هر آنچه که باید درباره سنگ کلیه بدانیم

درد سنگ کلیه در کنار درد زایمان و دندان درد یکی از شاه دردهای علم پزشکی است. از مشخصات درد سنگ کلیه این است که ناگهانی بوده با تهوع و استفراغ همراه است.

سنگ کلیه به‌ خصوص در کشور ما یکی از بیماری‌های شایع کلینیک ارولوژی محسوب می‌شود و موادی که از آن با عنوان سنگ کلیه یاد می‌شود واقعاَ سنگ هستند.

درباره این مشکل بسیار شایع و بی‌نهایت دردناک پای صحبت‌های دکتر حسین کرمی نشستیم. وی جراح و متخصص بیماری‌های کلیوی و فوق تخصص اندویورولوژی (درمان اندوسکوپی بیماریهای کلیه) و دانشیار دانشکده پزشکی دانشگاه شهید بهشتی است.

فهرست موضوعات

آقای دکتر می‌گویند درد سنگ کلیه یکی از شاه‌ دردهای علم پزشکی است؟

بله. درد سنگ کلیه در کنار درد زایمان و دندان درد یکی از شاه دردهای علم پزشکی است. از مشخصات درد سنگ کلیه این است که ناگهانی بوده با تهوع و استفراغ همراه است و حالت موجی دارد یعنی درد اصطلاحا می‌گیرد و ول می‌کند. بیمار به‌شدت بی‌قرار می‌شود و به‌دنبال راهی برای کاهش درد می‌گردد.

یعنی اگر کسی سنگ کلیه داشته باشد الزاما درد هم دارد؟

نه، ممکن است سنگ در کلیه یا سایر بخش‌های سیستم ادراری بیمار گیر کرده باشد و کلیه را از کار انداخته یا به آن صدمه رسانده باشد و کوچکترین علامتی هم نداشته باشد. از طرفی امکان دارد سنگ‌ریزه کوچکی از جای خود حرکت کرده و شدیدترین دردها را در پهلوی بیمار ایجاد کند یا اینکه ممکن است فردی به‌طور اتفاقی آزمایش بدهد یا سونوگرافی انجام دهد و متوجه سنگ بزرگ شاخ گوزنی در کلیه خود بشود بدون اینکه کوچکترین علامتی داشته باشد.یکی از نمونه‌های سنگ، تشکیل سنگ در مثانه است که می‌تواند باعث احتباس و قطع ناگهانی ادرار شود. این حالت هم بدون علامت قبلی و به‌طور ناگهانی اتفاق می‌افتد.

سنگ کلیه و سوالات شایع‌ آن

اصلاً به چه دلیلی سنگ کلیه ایجاد می‌شود؟

دلایل مختلفی وجود دارد. در برخی موارد علت ایجاد سنگ نامعلوم است. اما یک علت ایجاد آن ارث است. در کسانی که پدر یا مادرشان کلیه سنگ‌ساز داشته‌اند احتمال بروز سنگ بالاتر است. در کلیه این افراد کلسیم بیشتری دفع می‌شود یا اینکه موادی به نام مهارکننده در ادرار این افراد وجود ندارد که می‌تواند باعث ایجاد سنگ شود.

برخی بیماری‌های ارثی خاص هم می‌تواند باعث تسریع سنگ‌سازی‌ شود. بیماری‌های مادرزادی و انسداد در سیستم کلیوی و مجاری ادرار هم می‌تواند باعث تشکیل سنگ شود چون ادرار در ناحیه انسداد جمع وته نشین شده و دفع نمی‌شود. همین ته‌نشین‌شدن می‌تواند باعث تسریع سنگ‌سازی‌ شود. علت دیگر شغل است. در کشورهای صنعتی افرادی که پشت میزنشین هستند و شغلشان با تحرک کمی همراه است بیشتر در معرض سنگ کلیه هستند.
رژیم و عادات غذایی هم در ایجاد سنگ کلیه نقش دارد. برخی از افراد پروتئین زیادی مصرف می‌کنند. منظور مصرف زیاد از حد موادی مثل گوشت قرمز، لبنیات، خامه و کله‌پاچه است. در عین حال مصرف زیاد نمک هم مزید بر علت می‌شود. پروتئین و قند و نمک زیاد در کنار مصرف کم آب باعث تسریع سنگ‌سازی‌ می‌شود. یکی دیگر از علت‌های تشکیل سنگ وجود عفونت‌های ادراری مکرر است. وجود برخی از باکتری‌های عفونت‌زا می‌تواند باعث تشدید سنگ‌سازی‌ شود.

آقای دکتر وضعیت آب و هوا در تشکیل سنگ کلیه نقش دارد؟

ـ بله، مناطق جغرافیایی هم در تشکیل سنگ نقش دارد. سنگ کلیه در ساکنین مناطق گرم و مرطوب بیشتر تشکیل می‌شود مثلاً در شمال ایران.

سونوگرافی کلیه

با توجه به اینکه گفتید ممکن است سنگ کلیه اصلاً علامت نداشته باشد بیمار از کجا باید متوجه چنین مشکلی شود؟

اگر بیمار دردی مشابه آنچه گفتیم داشته باشد احتمال اینکه سنگ کلیه داشته باشد زیاد است. اما جدا از این توصیه می‌کنیم هر فردی حتی اگر هیچ‌گونه علامت و مشکل کلیوی نداشته باشد باید دو بار در سال از نظر وضعیت کلیه و مجاری ادرار معاینه و آزمایش شود. انجام یک سونوگرافی و آزمایش ادرار ساده در بسیاری از مواقع باعث تشخیص سریع بیماری می‌شود.

درباره انواع سنگ‌های کلیه و روش‌های درمانی آنها توضیح دهید.

ببینید سنگ‌های با قطر کمتر از ۴ میلیمتر در ۹۰ درصد موارد اصلا نیازی به درمان ندارد و خودبه‌خود دفع می‌شود. با مصرف مایعات، تحرک و فعالیت بدنی و یکسری از داروها سنگ دفع می‌شود و چون کوچک هستند هنگام دفع، درد خاصی ایجاد نمی‌کند. سنگ‌های بین ۶-۴ میلیمتر تا ۷۰ درصد خودبه‌خود دفع می‌شود.

در نتیجه اگر سنگ تشخیص داده شود و اندازه‌اش کمتر از ۶ میلیمتر باشد ۴هفته زمان درنظر می‌گیریم تا دفع شود. در این مدت بیمار مایعات فراوان همراه با دارو مصرف کرده و فعالیت بدنی‌اش را افزایش می‌دهد تا سنگ دفع شود. اما اگر سنگ بالای ۶‌میلیمتر بود باید درمان دیگری را در نظر بگیریم. در درجه اول اگر علت زمینه‌ای مانند انسداد یا عفونت ادراری وجود داشته باشد سعی می‌کنیم آن را برطرف نماییم. سپس در مرحله درمان سنگ اگر اندازه سنگ کلیه بین ۶تا۱۵ میلی متر باشد با سنگ‌شکنی برون اندامی در عرض ۳جلسه خرد می‌شود. بیمار به‌صورت سرپایی و بدون گرفتن بی‌هوشی و بدون بستری شدن، زیر دستگاه سنگ شکن می‌خوابد و امواج اولتراسونیک که روی سنگ متمرکز شده آن‌را خرد می‌کند.

آقای دکتر بسیاری از بیماران از روش‌های جراحی برای خارج کردن سنگ وحشت دارند. واقعاً چند درصد از بیماران مبتلا به سنگ کلیه باید تحت عمل جراحی قرار بگیرند؟

امروزه خوشبختانه بیشتر از ۹۵ درصد از سنگ‌های سیستم ادراری نیاز به جراحی باز ندارد. درگذشته برای خارج کردن این سنگ‌ها از جراحی باز با برش‌های یک وجبی در شکم یا پهلوی بیمار استفاده می‌کردند. در نتیجه همین شکاف جراحی باعث زمینگیر شدن بیمار و درد بیشتر می‌شد و جای ۱۵-۱۰ بخیه روی شکم بیمار اصلاً وضعیت جالبی نداشت ولی خوشبختانه در حال حاضر ما روش‌هایی کاملاً محافظه‌کارانه برای درمان سنگ‌های کلیه در اختیار داریم که درد و ناراحتی بیمار در آنها بسیار بسیار اندک بوده و قابل مقایسه با روش‌های قدیمی جراحی باز نیست.

این روش‌ها ی جدید دقیقا چیست؟

ببینید، اگر سنگی در کلیه باشد که بزرگ بوده یا پس از ۳جلسه به روش سنگ شکنی اولیه برون اندامی جواب ندهد با روش غیرتهاجمی سنگ‌شکنی درون اندامی و بدون شکاف جراحی، آن را درمان می‌کنیم. از طریق پوست سوزنی وارد کلیه می‌شود بدون اینکه شکافی روی پوست و عضلات بدهیم. سپس یک دوربین وارد کلیه شده و سنگ با دید مستقیم کاملاً خرد و از همان طریق خارج می‌شود و فقط یک بخیه روی پوست قرار می‌گیرد.

در واقع به‌جای یک شکاف یک وجبی فقط یک سوراخ کوچک ایجاد می‌شود و بیمار به‌جای ۱۵ بخیه فقط یک بخیه می‌خورد. اگر سنگ‌های بزرگ به این روش هم جواب ندهند می‌توان با لاپاراسکوپی سنگ را خارج کرد که این روش هم بدون برش جراحی وسیع و فقط با یک برش بسیار کوچک انجام شده و حداقل درد و ناراحتی را برای بیمار به همراه دارد.

فکر می‌کنم این روش‌های درمانی غیرتهاجمی در بیمارانی که کلیه سنگ‌ساز دارند اهمیت بیشتری داشته باشد؟

دقیقاً. این درمان‌ها وقتی اهمیت بیشتری پیدا می‌کنند که بدانیم. کلیه برخی از بیماران سنگ‌ساز است و شاید لازم باشد چندین بار تحت درمان قرار بگیرند. حالا تصور کنید اگر بخواهیم با روش‌های قدیمی پنج شش بار شکم بیمار را با برش‌های وسیع یک وجبی باز کنیم که دیگر تاب و توانی برای بیمار باقی نمی‌ماند و دائماً باید بستری باشد.

آقای دکتر برای اینکه دچار سنگ کلیه نشویم شما چه مواردی را توصیه می‌کنید؟

برای جلوگیری از سنگ کلیه در وهله اول بررسی‌های منظم سیستم ادراری را توصیه می‌کنم. هر کسی حتی اگر کلیه‌هایش کاملاً سالم باشد باید هر ۶ ماه یک سونوگرافی و آزمایش ادرار انجام دهد. نکته دوم اینکه مصرف فراوان مایعات به‌خصوص برای بیماران سنگ‌ساز واجب است. بیماران سنگ‌ساز باید طی شبانه روز ۲ تا ۳ لیتر مایعات مصرف کنند یعنی هر ۵/۱ تا ۲ ساعت یک لیوان آب بخورند و رنگ ادرارشان باید همیشه نزدیک به رنگ آب باشد. نکته سوم کم مصرف کردن نمک است.

نمک‌زدن زیاد به غذا باعث رسوب املاح و تشدید سنگ‌سازی‌ می‌شود. توصیه بعدی تعدیل رژیم غذایی‌است. در گذشته به افرادی که کلیه سنگ‌ساز داشتند می‌گفتند گوشت نخور، نمک نخور، لبنیات نخور، شکلات نخور، تخم مرغ نخور، نوشابه نخور و…

خوب بیمار می‌گفت پس چی بخورم؟! شما فرض کنید یک بیمار جوان که کلیه‌اش سنگ‌ساز است نمی‌تواند چنین رژیم غذایی وحشتناکی را اجرا کند. امروزه توصیه ما تعدیل رژیم غذایی‌است. ما نمی‌گوییم هیچ‌چیز نخور، بلکه می‌گوییم همه چیز بخور ولی در حد اعتدال. مثلاً گوشت و لبنیات یک وعده در روز مصرف شود. البته تمام اینها به شرطی است که بیمار مایعات فراوان مصرف کند. مصرف مایعات اصلی‌ترین کلید سلامت کلیه‌ها است.

نوشیدن آب برای پیشگیری از عفونت کلیه

برای تامین سلامت کلیه‌ها، یک فرد عادی و سالم باید چقدر در طول روز آب بخورد؟

افراد عادی که کلیه‌های سالمی دارند، در ۲۴ ساعت باید دست کم ۲ لیتر آب مصرف کنند. به عبارت ساده‌تر باید هر سه ساعت یک لیوان آب مصرف شود. این مقدار در ماه‌های گرم سال افزایش می‌یابد و باید حدود ۳ لیتر در روز باشد. افرادی که کلیه سنگ‌ساز دارند باید بیشتر از افراد عادی مایعات، مصرف کنند. بهترین مایعات آب آشامیدنی سالم و تصفیه شده است. در کنار آب، چای کمرنگ و ماء‌الشعیر هم مایعات مفیدی هستند ولی هرگز جای آب را نمی‌گیرند.

در ماه‌های سرد سال بسیاری از مردم از نوشیدن آب به مقدار کافی غافل می‌شوند. چطور متوجه شویم که مقدار آبی که مصرف کرده‌ایم کافی بوده یا نه؟

مهم‌ترین معیار، رنگ ادرار است. اگر مایعات به حد کافی مصرف شده باشد ادرار باید صاف، به رنگ زرد روشن و شفاف باشد. ادرار نباید غلیظ و پررنگ باشد. اگر ادرار غلیظ و رنگ آن تیره باشد بدین معناست که فرد مایعات کافی مصرف نکرده است. رنگ ادرار غلیظ و پررنگ به‌مدت طولانی می‌تواند به کلیه صدمه زده و زمینه را برای عفونت‌های ادراری یا تشکیل سنگ فراهم کند.

 

 دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی 

.

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر زهرا چهارشنبه ۲۶ شهریور ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام من چند روز پيش درد شديدي در ناحيه مثانه داشتم كه به زانو و كمرم ميزد و اين درد كمتر شد و گاهي درد در ناحيه مثانه دارم و خوب ميشه ولي از لحاظ معده واقعا در گير شدم حالت تهوّع دارم و ميل به غذام كم شده و اينكه سونوگرافيذكردم يك سنگ به اندازه ٤ ميل در كاليس مياني كليه سمت راستم دارم ميشه راهنمايي كنيد من به چه صورت ميتونم اين سنگ و دفع كنم آب هم مي خورم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۶ شهریور ۹۹( 1 هفته پیش)
   از قطره ی سنکول هر ۱۲ ساعت ۳۰ قطره استفاده کنین. مایعات زیاد مصرف کنین
 • تصویر کاربر حوتی سه شنبه ۱۱ شهریور ۹۹( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب آقای دکتر بنده سنگ کلیه دارم در تشخیص اول کلیه سمت چپ 10 و 4 میل داشتم که پس از انجام سنگ شکن طی دوره درمان دوباره سو سونوگرافی انجام دادم که 7 و 5 تشخیص داده شد و در حال حال این حاضر داور الیترال 10 . لیتورکس بی . پروستا باریچ. افلوکسیر 300. کلسیم د
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۱ شهریور ۹۹( 3 هفته پیش)
   اگر درد ندارین نیاز به مداخله ی بیشتر نیست و الیتورال رو ادامه بدین همراه با مصرف مایعات فراوان. قطره ی سنکول هم استفاده کنین
 • تصویر کاربر زهرا سه شنبه ۲۱ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر سنگ 15میلی در پل میانی کلیه چپ و میکرو لیتیازیس 3 میلی در پل میانی کلیه چپ دارم چکار کنم در ناحیه پشت دارم در شهرستان زرند کرمان هستم امروز جمعه است فقط دوشنبه ها دکتر کلیه در شهرستان داریم من تا دوشنبه اگر صبر کنم آیا مشکلی برام به وجود نمیاد؟
  1. تصویر کاربر زهرا سه شنبه ۷ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   چرا جواب نمیدید اقای دکتر!!!!
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۱ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام، سنگ ١۵ میلی باید PCNL بشه َنگ کوچکتر نیاز به اقدامی نداره
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر علی شنبه ۲ فروردین ۹۹( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  من دو ماه پیش به علت درد در بیضی چپ رفتم دکتر ، دکتر درخواست سونوگرافی کرد من بعد انجام سونگرافی سنگی در کلیه چپم به اندازه شش میل نشان داده شد بعد داروهای سنگکل روزی یک بار ، اوروسیترا ۵ روزی دو عدد ،. من این دارو هارو به اندازه ۴ روز مصرف کردم بعد که دیدم هیچ علائم دردی ندارم ،کنار گذاشتم بعد سه هفته درد همراه با تهوع همراه بود دوباره به دکتر عمومی رفتم که انم دو دارو سنکگل با شیاف درد تجویز کرد من دوباره یک هفته دارویی سنگکل روزی دو بار با ۵۰ قطره انجام دادم بعد که دیدم دردی ندارم دوباره درمانم را ول کردم شایان ذکر درد کلیه من دو ساعت بود در کل اینروزها فقط یک روز بود.
  حالا دوباره دردم با تهوع گرفته ولم نمیکنه وقتی ورزش میکنم بهتر میشه و بانمک کلیه ام را گرم میکنم تا دردش کمتر بشه . دو بارم آب دستشوییم به رنگ قهوه ایی سوخته بود .بعد درست شد.
  آیا سنگ من بزرگتر شده یا امکان دفعش هست .؟ من هیچ وقت درمانمرا کامل نکردم آیا داروهای قبلی بار اول پیش دکتر متخصص رفتم را دباره انجام بدم
  شما پزشک متخصص عزیز چه تجویزی دارید، ممنونم که وقت گرانبهایتان را برای خواندن سوال من گذاشتید.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲ فروردین ۹۹( 6 ماه پیش)
   هر ۲ساعت یک لیوان اب کافی است
 • تصویر کاربر ماکان جمعه ۲ اسفند ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  جناب دکتر کرمی با تشکر از وقت گذاشتن بی منت شما جهت کمک به بیماران خدا خیرتان دهد بنده دو سنگ ۲ و ۲.۵ میلیمتر در کلیه چپ دارم فوبیای درد دفع شبها خواب نمیروم با مصرف اب سبزیجات سنکل و حتی الامکان ناهار و شام مایعات اب مرغ سنگ پس از ۴ روز سونوگرافی دفع نشده اما درد در پهلوها اغاز شده نگران هستم واقعا ممنون میشم کمک کنید چه تایمی تقریبی اینجور سنگها دفع میشوند
  1. تصویر کاربر ماکان سه شنبه ۲۹ بهمن ۹۸( 7 ماه پیش)
   ناگفته نماند سنگها تاینی استون شناخته شده یکی در کولیس میانی و دیگری در کولیس فوقانی است
  2. تصویر کاربر ماکان چهارشنبه ۳۰ بهمن ۹۸( 7 ماه پیش)
   سلام جناب دکتر من همچنان منتظر پاسخ شما هستم شبها درد پهلوها تشدید میشود ممکن است سنگ دفع شود و بنده متوجه نشوم؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲ اسفند ۹۸( 7 ماه پیش)
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر حمید یکشنبه ۲۷ بهمن ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  دو هفته قبل عمل سنگ کلیه با لیزر روی بیمار ما انجام شد و بعد از دو هغته گزارش سونوگرافی به این صورت است :
  کلیه چپ با طول 120 mm اندازه گیری شد و ضخامت پارانشیمال آن حدود 16 mm می باشد.
  سایز و اکوی پارانشیم کلیه چپ نرمال می باشد.
  تصویر سنگ به قطر 4 mm در کالیس میانی کلیه چپ دیده می شود.
  تصویر کیست پاراپلویک به قطر 16 mm در پل فوقانی کلیه چپ رویت شد.
  فولنس خفیف در سیستم پیلوکالیسیل کلیه چپ دیده می شود.
  کلیه راست هیدورنفرتیک می باشد و ضخامت پارانشیم آن حداقل نرمال و حدود 10 mm است طول کلیه راست حدود 102 mm اندازه گیری شد.
  تصویر سنگ به قطر تقریبی 5 mm در کالیس فوقانی کلیه راست مشهود است.
  تصویر یک سرکانتر DJ در لگنچه هر دو کلیه و سر دیگر آن لومن مثانه مشاهده می شود.
  آقای دکتر با توجه به گزارش سونوگرافی چه اقداماتی باید انجام داد ؟
  متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۷ بهمن ۹۸( 7 ماه پیش)
 • تصویر کاربر نوین پنجشنبه ۱۸ مهر ۹۸( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام.
  در حدود 12 روز پیش به دلیل خونریزی در ادرار و مراجعه به پزشک متوجه سنگ کلیه شدم. پس از سی تی اسکن طبق نظر پزشک در کلیه چپ و «حالب راست» دارای سنگ می باشم. اما سونوگرافی روز گذشته سنگ را در «حالب چپ» گزارش کرد. بدین منظور خواهشمندم با توجه به مدارکی که به پیوست ارسال شده نظر و راهکار خود را اعلام فرمایید.
  ضمنا فقط گاهی در کلیه راست احساس درد دارم. داروهای مصرفی امنیک و سیستون می باشد.
  با تشکر
  1. تصویر کاربر نوین شنبه ۱۳ مهر ۹۸( 11 ماه پیش)
   لطفا در صورتی که عمل نیاز هست، هزینه عمل را هم اعلام فرمایید. متشکرم.
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۵ مهر ۹۸( 11 ماه پیش)
   بايد جهت قطعي شدن اول سي تي اسكن از شكم واگن انجام دهيد بفرستي كمك ميكنم
  3. تصویر کاربر نوین دوشنبه ۱۵ مهر ۹۸( 11 ماه پیش)
   با سلام. سی تی اسکن شکم و لگن به سوال پیوست شده بود. دوباره پیوست می کنم.
  4. تصویر کاربر نوین دوشنبه ۱۵ مهر ۹۸( 11 ماه پیش)
   با سلام. تصاویر ارسال شده بود. دوباره ضمیمه شد.
  5. تصویر کاربر نوین دوشنبه ۱۵ مهر ۹۸( 11 ماه پیش)
   تصویر آخری جا افتاده بود که الان ضمیمه شد.
  6. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۸ مهر ۹۸( 11 ماه پیش)
   گزارشش را بفرستید
  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر حمید دوشنبه ۱۷ تیر ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  حدودا یه ماه پیش دچار درد شدید در کمر و پهلو ها شدم که با تهوع و استراغ همراه بود و در بیمارستان بعد از انجام سی تی اسکن گفتند سنگی در حدود ۶ میلی یک سوم انتهایی حالب دارم که دکتر برام تامسولوسین و سنگ کل تجویز کردند به مدت دوهفته مصرف مردم و سپس طبق دستور پزشک سونوگرافی انجام دادم که در سو نو‌گرافی سنگی نبود و کلیه ها سایزر طبیعی داشتن و دارو ها رو قطع کردم ولی یه هفته بعد دچار درد در بیضه ها و سوزش ادرار شدم و یک شب مجداد درد داشتم ولی نه به اندازه دفعه قبل مجداا به اورژانس مراجعه کردم و بعد از انجام سی تی متوجه شدم سنگ دفع نشده و و در ناحیه uvj میباشد مجددا برام تامسولوسین و تولتریدین نوشتن که سریعا سوزش ادرارم قطع شد و الان گاهی درد خفیف پیدا میکنم
  دکتر به نظرتون تا چند روز دیگه میتونم به دفع سنگم فرصت بدم ؟؟؟ و اصلا امکان داره دفع بشه؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۷ تیر ۹۸( 1 سال پیش)
   اگر دفع نشود باید بیایید سریعا درست کنم
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۷ تیر ۹۸( 1 سال پیش)
   به روش TUL فیل من را ببینید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر مریم شنبه ۲۲ دی ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر وقتتون بخیر شرمنده همسرمن یک سنگ 5میلی درلگنچه کلیه سمت چپ دارندخیلی نگران درددفع هستندباتوجه به این که کلیه سمت راست کم کارمی باشدودرحدود16درصدکارمیکندایادفع سنگ 5میلی دردشدیدی براشون ایجادمی کندخیلی نگران هستند؟
  1. تصویر کاربر مریم جمعه ۲۱ دی ۹۷( 1 سال پیش)
   فعلاقطره سنکل و قرص لیتورکس استفاده می کنند ایااین داروهاتاثیری در حرکت سنگ دارند؟
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۱ دی ۹۷( 1 سال پیش)
   دفع ان مشکلی را حل نمیکند
  3. تصویر کاربر مریم جمعه ۲۱ دی ۹۷( 1 سال پیش)
   برای کم کاری کلیه سمت راست که فعلازیرنظردکترهستندفقط نگران دفع سنگ سمت چپ هستندبیشتراسترس درددفع رادارندسوالم خدمت شمااینه که ایادفع سنگ به ابعاد5میلی درلگنچه کلیه دردشدیدی براشون ایجادمی کنه؟باتشکر ازشمادکترگرامی
  4. تصویر کاربر مریم جمعه ۲۱ دی ۹۷( 1 سال پیش)
   برای کم کاری کلیه سمت راست که فعلازیرنظرپزشک هستند.همسرم خیلی نگران درددفع سنگ درکلیه سمت چپ هستندفوبیای درددفع سنگ رادارندسوالم خدمت شمادکترعزیزاینه که ایادفع سنگ5میلی درلگنچه بادردشدیدهمراه هست؟باتشکر
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۲ دی ۹۷( 1 سال پیش)
   اب زیاد ونک کم
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر صلاح پنجشنبه ۱۳ دی ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام بنده 40 ساله هستم پس از احساس درد شدید وانجام آزمایش سونو دادم در سونوی 10روز قبل نوشته (سنگ به قطر 3میلی-5میلی در کالیس میانی وکیست به قطر 10میلی در پل فوقانی کلیه چپ دیده شد هیدرونفروز مشهود نیست و ضخامت جدار مثانه 3/8میلی متر افزایش یافته)به پزشک مراجعه و مدت 11روز است این داروها را مصرف میکنم (عصاره اورتیکا .قطره گیاهی سنکل.ایندو متاسین .دمنوش گزنه.تامسولسین 4درصد.سفالکسین وخوددرمانی ورزش زیاد همراه با نوشیدن آب 11عدد ماالشعیر روزانه دوعدد ماالشعیر به مدت یک هفته)پزشک شهرستان فرموند اگر تا ده روز دفع نشود باید سنگ سکن کنیم حالا پس از 11روز درد خیلی خیلی خفیفی آن هم بعضی اوقات درناحیه کلیه چپ احساس میشود بازهم صبر کنیم ودارو ادامه دهیم یا سنگ شکن انجام دهیم ممنون از شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۳ دی ۹۷( 1 سال پیش)
   با مصرف مایات دفع میشوند
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر