مقایسه عمل واریکوسل با لیزر و لاپاراسکوپی واریکوسل

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

روشهای درمانی جراحی واریکوسل عبارتند از: میکروسرجری، عمل لاپاروسکوپی واریکوسل و عمل باز. واریکوسل به معنی گشاد و واریس شدن رگهای بیضه است که در 10-15 درصد مردان و با علت ناشناخته و به صورت طبیعی در معاینه کشف می شود. امروزه شایعترین علت ناباروری قابل برگشت مردان واریکوسل است که در آنها دریچه های لانه کبوتری ورید های بیضه خراب شده و خونی که از شریان ها به بیضه ها می رسد برگشت خوبی ندارند و لذا باعث تولید نطفه هائی در مرد می شوند.

این نطفه ها 1- حرکت خوبی ندارند 2- شکلشان غیرطبیعی است. واریکوسل به صورت شایع در بیضه طرف چپ ایجاد می شود و تنها در 10-15 درصد ممکن است دوطرفه باشد.

تشخیص واریکوسل

انواع واریکوسل

علیرغم پیشرفت در تکنولوژی هنوز بهترین وسیله تشخیص واریکوسل معاینه توسط پزشک متخصص جراح کلیه می باشد که در معاینه بالینی سه حالت بسته به شدت واریکوسل کشف می شود:

1- واریکوسل خفیف یا درجه یک

که فقط با زور زدن بیمار در حالت ایستاده سیاهرگ های بیضه کمی گشاد می شوند

2- واریکوسل درجه دو

رگها کاملاً گشاد هستند و نیازی به زور زدن ندارند

3- واریکوسل درجه سه

رگها شدیداً گشاد و مثل یک کیسه کرم در بالای بیضه حتی با نگاه و بدون معاینه دیده می شوند. درد مزمن بیضه و کوچکی بیضه ممکن است دو علامت دیگر و علت مراجعه بیمار به پزشک گردد.

آیا واریکوسل درمان داروئی دارد؟

واریکوسل درمان داروئی ندارد و قطعی ترین روش درمان واریکوسل فقط جراحی واریکوسل است. عمل جراحی باعث بهبودی در کیفیت اسپرم به میزان 60% و اثر آن بعد از 6 ماه مشخص می شود.

جراحی مثانه

آیا همه موارد واریکوسل نیاز به جراحی دارد؟

جواب منفی است. تنها موارد قطعی انجام عمل واریکوسل عبارت است از:

 • شدت بالای واریکوسل در نوجوانی که باعث کوچکی بیضه می شود
 • ناباروری مردانه که یک زوج اگر به مدت یکسال بدون جلوگیری و بدون اینکه خانم مشکلی داشته باشد بچه دار نشوند در صورت کشف واریکوسل در مرد باید آن را جراحی کرد
 • آزمایش منی یا اسپرمی که مختل است که تعداد حرکت اسپرم پائین و شکل آنها اغلب غیرطبیعی باشد.

اگر واریکوسل شدید را درمان نکنیم چه اتفاقی می افتد؟

تحلیل رفتن و کوچک شدن بیضه و ناباروری دو اتفاقی هستند که ممکن است به دنبال عدم درمان واریکوسل در بیضه روی دهند.

نحوه عمل واریکوسل چگونه است؟

امروزه جراحی واریکوسل به سه روش در دنیا انجام می شود.

✔️ عمل جراحی باز و سنتی

که با برش 2 سانتی محل عبور ورید ها در کانال اینگوینال طناب بیضه را بیرون آورده و رگهای وریدی خراب شده که اغلب کلفت و برجسته شده اند را جدا و با نخ گره و قطع می کنیم. در روش باز سنتی ممکن است بعضی از وریدها واریس بیضه که با چشم غیر مسلح دیده نمی شوند باقی مانده و باعث عود شوند و یا شریان های بیضه اشتباهی قطع شوند و باعث کوچکی بیضه بعد از عمل گردند و یا رگ های لنفی کاملاً جدا نشوند و باعث هیدروسل یا آب آوردن بیضه شوند. مانند شکل زیر:

images8

✔️ عمل واریکوسل با لیزر

چیزی به اسم عمل لیزری واریکوسل وجود ندارد و جنبه ی تبلیغاتی دارد. بستن رگ های خراب واریکوسل با لیزر در دنیا تا این لحظه یعنی سال 2019 میلادی هنوز تحقق نیافته است.

✔️ روش میکروسرجری

در میکروسرجری به روش سنتی با برش باز روی کانال و محل عبور رگ های بیضه طناب بیضه را بیرون می آوریم که تا اینجا شبیه عمل باز و سنتی می باشد، فرق روش میکروسرجری با عمل باز معمولی در این است که پس از بیرون کشیدن طناب بیضه رگ های آن را زیر میکروسکوپ و با بزرگنمائی 5-6 برابر می کنیم و در نتیجه زیر میکروسکوپ سیاهرگ و سرخرگ و عروق لنفاوی با بزرگنمائی خود را نشان می دهند و لذا با دقت بالائی عمل جدا کردن سیاهرگ های واریس و خراب شده از نوع سالم انجام می شود و لذا باعث می شود که احتمال آسیب به شریان بیضه و آسیب به رگهای لنفی سیار پائین آمده و لذا امکان آب آوردن بیضه بعد از عمل و امکان عود عمل و کوچکی بضه بعد از عمل کاملاً پائین می آید.

indexb

پس عمل میکروسرجری انجام عمل جراحی باز زیر میکروسکوپ می باشد.

✔️ عمل لاپاراسکوپی واریکوسل

امروزه شعار عالم جراحی انجام عمل های بزرگ از شکاف کوچک است. در بیش از 90 درصد موارد عمل لاپاراسکوپی جایگزین شکاف های یک و چند جراحی باز در رشته های مختلف شده است. به عنوان مثال جراحی های روده، معده، رحم و تخمدان و در رشته ارولوژی: برداشتن کلیه ها، ترمیم تنگی های حالب، برداشتن کیست های بزرگ کلیه و تشخیص و درمان بیضه های پائین نیامده و غیره امروزه به روش لاپاراسکوپی و بدون جراحی انجام می شود.

در این روش با گذاشتن سه عدد لوله بسیار باریک در شکم و تزریق گاز و عبور دوربین احشاء داخل شکمی را با بزرگنمائی بیش از 20 برابر مشاهده می کنیم و لذا عمل های جراحی با دید مستقیم و بزرگنمائی عالی و از طریق حداقل برش های پوستی انجام می شود. یکی از این موارد درمان واریکوسل به روش لاپاراسکوپی است که در اینجا سه عدد تروکار باریک در ناف و کناره های آن تعبیه می شود که پس از چند روز از عمل محل بخیه ها اصلاً محسوس نمی باشد و عمل در عرض 10-15 دقیقه انجام و رگ های خراب شده بیضه را با بزرگنمائی مشخص و آنها را از رگ های سالم جدا کرده و با کوتر می سوزانیم. شانس آسیب به شریان و کوچک شدن بیضه در این عمل صفر است و به علت بزرگنمائی کاملاً می توان سیاهرگ ها را از نسوج لنفی کاملاً جدا کنیم و لذا شانس آب آوردن بیضه یا هیدروسل را بسیار پائین بیاوریم.

لاپاراسکوپی لاپاراسکوپیلاپاراسکوپی_1

عوارض واریکوسل

عوارض مهم بعد از عمل واریکوسل عبارتند از:

 • کوچک شدن بیضه
 • آب آوردن بیضه یا هیدروسل
 • عود واریکوسل

امکان عود واریکوسل و آب آوردن بیضه بعد از عمل در روش جراحی باز، بسته به دقت عمل بین 5-15 درصد می باشد. این عارضه در عمل میکروسکوپی واریکوسل و لاپاراسکوپی شدیداً پائین می آیند.

برای دانستن هزینه عمل واریکوسل بر روی لینک زیر کلیک کنید:

هزینه عمل واریکوسل میکروسرجری

حسن جراحی لاپاروسکوپی واریکوسل

اجتناب از برش پوستی دردناک روی محل کانال، زیبائی محل عمل، عدم احتمال آسیب به شریان بیضه و عدم کوچکی بیضه بعد از عمل، بزرگنمائی محل عمل، ضبط عمل و ارائه آن به بیمار و شفاف بودن کار، زمان کوتاه و کاهش احتمال آب آوردن بیضه و عود واریکوسل می باشد.

حسن عمل میکروسرجری

علیرغم برش پوستی عمل باز، بزرگنمائی رگ ها زیر میکروسکوپ و احتمال پائین آسیب به شریان های بیضه، پائین بودن احتمال عود و آب آوردن بیضه می باشد.

واریکوسل و بیهوشی

عمل جراحی باز میکروسرجری به دو روش بی حسی نخاعی و بیهوشی انجام می شود و در تجربه من بیماران جوانی که بی حسی نخاعی و با تزریق آمپول به نخال عمل می شوند در بعضی از موارد دچار سردرد بعد از عمل و کمر درد می شوند. عمل جراحی لاپاراسکوپی به علت تزیق گاز داخل شکم، اغلب با یک بیهوشی خفیف 15 دقیقه ای انجام می شود که پس از عمل به علت درد کمتر و عدم تزریق آمپول به کمر راحت تر می تواند به کار و فعالیت های روزمره برگردند.

مدت زمان بستری شدن پس از TUL

در پایان با تشکر از انتخاب سایت و صفحه من جهت گرفتن این اطلاعات از شما تشکر و امیدوارم با یادگیری این مطالب بتوانید تصمیم درست و منطقی در رابطه با واریکوسل را اتخاذ فرمائید. جهت دیدن فیلمهای عمل واریکوسل می توانید به اپارات و یوتیوب و فیس بوک  وبا پیدا کردن صفحه اینجانب دکتر کرمی جرئیات فیلم و عمل و توضیحات ان را ببینید.


دکتر حسین کرمی متخصص ارولوژی

4.5/5 - (33 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر Nimamoradi دوشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 44 مشاهده پرسش
  واریکوسل داشتم یکسال گذشته عمل کردم
  نتیجه آزمایش براتون فرستادم
  ۱-نسبت به دوماهه گذشته که ازمایش دادم تعداد اسپرم از ۳۳ به ۱۸ میلیون در هر میلی کاهش داشت
  ۲-تحرک از ۴۲ به ۳۰ کاهش داشت
  نگرانم که دوباره نتایج آزمایشم به حالت قبل عمل برگرده.. آیا ممکنه؟
  سه بار iui میکنیم ولی نتیجه نمیده خانومم مشکل تنبلی تخمدان داره که با دارو اکی میشه
  از یه طرف کیفیت ازمایشم نمیدونم چرا داره میاد پایین؟
  پاییز سال گذشته به پیشنهاد شما یه سری تقویتی خوردم خوب بود آزمایش بود بعدش فقط روزی یه ول من میخورم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱( 3 ماه پیش)
   2-سلام ،بايد معاينه شويد یا سونوگرافی انجام بدید
  2. تصویر کاربر Nimamoradi شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱( 3 ماه پیش)
   یعنی امکان برگشت واریکوسل به این زودی هست؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱( 2 ماه پیش)
   ممکنه
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر احسان دوشنبه ۲۲ فروردین ۱( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 117 مشاهده پرسش
  با سلام
  من مردی 28 ساله و مجرد هستم که 4 سال پیش واریکوسل دو طرفه عمل کردم . چپ گرید 2 و راست گرید 1 . اما تو این چهار سال رفته رفته تعداد رگ های متورم اطراف بیضه بیشتر شدن اول سمت راست و بعدا سمت چپ طوری که با انگشت گشادی رگ ها کاملا مشخصه و حتی بعضی به نظر 5 میلی متر قطر دارن . چون جایی خونده بودم گشادی رگ ها بعد واریکوسل حتی ممکنه افزایش پیدا کنه زیاد اهمیت نمیدادم تا اینکه از چند روز پیش احساس میکنم دمای کیسه ی بیضه خیلی بالا میره و اذیت کننده ست . در ضمن اندازه ی بیضه هام هم طبیعیه . به نظرتون من چیکار کنم آیا احتمال آتروفی بیضه وجود داره ؟ آیا میتونم برای بار دوم عمل کنم ؟
  1. تصویر کاربر احسان دوشنبه ۱ فروردین ۱( 4 ماه پیش)
   سلام دکتر به سوال بنده پاسخ نمی دید ؟
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۰ فروردین ۱( 4 ماه پیش)
   2-سلام ،بايد معاينه شويد
  3. تصویر کاربر احسان شنبه ۲۰ فروردین ۱( 4 ماه پیش)
   این ها هم آزمایش اسپرم و سونوگرافی هستن که مربوط به ۱۰ روز پیش هستن
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۲ فروردین ۱( 4 ماه پیش)
   نیاز به معاینه از نزدیک هست
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر مهدی شنبه ۲ بهمن ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 93 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر من 27 سالمه مجرد هستم
  حدود دو ماه پیش به علت درد خفیف بین مقعد و کیسه بیضه هام داشتم و حالت سنگینی در بیضه هام هنگام خوابیدن از پشت داشتم و هنوز هم دارم رفتم سونوگرافی انجام دادم و گفتن واریکوسل درجه 1 دارم و سه تا شن 2 و 3 میلی تو جفت کلیه هام بود آقای دکتر بهم یه شربت اورتیکا دادن و گفتن عمل باید بشم
  حالا یه مدتیه موهای زیر کیسه بیضه هام به حالت سفید دراومدن و یه درد های کنار کشاله ی جفت ران هام دارم حالت تیر کشیدگی هست هر از گاهی بیشتر طرف راسته
  و بیضه ی سمت چپم احساس میکنم کوچکتر شده تو این دوماه
  و موقع انزال هم بیضه ی راستم تیر میکشه اونم هر از گاهی COLOR DOPPLER SONOGRAPHY OF SCROTAL: • Both testicles are normal in size and echopattern with no sign of solid or cystic lesion.• RT: 41 x 26 mm LT: 40 x 24 mm • Both epididymises are normal in size and echopattern.• There is no sign of hydrocele or scrotal mass bilaterally.• Diameter of veins in pampiniform plexus in RT side up to 1.3 mm but in Left side up to 3.2 mm, with tortuosity & venous reflux by Valsalva maneuver (varicocele grade I-I1) is detected.No venous thrombosis is seen.• Arterial vascularity is normal in flow and spectral analysis, without stenosis or plaque formation.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲ بهمن ۰( 6 ماه پیش)
   2-سلام ،بايد معاينه شويد
 • تصویر کاربر داوود سه شنبه ۲۸ دی ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 98 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید، من یبار سوال پرسیدم و جواب دادید که ولمن برا خودم و خانومم و اندروفرتی هر 12 ساعت. سوال اول اینکه هر 12 ساعت هم ولمن هم اندروفرتی بخوریم؟؟؟ سوال دوم اینکه الان دارم قرص های ماکسیکر ایکس و کو آنزیم کیوتن و کوالی فول و کلومیفن مصرف میکنم که دکتر تجویز کردن. مشکلی نداره ولمن و اندروفرتی هم مصرف کنم؟؟؟ حقیقتش خودم هم باهاشون امگا 3 و ویتامین e400 مصرف میکنم.واینکه میتونید عمق واجعه نتایج آزمایش منو بگید کمه یا زیاد؟؟؟ این آزمایش اسپرم که داد 40 ساعت از انزال قبلیم گذشته بود، تاثیری میتونه داشته باشه. سوالام زیاد شدن انشالله جدا جدا جوابمو بدید. واقعا ممنونم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۸ دی ۰( 6 ماه پیش)
   خیر،یا آندروفرتی یا ول من مصرف کنید
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۱۳ آذر ۰( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 105 مشاهده پرسش
  باسلام بنده جوانی ۳۳ ساله هستم ک دچار واریکوسل دوطرفه شدم تعداد اسپرم ۵میلیونی با جهش کم و سلول زنده پایین درضمن سلول a صفر میباشد چه راهکاری برای درمان من هست؟آیابا عمل کردن واریکوسل امکان بوجود آمدن اسپرم نوع aهست اگر هست چند درصد میباشد؟جای امیدواری دارد یا نه؟باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۳ آذر ۰( 8 ماه پیش)
   2-سلام ،بايد معاينه شويد
 • تصویر کاربر مهدی شنبه ۶ آذر ۰( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 133 مشاهده پرسش
  سلام، ۶ ماهی هست که اقدام به بارداری کردیم ولی متاسفانه نشده که بعد پزشک همسرم درخواست اسپرمو گرام برای من دادن. فایل پیوست شده خدمتتون. لطفا تفسیر اسپرموگرام رو از لحاظ باروری بهم بگید.ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۶ آذر ۰( 8 ماه پیش)
   با این آزمایش احتمال باروری طبیعی هست
 • تصویر کاربر امید شنبه ۲۹ آبان ۰( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 104 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر .شبتون بخیر .۲۹ساله و متاهل هستم.چندساله واریکوسل دارم.میخایم اقدام به بارداری کنیم.همسرم‌ مشکلی نداشته ازمایشاتش.منم واسه اطمینان سمن دادم . خاستم ببینم با این ازمایش که تاحدودی خودم فهمیدم ناامید کنندس کاری باید بکنم؟ آیا اقدام کنیم اگه موفق به بارداری نشدیم عمل کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۹ آبان ۰( 8 ماه پیش)
   مولتی ویتامین WELLMAN برای آقا و مولتی ویتامین WELLWOMAN برای خانم پودر اندروفرتی هر ۱۲ ساعت
 • تصویر کاربر سعید سه شنبه ۲ آذر ۰( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 148 مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان، من ۳۲ ساله و مجرد هستم۳ سال پیش واریکوسل سمت چپ گرید ۲ و سمت راست گرید ۱ داشتم آزمایشاتم اون موقع تقریبا خوب بود و درد داشتم به علت درد عمل میکروسکوپی دوطرفه کردم الان ۳ سال بعد از عمل مدتی است درد خفیفی در بیضه چپ دارم خواستم بپرسم آیا عود کرده یانه ، سونو انجوم دادم البته رنگی نبود دکتر رادیولوژیست گفت بیضه شما کاملا سالم و به نظر عود نکرده باشه ولی برای تشخیص عود سونو رنگی مشخص میکنه و رگ ها گشاد میمونن خواستم بپرسم دلیل درد من چیه؟و عود کرده؟ درد قابل کنترله ولی نگران کننده ، آیا باز هم نیاز به عمل
  هست ممنون از لطفتون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۹ آبان ۰( 8 ماه پیش)
   مولتی ویتامین WELLMAN برای آقا و مولتی ویتامین WELLWOMAN برای خانم پودر اندروفرتی هر ۱۲ ساعت
  2. تصویر کاربر سعید شنبه ۲۹ آبان ۰( 8 ماه پیش)
   جواب سوال آقای دکتر
  3. تصویر کاربر سعید شنبه ۲۹ آبان ۰( 8 ماه پیش)
   دکتر فکر کنم جواب سوال من با سوال دیگه ای اشتباه شده
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲ آذر ۰( 8 ماه پیش)
   صرفا به علت درد واریکوسل رو جراحی نمیکنند و ممکنه بعد عمل درد تغییری نکنه
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر علی شنبه ۲۹ آبان ۰( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 111 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت دکتر گرامی . من یک ساله اقدام به بچه دار شدن کردم ولی نتیجه حاصل نشده حدود 6 ماهه زیر نظر دکتر ارولوژی هستم و سه دوره قرص دادن آزمایش دوم و سومم تعداد اسپرمم بهتر شد که نتایجش رو براتون ارسال کردم . این سری دکتر گفت باید آی وی اف کنم آقای دکتر آیا لازمه یا با این آزمایشات و قرص دیگه ای میشه نتیجه بگیرم. واریکوسلم ندارم. ممنون میشم وقت بذارید و راهنماییم کنید با این تعداد اسپرم و حرکتشون ای وی اف کنیم یا نه
  1. تصویر کاربر علی پنجشنبه ۲۷ آبان ۰( 8 ماه پیش)
   اقای دکتر چندین روزه سوال کردم جوابی ندادین
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۸ آبان ۰( 8 ماه پیش)
   مولتی ویتامین WELLMAN برای آقا و مولتی ویتامین WELLWOMAN برای خانم پودر اندروفرتی هر ۱۲ ساعت
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۸ آبان ۰( 8 ماه پیش)
   تا 3 ماه
  4. تصویر کاربر علی جمعه ۲۸ آبان ۰( 8 ماه پیش)
   سلام مجدد اقای دکتر دکترم برامون آی وی اف تجویز کرده ک انجام بدیم اونو چیکار کنم ؟ اول مولتی ویتامین رو مصرف کنم با توجه به اینکه اسپرمم حدود ۱۰ میلیونه و سرعتش ۲۸ یا ای وی اف انجام بدم؟
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۸ آبان ۰( 8 ماه پیش)
   بهتره ivf انجام بدید
  6. تصویر کاربر علی جمعه ۲۸ آبان ۰( 8 ماه پیش)
   آقای دکتر ۶ ماهه قرص های ال کارنتین و جنسینگ و سلنیوم و .‌. مصرف میکنم از ۶ میلیون اسپرم به ۱۰ - ۱۱ میلیون رسیده ولی به ۱۵ میلیون حد نصاب نمیرسه ایا امکان بالاتر رفتن تعداد اسپرم هست؟
   سوال دوم . آی وی اف چند درصد موفقیت داره چون هزینش بالاست و احتمال دو قلو زایی چقدره؟
  7. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۹ آبان ۰( 8 ماه پیش)
   بله احتمال موفقیت هست
  8. نمایش سایر 6 پاسخ
 • تصویر کاربر امین پنجشنبه ۶ آبان ۰( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 122 مشاهده پرسش
  سلام علیکم جناب دکتر
  در خصوص ناباروری پیام میدم خدمتتان
  آزمایشات مربوط به اسپرم را برسی بفرمائید.
  من۴ ساله ازدواج کردم سابقه بیماری یا جراحی ندارم .دارو مشروب الکلیدخانیات و.. هم مصرف نمیکنم
  به علت ناباروری من و خانمم به دکتر مراجعه کردیم و مورد برسی قرار گرفتیم.
  دکتر زنان گفتند خانمت مشکلی نداره
  دکتر مردان گفت شما اسپرم هات سرعت و تعداد کم و ضعیف هستند بهم دارو speman DS را داد بعد از یک ماه بچه دار شدیم منتها قلب تشکیل نشد و با تشخیص دکتر زنان سقط کرد خانمم .
  علت را گفتن اسپرم مشکل داشته و دوباره سونوگرافی بیضه گرفت که گفت واریکوسل درجه ۱داری ولی ضعیف. چند وقته داریم اقدام به بارداری میکنیم ولی هنوز موفق نشدیم.حالا جناب دکتر من عمل واریکوسل انجام بدم مشکلم برطرف میشه ان شاالله
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۶ آبان ۰( 9 ماه پیش)
   اگر در معاینه هم واریکوسل دارید بهتره عمل انجام بدید
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

همه محتویات شکم توسط یک لایه محکم و نگه دارنده ای به نام فاسیا محافظت می شوند….
HPV یا ویروس پاپیلومای انسانی، شایعترین بیماری منتقل شونده ویروسی در دنیا است. بیش از 140 نوع…
هرپس سیمپلکس یکی از ویروس های بسیار شایع در سطح جهان می باشد، که به دو نوع…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه

17:00 - 21:00

یکشنبه

16:00 - 21:00

دوشنبه

17:00 - 21:00

سه شنبه

16:00 - 21:00