سنگ حالب شایعترین علت انسداد لوله حالب

هر گونه انسداد در مسیر لوله حالب به منزله خفه کردن کلیه ها می باشد و هر چه سریعتر باید عامل انسدادی لوله حالب برطرف گردد. در این مقاله بیماری های لوله ی حالب از جمله وجود سنگ در آن بررسی شده است.

لوله حالب به طول 25 سانتی متر می باشد که کلیه را به مثانه وصل می کند. نقش لوله حالب انتقال ترشحات کلیه ها یا همان ادرار از کلیه ها به مثانه یا همان کیسه ذخیره کننده ادرار می باشد.

لوله حالب با انقباضات منظم خود که توسط اعصاب اتوماتیک سمپاتیک و یا پاراسمپاتیک کنترل می شود عمل تخلیه خود را انجام می دهد. لوله حالب در حقیقت به مانند لوله تنفسی کلیه می باشد.

سنگ حالب چیست؟

یکی از شایعترین علل انسداد حالب حرکت سنگ از کلیه و گیرافتادن آن در لوله حالب می باشد. حرکت سنگ به طرف حالب دردی را ایجاد می که شاه درد عالم پزشکی بوده و حتی از درد زایمان در خانم ها نیز شدید تر می باشد.

مشخصات این درد عبارتند از: درد شدید ناگهانی که به صورت موجی به سراغ فرد آمده و او را زمین گیر و مستأصل می کند. تهوع، استفراغ، رنگ پریدگی، خون در ادرار ، تغییر رنگ ادرار و در کسانی که تک کلیه ای هستند قطع کامل ادرار می تواند از نشانه های گیر افتادن سنگ در لوله حالب باشد.

سنگ درون لوله حالب

امروزه قطعی ترین روش تشخیص گیرافتادن سنگ در لوله حالب انجام سی تی اسکن بدون تزریق و با تزریق می باشد. سونوگرافی اغلب گشاد شده گی کلیه ها یا هیدرونفروز را گزارش می کند که نشانه انسداد لوله حالب می باشد.

در صورت ایجاد چنین دردی بلافاصله به نزدیکترین اورژانس بیمارستانی مراجعه کرده و باید اقدامات تشخیصی و درمانی انجام گردد. از شما در اورژانس بیمارستان معاینه بالینی، آزمایش خون و ادرار و سونوگرافی و در صورت نیاز سی تی اسکن انجام خواهد شد و با تزریق مسکن های قوی که اغلب مورفین یا پتدین و یا کتورولاک است، درد شما تسکین پیدا خواهد کرد. اگر تب داشتید یا تک کلیه هستید و یا حامله می باشید باید به پزشک اطلاع دهید که شما را در بیمارستان بستری نمایند.

علائم ایجاد سنگ حالب

انسداد حالب ممکن است هیچ علامت یا نشانه ای نداشته باشد. نشانه ها و علائم به محل رخداد انسداد، کامل بودن یا نسبی بودن انسداد، سرعت مسدود شدن و تحت تاثیر قرار گرفتن یک یا هر دو کلیه بستگی دارند. نشانه ها و علائم می توانند شامل موارد زیر شوند:

 • درد
 • تغییرات در مقدار ادرار تولید شده
 • دشوار بودن ادرار
 • وجود خون در ادرار
 • عفونت های مکرر مجاری ادراری
 • فشار خون بالا (هایپرتانسیون)

درمان سنگ های حالب چیست؟

اگر مسیر لوله حالب تنگی نداشته باشد و اندازه سنگ زیر 4 میلی متر باشد در 95 درصد با درمان های داروئی و مصرف مایعات زیاد و ورزش کردن خودبه خود دفع می شوند و نیاز به اقدام بعدی نیست.

اگر اندازه سنگ بین 4 تا 6 میلی متر باشد 50 درصد احتمال خودبه خود افتادن سنگ وجود دارد و لذا اگر اندازه سنگ حالب زیر 6 میلی متر باشد

1- بیمار تک کلیه نباشد.

2- تب نداشته باشد.

3- حامله نباشد،

به بیمار توصیه می شود دو هفته با مصرف مایعات زیاد و افزایش تحرک بدنی و با ادرار کردن در داخل ظرفی از نظر مشاهده سنگ دفع شده، در جهت دفع سنگ تلاش کند.

اگر بعد از دو هفته سنگ لوله حالب دفع نشود و یا اندازه سنگ گیرافتاده بالای 6 میلی متر باشد دو روش درمانی برای درمان این سنگ ها وجود دارد:

thCAW596LD

1- سنگ شکنی برون اندامی یا ESWL

در این روش که در فیلم زیر می بینید شما بدون بیهوشی و به صورت سرپائی به مدت 15-20 دقیقه زیر دستگاه سنگ شکنی می خوابید و دستگاه با متمرکز کردن امواج سنگ شکنی روی سنگ حالب اقدام به خرد کردن سنگ گیر افتاده حالب می کند.

عمل سنگ شکنی ESWL در موارد زیر توصیه نمی شود:

1- افراد چاق

2- افراد حامله

3- افراد دارای اختلال در انعقاد خون

سنگ شکن کلیه

2- سنگ شکنی درون اندامی یا TUL

دومین و مؤثرترین روش درمان سنگ حالب عمل سنگ شکنی درون اندامی یا TUL می باشد. در این روش که با بی حسی کمری و در اطاق عمل و به صورت سرپائی انجام می شود، با عبور دوربین آندوسکوپی از داخل مجرای ادراری به مثانه و لوله حالب محل گیر کردن سنگ حالب مشخص و با استفاده از امواج سنگ شکنی لیزر روی پنوماتیک سنگ را کاملاً خرد کرده و با پنس خارج می کنیم.

 در مواقعی جهت دفع شدن سنگ های خردشده داخل لوله حالب، لوله ای قلاب مانند به نام جی جی گذاشته می شود که در شکل زیر می بینید. و چهار هفته بعد به صورت سرپائی خارج می گردد.

فیلم کامل عمل TUL را می توانید در قسمت زیر مشاهده نمائید.

3- عمل لاپاراسکوپی

سومین درمان سنگ های بزرگ لوله حالب، عمل جراحی می باشد که در گذشته به صورت عمل جراحی باز ولی امروزه در راستای شعار عمل های جراحی بزرگ از شکاف کوچک تکنیک لاپاراسکوپی می باشد. در این روش به جای برش یک وجبی در شکم با عبور لوله هایی باریک به نام تروکار به داخل شکم و تزریق هوا و عبور دوربین محل سنگ حالب را مشخص کرده و با برش روی آن، سنگ حالب را خارج می کنیم که کیفیت عمل را در فیلم زیر مشاهده می نمائید.

انواع دیگر بیماری های لوله ی حالب 

1- دوتایی شدن حالب

دوتایی شدن حالب که عارضه ای مادرزادی است به وضعیتی گفته می شود که دو حالب بر روی یک کلیه تشکیل می شود. حالب دوم می تواند سالم بوده و یا تنها قسمتی از آن تشکیل شده باشد. در صورتی که هیچ کدام از حالب ها به درستی کار نکنند، ادرار می تواند به کلیه برگشته و سبب آسیب رساندن به آن شود.

2- وجود یک ناهنجاری در محل اتصال حالب به کلیه یا مثانه 

اتصال غیر عادی بین حالب و کلیه (اتصال میزنای و لگنچه) می تواند سبب تورم کلیه و در نهایت توقف عملکرد آن شود. این ناهنجاری مادرزادی بوده و یا می تواند با رشد عادی کودک و در اثر یک آسیب یا جای زخم به وجود آید. همچنین، در موارد نادر این عارضه می تواند ناشی از تشکیل یک تومور نیز باشد. یک اتصال نادرست بین حالب و مثانه می تواند سبب بازگشت ادرار به درون کلیه ها شود.

3- یورتروسل

در صورتی که لوله ی حالب بسیار تنگ باشد و اجازه عبور جریان ادرار به صورت عادی را ندهد، ممکن است یک برآمدگی کوچک (یورتروسل) در آن تشکیل شود که معمولا در قسمت نزدیک به مثانه تشکیل می شود. این تورم و برآمدگی می تواند جریان ادرار را مسدود کرده و سبب بازگشت ادرار به درون کلیه ها شود. این وضعیت امکان دارد به کلیه آسیب برساند.

4- فیبروز رترو پریتوئن

این اختلال نادر هنگامی رخ می دهد که بافت فیبروز در ناحیه خلفی شکم رشد می کند. این فیبر ها می توانند در اثر سرطان ها یا برخی دارو های درمان میگرن رشد کنند. این فیبر ها میزنای ها را احاطه کرده و آن ها را مسدود می کنند که چنین وضعیتی سبب بازگشت ادرار به درون کلیه ها می شود.

دیگر عوامل احتمالی

عوامل مختلفی در درون و بیرون میزنای می توانند سبب انسداد آن شوند این عوامل شامل موارد زیر می شوند:

✅ یبوست شدید، با اینکه بیشتر در کودکان شیوع دارد اما در بزرگسالان هم اتفاق می افتد.

✅  تومور های سرطانی و غیر سرطانی

✅  رشد بافت داخلی مانند آندومتروزیس در زنان

✅ تورم طولانی مدت دیواره میزنای که معمولا ناشی از بیماری هایی مانند سل یا عفونتی انگلی به نام شیستوزومیازیس می باشد.

بیماری های حالب

اما توصیه های اینجانب در رابطه با سنگ حالب

1- لوله حالب به منزله نفسگاه کلیه می باشد و گیر افتادن سنگ و یا هر علتی که آن را ببندد مثل فشار به کلیه جهت خفه کردن می باشد و باید هر چه سریعتر درمان شود.

2- 95 درصد سنگ های زیر 4 میلی متر و 50 درصد سنگ های بین 4-6 میلی متر خودبخود دفع می شود.

3- حداکثر زمان برای دفع کردن 2-3 هفته است و اگر سنگ دفع نشود باید سریعاً جهت جلوگیری از خفه شدن و از دست دادن کلیه خود به پزشک مراجعه نمائید.

4- افراد تک کلیه و خانم های حامله و بیماران تب دار با سنگ انسدادی حالب باید اورژانسی در بیمارستان بستری شوند.

5- با انجام چکاب منظم و با شعار پیشگیری بهتر از درمان است، و مصرف مایعات هر دو ساعت یک لیوان و مصرف کم نمک از تشکیل سنگ در کلیه و گیرافتادن آن در لوله حالب جلوگیری نمائید.

در صورت داشتن سنگ حالب جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744-021 تماس بگیرید.

دکتر کرمی متخصص کلیه و مجاری ادراری

4.2 (83.39%) 59 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر Mahsa93 دوشنبه ۲۱ مرداد ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام.خانمی ۳۱ ساله هستم که در هفته ۳۰ بارداری می باشم و سنگ کلیه ای ۴ میل در کلیه چپ داشتم که ۳ هفته پیش با درد زیاد حرکت کرده و در لوله حالب گیر کرده.الان هیچ دردی ندارم و به خاطر عوارض ناشی از عمل که زایمان زودرس می باشد نمیخوام عمل شم .تا کی میتونم از عمل جلوگیری کنم و به کلیه هم آسیب نرسه.در ضمن من مایعات و هندوانه و لیموترش زیاد مصرف میکنم ولی هیچ فایده ای نداشته.روزی یک عدد سفکسیم هم مصرف میکنم.ممنون از راهنماییتون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۱ مرداد ۹۸( 1 هفته پیش)
   احتمال ریاد خود به خود دفع میشود
 • تصویر کاربر ابراهیم دوشنبه ۲۱ مرداد ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  بنده به علت درد شدید کلیه به دکتر مراجعه کرده و سونوگرافی انجام دادم
  در سونوگرافی در کلیه سنگ مشاهده نشد ولی کلیه التهاب و تورم داشت
  جواب سونوگرافی رو به دکتر اورژانس نشان دادم و در پاسخ گفت که مایعات فراوان مصرف کنم
  که این کار انجام شد
  ولی امشب به علت زیاد خوردن مایعات درد در قسمت پهلوی سمت چپم وجود دارد
  احساس میکنم ادرار تخلیه نمیشود و کلیه ام متورم شده
  چه دستوری میفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۵ مرداد ۹۸( 2 هفته پیش)
  2. تصویر کاربر ابراهیم سه شنبه ۱۵ مرداد ۹۸( 2 هفته پیش)
   دارویی برای دفع سنگی که در مجاری وجودداره پیشنهاد نمیکنید
  3. تصویر کاربر ابراهیم سه شنبه ۱۵ مرداد ۹۸( 2 هفته پیش)
   این تصویر سونوگرافی هستش
  4. تصویر کاربر ابراهیم سه شنبه ۱۵ مرداد ۹۸( 2 هفته پیش)
   این تصویر سونوگرافی هستش
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۱ مرداد ۹۸( 1 هفته پیش)
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر ونوس پنجشنبه ۶ تیر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من تقریبا 4سال از زایمانم میگذره وتقریبا از بعد از زایماتم این احساس در من ایجاد شد و رفته رفته بیشتر شد
  وقتی ب دستشویی میرم و ادرارمو تخلیه میکنم احساس راحتی بعد از تخلیه رو ندارم و احساس میکنم هنوز ادرار دارم البته اگه کمی تو دستشویی بشینم کمی ادرار ازم میاد یا وقتی حمام میرم دو الی سه بار باید ادرار کنم تا بیام بیرون وقتی بیرونم هستم یهو حس میکنم یکم ازم ادرار خارج میشه گاهیلباس زیرمو چک میکنم خیس نیست اما من حس میکنم ازم کمی ادرار خارج شده البته با اب که کار میکنم یا مثلا پامو میشورم حس میکنم الان یکم میخواد ازم ادرار خارج بشه چیزی خارج نمیشه اما من حس میکنم و در مواقعی که اجابت مزاج دارم تودستشویی ادار ب دفعات بیشتری ازم خارج میشه دوبار دکتر هم رفتم اما نتیجه ای نگرفتم هر دفعه که دکتر رفتم گفتن مشکلی نیست اما این حس منو خیلی اذیت میکنه واقعا دیگه خستم کرده این احساس مدام مجبورم لباس زیرمو عوض کنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۶ تیر ۹۸( 1 ماه پیش)
   سلام بهتر است تست نوار مثانه بگیرید
 • تصویر کاربر فرشید چهارشنبه ۵ تیر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام اینجانب دو ماه پیش در سونوگرافی من در کلیه سمت چپ یک سنگ 2.6 میلیمتری و واریکوسل درجه یک تشخیص داده شد الان در بیضه سمت چپم درد خفیفی دارم که هرزگاهی تشدید میشه می خوام بدونم این درد من به خاطر واریکوسل یا سنگه کلیه؟ آیا واریکوسل درجه یک باعث درد میشه چون در آزمایش بالینی من تشخیص داده نشد با سونو این موضوع مشخص شد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۵ تیر ۹۸( 1 ماه پیش)
   باید بیایید معاینه کنم ضمنا سونو از بیضه نیز انجام دهید
 • تصویر کاربر امید شنبه ۲۵ خرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر آقای دکتر
  من ۲،۳ روز پیش رفتم سونو در جواب نوشته که دو تا سنگ در کلیه راست یه دونه در کلیه چپ و یه دونه هم در قسمت تحتانی حالب هستش قطر همشونم نوشته ۴میلی هیدرونفروز متوسط داره کلیه راستم ،دکتر دارو هم نوشته واس دفعش ،خواسم بدونم چن مدت صبر کنم تا ببینم دفع میشه با دارو و مایعات؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۵ خرداد ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام بیایید سریع ببینم بفرمایید با مهدی صحبت کنید02171062300 اگر نتیجه نداشت02122642744

 • تصویر کاربر يوسف یکشنبه ۱۲ خرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر بنده 38 ساله چند وقت پیش کلیه درد گرفتم و فورا یه سنگ کوچک دفع کردم اما با خونریزی و تیره شدن ادرار به پزشک مراجعه کردم تو سنوگرافی اول یه سنگ 5 میلی در کالیسیل فوقانی چپ ویه سنگینی در کالیستو تحتانی چپ مشهود است و یه 3 میلی کالیسیل تحتانی راست
  که با مایعات و ورزش و دارو سنگ حرکت کرده و در حالب چپ در فاصله 72 میلی از U.P.Jیه سنگ 7 میلی وجود دارد ودر کالیسیل میانی چپ سنگ 3 میلی و در کالیسیل تحتانی این کلیه سنگ 3 میلی و در کلیه راست چیزی مشاهده نشده لازم به ذکر است که فاصله سنوگرافی اول با سنو دوم 20 روز میباشد باز پزشک اصرار به ورزش و مایعات و قرص به مدت یه هفته داده آیا بنظر شما چیکار کنم میترسم کلیه ام از دست بدم.ممنون از توجه شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۲ خرداد ۹۸( 2 ماه پیش)

   عکس سی تی اسکن جدید بگیرید اگر دفع نشده باشد باید عمل تی یو ال کنید فیلم من را در سایتم ببینید 02122642744 تماس

 • تصویر کاربر صحفی پنجشنبه ۱۹ اردیبهشت ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام .خانمی۳۶ساله هستم درسونو مشخص شده به صورت مادرزادی کلیه راست دوتامجرادارد که دریک مجراسنگی بقطر ۶ م م درابتدای حالب درفاصله ۲۰ م م ازلگنچه است.ایا میشه این سنگ روباخوردن مایعات دفع کرد.؟ میتونم روزه بگیرم؟ توصیه شمابرای درمان چیست.؟ لطفاراهنماییم کنید.ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۹ اردیبهشت ۹۸( 3 ماه پیش)
   می توانید ۲هفته صبر کنید اگر دفع نشد باید عمل تی یو ال کنید ۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴
 • تصویر کاربر محسن یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام خدمت آقای دکتر
  آقای دکتر من ۳۵ سلمه و چند روزی هست سنگ کلیه با اندازه ۶ میلیمتر دارم وct اسکن کردم که در حالبم بود ..اول اینکه درد بسیار شدیدی داره و داروهای مختلفی رو دارم مصرف میکنم و نمیدانم که آیا دفع میشه یا خیر و بعد از دوبار دکتر رفتن بهم قرص روانیتکس و تامسولوسین دادند که بعد از مصرف روانیتکس درد خیلی کمتر شد به طوری که قبلا حتی راه هم میرفتم در اثر جابجایی سنگ درد شدید میگرفت ولی الان حتی با ورزش سنگین هم درد کمی دارم و سوالم اینه که آیا دفع میشه و صبر کنم یا سنگ شکن کنم ؟؟؟...ولی مشکل بزرکترم اینه که موقع ارضا شدنم هیچ مایع منی ازم خارج نمیشه و این من را خیلی میترساند و بیضه هایم هم کمی بزرگتر شدند ....من باید چکار کنم و آیا لازمه سنگ شکن کنم و یا منتظر بمانم و میتواند با همین داروها دفع شود ....ممنون میشم راهنمایی فرمایید .با تشکر از جنابعالی
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۸( 3 ماه پیش)
 • تصویر کاربر سید سه شنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقا دکتر ببخشید دیروز متوجه یه سنگ ۷میلیمتری در uvjراست شدم چه کار باید بکنم؟احساس سیخ سیخ شدن در مجاری ادرای و حتی مقعد هم هستم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۸( 3 ماه پیش)
   اگر دفع نشد باید تی یو ال کنید
 • تصویر کاربر اشکان چهارشنبه ۲۸ فروردین ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  اقای دکتر سلام وقت بخیر. فرمودین که منی که دفعات ادرارم زیاد هست
  علاوه بر آزمایش ادرار
  سونوگرافی از کلیه،مثانه و بیضه انجام بدم

  آقای دکتر میخواستم ازتون بپرسم میشه همشونو انجام بدم به غیر از سونوگرافی بیضه ؟؟
  راستش به خاطر شرم‌ و حیا میگم
  خجالت میکشم راستش


  بقیرو انجام‌میدم همرو..میگم‌اگر‌ممکنه فعلا سونوگرافی بیضرو انجام ندم
  روم‌ نمیشه 🥴🙏


  امکانش هست؟🙏
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۸ فروردین ۹۸( 4 ماه پیش)
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر