UPJO یا تنگی محل اتصال حالب به کلیه

تنگی محل حالب به لگنچه در بسیاری از مواقع کاملاً بی علامت می باشد و به صورت اتفاقی در سونوگرافی و بررسی های عکس برداری مشخص می شود. درد خفیف و متناوب پهلوها مخصوصاً بعد از مصرف مایعات یکی دیگر از نشانه های تنگی حالب به لگنچه یا UPJO می باشد.

تنگی محل اتصال حالب به لگنچه یا UDT

همانطور که در مقاله گذشته ذکر شد که لوله حالب به منزله محل تنفس کلیه ها می باشد که اگر جلو آنها انسداد پیدا کند باعث خفه شدن و از کار افتادن کلیه ها می گردد. تقسیم بندی های مختلفی برای علل انسداد و یا تنگ شدن لوله حالب ذکر شده است که می توان در حالت کلی به دو نوع مادرزادی و اکتسابی آن اشاره کرد.

شایعترین انسداد حالب با منشاء مادرزادی UPJO یا تنگی محل اتصال حالب به کلیه ها می باشد که به علت عبور رگ غیرطبیعی از گلوگاه کلیه و اثر فشاری آن لوله حالب انسداد پیدا کرده و یا تنگ می شود و یا اینکه به علت مادرزادی آن قسمت از داخل تنگ است. این تنگی قبل از تولد و در رحم زن حامله قابل تشخیص می باشد که در سونوگرافی شکمی از زن حامله کلیه ها کاملاً گشاد می باشند.

indep

تنگی لوله حالب به لگنچه کلیه یا UPJO اغلب یک طرفه و در پسر بچه ها شایعتر از دخترها می باشد. در درصد می تواند دوطرفه باشد. انسداد موجود باعث می شود که کلیه ها نتوانند ترشحات ادراری را به مثانه تخلیه کنند و لذا برگشت ادراری باعث آسیب به کلیه و از بین رفتن و خفه شدن کلیه ها می گردد که شدت آسیب بستگی به شدت انسداد دارد. هر چه تنگی بیشتر باشد آسیب به کلیه ها بیشتر خواهد شد.

علامت و نشانه های تنگی حالب به لگنچه کدامند؟

تنگی محل حالب به لگنچه در بسیاری از مواقع کاملاً بی علامت می باشد و به صورت اتفاقی در سونوگرافی و بررسی های عکس برداری مشخص می شود. درد خفیف و متناوب پهلوها مخصوصاً بعد از مصرف مایعات یکی دیگر از نشانه های تنگی حالب به لگنچه یا UPJO می باشد. در بعضی از مواقع عفونت اضافه شده به کلیه و تب و لرز می تواند نشانه دیگر باشد. در موارد شدید و بی علامت، زمانی تشخیص داده می شود که کلیه از کار افتاده است.

روش تشخیص محل انسداد حالب به لگنچه

امروزه ساده ترین و ارزانترین روش تشخیص بیماری های کلیه انجام سونوگرافی است. همچنانکه ذکر کردم حتی در دوران حاملگی و شکم بیمار این بیماری با سونوگرافی قابل تشخیص می باشد. در سونوگرافی به هر علتی که مسیر حالب تنگ باشد کلیه ها متورم یا هیدرونفروز پیدا می کنند که هر چه هیدرونفروز شدیدتر باشد نشان دهنده شدت و درجه ی بالای انسداد می باشد.

آیا درمان تنگی محل اتصال حالب به کلیه اورژانسی است؟

در مقدمه عرض کردم هر گونه انسداد حالب به منزله فشار به گلوگاه کلیه جهت خفه کردن کلیه ها می باشد و لذا این انسدادها باید سریعاً از جلو کلیه ها برداشته شوند. اورژانسی و غیراورژانسی بودن درمان بستگی به شدت انسداد و یک طرفه یا دوطرفه بودن آن و شدت خفه گی کلیه ها می باشد. اگر درجه و شدت انسداد بالا باشد، شدت آسیب و از کارافتادگی کلیه ها سریعتر اتفاق خواهد افتاد و لذا باید سریعاً درمان گردد. در موارد خفیف که شدت انسداد کمتر می باشد و کلیه در فشار نمی باشد می توان با درمان نگهدارنده و پیگیری بیمار را تحت نظر گرفت.

قطعی ترین و دقیق ترین معیار برای عمل جراحی و یا تحت نظر گرفتن بیمار انجام عکس برداری IVP و یا DTPA یا مطالعه هسته ای کلیه ها می باشد.

در دو روش فوق ماده ی رنگی به داخل رگ ها تزریق می شود و پس از ظاهر شدن آنها در کلیه ها و با عکس برداری تأخیر شدت انسداد و در نتیجه مقدار تخلیه موارد رنگی از کلیه ها به حالب با عکس برداری پیگیری می شود که با انجام مطالعه فوق ما به این سوالها جواب می دهیم:

1- آیا کلیه مبتلا کار می کند؟

2- چند درصد آسیب دیده است؟

3- شدت تنگی حالب به لگنچه چقدر است؟

4- آیا بیمار نیاز به عمل جراحی دارد یا نه ؟

روش های درمان تنگی حالب به کلیه یا UPJO

روش های درمانی تنگی حالب به کلیه عبارتند از:

1- درمان جراحی

درمان جراحی و قطع کردن قسمت تنگی و پیوند مجدد حالب به کلیه که این نوع درمان به صورت عمل جراحی باز و یا لاپاراسکوپی و تحت عنوان پیلوپلاستی انجام می شود و درمان طلائی تنگی حالب به کلیه ها می باشد و درصد موفقیت آن حدود 90-95 درصد می باشد. در این روش که در شکل زیر می بینید محل تنگی قطع شده و قسمت گشاد حالب را به لگنچه کلیه پیوند می زنیم. این عمل با بیهوشی عمومی انجام می شود و در عمل باز با برش یک وجبی در پهلوها عمل پیوند حالب به کلیه یا پیلوپلاستی انجام می شود. در عمل پیلوپلاستی لاپاراسکوپی به جای برش یک وجبی در پهلوها با عبور تروکار یا لوله های لاپاراسکوپی به شکم بیمار به جای برش 10-25 سانتی عمل به روش بسته انجام می گردد .ه این عمل باید توسط کسانی که دوره فوق تخصص لاپاراسکوپی دارند انجام گردد.

images,lm,;l

2- روش آندوسکوپی درمان تنگی حالب به لگنچه یا UPJO

 دو روش آندوسکوپی درمان تنگی حالب عبارتند از گشاد کردن محل تنگی با بالون که خیلی مؤثر نمی باشد و امروزه به صورت روتین جزء درمان ها نیست. دومین روش، اندوپیلوتومی یا برش محل تنگی با استفاده از دوربین آندوسکوپی که از کلیه ها و یا حالب به محل تنگی وارد می شود و برش محل تنگی با چاقوی آندوسکوپی است که در موارد خفیف تنگی حالب کمک کننده می باشند. همچنانکه ذکر کردم درمان طلائی با درصد موفقیت بالا در حال حاضر عمل جراحی و برداشتن قسمت تنگی می باشد.

AVv

و اما توصیه های اینجانب

1- خانم های حامله باید با انجام سونوگرافی جنین جهت تشخیص و سلامت جنین و کلیه های آن تحت بررسی قرار بگیرند.

2- امروزه بهترین روش تشخیص ابتدائی و به موقع بیماری های کلیه از جمله تنگی، انجام سونوگرافی است. حداقل سالی یکبار با انجام سونوگرافی از سلامتی کلیه هایتان آگاه شوید.

3- در صورت تشخیص اولیه تنگی لوله حالب به کلیه ها باید بررسی کامل از نظر شدت تنگی و درصد آسیب به کلیه ها باید بررسی شود.

4- اگر تنگی شدید باشد و باعث تحریک کلیه ها شود باید بلافاصله اقدام به درمان آن کرد.

5- بهترین روش درمان تنگی شدید عمل جراحی و برداشتن قطعه تنگی و پیوند مجدد حالب به کلیه ها توسط عمل جراحی باز و یا لاپاراسکوپی می باشد.

در صورت داشتن تنگی حالب ، جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744-021 تماس بگیرید.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

3 (60%) 5 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر طیبه جمعه ۱۱ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام من هفته ۲۱ بارداری هستم امروز سونو کردم و دکتر گفت جنین ور کلیه دارد و قطر قدامی _ خلفی لگنچه حدود ۱۱/۵ هست اما اتساع در حال راست دیده نشده میخواستم بدونم یعنی چی ؟ و من باید چیکار کنم پیش چه دکتری برم ؟ علتش چیه؟ ایا خطرناکه?
  ممنون از پاسخگوییتون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۱ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش)
   بعد از تولد باید پیگیری نمایید
 • تصویر کاربر Z یکشنبه ۱۶ تیر ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و احترام
  اقای دکتر مدت ده روزه که متوجه شدم سنگ کلیه دارم,9/5میلی متر در upj کلیه راست, یک جلسه سنگ شکن شدم وچندروزی درد خیلی کمی داشتم اما باشروع مجدد درد و انجام سونوی دوم مشخص شد که سه سنگ 3و4و6میلی متر وجود داره که سنگ باسایز 6در uvj قرار گرفته, سوزش ادرار دارم, سنکل و کپسول ایندوکیم و افلوکیم مصرف میکنم, گفتن که در صورتی که بزودی دفع نشه باید با دستگاه سنگها رو خارج کنن, میشه تشخیص شما رو بدونم؟
  من دخترم و26سالمه
  ممنونم از پاسخگوییتون
  1. تصویر کاربر Z پنجشنبه ۱۳ تیر ۹۸( 2 ماه پیش)
   ممنون میشم زودتر پاسخ بدید.تصویر دو سونو رو فرستادم.
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۶ تیر ۹۸( 2 ماه پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر احمد یکشنبه ۹ دی ۹۷( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام ـ خسته نباشید

  من یک سال هست عدم تخلیه ادرار دارم و الان رفتم سونوگرافی انجام دادم ؛ 55 سی سی ادرارم تخلیه نمیشود ــ یبوست هم دارم 7 ساله درمان هم نکردم ــ سنگ کلیه هم دارم 3 سانتی ــ الان عدم تخلیه ادرار با تکرر ادرار همراه شده ـــ ببخشید راهنماییم کنید ـــ
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۹ دی ۹۷( 8 ماه پیش)
   بايد بررسي شويد از نظر تنگي مجرا وپمپاژ مثانه
 • تصویر کاربر امير سه شنبه ۲۰ آذر ۹۷( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشين مقالتون رو برا ي تنگي Upj خوندم ويه سوال داشتم خدمتون
  پسر من در دوران جنيني هيدرونفروز كليه چپ داشت بعد از تولد الان ٥ روزه هستش روز سوم سونو انجام دادم و ريپورنشو براتون ميزارم ميخواسنم ببينم اين نوع ساده يا حاد هست جه درجه اي از بيماري هست خفيف با دارو حل ميشه يا نياز به جراحي يا دو روش ديگر كه در مقالتون ذكر كردين داد
  Lt renal pelvic is dilated ,measured 17.5 mm.lt ureter, measured 1.4 mm,is not dilated, so UPJ
  stenosis is suggested
  در سونگرفي هفته ٣٧ جنيني ١٩.٩ ميل بوده است
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۰ آذر ۹۷( 9 ماه پیش)
 • تصویر کاربر مجتبی چهارشنبه ۳۰ آبان ۹۷( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باعرض سلام وخسته نباشید.بنده 24سالمه تقریبا از 6سال پیش خودارضایی میکردم و اون موقع جنب میشدم ولی الان توی این 6سال جنب نشدم خداروشکر 2ماهه این عادت زشتو ترک کردم ولی جنب نمیشم بنظرتون عقیم شدم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۳۰ آبان ۹۷( 10 ماه پیش)
   نه نگران نباشيد
 • تصویر کاربر مهدی شنبه ۶ مرداد ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر حدود ۵۰ روز پیش دچار تکرر ادرار شدم البته نه خیلی شدید که به پزشک مراجه کردم که سیسکوسکوپی انجام دادند و تشخیص التهاب پروستات و تنگی مجرای خفیف در قمست قدامی دادند و بیان کردن کخ تنگی برطرف شده است ولی از زمان انجام این کار دچار احساس دایم ادرار شدم بطوری که با بیرون امدن از دستشویی احساس نیاز مجدد میکنم البته میتوانم تا ۲ ساعت و بیشتر هم با این حس مقابله کنم و ریزش ندارم و همچیت هیچ گونه سوزشی در دفع یا باریکی ادرار ندارم ..آزمایش تست منی دادم مقدار کمی باکتری گرم مثبت داشتم که در ابتدا آزیتروماسین به مدت ۱۰ روز و سپس داکسی سایکلین استفاده میکنم البته در طی رمان به علت درد زیر ییصه متوجه شدم دچار واریکسول شدید هم هستم ...مطب جنابعالی وقت گرفتم اما نوبتم ۲۵ روز دیگر است تا ان زمان چه کنم اقای دکتر؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۶ مرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   از نظر من درمان کافی است
 • تصویر کاربر عباس شنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  بنده با همسرم دو روز پیش رابطه داشتم و در اولین بار برای تنوع تصمیم گرفتیم از کاندوم استفاده نکنیم و فقط در حدود 40 ثانیه دخول بدون کاندوم داشتیم و بعدش هم از کاندوم استفاده کردیم و تا انزال هم حدود 15 دقیقه فاصله داشتیم.
  می خواستم بدونم در این شرایط که فقط کمی پیشاب از بنده خارج شده، آیا باز هم امکان بارداری وجود دارد؟
  همسرم هم روز جمعه پریودش تموم شده بود و امکان تخمک گذاریش پایین بوده.

  با تشکر از شما و زمانی که برای پاسخ به پرسش ها صرف می کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش)
   اصلا امكانش نيست
 • تصویر کاربر مينو جمعه ۳ فروردین ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشيد،يه چندوقتي مثانه ام درد داشت، و همش ادرار داشتم ، البته ادرارم خون داشت خيلي زياد فقط يه بار ، دكتر گفتش ورم مثانه داري ، قرص انتي بيوتيك به من دادن ، به نام سيپروفكت،اونو دوبسته خوردم ، نميدونم الان بايد چيكار كنم، اينو هم بگم قبل اين اتفاقا سونوگرافي شكم و لگن دادم براي چك ، گفتن كه طبيعيه همه چي ، الان بايد چيكار كنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۳ فروردین ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام وتبريك سال نو وپوزش از تاخير اگر سونو طبيعي است بايد سيستويكوپي كنيد غيلم من وا ببينيد در خدمتم٠٢١٢٢٦٤٢٧٤٤
 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۱۷ بهمن ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام .من پسری 3 ساله دارم که در نوزادی تشخیص ورم کلیه به دلیل انسداد در مجرای حالب داده شده بود که با انجام عمل جراحی در شش ماهگی الان کاملا برطرف شده است و بهبود یافته است و دیگر برگشت ادرار به کلیه مشاهده نمی شود ولی در سونو گرافی و عکس رنگی و نوار مثانه ای که برای بررسی وضعیتش درخواست میشده است مشاهده می شود مقداری ادرار درمثانه اش باقی می ماند و نوار مثانه نیز مقداری فشار مثانه را گزارش می دهد .الان به مدت 9 ماه است که سعی درگرفتن پوشکش را دارم ولی بیشتر اوقات در روزها قبل از گفتن ادرارش به مقدار کمی شورتش را خیس می کند ولی در شب ها هیچ مشکلی ندارد و کاملا خشک است . آقای دکتر به نظر شما آیا نیاز به مصرف دارو است ؟ آیا نیاز است که سوندگزاری شود؟ لطفا راهنمایم کنید .با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۷ بهمن ۹۶( 1 سال پیش)
   بايد نوار مثانه را ببينم تا نظر دهم
 • تصویر کاربر سیاوش شنبه ۲۸ مرداد ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  پنج روز از عمل میگذرد و گاهی کمی ادرار از اطراف سند با سوزش خارج میشود.البته در روز و زمانی که نشسته ام معمولا. ایا طبیعی ست یا خیر? با سپاس مجدد از زحماتتان.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۸ مرداد ۹۶( 2 سال پیش)
   طبيعي است
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر