جواب همه سوالات شما راجع به واریکوسل

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
در این مقاله مطالعه می‌کنید:

آقای علی 28 ساله و خانم زهرا 22 ساله که از 4 سال پیش ازدواج کرده اند و از دو سال پیش بدون استفاده از وسایل جلوگیری اقدام به باروری کرده اند و بچه دار نمی شوند، برای پیگیری مشکل شان به مطب دکتر کرمی مراجعه نموده اند که سوالات و جواب دکتر کرمی را در رابطه با مشکل ناباروری زوجین نامبرده مرور می کنیم:

سوال: بعد از اقدام به باروری بدون استفاده از وسایل جلوگیری، چند مدت باید صبر کرد و یا چند مدت اگر بچه دار نشویم طبیعی است؟

دکتر کرمی: اگر بعد از 12 الی 18 ماه اقدام به باروری مؤثر و داشتن روابط جنسی منظم و بدون جلوگیری از زوجین بچه دار نشوند باید از نظر علت ناباروری بررسی شوند.

در ادامه بقیه سوالات این زوجین از پروفسور حسین کرمی را مرور می کنیم.

چه زمانی برای باردار شدن مناسب است؟

دکتر کرمی: 2 فاکتور در اقدام به باروری بسیار مهم می باشد:

 • باید روابط جنسی منظم و موفق داشته باشید.
 • بهترین زمان اقدام به باروری زمان تخمک گذاری خانم ها می باشد و لذا بهترین زمان دهمین روز تا بیستمین روز بعد از قطع عادت ماهانه می باشد و اوج تخمک گذاری در روزهای 15-20 می باشد و لذا زوجین باید در این فاصله یک الی دو شب در میان رابطه جنسی داشته باشند.

ناباروری زوجین

اگر بعد از مدت ذکر شده بچه دار نشدیم چکار باید کرد؟

دکتر کرمی: باید به پزشک ارولوژی و متخصص زنان مراجعه نمایید. علت ناباروری 40 درصد منشاء زنانه و 40 درصد منشاء مردانه و 20 درصد منشاء مشترک دارد و لذا هم زن و هم مرد باید بررسی شوند.

چه عللی باعث ناباروری با منشاء زنانه می شود؟

دکتر کرمی: کم کاری تخمدان ها، چسبندگی لوله های تخمدان ها، رحم دوشاخه و مشکل دار، سابقه شیمی درمانی، اختلالات هورمونی زنانه و خونریزی های نامنظم، بیماری های تیروئیدی و چاقی مفرط خانم ها و کیست های متعدد و بزرگ تخمدان ها از علل شایع ناباروری زنانه می باشد.

علل ناباروری با منشاء مردان کدامند؟

دکتر کرمی: شایعترین علت ناباروری با منشاء مردان که خوشبختانه قابل درمان می باشد وجود واریکوسل است. ولی کم کاری غده فوق کلیه، بیضه های نزول نکرده، کم کاری بیضه ها و سلول های نطفه ساز و یا آسیب آنها با شیمی درمانی و رادیوتراپی، چسبندگی لوله های منی بر، بستن لوله های منی بر با جراحی و مصرف زیاد سیگار، الکل، اختلالات در نعوظ و انزال زودرس و عدم داشتن سکس موفق می تواند از علل شایع ناباروری بامنشاء مردان باشند.

واریکوسل

علت ایجاد واریکوسل در مردان چیست؟

دکتر کرمی: علت ایجاد واریکوسل مشخص نیست و 20 درصد مردان مادرزادی واریکوسل دارند. در بیماری واریکوسل دریچه های لانه کبوتری سیاهرگ ها خراب می شوند و لذا برگشت خون سیاهرگی از بیضه ها مختل می شود و باعث می شود که رگ های طناب بیضه گشاد شده و مثل یک کیسه کرم برجسته به نظر برسند. این اختلال در برگشت خون باعث اختلال در سلول های نطفه ساز بیضه شده و باعث می شود که نطفه هایی تولید شود که شکل غیرطبیعی دارند، حرکت آنها مختل است و تعداد شان کم شده و لذا این افراد قادر به نعوظ و بارور کردن تخمک زنانه نبوده و باعث ناباروری می شود.

واریکوسل در 90 درصد مواقع در بیضه چپ دیده می شود.

درمان واریکوسل چگونه است؟

دکتر کرمی: تنها راه قطعی درمان واریکوسل بستن رگ های خراب شده به روش جراحی است و بهترین نوع عمل آن میکروسرجری می باشد که در آن رگ های خراب را زیر دستگاه میکروسکوپی و با بزرگ نمائی مشخص و می بندیم.

آیا درمان های دارویی و زالو درمانی در درمان واریکوسل موثرند؟

دکتر کرمی : همچنانکه عرض کردم در بیماری واریکوسل سیاهرگ های بیضه خراب می شوند و لذا قطعی ترین درمان بستن رگ ها ی خراب به روش جراحی است و لذا زالودرمانی کاملاً اشتباه و خرافی و در کتاب های معتبر پزشکی و مراکز پزشکی در دنیا اصلاً جایگاهی ندارد و توصیه نمی شود.

عمل واریکوسل چند درصد جواب میدهد؟

دکتر کرمی: بر اساس آمارهای ثابت شده دارو 5 درصد و عمل جراحی 50-60 درصد، یعنی 10 برابر دارو درمانی عمل جراحی باعث موفقیت و افزایش کیفیت اسپرم و بهبود باروری می گردد. از این رو درصد زیادی از زوج ها می توانند نتایج موفقیت آمیز بارداری بعد از عمل واریکوسل را تجربه کنند.

ناباروری

بعد از چند مدت اثرات موفقیت آمیز عمل واریکوسل مشخص می شود؟

دکتر کرمی: 6 ماه بعد از عمل جراحی اوج درصد موفقیت جراحی واریکوسل خود را نشان می دهد و درصد زیادی از زوجین بارداری بعد از عمل واریکوسل را تجربه می کنند.

بهترین روش جراحی واریکوسل کدام است؟

دکتر کرمی: عمل میکروسرجری و لاپاراسکوپی دو روش ارجح امروزی درمان واریکوسل می باشد که هر دو به صورت سرپایی و بدون بستری انجام می شود و باعث برش کمتر با درد کم و مرخصی سریع و بدون بستری در بیمارستان انجام می شوند.

اینجانب روش میکروسرجری را به صورت روزمره برای بیمارانم و به صورت سرپائی انجام می دهم و با رضایت زیاد بیماران همراه می باشد.

عوارض عمل واریکوسل چیست؟

عوارض احتمالی عمل جراحی واریکوسل آب آوردن بیضه یا هیدروسل و کوچک شدن احتمالی بیضه بعلت آسیب به شریان آن می باشد که خوشبختانه در روش میکروسرجری و لاپاراسکوپی درصد آنها بسیار پایین است.

پیگیری بعد از عمل بیماران چگونه است؟

این عمل به صورت سرپایی انجام می شود و 3 ساعت بعد از عمل بیمار به خانه بر می گردد و 24 ساعت بعد پانسمان کوچک را برداشته و دوش می گیرید و من توصیه می کنم که

 • یک هفته در خانه استراحت نسبی داشته باشید
 • بیخودی سرپا نایستید 3) 24-48 ساعت با حوله سرد زیر بیضه آن را بالا نگاه دارید تا ورم آن کم شود.

فردای روز عمل می توانید دوش بگیرید. در یک هفته اول ورم بیضه طبیعی است و دلیل آب آوردن یا هیدروسل نمی باشد. از شب بعد از عمل مقاربت بلامانع می باشد.

ضمناً جهت دیدن فیلم میکروسرجری واریکوسل و لاپاراسکوپی واریکوسل فیلم های عمل جراحی دکتر کرمی را در زیر با توضیحات می بینید.

در صورت داشتن ناباروری و واریکوسل جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744-021 تماس بگیرید.

 

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر امانی شنبه ۲۰ شهریور ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  سلام. آقای دکتر
  بنده ۲ بار آزمایش اسپرم دادم (به فاصله یک هفته و هردو در یک آزمایشگاه)نتایج نشون داد که تعداد اسپرم کامل و کافی بود ولی کم تحرکی اسپرم دارم.
  نتیجه سونوگرافی و معاینه پزشک اورولوژ هم این شد که در هردو بیضه ام واریکوسل دارم و باید عمل جراحی بشه (طبق نظر یک پزشک اورولوژ).
  نتایج و مدارک خدمتتان ارسال میشه.
  سوالم اینه که با توجه به نتایج آزمایشات من، نیاز به عمل جراحی قطعیه؟اگه عمل نکنم چه عوارضی میتونه داشته باشه؟
  و اینکه کم تحرکی اسپرم به دلیل همین واریکوسل هستش و بعد از عمل، برطرف میشه؟ و صاحب فرزند میشم
  آقای دکتر، طب سنتی زالو درمانی رو توصیه میکنه و چندنفر هم میگن ما گرید ۳ واریکوسل داشتیم که با گیاه داوریی و زالو درمانی خوب شد، شما نظرتون چیه؟
  ممنون میشم اگه پاسخ کامل بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۰ شهریور ۰( 1 ماه پیش)
   واریکوسل درجه 3 دارید و بهتره جراحی بشه
 • تصویر کاربر Mm یکشنبه ۲۱ شهریور ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 107 مشاهده پرسش
  آیا مشکلم حل میشه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۰ شهریور ۰( 1 ماه پیش)
   3 ماه دارو مصرف کنید امکان باروری طبیعی هست
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۰ شهریور ۰( 1 ماه پیش)
   مولتی ویتامین WELLMAN برای آقا و مولتی ویتامین WELLWOMAN برای خانم پودر اندروفرتی هر ۱۲ ساعت
  3. تصویر کاربر Mm شنبه ۲۰ شهریور ۰( 1 ماه پیش)
   سلام خسته نباشید دکتر بهم گفت باید عمل کنی بعد یه دکتر دیگه گفت عمل نمیخواد
  4. تصویر کاربر Mm شنبه ۲۰ شهریور ۰( 1 ماه پیش)
   نیاز ب عمل هست یا ن
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۱ شهریور ۰( 1 ماه پیش)
   یک‌ دوره دارو بخورید و اگه بهتر نشدید عمل کنید
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر احمد شنبه ۲۳ مرداد ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 39 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام ...بنده جوانی 28ساله هستم مجرد بدون هیچ دردی سونوگرافی و آزمایش اسپرم هم انجام دادم به نظر شما بزرگوار من چیکار کنم ؟ فقط کمی احساس سنگینی در بیضه چپ دارم و بیضه هام نامتقارن هستن پیش چندین پزشک رفتم و نظرات مختلفی هم شنیدم به نظر شما من چکار کنم آیا واریکوسل من شدید هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۳ مرداد ۰( 2 ماه پیش)
   فعلا نیاز به اقدامی نیست
 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۴ مرداد ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 40 مشاهده پرسش
  سلام بنده دو سال ازدواج کردم بچه دار نمیشم الان من عکس سونو و ازمایش براتون میفرستم ببینید نیاز ب عمل دارم یا ن کجا برم عمل کنم مال استان سیستان و بلوچستان هستم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۴ مرداد ۰( 2 ماه پیش)
   باید از نزدیک معاینه بشید و در صورتی که واریکوسل در معاینه هم گزارش بشه نیاز به جراحی هست دکتر موحد در زاهدان رو توصیه میکنم
 • تصویر کاربر .... سه شنبه ۲۲ تیر ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 59 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر . من مجرد هستم و متاسفانه بعضی مواقع که خیلی تحریک میشم و با خودم ور میرم بیضه ها و زیر شکم سمت راست درد میگیره که به کشاله ران میزنه و بعضی مواقع حتی کلیه همون سمت و یا هر دو کلیه ام میزنه. میخوایتم دلیلش رو بدونم و اینکه ممکنه خطرناک باشه؟ آیا درمان داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۲ تیر ۰( 3 ماه پیش)
   در زمان تحریک بروز چنین دردهایی طبیعی هست
 • تصویر کاربر M.m سه شنبه ۲۲ تیر ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 102 مشاهده پرسش
  روی بیضه تعداد،3تا 4عدد زخم کوچک هست،که درد ،سوزش و عفونت نداره،زخمها الان کوچیک شده،طوری که بعضی ها مشخص نیست،رابطه جنسی داشتم و همسرم توسط پزشک زنان معاینه شد،عفونت ، زگیل و تبخال نداشت،عکس از بیضه رو به پزشک متخصص زنان نشون دادم،گفتن زگیل نیست و ممکنه در اثر تعریق بوجود آمده باشه،لطفا راهنماییم کنید که آیا ممکنه تبخال تناسلی یا زگیل باشه؟متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۲ تیر ۰( 3 ماه پیش)
   عکس ارسال نشده،مجدد ارسال کنید
 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۲۰ تیر ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 69 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و احترام خدمت دکتر کرمی عزیز
  من ۳۳ ساله هستم مجردم و تازه نامزد کردم به تازگی بعد از اینکه البته فقط یکبار درد در بیضه چپ داشتم که اونم بعد از یکی دو روز خود به خود خوب شد دکتر ارولوژی رفتم که واریکوسل تشخیص دادن که سونو و آنالیز اسپرم نوشتن .دوتاشو انجام دادم که عکسش براتون ارسال کردم.فقط اینکه این موضوع خواب و خوراکو ازم گرفته ازتون خواهش میکنم آقای دکتر راهنماییم کنین چکار کنم آیا با توجه به آزمایشاتم نیازه عمل کنم و اینکه قبل یا بعد از ازدواج باشه؟ممنونم از محبتتون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۰ تیر ۰( 3 ماه پیش)
   با توجه به آزمایش اسپرمتون بهتره جراحی واریکوسل انجام بدید
 • تصویر کاربر حسن جمعه ۱۸ تیر ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 64 مشاهده پرسش
  من ۵ ماهه واریکوسل دو طرفه کردم اما الان اسپرمم ضعیف تر از قبل شده چی کار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۸ تیر ۰( 3 ماه پیش)
   برای گرفتن نوبت عمل به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر آرام جمعه ۱۸ تیر ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 51 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید آقای دکتر بنده 33 سالمه از دوران مجردی واریکسل داشتم ولی بعد از ازرواج بدون مشکل بچه دار شدم بعد از 5 سال مجدداً اقدام کردم بی نتیجه بود همسر کاملا قبل اقدام به بارداری تمام چکاپ و آمادگی کامل رو داشتن الان بنده باید مراجعه کنم برای مشکلم یا نه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۸ تیر ۰( 3 ماه پیش)
   باید سونوگرافی مجدد انجام بدید و بعد برای معاینه مراجعه کنید
 • تصویر کاربر محسن یکشنبه ۱۳ تیر ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 49 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر،وقتتون به خیر
  در عکس ضمیمه شده به صورت شماتیک ،نحوه قرارگیری بیضه ها را وقتی کیسه بیضه سفت شده را کشیدم ، بیضه سمت راست عمودی قرار میگیره ولی بیضه چپ جلوتر از آن یکی و مایل (نه عمودی) قرار گرفته،ایا این طرز قرارگیری طبیعی هستش یا خیر؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۳ تیر ۰( 3 ماه پیش)
   اگر درد ندارید طبیعی هست و خطری نداره
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

افراد مبتلا به بیماری های کلیوی و بیماری های مزمن دیگر، بیشتر در معرض خطر ابتلا به…
تحقیقات نشان داده است که درماتیت اسکروتال نوعی عفونت پوستی غیر مسری است که دستگاه تناسلی مردان،…
نقش بیضه ها در بدن، تولید و ذخیره سازی اسپرم است. اما عواملی مانند سیگار کشیدن و…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه

17:00 - 21:00

یکشنبه

16:00 - 21:00

دوشنبه

17:00 - 21:00

سه شنبه

16:00 - 21:00

پرسش از دکتر