دلیل خون در ادرار چیست؟

یکی از مواردی که همیشه باعث استرس و اضطراب و نگرانی بیمار می شود مشاهده خون در ادرار می باشد. دکتر کرمی درباره علت وجود خون در ادرار و نحوه درمان آن توضیح می دهد.

از نظر علائم بالینی وجود خون در ادرار به دو صورت می تواند تشخیص داده شود.

1- خونریزی میکروسکوپی

به عنوان مثال فردی برای چکاب خود به دکتر مراجعه و درخواست آزمایش کامل خون و ادرار می کند و در بررسی آزمایش ادرار وجود خون در ادرار تشخیص داده می شود.

2- به صورت ماکروسکوپی

همان مشاهده خون در ادرار با چشم است. در این موقع بیمار در هنگام تخلیه مثانه خود متوجه تغییر رنگ ادرار و وجود خون در ادرار می شود. این خون ممکن است کاملاً خون شفاف یا دفع لخته های متعدد خون باشد که فرد را شدیداً نگران می کند.

علت وجود لخته خون در ادرار

علت خون در ادرار چه می باشد؟

موارد زیر باعث خونریزی ادراری و علت خون در ادرار زن و مرد می باشد :

1- عفونت ادراری

هر گونه التهاب و تورم چه با منشأ ویروسی و چه با منشأ باکتری می تواند باعث خونیریزی در ادرار شود و نکته مهم این است که وقتی خونریزی ادراری به علت التهاب و تورم مجرا و مثانه و کلیه باشد علائم دیگر از قبیل سوزش شدید ادرار، درد، تکرر ادرار و گهگاهی تب نیز به همراه دفع خون دیده می شود.

وقتی فرد آزمایش ادرار می دهد علاوه بر سلول های خونی سلولهای التهابی و باکتری نیز در ادرار وجود دارد این بیماری با مصرف آنتی بیوتیک و مصرف مایعات فراوان سریعاً بهبودی پیدا می کند. از نمونه عفونت ویروسی که باعث التهاب شدید و خونریزی شدید از مثانه می شود می توان به آدنوویروس اشاره کرد که فرد ناگهانی دچار خونریزی شدید از مثانه می شود و علیرغم خونریزی شدید بیماری خودبخود کنترل می گردد.

2- وجود خون به علت تومور یا سرطان

یکی از شایعترین علت خونریزی ادراری، سرطان های دستگاه ادراری مخصوصاً سرطان مثانه است ولی در سرطان لوله حالب و کلیه ها نیز خون در ادرار دیده می شود. شایعترین منشأ خون در ادرار در زمینه سرطان مثانه می باشد. کسانی که سیگار، قلیان و انواع دودها را استفاده می کنند، چندین برابر سرطان مثانه در اینها بالاست.

هر فرد سیگاری و آشنا با دخانیات که با خونریزی ادراری مراجعه می کند، باید حتماً از نظر سرطان مثانه بررسی شود. سابقه شیمی درمانی مخصوصاً با سیکلوفسفامید و رادیوتراپی لگن نیز از عوامل مستعد کننده سرطان مثانه و خونریزی می باشند. وجود سوند مثانه دراز مدت و عفونت های مزمن تحریک کننده و سنگ مثانه درمان نشده می توانند از علل ایجاد کننده سرطان مثانه و خونریزی باشند.

یکی از سرطان هایی که با مصرف سیگار شیوع آن چندین برابر می شود و سیگار به منزله کبریت روی بنزین در جهت شعله ور کردن آن عمل می کند، سرطان مثانه است. برای آشنایی بیشتر با این موضوع برروی لینک زیر کلیک کنید.

کلیک کنید

3- وجود خون به علت سنگ کلیه، حالب و مثانه

یکی از علل شایع خونریزی ادراری وجود سنگ در سیستم ادراری اعم از سنگ کلیه، مثانه و حالب می باشد. حرکت سنگ و تحریک موضعی آن باعث التهاب مخاط مثانه و مجرا و کلیه شده و باعث ایجاد خونریزی در ادرار می شود که با درمان سنگ خونریزی نیز از بین خواهد رفت.

 

4- خونریزی به علت الهتاب مزمن

از قبیل ورم مزمن مجرای پروستات و ورم مزمن مثانه و یا ابتلا به بیماری های گرانولوماتوز از قبیل سل و سیستوزومیازیش می توانند باعث خونریزی ادرار شوند.

5- اختلالات خونریزی

ناهنجاری های انعقاد خون که معمولا وراثتی هستند (مانند هموفیلی) می توانند سبب پدیدار شدن خون در ادرار شوند و معمولا بدون درد می باشند. تنها تعداد کمی از بیماران به پدیدار شدن خون در ادرار در اثر اختلالات انعقادی مبتلا می شوند اما از آنجایی که ممکن است این خونریزی در جایی دیگری رخ داده و معمولا با درمان قابل پیشگیری می باشد، شناسایی این بیماران اهمیت دارد. بیمارانی که دارو های رقیق کننده خون مانند وارفارین مصرف می کنند نیز می توانند به هماچوری مبتلا شوند. این نشانه ای جهت بازبینی فوری میزان دوز داروی مصرفی می باشد.

6- بیماری کم خونی داسی شکل

این بیماری ارثی بوده و در بریتانیا عمدتا در جمعیت های آفریقایی و آفریقاییان کارائیبی وجود دارد. این بیماری سبب حملات درد و کم خونی شده و معمولا در دوران کودکی شروع می شوند. به همین دلیل، اغلب قبل از رخداد عوارض کلیوی این بیماری تشخیص داده می شود. از آنجایی که خون در ادرار ناشی از کم خونی داسی شکل عوامل مختلفی دارد، این عارضه باید بررسی شود. به دلیل اینکه تصویر برداری با ماده حاجب می تواند در این بیماران سبب به وجود آمدن یک وضعیت بحرانی شود، بهتر است این کار صورت نگیرد.

7- وجود انسداد در مسیر اداری

به علت بزرگی پروستات و تنگی مجرا که باعث زور زدن هنگام تخلیه ادرار می شوند از علل خون در ادرار هستند.

8- ناهنجاریهای مادرزادی

از قبیل تنگی محل اتصال حالب به لگنچه یا UPJO، دیورتیکول های مثانه و مجرا از علل خونریزی در مثانه هستند.

دلایل وجود خون در ادرار

9- مصرف بیش از حد داروهای رقیق کننده خون

رقیق شدن بیش از حد خون باعث خونریزی در همه جای بدن از جمله خونریزی ادراری می شوند از این داروها می توان به آسپرین، پلاویکس، وارفارین، دپیریدامول اشاره کرد که با تنظیم دوز دارو خونریزی قطع خواد شد.

10- خونریزی از ادرار با علت ناشناخته

در مواقع بسیاری بیمارانی را می بینیم که علیرغم خون در ادرار در بررسی های انجام شده هیچکدام از عوامل ذکر شده را پیدا نمی کنیم. به این نوع خونریزی اسانسیل یا خونریزی بدون علت خاص ذکر می شود که به بیمار توصیه می کنیم که نگران خونریزی نباشد و با مصرف مایعات زیاد و دوری از انجام فعالیت های سنگین ورزشی به زندگی سالم خود ادامه دهد.

علت خون در ادرار زنان نشانه چیست؟

گاهی اوقات افراد، خون ناشی از دوران قاعدگی یا تحرکات روده ای را با این بیماری اشتباه می گیرند، بنابراین باید مطمئن شد که این خون از ادرار می آید. در صورتی که خون در ادرار با دیگر علائمی مانند درد شدید پهلو یا کمر، تب یا ناتوانی در ادرار همراه باشد آن وضعیت جدی است.

در این موارد، فرد باید فورا به بخش فوریت های پزشکی مراجعه نماید. بسته به علت وجود خون در ادرار پزشک ممکن است جهت درمان عفونت یا توقف خونریزی برای بیمار داروی آنتی بیوتیک تجویز کند. همچنین، ممکن است پزشک هیچ دارویی تجویز نکند. در حالی که ممکن است زنان به دیدن خون ماهانه عادت داشته باشند اما این موضوع می تواند نشان دهنده یک مشکل باشد.

اگر خون در ادرار ما مشاهده شد، چه کار کنیم؟

اصلاً نگران نباشید با مراجعه به دکتر پس از شرح حال و معاینه توسط دکتر آزمایش های زیر جهت تشخیص توسط دکترتان درخواست خواهد شد:

 •  آزمایش ساده ادرار و کشت ادرار
 •  آزمایش سیتولوژی ادرار در سه نوبت جهت بررسی علت خوش خیم و یا سرطانی خون در ادرار
 •  سونوگرافی از کلیه ها و مثانه کاملاً پر و خالی
 •  اگر بررسی های فوق به نتیجه نرساند، انجام عکس رنگی با تزریق ماده حاجب از قبیل IVP و سی تی اسکن درخواست خواهد شد.
 •  با توجه به شایعترین محل خونریزی که از مثانه است سیستوسکوپی بررسی تشخیصی مهم دیگر می باشد.

درمان خون در ادرار

با تشخیص و درمان علت های زمینه ای ذکر شده خونریزی از ادرار حذف می شود.

و اما توصیه های اینجانب

 • وجود خون در ادرار را همیشه جدی گرفته و سریعاً به دکتر مراجعه نمایید چه میکروسکوپی باشد و چه خون قابل مشاهده
 • هیچ ارتباطی بین شدت خونریزی و شدت خطرناکی علت آن وجود ندارد به عنوان مثال یک تومور ممکن است باعث خونریزی میکروسکوپی شود در حالیکه عفونت ادراری ساده باعث دفع زیاد خون گردد پس وجود خون در ادرار مهم است نه شدت و اندازه آن
 • جهت جلوگیری از خونریزی ادراری و سرطان مثانه وکلیه از مصرف انواع دخانیات سیگار، قلیان و … شدیداً اجتناب نمایید.
 • با مراجعه به دکتر هر چه سریعتر جهت درمان قطعی علت های خونریزی دهنده ادراری اقدام نمایید.
 • در طول روز نمک کم و آب فراوان میل کنید.
 • ادرارتان را به رنگ رقیق و شبیه به آب نگاه دارید.

در صورت مشاهده خون در ادرار جهت نوبت دهی با شماره  22642744 تماس بگیرید.

 دکتر حسین کرمی متخصص کلیه و درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مائده سه شنبه ۲۳ دی ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 38 مشاهده پرسش
  با سلام
  امروز ترشح قهوه ای داشتم رفتم بیرون برگشتم یهو درد و سنگینی در پهلو احساس کردم کمی اروم شدم جسارتا سکس کردم و بعد از اون بعد از ادرارم متوجه خون و درد در ناحیه چپ پهلو و کمی زیر شکمم شدم دوروز قبل شدیدا تشنه بودم اما دسترسی به اب نداشتم و حتی هنوز هم در دهانم احساس خشکی دارم لطفا راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۳ دی ۹۹( 1 ماه پیش)
   سونوگرافی انجام شود
 • تصویر کاربر احمد شنبه ۱۳ دی ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  با سلام من 31سالم هست حدود 1سالی هستش که بعد از ادرار چند قطره خون پر رنگ مشاهده میکنم،چند بار به پزشک رفتم و سونگرافی گرفتم.دکتر میگه جای نگرانی نیس یه عفونت پروستات داری که رفع میشه. ومن هنوز خوب نشدم..البته سوزش شدید هنگام ادرار هم دارم..لطفا راهنمایی کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۳ دی ۹۹( 1 ماه پیش)
   اگر در ادرارتون خون دیدین باید سیستوسکوپی انجام شود
 • تصویر کاربر زهرا پنجشنبه ۴ دی ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  باسلام خدمت اقای دکتر
  من ۴۲ سالمه واز سن ۸سالگی مشکل سنگ کلیه دارم
  درسن حدود ۸ و۱۲ سالگی جفت کلیه هام و عمل کردم
  یکی از کلیه هام خوبه مشکلی ندارم
  اماکلیه چپم هنوز که هنوزه مشکل دارم چندبار سنگ شکن به روشهای مختلف انجام دادم
  اخرین کار که انجام دادم برج ۱۱ سال ۹۹ با شکاف پهلو و دراوردن سنگ
  اما متاسفانه هنوز که هنوزه.. گاهی قبل از عادت ماهانه یا مواقعی که عصب میشم درد پهلو میشم
  الان چندروزه درد دارم بطوری که احساس میکنم یه چیزی در پهلو چپ در حال حرکته و خراش ایجاد میکنه
  با شیاف دیکلوفناک درد اروم میشه دوباره درد شروع میشه
  امروزم متوجه شدم ادرار حالت خون آبه هست ودرد در پهلو چپ و سوزش مثانه و زیر دل شدید شده
  از اقای دکتر خواهش میکنم من و راهنمایی کنید
  من از این درد همیشگی خسته شدم باید چکار کنم که دیگه درد کلیه نداشته باشم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۴ دی ۹۹( 2 ماه پیش)
   سی تی اسکن انجام شود تا از جهت سنگ مجددا بررسی شوید. در ضمن بر اساس جنس سنگ باید دارو مصرف کنید و رژیم غذاییتون تعیین شه
 • تصویر کاربر زهرا دوشنبه ۲۴ آذر ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 39 مشاهده پرسش
  سلام. من ۳۳ سالمه و یک شب به صورت یکدفعه مشکل در ادرار کردن پیدا کردم و دفع لخته خون داشتم. هفت روز آنتی بیوتیک مصرف کردم و الان خوب شدم. درد و سوزش ادرار هم نداشتم. به نظر شما مشکل از چیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۴ آذر ۹۹( 2 ماه پیش)
   حتما سونوگرافی از کلیه ها و مثانه ، با مثانه ی پر انجام شود
 • تصویر کاربر قاسمی شنبه ۱۵ آذر ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 41 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر بنده قاسمی(قاری قرآن واز شاگرددن حاج حسن محمدپور) از اردبیل هستم، نامزد بنده که دوشیزه می باشد چندماه پیش آزمایش ادرار که از بهداشت تجویز شده بود دادن جواب آزمایش وجود خون میکروسکوپی و گلبول قرمز ۸ و گلبول سفید ۳ و سلولهای اپتلیالی۶ و مقدار کمی کریستال اسیداوریو و پی اچ ادرار ۵ بود، آیا به صورت قطعی عفونت ادراری است؟ و بعد از یک ماه بازهم آزمایش خون در ادرار را نشان داد،ولی دکتر معالج نظر احتمالی به دفع سنگ کلیه یا استرس و اضطراب دادن،در وضع فعلی هم‌وجود خون در ادرار با چشم هم دیده میشود نظر شما چیست؟
  1. تصویر کاربر قاسمی چهارشنبه ۱۲ آذر ۹۹( 2 ماه پیش)
   آقای دکترهمچنین خانومم تکرر ادرار و سوزش و درد دارن و ۲۲ ساله هستن.
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۵ آذر ۹۹( 2 ماه پیش)
   سونوگرافی از کلیه ها و مثانه با مثانه ی پر انجام شود
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۲۲ آبان ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 72 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام.پدر بنده اخیرا به سرطان مثانه دچار شده اند.جواب آزمایشها خدمت شما ارسال می شود.لطفا نظرتون را در مورد شدت بیماری و چگونگی فرایند درمان بفرمایید.ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۲ آبان ۹۹( 3 ماه پیش)
   باید توده ی مثانه ایشان برداشته شود با تلفن ۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴ تماس بگیرید جهت نوبت
 • تصویر کاربر احمدیوسفی شنبه ۲۶ مهر ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 50 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر چند روزیه روی آلتم چن تا دانه زده ك بعضی وقتا بدجور خارش میگیره و ی چن جا دگ از بدنمم از ای دانه ها زده ولی خب خارش آنچنانی نداره نمیدونم شاید حساسیت باشه یا هرچیزی ولی دگ کلافه ام کرده لدفن دارو یا پمادی یا چیزی پیشنهاد بدین یا راهنمایی ایم کنین
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۶ مهر ۹۹( 4 ماه پیش)
   سلام عکسش را بفرستید ببینم
  2. تصویر کاربر احمدیوسفی جمعه ۲۵ مهر ۹۹( 4 ماه پیش)
   .
  3. تصویر کاربر احمدیوسفی جمعه ۲۵ مهر ۹۹( 4 ماه پیش)
   ...
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۶ مهر ۹۹( 4 ماه پیش)
   پماد کالامین و هیدروکورتیزون هر ۸ ساعت. قرص ستریزین هر ۱۲ ساعت
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر امير شنبه ۲۶ مهر ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 48 مشاهده پرسش
  با سلام بنده ٣٩سال سن دارم انروز مقداري خون از من دفع شده و همينطور داخل ادارم لخته خون ديدم اما ديگه بعد از اون نديدم مثانه درد دارم و حالت ادرار ممنون ميشم راهنمايي بفرماييد
  1. تصویر کاربر امير جمعه ۲۵ مهر ۹۹( 4 ماه پیش)
   سلام وقت بخير عذرخواهي ميكنم من هنوز پاسخي از سمت جناب دكتر دريافت نكردم ممنون ميشم رلهنمايي بفرماييد.
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۶ مهر ۹۹( 4 ماه پیش)
   اگر خون و لخته خون در ادرار دیدین باید سیستوسکوپی شوید . همچنین سی تی اسکن با تزریق مراجعه حضوری داشته باشید ۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر بهار شنبه ۵ مهر ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 51 مشاهده پرسش
  سلام .دختری 34 ساله هستم هفته گذشته در ادرارم خون مشاهده کردم به دکتر مراجعه کردم سونوگرافی نوشت در سونو من یک سنگ مثانه حدود 2 میلی متر در uvj بود و دبری های اکوژن شناور در مثانه رویت شد دکتر کپسول سفالکسین و قرص فنازومکس تجویز کردن یک هفته استفاده کردم هیچ تاثیری نداشت دوباره به دکتر مراجعه کردم سونوگرافی دوباره نوشتند سونوگرافی کردم سنگ مثانه دفع شده بود و دهانه uvj چپ ملتهب رویت شد که می تواند مطرح کننده recent passage stone باشد جواب سونو بنده بود والبته دکتر سونوگرافی گفتند شن ریزه در مثانه مشاهده می شود،دکتر برای من پودر کفالکس تجویز کردند و گفتند آب زیاد بخورم الان دو روزه دارم استفاده میکنم اما هیچ تاثیری نداشته و همچنان ادرار من خونی است،به نظر شما علت این ادرار خونی چیست؟ت
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۵ مهر ۹۹( 5 ماه پیش)
   سنگتون کوچیکه و خودش دفع میشه جای نگرانی نیست. از کپسول تامسولوسین شبی یک عدد استفاده کنید و مایعات خیلی فراوان
 • تصویر کاربر خدایی پنجشنبه ۲۷ شهریور ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 48 مشاهده پرسش
  سلام. آقایی با ۵۰ سال سن در ازمایش خونم مقداری خون مشاهده شده است. (positive +1). و WBC: 4-5 و RBC: 3-4. باکتری هم منفی بوده. در کلیه هام میکرولتیاز اندک به قطر ۲ تا ۳ میلیمتر وجود دارد. تکرر ادرار و مختصری درد پهلو هم بیشتر موقع سرد شدن پهلوهام دارم. میخواستم بدونم چه دارویی مصرف کنم. بررسی بیشتر لازم است یا ازمایش تکرار شود. دلیل وجود خون چیست. تصویر ازمایش هم ارسال میکنم. در سونو هم همه چی نرمال بوده فقط شن ریزه داشتم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۶ شهریور ۹۹( 5 ماه پیش)
   ایا سیگار یا تریاک یا قلیان استفاده میکین یا میکردین؟
  2. تصویر کاربر خدایی چهارشنبه ۲۶ شهریور ۹۹( 5 ماه پیش)
   خیر آقای دکتر. آیا قرص پروترال ۰/۴ و تولرین ۱ را استفداه کنم برای سنگریزه یا تکرر ادرار.
  3. تصویر کاربر خدایی چهارشنبه ۲۶ شهریور ۹۹( 5 ماه پیش)
   خیر. ایا قرص پروترال ۰/۴ و تولرین ۱ را برای دفع سنگریزه و تکرر ادرار استفاده کنم.
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۷ شهریور ۹۹( 5 ماه پیش)
   بله ، مصرف مایعاتتون بیشتر باشه ، اگر سیگار میکشین باید سیستوسکوپی هم شود با توجه به خون در ادرار
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر