مثانه پركار یا تكرر ادرار مزاحم زندگی روزمره

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
در این مقاله مطالعه می‌کنید:
اختلال در مثانه یا مثانه بیش‌ فعال باعث می‌ شود فرد ناگهان نیاز شدیدی به دفع ادرار پیدا کند. همچنین ممکن است منجر به ادرار غیر ارادی در فرد شود که به آن بی‌اختیار ادراری می گویند. معمولاً خانم‌ ها بیشتر از مردان به این عارضه دچار می‌شوند.

کنترل علائم این بیماری کمی دشوار است زیرا نمی‌ توان پیش ‌بینی کرد چه زمان اتفاق می افتد. این عارضه گاهی برای شخص شرم‌ آور است و در فعالیت‌های اجتماعی و کیفیت کلی زندگی او مشکل ایجاد می‌کند. این بیماری حتی می‌تواند باعث گوشه‌ گیری و تنش احساسی در فرد مبتلا شود.

با این حال، راه‌ های زیادی برای درمان این عارضه وجود دارد که به فرد کمک می‌کند علائم آن را کنترل کند. درمان اختلال مثانه وجهه فرد را بهتر می‌کند و ادرار غیر ارادی را در او کاهش می‌دهد. در ادامه مطلب، مثانه تحریک پذیر را بیشتر توضیح خواهیم داد.

مثانه تحریک پذیر

علائم مثانه پرکار

اینکه گاه‌ به‌ گاه دچار ادرار غیر ارادی شوید به این معنا نیست که مثانه بیش‌ فعال دارید. به این اتفاق ریزش ادراری می گویند که می‌تواند دلایل دیگری داشته باشد. برای مثال خندیدن بیش از حد یا نگه‌ داشتن ادرار بعض اوقات منجر به این اتفاق می‌شود.

زمانی می گوییم فرد مثانه بیش‌ فعال دارد که ریزش به صورت مداوم اتفاق بیفتد و حالتی کاملاً اضطراری داشته باشد.  از جمله علائم اختلال مثانه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

Check Mark on Google Android 12.0 نیاز ضروری و غیرقابل کنترل به دفع ادرار

Check Mark on Google Android 12.0 تکرار ادرار غیر ارادی به دفعات

Check Mark on Google Android 12.0 دستشویی رفتن بیش از حد (مثلاً بیش از هشت بار در شبانه روز)

Check Mark on Google Android 12.0 بیش از یک بار بیدار شدن در شب برای دفع ادرار

علائم مثانه پرکار ممکن است تغییر کند یا اینکه در هر فردی متفاوت باشد. به همین خاطر به سختی می‌توان این بیماری را بدون مراجعه به پزشک تشخیص داد.

درمان مثانه پرکار

برای کنترل علائم مثانه پرکار، روش‌هایی وجود دارد که در زیر به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

درمان مثانه بیش فعال با ورزش کف لگن

بعضی از درمانگران فیزیکی متخصص ماهیچه‌های لگن هستند. آن‌ها می‌توانند با ارائه تمرین‌های فیزیکی و تقویت ماهیچه‌های لگن بعضی از مشکلات ادراری، از جمله تکرر ادرار، اضطرار ادرار و علائم شب‌ادراری را در فرد کاهش دهند.

درمان مثانه بیش فعال با دارو

داروهایی که به درمان اختلال مثانه کمک می‌کند، بر دو مورد تمرکز دارند:  اول کاهش علائم و دوم کاهش دفعات ادرار (چه به صورت ارادی و چه غیرارادی). از جمله این داروهامی توان به تولترودین (دترول، دترول ،LA)، تروسپیوم (Sanctura) و میرابگرون (Myrbetriq) اشاره کرد. این داروها گاهی در فرد باعث بروز عوارضی همچون خشک شدن چشم‌ها، خشک شدن دهان و یبوست می‌شود.

درمان با بوتاکس

بعضی اوقات تزریق دوز کمی از بوتاکس باعث از کار افتادن یا ضعیف شدن ماهیچه‌های مثانه می‌شود. در نتیجه انقباض بیش از حد در ماهیچه‌ها صورت نمی‌گیرد و علائم اختلال مثانه کاهش می‌یابند. تأثیر این دارو معمولاً بین شش تا هشت ماه باقی می‌ماند. بنابراین بعد از مدت باید درمان را تکرار کنید.

درمان مثانه ی پرکار با استفاده از تحریک عصب

این فرایند سیگنال‌های الکتریکی عصب‌های مثانه را تغییر می‌دهد. در نتیجه سلول‌های عصبی نمی‌توانند پیامی را به مثانه انتقال دهند. برای این کار سوزنی کوچک را به سیمی کوچک وصل می‌کنند و آن را از طریق پا وارد پوست فرد می‌کنند.

با اینکه این راه درمانی هنوز کاملاً تثبیت نشده است، بعضی از تحقیقات researchTrusted Source نشان داده‌اند که این روش می‌تواند شدت و حالت اضطرار اختلال مثانه را در فرد کاهش دهد.

درمان با استفاده از عمل جراحی

اگر علائم فرد با کمک دارو، تحریک عصب و روش‌های دیگر بهبود پیدا نکند، پزشک با کمک عمل جراحی سعی می کند تا این مشکل را برطرف کند.

درمان گیاهی مثانه تحریک پذیر

برای درمان مثانه تحریک پذیر، چندین مکمل طبیعی و گیاهی توصیه شده است، گرچه تحقیقات محدودی در مورد آنها وجود دارد.

گیاه گوشا جینکی گان: مطابق با تحقیقات، این دارو ترکیبی از 10 گیاه چینی است و تأثیر مثبتی روی انقباض مثانه دارد.

کلاله یا کاکل ذرت: یک داروی  سنتی است که قرن هاست برای بیماری هایی مانند سوزش مثانه و بی اختیاری ادراری شبانه استفاده می شود.

کاپسایسین: این داروی طبیعی از فلفل قرمز گرفته می شود. برخی از تحقیقات، این ماده را یک داروی ارزان و مؤثر برای مثانه های پرکار و بسیار حساس توصیه می کنند.

عصاره دانه پامپکین: تحقیقات شان می دهند که این گیاه برای درمان مثانه تحریک پذیر و بی اختیاری ادراری شبانه مفید است.

هیدروکسید منیزیم: در یک پژوهش کوچک نشان داده شده است که این مکمل، علائم بی اختیاری ادراری و شب ادراری را در 50 درصد از شرکت کننده های زن بهبود می بخشد.

ویتامین D: یک پژوهش صورت گرفته در سال 2010 دریافت که مقادیر ویتامین دی بالاتر، با کاهش احتمال اختلالات کف لگن مانند نشت ادرار در زنان مرتبط است. پژوهش دیگری، رابطه ای میان سطوح ویتامین دی پایین تر و نشت ادرار در زنان مسن تر پیدا کرد.

مصرف ویتامین دی

علت بیش فعالی مثانه

ادرار ابتدا توسط کلیه تولید و سپس وارد مثانه می‌شود. بعد از آن، مغز سیگنال‌هایی می‌فرستد که به شما نشان می هد مثانه‌تان پر شده و باید آن را دفع کنید. وقتی به دستشویی می‌روید، ماهیچه‌های کف لگن منبسط می‌شوند و به ادرار اجازه می‌دهند از بدن خارج شود.

حال وقتی مثانه بیش‌فعال داشته باشید، ماهیچه‌های لگن به صورت غیرارادی فشرده می‌شوند. در نتیجه حتی وقتی مثانه‌تان هنوز پر نشده، مرتب احساس می‌کنید باید به دستشویی بروید. عارضه‌ها و عوامل دیگری هم هستند که می‌توانند منجر به اختلال در مثانه شوند، از جمله:

Reverse Button on Apple iOS 14.6 نوشیدن بیش از حد مایعات

Reverse Button on Apple iOS 14.6 خوردن داروهایی که باعث افزایش تولید ادرار می‌شوند

Reverse Button on Apple iOS 14.6 عفونت مجاری ادرار

Reverse Button on Apple iOS 14.6 استفاده از کافئین، نوشیدنی‌های الکلی یا محرک‌های ادراری

Reverse Button on Apple iOS 14.6 عدم تخلیه کامل مثانه

Reverse Button on Apple iOS 14.6 اختلالات مثانه مانند سنگ مثانه

علت اصلی مثانه بی‌فعال دقیقاً مشخص نیست. هرچه افراد مسن‌تر می‌شوند احتمال ابتلا به این عارضه در آن‌ها بیشتر می‌شود اما نمی‌توان گفت این مسئله یکی از اتفاقات رایج کهولت سن است. بنابراین نباید علائم این بیماری را نادیده بگیرید.

اگر هرگونه از علائم گفته شده را در خودتان مشاهده کردید، حتماً به پزشک مراجعه کنید تا در تشخیص بیماری به شما کمک کند. عملکرد مثانه به سلامت مجاری ادرار بستگی دارد. علت بیش‌فعالی مثانه هم اغلب به مشکلات مجاری ادرار بر می‌گردد.

تشخیص پرکاری مثانه

پزشکان برای تشخیص علت بیش‌فعالی مثانه آزمایش‌های متعددی انجام می‌دهند و حتی ممکن است شما را به متخصص درمان مشکلات مجاری ادرار ارجاع دهند. به این افراد اورولوژیست یا متخصص مجاری ادراری گفته می‌شود. آزمایش‌هایی که برای تشخیص اختلال مثانه استفاده می‌شوند به شرح زیر اند:

آزمایش ادرار

در این روش نمونه‌ای از ادرار فرد می‌گیرند و آن را آزمایش می‌کنند تا هرگونه مورد غیرعادی (مانند وجود خون در ادرار) را تشخیص دهند. این آزمایش در تشخیص عفونت مجاری ادرار یا مشکلات دیگر مجاری ادرار به پزشک کمک می‌کند.

آزمایش ادرار

معاینه فیزیکی

در این روش، پزشک با دست التهاب اطراف شکم و کلیه‌ها را بررسی می‌کند تا در صورت بزرگ شدن پروستات متوجه آن بشود.

عکسبرداری از مثانه

در این تست با استفاده از یک اشعه فراصوت، بعد از دستشویی رفتن میزان ادرار باقی‌مانده در مثانه بیمار را اندازه می‌گیرند.

نوار مثانه یا تست اوروداینمیک

با این آزمایش توانایی مثانه برای ذخیره و نگه‌داشتن ادرار را بررسی می‌کنند.

سیستوسکوپی

در این فرایند، پزشک مثانه بیمار را بیحس کرده و لوله‌ای را به همراه یک لنز وارد آن می‌کند تا داخل مثانه را ببیند. اگر علائم موجود به دلیل موارد غیرطبیعی از جمله سنگ مثانه یا تومور اتفاق افتاده باشد، پزشک می‌تواند با استفاده از این روش به آن پی ببرد. بافت‌برداری یکی دیگر از روش‌هایی است که دکتر می‌تواند به کمک آن این فرایند را انجام دهد.

مثانه بیش فعال در مردان

بیش‌ فعالی مثانه در زنان رایج‌ تر است اما طبق تحقیقات سی درصد از مردان هم علائم بیش‌ فعالی مثانه را به صورت متداوم تجربه می‌کنند. این تعداد حتی ممکن است از آن هم بیشتر باشد زیرا احتمال دارد بعضی از مردان علائم بیش‌ فعالی مثانه را به پزشکشان گزارش نداده باشند. علائم بیش‌ فعالی مثانه در مردان شامل موارد زیر می‌شود:

 • نیاز ضروری به دفع ادرار
 • بیش از هشت بار دستشویی رفتن در روز
 • ریزش ادراری
 • شدت‌ گرفتن ادرار و عدم توانایی کنترل آن

خیلی از موارد بیش‌فعالی مثانه در مردان به دلیل بزرگ شدن پروستات اتفاق می افتد. وقتی غدد پروستات التهاب پیدا می‌کند، این مسئله ممکن است باعث مسدود کردن جریان ادرار و در نتیجه ادرار غیرارادی در مردان شود.

بزرگی پروستات در افراد مسن بیشتر اتفاق می افتد. بنابراین بیش‌فعالی مثانه هم در افراد مسن رایج‌تر است. در این موارد، با درمان بزرگی پروستات علائم بیش‌فعالی مثانه هم از بین خواهد رفت.

بیش‌فعالی مثانه در زنان

بیش‌فعالی مثانه در زنان

احتمال ابتلا به این عارضه در زنان بیشتر است. طبق بررسی‌ها، حداقل چهل درصد از زنان چنین علائمی را به پزشکشان گزارش داده‌اند. این تعداد  ممکن است حتی از آن هم بیشتر باشد زیرا به احتمال زیاد بیمارانی هم هستند که هنوز به پزشک مراجعه نکرده‌اند یا در این مورد به دکتر اطلاعی نداده‌اند. اختلال مثانه علائمی دارد که باعث می‌شود فرد بیشتر احساس نیاز به دفع ادرار کند. از جمله این علائم موارد زیر هستند:

1- احساس ناگهانی برای دفع ادرار

2- عدم توانایی کنترل ادرار

3- دستشویی رفتن بیش از دو بار در شب (هنگام خواب)

4- دستشویی رفتن بیش از هشت بار در روز

دقیقاً مشخص نیست چه موضوعی باعث بیش‌فعالی مثانه می‌شود ولی معمولاً بعد از سن یائسگی این مسئله در زنان رایج است. شاید کاهش استروژن یکی از دلایل این عارضه باشد اما بیش‎فعالی مثانه در هر سنی ممکن است اتفاق بیفتد. بیش‌فعالی مثانه در زنان را می‌تواند با دارو، جراحی و ورزش‌های فیزیکی درمان کرد.

بیش‌فعالی مثانه در شب

نوکتوریا با بیش‌فعالی مثانه فرق می‌کند. درواقع ممکن است برخی افراد هیچ‌یک از علائم بیش‌فعالی مثانه را در طول روز نداشته باشند اما شب‌ها دچار تکرر ادرار شوند.

نوکتوریا بیشتر در افراد بالای شصت سال دیده می‌شود اما از هر سه میان‌سال بالای سی سال، یک نفر به این عارضه دچار است و شب‌ها دو تا سه بار برای دستشویی رفتن از خواب بیدار می‌شود. بیشتر افراد بدون اینکه نیازی به دستشویی رفتن داشته باشند حدود 6 تا 8 ساعت می‌خوابند و بعضی هم یک بار در شب برای دفع ادرار بیدار می‌شوند.

بنابراین اگر بین خواب بیش از یک بار برای دستشویی رفتن بیدار می‌شوید، احتمالاً دچار بیش‌فعالی مثانه در شب هستید.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه، مجاری ادراری تناسلی و فلوشیپ فوق تخصصی درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی  

عضو هیئت علمی و دانشیار دانشگاه شهید بهشتی تهران، عضو انجمن ارولوژی اروپا، امریکا و آسیا

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سعید پنجشنبه ۱۵ مهر ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت اقای دکتر من پسرم بیماری ام اس داره و برای تخلیه ادرار به او سند می زنیم. 41 ساله. دو ماه پیش دچار عفونت شد و 10 روز سفیکسیم مصرف کرد. دوباره دچار عفونت شد. ماه پیش هم تب کرد. و بعد دو روزمصرف استامینوفن تب قطع شد. ته ادرار چرک داشت و ترشح زیاد داشت. شما فرمودید سفیکسیم را به مدت دو هقته مصرف کند. ما هم همین کار را کردیم. بعد از سه روز چرک از بین رفت و ترشح فطع شد. بعد از روز نهم دوباره ترشح ته ادرار شروع شده. البته کم است. ایا مصرف سفیکسیم را تا پایان دو هفته ادامه بدهم. و بعد ازمایش و کشت بدهم. یا اینکه ان را قطع کنم و انتی بیونیک جدید بدم. با تشکر از راهنمایی شما.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۵ مهر ۰( 1 هفته پیش)
   ازمایش مجدد ادرار بدهید و اگر باز هم مثبت بود لازمه دارو جدید بر اسا جواب کشت ادراری تجویز بشه
 • تصویر کاربر Shabnam پنجشنبه ۱۵ مهر ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  دختر20 ساله هستم
  سابقه عفونت ادراری و سنگ کلیه ریز دارم.2سال پیش بخاطر تکرر ادرار سیستوسکپی کردم.تو قسمت پشت کمر و زیر شکمم درد هم داشتم ودکتر گفت التهاب مثانه داری
  با مصرف دارو و آنتی بیوتیک بهتر میشم ولی بعد یه مدت از مصرف دارو دوباره علائمم برمیگرده
  سوالم اینه که اگه عفونت ادراریه راه درمان قطعی نداره و باید هرچند وقت آنتی بیوتیک مصرف کنم؟
  واینکه خیلی نگرانم که نکنه مشکل جدی تری مثل سرطان مثانه باشه ولی خونوادم اجازه نمیدن دوباره دکتر برم و پیگیری کنم
  خیلی ازتون ممنون میشم منو از نگرانی دربیارین
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۵ مهر ۰( 1 هفته پیش)
   نگرا نباشید مورد خطرناک یا سرطان نیست
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۵ مهر ۰( 1 هفته پیش)
   فقط دوره مصرف آنتی بیوتیک رو کامل مصرف کنید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر احمد شنبه ۱۰ مهر ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  باسلام ۵۰سال سن دارم ازحدود۱۷سال پیش درپی مشکل کاری واسترس شدیددچار تکرر ادرارشدم بطوریکه درمحل کار جرات نوشیدن چای وحتی آب راندارم ولی بااین حال تا ظهر پنج شش باردستشوویی میروم وتولترودین هم مصرف کردم اثرمثبتی نداشت داروهای ضدالتهاب مثل ناپروکسن خصوصا پروفن درشب قبل باعث میشه فردایش تا ظهر راحت باشم لطفا راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۰ مهر ۰( 2 هفته پیش)
   نوار مثانه بگیرید و بیارید ببینم
 • تصویر کاربر ساسان شنبه ۲۰ شهریور ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  اگر بعد از واکسن کرونا روز بعدش جنب بشه
  (خروج منی به هر طریق) مشکلی بر تاثیر واکسن کرونا نداره؟
  این سوال رو من یه بار هم پرسیدم اما به دلیل فراموش کردن کد پیگیری مجبور به پرسش و پرداخت دوباره شدم) ممنون میشم این سوال رو پاسخ بدید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۰ شهریور ۰( 1 ماه پیش)
   خیر مشکلی نداره
 • تصویر کاربر زهره چهارشنبه ۲۰ مرداد ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر، وقت شما بخیر
  خانم هستم ،54 ساله
  علائم عفونت ادراری داشتم ،آزمایش ua_uc دادم
  جوابش آمده
  امکانش هست ببینید و دارو تجویز کنید ؟
  خودم جواب کشت را دیدم داروهایی که جواب داده اول سیپروفلوکساسین است بعد آمیکاسین

  ولی بنده بخاطر پارگی تاندون شانه سیپروفلوکساسین نمیتوانم مصرف کنم چون درد دستم تشدید میشه
  من حدود 45 روز پیش آنلاین توسط جنابعالی ویزیت شدم چون اوایل اردیبهشت کرونای خیلی شدید گرفتم و با ریه 90 درصد درگیر و اکسیژن 25 در آی سی یو بستری شدم و یک ماه هم بستری بودم و به صورت معجزه آسایی بدون لوله گذاری بهبود یافتم و بخاطر مصرف بیش از حد کورتون پزشک معالج فرمودند بدنم ضعیف هست و ممکن است با کوچکترین ویروسی بیمار شوم خواستم آنلاین ویزیت بشم که شما فعلا ویزیت آنلاین ندارید ،

  درضمن سابقه عفونت ادراری مکرر دارم و حدود 20 سال است که درگیرم ،سه بار سیستوسکوپی شدم و مشکلی نداشتم
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۰ مرداد ۰( 2 ماه پیش)
   عکس ارسال نشده مجدد بفرستید
 • تصویر کاربر باران پنجشنبه ۳ تیر ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 40 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید ...من از راه دور پیام میفرسم خواهش میکنم لطف کنید و جواب بدین ...من خانومی ۳۲ساله هستم وبه علت پارگی مجرای ادرار وبی اختیاری ادرار الان در حدود ۷سال هست که از طریق استوما از ناف به مثانه ادرارم را تخلیه میکنم ...خیلی خسته و بی انگیزه شدم آیا می تونم ازدواج کنم و باردار شده وبچه به دنیا بیارم و آیا می تونم دوباره به حالت اول برگردم و یه راهکاری برای مجرای ادرارم پیدا بشه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۳ تیر ۰( 3 ماه پیش)
   مشکلی برای ازدواج و بچه دار شدن ندارید
 • تصویر کاربر حسین چهارشنبه ۱۸ فروردین ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 46 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید
  پدرم ۶۷ سال سن دارد و دیابت داره در اثر دیابت دچار فلج مثانه شده و الان سوند داره
  میخواستم ببینم راهی هست که بتونه از این سوند خلاص بشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۸ فروردین ۰( 6 ماه پیش)
   باید نوار مثانه انجام بشود مراجعه کنید
 • تصویر کاربر رضا جمعه ۱۳ فروردین ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 59 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر مردی هستم 23ساله متاهل هستم و سه روز پیش از رابطه جنسیم قرص اسپرین مصرف کردم و دیشب رابطه جنسی داشتم و امروز صبح که پا شدم توی ادرارم مقدار خون روشن دیدم و هیچ گونه علامت درد در بیضه یا جای دیگه ندارم فقط مقداری خون مشاهده کردم علتش چی میتونه باشه؟ و هیچ گونه ضربه ای بهم وارد نشده
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۳ فروردین ۰( 6 ماه پیش)
   سونوگرافی انجام شود . شاید نیاز به سیستوسکی شود
 • تصویر کاربر نظرلوى شنبه ۹ اسفند ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 61 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخير نظرلوى هستم
  اقاى دكتر من يه هفته پيش دستشويى خودم و نگهداشتم وبا تاخير رفتم دستشوى والبته ٣جلسه هم ورزش اسپيلين ثبت نام كردم كه با دوچرخ هست انجام دادم
  تا يه هفته پيش يهو سوزش ادرار و تكرر ادرار پيدا كردم فكر مى كردم دستشوى دارم ولى مى رفتم دستشوى خيلى كم بود فرداش رفتم دارو خانه قرص شستشوى كليه و مثانه رو گرفتم و انتى بيوتيك كه داروخانه گفت هر ١٢ ساعت بخور كه من هر ٨ ساعت خوردم دوروز ادامه دادم و تو اين دور روز حمله تفسى بهم دست داد و به شدت استرس و استراب شديد كه ديگه نخوردم قرص ها رو بهتر شدم و از اين ور هم عادت ماهانه شدم خوب بودم تا ديروز كه جاى رفته بودم سرويس بهداشتى رفتم اب خيلى سردى داشت و دوباره تكرر ادرار گرفتم امروز خوب شدم ولى زير شكمم درد دارم و باز استرس شديد گرفتم والان بايد چيكار كنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۹ اسفند ۹۹( 7 ماه پیش)
   ازمایش ادرار و سونوگرافی انجام شود
 • تصویر کاربر زهرا چهارشنبه ۲۶ آذر ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 92 مشاهده پرسش
  سلام. من ۳۳ سالمه و یک شب به صورت یکدفعه مشکل در ادرار کردن پیدا کردم و دفع لخته خون داشتم. هفت روز آنتی بیوتیک مصرف کردم و الان خوب شدم. درد و سوزش ادرار هم نداشتم. به نظر شما مشکل از چیست؟
  من سوال بالا را از شما پرسیدم و شما فرمودین که سونوگرافی کلیه و مثانه پر انجام بدم. من سونوگرافی انجام دادم و هیچ سنگی مشاهده نشد. جواب سونوگرافی هم پیوست کردم‌. به نظر شما الان چیکار باید انجام بدم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۶ آذر ۹۹( 10 ماه پیش)
   اگر دفع لخته هون داشتید ، علی رغم اینکه سونوگرافی شما طبیعی است ، بهتر است سیستوسکوپی شوید و با دوربین داخل مثانه دیده شود
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

افراد مبتلا به بیماری های کلیوی و بیماری های مزمن دیگر، بیشتر در معرض خطر ابتلا به…
تحقیقات نشان داده است که درماتیت اسکروتال نوعی عفونت پوستی غیر مسری است که دستگاه تناسلی مردان،…
نقش بیضه ها در بدن، تولید و ذخیره سازی اسپرم است. اما عواملی مانند سیگار کشیدن و…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه

17:00 - 21:00

یکشنبه

16:00 - 21:00

دوشنبه

17:00 - 21:00

سه شنبه

16:00 - 21:00

پرسش از دکتر