کوچکترین برش ها در جراحی های بزرگ با لاپاراسکوپی

امروز شعار عالم جراحی انجام عمل‌های بزرگ از طریق شکاف‌های کوچک است. در این راستا عمل‌های لاپاراسکوپی روز به روز جایگاه خاصتری برای خود  پیدا می‌کنند. 

 لاپاراسکوپی که برای معاینه و بررسی اعضای شکمی و لگنی و به‌ منظور تشخیص برخی بیماری‌ها به کارمی‌رود، می‌تواند برای انجام جراحی نیز کاربرد داشته باشد. در حوزه طب زنان، لاپاراسکوپی کاربرد زیادی در معاینه قسمت‌های خارجی رحم، لوله‌های فالوپ و تخمدان‌ها دارد و خصوصاً در موارد دردهای لگنی در جایی که با استفاده از روش‌های تصویربرداری تشخیصی (سونوگرافی و توموگرافی کامپیوتری) نتوان علت زمینه‌ای را تشخیص داد، مورد استفاده زیادی دارد.

به  عنوان نمونه تعدادی از بیماری‌های زنان که با استفاده از لاپاراسکوپی تشخیص داده می‌شوند عبارتند از: اندومتریوز، حاملگی نابجا، کیست‌های تخمدانی با بیماری‌های التهابی لگن (PID)، ناباروری و سرطان. دکتر حسین کرمی، جراح و متخصص بیماری‌های کلیه و مجاری ادراری و فلوشیپ تخصصی درمان آندوسکوپی سنگ‌ها و مجاری ادراری در مورد این روش نوین جراحی بیشتر توضیح می‌دهد:

آقای دکتر، مزیت عمل لاپاراسکوپی نسبت به عمل جراحی باز چیست؟

در روش لاپاراسکوپی عمل‌های جراحی بدون شکاف بزرگ پوستی تنها با چند بخیه انجام می‌شود. علاوه بر این زیبایی پوست، درد کمتر و مدت بستری کمتر در بیمارستان و برگشتن سریع به کار و زندگی روزمره از محاسن لاپاراسکوپی نسبت به عمل جراحی باز است.

به روش انجام این عمل هم اشاره میکنید؟

ابتدا با بیهوشی عمومی یا نخاعی بسته به نوع جراحی، استفاده از سوزن مخصوص یا تروکار که ابتدا در ناحیه ناف وارد شکم می‌شود، گاز را وارد حفره شکمی می‌کنیم و سپس با عبور دوربین به داخل شکم و بزرگ‌نمایی چند برابر آن در تلویزیون، لوله‌های تروکار بعدی بسته به نوع عمل و محل عمل گذاشته می‌شود و با عبور وسایل جراحی مخصوص لاپاراسکوپی از قبیل قیچی، کوتر، پنس و… تمام مراحل عمل جراحی به روش بسته انجام می‌شود.

سرطان پروستات

مدت زمان عمل لاپاراسکوپی چقدر است؟

بسته به نوع عمل و مهارت جراح زمان عمل، از چند دقیقه برای عمل‌های تشخیصی مانند: بیضه پایین نیامده، کیست و واریکوسل،‌ 5 تا 3 ساعت برای عمل‌های بزرگ مثل جراحی سرطان پروستات و تومورهای بیضه متغیر است.

بیمار باید پس از این عمل منتظر عوارض آن هم باشد؟

 ببینید، مثل تمام عمل‌های جراحی، لاپاراسکوپی نیز عوارض خودش را دارد که اغلب ناچیز و قابل کنترل هستند، از جمله: آسیب به احشاء مجاور از قبیل روده، کبد و طحال که بسیار ناچیز و با درصد پایین همراه هستند و خونریزی از رگ‌های بزرگ و تبدیل به عمل جراحی باز که با افزایش مهارت جراح از درصد آن کاسته می‌شود.

با این حال درصد موفقیت‌های عمل لاپاراسکوپی چقدر است؟

با افزایش مهارت جراح و گذراندن دوره تکمیلی آموزش لاپاراسکوپی اغلب عمل‌ها با درصد بالا و معادل عمل‌های جراحی باز انجام می‌شود.

آقای دکتر چه عمل‌هایی در رشته اورولوژی یا جراحی کلیه و مجاری ادراری با لاپاراسکوپی انجام می‌شود؟

خب امروزه بیش از 90درصد عمل‌های جراحی ناحیه لگن و شکم با لاپاراسکوپی قابل انجام است که در اورولوژی شامل برداشتن کلیه‌های سرطانی، برداشتن کلیه‌هایی که خاموش هستند، رفع محل تنگی حالب و کلیه‌ها که یکی از شایع‌ترین ناهنجاری‌ها در کلیه‌هاست، خارج کردن سنگ‌های بزرگ حالب، کاشتن مجدد حالب‌ها در مثانه، برداشتن غده سرطانی پروستات، عمل جراحی واریکوسل که شایع‌ترین علت ناباروری مردان است، کیست‌های بزرگ کلیه و عمل جراحی RPLND که برای درمان سرطان بیضه انجام می‌شود.

لاپاراسکوپی نفرکتومی هم در مورد کلیه‌های سرطانی کاربرد دارد؟

بله، در این روش کلیه‌های سرطانی و غیرسرطانی که کار نمی‌کنند را بدون شکاف بزرگ، درد پهلو و برداشتن دنده‌ها- که خود باعث افزایش درد پهلو و گهگاهی فتق محل عمل می‌شود، از شکافی باریک و کوچک خارج می‌کنیم. در ضمن به‌علت شکاف کوچک محل عمل، پس از جراحی بیمار درد کمتری نسبت به عمل جراحی باز داشته و سریع‌تر از بیمارستان مرخص می‌شود. بخیه‌های محل عمل 5-3 روز بعد خارج می‌شود و به بیمار توصیه می‌شود درصورت داشتن هر گونه مشکلی با محل جراحی با تیم پزشکی در ارتباط باشد.

پس کلیه‌ سرطانی در مراحل ابتدایی سرطان با روش لاپاراسکوپی کاملا قابل درمان است؟

بله چون در بسیاری از مواقع فقط قسمت سرطانی برداشته می‌شود و نیاز به برداشتن کل کلیه‌ها نیست.کلیه‌های خاموش هم که باعث فشار خون و عفونت‌های ادراری می‌شوند با این روش بدون شکاف بزرگ خارج می‌شوند.

لاپاراسکوپی

لاپاراسکوپی واریکوسل برای چه بیماری‌هایی کاربرد دارد؟

خب ابتدا باید توضیح بدهیم که اصلا واریکوسل چیست؟ به گشادشدگی غیرطبیعی شبکه وریدهای بیضه واریکوسل گفته می‌شود.واریکوسل در 15‌درصد مردان بالغ و در سن باروری دیده می‌شود. در 35‌درصد مردان با ناباروری اولیه و 80درصد مردان با ناباروری ثانویه واریکوسل در معاینه مشاهده می‌شود.

علت ایجاد واریکوسل چیست؟

علت واقعی آن نامشخص است ولی نارسا‌بودن دریچه‌های لانه کبوتری و اثر فشاری روی وریدهای بیضه را از علل ایجاد واریکوسل ذکر می‌کنند.

و علامت وجود این مشکل؟

واریکوسل در بیضه چپ شایع است و ممکن است بی‌علامت یا درد بیضه با فعالیت‌های سنگین، سرپا بودن طولانی و ورم بیضه خود را نشان دهد.

شما با چه روشی واریکوسل را تشخیص می‌دهید؟

اغلب در معاینه بالینی توسط پزشک به‌صورت شبکه وریدی گشاد و درهم که با گرفتن و فشار‌دادن، گشاد‌شده و بیشتر می‌شود. امروزه اغلب از سونوگرافی رنگی یا کالر داپلر در تأیید بیماری واریکوسل استفاده می‌شود.

با این حال واریکوسل به درمان دارویی پاسخ می‌دهد یا اینکه تنها باید به جراحی متوسل شد؟ روش‌های درمانی واریکوسل کدامند؟

ببینید، هیچ درمان دارویی‌ای برای واریکوسل وجود ندارد. با این حال تکنیک عمل‌های جراحی این بیماری عبارتند از: عمل جراحی باز و لاپاراسکوپی. عمل جراحی باز با برش در محل عبور وریدها با دید مستقیم یا با استفاده از میکروسکوپ انجام می‌شود. در عمل جراحی به روش لاپاراسکوپی نیز سه سوراخ نیم سانتی در ناف و کناره‌های شکم جهت عبور لوله تروکار و دوربین و وسایل‌های جراحی ایجاد می‌شود و وریدهای واریس با بزرگنمایی چندین برابر در تلویزیون‌ها مشخص و قطع می‌شوند. البته درصد موفقیت به اندازه عمل جراحی باز است ولی درد آن کمتر از عمل جراحی باز است و بیمار به‌صورت سرپایی و بدون نیاز به بستری، همان شب بیمارستان را ترک می‌کند.

با این روش ناباروری هم 100‌درصد درمان می‌شود؟

در این مورد باید بگویم عمل جراحی واریکوسل فقط در 60-50درصد موارد باعث بهبودی کیفیت اسپرم می‌شود. بارزترین تغییرات پس از عمل هم در حرکت اسپرم به وجود می‌آید که باعث تقویت حرکت اسپرم خواهد شد.

 

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فلوشیپ فوق تخصصی درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی  

عضو هیئت علمی و دانشیار دانشگاه شهید بهشتی تهران ، عضو انجمن ارولوژی اروپا ، امریکا و آسیا

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حسین جمعه ۱۱ آبان ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من ۳۰ سالمه و مجرد و فعلا قصد ازدواج ندارم . طبق نظرپزشک واریکوسل سمت چپ دارم دوبار آزمایش اسپرم انجام دادم اولی روز سوم بعد از آخرین انزال بود که نرمال نبود اما دومی ۴ روز بعد از آخرین انزال بود که نرمال بود پزشکم میگه که ملاک آخرین آزمایش است یا میتونی هر شش ماه یه بار آزمایش بدی اگه نرمال نبود بعد عمل انجام بدی یا همین الان عمل کنی ولی میگه چون زمان ازدواج مشخص نیست و ممکنه روی اسپرم تاثیر منفی گذاشته بشه بهتره که برای پیشگیری همین الان عمل صورت بگیره نظر شما در این مورد چیه آیا باید همین الان عمل کنم یا فعلا صبر کنم با توجه به اینکه اولین آزمایش غیر نرمال و دومی نرمال بوده ممنون از شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۱ آبان ۹۷( 2 سال پیش)
   باید اول معابنه کنم۰۲۱۷۱۰۶۲۳۰۰ ۰۲۱۷۱۰۶۲۴۰۰
 • تصویر کاربر Mostafa جمعه ۲۰ مهر ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 38 مشاهده پرسش
  با عرض سلام خدمت دکتر عزیز

  من واریکوسل سمت چپم رو یکماه پیش عمل باز انجام دادم و سمت راستم هم خفیف هست و دکتر گفت نیاز به عمل سمت راست نداری ایا ورزش بدنسازی باعث تشدید واریکوسل سمت راستم میشه یا خیر بعد هر از گاهی درد هم دارم ایا درد با دارو از بین میره . لطفاً همینجا بهم پاسخ بدید چون من امکان معاینه حضوری پیش شما رو ندارم و شهر ما تا تهران هزارو چهارصد کیلومتر فاصله داره ممنون از شما 🌹
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۰ مهر ۹۷( 2 سال پیش)
   از نظر من عمل دوم خرتب كننده است
 • تصویر کاربر بهرام یکشنبه ۱۰ تیر ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 38 مشاهده پرسش
  یعنی اقای دکتر ده درصد خوب کنه وclassaبشه 20دیگه مشکل عقیمی ندارم وچند ماه باید مصرف کنم قرصارو واینکه مجردم حتما باید این قرصارو مصرف کنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۰ تیر ۹۷( 2 سال پیش)
   در مجردی نیازی به دارو نیست
 • تصویر کاربر مهدی شنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 41 مشاهده پرسش
  با درود
  جناب دکتر عزیز
  بنده حدود 5 ماه قبل آزمایش اسپرم دادم و اکنون مجدد آزمایش ا سپرم د ادم
  هر دو آزمایش را خدمتتون می فرستم
  جهش اسپرم در اولی نرمال و در این یکی نرمال نیست
  دلیلش چه می تواند باشد؟
  در ضمن در آزمایش اولی تعداد اسپرم 29 میلیون و این سری 103 میلیون است
  به نظر جنابعالی آیا ممکن است واریکوسل باشد؟ و یا اینکه اگر واریکوسل نباشد دلیل چیست؟
  آیا واریکوسل بر تعداد اسپرم تاثیر می گذارد و یا تعداد اسپرم؟
  اگر واریکوسل باشد،باید عمل شود حتما یا خیر و یا آیا با عمل واریکوسل به طور قطع جهش اسپرم درست خواهد شد؟
  بنده هنوز نمی دانم واریکوسل دارم یا خیر؟چون هیچ درد و یا سنگینی در بیضه ها احساس نمی کنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۷( 2 سال پیش)
   از نظر من خوبند
 • تصویر کاربر عباس جمعه ۲۱ اردیبهشت ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 37 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت دکتر کرمی،

  اینجانب واریکوسل با اندازهٔ بزرگ در سمت چپ دارم. می‌خواستم بدونم آیا این قضیه تاثیری در میزان تستسترون و یا توانایی نعوذ ایجاد می‌کند؟ من در مقالات علمی‌ خواندم که اینطور است، اما اعتمادم به تجربه شما بیشتر است.

  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۱ اردیبهشت ۹۷( 2 سال پیش)
   ارتباطي ندارد
 • تصویر کاربر مهدی جمعه ۲۱ اردیبهشت ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  جهش کم اسپرم با درود
  بنده آقایی با سن 37 سال هستم
  حدود هفت ماهی هست که اقدام به بارداری گرفتیم اما متاسفانه مثبت نبوده
  در آزمایش اسپرمی که چند ماه پیش دادم دکتر گفت همه چی نرماله
  الان که آزمایش را به دکتر دیگری نشان دادم میگه جهش اسپرمت پایینه
  اما به نظر دکتر اولی نرمال هست
  تعداد اسپرم 30 میلیون و جهش 35٪
  میخواستم نظر جنابعالی را بدونم
  در ضمن روزی که آزمایش اسپرم دادم
  روز قبل و روز قبلترش رابطه داشتم
  و بحث 48 قبل که باید رابطه نداشت،رعایت نشده است
  عکس آزمایش را براتون فرستادم
  با سپاس از جنابعالی
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۱ اردیبهشت ۹۷( 2 سال پیش)
   ازمايش خوب است
 • تصویر کاربر صالح یکشنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 48 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام؛
  جناب دکتر کرمی بنده حدود یسال پیش سمت راست فتق عمل کردم و الان سونو نشان داده که سمت راست هم دچار پارگی فتق شده ام و همچنین سمت چپ واریکوسل دارم(همان سمتی که فتق عمل شده و مش گذاشته شده) میخوام بدونم میشه توی یک عمل هم فتق راست رو عمل کرد و هم واریکوسل سمت چپ رو؟آیا با همون سه سوراخی که در سمت چپ برای عمل واریکوسل به روش لاپاروسکوپی زده میشه میشه فتق سمت راست رو هم عمل کرد یا نیاز به سوراخ های جدید در سمت راسته؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۷( 3 سال پیش)
   باید بیایید معاینه کنم۰۲۱۷۱۰۶۲۳۰۰
 • تصویر کاربر پوریا یکشنبه ۲ اردیبهشت ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر.
  من الان یک سال و نیم عمل دوم واریکوسل انجام دادم اکنون میخوام برم سرکار که محیط کار فقط ایستادن هستش و کار سبکی هست از ساعت 8 تا 8 شب باید کار کنم ایستاده ولی بین این ساعات یه کمی استراحت هست.فقط میخواستم بدونم تو این مدت کاری که ایستاده هستم دوباره واریکوسل عود نمیکنه و مشکلی برام پیش نمیاد.فقط بیضه هام خیلی کم بعضی اوقات درد میگیره.ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲ اردیبهشت ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام نه تصلا نگران نباشید
 • تصویر کاربر عماد سه شنبه ۲۲ اسفند ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  بنده ازمایش اسپرم دادم و متوجه شدم و دو فاکتورم کم بود. یکی progressive که 24 درصد بود و یکی هم motile که 29 درصد بود. یک ازمایش دیگه به فاصله سه روز دادم تقریبا همین بود. من عادتی که دارم که معمولا از انزالم جلوگیری میکنم موقع خروج. ایا ممکنه تاثیری داشته باشه؟
  اوضاع من چطوره الان؟ چیکار باید بکنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۸ اسفند ۹۶( 3 سال پیش)
   از نظر من کاملا قابل قبول تست
  2. تصویر کاربر عماد جمعه ۱۸ اسفند ۹۶( 3 سال پیش)
   یعنی جای هیچ نگرانی ای نیست؟
   هیچ مشکلی ندارم؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۲ اسفند ۹۶( 3 سال پیش)
   شما مشكلي نداريد بيخودي نگرانيد
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر power دوشنبه ۹ بهمن ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 39 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من ۳ بار آزمایش دادم نتیجه آزمایش صفر بود و آزمایش هورمونی که fsh بالاست ۴۱ . آیا باید نمونه برداری انجام بدم یا امیدی نیست.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۹ بهمن ۹۶( 3 سال پیش)
   شما سلواهاي نطفه ساز نداريد نياز به نمونه برداري نيست
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر