بهترین روش تشخیص واریکوسل از روی نشانه های آن

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
در این مقاله مطالعه می‌کنید:
امروزه واریکوسل به عنوان شایعترین علت ناباروری مردان شناخته شده است. مردان زیادی بعلت واریکوسل به مراکز درمانی مختلف مراجعه می کنند و دنبال تشخیص واریکوسل و درمان آن هستند. در این مقاله به بررسی علائم واریکوسل و روش های تشخیص آن می پردازیم.

چگونه بفهمیم واریکوسل داریم؟

 • درد بیضه
 • پر شدگی رگ های آویزان کننده بیضه
 • احساس کیسه کرم در بالای بیضه
 • بی علامتی کامل می تواند از نشانه های واریکوسل باشد.

بزرگ کردن آلت تناسلی

مانور والسالوا واریکوسل چیست؟

بر اساس کتاب های مرجع ارولوژی، تشخیص واریکوسل به صورت قطعی با معاینه می باشد. در روش معاینه توسط پزشک متخصص جراحی کلیه و مجاری ادرار از بیمار خواسته می شود که سرپا در مقابل پزشک ایستاده و بینی خود را گرفته و فشار دهد که به آن مانور والسالوا گفته می شود. همزمان با بالا بردن فشار شکمی، بیضه ها معاینه می شود.

علائم ظاهری واریکوسل

بر اساس یافته های زیر، واریکوسل به سه درجه خفیف، متوسط و شدید تقسیم می شود.

نوع خفیف

زمانی است که در حالت طبیعی رگ سالم است وقتی بیمار بینی را گرفته و فشار می دهد رگ خراب شده برجسته می شود که به این واریکوسل نوع Ι گفته می شود.

نوع متوسط

در معاینه رگ خراب شده کاملاً گشاد و مشخص است و نیاز به فشار شکمی ندارد ولی اگر بیمار بینی خود را گرفته و فشار دهد برجستگی رگ 2 الی 3 برابر می شود که به آن واریکوسل نوع Π می گویند.

نوع شدید

در این حالت برجستگی رگ های بیضه با نگاه کاملاً مشخص و مثل کیسه پر از کرم در بالای بیضه دیده می شود و در معاینه بالای بیضه پر از رگ های گشاد شده می باشد و اگر بیمار بینی خود را گرفته و فشار دهد چند برابر خواهد شدکه به آن واریکسل گرید Ш می گویند.

هزینه عمل جراحی واریکوسل بسته به شدت بیماری و یکطرفه یا دو طرفه بودن آن متفاوت است.

تصاویر واریکوسل

تشخیص واریکوسل توسط خود فرد

همچنانکه ذکر کردم تنها روش تشخیص واریکوسل به طور قطعی معاینه توسط انگشتان یک پزشک جراح کلیه و مجاری ادراری می باشد. سونوگرافی در بعضی موارد فقط نقش کمک کننده دارند و بدون انجام معاینه نباید تنها به سونوگرافی اعتماد کرد.

و لذا اینجانب به همه مردان جوان پیشنهاد می کنم که هر از چند گاهی بیضه های خود و رگ های بالا و آویزان کننده بیضه ها را معاینه کنند و در صورت شک به واریکوسل به پزشک جراحی کلیه مراجعه نمایند.

سونوگرافی واریکوسل چگونه است؟

سونوگرافی رنگی داپلر تقریبا در تمامی موارد ابتلا به واریکوسل انجام شده و آزمایش تشخیصی انتخابی می باشد. ورید های متسع و پیچ خورده در این سونوگرافی (با مقیاس خاکستری) دیده می شوند. انجام مانور والسالوا می تواند قطر ورید را افزایش دهد. در واریکوسل هایی که بدون علامت و تحت بالینی هستند امکان دارد قطر داخلی ورید اسپرماتیک 2 تا 3 میلی متر باشد.

در مواردی که واریکوسل بسیار کوچک یا تحت بالینی می باشد، نمی توان جهت تشخیص ابتلا به واریکوسل قطر ورید ها را به عنوان معیاری مطمئن در نظر گرفت. این قطر ها تنها جهت مستند سازی و بررسی های پاتولوژی به کار گرفته می شوند. سونوگرافی رنگی داپلر جهت بررسی تغییرات همودینامیکی مرتبط با این بیماری به کار گرفته می شود. در صورتی که قطر ورید کوچک باشد این تغییرات را می توان معیار تشخیص قرار داد.

سونوگرافی واریکوسل

اغلب در هنگام تنفس آرام، ایستادن یا انجام مانور والسالوا بازگشت جریان خون در این ورید ها دیده می شود. در تحلیل طیفی داده ها الگو های مختلفی از جریان خون در این ورید های متسع نشان داده می شود. با این حال، اختصاصی ترین الگوی تشخیصی الگوی جریان خون وریدی است که به بیضه ها رسیده و با افزایش فشار شکمی افزایش می یابد. در یک مطالعه از یک سیستم امتیاز دهی جهت تشخیص واریکوسل استفاده شد.

برای آگاهی از بیماری واریکوسل و صحبت هایی که در مورد درمان واریکوسل با یخ، نخ و از این قبیل موارد در میان مردم شایع شده است بر روی لینک درمان واریکوسل کلیک کنید.

این سیستم به طور کلی یافته های انفرادی ذکر شده را در بر گرفته و به هر کدام از آن ها امتیاز دهی می کند. تصور بر این است که این فرایند نسبت به معاینه فیزیکی نتایج اختصاصی تری ارائه می دهد.سونوگرافی داپلر در بازه زمانی پس از عمل نیز جهت بررسی اثرات درمانی جراحی و پایش بروز مجدد بیماری اهمیت فراوانی دارد.

در اغلب موارد، ترمیم میکروسرجیکال (جراحی میکروسکوپی) واریکوسل انجام می شود. همچنین تحقیقات بیان دارند که سونوگرافی رنگی داپلر در ترسیم آناتومی و نمایش الگو های جریان آناستوموز میکروسرجیکال مفید است. به همین دلیل معمولا جهت تشخیص و پیگیری واریکوسل انجام سونوگرافی رنگی داپلر از کیسه بیضه پیشنهاد می شود.

آزمایش اسپرم (اسپرموگرام) و هر آنچه که باید در باره آن بدانید
برای دانستن برروی لینک زیر کلیک کنید

تشخیص واریکوسل با آزمایش اسپرم

در صورتی که پزشک به وجود واریکوسل مشکوک شود، انجام یک آزمایش سونوگرافی را درخواست خواهد داد. سونوگرافی یک آزمایش تصویر برداری بدون درد بوده که امکان مشاهده ورید های درون کیسه بیضه را به پزشک می دهد. در صورتی که فرد با مشکلات باروری مواجه باشد، پزشک جهت بررسی کیفیت اسپرم ها انجام یک آزمایش اسپرم را برای او تجویز می کند.

میانگین تحرک اسپرم ها در افراد بیمار و گروه کنترل به ترتیب 21.1 تا 61.9 درصد و 49.3 تا 70 درصد بود. 9 مطالعه بیان داشتند که واریکوسل اثر نامطلوب و چشم گیری بر میزان تحرک اسپرم ها داشته است. به طور کلی، واریکوسل یک عامل خطر برای تحرک اسپرم به شمار رفته و آن را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر غلومعلی۱۸۷ پنجشنبه ۱۵ مهر ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  سلام دکتر اب منی من مقدارش نصبت به چندسال پیش کم شده وجهش ندارد ورنگش هم زلال شده یعنی گاهی اوقات بیرنگ گاهی اوقات شیری رنگ دلیلش چی میباشد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۴ مهر ۰( 1 هفته پیش)
   میتونه به علت کاهش تعداد اسپرم باشه
  2. تصویر کاربر غلومعلی۱۸۷ چهارشنبه ۱۴ مهر ۰( 1 هفته پیش)
   آیااحتمال داره که واریکسل داشته باشم؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۴ مهر ۰( 1 هفته پیش)
   بله
  4. تصویر کاربر غلومعلی۱۸۷ چهارشنبه ۱۴ مهر ۰( 1 هفته پیش)
   بعد بنده بیماری کژی الت هم دارم باید
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۴ مهر ۰( 1 هفته پیش)
   سلام ، در مورد کجی آلت در صورتی که کمتر از ۳۰ درجه باشد و در رابطه ی جنسی اختلال ایجاد نکند نیاز به جراحی نیست . در غیر این صورت باید عمل شوید و با شماره 09351142080 02122642744 هر روز از ساعت ۱۰ الی۱۲ تماس بگیرید
  6. تصویر کاربر غلومعلی۱۸۷ چهارشنبه ۱۴ مهر ۰( 1 هفته پیش)
   ممنون ازپاسخگوی کامل شما جناب دکتر
   یسوال دیگه جناب دکترمن زگیل تناسلی هم دارم تقریبا ۴ساله که مشاهده میکنم زگیل هارو باید چکارکنم ایا خطرناک هستن یانه؟
  7. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۵ مهر ۰( 1 هفته پیش)
   بهترين درمان زگیل كرايو ميباشد فيلم من در سايتم را ببينيد جهت ويزيت ودرمان ٠٢١٢٢٦٤٢٧٤٤ تماس بگيريد
  8. نمایش سایر 6 پاسخ
 • تصویر کاربر علیرضا شنبه ۱۰ مهر ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  اقای دکتر من یک جوان 20 ساله اهل تبریز هستم و 7 ماه هست که متوجه شدم واریکوسل دارم و در این مدت 3 بار آزمایش اسپرم دادم وبعد از آزمایش اخر دیروز به دکتر حیدلو در تبریز مراجعه کردم اما اینبار ایشون گفتند باید عمل بشی حجم اسپرم ها خیلی پایین امده ضمنا قای دکتر من 3روز قبل از آزمایش اسپرم واکسن سینوفارم زده بودم لظفا راهنمایی کنید نظر شما در این مورد چی هست و یه دکتر خوب در تبریز معرفی میکنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۰ مهر ۰( 2 هفته پیش)
   مولتی ویتامین WELLMAN برای آقا و مولتی ویتامین WELLWOMAN برای خانم پودر اندروفرتی هر ۱۲ ساعت
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۰ مهر ۰( 2 هفته پیش)
   تا 3 ماه
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر ارشیا شنبه ۳ مهر ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 79 مشاهده پرسش
  سلام و عرض خسته نباشید . حدود 2 ماهی میشه که یه چیز شبیه به غده ( اندازه نخود) در قسمت زیرین و پایین آلتم در زیر پوست نزدیک به بیضه ها ایجاد شده که دردی هم نداره و در ادرار هم مشکلی ندارم و چند باری با یکم فشار دادن از اطرافش یا خودش چرک به مقدار کمی خارج شد ولی خود غده کلا تخلیه نشد و از بین نرفت ولی مقدار کمی کوچیک تر شده. امروز به پزشک شهر خودم مراجعه کردم وآنتی بیوتیک نوشتن و گفتن تو تشت آب گرم بشین هر روز و اگه از بین نرفت یه چیزی هست که وصل هست به مقعد و یا مجاری اداری و گفتن اگه از بین نره خیلی بده و دردسر داره و این منو نگران کرده. خواستم از شما هم به این طریق مشورت کنم چون دسترسی بهتون ندارم . ممنون از لطفتون
  1. تصویر کاربر ارشیا پنجشنبه ۱ مهر ۰( 3 هفته پیش)
   ;
  2. تصویر کاربر ارشیا پنجشنبه ۱ مهر ۰( 3 هفته پیش)
   ضمنا در عکس هم اصلا معلوم نیست و زیر پوست هست
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱ مهر ۰( 3 هفته پیش)
   عکسی ارسال نشده
  4. تصویر کاربر ارشیا پنجشنبه ۱ مهر ۰( 3 هفته پیش)
   جناب دکتر در عکس اصلا مشخص نیس به خاطر همین عکس ارسال نکردم. زیر پوست هست که با لمس مشخص هست. و همینطوری با بیان توضیحات میخواستم نظرتون رو بدونم
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳ مهر ۰( 3 هفته پیش)
   باید از نزدیک‌ معاینه کنم
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر امیررضا یکشنبه ۱۴ شهریور ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت بخیر.
  آقای دکتر روی بیضه من رگ های سبز و بنفش و قرمزبه وجود اومده.هم چپ و هم راست.
  درد ندارد.ولی میترسم.زیر بیضه ام حالت رگ رگی است.سنم ۱۷ سال است.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۴ شهریور ۰( 1 ماه پیش)
   این ها برجستگی های طبیعی هست و جای نگرانی نیست
 • تصویر کاربر زهره شنبه ۱۶ مرداد ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 51 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر این ازمایش آنالیز همسرم هست ما در منطقه محروم هستیم و پزشک پیشمون نیست میشه لطف کنید راهنمایی کنید ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۶ مرداد ۰( 2 ماه پیش)
   مقداری مختل هست باید ۳ ماه دارو مصرف کنید
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۶ مرداد ۰( 2 ماه پیش)
   مولتی ویتامین WELLMAN روزانه یک عدد
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر یاسین یکشنبه ۲۰ تیر ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 48 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر آزمایش اسپرم دادم a:۸.۳۳ و b:2.8 c:2.8 وd:87.50 هست آیا امکان باروری به صورت طبیعی یا آی یو آی هس لطفاً جواب بدید.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۰ تیر ۰( 3 ماه پیش)
   بله فقط یک دوره ۳ ماهه قرص های تقویتی مصرف کنید
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۰ تیر ۰( 3 ماه پیش)
   مولتی ویتامین WELLMAN برای آقا هر ۱۲ ساعت
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر میلاد سه شنبه ۸ تیر ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 37 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکترخسته نباشیدببخشیدبیضه چپم به طور قت یکم زار درد داره ممنون میشم اگه برای درمانش راهنماییم کنید اکه دارویی بهم معرفی کنیدباتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۸ تیر ۰( 3 ماه پیش)
   سونوگرافی انجام شود
 • تصویر کاربر ایمان پنجشنبه ۳ تیر ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 48 مشاهده پرسش
  سلام. آقای دکتر ، دو فایل سونوگرافی بیضه و آزمایش اسپرم رو آپلود کردم. با ذکر این نکته که آخرین باری که خودارضایی کردم قبل از آزمایش اسپرم ، هشت یا نه روز پیش از انجام آزمایش اسپرم بود. بیضه چپم ورم نداره. در حالت عادی درد خفیف و مبهمی دارم ولی وقتی لمس میکنم بیضه م رو درد بیشتر میشه. با این تفاسیر آیا جراحی حتما نیازه یا طی چند روز آینده دوباره آزمایش اسپرم انجام بدم تا صحت عملکرد اسپرم هام دقیق تر بررسی شده باشه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۳ تیر ۰( 3 ماه پیش)
   با یک بار ازمایش نمیشه دقیق قضاوت کرد. ازمایش در مرکز رویان تکرار شوو
 • تصویر کاربر امیر_ای چهارشنبه ۱۹ خرداد ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر عزیز، من 39 سال دارم، 7 سال متاهل هستم، بیش از یک سال اقدام به بارداری کردیم ولی نشد. بعد از مراجعه به پزشک آزمایش دادم که میزان اسپرم صفر بود، کلیه آزمایش ها رو گرفتم با سونو، که خدمتتون ارسال میکنم
  هنوز هیچ نمونه برداری انجام ندادم، خواستم بدونم چون میزان fsh و lh پایین هست ممنکه با دارو مسئله‌ حل بشه یا تزریق هرمون
  مدارک و خدمتتوت ارسال میکنم و تهران نیستم، راهم دوره
  ممنون از شما🙏🙏🙏
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۹ خرداد ۰( 4 ماه پیش)
   بهتر است نمونه برداری از بیضه ها انجام شود و همچنین با متخصص غدد نیز مشورت شود
 • تصویر کاربر سروش دوشنبه ۱۷ خرداد ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 39 مشاهده پرسش
  سلام
  من و خدا قوت
  بنده ۳۴ سال سن دارم و در قسمت زیرین بیضه چپ چند سالی هست که ی توده رگ مثل یک گلوله نخ به اندازه کمی کوچکتر از فندق ایجاد شده که درد خاصی نداره فقط درزمان نشستن زیاد و مدارم ی درد مبهم کمی داره .
  میخواستم بدونم ایا من واریکوسل دارم و اگر جواب مثبت هست درمانش تنها با عمل رفع میشه ؟
  من متاهل هستم و فرزندی ندارم و اقدام به فرزند دار شدن هم نکردم
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۷ خرداد ۰( 4 ماه پیش)
   سونوگرافی انجام شود
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

افراد مبتلا به بیماری های کلیوی و بیماری های مزمن دیگر، بیشتر در معرض خطر ابتلا به…
تحقیقات نشان داده است که درماتیت اسکروتال نوعی عفونت پوستی غیر مسری است که دستگاه تناسلی مردان،…
نقش بیضه ها در بدن، تولید و ذخیره سازی اسپرم است. اما عواملی مانند سیگار کشیدن و…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه

17:00 - 21:00

یکشنبه

16:00 - 21:00

دوشنبه

17:00 - 21:00

سه شنبه

16:00 - 21:00

پرسش از دکتر