درباره تنگی مجرای ادراری چه می دانید؟

امروزه مردان و زنان زیادی مراجعه می کنند که از تنگی مجاری ادراری وکاهش جریان آن شاکی هستند. این افراد در شکایت خود اظهار می دارند که ادرارشان باریک می آید و قطره قطره می شود.

این افراد در شرح حال خود می گویند که ادرار آنها  مثل شیر قوری یا سماوری که جرم گرفته باشد باریک و قطره قطره است و ادرارشان تخلیه نمی شود و در مواردی به علت عدم تخلیه مایع منی بیمار ممکن است با شکایت از ناباروری مراجعه کنند.

در هر فردی که خروجی و سرعت پرش ادرار کاهش یافته و ادرار باریک می آید حتماً باید دو علت را در نظر داشت:

1- خروجی مثانه تنگ شده که می تواند به علت بزرگی پروستات که اغلب در مردان بالای 50 سال دیده می شود و یا تنگی مجرای ادراری که اغلب در مردان جوان مشاهده می شود.

عکس بزرگی پروستات

2- اختلال در پمپاژ مثانه که موتور انقباضی مثانه خوب و پرقدرت پمپاژ نمی کند و لذا باعث می شود که ادرار سرعت پرش بالایی نداشته باشد و ادرار در داخل مثانه باقی بماند.

علت تنگی مجرای ادراری چیست؟ چرا مجرا تنگ می شود؟

علل مختلفی در ایجاد تنگی مجرای ادراری دخیل هستند که به شرح تک تک آنها می پردازیم:

– عفونت های مقاربتی

 در رأس همه آنها التهاب مجرای ادراری به علت بیماری سوزاک می باشد که از طریق روابط جنسی بدون محافظت شده با کاندوم از فرد آلوده انتقال پیدا کرده و بعد از چند روز تا چندین هفته می تواند خارش و سوزش مجرا و ترشحات چرکی زرد غلیظ که لباس زیر بیمار را آلوده می کند. در صورت مشاهده چنین علائمی بلافاصله به پزشک متخصص مجاری ادراری مراجعه نمایید. دکتر شما پس از معاینه ابتدا درخواست کشت و آنتی بیوگرام اول صبح روز بعد و بدون ادرار کردن صبحگاهی شما را به آزمایشگاه می فرستد.

شما صبح اول وقت بدون ادرار کردن باید به آزمایشگاه بروید. تکنسین آزمایشگاه با فشار دادن مجرا توسط شما از ترشحات نمونه برداری می کند تا نوع عفونت را با آزمایش مشخص کنند. بر اساس تخشیص آزمایشگاه در صورت آلودگی به سوزاک و یا کلامیدیاباید هم شما و هم شریک جنسیتان حداقل به مدت 10 روز آنتی بیوتیک با دستور پزشک خود استفاده نمایید. ( در صورت مصرف یک نفر دوباره عفونت از شریک جنسی منتقل خواهد شد) اگر عفونت مجرای ادراری سوزاک و کلامیدیا درمان خوب نشوند یکی از علل شایع تنگی مجرای ادراری  می باشند. این امر در گذشته که سطح بهداشت و اطلاعات پایین بود یکی از شایعترین علت تنگی مجرای ادراری در مردان به حساب می آمد.

– سوند زدن بی رویه

علت تنگی مجرای ادراری چیست؟

 امروزه یکی از شایعترین علت تنگی مجرای ادراری آسیب به مجرا حین سوند زدن توسط افراد غیر مجرب می باشد. افرادی که به علل مختلف دچار احتباس ادراری یا شاش بند می شوند جهت رهایی از درد آن و تخلیه ادراری جهت سونداژ به مراکز درمانی مراجعه می کنند. باید مواظب باشید که سونداژ توسط فرد متخصص انجام شود. یک سوند زدن خوب باید مشخصات زیر را داشته باشد تا آسیب به مجرا ایجاد نشود. 1- از سوند خیلی کلفت استفاده نشود. 2- موقع سوند زدن باید آن را آهسته و بدون فشار به طرف مثانه هل داد. اگر به هر علتی سوند عبور نکرد هر گونه زور زدن و خونی کردن مجرا ممنوع می باشد. 3- اگر سوند رد نشد باید مسیر توسط متخصص ارولوژی آندوسکوپی و علت آن مشخص گردد. زور زدن اضافی باعث خرابی مجرا و تنگی ثانویه خواهد شد.

– تصادف و آسیب به مجرا

 در تصادفات که مخصوصاً باعث شکستگی لگن می شوند حتماً باید به آسیب مجرا و پارگی آن فکر کرد. طبق قانون کلی در بیماران تصادفی که خون در نوک مجرا دارند نباید سوند زد و باید مثانه را از بالای مثانه تخلیه کنیم.

– ختنه

 یکی از عوارض تنگی مجرای ادراری عمل ختنه است که در بعضی از بچه ها باعث انسداد و تنگ شدن نوک مجرا می گردد که در معاینه ته مجرا کاملاً تنگ می باشد و ادرار بچه باریک می آید و خوب تخلیه نمی شود.

– آسیب به مجرا حین عمل جراحی

در بعضی از عمل ها از قبیل جراحی پروستات و مخصوصاً سرطان پروستات به علت نوع عمل و حساسیت محل تنگی ایجاد می شود که درصدی از آن با رعایت ظرافت عمل قابل پیشگیری است ولی بعضی موارد غیر قابل اجتناب می باشد.

– زگیل تناسلی

زگیل تناسلی پیشرفته نیز می تواند در موارد نادری باعث تنگی مجرای ادرار ی شود.

علائم و نشانه های تنگی مجرا

باریک آمدن ادرار، قطع و وصل شدن، شتاب پایین پرش ادرار، عدم تخلیه مثانه و ادرار باقی مانده بالا واحتباس ادراری و در مواردی ناباروری می تواند علائم و نشانه های تنگی مجرا باشد.

عوارض تنگی مجرای ادراری چیست؟

تنگی مجرای ادراری به عنوان مانعی در جلو عملکرد مثانه جهت تخلیه ادراری می باشد و لذا فشار آن به گردن مثانه افتاده و باعث می شود که :

1- ادرار در داخل مثانه باقی بماند

2- باعث رسوب و سنگ مثانه شود.

3- باعث عفونت های عود کننده و مقاوم به درمان شود.

4- ادرار باقیمانده به کلیه ها پس زده و باعث نارسایی کلیه ها می شود.

5- فرد دچار احتباس ادراری می شود.

6- به علت فشار باعث ضخیم شدن عضلات مثانه و اختلال در پمپاژ مثانه می شود.

آیا محل تنگی در جای مشخص مجرا اتفاق می افتد؟

بسته به علت ایجاد کننده تنگی جای آن فرق می کند و لذا ممکن است بعد از ختنه در نوک آلت باشد و یا در مجرای وسطی و خلفی ادراری ایجاد شود.
امروزه قطعی ترین روش تشخیص تنگی مجرای ادراری سیستوسکوپی است که به صورت سرپایی با عبور دوربین به داخل مجرا تشخیص داده میشودمثل شکل

IMG_0222

تکلیف فرد مبتلا به تنگی مجرای ادراری چیست؟

پیشگیری بهترین درمان است. به یاد داشته باشید یکی از اعضای بدن که اگر آسیب ببیند درست نخواهد شد مجرا است. اغلب بیماران مبتلا به تنگی مجرای ادراری دوبار مبتلا به عود بیماری خواهند شد و لذا باید با متانت و صبوری و با مراجعه منظم به دکتر خود با بیماری خود کنار بیایند.

درمان تنگی مجاری ادراری

راه درمان تنگی مجرا ی مشخص است، رفع تنگی . درمان تنگی مجرای ادراری بسته به محل آن و طول تنگی مجرا به دو روش انجام می شود:

1- به طریق آندوسکوپی

امروزه بهترین درمان برای تنگی های سطحی مجرا که طول کوتاهی دارند باز کردن تنگی به روش آندوسکوپی می باشد. در این روش با استفاده از یک چاقو که از دوربین عبور داده می شود در ساعت 12 محل تنگی را باز می کنیم و موقتاً برای بیمار 24-48 ساعت سوند گذاشته می شود و سپس خارج می گردد. این عمل به صورت سرپایی انجام می شود. نکته مهم این است که به علت شانس عود تنگی مجرا بیمار باید با فواصل منظم به پزشک معالج خود مراجعه نماید. مثل شکل

imagesm0

2- درمان جراحی

برای تنگی های با طول زیاد و تنگی های عمقی مجرا بهترین درمان عمل جراحی باز می باشد که در آن با برش روی مجرا که اغلب در ناحیه پرینه و یا میان دو پا و جلو مقعد است قسمت تنگی مجرا را ب جراحی برداشته و محل های سالم را به هم پیوند می زنیم. در صورتی که تنگی خیلی طولانی باشد از گرافت های دیگر اعضای بدن از جمله از مخاط دهان برداشته و به عنوان مجرا جهت پر کردن طول تنگی استفاده می شود.

indexjk index][

عوارض عمل جراحی

شایعترین عارضه جراحی عود تنگی است که نیازمند پیگیری های بعدی می باشد.

همچنین می توانید صحبت های دکتر را در این رابطه گوش کنید.

در صورت کاهش جریان ادراری و احساس تنگی مجرا جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744  تماس بگیرید. خدمتگزار شما دکتر کرمی

 

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی  

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر رضا شنبه ۲۷ اردیبهشت ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر وقت بخیر،بنده خودارضایی میکنم تقریبا از اخرین باری که خودارضایی کردم ،توان ادرار کردنم پایین اومده،چهار روز گذشته ولی هنوز کاهش فشار ادرار دارم،یعنی برای شروع اولیه ادرار باید یکم تلاش کنم،الت رو پوزیشنشو تغییر میدم فشار بهتر میشه.تقریبا یه سالیه که بعد ادرار حس میکنم یه 3،4قطره ادرار بازم مونده،شرمنده طولانی شد.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۷ اردیبهشت ۹۹( 1 هفته پیش)
 • تصویر کاربر س.غ دوشنبه ۲۵ فروردین ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ببخشید
  من فشارادارم خیلی کم شده دیروز خوابیده بودم نرفتم دسشویی نرفتم بعد که رفتم فشارش کم شده بود زیر آلتم وقتی خمو راست میشد احساس درد داشتم هنوزم فشار ادرارم کم نشده احساسم میکنم زیر آلتم متورم شده.. چندسال پیشم به دلیل عفونت مثانهو مجاری ادراری قرص میخوردم.... ازچیه دقیقا؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۵ فروردین ۹۹( 1 ماه پیش)
 • تصویر کاربر حسین پنجشنبه ۲۱ فروردین ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر چند مدت هستد بعضی شبها مشکل دفع صحیح ادرار دارم خیلی کم میاد ودفعات زیاد وباسوزش همش احساس داشتن ادرار دارم ولی بعد ازسه الی چهارساعت به روال عادی برمیگردم بیشتر وقتی دارز میکشم احساس میکنم ادرارشدید دارم هر یک یادوماه برام اتفاق میفته برای اختلال نقوض قرص تادالافیل ۲۰مصرف میکنم احتمال داره از عوارض قرص باشه ممنون میشم راهنمایی بفرمائید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۱ فروردین ۹۹( 1 ماه پیش)
   ورزش وپیاده روی ونشستن در اب گرم وعدم اهمیت دادن به موضوع
 • تصویر کاربر حسین پنجشنبه ۲۱ فروردین ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید جناب دکتر متاسفانه بعضی مواقع حالت ادراری به من دست میده ولی متاسفانه ادراره خیلی کم وبا سوزش البته نه خیلی زیاد برای من اتفاق میفته البته میشه گفت هر یک ماه یا دوماه یک بار بعد از حدود سه تا چهارطاعت این حالت رفع میشه و ادرار کامل تخلیه میشه وبدن به حالت نرمالش برمیگرده مثانه هم فشار میدم دردی که نشون بده پر از ادار هست ندارم فقط وسط الت درد میگیره وموقع دراز کشیدن بیشتر احسال ادار میکنم این حالت بیشتر غروب یا آخرشب اتفاق میفته البته برای مسکل نقوض هم ازقرس تدالافیل ۲۰میل هم استفاده میکنم احتمالش هست که عوارض قرص باشه؟ممنون میشم راهنمایی بفرمائید مرسی
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۱ فروردین ۹۹( 1 ماه پیش)
   اینها همه عصبی است شب در اب گرم بشینید
 • تصویر کاربر کیان سه شنبه ۵ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام، پسر3ساله ام همش دستش به آلتشه و میگه میخاره یا درد میکنه، تا بهش فشار نیاد ادرارنمیکنه،دلیلش چیه. دکتر بردم میگه چیزی نیست، ولی اگه چیزی نیست چرا درد داره، یا خارش داره
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۵ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش)
 • تصویر کاربر مریم دوشنبه ۴ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام پسر ۱۳ ساله من مشکل تخلیه کامل ادرار دارد و شبها چندین بار به دستشویی میرود و فقط چند قطره ادرار مانده است آیا مشکل حادی است که در این شرایط به پزشک مراجعه کنم و اینکا فکر میکنم الت تناسلی اون نسبت به سنش خیلی کوچک است ممنون از پاسخگویی شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۴ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش)
 • تصویر کاربر یوسف شنبه ۲ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام وخسته نباشین
  بنده چهار ماه پیش دچار عفونت شدم و بد جور از کلیه هام درد میکرد ولی مشکل خاص ادرار نداشتم فقط تکرر داشتم
  بعد یه مدت قرص تا آنکس مصرف کردم ولی بازم درد خفیفی داشتم تا اینکه بعد عکس بردار پزشک فرمودند مجرای خروجی تنگه وباید عمل بشی
  اولاکه تا این سن 38 یک بار هم مشکل کلیه و مجاری نداشتم
  به نظرتون بنده الان چیکار کنم و احتمال داره که اون عفونت به این شدت تاثیر بزاره و آیا چاره ای جز عمل ندارم
  در حال حاضر حجم کم ادرار میرم و نصف شب که پاشدم دیگه خابم نمی‌بره
  البته خیلی پی گیر شدم ولی نمیدونم چرا کارم به اینجا کشید و درحال حاظر هم نمیتونم آب بخورم هم کلیه هام بخصوص چپم درد میکنه و خیلی کم ادرار میرم لطف میکنید راهنماییم بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش)
   باید بررسی کامل شوید بعد از تعطیلات
 • تصویر کاربر آرسن چهارشنبه ۱۴ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر .
  در سه ماهگی ختنه کردیم . چند ماه بعد متوجه چسبندگی شدیم به طور که نوک الت بیرون بود . دکتر باز کرد .. و یکبار به صورت خفیف تر دوباره دکتر باز کرد .. از اون موقع تا الان که 15 ماهشه مدام چرب کردم و وازلین زدم .. اما دوباره داره چسبندگی میده و روز به روز بیشتر میشه .. احساس میکنم وازلین بدتر میکنه . با توجه به شیوع کرونا نمیتونم دکتر ببرم . لطفا راهنمایی کنید چطور در خانه باز کنیم .‌آلت ش هم فرورفته ست ... و همیشه داخله . چند تا دکتر معاینه کردن که گفتن مشکل خاصی نداره .. فقط همن چسبندگی .‌که اصلا حلقه دیگه پیدا نیست . بنده ساکن رشتم . مرسی از پاسخگویی تون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۴ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش)
 • تصویر کاربر امیر سه شنبه ۱۳ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام.بیش از دو ماه پیش دچار یه سوزش ادراری خفیف شدم و پس از یه رابطه جنسی محافظت نشده معقدی به شدت تشدید شد لازم به ذکره که هیچ ترشح و خارش و قرمزی ندارم. به دکتر مراجعه کردم و 6 عدد آمپول جنتامایسین و کپسول داکسی سایکلین مصرف کردم چون بهبودی حاصل نشد دوباره به پزشک مراجعه کردم و یک واحد آمپول spectinomycin و قرص سیپروفلوکساسین و فنازوپردین مصرف کردم که بهبودی حاصل نشد. آزمایش از کشت ادرار و سنو از مثانه و کلیه و پروستات نرمال بود و عدم عفونت .در آخر دو قرص آزیترومایسن500روزی 3 عدد و جمی فلوکساسی320روزی دو عدد مصرف کردم تا به امروز ولی بهبودی حاصل نشد. نتیجه سونو: پروستات به حجم 18 سی سی با اکویه پارانشیم هموژن و بدون solحجم مثانه پر 590 سی سی و پس از تخلیه 24 سی سی کلیه ها نرمال بوده و سنگی هم یافت نشد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۳ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش)
 • تصویر کاربر امیر جمعه ۲ اسفند ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  خسته نباشیدبنده ۴۱ سال دارم و بنده ۲۰ سال پیش بعلت تنگی حالب در کلیه چپ که باعث سنگ کلیه ۱ سانی شده بود جراحی کردم که بعد مرتفع شد تقریبا ۴ سال پیش برای چکاپ رفتم پیش یه دکتر دیگه. دکتر جراح کلیه به برگه های سونگرافی نگاه کردن و ایشان متوجه شدن که تنگی حالب من برگشته است ولی هیچ سنگی در کلیه موجود نیست ولی در کیه دیگرم یعنی کلیه راستم سنگ ۵ میلی دیده شده که ایشان فرمودن سنگ زیاد بزرگ نیست با مایعات دفن میشود ولی هنوز دفع نشده است ولی در مورد تنگی حالب سمت چپ کلیه فرمودند فقط چون یکبار جراحی شده و تنگی خفیف میباشد دیگه نیازی به جراحی مجدد نیست و بنده هر ۶ ماه یا یک سال یکبار برای چکاپ سنوگرافی انجام میدهم .میخواستم بدونم تنگی من مشکل ساز نیست که شما فرممدید itps با لازیکس برای شما بفرستم البته برای ۲ سال پیش است
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲ اسفند ۹۸( 3 ماه پیش)
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید