احساس ادرار و نیامدن ادرار

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

شرایط زیادی وجود دارند که می توانند بر نحوه ادرار کردن تأثیر بگذارند. اگر فردی به طور مکرر تمایل به ادرار کردن دارد، ولی مقدار بسیار کمی بیرون می آید، این مشکل می تواند به علت عفونت مجاری ادراری (UTI)، بارداری، مثانه پرکار و یا پروستات بزرگ شده باشد. در موارد بسیار کمی، برخی از سرطان  ها، عامل احساس ادرار کاذب در زنان و مردان هستند.

انواع علل احساس کاذب دفع ادرار

دلایل احساس ادرار داشتن ولی نداشتن عبارتند از:

عفونت ادراری (UTI)

عفونت های ادراری موجب تمایل مکرر به ادرار کردن می شوند. مطابق با مرکز جلوگیری و کنترل بیماری ها (CDC)، عفونت های مجاری ادراری می توانند در هر جایی در مجرای ادراری رخ دهند، اما اغلب اوقات مثانه را تحت تأثیر قرار می دهند. این مشکل، التهاب مثانه (سیستیتیس) نیز نامیده می شود.

عفونت های مجاری ادراری، به ویژه در زنان بسیار شایع هستند. وقتی که یک باکتری وارد مجرای ادراری می شود، فرد ممکن است دچار عفونت مجرای ادراری شود.

اگر فردی دارای عفونت ادراری باشد، ممکن است نیاز مکرر به ادرار کردن پیدا کند، ولی با وجود فشار زیاد، مقدار ادرار کمی دفع کند.

مقاله پیشنهادی دکتر حسین کرمی: درمان عفونت ادراری با قرص ویسول

علائم عفونت مجاری ادراری

سرطان تخمدان، پروستات یا مثانه

اگر فردی احساس ادرار کاذب دارد می تواند دچار سرطان شده باشد.

علائم تمامی این سرطان ها می تواند مشابه با دیگر مشکلات مجرای ادراری باشد، بنابراین در صورت بروز مسائل مربوط به ادرار با یک متخصص صحبت کنید.

علائم سرطان تخمدان، پروستات یا مثانه

برخی از علائم، به ویژه در مورد عفونت مجاری ادرار می توانند شدیدتر و دردناک تر باشند. در صورت تجربه ی هر یک از موارد زیر، فوراً با پزشک ملاقات کنید.

 • وجود چرک یا خون در ادرار
 • تب
 • لرز
 • خستگی
 • احساس سوزش به هنگام ادرار
 • بوی تند در حین ادرار
 • رنگ بسیار تیره ادرار
 • کمر درد
 • شکم درد
 • حالت تهوع/استفراغ

این علائم می توانند نشانه ی این باشند که عفونت مجرای ادراری کلیه های شما را نیز درگیر کرده است یا این که نشانه ی سرطان باشد. دوباره، در صورت تجربه ی هر یک از این علائم با پزشک صحبت کنید.

علت احساس ادرار کاذب
دلایل احساس داشتن ادرار ولی نداشتن

پروستات بزرگ شده

پروستات، غده ای نزدیک به مثانه است که منی تولید می کند. زمانی که سن مردان بالاتر می رود، پروستات آنها بزرگ تر می شود. وقتی که پروستات بزرگتر می شود، می تواند فشار بیشتری به مثانه وارد کند. بنابراین فرد ممکن است اغلب اوقات احساس نیاز به ادرار کردن داشته باشد، حتی اگر ادرار کمی در مثانه وجود داشته باشد.

اگر فردی دارای پروستات بزرگ شده باشد، ممکن است دچار انسداد مجرای ادراری (پیشابراه) شود. مجرای ادراری، لوله ای است که ادرار و منی را از طریق آلت تناسلی حمل می کند.

علائم پروستات بزرگ شده

بارداری

اگر زنی باردار باشد، ممکن است اغلب اوقات احساس ادرار کاذب داشته باشد. در مراحل اولیه بارداری، این امر به این دلیل است که بدن هورمونی آزاد می کند که جریان خون را به ناحیه لگن افزایش می دهد.

در ماههای بالاتر بارداری، زن ممکن است به علت بزرگ شدن جنین و فشار به مثانه، نیاز مکرر به ادرار کردن داشته باشد.

مثانه پر کار

اگر فردی دارای مثانه پر کار باشد، ممکن است حتی زمانی که ادرار کمی در مثانه وجود دارد نیز نیاز به ادرار کردن داشته باشد. شرایط نورولوژیکی (عصبی) مختلفی می توانند باعث مثانه پر کار شوند، اما گاهی اوقات، علت آن ناشناخته است.

درمان احساس نیاز کاذب به دفع ادرار

در صورتی که احساس ادرار کاذب دارید، پزشک برای تشخیص دلیل آن، آزمایش ادرار را توصیه می کند.

آزمایش ادرار یا آنالیز ادرار، آزمایش ادراری است که وجود باکتری یا عفونت را در ادرار شما تشخیص می دهد. اگر شما عفونت ادراری داشته باشید، پزشک ممکن است یک دوره مصرف آنتی بیوتیک را برای درمان مشکل شما تجویز کند. داروهای درمانی دیگری به جز آنتی بیوتیک ها نیز موجود می باشند.

دمای هوا معمولاً باعث می‌شود که شما بیشتر از حد معمول ادرار کنید. با اینکه شما از لرزیدن و داشتن مثانه‌ای که در شرف ترکیدن است، تعجب می‌کنید، اما برای اینکه مثانه شما انگار در دمای انجماد می‌لرزد، یک دلیل فیزیولوژیکی وجود دارد.

درمان احساس ادرار کاذب در زنان ناشی از بارداری

برای خانم های بارداری که عفونت ادراری ندارند، نیاز مکرر به ادرار باید تقریباً شش هفته پس از زایمان فروکش کند. در این زمان، انجام تمرینات ورزشی کِگِل برای تقویت کف لگن و رفع احساس کاذب دفع ادرا کمک می کند.

درمان احساس ادرار داشتن ولی نداشتن ناشی از پروستات بزرگ شده

درمان برای پروستات بزرگ شده که سرطان هیپرپلازی پروستات خوش خیم نیز نامیده می شود، ترکیبی از داروها و تمرین مثانه می باشد که می تواند به تحت کنترل درآوردن هرگونه ناراحتی مثانه کمک کند.

تغییرات سبک زندکی و تکنیک های کنترل ادرار نیز می توانند به درمان علائم پروستات بزرگ شده کمک کنند. پزشک ممکن است داروهایی را برای درمان پروستات بزرگ شده تجویز کند و در موارد نادر، آنها ممکن است جراحی را پیشنهاد دهند.

درمان احساس کاذب دفع ادرار ناشی از سرطان

اگر فردی به علت سرطان، اغلب اوقات نیاز به ادرار کردن داشته باشد، درمان شامل شیمی درمانی، پرتودرمانی و جراحی می شود.

درمان خانگی احساس ادرار کاذب

✅ عدم نوشیدن آب بیش از حد

✅خودداری از مصرف نوشیدنی کافئین دار که موجب نیاز مکرر به ادرار می شود

✅ ترک سیگار

✅ اقداماتی برای بهبود مشکلات سلامتی که می توانند تولید ادرار را افزایش دهند.

✅ انجام تمرینات کف لگن

نحوه ی تشخیص علل احساس ادرار کاذب

پزشک می تواند آزمایشات مختلفی را به منظور تشخیص علت احساس ادرار کاذب انجام دهد. اگر پزشک احتمال دهد که عفونت ادراری علت احساس ادرار کاذب باشد آزمایشات زیر را برای اطمینان انجام می دهد:

آزمایش dipstick

با استفاده از نوار کاغذی وجود مواد خاصی در ادرار می تواند نشان دهنده  ی عفونت ادراری باشد.

آزمایش ادرار

آنالیز ادرار یا تجزیه و تحلیل ادرار

که به دنبال سلولها، باکتری ها یا مواد دیگری در ادرار است.

کشت ادرار

که می تواند نوع باکتری را که موجب عفونت ادراری شده تعیین کند.

پزشک، هم چنین در مورد سوابق پزشکی کامل فرد سؤالاتی  خواهد پرسید و معاینه ی فیزیکی انجام خواهد داد.

اگر پزشک، احتمال وجود عفونت ادراری را رد کند و در طول معاینه ی فیزیکی، علائمی از سرطان را پیدا کند، ممکن است آزمایشات دیگری را به منظور تشخیص علت علائم بیمار تجویز کند.

احساس ادرار داشتن ولی نداشتن، احساس ناراحت کننده ای است که هم توسط مردان و هم توسط زنان تجربه می شود. اگر شما این احساس را تجربه می کنید، در ابتدا بررسی کنید که آیا عفونت ادراری دارید یا خیر. عفونت ادراری شایع ترین علت برای احساس ادرار کاذب می باشد.

دکتر حسین کرمی متخصص مجاری ادراری

3.3/5 - (41 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر Amir سه شنبه ۱۴ شهریور ۲( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید
  من یک هفته هست که احساس میکنم بعد از اینکه ادرار کردم دوباره ادرار دارم می‌خواستم ببینم باید چه دارویی مصرف کنم ممنون میشم پاسخ بدین 🙏
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۴ شهریور ۲( 2 هفته پیش)
   سلام چند سالتون هست ؟ سوزش ادرار یا ترشح در ادرار دارید ؟ ازمایش ادرار داده اید ؟ سونوگرافی انجام شده ؟
  2. تصویر کاربر Amir سه شنبه ۱۴ شهریور ۲( 2 هفته پیش)
   ۲۰ سالم هست نه سوزش ندارم ترشحم ندارم آزمایش ندادم
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۴ شهریور ۲( 2 هفته پیش)
   یک ازمایش ادرار و کشت ادرار دهید . حتما سونوگرافی کلیه ها و مجاری انجام بشه
  4. تصویر کاربر Amir سه شنبه ۱۴ شهریور ۲( 2 هفته پیش)
   آزمایش و سونوگرافی رو برای چی باید انجام بدم ؟
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۴ شهریور ۲( 2 هفته پیش)
   در تکرر ادرار ناگهانی که از قبل نبوده شک به عفونت ادراری خفیف ممکنه باشه . گاهی اوقات وجود سنگ مثانه این علایم را میدهد . این ها باید بررسی بشه
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر سمانه پنجشنبه ۱۱ خرداد ۲( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 48 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من حدود دوسالی هست همیشه احساس دفع ادرار دارم یعنی داعم در حال کنترل هستم دیگه خسته شدم تا میرم دسشویی میخام بلند شم بازم احساس ادرار دارم هیچ علائم دیگه ای ندارم فقط تکرر ادرار کنترل کردن داعم خودم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۱ خرداد ۲( 3 ماه پیش)
   سلام یک سونوگرافی کلیه ها و مجاری بررسی باقی مانده ادراری و ازمایش ادرار و کشت ادرار دهید بفرستید برام
 • تصویر کاربر بهنام سه شنبه ۲۲ فروردین ۲( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 72 مشاهده پرسش
  سلام من چند ماهی میشه که راحت نمیتونم ادرار کنم وخوب تخلیه نمیشه در ناحیه مقعد لگن بیضه آلت و زیر شکم هر از گاهی درد دارم و فشار ادرار بعضی موقع خوبه بعضی موقع ضعیف سونو گرفتم اندازه پروستات طبیعیه و مثانه ام همینطور ولی pvr ۵۰cc بود وآزمایش  psa نرمال بود دو هفته تاواناکس۵۰۰ ایبو پروفن و تامسولوسین مصرف کردم یه ۶هفته افلوکساسین ۳۰۰ هر ۱۲ساعت وملوکسیکام وتامسولوسین روزی یه دونه و نتیجه نداده در ضمن سندرم روده تحریک پذیرم دارم سنم ۳۵
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۲ فروردین ۲( 5 ماه پیش)
   سلام چند سالتون هست ؟ ادرار قطره قطره میاد ؟
 • تصویر کاربر نرگس شنبه ۱۲ فروردین ۲( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 58 مشاهده پرسش
  همسر بنده به علت آسیب ریشه های عصبی دچار احتباس ادرار و مشکلات دفع شده. و حدود 2و نیم سال است که برای تخلیه ادرار سوند می زند. می خواستم ببینم آیا برای احتباس ادرار هم می شود از دریچه مصنوعی مثانه استفاده کرد یا خیر ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۲ فروردین ۲( 5 ماه پیش)
   سلام خیر
 • تصویر کاربر دهقان پنجشنبه ۱۳ بهمن ۱( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 69 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر بنده بیمار شما هستم سال گذشته اسفند اومدم مطب قلهک خدمتتون نوار مثانه و سونوگرافی انجام دادم فرمودید ضعیف بودن مثانه هست الان سوزش مثانه هم دارم متاسفانه مثانه م کامل تخلیه نمیشود و قطره قطره خالی میشود لطفا وخواهشا یه وقت ویزیت و معاینه برای بنده به خانم منشی دستور دهید. آقای دکتر میخام مجددا برای معاینه خدمتتون برسم فقط مشکل مثانه و تخلیه نشدن کامل میباشد آیا بازم نیاز هست نوار مثانه بگیرم یا نه؟ و آیا سونوگرافی و آزمایش مجدد لازم هست بگیرم؟ با سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۳ بهمن ۱( 7 ماه پیش)
   سلام چند سالتونه ؟ اون موقع دارو چی خوردین ؟ نیازی به نوار مجدد نیست و پمپ مثانه مشکل داره
  2. تصویر کاربر دهقان پنجشنبه ۱۳ بهمن ۱( 7 ماه پیش)
   سلام :۴۷ سال ام هست و داروی ترازوکیم
   گاباکیم
   آقای دکتر برای ۲۴ یا ۲۶ بهمن نوبت ویزیت میخام لطفا دستور بدید
  3. تصویر کاربر دهقان پنجشنبه ۱۳ بهمن ۱( 7 ماه پیش)
   سلام :: ۴۷ ساله ام هست داروی ترازوکیم
   گاباکیم مصرف میکنم
   لطفا برای ۲۴ و۲۶ نوبت ویزیت میخام
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۳ بهمن ۱( 7 ماه پیش)
   دارو هارو ادامه بدید برای دریافت نوبت با منشی هماهنگ کنید
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر حمیداکبری یکشنبه ۴ اردیبهشت ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 192 مشاهده پرسش
  بدلیل وجود سنگ کلیه در ابتدای حالب چپ به ابعاد 9.7 در 6.7 میلیمتر ده روز پیش عمل TUL انجام دادم و استنت دبل جی کار گذاشته شد، بدلیل التهاب حالب و تورم کلیه سنگ خرد نشد، آیا اکنون توصیه میشود که سنگ شکنی برون اندامی انجام شود؟ با توجه به وجود استنت آیا سنگ های خرد شده توسط روش برون اندامی براحتی دفع خواهند شد؟ آیا آب خروجی از کلیه تماما از استنت به مثانه هدایت می شود و برخوردی با سنگ موجود در حالب نخواهد داشت؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۴ اردیبهشت ۱( 1 سال پیش)
   عکس باز نمیشه مجدد بفرستید
 • تصویر کاربر Leily دوشنبه ۱۶ اسفند ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 186 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکترمن وقتی درحالت دستشویی هستم احساس یک عضله سفت درکنارمقعدپایین واژنم هستم واین سفتی درسمت راست بیشتراحساس میشهووقتی فشارش میدم احساس ادراردارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۶ اسفند ۰( 1 سال پیش)
   1-سلام، بهتر است سونوگرافي كنيد.
 • تصویر کاربر محسن شنبه ۹ بهمن ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 222 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من دوبار سوال پرسیدم گفتید عکس بفرستید واتساپ اما نگاه نکردید من یه حساسیت پوستی تو الت تناسلی گرفتم رفتم چند تا دکتر همشون گفتن حساسیت یا اگزما حالت و پماد دادن و بهتر شد اما یکم بعصی شوزش داره مخصوصا در حالت ادرار یا بعد ادرار یکمم رو نوک آلتم قرمز حالته و سوزش دارم مخصوصا تو لباس زیر بیشتر میشه اما شکل طاهریش بهتر شد و ازمایش ادارار کشت ادرار و سونو رفتم که همه چی خوب بود آخرین پماد تریامسینو ن بو وازلین دست ساز استفاده کردم آقای دکتر من بخاطر مریصی همسرم هم خیلی استرس دارم لطف نیکنید کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۹ بهمن ۰( 1 سال پیش)
   عفونت هست
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۹ بهمن ۰( 1 سال پیش)
   قرص آزیترومایسین ۵۰۰ دو عدد با هم
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۹ بهمن ۰( 1 سال پیش)
   قرص داکسی سایکلین ۱۰۰ هر ۱۲ ساعت تا ۷ روز
  4. تصویر کاربر محسن شنبه ۹ بهمن ۰( 1 سال پیش)
   اقای دکتر اولی رو آزیترماسیون ۲ تا با هم بخورم یا کلشو جفت جفت بخورم
  5. تصویر کاربر محسن شنبه ۹ بهمن ۰( 1 سال پیش)
   آقای دکتر روزی ۱۰۰۰ آزیترماسیوم بخورم
  6. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۹ بهمن ۰( 1 سال پیش)
   فقط اولی ۲ تا با هم و‌دیگه نیاز به ادامه دادن آزیترومایسین نیست
  7. تصویر کاربر محسن شنبه ۹ بهمن ۰( 1 سال پیش)
   ممنون آقای دکتر خدا سلامتی بده بهتون آزمایش ادرار و کشت ادرارم دیدید خدا خیرتون بده
  8. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۹ بهمن ۰( 1 سال پیش)
   خواهش میکنم
  9. نمایش سایر 7 پاسخ
 • تصویر کاربر کفترکاکلی شنبه ۱۱ دی ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 269 مشاهده پرسش
  همسر بنده تنگی مثانه ادرارداشت جراحی شده الان بیشتر از دوهفته است ولی باز تند تند میره دستشویی هر دوساعت یه بارقرص هم افلوکیم ۲۰۰ امنیک ۴درصداستفاده میکنه هرازگاهی هم یه کوچولو لخته خون میاد میشه بگین چه داروی استفاده کنه کمتر دستشویی بره
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۱ دی ۰( 1 سال پیش)
   1-سلام، بهتر است سونوگرافي كنيد.
 • تصویر کاربر ولی یکشنبه ۵ دی ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 221 مشاهده پرسش
  سلام شبتون بخیر، آقای دکتر در مورد وضعیت پدرم ازتون مشاوره میخواستم.
  ایشون 75 ساله هستن (مشکل دیابت، فشار خون، بیماری قلبی دارن) و مشکل پروستات و سنگ مثانه داشتن. 26 مهرماه 1400 جراحی پروستات و مثانه انجام دادن توسط دکتر شیرانی . توی مدتی که سوند داشتن مشکل خاصی نبود و بعد از خارج کردن سوند کم کم طی چند روز حالشون بد شد، (بی حالی،ضعف ،بی اشتهایی) شروع شد و علائم شدت گرفت، تا روز 23 آبان 1400 بیمارستان بخش آی سی یو بستری شدند به دلیل کراتینین،اوره و پتاسیم بالا و کمای دیابتی و 2 بار هم دیالیز شدن ، تشخیصشون این بود که به دلیل عوارض جراحی جداره مثانه باز هست به ابعاد 10 در 5 ، و عفونت قارچی ادراری هم بوجود اومده، تحت درمان آنتی بیوتیکی بودن، تشخیص داده شد که نیاز به جراحی اورژانسی هست اما انجام ندادن و درمان دارویی رو پیش گرفتن، گفتن مثانه خود به خود ترمیم میشه. و بعد از حدود 20 روز ترخیص شدن. توی بیمارستان سوند داشتن به جز دو روز آخر که دکتر شاه حیدری گفته بودن باید سوند خارج شه وگرنه عفونت بیشتر بوجود میاد، اما دکتر شیرانی دکتری که جراحی کرده بودن میگفتن سوندشون نباید خارج بشه. سوند رو بیمارستان خارج کردند.
  برای خونه فقط داروهای قبلی خودش و کپسول فلوکونازول 10 عدد برای عفونت تجویز شد. تا 10 روز سی تی اسکن و آزمایش انجام بشه، آزمایش رو انجام دادیم، جواب آزمایش رو براتون میفرستم اگه امکانش هست راهنمایی کنید.
  در خصوص آزمایش آخر برای عفونت دکتر زرین فر متخصص عفونی جواب آزمایش رو دیدن و دارو تجویز کردن براتون نسخه رو هم ارسال میکنم.
  در حال حاضر ادرارش کدر هست و کنترل ادرار ندارن.
  چه درمان و روند درمانی ای نیازه با شرایط فعلی که داره.
  خیلی ممنونم ازتون
  شماره تماس 09187988583
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۵ دی ۰( 1 سال پیش)
   عکس باز نمیشه مجدد بفرستید
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

اندامهای تناسلی مردانه شامل قسمتهای داخلی و خارجی است. اندامهای اصلی تولید مثل شامل آلت تناسلی، کیسه…
چربی بالای آلت (FUPA) موردی طبیعی است. به این چربی، مونس پوبیس (تپه ونوس) یا پانیکولوس نیز…
زگیل تناسلی شایعترین بیماری منتقل شونده از طریق تماس جنسی آلوده است. بیش از 140 نوع HPV…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب قلهک)

14:00 - 19:00

دوشنبه (مطب قلهک)

14:00 - 19:00

سه شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 12:00

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر