درباره تنگی مجرای ادراری چه می دانید؟

امروزه مردان و زنان زیادی مراجعه می کنند که از تنگی مجاری ادراری وکاهش جریان آن شاکی هستند. این افراد در شکایت خود اظهار می دارند که ادرارشان باریک می آید و قطره قطره می شود.

این افراد در شرح حال خود می گویند که ادرار آنها  مثل شیر قوری یا سماوری که جرم گرفته باشد باریک و قطره قطره است و ادرارشان تخلیه نمی شود و در مواردی به علت عدم تخلیه مایع منی بیمار ممکن است با شکایت از ناباروری مراجعه کنند.

در هر فردی که خروجی و سرعت پرش ادرار کاهش یافته و ادرار باریک می آید حتماً باید دو علت را در نظر داشت:

1- خروجی مثانه تنگ شده که می تواند به علت بزرگی پروستات که اغلب در مردان بالای 50 سال دیده می شود و یا تنگی مجرای ادراری که اغلب در مردان جوان مشاهده می شود.

عکس بزرگی پروستات

2- اختلال در پمپاژ مثانه که موتور انقباضی مثانه خوب و پرقدرت پمپاژ نمی کند و لذا باعث می شود که ادرار سرعت پرش بالایی نداشته باشد و ادرار در داخل مثانه باقی بماند.

علت تنگی مجرای ادراری چیست؟ چرا مجرا تنگ می شود؟

علل مختلفی در ایجاد تنگی مجرای ادراری دخیل هستند که به شرح تک تک آنها می پردازیم:

– عفونت های مقاربتی

 در رأس همه آنها التهاب مجرای ادراری به علت بیماری سوزاک می باشد که از طریق روابط جنسی بدون محافظت شده با کاندوم از فرد آلوده انتقال پیدا کرده و بعد از چند روز تا چندین هفته می تواند خارش و سوزش مجرا و ترشحات چرکی زرد غلیظ که لباس زیر بیمار را آلوده می کند. در صورت مشاهده چنین علائمی بلافاصله به پزشک متخصص مجاری ادراری مراجعه نمایید. دکتر شما پس از معاینه ابتدا درخواست کشت و آنتی بیوگرام اول صبح روز بعد و بدون ادرار کردن صبحگاهی شما را به آزمایشگاه می فرستد.

شما صبح اول وقت بدون ادرار کردن باید به آزمایشگاه بروید. تکنسین آزمایشگاه با فشار دادن مجرا توسط شما از ترشحات نمونه برداری می کند تا نوع عفونت را با آزمایش مشخص کنند. بر اساس تخشیص آزمایشگاه در صورت آلودگی به سوزاک و یا کلامیدیاباید هم شما و هم شریک جنسیتان حداقل به مدت 10 روز آنتی بیوتیک با دستور پزشک خود استفاده نمایید. ( در صورت مصرف یک نفر دوباره عفونت از شریک جنسی منتقل خواهد شد) اگر عفونت مجرای ادراری سوزاک و کلامیدیا درمان خوب نشوند یکی از علل شایع تنگی مجرای ادراری  می باشند. این امر در گذشته که سطح بهداشت و اطلاعات پایین بود یکی از شایعترین علت تنگی مجرای ادراری در مردان به حساب می آمد.

– سوند زدن بی رویه

علت تنگی مجرای ادراری چیست؟

 امروزه یکی از شایعترین علت تنگی مجرای ادراری آسیب به مجرا حین سوند زدن توسط افراد غیر مجرب می باشد. افرادی که به علل مختلف دچار احتباس ادراری یا شاش بند می شوند جهت رهایی از درد آن و تخلیه ادراری جهت سونداژ به مراکز درمانی مراجعه می کنند. باید مواظب باشید که سونداژ توسط فرد متخصص انجام شود. یک سوند زدن خوب باید مشخصات زیر را داشته باشد تا آسیب به مجرا ایجاد نشود. 1- از سوند خیلی کلفت استفاده نشود. 2- موقع سوند زدن باید آن را آهسته و بدون فشار به طرف مثانه هل داد. اگر به هر علتی سوند عبور نکرد هر گونه زور زدن و خونی کردن مجرا ممنوع می باشد. 3- اگر سوند رد نشد باید مسیر توسط متخصص ارولوژی آندوسکوپی و علت آن مشخص گردد. زور زدن اضافی باعث خرابی مجرا و تنگی ثانویه خواهد شد.

– تصادف و آسیب به مجرا

 در تصادفات که مخصوصاً باعث شکستگی لگن می شوند حتماً باید به آسیب مجرا و پارگی آن فکر کرد. طبق قانون کلی در بیماران تصادفی که خون در نوک مجرا دارند نباید سوند زد و باید مثانه را از بالای مثانه تخلیه کنیم.

– ختنه

 یکی از عوارض تنگی مجرای ادراری عمل ختنه است که در بعضی از بچه ها باعث انسداد و تنگ شدن نوک مجرا می گردد که در معاینه ته مجرا کاملاً تنگ می باشد و ادرار بچه باریک می آید و خوب تخلیه نمی شود.

– آسیب به مجرا حین عمل جراحی

در بعضی از عمل ها از قبیل جراحی پروستات و مخصوصاً سرطان پروستات به علت نوع عمل و حساسیت محل تنگی ایجاد می شود که درصدی از آن با رعایت ظرافت عمل قابل پیشگیری است ولی بعضی موارد غیر قابل اجتناب می باشد.

– زگیل تناسلی

زگیل تناسلی پیشرفته نیز می تواند در موارد نادری باعث تنگی مجرای ادرار ی شود.

علائم و نشانه های تنگی مجرا

باریک آمدن ادرار، قطع و وصل شدن، شتاب پایین پرش ادرار، عدم تخلیه مثانه و ادرار باقی مانده بالا واحتباس ادراری و در مواردی ناباروری می تواند علائم و نشانه های تنگی مجرا باشد.

عوارض تنگی مجرای ادراری چیست؟

تنگی مجرای ادراری به عنوان مانعی در جلو عملکرد مثانه جهت تخلیه ادراری می باشد و لذا فشار آن به گردن مثانه افتاده و باعث می شود که :

1- ادرار در داخل مثانه باقی بماند

2- باعث رسوب و سنگ مثانه شود.

3- باعث عفونت های عود کننده و مقاوم به درمان شود.

4- ادرار باقیمانده به کلیه ها پس زده و باعث نارسایی کلیه ها می شود.

5- فرد دچار احتباس ادراری می شود.

6- به علت فشار باعث ضخیم شدن عضلات مثانه و اختلال در پمپاژ مثانه می شود.

آیا محل تنگی در جای مشخص مجرا اتفاق می افتد؟

بسته به علت ایجاد کننده تنگی جای آن فرق می کند و لذا ممکن است بعد از ختنه در نوک آلت باشد و یا در مجرای وسطی و خلفی ادراری ایجاد شود.
امروزه قطعی ترین روش تشخیص تنگی مجرای ادراری سیستوسکوپی است که به صورت سرپایی با عبور دوربین به داخل مجرا تشخیص داده میشودمثل شکل

IMG_0222

تکلیف فرد مبتلا به تنگی مجرای ادراری چیست؟

پیشگیری بهترین درمان است. به یاد داشته باشید یکی از اعضای بدن که اگر آسیب ببیند درست نخواهد شد مجرا است. اغلب بیماران مبتلا به تنگی مجرای ادراری دوبار مبتلا به عود بیماری خواهند شد و لذا باید با متانت و صبوری و با مراجعه منظم به دکتر خود با بیماری خود کنار بیایند.

درمان تنگی مجاری ادراری

راه درمان تنگی مجرا ی مشخص است، رفع تنگی . درمان تنگی مجرای ادراری بسته به محل آن و طول تنگی مجرا به دو روش انجام می شود:

1- به طریق آندوسکوپی

امروزه بهترین درمان برای تنگی های سطحی مجرا که طول کوتاهی دارند باز کردن تنگی به روش آندوسکوپی می باشد. در این روش با استفاده از یک چاقو که از دوربین عبور داده می شود در ساعت 12 محل تنگی را باز می کنیم و موقتاً برای بیمار 24-48 ساعت سوند گذاشته می شود و سپس خارج می گردد. این عمل به صورت سرپایی انجام می شود. نکته مهم این است که به علت شانس عود تنگی مجرا بیمار باید با فواصل منظم به پزشک معالج خود مراجعه نماید. مثل شکل

imagesm0

2- درمان جراحی

برای تنگی های با طول زیاد و تنگی های عمقی مجرا بهترین درمان عمل جراحی باز می باشد که در آن با برش روی مجرا که اغلب در ناحیه پرینه و یا میان دو پا و جلو مقعد است قسمت تنگی مجرا را ب جراحی برداشته و محل های سالم را به هم پیوند می زنیم. در صورتی که تنگی خیلی طولانی باشد از گرافت های دیگر اعضای بدن از جمله از مخاط دهان برداشته و به عنوان مجرا جهت پر کردن طول تنگی استفاده می شود.

indexjk index][

عوارض عمل جراحی

شایعترین عارضه جراحی عود تنگی است که نیازمند پیگیری های بعدی می باشد.

همچنین می توانید صحبت های دکتر را در این رابطه گوش کنید.

در صورت کاهش جریان ادراری و احساس تنگی مجرا جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744  تماس بگیرید. خدمتگزار شما دکتر کرمی

 

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی  

درباره تنگی مجرای ادراری چه می دانید؟
4 (80.83%) 24 رای

سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  
امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مقداد سه شنبه ۸ آبان ۱۳۹۷ ۲۱:۵۳( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر.ممنونم از جراحی که برای تنگی مجرای بنده انجام دادید.چونکه بنده خلبان هستم و مراجعه ماهیانه و احتمالا باز کردن دوباره مجرا واقعا به شغل حرفه ای هم لطمه میزند،میخواستم بدونم آیا در دنیای با این سطح از علم و داروسازی آیا دارویی داریم که از عود کردن دوباره تنگی مجرا جلوگیری کند؟چون میدانم که جنابعالی فردی هستید که با حوزه ی علمی بیماری ها هم در جریان هستید لطفا بنده را راهنمایی کنید. (هزینه و کشور اش مهم نیست و حتی مصرف مادام العمر هم داشته باشد بنده راضی هستم.)
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۸ آبان ۱۳۹۷ ۲۱:۵۳( 2 هفته پیش)
   با سلام متاسفانه درمان پیگیری وتکرار گشاد کردن مجرا ودر نهایت جراحی باز است که همه حالت عود کننده دارند
 • تصویر کاربر پرهام سه شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۷ ۰۶:۵۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقاى دكتر يه مشكلى در ناحيه ى پروستات براى من پيش امده (پروستاتيت) چند ماهى هست تقريباً 4 ماه دكتر هاى اورولوژيست انواع اقسام انتى بيوتيك ها و قرص هايي امثال تامسولوسين و حتى saw palmetto كه خيلي كمياب شده را واسم تجويز كردن به طورى كه ٢5 كيلو وزن كم كردم و اصلا بهتر نشدم و اين مشكل به طور جدى به زندگيم داره ضربه ى بدى وارد ميكنه
  و از نظر روحى در وضعيت بسيار بدى قرار دارم خواستم يه مشورت از شما بگيرم انتي بيوتيك هايي كه مصرف كردم در طول درمان ( افلكساسين - سيپروفلكساسين - آزيترومايسين - نيتروفورانتوين - امپول جنتامايسين و سفترياكسون )
  براى پروستاتيت هم پرازوسين و يه دوره تامسولوسين ١ ماه مصرف كردم ولي اصلا بهتر نشدم
  امشب هم دكتر براي اخرين راه درمان
  داكسي سايكلين تجويز كرد
  اقايي دكتر خواهش ميكنم من را كمك كنيد چون من واقعاً اميدي به زندگي ديگه ندارم و به نوعي اين اخرين تير خلاص من بود و دارم نابود ميشم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۷ ۰۶:۵۸( 1 ماه پیش)
   سلام درمان پروستاتيت فقط نشستن در اب گرم است بيخيالي وورزش
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۷ ۰۶:۵۹( 1 ماه پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر امیر سه شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۷ ۰۷:۲۶( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام وخسته نباشید
  آقای دکتر بنده چند وقتی هست که احساس میکنم ادرارم حالت پخش شدن و فشارش کم شده.این میتونه تنگی مجرا باشه؟ یا تنگی مجرا میتواند مانع از باروری شود
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۷ ۰۷:۲۶( 1 ماه پیش)
   بايد سيستوسكوپي شويد٠٢١٢٢٦٤٢٧٤٤
 • تصویر کاربر محمدرضا چهارشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۷ ۰۹:۱۵( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقاي دكتر من پسر ٢١ ساله هستم . از زمان كودكي كه به دنيا امدم سوراخ التم زير كلاهك قرار دارد . وقتي كه سكس انجام ميدم تا يك هفته ادرارم سخت مياد يا اگرهم مياد باسوزش و درد مياد . به دكتر هم مراجعه كردم ، گفتن چرا ختنه كردي از همون پوست ختنه گاه براي مجراي ادرار استفاده ميشد كرد . دركنار اين بيماري هم فتق هم دارم كه نزول كرده تو كيسه بيضه كه حتي اون هم داره اذيتم ميكنه
  1. تصویر کاربر محمدرضا جمعه ۱۳ مهر ۱۳۹۷ ۰۹:۵۵( 1 ماه پیش)
   اين هم عكس اقاي دكتر
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۷ ۰۹:۱۵( 1 ماه پیش)
   عکسش را بفرستید ببینم
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر مهدي پنجشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۷ ۲۰:۲۴( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت اقاي دكتر
  بنده نزديك به دو ساله هر از گاهي ادرارم دو شاخ ميشه و بعضي مواقع يه سوزش يا خارش مختصري تو قسمت قدامي التم احساس ميكنم به دكتر مراجعه كردم برام سيستوسكوپي كرد گفتن كه تنگي مجرا در قسمت قدامي داري ولي نميدونم اون تنگي رو برش. داد يا نه،برام قرص سيپروفلوكساسين و پروترال به مدت يك ماه نوشت مصرف كردم خوب نشدم،ممنون ميشم راهنمايي لازم در جهت بهبودي بكنيد
  با تشكر از لطف شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۷ ۲۰:۲۴( 1 ماه پیش)
 • تصویر کاربر جوکار شنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۷ ۱۳:۴۱( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  آقای دکتر سلام بهترین عمل برای تنگی شدید مجرای ادرار چه عملی است
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۷ ۱۳:۴۱( 2 ماه پیش)
 • تصویر کاربر مهدی سه شنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۷ ۱۰:۰۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر 
  حدود ۳ سال و نیم پیش تحت نظر شما جراحی برای تنگی مجاری ادرار انجام دادم در بیمارستان شهدای تجریش 
  با روش سیستسکوپی که ۱۰ روز سوند گذاشته بودم
  ولی مجددا این مشکل برگشته 
  و بصورت قطره ای و فشار کم میتونم ادرار کنم 
  میخواستم بدونم آیا روشی برای قطعی شدن درمان هست ؟؟؟؟ 

  ممنون میشم فوری جواب بدید

   دوشنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۷ ۲۲:۵۲( 2 روز پیش) 

  وضعیت : جواب داده شده توسط کاربر

  دکترحسین کرمی

  باید دوباره سیستوسکوپی کنید

   سه شنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۷ ۱۰:۲۱( 2 روز پیش)بدون نام

  سلام
  دلیل برگشت این مشکل از چی میتونه باشه ؟؟
  و شما بهم بیمارستان شهدای تجریش رو معرفی کردین 
  البته ۱ بیمارستان خصوصی دیگه رو هم گفتین ولی متاسفانه چون شرایط مالی مناسبی نداشتم شما نامه دادین بیمارستان شهدای تجریش برم 

  میخواستم بدونم نوع بیمارستان واسه مشکل من اهمیتی داره ؟؟؟؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۷ ۱۰:۰۷( 2 ماه پیش)
   ماهیت تنگی عود کننده است باید باز شود
 • تصویر کاربر مجید سه شنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۷ ۰۹:۳۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  ضخامت جدار مثانه افزایش یافته،
  حجم مثانه پر ۲۶۱ سی سی و مس از تخلیه ۲۲ سی سی میباشد.
  پروستات حجم ۱۹ سی سی دارد،
  مشکل دارد؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۷ ۰۹:۳۹( 2 ماه پیش)
   نیاز به درمان نیست
 • تصویر کاربر مریم شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷ ۰۸:۴۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید همسر من یک هفته اس عمل تنگی مجرا انجام دادن بعد سه روز سوند در آوردن ولی باز ترشح دیدن میخواستم بدونم مشکلی وجود داره یا به مرور این ترشحات کم میشوند؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷ ۰۸:۴۸( 2 ماه پیش)
   فعلا طبيعي است
 • تصویر کاربر سید شنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۷ ۱۰:۳۱( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  من مردی 45 ساله هستم . حدود دو ساله که در حین ادرار مشکلی ندارم . فشار و کلفتی ادرارم طبیعیه بعد از اتمام ادرار و بعد از خارج شدن از دستشویی احساس سوزش در ناحیه آلت تناسلی و کیسه بیضه و گاهی اوقات در صورت شدید بودن کناره های ران پا میکنم و تا حدود دو ساعت این حالت میماند گاهی اوقات در ناحیه پروستات درد دارم.
  گاهی اوقات در ناحیه پروستات احساس مور مور شدن دارم . دو سال پیش آزمایش PSA و ادرارم سالم بود . دوبار سونوگرافی کردم اندازه پروستاتم 25 و 27 بود . چندین دکتر رفتم حدود یک ماه قرص سفیکسیم 200 خوردم و10 روز تاوانکس 500 خوردم فرقی نکرد در طول این دو سال 3 بار به مدت چند روز این علائم کاملا قطع شد اما مجددا برگشت این علائم خیلی آزارم میده و افسردگی گرفتم .
  زمانی که اب زیاد میخورم اگر بعد از یک ساعت دستشویی دوم را بروم این علائم شدید تر میشود. در کل بعضی روزها این علائم زیاد و بعضی کمتر است.
  بعضی از دکترها میگویند عصبی است و اخرین سونوگرافی مال 3 ماه پیش است .

  لطفا منو راهنمایی کنید با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۷ ۱۰:۳۱( 3 ماه پیش)
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر