برای عفونت ادراری چه قرصی بخوریم؟

تصویر دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

عفونت دستگاه ادراری (UTI) وقتی اتفاق می افتد، که باکتری ها وارد مثانه، کلیه ها یا قسمت دیگری از دستگاه ادراری شوند. بهترین روش برای درمان عفونت ادراری و تسکین علائمی مانند درد، سوزش و نیاز فوری به ادرار کردن، استفاده از آنتی بیوتیک ها  و قرص عفونت ادراری است.

این قرص ها، باکتری های عامل عفونت ادراری را از بین می برند. مهم است که آنها را همانطور که دکتر تجویز کرده مصرف کنید. در غیر این صورت، عفونت ادراری جزئی، می تواند به عفونت جدی کلیه یا خون تبدیل شود. اینکه چه آنتی بیوتیک و قرصی را برای چه مدتی مصرف کنید، به نتایج کشت ادرار بستگی دارد.

آیا عفونت ادراری میتواند باعث بچه دار نشدن وجزو علائم بچه دار نشدن مردان باشد؟

قرص عفونت ادراری

برای عفونت ادراری چه دارویی بخوریم

قویترین قرص سوزش ادراری  عبارتند از: 

بهترین آنتی بیوتیک و قرص عفونت ادراری

پزشک قرص برای عفونت ادراری را بر چه اساس تجویز می کند؟ قوی ترین انتی بیوتیک برای عفونت ادراری کدام است؟ پزشک، نمونه ادرار را برای تأیید عفونت ادراری می گیرد. سپس آزمایشگاه میکروب ها را در یک ظرف، به مدت چند روز رشد می دهد؛ تا بفهمد عامل عفونت، کدام نوع باکتری است.

به این کار، آزمایش کشت می گویند. این آزمایش، به پزشک نشان می دهد که چه نوع میکروبی باعث عفونت شده است. وی احتمالاً یکی از آنتی بیوتیک های زیر را برای درمان، قبل از رسیدن نتایج آزمایش کشت، برای شما تجویز می کند:

آنتی بیوتیک برای عفونت ادراری

بهترین قرص عفونت ادراری

اینکه چه دارو و دوزی برای شما تجویز شود، به پیچیده بودن یا نبودن عفونت بستگی دارد. “عفونت غیر پیچیده” یعنی دستگاه ادراری حالت طبیعی دارد. و “پیچیده” یعنی در دستگاه ادراری، بیماری یا مشکلی وجود دارد. ممکن است به باریک شدن میزنای (لوله هایی که ادرار را از کلیه ها به مثانه منتقل می کنند)، باریک شدن میزراه ( مجرایی که ادرار را از مثانه به خارج از بدن منتقل می کند)، و یا انسداد (که می تواند ناشی از سنگ کلیه یا بزرگی پروستات باشد)، مبتلا باشید.

برای درمان عفونت پیچیده، پزشک ممکن است دوز بیشتری از آنتی بیوتیک تجویز کند. اگر عفونت ادراری شدید بوده، یا در کلیه ها اتفاق افتاده باشد، ممکن است برای معاجله، به دریافت دوز بالای آنتی بیوتیک از طریق IV، در بیمارستان یا مطب پزشک، نیاز داشته باشید.

قویترین قرص سوزش ادرار

بعد از انجام آزمایش های مربوطه وتشخیص پزشک قوی ترین و بهترین قرص سوزش ادرار برای شما تجویز می شود.

بیشتر بدانید…

لاپاراسکوپی کلیه

بهترین انتی بیوتیک برای عفونت ادراری

پزشک همچنین در انتخاب آنتی بیوتیک این عوامل را در نظر خواهد گرفت:

 • بارداری
 • سن بیش از 65 سال
 • حساسیت به آنتی بیوتیک
 • سابقه بروز اثرات جانبی با آنتی بیوتیک
 • مدت زمان مصرف آنتی بیوتیک

پزشک به شما اطلاع می دهد. به طور معمول، در عفونت غیر پیچیده، آنتی بیوتیک باید برای مدت 2 تا 3 روز مصرف شود. برخی از افراد باید 7 تا 10 روز از این داروها استفاده کنند.

برای عفونت پیچیده، ممکن است لازم باشد 14 روز یا بیشتر آنتی بیوتیک مصرف نمایید. آزمایش مجدد ادرار می تواند از بین رفتن میکروب ها را نشان دهد. اگر همچنان عفونت داشته باشید، باید مدت زمان بیشتری آنتی بیوتیک مصرف کنید.

عوارض جانبی آنتی بیوتیک های عفونت ادراری

آنتی بیوتیک ها هم، مانند هر داروی دیگری، عوارض جانبی دارند. برخی از این موارد عبارتند از:

⛔ راش

⛔ اسهال

⛔ تهوع، استفراغ

⛔ سردرد

⛔ آسیب به تاندون یا عصب

چرا باید داروی عفونت ادراری را کامل مصرف کنیم؟

آنتی بیوتیک ها به خوبی در برابر عفونت ادراری اثرگذارند. ممکن است بعد از چند روز مصرف دارو، احساس بهتری داشته باشید. اما حتی در این صورت، باید داروی خود را تا پایان دوره درمان، به طور کامل مصرف کنید. اگر مصرف آنتی بیوتیک را خیلی زود متوقف کنید، باکتری های موجود در دستگاه ادراری، به تمامی از بین نخواهند رفت.

این میکروب ها ممکن است در برابر آنتی بیوتیک ها مقاوم شوند. این بدان معناست که در آینده، این داروها دیگر قادر به از بین بردن این عفونت ها نخواهند بود. بنابراین اگر مجددا به عفونت ادراری دیگری مبتلا شوید، دارویی که مصرف می کنید نمی تواند آن را درمان کند. دوره درمان با دارو را کامل کنید تا مطمئن شوید همه باکتری ها از بین رفته اند.

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟

علائم UTI باید طی چند روز بهبود یابد. اگر دچار علائم زیر شدید باید سریعا به متخصص کلیه و مجاری ادراری مراجعه نمایید:

 • علائمتان برطرف نمی شود
 • علائم بدتر شده است
 • علائم پس از درمان دوباره برمی گردد
 • آنتی بیوتیک ها سبب بروز عوارض جانبی آزار دهنده ای شده اند

بیشتر بدانید…

ایا سرطان بیضه درمان قطعی دارد 

تشخیص عفونت ادراری

آزمایشات و روش هایی که برای تشخیص عفونت های ادراری استفاده می شود، شامل موارد زیر است:

آنالیز نمونه ادرار:

ممکن است پزشک، برای یافتن گلبول های سفید خون، گلبول های قرمز یا باکتری ها، از شما یک نمونه ادرار، برای آنالیز آزمایشگاهی، بخواهد. برای جلوگیری از آلودگی احتمالی نمونه، ممکن است به شما آموزش داده شود که ابتدا ناحیه تناسلی خود را با یک پد ضد عفونی کننده پاک کرده، و سپس ادرار را جمع آوری کنید.

 

کشت باکتری های دستگاه ادراری در آزمایشگاه:

گاهی اوقات، پس آنالیز آزمایشگاهی ادرار، نیاز به کشت ادرار دارید. این آزمایش به پزشک می گوید که چه باکتری هایی باعث عفونت شده اند و کدام داروها بر آن موثرترند.

عکسبرداری از دستگاه ادراری:

اگر به طور مکرر به عفونتی مبتلا می شوید که به نظر پزشک، ممکن است در اثر ناهنجاری در دستگاه ادراری ایجاد شود؛ ممکن است به سونوگرافی، اسکن توموگرافی کامپیوتری (CT) یا تصویربرداری تشدید مغناطیسی (MRI) نیاز داشته باشید. همچنین پزشک ممکن است از رنگ حاجب برای برجسته سازی ساختارهای دستگاه ادراری استفاده کند.

استفاده از اسکوپ برای مشاهده داخل مثانه:

اگر مکررا به عفونت ادراری مبتلا می شوید، ممکن است پزشک با استفاده از یک لوله نازک و بلند دارای لنز (سیستوسکوپ)، سیستوسکوپی را انجام دهد تا داخل مجرای ادرار و مثانه را مشاهده کند. سیستوسکوپ در مجرای ادرار قرار داده شده و از این طریق وارد مثانه می شود.

دکتر حسین کرمی متخصص مجاری ادراری

4/5 - (258 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر هادی چهارشنبه ۲۹ دی ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 415 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب
  ضمن خسته نباشید و ارزوی عافیت برای جنابعالی، بنده (مرد) یماه قبل دچار کلیه درد شدم (حدود یک هفته بعد از رابطه جنسی مقعدی با همسر) البته چند روز قبلش ابتدا مقدار کمی خارش در سر مجرا و مایع عفونی داشتم و با گذشت چهار پنج روز، بیشتر شد بویژه صبح ها که بیدار می شدم. تا اینکه کلیه سمت چپ شروع به درد کرد. یک دوره ۵ روزه، هر روز دو عدد سیپروفلوکساسین ۵۰۰ مصرف کردم و درد کلیه رفع شد، همچنین عفونت فقط در حد لکه کوچیک در روز دیده می شد. قرص که قطع شد بعد یک هفته مجددا زیر شکم (مثانه) شروع بدرد کرد و باز عفونت زیاد شد. باز یه دوره ۵ روزه با دو عدد از همون قرص در روز مصرف کردم و عفونت یکی دو روزی دیده نشد. اما باز با گذشت یک هفته، داره عفونت و درد مثانه برمیگرده که صبح دیدم زیاد شده.

  سپاسگزار خواهم بود اگر راهنمایی بفرمایید.
  1. تصویر کاربر هادی شنبه ۲۵ دی ۰( 2 سال پیش)
   سلام جناب دکتر
   من سه روز هستش که منتظر پاسخ جنابعالی هستم. اشاره شده که حداکثر در ۴۸ ساعت پاسخ داده میشه.
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۹ دی ۰( 2 سال پیش)
   1-سلام، بهتر است سونوگرافي كنيد.
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر مهدی چهارشنبه ۸ دی ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 457 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من ۲ هفته پیش عمل لیزر کردم بعد از دوهفته دوروزه الان سوزش شدید بعد از ادرار دارم و رنگ ادرامم شبیه خون شده باید چ دارویی بخورم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۸ دی ۰( 2 سال پیش)
   باید سی تی اسکن شکم و لگن انجام بدید
 • تصویر کاربر محمودعابدی چهارشنبه ۸ دی ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 476 مشاهده پرسش
  سلام درناحیه زیر شکم و دوطرف پادرد دارم و دوماه پیش سالن رفتم اینجوریشدم عکسم رفتم برداشتم سونوگرافی بازم چند دارو دادن خوب نشدم و موقع سالن رفتن نمیتونم قشنگ بدوم مخاستم ببینم چه دارویی مصرف کنم که خوب بشم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۸ دی ۰( 2 سال پیش)
   2-سلام ،بايد معاينه شويد
 • تصویر کاربر احمدزاده شنبه ۱۳ آذر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 297 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت بخیر
  آقای دکتر زمانی که در دستشویی ادرار ما تموم میشود در انتهای آب غلیظ و زرد رنگ از مجاری ادرار خارج میشود وبعد از خارج شدن دوباره ادرار به مجاری برمیگردد این ذهن من خیلی درگیر کرده آیا احتیاج به غسل هست یا داروی مشخصی این به ما جواب بدید ممنون میشم ازشما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۳ آذر ۰( 2 سال پیش)
   تست U/A و U/C انجام بدید
 • تصویر کاربر کاطمی پنجشنبه ۶ آبان ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 307 مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  پسرم ۳۲ ساله هستش و سوزش ادراری داره وخارج از کشور هستش الان یکسال سوزش ادراری امونش بریده هر ازمایشی و mri و تصویر برداری از لوله ادرای هم داده هیچ چیز تشخیص داده نمیشه من سیپرفلوکساسین وپرفنازین فرستادم میگه کمی بهترم اما خوب نشده باز سوزش داره ولی کمتر شده دکتر اول خدا دوم شما بدادم برسید بچه ام از بین رفته انقدر بهش بوبپپون زدن
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۶ آبان ۰( 2 سال پیش)
   باید عکس رنگی از مجرای ادراری جهت بررسی تنگی مجرا انجام بدهد
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۶ آبان ۰( 2 سال پیش)
   RUG و VCUG
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر امید دوشنبه ۳ آبان ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 293 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید اقای دکتر پدر من ۷۰ ساله هستن دو سال پیش عمل تنگی مجرا انجام دادن الان دوباره تنگی مجرا دارن بردیم دکتر با دستگاه یه سوند براشون گزاشتن ولی یه چیزای تو ادرارشون هست انگار مثل عفونت وبعضی وقتی ادرار از کنار سوند یعنی از مجرا میزنه بیرون وسوزش دارن میشه یه راهنمایی بکننین مشکل از چه که ادرار خوب نمیره تو کیسه واز مجراشون میزنه بیرون واین سوزش از چه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۳ آبان ۰( 2 سال پیش)
   RUG و VCUG انجام بدن و مراجعه کنند مطب ببینم
 • تصویر کاربر مجتبی چهارشنبه ۱۴ مهر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 236 مشاهده پرسش
  با سلام، مردی ۳۹ ساله با سابقه دفع سنگ کلیه ۴ میل هستم، چند وقتی بود احساس تکرر ادرار داشتم و دیروز ناگهان درد شدیدی در کلیه راست و زیر شکم احساس کردم، در آزمایش ادرار خون و دفع اگزالات کلسیم دیده شد همچنین گلوبول سفید خونم ۱۶۷۰۰ بود که پزشک در سرم سفتری اکسین تزریق کرد و قرص کلیندامایسین ۳۰۰ هر ۱۲ ساعت داده، ۲ ماه پیش سونو انجام دادم ولی چیزی دیده نشد، به احتمال زیاد در حالب سنگ گیر کرده، لطف میکنید راهنمایی کنید؟ و اینکه تامسولوسین بخورم یا خیر؟ سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۴ مهر ۰( 2 سال پیش)
   بهتره سنگ‌شکنی بکنید
 • تصویر کاربر H.N پنجشنبه ۱ مهر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 241 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت آقای دکتر
  یه حالت گرفتگی سمت چپ قسمت تحتانی شکمم حس میکردم، دو بار آزمایش ادرار دادم، میخواستم نظرتونو بدونم.
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱ مهر ۰( 2 سال پیش)
   آزمایش ادرارتون خوبه و مربوط به عفونت ادراری نیست
 • تصویر کاربر وحید پنجشنبه ۱ مهر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 293 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من چند ماهی هست که تکرر ادرار دارم و هر موقع دستشویی میرم کامل ادرارم تخلیه نمیشه و وقتی که بلند میشم یک قطره ادرار نشت میکنه و همیشه احساس میکنم در مثانه ام ادرار دارم و چند ماه پیش نوار مثانه گرفتم گفتید مشکل جدی نیستش و از اعصاب هستش ،چند تا قرص نوشتید که بخورم ولی خوب نشدم .
  1. تصویر کاربر وحید یکشنبه ۲۸ شهریور ۰( 2 سال پیش)
   درضمن بنده یبوست هم دارم و سونوگرافی هم انجام دادم مشکلی نداشتم و پیش دکتر داخلی رفتم و اکسی بوتینین ۵،مترونیدازول۲۵۰ برای مشکل ادرارم نوشتند که من مصرف کنم میخواستم بدونم که این دارو ها مشکلی ایجاد نمیکند ؟
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱ مهر ۰( 2 سال پیش)
   با کلیه مدارک و نوارمثانه بیاید مطب تا معاینه کنم
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر ساسان شنبه ۲۰ شهریور ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 264 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  اگر بعد از واکسن کرونا روز بعدش جنب بشه آدم مشکلی بر تاثیر واکسن نداره؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۰ شهریور ۰( 2 سال پیش)
   خیر
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

دوشنبه

تعطیل است

سه شنبه (مطب نیکان)

13:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 14:00

جستجو

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر