کوچکترین برش ها در جراحی های بزرگ با لاپاراسکوپی

امروز شعار عالم جراحی انجام عمل‌های بزرگ از طریق شکاف‌های کوچک است. در این راستا عمل‌های لاپاراسکوپی روز به روز جایگاه خاصتری برای خود  پیدا می‌کنند. 

 لاپاراسکوپی که برای معاینه و بررسی اعضای شکمی و لگنی و به‌ منظور تشخیص برخی بیماری‌ها به کارمی‌رود، می‌تواند برای انجام جراحی نیز کاربرد داشته باشد. در حوزه طب زنان، لاپاراسکوپی کاربرد زیادی در معاینه قسمت‌های خارجی رحم، لوله‌های فالوپ و تخمدان‌ها دارد و خصوصاً در موارد دردهای لگنی در جایی که با استفاده از روش‌های تصویربرداری تشخیصی (سونوگرافی و توموگرافی کامپیوتری) نتوان علت زمینه‌ای را تشخیص داد، مورد استفاده زیادی دارد.

به  عنوان نمونه تعدادی از بیماری‌های زنان که با استفاده از لاپاراسکوپی تشخیص داده می‌شوند عبارتند از: اندومتریوز، حاملگی نابجا، کیست‌های تخمدانی با بیماری‌های التهابی لگن (PID)، ناباروری و سرطان. دکتر حسین کرمی، جراح و متخصص بیماری‌های کلیه و مجاری ادراری و فلوشیپ تخصصی درمان آندوسکوپی سنگ‌ها و مجاری ادراری در مورد این روش نوین جراحی بیشتر توضیح می‌دهد:

آقای دکتر، مزیت عمل لاپاراسکوپی نسبت به عمل جراحی باز چیست؟

در روش لاپاراسکوپی عمل‌های جراحی بدون شکاف بزرگ پوستی تنها با چند بخیه انجام می‌شود. علاوه بر این زیبایی پوست، درد کمتر و مدت بستری کمتر در بیمارستان و برگشتن سریع به کار و زندگی روزمره از محاسن لاپاراسکوپی نسبت به عمل جراحی باز است.

به روش انجام این عمل هم اشاره میکنید؟

ابتدا با بیهوشی عمومی یا نخاعی بسته به نوع جراحی، استفاده از سوزن مخصوص یا تروکار که ابتدا در ناحیه ناف وارد شکم می‌شود، گاز را وارد حفره شکمی می‌کنیم و سپس با عبور دوربین به داخل شکم و بزرگ‌نمایی چند برابر آن در تلویزیون، لوله‌های تروکار بعدی بسته به نوع عمل و محل عمل گذاشته می‌شود و با عبور وسایل جراحی مخصوص لاپاراسکوپی از قبیل قیچی، کوتر، پنس و… تمام مراحل عمل جراحی به روش بسته انجام می‌شود.

سرطان پروستات

مدت زمان عمل لاپاراسکوپی چقدر است؟

بسته به نوع عمل و مهارت جراح زمان عمل، از چند دقیقه برای عمل‌های تشخیصی مانند: بیضه پایین نیامده، کیست و واریکوسل،‌ 5 تا 3 ساعت برای عمل‌های بزرگ مثل جراحی سرطان پروستات و تومورهای بیضه متغیر است.

بیمار باید پس از این عمل منتظر عوارض آن هم باشد؟

 ببینید، مثل تمام عمل‌های جراحی، لاپاراسکوپی نیز عوارض خودش را دارد که اغلب ناچیز و قابل کنترل هستند، از جمله: آسیب به احشاء مجاور از قبیل روده، کبد و طحال که بسیار ناچیز و با درصد پایین همراه هستند و خونریزی از رگ‌های بزرگ و تبدیل به عمل جراحی باز که با افزایش مهارت جراح از درصد آن کاسته می‌شود.

با این حال درصد موفقیت‌های عمل لاپاراسکوپی چقدر است؟

با افزایش مهارت جراح و گذراندن دوره تکمیلی آموزش لاپاراسکوپی اغلب عمل‌ها با درصد بالا و معادل عمل‌های جراحی باز انجام می‌شود.

آقای دکتر چه عمل‌هایی در رشته اورولوژی یا جراحی کلیه و مجاری ادراری با لاپاراسکوپی انجام می‌شود؟

خب امروزه بیش از 90درصد عمل‌های جراحی ناحیه لگن و شکم با لاپاراسکوپی قابل انجام است که در اورولوژی شامل برداشتن کلیه‌های سرطانی، برداشتن کلیه‌هایی که خاموش هستند، رفع محل تنگی حالب و کلیه‌ها که یکی از شایع‌ترین ناهنجاری‌ها در کلیه‌هاست، خارج کردن سنگ‌های بزرگ حالب، کاشتن مجدد حالب‌ها در مثانه، برداشتن غده سرطانی پروستات، عمل جراحی واریکوسل که شایع‌ترین علت ناباروری مردان است، کیست‌های بزرگ کلیه و عمل جراحی RPLND که برای درمان سرطان بیضه انجام می‌شود.

لاپاراسکوپی نفرکتومی هم در مورد کلیه‌های سرطانی کاربرد دارد؟

بله، در این روش کلیه‌های سرطانی و غیرسرطانی که کار نمی‌کنند را بدون شکاف بزرگ، درد پهلو و برداشتن دنده‌ها- که خود باعث افزایش درد پهلو و گهگاهی فتق محل عمل می‌شود، از شکافی باریک و کوچک خارج می‌کنیم. در ضمن به‌علت شکاف کوچک محل عمل، پس از جراحی بیمار درد کمتری نسبت به عمل جراحی باز داشته و سریع‌تر از بیمارستان مرخص می‌شود. بخیه‌های محل عمل 5-3 روز بعد خارج می‌شود و به بیمار توصیه می‌شود درصورت داشتن هر گونه مشکلی با محل جراحی با تیم پزشکی در ارتباط باشد.

پس کلیه‌ سرطانی در مراحل ابتدایی سرطان با روش لاپاراسکوپی کاملا قابل درمان است؟

بله چون در بسیاری از مواقع فقط قسمت سرطانی برداشته می‌شود و نیاز به برداشتن کل کلیه‌ها نیست.کلیه‌های خاموش هم که باعث فشار خون و عفونت‌های ادراری می‌شوند با این روش بدون شکاف بزرگ خارج می‌شوند.

لاپاراسکوپی

لاپاراسکوپی واریکوسل برای چه بیماری‌هایی کاربرد دارد؟

خب ابتدا باید توضیح بدهیم که اصلا واریکوسل چیست؟ به گشادشدگی غیرطبیعی شبکه وریدهای بیضه واریکوسل گفته می‌شود.واریکوسل در 15‌درصد مردان بالغ و در سن باروری دیده می‌شود. در 35‌درصد مردان با ناباروری اولیه و 80درصد مردان با ناباروری ثانویه واریکوسل در معاینه مشاهده می‌شود.

علت ایجاد واریکوسل چیست؟

علت واقعی آن نامشخص است ولی نارسا‌بودن دریچه‌های لانه کبوتری و اثر فشاری روی وریدهای بیضه را از علل ایجاد واریکوسل ذکر می‌کنند.

و علامت وجود این مشکل؟

واریکوسل در بیضه چپ شایع است و ممکن است بی‌علامت یا درد بیضه با فعالیت‌های سنگین، سرپا بودن طولانی و ورم بیضه خود را نشان دهد.

شما با چه روشی واریکوسل را تشخیص می‌دهید؟

اغلب در معاینه بالینی توسط پزشک به‌صورت شبکه وریدی گشاد و درهم که با گرفتن و فشار‌دادن، گشاد‌شده و بیشتر می‌شود. امروزه اغلب از سونوگرافی رنگی یا کالر داپلر در تأیید بیماری واریکوسل استفاده می‌شود.

با این حال واریکوسل به درمان دارویی پاسخ می‌دهد یا اینکه تنها باید به جراحی متوسل شد؟ روش‌های درمانی واریکوسل کدامند؟

ببینید، هیچ درمان دارویی‌ای برای واریکوسل وجود ندارد. با این حال تکنیک عمل‌های جراحی این بیماری عبارتند از: عمل جراحی باز و لاپاراسکوپی. عمل جراحی باز با برش در محل عبور وریدها با دید مستقیم یا با استفاده از میکروسکوپ انجام می‌شود. در عمل جراحی به روش لاپاراسکوپی نیز سه سوراخ نیم سانتی در ناف و کناره‌های شکم جهت عبور لوله تروکار و دوربین و وسایل‌های جراحی ایجاد می‌شود و وریدهای واریس با بزرگنمایی چندین برابر در تلویزیون‌ها مشخص و قطع می‌شوند. البته درصد موفقیت به اندازه عمل جراحی باز است ولی درد آن کمتر از عمل جراحی باز است و بیمار به‌صورت سرپایی و بدون نیاز به بستری، همان شب بیمارستان را ترک می‌کند.

با این روش ناباروری هم 100‌درصد درمان می‌شود؟

در این مورد باید بگویم عمل جراحی واریکوسل فقط در 60-50درصد موارد باعث بهبودی کیفیت اسپرم می‌شود. بارزترین تغییرات پس از عمل هم در حرکت اسپرم به وجود می‌آید که باعث تقویت حرکت اسپرم خواهد شد.

 

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فلوشیپ فوق تخصصی درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی  

عضو هیئت علمی و دانشیار دانشگاه شهید بهشتی تهران ، عضو انجمن ارولوژی اروپا ، امریکا و آسیا

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مهدی شنبه ۳۱ فروردین ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 48 مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  وققتون بخیر
  این تصویر سونوگرافی من هست میخواستم بدونم گرید واریکوسل من چند هست و اینکه نیاز به عمل وجود دارد یا خیر .
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳۱ فروردین ۹۸( 2 سال پیش)
   با معاینه نشص میشود 02122642744 02171062300
 • تصویر کاربر شیرین چهارشنبه ۲۸ فروردین ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشی خدمت آقای دکتر کرمی
  شوهرم 30سال سن دارد
  قبل از عمل واریکوسل تعداد اسپرم 3میلیون و حرکت صفر بود
  بعد از عمل واریکوسل بعد از چهار ماه آزمایش داد وتعداد اسپرم1.93و حرکت 25درصد و10درصد
  تعداد اسپرم پایین اومده و خیلی نا امید شدیم
  احتمال بارداری وجود دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۸ فروردین ۹۸( 2 سال پیش)
   خیلی خوب است
 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۱۴ اسفند ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید
  دکتر برادر من در شرف ازدواج هست و واریکوسل دو طرفه درجه سه داره و یکی از بیضه چپش کوچیک شده والان سوالم اینه دکتر برادر من جدای از بحث بچه دار شدن میتونه رابطه زناشویی داشته باشه چون الان خودش میگه که نعوذ کامل و رابطه میتونه برقرار کنه و ما نگران اینده هستیم که دیگه حیات جنسیش پایان بیابه و حتی نتونه ارتباط جنسی داشته باشه بعدا براش مشکلی پیش نیاد الان دکتر برادر من میتونه ازدواج کنه؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۴ اسفند ۹۷( 2 سال پیش)
 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۸ اسفند ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 41 مشاهده پرسش
  سلام من یک بار سنگین بلند کردم که باعث شد سمت چپ بدنم دردی رو احساس کنم با مراجعه به دکتر تشخیص دادن که باد فتق و واریکوسل دارم
  سمت راست باد فتق عمل کردم
  حال نظر شما رو درباره سونو و ازمایش اسپرم میخوام و اینکه ایا نباز به جراحی هست و ایا عمل واریکوسل باعث ناباروی میشود؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۸ اسفند ۹۷( 2 سال پیش)
   بیایید معاینه کنم
 • تصویر کاربر مجيد سه شنبه ۳۰ بهمن ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت آقاي دكتر بسيار دوست داشتني و عزيزم..
  بنده ٣4 سالمه ،،آقاي دكترمن در بيضه سمت راست واريكوسل گريد٢ وبيضه سمت چپ گريد ١طبق سونو انجام شده دارم كه دكترم گفت نيازي به عمل جراحي نداري چون آزمايش اسپرم براي بچه دار شدن انجام دادم حركت اسپرمها تا حدودي خوب بودن كه به خواست خداوند داراي فرزند شديم.نكته مهم اينجاست كه اگر از مدت يك هفته نزديكي بگذره شامل درد در بيضه ميشم كه نياز به تخليه دارم..از شما سرور عزيزم در مورد اين توضيحاتي كه دادم آيا نياز به جراحي هست يا مشكلي در آينده بوجود نمياد،،از راهنمايي كه ميكنين تشكر ميكنم،،بعدشم از تلاوت زيباي قرآن شما آقاي دكتر خيلي خيلي لذت ميبرم گوش ميدم خيلي متحير ميشم..
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۳۰ بهمن ۹۷( 2 سال پیش)
   ازمایش خوب است ولذا از نظر من نیاز به اقدام خاصی نیست
 • تصویر کاربر حسین جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشیت
  دکتر بهتون گفتم من عمل واریکوسل سمت چپم انجام الان هفت ماه هست از عملم میگذره من سه ماه بعدش ازمایش اسپرم که از27میلیون به 38میلیون تغیر کرده بوده
  از قضا من چند روز پیش توی بازی والیبال با یک پرش دوباره بیضه ام تیر کشید و الان چند روزه که درد دارم و رفتم سنو دادم دکتر سنو بهم گفتن یک ذره رگ های خراب شده هنوز هست چون دکتر معالجم کامل رگ های خراب شده رو نبسته
  حالا اقای دکتر تکلیفم چیه باید چیکار کنم لطفا راهنمایم کنید ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 2 سال پیش)
   بیخودی نگران نباش سونو بعد از عمل همیشه میگوید عود کرده است
 • تصویر کاربر مجتبی جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید.می خواستم بپرسم من تا دو سه ماه پیش مورفولوژی اسپرمم بعد از چند دوره درمان با داروهای اچ سی جی و فرتیل آید به 6درصد رسید اما ماه پیش برای آی یو آی اقدام کردیم و نرمال مورفولوژی یک درصد بود و نتیجه نگرفتیم.چطور اینقدر مورفولوژی کم شد و راه درمان مورفولوژی چی هست.ممنون میشم جوابمو بدین.دیگه از این وضع خسته شدم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 2 سال پیش)
   اگر با سه جلسه تی یو ای نتیجه نگیرید باید ای وی اف کنید
 • تصویر کاربر امیررضا پنجشنبه ۱۸ بهمن ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 39 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر. اوایل مهر ماه امسال پسر 15ساله ام را که دارای واریکوسل بیضه چپ است به همراه سونوگرافی، خدمت شما آوردم. فرموده بودید فعلا نیاز به عمل ندارد و چند ماهه دیگر دوباره معاینه کنم. هفته گذشته و پس از گذشت 4 ماه، خدمت رسیدیم و تجویز سونو گرافی مجددی نمودید(مقایسه ای) که به پیوست تقدیم می گرددند. حال با عنایت به نتیجه این دو سونوگرافی که خدمتتان ارسال می شود و فرموده بودید در صورت کوچک شدن بیضه چپ نسبت به سونوگرافی قبل، احتمالا نیاز به عمل داشته باشد، خواهشمند است بفرمایید که آیا نیاز به عمل دارد یا خیر و مراجعه بعدی ما چند ماهه دیگر باشد. متشکرم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۸ بهمن ۹۷( 2 سال پیش)
 • تصویر کاربر سجاد شنبه ۱۵ دی ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  من حدود ۸ سال پیش به دکتر مراجعه کردم گفت واریکوسل دارید با دارو رفع میشه و به من دارو داد بچه دار شدیم ولی دوباره من چند بار آزمایش میدم باز هم واریکوسل دارم و با دارو هم رفع نشد چکار کنم زیاد دارو خوردم اگه نیازه با نوبت اینترنتی ثبت نام کنم این نوبت دهی اینترنتی قابل اطمینان هست
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۵ دی ۹۷( 2 سال پیش)
 • تصویر کاربر صادق یکشنبه ۹ دی ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 49 مشاهده پرسش
  :
  من مجردم و 26 سالمه واریکوسل گرید یک بصورت ضعیف دارم الان آزمایش اسپرم دادم شکل اسپرم ها 5 درصد طبیعیه و.... میخواستم نظرتون را بدونم در مورد إزمایش اسپرم سونوگرافی بیضه ها وراه حل این مشکل چیه آزمایش اسپرم و سونوگرافی بیضه ها ضمیمه است در ضمن در سوال قبلی که پرسیدم گفتید اگه واریکوسل دارید باید عمل کنید دوباره با این توضیحات نظرتون را میخواستم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۹ دی ۹۷( 2 سال پیش)
   بايد معاينه شويد
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر