جواب همه سوالات شما راجع به واریکوسل

 اگر بعد از 12 الی 18 ماه اقدام به باروری مؤثر و داشتن روابط جنسی منظم و بدون جلوگیری از زوجین بچه دار نشوند باید از نظر علت ناباروری بررسی شوند.

آقای علی 28 ساله و خانم زهرا 22 ساله که از 4 سال پیش ازدواج کرده اند و از دو سال پیش بدون استفاده از وسایل جلوگیری اقدام به باروری کرده اند و بچه دار نمی شوند، برای پیگیری مشکل شان به مطب دکتر کرمی مراجعه نموده اند که سوالات و جواب دکتر کرمی را در رابطه با مشکل ناباروری زوجین نامبرده مرور می کنیم:

سوال: بعد از اقدام به باروری و بدون استفاده از جلوگیری چند مدت باید صبر کرد و یا چند مدت اگر بچه دار نشویم طبیعی است؟

دکتر کرمی: اگر بعد از 12 الی 18 ماه اقدام به باروری مؤثر و داشتن روابط جنسی منظم و بدون جلوگیری از زوجین بچه دار نشوند باید از نظر علت ناباروری بررسی شوند.

زهرا: چه زمانی برای اقدام به باروری در طول ماه مناسب است؟

دکتر کرمی: 2 فاکتور در اقدام به باروری بسیار مهم می باشد:

1- باید روابط جنسی منظم و موفق داشته باشند.

2- بهترین زمان اقدام به باروری زمان تخمک گذاری خانم ها می باشد و لذا بهترین زمان دهمین روز تا بیستمین روز بعد از قطع عادت ماهانه می باشد و اوج تخمک گذاری در روزهای 15-20 می باشد و لذا زوجین باید در این فاصله یک الی دو شب در میان رابطه جنسی باید داشته باشند.

ناباروری زوجین

علی: اگر بعد از مدت ذکر شده بچه دار نشدیم چکار باید کرد؟

دکتر کرمی: باید به پزشک ارولوژی و متخصص زنان مراجعه نمایید. علت ناباروری 40 درصد منشاء زنانه و 40 درصد منشاء مردانه و 20 درصد منشاء مشترک می باشد و لذا هم زن و هم مرد باید بررسی شوند .

زهرا: چه عللی باعث ناباروری با منشاء زنانه می شود؟

دکتر کرمی: کم کاری تخمدان ها، چسبندگی لوله های تخمدان ها، رحم دوشاخه و مشکل دار، سابقه شیمی درمانی، اختلالات هورمونی زنانه و خونریزی های نامنظم، بیماری های تیروئیدی و چاقی مفرط خانم ها و کیست های متعدد و بزرگ تخمدان ها از علل شایع ناباروری زنانه می باشد.

علی: علل ناباروری با منشاء مردان کدامند؟

دکتر کرمی: شایعترین علت ناباروری با منشاء مردان که خوشبختانه قابل درمان می باشد وجود واریکوسل است. ولی کم کاری غده فوق کلیه، بیضه های نزول نکرده، کم کاری بیضه ها و سلول های نطفه ساز و یا آسیب آنها با شیمی درمانی و رادیوتراپی، چسبندگی لوله های منی بر، بستن لوله های منی بر با جراحی و مصرف زیاد سیگار، الکل، اختلالات در نعوظ و انزال زودرس و عدم داشتن سکس موفق می تواند از علل شایع ناباروری بامنشاء مردان باشند.

واریکوسل

علی: می توانید درباره واریکوسل بیشتر توضیح دهید؟

دکتر کرمی: علت ایجاد واریکوسل مشخص نیست و 20 درصد مردان مادرزادی واریکوسل دارند. در بیماری واریکوسل دریچه های لانه کبوتری سیاهرگ ها خراب می شوند و لذا برگشت خون سیاهرگی از بیضه ها مختل می شود و باعث می شود که رگ های طناب بیضه گشاد شده و مثل یک کیسه کرم برجسته به نظر برسند. این اختلال در برگشت خون باعث اختلال در سلول های نطفه ساز بیضه شده و باعث می شود که نطفه هایی تولید شود که شکل غیرطبیعی دارند، حرکت آنها مختل است و تعداد شان کم شده و لذا این افراد قادر به نعوظ و بارور کردن تخمک زنانه نبوده و باعث ناباروری می شود.

واریکوسل در 90 درصد مواقع در بیضه چپ دیده می شود.

علی: درمان واریکوسل چگونه است؟

دکتر کرمی: تنها راه قطعی درمان واریکوسل بستن رگ های خراب شده به روش جراحی است و بهترین نوع عمل آن میکروسرجری می باشد که در آن رگ های خراب را زیر دستگاه میکروسکوپی و با بزرگ نمائی مشخص و می بندیم.

زهرا: بعضی ها درمان های دارویی و زالو درمانی و غذایی را نیز در درمان واریکوسل مؤثر می دانند از نظر علمی، نظر شما چیست؟

دکتر کرمی : همچنانکه عرض کردم در بیماری واریکوسل سیاهرگ های بیضه خراب می شوند و لذا قطعی ترین درمان بستن رگ ها ی خراب به روش جراحی است و لذا زالودرمانی کاملاً اشتباه و خرافی و در کتاب های معتبر پزشکی و مراکز پزشکی در دنیا اصلاً جایگاهی ندارد و توصیه نمی شود.

علی: آیا عمل واریکوسل 100 درصد در باروری موثر است؟

دکتر کرمی: بر اساس آمارهای ثابت شده دارو 5 درصد و عمل جراحی 50-60 درصد یعنی 10 برابر دارو درمانی عمل جراحی باعث موفقیت و افزایش کیفیت اسپرم و بهبود باروری می گردد.

ناباروری

زهرا: بعد از چند مدت اثرات موفقیت آمیز عمل جراحی مشخص می شود؟

دکتر کرمی: 6 ماه بعد از عمل جراحی اوج درصد موفقیت جراحی واریکوسل خود را نشان می دهد.

علی: بهترین روش جراحی واریکوسل کدام است؟

دکتر کرمی: عمل میکروسرجری و لاپاراسکوپی دو روش ارجح امروزی درمان واریکوسل می باشد که هر دو به صورت سرپایی و بدون بستری انجام می شود و باعث برش کمتر با درد کم و مرخصی سریع و بدون بستری در بیمارستان انجام می شوند.

اینجانب روش میکروسرجری را به صورت روزمره برای بیمارانم و به صورت سرپائی انجام می دهم و با رضایت زیاد بیماران همراه می باشد.

 

عوارض عمل واریکوسل چیست؟

عوارض احتمالی عمل جراحی واریکوسل آب آوردن بیضه یا هیدروسل و کوچک شدن احتمالی بیضه بعلت آسیب به شریان آن می باشد که خوشبختانه در روش میکروسرجری و لاپاراسکوپی درصد آنها بسیار پایین است.

پیگیری بعد از عمل بیماران چگونه است؟

این عمل به صورت سرپایی انجام می شود و 3 ساعت بعد از عمل بیمار به خانه بر می گردد و 24 ساعت بعد پانسمان کوچک را برداشته و دوش می گیرید و من توصیه می کنم که

1) یک هفته در خانه استراحت نسبی داشته باشید

2) بیخودی سرپا نایستید 3) 24-48 ساعت با حوله سرد زیر بیضه آن را بالا نگاه دارید تا ورم آن کم شود.

فردای روز عمل می توانید دوش بگیرید. در یک هفته اول ورم بیضه طبیعی است و دلیل آب آوردن یا هیدروسل نمی باشد. از شب بعد از عمل مقاربت بلامانع می باشد.

ضمناً جهت دیدن فیلم میکروسرجری واریکوسل و لاپاراسکوپی واریکوسل فیلم های عمل جراحی دکتر کرمی را در زیر با توضیحات می بینید.

در صورت داشتن ناباروری و واریکوسل جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744-021 تماس بگیرید.

 

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

3.6 (71.43%) 14 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حامد یکشنبه ۱۶ تیر ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  خسته نباشید
  بنده بعد از 40 روز از عمل میکروسرجری آزمایش تست اسپرم دادم و تحرک اسپرم صفر بود، با گذشت 40 روز نباید مقداری تست بهتر باشه؟
  بهترین زمان برای انجام آزمایش چه موقع هست ؟
  یک مقدار هم رگ های بالای بیضه ام متور هست، چه موقع برطرف میشه؟
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۶ تیر ۹۸( 2 هفته پیش)
 • تصویر کاربر مهدی دوشنبه ۲۷ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  بنده نابارور بودم عمل واریکوسل انجام دادم همسرم باردار شد ولی دوماهه سقط شد گفتند قلبش تشکیل نشده آیا ممکنه علت سقط و عدم تشکیل قلب به عمل بنده مربوط باشد عملم 23 اسفند 97 بود همسرم 4 اردیبهشت باردار شد. آزمایش اسپرم دادم نتیجه اش این بود میشه لطفا بگین مشکلی داره یا خیر
  volume 3.2
  Appearance normal
  liquefication normal
  viscosity normal
  ph 7.8
  sperm count per 96 mill
  motility 39 {7df58a066faa9c6f981dbf295be9ec25e9e9eb24302c6e8857fe74929a2f11c4}
  sperm morphology 36{7df58a066faa9c6f981dbf295be9ec25e9e9eb24302c6e8857fe74929a2f11c4}
  wbc 2-3
  rbc 1-2
  round cell 2-3
  functional sperm 37.8
  concentration
  motile sperm 48.2
  concntration
  sperm motilty index 218
  abnormal morphology negative
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۷ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   ازمایش خوب است سقط به شما ارتباطی ندارد

 • تصویر کاربر رضا شنبه ۲۵ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر.روزتون بخیر.من ازمایش اسپرموگرام دادم و مدت مایع شدنش 45 دقیقه شد و viscosity نتیجش semi high و کانستریشن 2.07 بود.هورمون lh و fsh و تستوسترون هم کمی از حداقل رینج نرمال بیشتر.میخواستم بدونم چه ازمایش یا چه نوع سونوگرافی باید بدم برای علت؟شنبه نوبت دکتر دارم ولی میخوام خودم با اگاهی برم.نمیخوام صبر کنم دوماه دیگه مجدد تست بدم.واینکه همسرم با اینکه بهداشتو خیلی رعایت میکنه زود به زود عفونت میگیره ممکنه دلیل از من باشه؟ اگه راهنماییم کنید که چه ازمایشاتی نیازه ممنون میشم چون بیمه تکمیلیم تا یک ماه دیگست و من میخوام هر چی که نیازه تا علت مشخص بشه الان انحام بدم.و اینکه درمان میشم یا نه؟خیلی خیلی سپاس اژچز شما پزشک بزرگوار.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۴ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   ازمایش خوب است

  2. تصویر کاربر رضا جمعه ۲۴ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش)
   اخه تعداد اسپرم دوملیون زده.خیلی کمه.چطور ازمایشم خوبه اقای دکتر
  3. تصویر کاربر رضا جمعه ۲۴ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش)
   شما فایل ازمایش رو دیدید اقای دکتر؟
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۵ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   معیار اقدام دوساله است اگر نتیجه نداد باید از روشهای کمک ای یو ای یا ایوی اف استفاده کنید

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر لیلا دوشنبه ۲۷ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام و وقت بخیر
  دکتر من و شوهرم یک پسر 3 ساله داریم که طبیعی باردار شدم و هیچ مشکلی نداشتیم من 39 سالع هستم برای بارداری فرزند دوم الان یک سال و نیم هست اقدام کردیم که سال گذشته مجدد باردار شدم.ولی جنین رشد نکرد5 هفته بیشتر نبود سقط شد.طبق آزمایش ها کاملی که از من همسرم گرفتن . من مشکلی نداشتم ولی همسرم تعداد و تحرک و شکل اسپرم هاش مشکل داشت و آزمایش ژنتیکی اسپرم نشون داد DFI اسپرمش 31 هست. پنتوکسی فیلین و تاموکسیفن و چند تا ویتامین نوشتن مصرف کرد ولی الان چند ماهه بازم باردار نشدم. چیکاز کنم دکتر با IVF نتیجه میگیرم؟ البته برج 9 سال97 آی یو آی کردم با سه تا فولیکول 17 و 19 و 21 باردار نشدم..
  سوال من اینه قدم بعدی رو شما چی پیشنهاد میدین؟؟ همون IVF جوابگو هست؟؟یا بازم ممکنه جنین ها مشکل داشته باشن؟.آزمایش هاشو ضمیمه کردم. و اینکه ما خوزستان زندگی میکنیم. اینجا هوا گرمه طوری که مطالعه کردم برای شکست اسپرمها گرما خیلی بده.
  دکتر خیلی ممنونم که وقت میذارین . خدا خیرتون بده لطفا راهنمایی کنید خیلی ذهنم درگیر شده
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۷ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   اگر بعد از 2 سال اقدام نشد 3 جلسه ایو ای وسبس ای وی اف راه درمان است

 • تصویر کاربر حمید دوشنبه ۱۳ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من نه روز عمل کردم بیضه چپ یه کم پایین تر از بیضه راست است بعضی وقت یه درد کمی در بیضه چپ احساس می شود راه رفتن زیادی عود میکند
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۳ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   فعلا مشکلی نیست

 • تصویر کاربر Em یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام اقای دکر بنده حدود یک سال پیش با سونوگرافی و ازمایش اسپرم رسیدم خدمتتون شما بعدد معایتنه حضوری به بنده گفنید واریکوسل بیضه چپ دارید ولی خفیف و نیاز به هیچ درمانی و جراحی ندارید اون موقع گفتم ایا نیاز به حضور دوباره هست که فرمودین خیر هر زمانی ازدواج کردی اقدام به بارداری کردی نشد اون موقع بیا پیشم بنده ۲۸ ساله مجرد هستم دکتر جان بعددگذشت یک سال از معاینه شما در این مدت بنده هر از گاهی یک چند روزی بیضه چپ ام که واریکوسل داره درد میگیره نه خیلی شدید ولی خوب درد میگیره من مسکن مصرف میکنم‌ و یا هر از گاهی چیز سنگینی اگه بلند کنم احساس درد میکنم با این شرایط ایا بعد گذشته یک سال نیاز هست برای معاینه مجدد برسم خدمتتون ممنون از پاسخگویی
  1. تصویر کاربر Em جمعه ۲۷ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش)
   چون مجرد هستم و ۲۸ ساله هر زمانی این درد میاد سراغ ام اعصابم میریزه بهم که نکنه بیماریم برام مشکل ساز بشه در اینده
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش)

   درد با عمل از بین نمیرود

  3. تصویر کاربر Em یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش)
   برای من پیامک اود که دکتر به سوال شما پاسخ دادن ولی من نگاه میکنم هنوز جوابی از سمت شما برای من قابل مشاهده نیست ممنون
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام این درد با عمل ازبین نمیرود

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر مجید دوشنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید ببخشید دکتر من واریکوسل گرید سه دارم سمت چپ دکتر بم گفت سریع بیا عملت کنم من 23سالمه مجردم هیچ دردی هم ندارم ولی اسپرمم رقیق شده بنظر شما چیکار کنم ازمایش اسپرم هم انجام ندادم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش)
 • تصویر کاربر فاطمی سه شنبه ۱۴ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  Kazem Kazemi:
  سلام آقای دکتر
  من برج ۴ امسال برای دومین بار،بخاطر درد بیضه به دکتر مراجعه کردم،واریکوسل دوطرفه داشتم،و درخواست انجام عمل کردم،
  اما دکتر گفتش:چون کار سنگین میکنی درصورتیکه عمل کنی،عود می‌کنه(ازصبح تاشب یکسره ،سرپا هستم..)
  .
  اما بتازگی متوجه شدم که حجم مایع انزالی ،خییلی خیلی کم شده،

  قبلاً توی رابطه حتی تا ۳ بار هم ارضا میشدم،اما الان یکبار ازم آب خارج میشه،اونهم بمقدار کم.

  بااینکه حداقل هفته ای یکبار،رابطه جنسی دارم،اما بازهم درخواب جنب میشم،علتش چیه؟
  اگه عمل کنم،بازهم میتونم مثل سابق کار سنگین کنم؟
  قرص vigrxگاهی استفاده میکنم،(البته می‌دونم ک اصل نیس),آیا مصرف اینچنین قرص ها باعث تسریع پیشرفت واریکوسل میشه؟(باتوجه به اینکه باعث افزایش خون‍‌رسانی به آلت تناسلی میشن)
  باید عمل بشم؟؟؟؟؟
  ممنون میشم اگه جواب بدین،سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۴ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۴ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر حامد چهارشنبه ۸ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام سرعت اسپرم من صفر هستش...واریکوسل هم ندارم....دکتر برام دارو نوشته....ولی تاثیر نداره....آیا داروهای گیاهی تاثیر داره
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۸ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش)
   فایده ندارد مرکز ناباروری بروید
 • تصویر کاربر رسول یکشنبه ۱۴ بهمن ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام‌‌ جوانی هستم ۲۶ ساله و تازگی درشرف ازدواج هستم. و جدیدا متوجه این شدم که واریکوسل گرید ۳ دارم و چون دردی و ناراحتی خاصی نداشتم متوجه این نشده بودم و الان که متوجه شدم حس عذاب وجدان من رو گرفته که آیا باید به همسر آینده خودم بگم یا بعد ازدواج ممکن هست اصلا نیازی به عمل نداشته باشم و بچه دار بشم. خواستم نظر شما رو هم بدونم. آیا نیاز به بررسی قبل اقدام به فرزند آوری هست یا خیر...
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۳ بهمن ۹۷( 5 ماه پیش)
  2. تصویر کاربر رسول شنبه ۱۳ بهمن ۹۷( 5 ماه پیش)
   باشه ممنون. مهم هست که کجا آزمایش اسپرم بدم چون شهرستانی هستم؟ و اینکه من میخواستم بدونم باید این رو با خانواده همسرم قبل عقد مطرح کنم؟ جون هنوز عقد نکردم و الان متوجه این موضوع شدم. بازم ممنون از شما. دستتان درد نکنه.
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۴ بهمن ۹۷( 5 ماه پیش)
   اول ازمایش بدهید ببینم
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر