مقایسه عمل واریکوسل با لیزر و لاپاراسکوپی واریکوسل

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

روشهای درمانی جراحی واریکوسل عبارتند از: میکروسرجری، عمل لاپاروسکوپی واریکوسل و عمل باز. واریکوسل به معنی گشاد و واریس شدن رگهای بیضه است که در 10-15 درصد مردان و با علت ناشناخته و به صورت طبیعی در معاینه کشف می شود.

امروزه شایعترین علت ناباروری قابل برگشت مردان واریکوسل است که در آنها دریچه های لانه کبوتری ورید های بیضه خراب شده و خونی که از شریان ها به بیضه ها می رسد برگشت خوبی ندارند و لذا باعث تولید نطفه هائی در مرد می شوند. این نطفه ها 1- حرکت خوبی ندارند 2- شکلشان غیرطبیعی است. واریکوسل به صورت شایع در بیضه طرف چپ ایجاد می شود و تنها در 10-15 درصد ممکن است دوطرفه باشد.

تشخیص واریکوسل

انواع واریکوسل

علیرغم پیشرفت در تکنولوژی هنوز بهترین وسیله تشخیص واریکوسل معاینه توسط پزشک متخصص جراح کلیه می باشد که در معاینه بالینی سه حالت بسته به شدت واریکوسل کشف می شود:

1- واریکوسل خفیف یا درجه یک

که فقط با زور زدن بیمار در حالت ایستاده سیاهرگ های بیضه کمی گشاد می شوند

2- واریکوسل درجه دو

رگها کاملاً گشاد هستند و نیازی به زور زدن ندارند

3- واریکوسل درجه سه

رگها شدیداً گشاد و مثل یک کیسه کرم در بالای بیضه حتی با نگاه و بدون معاینه دیده می شوند. درد مزمن بیضه و کوچکی بیضه ممکن است دو علامت دیگر و علت مراجعه بیمار به پزشک گردد.

آیا واریکوسل درمان داروئی دارد؟

واریکوسل درمان داروئی ندارد و قطعی ترین روش درمان واریکوسل فقط جراحی واریکوسل است. عمل جراحی باعث بهبودی در کیفیت اسپرم به میزان 60% و اثر آن بعد از 6 ماه مشخص می شود.

جراحی مثانه

آیا همه موارد واریکوسل نیاز به جراحی دارد؟

جواب منفی است. تنها موارد قطعی انجام عمل واریکوسل عبارت است از:

 • شدت بالای واریکوسل در نوجوانی که باعث کوچکی بیضه می شود
 • ناباروری مردانه که یک زوج اگر به مدت یکسال بدون جلوگیری و بدون اینکه خانم مشکلی داشته باشد بچه دار نشوند در صورت کشف واریکوسل در مرد باید آن را جراحی کرد
 • آزمایش منی یا اسپرمی که مختل است که تعداد حرکت اسپرم پائین و شکل آنها اغلب غیرطبیعی باشد.

اگر واریکوسل شدید را درمان نکنیم چه اتفاقی می افتد؟

تحلیل رفتن و کوچک شدن بیضه و ناباروری دو اتفاقی هستند که ممکن است به دنبال عدم درمان واریکوسل در بیضه روی دهند.

نحوه عمل واریکوسل چگونه است؟

امروزه جراحی واریکوسل به سه روش در دنیا انجام می شود.

✔️ عمل جراحی باز و سنتی

که با برش 2 سانتی محل عبور ورید ها در کانال اینگوینال طناب بیضه را بیرون آورده و رگهای وریدی خراب شده که اغلب کلفت و برجسته شده اند را جدا و با نخ گره و قطع می کنیم.

در روش باز سنتی ممکن است بعضی از وریدها واریس بیضه که با چشم غیر مسلح دیده نمی شوند باقی مانده و باعث عود شوند و یا شریان های بیضه اشتباهی قطع شوند و باعث کوچکی بیضه بعد از عمل گردند و یا رگ های لنفی کاملاً جدا نشوند و باعث هیدروسل یا آب آوردن بیضه شوند. مانند شکل زیر:

images8

✔️ عمل واریکوسل با لیزر

چیزی به اسم عمل لیزری واریکوسل وجود ندارد و جنبه ی تبلیغاتی دارد. بستن رگ های خراب واریکوسل با لیزر در دنیا تا این لحظه یعنی سال 2019 میلادی هنوز تحقق نیافته است.

✔️ روش میکروسرجری

در میکروسرجری به روش سنتی با برش باز روی کانال و محل عبور رگ های بیضه طناب بیضه را بیرون می آوریم که تا اینجا شبیه عمل باز و سنتی می باشد، فرق روش میکروسرجری با عمل باز معمولی در این است که پس از بیرون کشیدن طناب بیضه رگ های آن را زیر میکروسکوپ و با بزرگنمائی 5-6 برابر می کنیم و در نتیجه زیر میکروسکوپ سیاهرگ و سرخرگ و عروق لنفاوی با بزرگنمائی خود را نشان می دهند.

لذا با دقت بالائی عمل جدا کردن سیاهرگ های واریس و خراب شده از نوع سالم انجام می شود و لذا باعث می شود که احتمال آسیب به شریان بیضه و آسیب به رگهای لنفی سیار پائین آمده و لذا امکان آب آوردن بیضه بعد از عمل و امکان عود عمل و کوچکی بضه بعد از عمل کاملاً پائین می آید.

indexb

پس عمل میکروسرجری انجام عمل جراحی باز زیر میکروسکوپ می باشد.

✔️ عمل لاپاراسکوپی واریکوسل

امروزه شعار عالم جراحی انجام عمل های بزرگ از شکاف کوچک است. در بیش از 90 درصد موارد عمل لاپاراسکوپی جایگزین شکاف های یک و چند جراحی باز در رشته های مختلف شده است. به عنوان مثال جراحی های روده، معده، رحم و تخمدان و در رشته ارولوژی: برداشتن کلیه ها، ترمیم تنگی های حالب، برداشتن کیست های بزرگ کلیه و تشخیص و درمان بیضه های پائین نیامده و غیره امروزه به روش لاپاراسکوپی و بدون جراحی انجام می شود.

در این روش با گذاشتن سه عدد لوله بسیار باریک در شکم و تزریق گاز و عبور دوربین احشاء داخل شکمی را با بزرگنمائی بیش از 20 برابر مشاهده می کنیم و لذا عمل های جراحی با دید مستقیم و بزرگنمائی عالی و از طریق حداقل برش های پوستی انجام می شود.

یکی از این موارد درمان واریکوسل به روش لاپاراسکوپی است که در اینجا سه عدد تروکار باریک در ناف و کناره های آن تعبیه می شود که پس از چند روز از عمل محل بخیه ها اصلاً محسوس نمی باشد و عمل در عرض 10-15 دقیقه انجام و رگ های خراب شده بیضه را با بزرگنمائی مشخص و آنها را از رگ های سالم جدا کرده و با کوتر می سوزانیم. شانس آسیب به شریان و کوچک شدن بیضه در این عمل صفر است و به علت بزرگنمائی کاملاً می توان سیاهرگ ها را از نسوج لنفی کاملاً جدا کنیم و لذا شانس آب آوردن بیضه یا هیدروسل را بسیار پائین بیاوریم.

لاپاراسکوپی لاپاراسکوپیلاپاراسکوپی_1

عوارض واریکوسل

عوارض مهم بعد از عمل واریکوسل عبارتند از:

 • کوچک شدن بیضه
 • آب آوردن بیضه یا هیدروسل
 • عود واریکوسل

امکان عود واریکوسل و آب آوردن بیضه بعد از عمل در روش جراحی باز، بسته به دقت عمل بین 5-15 درصد می باشد. این عارضه در عمل میکروسکوپی واریکوسل و لاپاراسکوپی شدیداً پائین می آیند.

برای دانستن هزینه عمل واریکوسل بر روی لینک زیر کلیک کنید:

هزینه عمل واریکوسل میکروسرجری

حسن جراحی لاپاروسکوپی واریکوسل

اجتناب از برش پوستی دردناک روی محل کانال، زیبائی محل عمل، عدم احتمال آسیب به شریان بیضه و عدم کوچکی بیضه بعد از عمل، بزرگنمائی محل عمل، ضبط عمل و ارائه آن به بیمار و شفاف بودن کار، زمان کوتاه و کاهش احتمال آب آوردن بیضه و عود واریکوسل می باشد.

حسن عمل میکروسرجری

علیرغم برش پوستی عمل باز، بزرگنمائی رگ ها زیر میکروسکوپ و احتمال پائین آسیب به شریان های بیضه، پائین بودن احتمال عود و آب آوردن بیضه می باشد.

واریکوسل و بیهوشی

عمل جراحی باز میکروسرجری به دو روش بی حسی نخاعی و بیهوشی انجام می شود و در تجربه من بیماران جوانی که بی حسی نخاعی و با تزریق آمپول به نخال عمل می شوند در بعضی از موارد دچار سردرد بعد از عمل و کمر درد می شوند.

عمل واریکوسل چقدر طول میکشد؟

عمل جراحی لاپاراسکوپی به علت تزیق گاز داخل شکم، اغلب با یک بیهوشی خفیف 15 دقیقه ای انجام می شود که پس از عمل به علت درد کمتر و عدم تزریق آمپول به کمر راحت تر می تواند به کار و فعالیت های روزمره برگردند.

مدت زمان بستری شدن پس از TUL

در پایان با تشکر از انتخاب سایت و صفحه من جهت گرفتن این اطلاعات از شما تشکر و امیدوارم با یادگیری این مطالب بتوانید تصمیم درست و منطقی در رابطه با واریکوسل را اتخاذ فرمائید. جهت دیدن فیلمهای عمل واریکوسل می توانید به اپارات و یوتیوب و فیس بوک  وبا پیدا کردن صفحه اینجانب دکتر کرمی جرئیات فیلم و عمل و توضیحات ان را ببینید.


دکتر حسین کرمی متخصص ارولوژی

4.2/5 - (62 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سامان سه شنبه ۲۳ آبان ۲( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر دکتر
  من قبلا عمل کردم الان ۸ ماه از عمل میگذره بیضه سمت چپ بود الان بازم بیضم دوبرابر شده باید چکارکنم چارش چیه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۳ آبان ۲( 3 هفته پیش)
   باسلام و احترام باید از نزدیک معاینه شوید
 • تصویر کاربر بهفر سه شنبه ۲۳ آبان ۲( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت آقای دکتر خسته نباشید
  همسر من ۴۵ ساله و من ۳۸ سالم هست همسرم دو فرزند دارن و االان اقدام به بارداری کردیم ازمایش اسپرموگرام دادن تعداد و تحرک اسپرم رو گفتن کم هست سونو بیضه هم دادن که ی واریکوسل گرید یک گفتن دارن
  میخواستیم مارو راهنمایی بفرمایید و اینکه آیا حتما در صورت عمل جراحی باروری امکان پذیر هست؟ شما چه راه حلی پیشنهاد میکنین ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۳ آبان ۲( 3 هفته پیش)
   تا ۶ ماه اگر بارداری اتفاق نیوفتاد باید از روش های کمک باروری استفاده کنید
 • تصویر کاربر هدیه چهارشنبه ۱۷ آبان ۲( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر همسرم ۴۰سالشونه fructose seminal 50 هستش کنارش l زدن یعنی چی و چکار باید کنن؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۷ آبان ۲( 1 ماه پیش)
   اون زیاد مهم نیست چن وقته برای بارداری اقدام کردین؟
 • تصویر کاربر 0245678996 پنجشنبه ۱۱ آبان ۲( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر آقای دکتر
  حدود 7ساله واریکوسل دارم ولی درد نداشتم عمل نکردم مجرد هستم به نظرتون به مشکل بر میخورم در آینده برای رابطه جنسی؟
  و خود ارضایی نمیکنم رابطه ندارم خیلی دیر به دیر مهتلم میشم اشکال نداره به نظرتون؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۱ آبان ۲( 1 ماه پیش)
   آزمایش مایع منی انجام شود
 • تصویر کاربر مهدی جمعه ۲۴ شهریور ۲( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 47 مشاهده پرسش
  سلام من یه سال هست عروسی کردم خرداد ماه خانمم یه حاملی خارج از رحم داشته /الان هم خودم رفتم آزمایش اسپرم دادم میشه لطف کنید عکس آزمایش رو میفرستم بهم بگید مشکل دارم یا نه /میتونم بچه دار بشم ؟اگه مشکل هست آیا درمان داره یا نه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۴ شهریور ۲( 2 ماه پیش)
   سلام بله آزمایش مایع منی شما مختل است بله میتوانید بچه دار شوید باید سونوگرافی انجام دهید و در صورت داشتن واریکوسل حتما تحت عمل جراحی قرار بگیرید در غیر اینصورت احتمالا نیاز به روش های کمک باروری خواهید داشت
 • تصویر کاربر میلاد جمعه ۲۳ تیر ۲( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 51 مشاهده پرسش
  سلام مجرد۳۲ سال. بیضه سمت چپم دکتر گفته گرید۳ واریکوسل اما هنوز سونی ندادم
  آزمایش اسپرم دادم که ارسال کردم خدمتتون
  (حدود هفت تا ۱۰ روز نزدیکی نداشتم)
  بنده میخوام ازدواج کنم آیا احتمال ناباروری وجود دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۲ تیر ۲( 4 ماه پیش)
   کمی در شکل و حرکت مشکل دارید ترجیجاعمل کنید با توجه به درجه بالا واریکوسل
  2. تصویر کاربر میلاد پنجشنبه ۲۲ تیر ۲( 4 ماه پیش)
   یعنی با عمل کردن شکل و حرکت اسپرم بهتر میشه دکتر؟
   و دوم اینکه بهتر نیست اقدام کنم ب بارداری و اگه موفق نشدیم بعدا عمل کنم؟
   چون میترسم عمل عوارض داشته باسه بدتر و منم مشکلی نداشته باشم
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۳ تیر ۲( 4 ماه پیش)
   بله میتونید اقدام کنید ببینید چطور میشه البته تا ۶ ماه
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر حسین چهارشنبه ۱۴ تیر ۲( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 44 مشاهده پرسش
  سلام من ۳۴سال دارم رفتم دکتر گفت واریکوسل نوع ۲داری دارونوشت گفت اگر دارو جواب نداد باید جراحی انجام بدی جراحی انجام بدم بعد رژیم غذایی خاصی داره من قلیان می کشم هفته ای یه بار ضرر داره
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۴ تیر ۲( 5 ماه پیش)
   رژیم خاصی نداره کلا دود و سیگار باعث تضعیف اسپرم میشه
 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۳۱ اردیبهشت ۲( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 58 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت بخیر
  آقای دکتر من سال 94 عمل واریکوسل گرید 3 سمت چپ عمل کردم تعداد اسپرم قبل عمل 5 میلیون بود
  بعد عمل شد 12 میلیون الان دوباره هر دو طرف عود کرده گرید 3 ولی تو آزمایش جدید تعداد اسپرم 30 میلیون هست ؟
  احتمالا آزمایش اشتباه نشده واین که در کل آزمایشی که دادم خوبه یا بد؟ 26 ساله هستم آقای دکتر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۳۱ اردیبهشت ۲( 6 ماه پیش)
   سلام بله ازمایش خوب است . باید معاینه شوید در سونوگرافی گاهی اوقات به اشتباه عود در نظر میگیره
 • تصویر کاربر صالحی دوشنبه ۱۸ اردیبهشت ۲( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 58 مشاهده پرسش
  سلام خوبید ببخشید من 18 سالمه و حس میکنم واریکوسل دارم البته مطمئن نیستم چون روم نمیشه جلوی خانواده و ...بگم و دکتر برم شایدم پیچ خوردگی رگ باشه لطفا اگر میشه راهنمایی کنید که باید چیکار کنم تا چند سالگی اگر عمل نکنم مشکلی برام پیش نمیاد درد هم ندارم یعنی به ندرت شاید مثلا سالی 2الی 3 بار درد بگیره وقتی راه میرم و یکم استراحت کنم خوب میشه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۸ اردیبهشت ۲( 7 ماه پیش)
   سلام اول اینکه حتما معاینه شوید تا تایید شود . یا سونوگرافی کنید تا تایید شود . دوم اینکه اگر تایید شد یک ازمایش منی یا اسپرم انالیز دهید
 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۱۱ اردیبهشت ۲( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 75 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر خسته نباشید
  بنده 6 7 سال بود واریکوسل داشتم ولی گرید 1 و2 بود و اذیت نمیکرد
  الان یک ماهی بود ک محدوده سمت چپ کشاله ران و بالامثانه و خط v درد میگرفت موقع پاشدن یا گاهی خندیدن
  چون سابقه پارگی فتخ کشاله ران سمت راست  دارم فکرکردم‌سمت چپمم‌پاره شده مراجعه کردم دکتر با معاینه فیزیکی دکتر کنار بیضه دست گذاشتن و سرفه کردم گفتن روده ک ب دستشون نخورده ک فتخم باشه ولی واریکوسلم شدید شده سونو نوشتن جواب سونو این بود‌ ک واریکوسل چپ گرید 3 و پارگی خفیف در فتخ کشاله ران سمت چپ خوده کسی ک سونو گرفت گفت فتخت عمل نمیخواد ولی واریکوسل میخواد اینم بگم ک 6 7 ماهه پیش آزمایش اسپرم دادم اوکی بود و مجردم و 25 سالمه
  الان سوالم اینه ک
  1. آیا این سوزش و گاهی دردی ک حس میکنم ماله فتخه یا واریکوسل ب نظرتون این پارگی خفیف مشکل سازه ؟
  و اینکه
  2.بعد از عمل واریکوسل ب روش باز چندوقت بعدش من میتونم بصورت کاملا راحت برم باشگاه بدنسازی چون اگه‌نرم واقعا افسرده میشم
  با تشکر از دکتر‌گرامی
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۱ اردیبهشت ۲( 7 ماه پیش)
   سلام واریکوسل باید عمل بشه . ازمایش اسپرم جدید بدهید . بدنسازی باعث تشدید فتق میشه و بدتر میشه . ولی بعد از عمل یک ماه بعد میتونین ورزش رو شروع کنید
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب قلهک)

14:00 - 19:00

دوشنبه (مطب قلهک)

14:00 - 19:00

سه شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 12:00

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر