درباره تنگی مجرای ادراری چه می دانید؟

امروزه مردان و زنان زیادی مراجعه می کنند که از تنگی مجاری ادراری وکاهش جریان آن شاکی هستند. این افراد در شکایت خود اظهار می دارند که ادرارشان باریک می آید و قطره قطره می شود.

این افراد در شرح حال خود می گویند که ادرار آنها  مثل شیر قوری یا سماوری که جرم گرفته باشد باریک و قطره قطره است و ادرارشان تخلیه نمی شود و در مواردی به علت عدم تخلیه مایع منی بیمار ممکن است با شکایت از ناباروری مراجعه کنند.

در هر فردی که خروجی و سرعت پرش ادرار کاهش یافته و ادرار باریک می آید حتماً باید دو علت را در نظر داشت:

1- خروجی مثانه تنگ شده که می تواند به علت بزرگی پروستات که اغلب در مردان بالای 50 سال دیده می شود و یا تنگی مجرای ادراری که اغلب در مردان جوان مشاهده می شود.

عکس بزرگی پروستات

2- اختلال در پمپاژ مثانه که موتور انقباضی مثانه خوب و پرقدرت پمپاژ نمی کند و لذا باعث می شود که ادرار سرعت پرش بالایی نداشته باشد و ادرار در داخل مثانه باقی بماند.

علت تنگی مجرای ادراری چیست؟ چرا مجرا تنگ می شود؟

علل مختلفی در ایجاد تنگی مجرای ادراری دخیل هستند که به شرح تک تک آنها می پردازیم:

– عفونت های مقاربتی

 در رأس همه آنها التهاب مجرای ادراری به علت بیماری سوزاک می باشد که از طریق روابط جنسی بدون محافظت شده با کاندوم از فرد آلوده انتقال پیدا کرده و بعد از چند روز تا چندین هفته می تواند خارش و سوزش مجرا و ترشحات چرکی زرد غلیظ که لباس زیر بیمار را آلوده می کند. در صورت مشاهده چنین علائمی بلافاصله به پزشک متخصص مجاری ادراری مراجعه نمایید. دکتر شما پس از معاینه ابتدا درخواست کشت و آنتی بیوگرام اول صبح روز بعد و بدون ادرار کردن صبحگاهی شما را به آزمایشگاه می فرستد.

شما صبح اول وقت بدون ادرار کردن باید به آزمایشگاه بروید. تکنسین آزمایشگاه با فشار دادن مجرا توسط شما از ترشحات نمونه برداری می کند تا نوع عفونت را با آزمایش مشخص کنند. بر اساس تخشیص آزمایشگاه در صورت آلودگی به سوزاک و یا کلامیدیاباید هم شما و هم شریک جنسیتان حداقل به مدت 10 روز آنتی بیوتیک با دستور پزشک خود استفاده نمایید. ( در صورت مصرف یک نفر دوباره عفونت از شریک جنسی منتقل خواهد شد) اگر عفونت مجرای ادراری سوزاک و کلامیدیا درمان خوب نشوند یکی از علل شایع تنگی مجرای ادراری  می باشند. این امر در گذشته که سطح بهداشت و اطلاعات پایین بود یکی از شایعترین علت تنگی مجرای ادراری در مردان به حساب می آمد.

– سوند زدن بی رویه

علت تنگی مجرای ادراری چیست؟

 امروزه یکی از شایعترین علت تنگی مجرای ادراری آسیب به مجرا حین سوند زدن توسط افراد غیر مجرب می باشد. افرادی که به علل مختلف دچار احتباس ادراری یا شاش بند می شوند جهت رهایی از درد آن و تخلیه ادراری جهت سونداژ به مراکز درمانی مراجعه می کنند. باید مواظب باشید که سونداژ توسط فرد متخصص انجام شود. یک سوند زدن خوب باید مشخصات زیر را داشته باشد تا آسیب به مجرا ایجاد نشود. 1- از سوند خیلی کلفت استفاده نشود. 2- موقع سوند زدن باید آن را آهسته و بدون فشار به طرف مثانه هل داد. اگر به هر علتی سوند عبور نکرد هر گونه زور زدن و خونی کردن مجرا ممنوع می باشد. 3- اگر سوند رد نشد باید مسیر توسط متخصص ارولوژی آندوسکوپی و علت آن مشخص گردد. زور زدن اضافی باعث خرابی مجرا و تنگی ثانویه خواهد شد.

– تصادف و آسیب به مجرا

 در تصادفات که مخصوصاً باعث شکستگی لگن می شوند حتماً باید به آسیب مجرا و پارگی آن فکر کرد. طبق قانون کلی در بیماران تصادفی که خون در نوک مجرا دارند نباید سوند زد و باید مثانه را از بالای مثانه تخلیه کنیم.

– ختنه

 یکی از عوارض تنگی مجرای ادراری عمل ختنه است که در بعضی از بچه ها باعث انسداد و تنگ شدن نوک مجرا می گردد که در معاینه ته مجرا کاملاً تنگ می باشد و ادرار بچه باریک می آید و خوب تخلیه نمی شود.

– آسیب به مجرا حین عمل جراحی

در بعضی از عمل ها از قبیل جراحی پروستات و مخصوصاً سرطان پروستات به علت نوع عمل و حساسیت محل تنگی ایجاد می شود که درصدی از آن با رعایت ظرافت عمل قابل پیشگیری است ولی بعضی موارد غیر قابل اجتناب می باشد.

– زگیل تناسلی

زگیل تناسلی پیشرفته نیز می تواند در موارد نادری باعث تنگی مجرای ادرار ی شود.

علائم و نشانه های تنگی مجرا

باریک آمدن ادرار، قطع و وصل شدن، شتاب پایین پرش ادرار، عدم تخلیه مثانه و ادرار باقی مانده بالا واحتباس ادراری و در مواردی ناباروری می تواند علائم و نشانه های تنگی مجرا باشد.

عوارض تنگی مجرای ادراری چیست؟

تنگی مجرای ادراری به عنوان مانعی در جلو عملکرد مثانه جهت تخلیه ادراری می باشد و لذا فشار آن به گردن مثانه افتاده و باعث می شود که :

1- ادرار در داخل مثانه باقی بماند

2- باعث رسوب و سنگ مثانه شود.

3- باعث عفونت های عود کننده و مقاوم به درمان شود.

4- ادرار باقیمانده به کلیه ها پس زده و باعث نارسایی کلیه ها می شود.

5- فرد دچار احتباس ادراری می شود.

6- به علت فشار باعث ضخیم شدن عضلات مثانه و اختلال در پمپاژ مثانه می شود.

آیا محل تنگی در جای مشخص مجرا اتفاق می افتد؟

بسته به علت ایجاد کننده تنگی جای آن فرق می کند و لذا ممکن است بعد از ختنه در نوک آلت باشد و یا در مجرای وسطی و خلفی ادراری ایجاد شود.
امروزه قطعی ترین روش تشخیص تنگی مجرای ادراری سیستوسکوپی است که به صورت سرپایی با عبور دوربین به داخل مجرا تشخیص داده میشودمثل شکل

IMG_0222

تکلیف فرد مبتلا به تنگی مجرای ادراری چیست؟

پیشگیری بهترین درمان است. به یاد داشته باشید یکی از اعضای بدن که اگر آسیب ببیند درست نخواهد شد مجرا است. اغلب بیماران مبتلا به تنگی مجرای ادراری دوبار مبتلا به عود بیماری خواهند شد و لذا باید با متانت و صبوری و با مراجعه منظم به دکتر خود با بیماری خود کنار بیایند.

درمان تنگی مجاری ادراری

راه درمان تنگی مجرا ی مشخص است، رفع تنگی . درمان تنگی مجرای ادراری بسته به محل آن و طول تنگی مجرا به دو روش انجام می شود:

1- به طریق آندوسکوپی

امروزه بهترین درمان برای تنگی های سطحی مجرا که طول کوتاهی دارند باز کردن تنگی به روش آندوسکوپی می باشد. در این روش با استفاده از یک چاقو که از دوربین عبور داده می شود در ساعت 12 محل تنگی را باز می کنیم و موقتاً برای بیمار 24-48 ساعت سوند گذاشته می شود و سپس خارج می گردد. این عمل به صورت سرپایی انجام می شود. نکته مهم این است که به علت شانس عود تنگی مجرا بیمار باید با فواصل منظم به پزشک معالج خود مراجعه نماید. مثل شکل

imagesm0

2- درمان جراحی

برای تنگی های با طول زیاد و تنگی های عمقی مجرا بهترین درمان عمل جراحی باز می باشد که در آن با برش روی مجرا که اغلب در ناحیه پرینه و یا میان دو پا و جلو مقعد است قسمت تنگی مجرا را ب جراحی برداشته و محل های سالم را به هم پیوند می زنیم. در صورتی که تنگی خیلی طولانی باشد از گرافت های دیگر اعضای بدن از جمله از مخاط دهان برداشته و به عنوان مجرا جهت پر کردن طول تنگی استفاده می شود.

indexjk index][

عوارض عمل جراحی

شایعترین عارضه جراحی عود تنگی است که نیازمند پیگیری های بعدی می باشد.

همچنین می توانید صحبت های دکتر را در این رابطه گوش کنید.

در صورت کاهش جریان ادراری و احساس تنگی مجرا جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744  تماس بگیرید. خدمتگزار شما دکتر کرمی

 

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی  

درباره تنگی مجرای ادراری چه می دانید؟
4 (80.83%) 24 رای

سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم
 • تصویر کاربر جوکار یکشنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۷ ۱۵:۲۷( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  آقای دکتر سلام بهترین عمل برای تنگی شدید مجرای ادرار چه عملی است
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۷ ۱۳:۴۱( 1 هفته پیش)
 • تصویر کاربر مهدی پنجشنبه ۱۵ شهریور ۱۳۹۷ ۱۵:۵۳( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر 
  حدود ۳ سال و نیم پیش تحت نظر شما جراحی برای تنگی مجاری ادرار انجام دادم در بیمارستان شهدای تجریش 
  با روش سیستسکوپی که ۱۰ روز سوند گذاشته بودم
  ولی مجددا این مشکل برگشته 
  و بصورت قطره ای و فشار کم میتونم ادرار کنم 
  میخواستم بدونم آیا روشی برای قطعی شدن درمان هست ؟؟؟؟ 

  ممنون میشم فوری جواب بدید

   دوشنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۷ ۲۲:۵۲( 2 روز پیش) 

  وضعیت : جواب داده شده توسط کاربر

  دکترحسین کرمی

  باید دوباره سیستوسکوپی کنید

   سه شنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۷ ۱۰:۲۱( 2 روز پیش)بدون نام

  سلام
  دلیل برگشت این مشکل از چی میتونه باشه ؟؟
  و شما بهم بیمارستان شهدای تجریش رو معرفی کردین 
  البته ۱ بیمارستان خصوصی دیگه رو هم گفتین ولی متاسفانه چون شرایط مالی مناسبی نداشتم شما نامه دادین بیمارستان شهدای تجریش برم 

  میخواستم بدونم نوع بیمارستان واسه مشکل من اهمیتی داره ؟؟؟؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۷ ۱۰:۰۷( 1 هفته پیش)
   ماهیت تنگی عود کننده است باید باز شود
 • تصویر کاربر مصطفی سه شنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۷ ۰۸:۳۶( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام من 3روز پیش سیستسکپی تنگی مجرا کردم چون دفعه دوم هستش دکتر گفتن بعد ده روز سوند رو دربیارم وبعد ملاتون گذاری شروع کنم اما الان در مجرا انگار اسید پاشیدن وشدیدا درد دارم ودوشبه از درد نخوابیدم‌تمام مسکن‌های دردسترس روامتحان‌کردم جواب نداده آمپول دیکلوفناک.کترولاک.قرصای دیکلو شیاف ایندومتایسین100اماواقعادرعذابم وچون شهرستانم‌دسترسی‌به‌پزشک‌ندام‌لطفا راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۷ ۱۰:۲۲( 2 هفته پیش)
   بعد از عمل طبیعی است خوب میشود
 • تصویر کاربر مجید پنجشنبه ۱ شهریور ۱۳۹۷ ۲۱:۳۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر بعد عمل پروستات خوش خیم دچار تنگی مجاری درقسمت متائوس شدم دکتر برام آن قسمت رو گشاد کردن بعد از یک ماه سونداژ توسط خودم تاحدزیادی خوب شدم و روبه بهبود کاملم درصد برگشتن تنگی مجدد چقدر است؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۹ شهریور ۱۳۹۷ ۱۳:۴۲( 3 هفته پیش)
  2. تصویر کاربر مجید جمعه ۹ شهریور ۱۳۹۷ ۱۴:۱۹( 3 هفته پیش)
   تاچه مدت آقای دکتر
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۹ شهریور ۱۳۹۷ ۱۴:۲۲( 3 هفته پیش)
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر فائزه دوشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۷ ۱۹:۳۴( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  من یک سال پیش عمل سیستوسکوپی انجام دادم و تا۶ماه شبی یک عدد باکلوفن ۵۰میخوردم.بعد اون نوارعصب مثانه گرفتم و خدمت شما اوردم.شما فرمودید که مشکلی ندارم و فقط کمی عضلاتم سفت هستند که به علت وسواسم بود.وسواسم رو تاحد زیادی درمان کردم و باقی مونده ام برطرف شد. اما الان گاهی اوقات کمی باقی مونده دارم و بعد از اون عفونت ادراری میگیرم و ادرار کردن برایم مشکل میشود. اولش ادارارم زیاد میاد، خودم رو آب میکشم بلند میشم و میبینم که هنوز ادرار دارم و اذیت میشم دوباره میشینم و دسشویی میکنم، اما کم، و همین جوری ۱ساعت توی دسشویی هستم و تازه وقتی هم بلند میشم هنوز ادرار توی مثانه ام هست. اما چیزی که خیلی اذیتم میکنه اینه که وقتی که میخوام بلندشم هنوز احساس ادرار دارم و احساس میکنم که ازم میاد میشینم و میبینم که دسشویی دارم.الان سیپروفلوکساسین۵۰۰به مدت۵ شب هر۱۲ساعت میخورم.
  ۱)برای جلوگیری از عفونت مکرر چه کار کنم؟
  ۲)این احساس که فکر میکنم ازم دسشویی میاد و دسشویی هم دارم واقعی است؟
  ۳)احتمال داره تنگی مجرا درارم برگشته باشه؟
  ۴)چند ماهی است که باکلوفن رو قطع کردم دوباره شروع کنم؟
  ۵)هر وقت باقی مونده دارم چه کار کنم؟
  ۶)قرصی که برای عفونت میخورم خوبه یا باید برم دکتر؟(البته دکتر بهم گفته که این شکلی بخورم)
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷ ۱۱:۵۵( 1 ماه پیش)
 • تصویر کاربر محمدرضا دوشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۷ ۱۳:۱۱( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر مجرد21 ساله//تصمیم گرفتم بستن لوله اب منی برای همیشه ببندم باعمل جراعی که دیگر مایع منی ازم خارج نشود توروبه خد اوند کمکم کنید اقای دکتر عزیز من به شما پیشنهاد 2میلیون خورده می دهم که کمکم کنید یابیشتر توروبه خدا دوست دارم مایع منی بر ای همیشه ببندم که دیگر ارضاع نشوم اقای دکتر عزیز من نوکرت می شوم کمکم کنید توروبه خدا//تماس09138218493
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷ ۱۱:۵۱( 1 ماه پیش)
 • تصویر کاربر سعید دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷ ۱۴:۰۲( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر پدرم بعد از جراحی پروستات خوش خیم دچار تنگی مجاری ادارای شده است دکتر معالج گفتند باید برای مجاری ادرار جراحی شوند(همراه با بی هوشی کامل)به نظرشما دکترمون رو عوض کنیم با به ایشان اعتماد کنیم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷ ۰۸:۴۷( 1 ماه پیش)
 • تصویر کاربر مریم یکشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۷ ۰۸:۰۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید همسر من یک هفته اس عمل تنگی مجرا انجام دادن بعد سه روز سوند در آوردن ولی باز ترشح دیدن میخواستم بدونم مشکلی وجود داره یا به مرور این ترشحات کم میشوند؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷ ۰۸:۴۸( 1 ماه پیش)
   فعلا طبيعي است
 • تصویر کاربر مجید شنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۷ ۲۲:۴۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض ادب . پدر بنده طی شش ماه گذشته سه بار در شهر اردبیل تحت عمل بریدن و رفع تنگی قرار گرفته در حال حاضر هر سه روز سوند نلاتون 18 به بیمار زده میشود ولی بدلیل بی تابی تنگی در انتهای مجرا و ورودی مثانه مشهود است شایان ذکر است عفونت بیمار به صورت مزمن ادراری شدید داشته و مرتبا داروهای سیپروفلوکساسین و تاوانکس مصرف کرده ولی عفونت برطرف نشده است خواهشمندم بفرمایید چه درمانی انجام بدهیم تا تنگی بیشتر نشده و قابل کنترل باشد .
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷ ۰۸:۳۰( 1 ماه پیش)
   تنگي مجرا عودكننده است سوند بزنيد وتحت مظر دكترتان باشيد
 • تصویر کاربر سید جمعه ۵ مرداد ۱۳۹۷ ۱۶:۴۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  ایجاد زائده تیله مانند ریز در ابتدای مجرای خروجی ادرار آلت
  Mehran:
  با سلام
  در حدود 9 ماه قبل یک زائده تیله مانند و ریز در مجرای خروج ادرار احساس کردم که به خودی خود مشکلی نداشت ولی با لمس و فشار دادن آن درد میگرفت .البته مشکل از زمانی شروع شد که این درد در زمان نعوذ به قدری زیاد بود که به کل از رابطه جنسی منصرف میشدم و بعد متوجه شدم که این درد از همین زائده هست که با فشار دادن آن و یا زمان نغوذ احساس میکنم .در این مدت احساس میکنم فشار و شدت ادرارم نسبت به گذشته کمتر شده.به متخصص مراجعه کردم و با نسخه اول درد، در زمان نعوذ کمتر شد ولی مرتفع نشد و نیز با فشار دادن زائده ،همان درد رو احساس میکنم و با نسخه دوم هیچ تغییرخاصی ایجاد نشد .ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۷ مرداد ۱۳۹۷ ۰۹:۴۴( 1 ماه پیش)
   عکسش را بفرستید ببینم
 • تصویر کاربر سید جمعه ۵ مرداد ۱۳۹۷ ۱۶:۳۰( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  جناب دکتر بنده چند ماهی هست که در مجرای خروج ادرار یه چیزی شبیه تیله خیلی ریز احساس میکنم که با فشار دادنش درد میگیره .مشکل اصلی که وجود داره این هست که این درد موقع راست شدن آلت شدت میگیره و مانع از لذت جنسی ام میشه و مورد دیگه اینکه احساس میکنم شدت و فشار ادرارم نسبت به گذشته کمتر شده.
  ضمنا دو بار پیش متخصص رفتم که با نسخه اول درد کمتر شد ولی بهبود پیدا نکرد و نسخه دوم هیچ تاثیری نداشت
  ممنون از شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۷ مرداد ۱۳۹۷ ۰۹:۴۵( 1 ماه پیش)
   عکس بفرستید
 • تصویر کاربر سید پنجشنبه ۴ مرداد ۱۳۹۷ ۰۸:۴۲( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  بنده در سال 90 و 91 و 93 سه بار عمل تنگی مجرا (نه به صورت باز )را انجام داده ام و در سال 93 شرو ع به سوند زدن شماره 16 کرده ام اماین یکسال است که سوند نزدم بعد از یکسال فهمیدم تنگی مجرا تنگ شده است والان فقط با سوند شماره هشت باز میشود از جنابعالی خواهش میکنم که راهنماییم کنید .
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۶ مرداد ۱۳۹۷ ۰۹:۵۱( 1 ماه پیش)
 • تصویر کاربر فرهنگ جمعه ۲۹ تیر ۱۳۹۷ ۲۰:۵۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام و خسته نباشید
  پس از عمل بعد از
  تنگی مجرا برای پسر6سالم گفتند روز 3بار سوند باید براش بذارم .به شدت بی تابی میکنه و احتمال شکستگی دست و پاش میره .اولا حتما باید این سوند برای عدم بازگشت تنگی گذاشته شود؟ثانیا راهی دیگه ای نیست؟
  باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۷ ۰۸:۲۳( 2 ماه پیش)
 • تصویر کاربر سیده پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۷ ۱۴:۱۲( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام علیکم.

  نوزاد بنده انسداد مجاری ادراری داشت.کلیه ها ورم و کوچکتر بود یکی از انها. اما حالا انسداد ادامه دارد و باز گفتند که لازم به عمل هست. در رادیولوژی چند روز پیش اینطور نوشتند

  در کلیشه ساده شکم سنگ و کلسیفیکاسیون غیر طبیعی در مسیر مجاری دیده نمیشود. فقرات کمری طبیعی و طول ساکروم نرمال

  Spins biida
  در مهره پنجم کمری و اول ساکروم)(پشت باسن نوزادم کبود هست. و این منو نگران کرده)


  علایم رفلاکس وزیکو یورترال grade lv در طرف چپ هنگام پرشدن مثانه و ادرار دیده شده
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۷ ۰۹:۲۹( 2 ماه پیش)
 • تصویر کاربر sara چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۷ ۰۵:۱۵( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام.
  آقای دکتر در زمان تخلیه مثانه اول ادرار باریک خارج میشود و ۱ثانیه بعد کلفت میشود گاهی اوقات انتها ادرار قطره قطره و یا چند سی سی تخلیه میشود ۸ ماه قبل سوند گذاری انجام دادم در زمان سوند گذاری درد و سوزش زیاد داشتم و بعد از خارج کردن سوند به عفونت مثانه مبتلا شدم تکرر ادرار و احساس فوریت در ادرار ندارم.در سونو باقیمانده ادرار طبیعی بود.
  ایا مبتلا به تنگی مجرا شده ام؟
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۷ ۰۸:۲۷( 2 ماه پیش)
   بتید تست عصب مثانه بگیرید۰۲۱۷۱۰۶۲۳۰۰