مقایسه عمل واریکوسل با لیزر و لاپاراسکوپی واریکوسل

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
در این مقاله مطالعه می‌کنید:

روشهای درمانی جراحی واریکوسل عبارتند از: میکروسرجری، عمل لاپاروسکوپی واریکوسل و عمل باز 

واریکوسل به معنی گشاد و واریس شدن رگهای بیضه است که در 10-15 درصد مردان و با علت ناشناخته و  به صورت طبیعی در معاینه کشف می شود. امروزه شایعترین علت ناباروری قابل برگشت مردان واریکوسل است که در آنها دریچه های لانه کبوتری ورید های بیضه خراب شده و خونی که از شریان ها به بیضه ها می رسد برگشت خوب ندارند و لذا باعث تولید نطفه هائی در مرد می شوند که 1- حرکت خوبی ندارند 2- شکلشان غیرطبیعی است. واریکوسل به صورت شایع در بیضه طرف چپ ایجاد می شود و تنها در 10-15 درصد ممکن است دوطرفه باشد.

تشخیص واریکوسل

انواع واریکوسل

علیرغم پیشرفت در تکنولوژی هنوز بهترین وسیله تشخیص واریکوسل معاینه توسط پزشک متخصص جراح کلیه می باشد که در معاینه بالینی سه حالت بسته به شدت واریکوسل کشف می شود:

1- واریکوسل خفیف یا درجه یک

که فقط با زور زدن بیمار در حالت ایستاده سیاهرگ های بیضه کمی گشاد می شوند

2- واریکوسل درجه دو

رگها کاملاً گشاد هستند و نیازی به زور زدن ندارند

3- واریکوسل درجه سه

رگها شدیداً گشاد و مثل یک کیسه کرم در بالای بیضه حتی با نگاه و بدون معاینه دیده می شوند. درد مزمن بیضه و کوچکی بیضه ممکن است دو علامت دیگر و علت مراجعه بیمار به پزشک گردد.

آیا واریکوسل درمان داروئی دارد؟

واریکوسل درمان داروئی ندارد و قطعی ترین روش درمان واریکوسل فقط جراحی واریکوسل است. عمل جراحی باعث بهبودی در کیفیت اسپرم به میزان 60% و اثر آن بعد از 6 ماه مشخص می شود.

 آیا همه موارد واریکوسل نیاز به جراحی دارد؟

جواب منفی است. تنها موارد قطعی انجام عمل واریکوسل عبارت است از:

 1. شدت بالای واریکوسل در نوجوانی که باعث کوچکی بیضه می شود
 2. ناباروری مردانه که یک زوج اگر به مدت یکسال بدون جلوگیری و بدون اینکه خانم مشکلی داشته باشد بچه دار نشوند در صورت کشف واریکوسل در مرد باید آن را جراحی کرد
 3. آزمایش منی یا اسپرمی که مختل است که تعداد حرکت اسپرم پائین و شکل آنها اغلب غیرطبیعی باشد.

اگر واریکوسل شدید را درمان نکنیم چه اتفاقی می افتد؟

تحلیل رفتن و کوچک شدن بیضه و ناباروری دو اتفاقی هستند که ممکن است به دنبال عدم درمان واریکوسل در بیضه روی دهند.

نحوه عمل واریکوسل چگونه است؟

امروزه جراحی واریکوسل به سه روش در دنیا انجام می شود.

1- عمل جراحی باز و سنتی

که با برش 2 سانتی محل عبور ورید ها در کانال اینگوینال طناب بیضه را بیرون آورده و رگهای وریدی خراب شده که اغلب کلفت و برجسته شده اند را جدا و با نخ گره و قطع می کنیم. در روش باز سنتی ممکن است بعضی از وریدها واریس بیضه که با چشم غیر مسلح دیده نمی شوند باقی مانده و باعث عود شوند و یا شریان های بیضه اشتباهی قطع شوند و باعث کوچکی بیضه بعد از عمل گردند و یا رگ های لنفی کاملاً جدا نشوند و باعث هیدروسل یا آب آوردن بیضه شوند. مانند شکل زیر

images8

2- عمل واریکوسل با لیزر

چیزی به اسم عمل لیزری واریکوسل وجود ندارد و جنبه ی تبلیغاتی دارد. بستن رگ های خراب واریکوسل با لیزر در دنیا تا این لحظه یعنی سال 2019 میلادی هنوز تحقق نیافته است.

3- روش میکروسرجری

در میکروسرجری به روش سنتی با برش باز روی کانال و محل عبور رگ های بیضه طناب بیضه را بیرون می آوریم که تا اینجا شبیه عمل باز و سنتی می باشد، فرق روش میکروسرجری با عمل باز معمولی در این است که پس از بیرون کشیدن طناب بیضه رگ های آن را زیر میکروسکوپ و با بزرگنمائی 5-6 برابر می کنیم و در نتیجه زیر میکروسکوپ سیاهرگ و سرخرگ و عروق لنفاوی با بزرگنمائی خود را نشان می دهند و لذا با دقت بالائی عمل جدا کردن سیاهرگ های واریس و خراب شده از نوع سالم انجام می شود و لذا باعث می شود که احتمال آسیب به شریان بیضه و آسیب به رگهای لنفی سیار پائین آمده و لذا امکان آب آوردن بیضه بعد از عمل و امکان عود عمل و کوچکی بضه بعد از عمل کاملاً پائین می آید.

indexb

پس عمل میکروسرجری انجام عمل جراحی باز زیر میکروسکوپ می باشد.

4- عمل لاپاراسکوپی واریکوسل

امروزه شعار عالم جراحی انجام عمل های بزرگ از شکاف کوچک است. در بیش از 90 درصد موارد عمل لاپاراسکوپی جایگزین شکاف های یک و چند جراحی باز در رشته های مختلف شده است. به عنوان مثال جراحی های روده، معده، رحم و تخمدان و در رشته ارولوژی: برداشتن کلیه ها، ترمیم تنگی های حالب، برداشتن کیست های بزرگ کلیه و تشخیص و درمان بیضه های پائین نیامده و غیره امروزه به روش لاپاراسکوپی و بدون جراحی انجام می شود.

در این روش با گذاشتن سه عدد لوله بسیار باریک در شکم و تزریق گاز و عبور دوربین احشاء داخل شکمی را با بزرگنمائی بیش از 20 برابر مشاهده می کنیم و لذا عمل های جراحی با دید مستقیم و بزرگنمائی عالی و از طریق حداقل برش های پوستی انجام می شود.

یکی از این موارد درمان واریکوسل به روش لاپاراسکوپی است که در اینجا سه عدد تروکار باریک در ناف و کناره های آن تعبیه می شود که پس از چند روز از عمل محل بخیه ها اصلاً محسوس نمی باشد و عمل در عرض 10-15 دقیقه انجام و رگ های خراب شده بیضه را با بزرگنمائی مشخص و آنها را از رگ های سالم جدا کرده و با کوتر می سوزانیم. شانس آسیب به شریان و کوچک شدن بیضه در این عمل صفر است و به علت بزرگنمائی کاملاً می توان سیاهرگ ها را از نسوج لنفی کاملاً جدا کنیم و لذا شانس آب آوردن بیضه یا هیدروسل را بسیار پائین بیاوریم.

لاپاراسکوپی لاپاراسکوپیلاپاراسکوپی_1

عوارض واریکوسل

عوارض مهم بعد از عمل واریکوسل عبارتند از:

1-     کوچک شدن بیضه

2-     آب آوردن بیضه یا هیدروسل

3-     عود واریکوسل

امکان عود واریکوسل و آب آوردن بیضه بعد از عمل در روش جراحی باز، بسته به دقت عمل بین 5-15 درصد می باشد. این عارضه در عمل میکروسکوپی واریکوسل و لاپاراسکوپی شدیداً پائین می آیند.

برای دانستن هزینه عمل واریکوسل بر روی لینک زیر کلیک کنید:

هزینه عمل واریکوسل میکروسرجری

حسن جراحی لاپاروسکوپی واریکوسل

اجتناب از برش پوستی دردناک روی محل کانال، زیبائی محل عمل، عدم احتمال آسیب به شریان بیضه و عدم کوچکی بیضه بعد از عمل، بزرگنمائی محل عمل، ضبط عمل و ارائه آن به بیمار و شفاف بودن کار، زمان کوتاه و کاهش احتمال آب آوردن بیضه و عود واریکوسل می باشد.

حسن عمل میکروسرجری

علیرغم برش پوستی عمل باز، بزرگنمائی رگ ها زیر میکروسکوپ و احتمال پائین آسیب به شریان های بیضه، پائین بودن احتمال عود و آب آوردن بیضه می باشد.

واریکوسل و بیهوشی

عمل جراحی باز میکروسرجری به دو روش بی حسی نخاعی و بیهوشی انجام می شود و در تجربه من بیماران جوانی که بی حسی نخاعی و با تزریق آمپول به نخال عمل می شوند در بعضی از موارد دچار سردرد بعد از عمل و کمر درد می شوند. عمل جراحی لاپاراسکوپی به علت تزیق گاز داخل شکم، اغلب با یک بیهوشی خفیف 15 دقیقه ای انجام می شود که پس از عمل به علت درد کمتر و عدم تزریق آمپول به کمر راحت تر می تواند به کار و فعالیت های روزمره برگردند.

در پایان با تشکر از انتخاب سایت و صفحه من جهت گرفتن این اطلاعات از شما تشکر و امیدوارم با یادگیری این مطالب بتوانید تصمیم درست و منطقی در رابطه با واریکوسل را اتخاذ  فرمائید. جهت دیدن فیلمهای عمل واریکوسل می توانید به اپارات و یوتیوب و فیس بوک  وبا پیدا کردن صفحه اینجانب دکتر کرمی جرئیات فیلم و عمل و توضیحات ان را ببینید.

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۲۳ تیر ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 68 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض اردات - آقای دکتر آزمایشها ی اسپرم که قبلا خدمتتون ارسال کره بودم ( بعلت تحرک و اسپرم ضعیف ) فرموده بودین سونوگرافی واریکوسل انجام شود لطفا ملاحظه و جهت درمان راهنماییم فرمایید با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۲ تیر ۰( 3 ماه پیش)
   واریکوسل دارید،سایز بیضه ها هم کوچک شده نیاز به جراحی دارید
  2. تصویر کاربر محمد سه شنبه ۲۲ تیر ۰( 3 ماه پیش)
   سلام آقای دکتر ببخشید حتما باید جراحی بشم یا بادارو هم میشه درمان بشم دوم اینکه اگه جراحی نشم بجز ناباروری آیا مشکل خاصی برام پیش میاد
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۳ تیر ۰( 3 ماه پیش)
   خیر با دارو بهبود پیدا نمیکنه،باید جراحی بشید
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر مرتضی شنبه ۵ تیر ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  سلام، من بعضی وقتا کیسه بیضه هام پر رگ های ورم کرده میشه و به اصطلاح مثل کیسه پر کرم میشه، اما همیشگی نیست و بعضی مواقع اصلا اثری از اونها دیده نمیشه، میخواستم بپرسم ایا میتونه واریکوسل باشه؟
  در ضمن، یک چیز به اندازه لوبیا به بیضه راستم چسبیده که اون همیشه هست.ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۵ تیر ۰( 3 ماه پیش)
   سونوگرافی انجام شود احتمالا واریکوسل
 • تصویر کاربر حسین دوشنبه ۳۱ خرداد ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  سلام
  اقای دکتر من تکبیضه هستم ازمایش اسپرم دادم براتون میفرستم برام تفسیرش میکنین؟چجوریه جواب؟میتونم بچه دار بشم؟و سوال دیگر اینکه چرا تو این ازمایش به مورفولوژی اشاره نشده؟
  تکه تکه عکس گرفتم که تمام برگ جواب پوشش داده بشه
  1. تصویر کاربر حسین جمعه ۲۸ خرداد ۰( 4 ماه پیش)
   عکس جواب ازمایش انگار ارسال نشده میفرستم دوباره
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۳۱ خرداد ۰( 4 ماه پیش)
   ازمایشتون خوبه مشکلی نیست
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر فرشاد چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 58 مشاهده پرسش
  میشه عکس بفرستم با سلام خدمت دکتر عزیز
  من ازمایش اسپرم دادم 3 میلون بود
  بعد سونو دادم وارکوسل گرید 2 هست
  و مانوروالسالوا ریفلکس وریدی فوقانی سمت چپ مشاهده شده
  هیدروسل میلد مشاهده شده
  خواستم ببینم اگه عمل کنم قابل برگشت هست تعداد اسپرم؟
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ۰( 5 ماه پیش)
   سلام عکس باز نمیشود لطفا مجددا عکس را ارسال کنید تا بررسی کنم و پاسخ دهم
  2. تصویر کاربر فرشاد چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ۰( 5 ماه پیش)
   سلام ارسال کردم نمیاد
  3. تصویر کاربر فرشاد چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ۰( 5 ماه پیش)
   سلام ارسال کردم
  4. تصویر کاربر فرشاد چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ۰( 5 ماه پیش)
   ارسال کردم
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ۰( 5 ماه پیش)
   اگر تا یک سال بچه دار نشدید واریکوسل باید عمل شود
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر سارامافی پنجشنبه ۲۶ فروردین ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 50 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید همسرم حدود 4ماه عمل واریکسل بیضه سمت چپ رو انجام داده و قرص کلومفین پنتوکسی فیلین ویتامین E فولیک اسید زینک و 5تا امپولhcgمصرف کردن قبل عمل تعداد اسپرم و حرکت خیلی افتضاح بود اما بعد عمل تعداد نرمال شده اما تحرک قبلا رو 20 و اسپرم غیر فعالش زیاده
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۶ فروردین ۰( 6 ماه پیش)
   داروها رو ادامه بدن و برای بارداری تلاش کنیم ، اگر تا یک سال بچه دار نشدین iui انجام شود
 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۲۲ فروردین ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 40 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید ب اقای دکتر کرمی
  اقای دکتر من حدودا دو هفته پیش یه بیضه درد خفیف گرفتم ترسیدم زور پیگیر شدم
  یک روز مسکن خوردم استراحت کردم بعد کلا روندم روبه بهبودی رفته درحدی ک الان اصلا درد ندارم
  سونوگرافی دادم گفتن واریکوسل گرید 1دارم(اتساع شبکه پمپئیفرم در سمت چپ درحد 2،6 م‌م)
  الان من موندم نگرانم
  کلا از زندگیم افتادم از نگرانی نه باشگاه میرم نه چیزی
  ب نظر شما با این اندازه ای ک گفتن خطرناکه؟
  ایا نزدیک ب گرید 2 هستش؟
  دقیق بگین چیکار کنم لطفا
  ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۲ فروردین ۰( 6 ماه پیش)
   ازمایش اسپرم بدهید اگر طبیعی باشد جای نگرانی نیست
 • تصویر کاربر حامد شنبه ۳۰ اسفند ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 46 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید
  اقای دکتر من واریکوسل دارم الان تقریبا 1ساله
  هیچ دردی ندارم دکترم گفته نیاز به عمل نداره هر شش ماه یک بار چکاب میشم با توجه به عکسای آزمایشاتم که فرستادم تحرک اسپرمم ضعیفه بنظر شما من نیاز به عمل دارم؟؟؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳۰ اسفند ۹۹( 7 ماه پیش)
   عکس باز نمیشه مجدد بفرستید
  2. تصویر کاربر حامد شنبه ۳۰ اسفند ۹۹( 7 ماه پیش)
   اقای دکتر هر چی عکس میفرستم الان بار سومه شما پاسخ میدید عکس باز نمیشه چکار کنم
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳۰ اسفند ۹۹( 7 ماه پیش)
   حجم عکس را کم کنید و بفرستید
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر ی. شنبه ۱۶ اسفند ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 85 مشاهده پرسش
  سلام همسر بنده چند آزمایش که دادند اسپرمی نداشتند با چند نوع قرص و امپول یه دونه اسپرم بدون تحرک دیده شد. دکترشون نمونه برداری بیضه انجام دادند
  بیوپسی Abo nen از بیضه های راست و چپ 66-60E Nd داده های داده نشده ارائه شده است: نمونه در دو ظرف با تثبیت کننده بوئین به شرح زیر دریافت می شود: الف) به عنوان "بیضه راست" برچسب زده شده و از یک قطعه از بافت الاستیک زرد با اندازه 0.9x0 تشکیل شده است. .3x0.3cm. TSS در یک بلوک. ب) با عنوان "بیضه چپ" نامگذاری شده و از یک قطعه از بافت الاستیک زرد با اندازه گیری 0.7x0.5x0.1cm تشکیل شده است. TSS در یک بلوک. A&B) بخشهای سریال قطعه کمی از بافت بیضه را تشکیل می دهد که از لوله‌های مایع منیفر تشکیل شده است که توسط سلولهای سرتولی و اپیتلیوم جوانه زده اند و تمام مراحل بلوغ حاوی برخی از اسپرمالها و اسپرمالوزوها را نشان می دهد و تعداد سلولهای لیدیگ در حد طبیعی است. الف) بیوپسی بیضه سمت راست: - هیپوسپرماتوژنز خفیف تا متوسط ​​B) ورم پاتوژن بیضه سمت چپ: -پوسپرماتوژنز خفیف منفی برای GCNIS یا مدیر آزمایشگاه بدخیمی ...
  این جواب نمونشون
  بعد گفتند سه ماه امپول و قرص استفاده کنه و برای عمل برن عمل اپیدیدیم واز اسپرمی. الان دو هفتست عمل کرده. نمونه از اپیدیدیم هم از ایشون گرفتند
  اپیدیدیم راست و چپ PN: 2602-99 R O اسپرماتوزوئید نمونه در دو ظرف با فیکس کننده بوین به شرح زیر دریافت می شود: الف) برچسب "اپیدیدیم راست" و از دو قطعه الاستیک زرد تشکیل شده است بافت کاملاً در ابعاد 0.5x0.5x0.2cm. TSS در یک بلوک ، ب) با عنوان "اپیدیدیم چپ" و از یک قطعه از بافت الاستیک زرد به اندازه 0.5x0.5xO 2 سانتی متر تشکیل شده است. TSS در یک بلوک. الف) بخشهای سریال قطعات کوچکی از بافت اپیدیدیم را نشان می دهد که تعداد کمی از اسپرمها در تعداد کمی از لومینای لوله ای وجود دارد ، ب) بخشهای سریال قطعه کوچکی از بافت اپیدیدیم را نشان می دهد که برخی از اسپرماتوزوئیدها در تعداد کمی از لومینای لوله ای وجود دارد. الف) بیوپسی اپیدیدیم راست و ب) بیوپسی اپیدیدیم سمت چپ: - اسپرماتوزوئیدها در داخل لومینای لوله ای وجود دارند - لطفاً به توضیحات میکروسکوپی نیز مراجعه کنید. منفی برای بدخیمی مدیر آزمایشگاه آزمایش
  اینم نمونش
  چند روز پیش که به دکتر مراجعه کردند نخ آتل رو کشیدند و دوباره قرص و امپول دادند بهش که یک ماه بعد بره ازمایش
  به نظر شما آیا امیدی هست که طبیعی و بدون ای وی اف باردار بشیم و این که موفقیت عملشون یک ماه بعد که آزمایش بدن مشخص میشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۴ اسفند ۹۹( 7 ماه پیش)
   قاعدتا باروری شما با ivf خواهد بود
  2. تصویر کاربر ی. پنجشنبه ۱۴ اسفند ۹۹( 7 ماه پیش)
   ممنون از پاسخگوییتون دکتر. یعنی بعد یک ماه امکان نداره که نرمال بشه؟ یا حداقل بهتر بشه و اصلا امکان بارداری طبیعی نیست؟
  3. تصویر کاربر ی. پنجشنبه ۱۴ اسفند ۹۹( 7 ماه پیش)
   یعنی بعد یک ماه امکان نداره که نرمال بشه یا حداقل بهتر بشه. اصلا امکان نداره که طبیعی بچه دار بشیم؟ ممکنه توضیح بدید در مورد نمونه هاش
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۶ اسفند ۹۹( 7 ماه پیش)
   ممکنه کمی بهتر شه ولی قاعدتا امکان باروری طبیعی پایینه
  5. تصویر کاربر ی. شنبه ۱۶ اسفند ۹۹( 7 ماه پیش)
   سپاس از پاسخگوییتون
  6. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۶ اسفند ۹۹( 7 ماه پیش)
   🙏
  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر وحید یکشنبه ۳ اسفند ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 60 مشاهده پرسش
  باسلام یه برگه ازمایش داشتم تازه عمل وارکسول دوطرفه عمل کردن میخواستم بپرسم امید بچه‌دار شدن هست و چی مصرف کنم اسپرمم شروع فعالیت کنه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۳ اسفند ۹۹( 7 ماه پیش)
   ازمایش اسپرم ۶ ماه بعد عمل ولریکوسل تکرار شود تا اثرش دیده شود
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۳ اسفند ۹۹( 7 ماه پیش)
   قرص سلنیوم ۲۰۰ میلیگرم روزی یک عدد / ویتامین e روزی یک عدد / اسید فولیک ۱ میلیگرم روزی یک عدد / قرص ال کارنیتین ۱۰۰۰ میلیگرم روزی یک عدد مصرف شود
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر حسین شنبه ۲ اسفند ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 49 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشد
  من ۲۲ سالمه ومجرد هستم سال ۹۷ واریکوسل ۲'۴ میلی متر داشتم و عمل کردم دوباره درد داشتم این بار ۵'۳ میلی متر شده وآزمایشم خوبه که سونو و آزمایش رو براتون فرستادم تورو خدا جواب بدید دچار افسردگی شدم
  حالا سوال
  آیا واریکوسل عود کرده و عمل لازمه؟
  ایا دو سه سال بعد بخوام ازدواج کنم بچه دار میشم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲ اسفند ۹۹( 8 ماه پیش)
   ازمایشتون خوبه ، نیاز به هیچ اقدامی نیست ، همه چی خوبه
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

افراد مبتلا به بیماری های کلیوی و بیماری های مزمن دیگر، بیشتر در معرض خطر ابتلا به…
تحقیقات نشان داده است که درماتیت اسکروتال نوعی عفونت پوستی غیر مسری است که دستگاه تناسلی مردان،…
نقش بیضه ها در بدن، تولید و ذخیره سازی اسپرم است. اما عواملی مانند سیگار کشیدن و…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه

17:00 - 21:00

یکشنبه

16:00 - 21:00

دوشنبه

17:00 - 21:00

سه شنبه

16:00 - 21:00

پرسش از دکتر