کوچکترین برش ها در جراحی های بزرگ با لاپاراسکوپی

امروز شعار عالم جراحی انجام عمل‌های بزرگ از طریق شکاف‌های کوچک است. در این راستا عمل‌های لاپاراسکوپی روز به روز جایگاه خاصتری برای خود  پیدا می‌کنند. 

 لاپاراسکوپی که برای معاینه و بررسی اعضای شکمی و لگنی و به‌ منظور تشخیص برخی بیماری‌ها به کارمی‌رود، می‌تواند برای انجام جراحی نیز کاربرد داشته باشد. در حوزه طب زنان، لاپاراسکوپی کاربرد زیادی در معاینه قسمت‌های خارجی رحم، لوله‌های فالوپ و تخمدان‌ها دارد و خصوصاً در موارد دردهای لگنی در جایی که با استفاده از روش‌های تصویربرداری تشخیصی (سونوگرافی و توموگرافی کامپیوتری) نتوان علت زمینه‌ای را تشخیص داد، مورد استفاده زیادی دارد.

به  عنوان نمونه تعدادی از بیماری‌های زنان که با استفاده از لاپاراسکوپی تشخیص داده می‌شوند عبارتند از: اندومتریوز، حاملگی نابجا، کیست‌های تخمدانی با بیماری‌های التهابی لگن (PID)، ناباروری و سرطان. دکتر حسین کرمی، جراح و متخصص بیماری‌های کلیه و مجاری ادراری و فلوشیپ تخصصی درمان آندوسکوپی سنگ‌ها و مجاری ادراری در مورد این روش نوین جراحی بیشتر توضیح می‌دهد:

آقای دکتر، مزیت عمل لاپاراسکوپی نسبت به عمل جراحی باز چیست؟

در روش لاپاراسکوپی عمل‌های جراحی بدون شکاف بزرگ پوستی تنها با چند بخیه انجام می‌شود. علاوه بر این زیبایی پوست، درد کمتر و مدت بستری کمتر در بیمارستان و برگشتن سریع به کار و زندگی روزمره از محاسن لاپاراسکوپی نسبت به عمل جراحی باز است.

به روش انجام این عمل هم اشاره میکنید؟

ابتدا با بیهوشی عمومی یا نخاعی بسته به نوع جراحی، استفاده از سوزن مخصوص یا تروکار که ابتدا در ناحیه ناف وارد شکم می‌شود، گاز را وارد حفره شکمی می‌کنیم و سپس با عبور دوربین به داخل شکم و بزرگ‌نمایی چند برابر آن در تلویزیون، لوله‌های تروکار بعدی بسته به نوع عمل و محل عمل گذاشته می‌شود و با عبور وسایل جراحی مخصوص لاپاراسکوپی از قبیل قیچی، کوتر، پنس و… تمام مراحل عمل جراحی به روش بسته انجام می‌شود.

سرطان پروستات

مدت زمان عمل لاپاراسکوپی چقدر است؟

بسته به نوع عمل و مهارت جراح زمان عمل، از چند دقیقه برای عمل‌های تشخیصی مانند: بیضه پایین نیامده، کیست و واریکوسل،‌ 5 تا 3 ساعت برای عمل‌های بزرگ مثل جراحی سرطان پروستات و تومورهای بیضه متغیر است.

بیمار باید پس از این عمل منتظر عوارض آن هم باشد؟

 ببینید، مثل تمام عمل‌های جراحی، لاپاراسکوپی نیز عوارض خودش را دارد که اغلب ناچیز و قابل کنترل هستند، از جمله: آسیب به احشاء مجاور از قبیل روده، کبد و طحال که بسیار ناچیز و با درصد پایین همراه هستند و خونریزی از رگ‌های بزرگ و تبدیل به عمل جراحی باز که با افزایش مهارت جراح از درصد آن کاسته می‌شود.

با این حال درصد موفقیت‌های عمل لاپاراسکوپی چقدر است؟

با افزایش مهارت جراح و گذراندن دوره تکمیلی آموزش لاپاراسکوپی اغلب عمل‌ها با درصد بالا و معادل عمل‌های جراحی باز انجام می‌شود.

آقای دکتر چه عمل‌هایی در رشته اورولوژی یا جراحی کلیه و مجاری ادراری با لاپاراسکوپی انجام می‌شود؟

خب امروزه بیش از 90درصد عمل‌های جراحی ناحیه لگن و شکم با لاپاراسکوپی قابل انجام است که در اورولوژی شامل برداشتن کلیه‌های سرطانی، برداشتن کلیه‌هایی که خاموش هستند، رفع محل تنگی حالب و کلیه‌ها که یکی از شایع‌ترین ناهنجاری‌ها در کلیه‌هاست، خارج کردن سنگ‌های بزرگ حالب، کاشتن مجدد حالب‌ها در مثانه، برداشتن غده سرطانی پروستات، عمل جراحی واریکوسل که شایع‌ترین علت ناباروری مردان است، کیست‌های بزرگ کلیه و عمل جراحی RPLND که برای درمان سرطان بیضه انجام می‌شود.

لاپاراسکوپی نفرکتومی هم در مورد کلیه‌های سرطانی کاربرد دارد؟

بله، در این روش کلیه‌های سرطانی و غیرسرطانی که کار نمی‌کنند را بدون شکاف بزرگ، درد پهلو و برداشتن دنده‌ها- که خود باعث افزایش درد پهلو و گهگاهی فتق محل عمل می‌شود، از شکافی باریک و کوچک خارج می‌کنیم. در ضمن به‌علت شکاف کوچک محل عمل، پس از جراحی بیمار درد کمتری نسبت به عمل جراحی باز داشته و سریع‌تر از بیمارستان مرخص می‌شود. بخیه‌های محل عمل 5-3 روز بعد خارج می‌شود و به بیمار توصیه می‌شود درصورت داشتن هر گونه مشکلی با محل جراحی با تیم پزشکی در ارتباط باشد.

پس کلیه‌ سرطانی در مراحل ابتدایی سرطان با روش لاپاراسکوپی کاملا قابل درمان است؟

بله چون در بسیاری از مواقع فقط قسمت سرطانی برداشته می‌شود و نیاز به برداشتن کل کلیه‌ها نیست.کلیه‌های خاموش هم که باعث فشار خون و عفونت‌های ادراری می‌شوند با این روش بدون شکاف بزرگ خارج می‌شوند.

لاپاراسکوپی

لاپاراسکوپی واریکوسل برای چه بیماری‌هایی کاربرد دارد؟

خب ابتدا باید توضیح بدهیم که اصلا واریکوسل چیست؟ به گشادشدگی غیرطبیعی شبکه وریدهای بیضه واریکوسل گفته می‌شود.واریکوسل در 15‌درصد مردان بالغ و در سن باروری دیده می‌شود. در 35‌درصد مردان با ناباروری اولیه و 80درصد مردان با ناباروری ثانویه واریکوسل در معاینه مشاهده می‌شود.

علت ایجاد واریکوسل چیست؟

علت واقعی آن نامشخص است ولی نارسا‌بودن دریچه‌های لانه کبوتری و اثر فشاری روی وریدهای بیضه را از علل ایجاد واریکوسل ذکر می‌کنند.

و علامت وجود این مشکل؟

واریکوسل در بیضه چپ شایع است و ممکن است بی‌علامت یا درد بیضه با فعالیت‌های سنگین، سرپا بودن طولانی و ورم بیضه خود را نشان دهد.

شما با چه روشی واریکوسل را تشخیص می‌دهید؟

اغلب در معاینه بالینی توسط پزشک به‌صورت شبکه وریدی گشاد و درهم که با گرفتن و فشار‌دادن، گشاد‌شده و بیشتر می‌شود. امروزه اغلب از سونوگرافی رنگی یا کالر داپلر در تأیید بیماری واریکوسل استفاده می‌شود.

با این حال واریکوسل به درمان دارویی پاسخ می‌دهد یا اینکه تنها باید به جراحی متوسل شد؟ روش‌های درمانی واریکوسل کدامند؟

ببینید، هیچ درمان دارویی‌ای برای واریکوسل وجود ندارد. با این حال تکنیک عمل‌های جراحی این بیماری عبارتند از: عمل جراحی باز و لاپاراسکوپی. عمل جراحی باز با برش در محل عبور وریدها با دید مستقیم یا با استفاده از میکروسکوپ انجام می‌شود. در عمل جراحی به روش لاپاراسکوپی نیز سه سوراخ نیم سانتی در ناف و کناره‌های شکم جهت عبور لوله تروکار و دوربین و وسایل‌های جراحی ایجاد می‌شود و وریدهای واریس با بزرگنمایی چندین برابر در تلویزیون‌ها مشخص و قطع می‌شوند. البته درصد موفقیت به اندازه عمل جراحی باز است ولی درد آن کمتر از عمل جراحی باز است و بیمار به‌صورت سرپایی و بدون نیاز به بستری، همان شب بیمارستان را ترک می‌کند.

با این روش ناباروری هم 100‌درصد درمان می‌شود؟

در این مورد باید بگویم عمل جراحی واریکوسل فقط در 60-50درصد موارد باعث بهبودی کیفیت اسپرم می‌شود. بارزترین تغییرات پس از عمل هم در حرکت اسپرم به وجود می‌آید که باعث تقویت حرکت اسپرم خواهد شد.

 

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فلوشیپ فوق تخصصی درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی  

عضو هیئت علمی و دانشیار دانشگاه شهید بهشتی تهران ، عضو انجمن ارولوژی اروپا ، امریکا و آسیا

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر رضا دوشنبه ۸ دی ۹۳( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  سلام دکتر کرمی عزیز.ببخشید اقای دکتر سئوالی داشتماگه راهنمایی کنیید ممنون میشم من رفتم دکتر ارولوژی ودکتر فوق بهم قرص ال-کارنیتن .وکیو100 پلاس برام نوشته .رفتم بگیرم 157هزار تومان میشد نگرفتم به نظر شما واجبه با داشتن واریکوسل گرید 3 دو طرفه گرفت
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۸ دی ۹۳( 6 سال پیش)
   اثر ندارد
 • تصویر کاربر موسوی شنبه ۲۲ آذر ۹۳( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من تقریبا نه روز پیشعمل واریگوسل دو طرفه انجام دادم و دوبار حموم کردم و متوجه شدم که جای عمل کبود شده موردی که ندارد به دکتر سربزنم یا نه در ضمن کی میتوانم با زنم نزدیکی کنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۲ آذر ۹۳( 6 سال پیش)
   با دكترتان در ارتباط باشيد
 • تصویر کاربر رضا پنجشنبه ۲۰ آذر ۹۳( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر کریمی خسته نباشد سئوالی که داشتم اینه ایا میشه با داشتن واریکوسل باز احتمال بارداری همسر شد؟چون من فعلا وضعیت مالی خوبی ندارم باید چند ماهی را صبر کنم تا پس انداز کنم برای هزینه عمل .و ایا مشکلی پیش نمیاد برای فاصله انداختن عمل؟در ضمن ما 11 ماه میشه جلوگیری رو قطع کردیم ؟ازمایش سنو دادم وگرید 2 در ناحیه سمت چپ و کیست 22.5 م م مشهود بود
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۰ آذر ۹۳( 6 سال پیش)
   بیا با دفترچه کارتان را انجام میدهم
 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۱۳ آذر ۹۳( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت جنابعالی. مشکل بنده این است که حدود 20 روز عمل واریکوسل بیضه چپ انجام دادم .الان بیضه عمل شده خیلی بزرگ شده با اینکه استراحتم نیز خوب بوده است. و بعد از اینکه از روی صندلی پا میشم احساس سنگینی در بیضه چپم می کنم.ایا علتش هیدروسل است یا این بزرگی بعد عمل طبیعیه. با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۳ آذر ۹۳( 6 سال پیش)
   طبیعی است
 • تصویر کاربر بهزاد پنجشنبه ۱۳ آذر ۹۳( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 389 مشاهده پرسش
  آیاد بعد از عمل واریکوسل از سوند استفاده میشود یا خیر؟ و در صورت استفاده برای چه مدت باید مورد استفاده قرار گیرد.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۳ آذر ۹۳( 6 سال پیش)
   نه نیازی نیست
 • تصویر کاربر khaled سه شنبه ۲۹ مهر ۹۳( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 43 مشاهده پرسش
  با سلام. بنده واریکوسل طرف چپ خیلی شدید داشتم ولی ازمایش اسپرم نرمال داشتم ، 2سال و نیم هست که عمل میکروسرجری انجام دادم ولی ظاهر اون زیاد تغییر نکرده و ازمایش اسپرم هم چند بار دادم ولی ایتم های اسپرم ضعیف تر از قبل از عمل شده و هنوز وقتی سرپا می ایستم خون داخل رگها جمع میشه و سنگینی میکنه.ایا این حالات طبیعیه؟دوم اینکه خیلی ظاهر بیضه ام بد هست و فشار روحی برام داره ایا میشه این وریدها را برداشت؟متشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۹ مهر ۹۳( 6 سال پیش)
   طبیعی است
 • تصویر کاربر رضا جمعه ۳۱ مرداد ۹۳( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 41 مشاهده پرسش
  با عرض سلام
  اقای دکتر من واریکیدوسل دارم دکتر واسم سونو نوشت که زده راست درجه 1 وچپ درجه 2 دکتر بهم گفته 2طرف باید عمل بشه ایا درجه 1 هم عمل میخواد؟ بهدشم گفته با میکروسکوپ از لاپرسکوپی بهتره؟
  تو رو خدا جوابمو بدین گیج شدم که چیکار کنم؟اخه شما گفتین لاپروسکوپی خوبه؟ازمایش اسپرمم تعدادش مناسبه تحرک و شکلش بهم ریختس.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۳۱ مرداد ۹۳( 6 سال پیش)
   حضورا مراجعه نمایید معاینه شوید
 • تصویر کاربر سعید جمعه ۲۷ تیر ۹۳( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  سلام دکتر اگه ممکنه این ازمایش اس÷رم منو تفسیر کنید.semen volume1.50 semen ph 7.50 sperm count 200mill motile sperms21.62 progressive sperm 16.26 normal morphology 22 visicosity :normal
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۷ تیر ۹۳( 6 سال پیش)
   حرکت اسپرم صعیف است
 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۸ تیر ۹۳( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 46 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت اقای دکتر حدود 3 هفته پیش دچار خارش مجرای تناسلی شدم ولی بدون ترشح به دکتر مراجعه کردم که سونوگرافی کلیه مثانه و پروستات ومقداری ازمایش دادند تا جوابها بیاید ترشح من شروع
  شد پس از دریافت جواب پروستات کمی بزرگ بود که دکتر گفتند با توجه به سنم طبیعی است(47 ساله)و عفونت ادراری هم نداشتم دکتر 3 عدد ازیترومایسین دادند وگفتند احتمال عفونت کلامیدیا هست که باید ظرف 10 روز خوب بشی و اگر نشدی باید سیستوسکپی بشی. البته بنده به هیچ وجه کار خلاف انجام نمیدهم .ایا 3 عدد قرص کافی است؟ وایا سیستوسکپی نیاز است؟لطفا مرا راهنمایی کنید که ایا داروی دیگری هم میتوانم استفاده کنم؟ متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۸ تیر ۹۳( 6 سال پیش)
   باید کشت از ترشحات انجام دهید
 • تصویر کاربر امین جمعه ۲۳ خرداد ۹۳( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 49 مشاهده پرسش
  سلام من سال گذشته به دلیل درد بیضه و تشخیص واریکوسل(گرید1) عمل جراحی انجام دادم ولی از وقتی هوا گرم شده درد هایم دوباره شروع شده و احساس می کنم حجم بیضه هایم در سرما و گرما متغیر است البته لازم به ذکر است که بیشتر اوقات ناخوداگاه عضله بین بیضه و مقعد خودم رو منقبض نگه داشته ام.و میخواستم بدونم دوچرخه سواری هم برای من مشکل ساز هست یانه
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۳ خرداد ۹۳( 6 سال پیش)
   نه مشکلی ندارد
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر