کوچکترین برش ها در جراحی های بزرگ با لاپاراسكوپی

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
در این مقاله مطالعه می‌کنید:

امروز شعار عالم جراحی انجام عمل‌های بزرگ از طریق شكاف‌های كوچك است. در این راستا عمل‌های لاپاراسكوپی روز به روز جایگاه خاصتری برای خود  پیدا می‌كنند. 

 لاپاراسكوپی كه برای معاینه و بررسی اعضای شكمی و لگنی و به‌ منظور تشخیص برخی بیماری‌ها به كارمی‌رود، می‌تواند برای انجام جراحی نیز كاربرد داشته باشد. در حوزه طب زنان، لاپاراسكوپی كاربرد زیادی در معاینه قسمت‌های خارجی رحم، لوله‌های فالوپ و تخمدان‌ها دارد و خصوصاً در موارد دردهای لگنی در جایی كه با استفاده از روش‌های تصویربرداری تشخیصی (سونوگرافی و توموگرافی كامپیوتری) نتوان علت زمینه‌ای را تشخیص داد، مورد استفاده زیادی دارد.

به  عنوان نمونه تعدادی از بیماری‌های زنان كه با استفاده از لاپاراسكوپی تشخیص داده می‌شوند عبارتند از: اندومتریوز، حاملگی نابجا، كیست‌های تخمدانی با بیماری‌های التهابی لگن (PID)، ناباروری و سرطان. دكتر حسین كرمی، جراح و متخصص بیماری‌های كلیه و مجاری ادراری و فلوشیپ تخصصی درمان آندوسكوپی سنگ‌ها و مجاری ادراری در مورد این روش نوین جراحی بیشتر توضیح می‌دهد:

آقای دكتر، مزیت عمل لاپاراسكوپی نسبت به عمل جراحی باز چیست؟

در روش لاپاراسكوپی عمل‌های جراحی بدون شكاف بزرگ پوستی تنها با چند بخیه انجام می‌شود. علاوه بر این زیبایی پوست، درد كمتر و مدت بستری كمتر در بیمارستان و برگشتن سریع به كار و زندگی روزمره از محاسن لاپاراسكوپی نسبت به عمل جراحی باز است.

به روش انجام این عمل هم اشاره میكنید؟

ابتدا با بیهوشی عمومی یا نخاعی بسته به نوع جراحی، استفاده از سوزن مخصوص یا تروكار كه ابتدا در ناحیه ناف وارد شكم می‌شود، گاز را وارد حفره شكمی می‌كنیم و سپس با عبور دوربین به داخل شكم و بزرگ‌نمایی چند برابر آن در تلویزیون، لوله‌های تروكار بعدی بسته به نوع عمل و محل عمل گذاشته می‌شود و با عبور وسایل جراحی مخصوص لاپاراسكوپی از قبیل قیچی، كوتر، پنس و… تمام مراحل عمل جراحی به روش بسته انجام می‌شود.

سرطان پروستات

مدت زمان عمل لاپاراسكوپی چقدر است؟

بسته به نوع عمل و مهارت جراح زمان عمل، از چند دقیقه برای عمل‌های تشخیصی مانند: بیضه پایین نیامده، كیست و واریكوسل،‌ 5 تا 3 ساعت برای عمل‌های بزرگ مثل جراحی سرطان پروستات و تومورهای بیضه متغیر است.

بیمار باید پس از این عمل منتظر عوارض آن هم باشد؟

 ببینید، مثل تمام عمل‌های جراحی، لاپاراسكوپی نیز عوارض خودش را دارد كه اغلب ناچیز و قابل كنترل هستند، از جمله: آسیب به احشاء مجاور از قبیل روده، كبد و طحال كه بسیار ناچیز و با درصد پایین همراه هستند و خونریزی از رگ‌های بزرگ و تبدیل به عمل جراحی باز كه با افزایش مهارت جراح از درصد آن كاسته می‌شود.

با این حال درصد موفقیت‌های عمل لاپاراسكوپی چقدر است؟

با افزایش مهارت جراح و گذراندن دوره تكمیلی آموزش لاپاراسكوپی اغلب عمل‌ها با درصد بالا و معادل عمل‌های جراحی باز انجام می‌شود.

آقای دكتر چه عمل‌هایی در رشته اورولوژی یا جراحی كلیه و مجاری ادراری با لاپاراسكوپی انجام می‌شود؟

خب امروزه بیش از 90درصد عمل‌های جراحی ناحیه لگن و شكم با لاپاراسكوپی قابل انجام است كه در اورولوژی شامل برداشتن كلیه‌های سرطانی، برداشتن كلیه‌هایی كه خاموش هستند، رفع محل تنگی حالب و كلیه‌ها كه یكی از شایع‌ترین ناهنجاری‌ها در كلیه‌هاست، خارج كردن سنگ‌های بزرگ حالب، كاشتن مجدد حالب‌ها در مثانه، برداشتن غده سرطانی پروستات، عمل جراحی واریكوسل كه شایع‌ترین علت ناباروری مردان است، كیست‌های بزرگ كلیه و عمل جراحی RPLND كه برای درمان سرطان بیضه انجام می‌شود.

لاپاراسكوپی نفركتومی هم در مورد كلیه‌های سرطانی كاربرد دارد؟

بله، در این روش كلیه‌های سرطانی و غیرسرطانی كه كار نمی‌كنند را بدون شكاف بزرگ، درد پهلو و برداشتن دنده‌ها- كه خود باعث افزایش درد پهلو و گهگاهی فتق محل عمل می‌شود، از شكافی باریك و كوچك خارج می‌كنیم. در ضمن به‌علت شكاف كوچك محل عمل، پس از جراحی بیمار درد كمتری نسبت به عمل جراحی باز داشته و سریع‌تر از بیمارستان مرخص می‌شود. بخیه‌های محل عمل 5-3 روز بعد خارج می‌شود و به بیمار توصیه می‌شود درصورت داشتن هر گونه مشكلی با محل جراحی با تیم پزشكی در ارتباط باشد.

پس كلیه‌ سرطانی در مراحل ابتدایی سرطان با روش لاپاراسكوپی كاملا قابل درمان است؟

بله چون در بسیاری از مواقع فقط قسمت سرطانی برداشته می‌شود و نیاز به برداشتن كل كلیه‌ها نیست.كلیه‌های خاموش هم كه باعث فشار خون و عفونت‌های ادراری می‌شوند با این روش بدون شكاف بزرگ خارج می‌شوند.

لاپاراسکوپی

لاپاراسكوپی واریكوسل برای چه بیماری‌هایی كاربرد دارد؟

خب ابتدا باید توضیح بدهیم كه اصلا واریكوسل چیست؟ به گشادشدگی غیرطبیعی شبكه وریدهای بیضه واریكوسل گفته می‌شود.واریكوسل در 15‌درصد مردان بالغ و در سن باروری دیده می‌شود. در 35‌درصد مردان با ناباروری اولیه و 80درصد مردان با ناباروری ثانویه واریكوسل در معاینه مشاهده می‌شود.

علت ایجاد واریكوسل چیست؟

علت واقعی آن نامشخص است ولی نارسا‌بودن دریچه‌های لانه كبوتری و اثر فشاری روی وریدهای بیضه را از علل ایجاد واریكوسل ذكر می‌كنند.

و علامت وجود این مشكل؟

واریكوسل در بیضه چپ شایع است و ممكن است بی‌علامت یا درد بیضه با فعالیت‌های سنگین، سرپا بودن طولانی و ورم بیضه خود را نشان دهد.

شما با چه روشی واریكوسل را تشخیص می‌دهید؟

اغلب در معاینه بالینی توسط پزشك به‌صورت شبكه وریدی گشاد و درهم كه با گرفتن و فشار‌دادن، گشاد‌شده و بیشتر می‌شود. امروزه اغلب از سونوگرافی رنگی یا كالر داپلر در تأیید بیماری واریكوسل استفاده می‌شود.

با این حال واریكوسل به درمان دارویی پاسخ می‌دهد یا اینكه تنها باید به جراحی متوسل شد؟ روش‌های درمانی واریكوسل كدامند؟

ببینید، هیچ درمان دارویی‌ای برای واریكوسل وجود ندارد. با این حال تكنیك عمل‌های جراحی این بیماری عبارتند از: عمل جراحی باز و لاپاراسكوپی. عمل جراحی باز با برش در محل عبور وریدها با دید مستقیم یا با استفاده از میكروسكوپ انجام می‌شود. در عمل جراحی به روش لاپاراسكوپی نیز سه سوراخ نیم سانتی در ناف و كناره‌های شكم جهت عبور لوله تروكار و دوربین و وسایل‌های جراحی ایجاد می‌شود و وریدهای واریس با بزرگنمایی چندین برابر در تلویزیون‌ها مشخص و قطع می‌شوند. البته درصد موفقیت به اندازه عمل جراحی باز است ولی درد آن كمتر از عمل جراحی باز است و بیمار به‌صورت سرپایی و بدون نیاز به بستری، همان شب بیمارستان را ترك می‌كند.

با این روش ناباروری هم 100‌درصد درمان می‌شود؟

در این مورد باید بگویم عمل جراحی واریكوسل فقط در 60-50درصد موارد باعث بهبودی كیفیت اسپرم می‌شود. بارزترین تغییرات پس از عمل هم در حركت اسپرم به وجود می‌آید كه باعث تقویت حركت اسپرم خواهد شد.

 

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فلوشیپ فوق تخصصی درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی  

عضو هیئت علمی و دانشیار دانشگاه شهید بهشتی تهران ، عضو انجمن ارولوژی اروپا ، امریکا و آسیا

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر نادر یکشنبه ۲۰ تیر ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من یه ماه هست واریکوسل دوطرفه عمل کردم ولی بیضه سمت راست هنوزم درد میکنه قرص ناپرکسن میخورم دردش کم میشه این درد تا کی ادامه داره آیا درد تمام میشه یا بایددوباره عمل بشه.. تو این یه ماه هم کلا استراحت کردم. ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۰ تیر ۰( 1 هفته پیش)
   سونوگرافی مجدد بیضه ها و اسکروتوم انجام بدید
 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۳ تیر ۰( 4 هفته پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  با سلام
  جواب آزمایش و سونوگرافی تشخیص واریکوسل خدمتتان ارسال کردم میشه بگید احتیاج به عمل دارم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۳ تیر ۰( 4 هفته پیش)
   اگر تا یک سال بچه دار نشدین عمل کنین
 • تصویر کاربر وحید شنبه ۸ خرداد ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  خسته نباشید.من 20 روز پیش واریکوسل دو طرفه عمل کردم.الان قسمت ابتدایی آلتم زیر پوست شکم درد میکنه.و رگی که از داخل شکم وارد آلتم میشه در کل سطح آلتم متورم و سفت شده.و هنگام نعوظ دردناک میشه.میخواستم بدونم مشکل جدیه یا برطرف میشه؟ ممنون از لطفتون.
  1. تصویر کاربر وحید شنبه ۸ خرداد ۰( 1 ماه پیش)
   سلام چند روزه منتظر پاسختون هستم...
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۸ خرداد ۰( 1 ماه پیش)
   برطرف میشه چیز مهمی نیست
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر امیر سه شنبه ۷ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان خسته نباشید
  بنده سال نود و دو سونو از بیضه انجام دادم و گفتند واریکوسل گرید 1 دارید.و تا الان هنوز عمل نکردم .به همین خاطر آزمایش اسپرم انجام دادم که عکسشو براتون میفرستم .میخواستم نظرتون رو در مورد آزمایشم بپرسم که آیا به عمل نیاز دارم یا خیر و اینکه عفونت خاصی درسایر اندام های تناسلیم مثل پروستات و ... دارم یا خیر .
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۷ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)
   ازمایشتون خوبه
 • تصویر کاربر رضا جمعه ۲۲ اسفند ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر، من قبلا یکبار مزاحمتون شدم، عرض کرده بودم که پانزده سال پیش عمل واریکوسل (جراحی معمولی)داشتم که بعدها فهمیدم عود داشتم ولی به تشخیص پزشک چون مجرد بودم نتیجه آزمایشم نیاز به اقدامی نداشت، الان تصمیم به بچه دار شدن دارم،الان به فاصله دوماه دو تا آزمایش دادم که در این فاصله دوماهه قرص ویتامین e100 و فولیک اسید روزی یک عدد مصرف کردم ، توی ازمایش دوم همونطور که می بینید سرعت خیلی بهتر شده ولی مورفولوژی ضعیفه، سونو داپلر هم که تشخیص واریکوسل داده، می خواستم نظرتونو بدونم با توجه به اینکه یکی دوماهه اقدام به بارداری کردیم با این نتایج آزمایش نظر شما چیه و چه درمانی لازم و موثره و امید به بارداری طبیعی هست یا خیر؟ متاسفانه نتونستم نوبت ویزیت حضوریتون رو بگیرم، ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۲ اسفند ۹۹( 4 ماه پیش)
   فعلا تا یکسال صبر کنید اگر نشد iui کنید
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۲ اسفند ۹۹( 4 ماه پیش)
   قرص سلنیوم ۲۰۰ میلیگرم روزی یک عدد / ویتامین e روزی یک عدد / اسید فولیک ۱ میلیگرم روزی یک عدد / قرص ال کارنیتین ۱۰۰۰ میلیگرم روزی یک عدد مصرف شود
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر سامان شنبه ۱۶ اسفند ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر وقت بخیر
  بنده حس میکنم بیضه سمت راستم یکم بزرگتر ازون یکیه.و یه چیز اضافی مث رگ چسبیده بهش.در ضمن بعضی مواقع رنگ منی بنده بصورت زرد غلیظ و بریده بریده میشه.قراره شما واسم عمل انحراف آلتم انجام بدین.اگه یه زمان واریکوسل داشته باشم میشه دوتا عمل رو باهم انجام داد؟قبل از عمل باید واسه معاینه هم وقت بگیرم؟درضمن یکبار دیگه این سوالو پرسیدم جواب ندادین،آیا پس از عمل انحراف آلت آثار بخیه و جراحی باقی میمونه؟سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۶ اسفند ۹۹( 4 ماه پیش)
   سونوگرافی و ازمایش اسپرم انجام بدین برحسب جواب اون تصمیم میگیرم
 • تصویر کاربر احمد پنجشنبه ۷ اسفند ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
  با سلام من ۱۶ سال سن دارم که دیروز با رفتن به سونوگرافی مشخص شد که واریکوسل درجه دو دارم در بیضه سمت چپ دارم خواستم بدونم الان اقدام به عمل کنم ایا تاثیر بر روی اسپرم ها دارد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۷ اسفند ۹۹( 4 ماه پیش)
   ابتدا ازمایش اسپرم انجام شود
 • تصویر کاربر اشکان شنبه ۱۱ بهمن ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 58 مشاهده پرسش
  آقای دکتر با سلام
  من 36 سالمه. 4 ساله ازدواج کردم و 1 ساله اقدام کردیم برای بچه دار شدن.
  متأسفانه تاکنون نتیجه ای نداشته.
  آزمایش اسپرم دادم (به پیوست).
  به یه دکتر نشون دادم می گه شما اصلا هیچ اسپرمی ندارید و حقیقتأ کمی ناراحت شدم.
  اگر ممکنه بفرمائید من چکار کنم آیا روشی وجود داره که مشکل من حل بشه؟
  در ضمن هیچ زمینه ارثی پدری و مادری در زمینه ناباروری ندارم.
  محل کارمم عسلویه هست 7 سال عسلویه مشغول به کار هستم.
  کم و بیش سیگار می کشم.
  ورزش زیاد نمی کنم.
  ویتامین سی، ویتامین دی، روزانه می خورم.
  استامینوفن کدئین زیاد مصرف می کنم روزی 2 بسته. البته قبلأ هم مصرف می کردم ولی تقریبأ یکساله زیادش کردم متأسفانه. که البته می تونم کنارش بزارم.
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۱ بهمن ۹۹( 5 ماه پیش)
   عکس کامل ازمایش رو بفرستید ، فقط یه صفحه رو فرستادید !!!
  2. تصویر کاربر اشکان شنبه ۱۱ بهمن ۹۹( 5 ماه پیش)
   با سلام کلید کنترل هم گرفتم ولی باز یک صفحه اوکی شد
  3. تصویر کاربر اشکان شنبه ۱۱ بهمن ۹۹( 5 ماه پیش)
   صفحه1
  4. تصویر کاربر اشکان شنبه ۱۱ بهمن ۹۹( 5 ماه پیش)
   ص2
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۱ بهمن ۹۹( 5 ماه پیش)
   سونوگرافی از جهت واریکوسل انجام شود ، تعداد اسپرم ها کم است. ممکن است نیاز به ivf برای بارداری باشد. همچنین LH , FSH چک شود
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر Masoud یکشنبه ۱۴ دی ۹۹( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 55 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر‌.
  بنده ستل 1387 عمل واریکوسل چپ انجام دادم‌.و بعد از عمل و آزمایش اسپرم همه چی نرمال بود. بعد از ده سال در سال 97 پیش پزشکی رفتم و ایشون بنده را معاینه کردن و متوجه شدم که واریکوسل من عود کرده‌.فلذا به دکتری که بنده را عمل کرده بود مراجعه کردم که دکتر گفت رگ هستش و عود نکرده و بعدش آزمایش اسمرم نوشت که نرمال بود‌. و بعد از اون من هر 6 ماه یکبار جهت اطمینان آزمایش اسپرم میدم تا چکاب بشم. اگه زحمتی نیستش من چهار آزمایشم از سال 97 تا الان رو نیفرستم شما تحلیل کنین خواهشا خداییش خیلی استرس دارم تازه ازدواج کردم.کمکم کنید. این جدیده برای سه هفته پیش
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۴ دی ۹۹( 6 ماه پیش)
   سلام عکس ازمایش اسپرم آخرتون رو اینجا بفرستید
  2. تصویر کاربر Masoud یکشنبه ۱۴ دی ۹۹( 6 ماه پیش)
   فرستادم آخرین آزمایش اسپرم
  3. تصویر کاربر Masoud یکشنبه ۱۴ دی ۹۹( 6 ماه پیش)
   تصویر آخرین آزمایش اسپرم
  4. تصویر کاربر Masoud یکشنبه ۱۴ دی ۹۹( 6 ماه پیش)
   عکس آزمایش اسپرم
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۴ دی ۹۹( 6 ماه پیش)
   آزمایشتون قابل قبوله و با این ازمایش میتونین بچه دار شین
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر محسن یکشنبه ۲۳ آذر ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 59 مشاهده پرسش
  سه سال است که برای فرزند دوم اقدام کردیم بعد از یکسال آزمایش اسپرم دادم و متوجه شدم تحرک اسپرم صفر هست داروهای مکمل استفاده کردم مثل سلن پلاس و الکارنتین د برخی ویتامین ها اما به طور منظم نبوده . مرکز ابن سینا هم توسط دکتر ارولوژ معاینه شدم و گفتن مشکل واریکوسل ندارم .
  الان دو روز است که مصرف الکارنتین و پنتوکسی فیلین را همزمان با هم شروع کردم آیا ادامه بدم یا داروی دیگری استفاده کنم ممنون میشم راهنمایی کنید دکتر جان 🙏🙏 دکتر جان در حال حاضر کپسول روجنسینگ و آفرودیت هم مصرف میکنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۳ آذر ۹۹( 7 ماه پیش)
   اگر بتوانید پودر آندروفرتی پیدا کنید ، بهتر است ، در غیر این صورت همین درمان مناسب است
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

هیدرونفروز، یک بیماری است که بار کلیوی را افزایش داده و می تواند به آن آسیب برساند….
قرص سیپروفکت جهت درمان عفونت های باکتریایی برای بیماران تجویز می شود. این دارو برای درمان عفونت…
ادرار می تواند ویژگی هایی همچون بوی بد، تند یا شیرین داشته باشد. رایج ترین عوامل بوی…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه

17:00 - 21:00

یکشنبه

16:00 - 21:00

دوشنبه

17:00 - 21:00

سه شنبه

16:00 - 21:00

کلیه

+54 مطلب

مثانه

+54 مطلب

بیضه

+54 مطلب

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر