیجه بخش باشد .ترک سیگار اولین قدمی است که در راه درمان نازایی افراد سیگاری باید برداشته شود.

مطلب مرتبط: درمان واریکوسل برای ناباروری

 دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی 

2.4 (47.5%) 8 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حمید شنبه ۱۲ مرداد ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام. آقای دکتر من مجرد هستم 34 سالمه. یکسال پیش تری گلیسرید بالای 600 داشتم و کم کاری تیروئید داشتم و همزمان نیز با اختلال نعوظ مواجه شده بودم. (با مصرف دارو تری گلیسرید و تیروئیدم الان نرمال هست).. در آن زمان متخصص غدد برام آزمایش اسپرم هم نوشت .در اتاق نمونه گیری استرس شدید داشتم و بزور مالش شدید آلتم و به کمک مایع دسشویی نیم ساعت طول کشید تا به انزال رسیدم.در حالت نرمال با خود ارضایی بین دو تا سه دقیقه به انزال میرسم. نتیجه ی آزمایش رو وقتی نشون دکترغدد دادم گفتن نرماله. ولی خودم که در اینترنت تفسیر آزمایشهارو مقایسه میکنم، حس میکنم اسپرمم یکم مشکل داره.(عکس آزمایشمو میفرستم)
  آیا واقعا اسپرم من مشکل داره؟
  آیا در دوران مجردی نیازی به مصرف دارو و درمانم هست یا نه؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۲ مرداد ۹۸( 3 هفته پیش)
 • تصویر کاربر مهران یکشنبه ۱۲ خرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر از جنین شناسی یکی ازمراکز ناباروری فرمودند مشکل نازایی دارم درضمن میخواستیم عمل pgs ngs انجام بدیم که گفتن جنین تا 5روز کیفیت مناسب برای pgs نداشتن گفتن که احتمالا مشکل ژنتیکی اسپرم بوده 2 تا از جواب ازمایش و براتون میفرستم ضمنا 3 بار همivf انجام دادیم که نگرفته لطفا اگر قابل درمان هست بفرمایید تشکر.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۲ خرداد ۹۸( 2 ماه پیش)

   ادامه درمان با همان ای وی اف میباشد دارو وجراحی کمک نمیکند

 • تصویر کاربر morteza.m دوشنبه ۲۶ فروردین ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر خسته نباشین
  شوهر من بیضه ندارن و تو آزمایشات نشون داده شده که اسپرم دارن ولی مرده هستن
  بخاطر تشخیص دیر خانوادش بیضه ندارن تو سونگرافی نشون نداده و گفتن باید بری سی تی اسکن
  امکان داره شوهرم بچه دار شه؟
  یا راه چاره ای نیست؟😔
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۴ فروردین ۹۸( 4 ماه پیش)
  2. تصویر کاربر morteza.m شنبه ۲۴ فروردین ۹۸( 4 ماه پیش)
   ببخشید این مرکز آدرسش کجاست؟
   و تو تبریز هم موجود هست یا باید به تهران بیاییم؟
   راه حلی داره برای درمان؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۶ فروردین ۹۸( 4 ماه پیش)
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر Rahim جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  Rahim:
  سلام آقای دکتر خسته نباشین من بیضیه سمت چپم بالا بود با تشخیص پزشک عمل کردم و تخلیش کرد الان یه چند وقته فکر میکنم بیضیه سمت راستم طناب بیضه احتمالا یه تیر میکشه و یه سوزشی احساس میکنم بعد یکی دیگه از موارد اینه که من موقع نزدیکی کردن بیضه سمت راستم میره بالا میخواستم بدونم مشکل نداره و آخرین سوال اینه که چکار کنم اسپرم تقویت بشه آیا من با یک بیضه میتونم بچه دار بشم عکس یه سنوی رو میفرستم لطف کنید راهنمایی کنید چون دکتر سنو گرافی گفتن که یه واریکوسل خفیف گرفتم میخواستم بدونم آیا احتیاج به عمل دارم یا نه ببخشید آقای دکتر هزینه عمل واریکوسل چقدر میشه.مرسی
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 6 ماه پیش)
   ازمایش اسپرم دهید بفرستید ببینم
 • تصویر کاربر هادي جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من سونوغرافي كالر دابلر بيضه ها انجام دادم و در نتيجه كريد 3 واريكوسل رو نشان داد بيضه سمت جبم از سمن راست كوتاهتره ( كه معمولا بايد بلندتر باشه) و اين مساله خيلي وقته كه دارم و الان بعضي وقت ها درد مبهم دارم اما خفيف . بايد جكار كنم ؟
  شما در سايت براي 5 فروردين نوبت دهي داريد و من خارج از كشور هستم و در تعطيلات عيد نوروز ميتونم ايران باشم ايا شما در ان زمان عمل انجام مي دهيد ؟ (يعني در تعطيلات عيد؟) من فقط 3 تا 17 ايران خواهم بود
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 6 ماه پیش)
   با معذرت من ان تاریخ احتمال بالا نخواهم بود ولی ۱۵ فروردین تماس بگیرید با سماره ۰۹۳۵۱۱۴۲۰۸۰
 • تصویر کاربر نیما جمعه ۵ بهمن ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  سال 92 عمل واریکوسل دو طرفه انجام دادم و طی بیوپسی و دیگر آزمایشات، دکتر تشخیص به آزواسپرمی انسدادی دادند. تولید اسپرم در هر دو بیضه نرمال گزارش شد و میزان LH و FSH در خون نیز‌ در محدوده نرمال بود.
  طی آزمایش‌ها حجم منی حدود 1 میلی لیتر گزارش میشد و پرتاب منی با شدت کم انجام می‌شود.
  خواستم ببینم راه حلی برای درمان آزواسپرمی و رفع انسداد وجود دارد یا خیر؟ و چقدر عمل های مربوطه موفقیت‌آمیز میتواند باشد؟
  با سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۵ بهمن ۹۷( 6 ماه پیش)
   باید ای وی اف کنید
 • تصویر کاربر سعید شنبه ۲۹ دی ۹۷( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من 6 مرتبه آزمایش سمن دادم تعداد اسپرم از 4 میلیون بیشتر نشد به مدت 3 ماه 52 عدد امپول هاش سی جی 5000 زدم الان میخواهم دوباره آزمایش بدم اگر پبشرفتی نکرده باشد بازهم راهی برای افزایش اسپرم وجود دارد -میتوانم مزاحم شما بشوم البته 3 عدد آمپول تستتسترون و 8 عدد هاش ام جی هم چند ماه قبل زده بودم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۹ دی ۹۷( 7 ماه پیش)
 • تصویر کاربر هادی دوشنبه ۱ بهمن ۹۷( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و وقت بخیر
  بنده قصد بچه دار شدن دارم برای اولین بار 37 سال سن دارم
  ازمایش اسپرم دادم و جواب آزمایش را براتون ارسال میکنم.
  خواهش میکنم اظهار نظر بفرمایید.
  قسمت quantity چیست؟ ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱ بهمن ۹۷( 7 ماه پیش)
   باید معاینه هم بشوید ۲-ازمایش قابل قبول است
 • تصویر کاربر حامد چهارشنبه ۱۹ دی ۹۷( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دكتر ميخاستم ببينم آزمايشم خوب هست يا نه

  semen valume 4
  semen ph 7.2
  sperm count 10.27
  motile sperm 53.96
  progressive sperm 44.60
  round cell 0.08
  morphology 40
  rapid progressive 17.99
  slow progressive 26.62
  non progressive 9.35
  immotile 46.04
  normal morphology 40
  abnormal morphology 60
  rbc 0-1
  wbc 0-1
  من پيش متخصص اورولوژي رفتم ايشان گفتن آزمايش ضعيفه سونوگرافي بيضه نوشتن رفتم سونوگرافي و نتيجه نوشته كه در مانور والسالوا واريكوسل در وريدهاي اسپرماتيك با حداكثر ديامتر 4.6 در مجاورت سر و تنه اپيديم مشاهده شد دكترم گفت بايد حتما عمل كني من 28 سال دارم و متاهلم و تا الان اقدام به بچه دار شدن نكردم ممنون ميشم راهنمايي كنين
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۹ دی ۹۷( 7 ماه پیش)
   قابل قبول است درمان نمیخواهد
 • تصویر کاربر سارالروند شنبه ۱۷ آذر ۹۷( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام.این آزمایش اسپرموگرام همسرمه با سن37سال لطفا نظرتونو بگید و اینکه به نظر شما تعداد اسپرمشون خوبه؟؟و درصد آبنرمال اسپرمشون به نظرتون زیاد نیست؟؟؟با این درصد میشه زود باردار شد؟؟؟یا نه باید حتما دارو استفاده کنن؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۳ آذر ۹۷( 8 ماه پیش)
  2. تصویر کاربر سارالروند سه شنبه ۱۳ آذر ۹۷( 8 ماه پیش)
   ۳ساله اقدام کردیم و نشده.درصد آبنرمالشون زیاده.لطفا چند تا دارو و مکمل بگید که استفاده کنن و این درصده پایین بیاد
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۷ آذر ۹۷( 8 ماه پیش)
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر