بیماری APCK یا کیست ارثی کلیه ها (ارثیه خونین)

در بسیاری از مواقع وقتی جهت انجام چکاب کلیه خود سونوگرافی انجام می دهیم دکتر سونوگرافی در گزارش خود وجود کیست در کلیه هایتان را گزارش می دهد که در بسیاری از موارد باعث نگرانی مان می گردد.

کیست کلیه چیست؟

به جمع شدن مایع در داخل یک حفره در اعضای بدن کیست گفته می شود و اغلب این کیست ها از نوع ساده هستند و هیچ خطری ما و کلیه هایمان را تهدید نمی کند.

آیا همه کیست های کلیه یکسانند؟

خیر، کیست ها انواع مختلفی دارند که عبارتند از:

کیست ساده کلیه

این کیست شایعترین کیست کلیه می باشد که در اغلب موارد به علت افزایش سن در کلیه ها تشکیل می شود. از مشخصات این کیست ها اغلب :

 1- از نظر تعداد ۱ یا 2 تا هستند.

۲- ارثی نیستند.

دیواره آنها در سونوگرافی صاف و داخل آنها فقط آب است. این کیست ها نیاز به درمان ندارند و هر 6 ماه باید پیگیری شوند و در صورتیکه اندازه آنها بالای 6-7 سانت بوده و باعث درد پهلو و یا فشار خون شوند باید آنها را خالی کرد. در گذشته از طریق سوزن و با راهنمایی سونوگرافی آب این کیست ها را تخلیه می کردند ولی امروزه درمان قطعی آنها درمان لاپاراسکوپی است که بدون برش بزرگ جراحی و با استفاده از لاپاراسکوپی با قیچی دیواره کیست را برمی داریم و دیواره اش را می سوزانیم و باعث می شود که کیست دوباره عود نکند.

کیست های مشکوک به سرطان کلیه

این کیست ها دیواره نامنظم در سونوگرافی و CT اسکن دارند و داخل آنها حفره است و اغلب خون و سلول های بدخیم در داخل آنها مشاهده می شود. در صورت شک به کیست های سرطانی کلیه باید حتماً عمل جراحی و تخلیه کیست سرطان انجام گردد.

 کیست کلیه ارثی یا APCK 

که از آن به عنوان ارثیه خونین نام می برم چرا که از طریق پدر و مادر دارای کیست ارثی به بچه ها منتقل می شود و باعث کاهش سن و از کارافتادن کلیه ها و نیاز به دیالیز زودرس می گردد که جهت کسب اطلاع شما عزیزان به تفصیل در مورد آن توضیح می دهم:

APCK یا بیماری کیست ارثی کلیه چگونه انتقال پیدا می کند؟

این بیماری ارثی است و از نظر شیوع در جامعه در یک نفر از صدهزار نفر در جوامع مختلف دیده می شود که کلیه ها و کبد و قلب و مغز مبتلا به کیست های متعدد می شود و به جای بافت طبیعی کیست در آنها رشد پیدا می کند. از نظر شدت انتقال بیماری به دو نوع تقسیم می شود:

1- نوع غالب

2- نوع مغلوب

نوع غالب بیماری کیست ارثی کلیه یا APCK

چهارمین علت از کار افتادن زودرس کلیه ها می گردد چرا که به سرعت به جای بافت طبیعی کلیه ها کیست های ریز و درشت متعدد رشد می کنند و اغلب در میانسالی و بین 30-40 سال تقریباً تمام کلیه ها پر از کیست متعدد کلیه می شود.نوع مغلوب ان رونداهسته ای داشته و با شدت کمتری انتقال پیدا کرده و اصولا 1 به چهار فرزندان را مبتلا می نماید

از کجا بدانیم که به بیماری کیست ارثی کلیه مبتلا هستیم یا نه؟

باید منشاء این بیماری را در والدین خود پدر و مادر و یا اجداد خود پیدا کنیم چرا که منشاء انتقال آن از نسلی به نسل دیگر و با توالد می باشد ولی به تدریج درد پهلو، خون در ادرار، احساس پری شکم، عفونت های عود کننده، فشار خون بالا در میانسالی می تواند نشان از وجود این بیماری در مراحل اولیه باشد. در مراحل پیشرفته که باعث ار کارافتادن شدید کلیه ها می شود، ضعف و بیحالی، خستگی، بوی بد دهان، رنگ پریده گی، بی اشتهایی، خارش پوست و یا پف کردن اندام ها می تواند نشان از کار افتاده گی کامل کلیه ها و نیاز اورژانس به دیالیز باشد. در بعضی از مواقع بیماری عروقی مغز به همراه گشادشدن رگ های مغز یا آنوریسم در این افراد همزمان وجود دارد که عدم تشخیص و درمان سریع آنها ممکن است باعث پارگی این رگ های مغز و خونریزی سریع و باعث مرگ ناگهانی می شود.

آیا راهی برای جلوگیری از ابتلا به بیماری APCK یا کیست ارثی کلیه وجود دارد؟

تنها راه جلوگیری از ابتلا عدم بچه دار شدن والدینی هستند که مبتلا به بیماری ارثی کلیه اند چرا که با بچه دار شدن آنها انتقال بیماری ادامه خواهد داشت و لذا بهترین توصیه من انجام مشاوره ژنتیک قبل از ازدواج از نظر حامل بودن زن این بیماری می باشد.

در صورت ابتلا به کیست ارثی کلیه چه کار باید کرد؟

کیست متعدد کلیه

واقعیت این است که پس از ابتلا تنها راه مقابله ما مراقبت های درمانی، رعایت رژیم غذایی کم پروتئین و بی نمک و حفظ عملکرد کلیه ها می باشد. باید با مراجعه به پزشک و انجام سونوگرافی و انجام آزمایشات خون کامل و عملکرد کلیه ها از جمله اوره و کراتی نین باید به صورت منظم تحت نظر دکتر خود باشیم در صورت داشتن فشار خون بالا و عفونت های ادراری باید آنها را با دارو کنترل کنیم. از مصرف بی رویه داروهایی که از کلیه ها دفع می شوند اجتناب نماییم تا به کلیه هایمان فشار وارد نشود. از انجام ورزش های سنگین باید اجتناب کرد. مصرف آب هر 3 ساعت یک لیوان توصیه می گردد. اغلب در داخل کیست ها سنگ تشکیل می شود که نیاز به درمان ندارند.

آیا درمان داروئی و یا جراحی برای کیست های ارثی مادرزادی کلیه وجود دارد؟

هنوز هیچ درمان دارودی برای درمان کیست ارثی کلیه و جلوگیری از رشد آنها در کلیه کشف نشده است و به علت رشد مجدد کیست ها درمان جراحی و تخلیه کیست ها برای درمان بیماری APCK مؤثر نیست.

و اما توصیه های اینجانب

1- قبل از ازدواج مشاوره ژنتیکی از نظر حامل بودن کیست ارثی کلیه بسیار مفید است.

2- در صورت حامل بودن کیست ارثی کلیه در رابطه با بچه دار شدنتان تأمل نمایید.

3- در صورت کشف بیماری APCK در یکی از اعضاء خانواده همه اعضاء خانواده مخصوصاً بچه ها باید از نظر وجود کیست ارثی کلیه بررسی شوند.

4- در صورت ابتلا به بیماری APCK با مراجعه به پزشک و رعایت موارد توصیه شده از پیشرفت بیماری خود جلوگیری نمایید.

5- در صورت داشتن کیست در کلیه های خود جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744  تماس بگیرید.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مسیح یکشنبه ۲۲ تیر ۹۳( 5 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر
  مادر بنده ۶۰ سال سن دارن و کیستی بر روی کلیه چپ دارند که در سناگرافیه قبلی ۸ سانت بوده و الان در سوناگرافیه جدید ۴ سانت پس از ۷ ماه کوچک شده م خواستم بدونم ایا ممکنه؟! و ممکن چه اتفاقی افتاده باشه،
  با تشکر از شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۲ تیر ۹۳( 5 سال پیش)
   این کیستها غیر سرطانی و نیاز به درمان ندارند
  2. تصویر کاربر مسیح یکشنبه ۲۲ تیر ۹۳( 5 سال پیش)
   ممنون از شما دکتر عزیز،یعنی کوچک شدن کیست اصلا ممنکنه؟
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر نسترن پنجشنبه ۱۹ تیر ۹۳( 5 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام وتشكر فراو ان اقاي دكتر دختر يك سال و نيمه من بركشت إدرار دار دو ما هرماه ازمايش إدرار برايش مي دهيم اين بار كه انجام داديم همه موارد منفي ونرمال بود اما كشتش داراي باكتري كلبسيلا با تعداد كمتر إز سي هزار بود مي خواستم بدونم مشكلي است يا نه ؟ وايا بأيد مجدد برسي بشه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۹ تیر ۹۳( 5 سال پیش)
   باید انتی بیوتیک شبانه بدهید
 • تصویر کاربر ناصر پنجشنبه ۱۲ تیر ۹۳( 5 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من 50ساله هستم ودیابت دارم وده سال پیش به خاطر دیابت یکی از پاهام قطع شد چندسالی است هروقت ازمایش میدم کراتینینم روی 2/6 کمتر از یک وبیشتر از 3نمیشود .به دکتر مراجعه کردم گفت انسولین استفاده کنم کراتینین کاهش پیدا میکند ولی تغییری ایجادنشد .در ازمایشی که هفته ی پیش دادم کراتینین 2/6،نیتروژن 34وتری گلیسیرید 383است برای کاهش اینهاچکارکنم؟
  درضمن داروهای :آنالاپریل .آ.اس آ .لوزارتان و اسپیرو نولاکتون مصرف میکنم .ممنون میشم اگرمن رو راهنمایی کنید .باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۲ تیر ۹۳( 5 سال پیش)
   باید تحت نظر دکتر غدد قند خون تنظیم شود 2-با مصرف کم پروتئین و بدون نمک مواظب بالا رفتن کراتینین باشید
 • تصویر کاربر محمدرضا دوشنبه ۱۹ خرداد ۹۳( 5 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید.
  آقای دکتر پدر من 61 سالشه 5 روزه که از بیمارستان مرخص شده بخاط 16 میل سنگی که تو کلیه راستش داشته لوله گذاشتن و بهش گفتن مشکل قلبی داری و ما نمیتونیم بیهوشت کنیم تو کلیه سمت راستشم 6 میل سنگ وجود داره.
  ازتون راهنمایی میخاستم که ما باید چیکار کنیم؟ برای گشادی دریچه قلبش اقدام کنیم؟ نمیدونم چرا با همون لوله سنگ هارو خارج نکردن و لوله الان داخل بدن پدرم هست و گفتن بعد از 2 ماه برای خارج کردنش اقدام کنه آیا درسته؟ تا اونموقع عفونت نمیگیره ضرری نداره؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۹ خرداد ۹۳( 5 سال پیش)
   قلبش اجازه ندهد هیچ کاری نمیشود کرد
 • تصویر کاربر rezakhan چهارشنبه ۷ خرداد ۹۳( 5 سال پیش) مشاهده پرسش
  جناب دكتر به خدمت شما عرض شود مي خواستم ببينم ردارويي براي تسكين درد هسرم كه در قسمت جراحي شده و دنده ها دارن هستش كه مصرف كند؟؟؟داروهاي مسكن هم كه براي ايشان مضر است.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۷ خرداد ۹۳( 5 سال پیش)
   شیاف دیکلوفناک سدیم 100 هر 8 ساعت استعمال شود
 • تصویر کاربر rezakhan سه شنبه ۶ خرداد ۹۳( 6 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت جناب دكتر كرمي.همسر ينده 28 سال سن دارن كه الان 3ماهه عمل نفركتومي انجام دادن كه جواب پاتولوژي كه دادن گفتند كه توده اي مثل يك زمين موكت شده در كليه ديده شده كه باعث بزرگ شدن كليه و از كار افتادن كليه سمت راست ايشان شده.الان بعد از 3ماه هست كه قسمت محل برش جراحي شبها دردناك مي شود و قسمتي كه استخوان دنده كه برداشته شده كمي متورم شده و درد دارد.از شما تقاضا دارم علت اين دردها را محبت بفرماييد برا توضيح دهيد . با سپاس فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۶ خرداد ۹۳( 6 سال پیش)
   درد طبیعی است جواب پاتولوزی را بفرستید ببینم
 • تصویر کاربر محمدجواد یکشنبه ۲۱ اردیبهشت ۹۳( 6 سال پیش) مشاهده پرسش
  احتراما سونوگرافی مربوط به پیوست ارسال می گردد.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۱ اردیبهشت ۹۳( 6 سال پیش)
   hسنگ و کیست ذکر شده نیاز به درمان ندارند
 • تصویر کاربر احمدی چهارشنبه ۳ اردیبهشت ۹۳( 6 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت دکتر عزیز .بنده حدود یکهفته پیش از اسپرم انجام دادم که نظر شما را در مورد این ازمایش خواستم بدونم وبعد از نظر در مورد جواب بفرمایید که ایا با این ازمایش امکان بچه دار شدن من بصورت طبیعی وجود دارد؟ حجم منی 3 تعداد اسپرم105میلیون مورفولوژی نرمال65درصد بدون حرکت40درصد اسپرم با سرعت کم30درصد اسپرم با سرعت سریع پیشرونده30درصد با تشکر از شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۳ اردیبهشت ۹۳( 6 سال پیش)
   ایا ازدواج کردهاید باید معاینه هم بشوید
  2. تصویر کاربر احمدی چهارشنبه ۳ اردیبهشت ۹۳( 6 سال پیش)
   بله ازدواج کرده ام ۱سال پیش
  3. تصویر کاربر احمدی چهارشنبه ۳ اردیبهشت ۹۳( 6 سال پیش)
   اقای دکتر عزیز بنده24سال سن دارم که یکسال پیش ازدواج کردم و 7ماه نسبت به بچه دار شدن نیز اقدام نموده که تاکنون صاحب فرزند نشده ام .
  4. تصویر کاربر احمدی چهارشنبه ۳ اردیبهشت ۹۳( 6 سال پیش)
   در ضمن نزد دکتر کلیه نیز رفته ام که گفتند واریس خیلی خفیفی داری ولی برو و شش ماه دیگه ازمایش اسپرم را تکرار کن ولی هیچ قرصی تجویز نکرد
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر مانیا جمعه ۲۲ فروردین ۹۳( 6 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید .
  جناب آقای دکتر اگه بخاطر داشته باشید دیروز پیامی دادم حاوی این که دختری مجرد 20 ساله از آبادانم | آزمایش چکاب کامل خون از نظر قند و کلیه و کبد وووو .... در شهریور سال 92 دادم که جواب خوب بود |در مهر ماه دوچاره شک از دست دادن مادر بزرگم شد | باید اضافه کنم من استرس شدید دارم و وسواس فکری و از نظر اعصبی اعصابم ضعیف همیشه ترس و استرس و اضطراب همراهم بوده از 6 سال قبل بعد فوت مادر بزرگم بدتر هم شد | دقیقا دوماه بعد فوت مادر بزرگم اواخر آذر خارش پیدا کردم بعدش تکرر ادرار + 3 بار مدفوع در روز انجام میدادم | در آذر ماه آزمایش آنالیز ادرار + سونو کلیه + مثانه پر و خالی انجام دادم که سالم بودن سایز کلیه و مثانه و کارکردشون خدارو شکر فقط دکتر یک کیست چربی 6 میلیمتری تو کلیه راستم دید که گفت 6 ماه دیگه یک سونو بده منم دوباره بعد 6 ماه انجام دادم یعنی در 9 فروردین امسال که کیست چربی همون اندازه قبلش بود | بعد از آزمایش به خودی خود تکررم قطع شد . بعد در اواخر اسفند متوجه شدم رنگ ادرارم بیش از اندازه زرد شده ولی توجهی نکردم وقتی برگشتم شهرم تکرر ادرارم شروع شد ولی نسبت به قبل کمتر بود در 9 فروردین سونو دادم کلیه و مثانه پر و خالی . خداروشکر سالم بود ولی کیست چربی هنوز بودش ولی همون اندازه ...... در کل من 5 بار سونو دادم 3 بار کلیه و مثانه 2 بار شکم و لگن که خدارو شکر سالم بود ولی جناب دکتر من دو روز پیش که آزمایش ادرار دادم مقدار اندکی خون زیر میکروسکوپ دیده شد خیلی نگرانم با این که سونو دادم بازم از فکر سرطان کلیه و مثانه خواب ندارم بعدشم وقتی می ایستم سر پام قطرات ادرار ازم میاد خیلی اذیت شدم تکررم زیاد شده و یکم کلیه سمت راستم درده | همون جایی که کیست چربی بود | میترسم کیست سرطانی باشه با این چند روز قبل سونو دادم همون اندازه بود و دوباره کیست چربی شناخته شد بازم میترسم . سر خروجی ادرار گاهی میسوزه گاهی فکر میکنم ازش دستشویی میاد :( ش رتم که خیس میشه ولی همش در شرتم لکه های قهوه ای به ماما مراجعه کردم گفت عفونت رحم ممکنه داشته باشی | جناب دکتر راستشو بخواین زیاد ب بهداشت رحم و مثانه اهمیت نمیدادم میشه گفت اصلا اهمیت نمیدادم | الان گیج شدم علائم سرطانن یا علائم عفونت ادراری یا عفونت رحم یا علائم خود ادراری | قید کنم خودمو خیس نمیکنما فقط نمیدونم این خیسی که دارم همون ترشحات قهوه ای رحمم یا ترشح سفید دختران یا ادرار :( || فقط میدونم احتیاج به ادرار دارم ولی ادرارمم کم میاد یک بارم از خواب بیدار شدم با درد پری مثانه ولی رفتم دست شویی کم ادرارم اومد | کلا بگم من آدمیم که شاید یه لیوان آب هم در روز نخوره |
  دکتر داخل آبادان بهم قرص اکسی بوتینین 5 داد که نصف باید مصرف کنم و سفیکسیم 400 که گفت بعد پنج روز دوباره ادرار انجام بده :( اما باز میترسم تو ادرارم خون پیدا کنم همه آزمایش سالم بود فقط این خونه لعنتی بود داخلش :(
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۲ فروردین ۹۳( 6 سال پیش)
   با توجه به شرح مشکل شما بیشتر روحی و روانی و استرس و اظطراب و بزرگنمائی بیش از حد است اگ توانستید سر فرصت جهت ویزیت تشریف بیاورید
  2. تصویر کاربر مانیا جمعه ۲۲ فروردین ۹۳( 6 سال پیش)
   جناب دکتر چه روزی تشریف بیارم تهران - چون از آبادان باید بیام سخته برام روز تعیین کنم :(
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید