بهترین روش تشخیص واریکوسل از روی نشانه های واریکوسل

امروزه واریکوسل به عنوان شایعترین علت ناباروری مردان شناخته شده است. مردان جوان زیادی را که به علت واریکوسل به مراکز درمانی مختلف مراجعه می کنند و دنبال تشخیص واریکوسل و درمان آن هستند، در بررسی خیلی از آنها علائمی از واریکوسل مشاهده نمی گردد.

پس:

نشانه های واریکوسل چیست؟

چگونه بفهمیم واریکوسل داریم؟

1- درد بیضه

2- پر شدگی رگ های آویزان کننده بیضه

3- احساس کیسه کرم در بالای بیضه

4- بی علامتی کامل می تواند از نشانه های واریکوسل باشد.

بزرگ کردن آلت تناسلی

مانور والسالوا واریکوسل چیست؟

بر اساس کتاب های مرجع ارولوژی تشخیص واریکوسل به صورت قطعی با معاینه می باشد. در روش معاینه توسط پزشک متخصص جراحی کلیه و مجاری ادرار از بیمار خواسته می شود که سرپا در مقابل پزشک ایستاده و بینی خود را گرفته و فشار دهد که به آن مانور والسالوا گفته می شود. همزمان با بالا بردن فشار شکمی، بیضه ها معاینه می شود.

علائم ظاهری واریکوسل

بر اساس یافته های زیر، واریکوسل به سه درجه خفیف، متوسط و شدید تقسیم می شود.

# نوع خفیف

زمانی است که در حالت طبیعی رگ سالم است وقتی بیمار بینی را گرفته و فشار می دهد رگ خراب شده برجسته می شود که به این واریکوسل نوع Ι گفته می شود.

# نوع متوسط

در معاینه رگ خراب شده کاملاً گشاد و مشخص است و نیاز به فشار شکمی ندارد ولی اگر بیمار بینی خود را گرفته و فشار دهد برجستگی رگ 2 الی 3 برابر می شود که به آن واریکوسل نوع Π می گویند.

# نوع شدید

در این حالت برجستگی رگ های بیضه با نگاه کاملاً مشخص و مثل کیسه پر از کرم در بالای بیضه دیده می شود و در معاینه بالای بیضه پر از رگ های گشاد شده می باشد و اگر بیمار بینی خود را گرفته و فشار دهد چند برابر خواهد شدکه به آن واریکسل گرید Ш می گویند.

هزینه عمل جراحی واریکوسل بسته به شدت بیماری و یکطرفه یا دو طرفه بودن آن متفاوت است.

تصاویر واریکوسل

تشخیص واریکوسل توسط خود فرد

همچنانکه ذکر کردم تنها روش تشخیص واریکوسل به طور قطعی معاینه توسط انگشتان یک پزشک جراح کلیه و مجاری ادراری می باشد. سونوگرافی در بعضی موارد فقط نقش کمک کننده دارند و بدون انجام معاینه نباید تنها به سونوگرافی اعتماد کرد.

و لذا اینجانب به همه مردان جوان پیشنهاد می کنم که هر از چند گاهی بیضه های خود و رگ های بالا و آویزان کننده بیضه ها را معاینه کنند و در صورت شک به واریکوسل به پزشک جراحی کلیه مراجعه نمایند.

سونوگرافی واریکوسل

سونوگرافی رنگی داپلر تقریبا در تمامی موارد ابتلا به واریکوسل انجام شده و آزمایش تشخیصی انتخابی می باشد. ورید های متسع و پیچ خورده در این سونوگرافی (با مقیاس خاکستری) دیده می شوند. انجام مانور والسالوا می تواند قطر ورید را افزایش دهد. در واریکوسل هایی که بدون علامت و تحت بالینی هستند امکان دارد قطر داخلی ورید اسپرماتیک 2 تا 3 میلی متر باشد.

در مواردی که واریکوسل بسیار کوچک یا تحت بالینی می باشد، نمی توان جهت تشخیص ابتلا به واریکوسل قطر ورید ها را به عنوان معیاری مطمئن در نظر گرفت. این قطر ها تنها جهت مستند سازی و بررسی های پاتولوژی به کار گرفته می شوند. سونوگرافی رنگی داپلر جهت بررسی تغییرات همودینامیکی مرتبط با این بیماری به کار گرفته می شود. در صورتی که قطر ورید کوچک باشد این تغییرات را می توان معیار تشخیص قرار داد.

 

سونوگرافی واریکوسل

سونوگرافی واریکوسل چگونه است؟

اغلب در هنگام تنفس آرام، ایستادن یا انجام مانور والسالوا بازگشت جریان خون در این ورید ها دیده می شود. در تحلیل طیفی داده ها الگو های مختلفی از جریان خون در این ورید های متسع نشان داده می شود. با این حال، اختصاصی ترین الگوی تشخیصی الگوی جریان خون وریدی است که به بیضه ها رسیده و با افزایش فشار شکمی افزایش می یابد. در یک مطالعه از یک سیستم امتیاز دهی جهت تشخیص واریکوسل استفاده شد.

برای آگاهی از بیماری واریکوسل و صحبت هایی که در مورد درمان واریکوسل با یخ، نخ و از این قبیل موارد در میان مردم شایع شده است بر روی لینک درمان واریکوسل کلیک کنید.

این سیستم به طور کلی یافته های انفرادی ذکر شده را در بر گرفته و به هر کدام از آن ها امتیاز دهی می کند. تصور بر این است که این فرایند نسبت به معاینه فیزیکی نتایج اختصاصی تری ارائه می دهد.سونوگرافی داپلر در بازه زمانی پس از عمل نیز جهت بررسی اثرات درمانی جراحی و پایش بروز مجدد بیماری اهمیت فراوانی دارد.

در اغلب موارد، ترمیم میکروسرجیکال (جراحی میکروسکوپی) واریکوسل انجام می شود. همچنین تحقیقات بیان دارند که سونوگرافی رنگی داپلر در ترسیم آناتومی و نمایش الگو های جریان آناستوموز میکروسرجیکال مفید است. به همین دلیل معمولا جهت تشخیص و پیگیری واریکوسل انجام سونوگرافی رنگی داپلر از کیسه بیضه پیشنهاد می شود.

تشخیص واریکوسل با آزمایش اسپرم

در صورتی که پزشک به وجود واریکوسل مشکوک شود، انجام یک آزمایش سونوگرافی را درخواست خواهد داد. سونوگرافی یک آزمایش تصویر برداری بدون درد بوده که امکان مشاهده ورید های درون کیسه بیضه را به پزشک می دهد. در صورتی که فرد با مشکلات باروری مواجه باشد، پزشک جهت بررسی کیفیت اسپرم ها انجام یک آزمایش اسپرم را برای او تجویز می کند.

تشخیص واریکوسل با آزمایش اسپرم

میانگین تحرک اسپرم ها در افراد بیمار و گروه کنترل به ترتیب 21.1 تا 61.9 درصد و 49.3 تا 70 درصد بود. 9 مطالعه بیان داشتند که واریکوسل اثر نامطلوب و چشم گیری بر میزان تحرک اسپرم ها داشته است. به طور کلی، واریکوسل یک عامل خطر برای تحرک اسپرم به شمار رفته و آن را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۷ تیر ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و آرزوی سلامتی و توفیق
  جناب آقای دکتر کرمی عزیز در حال حاضر سن 38 و ده سال هست ازدواج کردیم و بچه دار نشدیم .
  تعداد اسپرم من در حال حاضر زیر یک میلیون هست البته برای درمان پیش دکتر پاک روش رفیتیم چند سال پیش که تعداد اسپرم از 2 میلیون و حرکت 20 درصد به 9 میلیون و حرکت 30 افزایش داد با این دارو ها ال کارنتین خوراکی - اتینل استرادیول - نزیوپرد ( پرونیزومون5 ) - فولیک اسید 5 - ویتامین ای و گفت با وضعیت من حتما باید ivf کنم که با توجه به چاقی همسرم که 85 کیلو و قد 160 هست گفتند تا خانم تون 30 کیلیو کم نشه عمل نمی کنم که در حال حاضر پیش دکتر نصر برای ivf می خواستم از شما خواهش کنم چه داروهایی مصرف کنم برای بیشتر شدن تعداد و حرکت اسپرم چون یکی از دوستان پیش حضرتعالی اومدند و با شرایط بدتر از من تعداد اسپرمش خیلی خوب شده بود و طبیعی باردار شدند
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۷ تیر ۹۹( 1 هفته پیش)
   سلام، لطفا به مرکز رویان یا طالقانی مراجعه کنید
 • تصویر کاربر فرهاد شنبه ۷ تیر ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب

  برای پسردار شدن خواستم اقدام کنم قبلش بدون هیچ دارو و مکملی ازمایش اسپرم دادم تا اگه مشکلی هست مرتفع بشه
  ممنون میشم راهنمایی کنید ایرادی در ازمایشم میبینید یا خیر
  کلاس آ پایینه ایا ؟ اگه بله برای بالابردن چه راهکاری دارید ؟ چ مدت بعد ازمایش و تکرار کنم

  مکاویت و ال کارنیتین ویال میتونم مصرف کنم ؟ منع برای مشکل کبد چرب ندارن که ؟
  1. تصویر کاربر فرهاد جمعه ۳۰ خرداد ۹۹( 2 هفته پیش)
   ۳۵ سالمه ی دختر ده ساله هم دارم
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳۱ خرداد ۹۹( 2 هفته پیش)
   سلام، اگر تهران هستید در رویان آزمایش بدید، پودر Andrifertiمفیده
  3. تصویر کاربر فرهاد یکشنبه ۱ تیر ۹۹( 2 هفته پیش)
   دکتر نفرمودید مشکلی هست در ازمایشم یا خیر ؟
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۷ تیر ۹۹( 1 هفته پیش)
   آزمایش قابل قبوله، ولی جهت باروری مجدد از دارو استفاده کنید
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر Amir شنبه ۳۱ خرداد ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من ۱سال و نیم هست اقدام ب بارداری کردم اما بچه دار نشدم.همسرم کاملا سالمه.خودم تیروئید دارم و ازمایش سونوگرافی دادم واریکوسل ندارم.اما ازمایش دادم سرعتش گفتن کم هست.میخاستم بدونم راهی واسه افزایش سرعت اسپرم وجود دارد.متشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳۱ خرداد ۹۹( 2 هفته پیش)
   سلام، پودر Androferti روزانه یک عدد تا ۳۰ روز میل کنید
 • تصویر کاربر محسن شنبه ۱۷ خرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت بخیر
  دقیقا سه ماه پیش واریکسول گرید3 عمل کردم
  موفق ب بارداری نشده ایم آزمایشات همسرم مشکلی نداره، قبل از عمل تعداد اسپرم 11.5 بود الان9
  داروی تقویت تجویز دکتر سه ماهه استفاده کردم
  چرا کمتر شده بعد از عمل تعداد اسپرم؟ چکار کنم؟ مشکلم چیه
  آزمایش بپیوست می باشد، ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۷ خرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام، آزمایش نیومده، البته آزمایش قبل از عمل و یک آزمایش دیگه هم بعد از عمل برام بفرستید، کجا عمل شدید؟
 • تصویر کاربر علی شنبه ۲۷ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و وقت بخیر بنده ۳۱ سالمه و ۸ سال ازدواج کردم و تا الان بچه دار نشدم و با مراجعه
  به پزشک و تشخیص پزشک اعلام کرد که بنده واریکسل دارم و الان حدودا ۴ سال است که عمل کردم و نتیجه نگرفتم میخواستم بپرسم واریکسل قابل بازگشت هست یا خیر با تشکر .
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۷ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش)
 • تصویر کاربر حسینی سه شنبه ۲۰ خرداد ۹۹( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید ما سه ساله نازایی داریم همسرم واریکوسل داشت عمل کرد ولی باردار نشدم میخاستم بدونم با این پارامتر ها اگر ای یو ای کنم باردار میشم یا نه سرعت اسپرم بعد از شستشو۸۵درصد تعداد اسپرم بعد از شیتشو۸۰میلیون ممنون میشم جواب منو‌بدین‌خدا خیرتون بده
  1. تصویر کاربر حسینی شنبه ۲۷ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش)
   اقای دکتر لطفا جواب بدین
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۰ خرداد ۹۹( 4 هفته پیش)
   سلام، همسرتون داروی تقویتی استفاده کردن؟
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر پیمان سه شنبه ۲۰ خرداد ۹۹( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و ادب و احترام و قبولی طاعات و عبادات و قبولی نماز و روزه شما آقای دکتر مهربان و بزرگوار .
  بنده ۳۱ ساله و مجرد هستم . در شهریور سال ۱۳۸۹ اقدام به عمل واریکوسل چپ نمودم (پزشک رگ زیر شکم بنده که از کلیه به سمت بیضه سمت چپ خونرسانی می کند را قطع کرد تا تورم بیضه سمت چپ بهبود پیدا کند ولی متاسفانه نه تنها رگ بیضه سمت چپ همچنان به حالت قبل خود متورم است بلکه جای عمل هم کمی باد کرده و درد میکند)
  حالا آقای دکتر با توجه به این که، این عمل هیچ تاثیری در بهبود واریکوسل بنده نداشته است لذا می خواهم تا رگ زیر شکم که دکتر آن را قطع کرد دوباره از آن دکتر یا شما بخواهم که آن رگ را به یکدیگر متصل نمایید.
  تورا به خدا و تورا به این شب های این ماه مبارک نگویید که نمیشه و کمکم کنید دارم دیوانه میشم دائما دارم فکر می کنم که نباید از اول این رگ را قطع می کردم. چون احساس می کنم که در کار خداوند نباید دست برد و با قطع رگ بنده ، خونرسانی بدن بنده دچار مشکل شده است. تورا به خدا کمکم کنید و راهنماییم کنید.
  ان شاءالله خداوند خیر دنیا و اخرت را نصیب شما نماید.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۰ خرداد ۹۹( 4 هفته پیش)
   سلام به پزشک معالج خود مراجعه کنید
 • تصویر کاربر حقگو پنجشنبه ۲۲ خرداد ۹۹( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام. من 2سال قبل ازمایش دادم واریکسل گرید متوسط داشتم. الان تو گرما اذیت میشم بیشتر. خواستم بپرسم دارو مبتونه رفع کنه یا عمل لازمه؟ و اینکه من اگه بخوام بیمارستات عمل کنم خدمتتون چه روشی انجام میشه و شما کدوم بیمارستان هستین؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۲ خرداد ۹۹( 3 هفته پیش)
   سلام، بیمارستان نیکان
 • تصویر کاربر ارباب جمعه ۲۳ خرداد ۹۹( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  کارمند بانک هستم و روزی ۱۰ ساعت رو صندلی مدام میشینم
  آزمایش اسپرم من این نتایج رو‌داشت
  مورفولوژی غیر نرمال ۱۰۰٪
  اسپرم های دارای حرکت فقط ۲۰٪ اونم slow
  تعداد کل اسپرم ۹۵ میلیون

  ۳۶ سالمه و ۵ سال اقدام کردیم و ۲ تا بارداری ناموفق داشتیم.
  اهل الکل و سیگار نیستم و ورزش سبک میکنم

  چه قرصی مصرف کنم؟چیکار کنم
  هم مطب هم بیمارستان تماس گرفتم
  واقعا وقت ویزیت دادن برای یک ماه و نیم آینده خیلی زیاده لطفا برای کمک به ما تدبیر کنید. ما همسایه شما در کوچه سجاد هستیم ولی خانم منشی بازم وقت نداد.

  دکتر خوب و‌ متخصص تو این ۵ سال نداشتم و نا امید و خسته از درمان شدیم.

  متشکرم دکتر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۳ خرداد ۹۹( 3 هفته پیش)
   سلام، جهت معاینه با شماره ۰۹۳۸۹۲۰۱۲۱۲ تماس بگیرید
 • تصویر کاربر مظفری چهارشنبه ۱۳ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  بنده سه سال است که ازدواج کردم
  دراین مدت همسرم دو بارداری داشتند که هر دو به علت نداشتن ضربان سقط شدهمسرم با بررسی انجام شده مشکلی نداشت
  بنده در طول یک سال 3 آزمایش اسپرم دادم که
  آزمایش اول بسیار خوب

  ازمایش دوم نورمال مورفالوژی صفر
  و در
  motility (rapid progressio)صفر میباشد
  اما در آزمایش سوم

  نورمال مورفالوژی =2 و
  motility =43
  آیا این تغییر نشان دهنده مشکل میباشد؟؟
  چه کار باید انجام دهم ؟
  آیا امکان باروری هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۳ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش)
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر