آیا اختلال نعوظ درمان قطعی دارد؟

تصویر دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

اختلال نعوظ یا ناتوانی جنسی، به ناتوانی مرد در نعوظ یا نگه داشتن آن گفته می شود. اختلال نعوظ یک بیماری نیست، بلکه نشانه ی سایر مشکلات جسمی، روانی یا هردو می باشد.

در صورت مواجهه  شدن هر چند وقت یکبار با اختلال نعوظ، دلیلی برای نگرانی نیست. این امر، طبیعی بوده و بعضی از علل آن می تواند نوشیدن الکل، اضطراب یا خستگی باشد. اگر این مشکل، ادامه دار شد، به پزشک متخصص اورولوژی مراجعه کنید.

درمان اختلال نعوظ شامل داروهای خوراکی، مشاوره، پمپ کششی آلت تناسلی، تزریق مستقیم به آلت تناسلی و پیوند آلت مصنوعی است.

اختلال نعوظ طبیعی چیست؟

مربوط به ناهنجاری ها در شریان ها و رگ های مربوط به آلت تناسلی می باشد که رایج ترین علت اختلال نعوظ در سنین بالا است. زمانی که مشکل در شریان ها باشد، معمولاً علت آن تصلب شرایین یا سفت شدن شریان ها می باشد. البته، آسیب به شریان ها نیز می تواند تأثیرگذار باشد. از راه های امکان پذیر برای پیشگیری از این مشکل، برطرف کردن اضافه وزن، کلسترول بالا، فشار خون بالا، سیگار کشیدن، و ورزش کردن می باشد.

بسیاری از متخصصین، آتروفی (از بین رفتن جزئی یا کامل بافت) و فیبروز (رشد بیش از حد بافت مربوط به عضلات آلت تناسلی)، را شروع کننده ی مشکلات اختلال نعوظ می دانند. عدم توانایی در حفظ نعوظ، اولین نشانه اختلال نعوظ می باشد. هرچند این مشکل، نشت وریدی نام دارد، اما مشکل اصلی به جای رگ ها، عضلاتی است که این رگ ها را پوشش می دهد. نتیجه ی این مشکل، اختلال و عدم توانایی در حفظ نعوظ بوده، که یکی از نشانه های ابتدایی تصلب شرایین یا بیماری های وریدی به حساب می آید.

علت اختلال نعوظ

دلایل اختلال نعوظ عبارتند از:

1- دیابت

اختلال نعوظ در افراد مبتلا به دیابت، رایج است. 35 الی 50% این افراد، دچار ناتوانی جنسی هستند. این مشکل به علت سفت شدن زودهنگام و غیر طبیعی شریان ها می باشد. نوروپاتی محیطی در کنار تداخل اعصاب کنترل کننده نعوظ به کرات در این افراد دیده می شود.

2- افسردگی و اختلال نعوظ

افسردگی دلیل دیگری برای اختلال نعوظ بوده و رابطه ی نزدیکی با آن دارد. از آنجایی که رابطه ای مثلثی بین اختلال نعوظ، افسردگی و بیماری های قلبی-وریدی وجود دارد، مردان افسرده، باید برای تشخیص انواع بیماری ها در کنار مشکلات روانی، مورد معاینه قرار گیرند. برخی از داروهای ضدافسردگی هم باعث ناتوانی جنسی می شوند. هم چنین مشکلات عصبی نیز باعث اختلال نعوظ می شوند.

3- داروهایی که باعث اختلال نعوظ می شوند

بسیاری از داروهای تجویزی مثل داروهای فشار خون، داروهای اعصاب و ضد افسردگی، قطره چشم گلوکوم و داروهای شیمی درمانی برای سرطان، تنها تعدادی از داروهایی هستند که می توانند سبب اختلال نعوظ شوند.

علت اختلال نعوظ
علل اختلال نعوظ

4- مشکلات هورمونی

اختلالات هورمونی، مثل افزایش پرولاکتین (هورمونی که در بخش داخلی غده هیپوفیز ترشح می شود)، مصرف بیش از حد استروئید در بدن ساز ها، کمبود یا مقادیر بیش از حد هورمون تیروئید، و هورمون هایی که برای سرطان پروستات استفاده می شوند، می تواند سبب اختلال نعوظ شوند. کمبود تستسترون هم ممکن است باعث اختلال نعوظ شود، اما به تنهایی نمی تواند دلیل اختلال نعوظ باشد.

مردان از چه سنی دچا رمشکل اختلال در نعوظ می شوند؟

مطالعات نشان می دهد که اختلال نعوظ و سن فرد به شدت به هم مربوط اند. کمتر از 2% مردان زیر 40 سال و 4% از 50-40 سالگی، با این مشکل مواجه شده اند. اما در افراد بالای 50 سال، احتمال این مشکل بسیار بالا رفته و 25% افراد 60-50 سال و 40% افراد 70-60 سال را در بر می گیرد.

نحوه ی تشخیص اختلالات در نعوظ

اگر شما به اختلال نعوظ طولانی مدت دچار شده اید، باید برای معاینه به پزشک مراجعه کنید. اختلال نعوظ موقتی امری عادی می باشد، اما اختلال نعوظ دائم و طولانی مدت می تواند به علت یک مشکل جسمی جدی اتفاق افتاده باشد.

پزشک می تواند با معاینه کامل تمام مشکلات جسمی احتمالی، برای تشخیص دلایل محتمل و ارائه ی درمان مخصوص، اقدام کند. این امر می تواند شامل بررسی بیماری های قلبی و وریدی، دیابت، فشار خون و کلسترول بالا باشد.

آزمایشات، کیفیت جریان خون به آلت تناسلی، همچنین می تواند مشکلات هورمونی مثل کمبود تستسترون که از علل اختلال نعوظ است را بررسی نشان می دهند.

زمانی که شما علت روانی یا جسمی اختلال نعوظ را یافتید، می توانید برای درمان آن  اقدام کنید.

درمان اختلال نعوظ

درمان اختلال نعوظ با مواظبت از قلب و رگ های بدن شما شروع می شود. پزشک به شما علل خطرزا و راه بهبود آنها را گوشزد می کند.

راههای طبیعی درمان اختلال نعوظ

پزشک ممکن است به شما پیشنهاد می دهد که مشکلات روحی خود را حل و فصل کنید. این مشکلات شامل روابط عاطفی، مشکلات استرس زای زندگی، افسردگی و ترس از رابطه جنسی به علت مشکلات سابق در مورد اختلال نعوظ، می باشند.

در حالت کلی درمان اختلال نعوظ یازجمله نعوظ سست یا عدم نعوظ عبارتند از:

دارو و قرص قوی اختلال نعوظ (مسدود کننده های PDE5)

این داروها، جریان خون به آلت تناسلی را افزایش می دهند. این موارد، تنها نمونه های تأیید شده در FDA می باشند:

 • ویاگرا
 • لویترا
 • سیالیز
 • استندرا

برای نتایج بهتر، مردان مبتلا به اختلال نعوظ، از این داروها 1 تا 2 ساعت قبل از رابطه جنسی استفاده می کنند. مصرف این داروها، نیازمند عملکرد عصبی عادی می باشد. این داروها، جریان خون به آلت تناسلی را افزایش داده، و در 70% مردان، مؤثر است. این تأثیر در بیماران مبتلا به دیابت و سرطان، کمتر است.

توجه: اگر از داروهای نیترات برای قلب استفاده می کنید، به هیچ وجه PDE5 مصرف نکنید.

درمان تستسترونی

در موارد خاصی که کمبود تستسترون، علت اختلال نعوظ می باشد، این درمان می تواند در کنار داروهای ذکر شده، به شما کمک کند.

درمان اختلال نعوظ با تزریق آلپروستادیل به مجاری ادراری

در این درمان، مقادیر کوچکی از داروی آلپروستادیل، در مجاری ادراری قرار می گیرد و شما نیاز به تزریق روزانه ندارید. البته، این درمان به خوبی سایر درمان ها جوابگو نیست.

رایج ترین عوارض جانبی این درمان، احساس سوزش درون آلت تناسلی است. اگر نعوظ، بیش از 4 ساعت به طول انجامید، به اورژانس مراجعه کنید.

بیشتر بدانید: عوارض ارضا نشدن چیست؟

رفع اختلال نعوظ با جراحی

رایج ترین جراحی برای درمان اختلال نعوظ، شامل پیوند آلت تناسلی (مصنوعی) است. جراحی وریدی آلت در افراد کهن سالی که به درمان های دارویی پاسخ دهی نداشته اند، پیشنهاد نمی شود. اما پیوند آلت تناسلی، مرحله ی بعدی درمان است. هر چند، این عمل، خطرهایی را به همراه دارد، اما بیشترین نرخ تأثیرگذاری و رضایت را در بین بیماران مشاهده شده است.

آلت مصنوعی، وسیله ای است که درون پوست شما قرار گرفته و آلت سفتی را به شما می دهد. این گزینه، بهترین راه برای داشتن رابطه جنسی طولانی و بدون وقفه می باشد.

پیوند آلت، معمولاً در حالت بیهوشی صورت می گیرد. اگر بیمار دچار عفونت در شریان های ادرار یا پوست باشد، عمل را تا زمان درمان کامل این عفونت، به تعویق می اندازند. اگر بیمار از داروهای ضد انعقاد خون استفاده می کند، باید زیر نطر پزشک، این داروها را تا زمان جراحی و بهبودی متوقف کند.

در بیشتر موارد، تنها یک برش کوچک در محل اتصال آلت به شکم یا بیضه صورت می گیرد. هیچ بافتی خارج نشده و خون زیادی از دست نمی رود. معمولاً بیمار، ساعاتی بعد از جراحی مرخص می شود.

دکتر حسین کرمی فوق تخصص مجاری ادراری و تناسلی و متخصص درمان نعوظ

4/5 - (153 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مریم چهارشنبه ۱۰ آذر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 365 مشاهده پرسش
  سلام عذر میخوام اینها زگیل هستن
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۰ آذر ۰( 2 سال پیش)
   خیر نگران نباشید
 • تصویر کاربر mehrdad چهارشنبه ۱۰ آذر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 242 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب .
  اقای دکتر من الان ۲۲ سالمه . در زمان ۸.۹ تا ۱۴ سالگی دچار ی عادت بودم که الت خودمو به زمین فشار میدادم . بعدا که بزرگتر شدم فهمیدم دچار اختلال نعوظ شدم و التم از بیخ شل هست و نعوظ هم کامل نیست و زود میخوابه . فک میکنم دچار ناتوانی کامل ام . اقای دکتر هزینه عمل پروتز چقدر هست . ی مبلغ حدودی لطفا بگید . زندگی من مختل شده لطفا جواب بدین ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۰ آذر ۰( 2 سال پیش)
   با شماره 09351142080 02122642744 هر روز از ساعت ۱۰ الی۱۲ تماس بگیرید
 • تصویر کاربر مریم شنبه ۶ آذر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 218 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر، عذر میخوام اگر با کسی که هیچ ضایعه ای روی آلتش وجود نداره رابطه دهانی داشته باشم ممکنه دهانم زگیل بزنه؟ قبلا مبتلا به زگیل تناسلی بودن
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۶ آذر ۰( 2 سال پیش)
   سلام عکسش را بفرستید ببینم
 • تصویر کاربر سوری دوشنبه ۱ آذر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 236 مشاهده پرسش
  سلام دکترعزیز
  ازاینکه وقتتون رو در اختیار ما قرار دادید ممنونم
  ۴۵سالمه حدود یک ساله که وقتی حس جنسی دارم نمیتونم نعوظ انجام بدم حتی گاهی اوقات با ایجاد این حس نعوظ نصف نیمه ی که داشتم هم برگشت میکنه واسه همین قرص تالادافیل مصرف میکنم که بعد ۶ ساعت تازه جواب میده
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۹ آبان ۰( 2 سال پیش)
   تست rigiscan انجام بدید
  2. تصویر کاربر سوری یکشنبه ۳۰ آبان ۰( 2 سال پیش)
   سلام
   ایا این تست نیاز به نسخه دکتر داره
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱ آذر ۰( 2 سال پیش)
   بله
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر علیرضا چهارشنبه ۲۶ آبان ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 411 مشاهده پرسش
  سلام ...بنده ۵۶ سالمه وحدود۳سال پیش جراحی پرستات بدخیم انجام دادم و پرستات و کیسه منی از بدنم خارج شده و از اون موقع هیچگونه نعوظ ندارم و تنها چندبار با تزریق در آلتم نعوظ داشتم...قرص هم استفاده کردم که بی فایده بوده چه راه حلی دارم چون زندگی زناشویی من دچار مشکل شده ...درمان قطعی داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۶ آبان ۰( 2 سال پیش)
   از عوارض عمل هست
 • تصویر کاربر حسن چهارشنبه ۱۹ آبان ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 229 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من ۳۳ سالمه برای درمان اختلال نعوظ قرص ویتامین ای ۴۰۰ را مصرف می کنم می خواستم ببینم در کنار این قرص دیگری لازم نیست مصرف کنم در ضمن قرص تادافیل و اینها را می خواهم مصرف نکنم.با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۹ آبان ۰( 2 سال پیش)
   ویتامین ای مشکلی نداره و ادامه بدید
 • تصویر کاربر حسین سه شنبه ۱۸ آبان ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 219 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر بالای آلیتم در رویشگاه مو یک دانه و در بین کشاله ران هم یک دانه گوشتی مانند درائمده میخوام ببینم زیگیله و آیا خطرنامه زیگیل
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۸ آبان ۰( 2 سال پیش)
   من در عکس زگیل نمیبینم
 • تصویر کاربر علیرضا سه شنبه ۱۸ آبان ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 224 مشاهده پرسش
  سلام...من۵۶ساله هستم و۳سال پیش باتوجه به نمونه برداری دچار عدم نعوظ شدم و تنها با تزریق در الت تونستم نعوظ داشته باشم...آیا امکان درمان بدون جراحی دارم....راهنمایی و راه حل چیست
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۸ آبان ۰( 2 سال پیش)
   تست RIGISCAN انجام بدید
 • تصویر کاربر صالحی پنجشنبه ۶ آبان ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 379 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  من قبلا توی سایت سوال گذاشته بودم
  من عفونت داشتم یه دوره سفکسین 400و مترونیدازل استفاده کردم با پماد واژینال ژل بتادین
  بعد ازاین دوره تو دیدم واژنم پرشده بود از یه چیزایی مثل جوش و زگیل
  شک داشتم گفتم شاید واسه استفاده از پماده
  یکی از جاهارو بادست کندم مقداری مایع سفید چرکی و خون اومد اون یکیم خون
  به دکتر زنان مراجعه کردم برام تست پاپ اسمیر دادن با دارو
  موپیروسین 2٪_میکوزین_وپماد آلفا
  بعد استفاده پمادها جوش هایی که نزدیک که معقد زده بود رفت یکی که مثل زگیل بود مونده بود اونم پوستشو با دست کندم رفت
  جواب تستم رودکترگفتن کاملا نرماله و هیچ مشکلی نیست
  ولی اگر باز ضایعه درومد مراجعه کنم و چون هنوز مقدارکمی ترشح داشتم پما واژینال کلیندازول دارن
  وگفتن تست اچ پی وی نیازی نیست
  ولی گفتم برای اطمینان انجام بدم
  بنظر شما نیاز هست تست رو انجام بدم؟
  واینکه امروز نامزدم گفت یه چیزایی مثل زگیل درآورده بعد ازمن
  من خیلی نگران شدم
  باید چیکارکنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۶ آبان ۰( 2 سال پیش)
   پماد مترونیدازول و کلوتریمازول هر 8 ساعت استفاده کنید
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۶ آبان ۰( 2 سال پیش)
   جهت معاینه دقیق به پزشک زنان مراجعه کنید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر نویدرضا سه شنبه ۴ آبان ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 221 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر.
  من به تازگی متوجه این دو ضایعه کنار بیضه ام شدم و خیلی هم میترسم،هیچ درد و... هم ندارم
  سؤالم این است که ایا زگیل است و درمان خانگی آن چیست
  1. تصویر کاربر نویدرضا پنجشنبه ۲۹ مهر ۰( 2 سال پیش)
  2. تصویر کاربر نویدرضا پنجشنبه ۲۹ مهر ۰( 2 سال پیش)
  3. تصویر کاربر نویدرضا پنجشنبه ۲۹ مهر ۰( 2 سال پیش)
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۴ آبان ۰( 2 سال پیش)
   مشکوک به زگیل است مراجعه کنید از نزدیک معاینه کنم در صورت تایید کرایو کنم
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

دوشنبه

تعطیل است

سه شنبه (مطب نیکان)

13:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 14:00

جستجو

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر