درمان واریکوسل با دارو، یخ یا گانودرما

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
در این مقاله مطالعه می‌کنید:

بهترین درمان واریکوسل بر اساس نوع واریکوسل (خفیف، متوسط و شدید) انتخاب می شود. واریس سیاهرگ های بیضه را واریکوسل می گویند. واریکوسل خفیف در معاینه خیلی مشخص نیست ولی در سونوگرافی رنگی به صورت گشادی خفیف رگ های بیضه خودش را نشان می دهد. به واریکوسل خفیف در اصطلاح واریکوسل گرید 1 نیز می گویند.

درمان واریکوسل خفیف با دارو

از هر 10 نفر آقا، 4 نفر به واریکوسل خفیف دچار هستند. گاهی واریکوسل خفیف نیازی به درمان دارویی هم ندارد. اگر زوجی بعد از 12 ماه نزدیکی البته در صورت سلامت زن، باز هم بچه دار نشوند، در این صورت درمان واریکوسل با دارو اولویت پیدا می کند.

هر چقدر واریکوسل خفیف تر باشد، نیاز به جراحی کمتر است. از آنجا که در واریکوسل خفیف ما با رگ های باریک مواجه هستیم، عمل واریکوسل می تواند عوارضی چون: کوچک شدن بیضه و یا آب آوردن بیضه را همراه داشته باشد.

درصد موفقیت واریکوسل خفیف با جراحی بسیار پایین است. لذا درمان دارویی واریکوسل خفیف در اولویت است.

برای جلویگری از واریکوسل نوع درمان دارویی واریکوسل کاملا بستگی به شکل اسپرم، تعداد و نوع حرکت آنها دارد. خوشبختانه امروزه داروهای زیادی در دسترس است که برای درمان واریکوسل خفیف استفاده می شوند.

برای درمان واریکوسل خفیف از داروهایی استفاده می شود که تولید اسپرم را بالا برده و فعالیت آنها را افزایش دهد.

معمولا برای درمان واریکوسل از داروهایی استفاده می شود که باعث افزایش تستروژن می شوند. در کنار آن داروهای آنتی اکسیدان نیز ممکن است، تجویز شوند.

توجه داشته باشید که یک سری از داروهای درمان واریکوسل خفیف فرآیند نطفه سازی را تحریک می کنند، اما چون داروهای نطفه ساز با عوارضی همراه هستند، حتما می بایست با نظر متخصص ارولوژی مصرف شوند.

قرص واریکوسل

در اغلب موارد به همراه واریکوسل نطفه وجود دارد ولی حرکت و تعداد آن ها کم می باشد که ما در چنین شرایطی از قرص برای درمان واریکوسل استفاده می کنیم:

1- قرص ونوویتال برای واریکوسل

عصاره بذر شاه بلوط از طریق تقویت مویرگ ها و رگ های خونی نه تنها از بیماری هایی مانند واریس و بواسیر جلوگیری می کند، بلکه می تواند در ترمیم آسیب های عروقی و التهابی رگ نیز موثر باشد. قرص ونوویتال یک داروی گیاهی شامل عصاره شاه بلوط است که دارای خاصیت ضد انعقادی می باشد. این قرص با بهبود جریان برگشتی وریدی، مانع از رسوب پروتئین ها در دیواره ی دریچه های لانه کبوتری می شود. با این حال قرص ونوویتال به تازگی مورد تحقیق و بررسی قرار گرفته و استفاده از آن به عنوان درمان قطعی واریکوسل تایید نهایی نشده است.

بنابراین درمان واریکوسل با قرص ونوویتال هنوز از نظر علمی قطعی نیست.

2- کلومنیس سیترات

این دارو با دوز 50 میلی گرم شروع می شود. مکانیسم اثر آن افزایش تحریک ترشح هورمون FSH از هیپوفیز می باشد که جهت تحریک اسپرم سازی در مردان و از طرفی جهت تحریک تخمک گذاری در زنانی که عادت ماهانه شان مختل و نامنظم می باشد استفاده می گردد. عوارض آن تهوع، استفراغ، حساسیت پستان ها و اختلال در خلق و خو و همچنین تحریک کیست تخمدان در خانم ها است.

3- آمپول HCG

که شامل هورمون LH و FSH بوده و لذا تزیق آنها باعث تحریک سلول های نطفه ساز جهت تولید اسپرم و تحریک تولید تستوسترون توسط هورمون LH می شود.

4- قرص بروموکریپتین

در بعضی از افراد نابارور سطح هورمون پرولاکتین بالا است که می تواند به علت ترشح بیش از حد هورمون پرولاکتین توسط مغز باشد که باعث ناباروری می شود. قرص بروموکریپتین باعث کاهش هورمون پرولاکتین شده و به بارور شدن فرد کمک می کند. عوارض آن تهوع، استفراغ، سرگیجه و کاهش فشار خون می باشد.

5- آمپول GNRH

در کسانی که در مغز و قسمت هیپوفیز تالاموس هورمون های تحریک کننده GNRH ترشح نمی شود و کمبود دارند از این آمپول به عنوان جایگزین تزریق و لذا باعث تحریک نطفه سازی در مرد و تخمک گذاری در زن می شود.

6- انواع ویتامین ها

ویتامین E، مولتی ویتامین و آسپرین نیز جهت درمان باروری استفاده می گردد.

درمان دارویی اختلال نعوظ

چرا واریکوسل میگیریم؟

در مورد رگ های پا علت آن مشخص است زیاد سرپا ایستادن های بی حرکت شایعترین علت ایجاد واریس در پاها می باشد. ولی در مورد بیضه علت ایجاد واریس بیضه یا واریکوسل، کاملاً مشخص نمی باشد و به نظر علت های مختلفی از قبیل: ضعف مادرزادی در دریچه های لانه کبوتری وریدی، زور زدن های زیاد و سرپا ایستادن های زیاد از علل احتمالی هستند.

از کجا بدانیم واریکوسل داریم یا نه؟

90 درصد واریکوسل در طرف چپ بیضه ایجاد می شود. ممکن است کاملاً بی علامت باشد. درد بیضه از علامت های شایع این بیماری می باشد که مخصوصاً در کسانی که زیاد سرپا می ایستند به صورت ورم و درد ممکن است خود را نشان دهد.

☑️ بهترین راه تشخیص واریکوسل معاینه توسط خود فرد است در درجه اول

امروزه بهترین توصیه پزشکان به جوانان معاینه بیضه ها توسط خود فرد در هنگام استحمام می باشد. چرا که هر گونه بزرگ شدن بیضه، آب آوردن بیضه، برجستگی های بیضه و از جمله واریکوسل که به صورت یک کیسه کرم مانند در بالای بیضه که با زور زدن بیشتر می شود و بهترین علامت وجود این بیماری است در همان معاینه توسط خود فرد می تواند مشخص شود.

بهترین روش تشخیص واریکوسل از روی نشانه های آن

برای دانستن برروی لینک زیر کلیک کنید

درمان گیاهی قطعی واریکوسل

واریکوسل به علت خرابی رگ های لانه کبوتری است. وقتی دریچه ی رگ خراب شود، یعنی گردش خون به خوبی در رگ انجام نمی شود و خون در آنجا ثابت می ماند. عدم حرکت خون سبب ایجاد لخته و در نهایت تورم و درد می شود.

متاسفانه در جامعه ی ما مثل خیلی از بیماری ها، باورهایی در رابطه با واریکوسل وجود دارد که در میان مردم شایع هستند.

یکی از آنها نقش رژیم غذایی در واریکوسل است مثلا توصیه میکنند از عسل، ادویه جات، غذاهای تقویت کننده، حبوبات، گردو یا بادام برای تقویت بیضه ها استفاده کنند. این باور غلط هست؛ چرا که ما در بیماری واریکوسل باید رگ بسته و خراب را ببندیم. بنابراین رژیم غذایی برخلاف باور عمومی در درمان واریکوسل و ناباروری هیچ جایگاهی ندارد و کمک کننده نیست.

درمان واریکوسل با خاکشیر

درمان واریکوسل با خرنوب یا خاکشیر، استفاده از زالو و یا درمان واریکوسل با ورزش نمی تواند نتیجه ی مطلوبی به دنبال داشته باشد؛ چرا که در واریکوسل خفیف رگ های بیضه آسیب دیده اند و چنین درمان های سنتی قادر به حل مشکل پزشکی شما نیستند.

درمان واریکوسل با یخ

حرارت بالای ایجاد شده به علت واریکوسل می تواند عامل خرابی بیضه ها باشد. به همین علت توصیه می کنند که از سونا و یا آب خیلی گرم پرهیز کنید. این قضیه ارتباطی با استفاده از یخ ندارد و درمان واریکوسل با یخ کاملا ساختگی است.

درمان واریکوسل با گانودرما

یکی از مواردی که در رابطه با آن تبلیغات وسیعی انجام میشود، قارچ گانودرما است. این قارچ به عنوان قهرمانی در درمان زگیل تناسلی، تومور های سرطان بیضه، سرطان روده، سرطان پستان و واریکوسل از طرف افراد غیر متخصص تبلیغ میشود. استفاده از گانودرما در زمینه ی درمان ناباروری و واریکوسل هیچ جایگاهی در  گاید لاین های پزشکی دنیا ندارد و نباید گول چنین تبلیغاتی را خورد.

درمان واریکوسل بیضه با زالو

در قدیم بر این باور بودند که زالو به علت مکش خون وریدی می تواند در درمان واریکوسل موثر باشد به همین دلیل به نوبت در 3-4 جلسه با انداختن زالو روی بیضه، خون وریدی توسط زالو مکیده می شد.

درمان واریکوسل با نخ

از دیگر باورهای غلط در زمینه درمان واریکوسل، بستن بیضه با نخ می باشد که یکی از خطرناک ترین کارها برای بیضه است چرا که به طور کل، خون رسانی قطع شده و بیضه ها کوچک می شوند و در گذر زمان از بین می روند.

درمان خانگی واریکوسل تنها در کنار درمان دارویی آن، با هدف کنترل این بیماری توصیه می شود. اما توصیه های اینجانب:

 • زیاد سرپا نمانید.
 • ورزش های بدنسازی سنگین انجام ندهید.
 • بیضه ها را گرم نگه دارند، چون گرمای زیاد، سبب مختل شدن تولد اسپرم می شود. بنابراین سونا و جکوزی گرم توصیه نمی شوند.

توجه: درد خفیف بیضه همراه با واریکوسل خفیف نیازی به عمل جراحی ندارد. خیلی از افراد برای درمان درد بیضه اقدام به عمل واریکوسل می کنند که این کار جز تشدید درد بیضه، نتیجه ی دیگری به همراه ندارد.

جمع بندی:

 • واریکوسل خفیف در اکثر مردان وجود دارد.
 • در همه ی مردان نیازی به درمان واریکوسل خفیف ندارد.
 • اگر واریکوسل با درد بیضه همراه باشد، اغلب به خاطر واریکوسل خفیف نیست.
 • اولویت درمان واریکوسل خفیف با ناباروری است.

آیا واریکوسل درمان داروئی دارد؟

همچنانکه ذکر کردم اساس ایجاد واریکوسل، خراب شدن دریچه های لانه کبوتری سیاهرگ های بیضه است که باعث می شود تا جریان حرکت خون رسانی مختل شود و در حقیقت یک انسداد در مسیر خون رسانی به بیضه ها ایجاد گردد.

وقتی مکانیسم واریکوسل را بفهمیم متوجه می شویم که تنها روش درمان واریکوسل گرید 2 و گرید 3 فقط و فقط جراحی و بستن رگ های خراب و گشاد شده هستند. درمان دارویی واریکوسل در واقع بعد از عمل، تجویز می شود.

بهترین درمان واریکوسل لاپاراسکوپی و میکروسرجری است.

عوارض واریکوسل چیست؟

عوارض واریکوسل به این علت ایجاد می شود که خونی که به بیضه ها می رود به علت خرابی دریچه های لانه کبوتری سیاهرگ ها بر نمی گردد و لذا باعث انسداد عملکرد در رگ ها شده و باعث می شود که:

1- سلول های نطفه ساز بیضه ضعیف شوند و در نتیجه نطفه هایی در مرد ایجاد می شود که در آزمایش منی شکل شان غیرطبیعی، کم حرکت و تعداد کمتری دارند.

2- کوچک شدن بیضه ها و درد مزمن از عوارض واریکوسل می باشد.

با عوارض واریکوسل آشنا شوید

واریکوسل و درد زیر شکم

یکی از علامت های نشان دهنده ی واریکوسل، درد است اما این درد در کیسه ی بیضه ظهور کرده و تقریبا در همان قسمت می ماند. پس از کجا متوجه شویم که درد ما مربوط به واریکوسل است یا خیر؟

درد زیر شکم می تواند ناشی از: حرکت سنگ در لوله حالب، عفونت مثانه، عفونت پروستات، سرطان و یا در خانم ها مواردی همچون: کیست تخمدان و آندومتریوز باشد که برای تشخیص دقیق آن باید به متخصص مراجعه کرد.

علت درد بیضه سمت چپ بعد از عمل واریکوسل

در عمل واریکوسل، رگ هایی که دریچه هایشان خراب شده (گشاد شده) را به روش لاپاراسکپی و میکروسرجری میبندیم، یعنی رگ ها را کور می کنیم.

وقتی که بالای رگ های بیضه بسته می شود، این رگ ها از پایین، شروع به گشاد شدن و نشتی خون می کنند. نتیچه چنین جریانی می تواند تورم کیسه بیضه بعد از عمل واریکوسل باشد.

تورم بیضه بعد از عمل واریکوسل می تواند سبب ایجاد درد بیضه شود که موقتی است و به مرور زمان درمان می شود. هر چقدر این تورم و نشت مایع کمتر باشد، درد بیضه نیز کمتر است و همچنین درصد آب آوردن بیضه نیز بسیار پایین خواهد بود.

و لذا جمع بندی میکنیم درد بیضه بعد از عمل جراحی واریکوسل به علت بسته شدن یا کور کردن رگ ها، تورم موقتی رگ و نشت مایع از رگ به بیرون، ایجاد تورم در بیضه و یا ایجاد فشار می باشد که طبیعی است. لذا توصیه میکنیم  بعد از عمل برای اینکه دردی نداشته باشید حتما:

کیفیت اسپرم بعد از عمل واریکوسل

پزشکان، انجام فرایند ترمیمی واریکوسل را برای درمان ناباروری مردان توصیه می کنند. جراحی اصلاح واریکوسل در بازگردانی و احیای باروری مردان از اهمیت فراوانی برخوردار است. این جراحی در بیشتر بیماران موثر واقع می شود. در بیمارانی که معیار های اسپرمی آن ها غیر طبیعی بوده و یا کاهش حجم بیضه در آن ها بروز داده است، همواره باید انجام عمل واریکوسلکتومی توصیه شود.
پس از عمل جراحی واریکوسل، بهبودی کلی در کیفیت اسپرم ها مشاهده خواهد شد. موارد زیر  پس از این عمل اتفاق خواهد افتاد:

افزایش کیفیت اسپرم پس از عمل واریکوسلدر هر نوع درمان ناباروری مردان، صرف نظر از بیماری و تعداد اسپرم ها، مهم ترین عامل ایجاد اختلال علاوه بر مدت ناباروری، سن و ذخیره تخمدانی همسر فرد مبتلا می باشد. نتایج تحقیقات پزشکان نشان می دهد میزان بارداری در همسران افرادی که تحت جراحی قرار گرفته و نگرفته اند، یکسان می باشد. لازم به ذکر است که شیوع واریکوسل در مردان جوان بالا بوده و سبب اختلال در باروری تمامی افراد نمی شود.

عود واریکوسل بعد از عمل

امروزه واریکوسل با عمل باز انجام می شود. در حین عمل با عینک های میکروسکوپی و بزرگنمایی 50 تا 60 برابری با میکروسرجری و لاپاراسکوپی فقط رگ های خراب را جدا و می بندیم که به این روش عمل میکروسکوپی واریکوسل می گویند.

این رگ ها بعد از عمل گشاد می شوند. زمانی که فرد برای ویزیت و معاینه به متخصص مراجعه می کند، به اشتباه به بیمار می گویند که واریکوسل عود کرده است.

انجام عمل مجدد واریکوسل عوارض مختلفی دارد که در همین مقاله توضیح داده شد. لذا یکی از عوارض عمل جراحی مجدد، آب آوردن بیضه، درد و کوچک شده بیضه است.

انجام سونوگرافی و گزارش گشاد شدن رگ ها بعد از عمل دلیل بر عود مجدد واریکوسل نمی باشد؛ چون پزشک سونوگرافی نمی داند که بالای این رگ ها بسته شده و دلیل گشاد بودن رگ های بیضه همین است.

انجام عمل های سنتی یا زمانی که رگ خراب شده، به خوبی بسته نشود، می تواند سبب عود واریکوسل بعد از عمل باشد. تشخیص قطعی عود واریکوسل، تشخیص خرابی دریچه ها با معاینه و سونوگرافی رنگی است.

در این سونوگرافی، باز و بسته بودن رگ، قطر رگ و برگشت خون به عقب با دقت بررسی می شود. اغلب گشاد شدن رگ ها در معاینه و سونوگرافی ساده دلیل عود واریکوسل بعد از عمل نیست.

به شدت توصیه می کنم بدون بررسی دقیق، عمل دوم واریکوسل را انجام ندهند.

عود واریکوسل بعد از عمل اگر با میکروسرجری و لاپاراسکوپی انجام شود، نزدیک به صفر است.

خلاصه:

 دکتر حسین کرمی جراح واریکوسل در تهران

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر رضاخضرحاجی شنبه ۱۰ مهر ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما آقای دکتر محمد پور
  من 27سال سن دارم ، و تقریبا 3.5 سال که ازدواج کردم ، و از اوایل شروع ازدواج که رابطه داشتم با همسرم متاسفانه مایع منی من بیرون نمیاد ، و من بعد از مدت کوتاه چند ماهه به پزشک مراجعه کردم و داروهای رو تجویز کردن که متاسفانه هیچ اثری نداشت ، بعد از مدت کوتاه دیگه من دوباره به یک پزشک دیگه مراجعه کردم که برای حل مشکل ناباروری خودم رو درمان کنم متاسفانه زمانیکه پزشک سونوگرافی گرفتن مشخص شد که من ابتلا به بیماری نارسایی کلیه شدم و دارو نوشتن ولی بازم مشکل حل نشد بعد از این مورد دوباره به پزشک دیگری مراجعه کردم آزمایش و دارو نوشتن که البته که چند روزی رو با همسرم در رابطه باشم و بعدا یک آزمایش ادرار بگیرم که مشخص گردد چند درصد اسپرم وجود دارد که متاسفانه 0 بود ، و برای بار متوالی دوباره با پیشنهاد همسرم به پزشک دیگری مراجعه کردیم و ایشون هم بعد از نگاه کردن به آزمایشات و سونوگرافی که خودشان در مطب انجام دادن نظر بدین شیوه اعلام کردند که احتمالا یکی از رگ های عصبی من آسیب دیده است و دوباره من رو به پزشک دیگری معرفی کردند و دوباره بعد از مراجعه به پزشک ایشون سوابق نگاه کردند و ترجیح دادن که یک‌ نمونه گیری از بیضه های من انجام شود بعد از نمونه گیری مشاهده گردید که بیضه های من اسپرم تولید می کنند ولی اسپرم به صورت متحرک نیست ولی پزشکی که نمونه گیری انجام دادن گفتن که صاحب فرزند می شویم و بعد جواب بردیم پیش پزشک اصلی تشخیص دادن که باید از روش ivf برای بچه دار شدن اقدام کنیم و همسرم قبول کردند تا اینکه زمان شروع درمان از راه رسید ، بعد از اینکه همسرم نزد دکتر رفت و یکسری آمپول براش نوشتن ، همسرم کاملا نظرش عوض شد و میگه که من اینکار انجام نمیدهم و حاضر نیستم که به زندگی خودم ادامه بدهم
  در زمان ایجاد رابطه هم حقیقت آلت من به سختی سفت می شد و حس کافی به من دست نمی داد
  الان هم با توجه به صحبت های که من گفتن آقای دکتر راه های دیگری وجود دارد که من به صورت طبیعی بچه دار شوم ؟
  چون حقیقت همسر دارد از من جدا میشه و من نمیخوام همچین اتفاقی پیش بیاد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۰ مهر ۰( 2 هفته پیش)
   آزمایش آنالیز ادراری از نظر وجود اسپرم باید انجام بدید
 • تصویر کاربر شراره پنجشنبه ۱۱ شهریور ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 48 مشاهده پرسش
  Sample collection in lab
  Duration 4
  Volume 4
  Color White
  Liquefaction 20
  Viscosity Normal
  PH 7.6
  Agglutinated None
  Sperm cound 16
  Total sperm count 64
  W.B.C 0_1
  Germinal cells 0_1
  Sperm motility 50
  ClassA+ClassB)Progressive motility 12
  38 Non progressive(class C
  Imotile(class D 50
  Normal morphology 5
  Abnormal Morphology 95
  Head Defects 73
  Neck and midpiece Defects 13
  Tail Defects 4
  Excess Residual Cytoplasm 5
  فقط progressive motility 12 فکر کنم کمه یعنی مشکلی داره
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۱ شهریور ۰( 1 ماه پیش)
   تعداد اسپرم مختصری کم هست
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۱ شهریور ۰( 1 ماه پیش)
   توصیه میشه ۳ ماه داروی تقویتی مصرف کنید
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۱ شهریور ۰( 1 ماه پیش)
   مولتی ویتامین WELLMAN برای آقا و مولتی ویتامین WELLWOMAN برای خانم پودر اندروفرتی هر ۱۲ ساعت
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر وحید شنبه ۳۰ مرداد ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من ۹ ماه ازدواج کردم ۵ماه قبل عمل واریکسل انجام دادم بعد عمل ۳ ماه بعد ازمایش اسپرم انجام دادم ازمایش اسپرم خوب بوده به گفته متخصص.الان ۳ هفته دارم میرم ورزش فوتبال جای عمل وزیر شکم دوباره درد شروع شده الان چیکار کنم اقای دکتر اگه دارو میخواد برام تجویز کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳۰ مرداد ۰( 1 ماه پیش)
   این درد ها تا مدت ها بعد عمل وجود داره و طبیعی هست
 • تصویر کاربر مهدی چهارشنبه ۲۰ مرداد ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 57 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت پروفسور کرمی اقای دکتر من بیمار پرسش۲۵۴۶۷۶ هستم که گفتم واریکوسل دارم تو نوجوانی عمل کردم ده سال پیش الانم سونو و ازمایش اسپرمم رو خدمتتان ارسال کردم اقای دکتر در شرف ازدواجم ولی خیلی ترس دارم از واریکوسلم . دکتر جان با این ازمایش ایا نیاز به عمل دارم؟؟ شکل اسپرمم طبیعیه در قسمت سر و کلی ؟؟چقدر شانس بارداری طبیعی وجود دارد؟ ؟؟ دکتر کرمی عزیز خیلی درگیرش شدم لطفا خیالم راحت بکنید برای من ویسی بفرستید انشاله امام حسین شما را برای ما همیشه در سلامت نگه دارد
  1. تصویر کاربر مهدی دوشنبه ۱۸ مرداد ۰( 2 ماه پیش)
   دکتر جان شما دوران دیده اید حرف اول و اخر را شما میزنید لطفا سوالات را جواب دهید و کمکم کنید تا گره کارم بعد ۱۷ سال باز شود و راحت شوم از فکر و خیال. اجرتان با اباعبداله
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۰ مرداد ۰( 2 ماه پیش)
   با این آزمایش احتمال بارداری طبیعی وجود داره
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۱۸ مرداد ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 50 مشاهده پرسش
  باسلام خدمت جناب دکتر کرمی، من8 ساله اذدواج کردم 35 سالمه، یک دختر دارم، واریکوسل سمت چپ را دوسال پیش عمل کردم، نتیجه نگرفتم و واریکوسل عود کرده درد در بیضه ها اصلا ندارم، آزمایش اسپرم دادم به پیوست، لطفا راهنمایی فرمایید، سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۸ مرداد ۰( 2 ماه پیش)
   آزمایش اسپرم انجام‌ بدید و بفرستید
 • تصویر کاربر حامی چهارشنبه ۱۳ مرداد ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 48 مشاهده پرسش
  سلام
  ۱.اقای دکتر ایستادن بیش از حد واریکوسل ایجاد میکنه؟
  تو سایتتون فرمودین ایستادن بلند مدت و سنگین برداشتن برای واریکوسل ضرر داره میشه بفرمایید چه ضرری داره؟
  و ایستادن بلند مدت یعنی چقدر ایستادن بلند مدت محسوب میشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۹ مرداد ۰( 2 ماه پیش)
   بله بیش از ۲ شاعت
  2. تصویر کاربر حامی یکشنبه ۱۰ مرداد ۰( 2 ماه پیش)
   اقای دکتر بله رو متوجه نشدم
   بله یعنی ایستادن بیش از حد در فردی که واریکوسل ندارد واریکوسل ایجاد و مبتلا میکند؟یا نه منظور از بله یعنی کسی که واریکوسل دارد ایستادن بیش از حد برایش ضرر دارد؟
   چون تو سایتتون فرمودین علت ایجاد واریکوسل مشخص نیست از طرفی هم همه مسلما بیش از دو ساعت در روز سرپا هستیم
   خواهش میکنم پاسخ بدین من تکبیضه ام و از نگرانی دچار وسواس شدم
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۲ مرداد ۰( 2 ماه پیش)
   هم مستعد کننده ایجاد واریکوسل و هم تشدید کننده واریکوسل هست
  4. تصویر کاربر حامی سه شنبه ۱۲ مرداد ۰( 2 ماه پیش)
   بعنوان سوال اخر
   گفتم که بنده تکبیضه ام
   خب اقای دکتر الان چه توصیه ای دارید؟چون چه بخوایم چه نخوایم هممون روزانه بیش از دو ساعت رو سر پا هستیم
   چه پزشک چه وکیل چه کارگر چه کارمند
   مثلا خود بنده یه هفته جایی کارگری کردم روزی ۸ساعت سرپا بودم البته ایست ثابت نبود راه میرفتم بعد یک هفته نرفتم دیگه الان کارم بیشتر نشسته هست ولی بابت اون یه هفته کار سرپاییم شدیییدا نگرانم

   نتیجتا هممون بیش از دو ساعت در روز رو سر پاییم هممون خواسته یا ناخواسته

   ۱.توصیه شما چیه اقای دکتر؟
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۳ مرداد ۰( 2 ماه پیش)
   نشستن در وسط کار و فعالیت روزانه عدم تداوم ایستادن طولانی مدت
  6. تصویر کاربر حامی چهارشنبه ۱۳ مرداد ۰( 2 ماه پیش)
   اقای دکتر شما رو بخدا ببخشید اینم بپرسم زحمتو کم کنم دیگه شرمندتون شدم خدا خیرتون بده

   میگم من یه هفته(کلا یه هفته بود دیگه نرفتم) جایی کار کردم روزی هشت ساعت کار بود درسته مینشستیم ولی اینجوری نبود منظم بعد دوساعت بشینم ولی مثلا دو ساعت سه ساعت یا چهار ساعت سرپا بودیم بعد یکی دو دیقه مینشستیم و موقع ناهار و صبحانه هم مبنشستیم
   ایا اون یه هفته کار با شرایطی که گفتم جای نگرانی داره از بابت واریکوسل؟باید نگران باشم بابتش؟البته بعد یه هفته نرفتم
   میشه اینم جواب بدین؟
  7. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۳ مرداد ۰( 2 ماه پیش)
   در طولانی مدت مثلا ۶ ماه رخ و‌جای نگرانی نیست
  8. نمایش سایر 6 پاسخ
 • تصویر کاربر انسانم پنجشنبه ۷ مرداد ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر خسته نباشید

  شکل بد بیضه های من ( در واقع کیسه بیضه) من رو نگران کرده و اعتماد بنفس رو از من گرفته

  در حالت غیر نعوذ کیسه بیضه خیلی حالت کشسانی داره و آویزان میشه نزدیک به ده دوازده سانت. به شکلی که در حالت غیر نعوذ از آلت من خیلی آویزان تر هستش..و در حالت نعوذ هم تقریبا به اندازه آلت یکم کمتر طول کیسه هستش..
  واسه حذف پوست اضافه کیسه بیضه آیا روش درمانی با دارو وجود داره یا حتما نیاز به عمل جراحی داره.. کلا راهکاری چی هست؟ ازتون ممنون میشم کمکم کنید و راهنمایی کنید
  خیلی واسم مهمه
  سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۷ مرداد ۰( 2 ماه پیش)
   بهتره بیاید معاینه بشه
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۷ مرداد ۰( 2 ماه پیش)
   عکس اشتباه ارسال کردید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر مهدی پنجشنبه ۷ مرداد ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  بنده 23 سالمه مجردم دو سه سال قبل خوردم زمین و بیضه به سنگ خورد خیلی درد شدید داشت بعد اون هرزگاهی درد میگرفت بیضه سمت چپ رو الان الان چند وقته دردش بیشتر شده و ورم هم میکنه
  نیاز به عمل دارم یا با دارو خوب میشم
  ورزش میکنم اصلا دردی نمیداشته باشم
  ممنون میشم رهنمایم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۷ مرداد ۰( 2 ماه پیش)
   سونوگرافی انجام بدید یا جهت معاینه مراجعه کنید
 • تصویر کاربر امین چهارشنبه ۶ مرداد ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  بنده 22 سال سن دارم
  و مجرد هستم و در خواب جنب میشم
  مدتی هست که زمانی که در خواب جنب میشم
  متوجه شدم که مقدار مایع منی که خارج شده غلظت کمتری دارد و حتی میشه گفت اب
  خالیست و زمانی که در رخت خواب جابه جا میشم یا میخوام بلند بشم احساس درد لحظه ای از بیضه تا پشت کمرم دارم.
  سر کار هم سر پا هستم معمولا حدود 8ساعت چند وقت پیش بیضه سمت راستم درد قابل تحملی داشت که برطرف شد.
  بنده 40 کیلو اضافه وزن هم دارم و در قسمت ران بیشتر چاق هستم.
  ممنون میشم راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۶ مرداد ۰( 2 ماه پیش)
   سونوگرافی بیضه ها و آزمایش اسپرم(semen analysis ) انجام بدید
 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۴ مرداد ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  جناب دکتر سلام. بنده 36 ساله هستم یک ماهه درد خفیف در ناحیه بیضه دارم، سونوگرافي انجام دادم تشخیص واریکوسل بوده ، ازمایش رو هم که پيوست میکنم ، درمانش چیه... سپاس از شما
  1. تصویر کاربر علی دوشنبه ۴ مرداد ۰( 2 ماه پیش)
   دکتر سلام میشه جواب سوال بنده رو هم بدین

   ازمایش سونوگرافي رو هم پیوست کردم
   که تشخیص واریکوسل بوده
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۴ مرداد ۰( 2 ماه پیش)
   باید semen analysis انجام بدید و از نزدیک معاینه بشید و در صورتی که در معاینه هم واریکوسل داشته باشید و آزمایش اسپرم هم مختل باشه نیاز به عمل هست
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

افراد مبتلا به بیماری های کلیوی و بیماری های مزمن دیگر، بیشتر در معرض خطر ابتلا به…
تحقیقات نشان داده است که درماتیت اسکروتال نوعی عفونت پوستی غیر مسری است که دستگاه تناسلی مردان،…
نقش بیضه ها در بدن، تولید و ذخیره سازی اسپرم است. اما عواملی مانند سیگار کشیدن و…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه

17:00 - 21:00

یکشنبه

16:00 - 21:00

دوشنبه

17:00 - 21:00

سه شنبه

16:00 - 21:00

پرسش از دکتر