کوچکترین برش در عمل لاپاراسکوپی واریکوسل

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

امروز شعار عالم جراحی، انجام عمل‌ های بزرگ از طریق شكاف‌ های كوچك است. در این راستا عمل لاپاراسكوپی واریکوسل روز به روز جایگاه خاص تری برای خود  پیدا می‌كند.

عمل لاپاراسکوپی واریکوسل توسط بسیاری از پزشکان اورولوژیست انجام می شود و در این زمینه چندین گزارش از مراکز پزشکی مختلف منتشر شده است. تحقیقات نشان می دهند که عمل بستن لاپاراسکوپی واریکوسل نسبت به روشهای رادیوگرافی (آمبولیزاسیون) و جراحی باز، بهتر و کم تهاجمی تر است.

واریكوسل چیست؟

خب ابتدا باید توضیح بدهیم كه اصلا واریكوسل چیست؟ به گشادشدگی غیر طبیعی شبكه وریدهای بیضه واریكوسل گفته می‌شود.واریكوسل در 15‌درصد مردان بالغ و در سن باروری دیده می‌شود. در 35‌ درصد مردان با ناباروری اولیه و 80درصد مردان با ناباروری ثانویه واریكوسل در معاینه مشاهده می‌شود.

علت واقعی آن نامشخص است ولی نارسا‌ بودن دریچه‌های لانه كبوتری و اثر فشاری روی ورید های بیضه را از علل ایجاد واریكوسل ذكر می‌كنند.

واریكوسل چیست؟

آیا واریکوسل علامت خاصی دارد؟

واریكوسل در بیضه چپ شایع است و ممكن است بی‌علامت یا درد بیضه با فعالیت‌های سنگین، سرپا بودن طولانی و ورم بیضه خود را نشان دهد.

شما با چه روشی واریكوسل را تشخیص می‌دهید؟

اغلب در معاینه بالینی توسط پزشك به‌صورت شبكه وریدی گشاد و درهم كه با گرفتن و فشار‌دادن، گشاد‌شده و بیشتر می‌شود. امروزه اغلب از سونوگرافی رنگی یا كالر داپلر در تأیید بیماری واریكوسل استفاده می‌شود.

با این حال واریكوسل به درمان دارویی پاسخ می‌دهد یا اینكه تنها باید به جراحی متوسل شد؟ روش‌های درمانی واریكوسل كدامند؟

ببینید، هیچ درمان دارویی‌ای برای واریكوسل وجود ندارد. با این حال تكنیك عمل‌های جراحی این بیماری عبارتند از: عمل جراحی باز و لاپاراسكوپی. عمل جراحی باز با برش در محل عبور ورید ها با دید مستقیم یا با استفاده از میكروسكوپ انجام می‌شود.

در عمل جراحی به روش لاپاراسكوپی نیز سه سوراخ نیم سانتی در ناف و كناره‌های شكم جهت عبور لوله تروكار و دوربین و وسایل‌های جراحی ایجاد می‌شود و وریدهای واریس با بزرگنمایی چندین برابر در تلویزیون‌ها مشخص و قطع می‌شوند. البته درصد موفقیت به اندازه عمل جراحی باز است ولی درد آن كمتر از عمل جراحی باز است و بیمار به‌صورت سرپایی و بدون نیاز به بستری، همان شب بیمارستان را ترك می‌كند.

آیا با واریکوسل ناباروری هم 100‌درصد درمان می‌شود؟

آیا با واریکوسل ناباروری هم 100‌درصد درمان می‌شود؟

در این مورد باید بگویم عمل جراحی واریكوسل فقط در 60-50 درصد موارد باعث بهبودی كیفیت اسپرم می‌شود. بارزترین تغییرات پس از عمل هم در حركت اسپرم به وجود می‌آید كه باعث تقویت حركت اسپرم خواهد شد.

آقای دكتر، مزیت عمل لاپاراسكوپی واریکوسل نسبت به عمل جراحی باز چیست؟

در روش لاپاراسكوپی واریکوسل عمل‌های جراحی بدون شكاف بزرگ پوستی تنها با چند بخیه انجام می‌شود. علاوه بر این زیبایی پوست، درد كمتر و مدت بستری كمتر در بیمارستان و برگشتن سریع به كار و زندگی روزمره از محاسن لاپاراسكوپی نسبت به عمل جراحی باز است.

به روش انجام این عمل هم اشاره می كنید؟

ابتدا با بیهوشی عمومی یا نخاعی بسته به نوع جراحی، استفاده از سوزن مخصوص یا تروكار كه ابتدا در ناحیه ناف وارد شكم می‌شود، گاز را وارد حفره شكمی می‌كنیم و سپس با عبور دوربین به داخل شكم و بزرگ‌نمایی چند برابر آن در تلویزیون، لوله‌های تروكار بعدی بسته به نوع عمل و محل عمل گذاشته می‌شود و با عبور وسایل جراحی مخصوص لاپاراسكوپی از قبیل قیچی، كوتر، پنس و… تمام مراحل عمل جراحی به روش بسته انجام می‌شود.

سرطان پروستات

مدت زمان عمل لاپاراسكوپی چقدر است؟

بسته به نوع عمل و مهارت جراح زمان عمل، از چند دقیقه برای عمل‌های تشخیصی مانند: بیضه پایین نیامده، كیست و واریكوسل،‌ 5 تا 3 ساعت برای عمل‌های بزرگ مثل جراحی سرطان پروستات و تومورهای بیضه متغیر است.

بیمار باید پس از این عمل منتظر عوارض آن هم باشد؟

 ببینید، مثل تمام عمل‌های جراحی، لاپاراسكوپی نیز عوارض خودش را دارد كه اغلب ناچیز و قابل كنترل هستند، از جمله: آسیب به احشاء مجاور از قبیل روده، كبد و طحال كه بسیار ناچیز و با درصد پایین همراه هستند و خونریزی از رگ‌های بزرگ و تبدیل به عمل جراحی باز كه با افزایش مهارت جراح از درصد آن كاسته می‌شود.

لاپاراسکوپی

با این حال درصد موفقیت‌های عمل لاپاراسكوپی چقدر است؟

با افزایش مهارت جراح و گذراندن دوره تكمیلی آموزش لاپاراسكوپی اغلب عمل‌ها با درصد بالا و معادل عمل‌های جراحی باز انجام می‌شود.

آقای دكتر چه عمل‌های دیگری در رشته اورولوژی یا جراحی كلیه و مجاری ادراری با لاپاراسكوپی انجام می‌شود؟

خب امروزه بیش از 90درصد عمل‌های جراحی ناحیه لگن و شكم با لاپاراسكوپی قابل انجام است كه در اورولوژی شامل برداشتن كلیه‌های سرطانی، برداشتن كلیه‌هایی كه خاموش هستند، رفع محل تنگی حالب و كلیه‌ها كه یكی از شایع‌ترین ناهنجاری‌ها در كلیه‌هاست، خارج كردن سنگ‌های بزرگ حالب، كاشتن مجدد حالب‌ها در مثانه، برداشتن غده سرطانی پروستات، عمل جراحی واریكوسل كه شایع‌ترین علت ناباروری مردان است، كیست‌های بزرگ كلیه و عمل جراحی RPLND كه برای درمان سرطان بیضه انجام می‌شود.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فلوشیپ فوق تخصصی درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی  

عضو هیئت علمی و دانشیار دانشگاه شهید بهشتی تهران ، عضو انجمن ارولوژی اروپا ، امریکا و آسیا

5/5 - (1 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر هاشم جمعه ۲۹ بهمن ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 65 مشاهده پرسش
  سلام مجرد که بودم زیاد منی از من خارج میشد دکتر رفتم سونوگرافی رفتم مشکلی نداشت ادرار بعد نزدیکی انجام دادم مشکلی نداشت شربت سود و افدرین خوردم تاثیری نداشت نمدونم چیکار کنم راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۹ بهمن ۰( 6 ماه پیش)
   2-سلام ،بايد معاينه شويد
 • تصویر کاربر عبدالله چهارشنبه ۲۷ بهمن ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 67 مشاهده پرسش
  باسلام بنده 32سال سن دارم با اینکه واریکوسل دارم بچه دارهم شدم آیا برای بچه دوم نیازبه عمل جراحی دارم ؟؟ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۷ بهمن ۰( 6 ماه پیش)
   مدارک و آزمایشاتتون رو بفرستید
 • تصویر کاربر ابوالفضل چهارشنبه ۲۹ دی ۰( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 85 مشاهده پرسش
  سلام
  وقت بخیر
  من سال 84عمل واریکوسل یک طرفه انجام دادم.و ماه دوم همسرم باردارشد.بعد از 4 سال بچه دوم به دنیا اومد.ولی بعد از 6سال که دوباره اقدام به بچه دار شدن کردیم جواب نداد وقتی مراجعه کردم بعد سونو گفتن واریکوسل گرید 2 داری .که تعدا اسپرمها 15میلیون نشان داده شد.آیا میتونم دوباره عمل کنم .اگر بشه عمل باز نباشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۹ دی ۰( 7 ماه پیش)
   باید بیایید معاینه کنم02122642744
 • تصویر کاربر Saide سه شنبه ۲۸ دی ۰( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 98 مشاهده پرسش
  سلام خدمت آقای دکتر بنده در دوران خدمت جراحی واریکوسل انجام دادم و بعد جراحی به یکباره التم شل وسرد و میل جنسیم بسیار کم شدو حس خوشایند گذشته در آلتم که گرما و میل و لذت بود را ندارم و اختلال نعوظ پیدا کردم پیش پزشک رفتم گفت یا عصب پوستی آسیب دیده یا خون‌رسانی کم شده و پزشک دیگر روحی روانی توصیف کرد خواستم نظر شما استاد راهم بدانم و آیا درمانی هست بنده32 سال دارم و ده سال پیش جراحی کردم و متاهل در ضمن جز با سیلد نافیل یا محرک دارویی نعوظ کاملی ندارم یا به ندرت مثلا ماهی یک بار در صورتی که قبل عمل هفته‌ای پنج بار نزدیکی داشتم ببخشید طولانی شد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۸ دی ۰( 7 ماه پیش)
   2-سلام ،بايد معاينه شويد
 • تصویر کاربر حسین شنبه ۱۱ دی ۰( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 131 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر بنده هفته پیش یه سوال پرسیدم به شماره پیگیری P8cmx268926 ممنون میشم بهش جواب بدین
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۰ دی ۰( 7 ماه پیش)
   سوالتون رو بفرمایید
  2. تصویر کاربر حسین پنجشنبه ۹ دی ۰( 7 ماه پیش)
   سلام اقای دکتر پنج شنبه هفته پیش یه سوال پرسیدم از داخل سایت که این کد پیگیری P8cmx268926 رو بهم داد و همراه این سوال یک ازمایش اسپرموگرام رو هم بارگذاری کردم و الان بهش دسترسی ندارم که دوباره بپرسم
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۰ دی ۰( 7 ماه پیش)
   عکس باز نمیشه مجدد بفرستید
  4. تصویر کاربر حسین جمعه ۱۰ دی ۰( 7 ماه پیش)
   سلام مجدد اقای دکتر بنده 26سالمه و خانومم 21سالشه و 5ساله ازدواج کردیم.
   خانوم بنده هیچ مشکلی نداره و اینکه بنده سال94واریکوسل داشتم که عمل کردم و اینکه الان میخوایم بچه داربشیم و بع مرکز ناباروری رفتیم دکتر زنان پیشنهاد ivf دادن .
   یه ازمایش براتون بارگذاری میکنم که بدون مصرف هیچ دارویی گرفته شده تقریبا یک ساله هیچ دارویی مصرف نکردم و این ازمایش رو گرفتم و سوال بنده اینه که امکانش هست بنده با مصرف داروهایی تقویتی شانسی به iui داشته باشم یا فقط باید ivf کنم
   و اینکه برای iui چقدر دیگه باید بهتر بشم ؟
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۱ دی ۰( 7 ماه پیش)
   بهتره IVFانجام بدید
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر Mahdi شنبه ۲۰ آذر ۰( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 99 مشاهده پرسش
  سلام بنده با سونوگرافی بیضه متوجه شدم که واریکوسل گرید یک دارم اما از دکتر پرسیدم گفت که من حتی میتونم گزارشم رو تغییر بدم ونیازی هم به عمل ندارید و خیلی خفیف هست و اینا اما برای جزب در دانشگاه افسری میترسم که رد بشم و گفتن که به یه معاینه سطحی مشخص نمیشه لطفاً کمکم کنید و آیا درمان دیگه ای بجز جراحی داره؟ ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۰ آذر ۰( 8 ماه پیش)
   باید بیایید معاینه کنم02122642744
 • تصویر کاربر Alireza پنجشنبه ۱۸ آذر ۰( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 94 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  آقای دکتر من 20 مهر تقریبا دوماهه پیش عمل واریکوسل سمته چپ و فتق سمته جپ انجام دادم واریکوسله سمته راستم دارم که خفیفه و دکترم گفت فعلا نیاز به عمل نداره بعد تو این دوماه بعضی مواقع بیضه ام درد میکرد که زود خوب میشد یکی دوهفته بود که درد نمیکرد تا امروز که درد میکنه و دردش یکم بیشتره وقتی میشینم دردش کمتر میشه فقط تو سره کار درد میکنه وقتی میرم خونه دردش خوب میشه کارمم سنگین نیست میخواستم بدونم مشکلی پیش اومده یا عادیه بعد آقای دکتر سرپا وایسادن زیاد باعث عود مجدد واریکوسل میشه...؟؟؟ آقای دکتر راهنماییم کنین لطفا خیلی میترسم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۸ آذر ۰( 8 ماه پیش)
   بله
  2. تصویر کاربر Alireza پنجشنبه ۱۸ آذر ۰( 8 ماه پیش)
   آقای دکتر متوجه جوابتون نشدم میشه کامل توضیح بدین...؟؟؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۸ آذر ۰( 8 ماه پیش)
   درد از خصوصیات واریکوسل هست
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۸ آذر ۰( 8 ماه پیش)
   زیاد سر پا وایستادن باعث تشدیدش میشه
  5. تصویر کاربر Alireza پنجشنبه ۱۸ آذر ۰( 8 ماه پیش)
   ینی عمل کردم درد میکنه دردش عادیه...؟؟؟
  6. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۸ آذر ۰( 8 ماه پیش)
   بله
  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۲۶ آبان ۰( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 96 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید بنده 26 سالمه و سه سال پیش عمل واریکوسل گرید 3 بیضه چپ انجام دادم و خوشبختانه دردی ندارم توی این مدت توی منزل بدنسازی کردم به طوری که زیاد به خودم فشار نیاوردم ولی حس میکنم بیضه هام نسبت به قبل کوچیک شدن خودم که با خط کش طولشو اندازه میگیرم4.80 سانتی متره عکس هایی هم از بیضم گرفتم شما هم ببینید سایز بیضه من نرماله یا کوچیک هست
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۶ آبان ۰( 9 ماه پیش)
   اینا زگیل نیست نگران نباشید
 • تصویر کاربر دلاوری پنجشنبه ۶ آبان ۰( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 121 مشاهده پرسش
  ببخشید اقای دکتر من دلاوری هستم بقیه جواب ازمایشات و سونوگرافی نشد بفرستم
  شماره پیگیری سوال قبلیم اگر خواستید رجوع کنید
  mg6jK263196
  مجدد میفرستم ازمایش دوم به همراهdfi و هورمون
  1. تصویر کاربر دلاوری سه شنبه ۴ آبان ۰( 10 ماه پیش)
   ادامه ازمایش دوم
   ازمایشات به نام اقای علیرضا بختیاری هست
  2. تصویر کاربر دلاوری سه شنبه ۴ آبان ۰( 10 ماه پیش)
   سونوگرافی واریکوسل و بیضه ها
   الان ما تا ۱۶ اذر که خدمتتون برسیم این دارو هارو مصرف کنیم ادامه بدیم یا خیر صبر کنیم؟
   چون گفتن فقط ویتامین هارو مصرف کنه به علاوه منیزیوم
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۶ آبان ۰( 9 ماه پیش)
   2-سلام ،بايد معاينه شويد
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر امیر پنجشنبه ۱۵ مهر ۰( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 124 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت دکتر کرمی عزیز
  اقای دکتر من۲۷ سال و مجردم تفریبا ۱۲ سال پیش عمل گرید۳ واریکوسل چپ کردم الان سوالی بشدت درگیرم کرده تو رو به قران کمکم کنید
  با توجه به ازمایشی که خدمتتون فرستادم اگه تا دو سه سال دیگه هم ازدواج نکنم ایا کیفیت ازمایش از این پایین تر میاد؟؟؟ میترسم روز به روز شرایط اسپرم بد بشه اخه میگن واریکوسل به مرور اسپرم خراب میکنه
  1. تصویر کاربر امیر یکشنبه ۱۱ مهر ۰( 10 ماه پیش)
   اقای دکتر چی شد میشه با یک ویس کوتاه کامل توجیحم کنید
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۴ مهر ۰( 10 ماه پیش)
   بهتره داروی تقویتی تا ۳ ماه مصرف کنید
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۴ مهر ۰( 10 ماه پیش)
   مولتی ویتامین WELLMAN هر ۱۲ ساعت
  4. تصویر کاربر امیر چهارشنبه ۱۴ مهر ۰( 10 ماه پیش)
   اقای دکتر به نظر شما به مرور زمان وضعیت اسپرم ها با توجه به ازمایشی که دادم به مرور بدتر میشه؟؟ واریکوسل اسیب میزنه
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۴ مهر ۰( 10 ماه پیش)
   واریکوسل فعلا آسیب نمیزنه و به مرور زمان اگر با مصرف دارو بهتر نشدید نیاز به عمل پیدا میشه
  6. تصویر کاربر امیر چهارشنبه ۱۴ مهر ۰( 10 ماه پیش)
   دکتر یکبار عمل کردم تقریبا نوجوانی دوازده سال پیش الانم فک کنم عود کرده . نظر داشتم تا دو سال دیگه ازدواج نکنم بعد فکر کردم شاید کیفیت اسپرمم روز به روز خراب بشه ترسیدم من الان۲۷ سالمه و مجردم برای همون بوددکه پرسیدم
  7. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۵ مهر ۰( 10 ماه پیش)
   مجدد سونوگرافی انجام بدید
  8. نمایش سایر 6 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

هیدروسل تجمع مایعات درون کیسه ی بیضه است که اکثر این مایعات بدون دلیل ظاهری رشد می…
همه محتویات شکم توسط یک لایه محکم و نگه دارنده ای به نام فاسیا محافظت می شوند….
HPV یا ویروس پاپیلومای انسانی، شایعترین بیماری منتقل شونده ویروسی در دنیا است. بیش از 140 نوع…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه

17:00 - 21:00

یکشنبه

16:00 - 21:00

دوشنبه

17:00 - 21:00

سه شنبه

16:00 - 21:00