آیا اختلال نعوظ درمان قطعی دارد؟

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
در این مقاله مطالعه می‌کنید:

اختلال نعوظ یا ناتوانی جنسی، به ناتوانی مرد در نعوظ یا نگه داشتن آن گفته می شود. اختلال نعوظ یک بیماری نیست، بلکه نشانه ی سایر مشکلات جسمی، روانی یا هردو می باشد.

در صورت مواجهه  شدن هر چند وقت یکبار با اختلال نعوظ، دلیلی برای نگرانی نیست. این امر، طبیعی بوده و بعضی از علل آن می تواند نوشیدن الکل، اضطراب یا خستگی باشد. اگر این مشکل، ادامه دار شد، به پزشک متخصص اورولوژی مراجعه کنید.

درمان اختلال نعوظ شامل داروهای خوراکی، مشاوره، پمپ کششی آلت تناسلی، تزریق مستقیم به آلت تناسلی و پیوند آلت مصنوعی است.

اختلال نعوظ طبیعی چیست؟

مربوط به ناهنجاری ها در شریان ها و رگ های مربوط به آلت تناسلی می باشد که رایج ترین علت اختلال نعوظ در سنین بالا است. زمانی که مشکل در شریان ها باشد، معمولاً علت آن تصلب شرایین یا سفت شدن شریان ها می باشد. البته، آسیب به شریان ها نیز می تواند تأثیرگذار باشد. از راه های امکان پذیر برای پیشگیری از این مشکل، برطرف کردن اضافه وزن، کلسترول بالا، فشار خون بالا، سیگار کشیدن، و ورزش کردن می باشد.

بسیاری از متخصصین، آتروفی (از بین رفتن جزئی یا کامل بافت) و فیبروز (رشد بیش از حد بافت مربوط به عضلات آلت تناسلی)، را شروع کننده ی مشکلات اختلال نعوظ می دانند. عدم توانایی در حفظ نعوظ، اولین نشانه اختلال نعوظ می باشد. هرچند این مشکل، نشت وریدی نام دارد، اما مشکل اصلی به جای رگ ها، عضلاتی است که این رگ ها را پوشش می دهد. نتیجه ی این مشکل، اختلال و عدم توانایی در حفظ نعوظ بوده، که یکی از نشانه های ابتدایی تصلب شرایین یا بیماری های وریدی به حساب می آید.

علت اختلال نعوظ

دلایل اختلال نعوظ عبارتند از:

1- دیابت

اختلال نعوظ در افراد مبتلا به دیابت، رایج است. 35 الی 50% این افراد، دچار ناتوانی جنسی هستند. این مشکل به علت سفت شدن زودهنگام و غیر طبیعی شریان ها می باشد. نوروپاتی محیطی در کنار تداخل اعصاب کنترل کننده نعوظ به کرات در این افراد دیده می شود.

2- افسردگی و اختلال نعوظ

افسردگی دلیل دیگری برای اختلال نعوظ بوده و رابطه ی نزدیکی با آن دارد. از آنجایی که رابطه ای مثلثی بین اختلال نعوظ، افسردگی و بیماری های قلبی-وریدی وجود دارد، مردان افسرده، باید برای تشخیص انواع بیماری ها در کنار مشکلات روانی، مورد معاینه قرار گیرند. برخی از داروهای ضدافسردگی هم باعث ناتوانی جنسی می شوند. هم چنین مشکلات عصبی نیز باعث اختلال نعوظ می شوند.

3- داروهایی که باعث اختلال نعوظ می شوند

بسیاری از داروهای تجویزی مثل داروهای فشار خون، داروهای اعصاب و ضد افسردگی، قطره چشم گلوکوم و داروهای شیمی درمانی برای سرطان، تنها تعدادی از داروهایی هستند که می توانند سبب اختلال نعوظ شوند.

علت اختلال نعوظ
علل اختلال نعوظ

4- مشکلات هورمونی

اختلالات هورمونی، مثل افزایش پرولاکتین (هورمونی که در بخش داخلی غده هیپوفیز ترشح می شود)، مصرف بیش از حد استروئید در بدن ساز ها، کمبود یا مقادیر بیش از حد هورمون تیروئید، و هورمون هایی که برای سرطان پروستات استفاده می شوند، می تواند سبب اختلال نعوظ شوند. کمبود تستسترون هم ممکن است باعث اختلال نعوظ شود، اما به تنهایی نمی تواند دلیل اختلال نعوظ باشد.

مردان از چه سنی دچا رمشکل اختلال در نعوظ می شوند؟

مطالعات نشان می دهد که اختلال نعوظ و سن فرد به شدت به هم مربوط اند. کمتر از 2% مردان زیر 40 سال و 4% از 50-40 سالگی، با این مشکل مواجه شده اند. اما در افراد بالای 50 سال، احتمال این مشکل بسیار بالا رفته و 25% افراد 60-50 سال و 40% افراد 70-60 سال را در بر می گیرد.

نحوه ی تشخیص اختلالات در نعوظ

اگر شما به اختلال نعوظ طولانی مدت دچار شده اید، باید برای معاینه به پزشک مراجعه کنید. اختلال نعوظ موقتی امری عادی می باشد، اما اختلال نعوظ دائم و طولانی مدت می تواند به علت یک مشکل جسمی جدی اتفاق افتاده باشد.

پزشک می تواند با معاینه کامل تمام مشکلات جسمی احتمالی، برای تشخیص دلایل محتمل و ارائه ی درمان مخصوص، اقدام کند. این امر می تواند شامل بررسی بیماری های قلبی و وریدی، دیابت، فشار خون و کلسترول بالا باشد.

آزمایشات، کیفیت جریان خون به آلت تناسلی، همچنین می تواند مشکلات هورمونی مثل کمبود تستسترون که از علل اختلال نعوظ است را بررسی نشان می دهند.

زمانی که شما علت روانی یا جسمی اختلال نعوظ را یافتید، می توانید برای درمان آن  اقدام کنید.

درمان اختلال نعوظ

درمان اختلال نعوظ با مواظبت از قلب و رگ های بدن شما شروع می شود. پزشک به شما علل خطرزا و راه بهبود آنها را گوشزد می کند.

راههای طبیعی درمان اختلال نعوظ

پزشک ممکن است به شما پیشنهاد می دهد که مشکلات روحی خود را حل و فصل کنید. این مشکلات شامل روابط عاطفی، مشکلات استرس زای زندگی، افسردگی و ترس از رابطه جنسی به علت مشکلات سابق در مورد اختلال نعوظ، می باشند.

در حالت کلی درمان اختلال نعوظ یازجمله نعوظ سست یا عدم نعوظ عبارتند از:

دارو و قرص قوی اختلال نعوظ (مسدود کننده های PDE5)

این داروها، جریان خون به آلت تناسلی را افزایش می دهند. این موارد، تنها نمونه های تأیید شده در FDA می باشند:

 • ویاگرا
 • لویترا
 • سیالیز
 • استندرا

برای نتایج بهتر، مردان مبتلا به اختلال نعوظ، از این داروها 1 تا 2 ساعت قبل از رابطه جنسی استفاده می کنند. مصرف این داروها، نیازمند عملکرد عصبی عادی می باشد. این داروها، جریان خون به آلت تناسلی را افزایش داده، و در 70% مردان، مؤثر است. این تأثیر در بیماران مبتلا به دیابت و سرطان، کمتر است.

توجه: اگر از داروهای نیترات برای قلب استفاده می کنید، به هیچ وجه PDE5 مصرف نکنید.

درمان تستسترونی

در موارد خاصی که کمبود تستسترون، علت اختلال نعوظ می باشد، این درمان می تواند در کنار داروهای ذکر شده، به شما کمک کند.

درمان اختلال نعوظ با تزریق آلپروستادیل به مجاری ادراری

در این درمان، مقادیر کوچکی از داروی آلپروستادیل، در مجاری ادراری قرار می گیرد و شما نیاز به تزریق روزانه ندارید. البته، این درمان به خوبی سایر درمان ها جوابگو نیست.

رایج ترین عوارض جانبی این درمان، احساس سوزش درون آلت تناسلی است. اگر نعوظ، بیش از 4 ساعت به طول انجامید، به اورژانس مراجعه کنید.

بیشتر بدانید: عوارض ارضا نشدن چیست؟

رفع اختلال نعوظ با جراحی

رایج ترین جراحی برای درمان اختلال نعوظ، شامل پیوند آلت تناسلی (مصنوعی) است. جراحی وریدی آلت در افراد کهن سالی که به درمان های دارویی پاسخ دهی نداشته اند، پیشنهاد نمی شود. اما پیوند آلت تناسلی، مرحله ی بعدی درمان است. هر چند، این عمل، خطرهایی را به همراه دارد، اما بیشترین نرخ تأثیرگذاری و رضایت را در بین بیماران مشاهده شده است.

آلت مصنوعی، وسیله ای است که درون پوست شما قرار گرفته و آلت سفتی را به شما می دهد. این گزینه، بهترین راه برای داشتن رابطه جنسی طولانی و بدون وقفه می باشد.

پیوند آلت، معمولاً در حالت بیهوشی صورت می گیرد. اگر بیمار دچار عفونت در شریان های ادرار یا پوست باشد، عمل را تا زمان درمان کامل این عفونت، به تعویق می اندازند. اگر بیمار از داروهای ضد انعقاد خون استفاده می کند، باید زیر نطر پزشک، این داروها را تا زمان جراحی و بهبودی متوقف کند.

در بیشتر موارد، تنها یک برش کوچک در محل اتصال آلت به شکم یا بیضه صورت می گیرد. هیچ بافتی خارج نشده و خون زیادی از دست نمی رود. معمولاً بیمار، ساعاتی بعد از جراحی مرخص می شود.

دکتر حسین کرمی فوق تخصص مجاری ادراری و تناسلی و متخصص درمان نعوظ

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محسن یکشنبه ۲۱ شهریور ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  من نعوظ مشگل دارم خیلی طولانی مدت هست از دیگران گه استفاده میکنم یک روز بعد عمل میکنه در حد ۲ ساعت بعدا ديگه تاثیری نداره
  پرده ام دارم
  دیروز ترسیدم تبخالی روی سر آلتم زد و بعدش محو شد ولی یکمش هست
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۰ شهریور ۰( 2 هفته پیش)
   عکسش رو بفرستید ببینم
  2. تصویر کاربر محسن شنبه ۲۰ شهریور ۰( 2 هفته پیش)
   بیضه‌ها همیشه همینجور آویزان بوده
  3. تصویر کاربر محسن شنبه ۲۰ شهریور ۰( 2 هفته پیش)
   ۳۰ سالم هست
  4. تصویر کاربر محسن شنبه ۲۰ شهریور ۰( 2 هفته پیش)
   از ویگرا ۱۰۰ که استفاده میکنم بعد یک روز عمل میکنه و در حد دو ساعت تاثیر داره
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۱ شهریور ۰( 1 هفته پیش)
   میشه جراحی کرد،باید بیاید مطب
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر ناصر شنبه ۲۰ شهریور ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  سلام جناب پروفسور
  من ۲۸ساله مشکل سستی الت دارم نعوظم کامل شکل نمیگیره سفت نمیشه چند سالیه همینطوریم حتی به چندتا متخصص مراجعه کردم به من قرص دادن هیچ تاثیری نداشت مثل حالت قبل هستم التم کامل سفت نمیشه میشه بهم راهنمایم کنی.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۰ شهریور ۰( 2 هفته پیش)
   نصف قرص سیلدنافیل 50 نیم ساعت قبل رابطه رو امتحان کنید
  2. تصویر کاربر ناصر شنبه ۲۰ شهریور ۰( 2 هفته پیش)
   سلام جناب پروفسور کرمی من
   هم کامل قرص امتحان کردم هم نصف شو بازم تاثیری نداره.
   آیا روش دیگری هست که امتحان کنم؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۰ شهریور ۰( 2 هفته پیش)
   تست rigiscan انجام بدید
  4. تصویر کاربر ناصر شنبه ۲۰ شهریور ۰( 2 هفته پیش)
   بخشید جناب پروفسور چه نوع تستی هست شاید انجام داده باشم
  5. تصویر کاربر ناصر شنبه ۲۰ شهریور ۰( 2 هفته پیش)
   حتی قرص تادالافیل به دستور پزشک استفاده کردم اما تاثیری نداشت.
  6. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۰ شهریور ۰( 2 هفته پیش)
   بررسی آلت و عروقش هست
  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر هاشم یکشنبه ۱۴ شهریور ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  (فشار دادن آلت و جلوگیری از خروج منی پس از تحریک جنسی شدید می تواند باعث پارگی بولب یا مخزن انتهایی آلت که پایین تر از مقعد قرار دارد شود و حتی منجر به عقیمی و اختلالات ادراری گردد)
  من این کارو فقط چند لحظه انجام دادم که نجس کاری نشه و سریع رها کردم که منی خارج بشه ولی وقتی خارج شد هیچ فشاری نداشت و خیلی کم بود میخواستم ببینم این کار‌باعث پارگی بولب شده و یا باعث پارگی مخزن انتهایی الت شده
  از کجا بفهمم پاره شده
  اگه پاره شده باشه عقیم شدم !؟ 😔🚶‍♂
  1. تصویر کاربر هاشم جمعه ۱۲ شهریور ۰( 3 هفته پیش)
   چرا جواب‌نمیدیییییین
  2. تصویر کاربر هاشم یکشنبه ۱۴ شهریور ۰( 2 هفته پیش)
   اقایه دکتر واقعانکه چرا جواب نمیدین من‌ پول دادم ......
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۴ شهریور ۰( 2 هفته پیش)
   باعث آسیب دریچه مجرای ادراری میشه و در طولانی مدت باعث کاهش توانایی جنسی میشه
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر ram پنجشنبه ۱۱ شهریور ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  با سلام دکتر من ۲۲سالمه یکم اضافه وزن دارم خواستم ببینم سوال بپرسم ازتون مدتی هست که فکر کنم دچار اختلال نهوظ شدم و الت تناسلیم زیاد سفت نمیشه و اگر هم سفت بشه بعد از چند ثانیه دباره شل میشه البته چن وقطی ه و به حالت اولیه بر میگرده البته مدتی هست که یکم مشکل استرس داشتم گفتم ببینم درمان میشه ایا راهی وجود داره باید چکار کذ
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۱ شهریور ۰( 3 هفته پیش)
   آزمایش کامل جهت بررسی چربی و قند خون انجام بدید
 • تصویر کاربر امید سه شنبه ۹ شهریور ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت بخیر. من حدود سه سال پیش زگیل تناسلی درآوردم بعد سه سال چند روز پیش کرایو انجام دادم آیا ویروس از بین میره در بدن من یا اینکه همیشگی میمونه و اینکه برای برقراری رابطه باید تا آخر عمر از کاندم استفاده کنم یا دیگه کرایو انجام دادم ویروس از من به شریک جنسیم منتقل نمیشه؟ ممنون میشم منو از نگرانی در بیارین
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۸ شهریور ۰( 3 هفته پیش)
   در مورد زگیل وقتی فرد مبتلا بشه ممکنه بدن بتونه مقابله کنه و ویروس از بدن پاک بشه ، ممکنه در بدن بمونه و عود کنه. بهترین درمان کرایو است. تیغ زدن و لیزر باعث پخش آن می شود. در مورد واکسن ، قبل از ابتلا به زگیل ، در خانم ها موثر است بعد از ابتلا اثر ندارد. در خانم ها باید پس از ابتلا سالانه پاپ اسمیر انجام شود از جهت خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم
  2. تصویر کاربر امید دوشنبه ۸ شهریور ۰( 3 هفته پیش)
   پس آقای دکتر بعد از کرایو نیازی به استفاده از کاندم نیست و من این ویروس رو به شریک جنسیم منتقل نمیکنم؟؟؟؟؟ یا باید همیشه از کاندم استفاده کنم؟؟؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۹ شهریور ۰( 3 هفته پیش)
   بعد از کرایو احتمال انتقال صفر نمیشه ولی به حداقل میرسه
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۵ شهریور ۰( 4 هفته پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  سلام دکتر ببخشید من بطور نا خواسته متوجه چندتا زائده گوشی روی بدنم شدم عکسشو فرستادم گفتم ببینم این زگیل هستن یا نه محلشون هم یکی روی شکم سمت راست و یکی هم بین بیضه و رانم روی ران و یکی هم روی آلت بسیار هم ریز هستن ب زور قابل رویت هستن دقت زیادی میخواد و دوم عکس مقعد هم براتون فرستادم معاینه کنید ببینم بیماری مقعد از نظر بوسیر اینا ندارم ممنون با تشکر
  1. تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۳ شهریور ۰( 1 ماه پیش)
   دکتر اینم تصاویر بیشتر
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۵ شهریور ۰( 4 هفته پیش)
   زگیل نیست نگران نباشید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر elnaz شنبه ۳۰ مرداد ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  slm dr man ye chand vaqte motavajeh shodam k dar vazhanam ye seri gosht ezafe zade yeki az ona barjasteast va narme na sozesh na kharesh dare zigile tanasolie aya chi estefade konam az bin bere sakhte vasam dr raftan bar kerayv ein emkano nadaram
  1. تصویر کاربر elnaz شنبه ۳۰ مرداد ۰( 1 ماه پیش)
   البته اینم بگم ک فقط یه دونه از اونا گرده و نرمه ما بقی انگار زیر پوست و برجستگی نداره
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳۰ مرداد ۰( 1 ماه پیش)
   مشکوک به زگیل هست بهتره تست HPV PCR انجام بدید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر حسین شنبه ۳۰ مرداد ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  من یه جوان ۳۴ ساله هستم بیماری ms دارم و یک بار جراحی واریکوسل هم انجام دادم دکترا گفتن مشکل واریکوسل حل شده اختلال در نعوظ دارم دارو سیلدنافیل و تالادالافیل مصرف میکنم ولی حین نزدیکی میخوابد میخواستم بدونم درمانی قطعی وجود دارد در ضمن جهش اسپرم هم کم است که مشکل در بارور ساختن هم به وجود آورده لطفا من را راهنمایی کنید باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳۰ مرداد ۰( 1 ماه پیش)
   درمان قطعی وجود نداره و میتونید همین دارو ها رو مداوم مصرف کنید
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳۰ مرداد ۰( 1 ماه پیش)
   قرص ویتامین E با دوز ۴۰۰ هم موثره
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر بهنام چهارشنبه ۲۷ مرداد ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید
  در ناحیه کشاله ران بنده یک زائده وجود اومده بسیار ریز هم هست، زمانی که با انگشت لمس می کنم می توانم حس کنم
  آیا امکانش هست زگیل تناسلی باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۶ مرداد ۰( 1 ماه پیش)
   عکسش رو بفرستید
  2. تصویر کاربر بهنام سه شنبه ۲۶ مرداد ۰( 1 ماه پیش)
   ارسال شد
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۷ مرداد ۰( 1 ماه پیش)
   خیر زگیل نیست
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر مهدی دوشنبه ۲۵ مرداد ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر آقای دکتر من یک جوان 19 ساله هستم و آلت تناسلیم پرده دار هستش و الان حدود 2 سال هست که در هنگام شروع رابطه آلت تناسلیم سفت میشه ولی بعد از چند ثانیه سفتی خودش از دست میده و نمیشه ارتباط جنسی برقرار کرد قرص تالادافیل و سیلدنافیل هم یکم تاثیر گذار هست ولی زیاد نه اقای دکتر البته من ماهی و غذا های دریایی به هیچ وجه نمیخورم و شب هم روی شکم میخوابم و اینکه بیشتر اوقات موقع فعالیت پاهایم سرد سرد میشن آیا تاثیر گذار هست و باید چیکار کنم متشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۵ مرداد ۰( 1 ماه پیش)
   قرص ویتامین E با دوز ۴۰۰ استفاده کنید تادالافیل نیم ساعت قبل رابطه
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

HPV یا ویروس پاپیلوم انسانی یکی از متداول‌ترین ویروس ‌هایی است که از طریق روابط جنسی منتقل…
واریکوسل یک رگ گشاد شده درون کیسه بیضه و اطراف بیضه ها است که می تواند باعث…
منی، مایع سفید رنگی است که از آلت تناسلی مردان خارج می شود. این ماده عمدتاً از…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه

17:00 - 21:00

یکشنبه

16:00 - 21:00

دوشنبه

17:00 - 21:00

سه شنبه

16:00 - 21:00

پرسش از دکتر