شکستن سنگ حالب از طریق مجرای ادرار (TUL)

قولنج کلیه یک بیماری با درد شدید پهلو بوده که بعلت گیر کردن سنگ ادراری در لوله حالب و بدنبال آن انسداد و تورم کلیه رخ می دهد.  در اکثر موارد سنگ های کوچک حالب با تجویز مسکن خوبخود دفع می شوند ولی در موارد که سنگها بزرگتر باشند و باعث انسداد کامل لوله حالب شوند اورژانس محسوب می شود.

در صورت عدم درمان آن ممکن است باعث تب و لرز و عفونت شدید کلیه و در نهایت ازکارافتادگی کامل کلیه شود. امروزه این سنگها را می توان از طریق روش TUL از راه مجرا،‌ بدون هیچگونه برشی بر شکم و بی هیچ دردی سنگ حالب را خارج نمود.

سنگ حالب چیست؟

قبل از عمل سنگ حالب

متخصص بیهوشی قبل از عمل بیمار را مشاوره می نماید. آسپرین و سایر داروهای ضدالتهاب از چند روز قبل می بایست قطع شوند. بیمار می تواند صبح روز عمل ناشتا به بیمارستان مراجعه نماید. ولی معمولاً روز قبل از بستری شده و از شب قبل ناشتا بوده سرم تزریقی و آنتی بیوتیک شروع می شود.

برای این عمل از روش بیحسی نخاعی استفاده می شود و در اغلب موارد نیاز به بیهوشی عمومی نیست.

 عمل جراحی

جراح به کمک وسیله ای بنام یورتروسکوپ از طریق مجرای ادرار وارد مثانه و سپس لوله حالب شده و بعد از دیدن سنگ حالب  به کمک ابزار مخصوص سنگ را خرد نموده و در این مرحله در صورتی که امکان داشته باشد خرده های سنگ خارج شده و در غیر اینصورت بسته به نظر جراح ممکن است در داخل لوله حالب لوله ای قرار داد شود که توسط یک سوند مثانه ثابت می گردد.

بعد از جراحی

در اغلب موارد سنگ حالب بیمار بطور کامل خارج شده و بیمار بعد از رفع بی حسی می تواند در همان روز مرخص می شود. در مواردیکه نیاز به گذاشتن لوله حالب وجود دارد حتماً تا بعد از چهار هفته برای خارج کردن آن به پزشک مراجعه شود.

در منزل

معمولاً برای چند روز آنتی بیوتیک خوراکی و مسکن تجوبز می شود.

به بیمار توصیه می شود مایعات زیاد مصرف نماید.

همچنین بیمار می بایست جهت کمک به دفع خرده سنگها فعالیت نموده و حتماً در یک ظرف ادرار نماید تا در صورت دفع سنگ آنها را جهت انجام آزمایش بدست آورد.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فلوشیپ فوق تخصصی درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی  

عضو هیئت علمی و دانشیار دانشگاه شهید بهشتی تهران ، عضو انجمن ارولوژی اروپا ، امریکا و آسیا

 

4.4 (87.69%) 13 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محسن جمعه ۱۲ بهمن ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام. سنگی به طول پنجونیم میل داخل حالب نزدیک مثانه گیر کرده. تمام راه‌هایی که دکتر صفاری گفتند انجام دادم ولی بیفایده بود. حتی تکون نمیخوره چون دردی ندارم اصلا. شکستن سنگ با سوند چسبندگی حالب بوجود نمیاره؟ دکتر صفاری گفتند کاراموز عمل میکنه میخوام بدونم نمیشه لیزر کرد که زیر دست کاراموز نرم و بعدا دچار چسبندگی حالب یا عوارض بعدش نشم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۲ بهمن ۹۷( 4 ماه پیش)
   باید سریعا سنگ سکنی TULکنید فیلم من را در سایتم ببینید تماس09351142080 02122642744
 • تصویر کاربر مرتضی جمعه ۲۳ آذر ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید. بمدت ۱۰ روزه سنگ کلیه‌ام وارد حالب شده و در uvj راست قرار داره. سی تی اسکن روز اول نوشته دیامتر (قطر) سنگ ۳ میل. ولی امروز سونوگرافی طول آنرا ۶ میل اعلام کرد. کلیه ها سالم و بدون هیدرونفروز. تامسوسلین و شیاف دیکلوفناک ۵۰ استفاده میکنم. دکترم گفتند آب بخورم و منتظر باشم تا ۱۰ روز دیگه. از خراب شدن کلیه هام می‌ترسم. آیا نشانه ای برای شروع خراب شدن کلیه‌ها وجود دارد؟ زودتر عمل کنم یا به حرف دکترم اعتماد کنم. ممنون.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۳ آذر ۹۷( 6 ماه پیش)
   سريعا بياييد ببينم فردا شنبه ساعت ٢ ببفرماييد دكتر گفته٠٢١٧١٠٦٢٣٠٠ ٠٢١٧١٠٦٢٤٠٠ اگر وقت ندادند ادرس بگير بيا
 • تصویر کاربر سيدحسين یکشنبه ۱۱ آذر ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  قبلا خدمت دكتر رسيدم حدودا ١٠ماه قبل فرمايش كردند مشكل مثانه دارم پركار يا لرزش داره داروي برام نوشتن اسم شركت وزيكر تا بك ماه پيش مصرف كردم بهبود يافتم ولي نه كامل بعدا بدنم خارش زيادي إيجاد كرد قرص و ترك كردم هنوز مثانه أم فعال ست لطفا جواب با تشكر فراوان لطفا نتيجه را به من إعلام كنيد نتيجه سلام قبلا خدمت دكتر رسيدم حدودا ١٠ماه قبل فرمايش كردند مشكل مثانه دارم پركار يا لرزش داره داروي برام نوشتن اسم شركت وزيكر تا بك ماه پيش مصرف كردم بهبود يافتم ولي نه كامل بعدا بدنم خارش زيادي إيجاد كرد قرص و ترك كردم هنوز مثانه أم فعال ست لطفا جواب با تشكر فراوان سلام قبلا خدمت دكتر رسيدم حدودا ١٠ماه قبل فرمايش كردند مشكل مثانه دارم پركار يا لرزش داره داروي برام نوشتن اسم شركت وزيكر تا بك ماه پيش مصرف كردم بهبود يافتم ولي نه كامل بعدا بدنم خارش زيادي إيجاد كرد قرص و ترك كردم هنوز مثانه أم فعال ست لطفا جواب با تشكر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۱ آذر ۹۷( 6 ماه پیش)
   اگر اذيت ميكند مصرف نكنيد
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۷ دی ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من یک ماه هست عمل انحنای الت انجام دادم و انحنای آن روبه پایین بود و هنوز روبه پایین نعوظ دارد .عمل جسم غازی رو دست کاری کرده .آیا با مرور زمان شکل طبیعی به خود میگیرد یا خیر .با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۷ دی ۹۷( 5 ماه پیش)
   عکس
 • تصویر کاربر سینا شنبه ۱ دی ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید
  من یه سنگ حالب راست دارم به اندازه 5م م میخواستم بگم با روش با روش برون درمانی سنگ شکن میتونه از بین بره یا باید عمل کنم اگه عمل بشم با درد همراه یا خیر
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱ دی ۹۷( 6 ماه پیش)
   باید سنگ شکنی درون اندامی کنید تماس شریع۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴ ۰۲۷۱۰۶۲۳۰۰
 • تصویر کاربر سینا شنبه ۲۴ آذر ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید
  من یه سنگ حالب راست دارم به اندازه 5م م میخواستم بگم با روش با روش برون درمانی سنگ شکن میتونه از بین بره یا باید عمل کنم اگه عمل بشم با درد همراه یا خیر
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۴ آذر ۹۷( 6 ماه پیش)
 • تصویر کاربر نوشین دوشنبه ۵ آذر ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر. وقتتون بخیر. پدر من 63 سالشونه و کلیه ی چپشون یه سنگ هشت میلیمتری در ناحیه ی میانی کلیه دارن. دوبار سنگ شکن کردن و سنگ نشکسته. به بیمارستان هاشمی نژاد مراجعه کردن پزشک اونجا گفتن کار به کار این سنگ نداشته باشید و فقط سه ماه یکبار سونو کنید و فقط وقتی اذیتتون کرد بیاید عمل لاپراسکپی انجام بدید. به نظرتون ایشون درست گفتن؟ چه روش درمانی مناسب ایشونه. pcnl مناسب ایشون هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۵ آذر ۹۷( 6 ماه پیش)
   اين سنگ بايد سنگ شكني شود
 • تصویر کاربر حسین سه شنبه ۱۵ آبان ۹۷( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر. بنده چهار ماه و نیم پیش سنگ حالبم رو با عمل TUL خارج کردم اما درد و سوزش همچنان در پهلو و اطراف احساس میکنم. سونوگرافی و کشت ادرار هم خوبه و دکترم میگه مشکلی نیست. اما از یک ماه بعد عمل به این طرف سرگیجه و خستگی مفرط هم پیدا کردم و نمی‌دونم مشکل چیه ! لطفا راهنمایی بفرمایید. خیلی متشکرم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۵ آبان ۹۷( 7 ماه پیش)
   باید عکس جدید بگیرید ببینم
 • تصویر کاربر عباس شنبه ۵ آبان ۹۷( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  انجام آزمایش اسپرم جهت سلامت باروری. آزمایش اسپرم انجام دادم، میخاستم که با ارسال عکس از آزمایش، نتیجه رو بهم اطلاع بدید.
  1. تصویر کاربر عباس جمعه ۴ آبان ۹۷( 7 ماه پیش)
   چرا جواب سوال من رو نمیدین؟؟؟؟؟؟عکس فرستادم از آزمایش اسپرم که انجام دادم!! لطفا جواب بدین ممنون.
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۵ آبان ۹۷( 7 ماه پیش)
   نرمال است
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر نوذر جمعه ۲۷ مهر ۹۷( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و عرض خسته نباشید خدمت شما.من 40 سال دارم و از 20 سالگی تا حالا با اوجه به اینکه کلیه شنگ ساز دارم هر چند سال یکبار درد داشتم و بعضی مواقع سنگ هم دفع کردم.یک مورد یک سنگ حدود 6 میلی متری بود که خاردار و رنگی بود. یک هفته پیش سمت چپم درد گرفت و سونو که گرفتم بدین صورت بود(کلیه چپ : 5 میلیمتری در دسته کالیس تحتانی و 6/3 میلیمتری در دسته کالیس میانی و 5/8 میلیمتری در upj چپ همراه با هیدرو نفروز گرید 1 در پرو گزیمال سنگ..کلیه راست: 6 میلیمتری در دسته کالیس تحتانی و 6/5 و 4/5 میلی در دسته کالیس میانی). یک هفته هست که بصورت متناوب درد و تهوع و گاهی استفراغ و بی اشتهایی داشتم.آیا سنگ من بصورت طبیعی قابل دفعه یا باید سنگ شکن کنم؟لطفا راهنمایی کنید .ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۷ مهر ۹۷( 8 ماه پیش)
   بهتر است با سنگ شکنی دفع کنید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر