دلیل خون در ادرار چیست؟

یکی از مواردی که همیشه باعث استرس و اضطراب و نگرانی بیمار می شود مشاهده خون در ادرار می باشد. دکتر کرمی درباره علت وجود خون در ادرار و نحوه درمان آن توضیح می دهد.

از نظر علائم بالینی وجود خون در ادرار به دو صورت می تواند تشخیص داده شود.

1- خونریزی میکروسکوپی

به عنوان مثال فردی برای چکاب خود به دکتر مراجعه و درخواست آزمایش کامل خون و ادرار می کند و در بررسی آزمایش ادرار وجود خون در ادرار تشخیص داده می شود.

2- به صورت ماکروسکوپی

همان مشاهده خون در ادرار با چشم است. در این موقع بیمار در هنگام تخلیه مثانه خود متوجه تغییر رنگ ادرار و وجود خون در ادرار می شود. این خون ممکن است کاملاً خون شفاف یا دفع لخته های متعدد خون باشد که فرد را شدیداً نگران می کند.

علت وجود لخته خون در ادرار

علت خون در ادرار چه می باشد؟

موارد زیر باعث خونریزی ادراری و علت خون در ادرار زن و مرد می باشد :

1- عفونت ادراری

هر گونه التهاب و تورم چه با منشأ ویروسی و چه با منشأ باکتری می تواند باعث خونیریزی در ادرار شود و نکته مهم این است که وقتی خونریزی ادراری به علت التهاب و تورم مجرا و مثانه و کلیه باشد علائم دیگر از قبیل سوزش شدید ادرار، درد، تکرر ادرار و گهگاهی تب نیز به همراه دفع خون دیده می شود.

وقتی فرد آزمایش ادرار می دهد علاوه بر سلول های خونی سلولهای التهابی و باکتری نیز در ادرار وجود دارد این بیماری با مصرف آنتی بیوتیک و مصرف مایعات فراوان سریعاً بهبودی پیدا می کند. از نمونه عفونت ویروسی که باعث التهاب شدید و خونریزی شدید از مثانه می شود می توان به آدنوویروس اشاره کرد که فرد ناگهانی دچار خونریزی شدید از مثانه می شود و علیرغم خونریزی شدید بیماری خودبخود کنترل می گردد.

2- وجود خون به علت تومور یا سرطان

یکی از شایعترین علت خونریزی ادراری، سرطان های دستگاه ادراری مخصوصاً سرطان مثانه است ولی در سرطان لوله حالب و کلیه ها نیز خون در ادرار دیده می شود. شایعترین منشأ خون در ادرار در زمینه سرطان مثانه می باشد. کسانی که سیگار، قلیان و انواع دودها را استفاده می کنند، چندین برابر سرطان مثانه در اینها بالاست.

هر فرد سیگاری و آشنا با دخانیات که با خونریزی ادراری مراجعه می کند، باید حتماً از نظر سرطان مثانه بررسی شود. سابقه شیمی درمانی مخصوصاً با سیکلوفسفامید و رادیوتراپی لگن نیز از عوامل مستعد کننده سرطان مثانه و خونریزی می باشند. وجود سوند مثانه دراز مدت و عفونت های مزمن تحریک کننده و سنگ مثانه درمان نشده می توانند از علل ایجاد کننده سرطان مثانه و خونریزی باشند.

یکی از سرطان هایی که با مصرف سیگار شیوع آن چندین برابر می شود و سیگار به منزله کبریت روی بنزین در جهت شعله ور کردن آن عمل می کند، سرطان مثانه است. برای آشنایی بیشتر با این موضوع برروی لینک زیر کلیک کنید.

کلیک کنید

3- وجود خون به علت سنگ کلیه، حالب و مثانه

یکی از علل شایع خونریزی ادراری وجود سنگ در سیستم ادراری اعم از سنگ کلیه، مثانه و حالب می باشد. حرکت سنگ و تحریک موضعی آن باعث التهاب مخاط مثانه و مجرا و کلیه شده و باعث ایجاد خونریزی در ادرار می شود که با درمان سنگ خونریزی نیز از بین خواهد رفت.

 

4- خونریزی به علت الهتاب مزمن

از قبیل ورم مزمن مجرای پروستات و ورم مزمن مثانه و یا ابتلا به بیماری های گرانولوماتوز از قبیل سل و سیستوزومیازیش می توانند باعث خونریزی ادرار شوند.

5- اختلالات خونریزی

ناهنجاری های انعقاد خون که معمولا وراثتی هستند (مانند هموفیلی) می توانند سبب پدیدار شدن خون در ادرار شوند و معمولا بدون درد می باشند. تنها تعداد کمی از بیماران به پدیدار شدن خون در ادرار در اثر اختلالات انعقادی مبتلا می شوند اما از آنجایی که ممکن است این خونریزی در جایی دیگری رخ داده و معمولا با درمان قابل پیشگیری می باشد، شناسایی این بیماران اهمیت دارد. بیمارانی که دارو های رقیق کننده خون مانند وارفارین مصرف می کنند نیز می توانند به هماچوری مبتلا شوند. این نشانه ای جهت بازبینی فوری میزان دوز داروی مصرفی می باشد.

6- بیماری کم خونی داسی شکل

این بیماری ارثی بوده و در بریتانیا عمدتا در جمعیت های آفریقایی و آفریقاییان کارائیبی وجود دارد. این بیماری سبب حملات درد و کم خونی شده و معمولا در دوران کودکی شروع می شوند. به همین دلیل، اغلب قبل از رخداد عوارض کلیوی این بیماری تشخیص داده می شود. از آنجایی که خون در ادرار ناشی از کم خونی داسی شکل عوامل مختلفی دارد، این عارضه باید بررسی شود. به دلیل اینکه تصویر برداری با ماده حاجب می تواند در این بیماران سبب به وجود آمدن یک وضعیت بحرانی شود، بهتر است این کار صورت نگیرد.

7- وجود انسداد در مسیر اداری

به علت بزرگی پروستات و تنگی مجرا که باعث زور زدن هنگام تخلیه ادرار می شوند از علل خون در ادرار هستند.

8- ناهنجاریهای مادرزادی

از قبیل تنگی محل اتصال حالب به لگنچه یا UPJO، دیورتیکول های مثانه و مجرا از علل خونریزی در مثانه هستند.

دلایل وجود خون در ادرار

9- مصرف بیش از حد داروهای رقیق کننده خون

رقیق شدن بیش از حد خون باعث خونریزی در همه جای بدن از جمله خونریزی ادراری می شوند از این داروها می توان به آسپرین، پلاویکس، وارفارین، دپیریدامول اشاره کرد که با تنظیم دوز دارو خونریزی قطع خواد شد.

10- خونریزی از ادرار با علت ناشناخته

در مواقع بسیاری بیمارانی را می بینیم که علیرغم خون در ادرار در بررسی های انجام شده هیچکدام از عوامل ذکر شده را پیدا نمی کنیم. به این نوع خونریزی اسانسیل یا خونریزی بدون علت خاص ذکر می شود که به بیمار توصیه می کنیم که نگران خونریزی نباشد و با مصرف مایعات زیاد و دوری از انجام فعالیت های سنگین ورزشی به زندگی سالم خود ادامه دهد.

علت خون در ادرار زنان نشانه چیست؟

گاهی اوقات افراد، خون ناشی از دوران قاعدگی یا تحرکات روده ای را با این بیماری اشتباه می گیرند، بنابراین باید مطمئن شد که این خون از ادرار می آید. در صورتی که خون در ادرار با دیگر علائمی مانند درد شدید پهلو یا کمر، تب یا ناتوانی در ادرار همراه باشد آن وضعیت جدی است.

در این موارد، فرد باید فورا به بخش فوریت های پزشکی مراجعه نماید. بسته به علت وجود خون در ادرار پزشک ممکن است جهت درمان عفونت یا توقف خونریزی برای بیمار داروی آنتی بیوتیک تجویز کند. همچنین، ممکن است پزشک هیچ دارویی تجویز نکند. در حالی که ممکن است زنان به دیدن خون ماهانه عادت داشته باشند اما این موضوع می تواند نشان دهنده یک مشکل باشد.

اگر خون در ادرار ما مشاهده شد، چه کار کنیم؟

اصلاً نگران نباشید با مراجعه به دکتر پس از شرح حال و معاینه توسط دکتر آزمایش های زیر جهت تشخیص توسط دکترتان درخواست خواهد شد:

 •  آزمایش ساده ادرار و کشت ادرار
 •  آزمایش سیتولوژی ادرار در سه نوبت جهت بررسی علت خوش خیم و یا سرطانی خون در ادرار
 •  سونوگرافی از کلیه ها و مثانه کاملاً پر و خالی
 •  اگر بررسی های فوق به نتیجه نرساند، انجام عکس رنگی با تزریق ماده حاجب از قبیل IVP و سی تی اسکن درخواست خواهد شد.
 •  با توجه به شایعترین محل خونریزی که از مثانه است سیستوسکوپی بررسی تشخیصی مهم دیگر می باشد.

درمان خون در ادرار

با تشخیص و درمان علت های زمینه ای ذکر شده خونریزی از ادرار حذف می شود.

و اما توصیه های اینجانب

 • وجود خون در ادرار را همیشه جدی گرفته و سریعاً به دکتر مراجعه نمایید چه میکروسکوپی باشد و چه خون قابل مشاهده
 • هیچ ارتباطی بین شدت خونریزی و شدت خطرناکی علت آن وجود ندارد به عنوان مثال یک تومور ممکن است باعث خونریزی میکروسکوپی شود در حالیکه عفونت ادراری ساده باعث دفع زیاد خون گردد پس وجود خون در ادرار مهم است نه شدت و اندازه آن
 • جهت جلوگیری از خونریزی ادراری و سرطان مثانه وکلیه از مصرف انواع دخانیات سیگار، قلیان و … شدیداً اجتناب نمایید.
 • با مراجعه به دکتر هر چه سریعتر جهت درمان قطعی علت های خونریزی دهنده ادراری اقدام نمایید.
 • در طول روز نمک کم و آب فراوان میل کنید.
 • ادرارتان را به رنگ رقیق و شبیه به آب نگاه دارید.

در صورت مشاهده خون در ادرار جهت نوبت دهی با شماره  22642744 تماس بگیرید.

 دکتر حسین کرمی متخصص کلیه و درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سمیرا یکشنبه ۲۹ فروردین ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من ۲۷ساله هستم دو روز قبل خون ریزی از مقعدی داشتم که خودش خوب شد ،
  ولی الان دو شب هست که خون در ادرارم هست همراه با درد شکم و پهلو
  لطفا راهنمایی کنید ممنون.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۹ فروردین ۰( 2 هفته پیش)
   سونوگرافی و ازمایش ادرار انجام شود
 • تصویر کاربر اصغر چهارشنبه ۲۵ فروردین ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  با عرض سلام پارسال پدرم را شما عمل پروستات انجام دادید اوایل هنگام ادار مقداری کمی خون میآمد مدتی بعد قطع شد دوباره حالا بعد از حدودا یکسال دوباره هنگام ادرار کمی خون میآید سپس قطع میشود
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۵ فروردین ۰( 2 هفته پیش)
   اگر در ادرار خون دارد مراجعه کنید بررسی کنم
 • تصویر کاربر سمیه دوشنبه ۱۶ فروردین ۰( 4 هفته پیش) تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  از دوم عید امسال دچاردرد درکلیه شدم رفتم سونو و کشت ادرار کیست در دوکلیه ۱۷میلی وسنگریزه ۴ میلی واینکه در ادرار BIood+++وprotein+++ نشان داد کشت ۲۴ ساعت هم پروتیین ۳۰۰نشون داد سوال من اینه که من دفع پروتیین از کلیع دارم یانه ؟چون یک دکتر گفتن چون خون هم دز ادرارت بود راهمین پروتین دفع کردی دفع پروتین نداری ولی اونیکی دکتر گفت داری حالا بااین مشخصات من از کجا بدونم دفع پروتئین دارم یانه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۶ فروردین ۰( 4 هفته پیش)
   عکس ازمایشتون رو برام بفرستین ببینم
  2. تصویر کاربر سمیه دوشنبه ۱۶ فروردین ۰( 4 هفته پیش)
   عکسارو فرستادم
  3. تصویر کاربر سمیه دوشنبه ۱۶ فروردین ۰( 4 هفته پیش)
   تصاویر رو فرستادم براتون
  4. تصویر کاربر سمیه دوشنبه ۱۶ فروردین ۰( 4 هفته پیش)
   عکس زیر
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۶ فروردین ۰( 4 هفته پیش)
   دفع پروتیین دارید ، این قضیه رو حتما باید با دکتر داخلی کلیه (نفرولوژی) مطرح کنید. در مورد خون تو ادرارتون احتمالا به دلیل سنگ هست. برای بررسی دقیق تر سنگ انجام سی تی اسکن پیشنهاد میشه
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۲۲ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  با سلام من مدت یک ماه است که خون در ادرار میبینم سابقه جراحی پیلو پلاستی و هیدرو نفروز کلیه چپ دارم هفته پیش سو نو گرافی و اسکن رنگی انجام دادم چون سنگ در کلیه چپ و راست به قطر ۱۳ میل تشخیص داده شد ولی دکتر گفت علت خون ادرار سنگ نیست و مشکل شما در مثانه است سیستو سکپی تجویز کردند و آزمایش سیتو پلاستی ولی بعد از عید وقت دادن بنده نگران هستم ایا ضرورت دارد این کار زودتر انجام شود ایا شما وقت دارید قبل از عید این عمل را انجام دهید من نگران تومور بد خیم مثانه هستم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۲ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)
   عجله نیست بعد عید این کار انجام شود
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۲ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)
   ممکن هم هست علت خون سنگ باشه ولی بهتره سیستوسکوپی شوید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر مائده سه شنبه ۲۳ دی ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 57 مشاهده پرسش
  با سلام
  امروز ترشح قهوه ای داشتم رفتم بیرون برگشتم یهو درد و سنگینی در پهلو احساس کردم کمی اروم شدم جسارتا سکس کردم و بعد از اون بعد از ادرارم متوجه خون و درد در ناحیه چپ پهلو و کمی زیر شکمم شدم دوروز قبل شدیدا تشنه بودم اما دسترسی به اب نداشتم و حتی هنوز هم در دهانم احساس خشکی دارم لطفا راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۳ دی ۹۹( 3 ماه پیش)
   سونوگرافی انجام شود
 • تصویر کاربر احمد شنبه ۱۳ دی ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 43 مشاهده پرسش
  با سلام من 31سالم هست حدود 1سالی هستش که بعد از ادرار چند قطره خون پر رنگ مشاهده میکنم،چند بار به پزشک رفتم و سونگرافی گرفتم.دکتر میگه جای نگرانی نیس یه عفونت پروستات داری که رفع میشه. ومن هنوز خوب نشدم..البته سوزش شدید هنگام ادرار هم دارم..لطفا راهنمایی کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۳ دی ۹۹( 4 ماه پیش)
   اگر در ادرارتون خون دیدین باید سیستوسکوپی انجام شود
 • تصویر کاربر زهرا پنجشنبه ۴ دی ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 44 مشاهده پرسش
  باسلام خدمت اقای دکتر
  من ۴۲ سالمه واز سن ۸سالگی مشکل سنگ کلیه دارم
  درسن حدود ۸ و۱۲ سالگی جفت کلیه هام و عمل کردم
  یکی از کلیه هام خوبه مشکلی ندارم
  اماکلیه چپم هنوز که هنوزه مشکل دارم چندبار سنگ شکن به روشهای مختلف انجام دادم
  اخرین کار که انجام دادم برج ۱۱ سال ۹۹ با شکاف پهلو و دراوردن سنگ
  اما متاسفانه هنوز که هنوزه.. گاهی قبل از عادت ماهانه یا مواقعی که عصب میشم درد پهلو میشم
  الان چندروزه درد دارم بطوری که احساس میکنم یه چیزی در پهلو چپ در حال حرکته و خراش ایجاد میکنه
  با شیاف دیکلوفناک درد اروم میشه دوباره درد شروع میشه
  امروزم متوجه شدم ادرار حالت خون آبه هست ودرد در پهلو چپ و سوزش مثانه و زیر دل شدید شده
  از اقای دکتر خواهش میکنم من و راهنمایی کنید
  من از این درد همیشگی خسته شدم باید چکار کنم که دیگه درد کلیه نداشته باشم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۴ دی ۹۹( 4 ماه پیش)
   سی تی اسکن انجام شود تا از جهت سنگ مجددا بررسی شوید. در ضمن بر اساس جنس سنگ باید دارو مصرف کنید و رژیم غذاییتون تعیین شه
 • تصویر کاربر زهرا دوشنبه ۲۴ آذر ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 53 مشاهده پرسش
  سلام. من ۳۳ سالمه و یک شب به صورت یکدفعه مشکل در ادرار کردن پیدا کردم و دفع لخته خون داشتم. هفت روز آنتی بیوتیک مصرف کردم و الان خوب شدم. درد و سوزش ادرار هم نداشتم. به نظر شما مشکل از چیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۴ آذر ۹۹( 4 ماه پیش)
   حتما سونوگرافی از کلیه ها و مثانه ، با مثانه ی پر انجام شود
 • تصویر کاربر قاسمی شنبه ۱۵ آذر ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 58 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر بنده قاسمی(قاری قرآن واز شاگرددن حاج حسن محمدپور) از اردبیل هستم، نامزد بنده که دوشیزه می باشد چندماه پیش آزمایش ادرار که از بهداشت تجویز شده بود دادن جواب آزمایش وجود خون میکروسکوپی و گلبول قرمز ۸ و گلبول سفید ۳ و سلولهای اپتلیالی۶ و مقدار کمی کریستال اسیداوریو و پی اچ ادرار ۵ بود، آیا به صورت قطعی عفونت ادراری است؟ و بعد از یک ماه بازهم آزمایش خون در ادرار را نشان داد،ولی دکتر معالج نظر احتمالی به دفع سنگ کلیه یا استرس و اضطراب دادن،در وضع فعلی هم‌وجود خون در ادرار با چشم هم دیده میشود نظر شما چیست؟
  1. تصویر کاربر قاسمی چهارشنبه ۱۲ آذر ۹۹( 5 ماه پیش)
   آقای دکترهمچنین خانومم تکرر ادرار و سوزش و درد دارن و ۲۲ ساله هستن.
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۵ آذر ۹۹( 4 ماه پیش)
   سونوگرافی از کلیه ها و مثانه با مثانه ی پر انجام شود
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۲۲ آبان ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 91 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام.پدر بنده اخیرا به سرطان مثانه دچار شده اند.جواب آزمایشها خدمت شما ارسال می شود.لطفا نظرتون را در مورد شدت بیماری و چگونگی فرایند درمان بفرمایید.ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۲ آبان ۹۹( 5 ماه پیش)
   باید توده ی مثانه ایشان برداشته شود با تلفن ۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴ تماس بگیرید جهت نوبت
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر