کوچکترین برش ها در جراحی های بزرگ با لاپاراسکوپی

امروز شعار عالم جراحی انجام عمل‌های بزرگ از طریق شکاف‌های کوچک است. در این راستا عمل‌های لاپاراسکوپی روز به روز جایگاه خاصتری برای خود  پیدا می‌کنند. 

 لاپاراسکوپی که برای معاینه و بررسی اعضای شکمی و لگنی و به‌ منظور تشخیص برخی بیماری‌ها به کارمی‌رود، می‌تواند برای انجام جراحی نیز کاربرد داشته باشد. در حوزه طب زنان، لاپاراسکوپی کاربرد زیادی در معاینه قسمت‌های خارجی رحم، لوله‌های فالوپ و تخمدان‌ها دارد و خصوصاً در موارد دردهای لگنی در جایی که با استفاده از روش‌های تصویربرداری تشخیصی (سونوگرافی و توموگرافی کامپیوتری) نتوان علت زمینه‌ای را تشخیص داد، مورد استفاده زیادی دارد.

به  عنوان نمونه تعدادی از بیماری‌های زنان که با استفاده از لاپاراسکوپی تشخیص داده می‌شوند عبارتند از: اندومتریوز، حاملگی نابجا، کیست‌های تخمدانی با بیماری‌های التهابی لگن (PID)، ناباروری و سرطان. دکتر حسین کرمی، جراح و متخصص بیماری‌های کلیه و مجاری ادراری و فلوشیپ تخصصی درمان آندوسکوپی سنگ‌ها و مجاری ادراری در مورد این روش نوین جراحی بیشتر توضیح می‌دهد:

آقای دکتر، مزیت عمل لاپاراسکوپی نسبت به عمل جراحی باز چیست؟

در روش لاپاراسکوپی عمل‌های جراحی بدون شکاف بزرگ پوستی تنها با چند بخیه انجام می‌شود. علاوه بر این زیبایی پوست، درد کمتر و مدت بستری کمتر در بیمارستان و برگشتن سریع به کار و زندگی روزمره از محاسن لاپاراسکوپی نسبت به عمل جراحی باز است.

به روش انجام این عمل هم اشاره میکنید؟

ابتدا با بیهوشی عمومی یا نخاعی بسته به نوع جراحی، استفاده از سوزن مخصوص یا تروکار که ابتدا در ناحیه ناف وارد شکم می‌شود، گاز را وارد حفره شکمی می‌کنیم و سپس با عبور دوربین به داخل شکم و بزرگ‌نمایی چند برابر آن در تلویزیون، لوله‌های تروکار بعدی بسته به نوع عمل و محل عمل گذاشته می‌شود و با عبور وسایل جراحی مخصوص لاپاراسکوپی از قبیل قیچی، کوتر، پنس و… تمام مراحل عمل جراحی به روش بسته انجام می‌شود.

سرطان پروستات

مدت زمان عمل لاپاراسکوپی چقدر است؟

بسته به نوع عمل و مهارت جراح زمان عمل، از چند دقیقه برای عمل‌های تشخیصی مانند: بیضه پایین نیامده، کیست و واریکوسل،‌ 5 تا 3 ساعت برای عمل‌های بزرگ مثل جراحی سرطان پروستات و تومورهای بیضه متغیر است.

بیمار باید پس از این عمل منتظر عوارض آن هم باشد؟

 ببینید، مثل تمام عمل‌های جراحی، لاپاراسکوپی نیز عوارض خودش را دارد که اغلب ناچیز و قابل کنترل هستند، از جمله: آسیب به احشاء مجاور از قبیل روده، کبد و طحال که بسیار ناچیز و با درصد پایین همراه هستند و خونریزی از رگ‌های بزرگ و تبدیل به عمل جراحی باز که با افزایش مهارت جراح از درصد آن کاسته می‌شود.

با این حال درصد موفقیت‌های عمل لاپاراسکوپی چقدر است؟

با افزایش مهارت جراح و گذراندن دوره تکمیلی آموزش لاپاراسکوپی اغلب عمل‌ها با درصد بالا و معادل عمل‌های جراحی باز انجام می‌شود.

آقای دکتر چه عمل‌هایی در رشته اورولوژی یا جراحی کلیه و مجاری ادراری با لاپاراسکوپی انجام می‌شود؟

خب امروزه بیش از 90درصد عمل‌های جراحی ناحیه لگن و شکم با لاپاراسکوپی قابل انجام است که در اورولوژی شامل برداشتن کلیه‌های سرطانی، برداشتن کلیه‌هایی که خاموش هستند، رفع محل تنگی حالب و کلیه‌ها که یکی از شایع‌ترین ناهنجاری‌ها در کلیه‌هاست، خارج کردن سنگ‌های بزرگ حالب، کاشتن مجدد حالب‌ها در مثانه، برداشتن غده سرطانی پروستات، عمل جراحی واریکوسل که شایع‌ترین علت ناباروری مردان است، کیست‌های بزرگ کلیه و عمل جراحی RPLND که برای درمان سرطان بیضه انجام می‌شود.

لاپاراسکوپی نفرکتومی هم در مورد کلیه‌های سرطانی کاربرد دارد؟

بله، در این روش کلیه‌های سرطانی و غیرسرطانی که کار نمی‌کنند را بدون شکاف بزرگ، درد پهلو و برداشتن دنده‌ها- که خود باعث افزایش درد پهلو و گهگاهی فتق محل عمل می‌شود، از شکافی باریک و کوچک خارج می‌کنیم. در ضمن به‌علت شکاف کوچک محل عمل، پس از جراحی بیمار درد کمتری نسبت به عمل جراحی باز داشته و سریع‌تر از بیمارستان مرخص می‌شود. بخیه‌های محل عمل 5-3 روز بعد خارج می‌شود و به بیمار توصیه می‌شود درصورت داشتن هر گونه مشکلی با محل جراحی با تیم پزشکی در ارتباط باشد.

پس کلیه‌ سرطانی در مراحل ابتدایی سرطان با روش لاپاراسکوپی کاملا قابل درمان است؟

بله چون در بسیاری از مواقع فقط قسمت سرطانی برداشته می‌شود و نیاز به برداشتن کل کلیه‌ها نیست.کلیه‌های خاموش هم که باعث فشار خون و عفونت‌های ادراری می‌شوند با این روش بدون شکاف بزرگ خارج می‌شوند.

لاپاراسکوپی

لاپاراسکوپی واریکوسل برای چه بیماری‌هایی کاربرد دارد؟

خب ابتدا باید توضیح بدهیم که اصلا واریکوسل چیست؟ به گشادشدگی غیرطبیعی شبکه وریدهای بیضه واریکوسل گفته می‌شود.واریکوسل در 15‌درصد مردان بالغ و در سن باروری دیده می‌شود. در 35‌درصد مردان با ناباروری اولیه و 80درصد مردان با ناباروری ثانویه واریکوسل در معاینه مشاهده می‌شود.

علت ایجاد واریکوسل چیست؟

علت واقعی آن نامشخص است ولی نارسا‌بودن دریچه‌های لانه کبوتری و اثر فشاری روی وریدهای بیضه را از علل ایجاد واریکوسل ذکر می‌کنند.

و علامت وجود این مشکل؟

واریکوسل در بیضه چپ شایع است و ممکن است بی‌علامت یا درد بیضه با فعالیت‌های سنگین، سرپا بودن طولانی و ورم بیضه خود را نشان دهد.

شما با چه روشی واریکوسل را تشخیص می‌دهید؟

اغلب در معاینه بالینی توسط پزشک به‌صورت شبکه وریدی گشاد و درهم که با گرفتن و فشار‌دادن، گشاد‌شده و بیشتر می‌شود. امروزه اغلب از سونوگرافی رنگی یا کالر داپلر در تأیید بیماری واریکوسل استفاده می‌شود.

با این حال واریکوسل به درمان دارویی پاسخ می‌دهد یا اینکه تنها باید به جراحی متوسل شد؟ روش‌های درمانی واریکوسل کدامند؟

ببینید، هیچ درمان دارویی‌ای برای واریکوسل وجود ندارد. با این حال تکنیک عمل‌های جراحی این بیماری عبارتند از: عمل جراحی باز و لاپاراسکوپی. عمل جراحی باز با برش در محل عبور وریدها با دید مستقیم یا با استفاده از میکروسکوپ انجام می‌شود. در عمل جراحی به روش لاپاراسکوپی نیز سه سوراخ نیم سانتی در ناف و کناره‌های شکم جهت عبور لوله تروکار و دوربین و وسایل‌های جراحی ایجاد می‌شود و وریدهای واریس با بزرگنمایی چندین برابر در تلویزیون‌ها مشخص و قطع می‌شوند. البته درصد موفقیت به اندازه عمل جراحی باز است ولی درد آن کمتر از عمل جراحی باز است و بیمار به‌صورت سرپایی و بدون نیاز به بستری، همان شب بیمارستان را ترک می‌کند.

با این روش ناباروری هم 100‌درصد درمان می‌شود؟

در این مورد باید بگویم عمل جراحی واریکوسل فقط در 60-50درصد موارد باعث بهبودی کیفیت اسپرم می‌شود. بارزترین تغییرات پس از عمل هم در حرکت اسپرم به وجود می‌آید که باعث تقویت حرکت اسپرم خواهد شد.

 

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فلوشیپ فوق تخصصی درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی  

عضو هیئت علمی و دانشیار دانشگاه شهید بهشتی تهران ، عضو انجمن ارولوژی اروپا ، امریکا و آسیا

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مهدی شنبه ۱۳ خرداد ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  سلام اقادکترجوان 26ساله مجرد هستم آزمایش اسپرم سونوگرافی درسر بازی دادم واریکوسل خفیف داشتم ولی آزمایش اسپرم دکتر گفت نطفه هات ضعیفه واسپرمم صفرنبودداخل پادگان عمل کردن .بعداز56روزسونوگرافی شکم ولکن دادم هیچ مورد نبود الانم جای معلم باتوجه به اینکه کارسنگین دارم بعضادرددارم الان نگرانم که بچه دارمیشم دارم دغ مرگ میشم .لطفا جواب بدید با تشکر.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۳ خرداد ۹۶( 3 سال پیش)
 • تصویر کاربر پیام شنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 46 مشاهده پرسش
  من چندسالی هست بدن سازی کار میکنم.چند روز پیش عین تمرین دست یکی از افراد خورد به بیضه ام.اون زمان خیلی درد گرفت ولی خوب شد. از فرداش درد خفیفی احساس میکنم که از بیضه نیست بنظرم و به سمت زیر شکمم کشیده میشه.هنگام دراز کشیدن بهتره ولی در هنگام راه رفتن یا نشستن درد خفیفی میگیره.میخواستم چیکار باید کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۶( 4 سال پیش)
   سونوگرافي كنيد
 • تصویر کاربر امیر شنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر دوماه و نیم از عمل من میگذره گرید سه اما وقتی زور میزنم بد جوری رگها متورم میشه بیضمم خیلی کشیده و سنگین شذه خیلی میترسم اقای دکتر تو رو خدا راهنمایی کنین ایا طبیعیه یا ن ممنون میشم راهنمایی کنین
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۶( 4 سال پیش)
   طبيعي است با استراحت بهتر ميشود
 • تصویر کاربر شجاعی سه شنبه ۵ اردیبهشت ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشین شوهرم29سالشه و خودم28ساله و یکساله واریکوسل چپ عمل کردن و داروهایی از قبیل اوومید و ویتامین ای و زینک و فولیک اسید و ال- آرژنین وپنتوکسی فیلین و motility boost مصرف کردن ولی هنوز بچه دار نشدیم وآزمایشی که براتون میفرسفتم 6ماه بعد از عمل انجام دادن با توجه به آزمایش بگین آیا امیدی هست و چقد باید صبر کنیم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۵ اردیبهشت ۹۶( 4 سال پیش)
   سلام عالي است اميدوار باشيد
 • تصویر کاربر علیرضا چهارشنبه ۲۳ فروردین ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 44 مشاهده پرسش
  واریکوسل
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۲ فروردین ۹۶( 4 سال پیش)
   سوالتان چيست؟
  2. تصویر کاربر علیرضا سه شنبه ۲۲ فروردین ۹۶( 4 سال پیش)
   سلام
   دکتر اواخر بهمن 95 سوناگرافی کردم و در بیضه راست واریکوسل گرید یک و در بیضه چپ واریکوسل گرید دو داشتم ولی هیچ دردی نداشتم سپس تست اسپرم دادم و خدا رو شکر مشکلی نداشتم ولی الان حدود یک هفته است که بعد زدن حرکات شکم در بدنسازی و ایستادن در باشگاه بعد از حرکات شکم چند ثانیه ای یه مقدار درد در بیضه سمت چپ دقیقتر می شه بالای بیضه چپ یعنی در رگ هایی که یه مقدار متورم هستن دارم البته درد شدید نیست و خفیفه و گاهی اوقات در روز های عادی هم یک درد خیلی خیلی خفیف در همان ناحیه دارم.
   دکتر 23 ساله و مجرد هستم می خواستم بدانم به عمل نیاز دارم 😰 یه مقدار استرس گرفتم
   اگر عکس ازمایش اسپرم و سوناگرافی لازمه هم بفرستم براتون
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۳ فروردین ۹۶( 4 سال پیش)
   سلام بهتر است١-ازمايش اسپرم دهيد٢-معاينه وسونوگرافي بيضه انجام دهيد
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۲۱ فروردین ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 41 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من برای معاینه و چکاب میخوام بیام مطب شما ميخواستم بدونم همون روز نوبتم میشه یا نه چون راهم دوره باید همون روز نوبتم بشه،من واریکوسل چپم رو عمل کردم الان بیضم خیلی کوچیک شده در ضمن در بیضه راست هم درد دارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۱ فروردین ۹۶( 4 سال پیش)
   بهتر است به دكتر خودتان مراجعه نمتييد
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۱ فروردین ۹۶( 4 سال پیش)
   نماييد
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر بینام یکشنبه ۱۳ فروردین ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 37 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خشته نباشید من یه سوال داشتم . من حدود یک ماه و ده روزه که عمل واریکوسل کردم میخواستم بدونم بلند کردن اجسام سنگین 5تا10 کیلو ایرادی داره خواهش میکنم راهنمایی کنین ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۳ فروردین ۹۶( 4 سال پیش)
   نه مشكلي نداره
 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۱۴ فروردین ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 406 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید
  ببخشید اقای دکتر سایز بیضه های من به این صورته :
  چپ:44* 20 mm
  راست :41*19 mm
  و همچنین واریکوسل دوطرفه گرید یک 2.7 mm هنگام مانوور واسولوا دارم. و آزمایش منی من نرمال هست و قوام بیضه ها هم طبیعی است

  ایا اندازه بیضه های من طبیعی است؟
  چند درصد امکان داره در آینده بدلیل واریکوسل این سایز کوچکتر هم بشود؟
  بینهایت سپاس گذارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۳ فروردین ۹۶( 4 سال پیش)
   گوچك نميشود
  2. تصویر کاربر محمد یکشنبه ۱۳ فروردین ۹۶( 4 سال پیش)
   خیلیخیلی ممنون اقای دکتر
   سایزشون هم طبیعیه؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۳ فروردین ۹۶( 4 سال پیش)
   بله
  4. تصویر کاربر محمد دوشنبه ۱۴ فروردین ۹۶( 4 سال پیش)
   واقعا ممنونم اقای دکتر سال نو هم مبارک باشه
   ممنون
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۴ فروردین ۹۶( 4 سال پیش)
   تشكر
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر اميررضا سه شنبه ۱ فروردین ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  سلام دكتر وقتتون بخير من يكسري مقاله راجب واريكوسل خوندم و احساس ميكنم مقداري رگ كنار بيضه ها وجود داره چطور بايد مطمئن بشم ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱ فروردین ۹۶( 4 سال پیش)
 • تصویر کاربر عادل جمعه ۲۷ اسفند ۹۵( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  باسلام خدمت جنابعالی

  بنده 25 ساله بوده و بعد از انجام سونوگرافی واریکوسل دو طرفه تشخیص داده شد..همچنین آزمایش اسپرم صورت پذیرفت..میخواستم بدونم درصد اینکه نابارور باقی بمونم چقدر هست..

  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۷ اسفند ۹۵( 4 سال پیش)
  2. تصویر کاربر عادل جمعه ۲۷ اسفند ۹۵( 4 سال پیش)
   سلام و عرض ادب

   بی نهایت سپاس

   امروز سه روز میشه که عمل واریکوسل رو انجام دادم..ممنون از راهنمائی شما؛ بسیار دلگرم شدم...


   با آرزوی سلامت برای جنابعالی

   سال نو پیشاپیش مبارک
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۷ اسفند ۹۵( 4 سال پیش)
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر