بهترین روش تشخیص واریکوسل از روی نشانه های آن

تصویر دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:
امروزه واریکوسل به عنوان شایعترین علت ناباروری مردان شناخته شده است. مردان زیادی بعلت واریکوسل به مراکز درمانی مختلف مراجعه می کنند و دنبال تشخیص واریکوسل و درمان آن هستند. در این مقاله به بررسی علائم واریکوسل و روش های تشخیص آن می پردازیم.

چگونه بفهمیم واریکوسل داریم؟

 • درد بیضه
 • پر شدگی رگ های آویزان کننده بیضه
 • احساس کیسه کرم در بالای بیضه
 • بی علامتی کامل می تواند از نشانه های واریکوسل باشد.

بزرگ کردن آلت تناسلی

مانور والسالوا واریکوسل چیست؟

بر اساس کتاب های مرجع ارولوژی، تشخیص واریکوسل به صورت قطعی با معاینه می باشد. در روش معاینه توسط پزشک متخصص جراحی کلیه و مجاری ادرار از بیمار خواسته می شود که سرپا در مقابل پزشک ایستاده و بینی خود را گرفته و فشار دهد که به آن مانور والسالوا گفته می شود. همزمان با بالا بردن فشار شکمی، بیضه ها معاینه می شود.

علائم واریکوسل

بر اساس یافته های زیر، واریکوسل به سه درجه خفیف، متوسط و شدید تقسیم می شود.

نوع خفیف

زمانی است که در حالت طبیعی رگ سالم است وقتی بیمار بینی را گرفته و فشار می دهد رگ خراب شده برجسته می شود که به این واریکوسل نوع Ι گفته می شود.

نوع متوسط

در معاینه رگ خراب شده کاملاً گشاد و مشخص است و نیاز به فشار شکمی ندارد ولی اگر بیمار بینی خود را گرفته و فشار دهد برجستگی رگ 2 الی 3 برابر می شود که به آن واریکوسل نوع Π می گویند.

نوع شدید

در این حالت برجستگی رگ های بیضه با نگاه کاملاً مشخص و مثل کیسه پر از کرم در بالای بیضه دیده می شود و در معاینه بالای بیضه پر از رگ های گشاد شده می باشد و اگر بیمار بینی خود را گرفته و فشار دهد چند برابر خواهد شدکه به آن واریکسل گرید Ш می گویند. هزینه عمل جراحی واریکوسل بسته به شدت بیماری و یکطرفه یا دو طرفه بودن آن متفاوت است.

تصاویر واریکوسل

تشخیص واریکوسل توسط خود فرد

آیا تشخیص واریکوسل در خانه امکانپذیر است؟ همچنانکه ذکر کردم تنها روش تشخیص واریکوسل به طور قطعی معاینه توسط انگشتان یک پزشک جراح کلیه و مجاری ادراری می باشد. سونوگرافی در بعضی موارد فقط نقش کمک کننده دارند و بدون انجام معاینه نباید تنها به سونوگرافی اعتماد کرد.

و لذا اینجانب به همه مردان جوان پیشنهاد می کنم که هر از چند گاهی بیضه های خود و رگ های بالا و آویزان کننده بیضه ها را معاینه کنند و در صورت شک به واریکوسل به پزشک جراحی کلیه مراجعه نمایند.

سونوگرافی واریکوسل چگونه است؟

سونوگرافی رنگی داپلر تقریبا در تمامی موارد ابتلا به واریکوسل انجام شده و آزمایش تشخیصی انتخابی می باشد. ورید های متسع و پیچ خورده در این سونوگرافی (با مقیاس خاکستری) دیده می شوند. انجام مانور والسالوا می تواند قطر ورید را افزایش دهد. در واریکوسل هایی که بدون علامت و تحت بالینی هستند امکان دارد قطر داخلی ورید اسپرماتیک 2 تا 3 میلی متر باشد.

در مواردی که واریکوسل بسیار کوچک یا تحت بالینی می باشد، نمی توان جهت تشخیص ابتلا به واریکوسل قطر ورید ها را به عنوان معیاری مطمئن در نظر گرفت. این قطر ها تنها جهت مستند سازی و بررسی های پاتولوژی به کار گرفته می شوند. سونوگرافی رنگی داپلر جهت بررسی تغییرات همودینامیکی مرتبط با این بیماری به کار گرفته می شود. در صورتی که قطر ورید کوچک باشد این تغییرات را می توان معیار تشخیص قرار داد.

سونوگرافی واریکوسل

اغلب در هنگام تنفس آرام، ایستادن یا انجام مانور والسالوا بازگشت جریان خون در این ورید ها دیده می شود. در تحلیل طیفی داده ها الگو های مختلفی از جریان خون در این ورید های متسع نشان داده می شود. با این حال، اختصاصی ترین الگوی تشخیصی الگوی جریان خون وریدی است که به بیضه ها رسیده و با افزایش فشار شکمی افزایش می یابد. در یک مطالعه از یک سیستم امتیاز دهی جهت تشخیص واریکوسل استفاده شد.

برای آگاهی از بیماری واریکوسل و صحبت هایی که در مورد درمان واریکوسل با یخ، نخ و از این قبیل موارد در میان مردم شایع شده است بر روی لینک درمان واریکوسل کلیک کنید.

این سیستم به طور کلی یافته های انفرادی ذکر شده را در بر گرفته و به هر کدام از آن ها امتیاز دهی می کند. تصور بر این است که این فرایند نسبت به معاینه فیزیکی نتایج اختصاصی تری ارائه می دهد.سونوگرافی داپلر در بازه زمانی پس از عمل نیز جهت بررسی اثرات درمانی جراحی و پایش بروز مجدد بیماری اهمیت فراوانی دارد.

در اغلب موارد، ترمیم میکروسرجیکال (جراحی میکروسکوپی) واریکوسل انجام می شود. همچنین تحقیقات بیان دارند که سونوگرافی رنگی داپلر در ترسیم آناتومی و نمایش الگو های جریان آناستوموز میکروسرجیکال مفید است. به همین دلیل معمولا جهت تشخیص و پیگیری واریکوسل انجام سونوگرافی رنگی داپلر از کیسه بیضه پیشنهاد می شود.

تشخیص واریکوسل با آزمایش اسپرم

در رابطه با نحوه تشخیص واریکوسل با آزمایش اسپرم باید گفت که اگر پزشک به وجود واریکوسل مشکوک شود، انجام یک آزمایش سونوگرافی را درخواست خواهد داد. سونوگرافی یک آزمایش تصویر برداری بدون درد بوده که امکان مشاهده ورید های درون کیسه بیضه را به پزشک می دهد. در صورتی که فرد با مشکلات باروری مواجه باشد، پزشک جهت بررسی کیفیت اسپرم ها انجام یک آزمایش اسپرم را برای او تجویز می کند.

میانگین تحرک اسپرم ها در افراد بیمار و گروه کنترل به ترتیب 21.1 تا 61.9 درصد و 49.3 تا 70 درصد بود. 9 مطالعه بیان داشتند که واریکوسل اثر نامطلوب و چشم گیری بر میزان تحرک اسپرم ها داشته است. به طور کلی، واریکوسل یک عامل خطر برای تحرک اسپرم به شمار رفته و آن را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

3.6/5 - (66 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر رضا جمعه ۲۲ تیر ۳( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  سلام و عرض احترام خدمت دکتر کرمی
  وقت شما بخیر

  حدود دو سال هست که درگیر بیماری هستم اوایل سینوزیت شدید سراغم اومد که با تجویز متخصص داروهای تاوانکس ایزیترومایسین و دو اسپری بینی با مسوول استنشاقی و یکی دوتا قرص دیگه در حدود ۳-۴ ماه مصرف کردم ،امپول سفتریاکسن هفت هشت باری زدم و حرارت بدن بدلیل کبد چرب و چربی خون بالا سراغم اومد
  ک باعث تپش قلب ،گرگرفتگی گرمای شدید بدن و نبض تمام بدن در این مدت شد
  البته یکمدته ک رعایت کردم حالم بهتر شده ولی عوارض اون واریکوسل بوده ک خیلی اذیت شدم

  در این دوسال بیضه هام آویزان و به رنگ قرمز و سیاه درآمده بودند و ی مقدار درد داشتم
  اخیرا به دکتر اورولوژ مراجعه کردم ایشون سونو و آنالیز منی نوشتند که برای شما ارسال کردم متاسفانه در منی من هیچ اسپرمی وجود نداره و آزواسپرم هستم سونو هم دال بر واریکوسل هست میخواستم ببینم برای درمان باید چکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۲ تیر ۳( 1 هفته پیش)
   باید نمونه برداری از بیضه انجام بشه
 • تصویر کاربر ایوب سه شنبه ۱۵ خرداد ۳( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر 5ماه هست ازدواج کردیم ولی بچه دار نشدیم خانمم رفت دکتر زنان چکاب شد مشکلی نداشت بعد تشخیص دادن من ازمایش اسپرم بدم انجام دادم گفتن یکم ضعیف هست سنم 38سال
  لطفا شما بفرمایید چیکار کنم؟دارو چی باید استفاده کنم؟تشکر
  جواب ازمایش ضمیمه میکنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۴ خرداد ۳( 1 ماه پیش)
   آزمایش رو نفرستادید
  2. تصویر کاربر ایوب دوشنبه ۱۴ خرداد ۳( 1 ماه پیش)
   سلام اقای دکتر بفرمایید آزمایش خدمت شما
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۵ خرداد ۳( 1 ماه پیش)
   با مدارک کامل خودتون جهت ویزیت حضوری و تعیین پلن جراحی به مطب مراجعه کنید همکاران مطب با شما جهت هماهنگی های لازم تماس خواهند گرفت
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر امير سه شنبه ۱ خرداد ۳( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 38 مشاهده پرسش
  با سلام جناب اقاي دكتر بنده ٣ تا ازمايشگاه رفتم و ازمايش اسپرم انجام دادم و اخرين بار ازمايشگاه رويان كه دقيق هستش ازمايش اسپرم رو انجام دادم و اينكه تعداد و حركت و شكل اسپرمهام نرمال نيست و بعدش سونوگرافي از بيضه انجام دادم و مشخص شد كه واريكوسل گريد ١ دارم ميخواستم ببينم چطور ميتونم اين مشكلم رو برطرف كنم و ايا نيازي به عمل جراحي هست يا خير؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱ خرداد ۳( 1 ماه پیش)
   آزمایشات رو بفرستید
 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۲۷ فروردین ۳( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 47 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  اقای دکتر من یک بار عمل دو طرفه واریکسل و یک بار هم سمت چپ دباره عمل کردم باز هم سمت چپم عود کرده ایا دوباره عمل کنم میشه یا باعث عقیم شدن میشه


  و رابطه یا خود ارضایی باعث مشگل میشه تو این شرایط
  ممنون میشم اگ حواب بدین
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۷ فروردین ۳( 3 ماه پیش)
   خیر اصلا توصیه به عمل مجدد نمیکنم
 • تصویر کاربر محمدسخایی جمعه ۲۴ فروردین ۳( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 48 مشاهده پرسش
  دوبارجراحی واریکوسل بیضه انجام دادم وموجب آتروفی شدید بیضه شده بودولی باز اوت کرده والان ۷ماه از عمل دومم میگذره که تو سونوگرافی و از درد بیضه چپم فهمیدم باگرید۱برگشته ،درسته که ممکنه بعضی دکترها گرید۱رو جراحی نکنن مخصوصا اینکه جدیدا آزمایش دادم اسپرمو تستسترون نرمان بود ولی خودتون میدونید ممکنه همون گرید یکشم موجب آتروفی بیضه شه ناگفته نماند هنوزم بیضه چپم کوچیکتراز راستیه هس
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۴ فروردین ۳( 3 ماه پیش)
   واریکوسل گرید یک نیاز به عمل نداره
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۴ اسفند ۲( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 45 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر. 16 روز پیش عمل واریکوسل چپ رو انجام دادم و یک هفته بعد ک جراحم بخیه هامو کشید همون شب زخمم باز شد دوباره مراجعه کردم و زخمم رو بستن و 8 روزه ک از بستن مجدد زخمم میگذره هنوز زخمم بطور کامل خوب نشده و درد خفیف ناحیه بیضه هم دارم میخاستم بدونم این درد بیضه بعد 16 روز طبیعی هستش و اینکه باز شدن زخمم ب خوده عمل اسیبی نمیزنه چون زخمم خیلی عمیق بود.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۴ اسفند ۲( 4 ماه پیش)
   تا سه ماه فرصت بدین
 • تصویر کاربر ناصر پنجشنبه ۳ اسفند ۲( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 74 مشاهده پرسش
  از کجا بفهمیم به واریکسول بیضه مبتلا شدیم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۳ اسفند ۲( 4 ماه پیش)
   باسلام و احترام باید از نزدیک معاینه شوید
 • تصویر کاربر علی شنبه ۲۸ بهمن ۲( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 75 مشاهده پرسش
  سلام، ۲۶ سالمه واریکوسل خفیف داشتم (۲/۴) در سمت چپ و مورفولوژی و حرکت و تعداد اسپرم و حجم مایع منی کم بود ، با طب سنتی زالو انداختم واریکوسلم برطرف شد اما کیفیت اسپرم اصلا تغییر نکرد و درد همچنان گهگاهی ادامه دارد.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۸ بهمن ۲( 5 ماه پیش)
   با سلام و احترام آزمایش آنالیز مایع منی انجام شود
 • تصویر کاربر عباس چهارشنبه ۱۸ بهمن ۲( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 55 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  یه چند وقته حس میکنم بالا بیضه هام ورم کرده انزالم یه کم درد و سوزش داره منی هم رقیق و رگه رگه های قرمز مثل لخته خون داره برطرف میشه آقای دکتر یا باید پیگیری کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۸ بهمن ۲( 5 ماه پیش)
   باسلام و احترام باید از نزدیک معاینه شوید
 • تصویر کاربر مهدی جمعه ۱۳ بهمن ۲( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 74 مشاهده پرسش
  سلام آقای من ۳۶ سالمه متاسفانه الان چندین سال هست که به علت فشار جنسی و تحریک که میشم دردی بیشتر در ناحیه سمت چپ بیضه هام و در قسمت مثانه خودم حس میکنم که معمولا بعد گذشت ۴ ، ۵ ساعت خوب میشه و با خروج منی چه در خواب یا استمنا دردش کمتر میشود. در آخرین بار که حدود ۲ سال پیش بود سونوگرافی کلیه برای عفونت مجاری و لگن انجام دادم گفتند مشکلی نداری سنگی وجود ندارد فقط طحال کمی بزرگ است . خواستم بگم میشه بفرمایید که من چکار باید انجام بدهم .
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۳ بهمن ۲( 5 ماه پیش)
   مجرد هستید؟
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

دوشنبه

تعطیل است

سه شنبه (مطب نیکان)

13:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 14:00

جستجو

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر