021-22642744
نشانی‌ما
نقشه مطب دکتر کرمی

دکتر حسین کرمی

تهران ، خیابان شریعتی ، روبروی ایستگاه مترو قلهک ،کوچه سجاد ،ساختمان پزشکان سجاد ، پلاک 68 زنگ 4

تماس‌باما

ایا واریکوسل درمان دارویی دارد؟

توسط دکترحسین کرمی ۱۴/آبا/۱۳۹۳ 165,925 بازدید
واریکوسل

امروزه در جوامع بشری در سطح دنیا اعم از سفید یا سیاه پوست ۲۰ درصد مردان جوان مبتلا به واریکوسل هستند.

رگ های بدن به دو قسمت تقسیم شده اند. آنهایی که خون اکسیژن دار را از قلب به اعضای بدن می رسانند که به آنها سرخرگ گفته می شود و سیاهرگ ها که وظیفه آنها برگرداندن خون استفاده شده در بافت ها به طرف قلب جهت اکسیژن گیری مجدد می باشد. سیاهرگ ها دارای دریچه هایی هستند که به آنها دریچه لانه کبوتری گفته می شود و وظیفه آنها ممانعت از برگشت خون به عقب و هدایت سریع خون به طرف قلب می باشد.

به هر علتی این دریچه ها خراب شوند و کفایت بسته شدن خود را از دست بدهند مثل شکل زیر بیماری واریس در رگ ها ایجاد می شود.

واریکوسل

شایعترین محل ایجاد واریس اول در پاها و سپس بیضه ها می باشد.

تعریف واریکوسل

واریس سیاهرگ های بیضه را واریکوسل می گویند.

چرا واریکوسل ایجاد می شود؟

در مورد رگ های پا علت آن مشخص است زیاد سرپا ایستادن های بی حرکت شایعترین علت ایجاد واریس در پاها می باشد. ولی در مورد بیضه علت ایجاد واریس بیضه یا واریکوسل، کاملاً مشخص نمی باشد و به نظر علت های مختلفی از قبیل: ضعف مادرزادی در دریچه های لانه کبوتری وریدی، زور زدن های زیاد و سرپا ایستادن های زیاد از علل احتمالی هستند.

از کجا بدانیم واریکوسل داریم یا نه؟

۹۰ درصد واریکوسل در طرف چپ بیضه ایجاد می شود. ممکن است کاملاً بی علامت باشد. درد بیضه از علامت های شایع این بیماری می باشد که مخصوصاً در کسانی که زیاد سرپا می ایستند به صورت ورم و درد ممکن است خود را نشان دهد.

☑️ بهترین راه تشخیص واریکوسل معاینه توسط خود فرد است در درجه اول

امروزه بهترین توصیه پزشکان به جوانان معاینه بیضه ها توسط خود فرد در هنگام استحمام می باشد. چرا که هر گونه بزرگ شدن بیضه، آب آوردن بیضه، برجستگی های بیضه و از جمله واریکوسل که به صورت یک کیسه کرم مانند در بالای بیضه که با زور زدن بیشتر می شود و بهترین علامت وجود این بیماری است در همان معاینه توسط خود فرد می تواند مشخص شود.

عوارض واریکوسل چیست؟

عوارض واریکوسل به این علت ایجاد می شود که خونی که به بیضه ها می رود به علت خرابی دریچه های لانه کبوتری سیاهرگ ها بر نمی گردد و لذا باعث انسداد عملکرد در رگ ها شده و باعث می شود که:

۱- سلول های نطفه ساز بیضه ضعیف شوند و در نتیجه نطفه هایی در مرد ایجاد می شود که در آزمایش منی شکل شان غیرطبیعی، کم حرکت و تعداد کمتری دارند.

۲- کوچک شدن بیضه ها و درد مزمن از عوارض شایع واریکوسل می باشد.

آیا واریکوسل درمان داروئی دارد؟

همچنانکه ذکر کردم اساس ایجاد این مشکل خراب شدن دریچه های لانه کبوتری سیاهرگ های بیضه است که باعث می شود که جریان حرکت خون رسانی مختل می شود و در حقیقت یک انسداد در مسیر خون رسانی به بیضه ها ایجاد می شود. وقتی مکانیسم واریکوسل را بفهمیم متوجه می شویم که تنها روش درمان آن فقط و فقط جراحی و بستن رگ های خراب و گشاد شده هستند.

پس از بستن رگ های بیضه تکلیف خون رسانی به بیضه چه می شود؟

پس از بستن سیاهرگ های خراب شده سیاهرگ های جدید که سالم هستند و غیرفعال حضور داشتند شروع به کار کرده و باعث رها شدن جریان خون رسانی به بیضه ها و در نهایت کمک به سلول های منی ساز بیضه می کنند تا نطفه های خوب بسازند.

پس جایگاه درمان دارویی کجاست؟

همچنانکه عرض کردم قطعی ترین روش جراحی است. نقش برجسته داروها بعد از عمل جراحی است و در قبل از عمل جراحی اصلاً مفید نیستند و بیشترین اثری که از آنها گزارش شده در حد ۵-۱۰ درصد است در حالیکه جراحی مخصوصاً میکروسرجری و لاپاراسکوپی تا ۶۰ درصد یعنی ۱۰ برابر داروها در درمان واریکوسل مؤثر هستند.

پس داروها را باید بعد از عمل جراحی استفاده کنیم؟

قطعاً، بعد از بستن رگ های خراب شده و با راه افتادن رگ های جدید داروها در امر اسپرم سازی مؤثر کمک می کنند.

چه داروهایی برای درمان واریکوسل کاربرد دارند؟

امروزه از ویتامین C سیلینیوم، روی، ویتامین E و داروهای آپوپنتوکی فیلین و کلومیفن و آمپول های HCG به صورت روتین برای درمان واریکوسل استفاده می کنند.

بعضی ها به غلط از زالو استفاده می کنند که روش کاملاً غلطی است.

توصیه های پایانی

۱- واریکوسل، به علت خرابی دریچه های لانه کبوتری سیاهرگ های بیضه ایجاد می شود.

۲- واریکوسل قطعاً درمان دارویی ندارد چرا که داروها قادر به ترمیم رگ های خراب شده نیستند.

۳- قطعی ترین روش درمان واریکوسل جراحی است.

۴- بهترین روش درمان واریکوسل عمل جراحی لاپاراسکوپی و میکروسرجری است.

۵- از مصرف داروها به صورت خودسرانه جهت درمان واریکوسل اجتناب نمایید.

۶- داروهایی رایج که عبارتند از: ویتامین E، ویتامین C، آپوبنتوکسی فیلین، کلومیفن، آمپول های HCG، داروهای گیاهی و سلنیوم فقط با نظر پزشک و بهتر است بعد از انجام عمل جراحی استفاده شوند.

در صورت داشتن واریکوسل جهت اخذ نوبت با شماره تلفن ۲۲۶۴۲۷۴۴-۰۲۱ تماس بگیرید..

 

 دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

ایا واریکوسل درمان دارویی دارد؟
۴.۳ (۸۶.۶۷%) ۲۴ رای

سوال پزشکی دارید ؟!؟ همین الان از طریق تلگرام سوال خود را بپرسید و پاسخ خودتون را در یافت کنید ! سوال دارم

دکترحسین کرمی

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فلوشیپ فوق تخصصی درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی بیماریهای کلیه و مجاری ادراری
مشاهده مقالات
دکتر حسين کرمي
مطالب سايت را در شبکه هاي اجتماعي سريع تر دنبال کنيد
بيشتر بخوانيد

ارسال پرسش در اين باره


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

1
واریکوسل

آیا دیدن هر رگی در بالای بیضه واریکوسل است؟ویا لمس کردن هر رگی در بالای بیضه واریکوسل است؟؟(درهنگام زور زدن شکم)لطفا شرح کامل دهید در غیر اینصورت جواب ندهید بهتر است. مشاهده پاسخ دکتر
2
عمل واریکوسل و بهبود ورم روی کیسه بیضه و جای بخیه داده شده بعد از عمل

سلام آقای دکتر کرمی عزیز،به خاطر رضای خدا کمکم کنید-من واریکوسل خفیف دارم،مجرد هستم،ولی چون میخواهم،استخدام دانشگاه افسری بشوم،باید واریکوسل را عمل کنم،به نظر شما اگه عمل کنم،بعد از عمل،ورم رگهای واریس شده از بین میرود؟آیا بعد از گذشت،یک ماه از عمل جراحی،جای بخیه داده شده عمل،از بین می رود؟اگر جای عمل شده،معلوم باشد آیا باز من را در معاینات پزشکی رد می کنند؟ کدام روش جراحی جای عملش در مدت زمان کمتری خوب می شود؟(میکروسکوپیک یا لاپاراسکوپی)؟به خاطر رضای خدا ،جواب کامل به من بدهید،چون هر کسی به من یه چیز متفاوت می گوید؟ مشاهده پاسخ دکتر
3
واریکوسل

سلام
من 25سالمه 17روز پیش عمل واریکوسل بیضه سمت چپ گرید 2داشتم انجام دادم چون آخر خدمتم بود ر3روز پیش به پادگان رفتم برای کارای تسویه مجبور شدم راه زیاد برم الان از قسمت بخیه تا مخصوصا بالای آلتم موقع راه رفتن درد دارم و بیضه و محل بخیه ام ورم دارم آیا طبیعیه و نیاز به استراحت دارم یا خیر؟
تشکر
مشاهده پاسخ دکتر
4
جراحی

Dorsa:
با سلام
دوست من واریکوسل گرید 3 داره.ازمایشم داد.ولی گفتن عمل نشه.به نظر شما عمل نشه یا باید حتما بشه.برای بچه دار شدن به مشکل نمیخورن؟
مشاهده پاسخ دکتر
5
درد در ناحیه زیرشکم و کشاله ران چپ

باعرض سلام
دکترجان حدود 2هفته است از ناحیه زیرشکم و کشاله ران درد دارم همچنین زیر هر دو بیضه هم دردناک هستن
باتوجه به سونوگرافی انجام شده واریکوسل3.8 میلیمتری درسمت چپ نشان داده شده است
خواستم نظر حضرتعالی رو در مورد درد فعلی و راهکار درمانی جویا بشم
مشاهده پاسخ دکتر
6
عمل واریکوسل

سلام و عرض خسته نباشید
آقای دکترببخشید بنده ۲۲ ساله هستم از ۱۷ سالگی دچار واریکوسل بودم اندازه بیضه سمت چبم هم طی این پنج سال کوچک تر شده ،میخواستم بدونم الان که متخصص ارولوژی میگن باید عمل کنم
از چه روش جراحی استفاده بشه بهتره ؟؟؟و آیا شکل ظاهری که الان واریکوسل مشهوده بعد از عمل هم باقی میمونه؟؟؟
مشاهده پاسخ دکتر
7
واریکوسل

سلام آقای دکتر وقت بخیر
من واریکوسل داشتم جراحی کردم , الان بخاطر ریزش مو یه سری دارو دکتر برام تجویز کرده می خواستم بدونم خوردن این قرص ضرری نداره مشکلی نداره؟ جواب آزمایش و اسم قرص براتون میفرستم ممنون
مشاهده پاسخ دکتر
8
واریکوسل

سلام .بنده شش ماه اقدام به بارداری کردم متاسفانه نشد ورفتم دکتر با انجام ازمایش اسپرم وسونوگرافی تشخیص دادن واریکوسل درجه ۲ دارم میخواستم ببینم طب سنتی جواب میدهد مثل زالو درمانی یا اینکه واقعا عمل جراحی کنم؟
متشکرم
مشاهده پاسخ دکتر
9
واریکوسل

سلام.بنده شش ماه اقدام به بارداری کردم باردار نشدم.مراجعه به دکتر وانجام ازمایش اسپرم وسونوگرافی تشخیص دادن که واریکوسل درجه دو دارم و میخواستم ببینم ایا راههای سنتی جواب میدهد مثل زانو درمانی یا واقعا جراحی کنم؟ مشاهده پاسخ دکتر
10
درد بیضه به علت واریکوسل

از حدود 5 سال پیش بدلیل درد در ناحیه راست بیضه و بچه دار نشدن با مراجعهدبه پزشکدو سونوگرافی متوجه شدم که واریکوسل دو طرفه دارم ولی درد و سنگینی بیضه فقط در ناحیه راست هست. با مصرفدیتامین و قرصهای تجویز شده بچه دار شدیم ولی عمل نکردم.دمی خواستم ببینم برای سنگینی و درد ناحیه راست بیضه چیکار کنم. عمل کنم یا راه درمان دیگه ای هست؟؟ ممنون از شما مشاهده پاسخ دکتر
« قبلی 1 2 3 4 5 6 7 ... 267 بعدی »