مثانه پرکار یا تکرر ادرار مزاحم زندگی روزمره

حتماً در خانواده اطرافیان و دوستان کسانی را می شناسید که از تکرر ادرار ( مثانه پرکار ) مزمن رنج می برند. توصیه میکنم این مقاله را بخوانید.

این افراد با مصرف کم مایعات مجبورند که چندین بار به دستشویی بروند ، اغلب تکرر ادرار این افراد را خسته کرده و مانع مسافرت طولانی مدت با ماشین یا بیرون آمدن از خانه می شود. این افراد در هنگام بیرون آمدن از خانه نگران و به دنبال دستشویی در دسترس هستند.

یکی از این افراد خانم زهرا 30 ساله می باشد وی در شرح حال خود می گوید: 5 سال است که به تکرر ادرار مبتلا می باشم. با مصرف یک لیوان چای یا آب مجبورم چند بار به دستشویی بروم و هر بار که از دستشویی خارج می شوم احساس می کنم که مقداری ادرار در مثانه مانده است. او می گوید: نمی توانم با ماشین به مسافرت طولانی بروم. خروج از خانه به خاطر دسترسی به دستشویی برایم سخت می باشد. در روز با مصرف کم مایعات بیش از 8 بار به دستشویی می روم و شب نیز مجبور هستم جهت تخلیه مثانه 2 الی 3 بار از خواب بیدار شوم. او می گوید بارها به پزشک مراجعه کرده است و علی رغم مصرف انواع آنتی بیوتیک بهبودی نیافته است. آزمایش ادرار و سونوگرافی از کلیه ها و مثانه انجام داده که همه طبیعی بوده است.

علت پرکاری کلیه

ایشان از دکتر کرمی می پرسند که:

1) تکرر ادرار چیست ؟

دکتر می گوید : به دستشویی رفتنهای مکرر و با فاصله کم علی رغم مصرف مایعات زیاد تکرر ادرار می گویند.

زهرا می پرسد :

2) علت تکرر ادرار در خانمها و آقایان چیست ؟

دکتر کرمی می گوید : در افرادی که بیش از حد نرمال مایعات مصرف می کنند تکرر ادرار طبیعی است ولی در کسانی که زیاد مایعات مصرف نمی کنند و تکرر ادرار دارند باید از نظر مسائل زیر بررسی شوند.

1 – باید از نظر سلامت کلیه ها و طبیعی بودن قند خون مطمئن باشیم چرا که نامیزان بودن آن یکی از علل تکرر ادرار است .

2 – شایعترین علل تکرر ادرار کوتاه مدت که اغلب چند روز طول می کشد عفونتهای ادرار و مخصوصاً مثانه است که در خانمها بسیار شایع می باشد و جهت جلوگیری از مزمن شدن آنها باید به پزشک کلیه مراجعه و درمان شوید.

3_ بزرگی غده پروستات در آقایان بالای 50 سال یکی از علتهای شایع تکرر ادرار طول کشیده می باشد که حتماً باید بررسی و درمان شود. این افراد اغلب علاوه بر تکرر ادرار از قطره قطره آمدن ادرار و عدم تخلیه خوب مثانه شاکی هستند.

4 – امروزه شایعترین علل تکرر ادرار طول کشیده و مزمن مثانه های بیش فعال می باشد در این بیماری مثانه کاملاً پرکار بوده که حتی آمار آن از فشارخون و دیابت نیز در جامعه بالاتر است.

در اروپا و آمریکا بیش از 50 میلیون نفر به بیماری مثانه پرکار مبتلا هستند . از علائم بیماری مثانه پرکار تکرر ادرار بیش از 8 بار در روز و 3 بار در شب با مصرف کم مایعات و طبیعی بودن آزمایشات خون و ادرار است. این افراد اغلب مردان و زنان جوان هستند که زود به زود به دستشویی می روند . این افراد اگر دیر به دستشویی برسند اغلب خودشان را خیس می کنند و بی اختیاری اورژانس پیدا می کنند .

تکرار ادرار

زهرا می پرسد :

3) ما چگونه متوجه شویم که به مثانه پرکار مبتلا شده ایم یا نه ؟

دکتر کرمی می گوید : تشخیص قطعی و طلایی تکررهای ادرار مزمن و مثانه پرکار با انجام نوار مثانه یا تست ارودینامیک می باشد.

با انجام این تست حس مثانه، عملکرد عصب مثانه، پمپاژ و تخلیه مثانه، عملکرد دریچه مثانه برسی شده و دقیقاً محل اشکال مثانه را مشخص می کند و پزشک با تشخیص قطعی مشکل بیمار و تجویز داروهای مناسب بیماری را با دقت بالا درمان می کنند و از دادن داروهای بی خودی و اضافه به بیمار اجتناب می نماید .

4) علت مثانه پر کار چیست ؟

دکتر کرمی می گوید : علتهای مختلفی در ایجاد مثانه پرکار وجود دارد . استرسها و هیجانات روحی مداوم مثانه را شدیداً تحریک می کنند. عفونتهای ادرار طول کشیده، انسداد مجرای ادرار طول کشیده، ضایعات نخاعی و بیماریهای ستون فقرات کمری همه از علل مثانه پرکار می باشد ولی در اغلب موارد علت آن نامعلوم و ناشناخته می باشد.

5) آیا درمان مثانه پرکار با جراحی است یا دارو؟

دکتر کرمی می گوید : با انجام نوار مثانه و تشخیص دقیق بیماری امروزه داروهائی با اثر بخشی فوق العاده در دسترس است که با تجویز درست آنها از طرف پزشک اغلب این بیماری فروکش کرده و باعث بالا رفتن کیفیت زندگی بیمار می شوند و خوشبختانه اغلب مثانه های پرکار با دارو قابل کنترل بوده و نیاز به عمل جراحی ندارند .

6) آیا مثانه پرکار باعث بی اختیاری ادرار می شود؟

دکتر کرمی می گوید: بله شایعترین علت بی اختیاری اورژانسی مثانه پرکار است که در آن به صورت ناگهانی فرد احساس دستشویی پیدا می کند ودر صورتی که خود را به دستشویی نرساند خود را خیس می کند.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فلوشیپ فوق تخصصی درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی  

عضو هیئت علمی و دانشیار دانشگاه شهید بهشتی تهران ، عضو انجمن ارولوژی اروپا ، امریکا و آسیا

مثانه پرکار یا تکرر ادرار مزاحم زندگی روزمره
4.3 (85%) 4 رای

سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  
امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر امیر سه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷ ۱۱:۴۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  آقای دکترمن وقتی مثانه رو خالی میکنم وبلندمیشم چندقطره ادرارخارج میشه وبعدازاین قطرات رو ادرارم کنترل کامل دارم وتا زمانی که مثانه رو دوباره خالی کنم بازچندقطره بی اخیارمیادووقتی که دفع مدفوع میکنم هیچ قطره ای بی اختیارخارج نمیشه ومشکل یبوست دارم درضمن مشکل سنگ کلیه قبلا داشتم والان فقط شن ریزه طبق سونو دارم لطفا کمکم کنیدکه چطوراین بی اختیاری رو درمان کنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷ ۱۱:۴۹( 2 ماه پیش)
 • تصویر کاربر رضاستاری پنجشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۶ ۲۰:۵۴( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام. 61 ساله ام.دوروز پیش پروستاتم سایز 4/6*4/8*4/6 حجم پروستاتم 56cm3 بعد از تخلیه رزیدوی ادرار مشاهده نشده کلیه ها اندازه وحدود طبیعی دارنداکوژنیسیته پارانشیم طبیعی است ضخامت کورتکس حفظ شده مرز کورتیکو مدولاری طبیعی است چه دستوری میدین؟ لطفا راهنمایی بفرمایید متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۶ ۲۰:۵۴( 8 ماه پیش)
   ملاک تخلیه ادرار است اگر خوب تخلیه میکنید پرمان نمیخواهد
 • تصویر کاربر ندا جمعه ۲۹ دی ۱۳۹۶ ۱۰:۴۲( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  بنده سال هاست که دچار تکرر ادرار هستم و با آزمایشاتی که در حوزه های قند و کبد و کلیه و ادرار انجام دادم ، دکتر متخصصم نتایج آزمایشاتم را نرمال ارزیابی کرده و مشکل بنده را به این مسائل مربوط ندانستند و آزمایش محرومیت از آب را توصیه نمودند.
  تکرر ادرار بنده در طول روز بیش از ده بار بوده و شایان ذکر است به دلیل ازیاد هورمون های مردانه داروهایی همچون اسپرولاکتن، ضد بارداری و متفورمین رو مصرف می کنم.
  با توجه به وضعیت بنده،جنابعالی چه توصیه هایی رو می فرمایید؟
  با تشکر.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۹ دی ۱۳۹۶ ۱۰:۴۲( 9 ماه پیش)
   سلام دکتر غدد مراجعه نمایید از نظر من مشکلی نیست
 • تصویر کاربر معصومه چهارشنبه ۱۳ دی ۱۳۹۶ ۲۲:۰۷( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام ضمن خسته نباشی من مدت یک ماه که ادرارشدید دارم داروی عفونت استفاده کردم هیچ تاثیری نداشت طوری که با کمترین اب بیشترین تخلیه انجام می گیره مشکلا تی مثل دردکلیه بعدازتخلیه ویبوست شدید دارم لطفی کنید بمن کمک کنید باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۳ دی ۱۳۹۶ ۲۲:۰۷( 10 ماه پیش)
   سلام خيالت راحت شود ازمايش چكاب كامل دهيد
 • تصویر کاربر عبدالحسین چهارشنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۶ ۰۹:۰۲( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  دکتر جان سلام پسرم بیماری اکستروفی دارد وچند جراحی از بدو تولد داشته که در حال حاضر بی اختیار ی ادرار دارد و التش هم رشد نداشته والان مدرسه میره وسن او 14-سالگی است ایا بی اختیار ی ورشد الت وی درمان جدیدی هست وایا در اینده بچه دار میشود ویا اصلا می تواند. ازدواج کند
  ما در خوزستان شهرستان دزفول هستیم
  لطفا پاسخ ما را بدهید ...چون تعریف شما را خیلی شنیدیم وبا اخلاق....خدا حفظ تان کند برای خانواده محترمتان
  انشالله
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۶ ۰۹:۰۲( 1 سال پیش)
   فعلا درمانجديدي نيست بايد صبر كنيد
 • تصویر کاربر کیان چهارشنبه ۸ شهریور ۱۳۹۶ ۰۸:۳۹( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب آقای دکتر کرمی با عرض خسته نباشید
  بنده مادرم ۷۵ ساله هستند و مشکل بی اختیاری ادرار دارند طوری که ایزی لایف مصرف میکنن فشار خون دارن ولی با دارو کنترل میشه مقدار کمی هم قند خون دارند که با قرص کنترل میشود آرتروز شدید هم دارند در ناحیه پا سوالم از جنابعالی این است که درمان قطعی وجود دارد؟و آیا با مصرف دارو این مشکل از بین میرود یا اینکه نیاز به عمل جراحی است ممنون میشم پاسخ بدهیدkiyan6395@gmail.com
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۸ شهریور ۱۳۹۶ ۰۸:۳۹( 1 سال پیش)
   سلام اول بايد تست عصب مثانه بگيريد٠٢١٢٢٦٤٢٧٤٤
 • تصویر کاربر محمدرضا سه شنبه ۱ فروردین ۱۳۹۶ ۱۰:۴۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر.18 سالمه بدو تولد میلومننگوسل بودم و روز سوم عمل شدم.الان فقط و فقط مشکل بی اختیاری ادرار و مدفوع دارم.تست یورودینامیک انجام دادم نتیجه رو ارسال کردم لطفا نظرتون رو بگید.خودتون بهتر میدونید وضع من چجوریه پس هرچی میدونید بگید.
  درضمن برای درمان میشه کاری کرد؟(باتوجه به اینکه کلید طلایی درمان بی اختیاری رو یورودینامیک میدونید)
  و اینم پاسخ بدید که این دستگاه که زیر بیضه میذارن بدرد من میخوره یا نه؟به نظرم بی اختیاری رو هم رفع کنه ولی بی اختیاری مدفوع رو که رفع نمیکنه.لینک:https://goo.gl/opp9JR باتشکر از دکتر عزیزم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۵ ۲۱:۴۸( 1 سال پیش)
   اروديناميك فقط تشخيصي است نه درماني بيماران مننگوسلي مشكلات عمده دارند كه درمان انها نسبي است وبي اختياري مدفوع كار من نيست
  2. تصویر کاربر محمدرضا یکشنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۵ ۲۲:۰۸( 1 سال پیش)
   ممنون اقای دکتر.لطف میکنید ارودینامیک رو تفسیر بفرمایید.نظر شما بزرگوار رو در مورد خود نتایج تست میخواستم ولی در مورد نتایج چیزی نگفتید.و اینکه درمان دارویی است یا جراحی؟
   ای کاش با صدا پاسخ میدادید.
   من عکس ها رودر خود سایت فرستادم تا دیده نشه ولی دیده میشن چرا.
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱ فروردین ۱۳۹۶ ۱۰:۴۷( 1 سال پیش)
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر مرتضی دوشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۵ ۰۷:۵۳( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام وخسته نباشید پسر 5ساله دارم که در خواب تا صبح اگر به دستتشویی نبریم دو یا سه بار خودش را خیس میکند علاوه بر آن از کوچک بودن آلتش نیز نگران هستم این کوچکی البته در خودم نیز مشاهده میشود آیا راه درمان وجود داردلطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۵ ۰۷:۵۳( 2 سال پیش)
   تا ٦ سالگي طبيعي است
 • تصویر کاربر حسین دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۵ ۰۰:۰۰( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام .بنده بعداز توالت رفتن مقدار چند قطره ای ادرار ازمن خارج میگردد که موجب خیس شدن لباس زیرم میگردد ممنون میشم راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۵ ۰۰:۰۰( 2 سال پیش)
   بايد نوار عَصّب مثانه بگيريد ٠٢١٢٢٦٤٢٧٤٤
 • تصویر کاربر Mohammad جمعه ۲۰ شهریور ۱۳۹۴ ۱۸:۳۴( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید راهی برای خلاص شدن از تکرر ادرار هست صبح ها من حداقل چهار بار نیاز به تخلیه دارم چرا؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۰ شهریور ۱۳۹۴ ۱۸:۳۴( 3 سال پیش)
   09351142080 اول نوار عصب مثانه
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر