لاپاراسکوپی چیست؟

امروز شعار عالم جراحی انجام عملهای بزرگ از طریق شکاف های کوچک می باشد.در این راستا عملهای لاپاراسکوپی روز به روز جایگاه خاص خود را پیدا می کنند. 

در عمل لاپاراسکوپی با عبور لوله های باریکی به نام تروکار و عبور وسایلهای جراحی از قبیل نور، دروبین، پنس و قیچی تمام مراحل عمل در درون شکم و بدون برش بدرستی و با بزرگنمایی محل عمل در تلویزیون انجام می شود.

✅ روش انجام لاپاراسکوپی چگونه است؟

ابتدا با بیهوشی عمومی یا نخاعی بسته به نوع جراحی، استفاده از سوزن مخصوص یا تروکار که ابتدا در ناحیه ناف وارد شکم می شود گاز را وارد حفره شکمی می کنیم و سپس با عبور دوربین به داخل شکم و بزرگنمائی چند برابر آن در تلویزیون لوله های تروکار بعدی بسته به نوع عمل و محل عمل گذاشته می شود و با عبور وسایل جراحی مخصوص لاپاراسکوپی از قبیل قیچی، کوتر، پنس و غیره تمام مراحل عمل جراحی به روش بسته انجام می شود.

✅ طول عمل لاپاراسکوپی چقدر است؟

بسته به نوع عمل و مهارت جراح زمان عمل از چند دقیقه برای عمل‌های تشخیصی مانند: بیضه پایین نیامده – کیست و واریکوسل تا 3-5 ساعت برای عملهای بزرگ مثل جراحی سرطان پروستات و تومورهای بیضه متغیر است.

لاپاراسکوپی

✅ عوارض عمل جراحی لاپاراسکوپی چیست؟

مثل تمام عملهای جراحی، لاپاراسکوپی نیز عوارض خودش را دارد که اغلب ناچیز و قابل کنترل هستند از جمله:

 • عفونت محل تروکارها
 • آسیب به احشاء مجاور از قبیل روده – کبد – طحال که بسیار ناچیز و با درصد پایین همراه هستند.
 • خونریزی از رگهای بزرگ و تبدیل به عمل جراحی باز که با افزایش مهارت جراح از درصد آن کاسته می شود.

حسن عمل لاپاراسکوپی به عمل جراحی باز چیست؟

در روش لاپاراسکوپی عمل های جراحی بدون شکاف بزرگ پوستی تنها با چند بخیه در محل ورودی لوله های تروکار انجام می شود. زیبائی پوست، درد کمتر و بستری کمتر در بیمارستان و برگشتن سریع به کار و روزمره های زندگی از محاسن لاپاراسکوپی نسبت به عمل جراحی باز می باشند.

درصد موفقیت های عمل لاپاراسکوپی چقدر است؟

با افزایش مهارت جراح و گذراندن دوره تکمیلی آموزش لاپاراسکوپی اغلب عملها با درصد بالا و معادل عملهای جراحی باز انجام می شود.

چه عملهایی در رشته ارولوژی یا جراحی کلیه و مجاری ادراری با لاپاراسکوپی انجام می شود؟

امروزه بیش از 90درصد عملهای جراحی ناحیه لگن و شکم با لاپاراسکوپی قابل انجام است که در ارولوژی شامل: براشتن کلیه های سرطانی- برداشتن کلیه هایی که خاموش هستند

 • رفع محل تنگی حالب و کلیه ها که یکی از شایعترین ناهنجاریهای در کلیه ها می باشند
 • خارج کردن سنگهای بزرگ حالب
 • کاشتن مجدد حالبها به مثانه
 • برداشتن غده سرطانی پروستات
 • عمل جراحی واریکوسل که شایعترین علت ناباروری مردان است.
 • کیستهای بزرگ کلیه
 •  عمل جراحی RPLND که برای درمان سرطان بیضه انجام می شود.

لاپاراسکوپی

✅ لاپاراسکوپی نفرکتومی (برداشتن کلیه ها)

در این روش کلیه های سرطانی وغیر سرطانی که کار نمی کنند بدون شکاف بزرگ، درد پهلو و برداشتن دنده ها که خود باعث افزایش درد پهلو و گهگاهی فتق محل عمل می شود، کلیه را از شکاف باریک و کوچک خارج می کنیم. به علت شکاف کوچک محل عمل پس از عمل جراحی بیمار درد کمتری نسبت به عمل جراحی باز داشته و سریعتر از بیمارستان مرخص گردیده و به کار خود بر می گردد. بخیه های محل عمل 3-5 روز بعد خارج می شود و به بیمار توصیه می شود در صورت داشتن هر گونه مشکلی با محل جراحی تیم پزشکی در ارتباط باشد.

همچنین لازم به ذکر است که کلیه های سرطانی در مراحل شورع و پائین سرطان با روش لاپاراسکوپی کاملاً قابل درمان بوده و در بسیاری از مواقع فقط قسمت سرطانی برداشته می شود و نیاز به برداشتن کل کلیه ها نیست. در کلیه های خاموش که باعث فشار خون و عفونت های ادراری می گردند با این روش بدون شکاف بزرگ خارج می شوند.

✅ لاپاراسکوپیک پیلوپلاستی

تنگی محل حالب به لگنچه (UPJ) که اغلب مادرزادی بوده و در جنس مذکر و در طرف چپ اتفاق می افتد جزء بیماریهای بسیار شایع در ارولوژی می باشد که حتی در سونوگرافی دوران جنینی قابل کشف می باشد. بسته به شدت تنگی و یک طرفه یا دوطرفه بودن آن و همچنین زمان تشخیص به علت انسداد مادرزادی موجود فعالیت کلیه به درجاتی تحت تأثیر قرار گرفته و خراب می شوند.

علامتهای UPJ یا تنگی محل انسداد حالب به لگنچه ممکن است با درد پهلو، عفونت های ادراری، وجود خون در ادرار یا به صورت اتفاقی کشف می شوند و با توجه به اهمیت فوق به والدین توصیه می گردد در سنین پائین حتماً حداقل یکبار سونوگرافی از بچه ها را انجام دهند. هر چه شدت انسداد بیشتر و زمان تشخیص دیرتر باشد آسیب به کلیه ها بیشتر و غیر قابل برگشت خواهد بود.

برای بررسی بیشتر UPJO و تصمیم به عمل جراحی یا پیگیری آن از سونوگرافی، IVP و DTPA اسکن استفاده می شود. روشهای مختلفی برای درمان UPJO وجود دارد که از آن جمله به عمل جراحی باز، اندوپیلوتومی از بالا و پائین و گشاد کردن با بالون می توان اشاره کرد.

در حال حاضر 2 روش عمل جراحی باز و لاپاراسکوپی بالاترین درصد موفقیت را دارد. حسن عمل لاپاراسکوپی جلوگیری از برش بزرگ روی پهلوها، درد کمتر و بهبودی سریع تر می باشد. تمام تکنیکهای عمل جراحی باز برای UPJO به روش لاپاراسکوپی قابل انجام می باشد.

در روش لاپاراسکوپی محل تنگی حالب به لگنچه قطع شده و برداشته می شود و قسمت گشاد حالب به لگنچه پیوند داده شده و با نخ ظریف ویکریل 4صفر دوخته می شود و یک عدد سوند دابل جی در حالب و کلیه ها قرار داده شده و 4 هفته بعد به صورت سرپایی خارج می شود.

ویدیو جراحی لاپاراسکوپی

 

درصد موفقیت عمل لاپاسکوپیک پیلوپلاستی

بسته به طول تنگی و سابقه جراح فرق می کند در مراکز جراحی مجهز تر و جراحان با سابقه عملهای زیاد لاپاراسکوپی درصد موفقیت بالای 90درصد باشد.

چه کارهایی برای پی گیری و ارزیابی موفقیت عمل ضروری است؟

بهترین وسیله برای ارزیابی درصد موفقیت و باز شدن محل انسداد انجام ایزوتوپ اسکن از نوع DTPA با تزریق لازیکس است که در صورت تخلیه کلیه عمل جراحی موفقیت آمیز بوده است.

لاپاراسکوپی_1

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فلوشیپ فوق تخصصی درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی  

عضو هیئت علمی و دانشیار دانشگاه شهید بهشتی تهران ، عضو انجمن ارولوژی اروپا ، امریکا و آسیا

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مرتضی جمعه ۳۱ مرداد ۹۳( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  آقای دکتر، بنده حدود دو هفته پیش عمل واریکوسل انجام داده ام. یه موضوعی که بعد از عمل پیش آمده و بنده هم نمی توانم حضوری مطرحش کنم اینه که یکی از رگ های آلت تناسلی بنده انگار گیرکرده است.یعنی رگی که از روی آلت بالا می رود، بسیار دردناک و برجسته شده و این درد با نشستن (به خصوص هنگام دستشویی) بیشتر می شود، به طوریکه انگار جایی گیر کرده و نمی تواند جابجا شود. به تبع در هنگام نعوذ این درد بیشتر و لمس آلت نیز دردناک می شود. خواهشمندم من رو راهنمایی کنید. ضمنا جای عمل نیز بسیار سفت شده است.
  ممنون از شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۳۱ مرداد ۹۳( 6 سال پیش)
   بعد از عمل طبیعی است
 • تصویر کاربر موسی دوشنبه ۳۰ تیر ۹۳( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 43 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما دکتر شکیبا
  من 29 ساله متاهلم در حدود یک ماه است که در حالت تحریک درد خفیفی را(به صورت تیر کشیدن) در ناحیه زیر بیضه چپ احساس میکنم به دکتر مراجعه کردم گفت واریکوسل نوع متوسط دارم و درد مذکور ربطی به بیماری نداره حدود دو سال است که بچه دار نمی شویم 3 سوال داشتم
  1- با توجه به اینکه سال قبل همسرم بارداری خارج رحم داشت می توانم بدون عمل بچه دار شوم؟
  2 - آیا این درد درمان دارویی دارد؟و آیا میتوانم از این درد خلاص شوم؟
  3-آیا شما در شهر تبریز دکتر خاصی را تایید میفرمایید؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۳۰ تیر ۹۳( 6 سال پیش)
   دکتر امجدی
 • تصویر کاربر سعید شنبه ۲۸ تیر ۹۳( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 46 مشاهده پرسش
  دکتر نظرتون در خصوص روش های طب سنتی درمان واریکوسل نظیر زالودرمانی و یا استفاده از روغن زیتون تصفیه نشده یرای مالیدن بیضه ها چیه؟ لطفا در خصوص زالودرمانی بیشتر توضیح بدین
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۸ تیر ۹۳( 6 سال پیش)
   اصلا معتقد نیستم
 • تصویر کاربر اسماعیل پنجشنبه ۱۹ تیر ۹۳( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 68 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما
  چندی پیش به خاطر احساس سرما در سمت راست بدنم در ناحیه کلیه راست به پزشک مراجعه کردم که پس از انجام سونوگرافی و عکس رنگی مشخص شد کلیه سمت راستم به شدت کوچک بوده و در عوض کلیه سمت چپم از حد معمول بزرگتر است. پزشک مربوطه اعلام کرد که مادرزادیست. میخواستم بدانم علت چیست و آیا این وضعیت مشکلی برای من ایجاد میکند؟
  در ضمن با توجه به ایام ماه رمضان آیا روزه گرفتن برای کلیه های من مشکلی ایجاد نمیکند؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۹ تیر ۹۳( 6 سال پیش)
   روزه منعی ندارد نگران نباشید تک کلیه بودن جای نگرانی ندارد
 • تصویر کاربر رضا پنجشنبه ۱۹ تیر ۹۳( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 195 مشاهده پرسش
  باسلام خسته نباشید
  من الان 26سال سن دارم ومجردم وبیماری سندروم کلاین فلتر 47کروموزم دارم و از سال 87تحت درمان آمپول تستسترون بوده ام و فقط ریش و سیبیلم پرشده و بیضه هام.همچنان کوچک میباشند آیا راهی برای بچه دار شدن من.هست آیا من میتونم ازدواج کنم و من.چن وقتیه خیلی زود ارضا میشم طوریکه.باید هرروز غسل کنم
  اگه میشه لطفا منو راهنمایی کنید باتشکر از شما.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۹ تیر ۹۳( 6 سال پیش)
   باید ازمایش منی بدهید
 • تصویر کاربر میلادعباسپور یکشنبه ۸ تیر ۹۳( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 41 مشاهده پرسش
  با عرض سلام خدمت دکتر کرمی عزیز .
  من۲۱ سال سن دارم.تقریبا از وقتی که یادم میاد سنگ کلیه همراهمه
  من مشگل ارثی دارم.۴ بار سنگ شکن کردم.اولین بارم تو سن ۷ سالگی با دستای توانای خودتون انجام دادین.من از خدمت معاف هم شدم.الان چند وقته تو ناحیه حالب احساس درد و انسداد دارم.سوالم اینه به نظر شما باید سریع پیگیری کنم؟من بامراجعه به کدوم بیمارستان دولتی میتونم با دستای خودتون درمان بشم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۸ تیر ۹۳( 6 سال پیش)
   سونوگرافی بکنید و نتیجه را بفرمایید
 • تصویر کاربر هادی.ا دوشنبه ۱۹ خرداد ۹۳( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 44 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت اقای دکتر و تشکر فراوان به علت وقت گذاشتن برای پاسخ به سوالات عزیزان.اقای دکتر قطر ورید بیضه چپم ۳ میلیمتر هستش دکتر بهم گفت گرید ۳ به ۴....میخواستم بگم اگه میشه درمورد گرید ۳به ۴ یه توضیحی بدین تا متوجه بشم یعنی چی...ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۹ خرداد ۹۳( 7 سال پیش)
   یعنی شدید ترین نوع واریکوسل
 • تصویر کاربر س.م. جمعه ۱۶ خرداد ۹۳( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 53 مشاهده پرسش
  با سلام
  در سونو کلیه سمت راست طبیعی است و در کلیه چپ دارای ابعاد 83 و ضخامت پارانشیم8 میباشد حدود کلیه چپ کاملا نامنظمی نشان میدهد و اتساع سیستم کالیسیال به طور منتشر دیده میشود چند فوکوس کلسیفیکاسیون ظرف در سیستم کالیسیال و هتروژنیسیتی پارانشیمال نیز دیده میشود در پل میانی کلیه چپ تجمع 11 mmسنگ و در پل تحتانی سنگ به قطر11mm دیده شد جهت بررسی سیتی با و بدون کنتراست توصیه میشود اتساع یا سنک در دیستال حالبها دیده نشد
  دو سال پیش سنگها حدود 4mm بودند ولی هیچ مشکل دیگری نبود و با مراجعه خدمت شما فرمودید نیاز به اقدامی نیست
  برای ویزیت در 24 خرداد خدمت میرسیم چون از شهرستان به تهران مراجعه میکنیم آیا نیاز به تهیه مدارک از جمله سیتی است یا خیر ؟
  و سوال دوم آنکه با توجه به شیردهی آیا امکان سی تی است یا خیر؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۶ خرداد ۹۳( 7 سال پیش)
   با عکس ivp بیایید
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۱۶ خرداد ۹۳( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 48 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر کرمی
  ضمن تشکر از شما بابت انجام عمل خوبتون
  دیروز سه شنبه بعد از ظهر زحمت عمل لاپاراسکوپی رو کشیدین
  میخواستم بپرسم کی میتونم استحمام کنم و درباره پانسمان ها کی باید برشون دارم؟
  و کلا چه نکاتی رو باید رعایت کنم و در نهایت کی باید به شما مراجعه کنم؟
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۶ خرداد ۹۳( 7 سال پیش)
   استحمام شروع شود زیاد سر پا ناستید 1 هفته بعد مراجعه نمایید
 • تصویر کاربر عليرضا جمعه ۱۹ اردیبهشت ۹۳( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 50 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت اقاي دكتر يك سوال

  دكتر ارولوزي براي بنده ازمايش ازمايش غدد كليه تست هورمون كم كاري تيروييد نوشته است
  بنده امبول ناتدلون و بروتيين مصرف كردم فروردين ماه ايا بر روي ازمايش تاثير مي كذارد ?
  در صورت تاثير بر ازمايش جه مدت زمان طول ميكشه تااثر دارو ازبين بره تا بتوانم ازمايش دهم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۹ اردیبهشت ۹۳( 7 سال پیش)
   مدت مشخصی ندارد
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر