علت وجود خون در ادرار چیست؟

یکی از مواردی که همیشه باعث استرس و اضطراب و نگرانی بیمار می شود مشاهده خون در ادرار می باشد. دکتر کرمی درباره علل وجود خون در ادرار و نحوه درمان آن توضیح می دهد.

از نظر علائم بالینی وجود خون در ادرار به دو صورت می تواند تشخیص داده شود.

1- خونریزی میکروسکوپی

به عنوان مثال فردی برای چکاب خود به دکتر مراجعه و درخواست آزمایش کامل خون و ادرار می کند و در بررسی آزمایش ادرار وجود خون در ادرار تشخیص داده می شود.

2- به صورت ماکروسکوپی

همان مشاهده خون در ادرار با چشم است. در این موقع بیمار در هنگام تخلیه مثانه خود متوجه تغییر رنگ ادرار و وجود خون در ادرار می شود. این خون ممکن است کاملاً خون شفاف یا دفع لخته های متعدد خون باشد که فرد را شدیداً نگران می کند.

علت وجود لخته خون در ادرار

چه عواملی باعث خونریزی در ادرار می شود؟

موارد زیر باعث خونریزی ادراری می شوند که به شرح آنها می پردازیم:

1- عفونت ادراری

هر گونه التهاب و تورم چه با منشأ ویروسی و چه با منشأ باکتری می تواند باعث خونیریزی در ادرار شود و نکته مهم این است که وقتی خونریزی ادراری به علت التهاب و تورم مجرا و مثانه و کلیه باشد علائم دیگر از قبیل سوزش شدید ادرار، درد، تکرر ادرار و گهگاهی تب نیز به همراه دفع خون دیده می شود.

وقتی فرد آزمایش ادرار می دهد علاوه بر سلول های خونی سلولهای التهابی و باکتری نیز در ادرار وجود دارد این بیماری با مصرف آنتی بیوتیک و مصرف مایعات فراوان سریعاً بهبودی پیدا می کند. از نمونه عفونت ویروسی که باعث التهاب شدید و خونریزی شدید از مثانه می شود می توان به آدنوویروس اشاره کرد که فرد ناگهانی دچار خونریزی شدید از مثانه می شود و علیرغم خونریزی شدید بیماری خودبخود کنترل می گردد.

2- وجود خون به علت تومور یا سرطان

یکی از شایعترین علت خونریزی ادراری، سرطان های دستگاه ادراری مخصوصاً سرطان مثانه است ولی در سرطان لوله حالب و کلیه ها نیز خون در ادرار دیده می شود. شایعترین منشأ خون در ادرار در زمینه سرطان مثانه می باشد. کسانی که سیگار، قلیان و انواع دودها را استفاده می کنند، چندین برابر سرطان مثانه در اینها بالاست.

هر فرد سیگاری و آشنا با دخانیات که با خونریزی ادراری مراجعه می کند، باید حتماً از نظر سرطان مثانه بررسی شود. سابقه شیمی درمانی مخصوصاً با سیکلوفسفامید و رادیوتراپی لگن نیز از عوامل مستعد کننده سرطان مثانه و خونریزی می باشند. وجود سوند مثانه دراز مدت و عفونت های مزمن تحریک کننده و سنگ مثانه درمان نشده می توانند از علل ایجاد کننده سرطان مثانه و خونریزی باشند.

یکی از سرطان هایی که با مصرف سیگار شیوع آن چندین برابر می شود و سیگار به منزله کبریت روی بنزین در جهت شعله ور کردن آن عمل می کند، سرطان مثانه است. برای آشنایی بیشتر با این موضوع برروی لینک زیر کلیک کنید.

کلیک کنید

3- وجود خون به علت سنگ کلیه، حالب و مثانه

یکی از علل شایع خونریزی ادراری وجود سنگ در سیستم ادراری اعم از سنگ کلیه، مثانه و حالب می باشد. حرکت سنگ و تحریک موضعی آن باعث التهاب مخاط مثانه و مجرا و کلیه شده و باعث ایجاد خونریزی در ادرار می شود که با درمان سنگ خونریزی نیز از بین خواهد رفت.

 

4- خونریزی به علت الهتاب مزمن

از قبیل ورم مزمن مجرای پروستات و ورم مزمن مثانه و یا ابتلا به بیماری های گرانولوماتوز از قبیل سل و سیستوزومیازیش می توانند باعث خونریزی ادرار شوند.

5- اختلالات خونریزی

ناهنجاری های انعقاد خون که معمولا وراثتی هستند (مانند هموفیلی) می توانند سبب پدیدار شدن خون در ادرار شوند و معمولا بدون درد می باشند. تنها تعداد کمی از بیماران به پدیدار شدن خون در ادرار در اثر اختلالات انعقادی مبتلا می شوند اما از آنجایی که ممکن است این خونریزی در جایی دیگری رخ داده و معمولا با درمان قابل پیشگیری می باشد، شناسایی این بیماران اهمیت دارد. بیمارانی که دارو های رقیق کننده خون مانند وارفارین مصرف می کنند نیز می توانند به هماچوری مبتلا شوند. این نشانه ای جهت بازبینی فوری میزان دوز داروی مصرفی می باشد.

6- بیماری کم خونی داسی شکل

این بیماری ارثی بوده و در بریتانیا عمدتا در جمعیت های آفریقایی و آفریقاییان کارائیبی وجود دارد. این بیماری سبب حملات درد و کم خونی شده و معمولا در دوران کودکی شروع می شوند. به همین دلیل، اغلب قبل از رخداد عوارض کلیوی این بیماری تشخیص داده می شود. از آنجایی که خون در ادرار ناشی از کم خونی داسی شکل عوامل مختلفی دارد، این عارضه باید بررسی شود. به دلیل اینکه تصویر برداری با ماده حاجب می تواند در این بیماران سبب به وجود آمدن یک وضعیت بحرانی شود، بهتر است این کار صورت نگیرد.

7- وجود انسداد در مسیر اداری

به علت بزرگی پروستات و تنگی مجرا که باعث زور زدن هنگام تخلیه ادرار می شوند از علل خون در ادرار هستند.

8- ناهنجاریهای مادرزادی

از قبیل تنگی محل اتصال حالب به لگنچه یا UPJO، دیورتیکول های مثانه و مجرا از علل خونریزی در مثانه هستند.

دلایل وجود خون در ادرار

9- مصرف بیش از حد داروهای رقیق کننده خون

رقیق شدن بیش از حد خون باعث خونریزی در همه جای بدن از جمله خونریزی ادراری می شوند از این داروها می توان به آسپرین، پلاویکس، وارفارین، دپیریدامول اشاره کرد که با تنظیم دوز دارو خونریزی قطع خواد شد.

10- خونریزی از ادرار با علت ناشناخته

در مواقع بسیاری بیمارانی را می بینیم که علیرغم خون در ادرار در بررسی های انجام شده هیچکدام از عوامل ذکر شده را پیدا نمی کنیم. به این نوع خونریزی اسانسیل یا خونریزی بدون علت خاص ذکر می شود که به بیمار توصیه می کنیم که نگران خونریزی نباشد و با مصرف مایعات زیاد و دوری از انجام فعالیت های سنگین ورزشی به زندگی سالم خود ادامه دهد.

علت وجود خون در ادرار زنان

گاهی اوقات افراد، خون ناشی از دوران قاعدگی یا تحرکات روده ای را با این بیماری اشتباه می گیرند، بنابراین باید مطمئن شد که این خون از ادرار می آید. در صورتی که خون در ادرار با دیگر علائمی مانند درد شدید پهلو یا کمر، تب یا ناتوانی در ادرار همراه باشد آن وضعیت جدی است.

در این موارد، فرد باید فورا به بخش فوریت های پزشکی مراجعه نماید. بسته به علت وجود خون در ادرار پزشک ممکن است جهت درمان عفونت یا توقف خونریزی برای بیمار داروی آنتی بیوتیک تجویز کند. همچنین، ممکن است پزشک هیچ دارویی تجویز نکند. در حالی که ممکن است زنان به دیدن خون ماهانه عادت داشته باشند اما وجود خون در ادرار می تواند نشان دهنده یک مشکل باشد.

اگر خون در ادرار ما مشاهده شد، چه کار کنیم؟

اصلاً نگران نباشید با مراجعه به دکتر پس از شرح حال و معاینه توسط دکتر آزمایش های زیر جهت تشخیص توسط دکترتان درخواست خواهد شد:

 •  آزمایش ساده ادرار و کشت ادرار
 •  آزمایش سیتولوژی ادرار در سه نوبت جهت بررسی علت خوش خیم و یا سرطانی خون در ادرار
 •  سونوگرافی از کلیه ها و مثانه کاملاً پر و خالی
 •  اگر بررسی های فوق به نتیجه نرساند، انجام عکس رنگی با تزریق ماده حاجب از قبیل IVP و سی تی اسکن درخواست خواهد شد.
 •  با توجه به شایعترین محل خونریزی که از مثانه است سیستوسکوپی بررسی تشخیصی مهم دیگر می باشد.

درمان خونریزی ادراری

با تشخیص و درمان علت های زمینه ای ذکر شده خونریزی از ادرار حذف می شود.

و اما توصیه های اینجانب

 • وجود خون در ادرار را همیشه جدی گرفته و سریعاً به دکتر مراجعه نمایید چه میکروسکوپی باشد و چه خون قابل مشاهده
 • هیچ ارتباطی بین شدت خونریزی و شدت خطرناکی علت آن وجود ندارد به عنوان مثال یک تومور ممکن است باعث خونریزی میکروسکوپی شود در حالیکه عفونت ادراری ساده باعث دفع زیاد خون گردد پس وجود خون در ادرار مهم است نه شدت و اندازه آن
 • جهت جلوگیری از خونریزی ادراری و سرطان مثانه وکلیه از مصرف انواع دخانیات سیگار، قلیان و … شدیداً اجتناب نمایید.
 • با مراجعه به دکتر هر چه سریعتر جهت درمان قطعی علت های خونریزی دهنده ادراری اقدام نمایید.
 • در طول روز نمک کم و آب فراوان میل کنید.
 • ادرارتان را به رنگ رقیق و شبیه به آب نگاه دارید.

در صورت مشاهده خون در ادرار جهت نوبت دهی با شماره  22642744 تماس بگیرید.

 دکتر حسین کرمی متخصص کلیه و درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر یاور جمعه ۶ تیر ۹۹( 5 روز پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خسته نباشید
  بنده سنگ کلیه به اندازه ۳ میلی متر در توکلیه
  دارم چند روز پیش خون در ادرار دیدم آزمایش و سونو گرفتم میگن سنگ جابه جا شده از داخل کلیه خونریزی میکنه الان چیکار کنم خونریزی قطع بشه هنوز خون در ادرار هست
  واینکه سنگ ۳ میلی متر رو لیزر میکنن
  اگه داروی خاصی واسه دفع سنگ هم دارید ممنون میشم
  خدا بهتون سلامتی بده دکتر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۶ تیر ۹۹( 5 روز پیش)
   سلام، تامسولوسین روزی یکی با آب فراوان میل کنید، اگر تا یک هفته دفع نشد مراجعه کنید
 • تصویر کاربر بهار سه شنبه ۲۰ خرداد ۹۹( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت بخیر
  خانم هستم 36 ساله. امروز در ادارم خون دیدم رقیق و همراه با ادرار. چند ماه قبل هم یکبار که خیلی ادرارم رو نگه داشته بودم در انتهای ادرارم خون زیاد اومد ولی تا الان مشکلی نبود. آیا ممکنه این بار بخاطر ماه رمضان و کم آبی بدن باشه؟ هیچ درد سوزش و مشکلی هم اصلا ندارم. ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۰ خرداد ۹۹( 3 هفته پیش)
   سلام، آب بیشتر استفاده کنید، برطرف نشد سونو و آزمایش انجام شود
 • تصویر کاربر مهران سه شنبه ۲۰ خرداد ۹۹( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  خسته نباشيد من يك ماه است كه خارش شديد در كل بدنم دارم با گرفتن جواب ازمايش خون متوجه خون در ادرار شدم ، ميخواستم بدونم اين دو مشكل با هم مرتبط هست؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۰ خرداد ۹۹( 3 هفته پیش)
   سلام، خیر
 • تصویر کاربر حامد پنجشنبه ۲۱ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام صبح که از خواب بیدار شدم چند لکه خون در لباس زیرم مشاهده کردم که بصورت قطره ای مشخصا از مجاری ادرار بوده ولی در هنگام ادرار خونی مشاهده نکردم و ادرارم هم کاملا طبیعی و بدون درد بود
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۱ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش)
   سونو گرافی از مثانه پر وخالی انجام دهید وارمایش ادرار بفرستید ببینم
 • تصویر کاربر وکیلی جمعه ۱۵ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر . من خانم 39 ساله هستم که چند روزی است دچار سوزش شدید ادرار شدم و بعد از ادرار هنگام خشک کردن چندین قطره خون تازه روی دستماه هست معمولا بعد از سوزش شدید این مورد پیش میاد
  خواستم راهنمایی کنید .
  در ضمن من بدنم خودایمنی دارد و کولیت اولسراتیو روده دارم
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۵ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش)
   اب زیاد بخورید خوب میشود
 • تصویر کاربر رضایی جمعه ۱۵ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت دکتر عزیز

  احتراما به عرض می رساند 10روز قبل بنده عمل طول کلیه انجام دادم که دکتر دوتا فنر دبل جی گذاشتند که روز به روز رنگ ادرار و خونریزی کمتر شد ولی امروز ناگهان خون شدید همراه با لخته خون در ادرار مشاهده کردم.
  آیا این قضیه نگران کننده است؟
  1. تصویر کاربر رضایی دوشنبه ۱۱ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش)
   منظورم عمل GUI انجام دادم
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۱ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش)
   با خارج گردن لوله خوب میشوید
  3. تصویر کاربر رضایی دوشنبه ۱۱ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش)
   آقای دکتر یه نگرانی دارم اینکه آیا موقع خارج کردن فنر دبل جی بیهوش می‌کنند و سوند میزارند؟
  4. تصویر کاربر رضایی سه شنبه ۱۲ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش)
   و آیا بعد از خارج کردن استنت نیاز به بستری دارد؟ قم هستم و بیمارستان ها خیلی شلوغ و پر از بیمارهای مختلف هست.
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۵ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش)
   با دکترتان هماهنگ کنید
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر شاهین پنجشنبه ۷ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  عرض سلام و خسته نباشید.
  دکتر من حدود یک سال هست که با بروز علائم خفیف یک سرما خوردگی دچار عفونت در مجاری ادرار میشم و به پزشک هم زیاد مراجعه کردم که معمولا با آنتی بیوک درمان میشم اما طولی نمیکشه که دوباره دچار این عارضه میشم.
  روند پیش روی مریضی م این طوری که شب با درد تو مجاری ادراری و احساس داشتن ادرار مکرر میخوابم و صبح با تب و لرز و کوفتگی بدن مواجه میشم.
  این قضیه مدت یکسال که درگیریم و ماهی یکبار تکرار میشه.
  میخواستم بدون میتونم برای اینکه تو این شرایط به دکتر مراجعه نکنم از همون داروهای قبلی ام مثل تاوانکس 500 استفاده کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۷ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش)
 • تصویر کاربر نور سه شنبه ۵ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر
  پسرم 6 سالشه و دو سه روزه که خون در ادرارش مشاهده میکنیم ( فکر میکنیم که خون باشه چون به رنگ قرمز متمایل به قهوه ای می باشد) بدون هیچ درد یا سوزشی؛ وقتی مایعات زیاد میخورد رنگ ادرار کاملا بی رنگ میشود و در بعضی مواقع در انتهای ادرار خون مشاهده میشود. الانم با توجه به وضعیت کرونا میترسم که پسرم رو به درمانگاه یا مطب ببرم. نمیدونم چه مشکلی هست و چه کار باید انجام دهم. نظر و راهنمایی شما در این شرایط خیلی برایمان راهگشا خواهد بود. ممنون از مساعدت شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۵ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش)
   ازمایش ادرار وسونو کنید
 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۱۵ مهر ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  بعد از یک تخلیه ادرار با وضعیت نامناسب لباسم که با سوزش همراه شد ادرار را قطع کردم و دوباره ادامه دادم. صبح روز بعد که برای ادرار رفتم انتهای ادرارم سوزش داشت و چند قطره خون آمد. تا شب بقیه ادرارهام مشکلی نداشت. اما صبح روز بعد دوباره انتهای اولین ادرارم چند قطره خون بود. به دکتر مراجعه کردم. اورژانسی آزمایش و سونوگرافی دادم. همه چی نرماله و هیچ مشکلی از لحاظ سرطان و پروستات... وجود ندارد. دکتر فنازومکس و سیپروفلوکسسین تزویج کرده و میخورم. الان کمی حساسیت به لمس در سر آلت دارم و سوزش هم کم شده و با تغییر رنگ ادرارم متوجه خون نشدم و خودم هم نگاه کردم آخرین قطره ها هم خون نبود.
  سوالم اینه که همین درمان و ادامه بدم ؟؟؟ چون دکتر گفتند داروهاتو تموم کم اگه مشکل هنوز باشه باید سی تی بدی. نظر شما چیه آقای دکتر.
  ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۵ مهر ۹۸( 8 ماه پیش)
   اگر خون تکرار شد باید بررسی شود وگرنه نمیخواهد
 • تصویر کاربر دبیرستان چهارشنبه ۲ مرداد ۹۸( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت دکتر کرمی عزیز
  من مدتی است با کاهش خون رسانی به آلت تناسلی رو به رو شده ام بطوری که نعوذ خیلی کم شده وزود خاصیتش را از دست می دهد چگونه می شود زمان نعوذ را طولانی و خون رسانی را بهبود بخشید خواهشا راهنمایی بفرمایید سوال دوم راه های درمان زود انزالی چیست لطفا کاربردی باشد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲ مرداد ۹۸( 11 ماه پیش)
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر