کوچکترین برش ها در جراحی های بزرگ با لاپاراسکوپی

امروز شعار عالم جراحی انجام عمل‌های بزرگ از طریق شکاف‌های کوچک است. در این راستا عمل‌های لاپاراسکوپی روز به روز جایگاه خاصتری برای خود  پیدا می‌کنند. 

 لاپاراسکوپی که برای معاینه و بررسی اعضای شکمی و لگنی و به‌ منظور تشخیص برخی بیماری‌ها به کارمی‌رود، می‌تواند برای انجام جراحی نیز کاربرد داشته باشد. در حوزه طب زنان، لاپاراسکوپی کاربرد زیادی در معاینه قسمت‌های خارجی رحم، لوله‌های فالوپ و تخمدان‌ها دارد و خصوصاً در موارد دردهای لگنی در جایی که با استفاده از روش‌های تصویربرداری تشخیصی (سونوگرافی و توموگرافی کامپیوتری) نتوان علت زمینه‌ای را تشخیص داد، مورد استفاده زیادی دارد.

به  عنوان نمونه تعدادی از بیماری‌های زنان که با استفاده از لاپاراسکوپی تشخیص داده می‌شوند عبارتند از: اندومتریوز، حاملگی نابجا، کیست‌های تخمدانی با بیماری‌های التهابی لگن (PID)، ناباروری و سرطان. دکتر حسین کرمی، جراح و متخصص بیماری‌های کلیه و مجاری ادراری و فلوشیپ تخصصی درمان آندوسکوپی سنگ‌ها و مجاری ادراری در مورد این روش نوین جراحی بیشتر توضیح می‌دهد:

آقای دکتر، مزیت عمل لاپاراسکوپی نسبت به عمل جراحی باز چیست؟

در روش لاپاراسکوپی عمل‌های جراحی بدون شکاف بزرگ پوستی تنها با چند بخیه انجام می‌شود. علاوه بر این زیبایی پوست، درد کمتر و مدت بستری کمتر در بیمارستان و برگشتن سریع به کار و زندگی روزمره از محاسن لاپاراسکوپی نسبت به عمل جراحی باز است.

به روش انجام این عمل هم اشاره میکنید؟

ابتدا با بیهوشی عمومی یا نخاعی بسته به نوع جراحی، استفاده از سوزن مخصوص یا تروکار که ابتدا در ناحیه ناف وارد شکم می‌شود، گاز را وارد حفره شکمی می‌کنیم و سپس با عبور دوربین به داخل شکم و بزرگ‌نمایی چند برابر آن در تلویزیون، لوله‌های تروکار بعدی بسته به نوع عمل و محل عمل گذاشته می‌شود و با عبور وسایل جراحی مخصوص لاپاراسکوپی از قبیل قیچی، کوتر، پنس و… تمام مراحل عمل جراحی به روش بسته انجام می‌شود.

سرطان پروستات

مدت زمان عمل لاپاراسکوپی چقدر است؟

بسته به نوع عمل و مهارت جراح زمان عمل، از چند دقیقه برای عمل‌های تشخیصی مانند: بیضه پایین نیامده، کیست و واریکوسل،‌ 5 تا 3 ساعت برای عمل‌های بزرگ مثل جراحی سرطان پروستات و تومورهای بیضه متغیر است.

بیمار باید پس از این عمل منتظر عوارض آن هم باشد؟

 ببینید، مثل تمام عمل‌های جراحی، لاپاراسکوپی نیز عوارض خودش را دارد که اغلب ناچیز و قابل کنترل هستند، از جمله: آسیب به احشاء مجاور از قبیل روده، کبد و طحال که بسیار ناچیز و با درصد پایین همراه هستند و خونریزی از رگ‌های بزرگ و تبدیل به عمل جراحی باز که با افزایش مهارت جراح از درصد آن کاسته می‌شود.

با این حال درصد موفقیت‌های عمل لاپاراسکوپی چقدر است؟

با افزایش مهارت جراح و گذراندن دوره تکمیلی آموزش لاپاراسکوپی اغلب عمل‌ها با درصد بالا و معادل عمل‌های جراحی باز انجام می‌شود.

آقای دکتر چه عمل‌هایی در رشته اورولوژی یا جراحی کلیه و مجاری ادراری با لاپاراسکوپی انجام می‌شود؟

خب امروزه بیش از 90درصد عمل‌های جراحی ناحیه لگن و شکم با لاپاراسکوپی قابل انجام است که در اورولوژی شامل برداشتن کلیه‌های سرطانی، برداشتن کلیه‌هایی که خاموش هستند، رفع محل تنگی حالب و کلیه‌ها که یکی از شایع‌ترین ناهنجاری‌ها در کلیه‌هاست، خارج کردن سنگ‌های بزرگ حالب، کاشتن مجدد حالب‌ها در مثانه، برداشتن غده سرطانی پروستات، عمل جراحی واریکوسل که شایع‌ترین علت ناباروری مردان است، کیست‌های بزرگ کلیه و عمل جراحی RPLND که برای درمان سرطان بیضه انجام می‌شود.

لاپاراسکوپی نفرکتومی هم در مورد کلیه‌های سرطانی کاربرد دارد؟

بله، در این روش کلیه‌های سرطانی و غیرسرطانی که کار نمی‌کنند را بدون شکاف بزرگ، درد پهلو و برداشتن دنده‌ها- که خود باعث افزایش درد پهلو و گهگاهی فتق محل عمل می‌شود، از شکافی باریک و کوچک خارج می‌کنیم. در ضمن به‌علت شکاف کوچک محل عمل، پس از جراحی بیمار درد کمتری نسبت به عمل جراحی باز داشته و سریع‌تر از بیمارستان مرخص می‌شود. بخیه‌های محل عمل 5-3 روز بعد خارج می‌شود و به بیمار توصیه می‌شود درصورت داشتن هر گونه مشکلی با محل جراحی با تیم پزشکی در ارتباط باشد.

پس کلیه‌ سرطانی در مراحل ابتدایی سرطان با روش لاپاراسکوپی کاملا قابل درمان است؟

بله چون در بسیاری از مواقع فقط قسمت سرطانی برداشته می‌شود و نیاز به برداشتن کل کلیه‌ها نیست.کلیه‌های خاموش هم که باعث فشار خون و عفونت‌های ادراری می‌شوند با این روش بدون شکاف بزرگ خارج می‌شوند.

لاپاراسکوپی

لاپاراسکوپی واریکوسل برای چه بیماری‌هایی کاربرد دارد؟

خب ابتدا باید توضیح بدهیم که اصلا واریکوسل چیست؟ به گشادشدگی غیرطبیعی شبکه وریدهای بیضه واریکوسل گفته می‌شود.واریکوسل در 15‌درصد مردان بالغ و در سن باروری دیده می‌شود. در 35‌درصد مردان با ناباروری اولیه و 80درصد مردان با ناباروری ثانویه واریکوسل در معاینه مشاهده می‌شود.

علت ایجاد واریکوسل چیست؟

علت واقعی آن نامشخص است ولی نارسا‌بودن دریچه‌های لانه کبوتری و اثر فشاری روی وریدهای بیضه را از علل ایجاد واریکوسل ذکر می‌کنند.

و علامت وجود این مشکل؟

واریکوسل در بیضه چپ شایع است و ممکن است بی‌علامت یا درد بیضه با فعالیت‌های سنگین، سرپا بودن طولانی و ورم بیضه خود را نشان دهد.

شما با چه روشی واریکوسل را تشخیص می‌دهید؟

اغلب در معاینه بالینی توسط پزشک به‌صورت شبکه وریدی گشاد و درهم که با گرفتن و فشار‌دادن، گشاد‌شده و بیشتر می‌شود. امروزه اغلب از سونوگرافی رنگی یا کالر داپلر در تأیید بیماری واریکوسل استفاده می‌شود.

با این حال واریکوسل به درمان دارویی پاسخ می‌دهد یا اینکه تنها باید به جراحی متوسل شد؟ روش‌های درمانی واریکوسل کدامند؟

ببینید، هیچ درمان دارویی‌ای برای واریکوسل وجود ندارد. با این حال تکنیک عمل‌های جراحی این بیماری عبارتند از: عمل جراحی باز و لاپاراسکوپی. عمل جراحی باز با برش در محل عبور وریدها با دید مستقیم یا با استفاده از میکروسکوپ انجام می‌شود. در عمل جراحی به روش لاپاراسکوپی نیز سه سوراخ نیم سانتی در ناف و کناره‌های شکم جهت عبور لوله تروکار و دوربین و وسایل‌های جراحی ایجاد می‌شود و وریدهای واریس با بزرگنمایی چندین برابر در تلویزیون‌ها مشخص و قطع می‌شوند. البته درصد موفقیت به اندازه عمل جراحی باز است ولی درد آن کمتر از عمل جراحی باز است و بیمار به‌صورت سرپایی و بدون نیاز به بستری، همان شب بیمارستان را ترک می‌کند.

با این روش ناباروری هم 100‌درصد درمان می‌شود؟

در این مورد باید بگویم عمل جراحی واریکوسل فقط در 60-50درصد موارد باعث بهبودی کیفیت اسپرم می‌شود. بارزترین تغییرات پس از عمل هم در حرکت اسپرم به وجود می‌آید که باعث تقویت حرکت اسپرم خواهد شد.

 

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فلوشیپ فوق تخصصی درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی  

عضو هیئت علمی و دانشیار دانشگاه شهید بهشتی تهران ، عضو انجمن ارولوژی اروپا ، امریکا و آسیا

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر امیر سه شنبه ۷ اردیبهشت ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان خسته نباشید
  بنده سال نود و دو سونو از بیضه انجام دادم و گفتند واریکوسل گرید 1 دارید.و تا الان هنوز عمل نکردم .به همین خاطر آزمایش اسپرم انجام دادم که عکسشو براتون میفرستم .میخواستم نظرتون رو در مورد آزمایشم بپرسم که آیا به عمل نیاز دارم یا خیر و اینکه عفونت خاصی درسایر اندام های تناسلیم مثل پروستات و ... دارم یا خیر .
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۷ اردیبهشت ۰( 2 هفته پیش)
   ازمایشتون خوبه
 • تصویر کاربر رضا جمعه ۲۲ اسفند ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر، من قبلا یکبار مزاحمتون شدم، عرض کرده بودم که پانزده سال پیش عمل واریکوسل (جراحی معمولی)داشتم که بعدها فهمیدم عود داشتم ولی به تشخیص پزشک چون مجرد بودم نتیجه آزمایشم نیاز به اقدامی نداشت، الان تصمیم به بچه دار شدن دارم،الان به فاصله دوماه دو تا آزمایش دادم که در این فاصله دوماهه قرص ویتامین e100 و فولیک اسید روزی یک عدد مصرف کردم ، توی ازمایش دوم همونطور که می بینید سرعت خیلی بهتر شده ولی مورفولوژی ضعیفه، سونو داپلر هم که تشخیص واریکوسل داده، می خواستم نظرتونو بدونم با توجه به اینکه یکی دوماهه اقدام به بارداری کردیم با این نتایج آزمایش نظر شما چیه و چه درمانی لازم و موثره و امید به بارداری طبیعی هست یا خیر؟ متاسفانه نتونستم نوبت ویزیت حضوریتون رو بگیرم، ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۲ اسفند ۹۹( 2 ماه پیش)
   فعلا تا یکسال صبر کنید اگر نشد iui کنید
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۲ اسفند ۹۹( 2 ماه پیش)
   قرص سلنیوم ۲۰۰ میلیگرم روزی یک عدد / ویتامین e روزی یک عدد / اسید فولیک ۱ میلیگرم روزی یک عدد / قرص ال کارنیتین ۱۰۰۰ میلیگرم روزی یک عدد مصرف شود
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر سامان شنبه ۱۶ اسفند ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر وقت بخیر
  بنده حس میکنم بیضه سمت راستم یکم بزرگتر ازون یکیه.و یه چیز اضافی مث رگ چسبیده بهش.در ضمن بعضی مواقع رنگ منی بنده بصورت زرد غلیظ و بریده بریده میشه.قراره شما واسم عمل انحراف آلتم انجام بدین.اگه یه زمان واریکوسل داشته باشم میشه دوتا عمل رو باهم انجام داد؟قبل از عمل باید واسه معاینه هم وقت بگیرم؟درضمن یکبار دیگه این سوالو پرسیدم جواب ندادین،آیا پس از عمل انحراف آلت آثار بخیه و جراحی باقی میمونه؟سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۶ اسفند ۹۹( 2 ماه پیش)
   سونوگرافی و ازمایش اسپرم انجام بدین برحسب جواب اون تصمیم میگیرم
 • تصویر کاربر احمد پنجشنبه ۷ اسفند ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  با سلام من ۱۶ سال سن دارم که دیروز با رفتن به سونوگرافی مشخص شد که واریکوسل درجه دو دارم در بیضه سمت چپ دارم خواستم بدونم الان اقدام به عمل کنم ایا تاثیر بر روی اسپرم ها دارد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۷ اسفند ۹۹( 2 ماه پیش)
   ابتدا ازمایش اسپرم انجام شود
 • تصویر کاربر اشکان شنبه ۱۱ بهمن ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
  آقای دکتر با سلام
  من 36 سالمه. 4 ساله ازدواج کردم و 1 ساله اقدام کردیم برای بچه دار شدن.
  متأسفانه تاکنون نتیجه ای نداشته.
  آزمایش اسپرم دادم (به پیوست).
  به یه دکتر نشون دادم می گه شما اصلا هیچ اسپرمی ندارید و حقیقتأ کمی ناراحت شدم.
  اگر ممکنه بفرمائید من چکار کنم آیا روشی وجود داره که مشکل من حل بشه؟
  در ضمن هیچ زمینه ارثی پدری و مادری در زمینه ناباروری ندارم.
  محل کارمم عسلویه هست 7 سال عسلویه مشغول به کار هستم.
  کم و بیش سیگار می کشم.
  ورزش زیاد نمی کنم.
  ویتامین سی، ویتامین دی، روزانه می خورم.
  استامینوفن کدئین زیاد مصرف می کنم روزی 2 بسته. البته قبلأ هم مصرف می کردم ولی تقریبأ یکساله زیادش کردم متأسفانه. که البته می تونم کنارش بزارم.
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۱ بهمن ۹۹( 3 ماه پیش)
   عکس کامل ازمایش رو بفرستید ، فقط یه صفحه رو فرستادید !!!
  2. تصویر کاربر اشکان شنبه ۱۱ بهمن ۹۹( 3 ماه پیش)
   با سلام کلید کنترل هم گرفتم ولی باز یک صفحه اوکی شد
  3. تصویر کاربر اشکان شنبه ۱۱ بهمن ۹۹( 3 ماه پیش)
   صفحه1
  4. تصویر کاربر اشکان شنبه ۱۱ بهمن ۹۹( 3 ماه پیش)
   ص2
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۱ بهمن ۹۹( 3 ماه پیش)
   سونوگرافی از جهت واریکوسل انجام شود ، تعداد اسپرم ها کم است. ممکن است نیاز به ivf برای بارداری باشد. همچنین LH , FSH چک شود
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر Masoud یکشنبه ۱۴ دی ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 40 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر‌.
  بنده ستل 1387 عمل واریکوسل چپ انجام دادم‌.و بعد از عمل و آزمایش اسپرم همه چی نرمال بود. بعد از ده سال در سال 97 پیش پزشکی رفتم و ایشون بنده را معاینه کردن و متوجه شدم که واریکوسل من عود کرده‌.فلذا به دکتری که بنده را عمل کرده بود مراجعه کردم که دکتر گفت رگ هستش و عود نکرده و بعدش آزمایش اسمرم نوشت که نرمال بود‌. و بعد از اون من هر 6 ماه یکبار جهت اطمینان آزمایش اسپرم میدم تا چکاب بشم. اگه زحمتی نیستش من چهار آزمایشم از سال 97 تا الان رو نیفرستم شما تحلیل کنین خواهشا خداییش خیلی استرس دارم تازه ازدواج کردم.کمکم کنید. این جدیده برای سه هفته پیش
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۴ دی ۹۹( 4 ماه پیش)
   سلام عکس ازمایش اسپرم آخرتون رو اینجا بفرستید
  2. تصویر کاربر Masoud یکشنبه ۱۴ دی ۹۹( 4 ماه پیش)
   فرستادم آخرین آزمایش اسپرم
  3. تصویر کاربر Masoud یکشنبه ۱۴ دی ۹۹( 4 ماه پیش)
   تصویر آخرین آزمایش اسپرم
  4. تصویر کاربر Masoud یکشنبه ۱۴ دی ۹۹( 4 ماه پیش)
   عکس آزمایش اسپرم
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۴ دی ۹۹( 4 ماه پیش)
   آزمایشتون قابل قبوله و با این ازمایش میتونین بچه دار شین
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر محسن یکشنبه ۲۳ آذر ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 44 مشاهده پرسش
  سه سال است که برای فرزند دوم اقدام کردیم بعد از یکسال آزمایش اسپرم دادم و متوجه شدم تحرک اسپرم صفر هست داروهای مکمل استفاده کردم مثل سلن پلاس و الکارنتین د برخی ویتامین ها اما به طور منظم نبوده . مرکز ابن سینا هم توسط دکتر ارولوژ معاینه شدم و گفتن مشکل واریکوسل ندارم .
  الان دو روز است که مصرف الکارنتین و پنتوکسی فیلین را همزمان با هم شروع کردم آیا ادامه بدم یا داروی دیگری استفاده کنم ممنون میشم راهنمایی کنید دکتر جان 🙏🙏 دکتر جان در حال حاضر کپسول روجنسینگ و آفرودیت هم مصرف میکنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۳ آذر ۹۹( 5 ماه پیش)
   اگر بتوانید پودر آندروفرتی پیدا کنید ، بهتر است ، در غیر این صورت همین درمان مناسب است
 • تصویر کاربر حامد دوشنبه ۱۰ آذر ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
  دکتر ۴۵ ساله هستم ازاسپرم دارم در بیوپسی اسپرم دارم در پاتولوژی هم گفتن موردی نیست خواستم بدونم آیا درمان داره یا نه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۰ آذر ۹۹( 5 ماه پیش)
   احتمالا انسداد مجاری خروج اسپرم دارین. برای بارداری از روش های کمک باروری باید استفاده شود
 • تصویر کاربر سعید جمعه ۷ آذر ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 55 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر عزیز هفته قبل ازتون تو سایت پرسیدم ک 7 ماهه اقدام کردیم نتیجه نداده و اینک من 28 سالمه و خانومم 21 سال و یک ساله ازدواج کردیم من 6 سال پیش کمی درد بیضه داشتم مراجعه کردم پزشک ک فقط با معاینه نه آزمایش گفتن واریکوسل داری اما چون دیگ درد نداشتم نرفتم پیگیری کنم و خانومم هم ماه قبل رفته دکتر زنان واسش قرص فریتل اید دو نوع نو‌شت و مصرف کرد و گفته ک واسه همسرت هم بگو فریتل اید آقایون بگیره بخوره اما چون گرون بودن فقط واسه خانوممرفتم اما بازم موفق نشدیم. هفته قبل اینارو گفتم فرمودید تا یک سال فرصت بدید و آزمایش اسپرم بدید آزمایش دادم حالا نتیجه رو واستون عکسش میفرستم یکم دست پا شکسته انگلیسی ترجمه کردم انگار تحرک و سرعت اسپرم کمه اما شما استادی ببینید آزمایشو و بگید چیکار کنم حالا دکتر جان خیلی تو همین پرسش پاسخها تو سایت خودتون عمل واریکوسل خوبشون ک نکرده هیچ بدترم شدن آیا میشه به غیر عمل من با دارو و خوردن گیاه داروی تحرک اسپرم ببرم بالا دکتر جان از دیروز ک جواب گرفتم و فهمیدیم ک تحرک اسپرم کمه آسترس گرفتیم کمکمون کنید ببینید آزمایش تحرک فقط کمه یا اینکه تعداد هم کمه و اینک مشکل دیگ هم داره استاد من خودم آجیل فروشی دارم چی بخورم ک خوب بشه تحرک اسپرم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۷ آذر ۹۹( 5 ماه پیش)
   سلام عکس باز نمیشود لطفا مجددا عکس را ارسال کنید تا بررسی کنم و پاسخ دهم
  2. تصویر کاربر سعید جمعه ۷ آذر ۹۹( 5 ماه پیش)
   سلام عکس آزمایش تو تلگرام فرستادم اینجا هم تو سایت میفرستم
  3. تصویر کاربر سعید جمعه ۷ آذر ۹۹( 5 ماه پیش)
   با سلام عکس ازمایش
  4. تصویر کاربر سعید جمعه ۷ آذر ۹۹( 5 ماه پیش)
   دکتر سلام ببنید عکسها فرستاده شده یا نه ممنونم
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۷ آذر ۹۹( 5 ماه پیش)
   سرعت حرکت اسپرم ها پاسسن است. سونوگرافی از جهت واریکوسل انجام شود. اگر واریکوسل باشد عمل شود ، در غیر این صورت احتمالا نیاز به iui خواهد بود
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر حسین سه شنبه ۴ آذر ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 46 مشاهده پرسش
  با سلام
  من در تاریخ 29 خرداد 1396 سوالی رو به صورت زیر از شما پرسیدم

  "با سلام و عرض ادب
  اینجانب به دلیل وجود درد خفیف در ناحیه بیضه به پزشک مراجعه کردم و بنده را به سونوگرافی معرفی کردند که نتیجه سونوگرافی به صورت زیر بوده است:
  شبکه وریدی در طرف تستیس راست طبیعی است، اما در طرف چپ تعداد زیادی ورید به دیامتر بیش از 3 م م قابل رویت که مطرح کننده واریکوسل گرید 2 تا 3 است. دو کانون اکوفری نیز در ناحیه اپیددیم به قطر 4.7 م م و 2.7 م م قابل رویت است که مطرح کننده کیست کوچک اپید دیم و اسپرماتوسل در طرف چپ است.
  به دو پزشک مراجعه کردم، یکی از آن‌ها جراحی را نیاز می‌داند و دیگری به بنده گفتند که صبر کنم.
  لازم به ذکر است که 30 سال دارم و صاحب فرزندی 3 ساله نیز هستم.
  پیشنهاد شما چیست؟"
  و شما پاسخ زیر رو دادید:

  "سلام، اگر طبق قانون یک سال اقدام به باروری کنید، بچه دار شوید، عمل خواهد خواست فعلا نه"
  لینک این سوال
  http://drkarami.com/faq?read=g23og652483

  خدا رو شکر در بحث باروری مشکلی نیست و فرزند دیگرم هم تا چند هفته دیگر به دنیا خواهد آمد و بعد از اقدام به باروری، زمان زیادی تا باروری طول نکشید. اما در طول این مدت، هر از گاهی احساس درد در ناحیه‌ای که واریکوسل وجود دارد، داشته‌ام. اما چند روزیست که درد آن حالت مداوم پیدا کرده، علاوه بر این بیضه حالت آویزان بیشتر دارد تا حالت جمع شده، راه حل پیشنهادی چیست؟ (استفاده دارو، درمان خانگی یا تحمل و کاهش درد به مرور زمان) البته با توجه به حضور پزشک متخصص در مراکز درمانی یا مجتمع‌های پزشکی، به دلیل شرایط کرونا اقدام به حضور نکردم که نظر پزشک متخصص شهرستان را جویا شوم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۴ آذر ۹۹( 5 ماه پیش)
   دزد واریکوسل معمولا با عمل بهتر نمیشه ، مسکن استفاده کنید
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر