آیا اختلال نعوظ درمان قطعی دارد؟

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

اختلال نعوظ یا ناتوانی جنسی، به ناتوانی مرد در نعوظ یا نگه داشتن آن گفته می شود. اختلال نعوظ یک بیماری نیست، بلکه نشانه ی سایر مشکلات جسمی، روانی یا هردو می باشد.

در صورت مواجهه  شدن هر چند وقت یکبار با اختلال نعوظ، دلیلی برای نگرانی نیست. این امر، طبیعی بوده و بعضی از علل آن می تواند نوشیدن الکل، اضطراب یا خستگی باشد. اگر این مشکل، ادامه دار شد، به پزشک متخصص اورولوژی مراجعه کنید.

درمان اختلال نعوظ شامل داروهای خوراکی، مشاوره، پمپ کششی آلت تناسلی، تزریق مستقیم به آلت تناسلی و پیوند آلت مصنوعی است.

اختلال نعوظ طبیعی چیست؟

مربوط به ناهنجاری ها در شریان ها و رگ های مربوط به آلت تناسلی می باشد که رایج ترین علت اختلال نعوظ در سنین بالا است. زمانی که مشکل در شریان ها باشد، معمولاً علت آن تصلب شرایین یا سفت شدن شریان ها می باشد. البته، آسیب به شریان ها نیز می تواند تأثیرگذار باشد. از راه های امکان پذیر برای پیشگیری از این مشکل، برطرف کردن اضافه وزن، کلسترول بالا، فشار خون بالا، سیگار کشیدن، و ورزش کردن می باشد.

بسیاری از متخصصین، آتروفی (از بین رفتن جزئی یا کامل بافت) و فیبروز (رشد بیش از حد بافت مربوط به عضلات آلت تناسلی)، را شروع کننده ی مشکلات اختلال نعوظ می دانند. عدم توانایی در حفظ نعوظ، اولین نشانه اختلال نعوظ می باشد. هرچند این مشکل، نشت وریدی نام دارد، اما مشکل اصلی به جای رگ ها، عضلاتی است که این رگ ها را پوشش می دهد. نتیجه ی این مشکل، اختلال و عدم توانایی در حفظ نعوظ بوده، که یکی از نشانه های ابتدایی تصلب شرایین یا بیماری های وریدی به حساب می آید.

علت اختلال نعوظ

دلایل اختلال نعوظ عبارتند از:

1- دیابت

اختلال نعوظ در افراد مبتلا به دیابت، رایج است. 35 الی 50% این افراد، دچار ناتوانی جنسی هستند. این مشکل به علت سفت شدن زودهنگام و غیر طبیعی شریان ها می باشد. نوروپاتی محیطی در کنار تداخل اعصاب کنترل کننده نعوظ به کرات در این افراد دیده می شود.

2- افسردگی و اختلال نعوظ

افسردگی دلیل دیگری برای اختلال نعوظ بوده و رابطه ی نزدیکی با آن دارد. از آنجایی که رابطه ای مثلثی بین اختلال نعوظ، افسردگی و بیماری های قلبی-وریدی وجود دارد، مردان افسرده، باید برای تشخیص انواع بیماری ها در کنار مشکلات روانی، مورد معاینه قرار گیرند. برخی از داروهای ضدافسردگی هم باعث ناتوانی جنسی می شوند. هم چنین مشکلات عصبی نیز باعث اختلال نعوظ می شوند.

3- داروهایی که باعث اختلال نعوظ می شوند

بسیاری از داروهای تجویزی مثل داروهای فشار خون، داروهای اعصاب و ضد افسردگی، قطره چشم گلوکوم و داروهای شیمی درمانی برای سرطان، تنها تعدادی از داروهایی هستند که می توانند سبب اختلال نعوظ شوند.

علت اختلال نعوظ
علل اختلال نعوظ

4- مشکلات هورمونی

اختلالات هورمونی، مثل افزایش پرولاکتین (هورمونی که در بخش داخلی غده هیپوفیز ترشح می شود)، مصرف بیش از حد استروئید در بدن ساز ها، کمبود یا مقادیر بیش از حد هورمون تیروئید، و هورمون هایی که برای سرطان پروستات استفاده می شوند، می تواند سبب اختلال نعوظ شوند. کمبود تستسترون هم ممکن است باعث اختلال نعوظ شود، اما به تنهایی نمی تواند دلیل اختلال نعوظ باشد.

مردان از چه سنی دچا رمشکل اختلال در نعوظ می شوند؟

مطالعات نشان می دهد که اختلال نعوظ و سن فرد به شدت به هم مربوط اند. کمتر از 2% مردان زیر 40 سال و 4% از 50-40 سالگی، با این مشکل مواجه شده اند. اما در افراد بالای 50 سال، احتمال این مشکل بسیار بالا رفته و 25% افراد 60-50 سال و 40% افراد 70-60 سال را در بر می گیرد.

نحوه ی تشخیص اختلالات در نعوظ

اگر شما به اختلال نعوظ طولانی مدت دچار شده اید، باید برای معاینه به پزشک مراجعه کنید. اختلال نعوظ موقتی امری عادی می باشد، اما اختلال نعوظ دائم و طولانی مدت می تواند به علت یک مشکل جسمی جدی اتفاق افتاده باشد.

پزشک می تواند با معاینه کامل تمام مشکلات جسمی احتمالی، برای تشخیص دلایل محتمل و ارائه ی درمان مخصوص، اقدام کند. این امر می تواند شامل بررسی بیماری های قلبی و وریدی، دیابت، فشار خون و کلسترول بالا باشد.

آزمایشات، کیفیت جریان خون به آلت تناسلی، همچنین می تواند مشکلات هورمونی مثل کمبود تستسترون که از علل اختلال نعوظ است را بررسی نشان می دهند.

زمانی که شما علت روانی یا جسمی اختلال نعوظ را یافتید، می توانید برای درمان آن  اقدام کنید.

درمان اختلال نعوظ

درمان اختلال نعوظ با مواظبت از قلب و رگ های بدن شما شروع می شود. پزشک به شما علل خطرزا و راه بهبود آنها را گوشزد می کند.

راههای طبیعی درمان اختلال نعوظ

پزشک ممکن است به شما پیشنهاد می دهد که مشکلات روحی خود را حل و فصل کنید. این مشکلات شامل روابط عاطفی، مشکلات استرس زای زندگی، افسردگی و ترس از رابطه جنسی به علت مشکلات سابق در مورد اختلال نعوظ، می باشند.

در حالت کلی درمان اختلال نعوظ یازجمله نعوظ سست یا عدم نعوظ عبارتند از:

دارو و قرص قوی اختلال نعوظ (مسدود کننده های PDE5)

این داروها، جریان خون به آلت تناسلی را افزایش می دهند. این موارد، تنها نمونه های تأیید شده در FDA می باشند:

 • ویاگرا
 • لویترا
 • سیالیز
 • استندرا

برای نتایج بهتر، مردان مبتلا به اختلال نعوظ، از این داروها 1 تا 2 ساعت قبل از رابطه جنسی استفاده می کنند. مصرف این داروها، نیازمند عملکرد عصبی عادی می باشد. این داروها، جریان خون به آلت تناسلی را افزایش داده، و در 70% مردان، مؤثر است. این تأثیر در بیماران مبتلا به دیابت و سرطان، کمتر است.

توجه: اگر از داروهای نیترات برای قلب استفاده می کنید، به هیچ وجه PDE5 مصرف نکنید.

درمان تستسترونی

در موارد خاصی که کمبود تستسترون، علت اختلال نعوظ می باشد، این درمان می تواند در کنار داروهای ذکر شده، به شما کمک کند.

درمان اختلال نعوظ با تزریق آلپروستادیل به مجاری ادراری

در این درمان، مقادیر کوچکی از داروی آلپروستادیل، در مجاری ادراری قرار می گیرد و شما نیاز به تزریق روزانه ندارید. البته، این درمان به خوبی سایر درمان ها جوابگو نیست.

رایج ترین عوارض جانبی این درمان، احساس سوزش درون آلت تناسلی است. اگر نعوظ، بیش از 4 ساعت به طول انجامید، به اورژانس مراجعه کنید.

بیشتر بدانید: عوارض ارضا نشدن چیست؟

رفع اختلال نعوظ با جراحی

رایج ترین جراحی برای درمان اختلال نعوظ، شامل پیوند آلت تناسلی (مصنوعی) است. جراحی وریدی آلت در افراد کهن سالی که به درمان های دارویی پاسخ دهی نداشته اند، پیشنهاد نمی شود. اما پیوند آلت تناسلی، مرحله ی بعدی درمان است. هر چند، این عمل، خطرهایی را به همراه دارد، اما بیشترین نرخ تأثیرگذاری و رضایت را در بین بیماران مشاهده شده است.

آلت مصنوعی، وسیله ای است که درون پوست شما قرار گرفته و آلت سفتی را به شما می دهد. این گزینه، بهترین راه برای داشتن رابطه جنسی طولانی و بدون وقفه می باشد.

پیوند آلت، معمولاً در حالت بیهوشی صورت می گیرد. اگر بیمار دچار عفونت در شریان های ادرار یا پوست باشد، عمل را تا زمان درمان کامل این عفونت، به تعویق می اندازند. اگر بیمار از داروهای ضد انعقاد خون استفاده می کند، باید زیر نطر پزشک، این داروها را تا زمان جراحی و بهبودی متوقف کند.

در بیشتر موارد، تنها یک برش کوچک در محل اتصال آلت به شکم یا بیضه صورت می گیرد. هیچ بافتی خارج نشده و خون زیادی از دست نمی رود. معمولاً بیمار، ساعاتی بعد از جراحی مرخص می شود.

دکتر حسین کرمی فوق تخصص مجاری ادراری و تناسلی و متخصص درمان نعوظ

4.1/5 - (139 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر رضا جمعه ۲۵ فروردین ۲( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 62 مشاهده پرسش
  سلام آقای من ۳۰ دارم درزیر کلا هک دستگاه تناسلی دونه زده نه هم زیر دستگاه تناسلی دونه زده نه درددارد نه درد نه خارش علت چیست ممنون میشوم راهنمایی کنیم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۵ فروردین ۲( 7 ماه پیش)
   عکس بفرستید ببینم
 • تصویر کاربر رضا یکشنبه ۶ فروردین ۲( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 124 مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  اینها زگیل تناسلی هستن یا نه ؟
  خارش درد سوزش ندارن
  1. تصویر کاربر رضا یکشنبه ۶ فروردین ۲( 8 ماه پیش)
   دکتر این لکه سیاه چیه ۳ روزه به وجود اومده
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۶ فروردین ۲( 8 ماه پیش)
   سلام اخیرا رابطه جنسی مشکوک داشته اید ؟
  3. تصویر کاربر رضا یکشنبه ۶ فروردین ۲( 8 ماه پیش)
   خیر نداشتم
   به خاطره اون لکه پرسیدید؟ یا گوشت اضافع محل ختنه؟
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۶ فروردین ۲( 8 ماه پیش)
   ضایعه کوچک هست شباهتی به زگیل ندارد در صورت تغییر سایز و بزرگ شدن مجدد عکس بفرستید ولی به نظر نمیرسه مشکل خاصی باشه
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر میلاد سه شنبه ۱ فروردین ۲( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 78 مشاهده پرسش
  سلام
  من ۳۵ سالم هستش تقریبا از ۲۶ سالگی دچار اختلال نعوظ شدم یعنی به صورت طبیعی اصلا نعوظ ندارم با مصرف سیدنافیل تقریبا یه نعوظ موقت و ضعیف پیدا میکنم.
  با توجه به اینکه الان مشکلم بیشتر شده میخوام برای یک درمان موثر اقدام کنم. چون شهرستان هستم میخوام راهنمایی بفرمایید قبل از مراجعه خدمتتون، اگر تستی یا ازمایشی لازمه انجام بدم
  موارد زیر هم برای تکمیل اطلاعات خدمتتون میگم.
  ۱.نعوظ صبحگاهی ندارم
  ۲.دچار ژنیکوماستی هستم
  ۳.دچار زودانزالی هستم
  ۴.قبلا داروهای استروییدی مصرف داشتم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱ فروردین ۲( 8 ماه پیش)
   سلام ازمایشات زیر انجام بشه : CBC- FBS- HBA1C- PROLACTIN - HDL- LDL -CHOLESTROL- TRIGLYCERIDE-TESTOSTERONE TOTAL - TSH- FSH - LH
 • تصویر کاربر Hk چهارشنبه ۱۷ اسفند ۱( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 70 مشاهده پرسش
  با اینکه آلت تقریبا بزرگی دارم .متاسفانه مدتی است که دچار زود انزالی شدید.و نعوظ مناسبی نیز ندارم. ۴۲ سال سن دارم.و هیچگونه بیماری زمینه ای و.... ندارم .ورزش نیز میکنم وداروی خاصی مصرف نکرده و نمیکنم.سیگاری نیستم.گه گداری شاید قلیان بکشم.ممنون میشوم راهنمای بفرمایی
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۷ اسفند ۱( 8 ماه پیش)
   سلام ازدواج کرده اید ؟ استرس اخیر در زندگی ؟ بیماری اخیر ؟ مشکلات خانوادگی ؟ ایا نعوظ صبحگاهی دارید ؟
  2. تصویر کاربر Hk چهارشنبه ۱۷ اسفند ۱( 8 ماه پیش)
   متاهل هستم .استرس کمی در محیط کار دارم.مشکلات حاد خانوادگی ندارم.بله نعوظ صبگاهی بیشتر اوقات دارم
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۷ اسفند ۱( 8 ماه پیش)
   اگر نعوظ صبحگاهی دارید مشکل زمینه ای نیس بلکه استرس شرایط و مکان رابطه را تغییر دهید و معاشقه طولانی داشته باشید
  4. تصویر کاربر Hk چهارشنبه ۱۷ اسفند ۱( 8 ماه پیش)
   محل کارم که تعهد سازمانی و معیشتی بنده هستش.معاشقه نیز کامل دارم.ولی زمانی که نوبت به رفع نیاز بنده میشه به مشکل میخورم وباعث مشکلات زیادی برای من شده و واقعا ناراحت هستم از این موضوع
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۷ اسفند ۱( 8 ماه پیش)
   چند جلسه جهت سکسولوژی نوبت بگیرید از روانشناس
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر علی جمعه ۵ اسفند ۱( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 72 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من ۵۸ ساله هستم برای کلیه وپروستات وعدم نعوظ مناسب به دکتر مراجعه کردم پیاز آزمایش و سونوگرافی مشخص گردید که هردو کلیه ام یکی دو عدد کیست ساده کوچک دارند وپروستات نیز به آن اندازه ی ۳۰ سی سی بزرگتراز حد اندازه است دکتر برای مداوا آمپول هاش سی جی و لووفلوکساسین وتادالا فیل تجویز کرده است الان یک هفته است داروها را مصرف میکنم سیستم گوارشی مختل شده است و اجابت مزاج خوب صورت نمی گیرد لطفاً نظرتان را در رابطه با مشکلات من و درمان آنها بفرمایید. با کمال تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۵ اسفند ۱( 9 ماه پیش)
   سلام کاری به کیست ها نداشته باشید برای اختلال نعوظ تادالافیل خوب است Hcg موافق نیستم اجابت مزاج را توسط متخصص گوارش بررسی کنید اگر مشکل دفع ادرار دارید تامسولوسین شبی یک عدد بخورید
 • تصویر کاربر سامان دوشنبه ۲۴ بهمن ۱( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 70 مشاهده پرسش
  با سلام وخسته نباشید
  اینجانب ۵۱ سالمه دیابت نوع ۲ دارم و مدت یکسالی میشه که به کم میلی جنسی و عدم نعوظ لازم (شلی نعوظ) در رابطه مبتلا شدم ضمنا در مدت این یکسال یه سری مشکلات استرس زا هم داشتم لطفا راهنمایی بفرمایید که چکار باید بکنم و اگر لازم هم باشد حضوری میام خدمتتون...سپا سگزارم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۴ بهمن ۱( 9 ماه پیش)
   سلام علت میتونه دیابت باشه ولی قدم اول کنار گذاشتن استرس و خستگی هست اگر داروی قلب نمیخورین یه تادالافیل ۱۰ قبل رابطه یک ساعت قبلش بخورین
 • تصویر کاربر مجید چهارشنبه ۱۹ بهمن ۱( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 83 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر مرد46 ساله هستم که مدتی هست از تداوم سفتی آلت در هنگام سکس رنج می برم در ابتدا بصورت طبیعی سفتی دارم ولی در میانه کار این سفتی از بین میرود و بیشتر این اتفاق زمان استفاده از کاندوم اتفاق می افتد و به محض اینکه کاندوم را در میاورم لحظه ایی بعد به حالت خود بر میگردد و سفت میشود که بدون کاندوم متاسفانه زود انزالی نصیبم میشود ناگفته نماند من در هفته 2 تا 3 بار سکس دارم از نظر استرس و از این قبیل در زندگیم ندارم و هیچ گونه بیماری یا بیماری های زمینه ایی ندارم و اهل ورزش هستم و مشروب و سیگار و قلیان هم استفاده نمی کنم . با تشکر از شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۹ بهمن ۱( 9 ماه پیش)
   سلام اگر بیماری قلبی ندارید تادالافیل ۱۰ میلی گرم یک ساعت قبل رابطه بخورید
  2. تصویر کاربر مجید چهارشنبه ۱۹ بهمن ۱( 9 ماه پیش)
   آقای دکتر بیماری قلبی ندارم و خواستم یادآور بشم سفتی آلت در صبحگاه رو در بعضی مواقع دارم
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۹ بهمن ۱( 9 ماه پیش)
   این ها معمولا به علت خستگی و فشار کاری هست که میگید ندارید . دارو را مصرف کنید
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر م. چهارشنبه ۵ بهمن ۱( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 70 مشاهده پرسش
  سلام آقا ی دکتر بنده 48سال دارم نعوظ صبحگاهی هم بعضی اوقات دارم مشکل قند وفشار خون هم ندارم قبلا چند بار مشکل چربی خون داشتم که با دارو کنترل شد الان نعوظ پایدا ر ندارم لطفا راهنمایی کنید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۵ بهمن ۱( 10 ماه پیش)
   سلام علت اول مشکلات کاری و استرس فراوان که عامل اصلی است در صورت حل این مسائل و تداوم اختلال نعوظ تادالافیل ۱۰ یک ساعت قبل رابطه بخورید
 • تصویر کاربر رسولی یکشنبه ۲ بهمن ۱( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 85 مشاهده پرسش
  وقت بخير
  مرد متاهل ۵۴ ساله،بعلت یک بیضه‌ نهفته از زمان تولد در ۲۰ سالگی بیضه نهفته که بیضه راست بود با جراحی از بدن خارج شده و نسبتأ علائم جنسی ثانویه مردانه‌ی کمتری منجمله ریش و سبیل کم پشت و بافت عضلانی‌ ضعیفتری دارم، نعوظ کامل و مداوم ندارم و دچار زود انزالی هستم ، مصرف قرص ویاگرا یا سیلدنافیل تا حدودی موثر هست ولی با سردرد غیرقابل تحمل و احتقان بینی همراهه علاوه‌ بر اینکه بعلت فشار چشم بالا و بیماری گلوکوم( آب سیاه) مصرف این نوع دارو برایم مناسب نیست ، ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲ بهمن ۱( 10 ماه پیش)
   سلام ازمایشات هورمونی از قبیل تستوسترون LH FSH PROLACTIN و TSH و قند خون بدهید اگر با داروهای ذکر شده دچار سردرد شدین و قابل تحمل نیست میشه از داروی تزریقی استفاده کرد که خودتون تزریق میکنین
 • تصویر کاربر رضا سه شنبه ۲۰ دی ۱( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 108 مشاهده پرسش
  سلام خدمت شما
  ممنون بابت مطالب مهمتون
  ببخشید اختلال در نعوظ مربوط ب اب و هوا میشه ؟
  الان یک هفته بیشتر هست که اصلا رابطه نداشتم
  چون اصلا تحریک نمیشم
  یا اگر تحریک هم بشم اصلا الات سفت نمیشن
  اصلا بیماری ندارم فقط مصرف مشروب دارم ولی کم
  البته این حالتو تا الان نداشتم فقط اویل ازدواج ماهی یک بار دو روز این جور بودم
  لطف دارین اقای دکتر اگه میشه راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۰ دی ۱( 10 ماه پیش)
   سلام چند سالتونه ؟ نعوظ صبحگاهی دارید ؟ ارتباطی به هوا ندارد ولی به استرس کاری و فشار زندگی ربط دارد . اول استرس را کنار بگذارید در قدم بعد بررسی های بیشتر
  2. تصویر کاربر رضا دوشنبه ۱۹ دی ۱( 10 ماه پیش)
   ۲۹
  3. تصویر کاربر رضا دوشنبه ۱۹ دی ۱( 10 ماه پیش)
   ۲۹
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۰ دی ۱( 10 ماه پیش)
   نعوظ صبحگاهی دارید یا خیر ؟ صبح ها بلند میشه ؟
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب قلهک)

14:00 - 19:00

دوشنبه (مطب قلهک)

14:00 - 19:00

سه شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 12:00

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر