درباره تنگی مجرای ادراری چه می دانید؟

امروزه مردان و زنان زیادی مراجعه می کنند که از تنگی مجاری ادراری وکاهش جریان آن شاکی هستند. این افراد در شکایت خود اظهار می دارند که ادرارشان باریک می آید و قطره قطره می شود.

این افراد در شرح حال خود می گویند که ادرار آنها  مثل شیر قوری یا سماوری که جرم گرفته باشد باریک و قطره قطره است و ادرارشان تخلیه نمی شود و در مواردی به علت عدم تخلیه مایع منی بیمار ممکن است با شکایت از ناباروری مراجعه کنند.

در هر فردی که خروجی و سرعت پرش ادرار کاهش یافته و ادرار باریک می آید حتماً باید دو علت را در نظر داشت:

1- خروجی مثانه تنگ شده که می تواند به علت بزرگی پروستات که اغلب در مردان بالای 50 سال دیده می شود و یا تنگی مجرای ادراری که اغلب در مردان جوان مشاهده می شود.

عکس بزرگی پروستات

2- اختلال در پمپاژ مثانه که موتور انقباضی مثانه خوب و پرقدرت پمپاژ نمی کند و لذا باعث می شود که ادرار سرعت پرش بالایی نداشته باشد و ادرار در داخل مثانه باقی بماند.

علت تنگی مجرای ادراری چیست؟ چرا مجرا تنگ می شود؟

علل مختلفی در ایجاد تنگی مجرای ادراری دخیل هستند که به شرح تک تک آنها می پردازیم:

– عفونت های مقاربتی

 در رأس همه آنها التهاب مجرای ادراری به علت بیماری سوزاک می باشد که از طریق روابط جنسی بدون محافظت شده با کاندوم از فرد آلوده انتقال پیدا کرده و بعد از چند روز تا چندین هفته می تواند خارش و سوزش مجرا و ترشحات چرکی زرد غلیظ که لباس زیر بیمار را آلوده می کند. در صورت مشاهده چنین علائمی بلافاصله به پزشک متخصص مجاری ادراری مراجعه نمایید. دکتر شما پس از معاینه ابتدا درخواست کشت و آنتی بیوگرام اول صبح روز بعد و بدون ادرار کردن صبحگاهی شما را به آزمایشگاه می فرستد.

شما صبح اول وقت بدون ادرار کردن باید به آزمایشگاه بروید. تکنسین آزمایشگاه با فشار دادن مجرا توسط شما از ترشحات نمونه برداری می کند تا نوع عفونت را با آزمایش مشخص کنند. بر اساس تخشیص آزمایشگاه در صورت آلودگی به سوزاک و یا کلامیدیاباید هم شما و هم شریک جنسیتان حداقل به مدت 10 روز آنتی بیوتیک با دستور پزشک خود استفاده نمایید. ( در صورت مصرف یک نفر دوباره عفونت از شریک جنسی منتقل خواهد شد) اگر عفونت مجرای ادراری سوزاک و کلامیدیا درمان خوب نشوند یکی از علل شایع تنگی مجرای ادراری  می باشند. این امر در گذشته که سطح بهداشت و اطلاعات پایین بود یکی از شایعترین علت تنگی مجرای ادراری در مردان به حساب می آمد.

– سوند زدن بی رویه

علت تنگی مجرای ادراری چیست؟

 امروزه یکی از شایعترین علت تنگی مجرای ادراری آسیب به مجرا حین سوند زدن توسط افراد غیر مجرب می باشد. افرادی که به علل مختلف دچار احتباس ادراری یا شاش بند می شوند جهت رهایی از درد آن و تخلیه ادراری جهت سونداژ به مراکز درمانی مراجعه می کنند. باید مواظب باشید که سونداژ توسط فرد متخصص انجام شود. یک سوند زدن خوب باید مشخصات زیر را داشته باشد تا آسیب به مجرا ایجاد نشود. 1- از سوند خیلی کلفت استفاده نشود. 2- موقع سوند زدن باید آن را آهسته و بدون فشار به طرف مثانه هل داد. اگر به هر علتی سوند عبور نکرد هر گونه زور زدن و خونی کردن مجرا ممنوع می باشد. 3- اگر سوند رد نشد باید مسیر توسط متخصص ارولوژی آندوسکوپی و علت آن مشخص گردد. زور زدن اضافی باعث خرابی مجرا و تنگی ثانویه خواهد شد.

– تصادف و آسیب به مجرا

 در تصادفات که مخصوصاً باعث شکستگی لگن می شوند حتماً باید به آسیب مجرا و پارگی آن فکر کرد. طبق قانون کلی در بیماران تصادفی که خون در نوک مجرا دارند نباید سوند زد و باید مثانه را از بالای مثانه تخلیه کنیم.

– ختنه

 یکی از عوارض تنگی مجرای ادراری عمل ختنه است که در بعضی از بچه ها باعث انسداد و تنگ شدن نوک مجرا می گردد که در معاینه ته مجرا کاملاً تنگ می باشد و ادرار بچه باریک می آید و خوب تخلیه نمی شود.

– آسیب به مجرا حین عمل جراحی

در بعضی از عمل ها از قبیل جراحی پروستات و مخصوصاً سرطان پروستات به علت نوع عمل و حساسیت محل تنگی ایجاد می شود که درصدی از آن با رعایت ظرافت عمل قابل پیشگیری است ولی بعضی موارد غیر قابل اجتناب می باشد.

– زگیل تناسلی

زگیل تناسلی پیشرفته نیز می تواند در موارد نادری باعث تنگی مجرای ادرار ی شود.

علائم و نشانه های تنگی مجرا

باریک آمدن ادرار، قطع و وصل شدن، شتاب پایین پرش ادرار، عدم تخلیه مثانه و ادرار باقی مانده بالا واحتباس ادراری و در مواردی ناباروری می تواند علائم و نشانه های تنگی مجرا باشد.

عوارض تنگی مجرای ادراری چیست؟

تنگی مجرای ادراری به عنوان مانعی در جلو عملکرد مثانه جهت تخلیه ادراری می باشد و لذا فشار آن به گردن مثانه افتاده و باعث می شود که :

1- ادرار در داخل مثانه باقی بماند

2- باعث رسوب و سنگ مثانه شود.

3- باعث عفونت های عود کننده و مقاوم به درمان شود.

4- ادرار باقیمانده به کلیه ها پس زده و باعث نارسایی کلیه ها می شود.

5- فرد دچار احتباس ادراری می شود.

6- به علت فشار باعث ضخیم شدن عضلات مثانه و اختلال در پمپاژ مثانه می شود.

آیا محل تنگی در جای مشخص مجرا اتفاق می افتد؟

بسته به علت ایجاد کننده تنگی جای آن فرق می کند و لذا ممکن است بعد از ختنه در نوک آلت باشد و یا در مجرای وسطی و خلفی ادراری ایجاد شود.
امروزه قطعی ترین روش تشخیص تنگی مجرای ادراری سیستوسکوپی است که به صورت سرپایی با عبور دوربین به داخل مجرا تشخیص داده میشودمثل شکل

IMG_0222

تکلیف فرد مبتلا به تنگی مجرای ادراری چیست؟

پیشگیری بهترین درمان است. به یاد داشته باشید یکی از اعضای بدن که اگر آسیب ببیند درست نخواهد شد مجرا است. اغلب بیماران مبتلا به تنگی مجرای ادراری دوبار مبتلا به عود بیماری خواهند شد و لذا باید با متانت و صبوری و با مراجعه منظم به دکتر خود با بیماری خود کنار بیایند.

درمان تنگی مجاری ادراری

راه درمان تنگی مجرا ی مشخص است، رفع تنگی . درمان تنگی مجرای ادراری بسته به محل آن و طول تنگی مجرا به دو روش انجام می شود:

1- به طریق آندوسکوپی

امروزه بهترین درمان برای تنگی های سطحی مجرا که طول کوتاهی دارند باز کردن تنگی به روش آندوسکوپی می باشد. در این روش با استفاده از یک چاقو که از دوربین عبور داده می شود در ساعت 12 محل تنگی را باز می کنیم و موقتاً برای بیمار 24-48 ساعت سوند گذاشته می شود و سپس خارج می گردد. این عمل به صورت سرپایی انجام می شود. نکته مهم این است که به علت شانس عود تنگی مجرا بیمار باید با فواصل منظم به پزشک معالج خود مراجعه نماید. مثل شکل

imagesm0

2- درمان جراحی

برای تنگی های با طول زیاد و تنگی های عمقی مجرا بهترین درمان عمل جراحی باز می باشد که در آن با برش روی مجرا که اغلب در ناحیه پرینه و یا میان دو پا و جلو مقعد است قسمت تنگی مجرا را ب جراحی برداشته و محل های سالم را به هم پیوند می زنیم. در صورتی که تنگی خیلی طولانی باشد از گرافت های دیگر اعضای بدن از جمله از مخاط دهان برداشته و به عنوان مجرا جهت پر کردن طول تنگی استفاده می شود.

indexjk index][

عوارض عمل جراحی

شایعترین عارضه جراحی عود تنگی است که نیازمند پیگیری های بعدی می باشد.

همچنین می توانید صحبت های دکتر را در این رابطه گوش کنید.

در صورت کاهش جریان ادراری و احساس تنگی مجرا جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744  تماس بگیرید. خدمتگزار شما دکتر کرمی

 

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی  

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ف.م سه شنبه ۲۳ دی ۹۹( 5 روز پیش) تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  آقای دکتر من خانمی هستم که هیچ یک از دلایلی که گفتید و ندارم و چند روزه با این مشکل روبرو شدم خواستم بدونم چه دلیل دیگه ای ممکنه باشه... عفونت را هم بعید میدونم چون هیچ علائمی نداره و دلیلی برای عفونت هم بنظرم نمیرسه... لطفا راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۳ دی ۹۹( 5 روز پیش)
   مشکلتون دقیقا چیه؟
 • تصویر کاربر محمدرضا سه شنبه ۲۰ آبان ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  سلام من توسط دکتر آیتی تنگی در قسمت قدامی ده سال پیش با سیتوسکپی باز شد و تا الان دو ماه یکبار در بیمارستان سینا میل آهنی تا شماره 56میزنم و چند ساله که دیگر ادرارم نازک یا کم نمیاد و فشارش خوبه وآیا لازم است ادامه دهم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۰ آبان ۹۹( 2 ماه پیش)
   اگر ادرارتون باریک شد ، مجدد باید سیستوسکوپی شده و مجرا گشاد شود
 • تصویر کاربر نیکی چهارشنبه ۲ مهر ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  سلام دختر سیزده ماهه ام حجم ادرار کمی دارد به حدی که از شب تا صبح بدون پوشک ادرار نمیکند وصبح بعد از بیدارشدن ادرار کم و در چند مرحله تخلیه میکند .گاهی اوقات رو به شکم دراز میکشد و با فشار خود را منقبض میکند به حدی که عرق میکند. و در شب بیقراری دارد که حدس میزنم به علت تخلیه نشدن ادار است.زیرایکبار بعد از بیقراری شبانه وباز کردن پوشک ادرار سوزنی وبا فشار رو مشاهده کردم .آیا ممکن است تنگی مجاری داشته باشد باتوجه به اینکه چند ماهه گذشته برای دفع ادرار مشکلی نداشت؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲ مهر ۹۹( 3 ماه پیش)
   سلام قدم اول ازمایش ادرار و سونوگرافی انجام شود
 • تصویر کاربر ساینا سه شنبه ۱ مهر ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من ۲۹سالمه و متاهل هستم والان حدود چهار ماه هستش که حامله هستم...قبل از حاملگی یعنی آبان ماه ۹۸سیستوسوکوپی انجام دادم و به من گفتن مختصر تنگی مجرای ادراری دارم و برام بازش کردن...علت تنگی هم مشخص نشد چون هیچوقت تا به این سن سابقه مشکل ادراری...جراحی ...سوند گذاشتن رو نداشتم....الان ادرارم فشار داره ولی یه مقداری باریک میاد ...سونوگرافی کلیه و مثانه پر و خالی هم انجام دادم همه چیز سالم بود فقط باقی مانده ادراری ۶۵سی سی بود... در حال حاضر شیاف پروژسترون هم تو بارداری استفاده میکنم.به نظرتون تنگی مجرای ادراریم برگشته؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱ مهر ۹۹( 3 ماه پیش)
   سلام باقیمانده ادراریتون بیشتر از حد طبیعیه ، با توجه به اینکه سونوگرافیتون هیدرونفروز (تورم کلیه ها ) نداشته ، فعلا نیاز به کار خاصی نیست. بعد از بارداری مجدد سونو بشین
 • تصویر کاربر حسینی سه شنبه ۲۵ شهریور ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  باسلام خانمی ۳۵ ساله هستم دو ماه پیش برای سومین بار عمل سیستوسکوپی انجام دادم در طول ۳‌ سال.
  به تازگی متاهل شدم و چند روز پیش در طول چند ساعت ۳ بار نزدیکی داشتم و بعد از اون تکرر ادرار و تنگی مجرا برگشته آیا نزدیکی باعث عود تنگی شده؟؟اگر بله چطور باید این مسئله رو کنترل کنم؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۵ شهریور ۹۹( 4 ماه پیش)
   سلام ،رابطه ی جنسی ارتباطی به تنگی مجرا نداره ، ولی در صورتی که تکرر و سوزش ادرار دارین از سیپروفلوکساسین استفاده کنین و بعد از هر رابطه ادرار کنین
 • تصویر کاربر mahsa سه شنبه ۲۵ شهریور ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  با سلام دکتر جان نوزاد دو ماهه ای دارم که با تشخیص متخصص اطفال بر سوزنی بودن در ۲۶ روزگی به روش حلقه ای ختنه شد کلا به سختی ادرار میکنه گاهی خیلی راحت گاهی به حدی زور میزنه که نوک آلت کبود میشه اوایل گفتن به دلیل التهاب نوک آلت بعد از ختنه طبیعیه از دماسنج و پماد استفاده کردیم ولی همچنان این مشکل هست سونوی کلیه و مثانه مشکلی نداشت ازمایش عفونت ادراری هم نرمال بود چندین متخصص ارولوژی مختلف بردم همگی میگن تنگی نیست دکتر آخری یک سوند به داخل فرستاد و گفت تنگی وجود نداره ولی من نمیفهمم چرا انقدر پسرم اذیت میشه و تو این مواقع فقط زیر آب ادرار میکنه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۵ شهریور ۹۹( 4 ماه پیش)
   سلام باید حتما جهت بررسی تنگی مجرا معایته شود
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۵ شهریور ۹۹( 4 ماه پیش)
   با شماره 09351142080 02122642744 هر روز از ساعت ۱۰ الی۱۲ تماس بگیرید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر مریم سه شنبه ۲۵ شهریور ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  سلام. پسرم ۳ سالشه و ادرارش کج میاد به سمت چپ و سوزنیه...
  بردمش دکتر میگن باید عمل بشه که تنگی داره چون زود ختنه شده
  تو دوماهگی ختنه شده.
  باید عمل بشه یا راه حل دیگه هست؟ باتوجه به این اوضاع کرونایی باید چه کار کنیم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۵ شهریور ۹۹( 4 ماه پیش)
   سلام جریان ادارش خوبه ؟ باریک نیست ؟ باید معاینه شود
 • تصویر کاربر رضا پنجشنبه ۲۶ تیر ۹۹( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  با سلام
  من حدود 2 سال پیش یک بار با مشکل کم کم امدن ادرار یا با زور امدن ادرار مواجه شدم که با خوردن دم کرده کاکل ذرت بعد از یک هفته این مشکل از بین رفت. اما الان دوباره با همان مشکل مواجه هستم اما به این دلیل است که بعد از دوچرخه سواری طولانی بیضه هایم درد گرفت و بعد ادرارم کم کم امد و به زور . اما دردی در مثانه ام حس نمیکنم و عفونتی هم مشاهده نشده و هنگام ادرار هم سوزش ندارم . مشکل از کجا هست و باید چگونه درمان شود.

  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۶ تیر ۹۹( 6 ماه پیش)
   سلام سونوگرافی کلیه و مجاری ادرار و آزمایش ادرار انجام بشه، اطلاع دهید،
 • تصویر کاربر کیارش سه شنبه ۲۴ تیر ۹۹( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید من20سال پیوند کلیه کردم و 47 ساله هستم سونوگرافی پیوند کلیه و مثانه و پروستات دادم که به شرح ذیل میباشد کلیه پیوندی دارای ضخامت پارانشیم واکوی کورتیکومدولری نرمال میباشد.که کلیه پیوندی به ابعاد 74*59*126 و حجم 293 سی سی دارد.هیدرونفروزmildدرکلیه پیوندی دیده شده سنگ و توده در کلیه دیده نشده پروستات حجم نرمال دارد(حجم 19سی سی). و PSA ECL 0.54بوده . مثانه ضخامت جداری نرمال داردو سنگ و توده دیده نشده .رزیدوی ادرار پس از تخلیه 43 میباشد در ضمن اخرین کراتینم 1/7 بوده ولی نمیدونم چرا وقت مواد قندی میخورم اینطوری میشم قند 75 بوده و چربی197 ولی سوزش ودردموقع تخلیه کم ادرار در صبحها بین9 تا 11 دارم شبها مشکلی ندارم -مایعات خیلی میخورم مچ پا درد و هردوپا روزها ورم میکندالبته کل انگشت پا درد و بی حس میشود کشت ادرارم هم باکتری وجود داشت الان 9 ماهه این مشکل رو دارم ایا عفونت پروستات هستش؟ تاوانکس و داروهای خیلی قوی دیگه دکترعفونی تجویز کرده درمان نشدم خواهش میکنم علت این بیماری و راه درمانشو به من مرحمت بفرمایید با سپاس بیکران از شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۴ تیر ۹۹( 6 ماه پیش)
   باید کشت وانتی بیوگرافی تز ادرار بدهید
 • تصویر کاربر رضا شنبه ۲۷ اردیبهشت ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر وقت بخیر،بنده خودارضایی میکنم تقریبا از اخرین باری که خودارضایی کردم ،توان ادرار کردنم پایین اومده،چهار روز گذشته ولی هنوز کاهش فشار ادرار دارم،یعنی برای شروع اولیه ادرار باید یکم تلاش کنم،الت رو پوزیشنشو تغییر میدم فشار بهتر میشه.تقریبا یه سالیه که بعد ادرار حس میکنم یه 3،4قطره ادرار بازم مونده،شرمنده طولانی شد.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۷ اردیبهشت ۹۹( 8 ماه پیش)
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر