با عوارض واریکوسل و عوارض بعد از عمل واریکوسل آشنا شوید.

 امروزه واریکوسل یکی از شایع ترین علت ناباروری مردان جوان می باشد. از جمله عوارض واریکوسل می توان به هیدروسل یا آب آوردن بیضه، کوچک شدن بیضه بعد از عمل وایکوسل و درد بیضه اشاره کرد.

واریکوسل چیست؟

واریکوسل به معنی گشاد و واریس شدن رگهای بیضه است. وجود واریکوسل در یک مرد جوان دلیل ناباروری نمی باشد و در بسیاری از موارد، مردان جوان و میانسالی را می بینیم که علیرغم واریکوسل، بارور و صاحب چند بچه نیز می باشند. اگر مردی جوان پس از ازدواج و  گذشت یکسال علیرغم مقاربت طبیعی و عدم جلوگیری بچه دار نشود، باید نسبت به درمان واریکوسل اقدام نماید.

لازم به ذکر است که باید خانم ها نیز از نظر علت ناباروری همزمان بررسی شود. علتهایی که باعث ناباروری خانم ها می شوند عبارتند از:

☑️ تخمدانهای پر از کیست

☑️ چسبندگی لوله های رحمی

☑️ وجود رحم دو شاخه

☑️ تخمدانهای کوچک و رشد نکرده و ضعیف

ناباروری مردان

شایعترین علل ناباروری مردان

1- واریکوسل

2- بیضه های کوچک رشد نکرده

3- سرتولی سل سندرم که در آن سلولهای نطفه ساز وجود ندارد.

4- چسبندگی لوله های منی بر 5- تورم بیضه ها بعد از اریون که باعث آسیب به بیضه ها می شود.

وقتی در آزمایش اسپرم یک مرد سلولهای اسپرم وجود نداشته باشد و صفر باشد باید از بیضه نمونه برداری انجام شود و اگر سلولهای نطفه ساز وجود نداشته باشد امکان باروری طبیعی و بچه دار شدن در این فرد وجود ندارد ولی اگر در نمونه برداری اسپرم وجود داشته باشد ولی خارج نشود نشان دهنده انسداد در مسیر لوله های منی می باشد که بهترین درمان برای این افراد IVF می باشد.

در بیماری واریکوسل، سلولهای نطفه ساز کاملاً وجود داردند ولی به علت واریکوسل و خراب شدن رگ های واریسی سلولهای نطفه ساز به صورت غیرطبیعی و کم حرکت می باشند. هنوز درمان داروئی برای واریکوسل وجود ندارد. داروهائی که نطفه ساز ی را تحریک می کنند تنها باعث بهبودی اسپرم به میزان 5 درصد در فرد مبتلا به ای بیماری می شوند  و لذا امروزه قطعی ترین روش درمان واریکوسل عمل جراحی می باشد.

عوارض عمل واریکوسل

 از جمله عوارض عمل واریکوسل می توان به هیدروسل، کوچک شدن بیضه و درد بیضه بعد از عمل واریکوسل اشاره کرد.

1- هیدروسل یا آب آوردن بیضه

هنگام عمل جراحی اگر رگهای واریس کاملاً توسط جراح لخت نشود و بافت لنفی آن جدا نشود و یا اگر بعد از عمل شخص استراحت کافی نداشته باشد و زیاد سرپا بایستد باعث جمع شدن آب دور بیضه می شود که خود را با بزرگی بیضه عمل شده نسبت به بیضه طبیعی نشان می دهد.

اگر تعداد آب دور بیضه کم باشد نیاز به درمان ندارد. اگر هیدروسل باعث شود بیضه ای که قبلاً عمل واریکوسل روی آن انجام شده بیش از حد بزرگ شود قطعی ترین و بهترین درمان آن عمل جراحی و تخلیه آب دور بیضه می باشد.

تخلیه آب دور بیضه با سرنگ باعث می شود که دوباره آب جمع شود و لذا توصیه نمی گردد.

این عمل به صورت سرپائی انجام می شود برای دیدن فیل عمل به آپارات و یا قسمت ویدئو سایت مراجعه نمایید.

2-  کوچک شدن بیضه بعد از عمل جراحی وایکوسل

یکی از عوارض عمل واریکوسل می تواند کوچک شدن بیضه بعد از عمل واریکوسل باشد. علت این اتفاق، قطع شدن شریان بیضه دارای واریکوسل است که در حین عمل جراحی به اشتباه توسط جراح قطع می گردد و به علت عدم خون رسانی بعد از عمل تدریجاً بیضه کوچک می شود که در این صورت درمانی برای برگشت آن وجود ندارد.

درد بیضه

3- علت درد بیضه سمت چپ بعد از عمل واریکوسل

به علت بسته شدن رگهای واریکوسل در هنگام عمل جراحی، اغلب درد بیضه ایجاد می شود که جای نگرانی وجود ندارد و تدریجاً با استراحت برطرف می شود.

امروزه با پیشرفت در تکنیک های جراحی و با انجام عمل جراحی میکروسرجری و لاپاراسکوپی، عوارض بعد از عمل واریکوسل بسیار کم و نادر می باشد.

بعضی افراد به علت درد بیضه به پزشک مراجعه می کنند که در معاینه، بیماری واریکوسل در آنها تشخیص داده می شود. اگر چنین فردی علیرغم بیماری واریکوسل بچه دار می باشد و یا آزمایش اسپرم آن طبیعی باشد نیاز به عمل جراحی ندارد چرا که عمل جراحی واریکوسل نه تنها باعث از بین رفتن درد نمی شود بلکه در بسیاری موارد باعث افزایش درد ناشی از برش جراحی نیز می گردد.

برای دانستن هزینه عمل واریکوسل بر روی لینک زیر کلیک کنید:

هزینه عمل واریکوسل

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی  

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علی شنبه ۱ آذر ۹۹( 2 روز پیش) تعداد بازدید: 2 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشین ببخشید من در هنگام خود ارضایی بعضی وقت ها با اسپرمم با فشار پرتاب میشه بعضی وقت ها هم نه او فشارو نداره و پرتاب نمیشه تو اینترنت خوانده بودم که ناباروری میاره می خواستم بدونم برای من هم که یکسان نیست همیشه مشکل ناباروری پیش میاد؟ و اینکه اسپرمم همیشه حجمش یکسان نیست و بعضی وقت ها موقع ارضا شدن حس میکنم کامل تخلیه نمیشه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱ آذر ۹۹( 2 روز پیش)
   ارتباطی با ناباروری نداره ، مشکلی نیست
 • تصویر کاربر بهروز دوشنبه ۲۶ آبان ۹۹( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 3 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر آقایی ۳۵ ساله ازغرب کشور هستم ۱۳ساله ازدواج کردیم چند ماه بعد اقدام به بچه دارشدن کردیم که آزمایش اسپرم دادم گفتن واریکوسل سمت چپ دارم عمل جراحی انجام دادم ولی متاسفانه خوب نشدم بعداز عمل جراحی اسپرمم تا۱۲میلیون رفت ولی کم کم روند کاهشی گرفت الان بعداز گذشت ۱۳سال هنوز متاسفانه بچه دار نشدیم از شما عاجزانه تقاضا دارم که راهی پیش پای ما بگذارید تا دعای گویی شما پزشک دلسوز باشیم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۶ آبان ۹۹( 1 هفته پیش)
   از iui استفاده شود
 • تصویر کاربر علي دوشنبه ۲۶ آبان ۹۹( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 3 مشاهده پرسش
  حدودا يكساله كه مثل قبل نعوظ ندارم تشخيص واريكوسل داده شده ايا بعدازعمل به حالت قبل برميگردم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۶ آبان ۹۹( 1 هفته پیش)
   واریکوسل به نعوظ ارتباطی نداره
 • تصویر کاربر اکبر چهارشنبه ۲۶ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  باسلام من سه روزه عمل واریکوسل کردم امپول بی حسی بهم زدن الان درد گردن دارم ب قدری شدیده ک حتی نمیتونم سرم رو از رو بالش بردارم چیزی بخورم حتما باید رو بالشت باشه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۶ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش)
   به دلیل نحوه ی بی حسی توسط دکتر بیهوشی هست. از جمله عوارض بی حسی از کمر هست. با دکتر بیهوشی که شما رو از کمر بی حس کرده مطرح کنین
 • تصویر کاربر صباح چهارشنبه ۲۶ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 4 مشاهده پرسش
  سلام من بعد سه ماه واریکوسل سمت چپم عود کرد الان خیلی درد دارم دردم طوریه که کلا سمت چپ بدنم دست و پاهام گرم شده و دردش شدید است اصلا هیچ کاری نمیتونم انجام بدم بعضی وقت ها حتی نمیتونم راه برم و میلنگم پیش دکتر رفتم گفت که باید به دکتر مغز واعصاب مراجعه کنی به نظر شما باید چه کار کنم .آزمایش و سونو برای زمان عود واریکوسل است .ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۵ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام سونوگرافی از جهت بررسی عود انجام دهید. درد های واریکوسل خیلی اوقات بعد عمل می ماند
  2. تصویر کاربر صباح سه شنبه ۲۵ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش)
   خب دردش خیلی زیاد اصلا قابل تحمل نیست الان شش ماه میشه که اصلا کوچکترین کاری نمیتونم انجام بدم منشا این درد رو دکتر هم رفتم نمیدونن
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۶ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش)
   شب ها کپسول گاباپنتین استفاده کنین و حتما با جراح خودتون در میون بذارین
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۲۶ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 3 مشاهده پرسش
  سلام،۶ماه پیش عمل واریکوسل چپ کردم،والان بیضه چپم کوچک شده و motile اسپرمم۲۰ و progressive10 وnormal morphology15 می باشد،چه کار باید کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۵ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام ایا متاهل هستین ؟ اقدام به بارداری کردین؟
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۵ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش)
   ازمایش اسپرم قبل عملتون رو بفرستین
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۵ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش)
   حرکت اسپرم ها مختل هست ، ولی احتمال بارداری وجود دارد
  4. تصویر کاربر علی سه شنبه ۲۵ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام ،مجردم
  5. تصویر کاربر علی سه شنبه ۲۵ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام مجردم،اینم آزمایش قبل عمل
  6. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۶ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش)
   فعلا کار بیشتری نیاز نیست، تقریبا مشابه قبل عمل هست. اگر احساس میکنین سایز بیضه کوچک شده سونوگرافی انجام بدین. آندروفرتایل میتونه به حرکت اسپرم ها کمک کنه
  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر س.س.ح سه شنبه ۱۱ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 4 مشاهده پرسش
  جناب دکتر کرمی
  سلام،
  بنده توسط یک دکتر متخصص اورولوژی معاینه شده ام و ایشان تشخیص فتق کشاله ران سمت راست و همچنین واریکوسل بیضه چپ را داده اند،بنده یکبار حدود چهار سال پیش جهت چکاپ خدمت شما مراجعه کردم مشکلی نبود،اما الان به دلیل مراجعین زیاد و وقت ویزیت خیلی دیر بناچار به پزشک دیگر مراجعه کردم، الآن هم یه توده تا حدودی متورم در بیضه چپ خود دارم و جدیدا احساس درد شدید از ناحیه بیضه چپ دارم،مجرد و بیست و چهار ساله ام،جدای مساله ازدواج از درد شدید رنج میبرم و کارم ریسرچ در آزمایشگاه است و مدت طولانی روزانه سرپا می ایستم،بنده خودم اصرار به عمل دارم اما نظر شما برای بنده حجت است،آیا شما هم توصیه به عمل جراحی میکنید؟
  با تشکر از زحمات شما
  1. تصویر کاربر س.س.ح دوشنبه ۲۷ مرداد ۹۹( 3 ماه پیش)
   جواب تست اسپرم
  2. تصویر کاربر س.س.ح سه شنبه ۲۸ مرداد ۹۹( 3 ماه پیش)
   جناب دکتر در نظر گرفتن اینکه در آینده هم هر روز مدت طولانی قرار است در آزمایشگاه ایستاده کار کنم آیا عمل جراحی باعث کاسته شدن توان بنده می شود؟و محدودیتی در سبک کارم به طبع عملی که انجام داده ام باید ایجاد بکنم؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۱ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش)
   فتق شما باید عمل بشه . در مورد واریکوسل باید آزمایش اسپرم شما تکرار شه و در صورت مختل بودن مجدد آزمایش ، عمل نیاز هست
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر رضالطفی سه شنبه ۲۱ مرداد ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 3 مشاهده پرسش
  سلام خدا قوت. آقای دکتر حدود دوسال هست که برا بارداری اقدام کردیم ولی موفق نشدیم آزمایش اسپرم انجام دادم هم تعداد و هم تحرک کم بود و سونوگرافی هم تشخیص واریکوسل دوطرفه خفیف داده شده
  پزشکی میگفت شانس بارداری خیلی کمه و پس از جراحی واریکوسل و درحالت خوش بینانه 20 درصد احتمال بچه دار شدن هست و پزشک دوم مصرف روزانه یک قرص ویتامین E و نصف قرص کلومیفن و تزریق هفتگی آمپول پی دی پرگ 5000 واحد رو کردن و گفتن بعد سه ماه برگرد و جراحی لازم نیست. خواستم ببینم امید به بارداری به شکل طبیعی یا لقاح مصنوعی وجود داره و اینکه جراحی واریکوسل لازمه یا نه؟
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۱ مرداد ۹۹( 3 ماه پیش)
   سلام، اگر با دارو ها برطرف نشد عمل کنید، احتمال موفقیت هست
 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۲۴ تیر ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  با سلام
  من واریکوسل دوطرفه دارم اذیتم نمیکنه
  باید حتما عمل بشه
  اگه عمل رو تاخیر بندازم مشکل پیدا میکنه
  1. تصویر کاربر محمد سه شنبه ۲۴ تیر ۹۹( 4 ماه پیش)
   اقای دکتر من منتظر جواب شما هستم
   داخل سنو گرافی زده قطر ورید با انجام مانور در سمت راست به حدود سه میلی وچپ هم سه میلی
   خواهش میکنم جوابمو بدین
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۴ تیر ۹۹( 4 ماه پیش)
   ازمايش اسپرم بدهية بفرستيد ببينم
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۲۵ تیر ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  سلام
  بیست ساله و مجرد هستم. واریکوسل چپ داشتم. ۷ ماه پیش عمل کردم، از یک هفته بعد از عمل خودارضاعی کردم. بیضه چپ همچنان کوچکتر از راست است. بعد از چند دقیقه نشستن در بیضه چپ احساس سنگینی و درد نسبتا زیادی دارم (مانند قبل از عمل). معمولا تا دو سه روز بعد از خودارضاعی درد بیشتری دارم

  آیا نشستن طولانی مدت و تحمل این درد به بیضه یا رگ‌ها آسیب میزند؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۵ تیر ۹۹( 4 ماه پیش)
   سلام، چرا خودارضایی کنید؟ نکنید برطرف میشه
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر