مقایسه عمل واریکوسل با لیزر و لاپاراسکوپی واریکوسل

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
در این مقاله مطالعه می‌کنید:

روشهای درمانی جراحی واریکوسل عبارتند از: میکروسرجری، عمل لاپاروسکوپی واریکوسل و عمل باز. واریکوسل به معنی گشاد و واریس شدن رگهای بیضه است که در 10-15 درصد مردان و با علت ناشناخته و به صورت طبیعی در معاینه کشف می شود. امروزه شایعترین علت ناباروری قابل برگشت مردان واریکوسل است که در آنها دریچه های لانه کبوتری ورید های بیضه خراب شده و خونی که از شریان ها به بیضه ها می رسد برگشت خوبی ندارند و لذا باعث تولید نطفه هائی در مرد می شوند.

این نطفه ها 1- حرکت خوبی ندارند 2- شکلشان غیرطبیعی است. واریکوسل به صورت شایع در بیضه طرف چپ ایجاد می شود و تنها در 10-15 درصد ممکن است دوطرفه باشد.

تشخیص واریکوسل

انواع واریکوسل

علیرغم پیشرفت در تکنولوژی هنوز بهترین وسیله تشخیص واریکوسل معاینه توسط پزشک متخصص جراح کلیه می باشد که در معاینه بالینی سه حالت بسته به شدت واریکوسل کشف می شود:

1- واریکوسل خفیف یا درجه یک

که فقط با زور زدن بیمار در حالت ایستاده سیاهرگ های بیضه کمی گشاد می شوند

2- واریکوسل درجه دو

رگها کاملاً گشاد هستند و نیازی به زور زدن ندارند

3- واریکوسل درجه سه

رگها شدیداً گشاد و مثل یک کیسه کرم در بالای بیضه حتی با نگاه و بدون معاینه دیده می شوند. درد مزمن بیضه و کوچکی بیضه ممکن است دو علامت دیگر و علت مراجعه بیمار به پزشک گردد.

آیا واریکوسل درمان داروئی دارد؟

واریکوسل درمان داروئی ندارد و قطعی ترین روش درمان واریکوسل فقط جراحی واریکوسل است. عمل جراحی باعث بهبودی در کیفیت اسپرم به میزان 60% و اثر آن بعد از 6 ماه مشخص می شود.

جراحی مثانه

آیا همه موارد واریکوسل نیاز به جراحی دارد؟

جواب منفی است. تنها موارد قطعی انجام عمل واریکوسل عبارت است از:

 • شدت بالای واریکوسل در نوجوانی که باعث کوچکی بیضه می شود
 • ناباروری مردانه که یک زوج اگر به مدت یکسال بدون جلوگیری و بدون اینکه خانم مشکلی داشته باشد بچه دار نشوند در صورت کشف واریکوسل در مرد باید آن را جراحی کرد
 • آزمایش منی یا اسپرمی که مختل است که تعداد حرکت اسپرم پائین و شکل آنها اغلب غیرطبیعی باشد.

اگر واریکوسل شدید را درمان نکنیم چه اتفاقی می افتد؟

تحلیل رفتن و کوچک شدن بیضه و ناباروری دو اتفاقی هستند که ممکن است به دنبال عدم درمان واریکوسل در بیضه روی دهند.

نحوه عمل واریکوسل چگونه است؟

امروزه جراحی واریکوسل به سه روش در دنیا انجام می شود.

✔️ عمل جراحی باز و سنتی

که با برش 2 سانتی محل عبور ورید ها در کانال اینگوینال طناب بیضه را بیرون آورده و رگهای وریدی خراب شده که اغلب کلفت و برجسته شده اند را جدا و با نخ گره و قطع می کنیم. در روش باز سنتی ممکن است بعضی از وریدها واریس بیضه که با چشم غیر مسلح دیده نمی شوند باقی مانده و باعث عود شوند و یا شریان های بیضه اشتباهی قطع شوند و باعث کوچکی بیضه بعد از عمل گردند و یا رگ های لنفی کاملاً جدا نشوند و باعث هیدروسل یا آب آوردن بیضه شوند. مانند شکل زیر:

images8

✔️ عمل واریکوسل با لیزر

چیزی به اسم عمل لیزری واریکوسل وجود ندارد و جنبه ی تبلیغاتی دارد. بستن رگ های خراب واریکوسل با لیزر در دنیا تا این لحظه یعنی سال 2019 میلادی هنوز تحقق نیافته است.

✔️ روش میکروسرجری

در میکروسرجری به روش سنتی با برش باز روی کانال و محل عبور رگ های بیضه طناب بیضه را بیرون می آوریم که تا اینجا شبیه عمل باز و سنتی می باشد، فرق روش میکروسرجری با عمل باز معمولی در این است که پس از بیرون کشیدن طناب بیضه رگ های آن را زیر میکروسکوپ و با بزرگنمائی 5-6 برابر می کنیم و در نتیجه زیر میکروسکوپ سیاهرگ و سرخرگ و عروق لنفاوی با بزرگنمائی خود را نشان می دهند و لذا با دقت بالائی عمل جدا کردن سیاهرگ های واریس و خراب شده از نوع سالم انجام می شود و لذا باعث می شود که احتمال آسیب به شریان بیضه و آسیب به رگهای لنفی سیار پائین آمده و لذا امکان آب آوردن بیضه بعد از عمل و امکان عود عمل و کوچکی بضه بعد از عمل کاملاً پائین می آید.

indexb

پس عمل میکروسرجری انجام عمل جراحی باز زیر میکروسکوپ می باشد.

✔️ عمل لاپاراسکوپی واریکوسل

امروزه شعار عالم جراحی انجام عمل های بزرگ از شکاف کوچک است. در بیش از 90 درصد موارد عمل لاپاراسکوپی جایگزین شکاف های یک و چند جراحی باز در رشته های مختلف شده است. به عنوان مثال جراحی های روده، معده، رحم و تخمدان و در رشته ارولوژی: برداشتن کلیه ها، ترمیم تنگی های حالب، برداشتن کیست های بزرگ کلیه و تشخیص و درمان بیضه های پائین نیامده و غیره امروزه به روش لاپاراسکوپی و بدون جراحی انجام می شود.

در این روش با گذاشتن سه عدد لوله بسیار باریک در شکم و تزریق گاز و عبور دوربین احشاء داخل شکمی را با بزرگنمائی بیش از 20 برابر مشاهده می کنیم و لذا عمل های جراحی با دید مستقیم و بزرگنمائی عالی و از طریق حداقل برش های پوستی انجام می شود. یکی از این موارد درمان واریکوسل به روش لاپاراسکوپی است که در اینجا سه عدد تروکار باریک در ناف و کناره های آن تعبیه می شود که پس از چند روز از عمل محل بخیه ها اصلاً محسوس نمی باشد و عمل در عرض 10-15 دقیقه انجام و رگ های خراب شده بیضه را با بزرگنمائی مشخص و آنها را از رگ های سالم جدا کرده و با کوتر می سوزانیم. شانس آسیب به شریان و کوچک شدن بیضه در این عمل صفر است و به علت بزرگنمائی کاملاً می توان سیاهرگ ها را از نسوج لنفی کاملاً جدا کنیم و لذا شانس آب آوردن بیضه یا هیدروسل را بسیار پائین بیاوریم.

لاپاراسکوپی لاپاراسکوپیلاپاراسکوپی_1

عوارض واریکوسل

عوارض مهم بعد از عمل واریکوسل عبارتند از:

 • کوچک شدن بیضه
 • آب آوردن بیضه یا هیدروسل
 • عود واریکوسل

امکان عود واریکوسل و آب آوردن بیضه بعد از عمل در روش جراحی باز، بسته به دقت عمل بین 5-15 درصد می باشد. این عارضه در عمل میکروسکوپی واریکوسل و لاپاراسکوپی شدیداً پائین می آیند.

برای دانستن هزینه عمل واریکوسل بر روی لینک زیر کلیک کنید:

هزینه عمل واریکوسل میکروسرجری

حسن جراحی لاپاروسکوپی واریکوسل

اجتناب از برش پوستی دردناک روی محل کانال، زیبائی محل عمل، عدم احتمال آسیب به شریان بیضه و عدم کوچکی بیضه بعد از عمل، بزرگنمائی محل عمل، ضبط عمل و ارائه آن به بیمار و شفاف بودن کار، زمان کوتاه و کاهش احتمال آب آوردن بیضه و عود واریکوسل می باشد.

حسن عمل میکروسرجری

علیرغم برش پوستی عمل باز، بزرگنمائی رگ ها زیر میکروسکوپ و احتمال پائین آسیب به شریان های بیضه، پائین بودن احتمال عود و آب آوردن بیضه می باشد.

واریکوسل و بیهوشی

عمل جراحی باز میکروسرجری به دو روش بی حسی نخاعی و بیهوشی انجام می شود و در تجربه من بیماران جوانی که بی حسی نخاعی و با تزریق آمپول به نخال عمل می شوند در بعضی از موارد دچار سردرد بعد از عمل و کمر درد می شوند. عمل جراحی لاپاراسکوپی به علت تزیق گاز داخل شکم، اغلب با یک بیهوشی خفیف 15 دقیقه ای انجام می شود که پس از عمل به علت درد کمتر و عدم تزریق آمپول به کمر راحت تر می تواند به کار و فعالیت های روزمره برگردند.

مدت زمان بستری شدن پس از TUL

در پایان با تشکر از انتخاب سایت و صفحه من جهت گرفتن این اطلاعات از شما تشکر و امیدوارم با یادگیری این مطالب بتوانید تصمیم درست و منطقی در رابطه با واریکوسل را اتخاذ فرمائید. جهت دیدن فیلمهای عمل واریکوسل می توانید به اپارات و یوتیوب و فیس بوک  وبا پیدا کردن صفحه اینجانب دکتر کرمی جرئیات فیلم و عمل و توضیحات ان را ببینید.


دکتر حسین کرمی متخصص ارولوژی

4.6/5 - (29 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حميد جمعه ۱۷ فروردین ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 86 مشاهده پرسش
  در سال ٩٠ عمل جراحي انجام دادم پيش دكتر عزيزالهي در كرمان در اكثر مطالعات اخير مشاهده كردم دكتر برش را در كشاله ران محل موهاي شرمگاهي انجام داده
  ولي دكتر من آمده يك برش بزرگ كنار ناف روي شكمم ايجاد كرده و بدن من را از ريخت وقيافه انداخته است خواستم بپرسم اشتباه عمل نكرده چرا از اينجا
  سوال دوم بعد از ٧سال از عمل كيفيت اسپرمم بالا نيومده وصفر است هنوز آيا ميتوانم بچه دار ومتاهل شوم
  سوال سوم الان دوسال از سال ٩4 بالا بيضه چپ ام درد داره به دكتر مراجعه كردم ميگه اسپر ماتوسل است ودردشديد داره دكتر ميگويد اين غير قابل عمل است دليلش چيست ممكن است اسپرماتوسل به بچه دار شدنم كمك كند
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۷ فروردین ۹۷( 3 سال پیش)
   عكس از محل بفرستيد ببينم واي بيضه در ازمايش از كار افتاده است
 • تصویر کاربر احسان شنبه ۴ فروردین ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 78 مشاهده پرسش
  سلام.بیضه چپ من به علت واریکوسل کوچک شده.چن روزیه که عمل کردم واریکوسلمو. راه بازگشت اندازه بیضه رو میخاستم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۴ فروردین ۹۷( 3 سال پیش)
   راهي ندارد
  2. تصویر کاربر احسان شنبه ۴ فروردین ۹۷( 3 سال پیش)
   ده هزارتومن دادم که دو کلمه به من بگی؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۴ فروردین ۹۷( 3 سال پیش)
   ا١٠ تومان جهت جلوگيري از سوالات بيخودي ايت من جوابتان را دادم راهي براي بزرگ كردن بيضه اي كه كوچك شده باشد در دنيا نيست اگر درست كرديد اطلاع دهيد ١٠ تومانتان را برگردانم
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر درمانده جمعه ۳ فروردین ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 70 مشاهده پرسش
  باسلام خدمت دکتر وهمکاران عزیز آقای دکتر بنده واریکوسل در هردوطرف گرید ۲ و ۳ دارم و ۲ بارهم سونوگرافی انجام دادم در سونوگرافی اولم در بیضه سمت چپم ۴.۱mm دیده شد و درسمت چپ دیده شدو در سونوگرافی مرحله دوم در سمت بیضه راستم ۲.۵mm و در بیضه چپم ۲.۹mm اندازه قطر وریدها دیده شده است. البته این سونوگرافی درفاصله ۲ ماه انجام شده است و بنده ۲ بار نیز زالودرمانی کرده ام و مدتی دردم کم شده بود،ولی الان بعضی موقع درد دارم و آقای دکتر از انجام فعالیت های جنسی و فکر کردن به جنس مخالف نیز در فکر وذهنم کمتر شده است لطفا بزرگواری کنید و مرا از این درد و دلکندگی از این مسائل را راهنمایی کنید با تشکر فراوان.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۳ فروردین ۹۷( 3 سال پیش)
   با سلام وتبریک سال نو وپوزش از تاخیر در جواب به علت مسافرت درمان این درد فقط بیخیالی است وبس با دارو خوب نمیشوید
 • تصویر کاربر کیت پنجشنبه ۲۴ اسفند ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 1724 مشاهده پرسش
  سلام خدمت شما
  من مدتی هست که روی نوک سینه ام یه گوشت اضافه در آورده که البته کمی هم بزرگ شده
  سه ساله از دوران بارداری ام میگذره
  چکار کنم از بین بره بدون جراهی
  با سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۴ اسفند ۹۶( 3 سال پیش)
   باید به دکتر جراح عمومی مراجعه نمایید
 • تصویر کاربر وحید جمعه ۳ فروردین ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 71 مشاهده پرسش
  سلام و عرض تهیت
  بنده 36ساله و متاهل هستم.چند سال پیش یک عمل واریکوسل توسط یکی از همکارانتان داشتم, ولی متاسفانه بعد از عمل دچار عوارضی شدم.
  اول اینکه در زناشویی و در هنگام انزال به ارگاسم نمیرسم و به اوج لذت نمیرسم و ارگاسمم دارای لذت نیست.
  دوم اینکه بعد از گذشت چند سال از عمل در جای عمل و بخیه احساس درد و کشیدگی رگها رو دارم.
  دکتر عزیز استدعا دارم, اینجانب را راهنمایی بفرمایید و از نگرانی رها کنید,که ایا این موارد ذکر شده درمان دارد ؟
  مزید توفیقات الهی را از خدای مهربان برایتان خواهانم..
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۳ فروردین ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام وتبريك سال نو وپوزش از تاخير عزيزم. اينها طبق قانون به عمل ارتباطي ندارد. بيشتر عصبي است
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۱۸ اسفند ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 82 مشاهده پرسش
  سلام استاد قران و دکتر عزیز من 21 سال ،مجرد از همدان سوالمو میپرسم البته قبلا هم پرسیدم یکبار من به‌دلیل کوچکی الت حداد 10سانت به دکتر مراجعه کردم و شما هم گفتید مشکلی‌نداره اما پزشک همدان برای‌من ازمایش منی نوشت من ازمایش رو با هزار جور بدبختی‌و استرس دادم که متاسفانه نتیجش خوب نبود تعداد اسپرم حدود 4میلیون و تحرک کم حدود 45 و پی اچ حدود 8،25 و اسپیروژنتیک حدود 4،5(چهار ونیم)کلی‌نگرانم دکتر همدان تکرار ازمایش داده اما من میخواستم بیام پیش شما بخدا به خانوادمم نگفتم و کلی نگرانم و استرس دارم، زنگ زدم مطبتون یه خانم برداشتن بسیار ب طرز‌بد گفتن سال بعد زنگ بزن اصلا در شان شما‌ استاد‌عزیز و قران دوست نبود استاد شمارو به همون قران قسم بهم وقت بدید بیام پیشتون حالم اصلا خوب نیست خاهشا میکنم قبل‌عید نوبت بدید تا دیر‌ نشده،کمکم کنید استاد بنده خودمم قاری‌قران و معلم هستم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۸ اسفند ۹۶( 3 سال پیش)
   سلام ازمايش اسپرمتان طبيعي است٢-واهي براي بزرگ كردن تلت در دنيا وجود ندارد
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۸ اسفند ۹۶( 3 سال پیش)
   اندازه ١٠طبيعي است
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر احد دوشنبه ۷ اسفند ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 72 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت آقای دکتر کرمی. 6 ماه پیش جنابعالی عمل واریکوسل دوطرفه روی بنده انجام دادین. من آزمایش قبل عمل و بعد عمل رو به ترتیب واستون میفرستم. با توجه به اینکه فعلا مجرد هستم لطفا میزان تاثیرگذاری عمل رو بگین. قبلا از عمل عالی و بدون عارضه شما کمال تشکر رو دارم. توضیح اینکه تقریبا 6 ماه بعد عمل آزمایش مجدد رو انجام دادم. به نظر شما با توجه به اینکه اهل تبریز هستم نیازه که مجددا خدمت شما برسم؟ ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۶ اسفند ۹۶( 3 سال پیش)
   از نظر من درمان اضافه اي نميخواهد
  2. تصویر کاربر احد یکشنبه ۶ اسفند ۹۶( 3 سال پیش)
   آقای دکتر روند بهبودی رو چطور ارزیابی میکنین؟ توی تبریز یکسری داروهای تقویتی مثل Pentafil یا L-Carnitine و ایویژل رو تجویز کردن. پس با این حساب شما مصرف اینها رو صلاح نمیدونین؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۷ اسفند ۹۶( 3 سال پیش)
   سلام خوب است باید با حوصله بروید جلو
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر حامد دوشنبه ۷ اسفند ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 73 مشاهده پرسش
  سلام دکتر، خسته نباشید. بنده واریکوسل دارم و حدود 16 ماه از ازدواجم میگذره، حدود 7 ماه پیش برا بچه دار شدن اقدام کردیم، خانمم حامله شد ولی ماه اول سقط جنین داشت، الان دوباره میخوایم اقدام کنیم برا بچه دار شدن، خیلی میترسم که علت سقط جنین، واریکوسل من بوده باشه و دوباره این اتفاق بیفته. کمکم کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۶ اسفند ۹۶( 3 سال پیش)
   دوباره اقدام كنيد
  2. تصویر کاربر حامد یکشنبه ۶ اسفند ۹۶( 3 سال پیش)
   یعنی سقط اولش به من مربوط نبوده دکتر؟؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۷ اسفند ۹۶( 3 سال پیش)
   اصلا
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر همایون سه شنبه ۱ اسفند ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 69 مشاهده پرسش
  Dorsa:
  با سلام
  دوست من واریکوسل گرید 3 داره.ازمایشم داد.ولی گفتن عمل نشه.به نظر شما عمل نشه یا باید حتما بشه.برای بچه دار شدن به مشکل نمیخورن؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱ اسفند ۹۶( 3 سال پیش)
   سلام بايد بياييد ببينم٠٢١٧١٠٦٢٣٠٠
 • تصویر کاربر مهدی سه شنبه ۱ اسفند ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 63 مشاهده پرسش
  باعرض سلام
  دکترجان حدود 2هفته است از ناحیه زیرشکم و کشاله ران درد دارم همچنین زیر هر دو بیضه هم دردناک هستن
  باتوجه به سونوگرافی انجام شده واریکوسل3.8 میلیمتری درسمت چپ نشان داده شده است
  خواستم نظر حضرتعالی رو در مورد درد فعلی و راهکار درمانی جویا بشم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱ اسفند ۹۶( 3 سال پیش)
   سلام باید بیایید معاینه کنم۰۲۱۷۱۰۶۲۳۰۰
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

در این مقاله، پرسش و پاسخ در مورد کراتینین خون را قرار داده ایم تا به سوالات…
دترولیت دارویی است که برای درمان علائم مثانه ی بیش فعال تجویز می شود. این علائم می…
انتخاب غذا ها و نوشیدنی های مناسب به شما کمک می کنند احساس بهتری داشته باشید و…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه

17:00 - 21:00

یکشنبه

16:00 - 21:00

دوشنبه

17:00 - 21:00

سه شنبه

16:00 - 21:00

پرسش از دکتر