مثانه پرکار یا تکرر ادرار مزاحم زندگی روزمره

اختلال در مثانه یا مثانه بیش‌ فعال باعث می‌شود فرد ناگهان نیاز شدیدی به دفع ادرار پیدا کند. همچنین ممکن است منجر به ادرار غیرارادی در فرد شود که به آن بی‌اختیار ادراری می گویند. معمولاً خانم‌ها بیشتر از مردان به این عارضه دچار می‌شوند.

کنترل علائم این بیماری کمی دشوار است زیرا نمی‌توان پیش ‌بینی کرد چه زمان اتفاق می افتد. این عارضه گاهی برای شخص شرم‌آور است و در فعالیت‌های اجتماعی و کیفیت کلی زندگی او مشکل ایجاد می‌کند. این بیماری حتی می‌تواند باعث گوشه‌گیری و تنش احساسی در فرد مبتلا شود.

با این حال، راه‌های زیادی برای درمان این عارضه وجود دارد که به فرد کمک می‌کند علائم آن را کنترل کند. درمان اختلال مثانه وجهه فرد را بهتر می‌کند و ادرار غیرارادی را در او کاهش می‌دهد.

علائم مثانه پرکار

اینکه گاه‌به‌گاه دچار ادرار غیرارادی شوید به این معنا نیست که مثانه بیش‌فعال دارید. به این اتفاق ریزش ادراری می گویند که می‌تواند دلایل دیگری داشته باشد. برای مثال خندیدن بیش از حد یا نگه‌داشتن ادرار بعض اوقات منجر به این اتفاق می‌شود.

زمانی می گوییم فرد مثانه بیش‌فعال دارد که ریزش به صورت مداوم اتفاق بیفتد و حالتی کاملاً اضطراری داشته باشد.  از جمله علائم اختلال مثانه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نیاز ضروری و غیرقابل کنترل به دفع ادرار
 • تکرار ادرار غیر ارادی به دفعات
 • دستشویی رفتن بیش از حد (مثلاً بیش از هشت بار در شبانه روز)
 • بیش از یک بار بیدار شدن در شب برای دفع ادرار

علائم مثانه بیش‌فعال ممکن است تغییر کند یا اینکه در هر فردی متفاوت باشد. به همین خاطر به سختی می‌توان این بیماری را بدون مراجعه به پزشک تشخیص داد.

درمان مثانه پرکار

برای کنترل علائم این بیماری روش‌هایی وجود دارد که در زیر به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

درمان مثانه بیش فعال با ورزش کف لگن

بعضی از درمانگران فیزیکی متخصص ماهیچه‌های لگن هستند. آن‌ها می‌توانند با ارائه تمرین‌های فیزیکی و تقویت ماهیچه‌های لگن بعضی از مشکلات ادراری، از جمله تکرر ادرار، اضطرار ادرار و علائم شب‌ادراری را در فرد کاهش دهند.

درمان مثانه بیش فعال با دارو

داروهایی که به درمان اختلال مثانه کمک می‌کند، بر دو مورد تمرکز دارند:  اول کاهش علائم و دوم کاهش دفعات ادرار (چه به صورت ارادی و چه غیرارادی). از جمله این داروهامی توان به تولترودین (دترول، دترول ،LA)، تروسپیوم (Sanctura) و میرابگرون (Myrbetriq) اشاره کرد. این داروها گاهی در فرد باعث بروز عوارضی همچون خشک شدن چشم‌ها، خشک شدن دهان و یبوست می‌شود.

درمان با بوتاکس

بعضی اوقات تزریق دوز کمی از بوتاکس باعث از کار افتادن یا ضعیف شدن ماهیچه‌های مثانه می‌شود. در نتیجه انقباض بیش از حد در ماهیچه‌ها صورت نمی‌گیرد و علائم اختلال مثانه کاهش می‌یابند. تأثیر این دارو معمولاً بین شش تا هشت ماه باقی می‌ماند. بنابراین بعد از مدت باید درمان را تکرار کنید.

درمان مثانه ی پرکار با استفاده از تحریک عصب

این فرایند سیگنال‌های الکتریکی عصب‌های مثانه را تغییر می‌دهد. در نتیجه سلول‌های عصبی نمی‌توانند پیامی را به مثانه انتقال دهند. برای این کار سوزنی کوچک را به سیمی کوچک وصل می‌کنند و آن را از طریق پا وارد پوست فرد می‌کنند.

با اینکه این راه درمانی هنوز کاملاً تثبیت نشده است، بعضی از تحقیقات researchTrusted Source نشان داده‌اند که این روش می‌تواند شدت و حالت اضطرار اختلال مثانه را در فرد کاهش دهد.

درمان با استفاده از عمل جراحی

اگر علائم فرد با کمک دارو، تحریک عصب و روش‌های دیگر بهبود پیدا نکند، پزشک با کمک عمل جراحی سعی می کند تا این مشکل را برطرف کند.

علت بیش فعالی مثانه

ادرار ابتدا توسط کلیه تولید و سپس وارد مثانه می‌شود. بعد از آن، مغز سیگنال‌هایی می‌فرستد که به شما نشان می هد مثانه‌تان پر شده و باید آن را دفع کنید. وقتی به دستشویی می‌روید، ماهیچه‌های کف لگن منبسط می‌شوند و به ادرار اجازه می‌دهند از بدن خارج شود.

حال وقتی مثانه بیش‌فعال داشته باشید، ماهیچه‌های لگن به صورت غیرارادی فشرده می‌شوند. در نتیجه حتی وقتی مثانه‌تان هنوز پر نشده، مرتب احساس می‌کنید باید به دستشویی بروید. عارضه‌ها و عوامل دیگری هم هستند که می‌توانند منجر به اختلال در مثانه شوند، از جمله:

 • نوشیدن بیش از حد مایعات
 • خوردن داروهایی که باعث افزایش تولید ادرار می‌شوند
 • عفونت مجاری ادرار
 • استفاده از کافئین، نوشیدنی‌های الکلی یا محرک‌های ادراری
 • عدم تخلیه کامل مثانه
 • اختلالات مثانه مانند سنگ مثانه

علت اصلی مثانه بی‌فعال دقیقاً مشخص نیست. هرچه افراد مسن‌تر می‌شوند احتمال ابتلا به این عارضه در آن‌ها بیشتر می‌شود اما نمی‌توان گفت این مسئله یکی از اتفاقات رایج کهولت سن است. بنابراین نباید علائم این بیماری را نادیده بگیرید.

اگر هرگونه از علائم گفته شده را در خودتان مشاهده کردید، حتماً به پزشک مراجعه کنید تا در تشخیص بیماری به شما کمک کند. عملکرد مثانه به سلامت مجاری ادرار بستگی دارد. علت بیش‌فعالی مثانه هم اغلب به مشکلات مجاری ادرار بر می‌گردد.

تشخیص پرکاری مثانه

پزشکان برای تشخیص علت بیش‌فعالی مثانه آزمایش‌های متعددی انجام می‌دهند و حتی ممکن است شما را به متخصص درمان مشکلات مجاری ادرار ارجاع دهند. به این افراد اورولوژیست یا متخصص مجاری ادراری گفته می‌شود. آزمایش‌هایی که برای تشخیص اختلال مثانه استفاده می‌شوند به شرح زیر اند:

آزمایش ادرار

در این روش نمونه‌ای از ادرار فرد می‌گیرند و آن را آزمایش می‌کنند تا هرگونه مورد غیرعادی (مانند وجود خون در ادرار) را تشخیص دهند. این آزمایش در تشخیص عفونت مجاری ادرار یا مشکلات دیگر مجاری ادرار به پزشک کمک می‌کند.

معاینه فیزیکی

در این روش، پزشک با دست التهاب اطراف شکم و کلیه‌ها را بررسی می‌کند تا در صورت بزرگ شدن پروستات متوجه آن بشود.

عکسبرداری از مثانه

در این تست با استفاده از یک اشعه فراصوت، بعد از دستشویی رفتن میزان ادرار باقی‌مانده در مثانه بیمار را اندازه می‌گیرند.

نوار مثانه یا تست اوروداینمیک

با این آزمایش توانایی مثانه برای ذخیره و نگه‌داشتن ادرار را بررسی می‌کنند.

سیستوسکوپی

در این فرایند، پزشک مثانه بیمار را بیحس کرده و لوله‌ای را به همراه یک لنز وارد آن می‌کند تا داخل مثانه را ببیند. اگر علائم موجود به دلیل موارد غیرطبیعی از جمله سنگ مثانه یا تومور اتفاق افتاده باشد، پزشک می‌تواند با استفاده از این روش به آن پی ببرد. بافت‌برداری یکی دیگر از روش‌هایی است که دکتر می‌تواند به کمک آن این فرایند را انجام دهد.

مثانه بیش فعال در مردان

بیش‌فعالی مثانه در زنان رایج‌تر است اما طبق تحقیقات سی درصد از مردان هم علائم بیش‌فعالی مثانه را به صورت متداوم تجربه می‌کنند. این تعداد حتی ممکن است از آن هم بیشتر باشد زیرا احتمال دارد بعضی از مردان علائم بیش‌فعالی مثانه را به پزشکشان گزارش نداده باشند. علائم بیش‌فعالی مثانه در مردان شامل موارد زیر می‌شود:

 • نیاز ضروری به دفع ادرار
 • بیش از هشت بار دستشویی رفتن در روز
 • ریزش ادراری
 • شدت‌ گرفتن ادرار و عدم توانایی کنترل آن

خیلی از موارد بیش‌فعالی مثانه در مردان به دلیل بزرگ شدن پروستات اتفاق می افتد. وقتی غدد پروستات التهاب پیدا می‌کند، این مسئله ممکن است باعث مسدود کردن جریان ادرار و در نتیجه ادرار غیرارادی در مردان شود.

بزرگی پروستات در افراد مسن بیشتر اتفاق می افتد. بنابراین بیش‌فعالی مثانه هم در افراد مسن رایج‌تر است. در این موارد، با درمان بزرگی پروستات علائم بیش‌فعالی مثانه هم از بین خواهد رفت.

بیش‌فعالی مثانه در زنان

احتمال ابتلا به این عارضه در زنان بیشتر است. طبق بررسی‌ها، حداقل چهل درصد از زنان چنین علائمی را به پزشکشان گزارش داده‌اند. این تعداد  ممکن است حتی از آن هم بیشتر باشد زیرا به احتمال زیاد بیمارانی هم هستند که هنوز به پزشک مراجعه نکرده‌اند یا در این مورد به دکتر اطلاعی نداده‌اند. اختلال مثانه علائمی دارد که باعث می‌شود فرد بیشتر احساس نیاز به دفع ادرار کند. از جمله این علائم موارد زیر هستند:

 • احساس ناگهانی برای دفع ادرار
 • عدم توانایی کنترل ادرار
 • دستشویی رفتن بیش از دو بار در شب (هنگام خواب)
 • دستشویی رفتن بیش از هشت بار در روز

دقیقاً مشخص نیست چه موضوعی باعث بیش‌فعالی مثانه می‌شود ولی معمولاً بعد از سن یائسگی این مسئله در زنان رایج است. شاید کاهش استروژن یکی از دلایل این عارضه باشد اما بیش‎فعالی مثانه در هر سنی ممکن است اتفاق بیفتد. بیش‌فعالی مثانه در زنان را می‌تواند با دارو، جراحی و ورزش‌های فیزیکی درمان کرد.

بیش‌فعالی مثانه در کودکان

اختلال مثانه در کودکان عارضه رایجی است اما نمی‌توان گفت هر کودکی که گاه دچار شب‌ادراری می‌شود یا کنترل ادرارش را از دست می‌دهد بیش‌فعالی مثانه دارد. علائم بیش‌فعالی مثانه در کودکان زیاد دیده می‌شود ولی می‌توان با استفاده از روش‌های درمانی از تکرر ادرار یا مشکلات دیگر در آن‌ها جلوگیری کرد. علائم اختلال مثانه در کودکان:

 • احساس ناگهانی و اضطراری برای دفع ادرار
 • ریزش ادراری یا از دست دادن کنترل ادرار
 • دستشویی رفتن بیش از هشت بار در روز
 • احساس تخلیه نشدن مثانه بعد از دستشویی رفتن

هرچه کودکان بزرگ‌تر می‌شوند علائم بیش‌فعالی مثانه در آن‌ها کاهش می‌یابد. با بالاتر رفتن سن، کودکان یاد می‌گیرند که به درستی ادرارشان را کنترل کنند و سیگنال‌های عصبی بدنشان را (که نشان می‌دهد موقع دستشویی رفتن است) بهتر دریافت می‌کنند. اگر علائم بیش‌فعالی مثانه با افزایش سن رفع نشود یا وخیم‌تر شود، باید مسئله را با پزشک کودکتان در میان بگذارید. دلایل بیش‌فعالی مثانه در کودکان:

 • عفونت مجاری ادرار
 • آلرژی
 • مصرف کافئین
 • استرس و اضطراب
 • غیرطبیعی بودن ساختار مثانه
 • یبوست

درست مانند بزرگسالان، درمان اختلال مثانه در کودکان هم به منظور جلوگیری و درمان علائم موجود صورت می‌گیرد. در ادامه به برخی روش‌های درمانی برای کودکان اشاره می‌کنیم.

تحریک عصبی استخوان خاجی (ساکروم)

اختلال در مثانه گاهی بر اثر کارکرد اشتباه تکانه‌های عصبی اتفاق می افتد. این مسئله باعث می‌شود حتی وقتی مثانه بیمار پر نیست، مغز پیامی بفرستد که نشان می‌دهد مثانه پر است و باید تخلیه شود. در نتیجه فرد دچار تکرر ادرار می‌شود یا وقتی ادرارش را دفع می‌کند، احساس می‌کند هنوز دستشویی دارد.

در این فرایند درمانی، پزشک الکترود کوچکی را زیر پوست باسن یا شکم فرد قرار می‌دهد. این الکترود سیگنال‌هایی می‌فرستد که به فرد نشان می‌دهد چه موقع زمان ادرار کردن است.

 

انحراف ادراری

تغییر مسیر میزنای (لوله‌هایی که ادرار را از کلیه به مثانه می‌فرستند) گاهی می‌تواند احساس تکرار ادرار را در فرد کاهش دهد. در این فرایند، پزشک مسیر جدیدی را (به غیر از مثانه) برای عبور ادرار ایجاد می‌کند و سوراخی در دیواره شکم به وجود می‌آورد تا ادرار از آن در کیسه کلستومی تخلیه شود.

ترمیم پلاستیک مثانه

اگر پزشک تشخیص دهد علائم بیش‌فعالی مثانه به دلیل کوچک بودن آن اتفاق افتاده است، می‌تواند با این فرایند آن را بزرگ‌تر کند. البته این روش فقط برای بیمارانی استفاده می‌شود که گزینه‌های درمانی دیگر برایشان جواب ندهد.

برداشتن مثانه

به صورت نادر ممکن است پزشک تشخیص دهد که برداشتن مثانه تنها راه درمان این عارضه است. در این مورد، پزشک مثانه فرد را طی یک عمل جراحی درمی‌آورد و مسیر ادراری جدیدی برای او ایجاد می‌کند که ادرار را از داخل کلیه، به کیسه کلستومی خارج از بدن فرد می‌ریزد.

این جراحی معمولاً خیلی خوب نتیجه می‌دهد اما احتمال دارد یک سری خطرات و مشکلات دائمی هم برای فرد ایجاد کند.

درمان طبیعی بیش‌فعالی مثانه

از جمله درمان‌های طبیعی می‌توان به ورزش، درمان فیزی و رفتاری، خوردن داروهای گیاهی و مکمل و غیره اشاره کرد.

خوردن ویتامین و مکمل

بعضی گیاهان دارویی، مکمل‌ها و ویتامین‌ها به عنوان گزینه‌ای برای درمان اختلال مثانه عمل می‌کنند. بعضی  ترکیبات گیاهی چینی، از جمله گوشا جینکی گان، عصاره‌های قارچ (مثل گانودرما) و عصاره‌های گیاهی (مثل کلاله ذرت یا کپسایسین) از جمله مکمل‌های گیاهی هستند که به درمان بیش‌فعالی ادراری کمک می‌کنند.

مکمل‌هایی از جمله منیزیم هیدروکسید و آرژینین، بیشتر مورد مطالعه محققان قرار گرفته‌اند و اثربخشی‌شان برای درمان اختلال مثانه ثابت شده است.

البته قبل از اینکه هریک از این مکمل‌ها را مصرف کنید، آن را با پزشک خود در میان بگذارید. بعضی از این مکمل‌ها با داروهایی که پزشک تجویز می‌کند تداخل دارویی دارند.

طب سوزنی

در طب سوزنی سوزن‌های نازکی را وارد قسمت‌های از بدن می‌کنند. افرادی که طب سوزنی انجام می‌دهند بر این باورند که فعال کردن این نقاط باعث بازیابی جریان انرژی (qi) و درنتیجه از بین رفتن علائم بیش‌فعالی مثانه می‌شود. بعضی از تحقیقات researchTrusted Source  ثابت کرده احتمال درمان اختلال مثانه با این روش وجود دارد اما در حال حاضر شواهد کمی برای اثبات آن وجود دارد.

روغن‌های حیاتی

بیش‌فعالی مثانه گاهی بر اثر سوختن عصب‌ها  درنتیجه فشرده شدن ناگهانی ماهیچه‌ها اتفاق می افتد. در این موارد، روغن‌های حیاتی عصب‌ها و ماهیچه‌های بدن را آرام می‌کنند و باعث می‌شوند علائم اختلال مثانه در فرد کاهش یابد.

در زیر چند نمونه از این روغن‌ها را نام برده‌ایم:

 • روغن کانانگا ادوراتا
 • روغن اسطوخودوس
 • روغن مریم‌گلی مرموک
 • روغن هسته کدو تنبل

روش‌های همسان‌درمانی (هوموپاتیک)

پزشک در این روش جستجو می‌کند تا راهی برای سلامت کلی بدن پیدا کند، نه اینکه فقط علائم اختلال مثانه را از بین ببرد. از رایج‌ترین روش‌های همسان‌درمانی حذف غذاهایی است که باعث تکرر ادرار می‌شوند.

به علاوه، تمرین نگهداری ادرار و ورزش ماهیچه‌ها هم جزو روش‌های هوموپاتیک به حساب می‌آیند. این روش‌ها باعث می‌شود فرد فاصله بین زمانی که احساس ادرار دارد تا زمانی که به دستشویی می‌رود را افزایش دهد.

روش‌های طبیعی و خانگی به کاهش علائم بیش‌فعالی مثانه کمک زیادی می‌کنند و باعث می‌شوند فرد بهتر بر دفع ادرار خود کنترل داشته باشد.

بیش‌فعالی مثانه در شب

اگر در طول شب بیش از یک بار برای دستشویی رفتن بیدار می‌شوید، ممکن است دچار عارضه‌های به نام «نوکتوریا» یا «بیش‌فعالی مثانه در شب» شده باشید. نوکتوریا با بیش‌فعالی مثانه فرق می‌کند. درواقع ممکن است برخی افراد هیچ‌یک از علائم بیش‌فعالی مثانه را در طول روز نداشته باشند اما شب‌ها دچار تکرر ادرار شوند.

نوکتوریا بیشتر در افراد بالای شصت سال دیده می‌شود اما از هر سه میان‌سال بالای سی سال، یک نفر به این عارضه دچار است و شب‌ها دو تا سه بار برای دستشویی رفتن از خواب بیدار می‌شود. بیشتر افراد بدون اینکه نیازی به دستشویی رفتن داشته باشند حدود 6 تا 8 ساعت می‌خوابند و بعضی هم یک بار در شب برای دفع ادرار بیدار می‌شوند.

بنابراین اگر بین خواب بیش از یک بار برای دستشویی رفتن بیدار می‌شوید، احتمالاً دچار بیش‌فعالی مثانه در شب هستید.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فلوشیپ فوق تخصصی درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی  

عضو هیئت علمی و دانشیار دانشگاه شهید بهشتی تهران ، عضو انجمن ارولوژی اروپا ، امریکا و آسیا

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر زهرا چهارشنبه ۲۶ آذر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  سلام. من ۳۳ سالمه و یک شب به صورت یکدفعه مشکل در ادرار کردن پیدا کردم و دفع لخته خون داشتم. هفت روز آنتی بیوتیک مصرف کردم و الان خوب شدم. درد و سوزش ادرار هم نداشتم. به نظر شما مشکل از چیست؟
  من سوال بالا را از شما پرسیدم و شما فرمودین که سونوگرافی کلیه و مثانه پر انجام بدم. من سونوگرافی انجام دادم و هیچ سنگی مشاهده نشد. جواب سونوگرافی هم پیوست کردم‌. به نظر شما الان چیکار باید انجام بدم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۶ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)
   اگر دفع لخته هون داشتید ، علی رغم اینکه سونوگرافی شما طبیعی است ، بهتر است سیستوسکوپی شوید و با دوربین داخل مثانه دیده شود
 • تصویر کاربر فقط شنبه ۲۲ آذر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 37 مشاهده پرسش
  من تازه پیوند کلیه کردم و احساس ورم روی مثانه ام دارم آیاعادی است؟ بعضی از اوقات هم ماهیچه های پام مخصوصا کشاله های رانم و ماهیچه های دستم درد میکنه؟19سالم هست دختر هستم..میخاستم بدونم چرا؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۲ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)
   با دکتر نفرولوژی در مورد درد ها مشورت شود. در حیطه ی ارولوژی کاری نیاز نیست
 • تصویر کاربر رضا شنبه ۱۷ آبان ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت دکتر عزیز . خون در اسپرمم مشاهده شد . طبق دستور پزشک رفتم آزمایش ادرار دادم طبق پیوست فرستادم براتون و پودر فوسفینکس بهم داد . برای درمان سل ادرار باید چیکار کنیم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۷ آبان ۹۹( 2 ماه پیش)
   با متخصص عفونی مشورت کنید
 • تصویر کاربر زهرا جمعه ۱۱ مهر ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر
  آقای دکتر من ب مدت سه هفتس ک تکرر بیش از حد دارم یعنی حتی ده دقیقه بعد از دستشویی باز هم احساس ادرار دارم و اگر برم یک مقدار کمی واقعا ادرار خارج میشه
  شب ها اصلا دستشویی نمیرم ولی توی روز بالغ بر ۱۲ بار دفع ادرار دارم حتی اگر مایعات کمی بخورم
  ازمایش ادرار دادم سالم بود و سونوکرافی پر و خالی مثانه و بررسی کلیه هم دادم طبیعی بود قرص ویسول خوردم اصلا احساس تکرر کم نشد اما باعث شد موقع ادرار ب سختی و با زور ادرار خارج بشه قطعش کردم دکتر تولتردون دادن ک اون هم خیلی نتیجه بخش نبود
  مشکل من چیه؟
  من خیلی نگران بیماری ام اس هستم و هر چی اصرار میکنم نوار مثانه بنویسن میگن نیازی نیس تا الان ۴ تا دکتر رفتم فقط قرص عوض میکنن
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۱ مهر ۹۹( 3 ماه پیش)
   اگر با تولترودین و ویسول بهتر نشده ، بهتر است نوار مثانه انجام شود. با ۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴ تماس بگیرین جهت ویزیت حضوری
 • تصویر کاربر سعید شنبه ۵ مهر ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر، پدر من ۶۵ سالشونه که از دو سال پیش سیگار رو ترک کردن. مدتی قبل در ادارشون رگه لخته خون دیدن و خود به خود خوب شد(بدون درد).
  سونوگرافی و سی تی اسکن با تزریق انجام شده که نتیجه رو خدمتتون میفرستم. چقدر خطر سرطان هست و آیا در نتیجه سی تی اسکن چیز بدی گزارش شده؟
  ممنون که هستید دکتر عزیز
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۴ مهر ۹۹( 3 ماه پیش)
   سلام چیز نگران کننده ای در عکس نیست ولی چون دفع خون داشتن بهتر است سیستوسکوپی شوند . اگر ادرارشون سخت خارج میشه شبی یک عدد کپسول تامسولوسین نیز استفاده کنند
  2. تصویر کاربر سعید جمعه ۴ مهر ۹۹( 3 ماه پیش)
   خیلی متشکرم دکتر، یعنی اون focal lobulation که در ریپورت ذکر شده چیز خطرناکی نیست؟ تومور یا چیزی که ریسک سرطان باشه؟
   نمیدونم ریپورت رو تونستم درست بارگذرای کنم ببینید یا نه؟ تونستید بخونید متنش رو؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۵ مهر ۹۹( 3 ماه پیش)
   ریپورت رو دیدم. بهتر است با توجه به دفع لخته خون و سابقه ی سیگار ، سیستوسکوپی شوند و داخل مثانه دیده شود. با تلفن ۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴ جهت نوبت تماس گرفته شود
  4. تصویر کاربر سعید جمعه ۴ مهر ۹۹( 3 ماه پیش)
   ممنونم جناب دکتر، خدا شما رو حفظ کنه که در شرایط کرونا این امکان رو فراهم کردید.
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۵ مهر ۹۹( 3 ماه پیش)
   خواهش میکنم
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر جهان چهارشنبه ۱۵ مرداد ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  با سلام چند روزه زیر شکمم در دو طرف درد شدیدی داره و روز اول آلت تناسلیم بعضی جاهاش ورم داشت ولی از روز بعد ورم به جلو حرکت کرد و سر آلت تناسلیم بصورت کمربندی دورتادور یه حلقه ورم داره با یه مقدار درد.ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۱ مرداد ۹۹( 5 ماه پیش)
   سلام عکس بفرستید
  2. تصویر کاربر جهان شنبه ۱۱ مرداد ۹۹( 5 ماه پیش)
   داخل تلگرام عکس فرستادم
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۵ مرداد ۹۹( 5 ماه پیش)
   نباید خطرناک باشه، خودبخود برطرف میشه،
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر علیرضا پنجشنبه ۲۹ خرداد ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت دکتر عزیز بنده 40سالمه چند سالی هست دچار تکرار ادرار هستم بطوری که در شب بیش از 6 بار جهت تخلیه میرم دستشویی بعد از تخلیه احساس پر بودن می کنم و مجاری و آلت تناسلی هم درد احساس میکنم یعنی وقتی ادرار میکنم باید با دست تحریک کنم بعد اداره هم احساس درد در آن ناحیه دارم همیشه کلیه و زیر شکم هم درد دارم .البته سابقه سنگ کلیه داشتم سونو هم دادم ولی سنگ نبود دکتر معالج گفت که مثانه پیش فعال داری یک نوع قرص سفید کوچک بهم داد که هر روز صبح بخورم ولی باز مشکل من حل نشد و کمافی السابق همون حالرو دارم ضمنا وقتی شب یا ظهر میخوابم بیدار می شوم احساس میکنم لباس زیرم حالت نمناک است با توجه به اینکه متاهل هستم روابط زناشویی برایم سخت شده چون همیشه احساس ادرار داشتن می کنم .هر وقت هم بروم دستشویی و با دست آلت رو تحریک کنم ادرار خارج می شود حتی اگر تازه دستشویی رفته باشم .متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۹ خرداد ۹۹( 7 ماه پیش)
   سلام، سونو گرافی از پروستات با تعیینPVRانجام دهید، آزمایش و کشت ادرار انجام شود، جهت انجام نوار مثانه تماس بگیرید ۰۹۳۸۹۲۰۱۲۱۲
 • تصویر کاربر بابک پنجشنبه ۱۴ فروردین ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  سلام و وقت بخیر جناب دکتر
  من برای درمان زود انزالی ورزش کگل انجام میدم حدود یکسال و نیم است و
  موفق هم بودم
  هر روز در صبح ظهر شب
  برای صبح 10تا یک دقیقه ظهر هم 10تایک دقیقه شب هم 10تا یک دقیقه
  سوال من این بود که آیا این مقدار30دقیقه روزانه باعث تضعیف ماهیچه های کف لگن میشه؟
  و دیگه اینکه بعد اتمام دستشویی یکی دو قطره ادرار از من خارج میشه
  آیا این موضوع ارتباط به این مقدار 30دقیقه ای ورزش کگل من داره که زیاد از حد است؟
  فکرم رو مشغول کرده خیلی ممنونم راهنمایی کنید منو
  سپاسگزارم از بزرگواریتون
  1. تصویر کاربر بابک سه شنبه ۵ فروردین ۹۹( 9 ماه پیش)
   جناب دکتر پاسخ منو ندادید
  2. تصویر کاربر بابک چهارشنبه ۶ فروردین ۹۹( 9 ماه پیش)
   سلام جناب دکتر
   وقت بخیر
   من همان متقاضی کدرهگیریz44md7196725هستم
   جواب منو ندادید
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۷ فروردین ۹۹( 9 ماه پیش)
  4. تصویر کاربر بابک پنجشنبه ۷ فروردین ۹۹( 9 ماه پیش)
   عرض سلام و وقت بخیر جناب دکتر
   من‌همان مخاطب با کدرهگیریz44md7196725هستم
   سوال من این است فواید ورزش کگل برای مردان چیست؟
   آیا ورزش روزانه برای هر وعده صبح ظهر شب ده تا یک دقیقه زیاد است ؟ ایا این مقدار باعث تضعیف ماهیچه های کف لگن میشود؟
   سپاسگزارم راهنمایی نمایید
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۴ فروردین ۹۹( 9 ماه پیش)
  6. تصویر کاربر بابک پنجشنبه ۱۴ فروردین ۹۹( 9 ماه پیش)
   عرض درود و وقت بخیر خدمت شما استاد بزرگوارم
   من همان مخاطب با کدرهگیریz44md7196725هستم مردی ۳۹ساله هستم من برای تقویت ماهیچه های کف لگن روزانه صبح۱۰دقیقه ظهر ۱۰دقیقه شب ۱۰دقیقه ورزش کگل انجام میدم البته از مقدار کم شروع کردم الان بعد دوسال به این مقدار رسیدم
   سوال من این است ضرری نداره؟
   ممنونم از شما استاد بزرگوار
  7. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۴ فروردین ۹۹( 9 ماه پیش)
   اصلا ضرر ندارد
  8. نمایش سایر 6 پاسخ
 • تصویر کاربر shroya دوشنبه ۲۰ خرداد ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 345 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من خانم 31 ساله و مجرد هستم. از سن کودکی مثانه تحریک پذیر یا بیش فعال داشتم. این احساس تکرر ادرار همیشه باهام بوده و هست. و همیشه هم مقداری نشت ادرار دارم که فعلا دارم با پد کنترلش میکنم اما واقعا برام عذاب آوره و دوست دارم این نشتی درمان بشه. تا الان با این بیماری یجورایی ساختم و از روش های خوددرمانی استفاده کردم (استفاده از فشار آب جهت تحریک مثانه و تخلیه کامل ادرار در هر بار مراجعه به دستشویی) اما خب حتی با این روش ها هم این احساس نیاز به دفع ادرار اغلب باهام هست اما بهش بی توجهی میکنم یعنی مجبورم بی توجه باشم حتی شبها هم قبل خواب به احساس دفع ادرارم بی توجهی میکنم و با این بی توجهی تا صبح راحت میخوابم (البته درصورتی که خوابم ببره اولش) و به ندرت پیش میاد وسط خواب شبانه از خواب بیدارم کنه.... اما اگر چیزهای ادرار آور مثل هندوانه بخورم تقریبا زندگیم مختل میشه و هر یک ربع یکبار نیاز دارم برم دستشویی اول فکر میکردم شاید فقط حسش رو دارم اما واقعا ادرار دارم و در هر بار مراجعه به دستشویی اغلب بالاتر از یک سی سی ادرار خارج میشه... با مراجعه به پزشک از داروی یوریناسین هم استفاده کردم اما بطرز وحشتناکی نتیجه عکس روی من داد و احساس دفع ادرارم بیشتر شد. تست سونوگرافی هم که دادم نشون میداد پس از تخلیه ادرارم حدود سی میلی لیتر ادرار هنوز در مثانه ام باقی مونده. کلیه ها و مثانه ام توی سونوگرافی سالم نشون داده شدن. هیچگونه سنگ یا توموری ندارم. و عفونت ادرار هم ندارم.
  البته لازم به ذکر هست که بهتون بگم من یک سری اختلالات دیگه که مرتبط به اعصاب سمپاتیک هست را هم دارم مثل هایپرهیدروزیس (تعریق شدید دست و پا- که تصمیم دارم برای این مورد عمل سمپاتکتومی انجام بدم ) و سندروم روده تحریک پذیر و خب مثانه تحریک پذیرم که دارم و حدس زدم احتمالا تمام این بیماریها وابسته به اعصاب سمپاتیک هست و شاید بهتر باشه به جای درمان یک به یک این اختلال ها یک درمان کلی تر برای تمام مشکلاتم پیدا کنم.(البته شایدم دارم اشتباه فکر میکنم)
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید که من باید چیکار کنم با این بیماری (یا بیماری های) مزمنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۰ خرداد ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام شما باید نوار مثانه انجام دهید

 • تصویر کاربر شایان چهارشنبه ۱۴ آذر ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  اقای دکتر من 18 سالمه حدودا 5 ساله خودارضایی می کنم چند وقتیه وقتی چند روز خودارضایی نداشته باشم بلور های ژله ای به رنگ نارنجی همراه اسپرم خارج می شه .دلیلش چیه؟.ایا خطرناکه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۴ آذر ۹۷( 2 سال پیش)
   ازمايش دهيد
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر