درباره تنگی مجرای ادراری چه می دانید؟

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
در این مقاله مطالعه می‌کنید:

امروزه مردان و زنان زیادی مراجعه می کنند که از تنگی مجاری ادراری وکاهش جریان آن شاکی هستند. این افراد در شکایت خود اظهار می دارند که ادرارشان باریک می آید و قطره قطره می شود.

این افراد در شرح حال خود می گویند که ادرار آنها  مثل شیر قوری یا سماوری که جرم گرفته باشد باریک و قطره قطره است و ادرارشان تخلیه نمی شود و در مواردی به علت عدم تخلیه مایع منی بیمار ممکن است با شکایت از ناباروری مراجعه کنند.

در هر فردی که خروجی و سرعت پرش ادرار کاهش یافته و ادرار باریک می آید حتماً باید دو علت را در نظر داشت:

1- خروجی مثانه تنگ شده که می تواند به علت بزرگی پروستات که اغلب در مردان بالای 50 سال دیده می شود و یا تنگی مجرای ادراری که اغلب در مردان جوان مشاهده می شود.

عکس بزرگی پروستات

2- اختلال در پمپاژ مثانه که موتور انقباضی مثانه خوب و پرقدرت پمپاژ نمی کند و لذا باعث می شود که ادرار سرعت پرش بالایی نداشته باشد و ادرار در داخل مثانه باقی بماند.

علت تنگی مجرای ادراری چیست؟ چرا مجرا تنگ می شود؟

علل مختلفی در ایجاد تنگی مجرای ادراری دخیل هستند که به شرح تک تک آنها می پردازیم:

– عفونت های مقاربتی

 در رأس همه آنها التهاب مجرای ادراری به علت بیماری سوزاک می باشد که از طریق روابط جنسی بدون محافظت شده با کاندوم از فرد آلوده انتقال پیدا کرده و بعد از چند روز تا چندین هفته می تواند خارش و سوزش مجرا و ترشحات چرکی زرد غلیظ که لباس زیر بیمار را آلوده می کند. در صورت مشاهده چنین علائمی بلافاصله به پزشک متخصص مجاری ادراری مراجعه نمایید. دکتر شما پس از معاینه ابتدا درخواست کشت و آنتی بیوگرام اول صبح روز بعد و بدون ادرار کردن صبحگاهی شما را به آزمایشگاه می فرستد.

شما صبح اول وقت بدون ادرار کردن باید به آزمایشگاه بروید. تکنسین آزمایشگاه با فشار دادن مجرا توسط شما از ترشحات نمونه برداری می کند تا نوع عفونت را با آزمایش مشخص کنند. بر اساس تخشیص آزمایشگاه در صورت آلودگی به سوزاک و یا کلامیدیاباید هم شما و هم شریک جنسیتان حداقل به مدت 10 روز آنتی بیوتیک با دستور پزشک خود استفاده نمایید. ( در صورت مصرف یک نفر دوباره عفونت از شریک جنسی منتقل خواهد شد) اگر عفونت مجرای ادراری سوزاک و کلامیدیا درمان خوب نشوند یکی از علل شایع تنگی مجرای ادراری  می باشند. این امر در گذشته که سطح بهداشت و اطلاعات پایین بود یکی از شایعترین علت تنگی مجرای ادراری در مردان به حساب می آمد.

– سوند زدن بی رویه

علت تنگی مجرای ادراری چیست؟

 امروزه یکی از شایعترین علت تنگی مجرای ادراری آسیب به مجرا حین سوند زدن توسط افراد غیر مجرب می باشد. افرادی که به علل مختلف دچار احتباس ادراری یا شاش بند می شوند جهت رهایی از درد آن و تخلیه ادراری جهت سونداژ به مراکز درمانی مراجعه می کنند. باید مواظب باشید که سونداژ توسط فرد متخصص انجام شود. یک سوند زدن خوب باید مشخصات زیر را داشته باشد تا آسیب به مجرا ایجاد نشود. 1- از سوند خیلی کلفت استفاده نشود. 2- موقع سوند زدن باید آن را آهسته و بدون فشار به طرف مثانه هل داد. اگر به هر علتی سوند عبور نکرد هر گونه زور زدن و خونی کردن مجرا ممنوع می باشد. 3- اگر سوند رد نشد باید مسیر توسط متخصص ارولوژی آندوسکوپی و علت آن مشخص گردد. زور زدن اضافی باعث خرابی مجرا و تنگی ثانویه خواهد شد.

– تصادف و آسیب به مجرا

 در تصادفات که مخصوصاً باعث شکستگی لگن می شوند حتماً باید به آسیب مجرا و پارگی آن فکر کرد. طبق قانون کلی در بیماران تصادفی که خون در نوک مجرا دارند نباید سوند زد و باید مثانه را از بالای مثانه تخلیه کنیم.

– ختنه

 یکی از عوارض تنگی مجرای ادراری عمل ختنه است که در بعضی از بچه ها باعث انسداد و تنگ شدن نوک مجرا می گردد که در معاینه ته مجرا کاملاً تنگ می باشد و ادرار بچه باریک می آید و خوب تخلیه نمی شود.

– آسیب به مجرا حین عمل جراحی

در بعضی از عمل ها از قبیل جراحی پروستات و مخصوصاً سرطان پروستات به علت نوع عمل و حساسیت محل تنگی ایجاد می شود که درصدی از آن با رعایت ظرافت عمل قابل پیشگیری است ولی بعضی موارد غیر قابل اجتناب می باشد.

– زگیل تناسلی

زگیل تناسلی پیشرفته نیز می تواند در موارد نادری باعث تنگی مجرای ادرار ی شود.

علائم و نشانه های تنگی مجرا

باریک آمدن ادرار، قطع و وصل شدن، شتاب پایین پرش ادرار، عدم تخلیه مثانه و ادرار باقی مانده بالا واحتباس ادراری و در مواردی ناباروری می تواند علائم و نشانه های تنگی مجرا باشد.

عوارض تنگی مجرای ادراری چیست؟

تنگی مجرای ادراری به عنوان مانعی در جلو عملکرد مثانه جهت تخلیه ادراری می باشد و لذا فشار آن به گردن مثانه افتاده و باعث می شود که :

1- ادرار در داخل مثانه باقی بماند

2- باعث رسوب و سنگ مثانه شود.

3- باعث عفونت های عود کننده و مقاوم به درمان شود.

4- ادرار باقیمانده به کلیه ها پس زده و باعث نارسایی کلیه ها می شود.

5- فرد دچار احتباس ادراری می شود.

6- به علت فشار باعث ضخیم شدن عضلات مثانه و اختلال در پمپاژ مثانه می شود.

آیا محل تنگی در جای مشخص مجرا اتفاق می افتد؟

بسته به علت ایجاد کننده تنگی جای آن فرق می کند و لذا ممکن است بعد از ختنه در نوک آلت باشد و یا در مجرای وسطی و خلفی ادراری ایجاد شود.
امروزه قطعی ترین روش تشخیص تنگی مجرای ادراری سیستوسکوپی است که به صورت سرپایی با عبور دوربین به داخل مجرا تشخیص داده میشودمثل شکل

IMG_0222

تکلیف فرد مبتلا به تنگی مجرای ادراری چیست؟

پیشگیری بهترین درمان است. به یاد داشته باشید یکی از اعضای بدن که اگر آسیب ببیند درست نخواهد شد مجرا است. اغلب بیماران مبتلا به تنگی مجرای ادراری دوبار مبتلا به عود بیماری خواهند شد و لذا باید با متانت و صبوری و با مراجعه منظم به دکتر خود با بیماری خود کنار بیایند.

درمان تنگی مجاری ادراری

راه درمان تنگی مجرا ی مشخص است، رفع تنگی . درمان تنگی مجرای ادراری بسته به محل آن و طول تنگی مجرا به دو روش انجام می شود:

1- به طریق آندوسکوپی

امروزه بهترین درمان برای تنگی های سطحی مجرا که طول کوتاهی دارند باز کردن تنگی به روش آندوسکوپی می باشد. در این روش با استفاده از یک چاقو که از دوربین عبور داده می شود در ساعت 12 محل تنگی را باز می کنیم و موقتاً برای بیمار 24-48 ساعت سوند گذاشته می شود و سپس خارج می گردد. این عمل به صورت سرپایی انجام می شود. نکته مهم این است که به علت شانس عود تنگی مجرا بیمار باید با فواصل منظم به پزشک معالج خود مراجعه نماید. مثل شکل

imagesm0

2- درمان جراحی

برای تنگی های با طول زیاد و تنگی های عمقی مجرا بهترین درمان عمل جراحی باز می باشد که در آن با برش روی مجرا که اغلب در ناحیه پرینه و یا میان دو پا و جلو مقعد است قسمت تنگی مجرا را ب جراحی برداشته و محل های سالم را به هم پیوند می زنیم. در صورتی که تنگی خیلی طولانی باشد از گرافت های دیگر اعضای بدن از جمله از مخاط دهان برداشته و به عنوان مجرا جهت پر کردن طول تنگی استفاده می شود.

indexjk index][

عوارض عمل جراحی

شایعترین عارضه جراحی عود تنگی است که نیازمند پیگیری های بعدی می باشد.

همچنین می توانید صحبت های دکتر را در این رابطه گوش کنید.

در صورت کاهش جریان ادراری و احساس تنگی مجرا جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744  تماس بگیرید. خدمتگزار شما دکتر کرمی

 

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی  

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فریدون دوشنبه ۱ شهریور ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 53 مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  بنده مرد۶۴ساله که در خرداد ۹۹ بعلت التهاب پروستات ومثانه به تشخیص دکتر م عمل پروستات لیزری انجام دادم PSA 8 بود وبعد از چند هفته درد مثانه وزیر شکم شروع شد وکندی و تاخیر در ادرار هم داشتم که به مرور بیشتر شد به دکتر مراجعه کردم وبعد از آزمایش انتی بیوتیک دارو مصرف کردم و PSA هم بعداز عمل ۵ بود ولی به مرور درد مثانه بیشتر شد وبعد از آزمایش سونوگرافی وتست ادرار وانجام سیستویور اسکوپ گفتند مشکلی نداری و تنگی مجرا هم نداری .وداروی سفیکسیم وایمی پرامین و باکلوفن و مسکن دادند و گفتند التهاب مثانه وهم مشکل عصبی داری .واکنون درد مثانه وزیر شکم و تاخیر وکندی در ادرار دارم لطفاراهنمایی بفرمایید.ضمنا تمام مدارک به پیوست میباشد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۳۱ مرداد ۰( 2 ماه پیش)
   به مدت یک‌ دارو مصرف کنید و مجدد تست PSA انجام بدید
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۳۱ مرداد ۰( 2 ماه پیش)
   تامسولوسین هر شب تاوانکس ۵۰۰ هر روز ملوکسیکام ۷.۵ هر ۱۲ ساعت
  3. تصویر کاربر فریدون یکشنبه ۳۱ مرداد ۰( 2 ماه پیش)
   سلام به چه مدت داروهارو مصرف کنم .مشخص نیست .که بعد psA انجام بدم. ممنون
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱ شهریور ۰( 2 ماه پیش)
   یک ماه
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر متین پنجشنبه ۲۸ مرداد ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  سلام ودرودخدمت دکترعزیزمن پسرم۱۲سالشه حدودچهارساله دچارتنگی مجاری شده دوسال اول سالی یکبارمیشدکه سوندمیزدیم درست میشدپارسال سوندجواب ندادتمام ازمایشهاازجمله نوارمثانه انجام دادیم دنهایت عنل جراحی کردیم ولیزری عمل شددربیمارستان بعدتحت نظربودکه باکلوفن استفاده میکردالان بعدازیکسال دوباره خیلی ضعیف شده ادرارش ودوهفته است شب ادراری گرفته دوباره به دکترفوق تخصص دیگری رفتیم دوتاقرص ترازوسین ونورتریپتیلین داده دوروزه شب ادراریش درست شده ولی موقع دستشویی خیلی فشارمیزنه بازم مجاریش خیلی تنگ شده یه کمکی ازتون میخوان واقعابچه خیلی اذیت میشه درضمن بنده ازبندرانزلی هستم خیلی ممنون میشم راهنماییم کنیدخداحفظتون کنه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۸ مرداد ۰( 2 ماه پیش)
   IVP انجام بدن جهت بررسی ریفلاکس
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۸ مرداد ۰( 2 ماه پیش)
   عکس VCUG و RUG بیارید مطب
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر مانی شنبه ۲۳ مرداد ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
  سلام. آقای دکتر پسرم الان۲۱ سالشه.بصورت مادرزاد هیپاس پادیاس شدید وتنگی مجرای ادرار داشته که با عمل جراحی های بسیار دکتر کجباف خوشبختانه برطرف شده.مشکلی که الان داره کوتاهی بسیار زیاد آلتشه.بطوریکه در حالت نعوظ حدود ۵ سانته.الان نامه ای از دکتر کجباف دارم که ۳ ساله پیش برای عمل جراحیWebbed penisخدمت شما معرفی شدیم. چیکار باید کرد آیا امیدی هست؟ لطفا آدرس مطب را اعلام می کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۳ مرداد ۰( 2 ماه پیش)
   بیایید معاینه کنم
 • تصویر کاربر علیرضا چهارشنبه ۱۳ مرداد ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید من ۲۰ سالم هست و دچار تنگی مجرا شدم و یکبار به روش بسته اینترنال یورترومی انجام دادم ولی دوباره عود کرد من الان به دنبال یک روش قطعی برای درمان هستم گفتن که عمل جراحی باز باعث میشه دوباره عود نکند ، ایا پس از جراحی باز تا اخر عمر باید از دارو استفاده کنم برای سفت شدن الت ،
  ایا لذت جنسی از بین نمیرود بعد از عمل یعنی این احساسی که وجود دارد بعد از عمل باقی خواهد ماند،
  بعد از عمل باز میتوانم بچه دار بشوم یا خیر ،
  ممنونم از پاسخگویی شما.و یا نظرتون در مورد گذاشتن استنت چیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۳ مرداد ۰( 2 ماه پیش)
   با مدارک‌ مراجعه کنید مطب تا توضیحات کامل رو بهتون بدم
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۳ مرداد ۰( 2 ماه پیش)
   با شماره 09351142080 02122642744 هر روز از ساعت ۱۰ الی۱۲ تماس بگیرید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر [email protected] پنجشنبه ۲۳ اردیبهشت ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 64 مشاهده پرسش
  سلام آقا ی دکتر.وقتتون به خیر. پسرم ۱۱سالش هست و۲الی ۳ماه هست که سوزش ادرار داره.اون طور که خودش گفته هنگام ادرار نوک مجاریش می سوزه وبعدازادرارکردن هم سوزش داره و هرچه ادرار غلیظ تر باشه سوزش هم بیش تر میشه و این که آزمایش ادراری هم داده که عفونت نبوده سونوگرافی از مثانه وکلیه هم انجام داد که نتیجه همه چیز نرمال بوده.گفتند مجاری اداری به علت ختنه تنگ شده البته معاینه کردن.بی زحمت راهنمایی کنید.خیلی متشکر.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۳ اردیبهشت ۰( 5 ماه پیش)
   باید از نظر تنگی مجرا معاینه شه
 • تصویر کاربر A دوشنبه ۱۶ فروردین ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 65 مشاهده پرسش
  سلام.ببخشید اقای دکتر عود تنگی مجاری ادرار در مردان باعث نازایی هم میشود؟یا کلا تنگی مجاری ادرار باعث نازایی میشود؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۵ فروردین ۰( 6 ماه پیش)
   تنگی مجرا ارتباطی به نازایی ندارد
  2. تصویر کاربر A یکشنبه ۱۵ فروردین ۰( 6 ماه پیش)
   اها ممنونم اقای دکتر.بعد اینکه بعد جراحی باز ،بازم باید سوند بزنیم همیشه؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۶ فروردین ۰( 6 ماه پیش)
   بستگی به شرایط عمل داره گاهی نیاز میشه گاهی نه
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر داود پنجشنبه ۱۶ بهمن ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 70 مشاهده پرسش
  سلام و وقت بخیر
  جناب دکتر بنده در رابطه به مشکلات ادرار به پزشک مراجعه کردم و تشخیص تنگی مجرا هست. مدارک خدمتتون ارسال شده. میخاستم نظر شما رابدونم.
  سپاسگزار از لطفتون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۶ بهمن ۹۹( 8 ماه پیش)
   باید سیستوسکوپی شوید و اگر تنگی دیده شد ، اون محل گشاد شود
 • تصویر کاربر سعید شنبه ۴ بهمن ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 67 مشاهده پرسش
  بچه ام را یکسال و نیم قبل عمل تنگی مجرای ادرار انجام داد که تنگی سبب ورم کلیه شده بود حالا سه ماهه هر دو هفته یکبار دردایی در ناحیه برش عمل و تا مثانه داره که ابتدا خفیف و کم کم زیاد میشود و تا دو الی سه ساعت ادامه دارد ازمایش دادیم عفونت نداره اقا دکتر راهنمایی کنید چکار کنم در ضمن ادرارش بهتر شده ولی هنوز کج ادرار میکند
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۴ بهمن ۹۹( 9 ماه پیش)
   اگر عمل تنگی مجرا انجام داده بود ، مجددا برای بررسی RUG انجام شود ، ممکن است نیاز به سیستوسکوپی باشد
 • تصویر کاربر ف.م سه شنبه ۲۳ دی ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 65 مشاهده پرسش
  آقای دکتر من خانمی هستم که هیچ یک از دلایلی که گفتید و ندارم و چند روزه با این مشکل روبرو شدم خواستم بدونم چه دلیل دیگه ای ممکنه باشه... عفونت را هم بعید میدونم چون هیچ علائمی نداره و دلیلی برای عفونت هم بنظرم نمیرسه... لطفا راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۳ دی ۹۹( 9 ماه پیش)
   مشکلتون دقیقا چیه؟
 • تصویر کاربر محمدرضا سه شنبه ۲۰ آبان ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 97 مشاهده پرسش
  سلام من توسط دکتر آیتی تنگی در قسمت قدامی ده سال پیش با سیتوسکپی باز شد و تا الان دو ماه یکبار در بیمارستان سینا میل آهنی تا شماره 56میزنم و چند ساله که دیگر ادرارم نازک یا کم نمیاد و فشارش خوبه وآیا لازم است ادامه دهم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۰ آبان ۹۹( 11 ماه پیش)
   اگر ادرارتون باریک شد ، مجدد باید سیستوسکوپی شده و مجرا گشاد شود
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

در سال های وجود کرونا، همه ی ما از دلایل خلاقانه ای برای عدم حضور در رویداد…
افراد مبتلا به بیماری های کلیوی و بیماری های مزمن دیگر، بیشتر در معرض خطر ابتلا به…
تحقیقات نشان داده است که درماتیت اسکروتال نوعی عفونت پوستی غیر مسری است که دستگاه تناسلی مردان،…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه

17:00 - 21:00

یکشنبه

16:00 - 21:00

دوشنبه

17:00 - 21:00

سه شنبه

16:00 - 21:00

پرسش از دکتر