کوچکترین برش ها در جراحی های بزرگ با لاپاراسکوپی

امروز شعار عالم جراحی انجام عمل‌های بزرگ از طریق شکاف‌های کوچک است. در این راستا عمل‌های لاپاراسکوپی روز به روز جایگاه خاصتری برای خود  پیدا می‌کنند. 

 لاپاراسکوپی که برای معاینه و بررسی اعضای شکمی و لگنی و به‌ منظور تشخیص برخی بیماری‌ها به کارمی‌رود، می‌تواند برای انجام جراحی نیز کاربرد داشته باشد. در حوزه طب زنان، لاپاراسکوپی کاربرد زیادی در معاینه قسمت‌های خارجی رحم، لوله‌های فالوپ و تخمدان‌ها دارد و خصوصاً در موارد دردهای لگنی در جایی که با استفاده از روش‌های تصویربرداری تشخیصی (سونوگرافی و توموگرافی کامپیوتری) نتوان علت زمینه‌ای را تشخیص داد، مورد استفاده زیادی دارد.

به  عنوان نمونه تعدادی از بیماری‌های زنان که با استفاده از لاپاراسکوپی تشخیص داده می‌شوند عبارتند از: اندومتریوز، حاملگی نابجا، کیست‌های تخمدانی با بیماری‌های التهابی لگن (PID)، ناباروری و سرطان. دکتر حسین کرمی، جراح و متخصص بیماری‌های کلیه و مجاری ادراری و فلوشیپ تخصصی درمان آندوسکوپی سنگ‌ها و مجاری ادراری در مورد این روش نوین جراحی بیشتر توضیح می‌دهد:

آقای دکتر، مزیت عمل لاپاراسکوپی نسبت به عمل جراحی باز چیست؟

در روش لاپاراسکوپی عمل‌های جراحی بدون شکاف بزرگ پوستی تنها با چند بخیه انجام می‌شود. علاوه بر این زیبایی پوست، درد کمتر و مدت بستری کمتر در بیمارستان و برگشتن سریع به کار و زندگی روزمره از محاسن لاپاراسکوپی نسبت به عمل جراحی باز است.

به روش انجام این عمل هم اشاره میکنید؟

ابتدا با بیهوشی عمومی یا نخاعی بسته به نوع جراحی، استفاده از سوزن مخصوص یا تروکار که ابتدا در ناحیه ناف وارد شکم می‌شود، گاز را وارد حفره شکمی می‌کنیم و سپس با عبور دوربین به داخل شکم و بزرگ‌نمایی چند برابر آن در تلویزیون، لوله‌های تروکار بعدی بسته به نوع عمل و محل عمل گذاشته می‌شود و با عبور وسایل جراحی مخصوص لاپاراسکوپی از قبیل قیچی، کوتر، پنس و… تمام مراحل عمل جراحی به روش بسته انجام می‌شود.

سرطان پروستات

مدت زمان عمل لاپاراسکوپی چقدر است؟

بسته به نوع عمل و مهارت جراح زمان عمل، از چند دقیقه برای عمل‌های تشخیصی مانند: بیضه پایین نیامده، کیست و واریکوسل،‌ 5 تا 3 ساعت برای عمل‌های بزرگ مثل جراحی سرطان پروستات و تومورهای بیضه متغیر است.

بیمار باید پس از این عمل منتظر عوارض آن هم باشد؟

 ببینید، مثل تمام عمل‌های جراحی، لاپاراسکوپی نیز عوارض خودش را دارد که اغلب ناچیز و قابل کنترل هستند، از جمله: آسیب به احشاء مجاور از قبیل روده، کبد و طحال که بسیار ناچیز و با درصد پایین همراه هستند و خونریزی از رگ‌های بزرگ و تبدیل به عمل جراحی باز که با افزایش مهارت جراح از درصد آن کاسته می‌شود.

با این حال درصد موفقیت‌های عمل لاپاراسکوپی چقدر است؟

با افزایش مهارت جراح و گذراندن دوره تکمیلی آموزش لاپاراسکوپی اغلب عمل‌ها با درصد بالا و معادل عمل‌های جراحی باز انجام می‌شود.

آقای دکتر چه عمل‌هایی در رشته اورولوژی یا جراحی کلیه و مجاری ادراری با لاپاراسکوپی انجام می‌شود؟

خب امروزه بیش از 90درصد عمل‌های جراحی ناحیه لگن و شکم با لاپاراسکوپی قابل انجام است که در اورولوژی شامل برداشتن کلیه‌های سرطانی، برداشتن کلیه‌هایی که خاموش هستند، رفع محل تنگی حالب و کلیه‌ها که یکی از شایع‌ترین ناهنجاری‌ها در کلیه‌هاست، خارج کردن سنگ‌های بزرگ حالب، کاشتن مجدد حالب‌ها در مثانه، برداشتن غده سرطانی پروستات، عمل جراحی واریکوسل که شایع‌ترین علت ناباروری مردان است، کیست‌های بزرگ کلیه و عمل جراحی RPLND که برای درمان سرطان بیضه انجام می‌شود.

لاپاراسکوپی نفرکتومی هم در مورد کلیه‌های سرطانی کاربرد دارد؟

بله، در این روش کلیه‌های سرطانی و غیرسرطانی که کار نمی‌کنند را بدون شکاف بزرگ، درد پهلو و برداشتن دنده‌ها- که خود باعث افزایش درد پهلو و گهگاهی فتق محل عمل می‌شود، از شکافی باریک و کوچک خارج می‌کنیم. در ضمن به‌علت شکاف کوچک محل عمل، پس از جراحی بیمار درد کمتری نسبت به عمل جراحی باز داشته و سریع‌تر از بیمارستان مرخص می‌شود. بخیه‌های محل عمل 5-3 روز بعد خارج می‌شود و به بیمار توصیه می‌شود درصورت داشتن هر گونه مشکلی با محل جراحی با تیم پزشکی در ارتباط باشد.

پس کلیه‌ سرطانی در مراحل ابتدایی سرطان با روش لاپاراسکوپی کاملا قابل درمان است؟

بله چون در بسیاری از مواقع فقط قسمت سرطانی برداشته می‌شود و نیاز به برداشتن کل کلیه‌ها نیست.کلیه‌های خاموش هم که باعث فشار خون و عفونت‌های ادراری می‌شوند با این روش بدون شکاف بزرگ خارج می‌شوند.

لاپاراسکوپی

لاپاراسکوپی واریکوسل برای چه بیماری‌هایی کاربرد دارد؟

خب ابتدا باید توضیح بدهیم که اصلا واریکوسل چیست؟ به گشادشدگی غیرطبیعی شبکه وریدهای بیضه واریکوسل گفته می‌شود.واریکوسل در 15‌درصد مردان بالغ و در سن باروری دیده می‌شود. در 35‌درصد مردان با ناباروری اولیه و 80درصد مردان با ناباروری ثانویه واریکوسل در معاینه مشاهده می‌شود.

علت ایجاد واریکوسل چیست؟

علت واقعی آن نامشخص است ولی نارسا‌بودن دریچه‌های لانه کبوتری و اثر فشاری روی وریدهای بیضه را از علل ایجاد واریکوسل ذکر می‌کنند.

و علامت وجود این مشکل؟

واریکوسل در بیضه چپ شایع است و ممکن است بی‌علامت یا درد بیضه با فعالیت‌های سنگین، سرپا بودن طولانی و ورم بیضه خود را نشان دهد.

شما با چه روشی واریکوسل را تشخیص می‌دهید؟

اغلب در معاینه بالینی توسط پزشک به‌صورت شبکه وریدی گشاد و درهم که با گرفتن و فشار‌دادن، گشاد‌شده و بیشتر می‌شود. امروزه اغلب از سونوگرافی رنگی یا کالر داپلر در تأیید بیماری واریکوسل استفاده می‌شود.

با این حال واریکوسل به درمان دارویی پاسخ می‌دهد یا اینکه تنها باید به جراحی متوسل شد؟ روش‌های درمانی واریکوسل کدامند؟

ببینید، هیچ درمان دارویی‌ای برای واریکوسل وجود ندارد. با این حال تکنیک عمل‌های جراحی این بیماری عبارتند از: عمل جراحی باز و لاپاراسکوپی. عمل جراحی باز با برش در محل عبور وریدها با دید مستقیم یا با استفاده از میکروسکوپ انجام می‌شود. در عمل جراحی به روش لاپاراسکوپی نیز سه سوراخ نیم سانتی در ناف و کناره‌های شکم جهت عبور لوله تروکار و دوربین و وسایل‌های جراحی ایجاد می‌شود و وریدهای واریس با بزرگنمایی چندین برابر در تلویزیون‌ها مشخص و قطع می‌شوند. البته درصد موفقیت به اندازه عمل جراحی باز است ولی درد آن کمتر از عمل جراحی باز است و بیمار به‌صورت سرپایی و بدون نیاز به بستری، همان شب بیمارستان را ترک می‌کند.

با این روش ناباروری هم 100‌درصد درمان می‌شود؟

در این مورد باید بگویم عمل جراحی واریکوسل فقط در 60-50درصد موارد باعث بهبودی کیفیت اسپرم می‌شود. بارزترین تغییرات پس از عمل هم در حرکت اسپرم به وجود می‌آید که باعث تقویت حرکت اسپرم خواهد شد.

 

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فلوشیپ فوق تخصصی درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی  

عضو هیئت علمی و دانشیار دانشگاه شهید بهشتی تهران ، عضو انجمن ارولوژی اروپا ، امریکا و آسیا

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر نادرزمانی سه شنبه ۲۵ شهریور ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  من56سالمه درناحیه ی سمت چپ بالای الت تناسلی ام ورم دارم که بصورت خفیف درد میکنه ایا این واریکوسله؟ چیکار باید بکنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۵ شهریور ۹۹( 1 هفته پیش)
   واریکوسل نیست سونوگرافی کنید
 • تصویر کاربر abas سه شنبه ۱۱ شهریور ۹۹( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام .خدا قوت خسته نباشین اقای دکتر .بنده یکسال پیش عمل واریکوسل انجام دادم بیضه سمت چپ. که گفتن بیضه سمت چپت کوچک شده . بعداز یکسال اقدام به بچه دار شدن داریم دوباره رفتم سونوگرافی دیدم دوباره واریکوسل عوت کرده .ایا دوباره باید عمل کنم . ممنون میشم جواب بدین .
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۱ شهریور ۹۹( 3 هفته پیش)
   باید آزمایش اسپرم جدید بدین ، بر اساس جواب اون و سونوگرافی تصمیم گرفته میشه که فعلا صبر کنیم یا مجدد عمل شین
 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۲۰ خرداد ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید خدمت آقای دکتر.
  همسر من در یک سالگی و 3سالگی عمل بیضه کردن.بیضه اشون بالا بوده.الان که 31 سالشونه تازه متوجه شدیم اسپرمشون صفره.3بار هم آزمایش اسپرم دادن.یک هفته پیش عمل بیوپسی شدن(میکروتسه).احتمال داره اسپرم پیدا بشه یا بخاطر عمل در کودکی بازم با میکرو صفر میشه؟آقای دکتر تو رو خدا میشه راهنماییمون کنید.واقعا نمیدونم چیکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۰ خرداد ۹۹( 3 ماه پیش)
   سلام، به مراکز ناباروری مردان مراجعه کنید
 • تصویر کاربر عباس پنجشنبه ۲۲ خرداد ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ....من دانشجوی دانشگاه افسری بودم بخاطر فعالیت زیاد واریکوسل گرفتم...بیضه چپ گرید2 و بیضه راست گرید1
  بعد رفتم عمل لاپاراسکوپی کردم و الان 3 ماه میشه گذشته رفتم پیش دکترم و گفت باید آزمایش اسپرم بدی و رفتم انجام دادم و خواستم ببرم براش که مطب رو برای یه عمل فوری به 3 روزی تعطیل کردن....من الان سوالم اینجاست که از دکتر خودم پرسیدم اگه جواب این آزمایش اسپرم خوب باشه و جواب داده باشه میتونم ورزش کنم یا خیر که گفتن ایرادی نداره....البته که جواب آزمایش نشون دکترم ندادم ولی دکتر آزمایشگاه گفت خوبه و مشکلی ندارد....و حالا من الان یه 2 روزی هست شروع کردم به شنا رفتن و طناب زدن و ....بیضه چپم تیر می‌کشه و دست میزنم به بیضه ها حس میکنم رگی چیزی هست ولی باد نکردن و طبیعی هستن ..میترسم دوباره برگرده....آیا برمیگیرده؟ الان میتونم ورزش کنم....؟ چه راه حلی هست که خوب بشه و بتونم دوباره ورزش کنم؟ حتی شنا رفتن هم بم فشاره میاره....واقعا دارم دیونه میشم میشه راهنمایی کنید.... ممنونم❤️
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۲ خرداد ۹۹( 3 ماه پیش)
   سلام، مجدد سونوگرافی انجام دهید، ورزش در حد شنا مشکلی نداره
 • تصویر کاربر میثم یکشنبه ۲۷ بهمن ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام ببخشید من قبلا انزال که داشتم منی که ازم خارج میشد سفید بود و مشخصات منی سالم رو داشت . الان یک ماه هست که انزال دارم ابکی هست اصلا مواد سفیدی که قبلا داخلش بود نیست . منی اول که سفید بود و بعد 10 دقیقه تبدیل به اب میشد الان از اول اونطوری میاد . خیلی نگرانم کرده یه مدت هم هست در ناحیه بالای ناحیه تناسلی یه درد کوچیک هم دارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۷ بهمن ۹۸( 7 ماه پیش)
   از منی ازمایش دهید
 • تصویر کاربر 1 پنجشنبه ۱۶ آبان ۹۸( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام مبتلا به واریکوسل درجه1 و همچنین کیست 4 میلیمتر و هیدروسل روی Rt لطفا نسبت به بررسی فایل سونوگرافی و اعلام نتیجه جهت جراحی دستور فرمائید با تشکر.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۶ آبان ۹۸( 10 ماه پیش)
   ازمایش اسپرم خوب باشد نیاز به درمان ندارد
 • تصویر کاربر Sh.v پنجشنبه ۱۶ آبان ۹۸( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت آقای دکتر
  همسرم واریکوسل چپ دارد و ناباروری داریم که در آزمایش جدید همسرم نسبت به قبل تعداد گلبول های سفید غیرنرمال افزایش یافته و تعداد اسپرم به شدت کاهش یافته و غیر نرمال شده آیا کاهش تعداد اسپرم با افزایش تعداد گلبول سفید مرتبط هست یا از واریکوسل است؟
  آیا افزایش گلبول ها تاثیری روی سرعت و مورفولوژی داره؟
  سال گذشته به خاطر ناباروری 4 ماه به همسرم آزیترومایسن 250 تجویز شد در حالی که تو اینترنت خوندم آزیترومایسن تاثیر منفی روی اسپرم داره آیا این مطلب صحت دارد؟
  1. تصویر کاربر Sh.v پنجشنبه ۹ آبان ۹۸( 10 ماه پیش)
   عکس آزمایش گذشته و جدید
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 10 ماه پیش)
   اگر بعد از ۲سال اقدام بچه دار نشوید باید ای یو ای کنید
  3. تصویر کاربر Sh.v جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 10 ماه پیش)
   آقای وکتر شرمنده سوال من درباره بارداری نیست
   تعداد گلبول سفید که 4.9 هست و غیر نرماله نگرانم کرده و اینکه روی تعداد اسپرم تاثیر داره که یک دفعه 40 میلیون کاهش داره؟

   و تاثیر آزیترومایسن 250 روی اسپرم؟
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۶ آبان ۹۸( 10 ماه پیش)
   ان نیاز به درمان ندارد
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر ادینه دوشنبه ۲۹ مهر ۹۸( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  میخواستم بدونم با این ازمایش اسپرم به صورت طبیعی بچه دار میشوم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۹ مهر ۹۸( 11 ماه پیش)
 • تصویر کاربر امیر دوشنبه ۱۸ شهریور ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر کرمی وقتتون بخیر و خوشی.
  من در آستانه ی 20 سالگی هستم و مدتی بود احساس میکردم بیضه ی چپم واریکوسل داره و بعد از مراجعه به پزشک و انجام سونوگرافی معلوم شد که واریکوسل گرید 3 هستش (ضمن اینکه نه دردی دارم و نه بیضه کوچک شده و نه ...)و بعد از سونوگرافی آزمایش اسپرم دادم که نتیجه اش رو خدمتتون ارسال کردم.حالا میخواستم که نظر کلی شما رو هم بدونم درباره ی آزمایشم. نیازی به حراجی یا کار دیگه ای هستش؟؟؟چه کاری باید انجام بدم؟؟؟
  باتشکر از شما...
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۸ شهریور ۹۸( 1 سال پیش)
   بايد جهت ناييد معاينه شويد02122642744 02171062350
 • تصویر کاربر عباسی سه شنبه ۱۲ شهریور ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر . چند روز پیش برای پسر دوازده ساله ی من تشخیص واریکوسل گرید 2 در سمت چپ داده شده و دکتر اقدام خاصی انجام ندادند تو رو خدا منو راهنمایی کنید زندگی برام تیره و تار شده اینهمه سوال ها رو که خوندم هیچ کس توی سن پسر من نبود که این مشکل و داشته باشه چی کار باید بکنم ؟نگران آینده شم . جایی هم خوندم ممکنه دچار سرطان کلیه بشه خواهش میکنم کمکم کنید تو شرایط روحی بسیار بدی هستم. در ضمن در آزمایش ادراری که انجام دادیم یه مقدار خون داخل ادرارش بود که در سونوگرافی چیزی به نفع وجود سنگ و خون مشاهده نکردن و علت رو متوجه نشدن
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۲ شهریور ۹۸( 1 سال پیش)
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر