درباره تنگی مجرای ادراری چه می دانید؟

امروزه مردان و زنان زیادی مراجعه می کنند که از تنگی مجاری ادراری وکاهش جریان آن شاکی هستند. این افراد در شکایت خود اظهار می دارند که ادرارشان باریک می آید و قطره قطره می شود.

این افراد در شرح حال خود می گویند که ادرار آنها  مثل شیر قوری یا سماوری که جرم گرفته باشد باریک و قطره قطره است و ادرارشان تخلیه نمی شود و در مواردی به علت عدم تخلیه مایع منی بیمار ممکن است با شکایت از ناباروری مراجعه کنند.

در هر فردی که خروجی و سرعت پرش ادرار کاهش یافته و ادرار باریک می آید حتماً باید دو علت را در نظر داشت:

1- خروجی مثانه تنگ شده که می تواند به علت بزرگی پروستات که اغلب در مردان بالای 50 سال دیده می شود و یا تنگی مجرای ادراری که اغلب در مردان جوان مشاهده می شود.

عکس بزرگی پروستات

2- اختلال در پمپاژ مثانه که موتور انقباضی مثانه خوب و پرقدرت پمپاژ نمی کند و لذا باعث می شود که ادرار سرعت پرش بالایی نداشته باشد و ادرار در داخل مثانه باقی بماند.

علت تنگی مجرای ادراری چیست؟ چرا مجرا تنگ می شود؟

علل مختلفی در ایجاد تنگی مجرای ادراری دخیل هستند که به شرح تک تک آنها می پردازیم:

– عفونت های مقاربتی

 در رأس همه آنها التهاب مجرای ادراری به علت بیماری سوزاک می باشد که از طریق روابط جنسی بدون محافظت شده با کاندوم از فرد آلوده انتقال پیدا کرده و بعد از چند روز تا چندین هفته می تواند خارش و سوزش مجرا و ترشحات چرکی زرد غلیظ که لباس زیر بیمار را آلوده می کند. در صورت مشاهده چنین علائمی بلافاصله به پزشک متخصص مجاری ادراری مراجعه نمایید. دکتر شما پس از معاینه ابتدا درخواست کشت و آنتی بیوگرام اول صبح روز بعد و بدون ادرار کردن صبحگاهی شما را به آزمایشگاه می فرستد.

شما صبح اول وقت بدون ادرار کردن باید به آزمایشگاه بروید. تکنسین آزمایشگاه با فشار دادن مجرا توسط شما از ترشحات نمونه برداری می کند تا نوع عفونت را با آزمایش مشخص کنند. بر اساس تخشیص آزمایشگاه در صورت آلودگی به سوزاک و یا کلامیدیاباید هم شما و هم شریک جنسیتان حداقل به مدت 10 روز آنتی بیوتیک با دستور پزشک خود استفاده نمایید. ( در صورت مصرف یک نفر دوباره عفونت از شریک جنسی منتقل خواهد شد) اگر عفونت مجرای ادراری سوزاک و کلامیدیا درمان خوب نشوند یکی از علل شایع تنگی مجرای ادراری  می باشند. این امر در گذشته که سطح بهداشت و اطلاعات پایین بود یکی از شایعترین علت تنگی مجرای ادراری در مردان به حساب می آمد.

– سوند زدن بی رویه

علت تنگی مجرای ادراری چیست؟

 امروزه یکی از شایعترین علت تنگی مجرای ادراری آسیب به مجرا حین سوند زدن توسط افراد غیر مجرب می باشد. افرادی که به علل مختلف دچار احتباس ادراری یا شاش بند می شوند جهت رهایی از درد آن و تخلیه ادراری جهت سونداژ به مراکز درمانی مراجعه می کنند. باید مواظب باشید که سونداژ توسط فرد متخصص انجام شود. یک سوند زدن خوب باید مشخصات زیر را داشته باشد تا آسیب به مجرا ایجاد نشود. 1- از سوند خیلی کلفت استفاده نشود. 2- موقع سوند زدن باید آن را آهسته و بدون فشار به طرف مثانه هل داد. اگر به هر علتی سوند عبور نکرد هر گونه زور زدن و خونی کردن مجرا ممنوع می باشد. 3- اگر سوند رد نشد باید مسیر توسط متخصص ارولوژی آندوسکوپی و علت آن مشخص گردد. زور زدن اضافی باعث خرابی مجرا و تنگی ثانویه خواهد شد.

– تصادف و آسیب به مجرا

 در تصادفات که مخصوصاً باعث شکستگی لگن می شوند حتماً باید به آسیب مجرا و پارگی آن فکر کرد. طبق قانون کلی در بیماران تصادفی که خون در نوک مجرا دارند نباید سوند زد و باید مثانه را از بالای مثانه تخلیه کنیم.

– ختنه

 یکی از عوارض تنگی مجرای ادراری عمل ختنه است که در بعضی از بچه ها باعث انسداد و تنگ شدن نوک مجرا می گردد که در معاینه ته مجرا کاملاً تنگ می باشد و ادرار بچه باریک می آید و خوب تخلیه نمی شود.

– آسیب به مجرا حین عمل جراحی

در بعضی از عمل ها از قبیل جراحی پروستات و مخصوصاً سرطان پروستات به علت نوع عمل و حساسیت محل تنگی ایجاد می شود که درصدی از آن با رعایت ظرافت عمل قابل پیشگیری است ولی بعضی موارد غیر قابل اجتناب می باشد.

– زگیل تناسلی

زگیل تناسلی پیشرفته نیز می تواند در موارد نادری باعث تنگی مجرای ادرار ی شود.

علائم و نشانه های تنگی مجرا

باریک آمدن ادرار، قطع و وصل شدن، شتاب پایین پرش ادرار، عدم تخلیه مثانه و ادرار باقی مانده بالا واحتباس ادراری و در مواردی ناباروری می تواند علائم و نشانه های تنگی مجرا باشد.

عوارض تنگی مجرای ادراری چیست؟

تنگی مجرای ادراری به عنوان مانعی در جلو عملکرد مثانه جهت تخلیه ادراری می باشد و لذا فشار آن به گردن مثانه افتاده و باعث می شود که :

1- ادرار در داخل مثانه باقی بماند

2- باعث رسوب و سنگ مثانه شود.

3- باعث عفونت های عود کننده و مقاوم به درمان شود.

4- ادرار باقیمانده به کلیه ها پس زده و باعث نارسایی کلیه ها می شود.

5- فرد دچار احتباس ادراری می شود.

6- به علت فشار باعث ضخیم شدن عضلات مثانه و اختلال در پمپاژ مثانه می شود.

آیا محل تنگی در جای مشخص مجرا اتفاق می افتد؟

بسته به علت ایجاد کننده تنگی جای آن فرق می کند و لذا ممکن است بعد از ختنه در نوک آلت باشد و یا در مجرای وسطی و خلفی ادراری ایجاد شود.
امروزه قطعی ترین روش تشخیص تنگی مجرای ادراری سیستوسکوپی است که به صورت سرپایی با عبور دوربین به داخل مجرا تشخیص داده میشودمثل شکل

IMG_0222

تکلیف فرد مبتلا به تنگی مجرای ادراری چیست؟

پیشگیری بهترین درمان است. به یاد داشته باشید یکی از اعضای بدن که اگر آسیب ببیند درست نخواهد شد مجرا است. اغلب بیماران مبتلا به تنگی مجرای ادراری دوبار مبتلا به عود بیماری خواهند شد و لذا باید با متانت و صبوری و با مراجعه منظم به دکتر خود با بیماری خود کنار بیایند.

درمان تنگی مجاری ادراری

راه درمان تنگی مجرا ی مشخص است، رفع تنگی . درمان تنگی مجرای ادراری بسته به محل آن و طول تنگی مجرا به دو روش انجام می شود:

1- به طریق آندوسکوپی

امروزه بهترین درمان برای تنگی های سطحی مجرا که طول کوتاهی دارند باز کردن تنگی به روش آندوسکوپی می باشد. در این روش با استفاده از یک چاقو که از دوربین عبور داده می شود در ساعت 12 محل تنگی را باز می کنیم و موقتاً برای بیمار 24-48 ساعت سوند گذاشته می شود و سپس خارج می گردد. این عمل به صورت سرپایی انجام می شود. نکته مهم این است که به علت شانس عود تنگی مجرا بیمار باید با فواصل منظم به پزشک معالج خود مراجعه نماید. مثل شکل

imagesm0

2- درمان جراحی

برای تنگی های با طول زیاد و تنگی های عمقی مجرا بهترین درمان عمل جراحی باز می باشد که در آن با برش روی مجرا که اغلب در ناحیه پرینه و یا میان دو پا و جلو مقعد است قسمت تنگی مجرا را ب جراحی برداشته و محل های سالم را به هم پیوند می زنیم. در صورتی که تنگی خیلی طولانی باشد از گرافت های دیگر اعضای بدن از جمله از مخاط دهان برداشته و به عنوان مجرا جهت پر کردن طول تنگی استفاده می شود.

indexjk index][

عوارض عمل جراحی

شایعترین عارضه جراحی عود تنگی است که نیازمند پیگیری های بعدی می باشد.

همچنین می توانید صحبت های دکتر را در این رابطه گوش کنید.

در صورت کاهش جریان ادراری و احساس تنگی مجرا جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744  تماس بگیرید. خدمتگزار شما دکتر کرمی

 

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی  

4.1 (82.76%) 29 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علی شنبه ۲۲ تیر ۹۸( 4 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر من از دیشب در ناحیه ختنه گاهم مانند یک رگ سفت تورم کرده که بدور آلتم در حلقه ختنه گاه و بصورت شاور ایجاد شده این قضیه خیلی فکرمو درگیر کرده البته هیچگونه دردی در ناحیه مذکور حس نمیشود ممنون میشم جواب من و علتشو بدین
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۲ تیر ۹۸( 4 روز پیش)
 • تصویر کاربر سروری جمعه ۲۱ تیر ۹۸( 5 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر، وقت بخیر، برادرزاده من بیمارستان بستریه مشکل انحراف ستون فقرات مادرزادی داره و دو سالشه یک هفته پیش جراحی کرد و بعد از عمل سوند وصل کردن چند روز بعد آلتش ملتهب شد و آب زیرش جمع شد که اورژانسی بردن اتاق عمل و ختنه کردن و بازم بعد ختنه سوند وصل کردن بعد از چند روز که سوند درآوردن عوم توانایی ادرار داره خیلی نگرانیم دکترا که فعلا ملتهبه زمان میبره فعلا از طریق سوند باید مثانه خالی کرد آیا مشکلی هست؟ باید چکار کرد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۱ تیر ۹۸( 5 روز پیش)
   باید نوار مثانه بگیرید۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴
 • تصویر کاربر کامران سه شنبه ۱۱ تیر ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  نوزاد یک ماهه داریم که دارای هیپوسپادیاس می باشد میخواستم با توجه به عکس ضمیمه شدت ان را بیان نمایید. و بفرمایید چه اقدامی انجام دهیم ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۱ تیر ۹۸( 2 هفته پیش)
   باید سرفرصت اصلاح شود نه الان
 • تصویر کاربر سعیدی دوشنبه ۱۰ تیر ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام و خسته نباشید آقای دکتر برادر من در۲۳دیماه عمل پروسات رادیکال انجام دادن با گرید
  الان سوالی که دارم برادرم مشکل قطره قطره وباریک بودن ادرار شکایت داشتن تا اینکه دکتر تصمیم گرفتن براشون اگه اشتباه نکنم سیستوکوپی که گفتن همان میل زدن قدیم هست البته ما تو اصفهان هستیم
  میخواستم سوال بکنم آیا اینکار مشکل جدیدی بوجود نمیاید خدا نکرده همون به بدخیمی اجازه عود نمیده بعد چرا دکتر گفتن پوشک بخریم آیا دچار بی اختیاری ادرار میشود
  با سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۰ تیر ۹۸( 2 هفته پیش)
   باید اول سیستوسکوپی کنید ومسیر گشاد شود
 • تصویر کاربر محسن دوشنبه ۲۰ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  نداشتن کنترل ادرار
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۰ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   تخلیه نمیکند باید تست نوار مثانه بدهید 02122642744

 • تصویر کاربر امیر دوشنبه ۱۳ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام. اقای دکتر من در منیم خون دیدم.. یعنی منیم کاملا قهوه ای.. کمی سوزش دارم موقع ادرار.. حس میکنم یکمی ادرار میمونه و کامل تخلیه نمیشه و وقتی اب گرم مییگرم تخلیه میشه.. و اخر ادرارم هم یکمیش قطره قطره میاد. سونوگرافی و ازمایش ادرار کاملا همه چی نرمال.. و باقیمانده ادرار رو هم توی سونو40ccزده. دکتر معاینه کرد گفت سالمی و قرص تاوانکس داد..مشکل چی میتونه باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۳ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   عکسش را بفزستید ببیتن

  2. تصویر کاربر امیر دوشنبه ۱۳ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش)
   عکس سونو و ازمایش را؟
  3. تصویر کاربر امیر دوشنبه ۱۳ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش)
   این سونو
  4. تصویر کاربر امیر دوشنبه ۱۳ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش)
   این عکس سونو
  5. تصویر کاربر امیر دوشنبه ۱۳ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش)
   این عکس سونوگرافی
  6. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۳ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   اصلا جای نگرانی نیست

  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر محمدصادق یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من مشكل گشادي مجراي ادرار دارم بصورتي كه ادرارم كامل و بافشارتخليه نميشه و ازهمه مهمتر زمان انزال مني باجهش تخليه نميشه و لذت زيادي از انزال نميبرم ضمنا مني بصورت كامل خارج نميشه ممنون ازشما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام باید از نظر تنگی مجرا بررسی شوید

 • تصویر کاربر ه.مدنی یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام من بیست روزه عمل اینترنال یورتروتومی کردم وهرروز به خودم سوند میزنم ولی صبحها ابتدای ادرارم دوشاخه میاد بعد درست میشه فشارشم خوبه میخواستم بدونم باتوجه به اینکه هرروزم سوند میزنم باز داره عود میکنه یا نه واگر بخواد عود کنه یهو عود میکنه یا به تدریج ورابطه جنسی در عود مجدد تاثیری داره یا نه متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش)

   رابطه تاثیری ندارد

 • تصویر کاربر فاطمه یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام. خانم 25ساله هستم. در چهارسالگی دچار بازگشت ادرار به کلیه بودم که موجب کوچک شدن یکی از کلیه هام شده. البته مدارک پزشکیم رو حضوری نشونتون دادم و گفتید با توجه به سنم، مشکلی نیست و ادامه زندگیم عادیه. اسفند 97 دچار سقط جنین شدم. ازمایشهای بعدیم در فروردین وجود عفونتی رو در ادرارم مشخص کرده بود و چون چند روزه دچار دل درد و درد پهلو شدم، نتیجه اون ازمایش رو براتون فرستادم و پاسخ دادید تست اشتباه و آلوده بوده و باید دوباره در جای معتبر تکرار بشه و در خصوص دل درد و پهلو دردم پاسخی نداده بودید. در حال حاضر در اواخر دوره قاعدگی هستم و این درد در این دوره برام ایجاد شده. وقتی غذا میخورم دل دردم بیشتر میشه ولی پهلوهام همواره درد داره. دیروز به دکتر مراجعه کردم و برام سونوگرافی از کلیه شکم و... نوشت و آزمایش ادرار اورژانسی. جواب ازمایش که به پیوست براتون فرستادم عفونتی رو نشون نداد و در سونوگرافی نیز مشکلی نبود غیر از یک زائده 4میلیمتری در مثانه. دکتر گفتن با توجه به دقت پایین این دستگاه سونو مشخص شدن پُلیپ با این اندازه ممکنه دقیق نباشه. علی الحساب برام تست ادرار سه روزه به همراه یک سی تی اسکن نوشتن که نوعش رو خدمتتون ارسال میکنم. گفتن که بعد نتایج مراجعه کنم و احتمالا یه پُلیپ هست که برداشته میشه.
  درباره درد پهلوهام دکتر گفتن با توجه به عدم وجود عفونت و... بخاطر قاعدگی و در کمر هست. البته در قاعدگی های قبلی من چنین دردی نداشتم.. این درد بصورت مزمن در 4روز اخیر همواره بوده و البته وقتی بدنم رو گرم میکنم، آروم میشه. در ضمن پیرو بررسی رَحِم در بعد از سقطِ اسفندماه، به تجویز دکتر زنان، روز شنبه سونوگرافی 3DSIS از رحم انجام دادم و ملزم شدم تا بمدت 10روز قرص آزیترومایسین 500 بصورت روزانه مصرف کنم که با توجه به دل دردی که داشتم، دچار بیرون روی نیز شده ام و ظاهرا برای جلوگیری از عفونت رحم باید اون رو ادامه بدم. از دیروز که این سونوگرافی 3D رو انجام دادم، داخل ادرارم لخته های ریز خونی میبینم که متخصص اورولوژی (فلوشیپ جراحی) گفت بخاطر سونوگرافیه و طبق ازمایش ادرار (که البته قبل از سونو انجام داده بودم) مشکلی نیست.
  چون خیلی نگرانم بابت اینکه سرطان یا مشکل جدی دیگه ای باشه، خواستم نظر تخصصی شما رو بدونم. چون زمان ویزیت شما بصورت اورژانسی مقدور نیست، خواستم اینطوری نظرتون رو بدونم. ممنون میشم راهنماییم کنید. سوابق رو براتون ارسال کردم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام اب زیاد بخورید خوب میشود وجای نگرانی نیست

 • تصویر کاربر جواد سه شنبه ۳ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و وقت بخیر
  قبل عید حضورن خدمتتون رسیدم برای مشاهده خون بعد از ادرار و سوزش هنگام ادرار
  که قرص آلوپرینول رو لطف کردید دادید که برای 30 روز مصرف کنم
  استفاده کردم ولی بازهم در ادرارم سوزش و خون مشاهده میکنم
  تو این یک ماه هم سرماخورده بودم و امپول و چرک خشک کن هم استفاده کردم

  توضیحات قبلی هم که خدمتتون گفته بودم جهت یادآوری:

  سلام جناب آقای دکتر وقت بخیر
  بنده تقریبا 6 ماهه که بعضی وقت ها در انتهای ادرارم خون میبینم و سوزش هنگام ادرار دارم.
  خودم احساس میکنم که در داخل التم و نوک التم زخم شده و به همین دلیل خونریزی دارم.
  ازمایش دادم بعدش دکتر عمومی رفتم که 2 تا قرص داد (سیپروکینل 250 و نیتروفورانتوئین) گفت اگه خوب نشدی برو متخصص.
  بعد رفتم متخصص چندجای شکممو و پشتمو فشار داد گفت درد میکنه گفتم نه، بعد گفت چیزی نیست. اول قرص voltaren sr 75 mg diclifenac
  و قرص اریتروماکس 400 داد که 3 روز خوردم بعد احساس حالت تهوع و دل درد بهم دست داد که بهشون گفتم گفت قطع کن بجاش قرص سفکسیم 400 بخور
  که اونم خوردم بازم خوب نشدم دوباره رفتم پیششون قرص تاوانکس لووفوکساسن 500 و قرص امنیک 4دهم میلی گرم و 2 تا هم امپول amile داد که زدم
  هنوزم که هنوزه خوب نشدم

  ممنون میشم لطف کنید راهنماییم کنید
  🙏🏻🙏🏻🙏🏻🙏🏻
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۳ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش)
   از نظر من با دارو خوب نمیشوید ورزش ونشاط واب زیاد ونشستن در اب گرم بهترتان میکند
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر