هر آنچه که باید درباره سنگ کلیه بدانیم

درد سنگ کلیه در کنار درد زایمان و دندان درد یکی از شاه دردهای علم پزشکی است. از مشخصات درد سنگ کلیه این است که ناگهانی بوده با تهوع و استفراغ همراه است.

سنگ کلیه به‌ خصوص در کشور ما یکی از بیماری‌های شایع کلینیک ارولوژی محسوب می‌شود و موادی که از آن با عنوان سنگ کلیه یاد می‌شود واقعاَ سنگ هستند.

درباره این مشکل بسیار شایع و بی‌نهایت دردناک پای صحبت‌های دکتر حسین کرمی نشستیم. وی جراح و متخصص بیماری‌های کلیوی و فوق تخصص اندویورولوژی (درمان اندوسکوپی بیماریهای کلیه) و دانشیار دانشکده پزشکی دانشگاه شهید بهشتی است.

فهرست موضوعات

آقای دکتر می‌گویند درد سنگ کلیه یکی از شاه‌ دردهای علم پزشکی است؟

بله. درد سنگ کلیه در کنار درد زایمان و دندان درد یکی از شاه دردهای علم پزشکی است. از مشخصات درد سنگ کلیه این است که ناگهانی بوده با تهوع و استفراغ همراه است و حالت موجی دارد یعنی درد اصطلاحا می‌گیرد و ول می‌کند. بیمار به‌شدت بی‌قرار می‌شود و به‌دنبال راهی برای کاهش درد می‌گردد.

یعنی اگر کسی سنگ کلیه داشته باشد الزاما درد هم دارد؟

نه، ممکن است سنگ در کلیه یا سایر بخش‌های سیستم ادراری بیمار گیر کرده باشد و کلیه را از کار انداخته یا به آن صدمه رسانده باشد و کوچکترین علامتی هم نداشته باشد. از طرفی امکان دارد سنگ‌ریزه کوچکی از جای خود حرکت کرده و شدیدترین دردها را در پهلوی بیمار ایجاد کند یا اینکه ممکن است فردی به‌طور اتفاقی آزمایش بدهد یا سونوگرافی انجام دهد و متوجه سنگ بزرگ شاخ گوزنی در کلیه خود بشود بدون اینکه کوچکترین علامتی داشته باشد.یکی از نمونه‌های سنگ، تشکیل سنگ در مثانه است که می‌تواند باعث احتباس و قطع ناگهانی ادرار شود. این حالت هم بدون علامت قبلی و به‌طور ناگهانی اتفاق می‌افتد.

سنگ کلیه و سوالات شایع‌ آن

اصلاً به چه دلیلی سنگ کلیه ایجاد می‌شود؟

دلایل مختلفی وجود دارد. در برخی موارد علت ایجاد سنگ نامعلوم است. اما یک علت ایجاد آن ارث است. در کسانی که پدر یا مادرشان کلیه سنگ‌ساز داشته‌اند احتمال بروز سنگ بالاتر است. در کلیه این افراد کلسیم بیشتری دفع می‌شود یا اینکه موادی به نام مهارکننده در ادرار این افراد وجود ندارد که می‌تواند باعث ایجاد سنگ شود.

برخی بیماری‌های ارثی خاص هم می‌تواند باعث تسریع سنگ‌سازی‌ شود. بیماری‌های مادرزادی و انسداد در سیستم کلیوی و مجاری ادرار هم می‌تواند باعث تشکیل سنگ شود چون ادرار در ناحیه انسداد جمع وته نشین شده و دفع نمی‌شود. همین ته‌نشین‌شدن می‌تواند باعث تسریع سنگ‌سازی‌ شود. علت دیگر شغل است. در کشورهای صنعتی افرادی که پشت میزنشین هستند و شغلشان با تحرک کمی همراه است بیشتر در معرض سنگ کلیه هستند.
رژیم و عادات غذایی هم در ایجاد سنگ کلیه نقش دارد. برخی از افراد پروتئین زیادی مصرف می‌کنند. منظور مصرف زیاد از حد موادی مثل گوشت قرمز، لبنیات، خامه و کله‌پاچه است. در عین حال مصرف زیاد نمک هم مزید بر علت می‌شود. پروتئین و قند و نمک زیاد در کنار مصرف کم آب باعث تسریع سنگ‌سازی‌ می‌شود. یکی دیگر از علت‌های تشکیل سنگ وجود عفونت‌های ادراری مکرر است. وجود برخی از باکتری‌های عفونت‌زا می‌تواند باعث تشدید سنگ‌سازی‌ شود.

آقای دکتر وضعیت آب و هوا در تشکیل سنگ کلیه نقش دارد؟

ـ بله، مناطق جغرافیایی هم در تشکیل سنگ نقش دارد. سنگ کلیه در ساکنین مناطق گرم و مرطوب بیشتر تشکیل می‌شود مثلاً در شمال ایران.

سونوگرافی کلیه

با توجه به اینکه گفتید ممکن است سنگ کلیه اصلاً علامت نداشته باشد بیمار از کجا باید متوجه چنین مشکلی شود؟

اگر بیمار دردی مشابه آنچه گفتیم داشته باشد احتمال اینکه سنگ کلیه داشته باشد زیاد است. اما جدا از این توصیه می‌کنیم هر فردی حتی اگر هیچ‌گونه علامت و مشکل کلیوی نداشته باشد باید دو بار در سال از نظر وضعیت کلیه و مجاری ادرار معاینه و آزمایش شود. انجام یک سونوگرافی و آزمایش ادرار ساده در بسیاری از مواقع باعث تشخیص سریع بیماری می‌شود.

درباره انواع سنگ‌های کلیه و روش‌های درمانی آنها توضیح دهید.

ببینید سنگ‌های با قطر کمتر از ۴ میلیمتر در ۹۰ درصد موارد اصلا نیازی به درمان ندارد و خودبه‌خود دفع می‌شود. با مصرف مایعات، تحرک و فعالیت بدنی و یکسری از داروها سنگ دفع می‌شود و چون کوچک هستند هنگام دفع، درد خاصی ایجاد نمی‌کند. سنگ‌های بین ۶-۴ میلیمتر تا ۷۰ درصد خودبه‌خود دفع می‌شود.

در نتیجه اگر سنگ تشخیص داده شود و اندازه‌اش کمتر از ۶ میلیمتر باشد ۴هفته زمان درنظر می‌گیریم تا دفع شود. در این مدت بیمار مایعات فراوان همراه با دارو مصرف کرده و فعالیت بدنی‌اش را افزایش می‌دهد تا سنگ دفع شود. اما اگر سنگ بالای ۶‌میلیمتر بود باید درمان دیگری را در نظر بگیریم. در درجه اول اگر علت زمینه‌ای مانند انسداد یا عفونت ادراری وجود داشته باشد سعی می‌کنیم آن را برطرف نماییم. سپس در مرحله درمان سنگ اگر اندازه سنگ کلیه بین ۶تا۱۵ میلی متر باشد با سنگ‌شکنی برون اندامی در عرض ۳جلسه خرد می‌شود. بیمار به‌صورت سرپایی و بدون گرفتن بی‌هوشی و بدون بستری شدن، زیر دستگاه سنگ شکن می‌خوابد و امواج اولتراسونیک که روی سنگ متمرکز شده آن‌را خرد می‌کند.

آقای دکتر بسیاری از بیماران از روش‌های جراحی برای خارج کردن سنگ وحشت دارند. واقعاً چند درصد از بیماران مبتلا به سنگ کلیه باید تحت عمل جراحی قرار بگیرند؟

امروزه خوشبختانه بیشتر از ۹۵ درصد از سنگ‌های سیستم ادراری نیاز به جراحی باز ندارد. درگذشته برای خارج کردن این سنگ‌ها از جراحی باز با برش‌های یک وجبی در شکم یا پهلوی بیمار استفاده می‌کردند. در نتیجه همین شکاف جراحی باعث زمینگیر شدن بیمار و درد بیشتر می‌شد و جای ۱۵-۱۰ بخیه روی شکم بیمار اصلاً وضعیت جالبی نداشت ولی خوشبختانه در حال حاضر ما روش‌هایی کاملاً محافظه‌کارانه برای درمان سنگ‌های کلیه در اختیار داریم که درد و ناراحتی بیمار در آنها بسیار بسیار اندک بوده و قابل مقایسه با روش‌های قدیمی جراحی باز نیست.

این روش‌ها ی جدید دقیقا چیست؟

ببینید، اگر سنگی در کلیه باشد که بزرگ بوده یا پس از ۳جلسه به روش سنگ شکنی اولیه برون اندامی جواب ندهد با روش غیرتهاجمی سنگ‌شکنی درون اندامی و بدون شکاف جراحی، آن را درمان می‌کنیم. از طریق پوست سوزنی وارد کلیه می‌شود بدون اینکه شکافی روی پوست و عضلات بدهیم. سپس یک دوربین وارد کلیه شده و سنگ با دید مستقیم کاملاً خرد و از همان طریق خارج می‌شود و فقط یک بخیه روی پوست قرار می‌گیرد.

در واقع به‌جای یک شکاف یک وجبی فقط یک سوراخ کوچک ایجاد می‌شود و بیمار به‌جای ۱۵ بخیه فقط یک بخیه می‌خورد. اگر سنگ‌های بزرگ به این روش هم جواب ندهند می‌توان با لاپاراسکوپی سنگ را خارج کرد که این روش هم بدون برش جراحی وسیع و فقط با یک برش بسیار کوچک انجام شده و حداقل درد و ناراحتی را برای بیمار به همراه دارد.

فکر می‌کنم این روش‌های درمانی غیرتهاجمی در بیمارانی که کلیه سنگ‌ساز دارند اهمیت بیشتری داشته باشد؟

دقیقاً. این درمان‌ها وقتی اهمیت بیشتری پیدا می‌کنند که بدانیم. کلیه برخی از بیماران سنگ‌ساز است و شاید لازم باشد چندین بار تحت درمان قرار بگیرند. حالا تصور کنید اگر بخواهیم با روش‌های قدیمی پنج شش بار شکم بیمار را با برش‌های وسیع یک وجبی باز کنیم که دیگر تاب و توانی برای بیمار باقی نمی‌ماند و دائماً باید بستری باشد.

آقای دکتر برای اینکه دچار سنگ کلیه نشویم شما چه مواردی را توصیه می‌کنید؟

برای جلوگیری از سنگ کلیه در وهله اول بررسی‌های منظم سیستم ادراری را توصیه می‌کنم. هر کسی حتی اگر کلیه‌هایش کاملاً سالم باشد باید هر ۶ ماه یک سونوگرافی و آزمایش ادرار انجام دهد. نکته دوم اینکه مصرف فراوان مایعات به‌خصوص برای بیماران سنگ‌ساز واجب است. بیماران سنگ‌ساز باید طی شبانه روز ۲ تا ۳ لیتر مایعات مصرف کنند یعنی هر ۵/۱ تا ۲ ساعت یک لیوان آب بخورند و رنگ ادرارشان باید همیشه نزدیک به رنگ آب باشد. نکته سوم کم مصرف کردن نمک است.

نمک‌زدن زیاد به غذا باعث رسوب املاح و تشدید سنگ‌سازی‌ می‌شود. توصیه بعدی تعدیل رژیم غذایی‌است. در گذشته به افرادی که کلیه سنگ‌ساز داشتند می‌گفتند گوشت نخور، نمک نخور، لبنیات نخور، شکلات نخور، تخم مرغ نخور، نوشابه نخور و…

خوب بیمار می‌گفت پس چی بخورم؟! شما فرض کنید یک بیمار جوان که کلیه‌اش سنگ‌ساز است نمی‌تواند چنین رژیم غذایی وحشتناکی را اجرا کند. امروزه توصیه ما تعدیل رژیم غذایی‌است. ما نمی‌گوییم هیچ‌چیز نخور، بلکه می‌گوییم همه چیز بخور ولی در حد اعتدال. مثلاً گوشت و لبنیات یک وعده در روز مصرف شود. البته تمام اینها به شرطی است که بیمار مایعات فراوان مصرف کند. مصرف مایعات اصلی‌ترین کلید سلامت کلیه‌ها است.

نوشیدن آب برای پیشگیری از عفونت کلیه

برای تامین سلامت کلیه‌ها، یک فرد عادی و سالم باید چقدر در طول روز آب بخورد؟

افراد عادی که کلیه‌های سالمی دارند، در ۲۴ ساعت باید دست کم ۲ لیتر آب مصرف کنند. به عبارت ساده‌تر باید هر سه ساعت یک لیوان آب مصرف شود. این مقدار در ماه‌های گرم سال افزایش می‌یابد و باید حدود ۳ لیتر در روز باشد. افرادی که کلیه سنگ‌ساز دارند باید بیشتر از افراد عادی مایعات، مصرف کنند. بهترین مایعات آب آشامیدنی سالم و تصفیه شده است. در کنار آب، چای کمرنگ و ماء‌الشعیر هم مایعات مفیدی هستند ولی هرگز جای آب را نمی‌گیرند.

در ماه‌های سرد سال بسیاری از مردم از نوشیدن آب به مقدار کافی غافل می‌شوند. چطور متوجه شویم که مقدار آبی که مصرف کرده‌ایم کافی بوده یا نه؟

مهم‌ترین معیار، رنگ ادرار است. اگر مایعات به حد کافی مصرف شده باشد ادرار باید صاف، به رنگ زرد روشن و شفاف باشد. ادرار نباید غلیظ و پررنگ باشد. اگر ادرار غلیظ و رنگ آن تیره باشد بدین معناست که فرد مایعات کافی مصرف نکرده است. رنگ ادرار غلیظ و پررنگ به‌مدت طولانی می‌تواند به کلیه صدمه زده و زمینه را برای عفونت‌های ادراری یا تشکیل سنگ فراهم کند.

 

 دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی 

.

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر nader چهارشنبه ۲۴ دی ۹۹( 4 روز پیش) تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکترکرمی.خسته نباشید.۵۰ ساله هستم‌و جنسیت مذکر،سنگ کلیه در سمت راست دارم به قطر ۲۰ میلیمتر،میخواستم ازجناب دکتر عزیز بپرسم که می شودبادارو برطرف کرد یامی بایست سنگ شکن لیزری انجام داد.لطفا محبت کنید راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۴ دی ۹۹( 4 روز پیش)
   سی تی اسکن شما باید دیده شود و برحسب نتیجه اون گفته میشه که آیا با سنگ شکن جواب میگیرید یا اینکه نیاز به PCNL هست
 • تصویر کاربر سمیه سه شنبه ۲۳ دی ۹۹( 5 روز پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر کلیه راستم کلا از کار افتاده و فقط کلیه چپم کار می کند در تاریخ ۲۰ دی سی تی تسکن انجام دادم کلیه چپ را با هیدرونفروز خفیف همراه با سنگ با دیامتر ۶ میلیمتر در ۱/۳ پروگزیمال در حالب چب دیده شد لطفا راهنماییم کنید چون تک کلیه هستم بعضی از متخصصین می گویند اورژانسی باید عمل کنم بعضی دیگر می گویند خودش باید دفع شود.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۳ دی ۹۹( 5 روز پیش)
   سلام ، سنگ های زیر ۶ میلیمتر حالب احتمال دفع خودبخودیشون زیاده ولی بالای ۶ میلیمتر معمولا خود بخود دفع نمیشود. برای سنگ های زیر ه میلیمتر تامسولوسین شبی ۱ عدد و نصف قرص هیدروکلروتیازید صبح ها مصرف شود. اگر دفع نشد باید tul شود. سنگ های بالای ۶ میلیمتر باید tul شوند.
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۳ دی ۹۹( 5 روز پیش)
   با توجه به تک کلیه بودن بهتر است اورژانسی عمل شوید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر سپهر شنبه ۱۵ آذر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  سلان اقای دکتر من ۸ روزه درد شدید دارم سنگ در کلیه چپ۴.۵ و در کلیه راست ۶.۵ و ۴ میل دارم هم سونو دادم و هم سی تی در سی تی گفتن ۲۰ سانت سنگ پایین اومدن ولی نیافتاده بیمارستان هاشمی نژاد رفتم واسه نوبت ده روزه نوبت ندادن و نمیتونم خصوصی برم.گفتن تی یو ال باید بشه.میترسم کلیه چپم ادرارش برگرده داخلش.چون ۹ روز شده.شیاف زدم.دو بار مورفین زدن.رواتینکس و تامسولوسین میخورم و هر روز تردمیل و طناب.مربی بدنسازیم.دیگه تحمل درد ندارم چه کنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۵ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)
   اگر دفع نشده و سنگ در حالب است باید tul شود
 • تصویر کاربر hamid شنبه ۱۵ آذر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 40 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر. ۳۰ ساله هستم جنسیت مذکر.حدود ۲۰ روز قبل درد در ناحیه پهلو چپ داشتم و چون انتظار مشکل کلیوی نداشتم رو حساب درد کلیه گذاشتم و بعد از یک شب مشکل رفع شد. ۴ روز قبل همان درد به همان شکل شروع شد که به دکتر عمومی مراجعه کردم سونوگرافی نوشتند.نتیجه سونو به شرح زیر میباشد
  کلیه ها دارای ابعاد طبیعی هستند. اکوژنیسته پارانشیم هر دو کلیه طبیعی است. هیدرویورترونفرو خفیف در سمت چپ مشهود است. تصویر سنگ به دیامتر ۹mm در پروگزیمال حالب چپ به فاصله تقریبی ۲۴ mm دیستال به upj دیده میشود.مثانه اکوفری و دارای ضخامت جدار نرمال است.ضایعه فضاگیر و سنگ ادراری قابل رویت در مثانه مشهود نیست.
  دکتر قطره سنکل و شربت اورتیکا و قرص هیوسین و کپسول تامسولوسین و شیاف دیکلوفناک تجویز کردند.
  عوارض کپسول تامسولوسین رو خواندم و هنوز مصرف نکردم. به نظر شما میتونم با این دارو ها سنگ رو دفع کنم یا به دکتر اورولوژیست مراجعه کنم؟ با توجه به اینکه جنابعالی گفتین ۳ تا ۴ هفته زمان داریم سنگ رو دفع کنیم من چقدر زمان دارم چون یه درد حدود ۲۰ روز قبل داشتم. ممنون میشم پاسخ دهید.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۵ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام ، سنگ های زیر ۶ میلیمتر حالب احتمال دفع خودبخودیشون زیاده ولی بالای ۶ میلیمتر معمولا خود بخود دفع نمیشود. برای سنگ های زیر ه میلیمتر تامسولوسین شبی ۱ عدد و نصف قرص هیدروکلروتیازید صبح ها مصرف شود. اگر دفع نشد باید tul شود. سنگ های بالای ۶ میلیمتر باید tul شوند.
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۵ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)
   با توجه به سایز سنگتون احتمال دفعش پایینه
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۵ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)
   اگر بعد از ۴،۵ روز از مصرف داروها بازم دفع نشد سی تی اسکن انجام شود و برحسب محل دقیق ان یا eswl می شود و یا tul
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر داوود شنبه ۲۶ مهر ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر، ۴۰ ساله هستم بدلیل upjoیک کلیه ام به مرور از بین رفته، کلیه دیگرم در آزمایش اخیرا پروتئین دفع کرده(۱+) که تست ۲۴ ساعته هم پروتئین و آلبومین بیش از حد نرمال بوده. اخیرا سونوگرافی انجام دادم در کلیه سالمم سنگ ۳ میلیمتری دارم. ممنون شما هستم راهنمایی بفرمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۶ مهر ۹۹( 3 ماه پیش)
   سنگ ۳ م م در کلیه اهمیتی ندارد. برای بررسی دفع پروتیین با دکتر نفرولوژی مشورت کنید
 • تصویر کاربر سمانه جمعه ۱۸ مهر ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  با سلام.۳۶ ساله هستم حدود سه چهار ماهی دچار سوزش ادراری بودم که بارها آزمایش ادرار دادم چیز خاصی نشون نداد ولی چند دوره قرص هایی مثل سیپروفلوکساسین و فلوکونازول مصرف کردم. تا اینکه حدود یک ماه پیش کرونا گرفتم و بعد دو هفته که خوب شده بودم روز شانزدهم مجدد تب و لرز کردم و آزمایش خون دادم که دکتر گفت عفونت نشون میده ولی شاید چیز دیگه ایه. سونو دادم و فهمیدم که دو سنگ پنج و چهار میلی در کالیس میانی کلیه چپ دارم. حالا سوالم اینه که نیازی به خوردن دارو دارم یا با مایعات دفع میشه و اینکه من قصد بارداری داشتم آیا با این وضعیت منصرف بشم تا سنگ ها دفع بشه یا اینکه مشکلی پیش نمیاد و میتونم اقدام کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۸ مهر ۹۹( 3 ماه پیش)
   مشکلی برای بارداری ندارید. قطره ی سنکول هر ۱۲ ساعت ۳۰ قطره مصرف شود و مایعات فراوان
 • تصویر کاربر فاطمه یکشنبه ۱۳ مهر ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  باسلام
  سنگ کلیه من از جنس اگزالات کلسیم هس. و ۱۰ میل کف کلیه هس،نمیخوام سنگ شکن کنم آیا میتونم باداروی گیاهی کوچیکش کنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۳ مهر ۹۹( 3 ماه پیش)
   از قرص الیتورال ۱۰ هر ۸ ساعت و قرص سیستون و قطره سنکول استفاده کنید
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۳ مهر ۹۹( 3 ماه پیش)
   ولی احتمال کوچک شدنش کمه
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر محسن شنبه ۱۲ مهر ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  سلام من روزشنبه یعنی ۵ روز پیش برای اولین بار بادرد شدید پهلو وشکم ازخواب بیدارشدم وبعدازمراجعه به پزشک وسونوگرافی وسی تی اسکن متوجه سنگ ۵ میلیمتری درحالب و۳ میلیمتری درکلیه سمت راست شدم آیا خود ب خود دفع میشوند یا نیاز ب عمل؟خواهشا بفرمایید چقد وقت دارم برای دفع؟چکارکنم ک دفع بشه ونیاز ب عمل نباشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۱ مهر ۹۹( 3 ماه پیش)
   سلام ، سنگ های زیر ۶ میلیمتر حالب احتمال دفع خودبخودیشون زیاده ولی بالای ۶ میلیمتر معمولا خود بخود دفع نمیشود. برای سنگ های زیر ه میلیمتر تامسولوسین شبی ۱ عدد و نصف قرص هیدروکلروتیازید صبح ها مصرف شود. اگر دفع نشد باید tul شود. سنگ های بالای ۶ میلیمتر باید tul شوند.
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۱ مهر ۹۹( 3 ماه پیش)
   در داخل ظرف ادرار کنید اگر پس از ۳،۴ روز با داروها دفع نشد جهت tul مراجعه کنید
  3. تصویر کاربر محسن جمعه ۱۱ مهر ۹۹( 3 ماه پیش)
   ماکسیموم ۳-۴ روز وقت دارم تا دفع بشه؟اخه کلا ۵ روزه دردش گرفته ومتوجه سنگ شدم
  4. تصویر کاربر محسن جمعه ۱۱ مهر ۹۹( 3 ماه پیش)
   ممکنه سنگ دفع بشه ودیده نشه؟باتوجه ب سوزش ادار وتکرر ادرار( یعنی خورد بشه دیده نشه؟)
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۲ مهر ۹۹( 3 ماه پیش)
   ممکنه دفع بشه دیده نشه ولی اگه دفع بشه درد ساکت میشه
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر زهرا چهارشنبه ۲۶ شهریور ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  با سلام من چند روز پيش درد شديدي در ناحيه مثانه داشتم كه به زانو و كمرم ميزد و اين درد كمتر شد و گاهي درد در ناحيه مثانه دارم و خوب ميشه ولي از لحاظ معده واقعا در گير شدم حالت تهوّع دارم و ميل به غذام كم شده و اينكه سونوگرافيذكردم يك سنگ به اندازه ٤ ميل در كاليس مياني كليه سمت راستم دارم ميشه راهنمايي كنيد من به چه صورت ميتونم اين سنگ و دفع كنم آب هم مي خورم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۶ شهریور ۹۹( 4 ماه پیش)
   از قطره ی سنکول هر ۱۲ ساعت ۳۰ قطره استفاده کنین. مایعات زیاد مصرف کنین
 • تصویر کاربر حوتی سه شنبه ۱۱ شهریور ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  سلام جناب آقای دکتر بنده سنگ کلیه دارم در تشخیص اول کلیه سمت چپ 10 و 4 میل داشتم که پس از انجام سنگ شکن طی دوره درمان دوباره سو سونوگرافی انجام دادم که 7 و 5 تشخیص داده شد و در حال حال این حاضر داور الیترال 10 . لیتورکس بی . پروستا باریچ. افلوکسیر 300. کلسیم د
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۱ شهریور ۹۹( 4 ماه پیش)
   اگر درد ندارین نیاز به مداخله ی بیشتر نیست و الیتورال رو ادامه بدین همراه با مصرف مایعات فراوان. قطره ی سنکول هم استفاده کنین
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر