شکستن سنگ حالب از طریق مجرای ادرار (TUL)

انسداد لوله حالب و مجاری ادراری اگر درمان نشود باعث ایجاد تب و لرز و عفونت شدید کلیه و در نهایت از کار افتادگی کامل کلیه می شود. امروزه این سنگ ها را می توان از طریق روش TUL از راه مجرا،‌ بدون هیچگونه برشی بر شکم و بی هیچ دردی خارج نمود.

قبل از عمل تی یو ال 

متخصص بیهوشی قبل از عمل به بیمار مشاوره می دهد. آسپرین و سایر داروهای ضدالتهاب میبایست از چند روز قبل از عمل قطع شوند. بیمار باید صبح روز عمل ناشتا به بیمارستان مراجعه نماید ولی معمولاً روز قبل از عمل بستری شده و از شب قبل ناشتا بوده و سرم تزریقی و آنتی بیوتیک دریافت می کند.

برای این عمل از روش بیحسی نخاعی استفاده می شود و در اغلب موارد نیاز به بیهوشی عمومی نیست.

عمل سنگ کلیه در حالب چگونه انجام میشود؟

جراح به کمک وسیله ای بنام یورتروسکوپ از طریق مجرای ادرار وارد مثانه و سپس لوله حالب شده و بعد از دیدن سنگ حالب  به کمک ابزار مخصوص سنگ را خرد نموده و در این مرحله در صورتی که امکان داشته باشد خرده های سنگ خارج شده و در غیر اینصورت بسته به نظر جراح ممکن است در داخل حالب لوله ای قرار داد شود که توسط یک سوند مثانه ثابت می گردد.

بعد از عمل tul چه اتفاقی میافتد؟

در اغلب موارد سنگ حالب بیمار بطور کامل خارج شده و بیمار بعد از رفع بی حسی می تواند در همان روز مرخص شود.

در مواردی که نیاز به گذاشتن لوله حالب وجود دارد حتماً بعد از چهار هفته برای خارج کردن آن به پزشک مراجعه کنید.

معمولاً برای چند روز آنتی بیوتیک خوراکی و مسکن تجوبز می شود. به بیمار توصیه می شود مایعات زیاد مصرف نماید.

همچنین بیمار می بایست جهت کمک به دفع خرده سنگها فعالیت نموده و حتماً در یک ظرف ادرار نماید تا در صورت دفع سنگ آنها را جهت انجام آزمایش بدست آورد.

مراقبت پس از جراحی خروج سنگ به روش بسته از مجرای ادرار (TUL)

بعد از خروج سنگ به روش بسته از مجرای ادرار نیاز است بیمار مراقبت هایی و نکاتی را در منزل رعایت کند که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد.

عوارض عمل tul چیست؟

ضربه به بافت بعلت کاربرد نادرست آندوسکوپ، گشادکننده، یا غلاف در جراحی که میتواند به سوراخ شدن دیواره حالب منجر گردد.

جداشدگی بافت و یا مهاجرت جسم خارجی (بطور ‌مثال، سنگ) به دیواره حالب

قرار دادن هر گونه ابزاری با فشار، بخصوص در جوانان می‌تواند به آسیب‌دیدگی دیواره حالب منجر شود زیرا قطر لوله حالب آنها بسیار کم است

 

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فلوشیپ فوق تخصصی درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی  

عضو هیئت علمی و دانشیار دانشگاه شهید بهشتی تهران ، عضو انجمن ارولوژی اروپا ، امریکا و آسیا

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مرتضی جمعه ۲۳ آذر ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید. بمدت ۱۰ روزه سنگ کلیه‌ام وارد حالب شده و در uvj راست قرار داره. سی تی اسکن روز اول نوشته دیامتر (قطر) سنگ ۳ میل. ولی امروز سونوگرافی طول آنرا ۶ میل اعلام کرد. کلیه ها سالم و بدون هیدرونفروز. تامسوسلین و شیاف دیکلوفناک ۵۰ استفاده میکنم. دکترم گفتند آب بخورم و منتظر باشم تا ۱۰ روز دیگه. از خراب شدن کلیه هام می‌ترسم. آیا نشانه ای برای شروع خراب شدن کلیه‌ها وجود دارد؟ زودتر عمل کنم یا به حرف دکترم اعتماد کنم. ممنون.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۳ آذر ۹۷( 2 سال پیش)
   سريعا بياييد ببينم فردا شنبه ساعت ٢ ببفرماييد دكتر گفته٠٢١٧١٠٦٢٣٠٠ ٠٢١٧١٠٦٢٤٠٠ اگر وقت ندادند ادرس بگير بيا
 • تصویر کاربر سيدحسين یکشنبه ۱۱ آذر ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  قبلا خدمت دكتر رسيدم حدودا ١٠ماه قبل فرمايش كردند مشكل مثانه دارم پركار يا لرزش داره داروي برام نوشتن اسم شركت وزيكر تا بك ماه پيش مصرف كردم بهبود يافتم ولي نه كامل بعدا بدنم خارش زيادي إيجاد كرد قرص و ترك كردم هنوز مثانه أم فعال ست لطفا جواب با تشكر فراوان لطفا نتيجه را به من إعلام كنيد نتيجه سلام قبلا خدمت دكتر رسيدم حدودا ١٠ماه قبل فرمايش كردند مشكل مثانه دارم پركار يا لرزش داره داروي برام نوشتن اسم شركت وزيكر تا بك ماه پيش مصرف كردم بهبود يافتم ولي نه كامل بعدا بدنم خارش زيادي إيجاد كرد قرص و ترك كردم هنوز مثانه أم فعال ست لطفا جواب با تشكر فراوان سلام قبلا خدمت دكتر رسيدم حدودا ١٠ماه قبل فرمايش كردند مشكل مثانه دارم پركار يا لرزش داره داروي برام نوشتن اسم شركت وزيكر تا بك ماه پيش مصرف كردم بهبود يافتم ولي نه كامل بعدا بدنم خارش زيادي إيجاد كرد قرص و ترك كردم هنوز مثانه أم فعال ست لطفا جواب با تشكر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۱ آذر ۹۷( 2 سال پیش)
   اگر اذيت ميكند مصرف نكنيد
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۷ دی ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  سلام من یک ماه هست عمل انحنای الت انجام دادم و انحنای آن روبه پایین بود و هنوز روبه پایین نعوظ دارد .عمل جسم غازی رو دست کاری کرده .آیا با مرور زمان شکل طبیعی به خود میگیرد یا خیر .با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۷ دی ۹۷( 2 سال پیش)
   عکس
 • تصویر کاربر سینا شنبه ۱ دی ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید
  من یه سنگ حالب راست دارم به اندازه 5م م میخواستم بگم با روش با روش برون درمانی سنگ شکن میتونه از بین بره یا باید عمل کنم اگه عمل بشم با درد همراه یا خیر
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱ دی ۹۷( 2 سال پیش)
   باید سنگ شکنی درون اندامی کنید تماس شریع۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴ ۰۲۷۱۰۶۲۳۰۰
 • تصویر کاربر سینا شنبه ۲۴ آذر ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید
  من یه سنگ حالب راست دارم به اندازه 5م م میخواستم بگم با روش با روش برون درمانی سنگ شکن میتونه از بین بره یا باید عمل کنم اگه عمل بشم با درد همراه یا خیر
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۴ آذر ۹۷( 2 سال پیش)
 • تصویر کاربر نوشین دوشنبه ۵ آذر ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر. وقتتون بخیر. پدر من 63 سالشونه و کلیه ی چپشون یه سنگ هشت میلیمتری در ناحیه ی میانی کلیه دارن. دوبار سنگ شکن کردن و سنگ نشکسته. به بیمارستان هاشمی نژاد مراجعه کردن پزشک اونجا گفتن کار به کار این سنگ نداشته باشید و فقط سه ماه یکبار سونو کنید و فقط وقتی اذیتتون کرد بیاید عمل لاپراسکپی انجام بدید. به نظرتون ایشون درست گفتن؟ چه روش درمانی مناسب ایشونه. pcnl مناسب ایشون هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۵ آذر ۹۷( 2 سال پیش)
   اين سنگ بايد سنگ شكني شود
 • تصویر کاربر حسین سه شنبه ۱۵ آبان ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 95 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر. بنده چهار ماه و نیم پیش سنگ حالبم رو با عمل TUL خارج کردم اما درد و سوزش همچنان در پهلو و اطراف احساس میکنم. سونوگرافی و کشت ادرار هم خوبه و دکترم میگه مشکلی نیست. اما از یک ماه بعد عمل به این طرف سرگیجه و خستگی مفرط هم پیدا کردم و نمی‌دونم مشکل چیه ! لطفا راهنمایی بفرمایید. خیلی متشکرم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۵ آبان ۹۷( 2 سال پیش)
   باید عکس جدید بگیرید ببینم
 • تصویر کاربر عباس شنبه ۵ آبان ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  انجام آزمایش اسپرم جهت سلامت باروری. آزمایش اسپرم انجام دادم، میخاستم که با ارسال عکس از آزمایش، نتیجه رو بهم اطلاع بدید.
  1. تصویر کاربر عباس جمعه ۴ آبان ۹۷( 2 سال پیش)
   چرا جواب سوال من رو نمیدین؟؟؟؟؟؟عکس فرستادم از آزمایش اسپرم که انجام دادم!! لطفا جواب بدین ممنون.
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۵ آبان ۹۷( 2 سال پیش)
   نرمال است
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر نوذر جمعه ۲۷ مهر ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض خسته نباشید خدمت شما.من 40 سال دارم و از 20 سالگی تا حالا با اوجه به اینکه کلیه شنگ ساز دارم هر چند سال یکبار درد داشتم و بعضی مواقع سنگ هم دفع کردم.یک مورد یک سنگ حدود 6 میلی متری بود که خاردار و رنگی بود. یک هفته پیش سمت چپم درد گرفت و سونو که گرفتم بدین صورت بود(کلیه چپ : 5 میلیمتری در دسته کالیس تحتانی و 6/3 میلیمتری در دسته کالیس میانی و 5/8 میلیمتری در upj چپ همراه با هیدرو نفروز گرید 1 در پرو گزیمال سنگ..کلیه راست: 6 میلیمتری در دسته کالیس تحتانی و 6/5 و 4/5 میلی در دسته کالیس میانی). یک هفته هست که بصورت متناوب درد و تهوع و گاهی استفراغ و بی اشتهایی داشتم.آیا سنگ من بصورت طبیعی قابل دفعه یا باید سنگ شکن کنم؟لطفا راهنمایی کنید .ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۷ مهر ۹۷( 2 سال پیش)
   بهتر است با سنگ شکنی دفع کنید
 • تصویر کاربر کامران سه شنبه ۲۴ مهر ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  Kamran S:
  با سلام خدمت استاد گرامی از طریق فیلم عمل جراحی پروستات در آپارات افتخار آشنایی داشتم. برای پدر 97 ساله ام آزمایشات مربوط به پروستات و ریه و قلب و مثانه و خون و غیره را انجام دادیم. متخصص بیهوشی هم نظر منفی نداشتند. با توجه به عکس سونوگرافی که خدمت شما ارسال میکنم امکان دارد نظر خودتان را بفرمایید که عمل جراحی امکان پذیر است یا نه؟ پدرم روپاست و ظاهرا مشکل ندارد. خواهشمند است در مورد ما لطف بیشتری داشته باشید. من کرج هستم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۴ مهر ۹۷( 2 سال پیش)
   بايد سيسيتوسكوپي شود منتهي سن بالا است
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر