جواب همه سوالات شما راجع به واریکوسل

آقای علی 28 ساله و خانم زهرا 22 ساله که از 4 سال پیش ازدواج کرده اند و از دو سال پیش بدون استفاده از وسایل جلوگیری اقدام به باروری کرده اند و بچه دار نمی شوند، برای پیگیری مشکل شان به مطب دکتر کرمی مراجعه نموده اند که سوالات و جواب دکتر کرمی را در رابطه با مشکل ناباروری زوجین نامبرده مرور می کنیم:

سوال: بعد از اقدام به باروری بدون استفاده از وسایل جلوگیری، چند مدت باید صبر کرد و یا چند مدت اگر بچه دار نشویم طبیعی است؟

دکتر کرمی: اگر بعد از 12 الی 18 ماه اقدام به باروری مؤثر و داشتن روابط جنسی منظم و بدون جلوگیری از زوجین بچه دار نشوند باید از نظر علت ناباروری بررسی شوند.

در ادامه بقیه سوالات این زوجین از پروفسور حسین کرمی را مرور می کنیم.

چه زمانی برای باردار شدن مناسب است؟

دکتر کرمی: 2 فاکتور در اقدام به باروری بسیار مهم می باشد:

 • باید روابط جنسی منظم و موفق داشته باشید.
 • بهترین زمان اقدام به باروری زمان تخمک گذاری خانم ها می باشد و لذا بهترین زمان دهمین روز تا بیستمین روز بعد از قطع عادت ماهانه می باشد و اوج تخمک گذاری در روزهای 15-20 می باشد و لذا زوجین باید در این فاصله یک الی دو شب در میان رابطه جنسی داشته باشند.

ناباروری زوجین

اگر بعد از مدت ذکر شده بچه دار نشدیم چکار باید کرد؟

دکتر کرمی: باید به پزشک ارولوژی و متخصص زنان مراجعه نمایید. علت ناباروری 40 درصد منشاء زنانه و 40 درصد منشاء مردانه و 20 درصد منشاء مشترک دارد و لذا هم زن و هم مرد باید بررسی شوند.

چه عللی باعث ناباروری با منشاء زنانه می شود؟

دکتر کرمی: کم کاری تخمدان ها، چسبندگی لوله های تخمدان ها، رحم دوشاخه و مشکل دار، سابقه شیمی درمانی، اختلالات هورمونی زنانه و خونریزی های نامنظم، بیماری های تیروئیدی و چاقی مفرط خانم ها و کیست های متعدد و بزرگ تخمدان ها از علل شایع ناباروری زنانه می باشد.

علل ناباروری با منشاء مردان کدامند؟

دکتر کرمی: شایعترین علت ناباروری با منشاء مردان که خوشبختانه قابل درمان می باشد وجود واریکوسل است. ولی کم کاری غده فوق کلیه، بیضه های نزول نکرده، کم کاری بیضه ها و سلول های نطفه ساز و یا آسیب آنها با شیمی درمانی و رادیوتراپی، چسبندگی لوله های منی بر، بستن لوله های منی بر با جراحی و مصرف زیاد سیگار، الکل، اختلالات در نعوظ و انزال زودرس و عدم داشتن سکس موفق می تواند از علل شایع ناباروری بامنشاء مردان باشند.

واریکوسل

علت ایجاد واریکوسل در مردان چیست؟

دکتر کرمی: علت ایجاد واریکوسل مشخص نیست و 20 درصد مردان مادرزادی واریکوسل دارند. در بیماری واریکوسل دریچه های لانه کبوتری سیاهرگ ها خراب می شوند و لذا برگشت خون سیاهرگی از بیضه ها مختل می شود و باعث می شود که رگ های طناب بیضه گشاد شده و مثل یک کیسه کرم برجسته به نظر برسند. این اختلال در برگشت خون باعث اختلال در سلول های نطفه ساز بیضه شده و باعث می شود که نطفه هایی تولید شود که شکل غیرطبیعی دارند، حرکت آنها مختل است و تعداد شان کم شده و لذا این افراد قادر به نعوظ و بارور کردن تخمک زنانه نبوده و باعث ناباروری می شود.

واریکوسل در 90 درصد مواقع در بیضه چپ دیده می شود.

درمان واریکوسل چگونه است؟

دکتر کرمی: تنها راه قطعی درمان واریکوسل بستن رگ های خراب شده به روش جراحی است و بهترین نوع عمل آن میکروسرجری می باشد که در آن رگ های خراب را زیر دستگاه میکروسکوپی و با بزرگ نمائی مشخص و می بندیم.

آیا درمان های دارویی و زالو درمانی در درمان واریکوسل موثرند؟

دکتر کرمی : همچنانکه عرض کردم در بیماری واریکوسل سیاهرگ های بیضه خراب می شوند و لذا قطعی ترین درمان بستن رگ ها ی خراب به روش جراحی است و لذا زالودرمانی کاملاً اشتباه و خرافی و در کتاب های معتبر پزشکی و مراکز پزشکی در دنیا اصلاً جایگاهی ندارد و توصیه نمی شود.

عمل واریکوسل چند درصد جواب میدهد؟

دکتر کرمی: بر اساس آمارهای ثابت شده دارو 5 درصد و عمل جراحی 50-60 درصد، یعنی 10 برابر دارو درمانی عمل جراحی باعث موفقیت و افزایش کیفیت اسپرم و بهبود باروری می گردد. از این رو درصد زیادی از زوج ها می توانند نتایج موفقیت آمیز بارداری بعد از عمل واریکوسل را تجربه کنند.

ناباروری

بعد از چند مدت اثرات موفقیت آمیز عمل واریکوسل مشخص می شود؟

دکتر کرمی: 6 ماه بعد از عمل جراحی اوج درصد موفقیت جراحی واریکوسل خود را نشان می دهد و درصد زیادی از زوجین بارداری بعد از عمل واریکوسل را تجربه می کنند.

بهترین روش جراحی واریکوسل کدام است؟

دکتر کرمی: عمل میکروسرجری و لاپاراسکوپی دو روش ارجح امروزی درمان واریکوسل می باشد که هر دو به صورت سرپایی و بدون بستری انجام می شود و باعث برش کمتر با درد کم و مرخصی سریع و بدون بستری در بیمارستان انجام می شوند.

اینجانب روش میکروسرجری را به صورت روزمره برای بیمارانم و به صورت سرپائی انجام می دهم و با رضایت زیاد بیماران همراه می باشد.

عوارض عمل واریکوسل چیست؟

عوارض احتمالی عمل جراحی واریکوسل آب آوردن بیضه یا هیدروسل و کوچک شدن احتمالی بیضه بعلت آسیب به شریان آن می باشد که خوشبختانه در روش میکروسرجری و لاپاراسکوپی درصد آنها بسیار پایین است.

پیگیری بعد از عمل بیماران چگونه است؟

این عمل به صورت سرپایی انجام می شود و 3 ساعت بعد از عمل بیمار به خانه بر می گردد و 24 ساعت بعد پانسمان کوچک را برداشته و دوش می گیرید و من توصیه می کنم که

 • یک هفته در خانه استراحت نسبی داشته باشید
 • بیخودی سرپا نایستید 3) 24-48 ساعت با حوله سرد زیر بیضه آن را بالا نگاه دارید تا ورم آن کم شود.

فردای روز عمل می توانید دوش بگیرید. در یک هفته اول ورم بیضه طبیعی است و دلیل آب آوردن یا هیدروسل نمی باشد. از شب بعد از عمل مقاربت بلامانع می باشد.

ضمناً جهت دیدن فیلم میکروسرجری واریکوسل و لاپاراسکوپی واریکوسل فیلم های عمل جراحی دکتر کرمی را در زیر با توضیحات می بینید.

در صورت داشتن ناباروری و واریکوسل جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744-021 تماس بگیرید.

 

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مهدی یکشنبه ۳۰ شهریور ۹۹( 3 روز پیش) مشاهده پرسش
  با سلام من سال 1395 ازدواج کردم ولی تا به امروز مشکل نازایی داریم رفتم سوگرافی واریکوسل برایم جواب دادن نظر شما در رابطه با عمل جراحی اینجانب برای واریکوسل چیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۳۰ شهریور ۹۹( 3 روز پیش)
   همسرتون بررسی شن چون ازمایش اسپرمتون خوبه
 • تصویر کاربر عرفان یکشنبه ۳۰ شهریور ۹۹( 3 روز پیش) مشاهده پرسش
  باعرض سلام خدمت دکتر محترم بنده داخل سایتتون هم سوال پرسیدم اما عکس ازمایش ارسال نمیشد و واقعا نگران هستم جرا که دکتری که پیششون رفتم گفتند عمل کنید بنده25ساله مجرد بدون درد البته گاهی درد کم داره که باعث شک شد برای پیگیری سونو واریکوسل و ازمایش اسپرم دادم دکتر ابتدا گفت خفیفه بعد گفتند پیشرفته وباید عمل بشی خواستم نظر شما را بدونم چون خیلی وقته پیگیر پیجتون هستم و در کار و مهارت فک نمیکنم کسی در ایران روی دست شما باشد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۳۰ شهریور ۹۹( 3 روز پیش)
   سلام عکس ها را مجدد ارسال کنید. فک کنم پاسخ شما را داده بودم. عکس باز نمیشود
  2. تصویر کاربر عرفان شنبه ۲۹ شهریور ۹۹( 4 روز پیش)
   بله فرمودید منتها نمیدونم عکس ها ارسال شد یاخیر
   بیضه راست۴۲ چپ۳۸مشاهده چند پاکه وریدی باقطر کمتراز ۲میلی متردرpampiniformراست وباقطر ۳.۷در مجاور پل تحتاتی بیضه چپ و مشاهده کانون اکوژن در پارانشیم
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۳۰ شهریور ۹۹( 3 روز پیش)
   فعلا نیاز به عمل نیست ، با این ازمایش اسپرم قابلیت باروری دارید
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر عرفان یکشنبه ۳۰ شهریور ۹۹( 3 روز پیش) مشاهده پرسش
  باعرض سلام خدمت دکتر کرمی
  دکتر بنده ۲۵ ساله ومجرد هستم عکس آزمایش اسپرم و سونوگرافی راخدمتتون ارسال میکنم بفرمایید باید چکار کنم دکتری که پیششون رفتم ابتدا گفتن خفیفه بعو گفتن متوسط رو به شدیده و باید عمل بشی اورژانسی نیست ولی قبله ازدواج عمل کن خواستم نظرشما را بدونم ممنون میشم راهنماییم کنید.
  1. تصویر کاربر عرفان شنبه ۲۹ شهریور ۹۹( 4 روز پیش)
   Volume 4______2_6
   Color milky
   Liqeuefaction 20______10_30
   Viscosity low
   Ph 7.7______7.2_7.8
   Wbc 8_10
   Total spermatozoid count L19.5 ___20_120

   Normal spermatozoid morphology 50% 50_99
   Fast forward motiloty sperm c a 25%
   Slow forward motiloty sperm c b 20%
   No forward progression sperm c c 20%
   No motility sperm c d 35%

   ابعاد بیضه راست ۱۹*۴۲ بیضه چپ۱۷*۳۸
   تعدادی کانون اکوژن pinpointدر پارانیشم هر دو بیضه دیده شد
   اپیدیدیم دو ،طرف نرمال
   درهنگام انجام مانوروالسالواچند پاکه وریدی باقطر کمتر از ۲mmدر شبکهpampiniformراست وباقطر کمتراز ۳.۷mm درشبکه pampiniformمجاور پل تحتانی بیضه چپ دیده میشود.
   هیدروسل دیده نشدهر دو بیضه داخل اسکروتوم قرار دارد.
   اگر عکس ها ارسال نشده
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۳۰ شهریور ۹۹( 3 روز پیش)
   سلام لطفا عکس ازمایش اسپرم خود را بفرستید ، اینجوری نمیشه خوند
  3. تصویر کاربر عرفان شنبه ۲۹ شهریور ۹۹( 4 روز پیش)
   دکتر این آزمایشه اسپرمه ارسال شد خدمتتون بنده ارسال میکنم‌نمیاد
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۳۰ شهریور ۹۹( 3 روز پیش)
   شما واریکوسل دارین ولی تاثیر کمی روی ازمایش اسپرم شما گذاشته. فعلا نیازی به عمل نیست. با این ازمایش اسپرم شما قدرت باروری دارید و نگران نباشین.
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر رضا شنبه ۲۹ شهریور ۹۹( 4 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام ٫ وقتتون بخیر من ۵ ماهه ازدواج کردم و موفق نشدیم واسه بارداری و رفتیم چکاپ که خانمم یه مقدار کم تنبلی داشت و خودمم ازمایش اسپرم دادم و یه مقدار تعداد اسپرمم کم بود ۱۲/۳۸< ۱۵ بعد از خوردن یک ماه تقویتی تعداد اسپرم شد ۱۶/۱۲ > ۱۵ اما با این وجود که بیشتر شد دکتر گفت حتما پیش یه اورولوژیست باید بری که رفتم و سنو دادم و بیضه چپم واریکوسل گرید ۳ تشخیص داده شد حالا میخواستم از شما راهنمایی بگیرم که چیکار باید کرد؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۹ شهریور ۹۹( 4 روز پیش)
   ازمایش اسپرم خوبه ، تا یک سال فرصت بدهید و عجله نکنید
 • تصویر کاربر میلاد دوشنبه ۲۴ شهریور ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام من و خانمم هردو ۳۰ ساله هستیم دوسال و نیم ازدواج کردیم یکسال اقدام به بارداری که در شش ماه اول با شکست مواجه شدیم دکتر رفتیم خانمم سالم بود ولی من یه واریس تو بیضه چپ داشتم قرص خوردم خوب نشدم دکتر دستور داد عمل کنم اما چون کرونا اومد نشد ولی سه ماه پیش بطور غافلگیرانه خانمم باردار شد اما الان به علت بارداری پوچ و تشکیل نشدن قلب جنین مجبور به سقط شد خانمم آیا مشکل جنین از واریکوسل من هست?
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۴ شهریور ۹۹( 1 هفته پیش)
   سلام جهت بررسی تاثیر واریکوسل بر میزان قدرت باروری ، باید ازمایش مایع منی انجام بدهید
 • تصویر کاربر حسین سه شنبه ۲۵ شهریور ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام و عرض خسته نباشید
  دکتر بنده یک سال قبل عمل واریکوسل گرید سه بیضه چپ انجام دادم به صورت باز ، اما همچنان بعد از گذشت یکسال رگ های بیضه هیچ تغییری نکرده و متورم هستند و معمولا با کمی استراحت تورم کم میشود و با فعالیت این رگ ها دوباره دچار تورم می شوند.
  زمانی هم ک طناب اسپرماتیک هر دو بیضه رو دست میزنم ، طناب بیضه چپ مقدار کمی انگار گرم تر هستند نسب به بیضه راست ک واریکوسل نداشت.
  رگ های واریسی از بین می رود یا خیر ؟
  تصویر آزمایش اسپرم قبل از عمل رو هم خدمتتون ارسال کردم .
  بنده مجرد هستم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۵ شهریور ۹۹( 1 هفته پیش)
   سلام رگ ها میماند در ظاهر بعد عمل. نگران نباشین
 • تصویر کاربر مصطفی سه شنبه ۲۵ شهریور ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  اقای دکترمن دوبارعمل واریکوسلکتومی انجام دادم اول بیضه چپم بود برای عمل دوم دوطرفه عود کرده.
  قبل عمل دوم ازمایش سمن دادم ک براتون میفرسم.باتوجه به ازمایش دکترم گفت ک بخاطرواریکوسل تحرک اسپرم نداری.ولی مسول ازمایشگاه گفت که بایددوباره ازمایش بدی چون ممکنه مشکل ازواریکوسل نباشه مربوط به پروستات باشه
  میشه شما نظرو تشخیصتون روبگین؟ممکنه التهاب پروستات یا سرطلن بیضه باشه؟
  روش درمان رو هم میش بگین
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۵ شهریور ۹۹( 1 هفته پیش)
   سلام حرکت اسپرم های شما مختل است. اگر عمل انجام دادید کار بیشتری نمیشود کرد ، از قرص آندروفرتایل استفاده کنین
 • تصویر کاربر مهدیه سه شنبه ۲۵ شهریور ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر تعداد و حرکت اسپرم همسر من کمه میخواستم بدونم بعد از عمل واریکوسل چند درصد بهبود پیدا میکنه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۵ شهریور ۹۹( 1 هفته پیش)
   ممکنه بعد از عمل بهتر شه ، ممکنه نشه
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۵ شهریور ۹۹( 1 هفته پیش)
   یک سال برای بارداری تلاش کنین اگر نشد جهت عمل واریکوسل مراجعه کنید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۱۵ شهریور ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من از نو جوانی خود ارضایی کردم هنوزم میکنم الان 37 سالمه 3 سال پیش عمل واریکوسل دوطرفه کردم چهار ساله ازدواج کردم اما بچه دار نمیشیم خانمم دو بار آی یو آی کرد و دو بار آی وی اف میکرو انجام داد اما باردار نشد اسپرمم خیلی ضعیفه کلی دارو های گرونقیمت تو این سالها خوردم از جمله فرتیل آید موتیلیتی بوست و کانت بوست.بنظر شما چکار کنم دیگه نا امید شدم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۵ شهریور ۹۹( 2 هفته پیش)
   راه شما آی وی اف هست ، نا امید نشوید
 • تصویر کاربر رضا یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر اقای دکتر
  بنده ۹ سال ازدواج کردم اوایل بچه دار نشدیم واریکوسل داشتم چهار سال پیش عمل واریکوسل انجام دادم باز هم باربری صورت نگرفت خانم هم مشکلی نداری الان هم احساس میکنم واریکوسل بزرگتر شده برای بچه دار شدن باید چیکار کرد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 3 هفته پیش)
   بايد اي يو اي كنيد ٦جلسه
  2. تصویر کاربر رضا یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 3 هفته پیش)
   دکتر ممنون از راهنمایتون
   روش ای یو ای خودتون انجام میدید یا خیر
   برای شس جلسه چقدر طول میکشه و هزینش چقدر میشه
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 3 هفته پیش)
   كار من ميست
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 3 هفته پیش)
   متخصص زنان تماس دكتر پناهي٠٢١٢٢٦٤٢٧٤٤
  5. تصویر کاربر رضا یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 3 هفته پیش)
   ممنون اگر با شش جلسه ای یو ای بارداری صورت نگرفت روش دیگری هم هست یا خیر
  6. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 3 هفته پیش)
   اي وي اف
  7. نمایش سایر 5 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر