مقایسه عمل واریکوسل با لیزر و لاپاراسکوپی واریکوسل

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
در این مقاله مطالعه می‌کنید:

روشهای درمانی جراحی واریکوسل عبارتند از: میکروسرجری، عمل لاپاروسکوپی واریکوسل و عمل باز 

واریکوسل به معنی گشاد و واریس شدن رگهای بیضه است که در 10-15 درصد مردان و با علت ناشناخته و  به صورت طبیعی در معاینه کشف می شود. امروزه شایعترین علت ناباروری قابل برگشت مردان واریکوسل است که در آنها دریچه های لانه کبوتری ورید های بیضه خراب شده و خونی که از شریان ها به بیضه ها می رسد برگشت خوب ندارند و لذا باعث تولید نطفه هائی در مرد می شوند که 1- حرکت خوبی ندارند 2- شکلشان غیرطبیعی است. واریکوسل به صورت شایع در بیضه طرف چپ ایجاد می شود و تنها در 10-15 درصد ممکن است دوطرفه باشد.

تشخیص واریکوسل

انواع واریکوسل

علیرغم پیشرفت در تکنولوژی هنوز بهترین وسیله تشخیص واریکوسل معاینه توسط پزشک متخصص جراح کلیه می باشد که در معاینه بالینی سه حالت بسته به شدت واریکوسل کشف می شود:

1- واریکوسل خفیف یا درجه یک

که فقط با زور زدن بیمار در حالت ایستاده سیاهرگ های بیضه کمی گشاد می شوند

2- واریکوسل درجه دو

رگها کاملاً گشاد هستند و نیازی به زور زدن ندارند

3- واریکوسل درجه سه

رگها شدیداً گشاد و مثل یک کیسه کرم در بالای بیضه حتی با نگاه و بدون معاینه دیده می شوند. درد مزمن بیضه و کوچکی بیضه ممکن است دو علامت دیگر و علت مراجعه بیمار به پزشک گردد.

آیا واریکوسل درمان داروئی دارد؟

واریکوسل درمان داروئی ندارد و قطعی ترین روش درمان واریکوسل فقط جراحی واریکوسل است. عمل جراحی باعث بهبودی در کیفیت اسپرم به میزان 60% و اثر آن بعد از 6 ماه مشخص می شود.

 آیا همه موارد واریکوسل نیاز به جراحی دارد؟

جواب منفی است. تنها موارد قطعی انجام عمل واریکوسل عبارت است از:

 1. شدت بالای واریکوسل در نوجوانی که باعث کوچکی بیضه می شود
 2. ناباروری مردانه که یک زوج اگر به مدت یکسال بدون جلوگیری و بدون اینکه خانم مشکلی داشته باشد بچه دار نشوند در صورت کشف واریکوسل در مرد باید آن را جراحی کرد
 3. آزمایش منی یا اسپرمی که مختل است که تعداد حرکت اسپرم پائین و شکل آنها اغلب غیرطبیعی باشد.

اگر واریکوسل شدید را درمان نکنیم چه اتفاقی می افتد؟

تحلیل رفتن و کوچک شدن بیضه و ناباروری دو اتفاقی هستند که ممکن است به دنبال عدم درمان واریکوسل در بیضه روی دهند.

نحوه عمل واریکوسل چگونه است؟

امروزه جراحی واریکوسل به سه روش در دنیا انجام می شود.

1- عمل جراحی باز و سنتی

که با برش 2 سانتی محل عبور ورید ها در کانال اینگوینال طناب بیضه را بیرون آورده و رگهای وریدی خراب شده که اغلب کلفت و برجسته شده اند را جدا و با نخ گره و قطع می کنیم. در روش باز سنتی ممکن است بعضی از وریدها واریس بیضه که با چشم غیر مسلح دیده نمی شوند باقی مانده و باعث عود شوند و یا شریان های بیضه اشتباهی قطع شوند و باعث کوچکی بیضه بعد از عمل گردند و یا رگ های لنفی کاملاً جدا نشوند و باعث هیدروسل یا آب آوردن بیضه شوند. مانند شکل زیر

images8

2- عمل واریکوسل با لیزر

چیزی به اسم عمل لیزری واریکوسل وجود ندارد و جنبه ی تبلیغاتی دارد. بستن رگ های خراب واریکوسل با لیزر در دنیا تا این لحظه یعنی سال 2019 میلادی هنوز تحقق نیافته است.

3- روش میکروسرجری

در میکروسرجری به روش سنتی با برش باز روی کانال و محل عبور رگ های بیضه طناب بیضه را بیرون می آوریم که تا اینجا شبیه عمل باز و سنتی می باشد، فرق روش میکروسرجری با عمل باز معمولی در این است که پس از بیرون کشیدن طناب بیضه رگ های آن را زیر میکروسکوپ و با بزرگنمائی 5-6 برابر می کنیم و در نتیجه زیر میکروسکوپ سیاهرگ و سرخرگ و عروق لنفاوی با بزرگنمائی خود را نشان می دهند و لذا با دقت بالائی عمل جدا کردن سیاهرگ های واریس و خراب شده از نوع سالم انجام می شود و لذا باعث می شود که احتمال آسیب به شریان بیضه و آسیب به رگهای لنفی سیار پائین آمده و لذا امکان آب آوردن بیضه بعد از عمل و امکان عود عمل و کوچکی بضه بعد از عمل کاملاً پائین می آید.

indexb

پس عمل میکروسرجری انجام عمل جراحی باز زیر میکروسکوپ می باشد.

4- عمل لاپاراسکوپی واریکوسل

امروزه شعار عالم جراحی انجام عمل های بزرگ از شکاف کوچک است. در بیش از 90 درصد موارد عمل لاپاراسکوپی جایگزین شکاف های یک و چند جراحی باز در رشته های مختلف شده است. به عنوان مثال جراحی های روده، معده، رحم و تخمدان و در رشته ارولوژی: برداشتن کلیه ها، ترمیم تنگی های حالب، برداشتن کیست های بزرگ کلیه و تشخیص و درمان بیضه های پائین نیامده و غیره امروزه به روش لاپاراسکوپی و بدون جراحی انجام می شود.

در این روش با گذاشتن سه عدد لوله بسیار باریک در شکم و تزریق گاز و عبور دوربین احشاء داخل شکمی را با بزرگنمائی بیش از 20 برابر مشاهده می کنیم و لذا عمل های جراحی با دید مستقیم و بزرگنمائی عالی و از طریق حداقل برش های پوستی انجام می شود.

یکی از این موارد درمان واریکوسل به روش لاپاراسکوپی است که در اینجا سه عدد تروکار باریک در ناف و کناره های آن تعبیه می شود که پس از چند روز از عمل محل بخیه ها اصلاً محسوس نمی باشد و عمل در عرض 10-15 دقیقه انجام و رگ های خراب شده بیضه را با بزرگنمائی مشخص و آنها را از رگ های سالم جدا کرده و با کوتر می سوزانیم. شانس آسیب به شریان و کوچک شدن بیضه در این عمل صفر است و به علت بزرگنمائی کاملاً می توان سیاهرگ ها را از نسوج لنفی کاملاً جدا کنیم و لذا شانس آب آوردن بیضه یا هیدروسل را بسیار پائین بیاوریم.

لاپاراسکوپی لاپاراسکوپیلاپاراسکوپی_1

عوارض واریکوسل

عوارض مهم بعد از عمل واریکوسل عبارتند از:

1-     کوچک شدن بیضه

2-     آب آوردن بیضه یا هیدروسل

3-     عود واریکوسل

امکان عود واریکوسل و آب آوردن بیضه بعد از عمل در روش جراحی باز، بسته به دقت عمل بین 5-15 درصد می باشد. این عارضه در عمل میکروسکوپی واریکوسل و لاپاراسکوپی شدیداً پائین می آیند.

برای دانستن هزینه عمل واریکوسل بر روی لینک زیر کلیک کنید:

هزینه عمل واریکوسل میکروسرجری

حسن جراحی لاپاروسکوپی واریکوسل

اجتناب از برش پوستی دردناک روی محل کانال، زیبائی محل عمل، عدم احتمال آسیب به شریان بیضه و عدم کوچکی بیضه بعد از عمل، بزرگنمائی محل عمل، ضبط عمل و ارائه آن به بیمار و شفاف بودن کار، زمان کوتاه و کاهش احتمال آب آوردن بیضه و عود واریکوسل می باشد.

حسن عمل میکروسرجری

علیرغم برش پوستی عمل باز، بزرگنمائی رگ ها زیر میکروسکوپ و احتمال پائین آسیب به شریان های بیضه، پائین بودن احتمال عود و آب آوردن بیضه می باشد.

واریکوسل و بیهوشی

عمل جراحی باز میکروسرجری به دو روش بی حسی نخاعی و بیهوشی انجام می شود و در تجربه من بیماران جوانی که بی حسی نخاعی و با تزریق آمپول به نخال عمل می شوند در بعضی از موارد دچار سردرد بعد از عمل و کمر درد می شوند. عمل جراحی لاپاراسکوپی به علت تزیق گاز داخل شکم، اغلب با یک بیهوشی خفیف 15 دقیقه ای انجام می شود که پس از عمل به علت درد کمتر و عدم تزریق آمپول به کمر راحت تر می تواند به کار و فعالیت های روزمره برگردند.

در پایان با تشکر از انتخاب سایت و صفحه من جهت گرفتن این اطلاعات از شما تشکر و امیدوارم با یادگیری این مطالب بتوانید تصمیم درست و منطقی در رابطه با واریکوسل را اتخاذ  فرمائید. جهت دیدن فیلمهای عمل واریکوسل می توانید به اپارات و یوتیوب و فیس بوک  وبا پیدا کردن صفحه اینجانب دکتر کرمی جرئیات فیلم و عمل و توضیحات ان را ببینید.

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ناصر چهارشنبه ۲۱ مهر ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  در عرض سه ماه آزمایش اسپرم دادم که از 13 میلیون رسیده به 2 میلیون.
  سؤالم اینه که امکان چنین مسأله ای وجود داره؟ با اینکه دارو هم مصرف کردم.
  تصویر آزمایشها رو خدمتتون میفرستم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۱ مهر ۰( 1 هفته پیش)
   حتما بررسی از نظر واریکوسل انجام بدید
 • تصویر کاربر فرهاد چهارشنبه ۱۴ مهر ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر وقت بخیر
  بنده حدود 5 ساله واریکوسل دارم البته دکتر نرفتم و خودم متوجه ام که واریکوسل است و جون دردی نداشته به پزشک مراجعه نکردم این مدت . الان دو سال است ازدواج کردم . و اقدام به بچه دار شدن کردیم و همسرم حامله شد . و الان حدود دو هفته است باردار است . ممکن است به دلیل پایین بودن کیفیت اسپرم برای بچه و جنین مشکلی پیش بیاد ؟
  1. تصویر کاربر فرهاد دوشنبه ۱۲ مهر ۰( 2 هفته پیش)
   سلام منتظر پاسخ هستم
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۴ مهر ۰( 2 هفته پیش)
   خیر،اگر باردار شدن مشکلی پیش نخواهد آمد
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۶ مهر ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض احترام ، من ۳۵ سالمه حدود پنج سال پیش عمل واریکوسل گرید ۳ انجام دادم ، سال گذشته که رفته بودم برای چک آپ دکتر گفت عود کرده ولی خب جواب آزمایشام بد نبود ، الان میگه باید عمل دوم انجام بدم ، آیا عمل دوم نیاز هست و خطرناک نیست؟ ،در ضمن جواب آزمایش آخر رو خدمتتون ارسال کردم آیا با این آزمایش امکان بچه دار شدن هست ؟! خانم من هم ۳۴ ساله هست و تنبلی تخمدان داره ، سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۶ مهر ۰( 3 هفته پیش)
   با این آزمایش احتمال باروری طبیعی هست
 • تصویر کاربر یزدان چهارشنبه ۲۴ شهریور ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  سلام من ۳۵ سالمه مجرد هم هستم آقای دکتر من چند وقت پیش اتفاقی برای آزمایش استخدام رفتم متوجه شدم واریکوسل چپ گرید ۲ چپ و گرید ۱ سمت راست دارم اما هیچ دردی ندارم و حتی ورزش هم میکنم آزمایشم نشون میده اندازه ی بیضه ها نرماله، استرس دارم آیا باید جراحی شوم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۴ شهریور ۰( 1 ماه پیش)
   فعلا نیاز به جراحی نیسن
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۴ شهریور ۰( 1 ماه پیش)
   در صورتی که متاهل شدید و اقدام کردید برای بچه دار شدن و موفقیت آمیز نبود اونوقت میتونید عمل کنید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر خسرو یکشنبه ۱۴ شهریور ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  درود بر شما جناب دکتر بزرگوار، مدت زیادیست که در ابتدا بیضه سمت چپم درد داشت ولی در حال حاضر درد سمت راست هم دارم که به کمر و کف پای سمت چپم هم انتشار داره، بعد از مراجعه به دکتر چ گرفتن سونوگرافی در چند مرحله آخرین سونو گرفته شده به پیوست خدمت حضرتعالی ارسال می‌شود، بنده یک فرزند دارم خواستم از محضرتان در خصوص رفع و درمان این مسأله راهنمایی بگیرم، آیا نیاز به عمل دارم یا به روش غیر از عمل قابل درمان است؟ با سپاس از مهر و لطف جنابعالی، ارادتمند شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۴ شهریور ۰( 1 ماه پیش)
   واریکوسل خفیف دارید
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۴ شهریور ۰( 1 ماه پیش)
   آزمایش semen analysis انجام بدید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر قویدل دوشنبه ۲۵ مرداد ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  پسری 19 ساله دارم که حدود یک هفته است درد در سمت چپ بیضه داشت که با سونوگرافی معلوم شد سمت چپ واریسکول گرید2 و سمت راست واریسکول گرید 1 دارن،گفتن سریعا عمل کنید وگرنه در آینده نابارور میشن،هیچ راحلی بجز عمل نیست و آیا باید حتما عمل بشه و چه عملی بهتر هست
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۵ مرداد ۰( 2 ماه پیش)
   آزمایش مایع منی انجام بدید
 • تصویر کاربر مهدی چهارشنبه ۲۰ مرداد ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 39 مشاهده پرسش
  با عرض سلام بنده چند وقتی میشه رو بیضه هام رگ های سرخ ریز مشاهده میکنم که علت اون ها رو نمیدونم بخاطر اینکه میخام وارد ارتش بشم به دکتر مراجعه نکردم ترسیدم که رد بشم نمیدونم شکم بی اساس یا نیست فقط رگ های سرخی رو تخم معلوم علائمی ندارم و میخاستم بدونم اگه واریکوسل باشه باعث حذف میشه در معاینات و اینکه ایا واقا واریکوسل دارم یا نا
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۰ مرداد ۰( 2 ماه پیش)
   عکس ارسال نشده
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۰ مرداد ۰( 2 ماه پیش)
   باید معاینه بشید یا سونوگرافی بیضه ها انجام بدید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر رادوین دوشنبه ۱۸ مرداد ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 39 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر.
  آقایی ۲۸ ساله هستم من سه ماه پیش تو همین سایت ازتون در رابطه با کم بودن تعداد اسپرم و تحرک و مورفولوژی سوال کرده بودم و شما سلنیوم و ال کارنتین و ویتامین ای و فولیک اسید تجویز کردید. الان سه ماه هست ک من دارو ها رو مصرف میکنم و علاوه بر آن از معجون عسل و خرنوب و جنسینگ و گرده گل و گرده نخل هم استفاده میکنم و امروز جواب آزمایش جدید گرفتم ک براتون فرستادم.
  در آزمایش قبلی تعداد یازده میلیون بود با موفولوژی یک ولی الان تعداد ب صفر رسیده و مورفولوژی همچنان یک می باشد فقط تحرک بالا رفته است.
  سوالم اینه ک چرا تعداد این قدر افت کرده؟؟؟امکان دارد بخاطر مصرف همزمان دارو ها و معجون باشد ؟؟
  در راه آزمایشگاه ظرف حاوی نمونه کج شده بود و نمونه پخش شده بود ولی بیرون نریخته بود آیا امکان دارد بخاطر این موضوع جواب آزمایش اشتباه شده باشد؟؟
  باید دارو ها را قطع کنم بعد آزمایش بدهم یا فرقی نمیکند؟؟
  برای بالا رفتن تعداد و مورفولوژی اگر داروی قوی تری هست لطفا تجویز کنید.واریکوسل ندارم.
  ممنون از وقتی ک گذاشتید.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۶ مرداد ۰( 2 ماه پیش)
   مولتی ویتامین WELLMAN روزانه
  2. تصویر کاربر رادوین شنبه ۱۶ مرداد ۰( 2 ماه پیش)
   Wellman میشه با همون دارو ها استفاده کرد یا باید دارو ها رو قطع کنم ؟
   دارو ها رو قطع کنم دوباره تحرک میاد پایین؟
   لطف کنید جواب سوال ها رو کامل بدید
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۸ مرداد ۰( 2 ماه پیش)
   داروهای قبلی قطع و این دارو شروع بشه
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۶ مرداد ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  سلام.وقت بخیر.مدت 10 سال است که متاهل شدم و تا سال 7 اقدام به بچه دار شدن نکردم و برای بار اول که اقدام کردم جنین همان بار اول تشکیل شد ولی متأسفانه در هفته 4 قلب تشکیل نشد و سقط شد.پس از 3 سال اردیبهشت ماه امسال به پزشک مراجعه کردم بنا به دلایل بار دار نشدن همسرم و اینکه وی طبق نظر ماما مشکل نداشتند چ بنده مدت یکسال است که در ناحیه بیضه احساس درد و شب ادراری داشته و 6 ماه است که رنگ ادرار به رنگ زرد شده و بصورت دایمی درامده و طبق نظر متخصص ازمایشاتی انجام دادم که اعلام داشتند که واریکوسل دارم و باید عمل شود حالا امکان دارد که نتایج ازمایشات را بفرستم و نظر شما رو بدونم.به دلیل کرونا و هزینه بالا در اهوازو الودگی اکثر بیمارستانهای اهواز از انجام عمل جراحی صرف نظر کردم.ولی الان شب ادراری زیاد شده و درد بیضه ها گاهی زیاد شده
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۶ مرداد ۰( 2 ماه پیش)
   عکس مدارکتون رو بفرستید
 • تصویر کاربر علی شنبه ۲۶ تیر ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 49 مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  بنده 47 سال دارم و چند سالی هست که وقتی چند دقیقه به یک صحنه سکسی فکر میکنم یا تماشا میکنم بعد از چند دقیقه احساس میکنم اطراف بیضه هام دارن از حالت نرمی کمی سفت تر میشن و بیضه هام درد ناک میشه و تا جایی که نمیشه بهش دست زد بخصوص سمت راستم.. و یک ساعت بعد از یک انزال واجب دردها برطرف ‌شده و بیضه هام به حالت اول برمیگرده...
  ممنون میشم که بفرمایید مشکل از چیه و چکار باید بکنم...
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۶ تیر ۰( 3 ماه پیش)
   طبیعی هست و جای نگرانی نیست و اگه اذیتتون میکنه مسکن مصرف کنید
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

افراد مبتلا به بیماری های کلیوی و بیماری های مزمن دیگر، بیشتر در معرض خطر ابتلا به…
تحقیقات نشان داده است که درماتیت اسکروتال نوعی عفونت پوستی غیر مسری است که دستگاه تناسلی مردان،…
نقش بیضه ها در بدن، تولید و ذخیره سازی اسپرم است. اما عواملی مانند سیگار کشیدن و…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه

17:00 - 21:00

یکشنبه

16:00 - 21:00

دوشنبه

17:00 - 21:00

سه شنبه

16:00 - 21:00

پرسش از دکتر