جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

آیا اختلال نعوظ درمان قطعی دارد؟

تصویر دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

اختلال نعوظ یا ناتوانی جنسی، به ناتوانی مرد در نعوظ یا نگه داشتن آن گفته می شود. اختلال نعوظ یک بیماری نیست، بلکه نشانه ی سایر مشکلات جسمی، روانی یا هردو می باشد.

در صورت مواجهه  شدن هر چند وقت یکبار با اختلال نعوظ، دلیلی برای نگرانی نیست. این امر، طبیعی بوده و بعضی از علل آن می تواند نوشیدن الکل، اضطراب یا خستگی باشد. اگر این مشکل، ادامه دار شد، به پزشک متخصص اورولوژی مراجعه کنید.

درمان اختلال نعوظ شامل داروهای خوراکی، مشاوره، پمپ کششی آلت تناسلی، تزریق مستقیم به آلت تناسلی و پیوند آلت مصنوعی است.

اختلال نعوظ طبیعی چیست؟

مربوط به ناهنجاری ها در شریان ها و رگ های مربوط به آلت تناسلی می باشد که رایج ترین علت اختلال نعوظ در سنین بالا است. زمانی که مشکل در شریان ها باشد، معمولاً علت آن تصلب شرایین یا سفت شدن شریان ها می باشد. البته، آسیب به شریان ها نیز می تواند تأثیرگذار باشد. از راه های امکان پذیر برای پیشگیری از این مشکل، برطرف کردن اضافه وزن، کلسترول بالا، فشار خون بالا، سیگار کشیدن، و ورزش کردن می باشد.

بسیاری از متخصصین، آتروفی (از بین رفتن جزئی یا کامل بافت) و فیبروز (رشد بیش از حد بافت مربوط به عضلات آلت تناسلی)، را شروع کننده ی مشکلات اختلال نعوظ می دانند. عدم توانایی در حفظ نعوظ، اولین نشانه اختلال نعوظ می باشد. هرچند این مشکل، نشت وریدی نام دارد، اما مشکل اصلی به جای رگ ها، عضلاتی است که این رگ ها را پوشش می دهد. نتیجه ی این مشکل، اختلال و عدم توانایی در حفظ نعوظ بوده، که یکی از نشانه های ابتدایی تصلب شرایین یا بیماری های وریدی به حساب می آید.

علت اختلال نعوظ

دلایل اختلال نعوظ عبارتند از:

1- دیابت

اختلال نعوظ در افراد مبتلا به دیابت، رایج است. 35 الی 50% این افراد، دچار ناتوانی جنسی هستند. این مشکل به علت سفت شدن زودهنگام و غیر طبیعی شریان ها می باشد. نوروپاتی محیطی در کنار تداخل اعصاب کنترل کننده نعوظ به کرات در این افراد دیده می شود.

2- افسردگی و اختلال نعوظ

افسردگی دلیل دیگری برای اختلال نعوظ بوده و رابطه ی نزدیکی با آن دارد. از آنجایی که رابطه ای مثلثی بین اختلال نعوظ، افسردگی و بیماری های قلبی-وریدی وجود دارد، مردان افسرده، باید برای تشخیص انواع بیماری ها در کنار مشکلات روانی، مورد معاینه قرار گیرند. برخی از داروهای ضدافسردگی هم باعث ناتوانی جنسی می شوند. هم چنین مشکلات عصبی نیز باعث اختلال نعوظ می شوند.

3- داروهایی که باعث اختلال نعوظ می شوند

بسیاری از داروهای تجویزی مثل داروهای فشار خون، داروهای اعصاب و ضد افسردگی، قطره چشم گلوکوم و داروهای شیمی درمانی برای سرطان، تنها تعدادی از داروهایی هستند که می توانند سبب اختلال نعوظ شوند.

علت اختلال نعوظ
علل اختلال نعوظ

4- مشکلات هورمونی

اختلالات هورمونی، مثل افزایش پرولاکتین (هورمونی که در بخش داخلی غده هیپوفیز ترشح می شود)، مصرف بیش از حد استروئید در بدن ساز ها، کمبود یا مقادیر بیش از حد هورمون تیروئید، و هورمون هایی که برای سرطان پروستات استفاده می شوند، می تواند سبب اختلال نعوظ شوند. کمبود تستسترون هم ممکن است باعث اختلال نعوظ شود، اما به تنهایی نمی تواند دلیل اختلال نعوظ باشد.

مردان از چه سنی دچا رمشکل اختلال در نعوظ می شوند؟

مطالعات نشان می دهد که اختلال نعوظ و سن فرد به شدت به هم مربوط اند. کمتر از 2% مردان زیر 40 سال و 4% از 50-40 سالگی، با این مشکل مواجه شده اند. اما در افراد بالای 50 سال، احتمال این مشکل بسیار بالا رفته و 25% افراد 60-50 سال و 40% افراد 70-60 سال را در بر می گیرد.

نحوه ی تشخیص اختلالات در نعوظ

اگر شما به اختلال نعوظ طولانی مدت دچار شده اید، باید برای معاینه به پزشک مراجعه کنید. اختلال نعوظ موقتی امری عادی می باشد، اما اختلال نعوظ دائم و طولانی مدت می تواند به علت یک مشکل جسمی جدی اتفاق افتاده باشد.

پزشک می تواند با معاینه کامل تمام مشکلات جسمی احتمالی، برای تشخیص دلایل محتمل و ارائه ی درمان مخصوص، اقدام کند. این امر می تواند شامل بررسی بیماری های قلبی و وریدی، دیابت، فشار خون و کلسترول بالا باشد.

آزمایشات، کیفیت جریان خون به آلت تناسلی، همچنین می تواند مشکلات هورمونی مثل کمبود تستسترون که از علل اختلال نعوظ است را بررسی نشان می دهند.

زمانی که شما علت روانی یا جسمی اختلال نعوظ را یافتید، می توانید برای درمان آن  اقدام کنید.

درمان اختلال نعوظ

درمان اختلال نعوظ با مواظبت از قلب و رگ های بدن شما شروع می شود. پزشک به شما علل خطرزا و راه بهبود آنها را گوشزد می کند.

راههای طبیعی درمان اختلال نعوظ

پزشک ممکن است به شما پیشنهاد می دهد که مشکلات روحی خود را حل و فصل کنید. این مشکلات شامل روابط عاطفی، مشکلات استرس زای زندگی، افسردگی و ترس از رابطه جنسی به علت مشکلات سابق در مورد اختلال نعوظ، می باشند.

در حالت کلی درمان اختلال نعوظ یازجمله نعوظ سست یا عدم نعوظ عبارتند از:

دارو و قرص قوی اختلال نعوظ (مسدود کننده های PDE5)

این داروها، جریان خون به آلت تناسلی را افزایش می دهند. این موارد، تنها نمونه های تأیید شده در FDA می باشند:

 • ویاگرا
 • لویترا
 • سیالیز
 • استندرا

برای نتایج بهتر، مردان مبتلا به اختلال نعوظ، از این داروها 1 تا 2 ساعت قبل از رابطه جنسی استفاده می کنند. مصرف این داروها، نیازمند عملکرد عصبی عادی می باشد. این داروها، جریان خون به آلت تناسلی را افزایش داده، و در 70% مردان، مؤثر است. این تأثیر در بیماران مبتلا به دیابت و سرطان، کمتر است.

توجه: اگر از داروهای نیترات برای قلب استفاده می کنید، به هیچ وجه PDE5 مصرف نکنید.

درمان تستسترونی

در موارد خاصی که کمبود تستسترون، علت اختلال نعوظ می باشد، این درمان می تواند در کنار داروهای ذکر شده، به شما کمک کند.

درمان اختلال نعوظ با تزریق آلپروستادیل به مجاری ادراری

در این درمان، مقادیر کوچکی از داروی آلپروستادیل، در مجاری ادراری قرار می گیرد و شما نیاز به تزریق روزانه ندارید. البته، این درمان به خوبی سایر درمان ها جوابگو نیست.

رایج ترین عوارض جانبی این درمان، احساس سوزش درون آلت تناسلی است. اگر نعوظ، بیش از 4 ساعت به طول انجامید، به اورژانس مراجعه کنید.

بیشتر بدانید: عوارض ارضا نشدن چیست؟

رفع اختلال نعوظ با جراحی

رایج ترین جراحی برای درمان اختلال نعوظ، شامل پیوند آلت تناسلی (مصنوعی) است. جراحی وریدی آلت در افراد کهن سالی که به درمان های دارویی پاسخ دهی نداشته اند، پیشنهاد نمی شود. اما پیوند آلت تناسلی، مرحله ی بعدی درمان است. هر چند، این عمل، خطرهایی را به همراه دارد، اما بیشترین نرخ تأثیرگذاری و رضایت را در بین بیماران مشاهده شده است.

آلت مصنوعی، وسیله ای است که درون پوست شما قرار گرفته و آلت سفتی را به شما می دهد. این گزینه، بهترین راه برای داشتن رابطه جنسی طولانی و بدون وقفه می باشد.

پیوند آلت، معمولاً در حالت بیهوشی صورت می گیرد. اگر بیمار دچار عفونت در شریان های ادرار یا پوست باشد، عمل را تا زمان درمان کامل این عفونت، به تعویق می اندازند. اگر بیمار از داروهای ضد انعقاد خون استفاده می کند، باید زیر نطر پزشک، این داروها را تا زمان جراحی و بهبودی متوقف کند.

در بیشتر موارد، تنها یک برش کوچک در محل اتصال آلت به شکم یا بیضه صورت می گیرد. هیچ بافتی خارج نشده و خون زیادی از دست نمی رود. معمولاً بیمار، ساعاتی بعد از جراحی مرخص می شود.

دکتر حسین کرمی فوق تخصص مجاری ادراری و تناسلی و متخصص درمان نعوظ

4/5 - (153 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر م.م چهارشنبه ۲۱ تیر ۲( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 97 مشاهده پرسش
  سلام دکتر یک ماه هست بی میل جنسی شدم دچار سستی شدید الت شدم نعوذ صبحگاهی هم ندارم .ضمنا داروی تیروئید کم کار صبح می خورم علت چیه بنظرتون؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۱ تیر ۲( 11 ماه پیش)
   چند سالتونه ؟ متاهل یا مجرد ؟ رابطه جنسی منظم ؟ نعوظ صبحگاهی دارید ؟ سیگار میکشید ؟ کم کاری تیرویید کنترل است ؟
 • تصویر کاربر سعید جمعه ۹ تیر ۲( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 116 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر لطفا کمکم کنین من ۴ ماه قبل سکس دادشتم از کاندوم استفاده کردم بعد چند وقت قرمز و قسمت پوست آلتم کمرک شده نسبت به رنگ خودش اندازه لوبیا و خواستم کمکم کنین چکار باید کنم. قسمت سمت چپ، تشکر🙏🙏
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۹ تیر ۲( 11 ماه پیش)
   اقدام خاصی لازم نیست جای نگرانی ندارد گاهی اوقات حساسیت به کاندوم است به تدریج برطرف میشه
 • تصویر کاربر سحر چهارشنبه ۲۴ خرداد ۲( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 104 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  من خانمی هستم 37 ساله
  همسرم 40 ساله هستن
  دو سال عقد بودیم
  همسرم از اول عقد دچار اختلال نعوذ ، بی میلی جنسی بودن.
  که حتی هر ماه یک بار که در رابطه قرار داشتیم هیچ تلاشی برای ارضا شدن خود انجام نمیدادن و نعوذ هم نداشتن و من یک بار هم ارضا شدن ایشون رو ندیدم و مایع منی هم ازشون خارج نمیشه و همیشه
  بهونه میاوردن که چون تو باکره هستی نمیتوانم رابطه کامل داشته باشم این مشکل وجود دارد.
  الان 3ماهه عروسی کردیم و من همچنان باکره هستم
  تو این 3ماه 3یا4بار رابطه برقرار کردیم و تو این چند بار نیز نعوذ کامل نداشتن . دکتر رفتیم گفتن جنبه روانی دارد .
  همسر من داور فوتبال هست و هیچ گونه بیماری تا الان نداشته ولی زیاد آدم فکری و پراسترسی هستن و نعوذ صبحگاهی هم دارد. بشدت نگرانم راه حل چیست لطفا راهنمایی میفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۴ خرداد ۲( 11 ماه پیش)
   سلام باید به سکسولوژیست مراجعه کنید . قطعا جنبه روانی دارد چون نعوظ صبحگاهی دارن
 • تصویر کاربر هادی چهارشنبه ۱۷ خرداد ۲( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 86 مشاهده پرسش
  سلام اختلال نعوظ و زود ارضا شدن دارم با توجه به داشتن دیابت حدود20سال و مصرف قرص های مختلف جهت دیابت .اکنون نعوظ ضعیف و زود ارضا شدن دارم لطفا راهنمایی و کمک بفرمایید از قرص تادانافیل حدود سک ساعت قبل رابطه هم استفاده کردم ولی حالا به نظر تاثیری نداره یا خیلی کم تاثیر داره چون در حین نزدیکی هم نعوظ رو از دست میدم ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۷ خرداد ۲( 1 سال پیش)
   سلام میتوان از داروهای تزریقی استفاده کرد که قبل رابطه خودتان باید داخل الت تزریق کنید
 • تصویر کاربر صبحی چهارشنبه ۱۷ خرداد ۲( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 107 مشاهده پرسش
  سلام دکتر وقتتون بخیر...من بعد ازدواج متوجه شدم همسرم دچار مشکل اختلال نعوظ هستن ...۳۲سالشونه و نعوظ صبحگاهی ندارن موقع رابطه هم سریع حالت نعوظ رو ازدست میدن ...برادرش هم این مشکل رو داره
  کلسترول خونش بالاست....تنگی کانال نخاعی داره ...وزنشم زیاده..حس میکنم تا حدی هم افسرده است
  اول اینکه میخواستم ببینم درمان میشه یا نه
  دوم هم اینکه قابل انتقال به فرزندان هم هست یا خیر?
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۶ خرداد ۲( 1 سال پیش)
   سلام خیر ارتباطی به فرزندان ندارد . باید بررسی کامل بشن . از قبیل سونوگرافی داپلر عروق الت و بررسی وضعیت افسردگی
  2. تصویر کاربر صبحی سه شنبه ۱۶ خرداد ۲( 1 سال پیش)
   نقشه مغزی نشون داد که هم نشخوار فکری داره هم اضطراب
   کلسترولش هم ۳۴۰ هست
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۷ خرداد ۲( 1 سال پیش)
   قدم اول درمان همان افسردگی و کنترل کلسترول است
  4. تصویر کاربر صبحی چهارشنبه ۱۷ خرداد ۲( 1 سال پیش)
   ببخشید دکتر با توجه به اینکه تو پیام ها دیدم مراجعان از پزشکی قانونی هم خدمت شما میرسن میخواستم بدونم مشکل ایشون ریشه جسمی داره یا روانی چون وقتی قرص تادالافیل میخوره مشکلش حل میشه
   اصلا قابل درمانه?و اینکه آیا میتونم ازش جدا بشم?عکس آزمایشاتشو واستون میفرستم لطفا راهنماییم کنین
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۷ خرداد ۲( 1 سال پیش)
   مشکل سایکولوژیکال است و باید تحت درمان روانپزشک باشن
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر Furxdo12 چهارشنبه ۳ خرداد ۲( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 88 مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  من رابطه ی جنسی محافظت شده ای داشتم
  اما ترسی که دارم اینه که قبل از دخول انگشتم رو داخل واژن کردم. که مقداری هم آغشته به ترشحات واژن شد
  که بعد از دخول، و درآوردن کاندوم با همون دست، آلت رو مالش دادم
  ترسم از اینکه با این روش ویروس HIV منتقل شده باشه
  البته که از مبتلا بودن خانوم خبر ندارم
  لطفا راهنمایی کنید. ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۳ خرداد ۲( 1 سال پیش)
   سلام احتمال انتقال بسیار بسیار کم و نزدیک به صفر است . نگران نباشید
 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۳ خرداد ۲( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 98 مشاهده پرسش
  سلام من با یه خانم رابطه جنسی داشتم به بیماری مقاربتی مبتلا شدم رفتم دکتر برام کپسول پاور گل و مترانیدازول و سیپرو فلوکساسین داد بعد از اتمام درمان از نوک آلتم یه بادی به سرعت تا مغزم فرو رفت و لوله ادرارم تا شده و خون‌رسانی به آلتم کم شده و کاهش میل جنسی مبتلا شدم حالا چکار میتونم بکنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۳ خرداد ۲( 1 سال پیش)
   سلام ترشح از الت دارید ؟
 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۲۵ اردیبهشت ۲( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 101 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ۳۰ساله هستم یه و دو هفته ای نعوظ ضعیف یا صفر دارم آلتم شل شده حتی با با آلت شل هم ارضا میشم قبلا خیلی شهوتی بودم قبل از بچه دار شدنمون هر روز رابطه داشتم الان تقریبا بیش از دو ساله همسرم بعد بچه دار شدن درخواست های جنسی را رد میکرد شاید یه یا دو ماه میشد ما رابطه نداشتیم در ضمن نعوظ صبحگاهی هم دارم با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۵ اردیبهشت ۲( 1 سال پیش)
   سلام علت قطعا روانی است . باید استرس ها و خستگی را کنار بزارید . رابطه جنسی منظم داشته باشید
  2. تصویر کاربر محمد دوشنبه ۲۵ اردیبهشت ۲( 1 سال پیش)
   شرمنده آقای دکتر الان هم بخاطر این قضیه اضطراب و استرسم زیاد شده نیاز هست برای ایجاد نعوظ قرص مصرف کنم الان نعوظ ایجاد نمیشه یا حین رابطه شل میشه لطفا راهنمایی کنید از طرف همسرم تحت فشار قرار می گیرم
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۵ اردیبهشت ۲( 1 سال پیش)
   تادالافیل ۱۰ یک ساعت قبل رابطه بخورید
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر عباس پنجشنبه ۲۱ اردیبهشت ۲( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 108 مشاهده پرسش
  سلام دکتر۳۱سالمه متاهل نزدیک به یک ساله نعوظ خیلی ضعیف یا کلا صفر شده تحریک نمیشم اصلا الت شل ولی با الت شل ارضا میشم درصورتی قبلا خیلی شهوت داشتم روزی دوبار رابطه داشتم به نظرم از هم سن سالا خودم بیشتر شهوت نعوظ داشتم الان اینجور شدم تو روخدا راهنماییم کنید افسردگی گرفتم از بس تو فکرشم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت ۲( 1 سال پیش)
   سلام داروی خاصی میخورین یا بیماری خاصی دارین ؟ اخیرا استرس روحی یا کاری ایجاد نشده ؟نعوظ صبحگاهی دارید ؟
  2. تصویر کاربر عباس چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت ۲( 1 سال پیش)
   سلام نعوظ صبحگاهی بعضی وقتا دارم هر صبح نه.نه داروی خاصی نمیخورم.بیماری خاصی ندارم چربی کبد کم دارم.استرس دارم خیلی کم الان که اینجور شدم خیلی استرس دارم
  3. تصویر کاربر عباس چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت ۲( 1 سال پیش)
   سلام نعوظ صبحگاهی بعضی وقتا یعنی هرصبح نه.
   بیماری خاصی ندارم دارو خاصی مصرف نمیکنم
   استرس خیلی کم الان که اینجور شدم استرس زیاد دارم
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۱ اردیبهشت ۲( 1 سال پیش)
   این ازمایشات رو انجام بدید CBC - BUN - CR - FBS - HDL - LDL - CHOL- TG - TESTOSTERONE TOTAL فعلا موقت تادالافیل ۱۰ یک ساعت قبل رابطه بخورید
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر رضا جمعه ۲۵ فروردین ۲( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 99 مشاهده پرسش
  سلام آقای من ۳۰ دارم درزیر کلا هک دستگاه تناسلی دونه زده نه هم زیر دستگاه تناسلی دونه زده نه درددارد نه درد نه خارش علت چیست ممنون میشوم راهنمایی کنیم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۵ فروردین ۲( 1 سال پیش)
   عکس بفرستید ببینم
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

اگر میخواهید بدانید که زگیل تناسلی مردان در مراحل اولیه چگونه است بهتر است بدانید که این…
استرس بخشی طبیعی از زندگی است که توسط اتفاقات و موقعیت های مختلف ایجاد می شود. برای…
واریکوسل گرید 3 چیست؟و چگونه درمان می شود؟ در ابتدا باید بدانید که واریکوسل چیست؟ واریکوسل به…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

دوشنبه

تعطیل است

سه شنبه (مطب نیکان)

13:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 14:00

جستجو

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر