کوچکترین برش در عمل لاپاراسکوپی واریکوسل

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
در این مقاله مطالعه می‌کنید:

امروز شعار عالم جراحی، انجام عمل‌ های بزرگ از طریق شكاف‌ های كوچك است. در این راستا عمل لاپاراسكوپی واریکوسل روز به روز جایگاه خاص تری برای خود  پیدا می‌كند.

عمل لاپاراسکوپی واریکوسل توسط بسیاری از پزشکان اورولوژیست انجام می شود و در این زمینه چندین گزارش از مراکز پزشکی مختلف منتشر شده است. تحقیقات نشان می دهند که عمل بستن لاپاراسکوپی واریکوسل نسبت به روشهای رادیوگرافی (آمبولیزاسیون) و جراحی باز، بهتر و کم تهاجمی تر است.

خب ابتدا باید توضیح بدهیم كه اصلا واریكوسل چیست؟ به گشادشدگی غیر طبیعی شبكه وریدهای بیضه واریكوسل گفته می‌شود.واریكوسل در 15‌درصد مردان بالغ و در سن باروری دیده می‌شود. در 35‌ درصد مردان با ناباروری اولیه و 80درصد مردان با ناباروری ثانویه واریكوسل در معاینه مشاهده می‌شود.

علت واقعی آن نامشخص است ولی نارسا‌ بودن دریچه‌های لانه كبوتری و اثر فشاری روی ورید های بیضه را از علل ایجاد واریكوسل ذكر می‌كنند.

واریكوسل چیست؟

آیا واریکوسل علامت خاصی دارد؟

واریكوسل در بیضه چپ شایع است و ممكن است بی‌علامت یا درد بیضه با فعالیت‌های سنگین، سرپا بودن طولانی و ورم بیضه خود را نشان دهد.

شما با چه روشی واریكوسل را تشخیص می‌دهید؟

اغلب در معاینه بالینی توسط پزشك به‌صورت شبكه وریدی گشاد و درهم كه با گرفتن و فشار‌دادن، گشاد‌شده و بیشتر می‌شود. امروزه اغلب از سونوگرافی رنگی یا كالر داپلر در تأیید بیماری واریكوسل استفاده می‌شود.

با این حال واریكوسل به درمان دارویی پاسخ می‌دهد یا اینكه تنها باید به جراحی متوسل شد؟ روش‌های درمانی واریكوسل كدامند؟

ببینید، هیچ درمان دارویی‌ای برای واریكوسل وجود ندارد. با این حال تكنیك عمل‌های جراحی این بیماری عبارتند از: عمل جراحی باز و لاپاراسكوپی. عمل جراحی باز با برش در محل عبور ورید ها با دید مستقیم یا با استفاده از میكروسكوپ انجام می‌شود.

در عمل جراحی به روش لاپاراسكوپی نیز سه سوراخ نیم سانتی در ناف و كناره‌های شكم جهت عبور لوله تروكار و دوربین و وسایل‌های جراحی ایجاد می‌شود و وریدهای واریس با بزرگنمایی چندین برابر در تلویزیون‌ها مشخص و قطع می‌شوند. البته درصد موفقیت به اندازه عمل جراحی باز است ولی درد آن كمتر از عمل جراحی باز است و بیمار به‌صورت سرپایی و بدون نیاز به بستری، همان شب بیمارستان را ترك می‌كند.

آیا با واریکوسل ناباروری هم 100‌درصد درمان می‌شود؟

آیا با واریکوسل ناباروری هم 100‌درصد درمان می‌شود؟

در این مورد باید بگویم عمل جراحی واریكوسل فقط در 60-50 درصد موارد باعث بهبودی كیفیت اسپرم می‌شود. بارزترین تغییرات پس از عمل هم در حركت اسپرم به وجود می‌آید كه باعث تقویت حركت اسپرم خواهد شد.

آقای دكتر، مزیت عمل لاپاراسكوپی واریکوسل نسبت به عمل جراحی باز چیست؟

در روش لاپاراسكوپی واریکوسل عمل‌های جراحی بدون شكاف بزرگ پوستی تنها با چند بخیه انجام می‌شود. علاوه بر این زیبایی پوست، درد كمتر و مدت بستری كمتر در بیمارستان و برگشتن سریع به كار و زندگی روزمره از محاسن لاپاراسكوپی نسبت به عمل جراحی باز است.

به روش انجام این عمل هم اشاره می كنید؟

ابتدا با بیهوشی عمومی یا نخاعی بسته به نوع جراحی، استفاده از سوزن مخصوص یا تروكار كه ابتدا در ناحیه ناف وارد شكم می‌شود، گاز را وارد حفره شكمی می‌كنیم و سپس با عبور دوربین به داخل شكم و بزرگ‌نمایی چند برابر آن در تلویزیون، لوله‌های تروكار بعدی بسته به نوع عمل و محل عمل گذاشته می‌شود و با عبور وسایل جراحی مخصوص لاپاراسكوپی از قبیل قیچی، كوتر، پنس و… تمام مراحل عمل جراحی به روش بسته انجام می‌شود.

سرطان پروستات

مدت زمان عمل لاپاراسكوپی چقدر است؟

بسته به نوع عمل و مهارت جراح زمان عمل، از چند دقیقه برای عمل‌های تشخیصی مانند: بیضه پایین نیامده، كیست و واریكوسل،‌ 5 تا 3 ساعت برای عمل‌های بزرگ مثل جراحی سرطان پروستات و تومورهای بیضه متغیر است.

بیمار باید پس از این عمل منتظر عوارض آن هم باشد؟

 ببینید، مثل تمام عمل‌های جراحی، لاپاراسكوپی نیز عوارض خودش را دارد كه اغلب ناچیز و قابل كنترل هستند، از جمله: آسیب به احشاء مجاور از قبیل روده، كبد و طحال كه بسیار ناچیز و با درصد پایین همراه هستند و خونریزی از رگ‌های بزرگ و تبدیل به عمل جراحی باز كه با افزایش مهارت جراح از درصد آن كاسته می‌شود.

لاپاراسکوپی

با این حال درصد موفقیت‌های عمل لاپاراسكوپی چقدر است؟

با افزایش مهارت جراح و گذراندن دوره تكمیلی آموزش لاپاراسكوپی اغلب عمل‌ها با درصد بالا و معادل عمل‌های جراحی باز انجام می‌شود.

آقای دكتر چه عمل‌های دیگری در رشته اورولوژی یا جراحی كلیه و مجاری ادراری با لاپاراسكوپی انجام می‌شود؟

خب امروزه بیش از 90درصد عمل‌های جراحی ناحیه لگن و شكم با لاپاراسكوپی قابل انجام است كه در اورولوژی شامل برداشتن كلیه‌های سرطانی، برداشتن كلیه‌هایی كه خاموش هستند، رفع محل تنگی حالب و كلیه‌ها كه یكی از شایع‌ترین ناهنجاری‌ها در كلیه‌هاست، خارج كردن سنگ‌های بزرگ حالب، كاشتن مجدد حالب‌ها در مثانه، برداشتن غده سرطانی پروستات، عمل جراحی واریكوسل كه شایع‌ترین علت ناباروری مردان است، كیست‌های بزرگ كلیه و عمل جراحی RPLND كه برای درمان سرطان بیضه انجام می‌شود.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فلوشیپ فوق تخصصی درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی  

عضو هیئت علمی و دانشیار دانشگاه شهید بهشتی تهران ، عضو انجمن ارولوژی اروپا ، امریکا و آسیا

5/5 - (1 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر نادرزمانی سه شنبه ۲۵ شهریور ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 74 مشاهده پرسش
  من56سالمه درناحیه ی سمت چپ بالای الت تناسلی ام ورم دارم که بصورت خفیف درد میکنه ایا این واریکوسله؟ چیکار باید بکنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۵ شهریور ۹۹( 1 سال پیش)
   واریکوسل نیست سونوگرافی کنید
 • تصویر کاربر abas سه شنبه ۱۱ شهریور ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 1500 مشاهده پرسش
  سلام .خدا قوت خسته نباشین اقای دکتر .بنده یکسال پیش عمل واریکوسل انجام دادم بیضه سمت چپ. که گفتن بیضه سمت چپت کوچک شده . بعداز یکسال اقدام به بچه دار شدن داریم دوباره رفتم سونوگرافی دیدم دوباره واریکوسل عوت کرده .ایا دوباره باید عمل کنم . ممنون میشم جواب بدین .
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۱ شهریور ۹۹( 1 سال پیش)
   باید آزمایش اسپرم جدید بدین ، بر اساس جواب اون و سونوگرافی تصمیم گرفته میشه که فعلا صبر کنیم یا مجدد عمل شین
 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۲۰ خرداد ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 65 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید خدمت آقای دکتر.
  همسر من در یک سالگی و 3سالگی عمل بیضه کردن.بیضه اشون بالا بوده.الان که 31 سالشونه تازه متوجه شدیم اسپرمشون صفره.3بار هم آزمایش اسپرم دادن.یک هفته پیش عمل بیوپسی شدن(میکروتسه).احتمال داره اسپرم پیدا بشه یا بخاطر عمل در کودکی بازم با میکرو صفر میشه؟آقای دکتر تو رو خدا میشه راهنماییمون کنید.واقعا نمیدونم چیکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۰ خرداد ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام، به مراکز ناباروری مردان مراجعه کنید
 • تصویر کاربر عباس پنجشنبه ۲۲ خرداد ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 66 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ....من دانشجوی دانشگاه افسری بودم بخاطر فعالیت زیاد واریکوسل گرفتم...بیضه چپ گرید2 و بیضه راست گرید1
  بعد رفتم عمل لاپاراسکوپی کردم و الان 3 ماه میشه گذشته رفتم پیش دکترم و گفت باید آزمایش اسپرم بدی و رفتم انجام دادم و خواستم ببرم براش که مطب رو برای یه عمل فوری به 3 روزی تعطیل کردن....من الان سوالم اینجاست که از دکتر خودم پرسیدم اگه جواب این آزمایش اسپرم خوب باشه و جواب داده باشه میتونم ورزش کنم یا خیر که گفتن ایرادی نداره....البته که جواب آزمایش نشون دکترم ندادم ولی دکتر آزمایشگاه گفت خوبه و مشکلی ندارد....و حالا من الان یه 2 روزی هست شروع کردم به شنا رفتن و طناب زدن و ....بیضه چپم تیر می‌کشه و دست میزنم به بیضه ها حس میکنم رگی چیزی هست ولی باد نکردن و طبیعی هستن ..میترسم دوباره برگرده....آیا برمیگیرده؟ الان میتونم ورزش کنم....؟ چه راه حلی هست که خوب بشه و بتونم دوباره ورزش کنم؟ حتی شنا رفتن هم بم فشاره میاره....واقعا دارم دیونه میشم میشه راهنمایی کنید.... ممنونم❤️
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۲ خرداد ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام، مجدد سونوگرافی انجام دهید، ورزش در حد شنا مشکلی نداره
 • تصویر کاربر صمد پنجشنبه ۷ فروردین ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 59 مشاهده پرسش
  کم تحرکی اسپرم دارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۷ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر امير یکشنبه ۳ فروردین ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 58 مشاهده پرسش
  با سلام

  واريكوسل گريد ٣ و حاد بر روي ميزان تستسترون و ميل جنسي اثر دارد؟
  و مشكلات جنسي ايجاد ميكند؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۳ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر میثم یکشنبه ۲۷ بهمن ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 69 مشاهده پرسش
  سلام ببخشید من قبلا انزال که داشتم منی که ازم خارج میشد سفید بود و مشخصات منی سالم رو داشت . الان یک ماه هست که انزال دارم ابکی هست اصلا مواد سفیدی که قبلا داخلش بود نیست . منی اول که سفید بود و بعد 10 دقیقه تبدیل به اب میشد الان از اول اونطوری میاد . خیلی نگرانم کرده یه مدت هم هست در ناحیه بالای ناحیه تناسلی یه درد کوچیک هم دارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۷ بهمن ۹۸( 1 سال پیش)
   از منی ازمایش دهید
 • تصویر کاربر 1 پنجشنبه ۱۶ آبان ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 67 مشاهده پرسش
  سلام مبتلا به واریکوسل درجه1 و همچنین کیست 4 میلیمتر و هیدروسل روی Rt لطفا نسبت به بررسی فایل سونوگرافی و اعلام نتیجه جهت جراحی دستور فرمائید با تشکر.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۶ آبان ۹۸( 2 سال پیش)
   ازمایش اسپرم خوب باشد نیاز به درمان ندارد
 • تصویر کاربر Sh.v پنجشنبه ۱۶ آبان ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 77 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت آقای دکتر
  همسرم واریکوسل چپ دارد و ناباروری داریم که در آزمایش جدید همسرم نسبت به قبل تعداد گلبول های سفید غیرنرمال افزایش یافته و تعداد اسپرم به شدت کاهش یافته و غیر نرمال شده آیا کاهش تعداد اسپرم با افزایش تعداد گلبول سفید مرتبط هست یا از واریکوسل است؟
  آیا افزایش گلبول ها تاثیری روی سرعت و مورفولوژی داره؟
  سال گذشته به خاطر ناباروری 4 ماه به همسرم آزیترومایسن 250 تجویز شد در حالی که تو اینترنت خوندم آزیترومایسن تاثیر منفی روی اسپرم داره آیا این مطلب صحت دارد؟
  1. تصویر کاربر Sh.v پنجشنبه ۹ آبان ۹۸( 2 سال پیش)
   عکس آزمایش گذشته و جدید
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 2 سال پیش)
   اگر بعد از ۲سال اقدام بچه دار نشوید باید ای یو ای کنید
  3. تصویر کاربر Sh.v جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 2 سال پیش)
   آقای وکتر شرمنده سوال من درباره بارداری نیست
   تعداد گلبول سفید که 4.9 هست و غیر نرماله نگرانم کرده و اینکه روی تعداد اسپرم تاثیر داره که یک دفعه 40 میلیون کاهش داره؟

   و تاثیر آزیترومایسن 250 روی اسپرم؟
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۶ آبان ۹۸( 2 سال پیش)
   ان نیاز به درمان ندارد
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر ادینه دوشنبه ۲۹ مهر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 79 مشاهده پرسش
  سلام
  میخواستم بدونم با این ازمایش اسپرم به صورت طبیعی بچه دار میشوم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۹ مهر ۹۸( 2 سال پیش)
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

در این مقاله، پرسش و پاسخ در مورد کراتینین خون را قرار داده ایم تا به سوالات…
دترولیت دارویی است که برای درمان علائم مثانه ی بیش فعال تجویز می شود. این علائم می…
انتخاب غذا ها و نوشیدنی های مناسب به شما کمک می کنند احساس بهتری داشته باشید و…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه

17:00 - 21:00

یکشنبه

16:00 - 21:00

دوشنبه

17:00 - 21:00

سه شنبه

16:00 - 21:00

پرسش از دکتر