مثانه پركار یا تكرر ادرار مزاحم زندگی روزمره

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:
اختلال در مثانه یا مثانه بیش‌ فعال باعث می‌ شود فرد ناگهان نیاز شدیدی به دفع ادرار پیدا کند. همچنین ممکن است منجر به ادرار غیر ارادی در فرد شود که به آن بی‌اختیار ادراری می گویند. معمولاً خانم‌ ها بیشتر از مردان به این عارضه دچار می‌شوند.

کنترل علائم این بیماری کمی دشوار است زیرا نمی‌ توان پیش ‌بینی کرد چه زمان اتفاق می افتد. این عارضه گاهی برای شخص شرم‌ آور است و در فعالیت‌های اجتماعی و کیفیت کلی زندگی او مشکل ایجاد می‌کند. این بیماری حتی می‌تواند باعث گوشه‌ گیری و تنش احساسی در فرد مبتلا شود.

با این حال، راه‌ های زیادی برای درمان این عارضه وجود دارد که به فرد کمک می‌کند علائم آن را کنترل کند. درمان اختلال مثانه وجهه فرد را بهتر می‌کند و ادرار غیر ارادی را در او کاهش می‌دهد. در ادامه مطلب، مثانه تحریک پذیر را بیشتر توضیح خواهیم داد.

مثانه تحریک پذیر

علائم مثانه پرکار

اینکه گاه‌ به‌ گاه دچار ادرار غیر ارادی شوید به این معنا نیست که مثانه بیش‌ فعال دارید. به این اتفاق ریزش ادراری می گویند که می‌تواند دلایل دیگری داشته باشد. برای مثال خندیدن بیش از حد یا نگه‌ داشتن ادرار بعض اوقات منجر به این اتفاق می‌شود.

زمانی می گوییم فرد مثانه بیش‌ فعال دارد که ریزش به صورت مداوم اتفاق بیفتد و حالتی کاملاً اضطراری داشته باشد.  از جمله علائم اختلال مثانه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

Check Mark on Google Android 12.0 نیاز ضروری و غیرقابل کنترل به دفع ادرار

Check Mark on Google Android 12.0 تکرار ادرار غیر ارادی به دفعات

Check Mark on Google Android 12.0 دستشویی رفتن بیش از حد (مثلاً بیش از هشت بار در شبانه روز)

Check Mark on Google Android 12.0 بیش از یک بار بیدار شدن در شب برای دفع ادرار

علائم مثانه پرکار ممکن است تغییر کند یا اینکه در هر فردی متفاوت باشد. به همین خاطر به سختی می‌توان این بیماری را بدون مراجعه به پزشک تشخیص داد.

درمان مثانه پرکار

برای کنترل علائم مثانه پرکار، روش‌هایی وجود دارد که در زیر به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

درمان مثانه بیش فعال با ورزش کف لگن

بعضی از درمانگران فیزیکی متخصص ماهیچه‌های لگن هستند. آن‌ها می‌توانند با ارائه تمرین‌های فیزیکی و تقویت ماهیچه‌های لگن بعضی از مشکلات ادراری، از جمله تکرر ادرار، اضطرار ادرار و علائم شب‌ادراری را در فرد کاهش دهند.

درمان مثانه بیش فعال با دارو

داروهایی که به درمان اختلال مثانه کمک می‌کند، بر دو مورد تمرکز دارند:  اول کاهش علائم و دوم کاهش دفعات ادرار (چه به صورت ارادی و چه غیرارادی). از جمله این داروهامی توان به تولترودین (دترول، دترول ،LA)، تروسپیوم (Sanctura) و میرابگرون (Myrbetriq) اشاره کرد. این داروها گاهی در فرد باعث بروز عوارضی همچون خشک شدن چشم‌ها، خشک شدن دهان و یبوست می‌شود.

درمان با بوتاکس

بعضی اوقات تزریق دوز کمی از بوتاکس باعث از کار افتادن یا ضعیف شدن ماهیچه‌های مثانه می‌شود. در نتیجه انقباض بیش از حد در ماهیچه‌ها صورت نمی‌گیرد و علائم اختلال مثانه کاهش می‌یابند. تأثیر این دارو معمولاً بین شش تا هشت ماه باقی می‌ماند. بنابراین بعد از مدت باید درمان را تکرار کنید.

درمان مثانه ی پرکار با استفاده از تحریک عصب

این فرایند سیگنال‌های الکتریکی عصب‌های مثانه را تغییر می‌دهد. در نتیجه سلول‌های عصبی نمی‌توانند پیامی را به مثانه انتقال دهند. برای این کار سوزنی کوچک را به سیمی کوچک وصل می‌کنند و آن را از طریق پا وارد پوست فرد می‌کنند.

با اینکه این راه درمانی هنوز کاملاً تثبیت نشده است، بعضی از تحقیقات researchTrusted Source نشان داده‌اند که این روش می‌تواند شدت و حالت اضطرار اختلال مثانه را در فرد کاهش دهد.

درمان با استفاده از عمل جراحی

اگر علائم فرد با کمک دارو، تحریک عصب و روش‌های دیگر بهبود پیدا نکند، پزشک با کمک عمل جراحی سعی می کند تا این مشکل را برطرف کند.

درمان گیاهی مثانه تحریک پذیر

برای درمان مثانه تحریک پذیر، چندین مکمل طبیعی و گیاهی توصیه شده است، گرچه تحقیقات محدودی در مورد آنها وجود دارد.

گیاه گوشا جینکی گان: مطابق با تحقیقات، این دارو ترکیبی از 10 گیاه چینی است و تأثیر مثبتی روی انقباض مثانه دارد.

کلاله یا کاکل ذرت: یک داروی  سنتی است که قرن هاست برای بیماری هایی مانند سوزش مثانه و بی اختیاری ادراری شبانه استفاده می شود.

کاپسایسین: این داروی طبیعی از فلفل قرمز گرفته می شود. برخی از تحقیقات، این ماده را یک داروی ارزان و مؤثر برای مثانه های پرکار و بسیار حساس توصیه می کنند.

عصاره دانه پامپکین: تحقیقات شان می دهند که این گیاه برای درمان مثانه تحریک پذیر و بی اختیاری ادراری شبانه مفید است.

هیدروکسید منیزیم: در یک پژوهش کوچک نشان داده شده است که این مکمل، علائم بی اختیاری ادراری و شب ادراری را در 50 درصد از شرکت کننده های زن بهبود می بخشد.

ویتامین D: یک پژوهش صورت گرفته در سال 2010 دریافت که مقادیر ویتامین دی بالاتر، با کاهش احتمال اختلالات کف لگن مانند نشت ادرار در زنان مرتبط است. پژوهش دیگری، رابطه ای میان سطوح ویتامین دی پایین تر و نشت ادرار در زنان مسن تر پیدا کرد.

مصرف ویتامین دی

علت بیش فعالی مثانه

ادرار ابتدا توسط کلیه تولید و سپس وارد مثانه می‌شود. بعد از آن، مغز سیگنال‌هایی می‌فرستد که به شما نشان می هد مثانه‌تان پر شده و باید آن را دفع کنید. وقتی به دستشویی می‌روید، ماهیچه‌های کف لگن منبسط می‌شوند و به ادرار اجازه می‌دهند از بدن خارج شود.

حال وقتی مثانه بیش‌فعال داشته باشید، ماهیچه‌های لگن به صورت غیرارادی فشرده می‌شوند. در نتیجه حتی وقتی مثانه‌تان هنوز پر نشده، مرتب احساس می‌کنید باید به دستشویی بروید. عارضه‌ها و عوامل دیگری هم هستند که می‌توانند منجر به اختلال در مثانه شوند، از جمله:

Reverse Button on Apple iOS 14.6 نوشیدن بیش از حد مایعات

Reverse Button on Apple iOS 14.6 خوردن داروهایی که باعث افزایش تولید ادرار می‌شوند

Reverse Button on Apple iOS 14.6 عفونت مجاری ادرار

Reverse Button on Apple iOS 14.6 استفاده از کافئین، نوشیدنی‌های الکلی یا محرک‌های ادراری

Reverse Button on Apple iOS 14.6 عدم تخلیه کامل مثانه

Reverse Button on Apple iOS 14.6 اختلالات مثانه مانند سنگ مثانه

علت اصلی مثانه بی‌فعال دقیقاً مشخص نیست. هرچه افراد مسن‌تر می‌شوند احتمال ابتلا به این عارضه در آن‌ها بیشتر می‌شود اما نمی‌توان گفت این مسئله یکی از اتفاقات رایج کهولت سن است. بنابراین نباید علائم این بیماری را نادیده بگیرید.

اگر هرگونه از علائم گفته شده را در خودتان مشاهده کردید، حتماً به پزشک مراجعه کنید تا در تشخیص بیماری به شما کمک کند. عملکرد مثانه به سلامت مجاری ادرار بستگی دارد. علت بیش‌فعالی مثانه هم اغلب به مشکلات مجاری ادرار بر می‌گردد.

تشخیص پرکاری مثانه

پزشکان برای تشخیص علت بیش‌فعالی مثانه آزمایش‌های متعددی انجام می‌دهند و حتی ممکن است شما را به متخصص درمان مشکلات مجاری ادرار ارجاع دهند. به این افراد اورولوژیست یا متخصص مجاری ادراری گفته می‌شود. آزمایش‌هایی که برای تشخیص اختلال مثانه استفاده می‌شوند به شرح زیر اند:

آزمایش ادرار

در این روش نمونه‌ای از ادرار فرد می‌گیرند و آن را آزمایش می‌کنند تا هرگونه مورد غیرعادی (مانند وجود خون در ادرار) را تشخیص دهند. این آزمایش در تشخیص عفونت مجاری ادرار یا مشکلات دیگر مجاری ادرار به پزشک کمک می‌کند.

آزمایش ادرار

معاینه فیزیکی

در این روش، پزشک با دست التهاب اطراف شکم و کلیه‌ها را بررسی می‌کند تا در صورت بزرگ شدن پروستات متوجه آن بشود.

عکسبرداری از مثانه

در این تست با استفاده از یک اشعه فراصوت، بعد از دستشویی رفتن میزان ادرار باقی‌مانده در مثانه بیمار را اندازه می‌گیرند.

نوار مثانه یا تست اوروداینمیک

با این آزمایش توانایی مثانه برای ذخیره و نگه‌داشتن ادرار را بررسی می‌کنند.

سیستوسکوپی

در این فرایند، پزشک مثانه بیمار را بیحس کرده و لوله‌ای را به همراه یک لنز وارد آن می‌کند تا داخل مثانه را ببیند. اگر علائم موجود به دلیل موارد غیرطبیعی از جمله سنگ مثانه یا تومور اتفاق افتاده باشد، پزشک می‌تواند با استفاده از این روش به آن پی ببرد. بافت‌برداری یکی دیگر از روش‌هایی است که دکتر می‌تواند به کمک آن این فرایند را انجام دهد.

مثانه بیش فعال در مردان

بیش‌ فعالی مثانه در زنان رایج‌ تر است اما طبق تحقیقات سی درصد از مردان هم علائم بیش‌ فعالی مثانه را به صورت متداوم تجربه می‌کنند. این تعداد حتی ممکن است از آن هم بیشتر باشد زیرا احتمال دارد بعضی از مردان علائم بیش‌ فعالی مثانه را به پزشکشان گزارش نداده باشند. علائم بیش‌ فعالی مثانه در مردان شامل موارد زیر می‌شود:

 • نیاز ضروری به دفع ادرار
 • بیش از هشت بار دستشویی رفتن در روز
 • ریزش ادراری
 • شدت‌ گرفتن ادرار و عدم توانایی کنترل آن

خیلی از موارد بیش‌فعالی مثانه در مردان به دلیل بزرگ شدن پروستات اتفاق می افتد. وقتی غدد پروستات التهاب پیدا می‌کند، این مسئله ممکن است باعث مسدود کردن جریان ادرار و در نتیجه ادرار غیرارادی در مردان شود.

بزرگی پروستات در افراد مسن بیشتر اتفاق می افتد. بنابراین بیش‌فعالی مثانه هم در افراد مسن رایج‌تر است. در این موارد، با درمان بزرگی پروستات علائم بیش‌فعالی مثانه هم از بین خواهد رفت.

بیش‌فعالی مثانه در زنان

بیش‌فعالی مثانه در زنان

احتمال ابتلا به این عارضه در زنان بیشتر است. طبق بررسی‌ها، حداقل چهل درصد از زنان چنین علائمی را به پزشکشان گزارش داده‌اند. این تعداد  ممکن است حتی از آن هم بیشتر باشد زیرا به احتمال زیاد بیمارانی هم هستند که هنوز به پزشک مراجعه نکرده‌اند یا در این مورد به دکتر اطلاعی نداده‌اند. اختلال مثانه علائمی دارد که باعث می‌شود فرد بیشتر احساس نیاز به دفع ادرار کند. از جمله این علائم موارد زیر هستند:

1- احساس ناگهانی برای دفع ادرار

2- عدم توانایی کنترل ادرار

3- دستشویی رفتن بیش از دو بار در شب (هنگام خواب)

4- دستشویی رفتن بیش از هشت بار در روز

دقیقاً مشخص نیست چه موضوعی باعث بیش‌فعالی مثانه می‌شود ولی معمولاً بعد از سن یائسگی این مسئله در زنان رایج است. شاید کاهش استروژن یکی از دلایل این عارضه باشد اما بیش‎فعالی مثانه در هر سنی ممکن است اتفاق بیفتد. بیش‌فعالی مثانه در زنان را می‌تواند با دارو، جراحی و ورزش‌های فیزیکی درمان کرد.

بیش‌فعالی مثانه در شب

نوکتوریا با بیش‌فعالی مثانه فرق می‌کند. درواقع ممکن است برخی افراد هیچ‌یک از علائم بیش‌فعالی مثانه را در طول روز نداشته باشند اما شب‌ها دچار تکرر ادرار شوند.

نوکتوریا بیشتر در افراد بالای شصت سال دیده می‌شود اما از هر سه میان‌سال بالای سی سال، یک نفر به این عارضه دچار است و شب‌ها دو تا سه بار برای دستشویی رفتن از خواب بیدار می‌شود. بیشتر افراد بدون اینکه نیازی به دستشویی رفتن داشته باشند حدود 6 تا 8 ساعت می‌خوابند و بعضی هم یک بار در شب برای دفع ادرار بیدار می‌شوند.

بنابراین اگر بین خواب بیش از یک بار برای دستشویی رفتن بیدار می‌شوید، احتمالاً دچار بیش‌فعالی مثانه در شب هستید.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه، مجاری ادراری تناسلی و فلوشیپ فوق تخصصی درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی  

عضو هیئت علمی و دانشیار دانشگاه شهید بهشتی تهران، عضو انجمن ارولوژی اروپا، امریکا و آسیا

3.4/5 - (20 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مسعود جمعه ۲۳ تیر ۲( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  سلام . سالها قبل مبتلا به پروستاتیت شدم ، از سال ۹۶ تکرر و سوزش و درد شدت گرفت .در سال ۹۸ ، سه نوبت عمل شدم ، اول لایه ضخیم و سفتی که کف مثانه تشکیل شده بود را برش زدند ، افاغه نکرد ، پروستات را تراشیدند ،افاغه نکرد ، دوباره برش گردن مثانه را تراشیدند که فیبروز شده بود . عملها بیثمر بود . الان شبها هر ساعت یکبار میروم دستشویی. روز هم بدتر از شب . میگویند مثانه نوروژنیک دارید . ویزیکیر و تولترودین و ترازوسین هم جواب نمیدهد . همان علائم پروستاتیت هست (تحریک به دفع مدفوع و ادرار همراه با سوزش و درد در ادرار و آمیزش پر درد )
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۳ تیر ۲( 2 ماه پیش)
   نوار مثانه داده اید ؟
  2. تصویر کاربر مسعود جمعه ۲۳ تیر ۲( 2 ماه پیش)
   با سلام و سپاس
   بله آخرین نوبت سال قبل نوار مثانه هم گرفته ام . حجم مثانه هم در آخرین سونو سال قبل ۱۲۰ سی سی با رزیدو ۴۰ بود .
  3. تصویر کاربر مسعود جمعه ۲۳ تیر ۲( 2 ماه پیش)
   آقای دکتر عزیز ،سن من ۶۱ سال است و ساکن مشهد هستم .
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۳ تیر ۲( 2 ماه پیش)
   با مصرف داروها علایم کم تر شده ؟
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر Ali پنجشنبه ۸ تیر ۲( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید. اقای دکتر من پسری ۲۰ساله هستم که از ۱۷سالگی دچار تکرار ادراری شدم .وقتی چای یا قهو واب میخورم چندبرابر میشه. وکامل تخلیه نمیشه و پشت مثانه درد میگرد. سونگرافی رفتم گفتم پروتستانست عادی هسته و مشکلی نداره و وقتی که قبلا خود ارضایی میکردم اب منی به صورت ژله وبا ادرار قاطی میومد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۸ تیر ۲( 2 ماه پیش)
   سلام باقی مانده ادرار در سونوگرافی چقدر بود ؟
  2. تصویر کاربر Ali پنجشنبه ۸ تیر ۲( 2 ماه پیش)
   یادم نیست تولترودین مصرف کنم میتونه کمک کنه
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۸ تیر ۲( 2 ماه پیش)
   شما اطلاعات رو تکمیل به من بده بگم چکار کنی . ازمایشادرار و کشت ادرارداری ؟ باقی مانده ادرار پس از تخلیه مهم است . اگر باقی مانده بالایی داشته باشی تولترودین مصرف کنی کلیه ها از بین میرن
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر جابر دوشنبه ۱۵ خرداد ۲( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  سلام من مردی ۳۹ساله متاهل که از سال ۹۷ تا حالا دچار تکرر ادرار شدم دکتر نگاه به مثانه کرد گفت سیستیت بینابین داری بعد برام امی تریپلی .تامسولین .وزیکر .ویسول .اکسی بوتین و انتی بیوتیک .... تجویز کرد،فقط در زمان مصرف دارو تکرر و درد کم میشود بعد از قطع تکرر افزایش پیدا میکنه . و بعد از رابطه کمی درد دارم و تکرر بیشتر میشه، بخدا دکتر خسته شدم شب خواب ندارم ،افکار خودکشی فعال شده
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۵ خرداد ۲( 3 ماه پیش)
   سلام این شرایط در افراد استرسی بیشتر دیده میشه . داروهارو نباید کنار بزارید . وقتی به دارو جواب داده ادامه دهید
 • تصویر کاربر اوین دوشنبه ۱۱ اردیبهشت ۲( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 39 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید ببخشید من دختری دارم ۱۱ساله شب ادراری شدید داره یعنی توطول عمرشنشده خودش شب بیدارشه ودستشویی بره بعضی شب ها هم شده تا سه بارجاش وخیس میکنه هرچی آزمایش وسنوهم دادیم میگن مشکلی نداره خواهشا بفرمایید من چیکارکنم چون واقعا خانوادگی خیلی اذیت میشیم سراین موضوع
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۱ اردیبهشت ۲( 4 ماه پیش)
   سلام مراجعه به متخصص روانپزشک اطفال و بررسی از نظر کمر و اعصاب
 • تصویر کاربر Mohammd جمعه ۱۸ فروردین ۲( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 44 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر کرمی
  پدر من ۱۵ ماه پیش با مشاهده خون در ادرار و انجام سونو گرافی دو توده مشاهده شد با انجام turbt تومور برداشته شد و جواب پاتولوژی نفوذ به عضله تشخیص داده شد که نوع آن رو گرید دو بدخیم تشخیص داده شد با انجام شیمی درمانی کل بدن و پرتو درمانی با ۳۵ جلسه کار درمان به اتمام رسید و بعد از سه ماه یک عمل سیستکوپی انجام شد که جواب عمل بدون مشاهده تومور بود بعد از گذشت ۶ ماه از آخرین جلسه پرتو درمانی خون به صورت لخته در ادرار مشاهده شد که با مراجعه به پزشک این روند رو طبیعی و ناشی از پرتو درمانی تشخیص دادند با گذشت دو ماه از این روند لخته مسیر ادرار رو مسدود و باعث زور زدن کردن که باعث ایجاد التهاب و متورم شدن و خونریزی از پروستات شد که با مراجعه به پزشک پیشنهاد سیستکوپی و سوزاندن محل خونریزی موی رگ ها رو کرد بعد از انجام این عمل برای مدت ۲ ماه لخته همراه ادرتذ دیده میشد و با مراجعه به دکتر باز هم اظهار میکردند مثانه کاملا سالم هست و اگر ایرادی باشد از پروستات هست که باید تراشیده بشود تقریبا ۳ ماه گذشته مجدد سونو گرافی انجام شد و یک توده هایپراکو بدون عرق خونی دیده شد و همچنان لخته و خونریزی از طریق ادرار ادامه داشت تا اینکه دو روز گذشته عمل سیستکوپی انجام شد و توده مثانه تراشیده شد و از پروستات هم نمونه برداری شد
  سوال من از حضرتعالی این است اگر مجدد عود کرده باشه مثانه باید کلا برداشته بشه بابت خونریزی و عود مجدد یا اینکه روش دیگری هم هست لازم به ذکر هست ایشون ۶۸ ساله و به شدت از برداشتن مثانه حساس هست
  بصورت چشمی من نمونه برداری که از مثانه شده بود رو نگاه کردم به شکل یک کلم خیلی کوچک بود
  هر کاری کردم عکس مدارک ارسال نشد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۸ فروردین ۲( 5 ماه پیش)
   سلام از خصوصیات توده های مثانه با درجه بالا عود های مکرر است . کسی که میخواد مثانه حتما حفظ بشه باید تحت نظر انکولوژیست باشه و دائم بررسی بشه و تحت نظر ارولوژی سیستوسکوپی مرتب بشه . ولی از نظر ارولوژی برداشتن مثانه منطقیه مگر اینکه خود بیمار رضایت نداشته باشه
 • تصویر کاربر حسین دوشنبه ۱۴ فروردین ۲( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید آقای دکتر من ۳۹سالم وقتی مقدارکمی ادراردر مثانه دارم مثانه ام درد می‌کند از هر دوساعت باید به دستشویی برم بعداز دستشویی راحت ترم سیستیسکوبی هم کردم دکتر گفتند مثانه عصبی است وگردن مثانه ات کوچک است قرص تولترودین استفاده می‌کردم ادرارم قطره قطره می‌آمد دیگر استفاده نمیکنم الان خیلی پرکار شده همیشه درد دارم راهنمایی کنید خیلی ممنونم موفق باشید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۴ فروردین ۲( 5 ماه پیش)
   سلام اگر سونوگرافی انجام دادید بفرستید ببینم . حجم باقی مانده ادرار پس از تخلیه در سونوگرافی راباید ببینم
 • تصویر کاربر ج چهارشنبه ۱۰ اسفند ۱( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 66 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر .من امروز رفتم دوباره ازمایش دادم ..همه چی سالم وطبیعی .حتی خون د ر ادرار هم نیست فقط. epcells30-35
  W.s.b10-12.چی میتونه باشه.ممنکنم. هستش.sG1.030.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۰ اسفند ۱( 6 ماه پیش)
   مشکلتان را کامل بفرمایید به سوالات قبلی دسترسی ندارم
  2. تصویر کاربر ج چهارشنبه ۱۰ اسفند ۱( 6 ماه پیش)
   سلام آقای دکتر .وقت بخیر .بنده ۵۶ سالمه.تو ازمایش ادار خون دیده شده blood+1 .rbc10-12.wbc1-2 قبلا نیز سابقه دفع سنگ کلیه داشتم .و الان هم شاهد دفع سنگ کلیه .و ریز سنگها هستم .تو سونوگرافی هم نوشته کلیه ها از نظر شکل واکو ژنیسته در حد نرمال هستن .در قسمت مثانه نیزاز نظر حد واندازه در حد نرمال هستن .ضخامت جداره
   مثانه مختصر افزایش و ترابکوله رویت گردیدpvr=10cc.پروستات هم مختصری بزرگتر و حجمی ۴۵ccدارد ..میخواستم نظر حضرت عالی رو در مورد خون در ادراربپرسم . که آیا تومورها اینکه سرطان می‌تواند باشد....در ضمن تکرار ادرار یا سوزش ...هیچ علائمی هم ندارد
  3. تصویر کاربر ج چهارشنبه ۱۰ اسفند ۱( 6 ماه پیش)
   سلام آقای دکتر .وقت بخیر .بنده ۵۶ سالمه.تو ازمایش ادار خون دیده شده blood+1 .rbc10-12.wbc1-2 قبلا نیز سابقه دفع سنگ کلیه داشتم .و الان هم شاهد دفع سنگ کلیه .و ریز سنگها هستم .تو سونوگرافی هم نوشته کلیه ها از نظر شکل واکو ژنیسته در حد نرمال هستن .در قسمت مثانه نیزاز نظر حد واندازه در حد نرمال هستن .ضخامت جداره
   مثانه مختصر افزایش و ترابکوله رویت گردیدpvr=10cc.پروستات هم مختصری بزرگتر و حجمی ۴۵ccدارد ..میخواستم نظر حضرت عالی رو در مورد خون در ادراربپرسم . که آیا تومورها اینکه سرطان می‌تواند باشد....در ضمن تکرار ادرار یا سوزش ...هیچ علائمی هم ندارد دیروز هم این جواب ارامایش بوده .
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۰ اسفند ۱( 6 ماه پیش)
   میتونه در زمینه سنگ بوده باشد . اگر تکرار شد حتما سیستوسکوپی انجام شود .
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر سام یکشنبه ۱۱ دی ۱( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 72 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید، پسرم ۷سالشه، دچار مشکل شب ادراریه، دوسال اسپری دسموپرسین براش میزدیم بهتر بود اما دکتر گفت جلوی رشد قدشو میگیره قطع کردیم، دیگه اوضاع بدتر از قبلم شد، آزمایش ادرار و سونو هم داد گفتن مشکل نداره! اما شبا ۴تا۵بار باید دستشویی بره اکثرا اگه خواب بمونم حتما جاشو کثیف میکنه، چیکارکنم؟؟ با کوچیکترین سرما و سردی خوردن هم بدتر میشه! خواهش میکنم راهنماییم کنین
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۱ دی ۱( 8 ماه پیش)
   سلام لطفا مدارکشو بفرستین ببینم حتما ایشان باید از نظر نخاعی نیز بررسی بشه . اگر همه چی خوب بود تحت نظر ارولوژیست اطفال و متخصص اطفال داروی دسموپرسین بگیره با دوز کنترل شده
 • تصویر کاربر اصغری یکشنبه ۴ دی ۱( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 71 مشاهده پرسش
  با سلام لطفا در خصوص نتیجه پاتولوژی تومور موجود در مثانه راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۴ دی ۱( 8 ماه پیش)
   سلام گرید یا همان درجه پایین است هرچند پاتولوژی کامل توضیح نداده و اطلاعات کامل تری لازم است ولی براین اساس ماهانه سپس هر ۳ ماه سیستوسکوپی شوند
 • تصویر کاربر Fatima دوشنبه ۱۴ آذر ۱( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 83 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر من خانمی۲۳ساله و مجرد هستم.نزدیک دو سال میشه که از تکرر ادرار رنج میبرم.حجم ادرارم زیاده و مرتب باید برم دستشویی.اوایل ازمایش دادم و گفتن که عفونت دارم فکر کنم گفتن عفونت کولون دارو مصرف کردم بعد از قطع دارو یه کم خوب شدم ولی بعد از یه هفته علائم برگشت رفتم آزمایش و قرص فنازومکس دادن خوردم یه کم بهتر شدم و بعد از اتمام دوبارع برگشت نزدیک دوساله همش ازمایش دادم چقدر انتی بیوتیک مصرف کردم ولی فرقی نمیکنه.خوب نمیشم.احساس دفع ادرار دارم و واقعا هم حجم ادرارم زیاده طب سوزنی رفتم،چقدر دارو طب سنتی مصرف کردم.دوبارع به دکتر اورولوژی مراجعه کردم ازمایش دادم سونوگرافی رفتم اما چیزی نبود یه کم عفونت قارچ بود که دارو خوردم و بازم بی تاثیر.هوا سرد شه بیشتر اذیت میشم دارو ویسول و یوریناسین و باکلوفن و اسنترا و سرمنتا و ...مصرف کردم بازم هیچ فرقی نکردم.گفتن استرسیع بازم دارو اثر نکرد.واقعا خسته شدم باید چکار کنم ادرارم زیاد و بی رنگه شاید نیاز باشع هر یه ربع برم دستشویی.شبا از خواب بیدار نمیشم ولی در طول روز به خصوص عصرا نزدیک سی چهل بار باید برم دستشویی.راهنماییم کنین لطفا
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۴ آذر ۱( 9 ماه پیش)
   سلام در سونوگرافی باقی مانده ادرار ۳۰ سی سی و نرمال است ولی به گفته خودتان هربار پس از دفع اگر میزان ادرار باز هم زیاد است بهتر است نوار مثانه دهید . معمولا در سنین شما علل در زمینه استرس مطرح است و یافته ای پیدا نمیشود و با دارو کنترل میشود
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

اندامهای تناسلی مردانه شامل قسمتهای داخلی و خارجی است. اندامهای اصلی تولید مثل شامل آلت تناسلی، کیسه…
چربی بالای آلت (FUPA) موردی طبیعی است. به این چربی، مونس پوبیس (تپه ونوس) یا پانیکولوس نیز…
زگیل تناسلی شایعترین بیماری منتقل شونده از طریق تماس جنسی آلوده است. بیش از 140 نوع HPV…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب قلهک)

14:00 - 19:00

دوشنبه (مطب قلهک)

14:00 - 19:00

سه شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 12:00

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر