جواب همه سوالات شما راجع به واریکوسل

 اگر بعد از 12 الی 18 ماه اقدام به باروری مؤثر و داشتن روابط جنسی منظم و بدون جلوگیری از زوجین بچه دار نشوند باید از نظر علت ناباروری بررسی شوند.

آقای علی 28 ساله و خانم زهرا 22 ساله که از 4 سال پیش ازدواج کرده اند و از دو سال پیش بدون استفاده از وسایل جلوگیری اقدام به باروری کرده اند و بچه دار نمی شوند، برای پیگیری مشکل شان به مطب دکتر کرمی مراجعه نموده اند که سوالات و جواب دکتر کرمی را در رابطه با مشکل ناباروری زوجین نامبرده مرور می کنیم:

سوال: بعد از اقدام به باروری و بدون استفاده از جلوگیری چند مدت باید صبر کرد و یا چند مدت اگر بچه دار نشویم طبیعی است؟

دکتر کرمی: اگر بعد از 12 الی 18 ماه اقدام به باروری مؤثر و داشتن روابط جنسی منظم و بدون جلوگیری از زوجین بچه دار نشوند باید از نظر علت ناباروری بررسی شوند.

زهرا: چه زمانی برای اقدام به باروری در طول ماه مناسب است؟

دکتر کرمی: 2 فاکتور در اقدام به باروری بسیار مهم می باشد:

1- باید روابط جنسی منظم و موفق داشته باشند.

2- بهترین زمان اقدام به باروری زمان تخمک گذاری خانم ها می باشد و لذا بهترین زمان دهمین روز تا بیستمین روز بعد از قطع عادت ماهانه می باشد و اوج تخمک گذاری در روزهای 15-20 می باشد و لذا زوجین باید در این فاصله یک الی دو شب در میان رابطه جنسی باید داشته باشند.

ناباروری زوجین

علی: اگر بعد از مدت ذکر شده بچه دار نشدیم چکار باید کرد؟

دکتر کرمی: باید به پزشک ارولوژی و متخصص زنان مراجعه نمایید. علت ناباروری 40 درصد منشاء زنانه و 40 درصد منشاء مردانه و 20 درصد منشاء مشترک می باشد و لذا هم زن و هم مرد باید بررسی شوند .

زهرا: چه عللی باعث ناباروری با منشاء زنانه می شود؟

دکتر کرمی: کم کاری تخمدان ها، چسبندگی لوله های تخمدان ها، رحم دوشاخه و مشکل دار، سابقه شیمی درمانی، اختلالات هورمونی زنانه و خونریزی های نامنظم، بیماری های تیروئیدی و چاقی مفرط خانم ها و کیست های متعدد و بزرگ تخمدان ها از علل شایع ناباروری زنانه می باشد.

علی: علل ناباروری با منشاء مردان کدامند؟

دکتر کرمی: شایعترین علت ناباروری با منشاء مردان که خوشبختانه قابل درمان می باشد وجود واریکوسل است. ولی کم کاری غده فوق کلیه، بیضه های نزول نکرده، کم کاری بیضه ها و سلول های نطفه ساز و یا آسیب آنها با شیمی درمانی و رادیوتراپی، چسبندگی لوله های منی بر، بستن لوله های منی بر با جراحی و مصرف زیاد سیگار، الکل، اختلالات در نعوظ و انزال زودرس و عدم داشتن سکس موفق می تواند از علل شایع ناباروری بامنشاء مردان باشند.

واریکوسل

علی: می توانید درباره واریکوسل بیشتر توضیح دهید؟

دکتر کرمی: علت ایجاد واریکوسل مشخص نیست و 20 درصد مردان مادرزادی واریکوسل دارند. در بیماری واریکوسل دریچه های لانه کبوتری سیاهرگ ها خراب می شوند و لذا برگشت خون سیاهرگی از بیضه ها مختل می شود و باعث می شود که رگ های طناب بیضه گشاد شده و مثل یک کیسه کرم برجسته به نظر برسند. این اختلال در برگشت خون باعث اختلال در سلول های نطفه ساز بیضه شده و باعث می شود که نطفه هایی تولید شود که شکل غیرطبیعی دارند، حرکت آنها مختل است و تعداد شان کم شده و لذا این افراد قادر به نعوظ و بارور کردن تخمک زنانه نبوده و باعث ناباروری می شود.

واریکوسل در 90 درصد مواقع در بیضه چپ دیده می شود.

علی: درمان واریکوسل چگونه است؟

دکتر کرمی: تنها راه قطعی درمان واریکوسل بستن رگ های خراب شده به روش جراحی است و بهترین نوع عمل آن میکروسرجری می باشد که در آن رگ های خراب را زیر دستگاه میکروسکوپی و با بزرگ نمائی مشخص و می بندیم.

زهرا: بعضی ها درمان های دارویی و زالو درمانی و غذایی را نیز در درمان واریکوسل مؤثر می دانند از نظر علمی، نظر شما چیست؟

دکتر کرمی : همچنانکه عرض کردم در بیماری واریکوسل سیاهرگ های بیضه خراب می شوند و لذا قطعی ترین درمان بستن رگ ها ی خراب به روش جراحی است و لذا زالودرمانی کاملاً اشتباه و خرافی و در کتاب های معتبر پزشکی و مراکز پزشکی در دنیا اصلاً جایگاهی ندارد و توصیه نمی شود.

علی: آیا عمل واریکوسل 100 درصد در باروری موثر است؟

دکتر کرمی: بر اساس آمارهای ثابت شده دارو 5 درصد و عمل جراحی 50-60 درصد یعنی 10 برابر دارو درمانی عمل جراحی باعث موفقیت و افزایش کیفیت اسپرم و بهبود باروری می گردد.

ناباروری

زهرا: بعد از چند مدت اثرات موفقیت آمیز عمل جراحی مشخص می شود؟

دکتر کرمی: 6 ماه بعد از عمل جراحی اوج درصد موفقیت جراحی واریکوسل خود را نشان می دهد.

علی: بهترین روش جراحی واریکوسل کدام است؟

دکتر کرمی: عمل میکروسرجری و لاپاراسکوپی دو روش ارجح امروزی درمان واریکوسل می باشد که هر دو به صورت سرپایی و بدون بستری انجام می شود و باعث برش کمتر با درد کم و مرخصی سریع و بدون بستری در بیمارستان انجام می شوند.

اینجانب روش میکروسرجری را به صورت روزمره برای بیمارانم و به صورت سرپائی انجام می دهم و با رضایت زیاد بیماران همراه می باشد.

 

عوارض عمل واریکوسل چیست؟

عوارض احتمالی عمل جراحی واریکوسل آب آوردن بیضه یا هیدروسل و کوچک شدن احتمالی بیضه بعلت آسیب به شریان آن می باشد که خوشبختانه در روش میکروسرجری و لاپاراسکوپی درصد آنها بسیار پایین است.

پیگیری بعد از عمل بیماران چگونه است؟

این عمل به صورت سرپایی انجام می شود و 3 ساعت بعد از عمل بیمار به خانه بر می گردد و 24 ساعت بعد پانسمان کوچک را برداشته و دوش می گیرید و من توصیه می کنم که

1) یک هفته در خانه استراحت نسبی داشته باشید

2) بیخودی سرپا نایستید 3) 24-48 ساعت با حوله سرد زیر بیضه آن را بالا نگاه دارید تا ورم آن کم شود.

فردای روز عمل می توانید دوش بگیرید. در یک هفته اول ورم بیضه طبیعی است و دلیل آب آوردن یا هیدروسل نمی باشد. از شب بعد از عمل مقاربت بلامانع می باشد.

ضمناً جهت دیدن فیلم میکروسرجری واریکوسل و لاپاراسکوپی واریکوسل فیلم های عمل جراحی دکتر کرمی را در زیر با توضیحات می بینید.

در صورت داشتن ناباروری و واریکوسل جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744-021 تماس بگیرید.

 

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

جواب همه سوالات شما راجع به واریکوسل
3.8 (76.67%) 6 رای

سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم
 • تصویر کاربر س شنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۷ ۲۳:۵۲( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر.
  آیا کسی که مبتلا به واریکوسل شده، دردو سوزش هم در بیضه ها احساس می کند؟!

  علت وجود درد و سوزش بیضه ها و همچنین درد در پهلوها چی میتونه باشه؟

  ممنون از راهنماییتون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۷ ۱۳:۳۷( 1 هفته پیش)
 • تصویر کاربر محمدحسین چهارشنبه ۱۴ شهریور ۱۳۹۷ ۱۸:۴۴( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام وعرض ادب خدمت شما...37سال سن دارم سال 92عمل واریکوسل انجام دادم وبعدازیک سال وضعیت اسپرمم نرمال شدولی بارداری صورت نگرفت الان مدت یکسال است که دوباره وضعیت اسپرمم بدشدخواستم ببینم مشکل چیه سونوگرافی انجام دادم گفت عودواریکوسل ندارید

  درضمن مشکل زودانزالی هم دارم شایدکمترازیک دقیقه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۷ ۰۹:۵۵( 1 هفته پیش)
   درمان زود انزالی بیشتر تمرین رفتار درمانی تاخیر است
 • تصویر کاربر محمدحسین چهارشنبه ۱۴ شهریور ۱۳۹۷ ۱۸:۴۲( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام وعرض ادب خدمت شما...37سال سن دارم سال 92عمل واریکوسل انجام دادم وبعدازیک سال وضعیت اسپرمم نرمال شدولی بارداری صورت نگرفت الان مدت یکسال است که دوباره وضعیت اسپرمم بدشدخواستم ببینم مشکل چیه سونوگرافی انجام دادم گفت عودواریکوسل ندارید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۷ ۰۹:۵۳( 1 هفته پیش)
   از نظر من عود نيست
 • تصویر کاربر امین دوشنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۷ ۱۹:۰۱( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام، وقت بخیر
  من دارای واریکوسل گرید 3 در بیضه سمت چپ هستم و نتایج سونوگرافی و ازمایش اسپرم رو در پیوست براتون ارسال می کنم. میخاستم نظر شما رو بدونم با توجه به اینکه 29 ساله و مجرد هستم نیاز به عمل جراحی دارم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۷ ۱۰:۲۰( 2 هفته پیش)
   بیایید معاینه02122642744
 • تصویر کاربر مسعود دوشنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۷ ۰۷:۴۰( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر...
  ببخشید من پنج روز پیش عمل واریکوسل اگبه روش میکروسکوپ انجام دادم و حالا بیضه من کمی بعد کرده...و گاهی کوچک میشود...علت چیست؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۷ ۰۹:۵۳( 2 هفته پیش)
   طبیعی است
 • تصویر کاربر بهروز چهارشنبه ۷ شهریور ۱۳۹۷ ۰۱:۵۵( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید من یه سوال داشتم بنده واریکوسل شدید دارم بیضه سمت چپ آزمایش دادم و گفتن که آزمایش خوب هستش و مشکلی نداره ولی واریکوسل شدید دارم و بیضه سمت چپ کمی کوچک شده آیا عمل کردن ضروری هستش من مجردم
  مرسی
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۹ شهریور ۱۳۹۷ ۱۴:۱۸( 3 هفته پیش)
 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۵ شهریور ۱۳۹۷ ۱۰:۳۷( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما دکتر عزیز
  من سال 90 جراحی واریکوسل دو طرف انجام دادم سمت چپ گرید3 و سمت راست گرید 2 .
  الان بعد از سه سال ازدواج بچه دار نمیشم آزمایش اسپرم انجام دادم حرکتشون خوب نیست رفتم سونو انجام دادم دوباره واریکوسل دارم سمت چپ گرید 3 و سمت راست گرید 2 خواستم راهنمایی کنید که دوباره به جراحی نیاز دارم در ضمن میخوام بیام تهران از نزدیک شما رو ببینم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۹ شهریور ۱۳۹۷ ۱۴:۱۰( 3 هفته پیش)
 • تصویر کاربر مصطفی یکشنبه ۴ شهریور ۱۳۹۷ ۲۳:۰۷( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سوال قبل : با سلام . من واریکوسل چپ داشتم عمل کردم (البته راست هم بود که خفیف بود و عمل نکردم) علایم بهتر شد . بعد رفتم از حجامت و سه مرحله زالو درمانی برای درمان قطعی راست و چپ استفاده کردم. الان احساس میکنم واریکوسل راست بزرگتر شده و میل جنسی خیلی خیلی کم شده. مثلا قبلا حالت عادی که نشسته بودم میل جنسی داشتم (البته قبلا مبتلا به استمنا (روزی دو سه بار) بودم شاید دلیل میل جنسی زیاد این بوده .شاید قبلا مشکل داشتم . نمیدونم) ولی مشکل نعوظ ندارم. لطفا راهنمایی بفرمایید. هنوز به دکتر مربوطه نشون ندادم (این میل جنسی کم از زمان گذاشتن زالو روی بیضه شروع شده )

  جدید : همانطور که خواسته بودین سونوگرافی بیضه و آزمایش اسپرم و آزمایش هورمون جهت تشخیص علت میل جنسی کم پیوست شده است.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۹ شهریور ۱۳۹۷ ۱۴:۰۹( 3 هفته پیش)
  2. تصویر کاربر مصطفی جمعه ۹ شهریور ۱۳۹۷ ۲۳:۲۳( 3 هفته پیش)
   همین؟ الان من مشکل روحی روانی به هیچ عنوان ندارم، الان که میل جنسی پایینه چیکار باید بکنم برگرده به قبل. اگه دارویی چیزی هست بفرمایید. نزدیک متاهل شدنم هست.مشکل چطوری برطرف میشه؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۷ ۰۹:۲۳( 2 هفته پیش)
   دكتر غدد برويد
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر رضا یکشنبه ۴ شهریور ۱۳۹۷ ۱۲:۳۸( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و وقت بخیر
  آقای دکتر من ۳ سال پیش عمل جراحی واریکوسل بیضه چپ کردم( گرید۳ شدید) قبل جراحی بیضه راستم اندازش کوچیک شده بود . دکترم گفت یکم کوچیک شده ولی اندازش نرماله . تا اینکه پارسال اومده بودم خدمت شما . چون دکترم گفته بود دوباره عود کرده . شما گفتین طبیعیه و عود نکرده . من فقط میخوام بدونم امکان داره بیضه راست یا چپم بازم کوچیک شه؟ کلا انگار بیضه ها ضعیف شدن . درسته الان اندازه بیضه راستم نرماله ولی قبلا بزرگتر بود . واسه همین ذهنم رو درگیر کرده . جسارتا عکسای بیضه رو فرستادم واستون . ممنون از لطفتون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۹ شهریور ۱۳۹۷ ۱۴:۰۶( 3 هفته پیش)
 • تصویر کاربر آرمین جمعه ۲ شهریور ۱۳۹۷ ۱۴:۵۶( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و عرض احترام
  نتایج آزمایشات و سونوگرافی ارسال می گردد.
  من و همسرم 36 ساله هستیم. با توجه به اینکه آزمایشات خانم مشکلی نداشته و ۷ ماه اقدام بارداری بی نتیجه بوده، آیا صد در صد عمل واریکوسل ضروری است؟
  در سونوگرافی بیضه چپ واریکوسل گرید ۳ و راست گرید ۱ نشان می دهد، آیا عمل برای دو طرف لازم است؟
  کدام پزشک در شیراز و کدام بیمارستان را پیشنهاد می دهید؟
  با تشکر فراوان
  1. تصویر کاربر آرمین دوشنبه ۵ شهریور ۱۳۹۷ ۱۵:۳۷( 4 هفته پیش)
   با سلام و عرض احترام
   من منتظر پاسخ هستم
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۹ شهریور ۱۳۹۷ ۱۳:۴۳( 3 هفته پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر مسعود شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷ ۰۲:۲۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  من واریکوسل دارم
  پوست بیضه هم شل شده بیضه سمت چپم احساس میکنم کوچیکتر شده.
  درد و ورم نداره.
  باید چیکار کنم؟؟؟
  موقع جنوب شدن داخل اسپرم هام تیکه های ژله ای دیده میشه.
  میخوام بدونم عقیم شدم یا ن؟؟؟
  اصلا نمیتونم دکتر برم هم ترس دارم هم روم نمیشه
  لطفا کمک کنین
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷ ۱۱:۳۹( 1 ماه پیش)
 • تصویر کاربر سینا پنجشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۷ ۱۳:۱۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام واحترام
  من 21 سال دارم و 3 سال پیش سمت چپ گرید3 عمل کردم که الان عود کرده و بیضه راستم هم کمی درگیر شده است و یک موضوع خیلی من را ازار می دهد. این که ایا این واریکوسل میتواند باعث تحلیل رفتن و کوچک شدن بیضه من و یا اختلالات هورمونی و یا بی میلی جنسی شود؟ . در این صورت چه راهی برای تشخیص این موضوع وجود دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷ ۱۱:۳۵( 1 ماه پیش)
 • تصویر کاربر کامیار دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷ ۲۳:۵۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام واحترام دکتر بنده طبق مراجعاتی که شهرستان به پزشک داشتم گفتن که واریکوسل دارم اما با توجه به اینکه مقداری خجالتی هستم نتونستم ازمایش اسپرمو انجام بدم و اونجا بمن گفتن که بدون ازمایش نمیشه عمل کرد ایا واقعا همینطور هست وازمایش در نحوه انجام عمل تاثیری داره؟ضمنا طبق سونوگرافی نوشته شده که نواحی اکوفری توبولار متعدد به قطر4تا55mm مشهود است این به معنای واریکوسل شدید هست اصلا؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷ ۰۸:۵۸( 1 ماه پیش)
 • تصویر کاربر جابر یکشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۷ ۱۶:۲۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  سال 95 قسمت بالای مثانم و بیضه چپم کمی درد گرفت.رفتم دکتر دکتر معاینه کرد و گفت واریکوسل نداری و این مدل بیضعه طبیعی هست.
  از اون وقت همین چند وقت پیش به همون صورت بوده ولی اخیرا بیضعه چپم هم خیلی کوچیک تر شده نصبت سمت راست و هم پایین و غقب تر رفته و کلی هم رگ جمع شده بالاش
  هیچ دردی ندارم و تمام کارهامو میتونم مثل سابق انجام بدم
  ولی اکثر اوقات بیضه ها حالت جمع شده دارن
  عکس رو آپلود میکنم براتون لطفا جوابمو بدید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷ ۰۸:۵۲( 1 ماه پیش)
   از نظر من مشكلي نيست
 • تصویر کاربر پرستو شنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۷ ۰۸:۳۶( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  خاستگاری دارم که که دو سال و نیم ازم کوچکتره و 26 سالشه و وواریکوسل و تالاسمی مینور داره.
  جواب ازمایشش رو پیوست فرستادم. به نظرتون برای بچه دار شدنش مشکلی هست؟
  میگ با طب سنتی درمان میکنه و بعد ارزدواج اگر بچه دار نشد عمل میکنه .
  این اختلاف سنی برای زمان لازم برای بچه دار شدن مشکلی پیش نمیاره؟
  1. تصویر کاربر پرستو شنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۷ ۱۴:۲۹( 1 ماه پیش)
   سلام
  2. تصویر کاربر پرستو شنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۷ ۱۴:۳۳( 1 ماه پیش)
   دکتر بیزحمت مدارکو نگاه میکنید
  3. تصویر کاربر پرستو شنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۷ ۱۴:۳۴( 1 ماه پیش)
   براتون ایمیل کردم اینجا نمیدونم چرا بارگذاری نمیشه
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷ ۰۸:۲۱( 1 ماه پیش)
   ازمايش خوب وقابل قبول است منعي براي از واج نيست
  5. نمایش سایر 3 پاسخ