UPJO یا تنگی محل اتصال حالب به کلیه

تنگی محل حالب به لگنچه در بسیاری از مواقع کاملاً بی علامت می باشد و به صورت اتفاقی در سونوگرافی و بررسی های عکس برداری مشخص می شود. درد خفیف و متناوب پهلوها مخصوصاً بعد از مصرف مایعات یکی دیگر از نشانه های تنگی حالب به لگنچه یا UPJO می باشد.

تنگی محل اتصال حالب به لگنچه یا UDT

همانطور که در مقاله گذشته ذکر شد که لوله حالب به منزله محل تنفس کلیه ها می باشد که اگر جلو آنها انسداد پیدا کند باعث خفه شدن و از کار افتادن کلیه ها می گردد. تقسیم بندی های مختلفی برای علل انسداد و یا تنگ شدن لوله حالب ذکر شده است که می توان در حالت کلی به دو نوع مادرزادی و اکتسابی آن اشاره کرد.

شایعترین انسداد حالب با منشاء مادرزادی UPJO یا تنگی محل اتصال حالب به کلیه ها می باشد که به علت عبور رگ غیرطبیعی از گلوگاه کلیه و اثر فشاری آن لوله حالب انسداد پیدا کرده و یا تنگ می شود و یا اینکه به علت مادرزادی آن قسمت از داخل تنگ است. این تنگی قبل از تولد و در رحم زن حامله قابل تشخیص می باشد که در سونوگرافی شکمی از زن حامله کلیه ها کاملاً گشاد می باشند.

indep

تنگی لوله حالب به لگنچه کلیه یا UPJO اغلب یک طرفه و در پسر بچه ها شایعتر از دخترها می باشد. در درصد می تواند دوطرفه باشد. انسداد موجود باعث می شود که کلیه ها نتوانند ترشحات ادراری را به مثانه تخلیه کنند و لذا برگشت ادراری باعث آسیب به کلیه و از بین رفتن و خفه شدن کلیه ها می گردد که شدت آسیب بستگی به شدت انسداد دارد. هر چه تنگی بیشتر باشد آسیب به کلیه ها بیشتر خواهد شد.

علامت و نشانه های تنگی حالب به لگنچه کدامند؟

تنگی محل حالب به لگنچه در بسیاری از مواقع کاملاً بی علامت می باشد و به صورت اتفاقی در سونوگرافی و بررسی های عکس برداری مشخص می شود. درد خفیف و متناوب پهلوها مخصوصاً بعد از مصرف مایعات یکی دیگر از نشانه های تنگی حالب به لگنچه یا UPJO می باشد. در بعضی از مواقع عفونت اضافه شده به کلیه و تب و لرز می تواند نشانه دیگر باشد. در موارد شدید و بی علامت، زمانی تشخیص داده می شود که کلیه از کار افتاده است.

روش تشخیص محل انسداد حالب به لگنچه

امروزه ساده ترین و ارزانترین روش تشخیص بیماری های کلیه انجام سونوگرافی است. همچنانکه ذکر کردم حتی در دوران حاملگی و شکم بیمار این بیماری با سونوگرافی قابل تشخیص می باشد. در سونوگرافی به هر علتی که مسیر حالب تنگ باشد کلیه ها متورم یا هیدرونفروز پیدا می کنند که هر چه هیدرونفروز شدیدتر باشد نشان دهنده شدت و درجه ی بالای انسداد می باشد.

آیا درمان تنگی محل اتصال حالب به کلیه اورژانسی است؟

در مقدمه عرض کردم هر گونه انسداد حالب به منزله فشار به گلوگاه کلیه جهت خفه کردن کلیه ها می باشد و لذا این انسدادها باید سریعاً از جلو کلیه ها برداشته شوند. اورژانسی و غیراورژانسی بودن درمان بستگی به شدت انسداد و یک طرفه یا دوطرفه بودن آن و شدت خفه گی کلیه ها می باشد. اگر درجه و شدت انسداد بالا باشد، شدت آسیب و از کارافتادگی کلیه ها سریعتر اتفاق خواهد افتاد و لذا باید سریعاً درمان گردد. در موارد خفیف که شدت انسداد کمتر می باشد و کلیه در فشار نمی باشد می توان با درمان نگهدارنده و پیگیری بیمار را تحت نظر گرفت.

قطعی ترین و دقیق ترین معیار برای عمل جراحی و یا تحت نظر گرفتن بیمار انجام عکس برداری IVP و یا DTPA یا مطالعه هسته ای کلیه ها می باشد.

در دو روش فوق ماده ی رنگی به داخل رگ ها تزریق می شود و پس از ظاهر شدن آنها در کلیه ها و با عکس برداری تأخیر شدت انسداد و در نتیجه مقدار تخلیه موارد رنگی از کلیه ها به حالب با عکس برداری پیگیری می شود که با انجام مطالعه فوق ما به این سوالها جواب می دهیم:

1- آیا کلیه مبتلا کار می کند؟

2- چند درصد آسیب دیده است؟

3- شدت تنگی حالب به لگنچه چقدر است؟

4- آیا بیمار نیاز به عمل جراحی دارد یا نه ؟

روش های درمان تنگی حالب به کلیه یا UPJO

روش های درمانی تنگی حالب به کلیه عبارتند از:

1- درمان جراحی

درمان جراحی و قطع کردن قسمت تنگی و پیوند مجدد حالب به کلیه که این نوع درمان به صورت عمل جراحی باز و یا لاپاراسکوپی و تحت عنوان پیلوپلاستی انجام می شود و درمان طلائی تنگی حالب به کلیه ها می باشد و درصد موفقیت آن حدود 90-95 درصد می باشد. در این روش که در شکل زیر می بینید محل تنگی قطع شده و قسمت گشاد حالب را به لگنچه کلیه پیوند می زنیم. این عمل با بیهوشی عمومی انجام می شود و در عمل باز با برش یک وجبی در پهلوها عمل پیوند حالب به کلیه یا پیلوپلاستی انجام می شود. در عمل پیلوپلاستی لاپاراسکوپی به جای برش یک وجبی در پهلوها با عبور تروکار یا لوله های لاپاراسکوپی به شکم بیمار به جای برش 10-25 سانتی عمل به روش بسته انجام می گردد .ه این عمل باید توسط کسانی که دوره فوق تخصص لاپاراسکوپی دارند انجام گردد.

images,lm,;l

2- روش آندوسکوپی درمان تنگی حالب به لگنچه یا UPJO

 دو روش آندوسکوپی درمان تنگی حالب عبارتند از گشاد کردن محل تنگی با بالون که خیلی مؤثر نمی باشد و امروزه به صورت روتین جزء درمان ها نیست. دومین روش، اندوپیلوتومی یا برش محل تنگی با استفاده از دوربین آندوسکوپی که از کلیه ها و یا حالب به محل تنگی وارد می شود و برش محل تنگی با چاقوی آندوسکوپی است که در موارد خفیف تنگی حالب کمک کننده می باشند. همچنانکه ذکر کردم درمان طلائی با درصد موفقیت بالا در حال حاضر عمل جراحی و برداشتن قسمت تنگی می باشد.

AVv

و اما توصیه های اینجانب

1- خانم های حامله باید با انجام سونوگرافی جنین جهت تشخیص و سلامت جنین و کلیه های آن تحت بررسی قرار بگیرند.

2- امروزه بهترین روش تشخیص ابتدائی و به موقع بیماری های کلیه از جمله تنگی، انجام سونوگرافی است. حداقل سالی یکبار با انجام سونوگرافی از سلامتی کلیه هایتان آگاه شوید.

3- در صورت تشخیص اولیه تنگی لوله حالب به کلیه ها باید بررسی کامل از نظر شدت تنگی و درصد آسیب به کلیه ها باید بررسی شود.

4- اگر تنگی شدید باشد و باعث تحریک کلیه ها شود باید بلافاصله اقدام به درمان آن کرد.

5- بهترین روش درمان تنگی شدید عمل جراحی و برداشتن قطعه تنگی و پیوند مجدد حالب به کلیه ها توسط عمل جراحی باز و یا لاپاراسکوپی می باشد.

در صورت داشتن تنگی حالب ، جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744-021 تماس بگیرید.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

UPJO یا تنگی محل اتصال حالب به کلیه
3 (60%) 3 رای

سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  
امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مهدی شنبه ۶ مرداد ۱۳۹۷ ۰۹:۳۷( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر حدود ۵۰ روز پیش دچار تکرر ادرار شدم البته نه خیلی شدید که به پزشک مراجه کردم که سیسکوسکوپی انجام دادند و تشخیص التهاب پروستات و تنگی مجرای خفیف در قمست قدامی دادند و بیان کردن کخ تنگی برطرف شده است ولی از زمان انجام این کار دچار احساس دایم ادرار شدم بطوری که با بیرون امدن از دستشویی احساس نیاز مجدد میکنم البته میتوانم تا ۲ ساعت و بیشتر هم با این حس مقابله کنم و ریزش ندارم و همچیت هیچ گونه سوزشی در دفع یا باریکی ادرار ندارم ..آزمایش تست منی دادم مقدار کمی باکتری گرم مثبت داشتم که در ابتدا آزیتروماسین به مدت ۱۰ روز و سپس داکسی سایکلین استفاده میکنم البته در طی رمان به علت درد زیر ییصه متوجه شدم دچار واریکسول شدید هم هستم ...مطب جنابعالی وقت گرفتم اما نوبتم ۲۵ روز دیگر است تا ان زمان چه کنم اقای دکتر؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۶ مرداد ۱۳۹۷ ۰۹:۳۷( 3 ماه پیش)
   از نظر من درمان کافی است
 • تصویر کاربر مينو جمعه ۳ فروردین ۱۳۹۷ ۱۲:۱۶( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشيد،يه چندوقتي مثانه ام درد داشت، و همش ادرار داشتم ، البته ادرارم خون داشت خيلي زياد فقط يه بار ، دكتر گفتش ورم مثانه داري ، قرص انتي بيوتيك به من دادن ، به نام سيپروفكت،اونو دوبسته خوردم ، نميدونم الان بايد چيكار كنم، اينو هم بگم قبل اين اتفاقا سونوگرافي شكم و لگن دادم براي چك ، گفتن كه طبيعيه همه چي ، الان بايد چيكار كنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۳ فروردین ۱۳۹۷ ۱۲:۱۶( 7 ماه پیش)
   سلام وتبريك سال نو وپوزش از تاخير اگر سونو طبيعي است بايد سيستويكوپي كنيد غيلم من وا ببينيد در خدمتم٠٢١٢٢٦٤٢٧٤٤
 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۶ ۱۱:۱۷( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام .من پسری 3 ساله دارم که در نوزادی تشخیص ورم کلیه به دلیل انسداد در مجرای حالب داده شده بود که با انجام عمل جراحی در شش ماهگی الان کاملا برطرف شده است و بهبود یافته است و دیگر برگشت ادرار به کلیه مشاهده نمی شود ولی در سونو گرافی و عکس رنگی و نوار مثانه ای که برای بررسی وضعیتش درخواست میشده است مشاهده می شود مقداری ادرار درمثانه اش باقی می ماند و نوار مثانه نیز مقداری فشار مثانه را گزارش می دهد .الان به مدت 9 ماه است که سعی درگرفتن پوشکش را دارم ولی بیشتر اوقات در روزها قبل از گفتن ادرارش به مقدار کمی شورتش را خیس می کند ولی در شب ها هیچ مشکلی ندارد و کاملا خشک است . آقای دکتر به نظر شما آیا نیاز به مصرف دارو است ؟ آیا نیاز است که سوندگزاری شود؟ لطفا راهنمایم کنید .با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۶ ۱۱:۱۷( 9 ماه پیش)
   بايد نوار مثانه را ببينم تا نظر دهم
 • تصویر کاربر توران پنجشنبه ۸ تیر ۱۳۹۶ ۱۰:۱۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام خانمی هستم 68 ساله از تکرر ادرار رنج میبرم داروهایی که خوردم omnic 0.4 , detrusitol 4mg , vesicare , فوروزماید 40 و نتیجه ای نگرفتم الان بهم گفتند هفته ای یک آمپول است یا سرم نمیدانم به نام cystistat داخل مثانه تزریق کنم به مدت 6 هفته میخواستم بدانم آیا نتیجه ای دارد یا نه و عوارض آن چیست از راهنمایی شما صمیمانه سپاسگزارم
  ضمنا در سونوگرافی مثانه بعد ازتخلیه ادرار از 350 سی سی 185 سی سی باقی مانده بود
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۸ تیر ۱۳۹۶ ۱۰:۱۸( 1 سال پیش)
   اول بايد نوار مثانه ميگرفتيد من اعتقادي به داروي ذكر شده ندارم
 • تصویر کاربر مهدی شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۶ ۰۸:۴۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت جناب آقای دکتر
  در جواب سونوگرافی کلیه و مجاری بنده به ضخامت جداره مثانه اشاره شده است لطفا بفرمایید این مسئله چقدر اهمیت دارد و بنده باید برای بهبود چه کار کنم؟
  باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۶ ۰۸:۴۸( 1 سال پیش)
   9-شما می توانید از طریق صفحه اینستاگرام یا کانال تلگرام سلسله مباحث پزشکی اینجانب را دنبال کنید.
   🆔 https://www.instagram.com/drkarami/
   🆔 http://t.me/irdarman
 • تصویر کاربر احسان جمعه ۴ فروردین ۱۳۹۶ ۰۰:۰۴( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  بنده از اردبیل مزاحم میشم
  چند وقت پیش به خاطر ازدیاد جوش در کمرم به دکتر مراجعه کردم و به اصرار خودم یه سونوگرافی برای تشخیص وجود سنگ از مثانه از پزشک خواستم
  نتیجه سونوگرافی همینی هست که خدمتتون فرستادم
  دکتر زکوی متخصص سونوگرافی فرمودند یه چیز رسوب مانند تو کف مثانه وجود داره که متحرک هم هست
  فعلا نتونستم به پزشکم مراجعه کنم
  خواستم نظر حضرتعالی رو راجع به این آزمایش بدونم
  لطفاً بنده رو از نگرانی دربیاوریم با راهنماییتون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۴ فروردین ۱۳۹۶ ۰۰:۰۴( 1 سال پیش)
   سلام ديدم١-ازمايش خون خوب است٢-ازمايش ادرار عفونت وخون در ادرار داريد بايد درمان شود٣-سونوگرافي را بعد ازتعطيلات تكرار كنيد شايد غلط باشد
 • تصویر کاربر مولود سه شنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۵ ۰۰:۱۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من یک مریض در غرب کشور هستم که یک دفعه دچار تکرر ادرار شده ام. سونوگرافی از کلیه و مثانه و پروستات انجام دادم که طبیعی بودند و ازماش psaهم انجام‌دادم که کمتر از یک بود.به دکتر عبدالله پور در مهاباد مراجعه کردم گفت هیچی نیست، تحریک مثانه است و قرص تولرین بهم داد و گفت اگر خوب شدی مراجعه نکن، بعد از مصرف این قرص مدت دو هفته ای خوب شدم‌ ولی الان دوباره مثل قبل شده ام ، درد هم ندارم ولی رو مثانه ام فشار میاید و وقتی به دستشویی مراجعه می کنم ادرار کمی دارم.
  لطفا راهنماییم کنید، چکار کنم.
  در ضمن ادم عصبی هستم و استرس و اضظرابم دارم‌واز مریضی می ترسم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۵ ۰۰:۱۶( 1 سال پیش)
   جوابتان را قبلا دادهام
 • تصویر کاربر حمزه سه شنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۵ ۲۳:۲۱( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام ووقت بخیر خدمت جنابعالی ، بنده متولد ۵۸ وسه بار سنگ کلیه گرفتم که بار اول یک کلیه که البته در ۱۵ سال پیش بود که خودش دفع شد وباردوم در سال ۹۳ که کلیه چپم بود که ۱۹ میل بود که با توجه به ضرهای جراحی سنگ شکن شد که خوشبختانه دفع شد وحالا که ۲تا کلیه هم سنگ دارد که کلیه راستم ستگ های متعدد با قطرهای ۴تا۱۰ میل سونوگرافی در کالیس میانی وتحتانی دیده می شه(حداقل ۷ سنگ)که هیدرونفروز گرید ۱در کلیه راست بدون دیلاتاسیون حالب دیده می شه ودر کلیه چپم سنگ ۱۰ میلی در لگنچه همراهباfullnessپل فوقانی کلیه چپ وحداقل یک سنگ ۴ میل در کالیس تحتانی که کلیه ومثانه طبیعی می باشد ممنون می شوم علت تشکیل سنگ چیست وراه خروج سنگ ها از کلیه جنابعالی چی پیشنهاد می دهید سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر حمزه سه شنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۵ ۲۱:۵۱( 1 سال پیش)
   متشکرم که تا هفتادودوساعت جواب دادید
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۵ ۲۳:۲۱( 1 سال پیش)
   با معذرت شما بايد عكس IVPبگيريد ونتيجه را بفرستيد جواب قطعي بدهم امروزه درمان طلايي سنگهاي بزرگ كليه PCNLاست فيلم من در اپارات را ببينيد
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر شهريار شنبه ۶ آذر ۱۳۹۵ ۱۱:۱۹( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  دكتر عزيز درود بر شما
  دكتر جان پدره من ٦٦سال سن دارن و حدود ١٧سال به بيماري پاركينسون دوچار هستن، مشكل ايشون اينه كه پدرم حداقل هزار سي سي ادرار بايد تو مثانشون جمع بشه كه احساس ادار كنن و الان دو هفتست كه به هيچ وجه نميتونن ادرار كنن يك تست اروديناميك انجام شد و گفتند گرفتگي و تنگي مجاري وجود نداره ولي مثانه نوروژنيك شده، چند روز كه نتونستن ادرار كنن البته فشاررر خيلي شديدي بهشون وارد ميشد ولي دفع در حد چند قطره بود قرص پرازوسين ١ميل و باكلوفن ده ميل به مدت دو هفته هست مصرف ميكنن،چند روز بيش مجبور شديم به مدت دو روز از سوند فولي استفاده كنيم اما الان ريمو كردم سوندو از مجاريشون و قصد دارم از سوند موقت استفاده كنم ، شما چه راهي رو براي درمان پيشنهاد ميكنيد يا چه دارويي مناسب هست؟اخه اذيت ميشن براي استفاده سوند و خطر عفونت ،
  متشكرم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۶ آذر ۱۳۹۵ ۱۱:۱۹( 1 سال پیش)
   ٠٢١٢٢٦٤٢٧٤٤ نوار عصب مثانه
 • تصویر کاربر سحر دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۵ ۰۰:۱۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام وخسته نباشید.من دچارتکررادرارمیشم جوری که بعدازدستشوییی حس میکنم مثانه خالی نشده وقتی میرم دستشویی فقط چن قطره ادرارمیادهمش مثانه م سنگینه . موقع ادرارکردن هیچ سوزشی ندارم ولی بعدازدستشوییی سوزش شروع میشه. ازبچگی تکررادارارداشتم تاالان که 33سالمه هرسال چن باردچارعفونت ادراری وتکررر میشم بااینکه بهداشت روخیلی رعایت میکنم ولی این مشکل همیشه بامنه. درطول روززیاددستشویی میرم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۵ ۰۰:۱۶( 2 سال پیش)
   ٠٢١٢٢٦٤٢٧٤٤ بايد نوار عَصّب مثانه بگيريد
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر