کوچکترین برش ها در جراحی های بزرگ با لاپاراسکوپی

امروز شعار عالم جراحی انجام عمل‌های بزرگ از طریق شکاف‌های کوچک است. در این راستا عمل‌های لاپاراسکوپی روز به روز جایگاه خاصتری برای خود  پیدا می‌کنند. 

 لاپاراسکوپی که برای معاینه و بررسی اعضای شکمی و لگنی و به‌ منظور تشخیص برخی بیماری‌ها به کارمی‌رود، می‌تواند برای انجام جراحی نیز کاربرد داشته باشد. در حوزه طب زنان، لاپاراسکوپی کاربرد زیادی در معاینه قسمت‌های خارجی رحم، لوله‌های فالوپ و تخمدان‌ها دارد و خصوصاً در موارد دردهای لگنی در جایی که با استفاده از روش‌های تصویربرداری تشخیصی (سونوگرافی و توموگرافی کامپیوتری) نتوان علت زمینه‌ای را تشخیص داد، مورد استفاده زیادی دارد.

به  عنوان نمونه تعدادی از بیماری‌های زنان که با استفاده از لاپاراسکوپی تشخیص داده می‌شوند عبارتند از: اندومتریوز، حاملگی نابجا، کیست‌های تخمدانی با بیماری‌های التهابی لگن (PID)، ناباروری و سرطان. دکتر حسین کرمی، جراح و متخصص بیماری‌های کلیه و مجاری ادراری و فلوشیپ تخصصی درمان آندوسکوپی سنگ‌ها و مجاری ادراری در مورد این روش نوین جراحی بیشتر توضیح می‌دهد:

آقای دکتر، مزیت عمل لاپاراسکوپی نسبت به عمل جراحی باز چیست؟

در روش لاپاراسکوپی عمل‌های جراحی بدون شکاف بزرگ پوستی تنها با چند بخیه انجام می‌شود. علاوه بر این زیبایی پوست، درد کمتر و مدت بستری کمتر در بیمارستان و برگشتن سریع به کار و زندگی روزمره از محاسن لاپاراسکوپی نسبت به عمل جراحی باز است.

به روش انجام این عمل هم اشاره میکنید؟

ابتدا با بیهوشی عمومی یا نخاعی بسته به نوع جراحی، استفاده از سوزن مخصوص یا تروکار که ابتدا در ناحیه ناف وارد شکم می‌شود، گاز را وارد حفره شکمی می‌کنیم و سپس با عبور دوربین به داخل شکم و بزرگ‌نمایی چند برابر آن در تلویزیون، لوله‌های تروکار بعدی بسته به نوع عمل و محل عمل گذاشته می‌شود و با عبور وسایل جراحی مخصوص لاپاراسکوپی از قبیل قیچی، کوتر، پنس و… تمام مراحل عمل جراحی به روش بسته انجام می‌شود.

سرطان پروستات

مدت زمان عمل لاپاراسکوپی چقدر است؟

بسته به نوع عمل و مهارت جراح زمان عمل، از چند دقیقه برای عمل‌های تشخیصی مانند: بیضه پایین نیامده، کیست و واریکوسل،‌ 5 تا 3 ساعت برای عمل‌های بزرگ مثل جراحی سرطان پروستات و تومورهای بیضه متغیر است.

بیمار باید پس از این عمل منتظر عوارض آن هم باشد؟

 ببینید، مثل تمام عمل‌های جراحی، لاپاراسکوپی نیز عوارض خودش را دارد که اغلب ناچیز و قابل کنترل هستند، از جمله: آسیب به احشاء مجاور از قبیل روده، کبد و طحال که بسیار ناچیز و با درصد پایین همراه هستند و خونریزی از رگ‌های بزرگ و تبدیل به عمل جراحی باز که با افزایش مهارت جراح از درصد آن کاسته می‌شود.

با این حال درصد موفقیت‌های عمل لاپاراسکوپی چقدر است؟

با افزایش مهارت جراح و گذراندن دوره تکمیلی آموزش لاپاراسکوپی اغلب عمل‌ها با درصد بالا و معادل عمل‌های جراحی باز انجام می‌شود.

آقای دکتر چه عمل‌هایی در رشته اورولوژی یا جراحی کلیه و مجاری ادراری با لاپاراسکوپی انجام می‌شود؟

خب امروزه بیش از 90درصد عمل‌های جراحی ناحیه لگن و شکم با لاپاراسکوپی قابل انجام است که در اورولوژی شامل برداشتن کلیه‌های سرطانی، برداشتن کلیه‌هایی که خاموش هستند، رفع محل تنگی حالب و کلیه‌ها که یکی از شایع‌ترین ناهنجاری‌ها در کلیه‌هاست، خارج کردن سنگ‌های بزرگ حالب، کاشتن مجدد حالب‌ها در مثانه، برداشتن غده سرطانی پروستات، عمل جراحی واریکوسل که شایع‌ترین علت ناباروری مردان است، کیست‌های بزرگ کلیه و عمل جراحی RPLND که برای درمان سرطان بیضه انجام می‌شود.

لاپاراسکوپی نفرکتومی هم در مورد کلیه‌های سرطانی کاربرد دارد؟

بله، در این روش کلیه‌های سرطانی و غیرسرطانی که کار نمی‌کنند را بدون شکاف بزرگ، درد پهلو و برداشتن دنده‌ها- که خود باعث افزایش درد پهلو و گهگاهی فتق محل عمل می‌شود، از شکافی باریک و کوچک خارج می‌کنیم. در ضمن به‌علت شکاف کوچک محل عمل، پس از جراحی بیمار درد کمتری نسبت به عمل جراحی باز داشته و سریع‌تر از بیمارستان مرخص می‌شود. بخیه‌های محل عمل 5-3 روز بعد خارج می‌شود و به بیمار توصیه می‌شود درصورت داشتن هر گونه مشکلی با محل جراحی با تیم پزشکی در ارتباط باشد.

پس کلیه‌ سرطانی در مراحل ابتدایی سرطان با روش لاپاراسکوپی کاملا قابل درمان است؟

بله چون در بسیاری از مواقع فقط قسمت سرطانی برداشته می‌شود و نیاز به برداشتن کل کلیه‌ها نیست.کلیه‌های خاموش هم که باعث فشار خون و عفونت‌های ادراری می‌شوند با این روش بدون شکاف بزرگ خارج می‌شوند.

لاپاراسکوپی

لاپاراسکوپی واریکوسل برای چه بیماری‌هایی کاربرد دارد؟

خب ابتدا باید توضیح بدهیم که اصلا واریکوسل چیست؟ به گشادشدگی غیرطبیعی شبکه وریدهای بیضه واریکوسل گفته می‌شود.واریکوسل در 15‌درصد مردان بالغ و در سن باروری دیده می‌شود. در 35‌درصد مردان با ناباروری اولیه و 80درصد مردان با ناباروری ثانویه واریکوسل در معاینه مشاهده می‌شود.

علت ایجاد واریکوسل چیست؟

علت واقعی آن نامشخص است ولی نارسا‌بودن دریچه‌های لانه کبوتری و اثر فشاری روی وریدهای بیضه را از علل ایجاد واریکوسل ذکر می‌کنند.

و علامت وجود این مشکل؟

واریکوسل در بیضه چپ شایع است و ممکن است بی‌علامت یا درد بیضه با فعالیت‌های سنگین، سرپا بودن طولانی و ورم بیضه خود را نشان دهد.

شما با چه روشی واریکوسل را تشخیص می‌دهید؟

اغلب در معاینه بالینی توسط پزشک به‌صورت شبکه وریدی گشاد و درهم که با گرفتن و فشار‌دادن، گشاد‌شده و بیشتر می‌شود. امروزه اغلب از سونوگرافی رنگی یا کالر داپلر در تأیید بیماری واریکوسل استفاده می‌شود.

با این حال واریکوسل به درمان دارویی پاسخ می‌دهد یا اینکه تنها باید به جراحی متوسل شد؟ روش‌های درمانی واریکوسل کدامند؟

ببینید، هیچ درمان دارویی‌ای برای واریکوسل وجود ندارد. با این حال تکنیک عمل‌های جراحی این بیماری عبارتند از: عمل جراحی باز و لاپاراسکوپی. عمل جراحی باز با برش در محل عبور وریدها با دید مستقیم یا با استفاده از میکروسکوپ انجام می‌شود. در عمل جراحی به روش لاپاراسکوپی نیز سه سوراخ نیم سانتی در ناف و کناره‌های شکم جهت عبور لوله تروکار و دوربین و وسایل‌های جراحی ایجاد می‌شود و وریدهای واریس با بزرگنمایی چندین برابر در تلویزیون‌ها مشخص و قطع می‌شوند. البته درصد موفقیت به اندازه عمل جراحی باز است ولی درد آن کمتر از عمل جراحی باز است و بیمار به‌صورت سرپایی و بدون نیاز به بستری، همان شب بیمارستان را ترک می‌کند.

با این روش ناباروری هم 100‌درصد درمان می‌شود؟

در این مورد باید بگویم عمل جراحی واریکوسل فقط در 60-50درصد موارد باعث بهبودی کیفیت اسپرم می‌شود. بارزترین تغییرات پس از عمل هم در حرکت اسپرم به وجود می‌آید که باعث تقویت حرکت اسپرم خواهد شد.

 

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فلوشیپ فوق تخصصی درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی  

عضو هیئت علمی و دانشیار دانشگاه شهید بهشتی تهران ، عضو انجمن ارولوژی اروپا ، امریکا و آسیا

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر Sh.v پنجشنبه ۱۶ آبان ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت آقای دکتر
  همسرم واریکوسل چپ دارد و ناباروری داریم که در آزمایش جدید همسرم نسبت به قبل تعداد گلبول های سفید غیرنرمال افزایش یافته و تعداد اسپرم به شدت کاهش یافته و غیر نرمال شده آیا کاهش تعداد اسپرم با افزایش تعداد گلبول سفید مرتبط هست یا از واریکوسل است؟
  آیا افزایش گلبول ها تاثیری روی سرعت و مورفولوژی داره؟
  سال گذشته به خاطر ناباروری 4 ماه به همسرم آزیترومایسن 250 تجویز شد در حالی که تو اینترنت خوندم آزیترومایسن تاثیر منفی روی اسپرم داره آیا این مطلب صحت دارد؟
  1. تصویر کاربر Sh.v پنجشنبه ۹ آبان ۹۸( 1 سال پیش)
   عکس آزمایش گذشته و جدید
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 1 سال پیش)
   اگر بعد از ۲سال اقدام بچه دار نشوید باید ای یو ای کنید
  3. تصویر کاربر Sh.v جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 1 سال پیش)
   آقای وکتر شرمنده سوال من درباره بارداری نیست
   تعداد گلبول سفید که 4.9 هست و غیر نرماله نگرانم کرده و اینکه روی تعداد اسپرم تاثیر داره که یک دفعه 40 میلیون کاهش داره؟

   و تاثیر آزیترومایسن 250 روی اسپرم؟
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۶ آبان ۹۸( 1 سال پیش)
   ان نیاز به درمان ندارد
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر ادینه دوشنبه ۲۹ مهر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  سلام
  میخواستم بدونم با این ازمایش اسپرم به صورت طبیعی بچه دار میشوم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۹ مهر ۹۸( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر سالار یکشنبه ۷ مهر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  با سلام ، مدتي است درد زير شكم و بعضي اوقات اطراف بيضه دارم، چيزي شبيه رگ هاي متورم بعضي اوقات مخصوصاً موقعي كه بيضه ها شل است در دو طرف بالاي بيضه ها مشاهده ميكنم ، به ارورلوژيست مراجعه كردم ايستاده معاينه كردند گفتند واريكوسل نيست حتي خفيف ، فتق هم نداري با اصرار بنده سونوگرافي از بيضه نوشتند كه هنوز انجام ندادم و گفتن ارورولوژيست ها با معاينه باليني واريكوسل را تشخيص ميدهند و سونو براي ديگر تخصص اولويت دارد، امكان دارد در معاينه تشخيص نداده باشند؟ و گفتن درد ها و مشكلات شما به علت استرس و اضطراب است كه داريد.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۷ مهر ۹۸( 1 سال پیش)
   سونوگرافی بیضه کنید بفرستید ببینم
 • تصویر کاربر امیر دوشنبه ۱۸ شهریور ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر کرمی وقتتون بخیر و خوشی.
  من در آستانه ی 20 سالگی هستم و مدتی بود احساس میکردم بیضه ی چپم واریکوسل داره و بعد از مراجعه به پزشک و انجام سونوگرافی معلوم شد که واریکوسل گرید 3 هستش (ضمن اینکه نه دردی دارم و نه بیضه کوچک شده و نه ...)و بعد از سونوگرافی آزمایش اسپرم دادم که نتیجه اش رو خدمتتون ارسال کردم.حالا میخواستم که نظر کلی شما رو هم بدونم درباره ی آزمایشم. نیازی به حراجی یا کار دیگه ای هستش؟؟؟چه کاری باید انجام بدم؟؟؟
  باتشکر از شما...
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۸ شهریور ۹۸( 1 سال پیش)
   بايد جهت ناييد معاينه شويد02122642744 02171062350
 • تصویر کاربر عباسی سه شنبه ۱۲ شهریور ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر . چند روز پیش برای پسر دوازده ساله ی من تشخیص واریکوسل گرید 2 در سمت چپ داده شده و دکتر اقدام خاصی انجام ندادند تو رو خدا منو راهنمایی کنید زندگی برام تیره و تار شده اینهمه سوال ها رو که خوندم هیچ کس توی سن پسر من نبود که این مشکل و داشته باشه چی کار باید بکنم ؟نگران آینده شم . جایی هم خوندم ممکنه دچار سرطان کلیه بشه خواهش میکنم کمکم کنید تو شرایط روحی بسیار بدی هستم. در ضمن در آزمایش ادراری که انجام دادیم یه مقدار خون داخل ادرارش بود که در سونوگرافی چیزی به نفع وجود سنگ و خون مشاهده نکردن و علت رو متوجه نشدن
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۲ شهریور ۹۸( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر س شنبه ۲ شهریور ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  دوسال قبل سونوگرافی انجام دادم و واریکوسل نداشتم اما هیدروسل چپ داشتم. عمل کردم. امسال برای چکاپ سونو گرفتم. سمت راست هیدروسل گرید یک و سمت چپ هیدروسل گرید دو دارم.گاهی بیضه چپ من درد خفیفی دارد .مجرد و سی و ساله هستم. ممکنه بخاطر عوارض عمل هیدروسل به وارکوسل مبتلا شده باشم؟من دو مشکل دیگر هم دارم. اول اینکه آلت تناسلی من پرده دار است. و دوم اینکه کیسه بیضه بخاطر هیدروسلی که داشتم بزرگ است. و مصمم هستم این دو را عمل کنم. و اگه واریکوسل من امکان افزایش گرید داشته باشه ترجیح میدم الان عمل کنم. یعنی ممکنه گرید دو به سه تبدیل بشه ؟ میشه سه تا عمل رو همزمان و با یکبار اتاق عمل رفتن انجام داد؟ هزینه های عمل رو هم اگه بفرمایید ممنون میشم. من بیمه نیروهای مسلح دارم. شما در بیمارستانی که طرف قرارداد باشد عمل انجام می دهید؟ البته که کیفیت عمل برام مهمه ( امکانات دو روش طلایی که فرمودین داشته باشن )
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲ شهریور ۹۸( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر پناهي دوشنبه ۳۱ تیر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  سلام دكتر جان من خواهر زاده دكتر بايرام زاده هستم دكتر من جفت بيضه ها در طول ١ ماه واريكوسل گريد ٣ و ٤ گرفتن و خيلي درد شديد دارم و حتي بيمارستان ميلاد بستري شدم امكانش هست زودتر بيام خدمت شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۳۱ تیر ۹۸( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  با سلام جناب آقاي دكتر بنده يك هفته است كه آزمايش و سونوگرافي داده ام مشخص شده به خاطر دردي كه دارم واريس بيضه است در سمت چپ با عروق 3/6 آيا نياز به عمل دارم و گريد آن چند است لطفا پاسخ سوال من را بفرماييد با تشكر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش)

   قطعی ترین روش تشخیص وایکوسل معاینه است ولذا با اازمایش اسبرم بیایید ببینم02122642744

 • تصویر کاربر سامان یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  سلام استاد من در ایلام زندگی میکنم و خدمت شما آمدم. من تاریخ 25 اردیبهشت سال 98 ساعت 4 عصر در بیمارستان نیکان تحت نظر شما عمل واریکسل گرید 2 سمت چپ به روش میکروسرجری عمل کردم و همون شب خونه رفتم. جای عمل شما مطلقا درد نداره و از بخیه‌ها هم خونریزی نداشتم. اما متاسفانه بیضه سمت چپم خیلی متورم شده و از این تورم به وجود آمده درد دارم. خواستم بدونم که آیا هیدروسل نشده است؟ آخه طبق اطلاعات موجود در سایت شما وقتی جراحی میکروسرجری میشه دیگه هیدروسل و ورم نباید به وجود بیاید اما متاسفانه شده. حال با این تفاسیر نظر شما چیست دکتر جان. در ضمن استاد خایه سمت راستم که واریکسل نداشت بعد از عمل قسمت چپم، خیلی بالا اومده و همش در قسمت مثانه‌ام قرار میگیرد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام نگران نباش ذخوب میشود سر فزصت بیایید ببینم

 • تصویر کاربر علی جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  هفته گذشته برای معاینه واریکوسل خدمت شما آمدم شما فرمودید که بنده واریکوسل ندارم سونوگرافی که انجام دادم مشخص شد که واریکوسل گرید 2دارم متاهل هستم و2 فرزند هم دارم لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 2 سال پیش)
   نیاز به عمل مدارید عمل برای بچه پار شدن است
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر