تفاوت جراحی میکروسرجری ،لاپاروسکوپی و عمل باز

روشهای درمانی جراحی میکروسرجری و لاپاروسکوپی و عمل باز برای درمان واریکوسل را در این مقاله توضیح میدهم.

واریکوسل به معنی گشاد و واریس شدن رگهای بیضه است که در 10-15 درصد مردان و با علت ناشناخته و  به صورت طبیعی در معاینه کشف می شود. امروزه شایعترین علت ناباروری قابل برگشت مردان واریکوسل است که در آنها دریچه های لانه کبوتری ورید های بیضه خراب شده و خونی که از شریان ها به بیضه ها می رسد برگشت خوب ندارند و لذا باعث تولید نطفه هائی در مرد می شوند که 1- حرکت خوبی ندارند 2- شکلشان غیرطبیعی است. واریکوسل به صورت شایع در بیضه طرف چپ ایجاد می شود و تنها در 10-15 درصد ممکن است دوطرفه باشد.

k

چگونه متوجه شویم که واریس بیضه داریم ؟

علیرغم پیشرفت در تکنولوژی هنوز بهترین وسیله تشخیص واریکوسل معاینه توسط پزشک متخصص جراح کلیه می باشد که در معاینه بالینی سه حالت بسته به شدت واریکوسل کشف می شود:

 1. درجه یک: که فقط با زور زدن بیمار در حالت ایستاده سیاهرگ های بیضه کمی گشاد می شوند
 2. درجه دو: رگها کاملاً گشاد هستند و نیازی به زور زدن ندارند
 3. درجه سه: رگها شدیداً گشاد و مثل یک کیسه کرم در بالای بیضه حتی با نگاه و بدون معاینه دیده می شوند.

درد مزمن بیضه و کوچکی بیضه ممکن است دو علامت دیگر و علت مراجعه بیمار به پزشک گردد.

آیا واریکوسل درمان داروئی دارد؟

واریکوسل درمان داروئی ندارد و قطعی ترین روش درمانی آن جراحی است. عمل جراحی باعث بهبودی در کیفیت اسپرم به میزان 60% و اثر آن بعد از 6 ماه مشخص می شود.

 آیا همه موارد واریکوسل نیاز به جراحی دارد؟

جواب منفی است. تنها موارد قطعی انجام عمل واریکوسل عبارت است از:

 1. شدت بالای واریکوسل در نوجوانی که باعث کوچکی بیضه می شود
 2. ناباروری مردانه که یک زوج اگر به مدت یکسال بدون جلوگیری و بدون اینکه خانم مشکلی داشته باشد بچه دار نشوند در صورت کشف واریکوسل در مرد باید آن را جراحی کرد
 3. آزمایش منی یا اسپرمی که مختل است که تعداد حرکت اسپرم پائین و شکل آنها اغلب غیرطبیعی باشد.

اگر واریکوسل شدید را درمان نکنیم چه اتفاقی می افتد؟

تحلیل رفتن و کوچک شدن بیضه و ناباروری دو اتفاقی هستند که ممکن است به دنبال عدم درمان واریکوسل در بیضه روی دهند

روش های جراحی واریکوسل کدامند؟

امروزه جراحی واریکوسل به سه روش در دنیا انجام می شود.

1- عمل جراحی باز و سنتی

که با برش 2 سانتی محل عبور ورید ها در کانال اینگوینال طناب بیضه را بیرون آورده و رگهای وریدی خراب شده که اغلب کلفت و برجسته شده اند را جدا و با نخ گره و قطع می کنیم. در روش باز سنتی ممکن است بعضی از وریدها واریس بیضه که با چشم غیر مسلح دیده نمی شوند باقی مانده و باعث عود شوند و یا شریان های بیضه اشتباهی قطع شوند و باعث کوچکی بیضه بعد از عمل گردند و یا رگ های لنفی کاملاً جدا نشوند و باعث هیدروسل یا آب آوردن بیضه شوند. مانند شکل زیر

images8

2- روش میکروسرجری

در میکروسرجری به روش سنتی با برش باز روی کانال و محل عبور رگ های بیضه طناب بیضه را بیرون می آوریم که تا اینجا شبیه عمل باز و سنتی می باشد، فرق روش میکروسرجری با عمل باز معمولی در این است که پس از بیرون کشیدن طناب بیضه رگ های آن را زیر میکروسکوپ و با بزرگنمائی 5-6 برابر می کنیم و در نتیجه زیر میکروسکوپ سیاهرگ و سرخرگ و عروق لنفاوی با بزرگنمائی خود را نشان می دهند و لذا با دقت بالائی عمل جدا کردن سیاهرگ های واریس و خراب شده از نوع سالم انجام می شود و لذا باعث می شود که احتمال آسیب به شریان بیضه و آسیب به رگهای لنفی سیار پائین آمده و لذا امکان آب آوردن بیضه بعد از عمل و امکان عود عمل و کوچکی بضه بعد از عمل کاملاً پائین می آید.

indexb

پس عمل میکروسرجری انجام عمل جراحی باز زیر میکروسکوپ می باشد.

3- روش لاپاراسکوپی

امروزه شعار عالم جراحی انجام عمل های بزرگ از شکاف کوچک است . امروزه در بیش از 90درصد موارد عمل لاپاراسکوپی جایگزین شکاف های یک و چند جراحی باز در رشته های مختلف شده است. به عنوان مثال جراحی های روده، معده، رحم و تخمدان و در رشته ارولوژی: برداشتن کلیه ها، ترمیم تنگی های حالب، برداشتن کیست های بزرگ کلیه و تشخیص و درمان بیضه های پائین نیامده و غیره امروزه به روش لاپاراسکوپی و بدون جراحی انجام می شود.

در این روش با گذاشتن سه عدد لوله بسیار باریک در شکم و تزریق گاز و عبور دوربین احشاء داخل شکمی را با بزرگنمائی بیش از 20 برابر مشاهده می کنیم و لذا عمل های جراحی با دید مستقیم و بزرگنمائی عالی و از طریق حداقل برش های پوستی انجام می شود.

یکی از این موارد عمل واریکوسل به روش لاپاراسکوپی است که در اینجا سه عدد تروکار باریک در ناف و کناره های آن تعبیه می شود که پس از چند روز از عمل محل بخیه ها اصلاً محسوس نمی باشد و عمل در عرض 10-15 دقیقه انجام و رگ های خراب شده بیضه را با بزرگنمائی مشخص و آنها را از رگ های سالم جدا کرده و با کوتر می سوزانیم. شانس آسیب به شریان و کوچک شدن بیضه در این عمل صفر است و به علت بزرگنمائی کاملاً می توان سیاهرگ ها را از نسوج لنفی کاملاً جدا کنیم و لذا شانس آب آوردن بیضه یا هیدروسل را بسیار پائین بیاوریم.

لاپاراسکوپی لاپاراسکوپیلاپاراسکوپی_1

عوارض واریکوسل و مقایسه عوارض در سه تکنیک

عوارض مهم بعد از عمل واریکوسل عبارتند از:

1-     کوچک شدن بیضه

2-     آب آوردن بیضه یا هیدروسل

3-     عود واریکوسل

امکان عود واریکوسل و آب آوردن بیضه بعد از عمل در روش جراحی باز، بسته به دقت عمل بین 5-15 درصد می باشد. این عارضه در عمل میکروسرجی و لاپاراسکوپی شدیداً پائین می آیند. شکل زیر نمایی از هیددروسل را نشان میدهدthCAJSXJT0b

حسن عمل لاپراسکوپی

اجتناب از برش پوستی دردناک روی محل کانال، زیبائی محل عمل، عدم احتمال آسیب به شریان بیضه و عدم کوچکی بیضه بعد از عمل، بزرگنمائی محل عمل، ضبط عمل و رائه آن به بیمار و شفاف بودن کار، زمان کوتاه و کاهش احتمال آب آوردن بیضه و عود واریکوسل می باشد.

حسن عمل میکروسرجری

علیرغم برش پوستی عمل باز، بزرگنمائی رگ ها زیر میکروسکوپ و احتمال پائین آسیب به شریان های بیضه، پائین بودن احتمال عود و آب آوردن بیضه می باشد.

از نظر کیفیت بیهوشی

عمل جراحی باز میکروسرجری به دو روش بی حسی نخاعی و بیهوشی انجام می شود و در تجربه من بیماران جوانی که بی حسی نخاعی و با تزریق آمپول به نخال عمل می شوند در بعضی از موارد دچار سردرد بعد از عمل و کمر درد می شوند. عمل جراحی لاپاراسکوپی به علت تزیق گاز داخل شکم، اغلب با یک بیهوشی خفیف 15 دقیقه ای انجام می شود که پس از عمل به علت درد کمتر و عدم تزریق آمپول به کمر راحت تر می تواند به کار و فعالیت های روزمره برگردند.

در پایان با تشکر از انتخاب سایت و صفحه من جهت گرفتن این اطلاعات از شما تشکر و امیدوارم با یادگیری این مطالب بتوانید تصمیم درست و منطقی در رابطه با واریکوسل را اتخاذ  فرمائید. جهت دیدن فیلمهای عمل واریکوسل می توانید به اپارات و یوتیوب و فیس بوک  وبا پیدا کردن صفحه اینجانب دکتر کرمی جرئیات فیلم و عمل و توضیحات ان را ببینید.

با تشکر

تفاوت جراحی میکروسرجری ،لاپاروسکوپی و عمل باز
4.7 (93.08%) 26 رای

سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  
امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فاطمه چهارشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۷ ۰۰:۲۶( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  همسرم 38 سال دارن وفرزند نداریم.آزمایش اسپرم همسرم پس از 6ماه مصرف کپسول پروفرتیل خدمتتان ارسال میشود که رضایت بخش نیست.حال باید چه کنیم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۷ ۱۰:۳۴( 3 روز پیش)
   بايد ازمايش اسپرم وبررسي شويد٠٢١٢٢٦٤٢٧٤٤
 • تصویر کاربر مریم شنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۷ ۱۳:۱۵( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  جواب سونوگرافیم تو هفته ی 35 این بوده که:

  تصویری از بیضه های جنین در ساک اسکروتال دوطرف هنوز دیده نمیشود.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۷ ۱۰:۴۲( 1 هفته پیش)
   باید بهد تز تولد بررسی شود
 • تصویر کاربر مرتضی شنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۷ ۱۲:۴۲( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید .من سه روزپیش عمل واریکوسل شدم الان از دیروز بیضه سمت چپم ورم کرده و بزرگ شده ایا این طبیعیه یا آب آورده و دوباره باید جراحی بشم.؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۷ ۱۰:۱۳( 1 هفته پیش)
 • تصویر کاربر اسلامیان چهارشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۷ ۱۳:۴۱( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر. من سی سالمه ویکسال که ازدواجمون میگذره هرماهم اقدام کردیم ولی هنوز موفق به بچه دارشدن نشدیم.بعد کلی ازمایش از من وخانومم مشخص شد من واریکوسل 2.3 میلی متری گرید یک توبیضه چپم دارم.یکبار اسپرموگرام دادم تعداد اسپرمم حدود پنجاه میلیونه ولی حرکتشون خوب نیست ودرکل 97 درصدآبنرمال هست.
  حدود دوماهم هست دارم کلی دارو ومکمل بهمراه خرنوب استفاده میکنم
  سوالم اینه با این شرایط بهتره من عمل کنم یا بازم داروهام رو مصرف کنم و منتظر بمونیم؟
  اگه پاسختون انتظاره من چه مدت دیگه منتظر بمونم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۷ مهر ۱۳۹۷ ۰۸:۱۷( 2 هفته پیش)
   بايد بياييد معاينه٠٢١٢٢٦٤٢٧٤٤
 • تصویر کاربر سینا پنجشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۷ ۱۳:۱۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام واحترام
  من 21 سال دارم و 3 سال پیش سمت چپ گرید3 عمل کردم که الان عود کرده و بیضه راستم هم کمی درگیر شده است و یک موضوع خیلی من را ازار می دهد. این که ایا این واریکوسل میتواند باعث تحلیل رفتن و کوچک شدن بیضه من و یا اختلالات هورمونی و یا بی میلی جنسی شود؟ . در این صورت چه راهی برای تشخیص این موضوع وجود دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷ ۱۱:۳۵( 1 ماه پیش)
 • تصویر کاربر کیان جمعه ۲۹ تیر ۱۳۹۷ ۰۵:۵۴( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و وقت بخیر خدمت آقای دکتر کرمی بزرگوار
  اینجانب 45سال دارم یکبار در اسفند ماه سال 90عمل واریکوسل (سمت چپ) انجام دادم والان یک پسر 5 ساله دارم، شش ماه برای بچه دار شدن اقدام کردیم ولی متاسفانه نشده، احساس بنده این است که واریکوسل دوباره عود کرده (از تعداد اسپرم و جهش آن)
  لطفا بنده را راهنمایی فرماينن، ممنون میشوم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۷ ۰۹:۵۱( 2 ماه پیش)
   باید بک سال اقدام کنید نشد بیایید ببینم۰۲۱۷۱۰۶۲۳۰۰
 • تصویر کاربر محراب چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۷ ۲۱:۲۵( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من چند وقتی است روی کیسه بیضه ام جوش سفید از نظر اندازه متوشط پیدا کردم و بعد 1 هفته فشار دادم یک ماده سفید رنگی (فکر کنم چرک نبود) در امد ایا بیماری دارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۷ ۰۹:۲۲( 2 ماه پیش)
 • تصویر کاربر حسن شنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۷ ۱۲:۳۶( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر،خسته نباشید.
  بنده دچار مشکل ضعف اسپرم هستم،که یک دوره سه ماهه تحت نظر بودم اما جواب معکوس گرفتم،شمارو یکی از مریض هاتون به بنده معرفی کرده،آزمایش هایی که دادم براتون میفرستم،اگر درمان برای من هست که طبیعی بچه دار بشم مرا راهنماییم کنید،در ضمن من به دلیل کوچک بودن بیضه ها از سربازی معاف شدم.
  یک نکته دیگه هم که هست من دچار جابجایی کروموزوم13 و 14 هستم که آزمایش ژنتیک هم براتون میفرستم،البته سه برادر دیگه من هم این جابجایی را دارند اما خیلی راحت بچه دار شده اند.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۷ ۰۸:۳۰( 3 ماه پیش)
   کیفیت خیلی پایین است باید ای وی اف کنید
 • تصویر کاربر فاطمه شنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۷ ۱۷:۵۷( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  همسر بنده آزواسپرمی هستند.اما در آزمایش هورمونی میزان fsh ایشون نرمال هست. نمونه برداری از بیضه برای انجام میکروانیجکشن صورت گرفته و به نقل از متخصصی که عمل رو انجام دادن میزان اسپرم موجود در بیضه ایشون زیاده. اما الان سوال بنده اینه که آیا راهی برای تشخیص انسداد احتمالی در مسیر خروج اسپرم وجود داره ؟ با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۷ ۰۸:۴۶( 3 ماه پیش)
   تنها راه شما انجام تی وی اف است
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۷ ۰۸:۴۶( 3 ماه پیش)
   ای وی اف
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر صهیب جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ ۰۱:۴۴( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر . خسته نباشید . نتیجه آزمایش عمل واریکوس (البته بعد از 3 سال) . ممنون میشم وضعیت و نتیجه ازمایش رو بفرمایید .
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ ۰۹:۱۴( 3 ماه پیش)
   کیفیت پایین است باید بررسی شود
پرسش از دکتر