چند وقت بعد از عمل واریکوسل باردار میشویم؟

تصویر دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

آقای علی 28 ساله و خانم زهرا 22 ساله که از 4 سال پیش ازدواج کرده اند و از دو سال پیش بدون استفاده از وسایل جلوگیری اقدام به باروری کرده اند و بچه دار نمی شوند، برای پیگیری مشکل شان به مطب دکتر کرمی مراجعه نموده اند که سوالات و جواب دکتر کرمی را در رابطه با مشکل ناباروری زوجین نامبرده مرور می کنیم:

زود انزالی در زنان

چند وقت بعد از عمل واریکوسل باردار میشویم؟

بعد از اقدام به باروری بدون استفاده از وسایل جلوگیری، چند مدت باید صبر کرد و یا چند مدت اگر بچه دار نشویم طبیعی است؟

دکتر کرمی: اگر بعد از 12 الی 18 ماه اقدام به باروری مؤثر و داشتن روابط جنسی منظم و بدون جلوگیری از زوجین بچه دار نشوند باید از نظر علت ناباروری بررسی شوند.

در ادامه بقیه سوالات این زوجین از پروفسور حسین کرمی را مرور می کنیم.

چه زمانی برای باردار شدن مناسب است؟

دکتر کرمی: 2 فاکتور در اقدام به باروری بسیار مهم می باشد:

 • باید روابط جنسی منظم و موفق داشته باشید.
 • بهترین زمان اقدام به باروری زمان تخمک گذاری خانم ها می باشد و لذا بهترین زمان دهمین روز تا بیستمین روز بعد از قطع عادت ماهانه می باشد و اوج تخمک گذاری در روزهای 15-20 می باشد و لذا زوجین باید در این فاصله یک الی دو شب در میان رابطه جنسی داشته باشند.

ناباروری زوجین

اگر بعد از مدت ذکر شده بچه دار نشدیم چکار باید کرد؟

دکتر کرمی: باید به پزشک ارولوژی و متخصص زنان مراجعه نمایید. علت ناباروری 40 درصد منشاء زنانه و 40 درصد منشاء مردانه و 20 درصد منشاء مشترک دارد و لذا هم زن و هم مرد باید بررسی شوند.

چه عللی باعث ناباروری با منشاء زنانه می شود؟

دکتر کرمی: کم کاری تخمدان ها، چسبندگی لوله های تخمدان ها، رحم دوشاخه و مشکل دار، سابقه شیمی درمانی، اختلالات هورمونی زنانه و خونریزی های نامنظم، بیماری های تیروئیدی و چاقی مفرط خانم ها و کیست های متعدد و بزرگ تخمدان ها از علل شایع ناباروری زنانه می باشد.

علل ناباروری با منشاء مردان کدامند؟

دکتر کرمی: شایعترین علت ناباروری با منشاء مردان که خوشبختانه قابل درمان می باشد وجود واریکوسل است. ولی کم کاری غده فوق کلیه، بیضه های نزول نکرده، کم کاری بیضه ها و سلول های نطفه ساز و یا آسیب آنها با شیمی درمانی و رادیوتراپی، چسبندگی لوله های منی بر، بستن لوله های منی بر با جراحی و مصرف زیاد سیگار، الکل، اختلالات در نعوظ و انزال زودرس و عدم داشتن سکس موفق می تواند از علل شایع ناباروری بامنشاء مردان باشند.

واریکوسل

علت ایجاد واریکوسل در مردان چیست؟

دکتر کرمی: علت ایجاد واریکوسل مشخص نیست و 20 درصد مردان مادرزادی واریکوسل دارند. در بیماری واریکوسل دریچه های لانه کبوتری سیاهرگ ها خراب می شوند و لذا برگشت خون سیاهرگی از بیضه ها مختل می شود و باعث می شود که رگ های طناب بیضه گشاد شده و مثل یک کیسه کرم برجسته به نظر برسند.

این اختلال در برگشت خون باعث اختلال در سلول های نطفه ساز بیضه شده و باعث می شود که نطفه هایی تولید شود که شکل غیرطبیعی دارند، حرکت آنها مختل است و تعداد شان کم شده و لذا این افراد قادر به نعوظ و بارور کردن تخمک زنانه نبوده و باعث ناباروری می شود. واریکوسل در 90 درصد مواقع در بیضه چپ دیده می شود.

درمان واریکوسل چگونه است؟

دکتر کرمی: تنها راه قطعی درمان واریکوسل بستن رگ های خراب شده به روش جراحی است و بهترین نوع عمل آن میکروسرجری می باشد که در آن رگ های خراب را زیر دستگاه میکروسکوپی و با بزرگ نمائی مشخص و می بندیم.

آیا درمان های دارویی و زالو درمانی در درمان واریکوسل موثرند؟

دکتر کرمی : همچنانکه عرض کردم در بیماری واریکوسل سیاهرگ های بیضه خراب می شوند و لذا قطعی ترین درمان بستن رگ ها ی خراب به روش جراحی است و لذا زالودرمانی کاملاً اشتباه و خرافی و در کتاب های معتبر پزشکی و مراکز پزشکی در دنیا اصلاً جایگاهی ندارد و توصیه نمی شود.

عمل واریکوسل چند درصد جواب میدهد؟

دکتر کرمی: بر اساس آمارهای ثابت شده دارو 5 درصد و عمل جراحی 50-60 درصد، یعنی 10 برابر دارو درمانی عمل جراحی باعث موفقیت و افزایش کیفیت اسپرم و بهبود باروری می گردد. از این رو درصد زیادی از زوج ها می توانند نتایج موفقیت آمیز بارداری بعد از عمل واریکوسل را تجربه کنند.

ناباروری

بعد از چند مدت اثرات موفقیت آمیز عمل واریکوسل مشخص می شود؟

دکتر کرمی: 6 ماه بعد از عمل جراحی اوج درصد موفقیت جراحی واریکوسل خود را نشان می دهد و درصد زیادی از زوجین بارداری بعد از عمل واریکوسل را تجربه می کنند.

بهترین روش جراحی واریکوسل کدام است؟

دکتر کرمی: عمل میکروسرجری و لاپاراسکوپی دو روش ارجح امروزی درمان واریکوسل می باشد که هر دو به صورت سرپایی و بدون بستری انجام می شود و باعث برش کمتر با درد کم و مرخصی سریع و بدون بستری در بیمارستان انجام می شوند.

اینجانب روش میکروسرجری را به صورت روزمره برای بیمارانم و به صورت سرپائی انجام می دهم و با رضایت زیاد بیماران همراه می باشد.

عوارض عمل واریکوسل چیست؟

عوارض احتمالی عمل جراحی واریکوسل آب آوردن بیضه یا هیدروسل و کوچک شدن احتمالی بیضه بعلت آسیب به شریان آن می باشد که خوشبختانه در روش میکروسرجری و لاپاراسکوپی درصد آنها بسیار پایین است.

پیگیری بعد از عمل بیماران چگونه است؟

این عمل به صورت سرپایی انجام می شود و 3 ساعت بعد از عمل بیمار به خانه بر می گردد و 24 ساعت بعد پانسمان کوچک را برداشته و دوش می گیرید و من توصیه می کنم که

 • یک هفته در خانه استراحت نسبی داشته باشید
 • بیخودی سرپا نایستید 3) 24-48 ساعت با حوله سرد زیر بیضه آن را بالا نگاه دارید تا ورم آن کم شود.

فردای روز عمل می توانید دوش بگیرید. در یک هفته اول ورم بیضه طبیعی است و دلیل آب آوردن یا هیدروسل نمی باشد. از شب بعد از عمل مقاربت بلامانع می باشد.

ضمناً جهت دیدن فیلم میکروسرجری واریکوسل و لاپاراسکوپی واریکوسل فیلم های عمل جراحی دکتر کرمی را در زیر با توضیحات می بینید.

در صورت داشتن ناباروری و واریکوسل جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744-021 تماس بگیرید.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

 
4/5 - (136 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سحر جمعه ۲۲ تیر ۳( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  سلام همسرم نزدیک ۲۰ سال پیش عمل واریکوسل انجام داده و ما الان یک فرزند داریم ولی برای فرزند دوم به مشکل خوردیم آیا کسانی که این عمل را انجام میدهند صاحب یک فرزند میشوند؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۲ تیر ۳( 1 هفته پیش)
   خیر مرتبط نیست
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۲ تیر ۳( 1 هفته پیش)
   با سلام و احترام آزمایش آنالیز مایع منی انجام شود
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر محمدرضا سه شنبه ۱۹ تیر ۳( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید امروز غروب متوجه شدم که لکه سیاهی عین کبودی یا خون مردگی در دستگاه تناسلی خود شدم علت خاصی داره؟ راه درمانش چیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۹ تیر ۳( 2 هفته پیش)
   با سلام مجددا عکس هارو آپلود کنید
 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۲۳ خرداد ۳( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  سلام
  من 35 سالمه برای میل زیاد جنسی قرص سیپروترون استات خریدم و تازه دارم استفاده میکنم.
  متاهل هستم و همسرم میل جنسی کمی داره.
  در سایت ها خوندم بعضی ها 20 روز و بعضی ها بیشتر مصرف کردن و میل جنسی‌شان کلا از بین رفته.
  من میخام بدونم چقدر مصرف کنم میل جنسی کلا از بین نره.
  در ضمن به دلیل مسافرت قراره یک ماه از همسرم دور باشم حداقل میخام تو این یک ماه از میل جنسی راحت باشم و سرکوب باشه.
  در ضمن چند ماهه دیگه تصمیم داریم بچه دار بشیم.
  کلا استفاده نکنم یا یک هفته استفاده کنمو قطع کنم ؟
  ممنون از راهنماییتون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۳ خرداد ۳( 1 ماه پیش)
   مصرف خودسرانه دارو رو توصیه نمیکنم میتونید دو هفته فیناستراید ۵ میلی مصرف کنید
 • تصویر کاربر ابوالفضل چهارشنبه ۹ خرداد ۳( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 38 مشاهده پرسش
  باسلام و عرض وقت بخیر
  حدود 6 سال پیش متوجه واریکسل شدم و با انجام سونو گرافی و ازمایش اسپرم، دکتر اعلام کرد که گرید سه هست و اینکه آنالیز اسپرم هم مشکلی رو نشون نمیده
  در حال حاضر بنظرم بدتر شده شرایط واریکسل و اینکه قبلا فقط سمت چپ یود و در حال حاضر سمت راست هم درگیر شده و گاها درد خفیف و احساس سنگینی دارم
  در پیوست تصاویر آزمایش اسپرم مربوط به 6 سال پیش با شماره 1و2 و ازمایش اسپرم جدید با شماره 3 و 4 ارسال شد
  ممنون میشم مقایسه بفرمایید دو آزمایش رو و نظر خودتون رو در مورد تغییرات طی این سالها و اینکه با توجه به نتیجه آزمایش جدید آیا برای باروری مشکلی دارم یا خیر؟
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۹ خرداد ۳( 1 ماه پیش)
   نیاز به عمل ندارد مشکل ناباروری ندارید
 • تصویر کاربر زاهدی سه شنبه ۱ خرداد ۳( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 38 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب. من 41 ساله هستم و 1 ساله که ازدواج کردم و الان نزدیک به 4 ماه هست که اقدام کردیم برای بارداری ولی هیچ اتفاق مثبتی پیش نیامده. به پیشنهاد پزشک همسرم آزمایش اسپرموگرام انجام دادم ممنون میشم راهنمایی بفرمایید که نتیجه آزمایش به چه صورت هست و چه اقداماتی باید انجام بدم جهت باروری. سپاس گزارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱ خرداد ۳( 2 ماه پیش)
   همسرتون چند سالشونه؟
 • تصویر کاربر هدیه سه شنبه ۱ خرداد ۳( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من سه بار در شیش هفته و چهار هفته بارداری سقط داشتم تمام فاکتورهایی که مربوط به سلامت بارداری من بود انجام دادم و هیچ مشکلی ندارم فقط شوهرم حرکت و شکل اسپرم آنرمال داشت و در سونوگرافی واریکوسل تایید شد.قرص های تقویتی هم کمکی بهش نکرد دوباره سقط شد آیا با عمل کردن مشکل بچه دار شدن ما حل میشه ؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱ خرداد ۳( 2 ماه پیش)
   آخرین آزمایش مایع منی رو بفرستید
 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۲۳ اردیبهشت ۳( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 39 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام..
  بنده ۳۴ ساله هستم و بعد از ۳ سال اقدام ناموفق برای فرزندآوری و بخاطر واریکوسل گرید ۲ و ضعیف بودن اسپرم ها در حرکت(۹% ) و مقداری شکل ظاهری.. تقریبا ۱ ماه پیش عمل انجام دادم و روزانه دارم قرص اکتی اید مصرف میکنم، آیا با توجه به آزمایش پیوست، امکان بهبود و باروری هست؟ و اینکه الان بعد از گذشت ۱ ماه مشکلی برای انجام رابطه وجود نداره؟(چون اسپرم ها ناقص و ضعیف هستند ممکنه باعث تشکیل جنین ناقص یا مورد دار بشن؟ )..
  با تشکر..
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۳ اردیبهشت ۳( 2 ماه پیش)
   بله میتونید رابطه داشته باشید اسپرم های ناقص منجر به تشکیل جنین نمیشوند
 • تصویر کاربر طیب چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت ۳( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 40 مشاهده پرسش
  سلام وخسته نباشید خدمت شما
  بنده سه ماه پیش متوجه شدم فتق دوطرفه به طول ۷/5میلیمتر دارم .بعد یک ماه فهمیدم واریکوسل سمت چپ گرید ۳ دارم
  میخواستم بپرسم .هردو عمل همزمان انجام میشه .برای فتق درد ندارم .ولی درد واریکوسل اذیت میکنه .اگ بخوام عمل واریکوسل رو انجام بدم .چند روز بعد میشه عمل فتق رو انجام داد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت ۳( 2 ماه پیش)
   هر دو رو میشه باهم انجام داد
 • تصویر کاربر احمد چهارشنبه ۱۲ اردیبهشت ۳( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 38 مشاهده پرسش
  سلام۴۷سالدارم متاهل هستم.الان نزدیک ب دوماه هست ک در د وفشارواحساس مدفوع درمقعد دارم ک درد به دستگاه تناسلی میکشه باراه رفتن وتحرک بیشترمیشه کمردرد وآزردگی پشت ران هارادارم ک تامقعدمیشکه.هنگام نزدیکی وارضاع شدن حالت گرفتگی جلواسپرمم دارم.جهش ومقداراسپرم خیلی کم شده.ب دکتراولورژی مراجعه کردم با سونوگرافی گفت واریکسل دارم ک یکی۲.۶ویکی۲.۵هست ک نیاز ب عمل نداره وبادارو رفع میشع.وقرص سیکافارماپلاس دادولی بعد یک ماه مصرف هنوز خوب نشدم وهمون دردهارو دارم.سونوشکم ولگن هم انجام دادم گفتن همه چی نرماله.بیشتر درد وناراحتیم همین مقعدوبیضه هست.چکارکنم ب نظر شما جناب دکتر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۲ اردیبهشت ۳( 2 ماه پیش)
   با سلام و احترام خدمت شما همراه گرامی شما دچار التهاب پروستات هستید بیماری شما نیاز به درمان طولانی مدت و با عود بالا همراه میباشد کپسول تامسولوسین هر شب یک عدد افلوکساسین ۳۰۰ هر ۱۲ ساعت کپسول ملوکسیکام ۷/۵ هر ۱۲ ساعت و روزی نیم ساعت داخل لگن آب گرم بنشینید در صورت عود و تکرار علائم بعد از بهبودی مجددا دوره ی درمان تکرار شود
 • تصویر کاربر حیدر سه شنبه ۱۱ اردیبهشت ۳( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر
  پنج شش روز پیش عمل واریکوسل انجام دادم
  الان سوزش ادرار شدید دارم قبل از عمل هم داشتم
  علتش چی میتونه باشه؟ به عملی که انجام دادم ربط داره؟
  مشکل کلیه و اینا هم ندارم
  بعد از عمل هم یک طرف قسمتی که عمل شده سفت هستش
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۱ اردیبهشت ۳( 2 ماه پیش)
   سفتی تا سه ماه از بین خواهد رفت سوزش ممکنه بخاطر سونداژ یا تخلیه مثانه باشه
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

دوشنبه

تعطیل است

سه شنبه (مطب نیکان)

13:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 14:00

جستجو

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر