جواب همه سوالات شما راجع به واریکوسل

 اگر بعد از 12 الی 18 ماه اقدام به باروری مؤثر و داشتن روابط جنسی منظم و بدون جلوگیری از زوجین بچه دار نشوند باید از نظر علت ناباروری بررسی شوند.

آقای علی 28 ساله و خانم زهرا 22 ساله که از 4 سال پیش ازدواج کرده اند و از دو سال پیش بدون استفاده از وسایل جلوگیری اقدام به باروری کرده اند و بچه دار نمی شوند، برای پیگیری مشکل شان به مطب دکتر کرمی مراجعه نموده اند که سوالات و جواب دکتر کرمی را در رابطه با مشکل ناباروری زوجین نامبرده مرور می کنیم:

سوال: بعد از اقدام به باروری و بدون استفاده از جلوگیری چند مدت باید صبر کرد و یا چند مدت اگر بچه دار نشویم طبیعی است؟

دکتر کرمی: اگر بعد از 12 الی 18 ماه اقدام به باروری مؤثر و داشتن روابط جنسی منظم و بدون جلوگیری از زوجین بچه دار نشوند باید از نظر علت ناباروری بررسی شوند.

زهرا: چه زمانی برای اقدام به باروری در طول ماه مناسب است؟

دکتر کرمی: 2 فاکتور در اقدام به باروری بسیار مهم می باشد:

1- باید روابط جنسی منظم و موفق داشته باشند.

2- بهترین زمان اقدام به باروری زمان تخمک گذاری خانم ها می باشد و لذا بهترین زمان دهمین روز تا بیستمین روز بعد از قطع عادت ماهانه می باشد و اوج تخمک گذاری در روزهای 15-20 می باشد و لذا زوجین باید در این فاصله یک الی دو شب در میان رابطه جنسی باید داشته باشند.

ناباروری زوجین

علی: اگر بعد از مدت ذکر شده بچه دار نشدیم چکار باید کرد؟

دکتر کرمی: باید به پزشک ارولوژی و متخصص زنان مراجعه نمایید. علت ناباروری 40 درصد منشاء زنانه و 40 درصد منشاء مردانه و 20 درصد منشاء مشترک می باشد و لذا هم زن و هم مرد باید بررسی شوند .

زهرا: چه عللی باعث ناباروری با منشاء زنانه می شود؟

دکتر کرمی: کم کاری تخمدان ها، چسبندگی لوله های تخمدان ها، رحم دوشاخه و مشکل دار، سابقه شیمی درمانی، اختلالات هورمونی زنانه و خونریزی های نامنظم، بیماری های تیروئیدی و چاقی مفرط خانم ها و کیست های متعدد و بزرگ تخمدان ها از علل شایع ناباروری زنانه می باشد.

علی: علل ناباروری با منشاء مردان کدامند؟

دکتر کرمی: شایعترین علت ناباروری با منشاء مردان که خوشبختانه قابل درمان می باشد وجود واریکوسل است. ولی کم کاری غده فوق کلیه، بیضه های نزول نکرده، کم کاری بیضه ها و سلول های نطفه ساز و یا آسیب آنها با شیمی درمانی و رادیوتراپی، چسبندگی لوله های منی بر، بستن لوله های منی بر با جراحی و مصرف زیاد سیگار، الکل، اختلالات در نعوظ و انزال زودرس و عدم داشتن سکس موفق می تواند از علل شایع ناباروری بامنشاء مردان باشند.

واریکوسل

علی: می توانید درباره واریکوسل بیشتر توضیح دهید؟

دکتر کرمی: علت ایجاد واریکوسل مشخص نیست و 20 درصد مردان مادرزادی واریکوسل دارند. در بیماری واریکوسل دریچه های لانه کبوتری سیاهرگ ها خراب می شوند و لذا برگشت خون سیاهرگی از بیضه ها مختل می شود و باعث می شود که رگ های طناب بیضه گشاد شده و مثل یک کیسه کرم برجسته به نظر برسند. این اختلال در برگشت خون باعث اختلال در سلول های نطفه ساز بیضه شده و باعث می شود که نطفه هایی تولید شود که شکل غیرطبیعی دارند، حرکت آنها مختل است و تعداد شان کم شده و لذا این افراد قادر به نعوظ و بارور کردن تخمک زنانه نبوده و باعث ناباروری می شود.

واریکوسل در 90 درصد مواقع در بیضه چپ دیده می شود.

علی: درمان واریکوسل چگونه است؟

دکتر کرمی: تنها راه قطعی درمان واریکوسل بستن رگ های خراب شده به روش جراحی است و بهترین نوع عمل آن میکروسرجری می باشد که در آن رگ های خراب را زیر دستگاه میکروسکوپی و با بزرگ نمائی مشخص و می بندیم.

زهرا: بعضی ها درمان های دارویی و زالو درمانی و غذایی را نیز در درمان واریکوسل مؤثر می دانند از نظر علمی، نظر شما چیست؟

دکتر کرمی : همچنانکه عرض کردم در بیماری واریکوسل سیاهرگ های بیضه خراب می شوند و لذا قطعی ترین درمان بستن رگ ها ی خراب به روش جراحی است و لذا زالودرمانی کاملاً اشتباه و خرافی و در کتاب های معتبر پزشکی و مراکز پزشکی در دنیا اصلاً جایگاهی ندارد و توصیه نمی شود.

علی: آیا عمل واریکوسل 100 درصد در باروری موثر است؟

دکتر کرمی: بر اساس آمارهای ثابت شده دارو 5 درصد و عمل جراحی 50-60 درصد یعنی 10 برابر دارو درمانی عمل جراحی باعث موفقیت و افزایش کیفیت اسپرم و بهبود باروری می گردد.

ناباروری

زهرا: بعد از چند مدت اثرات موفقیت آمیز عمل جراحی مشخص می شود؟

دکتر کرمی: 6 ماه بعد از عمل جراحی اوج درصد موفقیت جراحی واریکوسل خود را نشان می دهد.

علی: بهترین روش جراحی واریکوسل کدام است؟

دکتر کرمی: عمل میکروسرجری و لاپاراسکوپی دو روش ارجح امروزی درمان واریکوسل می باشد که هر دو به صورت سرپایی و بدون بستری انجام می شود و باعث برش کمتر با درد کم و مرخصی سریع و بدون بستری در بیمارستان انجام می شوند.

اینجانب روش میکروسرجری را به صورت روزمره برای بیمارانم و به صورت سرپائی انجام می دهم و با رضایت زیاد بیماران همراه می باشد.

 

عوارض عمل واریکوسل چیست؟

عوارض احتمالی عمل جراحی واریکوسل آب آوردن بیضه یا هیدروسل و کوچک شدن احتمالی بیضه بعلت آسیب به شریان آن می باشد که خوشبختانه در روش میکروسرجری و لاپاراسکوپی درصد آنها بسیار پایین است.

پیگیری بعد از عمل بیماران چگونه است؟

این عمل به صورت سرپایی انجام می شود و 3 ساعت بعد از عمل بیمار به خانه بر می گردد و 24 ساعت بعد پانسمان کوچک را برداشته و دوش می گیرید و من توصیه می کنم که

1) یک هفته در خانه استراحت نسبی داشته باشید

2) بیخودی سرپا نایستید 3) 24-48 ساعت با حوله سرد زیر بیضه آن را بالا نگاه دارید تا ورم آن کم شود.

فردای روز عمل می توانید دوش بگیرید. در یک هفته اول ورم بیضه طبیعی است و دلیل آب آوردن یا هیدروسل نمی باشد. از شب بعد از عمل مقاربت بلامانع می باشد.

ضمناً جهت دیدن فیلم میکروسرجری واریکوسل و لاپاراسکوپی واریکوسل فیلم های عمل جراحی دکتر کرمی را در زیر با توضیحات می بینید.

در صورت داشتن ناباروری و واریکوسل جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744-021 تماس بگیرید.

 

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حیدری شنبه ۲۳ آذر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خدمت آقای دکتر ببخشید من برج ۴عمل واریکوسل داشتم الان ۵ماه گذشته من دیروز وپیروز یکاری ایستاده انجام میدادم که بیضه هام درد گرفت امروز گلاب به روتون رفتم دستشویی بعداز ادرارم یه دوسه قطری همراهش خون اومد میخواستم بدونم ضرر نداره.ممنون میشم راهنماییم کنید اخه از نگارانی اعصابم خورده
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۳ آذر ۹۸( 1 ماه پیش)
   ازمایش اسپرم وسونوگرافی انجام دهید
 • تصویر کاربر علی شنبه ۱۸ آبان ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من از بچگی وقتی خودارضایی زیاد میکردم بیضه چپم درد میگرفت ولی قبل از خدمت خودارضایی رو ترک کردم و درد اون هم کامل برطرف شد ولی بعد خدمت رفتم باشگاه بدنسازی و وزنه های سنگین زدم و چون آماتور هم بودم کمی اشتباه میزدم.بعد چند وقت احساس درد شدید در بیضه چپم کردم که وقتی به متخصص مراجعه کردم متوجه وارکوسل حاد شدم ولی جواب اسپرمم کاملا نرمال بود ولی گفت هر 6ماه یکبار باید آزمایش اسپرم بدی تا اگر مشکلی برات به وجود آمد عمل اجراحی انجام بشه.من یک مدت بدنسازی رو ترک کردم ولی از دیروز شروع کردم ولی یکم احساس میکنم رگ های بیضه چپم درد میگیره.یک ماه پیشم که آزمایش اسپرم دادم جوابش به این شرح بود:
  Abstnence 4
  Colltest time 20
  Volume 8.30
  Appearance normal
  Color milky
  Liquefaction 20
  Viscosity normal
  PH 8.0
  Concentration 53.52
  Progressive motility 51.6
  Non progressive motility 34.4
  Immotile 14.1
  WBC 1-2
  Rbc 0-1
  این آزمایش رو پنج روز قبل از آخرین انزال دادم
  دفعه قبل که سه روز قبل از انزال آزمایش دادم تعداد اسپرم ها 92میلیون بود که فکر میکنم اینبار کمتر شده
  میخواستم ببینم آیا مشکلی دارم و آیا میتونم بدنسازی رو اینبار درست شروع کنم یا خیر؟؟؟
  در ضمن 23سال و مجرد هستم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۸ آبان ۹۸( 2 ماه پیش)
 • تصویر کاربر بهزاد پنجشنبه ۱۶ آبان ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر...ببخشید من چندروزی هست دچار درد گاهی بیضه سمت چپ هستم اما دردش زیاد نی فقط یه حالت خاصی از درد رو داره سابقه هیچ مشکلی هم نداشتم و الان فقط چند روزه سرماخوردگی دارم دو سه روزه این درد هم سمت چپ بیضم حس میکنم
  الان در خدمت سربازی بسر میبرم و شرایط مراجعه حضوری رو ندارم خواستم ببینم واریکوسل هست یا خیر
  قابل ذکره من کار سرپایی و سخت هم انجام ندادم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۶ آبان ۹۸( 2 ماه پیش)
   سونو بیضه کنید سالم باشد مهم میست
 • تصویر کاربر وحید جمعه ۳ آبان ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید خدمت شما
  من 32 سالمه 2 سال هست ک ورزش بدنسازی انجام میدم و 2ماهه ک نامزد کردم و 2 هفته پیش متوجه شدم که واریکوسل و کیست دارم دکترم گفتن ک لازمه ک عمل بشم ولی متاسفانه زیاد توضیح ندادن و من سردرگم هستم جواب ازمایش اسپرم و سونو رو براتو فرستادم لطفا راهنماییم کنید ک الان عمل کنم بهتره یا بعداز بچه دار شدن؟ و اینکه الان وضعیتم در چه حد هستش و اگه عمل نکنم چقدر طول میکشه ک به مشکل بربخورم؟
  درد هم تا قبل اینکه متوجه واریکوسل بشم نداشتم ولی بعد متوجه شدن بعضی وقتا دارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۳ آبان ۹۸( 2 ماه پیش)
   ازمایش قابل قبول است
 • تصویر کاربر m یکشنبه ۷ مهر ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقاي دكتر خسته نباشيد من و همسرم پارسال عقد كرديم و طي ازمايش هاي ژنتيك متوجه شديم كه همسرم واريكوسل گريد ١داره و تعداد اسپرم ها كم شده و حركت انها نرمال نيست پيش شما مراجعه كرديم و گفتين اگر بعد از ١٨ماه باردار نشدم اقدام به درمان بايد كرد ميخراستم بدونم كه ما قصد مون براي بچه دار شدن ٤،٥سال ديگس ايا تا اون زمان نبايد اقدامي كنيم؟شرايط از اين بدتر نميشه؟و اون موقع براي عمل دير نيست؟ يا بايد هرساله ازمايش بده و چك كنه؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۷ مهر ۹۸( 3 ماه پیش)
 • تصویر کاربر حمید سه شنبه ۲ مهر ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام ۶ ماه هست که عمل واریکوسل گرید ۲ و ۳ دوطرفه توسط دکتر امیرزرگر انجام دادم.میل جنسی ام کم شده نعوذام ضعیف شده و زود انزالی دارم.قرص ترادامیکس و ارتومول پلاس مصرف میکنم + روغن خراطین. این مشکلات از عوارض عمل هستن؟ برای بهبودی چیکار کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲ مهر ۹۸( 3 ماه پیش)
   ارتباطی به عمل جراحی ندارد وبیشتر روحی وروانی است
 • تصویر کاربر امید سه شنبه ۲ مهر ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام. همسر من دارای مشکل آزواسپرمی می باشد. سه بار عمل میکروتسه انجام داده که فقط بار دوم موفق به پیدا کردن یک عدد اسپرم شدند و یک جنین تشکیل شد. اما متاسفانه عمل انتقال ناموفق بود. داروهایی که این مدت استفاده کرده، 3 ماه لتروزول، 3 ماه آناستروزول (قبل از عمل دوم) و قبل از عمل سوم 3 ماه آناستروزول و 30 عدد آمپول HCG و مولتی ویتامین مخصوص باروری مردان بود که متاسفانه عمل سوم فقط اسپرماتید برداشت شد و جنینی تشکیل نشد.
  می خواستم بدونم با توجه به این که یک بار اسپرم پیدا شده، به نظر شما آیا امیدی هست برای پیدا کردن دوباره اسپرم. البته می دونم 3 بار عمل میکرو تسه ممکنه به بیضه آسیب بزنه. ما خیلی هزینه وقت و پول و جسمی انجام دادیم به امید موفقیت و حاضریم اگه شانسی برای بچه دار شدن باشه باز هم ریسک را بپذیریم. ممنون می شم اگه راهکاری دارید و یا به نظرتون در کشور دیگه ای ممکنه ما موفق بشیم نظر خودتون را اعلام کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲ مهر ۹۸( 3 ماه پیش)
 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۱۴ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام ازمایش اسپرم جدید دادم خواستم بدونم عفونت داره اسپرمم واینکه من طی 19سال ازدواج همسرم 4بار باردار شدم وهر بار سقط شدن الان جدید این ازمایشو دادم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۴ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش)
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۲۵ مرداد ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر چند وقت پیش رفتم دکتر واسم سونو و آزمایش اسپرم نوشت ،سونو انجام دادم گفت دو طرف واریکوسل داری سمت چپ شدید و راست خفیف ،اما آزمایش اسپرمم صفر بود ،راه درمانش چیه ؟ و هزینه عمل واریکوسلش چقد میشه ؟خیلی بهم ریختم در ضمن متاهل هم هستم لطفا راهنماییم کنید منتظر جوابتونم تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۵ مرداد ۹۸( 4 ماه پیش)
   باید از بیضه نمونه برداری کنید
 • تصویر کاربر Amir.66 دوشنبه ۲۱ مرداد ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر . من دوساله متوجه شدم واریکوسل دارم سه ۴ بارهم رفتم دکتر یکی میگه عمل کن یکی میگه عمل نکن . متاهلم.بچه ندارم فعلا اقدام نکردم.ازمایش اخر سونو واریکوسل دادم بیضه سمت چپ گرید۳ .سمت راست گرید ۱ مایل به دو ازمایش اسپرم هم دادم عکسشو با سونو براتون میفرستم.درد هم ندارم .فقط بیضه سمت چپم پایینتر اومده و حجمش کوچیک شده. اگه میشه یه راهنمایی کنید اسیر شدم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۸ مرداد ۹۸( 5 ماه پیش)
  2. تصویر کاربر Amir.66 جمعه ۱۸ مرداد ۹۸( 5 ماه پیش)
   سلام دکتر ممنون جواب دادین. ازمایش اسپرم دادم براتون میفرستم الان.
  3. تصویر کاربر Amir.66 جمعه ۱۸ مرداد ۹۸( 5 ماه پیش)
   دکتر اینم سونوگرافی از بیضه س
  4. تصویر کاربر Amir.66 جمعه ۱۸ مرداد ۹۸( 5 ماه پیش)
   ازمایش
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۱ مرداد ۹۸( 5 ماه پیش)
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید