جواب همه سوالات شما راجع به واریکوسل

آقای علی 28 ساله و خانم زهرا 22 ساله که از 4 سال پیش ازدواج کرده اند و از دو سال پیش بدون استفاده از وسایل جلوگیری اقدام به باروری کرده اند و بچه دار نمی شوند، برای پیگیری مشکل شان به مطب دکتر کرمی مراجعه نموده اند که سوالات و جواب دکتر کرمی را در رابطه با مشکل ناباروری زوجین نامبرده مرور می کنیم:

سوال: بعد از اقدام به باروری بدون استفاده از وسایل جلوگیری، چند مدت باید صبر کرد و یا چند مدت اگر بچه دار نشویم طبیعی است؟

دکتر کرمی: اگر بعد از 12 الی 18 ماه اقدام به باروری مؤثر و داشتن روابط جنسی منظم و بدون جلوگیری از زوجین بچه دار نشوند باید از نظر علت ناباروری بررسی شوند.

در ادامه بقیه سوالات این زوجین از پروفسور حسین کرمی را مرور می کنیم.

چه زمانی برای باردار شدن مناسب است؟

دکتر کرمی: 2 فاکتور در اقدام به باروری بسیار مهم می باشد:

 • باید روابط جنسی منظم و موفق داشته باشید.
 • بهترین زمان اقدام به باروری زمان تخمک گذاری خانم ها می باشد و لذا بهترین زمان دهمین روز تا بیستمین روز بعد از قطع عادت ماهانه می باشد و اوج تخمک گذاری در روزهای 15-20 می باشد و لذا زوجین باید در این فاصله یک الی دو شب در میان رابطه جنسی داشته باشند.

ناباروری زوجین

اگر بعد از مدت ذکر شده بچه دار نشدیم چکار باید کرد؟

دکتر کرمی: باید به پزشک ارولوژی و متخصص زنان مراجعه نمایید. علت ناباروری 40 درصد منشاء زنانه و 40 درصد منشاء مردانه و 20 درصد منشاء مشترک دارد و لذا هم زن و هم مرد باید بررسی شوند.

چه عللی باعث ناباروری با منشاء زنانه می شود؟

دکتر کرمی: کم کاری تخمدان ها، چسبندگی لوله های تخمدان ها، رحم دوشاخه و مشکل دار، سابقه شیمی درمانی، اختلالات هورمونی زنانه و خونریزی های نامنظم، بیماری های تیروئیدی و چاقی مفرط خانم ها و کیست های متعدد و بزرگ تخمدان ها از علل شایع ناباروری زنانه می باشد.

علل ناباروری با منشاء مردان کدامند؟

دکتر کرمی: شایعترین علت ناباروری با منشاء مردان که خوشبختانه قابل درمان می باشد وجود واریکوسل است. ولی کم کاری غده فوق کلیه، بیضه های نزول نکرده، کم کاری بیضه ها و سلول های نطفه ساز و یا آسیب آنها با شیمی درمانی و رادیوتراپی، چسبندگی لوله های منی بر، بستن لوله های منی بر با جراحی و مصرف زیاد سیگار، الکل، اختلالات در نعوظ و انزال زودرس و عدم داشتن سکس موفق می تواند از علل شایع ناباروری بامنشاء مردان باشند.

واریکوسل

علت ایجاد واریکوسل در مردان چیست؟

دکتر کرمی: علت ایجاد واریکوسل مشخص نیست و 20 درصد مردان مادرزادی واریکوسل دارند. در بیماری واریکوسل دریچه های لانه کبوتری سیاهرگ ها خراب می شوند و لذا برگشت خون سیاهرگی از بیضه ها مختل می شود و باعث می شود که رگ های طناب بیضه گشاد شده و مثل یک کیسه کرم برجسته به نظر برسند. این اختلال در برگشت خون باعث اختلال در سلول های نطفه ساز بیضه شده و باعث می شود که نطفه هایی تولید شود که شکل غیرطبیعی دارند، حرکت آنها مختل است و تعداد شان کم شده و لذا این افراد قادر به نعوظ و بارور کردن تخمک زنانه نبوده و باعث ناباروری می شود.

واریکوسل در 90 درصد مواقع در بیضه چپ دیده می شود.

درمان واریکوسل چگونه است؟

دکتر کرمی: تنها راه قطعی درمان واریکوسل بستن رگ های خراب شده به روش جراحی است و بهترین نوع عمل آن میکروسرجری می باشد که در آن رگ های خراب را زیر دستگاه میکروسکوپی و با بزرگ نمائی مشخص و می بندیم.

آیا درمان های دارویی و زالو درمانی در درمان واریکوسل موثرند؟

دکتر کرمی : همچنانکه عرض کردم در بیماری واریکوسل سیاهرگ های بیضه خراب می شوند و لذا قطعی ترین درمان بستن رگ ها ی خراب به روش جراحی است و لذا زالودرمانی کاملاً اشتباه و خرافی و در کتاب های معتبر پزشکی و مراکز پزشکی در دنیا اصلاً جایگاهی ندارد و توصیه نمی شود.

عمل واریکوسل چند درصد جواب میدهد؟

دکتر کرمی: بر اساس آمارهای ثابت شده دارو 5 درصد و عمل جراحی 50-60 درصد، یعنی 10 برابر دارو درمانی عمل جراحی باعث موفقیت و افزایش کیفیت اسپرم و بهبود باروری می گردد. از این رو درصد زیادی از زوج ها می توانند نتایج موفقیت آمیز بارداری بعد از عمل واریکوسل را تجربه کنند.

ناباروری

بعد از چند مدت اثرات موفقیت آمیز عمل واریکوسل مشخص می شود؟

دکتر کرمی: 6 ماه بعد از عمل جراحی اوج درصد موفقیت جراحی واریکوسل خود را نشان می دهد و درصد زیادی از زوجین بارداری بعد از عمل واریکوسل را تجربه می کنند.

بهترین روش جراحی واریکوسل کدام است؟

دکتر کرمی: عمل میکروسرجری و لاپاراسکوپی دو روش ارجح امروزی درمان واریکوسل می باشد که هر دو به صورت سرپایی و بدون بستری انجام می شود و باعث برش کمتر با درد کم و مرخصی سریع و بدون بستری در بیمارستان انجام می شوند.

اینجانب روش میکروسرجری را به صورت روزمره برای بیمارانم و به صورت سرپائی انجام می دهم و با رضایت زیاد بیماران همراه می باشد.

عوارض عمل واریکوسل چیست؟

عوارض احتمالی عمل جراحی واریکوسل آب آوردن بیضه یا هیدروسل و کوچک شدن احتمالی بیضه بعلت آسیب به شریان آن می باشد که خوشبختانه در روش میکروسرجری و لاپاراسکوپی درصد آنها بسیار پایین است.

پیگیری بعد از عمل بیماران چگونه است؟

این عمل به صورت سرپایی انجام می شود و 3 ساعت بعد از عمل بیمار به خانه بر می گردد و 24 ساعت بعد پانسمان کوچک را برداشته و دوش می گیرید و من توصیه می کنم که

 • یک هفته در خانه استراحت نسبی داشته باشید
 • بیخودی سرپا نایستید 3) 24-48 ساعت با حوله سرد زیر بیضه آن را بالا نگاه دارید تا ورم آن کم شود.

فردای روز عمل می توانید دوش بگیرید. در یک هفته اول ورم بیضه طبیعی است و دلیل آب آوردن یا هیدروسل نمی باشد. از شب بعد از عمل مقاربت بلامانع می باشد.

ضمناً جهت دیدن فیلم میکروسرجری واریکوسل و لاپاراسکوپی واریکوسل فیلم های عمل جراحی دکتر کرمی را در زیر با توضیحات می بینید.

در صورت داشتن ناباروری و واریکوسل جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744-021 تماس بگیرید.

 

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علی شنبه ۱۳ دی ۹۹( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  باسلام
  من وهمسرم 2سال اقدام به بارداری کردیم اما نتیجه ای حاصل نشد سن بنده 28سال وهمسرم 24ساله، تمامی آزمایشات هورمونی سونوگرافی همسرم که قبل از اقدام انجام دادند خوب بود آزمایش اسپرم بنده هم تعداد 20 ملیون ونهایت25 ملیون تا پارسال وحرکت 60درصد بود وبقیه موارد هم نرمال بود البته داروی تقویتی هم مصرف کرده بودم
  آخرین آزمایش اسپرم که جدیدا که دادم تعداد 10mوحرکت زیر50درصد بود
  بعد از بررسی متوجه شدیم که بنده واریکوسل گرید 3در بیضه چپ دارم آیا نیاز به عمل هستش وآیا دلیل ناباروری ما واریکوسل است
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۳ دی ۹۹( 2 هفته پیش)
   آزمایش sperm dna fragmentation index انجام شود. اگر عدد ان بالای ۲۰ بود واریکوسل عمل کنید
 • تصویر کاربر Sajad پنجشنبه ۲۷ آذر ۹۹( 4 هفته پیش) تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر جناب دکتر عزیز بنده ۲ سال نیم هست که ازدواج کردم بعد از یک سال با انجام آزمایشات با تشخیص دکتر متوجه واریکوسل دوطرفه بیشتر سمت چپ شدم و حدود ۱۰ ماه هست که عمل کردم حالا آزمایش میفرستم خدمت شما سوالم اینه آیا با این آزمایش داروی تقویتی نیاز هست مصرف شود سوال دومم اینه چند ماه طول میکشه بارداری صورت بگیرد ممنونم و سپاسگزارم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۷ آذر ۹۹( 4 هفته پیش)
   ازمایشتون خوبه و شانس باروریتون بالاست. جهت تقویت میتونید از پودر آندروفرتی هر ۱۲ ساعت استفاده کنید
 • تصویر کاربر محسن چهارشنبه ۲۶ آذر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  باسلام وعرض ارات من واریکوسل گرید 3داشتم سال 87 عمل کردم اقای دکتر گفتند دیگه مشکلی نداری سال 90ازدواج کردم سال 91 بچه دار شدم ولی مشکل قلبی تترالژی داشت سال 95 هم بچه دومم بدنیا اومد که اون هم همین مشکل قلبی رو داشت ایا به واریکوسل ربط داره ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۶ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)
   ارتباطی به واریکوسل نداره
 • تصویر کاربر کریمی شنبه ۲۲ آذر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  همسر من بعد از ۷ماه رابطه ی بدون جلو گیری به پزشک مراجعه کردن. با سونو گرافی که انجام دادن متوجه واریکوسل در بیضه ی چپ شدن . ایا الان عمل ضروری هست. در ضمن اینکه ازمایش اسپرم شون کیفیت اسپرم خوب بوده و حرکت اسپرم ضعیف بوده
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۲ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)
   ازمایش را ببیینم
 • تصویر کاربر علی شنبه ۲۲ آذر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  دکتر جان آزمایش را تفسیر کنید و بگویید چکار کنم
  تو رو خدا جواب دهید
  ۵ ماه اقدام کردیم برای بچه دار شدن موفق نشدیم میگن اسپرمم سرعتش کند است و قرض زینک و کلمفین و مایع الکارنتین دادن
  دکتر تجویز شما چیست
  1. تصویر کاربر علی جمعه ۱۴ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)
   ناباروری مرد
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۵ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)
   سرعت حرکت اسپرم پایین است. سونوگرافی از جهت واریکوسل انجام شود. یک سال برای بارداری فرصت دهید. پودر آندروفرتی هر ۱۲ ساعت مصرف شود
  3. تصویر کاربر علی یکشنبه ۱۶ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)
   دکتر جان به نظر شما با پودر آندروفرتی جواب میگیرم
   دکتر من اضافه وزن هم دارم میشه بخاطره همین باشه یعنی وزنم را پایین بیارم سرعت حرکت اسپرم خوب میشه
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۲ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)
   اضافه وزن میتونه باعث اختلال در اسپرم ها بشه. وزن را کم کنید و دارو رو مصرف کنید
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر آرزو شنبه ۱۵ آذر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید همسرم اردیبهشت سونو بیضه و آز اسپرم داد در سونو ذکر شد واریکوسل گرید یک ولی دکتر معاینه کرد و گفت بین یک و دو هست و تعداد اسپرم 18.9 میلیون و باقی پارامتر ها ضعیف بود ولی صفر نبود. دکتر فرتیل اید و اندروفرتی تجویز کرد و بعد سه ماه دوباره آز اسپرم تکرار شد و نتیجه بد تر شد تعداد 9 میلیون بعضی پارامتر ها بهتر و بعضی بد تر شد دکتر دوباره دارو تجویز کرد هشت عدد hcg، کلومیفن یک شب درمیان، ال کارنتین یک شب درمیان، پنتوکسی فیلین روزی دو عدد دوباره
  دو ماه بعد آزمایش داد تعداد خوب شد رفت بالا شد 28 میلیون و باقی پارامتر ها صفر. همسرم محیط شغل گرم و شیمیایی نداره اعتیاد نداره و حتی سیگار رو هم قطع کرد الکل مصرف نمیکنه تغذیه هم ‌سالمه. من مدارک پزشکی رو به ترتیب از اولین آزمایش تا آخرین خدمتتون ارسال میکنم. دیروز دکتر گفت باید واریکوسل رو عمل کنه و پنجاه پنجاه هست که خوب بشه . ممنون میشم راهنمایی بفرمایید که ما عمل کنیم یا نه و اینکه چرا نسبت به دارو واکنش عکس داده متاسفانه عکس ها ارسال نمیشه من می‌نویسم
  آز اسپرم اول بدون دارو
  sleep dna fragmentation 34
  Volum5.4
  Spermcono 18.9
  Total motility 12
  Prog motility 5
  Nonprog motility 7
  Immotility 88
  Morph norm form 3
  Msc 2.2
  Pmsc 1.0
  Fsc 0.1
  Velocity 4
  Smi 14
  Sperm#102.1
  Motilesperm 11.9
  Progmotile sperm 5.4
  Functional sperm 0.5
  Morph normal sperm 3.1
  آز اسپرم دوم
  Volume 4.2
  Spermcono 9.3
  Total motility 19
  Progmotility 1
  Nonprog motility 18
  Immotility 81
  Morph norm forms 2
  Msc 1.8
  Pmsc 0.1
  Fsc 0
  Velocity <1
  Smi 0
  #sperm 39.1
  Motile sperm 7.6
  Prog motile sperm 0.4
  Functional 0
  Morph normal 0.8
  آز اسپرم سوم
  Volume 3.5
  Spermcono 28.5
  Total motility 0
  Prag motility N.A
  nonprogmotility N.A
  immotility N.A
  morph norm forms. N.A
  SmI 0
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۵ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)
   اگر یک سال فرصت جهت باردادی دادین و بچه دار نشدین ، واریکوسل عمل شود ، اگر بعد از عمل هم موفق نشدید روش های کمک باروری امتحان شود
 • تصویر کاربر عسل دوشنبه ۱۰ آذر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  سلام همسرم تست اسپرم دادن میشه لطفا بفرمایید جوابش چیه ؟
  پارسال یک سقط تو هفته ششم بارداری داشتم الان هم ۶ ماه هست اقدام داریم و باردار نشدم من از همه لحاظ سونو و چکاپ زنانه چک شدم و دکتر گفتن مشکلی نیست
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۰ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)
   جواب کامل ازمایش اسپرم را بفرستید ، ناقص است
 • تصویر کاربر سحر جمعه ۷ آذر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  سلام-همسرم ٢٩سال دارن -واريكوسل گريد٣دارن-شكل اسپرماشون طبيعي نيست -هنوز ازدواج نكرديم-با توجه به اينكه ممكنه واريكوسل بعد از عمل هم برگرده -ايا الان اقدام به جراجي كنن بهتره يا بعد ازدواج و زماني كه تصميم به بارداري داشتيم ؟ از طرفي ميترسيم چند سال بگذره اين بيماري اسپرماشونو ضعيف كنه -ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۷ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)
   یک سال برای بارداری تلاش کنین اگر نشد عمل کنن
 • تصویر کاربر حسین پنجشنبه ۶ آذر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان من ۵ ماه عمل واریکوسل انجام دادم تعداد اسپرم از ۱۰ میلیون به ۴۵ میلیون رسیده و حرکت از ۱۰ درصد به ۲۷ درصد ولی متاسفانه مورفولوژی صفر ه البته در آزمایشگاه رویان در آزمایشگاه دیگه ۲ بوده می خاستم بدونم امیدی به بارداریه طبیعی هست عملمم ۲ طرف بوده
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۶ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)
   ممکنه نیاز به روش های کمک باروری باشه
 • تصویر کاربر حسین یکشنبه ۲ آذر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  سلام همسرم تنبلی تخمدان داره و تحت درمان است و وضعیت خوبی پیدا کرده... بعد از دو آی یو آی ناموفق به اورولوژ رفتم و پاتولوژی 96درصد و مورفولوژی نرمال 4درصد دارم و در مرکز ناباروری نیکان این آزمایش رو انجام دادم. پزشک گفت جهت کمک به همسر شما کمی شما رو تقویت می کنیم البته وضعیتم رو نرمال میدونه ولی فوق العاده نیست. من 43 سال دارم و یک فرزند 9ساله دارم و پرتوکار گروه آ هستم و کلومیفن و سه آمپول گونادوتروپین و اسپری ژن و فیت لایف رو داده و می خورم. تا دو ماه 50روز دیگر جهت آی یو آی سوم آماده تر بشم... البته گفت که یک ماه دیگه اسپرماتوگرام و DFI رو هم بدم. خواستم بدونم این پروتکل از درمان مذکور درست و خوبه... آمپول خیلی منو بی‌حال میکنه و 5000 IU است... متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)
   تحت نظر همان مرکز ناباروری باشید ،اقدامات مناسب است
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر