حالب کلیه کجاست؟ | دفع سنگ حالب و درمان آن

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:
هر گونه انسداد در مسیر لوله حالب به منزله خفه کردن کلیه ها می باشد و هر چه سریعتر باید عامل انسدادی لوله حالب برطرف گردد. در این مقاله بیماری های لوله ی حالب از جمله وجود سنگ حالب در آن بررسی شده است.

قطر لوله حالب چقدر است؟

لوله حالب به قطر 5 میلی متر است. این لوله، کلیه را به مثانه وصل می کند.

حالب کلیه کجاست؟

حالب وظیفه ی انتقال ترشحات کلیه ها یا همان ادرار را از کلیه ها به مثانه بر عهده دارد. لوله حالب با انقباضات منظم خود که توسط اعصاب اتوماتیک سمپاتیک و یا پاراسمپاتیک کنترل می شود عمل تخلیه خود را انجام می دهد. لوله حالب در حقیقت به مانند لوله تنفسی کلیه می باشد.

درمان تبخال تناسلی

حالب لوله ای است که وظیفه انتقال ادرار از کلیه ها به سمت مثانه را عهده دار است. در بدن هر فرد دو لوله حالب (ureter) قرار دارند که هر کدام به یک کلیه متصل است. نیمه بالایی حالب در داخل معده قرار دارد و نیمه پایینی آن نیز در ناحیه لگن است.

طول لوله حالب در بزرگسالان به صورت میانگین در حدود 10 الی 12 اینچ ( 25 الی 30 سانتی متر ) است. این لوله دارای دیواره های ضخیم عضلانی، فیبری و روکش مخاطی است و می تواند به راحتی منقبض شود.

سنگ حالب

یکی از شایعترین علل انسداد حالب، حرکت سنگ از کلیه و گیر افتادن آن در لوله حالب می باشد. حرکت سنگ به طرف حالب دردی را ایجاد می که شاه درد عالم پزشکی بوده و حتی از درد زایمان در خانم ها نیز شدید تر می باشد.

مشخصات درد سنگ حالب عبارتند از: درد شدید ناگهانی که به صورت موجی به سراغ فرد آمده و او را زمین گیر و مستأصل می کند. تهوع، استفراغ، رنگ پریدگی، خون در ادرار، تغییر رنگ ادرار و در کسانی که تک کلیه ای هستند قطع کامل ادرار می تواند از نشانه های گیر افتادن سنگ در لوله حالب باشد.

امروزه قطعی ترین روش تشخیص گیر افتادن سنگ حالب انجام سی تی اسکن بدون تزریق و با تزریق می باشد. سونوگرافی اغلب گشاد شدگی کلیه ها یا هیدرونفروز را گزارش می کند که نشانه انسداد لوله حالب می باشد.

در صورت ایجاد چنین دردی بلافاصله به نزدیکترین اورژانس بیمارستانی مراجعه کرده و باید اقدامات تشخیصی و درمانی انجام گردد. از شما در اورژانس بیمارستان معاینه بالینی، آزمایش خون و ادرار و سونوگرافی و در صورت نیاز سی تی اسکن انجام خواهد شد و با تزریق مسکن های قوی که اغلب مورفین یا پتدین و یا کتورولاک است، درد شما تسکین پیدا خواهد کرد. اگر تب داشتید یا تک کلیه هستید و یا حامله می باشید باید به پزشک اطلاع دهید که شما را در بیمارستان بستری نمایند.

بیماری های حالب

پروگزیمال حالب چیست؟

بخش بالایی از لوله حالب در بین نقطه برخورد حالب با لگن و بالاتر از مفصل ساکروایلیاک قرار دارد. سنگ های پروگزیمال حالب به صورت میانگین اندازه ای بیشتر از یک سانتی متر دارند و در معیار اندازه گیری قرار می گیرند. سنگ هایی که در دفع شدن به شکل طبیعی و سریع با مشکل مواجه می شوند، در نهایت منجر به کولیک مکرر کلیه و یا انسداد ادرار خواهند شد.

لوله حالب پروگزیمال در کدام ناحیه از بدن قرار دارد؟

در انتهای بخش پروگزیمال لوله حالب، لگن و کلیه ها قرار دارند. در بخش دیگر نیز مثانه فرد به حالب متصل است. لوله حالب از ابتدای شریان کلیوی تا این نواحی و مثانه کشیده می شود تا جریان ادرار را از کلیه ها به سمت مثانه هدایت کند.

علائم سنگ کلیه در حالب

سنگ در حالب کلیه ممکن است هیچ علامت یا نشانه ای نداشته باشد. نشانه ها و علائم به محل رخداد انسداد، کامل بودن یا نسبی بودن انسداد، سرعت مسدود شدن و تحت تاثیر قرار گرفتن یک یا هر دو کلیه بستگی دارند. نشانه ها و علائم می توانند شامل موارد زیر شوند:

 • درد
 • تغییرات در مقدار ادرار تولید شده
 • دشوار بودن ادرار
 • وجود خون در ادرار
 • عفونت های مکرر مجاری ادراری
 • فشار خون بالا (هایپرتانسیون)

دفع سنگ کلیه از لوله حالب

اگر مسیر لوله حالب تنگی نداشته باشد و اندازه سنگ زیر 4 میلی متر باشد در 95 درصد با درمان های داروئی و مصرف مایعات زیاد و ورزش کردن خودبه خود دفع می شوند و نیاز به اقدام بعدی نیست.

اگر اندازه سنگ حالب بین 4 تا 6 میلی متر باشد 50 درصد احتمال خودبه خود افتادن سنگ وجود دارد و لذا اگر اندازه سنگ حالب زیر 6 میلی متر باشد به شرط اینکه:

 •  بیمار تک کلیه نباشد.
 •  تب نداشته باشد.
 •  حامله نباشد.

به بیمار توصیه می شود دو هفته با مصرف مایعات زیاد و افزایش تحرک بدنی و با ادرار کردن در داخل ظرفی از نظر مشاهده سنگ دفع شده، در جهت دفع سنگ تلاش کند.

مدت زمان دفع سنگ کلیه از حالب

 

درمان سنگ کلیه گیر کرده در حالب

اگر بعد از دو هفته سنگ کلیه در حالب دفع نشود و یا اندازه سنگ گیرافتاده بالای 6 میلی متر باشد دو روش درمانی برای درمان این سنگ ها وجود دارد:

1️⃣ سنگ شکنی برون اندامی یا ESWL

در این روش که در فیلم زیر می بینید شما بدون بیهوشی و به صورت سرپائی به مدت 15-20 دقیقه زیر دستگاه سنگ شکنی می خوابید و دستگاه با متمرکز کردن امواج سنگ شکنی روی سنگ حالب اقدام به خرد کردن سنگ گیر افتاده حالب می کند.

عمل سنگ شکنی ESWL در موارد زیر توصیه نمی شود:

 •  افراد چاق
 •  افراد حامله
 •  افراد دارای اختلال در انعقاد خون

2️⃣ سنگ شکنی درون اندامی یا TUL

دومین و مؤثرترین روش درمان سنگ حالب عمل سنگ شکنی درون اندامی یا TUL می باشد. در این روش که با بی حسی کمری و در اطاق عمل و به صورت سرپائی انجام می شود، با عبور دوربین آندوسکوپی از داخل مجرای ادراری به مثانه و لوله حالب محل گیر کردن سنگ حالب مشخص و با استفاده از امواج سنگ شکنی لیزر روی پنوماتیک سنگ را کاملاً خرد کرده و با پنس خارج می کنیم.

 در مواقعی جهت دفع شدن سنگ های خردشده داخل لوله حالب، لوله ای قلاب مانند به نام جی جی گذاشته می شود که در شکل زیر می بینید. و چهار هفته بعد به صورت سرپائی خارج می گردد.

فیلم کامل عمل TUL را می توانید در قسمت زیر مشاهده نمائید.

3️⃣ عمل لاپاراسکوپی

سومین درمان سنگ های بزرگ لوله حالب، عمل جراحی می باشد که در گذشته به صورت عمل جراحی باز ولی امروزه در راستای شعار عمل های جراحی بزرگ از شکاف کوچک تکنیک لاپاراسکوپی می باشد. در این روش به جای برش یک وجبی در شکم با عبور لوله هایی باریک به نام تروکار به داخل شکم و تزریق هوا و عبور دوربین محل سنگ حالب را مشخص کرده و با برش روی آن، سنگ حالب را خارج می کنیم که کیفیت عمل را در فیلم زیر مشاهده می نمائید.

سنگ حالب در بارداری

از جمله رایج ترین دلایل بروز درد معده در خانم های باردار می توان به وجود سنگ کلیه و حالب اشاره کرد. سنگ حالب در بارداری می تواند منجر به مسدود شدن مسیر کلیه شده و در نتیجه عفونت را ایجاد کند.

این عفونت در دیگر نواحی بدن پخش می شود. در نتیجه ممکن است خانم باردار زودتر از موعد نیاز به بستری شدن در بیمارستان و طی کردن درمان های لازم جهت به دنیا آوردن کودک را داشته باشد.

سنگ های کلیه دردناک از هر 3300 زن باردار، یک نفر را مبتلا می کنند. احتمال شکل گیری این سنگ ها در بانوانی که سابقه به دنیا آوردن کودک در گذشته را داشته اند، نسبت به افرادی که بارداری اول را تجربه می کنند، بیشتر است. بیشتر خانم هایی که سنگ کلیه و حالب دارند، معمولا در ماه های چهارم الی ششم با مشکلات مختلفی مواجه می گردند.

انواع دیگر بیماری های لوله ی حالب

1- دوتایی شدن حالب

دوتایی شدن حالب که عارضه ای مادرزادی است به وضعیتی گفته می شود که دو حالب بر روی یک کلیه تشکیل می شود. حالب دوم می تواند سالم بوده و یا تنها قسمتی از آن تشکیل شده باشد. در صورتی که هیچ کدام از حالب ها به درستی کار نکنند، ادرار می تواند به کلیه برگشته و سبب آسیب رساندن به آن شود.

2- وجود یک ناهنجاری در محل اتصال حالب به کلیه یا مثانه

اتصال غیر عادی بین حالب و کلیه (اتصال میزنای و لگنچه) می تواند سبب تورم کلیه و در نهایت توقف عملکرد آن شود. این ناهنجاری مادرزادی بوده و یا می تواند با رشد عادی کودک و در اثر یک آسیب یا جای زخم به وجود آید. همچنین، در موارد نادر این عارضه می تواند ناشی از تشکیل یک تومور نیز باشد. یک اتصال نادرست بین حالب و مثانه می تواند سبب بازگشت ادرار به درون کلیه ها شود.

3- یورتروسل

در صورتی که لوله ی حالب بسیار تنگ باشد و اجازه عبور جریان ادرار به صورت عادی را ندهد، ممکن است یک برآمدگی کوچک (یورتروسل) در آن تشکیل شود که معمولا در قسمت نزدیک به مثانه تشکیل می شود. این تورم و برآمدگی می تواند جریان ادرار را مسدود کرده و سبب بازگشت ادرار به درون کلیه ها شود. این وضعیت امکان دارد به کلیه آسیب برساند.

4- فیبروز رترو پریتوئن

این اختلال نادر هنگامی رخ می دهد که بافت فیبروز در ناحیه خلفی شکم رشد می کند. این فیبر ها می توانند در اثر سرطان ها یا برخی دارو های درمان میگرن رشد کنند. این فیبر ها میزنای ها را احاطه کرده و آن ها را مسدود می کنند که چنین وضعیتی سبب بازگشت ادرار به درون کلیه ها می شود.

هرنی اینگوینال

دیگر عوامل احتمالی

عوامل مختلفی در درون و بیرون میزنای می توانند سبب انسداد آن شوند این عوامل شامل موارد زیر می شوند:

 • یبوست شدید، با اینکه بیشتر در کودکان شیوع دارد اما در بزرگسالان هم اتفاق می افتد.
 • تومور های سرطانی و غیر سرطانی
 • رشد بافت داخلی مانند آندومتروزیس در زنان
 • تورم طولانی مدت دیواره میزنای که معمولا ناشی از بیماری هایی مانند سل یا عفونتی انگلی به نام شیستوزومیازیس می باشد.

اما توصیه های اینجانب در رابطه با سنگ حالب

 •  لوله حالب به منزله نفسگاه کلیه می باشد و گیر افتادن سنگ و یا هر علتی که آن را ببندد مثل فشار به کلیه جهت خفه کردن می باشد و باید هر چه سریعتر درمان شود.
 •  95 درصد سنگ های زیر 4 میلی متر و 50 درصد سنگ های بین 4-6 میلی متر خودبخود دفع می شود.
 • حداکثر زمان برای دفع کردن 2-3 هفته است و اگر سنگ دفع نشود باید سریعاً جهت جلوگیری از خفه شدن و از دست دادن کلیه خود به پزشک مراجعه نمائید.
 •  افراد تک کلیه و خانم های حامله و بیماران تب دار با سنگ انسدادی حالب باید اورژانسی در بیمارستان بستری شوند.
 •  با انجام چکاب منظم و با شعار پیشگیری بهتر از درمان است، و مصرف مایعات هر دو ساعت یک لیوان و مصرف کم نمک از تشکیل سنگ در کلیه و گیرافتادن آن در لوله حالب جلوگیری نمائید.

شاید دوست داشته باشید بخوانید:

بهترین درمان زگیل تناسلی مردانه

در صورت داشتن سنگ حالب جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744-021 تماس بگیرید.

دکتر کرمی متخصص کلیه و مجاری ادراری

4.2/5 - (75 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر رضوان شنبه ۳۰ اردیبهشت ۲( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  در سونوگرافی پدر 73 ترابکولاسیونمتوط_شدیددردیوارهمثانه مشاهده شده
  دبری های معلق اکوژن در مثانه مشاهده شده
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳۰ اردیبهشت ۲( 1 هفته پیش)
   چند سالشون هست ؟ به سختی ادرار میکنن ؟ ایا شب ها دایما از خواب بیدار میشن دستشویی میرن ؟ عکس سونو را بفرستید
 • تصویر کاربر مسعود جمعه ۲۵ فروردین ۲( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  با سلام . مردی هستم ۶۰ ساله . حدود ۱۸ سال قبل که محل کارم در شهر کوچکی در جنوب خراسان بود دچار عفونت ادراری و متعاقب آن پروستاتیت شدم . هر از چندی که اذیت میکرد با انتی بیوتیک و ترازوسین کنترل میشد . در پایان سال ۹۷ خیلی شدید شد که هر نیم ساعت میبایست میرفتم دستشویی .۳۶ عدد آمپول انتی بیوتیک بیمارستانی هر ۸ ساعت تزریق کردند که درد و تکرر و سوزش خوب نشد . نتیجه سونو وجود بافت سخت در کف مثانه و مانده ادرار بود . با سیستوسکوپی در نوبت اول بافت سخت را برش زدند ، بعد از دو ماه سوزش و درد و تکرر برگشت . نوبت دوم پروستات را از داخل مجرا تراشیدند . باز بعد از دو ماه علائم برگشت . نوبت سوم گفتند محل برش کف مثانه که انجام شده فیبروز شده و مجدد تراش دادند که افاقه نکرد . یک نوبت هم گفتند گرفتگی مجرا داری که عمل کردند و باز هم بیهوده بود . دو سال است که دیگر دارو داروی خاصی نمیخورم . چندی قبل به یکی از همکارانتان در دانشگاه مشهد مراجعه کردم ، نوار مثانه دادند و بعد بررسی گفتند نمیدانم چرا شما که دلائل لازم برای مثانه نوروژنیک را ندارید ، دچار مثانه نوروژنیک هستید و علائم آنرا دارید . در حال حاضر مدتی است که تقریبا شب و روز هر یکساعت باید بروم دستشویی با سوزش و درد و تکرر ادرار و مدفوع . در آخرین سونو حجم مثانه پر ۱۸۰ سی سی با رزیدوی ۴۰ سی سی بود .
  خیلی خسته و دردمند شده ام و همه رفتارهای زندگیم را مختل کرده .
  لطفا کمکم کنید . سپاسگزارتان هستم .
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۵ فروردین ۲( 1 ماه پیش)
   سلام ۱ - پاتولوژی پروستاتی که تراشیدند چه بود ؟ Psa چند است ؟ یک عکس رنگی مجرا RUG ویا سیستوسکوپی احتیاج دارید حتما
 • تصویر کاربر علیرضا پنجشنبه ۳ فروردین ۲( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  سلام ادب دارم خدمت دکترسال نوتبریک میگم بهتون دکترجان مدت۳ماه پیش دردشدید کلیه ومثانه وپرستات گرفتم که ادرارم نمیامد رفتم دکتر ارژانس دارو امپول چندمدل زدن دردم نیفتاد تافرداصبح همانروز دکتردیگه بهم تامسولسین وشیاف دیکنوفناک زدم سنگم برای ظهرافتاد خوب شدم بعدیک هفته تکرر ادرارشدید گرفتم رفتم دکتراسلامی سیسکوپکپی کرد گفت التهاب پرستات داری تامسولسین ودلترولیت وتاوانکس ۵۰۰داد هنوز بهترنشدم تورخداکمکم کن ۳ماه شد دیگه ازخونه ام بیرون نمیرم الانم هر۱۲ساعت ناپرکسن میخورم یکم بهترمیشه ولی زیادنه تا۳روزپیش بهش پیام دادم گفتکپسول فلوکستین۲۰صبح هابخور بهترمیشی ولی نه همونطورهستم روانی شدم دیگه برای ترک موادکنگره ۶۰میرم الن دارم شربت تریاکم میخورم ۱سی سی صبح هاخیلی شدیتره تابعدظهر کمکم کن تورمولاتوادرارمم تیکه های سفیدهست مدت۲ماهم هست ادویه جات کلن سیروپیارترشی سوسیس کالباس هچی نمیخورم خیلی هم لاغرشدم ممنونم سن ۳۳سال شب ادراریم کم شده شبی یک یا۲بار
  1. تصویر کاربر علیرضا چهارشنبه ۲ فروردین ۲( 2 ماه پیش)
   ممنون
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۳ فروردین ۲( 2 ماه پیش)
   سلام ازمایشات و سونو رویت شد شب ها در لگن اب گرم نیم ساعت بشینید ویسول ۵ رو به جای تولترودین مصرف کنید هر ۱۲ ساعت در نظر داشته باشید اگر سابقه مصرف مواد مخدر رو داشتین این شرایط در ترک اتفاق می افته
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر ج دوشنبه ۸ اسفند ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 38 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر .وقت بخیر .بنده ۵۶ سالمه.تو ازمایش ادار خون دیده شده blood+1 .rbc10-12.wbc1-2 قبلا نیز سابقه دفع سنگ کلیه داشتم .و الان هم شاهد دفع سنگ کلیه .و ریز سنگها هستم .تو سونوگرافی هم نوشته کلیه ها از نظر شکل واکو ژنیسته در حد نرمال هستن .در قسمت مثانه نیزاز نظر حد واندازه در حد نرمال هستن .ضخامت جداره
  مثانه مختصر افزایش و ترابکوله رویت گردیدpvr=10cc.پروستات هم مختصری بزرگتر و حجمی ۴۵ccدارد ..میخواستم نظر حضرت عالی رو در مورد خون در ادراربپرسم . که آیا تومورها اینکه سرطان می‌تواند باشد....در ضمن تکرار ادرار یا سوزش ...هیچ علائمی هم ندارد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۸ اسفند ۱( 3 ماه پیش)
   سلام قطر ادرار باریک شده ؟ ازمایش psa جهت غربالگری سرطان پروستات انجام بشه ازمایش ادرار به همراه کشت ادرار یک ماه بعد انجام بشه
  2. تصویر کاربر ج دوشنبه ۸ اسفند ۱( 3 ماه پیش)
   Psa1.56
   شرمنده سوالم در مورد خون در ادراره .نگران کننده هست .یا اینکه می‌تواند از ریز سنگها یا از التهاب پروستات .یا خدایی نکرده تومور هستش
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۸ اسفند ۱( 3 ماه پیش)
   تمامی موارد را بررسی میکنیم نیاز به سیستوسکوپی دارید از لحاظ بررسی توده و پروستات و سی تی اسکن از لحاظ بررسی سنگ
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۲۹ بهمن ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 48 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر مرد ۳۶ ساله هستم و از حدود ۴ ماهه که دچار تاخیر در شروع ادرار به مدت حداقل ۱ دقیقه و همچنین تکرر ادرار با دفع کم و گاهی باقی مانده ادرار در مثانه هستم که سونوگرافی همه چی کاملا سالم بود و نوار مثانه انجام دادم که خدمتتون میفرستم و کارمندم و الان چند ماهه به دلیل مشکلات فوق سر کار نمیرم آیا من شامل بازنشستگی میشم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۹ بهمن ۱( 3 ماه پیش)
   در همین سوال فرموده بودید نوروپاتی مطرح شده و سابقه سوند گذاری داشته اید درست است ؟
  2. تصویر کاربر محمد شنبه ۲۹ بهمن ۱( 3 ماه پیش)
   بله جناب دکتر اما mri ها هیچ چیز به نفع ام اس یا التهاب نخاع رو نشون ندادن و فقط در حال حاضر پزشک کمیسیون گفتند در صورت مثانه عصبی احتمال بازنشستگی هست ولی با توجه به نوار مثانه که emg اسفکتر و دترسور سینرژی و هماهنگ تشخیص داده شده آیا دیگه لفظ مثانه عصبی به بیماری من داده میشه؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۹ بهمن ۱( 3 ماه پیش)
   بله میشه مطرح بشه اما باید سیستوسکوپی و بررسی مجرا از نظر مجرا شوید همچنین میتوانید عکس رنگی مجرا RUG کنید
  4. تصویر کاربر محمد شنبه ۲۹ بهمن ۱( 3 ماه پیش)
   بله ممنون و سوال دیگه اینکه مثانه بیش فعال g3 حاد هست یا اولیه و کلا درمان قطعی داره؟
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۹ بهمن ۱( 3 ماه پیش)
   درمان قطعی نداره مگر علت زمینه ای مثل اون نوروپاتی بهبود یابد
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر مسعود یکشنبه ۱۶ بهمن ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 46 مشاهده پرسش
  با سلام و وقت بخیر
  همسرم حدود 10 روز قبل عمل جراحی در ناحیه رحم داشتند(برداشتن رحم به دلیل وجود توده در دهانه رحم). از همان شب اول بعد از عمل ازدرد شدید در ناحیه کلیه شکایت داشتند. که ما تصور میکردیم مربوط به داروی بیهوشی است. لذا به دلیل تداوم درد پس از هشت روز به پزشک جراح زنان که عمل را انجام داده بودند رفتیم برای همسرم سونوگرافی دادند نتیجه سونو مشاهده سنگ 4 میلیمتری در حالب بود. خانم دکتر شب تماس گرفتند که حتما عکس رنگی کلیه بگیرید. جواب عکس رنگی مطابق تصاویر پیوست است. با تشکر از جنابعالی
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۶ بهمن ۱( 3 ماه پیش)
   سلام قبلا سابقه سنگ داشتند ؟ برای رویت سایز دقیق سنگ بهترین انتخاب سی تی اسکن شکم و لگن بدون کنتراست هست اگر درد کم تر شده که نمیخواد انجام بدن اگر فرقی نکرده که یک سی تی کنن گزارشش رو بفرستین تا اون زمان هم کپسول تامسولوسین مصرف کنن
 • تصویر کاربر آراز پنجشنبه ۲۹ دی ۱( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
  سلام جناب ، وقت بخیر . پدر من حدود دو ماه پیش برای جراحی دیافراگم معده به دکتر مراجعه کردن ، در نتیجه اسکن یک توده تومورال در حالب سمت چپ دیده شده و متاسفانه چون پروستات داشتن نمونه برداری فوری انجام نشد . ایشون عمل دیافراگم رو انجام دادن و بعد از حدود 40 روز مجدد برای مشکل ذکر شده کراجعه کردن و دکتر مجددا برای اسکن فرستادنشون . در اسکن جدید نوشته سایز توده مختصر بزرگ شده که من فایل اسکن رو براتون میفرستم . به نظر شما احتمال اینکه این تومور بدخیم باشه زیاده؟ یا میتونه مثلا التهاب ناشی از سنگ حالب باشه . با تشکر از شما فایل اسکن رو هم فرستادم خدمتتون اما نمیدونم رسیده یا نه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۹ دی ۱( 4 ماه پیش)
   سلام لطفا عکس را مجدد اپلود کنید ببینم چیزی نیامده
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۹ دی ۱( 4 ماه پیش)
   چند سالشونه ؟ سابقه مصرف سیگار ؟
  3. تصویر کاربر آراز پنجشنبه ۲۹ دی ۱( 4 ماه پیش)
   بله سیگاری هستن . ۵۷ سالشونه
  4. تصویر کاربر آراز پنجشنبه ۲۹ دی ۱( 4 ماه پیش)
   عکس رو مجدد ارسال کردم
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۹ دی ۱( 4 ماه پیش)
   در جای دیگر فرستاده بودید دیدم و پاسخ دادم شماره تماس و مشخصات بزارید باهاتون جهت عمل هماهنگ کنن حتما باید بررسی و نمونه برداری بشه
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر محمدحسین پنجشنبه ۲۹ دی ۱( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 50 مشاهده پرسش
  سلام جناب ، وقت بخیر . پدر من حدود دو ماه پیش برای جراحی دیافراگم معده به دکتر مراجعه کردن ، در نتیجه اسکن یک توده تومورال در حالب سمت چپ دیده شده و متاسفانه چون پروستات داشتن نمونه برداری فوری انجام نشد . ایشون عمل دیافراگم رو انجام دادن و بعد از حدود ۴۰ روز مجدد برای مشکل ذکر شده کراجعه کردن و دکتر مجددا برای اسکن فرستادنشون . در اسکن جدید نوشته سایز توده مختصر بزرگ شده که من فایل اسکن رو براتون میفرستم . به نظر شما احتمال اینکه این تومور بدخیم باشه زیاده؟ یا میتونه مثلا التهاب ناشی از سنگ حالب باشه . با تشکر از شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۹ دی ۱( 4 ماه پیش)
   با توجه به سی تی حتما نیاز به سیستوسکوپی و یورتروسکوپی و بررسی دقیق مثانه و حالب دارند . اگر توده رویت شود نمونه برداری انجام میشه و طبق جواب پاتولوژی میشه گفت بدخیم یا خوشخیم چند سالشونه ؟ سیگار مصرف میکنند ؟ درضمن سنگ حالب باید درمان شود حتما
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۹ دی ۱( 4 ماه پیش)
   بیماری زمینه ای چیزی دارند ؟
  3. تصویر کاربر محمدحسین پنجشنبه ۲۹ دی ۱( 4 ماه پیش)
   عذرمیخوام دکتر ما تبریز هستیم . ایشون بیمه درمانی دولتی یا همون سلامت دارن . میشه هزینه تقریبی عملشون رو بفرمایید تا من بعدش هماهنگ بشم با کلینیک؟
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۹ دی ۱( 4 ماه پیش)
   هزینه رو با منشی هماهنگ کنید ایشون اگر تمایل داشتید باهاتون تماس میگیرن اگر خواستید شماره تماس و مشخصات رو بفرمایید
  5. تصویر کاربر محمدحسین پنجشنبه ۲۹ دی ۱( 4 ماه پیش)
   ممنونم ، صبح تماس میگیرم
  6. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۹ دی ۱( 4 ماه پیش)
   ممنون
  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر امیر چهارشنبه ۲۱ دی ۱( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 112 مشاهده پرسش
  لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۱ دی ۱( 4 ماه پیش)
   سلام چند سالتونه ؟ سیگار میکشید ؟ ادرار خونی است ؟
  2. تصویر کاربر امیر سه شنبه ۲۰ دی ۱( 4 ماه پیش)
   آقای دکتر عکس سونو گرافی هم فرستادم
  3. تصویر کاربر امیر سه شنبه ۲۰ دی ۱( 4 ماه پیش)
   41 سال
   سیگار میکشم
   بعضی مواقع بعداز کار سنگین میکنم بعد از ادرار چند قطره خون آب میاد
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۱ دی ۱( 4 ماه پیش)
   با توجه به سونوگرافی احتمال توده مثانه مطرح است باید سیستوسکوپی شوید و با دوربین داخل مثانه دیده شود در صورت تمایل برای این اقدامات شماره تلفن و مشخصات بزارید نوبت عمل ارائه شود
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۱۵ دی ۱( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 65 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر آقای دکتر ببخشید. علت ارضا شدن و خارج نشدن آب منی از آلت چیه؟ فکر کنم میره داخل مثانه و بعد از ادرار یکم بزور خارج میشه . و من سنگ کلیه هم دارم یه ۵/۵ میل تو حالب گیره و فکر کنم یه شن هم تو راه ادرار
  امکانش هست بخاطر اون شن باشه که نمیاد یا یه چیز دیگه است. لطفاً ممنون میشم زود جواب بدین چون یکم نگرانم 🙏
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۴ دی ۱( 4 ماه پیش)
   سلام خیر ارتباطی به شن و سنگ نداره برگشت منی به ادرار را از کی دارید ؟ دارویی مثل تامسولوسین مصرف میکنید ؟ مدارک سنگ رو بفرستید . سنگ باقی مانده در حالب باعث تخریب کلیه میشه
  2. تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۱۴ دی ۱( 4 ماه پیش)
   حدوداً 3 هفته تقریباً از بعد درد کلیه. بله داروی تامسولوسین مصرف میکنم. یعنی بخاطر چیه آقای دکتر؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۴ دی ۱( 4 ماه پیش)
   تاریخ سونوگرافی کی بوده ؟ اگر هنوز درد دارید باید سی تی اسکن کنید دقیق ببینیم سنگ باقی مونده یا خیر در مورد عدم انزال هم علتش تامسولوسین است که باعث برگشت منی به داخل مثانه میشه
  4. تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۱۴ دی ۱( 4 ماه پیش)
   تاریخ سونوگرافی ٢۶/٩/١۴٠١. و سی تی اسکن هم کردم تاریخ ٣/١٠/١۴٠١. درد داشتم و فقط
   قرص تامسولوسین و دیکلوتان مصرف میکردم تا دو روز پیش حالا الحمدالله دو روزه درد ندارم و قبلش تا دارو نمی‌خوردم درد داشتم
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۵ دی ۱( 4 ماه پیش)
   احتمالا سنگ دفع شده گزارش سی تی را دارید بفرستید پاسخ عدم انزال را هم که گرفتید و پس از قطع تامسولوسین درست میشه
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

اندامهای تناسلی مردانه شامل قسمتهای داخلی و خارجی است. اندامهای اصلی تولید مثل شامل آلت تناسلی، کیسه…
چربی بالای آلت (FUPA) موردی طبیعی است. به این چربی، مونس پوبیس (تپه ونوس) یا پانیکولوس نیز…
زگیل تناسلی شایعترین بیماری منتقل شونده از طریق تماس جنسی آلوده است. بیش از 140 نوع HPV…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه

17:00 - 21:00

یکشنبه

16:00 - 21:00

دوشنبه

17:00 - 21:00

سه شنبه

16:00 - 21:00

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر