احساس ادرار و نیامدن ادرار

شرایط زیادی وجود دارند که می توانند بر نحوه ادرار کردن تأثیر بگذارند. اگر فردی به طور مکرر تمایل به ادرار کردن دارد، ولی مقدار بسیار کمی بیرون می آید، این مشکل می تواند به علت عفونت مجاری ادراری (UTI)، بارداری، مثانه پرکار و یا پروستات بزرگ شده باشد. در موارد بسیار کمی، برخی از سرطان  ها، عامل احساس ادرار کاذب در زنان و مردان هستند.

دلایل احساس ادرار داشتن ولی نداشتن عبارتند از:

عفونت ادراری (UTI)

عفونت های ادراری موجب تمایل مکرر به ادرار کردن می شوند. مطابق با مرکز جلوگیری و کنترل بیماری ها (CDC)، عفونت های مجاری ادراری می توانند در هر جایی در مجرای ادراری رخ دهند، اما اغلب اوقات مثانه را تحت تأثیر قرار می دهند. این مشکل، التهاب مثانه (سیستیتیس) نیز نامیده می شود.

عفونت های مجاری ادراری، به ویژه در زنان بسیار شایع هستند. وقتی که یک باکتری وارد مجرای ادراری می شود، فرد ممکن است دچار عفونت مجرای ادراری شود.

اگر فردی دارای عفونت ادراری باشد، ممکن است نیاز مکرر به ادرار کردن پیدا کند، ولی با وجود فشار زیاد، مقدار ادرار کمی دفع کند.

مقاله پیشنهادی دکتر حسین کرمی: درمان عفونت ادراری با قرص ویسول

علائم عفونت مجاری ادراری

سرطان تخمدان، پروستات یا مثانه

اگر فردی احساس ادرار کاذب دارد می تواند دچار سرطان شده باشد.

علائم تمامی این سرطان ها می تواند مشابه با دیگر مشکلات مجرای ادراری باشد، بنابراین در صورت بروز مسائل مربوط به ادرار با یک متخصص صحبت کنید.

علائم سرطان تخمدان، پروستات یا مثانه

برخی از علائم، به ویژه در مورد عفونت مجاری ادرار می توانند شدیدتر و دردناک تر باشند. در صورت تجربه ی هر یک از موارد زیر، فوراً با پزشک ملاقات کنید.

 • وجود چرک یا خون در ادرار
 • تب
 • لرز
 • خستگی
 • احساس سوزش به هنگام ادرار
 • بوی تند در حین ادرار
 • رنگ بسیار تیره ادرار
 • کمر درد
 • شکم درد
 • حالت تهوع/استفراغ

این علائم می توانند نشانه ی این باشند که عفونت مجرای ادراری کلیه های شما را نیز درگیر کرده است یا این که نشانه ی سرطان باشد. دوباره، در صورت تجربه ی هر یک از این علائم با پزشک صحبت کنید.

علت احساس ادرار کاذب
دلایل احساس داشتن ادرار ولی نداشتن

پروستات بزرگ شده

پروستات، غده ای نزدیک به مثانه است که منی تولید می کند. زمانی که سن مردان بالاتر می رود، پروستات آنها بزرگ تر می شود. وقتی که پروستات بزرگتر می شود، می تواند فشار بیشتری به مثانه وارد کند. بنابراین فرد ممکن است اغلب اوقات احساس نیاز به ادرار کردن داشته باشد، حتی اگر ادرار کمی در مثانه وجود داشته باشد.

اگر فردی دارای پروستات بزرگ شده باشد، ممکن است دچار انسداد مجرای ادراری (پیشابراه) شود. مجرای ادراری، لوله ای است که ادرار و منی را از طریق آلت تناسلی حمل می کند.

علائم پروستات بزرگ شده

بارداری

اگر زنی باردار باشد، ممکن است اغلب اوقات احساس ادرار کاذب داشته باشد. در مراحل اولیه بارداری، این امر به این دلیل است که بدن هورمونی آزاد می کند که جریان خون را به ناحیه لگن افزایش می دهد.

در ماههای بالاتر بارداری، زن ممکن است به علت بزرگ شدن جنین و فشار به مثانه، نیاز مکرر به ادرار کردن داشته باشد.

مثانه پر کار

اگر فردی دارای مثانه پر کار باشد، ممکن است حتی زمانی که ادرار کمی در مثانه وجود دارد نیز نیاز به ادرار کردن داشته باشد. شرایط نورولوژیکی (عصبی) مختلفی می توانند باعث مثانه پر کار شوند، اما گاهی اوقات، علت آن ناشناخته است.

درمان احساس نیاز کاذب به دفع ادرار

در صورتی که احساس ادرار کاذب دارید، پزشک برای تشخیص دلیل آن، آزمایش ادرار را توصیه می کند.

آزمایش ادرار یا آنالیز ادرار، آزمایش ادراری است که وجود باکتری یا عفونت را در ادرار شما تشخیص می دهد. اگر شما عفونت ادراری داشته باشید، پزشک ممکن است یک دوره مصرف آنتی بیوتیک را برای درمان مشکل شما تجویز کند. داروهای درمانی دیگری به جز آنتی بیوتیک ها نیز موجود می باشند.

دمای هوا معمولاً باعث می‌شود که شما بیشتر از حد معمول ادرار کنید. با اینکه شما از لرزیدن و داشتن مثانه‌ای که در شرف ترکیدن است، تعجب می‌کنید، اما برای اینکه مثانه شما انگار در دمای انجماد می‌لرزد، یک دلیل فیزیولوژیکی وجود دارد.

درمان احساس ادرار کاذب در زنان ناشی از بارداری

برای خانم های بارداری که عفونت ادراری ندارند، نیاز مکرر به ادرار باید تقریباً شش هفته پس از زایمان فروکش کند. در این زمان، انجام تمرینات ورزشی کِگِل برای تقویت کف لگن و رفع احساس کاذب دفع ادرا کمک می کند.

درمان احساس ادرار داشتن ولی نداشتن ناشی از پروستات بزرگ شده

درمان برای پروستات بزرگ شده که سرطان هیپرپلازی پروستات خوش خیم نیز نامیده می شود، ترکیبی از داروها و تمرین مثانه می باشد که می تواند به تحت کنترل درآوردن هرگونه ناراحتی مثانه کمک کند.

تغییرات سبک زندکی و تکنیک های کنترل ادرار نیز می توانند به درمان علائم پروستات بزرگ شده کمک کنند. پزشک ممکن است داروهایی را برای درمان پروستات بزرگ شده تجویز کند و در موارد نادر، آنها ممکن است جراحی را پیشنهاد دهند.

درمان احساس کاذب دفع ادرار ناشی از سرطان

اگر فردی به علت سرطان، اغلب اوقات نیاز به ادرار کردن داشته باشد، درمان شامل شیمی درمانی، پرتودرمانی و جراحی می شود.

درمان خانگی احساس ادرار کاذب

✅ عدم نوشیدن آب بیش از حد

✅خودداری از مصرف نوشیدنی کافئین دار که موجب نیاز مکرر به ادرار می شود

✅ ترک سیگار

✅ اقداماتی برای بهبود مشکلات سلامتی که می توانند تولید ادرار را افزایش دهند.

✅ انجام تمرینات کف لگن

نحوه ی تشخیص علل احساس ادرار کاذب

پزشک می تواند آزمایشات مختلفی را به منظور تشخیص علت احساس ادرار کاذب انجام دهد. اگر پزشک احتمال دهد که عفونت ادراری علت احساس ادرار کاذب باشد آزمایشات زیر را برای اطمینان انجام می دهد:

آزمایش dipstick

با استفاده از نوار کاغذی وجود مواد خاصی در ادرار می تواند نشان دهنده  ی عفونت ادراری باشد.

آزمایش ادرار

آنالیز ادرار یا تجزیه و تحلیل ادرار

که به دنبال سلولها، باکتری ها یا مواد دیگری در ادرار است.

کشت ادرار

که می تواند نوع باکتری را که موجب عفونت ادراری شده تعیین کند.

پزشک، هم چنین در مورد سوابق پزشکی کامل فرد سؤالاتی  خواهد پرسید و معاینه ی فیزیکی انجام خواهد داد.

اگر پزشک، احتمال وجود عفونت ادراری را رد کند و در طول معاینه ی فیزیکی، علائمی از سرطان را پیدا کند، ممکن است آزمایشات دیگری را به منظور تشخیص علت علائم بیمار تجویز کند.

احساس ادرار داشتن ولی نداشتن، احساس ناراحت کننده ای است که هم توسط مردان و هم توسط زنان تجربه می شود. اگر شما این احساس را تجربه می کنید، در ابتدا بررسی کنید که آیا عفونت ادراری دارید یا خیر. عفونت ادراری شایع ترین علت برای احساس ادرار کاذب می باشد.

دکتر حسین کرمی متخصص مجاری ادراری

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فاطمه دوشنبه ۱۰ خرداد ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 4 مشاهده پرسش
  با سلام و ادب
  مادرم ۶۷ ساله هست.. الان بیشتر از یک ماهه که به بیماری عفونت ادراری مبتلا شده اند. کیست کوچکی در کلیه دارند. ایشان قادر به ادرار کردن نیستند فقط با سوند گذاری ؛ ادرار ایشان خارج می شود ... دوبار شوند گذاشتند و هر بار خارج کردند دوباره قادر به ادرار کردن نبودند... سونو گرافی ایشان مشکل خاصی نشان نداد... ما نگرانیم... چه باید کنیم؟ مشکل چیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۰ خرداد ۰( 2 هفته پیش)
   نوار مثانه باید انجام شه ، مراجعه کنید
 • تصویر کاربر علی شنبه ۱ خرداد ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشین پدرم۵۶سالشه دوباردچاراحتباس ادرارشده سوندگذاشتن براش سونوگرافی داده دکترگفته بزرگی پروستات داره و باید عمل شه جای دیگه بردیم گفتن ممکنه مشکل ازمثانه باشه باید نوار گرفته بشه میخواستم بپرسم نظرشماچیه چیکارباید بکنیم براش؟؟ممنون میشم راهنمایی کنین
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱ خرداد ۰( 3 هفته پیش)
   Psa چک شود ، گزارش سونوگرافی را بفرستید. شبی یک عدد کمسول تامسولوسین مصرف کنن
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر