کوچکترین برش در عمل لاپاراسکوپی واریکوسل

تصویر دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

امروز شعار عالم جراحی، انجام عمل‌ های بزرگ از طریق شكاف‌ های كوچك است. در این راستا عمل لاپاراسكوپی واریکوسل روز به روز جایگاه خاص تری برای خود  پیدا می‌كند.

عمل لاپاراسکوپی واریکوسل توسط بسیاری از پزشکان اورولوژیست انجام می شود و در این زمینه چندین گزارش از مراکز پزشکی مختلف منتشر شده است. تحقیقات نشان می دهند که عمل بستن لاپاراسکوپی واریکوسل نسبت به روشهای رادیوگرافی (آمبولیزاسیون) و جراحی باز، بهتر و کم تهاجمی تر است.

واریكوسل چیست؟

خب ابتدا باید توضیح بدهیم كه اصلا واریكوسل چیست؟ به گشادشدگی غیر طبیعی شبكه وریدهای بیضه واریكوسل گفته می‌شود.واریكوسل در 15‌درصد مردان بالغ و در سن باروری دیده می‌شود. در 35‌ درصد مردان با ناباروری اولیه و 80درصد مردان با ناباروری ثانویه واریكوسل در معاینه مشاهده می‌شود.

علت واقعی آن نامشخص است ولی نارسا‌ بودن دریچه‌های لانه كبوتری و اثر فشاری روی ورید های بیضه را از علل ایجاد واریكوسل ذكر می‌كنند.

واریكوسل چیست؟

آیا واریکوسل علامت خاصی دارد؟

واریكوسل در بیضه چپ شایع است و ممكن است بی‌علامت یا درد بیضه با فعالیت‌های سنگین، سرپا بودن طولانی و ورم بیضه خود را نشان دهد.

شما با چه روشی واریكوسل را تشخیص می‌دهید؟

اغلب در معاینه بالینی توسط پزشك به‌صورت شبكه وریدی گشاد و درهم كه با گرفتن و فشار‌دادن، گشاد‌شده و بیشتر می‌شود. امروزه اغلب از سونوگرافی رنگی یا كالر داپلر در تأیید بیماری واریكوسل استفاده می‌شود.

با این حال واریكوسل به درمان دارویی پاسخ می‌دهد یا اینكه تنها باید به جراحی متوسل شد؟ روش‌های درمانی واریكوسل كدامند؟

ببینید، هیچ درمان دارویی‌ای برای واریكوسل وجود ندارد. با این حال تكنیك عمل‌های جراحی این بیماری عبارتند از: عمل جراحی باز و لاپاراسكوپی. عمل جراحی باز با برش در محل عبور ورید ها با دید مستقیم یا با استفاده از میكروسكوپ انجام می‌شود.

در عمل جراحی به روش لاپاراسكوپی نیز سه سوراخ نیم سانتی در ناف و كناره‌های شكم جهت عبور لوله تروكار و دوربین و وسایل‌های جراحی ایجاد می‌شود و وریدهای واریس با بزرگنمایی چندین برابر در تلویزیون‌ها مشخص و قطع می‌شوند. البته درصد موفقیت به اندازه عمل جراحی باز است ولی درد آن كمتر از عمل جراحی باز است و بیمار به‌صورت سرپایی و بدون نیاز به بستری، همان شب بیمارستان را ترك می‌كند.

آیا با واریکوسل ناباروری هم 100‌درصد درمان می‌شود؟

آیا با واریکوسل ناباروری هم 100‌درصد درمان می‌شود؟

در این مورد باید بگویم عمل جراحی واریكوسل فقط در 60-50 درصد موارد باعث بهبودی كیفیت اسپرم می‌شود. بارزترین تغییرات پس از عمل هم در حركت اسپرم به وجود می‌آید كه باعث تقویت حركت اسپرم خواهد شد.

آقای دكتر، مزیت عمل لاپاراسكوپی واریکوسل نسبت به عمل جراحی باز چیست؟

در روش لاپاراسكوپی واریکوسل عمل‌های جراحی بدون شكاف بزرگ پوستی تنها با چند بخیه انجام می‌شود. علاوه بر این زیبایی پوست، درد كمتر و مدت بستری كمتر در بیمارستان و برگشتن سریع به كار و زندگی روزمره از محاسن لاپاراسكوپی نسبت به عمل جراحی باز است.

به روش انجام این عمل هم اشاره می كنید؟

ابتدا با بیهوشی عمومی یا نخاعی بسته به نوع جراحی، استفاده از سوزن مخصوص یا تروكار كه ابتدا در ناحیه ناف وارد شكم می‌شود، گاز را وارد حفره شكمی می‌كنیم و سپس با عبور دوربین به داخل شكم و بزرگ‌نمایی چند برابر آن در تلویزیون، لوله‌های تروكار بعدی بسته به نوع عمل و محل عمل گذاشته می‌شود و با عبور وسایل جراحی مخصوص لاپاراسكوپی از قبیل قیچی، كوتر، پنس و… تمام مراحل عمل جراحی به روش بسته انجام می‌شود.

سرطان پروستات

مدت زمان عمل لاپاراسكوپی چقدر است؟

بسته به نوع عمل و مهارت جراح زمان عمل، از چند دقیقه برای عمل‌های تشخیصی مانند: بیضه پایین نیامده، كیست و واریكوسل،‌ 5 تا 3 ساعت برای عمل‌های بزرگ مثل جراحی سرطان پروستات و تومورهای بیضه متغیر است.

بیمار باید پس از این عمل منتظر عوارض آن هم باشد؟

 ببینید، مثل تمام عمل‌های جراحی، لاپاراسكوپی نیز عوارض خودش را دارد كه اغلب ناچیز و قابل كنترل هستند، از جمله: آسیب به احشاء مجاور از قبیل روده، كبد و طحال كه بسیار ناچیز و با درصد پایین همراه هستند و خونریزی از رگ‌های بزرگ و تبدیل به عمل جراحی باز كه با افزایش مهارت جراح از درصد آن كاسته می‌شود.

لاپاراسکوپی

با این حال درصد موفقیت‌های عمل لاپاراسكوپی چقدر است؟

با افزایش مهارت جراح و گذراندن دوره تكمیلی آموزش لاپاراسكوپی اغلب عمل‌ها با درصد بالا و معادل عمل‌های جراحی باز انجام می‌شود.

آقای دكتر چه عمل‌های دیگری در رشته اورولوژی یا جراحی كلیه و مجاری ادراری با لاپاراسكوپی انجام می‌شود؟

خب امروزه بیش از 90درصد عمل‌های جراحی ناحیه لگن و شكم با لاپاراسكوپی قابل انجام است كه در اورولوژی شامل برداشتن كلیه‌های سرطانی، برداشتن كلیه‌هایی كه خاموش هستند، رفع محل تنگی حالب و كلیه‌ها كه یكی از شایع‌ترین ناهنجاری‌ها در كلیه‌هاست، خارج كردن سنگ‌های بزرگ حالب، كاشتن مجدد حالب‌ها در مثانه، برداشتن غده سرطانی پروستات، عمل جراحی واریكوسل كه شایع‌ترین علت ناباروری مردان است، كیست‌های بزرگ كلیه و عمل جراحی RPLND كه برای درمان سرطان بیضه انجام می‌شود.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فلوشیپ فوق تخصصی درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی  

عضو هیئت علمی و دانشیار دانشگاه شهید بهشتی تهران ، عضو انجمن ارولوژی اروپا ، امریکا و آسیا

5/5 - (1 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حسین شنبه ۲۳ تیر ۳( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت آقای دکتر کرمی دکار جان من واریکوسل دارم و دکتر متخصص برام یه قوطی ۶۰ عددی قرص اسپریژن نوشتند که استفاده کردم به مدت دوماه. آقای دکتر الان ایا میتونم دوباره یه بسته دیگه بخرم و به مدت دو ماه استفاده کنم؟؟؟آیا برای کلیه عوارض نداره؟
  1. تصویر کاربر حسین پنجشنبه ۲۱ تیر ۳( 1 هفته پیش)
   دکار جان من واریکوسل دارم و متاهل هستم و میخوایم برای بچه دار شدن اقدام بکنیم برای اون گفتم دوباره استفاده کنم عوارض نداره؟
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۲ تیر ۳( 1 هفته پیش)
   اگر دو ماه مصرف کردین
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۲ تیر ۳( 1 هفته پیش)
   آزمایش آنالیز مایع منی انجام دهید
  4. تصویر کاربر حسین جمعه ۲۲ تیر ۳( 1 هفته پیش)
   دکتر جان ازمایش دادم نرمال بود تقریبا. ولی سوال من اینه که قرص اسپریژن رو دوماه دیگه استفاده بکنم عوارض داره؟
  5. تصویر کاربر حسین جمعه ۲۲ تیر ۳( 1 هفته پیش)
   ازمایش دادم تقریبا نرمال بود سوالم اینه که اگر دوماه دیگه هم این قرص رو استفاده کنم عوارض دارد؟
  6. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۳ تیر ۳( 1 هفته پیش)
   خیر عوارض نداره
  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر اکبر دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ۳( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 45 مشاهده پرسش
  سلام . خسته نباشید . رفتم دکتر و آزمایش اسپرم دادم گفت اسپرم ت ضعیفه و اینکه گفت سونوگرافی از بیضه بده که دادم و براتون میفرستم لطفا ببینید و دستور بفرمائید چکار کنم قبلا واریکوسل گرید ۳ و ۱ عمل کردم . مشکل بارداری دارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ۳( 2 ماه پیش)
   از رو ش های کمک باروری استفاده کنید عمل مجدد پاسخ بالینی مناسب نخواهد داشت
 • تصویر کاربر مجید چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۳( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 44 مشاهده پرسش
  سلام. ببخشید 42 سالمه و یه فرزند پسر 7 ساله دارم الن دوسه ساله بعد از عمل واریکوسل اقدام میکنیم و نتیجه نگرفتیم. میخواستم جواب آزمایش اسپرمم رو آنالیز کنید. دکتر خودم اعلام کرده ویسکوزیته اسپرم بالاست.و باید برم شستشوی اسپرم برای آی یو آی. به نظرتون راهکار چیه. ایا داروی خاصی میتونه این مشکل رو برطرف کنه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۳( 3 ماه پیش)
   سن همسرتون چقدره
 • تصویر کاربر مجتبى پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۳( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 81 مشاهده پرسش
  سلام دكتر
  من واريكوسيل دارم و فتق ايگونال سمت شب
  ميشه دوتاش باهم عملشون انجام بديم با لاپاروسکوپی
  يا اگر يه روش عمل بهتر وسريعتر ميتونم برميگردموسر كار داريد ، لطفا جواب بده
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۳( 2 ماه پیش)
   بله قابل عمل هست
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۳( 2 ماه پیش)
   با مدارک کامل خودتون جهت ویزیت حضوری و تعیین پلن جراحی به مطب مراجعه کنید همکاران مطب با شما جهت هماهنگی های لازم تماس خواهند گرفت
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر یوسف جمعه ۳۱ فروردین ۳( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 54 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت دکتر عزیز
  من ۳۲ سالمه که بعد شش ماه اقدام یه حامله گی پوچ داشتیم و کلی بررسی و نظرات دکترا واریس بیضه نداشتم ولی تو سونو رنگی گردید یکو نشون میده ولی با این حال ازمایش اسپرم سری اول فقط شکل و حرکتش کم بود و با خوردن کلی ویتامین و کم کردن وزن ولی متاسفانه خوب که نشد تعدا هم از ۳۴ با ۱۵ و ۳ میلیون رسید و الان هم شش ماه تو اقدام که موفق نشدیم
  الان دکترای شهرستان واسم ازمایش هرمونی نوشته که فعلا جوابش نیومده
  جدیدا موی سرم خیلی ریزش داشته !
  اقای دکتر امیدی به بارداری طبیعب هست لطفا راهنمایی بفرمایید باید چیکار کنم چه درمانی رو شروع کنم اگه لازم باشه از شهرستان میام حضوری خدمتتون
  اخرین ازمایش و سونوی بیضه رو میفرستم خدمتتون
  خیلی خیلی دلمون بچه میخواد تو رو خدا کمکمون کنید دکترای شهرستان فقط روال کار انجام میدن هیچ نتیجه ای نگرفیتم تا حالا
  امیدمون اول به خدا بعد به شما🥺🥺🥺
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۳۱ فروردین ۳( 3 ماه پیش)
   فعلا زوده جواب ازمایشات رو بفرستید و تا ۶ ماه بعدی در زمان تخمک گذاری یک روز در میان اقدام کنید برای باروری
 • تصویر کاربر قاسم پنجشنبه ۳۰ فروردین ۳( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 47 مشاهده پرسش
  دو بار سونو ودوباره semen آنالیز انجام شده ، با توجه به جوابا یکبار ویسکوزیته نرمال یکبار غیر نرمال گزارش شده ، هر دو آزمایش شیراز معتبر بوده. با توجه به نتیجه ها لطفا نظرتون رو در مورد عمل میفرمایید و دارویی نیاز می بینید فقط ویتامین مصرف میکنن. ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۹ فروردین ۳( 3 ماه پیش)
   چند وقته بچه دار نمیشین؟
  2. تصویر کاربر قاسم چهارشنبه ۲۹ فروردین ۳( 3 ماه پیش)
   مجرد هستم. دکتر آزمایشات و سونو به دستتون رسید؟ بارگذاری کردم. طبق یه سونو متوجه واریکوسل شدم. دو بار سونو، دو بارم آزمایش سیمن دادم
  3. تصویر کاربر قاسم چهارشنبه ۲۹ فروردین ۳( 3 ماه پیش)
   مجرد هستم. اما تو سونو گرید متوسط واریکوسل گزارش شده، و کانت اسپرم ۳۶ میلیون در میلی متر مکعب،
   دکتر فایل عکس براتون اومد؟
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۹ فروردین ۳( 3 ماه پیش)
   بله مدارکتونو دیدم توصیه به عمل جراحی نمیکنم شمارو
  5. تصویر کاربر قاسم چهارشنبه ۲۹ فروردین ۳( 3 ماه پیش)
   دکتر واسه ویسکوزیته که یکبار نرمال هست یکبار غیر نرمال بود، مشکل چیه، میخواد دارویی بخورم. توصیه خاصی ندارید. بفرمایید
  6. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۳۰ فروردین ۳( 3 ماه پیش)
   شرایط نمونه گیری مشکل داشته
  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر هدیه جمعه ۱۰ فروردین ۳( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 104 مشاهده پرسش
  با سلام.آقای دکتر همسر بنده حدود ۶ماه پیش عمل واریکوسل انجام دادند ک قبل عمل تعداد اسپرمشون ۱۰میلیون بود ک الان بعد گذشت ۶ماه و با استفاده از ۳عدد آمپول پدی برگ تعدادش شده ۵میلیون.ایا پایین اومدن تعداد اسپرمشون طبیعیه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۹ فروردین ۳( 3 ماه پیش)
   باید آزمایش تکرار بشه
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۹ فروردین ۳( 3 ماه پیش)
   خیر طبیعی نیست
  3. تصویر کاربر هدیه پنجشنبه ۹ فروردین ۳( 3 ماه پیش)
   سلام.ببخشید آقای دکتر ۱ماه پیش مجدد تکرار کردن که باز ۵میلیون بود که قرص کوکیوتن۱۰۰ نوشتن برای ۳ماه
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۹ فروردین ۳( 3 ماه پیش)
   عمل موفقیت آمیز نبوده
  5. تصویر کاربر هدیه پنجشنبه ۹ فروردین ۳( 3 ماه پیش)
   آقای دکتر الان ما باید چیکار کنیم.یعنی طی عمل مشکلی براشون پیش اومده یا مجدد باید عمل بشن
  6. تصویر کاربر هدیه پنجشنبه ۹ فروردین ۳( 3 ماه پیش)
   آقای دکتر ما باید الان‌چیکار‌کنیم.یعنی طی عمل براشون مشکلی پیش اومده یا دوباره باید عمل بشن؟ ممنون میشم راهنمایی کنین
  7. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۰ فروردین ۳( 3 ماه پیش)
   المنت های متفاوتی در آزمایش مایع منی هست آزمایش جدید انجام بدین با آزمایش قبل عمل برام بفرستید
  8. نمایش سایر 6 پاسخ
 • تصویر کاربر غایت جمعه ۲۵ اسفند ۲( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 52 مشاهده پرسش
  مردی 36 ساله 12 ماه اقدام به بارداری و ناموفق بوده و سونوی بیضه و وضعیت عروق و واریکوسل نرمال بوده سابقه بیماری نداشته اولین ازمایش اسپرم در ابان داده شد و شکل نرمال 1درصد بود و 3 میلیون گلبول سفید و حرکت دسته a هم صفر درصد و حرکت دسته b 30 درصد بود دومین ازمایش 27 اذر داده شد و گلبول سفید صفر شد و حرکت دسته 2a درصد و دسته b 35 درصد شد و شکل نرمال همان 1 درصد بود دو دوره قرص اسپیریژن صبح و شب خورده شد و قرص کتوتیفن و فولیک اسید و ال کارنیتین و ویتامین ای و دی و جنسینگ و کو کیوتن
  سومین ازمایش 28 بهمن داده شد شکل نرمال از یک درصد به صفر درصد رسید و سرعت حرکت aهم صفر شد و تعداد گلبول سفید یک میلیون و 500 شد و dna21 درصد
  ازمایش اخر هم 17 اسفند داده شد و عفونتی نبود
  برای بالابردن شکل نرمال و سرعت اسپرم چه باید کرد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۵ اسفند ۲( 4 ماه پیش)
   سونوگرافی نرمالگ
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۵ اسفند ۲( 4 ماه پیش)
   ؟
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر .‌........ یکشنبه ۱۵ بهمن ۲( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 67 مشاهده پرسش
  سلام. بنده واریکوسل دارم دکتر بهم گفته که وزنه سنگین بلند نکن چون ورزش بدن‌سازی میرم
  گفته کوچیکه و بزرگ نیست نیاز به عمل نداره وگفته هیچ قرصی هم نخور خودشم قرص نداده الان خود ارضایی رو واریکوسل تأثیر دارد

  امکانش هست که در سال های آینده بچه دار نشی .

  اگر خود ارضایی نکنی چیز خواسی نمیشه

  سن ۱۵
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۵ بهمن ۲( 5 ماه پیش)
   برای شما خطر ساز نیست فعاا
 • تصویر کاربر میثم شنبه ۱۴ بهمن ۲( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 83 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر، خسته نباشید بنده قبلا عمل واریکوسل را به صورت سنتی انجام دادم ولی الان دوباره سونوگرافی انجام دادم سمت چپ و سمت راستم دوباره عود کرده و فتق نیز دارم و برای مشاوره تلفنی و عمل میکروسرجردی باید چه کار کنم میخواستم از شهرستان بیام خدمتتون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۴ بهمن ۲( 5 ماه پیش)
   با سلام مجددا عکس هارو آپلود کنید
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

دوشنبه

تعطیل است

سه شنبه (مطب نیکان)

13:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 14:00

جستجو

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر