از تکرر ادراری مزمن رها شوید

تصویر دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

حتماً در خانواده،‌ اطرافیان و دوستان کسانی را می شناسید که از تکرر ادراری مزمن رنج می برند. این افراد با مصرف کم مایعات مجبورند که چندین بار در روز به دستشوئی بروند. در این مقاله به بررسی علل و درمان تکرر ادراری مزمن می پردازیم.


شرح حال این افراد

این افراد غالبا میگویند، که چند ماه یا چند سال است، که مبتلا به تکرر ادراری هستند و با مصرف یک لیوان چای یا آب مجبورند چند بار به دستشوئی بروند. مسافرتهای طولانی با ماشین برای این افراد به علت نیاز به دستشوئی سخت می باشد.

افراد با تکرر ادراری مزمن ، علیرغم رفتن به دستشویی باز احساس می کنند، که ادرارشان کاملاً تخلیه نشده است. تکرر ادرار اغلب در شب، گریبانگیر این افراد شده و موجب می شود که چند بار از خواب بیدار شده و به دستشوئی بروند. تکرر ادراری مزمن کیفیت خواب این افراد را تحت تأثیر قرار داده و در نهایت باعث تغییر خلق این افراد در طی روز میشود.

تعریف تکرر ادراری مزمن

اگر کسی در طول روز علیرغم مصرف مایعات کم و معمولی بیش از 7 بار دستشوئی برود و در خواب بیش از 2 بار بلند شده و به دستشوئی برود، مبتلا به تکرر ادرار می باشد. فرق تکرر ادراری با پرادراری این است که در تکرر ادراری حجم ادرار کم ولی تعداد دفعات دفع ادراری زیاد است ولی در پرادراری فقط حجم ادراری در هر بار دفع ادرار، زیاد میباشد. زمانیکه تکرر ادراری با سوزش و خون در ادرار همراه باشد، باید سریع به پزشک مراجعه شود تا تحت بررسی قرار بگیرد.

تکرر ادراری

علل تکرر ادراری مزمن

عفونت های ادراری مزمن از جمله عفونت مزمن پروستات، که اغلب افراد جوان و میانسال را درگیر می کند، یکی از علل تکرر ادراری مزمن میباشد. این افراد اغلب از درد کمر و لگن به همراه تکرر و سوزش ادرار شاکی هستند، که باید با تشخیص سریع تحت درمان پزشک متخصص ارولوژی قرار بگیرند.

ضعیف شدن عملکرد کلیه ها و همچنین بالا بودن قندخون از علل تکرر ادرار میباشد لذا در هر بیمار با تکرر مزمن ادراری باید آزمایش ادرار و قند خون و آزمایش عملکرد کلیه ها انجام شود.

 

 

از علل دیگر تکرر ادراری مزمن وجود انسداد در مجرای ادراری است، که باعث جلوگیری از تخلیه کامل مثانه شده و در نتیجه مثانه تحریک میشود. امروزه تنگی های پیشابراه و بزرگی پروستات 2 عامل شایع در تکرر ادراری مزمن آقایان میباشد. در خانم ها با مکانیسم انسدادی مجرا و اختلال در عملکرد مثانه موجب تکرر ادراری مزمن میشود.

مثانه به عنوان یک منبع ذخیره ادراری در انسان می باشد، که در حالت طبیعی تا cc500 ادرار را می تواند در خود نگه دارد. در حالت طبیعی مثانه تدریجاً با ادرار ترشح شده از کلیه ها پر می شود. پس از پر شدن، احساس تخلیه ادراری به فرد دست داده و با مراجعه به دستشوئی با انقباض عضلات مثانه تخلیه ادرار انجام می شود.

اگر به هر دلیلی مثانه متورم شود، حجم مثانه و قابلیت اتساع و ذخیره سازی آن تغییر بکند و یا مثانه بیش فعال شود و باعث تکرر ادراری مزمن شود، شما میتوانید احساس فوری به تخلیه ادرار داشته باشید.

از علل دیگر تکرر ادراری مزمن بیماریهای سیستمیک می باشد. به عنوان مثال هر گونه آسیب به نخاع، دیسک کمر، بیماری M.S، ضعیف شدن پمپاژ قلب و مصرف داروهای ادرار آور و حاملگی نیز میتوانند باعث تکرر ادراری مزمن شوند. امروزه شایعترین علت تکرر ادراری طول کشیده و مزمن مثانه های بیش فعال یا مثانه پر کار می باشد.

در اروپا و آمریکا بیش از 50 میلیون نفر به مثانه پرکار مبتلا هستند. این افراد اغلب مردان و زنان جوانی هستند که زود به زود و با مصرف حداقل مایعات به دستشوئی می روند. احساس تخلیه ناگهانی ادرار از علائم مشخصه این بیماری است. به طوریکه فرد ناگهان احساس دستشوئی پیدا می کند و اگر به دستشوئی دسترسی نداشته باشد، چه بسا لباس زیر خود را خیس کند.

علت تحریک پذیر شدن مثانه در این افراد انقباضهای خود به خودی و پرش انقباضی عضلات مثانه می باشد. که این امر باعث میشود، احساس تخلیه سریع به فرد دست دهد و نیاز اورژانسی به دستشوئی پیدا کند.

علت مثانه پر کار

علل مختلفی در ایجاد مثانه پرکار دخالت دارند، استرس ها و هیجان های روحی مداوم، مثانه را شدیداً تحریک پذیر می کند. انسدادهای پیشابراه و بیماریهایی از قبیل M.S و دیگر ضایعات عصبی نخاعی می توانند از علل دیگر مثانه های پرکار باشند. ولی در اغلب موارد علت آن نامعلوم و ناشناخته است.

روش تشخیص اختلالات مزمن ادراری و مثانه بیش فعال

امروزه نوار مثانه یا تست ارودینامیک بهترین وسیله تشخیص اختلالات مزمن ادراری است. روش انجام تست ارودینامیک یا نوار مثانه به این صورت است که بیمار به مدت یک ربع تا 20 دقیقه بر روی تخت مخصوص قرار می گیرد و سوند ها با ریلی به مجرای ادراری و مثانه وصل می شود و سپس با استفاده از دستگاه کامپیوتر و نرم افزار مخصوص آن صحت عملکرد مثانه و مجرا دقیقاً بررسی می گردد.

نوار مثانه

نوار مثانه

پزشک با انجام نوار مثانه میتواند به اطلاعات زیر دسترسی پیدا کند:

✔ حسن مثانه

✔ اندازه حجم مثانه

✔ وجود یا عدم وجود پرشهای عضلانی مثانه

✔ سلامتی قدرت انقباض مثانه

✔ مقدار ادرار باقیمانده

✔ نقص عملکرد مثانه به طور دقیق

و لذا پزشک با دید کاملاً باز با تشخیص قطعی به درمان بیماران می پردازد.

افرادی که باید نوار مثانه انجام دهند:

✅ تکررهای ادراری طول کشیده دارند.

✅ عفونتهای مقاوم به درمان در مجاری ادراری دارند.

✅ در تمام بیمارانی که بی اختیاری ادراری دارند.

✅ در بیماران با شک به مثانه عصبی و بیماران با اختلالات ادراری مزمن به همراه بیماری عمومی از قبیل پارکینسون،‌ M.S و ضایعات نخاعی و دیسک کمری

✅ شب ادراری های طول کشیده تا سن بلوغ و بعد از آن

✅ بیماران با برگشت ادرار از مثانه به کلیه ها که علیرغم درمان خوب نشده باشند.

آیا تکرر ادراری مزمن قابل درمان می باشد؟

بله، با انجام آزمایشات ، عکس برداری و انجام نوار مثانه باید علت تکرر ادرار دقیقاً توسط پزشک تشخیص داده شود، تا براساس علت ایجاد تکرر ادرار، آن را درمان کرد.

بیشتر بدانید

اگر پروستات بزرگ شده باشد و موجب تنگی مجرا یا ور م مثانه شده باشد باید سریعا درمان شود.

در صورت وجود بیماری زمینه ای درمان و کنترل آنها به کنترل تکرر ادرار کمک خواهد کرد.

امروزه با داروهای جدیدی که در بازار هستند مثانه پرکار یا بیش فعال کاملاً قابل کنترل است.

رفتار درمانی و ورزش عضلات لگنی از دیگر موارد کمک کننده به کنترل تکرر ادراری مزمن می باشند.

 

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

3.7/5 - (7 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر جعفر پنجشنبه ۲۴ خرداد ۳( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  قسمت زیر شکم و بالای آلت تناسلی بنده از دو سال قبل از هر دو طرف چپ و راست شروع به باد کردگی کرده که هیچ دردی ندارد وبه تدریج به بیضه ها نزدیک شده و دفع ادرار و انزال را کمی مشکل کرده که در مواقع پر شدن کامل مثانه یا اول صبح ادرار به کندی انجام میگیرد لطفا بنده را رهنمایی فرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۴ خرداد ۳( 1 ماه پیش)
   با سلام سونوگرافی کلیه ها و مجاری ادراری انجام دهید
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۴ خرداد ۳( 1 ماه پیش)
   جهت تعیین باقیمانده ادراری
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر Ali دوشنبه ۱۴ خرداد ۳( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 37 مشاهده پرسش
  دکتر بنده بعد از انزال تا ۵ دقیقه یا ۱۰ دقیقه اول حس میکنم که مثلا نمیتونم ادار کنم زور زیاد باید بزنم تا مثلا بتونم ادرار کنم و اون بار اول بعد از انزال فقط اینجوریه یعنی بعد اون اوکیه فقط همون اولین بار بعد از انزال و یکمی هم حس سوزش و درد هست ...میگم فقط بار اول بعد از انزال ...و فقط تا ۵ یا ۱۰ دقیقه ی اول، اون حالت زور زدنه و اینا یعنی بسته بودن مجرا...هست و مورد دوم اینکه اینو از پارسال دارم، حس میکنم که بعد از ادرار چند قطره توی مجرا می مونه و با تکون خوردن یا سرفه یا کارا و حرکات های دیگه خالی میشه و بعضا هم البته این حالت عادی هم هست که اینجوریه که مثلا ادرار با فشار و اینا هست تخلیه میشه ولی تهش خیلی زور که میزنم و فشار میارم باز یکم دیگه خارج میشه ادرار و حس میشه مثلا یکم دیگه هست و اینا ولی اولش کامل با فشار و اینا میاد ...همچنین بنده هیپوکندریا و وسواس بیماری هم دارم که از پارسال و قبل ترش آزمایشات خون وادرار تست های زیادی مثل سیتی اسکن و تست تیلت و اکوی قلب و آندوسکوپی و هولتر ریتم ‌ .... که خیلی از اینا و گفتم که این هم مد نظر باشه و بخاطر این مورد روانپزشک آسنترا ۵۰ تجویز کردن بعد صبحانه ....استفاده میکنم ۲۰ روزه تقریبا و یه دکتری مراجعه کردم گفتن که التهاب پروستات هست واینا میخواستم بدونم درسته این مورد یا اینکه اینا مشکلی نداره درواقع ‌..؟؟؟؟؟ و همچنین جواب آزمایش اسپرم خوبه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۰ خرداد ۳( 1 ماه پیش)
   سونوگرافی بیضه هارو انجام بدین موردی که گفتین با مصرف مایعات فراوان قبل از رابطه بهبود خواهد داشت
  2. تصویر کاربر Ali پنجشنبه ۱۰ خرداد ۳( 1 ماه پیش)
   دکتر سونوگرافی بیضه ها برای چه عاملی سال قبل انجام دادم موردی نبود واریکوسیل سمت چپ بود خفیف بود و دوتا کیست ساده در هر طرف آزمایش مشکل داره خوب نیست؟؟
   و اون باقی موندن ادرار در حد ۱۰ سی سی از چی هست از آسنترا میتونه باشه ؟ در حد ۵۰ میلی و ۲۵ روز استفاده؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۱ خرداد ۳( 1 ماه پیش)
   خیر به آسنترا مربوط نیست
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۱ خرداد ۳( 1 ماه پیش)
   از جهت احتمال عفونت بیضه
  5. تصویر کاربر Ali شنبه ۱۲ خرداد ۳( 1 ماه پیش)
   مشکل باقی موندن حس میکنم از تایم شروع دارو هست ولی در کل از چی هست مشکلش؟
  6. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۴ خرداد ۳( 1 ماه پیش)
   اگر ادامه دار شد باید بررسی بشید از نظر باقیمانده ادراری
  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر دولتی پنجشنبه ۱۰ خرداد ۳( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 37 مشاهده پرسش
  سلام‌اقای‌دکتر‌شوهرمن‌چهار‌ماهه‌سوزش‌ادرار‌ودرد‌مثانه‌داره‌هربار‌برای‌درمان‌اقدام‌کرد‌مشکل‌واریکوسل‌واپاندیس‌براش‌یش‌اومد‌که‌مجبور‌به‌عمل‌واریکوسل‌واپاندیس‌شد‌حالا‌برای‌سوزش‌ودرد‌مثانه‌یه‌هفته‌هست‌که‌بستریش‌کردن‌سیستوسکوپی‌هم‌انجام‌دادن‌وبعدکلی‌ازمایش‌وسونوگرافی‌گفتن‌مشکلی‌نیست‌مرخصی‌ولی‌شوهرم‌درد‌وسوزش‌شدید‌داره‌‌دوهفته‌هست‌که‌‌بدنش‌بخصوص‌ناحیه‌تناسلی‌ومابین‌بیضه‌ومقعد‌داغ‌میشه‌کلا‌حالت‌تب‌ولرز‌داره‌خواستم‌ازتون‌وقت‌بگیرم‌بیام‌مطبتون‌منشیتون‌گفت‌مافقط‌موارد‌اورژانسی‌‌نوبت‌میدیم‌ودکتر‌این‌مواردروویزیت‌نمیکنن‌توروخدااقای‌دکتر‌حتماباید‌شوهرم‌بمیره‌که‌بتونه‌بیاد‌مطب‌خوب‌اگه‌مشکل‌نداشته‌باشیم‌که‌الکی‌نمیگیم‌ماشهرستان‌هستیم‌شوهرم‌۳۴ساله‌هستن‌‌خیلیم‌داره‌اذیت‌میشه‌توروقران‌کاری‌کنید‌اگه‌امکانش‌هست‌وصلاح‌میدونید‌نوبت‌بدید‌بیام‌مطبتون‌‌بخدا‌دعاتون‌میکنم‌هیچکسوندارم‌جز‌شوهرم‌وناراحتم‌که‌داره‌سخت‌اذیت‌میشه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۰ خرداد ۳( 1 ماه پیش)
   با سلام و احترام همسر شما دچار التهاب پروستات میباشد بیماری همسر شما نیاز به درمان طولانی مدت و با عود بالا دارد کپسول تامسولوسین هر شب یک عدد افلوکساسین ۳۰۰ هر ۱۲ ساعت کپسول ملوکسیکام ۷/۵ هر ۱۲ ساعت و روزی نیم ساعت داخل لگن آب گرم بنشینید در صورت عود و تکرار علائم بعد از بهبودی مجددا دوره ی درمان تکرار شود
 • تصویر کاربر جمالی چهارشنبه ۹ خرداد ۳( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  باسلام پدر بنده خون در ادرار مشاهده شده دکتر سیتی نوشتن ارسال می‌شود آیا قابل جراحی می باشد
  1. تصویر کاربر جمالی سه شنبه ۸ خرداد ۳( 1 ماه پیش)
   سلام
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۹ خرداد ۳( 1 ماه پیش)
   باید به جراح عمومی و. انکولوژیست مراجعه کند منشا اصلی سرطان از لگن هست و با توجه به متاستاز های وسیع و متعدد به نظر قابل جراحی نیست تحت نظر انکولوژیست باشید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر Hmn شنبه ۲۲ اردیبهشت ۳( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  بیمار مردی ۷۰ ساله با تشخیص سرطان مثانه و سابقه جراحی باز قلب می باشد. تومور حدود ۲۰ روز پیش برداشته شده. نظر پزشک مورد نظر ۸ جلسه شیمی درمانی و سپس برداشتن مثانه (استفاده از کیسه تخلیه ادرار) است.
  درمان پیشنهادی شما چیست؟
  اگر برداشتن مثانه، اقدام درستی می باشد، شما کدام روش را پیشنهاد می فرمایید؟
  مدارک بیمار پیوست می باشد.
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۲ اردیبهشت ۳( 2 ماه پیش)
   بله باید مثانه کاملا برداشته شود
 • تصویر کاربر مهدی شنبه ۸ اردیبهشت ۳( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر
  اقای دکتر دو روزی هست به طور ناگهانی زیر شکم بالای الت در ناحیه هفتی لگن سمت چپم زیر پوست تورمی احساس میکنم اندازه یک تیله تقریبا ریز ک دردی ندارد یکم احساس ضعف دارم تا زیر لگن تقریبا در امتداد این این تورم میخواستم بدونم چی شده قبلنا هم فکر کنم احساس کرده بودم چند سال پیش ها.
  از رفتار هایی ک دارم اول ک یبوست دارم و مدت طولانی بروی توالت ایرانی مینشینم. دوم قرص تاخیری هفته ای یک بار یه نصف قرص مصرف میکنم برای رابطه جنسی و مشکلی دیگر در رابطه جنسی یا ادرار ندارم
  مممون میشم راهنمایی کنید نگرانم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۸ اردیبهشت ۳( 2 ماه پیش)
   باسلام و احترام باید از نزدیک معاینه شوید
  2. تصویر کاربر مهدی شنبه ۸ اردیبهشت ۳( 2 ماه پیش)
   اقای دکتر لااقل یه توضیح بیشتر میدادین
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۸ اردیبهشت ۳( 2 ماه پیش)
   دوست عزیز باید معاینه شوید بدون معاینه توضیحی نمیتونم بدم بهتون احتمال داره از کیست های سر بیضه تا واریکوسل و یا لیپوم کورد و یا فتق باشه
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر امیر پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۳( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید
  من زمانی که ادرار میکنم انگار خوب تخلیه نمیشه بعدش اداره زیادی دارم ولی خارج نمیشه
  من خیلی خود ارضایی هم میکنم باید چیکار کنم مشکل ادرار پیدا کردم فکر میکنم ادرار دارم ولی نمیاد
  1. تصویر کاربر امیر پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۳( 2 ماه پیش)
   خرید
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۳( 2 ماه پیش)
   با سلام و احترام آزمایش آنالیز و کشت ادرار انجام شود
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر ماری شنبه ۲۶ اسفند ۲( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 49 مشاهده پرسش
  سلام، وقت بخیر، بنده حدود ۹ ماه پیش عمل معز انجام دادم، تومور مننژیوما در کانال عصب بینایی چشم راست داشتم که جراحی شد و کامل تخلیه شد، بعدش به مدت سه هفته دپاکین ۵۰۰ دو بار در روز میخوردم به علاوه داروهای ضد عفونت و .... بعد از سه هفته کم کم داروها قطع شد بعد از تقریبا دو ماه به دکتر معالجه کردم و آزمایش خون دادم آنزیم های کبدی حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ بودن که با مصرف دارو نرمال شدن، بعد از یک ماه که باید ام آر آی با تزریق انجام میدادم بعد از انجام آن دچار تکان های خفیف بدن شدم که با تجویز پزشک شروع به خوردن قرص لوبل ۵۰۰ شدم دو بار در روز ، بعد از حدود یک ماه به آن داروی کلونازپام ۱۰۰ شبی نصف اضافه شد، بعد از یک ماه و نیم دیگه هم لوبل ۲۵۰ شد و کلونازپام ۱۰۰ نصفی و گاباپنتین ۱۰۰ یکی البته من همراه این ها داروی فشار خون متورال ۵۰ نصف صبح و نصف شب و والزومیکس نصف شب رو میخورم همین طور قطره اشک مصنوعی یه بار مصرف استفاده می کنم و و یتامیت ب۱ ۳۰۰روزی یه دونه، لازم به ذکر هست که بینایی سمت راست رو تقریبا از دست دادم و بویایی هم تقریبا نصف شده، یه مدتی هست که سمت راست و چپ کمرم درد میگیره بعضی موقع ها منو از خواب بیدار میکنه، با خوردن آب زیاد برطرف میشه ولی یه هفته ای میشه که زیر شکمم هم احساس سوزش و درد دارم، ضمنا شاید حدود یک ماه هم بوی بد ادرار دارم، با این که آب زیتد میخورم رنگ ادرار معمولی هست ولی بوی ادرار از بین نمیره و دردها هم گذرا میرن و میان، چکار باید بکنم؟ از شما ممنونم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۶ اسفند ۲( 4 ماه پیش)
   با سلام و احترام سونوگرافی کلیه ها و مجاری ادراری و همینطور آزمایش آنالیز و کشت ادراری انجام دهید
 • تصویر کاربر پونه پنجشنبه ۳ اسفند ۲( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 46 مشاهده پرسش
  با سلام
  سیستوسکوپی انجام داده ام. توده ۵ میل در ۱۵ میل در سونو تشخیص داده شد. در لبافی نژاد عمل انجام دادم. اصلا دکتر را ندیدم. پرستار گفت ۳ روز دیگر سوند فولی خارج شود ولی تاریخ ارجاع ۴ روز بعد خورده. میخ استم ببینم با توجه به اینکه مشکلی ندارم میتونم سوند را پس از سه روز با مراجعه به درمانگاه خارج کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۳ اسفند ۲( 4 ماه پیش)
   بله ِطبق توصیه پزشک معالج
 • تصویر کاربر ستایش سه شنبه ۱ اسفند ۲( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر .وقتتون بخیر.خواهر من دچار احتباس ادراری شدند .مراجعه کردیم دکتر به مدت ۳ روز بستری شدن.دارو گرفتن.سفتریاکسون و سفکسیم.تزریقی.بعد از مرخص شدن قرص لوو فلوکساسین رو به مدت ۱۰ روز روزی یک عدد مصرف کردن .و توی این مدت از سوند استفاده کردند که ۳ روز پیش سوند جدا کردن که مجددا دچار احتباس ادراری شدن و الان هم سوزش ادرار دارن .و اینکه ایشون بیماری ام اس دارن و در سال دو بار دارو دریافت میکنند .دو ماه پیش عمل دیسک کمر انجام دادن .ام آر آی مجدد انجام دادن.دکتر جراح گفتن مشکلی ندارن..براشون سوند میزاریم حالشون خوبه .ولی به محض اینکه سوند جدا میشه بعد یک روز مجددا ادرارشون بند میاد و مجبور هستیم سوند بذاریم. آزمایش انجام دادن که منتظر جواب هستیم.ممنون میشم کمکمون کنید.بتانکول هر ۸ ساعت مصرف کردن.به مدت ۱۲ روز.ورم پای زیادی هم دارن.الان یک شبه که نرازوسین ۱ میلی هم استفاده میکنن
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱ اسفند ۲( 4 ماه پیش)
   نوار مثانه انجام شده؟
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

دوشنبه

تعطیل است

سه شنبه (مطب نیکان)

13:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 14:00

جستجو

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر