مقایسه عمل واریکوسل با لیزر و لاپاراسکوپی واریکوسل

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

روشهای درمانی جراحی واریکوسل عبارتند از: میکروسرجری، عمل لاپاروسکوپی واریکوسل و عمل باز. واریکوسل به معنی گشاد و واریس شدن رگهای بیضه است که در 10-15 درصد مردان و با علت ناشناخته و به صورت طبیعی در معاینه کشف می شود. امروزه شایعترین علت ناباروری قابل برگشت مردان واریکوسل است که در آنها دریچه های لانه کبوتری ورید های بیضه خراب شده و خونی که از شریان ها به بیضه ها می رسد برگشت خوبی ندارند و لذا باعث تولید نطفه هائی در مرد می شوند.

این نطفه ها 1- حرکت خوبی ندارند 2- شکلشان غیرطبیعی است. واریکوسل به صورت شایع در بیضه طرف چپ ایجاد می شود و تنها در 10-15 درصد ممکن است دوطرفه باشد.

تشخیص واریکوسل

انواع واریکوسل

علیرغم پیشرفت در تکنولوژی هنوز بهترین وسیله تشخیص واریکوسل معاینه توسط پزشک متخصص جراح کلیه می باشد که در معاینه بالینی سه حالت بسته به شدت واریکوسل کشف می شود:

1- واریکوسل خفیف یا درجه یک

که فقط با زور زدن بیمار در حالت ایستاده سیاهرگ های بیضه کمی گشاد می شوند

2- واریکوسل درجه دو

رگها کاملاً گشاد هستند و نیازی به زور زدن ندارند

3- واریکوسل درجه سه

رگها شدیداً گشاد و مثل یک کیسه کرم در بالای بیضه حتی با نگاه و بدون معاینه دیده می شوند. درد مزمن بیضه و کوچکی بیضه ممکن است دو علامت دیگر و علت مراجعه بیمار به پزشک گردد.

آیا واریکوسل درمان داروئی دارد؟

واریکوسل درمان داروئی ندارد و قطعی ترین روش درمان واریکوسل فقط جراحی واریکوسل است. عمل جراحی باعث بهبودی در کیفیت اسپرم به میزان 60% و اثر آن بعد از 6 ماه مشخص می شود.

جراحی مثانه

آیا همه موارد واریکوسل نیاز به جراحی دارد؟

جواب منفی است. تنها موارد قطعی انجام عمل واریکوسل عبارت است از:

 • شدت بالای واریکوسل در نوجوانی که باعث کوچکی بیضه می شود
 • ناباروری مردانه که یک زوج اگر به مدت یکسال بدون جلوگیری و بدون اینکه خانم مشکلی داشته باشد بچه دار نشوند در صورت کشف واریکوسل در مرد باید آن را جراحی کرد
 • آزمایش منی یا اسپرمی که مختل است که تعداد حرکت اسپرم پائین و شکل آنها اغلب غیرطبیعی باشد.

اگر واریکوسل شدید را درمان نکنیم چه اتفاقی می افتد؟

تحلیل رفتن و کوچک شدن بیضه و ناباروری دو اتفاقی هستند که ممکن است به دنبال عدم درمان واریکوسل در بیضه روی دهند.

نحوه عمل واریکوسل چگونه است؟

امروزه جراحی واریکوسل به سه روش در دنیا انجام می شود.

✔️ عمل جراحی باز و سنتی

که با برش 2 سانتی محل عبور ورید ها در کانال اینگوینال طناب بیضه را بیرون آورده و رگهای وریدی خراب شده که اغلب کلفت و برجسته شده اند را جدا و با نخ گره و قطع می کنیم. در روش باز سنتی ممکن است بعضی از وریدها واریس بیضه که با چشم غیر مسلح دیده نمی شوند باقی مانده و باعث عود شوند و یا شریان های بیضه اشتباهی قطع شوند و باعث کوچکی بیضه بعد از عمل گردند و یا رگ های لنفی کاملاً جدا نشوند و باعث هیدروسل یا آب آوردن بیضه شوند. مانند شکل زیر:

images8

✔️ عمل واریکوسل با لیزر

چیزی به اسم عمل لیزری واریکوسل وجود ندارد و جنبه ی تبلیغاتی دارد. بستن رگ های خراب واریکوسل با لیزر در دنیا تا این لحظه یعنی سال 2019 میلادی هنوز تحقق نیافته است.

✔️ روش میکروسرجری

در میکروسرجری به روش سنتی با برش باز روی کانال و محل عبور رگ های بیضه طناب بیضه را بیرون می آوریم که تا اینجا شبیه عمل باز و سنتی می باشد، فرق روش میکروسرجری با عمل باز معمولی در این است که پس از بیرون کشیدن طناب بیضه رگ های آن را زیر میکروسکوپ و با بزرگنمائی 5-6 برابر می کنیم و در نتیجه زیر میکروسکوپ سیاهرگ و سرخرگ و عروق لنفاوی با بزرگنمائی خود را نشان می دهند و لذا با دقت بالائی عمل جدا کردن سیاهرگ های واریس و خراب شده از نوع سالم انجام می شود و لذا باعث می شود که احتمال آسیب به شریان بیضه و آسیب به رگهای لنفی سیار پائین آمده و لذا امکان آب آوردن بیضه بعد از عمل و امکان عود عمل و کوچکی بضه بعد از عمل کاملاً پائین می آید.

indexb

پس عمل میکروسرجری انجام عمل جراحی باز زیر میکروسکوپ می باشد.

✔️ عمل لاپاراسکوپی واریکوسل

امروزه شعار عالم جراحی انجام عمل های بزرگ از شکاف کوچک است. در بیش از 90 درصد موارد عمل لاپاراسکوپی جایگزین شکاف های یک و چند جراحی باز در رشته های مختلف شده است. به عنوان مثال جراحی های روده، معده، رحم و تخمدان و در رشته ارولوژی: برداشتن کلیه ها، ترمیم تنگی های حالب، برداشتن کیست های بزرگ کلیه و تشخیص و درمان بیضه های پائین نیامده و غیره امروزه به روش لاپاراسکوپی و بدون جراحی انجام می شود.

در این روش با گذاشتن سه عدد لوله بسیار باریک در شکم و تزریق گاز و عبور دوربین احشاء داخل شکمی را با بزرگنمائی بیش از 20 برابر مشاهده می کنیم و لذا عمل های جراحی با دید مستقیم و بزرگنمائی عالی و از طریق حداقل برش های پوستی انجام می شود. یکی از این موارد درمان واریکوسل به روش لاپاراسکوپی است که در اینجا سه عدد تروکار باریک در ناف و کناره های آن تعبیه می شود که پس از چند روز از عمل محل بخیه ها اصلاً محسوس نمی باشد و عمل در عرض 10-15 دقیقه انجام و رگ های خراب شده بیضه را با بزرگنمائی مشخص و آنها را از رگ های سالم جدا کرده و با کوتر می سوزانیم. شانس آسیب به شریان و کوچک شدن بیضه در این عمل صفر است و به علت بزرگنمائی کاملاً می توان سیاهرگ ها را از نسوج لنفی کاملاً جدا کنیم و لذا شانس آب آوردن بیضه یا هیدروسل را بسیار پائین بیاوریم.

لاپاراسکوپی لاپاراسکوپیلاپاراسکوپی_1

عوارض واریکوسل

عوارض مهم بعد از عمل واریکوسل عبارتند از:

 • کوچک شدن بیضه
 • آب آوردن بیضه یا هیدروسل
 • عود واریکوسل

امکان عود واریکوسل و آب آوردن بیضه بعد از عمل در روش جراحی باز، بسته به دقت عمل بین 5-15 درصد می باشد. این عارضه در عمل میکروسکوپی واریکوسل و لاپاراسکوپی شدیداً پائین می آیند.

برای دانستن هزینه عمل واریکوسل بر روی لینک زیر کلیک کنید:

هزینه عمل واریکوسل میکروسرجری

حسن جراحی لاپاروسکوپی واریکوسل

اجتناب از برش پوستی دردناک روی محل کانال، زیبائی محل عمل، عدم احتمال آسیب به شریان بیضه و عدم کوچکی بیضه بعد از عمل، بزرگنمائی محل عمل، ضبط عمل و ارائه آن به بیمار و شفاف بودن کار، زمان کوتاه و کاهش احتمال آب آوردن بیضه و عود واریکوسل می باشد.

حسن عمل میکروسرجری

علیرغم برش پوستی عمل باز، بزرگنمائی رگ ها زیر میکروسکوپ و احتمال پائین آسیب به شریان های بیضه، پائین بودن احتمال عود و آب آوردن بیضه می باشد.

واریکوسل و بیهوشی

عمل جراحی باز میکروسرجری به دو روش بی حسی نخاعی و بیهوشی انجام می شود و در تجربه من بیماران جوانی که بی حسی نخاعی و با تزریق آمپول به نخال عمل می شوند در بعضی از موارد دچار سردرد بعد از عمل و کمر درد می شوند. عمل جراحی لاپاراسکوپی به علت تزیق گاز داخل شکم، اغلب با یک بیهوشی خفیف 15 دقیقه ای انجام می شود که پس از عمل به علت درد کمتر و عدم تزریق آمپول به کمر راحت تر می تواند به کار و فعالیت های روزمره برگردند.

مدت زمان بستری شدن پس از TUL

در پایان با تشکر از انتخاب سایت و صفحه من جهت گرفتن این اطلاعات از شما تشکر و امیدوارم با یادگیری این مطالب بتوانید تصمیم درست و منطقی در رابطه با واریکوسل را اتخاذ فرمائید. جهت دیدن فیلمهای عمل واریکوسل می توانید به اپارات و یوتیوب و فیس بوک  وبا پیدا کردن صفحه اینجانب دکتر کرمی جرئیات فیلم و عمل و توضیحات ان را ببینید.


دکتر حسین کرمی متخصص ارولوژی

4.3/5 - (45 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر kaka چهارشنبه ۲ آذر ۱( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  با سلام و درود
  جناب آقای دکتر من 41 سالمه و هفته قبل در مورد بی حسی الت به خاطر استفاده از لیدوکایین پرسیدم که بعد از سه سال و نیم هنوز آلت نیمه بی حسه وگفتین که نگران نباشم. راستش من فکر کردم نیازی نباشه که بگم مجردم یا متاهل. آقای دکتر واقعیتش من مجردم و تمام این اتفاقات بخاطر خودارضایی بوده. راستش من چند روز پیش متخصص رفتم. ایشون گفتن همش جنبه روانی داره و بعد از ازدواج همه چی اوکی میشه و حس برمیگرده؟ ولی واقعا اینطور نیست. الت بی حسه مخصوصا نوک الت که حتی سرما و گرمای اب رو خیلی کم احساس میکنه.
  آقای دکتر نظر شمام همینه؟ خواهش میکنم اگه دارویی یا راهکاری واسه برگشتن جس به الت وجود داره بهم بگین حتی کوچکترین تاثیر.
  و مورد دوم اینکه متخصص هنگام معاینه و اریکوسل نوع 1 رو تشخیص دادن. آزمایش نوشتن برای ناباروری که متاسفانه مشکل تحرک اسپرم داشتم.
  من براتون ازمایش رو فرستادم.
  راستش من قراره سال اینده ازدواح کنم.
  دکتر گفت الان باید عمل کنی.
  خواستم بپرسم نتایج ازمایشم چطوریه؟
  نیاز به ازمایش مجدد هست تا خطای ازمایش مشخص بشه؟
  و اینکه واقعا الان نیاز به عمل هست یا نه پس از اقدام به باروری و نتیجه نگرفتن این عمل انحام بشه؟
  و اینکه درمان دارویی برای بهتر شدن تحرک اسپرم تو این مدت چی استفاده کنم؟
  یه مشکل داشتم حالا مشکلم چند صد برابر شده. لطفا راهنمایی و کمکم کنین
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۳۰ آبان ۱( 2 هفته پیش)
   سلام ازمایش تکرار شود حتما تا زمان ازدواج و عدم بچه دار شدن نمیتوان در مورد این وضعیت صحبت کرد قبل از ازمایش مجدد از اسپریژن استفاده کنید اون مسئله بی حسی هم جنبه روانی دارد
  2. تصویر کاربر kaka دوشنبه ۳۰ آبان ۱( 2 هفته پیش)
   درود جناب آقای دکتر
   آقای دکتر احتمال داره این کم تحرکی اسپرم به خاطر سبک زندگی غلط من باشه چون من فردی استرسی هستم. به لحاظ کاری کار سختی دارم و اینکه زیاد به سلامتی خود اهمیت ندادم تا حالا. و یا اینکه واریکوسل علت این مشکله؟
   اسپریژن رو چطور و تو چه بازه ای مصرف کنم و برای ازمایش مجدد اقدام کنم؟
   نمونه گیری رو تو ازمایشگاه انجام بدم؟ چون این سری نمونه گیری تو خونه انجام شد و تا زمان رسیدن به ازمایشگاه 15 دقیقه طول کشید
   من الان روزی یه دونه قرص ویتامین E مصرف کنم. این قرص مصرفش قطع بشه یا نه؟
   تو این بازه ای که اسپریژن مصرف میکنم استفاده از داروهای گیاهی برای تقویت قوای جنسی مشکلی نداره؟
   و اینکه آقای دکتر واریکوسل شدید تر میشه یا با دارو میشه کنترلش کرد. اگه دارویی هست که استفاده بشه برای کنترل و یا بهبودش لطفا راهنمایی کنین؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۳۰ آبان ۱( 2 هفته پیش)
   اسپریژن را تهیه کنید ۳ ماه بعد تکرار ازمایش
  4. تصویر کاربر kaka چهارشنبه ۲ آذر ۱( 2 هفته پیش)
   سلامو درود
   جناب آقای دکتر اسپییژین رو به مدت سه ماه مصرف کنم یا اینکه یه دوره مصرف کنم و سه ماه بعد آزمایش مجدد بدم؟
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲ آذر ۱( 2 هفته پیش)
   ۳ ماه مصرف سپس ازمایش
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر وریا چهارشنبه ۲۵ آبان ۱( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب
  دکترجان ما دو سال هست که اقدام به بارداری کردیم اما متاسفانه نتیجه نداده
  من سه تا آزمایش اسپرم براتون میفرستم
  آزمایش اول گفتن برای iui مناسب هست
  دو ماه بعد دقیق روز iuiگفتم اسپرم قابل قبول نیست
  بعد دو ماه من قرص کوالی فول و D3وفرتیل اید مصرف کردم و مجدد آزمایش دادم که بدتر شده بودم
  دکتر تشخیص دادن ک باید عمل واریکسول انجام بدم الان میترسم م بعد عمل همون ی ذره شانس رو هم از دست بدم ممنون میشم راهنمایی بفرماید
  و اینکه داخل سنو نوشته که خفیف هست آیا نیاز ب عمل هست ؟؟من از سنندج هستم🙏🏻
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۵ آبان ۱( 3 هفته پیش)
   با سلام و احترام خودتان و همسر چند سالتونه ؟ همسر بررسی شده اند ؟ لطفا مجددا عکس را اپلود کنید نیامده
  2. تصویر کاربر وریا چهارشنبه ۲۵ آبان ۱( 3 هفته پیش)
   سلام و عرض ادب
   دکترجان من ۳۹سالم هست و خانمم ۳۴،ما دو سال هست که اقدام به بارداری کردیم اما متاسفانه نتیجه نداده
   من سه تا آزمایش اسپرم براتون میفرستم
   آزمایش اول گفتن برای iui مناسب هست
   دو ماه بعد دقیق روز iuiگفتم اسپرم قابل قبول نیست
   بعد دو ماه من قرص کوالی فول و D3وفرتیل اید مصرف کردم و مجدد آزمایش دادم که بدتر شده بودم
   دکتر تشخیص دادن ک باید عمل واریکسول انجام بدم الان میترسم م بعد عمل همون ی ذره شانس رو هم از دست بدم ممنون میشم راهنمایی بفرماید
   و اینکه داخل سنو نوشته که خفیف هست آیا نیاز ب عمل هست ؟؟و اینکه ما یک پسر ۱۳ساله هم دارم
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۵ آبان ۱( 3 هفته پیش)
   با سلام عکس را بفرستید باید معاینه شوید
  4. تصویر کاربر وریا چهارشنبه ۲۵ آبان ۱( 3 هفته پیش)
   این عکس سنو
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۵ آبان ۱( 3 هفته پیش)
   واریکوسل گرید ۴ مطرح شده اگر معاینه تایید کند عمل لازم دارید
  6. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۵ آبان ۱( 3 هفته پیش)
   هماهنگی عمل : ۰۹۱۰۱۱۴۲۰۸۰ ۰۹۳۵۱۱۴۲۰۸۰
  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر Nimamoradi دوشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 69 مشاهده پرسش
  واریکوسل داشتم یکسال گذشته عمل کردم
  نتیجه آزمایش براتون فرستادم
  ۱-نسبت به دوماهه گذشته که ازمایش دادم تعداد اسپرم از ۳۳ به ۱۸ میلیون در هر میلی کاهش داشت
  ۲-تحرک از ۴۲ به ۳۰ کاهش داشت
  نگرانم که دوباره نتایج آزمایشم به حالت قبل عمل برگرده.. آیا ممکنه؟
  سه بار iui میکنیم ولی نتیجه نمیده خانومم مشکل تنبلی تخمدان داره که با دارو اکی میشه
  از یه طرف کیفیت ازمایشم نمیدونم چرا داره میاد پایین؟
  پاییز سال گذشته به پیشنهاد شما یه سری تقویتی خوردم خوب بود آزمایش بود بعدش فقط روزی یه ول من میخورم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱( 6 ماه پیش)
   2-سلام ،بايد معاينه شويد یا سونوگرافی انجام بدید
  2. تصویر کاربر Nimamoradi شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱( 6 ماه پیش)
   یعنی امکان برگشت واریکوسل به این زودی هست؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱( 6 ماه پیش)
   ممکنه
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر احسان دوشنبه ۲۲ فروردین ۱( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 151 مشاهده پرسش
  با سلام
  من مردی 28 ساله و مجرد هستم که 4 سال پیش واریکوسل دو طرفه عمل کردم . چپ گرید 2 و راست گرید 1 . اما تو این چهار سال رفته رفته تعداد رگ های متورم اطراف بیضه بیشتر شدن اول سمت راست و بعدا سمت چپ طوری که با انگشت گشادی رگ ها کاملا مشخصه و حتی بعضی به نظر 5 میلی متر قطر دارن . چون جایی خونده بودم گشادی رگ ها بعد واریکوسل حتی ممکنه افزایش پیدا کنه زیاد اهمیت نمیدادم تا اینکه از چند روز پیش احساس میکنم دمای کیسه ی بیضه خیلی بالا میره و اذیت کننده ست . در ضمن اندازه ی بیضه هام هم طبیعیه . به نظرتون من چیکار کنم آیا احتمال آتروفی بیضه وجود داره ؟ آیا میتونم برای بار دوم عمل کنم ؟
  1. تصویر کاربر احسان دوشنبه ۱ فروردین ۱( 8 ماه پیش)
   سلام دکتر به سوال بنده پاسخ نمی دید ؟
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۰ فروردین ۱( 8 ماه پیش)
   2-سلام ،بايد معاينه شويد
  3. تصویر کاربر احسان شنبه ۲۰ فروردین ۱( 8 ماه پیش)
   این ها هم آزمایش اسپرم و سونوگرافی هستن که مربوط به ۱۰ روز پیش هستن
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۲ فروردین ۱( 7 ماه پیش)
   نیاز به معاینه از نزدیک هست
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر مهدی شنبه ۲ بهمن ۰( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 126 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر من 27 سالمه مجرد هستم
  حدود دو ماه پیش به علت درد خفیف بین مقعد و کیسه بیضه هام داشتم و حالت سنگینی در بیضه هام هنگام خوابیدن از پشت داشتم و هنوز هم دارم رفتم سونوگرافی انجام دادم و گفتن واریکوسل درجه 1 دارم و سه تا شن 2 و 3 میلی تو جفت کلیه هام بود آقای دکتر بهم یه شربت اورتیکا دادن و گفتن عمل باید بشم
  حالا یه مدتیه موهای زیر کیسه بیضه هام به حالت سفید دراومدن و یه درد های کنار کشاله ی جفت ران هام دارم حالت تیر کشیدگی هست هر از گاهی بیشتر طرف راسته
  و بیضه ی سمت چپم احساس میکنم کوچکتر شده تو این دوماه
  و موقع انزال هم بیضه ی راستم تیر میکشه اونم هر از گاهی COLOR DOPPLER SONOGRAPHY OF SCROTAL: • Both testicles are normal in size and echopattern with no sign of solid or cystic lesion.• RT: 41 x 26 mm LT: 40 x 24 mm • Both epididymises are normal in size and echopattern.• There is no sign of hydrocele or scrotal mass bilaterally.• Diameter of veins in pampiniform plexus in RT side up to 1.3 mm but in Left side up to 3.2 mm, with tortuosity & venous reflux by Valsalva maneuver (varicocele grade I-I1) is detected.No venous thrombosis is seen.• Arterial vascularity is normal in flow and spectral analysis, without stenosis or plaque formation.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲ بهمن ۰( 10 ماه پیش)
   2-سلام ،بايد معاينه شويد
 • تصویر کاربر داوود سه شنبه ۲۸ دی ۰( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 134 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید، من یبار سوال پرسیدم و جواب دادید که ولمن برا خودم و خانومم و اندروفرتی هر 12 ساعت. سوال اول اینکه هر 12 ساعت هم ولمن هم اندروفرتی بخوریم؟؟؟ سوال دوم اینکه الان دارم قرص های ماکسیکر ایکس و کو آنزیم کیوتن و کوالی فول و کلومیفن مصرف میکنم که دکتر تجویز کردن. مشکلی نداره ولمن و اندروفرتی هم مصرف کنم؟؟؟ حقیقتش خودم هم باهاشون امگا 3 و ویتامین e400 مصرف میکنم.واینکه میتونید عمق واجعه نتایج آزمایش منو بگید کمه یا زیاد؟؟؟ این آزمایش اسپرم که داد 40 ساعت از انزال قبلیم گذشته بود، تاثیری میتونه داشته باشه. سوالام زیاد شدن انشالله جدا جدا جوابمو بدید. واقعا ممنونم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۸ دی ۰( 10 ماه پیش)
   خیر،یا آندروفرتی یا ول من مصرف کنید
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۱۳ آذر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 135 مشاهده پرسش
  باسلام بنده جوانی ۳۳ ساله هستم ک دچار واریکوسل دوطرفه شدم تعداد اسپرم ۵میلیونی با جهش کم و سلول زنده پایین درضمن سلول a صفر میباشد چه راهکاری برای درمان من هست؟آیابا عمل کردن واریکوسل امکان بوجود آمدن اسپرم نوع aهست اگر هست چند درصد میباشد؟جای امیدواری دارد یا نه؟باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۳ آذر ۰( 1 سال پیش)
   2-سلام ،بايد معاينه شويد
 • تصویر کاربر مهدی شنبه ۶ آذر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 171 مشاهده پرسش
  سلام، ۶ ماهی هست که اقدام به بارداری کردیم ولی متاسفانه نشده که بعد پزشک همسرم درخواست اسپرمو گرام برای من دادن. فایل پیوست شده خدمتتون. لطفا تفسیر اسپرموگرام رو از لحاظ باروری بهم بگید.ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۶ آذر ۰( 1 سال پیش)
   با این آزمایش احتمال باروری طبیعی هست
 • تصویر کاربر امید شنبه ۲۹ آبان ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 143 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر .شبتون بخیر .۲۹ساله و متاهل هستم.چندساله واریکوسل دارم.میخایم اقدام به بارداری کنیم.همسرم‌ مشکلی نداشته ازمایشاتش.منم واسه اطمینان سمن دادم . خاستم ببینم با این ازمایش که تاحدودی خودم فهمیدم ناامید کنندس کاری باید بکنم؟ آیا اقدام کنیم اگه موفق به بارداری نشدیم عمل کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۹ آبان ۰( 1 سال پیش)
   مولتی ویتامین WELLMAN برای آقا و مولتی ویتامین WELLWOMAN برای خانم پودر اندروفرتی هر ۱۲ ساعت
 • تصویر کاربر سعید سه شنبه ۲ آذر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 176 مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان، من ۳۲ ساله و مجرد هستم۳ سال پیش واریکوسل سمت چپ گرید ۲ و سمت راست گرید ۱ داشتم آزمایشاتم اون موقع تقریبا خوب بود و درد داشتم به علت درد عمل میکروسکوپی دوطرفه کردم الان ۳ سال بعد از عمل مدتی است درد خفیفی در بیضه چپ دارم خواستم بپرسم آیا عود کرده یانه ، سونو انجوم دادم البته رنگی نبود دکتر رادیولوژیست گفت بیضه شما کاملا سالم و به نظر عود نکرده باشه ولی برای تشخیص عود سونو رنگی مشخص میکنه و رگ ها گشاد میمونن خواستم بپرسم دلیل درد من چیه؟و عود کرده؟ درد قابل کنترله ولی نگران کننده ، آیا باز هم نیاز به عمل
  هست ممنون از لطفتون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۹ آبان ۰( 1 سال پیش)
   مولتی ویتامین WELLMAN برای آقا و مولتی ویتامین WELLWOMAN برای خانم پودر اندروفرتی هر ۱۲ ساعت
  2. تصویر کاربر سعید شنبه ۲۹ آبان ۰( 1 سال پیش)
   جواب سوال آقای دکتر
  3. تصویر کاربر سعید شنبه ۲۹ آبان ۰( 1 سال پیش)
   دکتر فکر کنم جواب سوال من با سوال دیگه ای اشتباه شده
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲ آذر ۰( 1 سال پیش)
   صرفا به علت درد واریکوسل رو جراحی نمیکنند و ممکنه بعد عمل درد تغییری نکنه
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

عفونت ادراری به معنی ورود عامل عفونت زا (که اغلب باکتری و از خانواده Ecoli می باشند)…
آیا پروستات اندازه خاصی دارد؟ اندازه نرمال پروستات چقدر است؟ پروستات به اندازه یک گردو کوچک و…
از نظر تعریف، ختنه به بریدن قسمتی از بخش انتهایی پوست آلت گفته می شود. عمل ختنه…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه

17:00 - 21:00

یکشنبه

16:00 - 21:00

دوشنبه

17:00 - 21:00

سه شنبه

16:00 - 21:00

پرسش از دکتر