مثانه پرکار یا تکرر ادرار مزاحم زندگی روزمره

حتماً در خانواده اطرافیان و دوستان کسانی را می شناسید که از تکرر ادرار ( مثانه پرکار ) مزمن رنج می برند. توصیه میکنم این مقاله را بخوانید.

این افراد با مصرف کم مایعات مجبورند که چندین بار به دستشویی بروند ، اغلب تکرر ادرار این افراد را خسته کرده و مانع مسافرت طولانی مدت با ماشین یا بیرون آمدن از خانه می شود. این افراد در هنگام بیرون آمدن از خانه نگران و به دنبال دستشویی در دسترس هستند.

یکی از این افراد خانم زهرا 30 ساله می باشد وی در شرح حال خود می گوید: 5 سال است که به تکرر ادرار مبتلا می باشم. با مصرف یک لیوان چای یا آب مجبورم چند بار به دستشویی بروم و هر بار که از دستشویی خارج می شوم احساس می کنم که مقداری ادرار در مثانه مانده است. او می گوید: نمی توانم با ماشین به مسافرت طولانی بروم. خروج از خانه به خاطر دسترسی به دستشویی برایم سخت می باشد. در روز با مصرف کم مایعات بیش از 8 بار به دستشویی می روم و شب نیز مجبور هستم جهت تخلیه مثانه 2 الی 3 بار از خواب بیدار شوم. او می گوید بارها به پزشک مراجعه کرده است و علی رغم مصرف انواع آنتی بیوتیک بهبودی نیافته است. آزمایش ادرار و سونوگرافی از کلیه ها و مثانه انجام داده که همه طبیعی بوده است.

علت پرکاری کلیه

ایشان از دکتر کرمی می پرسند که:

1) تکرر ادرار چیست ؟

دکتر می گوید : به دستشویی رفتنهای مکرر و با فاصله کم علی رغم مصرف مایعات زیاد تکرر ادرار می گویند.

زهرا می پرسد :

2) علت تکرر ادرار در خانمها و آقایان چیست ؟

دکتر کرمی می گوید : در افرادی که بیش از حد نرمال مایعات مصرف می کنند تکرر ادرار طبیعی است ولی در کسانی که زیاد مایعات مصرف نمی کنند و تکرر ادرار دارند باید از نظر مسائل زیر بررسی شوند.

1 – باید از نظر سلامت کلیه ها و طبیعی بودن قند خون مطمئن باشیم چرا که نامیزان بودن آن یکی از علل تکرر ادرار است .

2 – شایعترین علل تکرر ادرار کوتاه مدت که اغلب چند روز طول می کشد عفونتهای ادرار و مخصوصاً مثانه است که در خانمها بسیار شایع می باشد و جهت جلوگیری از مزمن شدن آنها باید به پزشک کلیه مراجعه و درمان شوید.

3_ بزرگی غده پروستات در آقایان بالای 50 سال یکی از علتهای شایع تکرر ادرار طول کشیده می باشد که حتماً باید بررسی و درمان شود. این افراد اغلب علاوه بر تکرر ادرار از قطره قطره آمدن ادرار و عدم تخلیه خوب مثانه شاکی هستند.

4 – امروزه شایعترین علل تکرر ادرار طول کشیده و مزمن مثانه های بیش فعال می باشد در این بیماری مثانه کاملاً پرکار بوده که حتی آمار آن از فشارخون و دیابت نیز در جامعه بالاتر است.

در اروپا و آمریکا بیش از 50 میلیون نفر به بیماری مثانه پرکار مبتلا هستند . از علائم بیماری مثانه پرکار تکرر ادرار بیش از 8 بار در روز و 3 بار در شب با مصرف کم مایعات و طبیعی بودن آزمایشات خون و ادرار است. این افراد اغلب مردان و زنان جوان هستند که زود به زود به دستشویی می روند . این افراد اگر دیر به دستشویی برسند اغلب خودشان را خیس می کنند و بی اختیاری اورژانس پیدا می کنند .

تکرار ادرار

زهرا می پرسد :

3) ما چگونه متوجه شویم که به مثانه پرکار مبتلا شده ایم یا نه ؟

دکتر کرمی می گوید : تشخیص قطعی و طلایی تکررهای ادرار مزمن و مثانه پرکار با انجام نوار مثانه یا تست ارودینامیک می باشد.

با انجام این تست حس مثانه، عملکرد عصب مثانه، پمپاژ و تخلیه مثانه، عملکرد دریچه مثانه برسی شده و دقیقاً محل اشکال مثانه را مشخص می کند و پزشک با تشخیص قطعی مشکل بیمار و تجویز داروهای مناسب بیماری را با دقت بالا درمان می کنند و از دادن داروهای بی خودی و اضافه به بیمار اجتناب می نماید .

4) علت مثانه پر کار چیست ؟

دکتر کرمی می گوید : علتهای مختلفی در ایجاد مثانه پرکار وجود دارد . استرسها و هیجانات روحی مداوم مثانه را شدیداً تحریک می کنند. عفونتهای ادرار طول کشیده، انسداد مجرای ادرار طول کشیده، ضایعات نخاعی و بیماریهای ستون فقرات کمری همه از علل مثانه پرکار می باشد ولی در اغلب موارد علت آن نامعلوم و ناشناخته می باشد.

5) آیا درمان مثانه پرکار با جراحی است یا دارو؟

دکتر کرمی می گوید : با انجام نوار مثانه و تشخیص دقیق بیماری امروزه داروهائی با اثر بخشی فوق العاده در دسترس است که با تجویز درست آنها از طرف پزشک اغلب این بیماری فروکش کرده و باعث بالا رفتن کیفیت زندگی بیمار می شوند و خوشبختانه اغلب مثانه های پرکار با دارو قابل کنترل بوده و نیاز به عمل جراحی ندارند .

6) آیا مثانه پرکار باعث بی اختیاری ادرار می شود؟

دکتر کرمی می گوید: بله شایعترین علت بی اختیاری اورژانسی مثانه پرکار است که در آن به صورت ناگهانی فرد احساس دستشویی پیدا می کند ودر صورتی که خود را به دستشویی نرساند خود را خیس می کند.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فلوشیپ فوق تخصصی درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی  

عضو هیئت علمی و دانشیار دانشگاه شهید بهشتی تهران ، عضو انجمن ارولوژی اروپا ، امریکا و آسیا

مثانه پرکار یا تکرر ادرار مزاحم زندگی روزمره
4.3 (86.67%) 3 رای

سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم
هیج پرسشی یافت نشد
7 نظرات
 1. ميلاد مجيدي می گوید

  با سلام اقای دکتر باعرض خسته نباشید بنده جوانی ۲۱ ساله هستم که دچار تکرر ادرار وسوزش سر الت شده ام تمامی ازمایش های لازم را هم داده ام که همه نرمال بودند سونگرافی هم دادم که همه نرمال بودند حتی پروستات فقط بعد از خالی شدن مثانه ۷۰ میلی ادرار در مثانه ام باقی میماند اقای دکتر به خدا زندگی برام جهنمی شده تور به خدا کمکم کنید هر چقدر مایعات میخورم باید سریعا خالی کنم باور کنین روزی بیست بار به دستشویی میروم لطفا من را راهنمایی کنین اگر دارویی هست برام ارسال کنین در ضمن این دارو ها رو هم مصرف کردم که فایده نداشت ایمی پرامین-نفازولین-اکسی بوتین–کوتروماتوزول-الفن ایکس -پراپنول -الپرازلام راستی استرسم هم دارم بد جوری خدا اجرتان بدهد

 2. دکترحسین کرمی می گوید

  با سلام مشکل شما بیشتر روحی میباشد برای اطمینان از نظر مثانه عصبی باید نوار مثانه انجام دهید با مطب هماهنگ نمائید

 3. سید روح اله حسینی می گوید

  سلام دکتر
  شما با کدام بیمارستان قرارداد دارید و جراحی انجام می دهید

 4. دکترحسین کرمی می گوید

  بیمارستان نیکان ایران مهر میلاد شهدائ تجریش

 5. […] ادرار خود خواهید بود، ولی تا چند هفته به احتمال قوی تکرر ادرار و احساس فوریت در ادرار کردن خواهید داشت که با ترمیم […]

 6. […] نفر به بیماری مثانه پرکار مبتلا هستند . از علائم بیماری مثانه پرکار تکرر ادراری بیش از ۸ بار در روز و ۳ بار در شب با مصرف کم […]

 7. هرمان می گوید

  سلام من ۲۵سال پیش چندروز دچار مشکل ادراری شدم بعدازهربارتخلیه آلتم میسوخت وبلند میشد باید بعداز تخلیه اصلی دوباره چندقطره تخلیه میکردم تا درد آلت تسکین پیدا. اما زودگدر بوده ۱۵سال پیش آسیب نخاعی شدم پس از یک سال که سود فولی رابیرون آوردم مثانه من قفل شده بعداز چندین روز حالت ادرار بی کمک سونداژ نلاتون وفولی شدم اما چندروزی نگدشته بود که تکرر به سراغم آمد الان ۱۵سال است به هرپزشکی مراجعه کردم متاسفانه نطر عیرمنطقی دارند یکی میگفت بروتهران خودم میام تهران ازروده هات به مثانه اضافه میکنیم یکی میگه طبیعی است بعداز جراحی کمر وتصادف مثانه شما تهریک شده خلاصه اینکه هیچیک راهکاردرستی ندادند لطفا شما راهکاری به این جانب ارائه کنید باتشکر هرمان.من درجایی که نطر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.