بهترین روش تشخیص واریکوسل از روی نشانه های آن

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:
امروزه واریکوسل به عنوان شایعترین علت ناباروری مردان شناخته شده است. مردان زیادی بعلت واریکوسل به مراکز درمانی مختلف مراجعه می کنند و دنبال تشخیص واریکوسل و درمان آن هستند. در این مقاله به بررسی علائم واریکوسل و روش های تشخیص آن می پردازیم.

چگونه بفهمیم واریکوسل داریم؟

 • درد بیضه
 • پر شدگی رگ های آویزان کننده بیضه
 • احساس کیسه کرم در بالای بیضه
 • بی علامتی کامل می تواند از نشانه های واریکوسل باشد.

بزرگ کردن آلت تناسلی

مانور والسالوا واریکوسل چیست؟

بر اساس کتاب های مرجع ارولوژی، تشخیص واریکوسل به صورت قطعی با معاینه می باشد. در روش معاینه توسط پزشک متخصص جراحی کلیه و مجاری ادرار از بیمار خواسته می شود که سرپا در مقابل پزشک ایستاده و بینی خود را گرفته و فشار دهد که به آن مانور والسالوا گفته می شود. همزمان با بالا بردن فشار شکمی، بیضه ها معاینه می شود.

علائم واریکوسل

بر اساس یافته های زیر، واریکوسل به سه درجه خفیف، متوسط و شدید تقسیم می شود.

نوع خفیف

زمانی است که در حالت طبیعی رگ سالم است وقتی بیمار بینی را گرفته و فشار می دهد رگ خراب شده برجسته می شود که به این واریکوسل نوع Ι گفته می شود.

نوع متوسط

در معاینه رگ خراب شده کاملاً گشاد و مشخص است و نیاز به فشار شکمی ندارد ولی اگر بیمار بینی خود را گرفته و فشار دهد برجستگی رگ 2 الی 3 برابر می شود که به آن واریکوسل نوع Π می گویند.

نوع شدید

در این حالت برجستگی رگ های بیضه با نگاه کاملاً مشخص و مثل کیسه پر از کرم در بالای بیضه دیده می شود و در معاینه بالای بیضه پر از رگ های گشاد شده می باشد و اگر بیمار بینی خود را گرفته و فشار دهد چند برابر خواهد شدکه به آن واریکسل گرید Ш می گویند. هزینه عمل جراحی واریکوسل بسته به شدت بیماری و یکطرفه یا دو طرفه بودن آن متفاوت است.

تصاویر واریکوسل

تشخیص واریکوسل توسط خود فرد

همچنانکه ذکر کردم تنها روش تشخیص واریکوسل به طور قطعی معاینه توسط انگشتان یک پزشک جراح کلیه و مجاری ادراری می باشد. سونوگرافی در بعضی موارد فقط نقش کمک کننده دارند و بدون انجام معاینه نباید تنها به سونوگرافی اعتماد کرد.

و لذا اینجانب به همه مردان جوان پیشنهاد می کنم که هر از چند گاهی بیضه های خود و رگ های بالا و آویزان کننده بیضه ها را معاینه کنند و در صورت شک به واریکوسل به پزشک جراحی کلیه مراجعه نمایند.

سونوگرافی واریکوسل چگونه است؟

سونوگرافی رنگی داپلر تقریبا در تمامی موارد ابتلا به واریکوسل انجام شده و آزمایش تشخیصی انتخابی می باشد. ورید های متسع و پیچ خورده در این سونوگرافی (با مقیاس خاکستری) دیده می شوند. انجام مانور والسالوا می تواند قطر ورید را افزایش دهد. در واریکوسل هایی که بدون علامت و تحت بالینی هستند امکان دارد قطر داخلی ورید اسپرماتیک 2 تا 3 میلی متر باشد.

در مواردی که واریکوسل بسیار کوچک یا تحت بالینی می باشد، نمی توان جهت تشخیص ابتلا به واریکوسل قطر ورید ها را به عنوان معیاری مطمئن در نظر گرفت. این قطر ها تنها جهت مستند سازی و بررسی های پاتولوژی به کار گرفته می شوند. سونوگرافی رنگی داپلر جهت بررسی تغییرات همودینامیکی مرتبط با این بیماری به کار گرفته می شود. در صورتی که قطر ورید کوچک باشد این تغییرات را می توان معیار تشخیص قرار داد.

سونوگرافی واریکوسل

اغلب در هنگام تنفس آرام، ایستادن یا انجام مانور والسالوا بازگشت جریان خون در این ورید ها دیده می شود. در تحلیل طیفی داده ها الگو های مختلفی از جریان خون در این ورید های متسع نشان داده می شود. با این حال، اختصاصی ترین الگوی تشخیصی الگوی جریان خون وریدی است که به بیضه ها رسیده و با افزایش فشار شکمی افزایش می یابد. در یک مطالعه از یک سیستم امتیاز دهی جهت تشخیص واریکوسل استفاده شد.

برای آگاهی از بیماری واریکوسل و صحبت هایی که در مورد درمان واریکوسل با یخ، نخ و از این قبیل موارد در میان مردم شایع شده است بر روی لینک درمان واریکوسل کلیک کنید.

این سیستم به طور کلی یافته های انفرادی ذکر شده را در بر گرفته و به هر کدام از آن ها امتیاز دهی می کند. تصور بر این است که این فرایند نسبت به معاینه فیزیکی نتایج اختصاصی تری ارائه می دهد.سونوگرافی داپلر در بازه زمانی پس از عمل نیز جهت بررسی اثرات درمانی جراحی و پایش بروز مجدد بیماری اهمیت فراوانی دارد.

در اغلب موارد، ترمیم میکروسرجیکال (جراحی میکروسکوپی) واریکوسل انجام می شود. همچنین تحقیقات بیان دارند که سونوگرافی رنگی داپلر در ترسیم آناتومی و نمایش الگو های جریان آناستوموز میکروسرجیکال مفید است. به همین دلیل معمولا جهت تشخیص و پیگیری واریکوسل انجام سونوگرافی رنگی داپلر از کیسه بیضه پیشنهاد می شود.

تشخیص واریکوسل با آزمایش اسپرم

در صورتی که پزشک به وجود واریکوسل مشکوک شود، انجام یک آزمایش سونوگرافی را درخواست خواهد داد. سونوگرافی یک آزمایش تصویر برداری بدون درد بوده که امکان مشاهده ورید های درون کیسه بیضه را به پزشک می دهد. در صورتی که فرد با مشکلات باروری مواجه باشد، پزشک جهت بررسی کیفیت اسپرم ها انجام یک آزمایش اسپرم را برای او تجویز می کند.

میانگین تحرک اسپرم ها در افراد بیمار و گروه کنترل به ترتیب 21.1 تا 61.9 درصد و 49.3 تا 70 درصد بود. 9 مطالعه بیان داشتند که واریکوسل اثر نامطلوب و چشم گیری بر میزان تحرک اسپرم ها داشته است. به طور کلی، واریکوسل یک عامل خطر برای تحرک اسپرم به شمار رفته و آن را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

3.8/5 - (45 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر آقایی جمعه ۲۰ آبان ۱( 4 هفته پیش) تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  سلام
  جناب دکتر من متولد سال 1365 هستم و نزدیک به 3 سال ازدواج کردم و نمیدونم چرا نمی تونم به اولین و آخربن ارزوی خودم برسم و بچه دار بشم
  اقای دکتر من متاسفانه اسپرمم سرعتش پایین هست و اینکه مقدار منی هم کم خارج میشه اقای دکتر خواهش می کنم کمک کنید بتونم به ارزوم برسم درضمن من شغلم رانتدگی هست و با ماشین سنگین کار می کنم و بار می برم شهرستان ها ساعت ها پشت فرمون هستم و بیشنر مناطق جنوب میرم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۰ آبان ۱( 4 هفته پیش)
   با سلام و احترام ایا همسرتان بررسی شده اند ؟ ایا از نظر واریکوسل بررسی شده اید ؟ سونوگرافی بیضه انجام شده است ؟
 • تصویر کاربر Nimamoradi شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 70 مشاهده پرسش
  واریکوسل داشتم یکسال گذشته عمل کردم
  نتیجه آزمایش براتون فرستادم
  ۱-نسبت به دوماهه گذشته که ازمایش دادم تعداد اسپرم از ۳۳ به ۱۸ میلیون در هر میلی کاهش داشت
  ۲-تحرک از ۴۲ به ۳۰ کاهش داشت
  نگرانم که دوباره نتایج آزمایشم به حالت قبل عمل برگرده.. آیا ممکنه؟
  سه بار iui میکنیم ولی نتیجه نمیده خانومم مشکل تنبلی تخمدان داره که با دارو اکی میشه
  از یه طرف کیفیت ازمایشم نمیدونم چرا داره میاد پایین؟
  پاییز سال گذشته به پیشنهاد شما یه سری تقویتی خوردم خوب بود آزمایش بود بعدش فقط روزی یه ول من میخورم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱( 6 ماه پیش)
   2-سلام ،بايد معاينه شويد یا سونوگرافی انجام بدید
 • تصویر کاربر Saeed شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 69 مشاهده پرسش
  سلام دکتر داری اقدام میکنیم به بارداری خانومم رفته دکتر گفته تمام ازمایشات خوب بوده ولی اسپرم من و ازمایشم ضعیف گفته دکتر مامایی جواب براتون میفرستم ی راهنمایی بکنید با قرص حل میشه چیکار کنم ممنون از لطفتون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱( 6 ماه پیش)
   2-سلام ،بايد معاينه شويد
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱( 6 ماه پیش)
   ممکنه واریکوسل داشته باشید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر جلالپور دوشنبه ۲۲ فروردین ۱( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 94 مشاهده پرسش
  چند روز بود همورویید داشتم یکم بهتر شدم داخل مقعدم سمت چپ یکم درد می‌کنه با نوک آلتم استرس هم خیلی دارم یکمم بیضه سمت چپم درد میکنه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۲ فروردین ۱( 7 ماه پیش)
   2-سلام ،بايد معاينه شويد
 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۲۲ فروردین ۱( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 135 مشاهده پرسش
  سلام لطفا جواب آزمایش زیر رو میفرمایید که مشکلی هست یا نه
  آیا wbc نرماله
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۲ فروردین ۱( 7 ماه پیش)
   عکس باز نمیشه مجدد بفرستید
 • تصویر کاربر صالح دوشنبه ۱۶ اسفند ۰( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 88 مشاهده پرسش
  با سلام بنده واریکوسل دوطرفه شدید دارم و چندین ساله که درگیر این موضوع هستم بنده 21 سالم هست و تا الان اقدامی جهت آزمایش و سونوگرافی و غیره ندادم چیزی را که تازگی ها شنیدم اینه که ممکنه روی dna اسپرم تاثیر بذاره و این موضوع بسیار باعث نگرانی من شده و می خواستم ببینم آیا با عمل این مشکل حل میشه و امکان برگشت اسپرم کیفیت روز اول وجود دارد حتی در صورت تاثیر روی dna می‌شود از برم به کیفیت اصلی و روز اول خود برگردد و مشکلی در ژنتیک فرزند به وجود نیاید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۶ اسفند ۰( 9 ماه پیش)
   2-سلام ،بايد معاينه شويد
 • تصویر کاربر مجتبی چهارشنبه ۲۷ بهمن ۰( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 102 مشاهده پرسش
  با سلام و وقت بخیر
  بنده چندین مورد آزمایش اسپرم دادم که جواب تمامی آزمایش ها آزو اسپرمی بود و در کلینیک ابن سینا عمل نمونه برداری از بیضه یا همان میکرو تست انجام دادم که متاسفانه بی نتیجه بود و دکتر بنده گفتن بطور مادرزادی بیضه شما هورمون تولید میکند ولی اسپرم ساز نیست آیا راهی برای فعال کردن بیضه وجود دارد . با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۷ بهمن ۰( 9 ماه پیش)
   باید نمونه برداری از بیضه انجام بدید
 • تصویر کاربر مجید چهارشنبه ۲۷ بهمن ۰( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 129 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر، وقت به خیر
  من آزمایش اسپرم دادم که تعداد اسپرم ها 3 میلیون و تحرک آنها را به ندرت ذکر کرده است، البته من احتمال بیماری واریکوسل می دهم، آیا برای باروری امیدی هست؟ من 33 سال دارم
  با تشکر
  1. تصویر کاربر مجید چهارشنبه ۲۰ بهمن ۰( 9 ماه پیش)
   2 عکس آزمایش اسپرم هم برای جنابعالی ارسال کردم، در برگه اول N.A نوشته شده ولی در برگه دوم آزمایش concent را 3 نوشته است، الان من اصلا اسپرم دارم یا نه؟ و با عمل واریکوسل احتمال درمان وجود دارد؟
  2. تصویر کاربر مجید دوشنبه ۲۵ بهمن ۰( 9 ماه پیش)
   من سونوگرافی بیضه هم انجام دادم که هیچ اثری از وارریکسل یا بیماری دیگه ای نبود، تنها موردی که باید به آن اشاره کنم استفاده از فیناستراید 1 به مدت چندین سال می باشد، سوالی که مطرح است، با قطع مصرف احتمال بازگشت اسپرم به شرایط عادی چقدر می باشد؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۷ بهمن ۰( 9 ماه پیش)
   2-سلام ،بايد معاينه شويد
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر کاوه شنبه ۲ بهمن ۰( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 124 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر من ۲۱ سالمه بضی وقتا حس میکنم واریکوسل دارم چن سالیه پوست جفت بیضه ها به طور کامل صاف نیس حالتی مثل چین و چروک یا برآمدگی داره دردی ندارم فقط حس میکردم غیر طبیعیه کل پوست بیضه اینطوریه ممکنه واریکوسل باشه ؟!
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱ بهمن ۰( 10 ماه پیش)
   2-سلام ،بايد معاينه شويد
  2. تصویر کاربر کاوه پنجشنبه ۳۰ دی ۰( 10 ماه پیش)
   نظر احتمالی نمیشه داد
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲ بهمن ۰( 10 ماه پیش)
   میتونه واریکوسل باشه
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۲۷ دی ۰( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 193 مشاهده پرسش
  با سلام اقای دکتر من 6ماه ترک مواد دارم روزهای اول مور مور های شدید دور بیضه هام بود مثل این که بهم فشار بیاره که باید ارضا کنی خودته ومنم این کار میکردم بعد بیضه هام شل شد افتاد پایین وبعد از اون جریان بیضه هام در حالت عادی هی جمع میشه هی باز میشه که تو سردی باشم این حالت منو اذیت میکنه وبیضه هام انقدر سفت میشه که پوست روش میسوزه و ماده ای هم بعضی وقتها تو مجرای ادراریم گاهیم دورش و درد خفیفی سر ختنگاهم دارم ومجرای اداری همش اویزانه ودر اخر باد تو مقعدم منو اذیت میکنه که میخوام راه برم التم سفت میشه ی خورده دردناکه راستی تو بیضه هام بعضی وقتها تلپ تلپ میزنه خیلی خرج کردم همه چیزم سالم تمام سونگرافی ها تمام آزمایشات فقط با تشکر اگ میشه جواب زودتر بدین مرسی
  1. تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۲۳ دی ۰( 10 ماه پیش)
   سلام آقای دکتر جواب سوال ندادین
  2. تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۲۳ دی ۰( 10 ماه پیش)
   سلام اقای دکتر جواب ندادین
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۷ دی ۰( 10 ماه پیش)
   مولتی ویتامین WELLMAN برای آقا و مولتی ویتامین WELLWOMAN برای خانم پودر اندروفرتی هر ۱۲ ساعت
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

عفونت ادراری به معنی ورود عامل عفونت زا (که اغلب باکتری و از خانواده Ecoli می باشند)…
آیا پروستات اندازه خاصی دارد؟ اندازه نرمال پروستات چقدر است؟ پروستات به اندازه یک گردو کوچک و…
از نظر تعریف، ختنه به بریدن قسمتی از بخش انتهایی پوست آلت گفته می شود. عمل ختنه…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه

17:00 - 21:00

یکشنبه

16:00 - 21:00

دوشنبه

17:00 - 21:00

سه شنبه

16:00 - 21:00

پرسش از دکتر