021-22642744
نشانی‌ما
نقشه مطب دکتر کرمی

دکتر حسین کرمی

تهران ، خیابان شریعتی ، روبروی ایستگاه مترو قلهک ،کوچه سجاد ،ساختمان پزشکان سجاد ، پلاک 68 زنگ 4

تماس‌باما

از تکرر ادراری مزمن رها شوید

توسط دکترحسین کرمی ۰۴/بهم/۱۳۹۶ 68 بازدید
تکرر ادراری مزمن

حتماً در خانواده،‌ اطرافیان و دوستان کسانی را می شناسید که از تکرر ادراری مزمن رنج می برند. این افراد با مصرف کم مایعات مجبورند که چندین بار در روز به دستشوئی بروند. در این مقاله به بررسی علل و درمان تکرر ادراری مزمن می پردازیم.


 شرح حال این افراد

این افراد غالبا میگویند، که چند ماه یا چند سال است، که مبتلا به تکرر ادراری هستند و با مصرف یک لیوان چای یا آب مجبورند چند بار به دستشوئی بروند. مسافرتهای طولانی با ماشین برای این افراد به علت نیاز به دستشوئی سخت می باشد.

افراد با تکرر ادراری مزمن ، علیرغم رفتن به دستشویی باز احساس می کنند، که ادرارشان کاملاً تخلیه نشده است. تکرر ادرار اغلب در شب، گریبانگیر این افراد شده و موجب می شود که چند بار از خواب بیدار شده و به دستشوئی بروند. تکرر ادراری مزمن کیفیت خواب این افراد را تحت تأثیر قرار داده و در نهایت باعث تغییر خلق این افراد در طی روز میشود.

تعریف تکرر ادراری مزمن

اگر کسی در طول روز علیرغم مصرف مایعات کم و معمولی بیش از ۷ بار دستشوئی برود و در خواب بیش از ۲ بار بلند شده و به دستشوئی برود، مبتلا به تکرر ادرار می باشد. فرق تکرر ادراری با پرادراری این است که در تکرر ادراری حجم ادرار کم ولی تعداد دفعات دفع ادراری زیاد است ولی در پرادراری فقط حجم ادراری در هر بار دفع ادرار، زیاد میباشد. زمانیکه تکرر ادراری با سوزش و خون در ادرار همراه باشد، باید سریع به پزشک مراجعه شود تا تحت بررسی قرار بگیرد.

تکرر ادراری

علل تکرر ادراری مزمن 

عفونت های ادراری مزمن از جمله عفونت مزمن پروستات، که اغلب افراد جوان و میانسال را درگیر می کند، یکی از علل تکرر ادراری مزمن میباشد. این افراد اغلب از درد کمر و لگن به همراه تکرر و سوزش ادرار شاکی هستند، که باید با تشخیص سریع تحت درمان پزشک متخصص ارولوژی قرار بگیرند.

ضعیف شدن عملکرد کلیه ها و همچنین بالا بودن قندخون از علل تکرر ادرار میباشد لذا در هر بیمار با تکرر مزمن ادراری باید آزمایش ادرار و قند خون و آزمایش عملکرد کلیه ها انجام شود.

از علل دیگر تکرر ادراری مزمن وجود انسداد در مجرای ادراری است، که باعث جلوگیری از تخلیه کامل مثانه شده و در نتیجه مثانه تحریک میشود. امروزه تنگی های پیشابراه و بزرگی پروستات ۲ عامل شایع در تکرر ادراری مزمن آقایان میباشد. در خانم ها با مکانیسم انسدادی مجرا و اختلال در عملکرد مثانه موجب تکرر ادراری مزمن میشود.

مثانه به عنوان یک منبع ذخیره ادراری در انسان می باشد، که در حالت طبیعی تا cc500 ادرار را می تواند در خود نگه دارد. در حالت طبیعی مثانه تدریجاً با ادرار ترشح شده از کلیه ها پر می شود. پس از پر شدن، احساس تخلیه ادراری به فرد دست داده و با مراجعه به دستشوئی با انقباض عضلات مثانه تخلیه ادرار انجام می شود.

اگر به هر دلیلی مثانه متورم شود، حجم مثانه و قابلیت اتساع و ذخیره سازی آن تغییر بکند و یا مثانه بیش فعال شود و باعث تکرر ادراری مزمن شود، شما میتوانید احساس فوری به تخلیه ادرار داشته باشید.

از علل دیگر تکرر ادراری مزمن بیماریهای سیستمیک می باشد. به عنوان مثال هر گونه آسیب به نخاع، دیسک کمر، بیماری M.S، ضعیف شدن پمپاژ قلب و مصرف داروهای ادرار آور و حاملگی نیز میتوانند باعث تکرر ادراری مزمن شوند. امروزه شایعترین علت تکرر ادراری طول کشیده و مزمن مثانه های بیش فعال یا مثانه پر کار می باشد.

در اروپا و آمریکا بیش از ۵۰ میلیون نفر به مثانه پرکار مبتلا هستند. این افراد اغلب مردان و زنان جوانی هستند که زود به زود و با مصرف حداقل مایعات به دستشوئی می روند. احساس تخلیه ناگهانی ادرار از علائم مشخصه این بیماری است. به طوریکه فرد ناگهان احساس دستشوئی پیدا می کند و اگر به دستشوئی دسترسی نداشته باشد، چه بسا لباس زیر خود را خیس کند.

علت تحریک پذیر شدن مثانه در این افراد انقباضهای خود به خودی و پرش انقباضی عضلات مثانه می باشد. که این امر باعث میشود، احساس تخلیه سریع به فرد دست دهد و نیاز اورژانسی به دستشوئی پیدا کند.

علت مثانه پر کار

علل مختلفی در ایجاد مثانه پرکار دخالت دارند، استرس ها و هیجان های روحی مداوم، مثانه را شدیداً تحریک پذیر می کند. انسدادهای پیشابراه و بیماریهایی از قبیل M.S و دیگر ضایعات عصبی نخاعی می توانند از علل دیگر مثانه های پرکار باشند. ولی در اغلب موارد علت آن نامعلوم و ناشناخته است.

روش تشخیص اختلالات مزمن ادراری و مثانه بیش فعال 

امروزه نوار مثانه یا تست ارودینامیک بهترین وسیله تشخیص اختلالات مزمن ادراری است. روش انجام تست ارودینامیک یا نوار مثانه به این صورت است که بیمار به مدت یک ربع تا ۲۰ دقیقه بر روی تخت مخصوص قرار می گیرد و سوند ها با ریلی به مجرای ادراری و مثانه وصل می شود و سپس با استفاده از دستگاه کامپیوتر و نرم افزار مخصوص آن صحت عملکرد مثانه و مجرا دقیقاً بررسی می گردد.

نوار مثانه

نوار مثانه

پزشک با انجام نوار مثانه میتواند به اطلاعات زیر دسترسی پیدا کند:

✔ حسن مثانه

✔ اندازه حجم مثانه

✔ وجود یا عدم وجود پرشهای عضلانی مثانه

✔ سلامتی قدرت انقباض مثانه

✔ مقدار ادرار باقیمانده

✔  نقص عملکرد مثانه به طور دقیق

و لذا پزشک با دید کاملاً باز با تشخیص قطعی به درمان بیماران می پردازد.

افرادی که باید نوار مثانه انجام دهند:

✅ تکررهای ادراری طول کشیده دارند.

✅ عفونتهای مقاوم به درمان در مجاری ادراری دارند.

✅ در تمام بیمارانی که بی اختیاری ادراری دارند.

✅ در بیماران با شک به مثانه عصبی و بیماران با اختلالات ادراری مزمن به همراه بیماری عمومی از قبیل پارکینسون،‌ M.S و ضایعات نخاعی و دیسک کمری

✅ شب ادراری های طول کشیده تا سن بلوغ و بعد از آن

✅ بیماران با برگشت ادرار از مثانه به کلیه ها که علیرغم درمان خوب نشده باشند.

آیا تکرر ادراری مزمن قابل درمان می باشد؟

بله، با انجام آزمایشات ، عکس برداری و انجام نوار مثانه باید علت تکرر ادرار دقیقاً توسط پزشک تشخیص داده شود، تا براساس علت ایجاد تکرر ادرار، آن را درمان کرد.

بیشتر بدانید

اگر پروستات بزرگ شده باشد و موجب تنگی مجرا یا ور م مثانه شده باشد باید سریعا درمان شود.

در صورت وجود بیماری زمینه ای درمان و کنترل آنها به کنترل تکرر ادرار کمک خواهد کرد.

امروزه با داروهای جدیدی که در بازار هستند مثانه پرکار یا بیش فعال کاملاً قابل کنترل است.

رفتار درمانی و ورزش عضلات لگنی از دیگر موارد کمک کننده به کنترل تکرر ادراری مزمن می باشند.

 

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

از تکرر ادراری مزمن رها شوید

امتیاز شما :


سوال پزشکی دارید ؟!؟ همین الان از طریق تلگرام سوال خود را بپرسید و پاسخ خودتون را در یافت کنید ! سوال دارم

دکترحسین کرمی

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فلوشیپ فوق تخصصی درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی بیماریهای کلیه و مجاری ادراری
مشاهده مقالات
دکتر حسين کرمي
مطالب سايت را در شبکه هاي اجتماعي سريع تر دنبال کنيد
بيشتر بخوانيد

ارسال پرسش در اين باره


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

1
واریکوسل

سلام وقت بخیر به پیوست سونوگرافی و ازمایش اسپرم خودم رو براتون فرستادم. با توجه به اینکه قصد بچه دار شدن داریم ایا نیازی به عمل واریکوسل هست؟ اگر نیاز به عمل هست امسد به بچه دار شدن هست؟ مشاهده پاسخ دکتر
2
پروستات و سنگ کلیه

کلیه
Masood:
با سلام خدمت جناب دکتر، اخیرا شاید نزدیک به سه ماه کمتر یا بیشتر اینجانب متوجه شدم که فشار ادرارکردن در من کاهش یافته و همچنین در پایان عمل ادرار به راحتی تخلیه نمیشود و گاها تکرر ادرار دارم و یا شبها معمولا یکبار نزدیک صبح از خواب برای ادرار بیدار میشوم،همچنین همین اواخر نزدیک به یکی دوهفته احساس خارش در مقعد هم دارم، سن من 37 نزدیک به 38 سال است و متاهل هستم، در گذشته سابقه سنگ کلیه داشتم، اکنون نزدیک به بیشتر از یکسال در کشور چین زندگی میکنم، در ابتدا با توجه به سابقه سنگ کلیه، این مسئله را به همان مربوط میدانستم، تا اینکه پس از مطالعه در اینترنت متوجه شدم مربوط به پروستات میتواند باشد ،و امروز به پزشک مراجعه کردم پس از سونوگرافی به من گفته شد که در کلیه سمت چپ یک سنگ کوچک هست و دچار بزرگی پروستات شده ام (bph) و به من دو قرص یکی ترازوسین 2 میلی گرم 28 عدد به اضافه یک قرص که فکر میکنم عصاره گیاهی مربوط به گزنه باشد به تعداد36 عدد داده شد، و دستور روزانه هرکدام یک عدد مصرف کنم ترازوسین در شب و دیگری در صبح، عکسهای مربوط به قرص ها و سونو گرافی به همراه ترجمه سونوگرافی را در ادامه ارائه میکنم، میخواستم بدانم مشکل من تا چه حد قابل رفع هست و در این زمینه راهنمایی بفرمایید ،با تشکر
ترجمه سونوگرافی :
Image:
A clear, size of the double kidney:The left 10.8 * 5.8cm, the material thickness is about 1.7cm; Right 10.7*5.7cm,The material thickness is about 1.6cm; In the middle of the left renal calyx, a size of about 0.4 * 0.3cm strong echo light group.With sound shadow in the rear, the pyelonephrosis of the kidney is not dilated.CDFI: double renal blood supply is normal.There was no obvious dilation in the bilateral ureters.The bladder is filled well and the wall is thin and smooth. The endocardium has good continuity, good transperforation in the cavity and no obvious abnormality.
Echoes。CDFI: No blood flow signal was found .
The shape of the prostate is normal.The size is about 3.3 x 3.5 x 3.3cm, and the volume is estimated to be about 20.7ml.Envelope light the whole,The internal glandular echoes are still homogeneous.Not protruding into the bladder. The internal urethral opening can be displayed and the posterior urethra is not shown.CDFI :No abnormality was found.After urinary bladder urination, the residual urine was about 48ml.
Ultrasound:
Enlargement of prostate volume
Left kidney stone
مشاهده پاسخ دکتر
3
ضمن سلام و خسته نباشيد ميخواستم بدونم امكان اصلاح آلت تناسلي من هست يا خير ؟

ضمن سلام و خسته نباشيد ميخواستم بدونم امكان اصلاح آلت تناسلي من هست يا خير ؟ مشاهده پاسخ دکتر
4
طول و قطر آلت تناسلی

آقای دکتر میخواهم قطر و طول آلت تناسلی بنده افزایش یابد لطفا راهنمایی فرمائید سپاس
طولش 15.5 سانت است
مشاهده پاسخ دکتر
5
درد در ناحیه پشتی بیضه راست(نه خود بیضه) و پشت ران راست

سلام جناب دکتر حسین کرمی
بنده پسری 18ساله هستم که به مدت 2ماهه احساس درد عادی در ناحیه پشت بیضه راست میکنم، پس از یک ماه که این درد در قسمت بیضه راست من بوجود اومد به یکی از دکتر های اورولوژیست شهرستانم مراجعه کردم و سونوگرافی رفتم و انواع آزمایشات رو دادم ولی گفتن که چیز خاصی نیست و خوب میشه و هیچی مثل علائم واریکوسل و غیره در عکس مشخص نبود (این آزمایشات یک ماه پیش انجام شده) و دکتر قرص های باکلوفن 10 و ترازوسین رو تجویز کردن که درنتیجه مصرف این دارو ها بهبودی صورت نگرفت، حالا که 2ماهه از این اتفاق میگذره 3الی4روزه که علاوه بر احساس درد در ناحیه پشت بیضه راست، در امتداد بیضه راست ام در ناحیه پشت ران راست احساس درد میکنم و حس میکنم که سایز بیضه راست ام کاهش پیدا کرده متاسفانه به دلیل عدم وجود امکانات کافی در شهرستان و تشخیص ضعیف دکتر های اینجا تغییری در بیماریم حاصل نشده لطفا بگید چیکار کنم آقای دکتر تا وقتی که بیام تهران و حضوری بنده رو ویزیت کنید، متشکرم🙏🙏🙏
مشاهده پاسخ دکتر
6
ناتوانی جنسی

آلت تناسلی من خیلی سفت نمیشود و هنگام سکسی خود به خود شل میشود
آلت تناسلی من در حالت عادی خیلی کوچک میشود
مشاهده پاسخ دکتر
7
کجی آلت تناسلی

از قسمت وسط آلت تناسلی به سمت پایین کج است.هزینه جراحی چقدر میشود؟
آیا خطری دارد عمل جراحی؟
مشاهده پاسخ دکتر
8
نحوه دفع سنگ کلیه به قطر 9 میلیمتر

من یه سنگ کلیه 9میلیمتری دارم در پروگزیمال حالب راست به فاصله 25 میلیمتری از upj ،در عسلویه هم هستم، برای دفع سنگ چه کاری باید کنم؟ایا میتونم این سنگ رو دفع کنم یا باید عمل کنم مشاهده پاسخ دکتر
9
تفاوت طول دو كليه

با سلام
در سونوي انجام شده
كليه رلست ب طول تقريبي93mm
و كليه چپ ب طول تقريبي104mm
ضخامت پارانشيمال و اكوي كورتيكو مدولاري كليه ها طبيعي است
اثري از استاز يا stone در سيستم پيلو كاليسيل دو طرف مشهود نيست
سوالم اينه ك اين تفاوت طول دو كليه طبيعي هست؟
مشاهده پاسخ دکتر
10
ناباروری مردان

سلام می‌خوام جواب آزمایش اسپرم را تفسیر کنید
سلام می‌خوام جواب آزمایش اسپرم را تفسیر کنید ممنون میشم
مشاهده پاسخ دکتر
« قبلی 1 2 3 4 5 6 7 ... 2449 بعدی »