ایا واریکوسل درمان دارویی دارد؟

امروزه در جوامع بشری در سطح دنیا اعم از سفید یا سیاه پوست 20 درصد مردان جوان مبتلا به واریکوسل هستند.

رگ های بدن به دو قسمت تقسیم شده اند. آنهایی که خون اکسیژن دار را از قلب به اعضای بدن می رسانند که به آنها سرخرگ گفته می شود و سیاهرگ ها که وظیفه آنها برگرداندن خون استفاده شده در بافت ها به طرف قلب جهت اکسیژن گیری مجدد می باشد. سیاهرگ ها دارای دریچه هایی هستند که به آنها دریچه لانه کبوتری گفته می شود و وظیفه آنها ممانعت از برگشت خون به عقب و هدایت سریع خون به طرف قلب می باشد.

به هر علتی این دریچه ها خراب شوند و کفایت بسته شدن خود را از دست بدهند مثل شکل زیر بیماری واریس در رگ ها ایجاد می شود.

واریکوسل

شایعترین محل ایجاد واریس اول در پاها و سپس بیضه ها می باشد.

تعریف واریکوسل

واریس سیاهرگ های بیضه را واریکوسل می گویند.

چرا واریکوسل ایجاد می شود؟

در مورد رگ های پا علت آن مشخص است زیاد سرپا ایستادن های بی حرکت شایعترین علت ایجاد واریس در پاها می باشد. ولی در مورد بیضه علت ایجاد واریس بیضه یا واریکوسل، کاملاً مشخص نمی باشد و به نظر علت های مختلفی از قبیل: ضعف مادرزادی در دریچه های لانه کبوتری وریدی، زور زدن های زیاد و سرپا ایستادن های زیاد از علل احتمالی هستند.

از کجا بدانیم واریکوسل داریم یا نه؟

90 درصد واریکوسل در طرف چپ بیضه ایجاد می شود. ممکن است کاملاً بی علامت باشد. درد بیضه از علامت های شایع این بیماری می باشد که مخصوصاً در کسانی که زیاد سرپا می ایستند به صورت ورم و درد ممکن است خود را نشان دهد.

☑️ بهترین راه تشخیص واریکوسل معاینه توسط خود فرد است در درجه اول

امروزه بهترین توصیه پزشکان به جوانان معاینه بیضه ها توسط خود فرد در هنگام استحمام می باشد. چرا که هر گونه بزرگ شدن بیضه، آب آوردن بیضه، برجستگی های بیضه و از جمله واریکوسل که به صورت یک کیسه کرم مانند در بالای بیضه که با زور زدن بیشتر می شود و بهترین علامت وجود این بیماری است در همان معاینه توسط خود فرد می تواند مشخص شود.

عوارض واریکوسل چیست؟

عوارض واریکوسل به این علت ایجاد می شود که خونی که به بیضه ها می رود به علت خرابی دریچه های لانه کبوتری سیاهرگ ها بر نمی گردد و لذا باعث انسداد عملکرد در رگ ها شده و باعث می شود که:

1- سلول های نطفه ساز بیضه ضعیف شوند و در نتیجه نطفه هایی در مرد ایجاد می شود که در آزمایش منی شکل شان غیرطبیعی، کم حرکت و تعداد کمتری دارند.

2- کوچک شدن بیضه ها و درد مزمن از عوارض شایع واریکوسل می باشد.

آیا واریکوسل درمان داروئی دارد؟

همچنانکه ذکر کردم اساس ایجاد این مشکل خراب شدن دریچه های لانه کبوتری سیاهرگ های بیضه است که باعث می شود که جریان حرکت خون رسانی مختل می شود و در حقیقت یک انسداد در مسیر خون رسانی به بیضه ها ایجاد می شود. وقتی مکانیسم واریکوسل را بفهمیم متوجه می شویم که تنها روش درمان آن فقط و فقط جراحی و بستن رگ های خراب و گشاد شده هستند.

پس از بستن رگ های بیضه تکلیف خون رسانی به بیضه چه می شود؟

پس از بستن سیاهرگ های خراب شده سیاهرگ های جدید که سالم هستند و غیرفعال حضور داشتند شروع به کار کرده و باعث رها شدن جریان خون رسانی به بیضه ها و در نهایت کمک به سلول های منی ساز بیضه می کنند تا نطفه های خوب بسازند.

پس جایگاه درمان دارویی کجاست؟

همچنانکه عرض کردم قطعی ترین روش جراحی است. نقش برجسته داروها بعد از عمل جراحی است و در قبل از عمل جراحی اصلاً مفید نیستند و بیشترین اثری که از آنها گزارش شده در حد 5-10 درصد است در حالیکه جراحی مخصوصاً میکروسرجری و لاپاراسکوپی تا 60 درصد یعنی 10 برابر داروها در درمان واریکوسل مؤثر هستند.

پس داروها را باید بعد از عمل جراحی استفاده کنیم؟

قطعاً، بعد از بستن رگ های خراب شده و با راه افتادن رگ های جدید داروها در امر اسپرم سازی مؤثر کمک می کنند.

چه داروهایی برای درمان واریکوسل کاربرد دارند؟

امروزه از ویتامین C سیلینیوم، روی، ویتامین E و داروهای آپوپنتوکی فیلین و کلومیفن و آمپول های HCG به صورت روتین برای درمان واریکوسل استفاده می کنند.

بعضی ها به غلط از زالو استفاده می کنند که روش کاملاً غلطی است.

توصیه های پایانی

1- واریکوسل، به علت خرابی دریچه های لانه کبوتری سیاهرگ های بیضه ایجاد می شود.

2- واریکوسل قطعاً درمان دارویی ندارد چرا که داروها قادر به ترمیم رگ های خراب شده نیستند.

3- قطعی ترین روش درمان واریکوسل جراحی است.

4- بهترین روش درمان واریکوسل عمل جراحی لاپاراسکوپی و میکروسرجری است.

5- از مصرف داروها به صورت خودسرانه جهت درمان واریکوسل اجتناب نمایید.

6- داروهایی رایج که عبارتند از: ویتامین E، ویتامین C، آپوبنتوکسی فیلین، کلومیفن، آمپول های HCG، داروهای گیاهی و سلنیوم فقط با نظر پزشک و بهتر است بعد از انجام عمل جراحی استفاده شوند.

برای دانستن هزینه عمل واریکوسل با بیمه و یا در بیمارستان های خصوصی بر روی لینک زیر کلیک کنید:

هزینه عمل واریکوسل سال 97

در صورت داشتن واریکوسل جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744-021 تماس بگیرید..

 

 دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

4.4 (88.21%) 39 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فرشید سه شنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام‌ بنده ۳۳ ساله مجرد هستم بعد از فعالیت شدید در باشگاه دچار درد مبهم البته خفیف از ناحیه کشاله و بیضه شدم که زمان نشستن و خم شدن بیشتر میشه حالت خواب دردی ندارم، در سونوگرافی قطر ورید در حالت ایستاده ۳.۵ میلیمتر مشخص شد، اما در ظاهر قابل مشاهده یا لمس نیست، آیا شما عمل جراحی را در شرایط فعلی پیشنهاد میکنید؟ چه راهی برای بهبود درد پیشنهاد میکنید، در این شرایط من به ورزش بدنسازی ادامه بدم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش)
   باید معاینه کنم
 • تصویر کاربر حسین سه شنبه ۳۰ بهمن ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  لطف کنیت ازمایش منو تفیسر کنیت جناب دکتر این ازمایش من بعد از هفت ماه عمل هستش
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۳۰ بهمن ۹۷( 4 ماه پیش)
   خوب است
 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۷ بهمن ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشین ببخشید من دوبار عمل واریکسل انجام دادم آخرین بارش هم در 97/03/05بود دیروز رفتم دکتر بعد از معاینه گفت که عود کرده ولی اندازه بعیضت خوبه عمل نکن اگر برای بار سوم عمل کنی احتمال قطع شدن شریانی هست الان نمیدونم چه کار کنم قبلا هم میگفتن اگر عمل نکنی خطر داره. اگه میشه راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۷ بهمن ۹۷( 4 ماه پیش)
   یک بار عمل کافی است
 • تصویر کاربر حمیدرضا جمعه ۵ بهمن ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  درد در بیضه ها. ابتدا بیضه چپ در 8سال پیش و در 4سال پیش راست هم شروع شده... بیضه چپ درد زیاد و راست کمتر. بعضی اوقات شدید و بعضی اوقات قطع میشه . در 6سال پیش جوری بوده ک سخت راه میرفتم. الان درد کمتر شده. متأهلم..دردش ک حدود 2سال بود خیلی کم شده بود.دکتر رفتم آون زمان ک دوسال میگذرد میگفت بیضه چپ گریدر راست گرید1.. الان جفت درد دارن یعنی تیر میکشد.. الان با چشمم چین خوردگی دیده میشه.برا بارداری چ کنم.. چ عملی بهتره..؟؟؟. جواب میده... یا کلا نابارور شدم الانم درد دارم. ارتباط جنسی دارم در طول هفته. انزال دارم. آیا منی و اسپرم بی کیفیته؟بارور هست یا ن؟؟؟. احتمالش هست ک جفت گرید3 باشن..؟؟ میکروسرجری جواب میده؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۵ بهمن ۹۷( 4 ماه پیش)
   باید سونوگرافی رنگی از بیض وازمایش اسپرم دهید ببینم
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۵ بهمن ۹۷( 4 ماه پیش)
   بیضه
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر جلال جمعه ۵ بهمن ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  دیرپز عمل واریکوسل بیضه چپ رو انجام دادم، امروز که بیضه چپ رو نگاه کردم میبینم بصورت غیر عادی اویزون شده،میخوام ببینم طبیعیه یا نه؟به دکتر جراح خودم دسترسی ندارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۵ بهمن ۹۷( 4 ماه پیش)
   طبیعی است
 • تصویر کاربر احمد سه شنبه ۴ دی ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید. من پارسال دز تبریز با علائم واریکوسل گرید 3در سمت چپ و گرید 1در سمت راست به دکتر نوریزاده مراجعه کردم و ایشان تشخیص داد که باید عمل شوم. در تیر ماه امسال عمل انجام دادم . حالا تقریبا یک هفته پیش رفتم دوباره پیش دکتر و ایشون بعد معاینه گفتن که تورم رگ ها همینطور باقیست و نشانه ی عود هست . بعد یک ازمایش اسپرم دادم و وقتی دکتر دیدن برام سونوگرافی رنگی نوشتن و گفتن عود کرده و باید عمل دوباره صورت بگیره . اما اینبار از کیسه بیضه ، ینی از درون کیسه رگ ها رو ببندن یا بردارن که دقیق نمیدونم . حالا خواستم بدونم نظر شما چیه؟ لطفا کمکم کنید . جوانی 21ساله هستم و مجرد هم هستم. بیماری خاص دیگه ای ندارم. فقط در پای راستم یکی از رگ هام دچار واریس شده فقط همین اونم گفتم شاید در تشخیص موثر باشه. اگر نیاز به فرستادن ازمایش اسپرم یا سونوگرافی باشع هم بهم بگین. ممنونم🙏🌸
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۴ دی ۹۷( 5 ماه پیش)
 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۱۳ آذر ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  دردی مثل گرفتن عضلات در پهلوی سمت راستم با تیر کشیدن شروع شد تا بیضه ام رفت از دیشب تا حالا بیضه سمت راستم درد می کنه گاهی هم احساس درد در کشاله رانم دارم و نمی تونم پا هام ببندم باید دراز بکشم هنگام راه رفتن نیز این درد هست اگر بیشتر از چند قدم بردارم ضمنا به پایین بیضه سمت راستم که دست می زنم درد می کنه پیش پزشک رفتم وارد امروز ظهر درد پهلو به سمت پایین هم در سمت راستم دارم و گاهی در سمت چپ دکتر رفتم ۴ نوع آنتی بیوتیک داد
  افلوکساسین سفکسیم داکسی سایکلین و دو عد آمپول که یه کورتون بود که تزریق کرد و یه آمپول که برای تزریق گفتند باید به بیمارستان برم آمپول سفتی زوکسیم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۳ آذر ۹۷( 6 ماه پیش)
   سونو كنيد بفرستيد ببينم
 • تصویر کاربر جواد سه شنبه ۱۳ آذر ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام
  به تشخیص دکتر واریکوسل خفیف وبزرگی خوش خیم پروستات دارم آیا اگر نیاز به عمل باشد میشود هردوراباهم عمل کرد؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۳ آذر ۹۷( 6 ماه پیش)
 • تصویر کاربر پویا سه شنبه ۱۳ آذر ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و وقت بخیر آقای دکتر
  من چند روزی هست که شاهد یک جوش (التهاب) روی پوست بیضه هستم که زیر این التهاب یک توده نرم قابل لمس است که با قطری حدود 1 سانتی متر قابل مشاهده هست معاینه بالینی شخصی نشان می دهد که این التهاب از داخل کیسه بیضه نیست بلکه بنظر می رسد روی سطح است اما همزمان با این موضوع درد بین کشاله ران سمت چپ یک نقطه دقیقا درد نقطه ایی (به صورت لمسی و بعضی اوقات حس درد بدون لمس کردن ) دارم به نحوی که شک دارم آخرین غده لنفاوی کشاله باشد
  متاسفانه دسترسی به پزشک ندارم در اروپا هستم و بیمه من چند ماهی است تمام شده لطفاً راهنمایی می کنید با توجه به سیمپتم های بیان شده چه تشخیصی می دهید و چه می توانم بکنم
  ضمنا 29 ساله هستم و متاهل
  روز خوش
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۱ آذر ۹۷( 6 ماه پیش)
   عکسش را بفرستید ببینم
  2. تصویر کاربر پویا یکشنبه ۱۱ آذر ۹۷( 6 ماه پیش)
   سلام عکس گرفتم اما مطمن نیستم واضح باشد
   در این چند روز خیلی کوچکتر شده است
   من تنها روزی ۱ سیر خوردم چون با مراجعه به داروخانه هم به من آنتی بیوتیک نداند دکتر جان
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۳ آذر ۹۷( 6 ماه پیش)
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۳ آذر ۹۷( 6 ماه پیش)
  5. تصویر کاربر پویا سه شنبه ۱۳ آذر ۹۷( 6 ماه پیش)
   جناب دکتر سلام
   ابکی نبود اما نرم بود و الان متمرکز شد و سفت و بدون درد
   قسمت کشاله ران هم که تورم و درد نقطه ایی داشت الان بدون تورم و درد هست
   اما نمی دانم علت چیست و چرا اصلا این عارضه پیش آمده است
  6. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۳ آذر ۹۷( 6 ماه پیش)
   ازماييش دهيد
  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر صمد سه شنبه ۸ آبان ۹۷( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام. بنده واریکوسل دوطرفه دارم، گرید 2راست و 4چپ. تمام مدارک و ازمایشات را هم کامل دارم. اگر خدمتون برسم نزدیک ترین زمان جراحی کی خواهد بود؟ و اینکه کجا عمل میکنید؟ دفترچه نیرو مسلح دارم. ممنون.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۸ آبان ۹۷( 7 ماه پیش)
   من دوسنبه وپنج شنبه عمل دارم
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر