کوچکترین برش در عمل لاپاراسکوپی واریکوسل

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

امروز شعار عالم جراحی، انجام عمل‌ های بزرگ از طریق شكاف‌ های كوچك است. در این راستا عمل لاپاراسكوپی واریکوسل روز به روز جایگاه خاص تری برای خود  پیدا می‌كند.

عمل لاپاراسکوپی واریکوسل توسط بسیاری از پزشکان اورولوژیست انجام می شود و در این زمینه چندین گزارش از مراکز پزشکی مختلف منتشر شده است. تحقیقات نشان می دهند که عمل بستن لاپاراسکوپی واریکوسل نسبت به روشهای رادیوگرافی (آمبولیزاسیون) و جراحی باز، بهتر و کم تهاجمی تر است.

واریكوسل چیست؟

خب ابتدا باید توضیح بدهیم كه اصلا واریكوسل چیست؟ به گشادشدگی غیر طبیعی شبكه وریدهای بیضه واریكوسل گفته می‌شود.واریكوسل در 15‌درصد مردان بالغ و در سن باروری دیده می‌شود. در 35‌ درصد مردان با ناباروری اولیه و 80درصد مردان با ناباروری ثانویه واریكوسل در معاینه مشاهده می‌شود.

علت واقعی آن نامشخص است ولی نارسا‌ بودن دریچه‌های لانه كبوتری و اثر فشاری روی ورید های بیضه را از علل ایجاد واریكوسل ذكر می‌كنند.

واریكوسل چیست؟

آیا واریکوسل علامت خاصی دارد؟

واریكوسل در بیضه چپ شایع است و ممكن است بی‌علامت یا درد بیضه با فعالیت‌های سنگین، سرپا بودن طولانی و ورم بیضه خود را نشان دهد.

شما با چه روشی واریكوسل را تشخیص می‌دهید؟

اغلب در معاینه بالینی توسط پزشك به‌صورت شبكه وریدی گشاد و درهم كه با گرفتن و فشار‌دادن، گشاد‌شده و بیشتر می‌شود. امروزه اغلب از سونوگرافی رنگی یا كالر داپلر در تأیید بیماری واریكوسل استفاده می‌شود.

با این حال واریكوسل به درمان دارویی پاسخ می‌دهد یا اینكه تنها باید به جراحی متوسل شد؟ روش‌های درمانی واریكوسل كدامند؟

ببینید، هیچ درمان دارویی‌ای برای واریكوسل وجود ندارد. با این حال تكنیك عمل‌های جراحی این بیماری عبارتند از: عمل جراحی باز و لاپاراسكوپی. عمل جراحی باز با برش در محل عبور ورید ها با دید مستقیم یا با استفاده از میكروسكوپ انجام می‌شود.

در عمل جراحی به روش لاپاراسكوپی نیز سه سوراخ نیم سانتی در ناف و كناره‌های شكم جهت عبور لوله تروكار و دوربین و وسایل‌های جراحی ایجاد می‌شود و وریدهای واریس با بزرگنمایی چندین برابر در تلویزیون‌ها مشخص و قطع می‌شوند. البته درصد موفقیت به اندازه عمل جراحی باز است ولی درد آن كمتر از عمل جراحی باز است و بیمار به‌صورت سرپایی و بدون نیاز به بستری، همان شب بیمارستان را ترك می‌كند.

آیا با واریکوسل ناباروری هم 100‌درصد درمان می‌شود؟

آیا با واریکوسل ناباروری هم 100‌درصد درمان می‌شود؟

در این مورد باید بگویم عمل جراحی واریكوسل فقط در 60-50 درصد موارد باعث بهبودی كیفیت اسپرم می‌شود. بارزترین تغییرات پس از عمل هم در حركت اسپرم به وجود می‌آید كه باعث تقویت حركت اسپرم خواهد شد.

آقای دكتر، مزیت عمل لاپاراسكوپی واریکوسل نسبت به عمل جراحی باز چیست؟

در روش لاپاراسكوپی واریکوسل عمل‌های جراحی بدون شكاف بزرگ پوستی تنها با چند بخیه انجام می‌شود. علاوه بر این زیبایی پوست، درد كمتر و مدت بستری كمتر در بیمارستان و برگشتن سریع به كار و زندگی روزمره از محاسن لاپاراسكوپی نسبت به عمل جراحی باز است.

به روش انجام این عمل هم اشاره می كنید؟

ابتدا با بیهوشی عمومی یا نخاعی بسته به نوع جراحی، استفاده از سوزن مخصوص یا تروكار كه ابتدا در ناحیه ناف وارد شكم می‌شود، گاز را وارد حفره شكمی می‌كنیم و سپس با عبور دوربین به داخل شكم و بزرگ‌نمایی چند برابر آن در تلویزیون، لوله‌های تروكار بعدی بسته به نوع عمل و محل عمل گذاشته می‌شود و با عبور وسایل جراحی مخصوص لاپاراسكوپی از قبیل قیچی، كوتر، پنس و… تمام مراحل عمل جراحی به روش بسته انجام می‌شود.

سرطان پروستات

مدت زمان عمل لاپاراسكوپی چقدر است؟

بسته به نوع عمل و مهارت جراح زمان عمل، از چند دقیقه برای عمل‌های تشخیصی مانند: بیضه پایین نیامده، كیست و واریكوسل،‌ 5 تا 3 ساعت برای عمل‌های بزرگ مثل جراحی سرطان پروستات و تومورهای بیضه متغیر است.

بیمار باید پس از این عمل منتظر عوارض آن هم باشد؟

 ببینید، مثل تمام عمل‌های جراحی، لاپاراسكوپی نیز عوارض خودش را دارد كه اغلب ناچیز و قابل كنترل هستند، از جمله: آسیب به احشاء مجاور از قبیل روده، كبد و طحال كه بسیار ناچیز و با درصد پایین همراه هستند و خونریزی از رگ‌های بزرگ و تبدیل به عمل جراحی باز كه با افزایش مهارت جراح از درصد آن كاسته می‌شود.

لاپاراسکوپی

با این حال درصد موفقیت‌های عمل لاپاراسكوپی چقدر است؟

با افزایش مهارت جراح و گذراندن دوره تكمیلی آموزش لاپاراسكوپی اغلب عمل‌ها با درصد بالا و معادل عمل‌های جراحی باز انجام می‌شود.

آقای دكتر چه عمل‌های دیگری در رشته اورولوژی یا جراحی كلیه و مجاری ادراری با لاپاراسكوپی انجام می‌شود؟

خب امروزه بیش از 90درصد عمل‌های جراحی ناحیه لگن و شكم با لاپاراسكوپی قابل انجام است كه در اورولوژی شامل برداشتن كلیه‌های سرطانی، برداشتن كلیه‌هایی كه خاموش هستند، رفع محل تنگی حالب و كلیه‌ها كه یكی از شایع‌ترین ناهنجاری‌ها در كلیه‌هاست، خارج كردن سنگ‌های بزرگ حالب، كاشتن مجدد حالب‌ها در مثانه، برداشتن غده سرطانی پروستات، عمل جراحی واریكوسل كه شایع‌ترین علت ناباروری مردان است، كیست‌های بزرگ كلیه و عمل جراحی RPLND كه برای درمان سرطان بیضه انجام می‌شود.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فلوشیپ فوق تخصصی درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی  

عضو هیئت علمی و دانشیار دانشگاه شهید بهشتی تهران ، عضو انجمن ارولوژی اروپا ، امریکا و آسیا

5/5 - (1 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر اشکان دوشنبه ۱ خرداد ۲( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت آقای دکتر کرمی بنده ۲۹ ساله یک ماهی است ازدواج کردم تو نوجوانی عمل واریکوسل انجام دادم ولی پارسال به دکترم مراجعه کردم گفتن یکمش مانده حالا عکس ازمایش جدیدم خدمتتون فرستادم تا نظرتان رو بگید و در چه وضعیتی هستم
  1. تصویر کاربر اشکان یکشنبه ۳۱ اردیبهشت ۲( 1 هفته پیش)
   عکس صفحه دوم ازمایش
  2. تصویر کاربر اشکان یکشنبه ۳۱ اردیبهشت ۲( 1 هفته پیش)
   عکس صفحه اول ازمایش
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱ خرداد ۲( 1 هفته پیش)
   سلام خوبه مشکلی نداره
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر رضا چهارشنبه ۳ اسفند ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر . بنده واریکوسل سمت چپ دارم. چندماه یه بار گاهی احساس درد خفیف در بیضه و کشاله ران دارم. رگ ها روی بیضه هم مشخصه. خواستم مدارک سونو و ازمایش رو بفرستم خدمتتون ببینید نیاز به عمل داره یا نه.
  مجرد هم هستم.
  ممنون از لطفتون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۳ اسفند ۱( 3 ماه پیش)
   سلام عکس را مجدد اپلود کنید نیامده است چند سالتونه ؟ ازمایش مایع منی دادین ؟
  2. تصویر کاربر رضا چهارشنبه ۳ اسفند ۱( 3 ماه پیش)
   ۳۱ سالمه. بله ازمایش اسپرم دادم که خدمتتون مجدد فرستادم
  3. تصویر کاربر رضا چهارشنبه ۳ اسفند ۱( 3 ماه پیش)
   ۳۱ سالمه. بله ازمایش اسپرم انجام دادم که مجدد خدمتتون فرستادم
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۳ اسفند ۱( 3 ماه پیش)
   رویت شد کمی در حرکت اسپرم مشکل دارید . ما زمانی واریکوسل رو عمل میکنیم که باعث ناباروری شده باشه و جهت بچه دار شدن تلاش کرده باشید ولی نشده میشه فعلا دست نزنید و عمل نکنید البته باید شدت واریکوسل در معاینه مشخص بشه و فقط نمیشه به سونوگرافی اکتفا کرد
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۱ دی ۱( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 44 مشاهده پرسش
  سلام
  بعد از 9 ماه تلاش برای بارداری موفق نشدیم با مراجعه به دکتر و انجام آزمایش متوجه شدم واریکوسل دارم جوابهای آزمایش اسپرم خوب بود ولی DFI 23% بود که نوشته بود بالاست به روش میکرو سرجی عمل واریکوسل کردم . سوالم اینه که آیابا انجام عمل واریکوسل dfi پایین می آید .چه مدت طول می کشد که به رنج نرمال برسد که بتونیم برای طبیعی باردار شدن اقدام کنیم؟ می توانم به صورت طبیعی بچه دار بشیم؟ در ضمن دکتر هم کلی داروهای تقویتی از قبیل فورتیل اید و زینک و فولویک اسید ال کارتین و کلومیفن و ... بهم داده. آزمایشات خانمم هم هیچ مشکلی ندارد.
  باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱ دی ۱( 5 ماه پیش)
   سلام ازمایشات خوب است dfi ممکن است کاهش یابد و شاید تغییری نکند . در صورت عدم باروری در طی روره مصرف داروها سراغ روش های کمک باروری بروید
 • تصویر کاربر هاشم جمعه ۲۹ بهمن ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 130 مشاهده پرسش
  سلام مجرد که بودم زیاد منی از من خارج میشد دکتر رفتم سونوگرافی رفتم مشکلی نداشت ادرار بعد نزدیکی انجام دادم مشکلی نداشت شربت سود و افدرین خوردم تاثیری نداشت نمدونم چیکار کنم راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۹ بهمن ۰( 1 سال پیش)
   2-سلام ،بايد معاينه شويد
 • تصویر کاربر عبدالله چهارشنبه ۲۷ بهمن ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 125 مشاهده پرسش
  باسلام بنده 32سال سن دارم با اینکه واریکوسل دارم بچه دارهم شدم آیا برای بچه دوم نیازبه عمل جراحی دارم ؟؟ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۷ بهمن ۰( 1 سال پیش)
   مدارک و آزمایشاتتون رو بفرستید
 • تصویر کاربر ابوالفضل چهارشنبه ۲۹ دی ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 172 مشاهده پرسش
  سلام
  وقت بخیر
  من سال 84عمل واریکوسل یک طرفه انجام دادم.و ماه دوم همسرم باردارشد.بعد از 4 سال بچه دوم به دنیا اومد.ولی بعد از 6سال که دوباره اقدام به بچه دار شدن کردیم جواب نداد وقتی مراجعه کردم بعد سونو گفتن واریکوسل گرید 2 داری .که تعدا اسپرمها 15میلیون نشان داده شد.آیا میتونم دوباره عمل کنم .اگر بشه عمل باز نباشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۹ دی ۰( 1 سال پیش)
   باید بیایید معاینه کنم02122642744
 • تصویر کاربر Saide سه شنبه ۲۸ دی ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 175 مشاهده پرسش
  سلام خدمت آقای دکتر بنده در دوران خدمت جراحی واریکوسل انجام دادم و بعد جراحی به یکباره التم شل وسرد و میل جنسیم بسیار کم شدو حس خوشایند گذشته در آلتم که گرما و میل و لذت بود را ندارم و اختلال نعوظ پیدا کردم پیش پزشک رفتم گفت یا عصب پوستی آسیب دیده یا خون‌رسانی کم شده و پزشک دیگر روحی روانی توصیف کرد خواستم نظر شما استاد راهم بدانم و آیا درمانی هست بنده32 سال دارم و ده سال پیش جراحی کردم و متاهل در ضمن جز با سیلد نافیل یا محرک دارویی نعوظ کاملی ندارم یا به ندرت مثلا ماهی یک بار در صورتی که قبل عمل هفته‌ای پنج بار نزدیکی داشتم ببخشید طولانی شد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۸ دی ۰( 1 سال پیش)
   2-سلام ،بايد معاينه شويد
 • تصویر کاربر حسین شنبه ۱۱ دی ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 202 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر بنده هفته پیش یه سوال پرسیدم به شماره پیگیری P8cmx268926 ممنون میشم بهش جواب بدین
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۰ دی ۰( 1 سال پیش)
   سوالتون رو بفرمایید
  2. تصویر کاربر حسین پنجشنبه ۹ دی ۰( 1 سال پیش)
   سلام اقای دکتر پنج شنبه هفته پیش یه سوال پرسیدم از داخل سایت که این کد پیگیری P8cmx268926 رو بهم داد و همراه این سوال یک ازمایش اسپرموگرام رو هم بارگذاری کردم و الان بهش دسترسی ندارم که دوباره بپرسم
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۰ دی ۰( 1 سال پیش)
   عکس باز نمیشه مجدد بفرستید
  4. تصویر کاربر حسین جمعه ۱۰ دی ۰( 1 سال پیش)
   سلام مجدد اقای دکتر بنده 26سالمه و خانومم 21سالشه و 5ساله ازدواج کردیم.
   خانوم بنده هیچ مشکلی نداره و اینکه بنده سال94واریکوسل داشتم که عمل کردم و اینکه الان میخوایم بچه داربشیم و بع مرکز ناباروری رفتیم دکتر زنان پیشنهاد ivf دادن .
   یه ازمایش براتون بارگذاری میکنم که بدون مصرف هیچ دارویی گرفته شده تقریبا یک ساله هیچ دارویی مصرف نکردم و این ازمایش رو گرفتم و سوال بنده اینه که امکانش هست بنده با مصرف داروهایی تقویتی شانسی به iui داشته باشم یا فقط باید ivf کنم
   و اینکه برای iui چقدر دیگه باید بهتر بشم ؟
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۱ دی ۰( 1 سال پیش)
   بهتره IVFانجام بدید
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر Mahdi شنبه ۲۰ آذر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 174 مشاهده پرسش
  سلام بنده با سونوگرافی بیضه متوجه شدم که واریکوسل گرید یک دارم اما از دکتر پرسیدم گفت که من حتی میتونم گزارشم رو تغییر بدم ونیازی هم به عمل ندارید و خیلی خفیف هست و اینا اما برای جزب در دانشگاه افسری میترسم که رد بشم و گفتن که به یه معاینه سطحی مشخص نمیشه لطفاً کمکم کنید و آیا درمان دیگه ای بجز جراحی داره؟ ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۰ آذر ۰( 1 سال پیش)
   باید بیایید معاینه کنم02122642744
 • تصویر کاربر Alireza پنجشنبه ۱۸ آذر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 165 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  آقای دکتر من 20 مهر تقریبا دوماهه پیش عمل واریکوسل سمته چپ و فتق سمته جپ انجام دادم واریکوسله سمته راستم دارم که خفیفه و دکترم گفت فعلا نیاز به عمل نداره بعد تو این دوماه بعضی مواقع بیضه ام درد میکرد که زود خوب میشد یکی دوهفته بود که درد نمیکرد تا امروز که درد میکنه و دردش یکم بیشتره وقتی میشینم دردش کمتر میشه فقط تو سره کار درد میکنه وقتی میرم خونه دردش خوب میشه کارمم سنگین نیست میخواستم بدونم مشکلی پیش اومده یا عادیه بعد آقای دکتر سرپا وایسادن زیاد باعث عود مجدد واریکوسل میشه...؟؟؟ آقای دکتر راهنماییم کنین لطفا خیلی میترسم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۸ آذر ۰( 1 سال پیش)
   بله
  2. تصویر کاربر Alireza پنجشنبه ۱۸ آذر ۰( 1 سال پیش)
   آقای دکتر متوجه جوابتون نشدم میشه کامل توضیح بدین...؟؟؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۸ آذر ۰( 1 سال پیش)
   درد از خصوصیات واریکوسل هست
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۸ آذر ۰( 1 سال پیش)
   زیاد سر پا وایستادن باعث تشدیدش میشه
  5. تصویر کاربر Alireza پنجشنبه ۱۸ آذر ۰( 1 سال پیش)
   ینی عمل کردم درد میکنه دردش عادیه...؟؟؟
  6. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۸ آذر ۰( 1 سال پیش)
   بله
  7. نمایش سایر 5 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

اندامهای تناسلی مردانه شامل قسمتهای داخلی و خارجی است. اندامهای اصلی تولید مثل شامل آلت تناسلی، کیسه…
چربی بالای آلت (FUPA) موردی طبیعی است. به این چربی، مونس پوبیس (تپه ونوس) یا پانیکولوس نیز…
زگیل تناسلی شایعترین بیماری منتقل شونده از طریق تماس جنسی آلوده است. بیش از 140 نوع HPV…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه

17:00 - 21:00

یکشنبه

16:00 - 21:00

دوشنبه

17:00 - 21:00

سه شنبه

16:00 - 21:00

پرسش از دکتر