حالب چیست؟ | دفع سنگ کلیه از لوله حالب

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:
هر گونه انسداد در مسیر لوله حالب به منزله خفه کردن کلیه ها می باشد و هر چه سریعتر باید عامل انسدادی لوله حالب برطرف گردد. در این مقاله بیماری های لوله ی حالب از جمله وجود سنگ در آن بررسی شده است.

قطر لوله حالب چقدر است؟

لوله حالب به قطر 5 میلی متر است. این لوله، کلیه را به مثانه وصل می کند.

حالب چیست؟

حالب وظیفه ی انتقال ترشحات کلیه ها یا همان ادرار را از کلیه ها به مثانه بر عهده دارد. لوله حالب با انقباضات منظم خود که توسط اعصاب اتوماتیک سمپاتیک و یا پاراسمپاتیک کنترل می شود عمل تخلیه خود را انجام می دهد. لوله حالب در حقیقت به مانند لوله تنفسی کلیه می باشد.

درمان تبخال تناسلی

حالب کجاست؟

حالب لوله ای است که وظیفه انتقال ادرار از کلیه ها به سمت مثانه را عهده دار است. در بدن هر فرد دو لوله حالب (ureter) قرار دارند که هر کدام به یک کلیه متصل است. نیمه بالایی حالب در داخل معده قرار دارد و نیمه پایینی آن نیز در ناحیه لگن است.

طول لوله حالب در بزرگسالان به صورت میانگین در حدود 10 الی 12 اینچ ( 25 الی 30 سانتی متر ) است. این لوله دارای دیواره های ضخیم عضلانی، فیبری و روکش مخاطی است و می تواند به راحتی منقبض شود.

مدت زمان دفع سنگ کلیه از حالب

حالب کلیه

یکی از شایعترین علل انسداد حالب حرکت سنگ از کلیه و گیر افتادن آن در لوله حالب می باشد. حرکت سنگ به طرف حالب دردی را ایجاد می که شاه درد عالم پزشکی بوده و حتی از درد زایمان در خانم ها نیز شدید تر می باشد.

مشخصات این درد عبارتند از: درد شدید ناگهانی که به صورت موجی به سراغ فرد آمده و او را زمین گیر و مستأصل می کند. تهوع، استفراغ، رنگ پریدگی، خون در ادرار، تغییر رنگ ادرار و در کسانی که تک کلیه ای هستند قطع کامل ادرار می تواند از نشانه های گیر افتادن سنگ در لوله حالب باشد.

امروزه قطعی ترین روش تشخیص گیر افتادن سنگ در لوله حالب انجام سی تی اسکن بدون تزریق و با تزریق می باشد. سونوگرافی اغلب گشاد شدگی کلیه ها یا هیدرونفروز را گزارش می کند که نشانه انسداد لوله حالب می باشد.

در صورت ایجاد چنین دردی بلافاصله به نزدیکترین اورژانس بیمارستانی مراجعه کرده و باید اقدامات تشخیصی و درمانی انجام گردد. از شما در اورژانس بیمارستان معاینه بالینی، آزمایش خون و ادرار و سونوگرافی و در صورت نیاز سی تی اسکن انجام خواهد شد و با تزریق مسکن های قوی که اغلب مورفین یا پتدین و یا کتورولاک است، درد شما تسکین پیدا خواهد کرد. اگر تب داشتید یا تک کلیه هستید و یا حامله می باشید باید به پزشک اطلاع دهید که شما را در بیمارستان بستری نمایند.

بیماری های حالب

پروگزیمال حالب چیست؟

بخش بالایی از لوله حالب در بین نقطه برخورد حالب با لگن و بالاتر از مفصل ساکروایلیاک قرار دارد. سنگ های پروگزیمال حالب به صورت میانگین اندازه ای بیشتر از یک سانتی متر دارند و در معیار اندازه گیری قرار می گیرند. سنگ هایی که در دفع شدن به شکل طبیعی و سریع با مشکل مواجه می شوند، در نهایت منجر به کولیک مکرر کلیه و یا انسداد ادرار خواهند شد.

لوله حالب پروگزیمال در کدام ناحیه از بدن قرار دارد؟

در انتهای بخش پروگزیمال لوله حالب، لگن و کلیه ها قرار دارند. در بخش دیگر نیز مثانه فرد به حالب متصل است. لوله حالب از ابتدای شریان کلیوی تا این نواحی و مثانه کشیده می شود تا جریان ادرار را از کلیه ها به سمت مثانه هدایت کند.

علائم سنگ کلیه در حالب

سنگ در حالب کلیه ممکن است هیچ علامت یا نشانه ای نداشته باشد. نشانه ها و علائم به محل رخداد انسداد، کامل بودن یا نسبی بودن انسداد، سرعت مسدود شدن و تحت تاثیر قرار گرفتن یک یا هر دو کلیه بستگی دارند. نشانه ها و علائم می توانند شامل موارد زیر شوند:

 • درد
 • تغییرات در مقدار ادرار تولید شده
 • دشوار بودن ادرار
 • وجود خون در ادرار
 • عفونت های مکرر مجاری ادراری
 • فشار خون بالا (هایپرتانسیون)

دفع سنگ کلیه از لوله حالب

اگر مسیر لوله حالب تنگی نداشته باشد و اندازه سنگ زیر 4 میلی متر باشد در 95 درصد با درمان های داروئی و مصرف مایعات زیاد و ورزش کردن خودبه خود دفع می شوند و نیاز به اقدام بعدی نیست.

اگر اندازه سنگ بین 4 تا 6 میلی متر باشد 50 درصد احتمال خودبه خود افتادن سنگ وجود دارد و لذا اگر اندازه سنگ حالب زیر 6 میلی متر باشد به شرط اینکه:

 •  بیمار تک کلیه نباشد.
 •  تب نداشته باشد.
 •  حامله نباشد.

به بیمار توصیه می شود دو هفته با مصرف مایعات زیاد و افزایش تحرک بدنی و با ادرار کردن در داخل ظرفی از نظر مشاهده سنگ دفع شده، در جهت دفع سنگ تلاش کند.

درمان سنگ کلیه گیر کرده در حالب

اگر بعد از دو هفته سنگ کلیه در حالب دفع نشود و یا اندازه سنگ گیرافتاده بالای 6 میلی متر باشد دو روش درمانی برای درمان این سنگ ها وجود دارد:

1️⃣ سنگ شکنی برون اندامی یا ESWL

در این روش که در فیلم زیر می بینید شما بدون بیهوشی و به صورت سرپائی به مدت 15-20 دقیقه زیر دستگاه سنگ شکنی می خوابید و دستگاه با متمرکز کردن امواج سنگ شکنی روی سنگ حالب اقدام به خرد کردن سنگ گیر افتاده حالب می کند.

عمل سنگ شکنی ESWL در موارد زیر توصیه نمی شود:

 •  افراد چاق
 •  افراد حامله
 •  افراد دارای اختلال در انعقاد خون

2️⃣ سنگ شکنی درون اندامی یا TUL

دومین و مؤثرترین روش درمان سنگ حالب عمل سنگ شکنی درون اندامی یا TUL می باشد. در این روش که با بی حسی کمری و در اطاق عمل و به صورت سرپائی انجام می شود، با عبور دوربین آندوسکوپی از داخل مجرای ادراری به مثانه و لوله حالب محل گیر کردن سنگ حالب مشخص و با استفاده از امواج سنگ شکنی لیزر روی پنوماتیک سنگ را کاملاً خرد کرده و با پنس خارج می کنیم.

 در مواقعی جهت دفع شدن سنگ های خردشده داخل لوله حالب، لوله ای قلاب مانند به نام جی جی گذاشته می شود که در شکل زیر می بینید. و چهار هفته بعد به صورت سرپائی خارج می گردد.

فیلم کامل عمل TUL را می توانید در قسمت زیر مشاهده نمائید.

3️⃣ عمل لاپاراسکوپی

سومین درمان سنگ های بزرگ لوله حالب، عمل جراحی می باشد که در گذشته به صورت عمل جراحی باز ولی امروزه در راستای شعار عمل های جراحی بزرگ از شکاف کوچک تکنیک لاپاراسکوپی می باشد. در این روش به جای برش یک وجبی در شکم با عبور لوله هایی باریک به نام تروکار به داخل شکم و تزریق هوا و عبور دوربین محل سنگ حالب را مشخص کرده و با برش روی آن، سنگ حالب را خارج می کنیم که کیفیت عمل را در فیلم زیر مشاهده می نمائید.

سنگ حالب در بارداری

از جمله رایج ترین دلایل بروز درد معده در خانم های باردار می توان به وجود سنگ کلیه و حالب اشاره کرد. سنگ حالب در بارداری می تواند منجر به مسدود شدن مسیر کلیه شده و در نتیجه عفونت را ایجاد کند.

این عفونت در دیگر نواحی بدن پخش می شود. در نتیجه ممکن است خانم باردار زودتر از موعد نیاز به بستری شدن در بیمارستان و طی کردن درمان های لازم جهت به دنیا آوردن کودک را داشته باشد.

سنگ های کلیه دردناک از هر 3300 زن باردار، یک نفر را مبتلا می کنند. احتمال شکل گیری این سنگ ها در بانوانی که سابقه به دنیا آوردن کودک در گذشته را داشته اند، نسبت به افرادی که بارداری اول را تجربه می کنند، بیشتر است. بیشتر خانم هایی که سنگ کلیه و حالب دارند، معمولا در ماه های چهارم الی ششم با مشکلات مختلفی مواجه می گردند.

انواع دیگر بیماری های لوله ی حالب

1- دوتایی شدن حالب

دوتایی شدن حالب که عارضه ای مادرزادی است به وضعیتی گفته می شود که دو حالب بر روی یک کلیه تشکیل می شود. حالب دوم می تواند سالم بوده و یا تنها قسمتی از آن تشکیل شده باشد. در صورتی که هیچ کدام از حالب ها به درستی کار نکنند، ادرار می تواند به کلیه برگشته و سبب آسیب رساندن به آن شود.

2- وجود یک ناهنجاری در محل اتصال حالب به کلیه یا مثانه

اتصال غیر عادی بین حالب و کلیه (اتصال میزنای و لگنچه) می تواند سبب تورم کلیه و در نهایت توقف عملکرد آن شود. این ناهنجاری مادرزادی بوده و یا می تواند با رشد عادی کودک و در اثر یک آسیب یا جای زخم به وجود آید. همچنین، در موارد نادر این عارضه می تواند ناشی از تشکیل یک تومور نیز باشد. یک اتصال نادرست بین حالب و مثانه می تواند سبب بازگشت ادرار به درون کلیه ها شود.

3- یورتروسل

در صورتی که لوله ی حالب بسیار تنگ باشد و اجازه عبور جریان ادرار به صورت عادی را ندهد، ممکن است یک برآمدگی کوچک (یورتروسل) در آن تشکیل شود که معمولا در قسمت نزدیک به مثانه تشکیل می شود. این تورم و برآمدگی می تواند جریان ادرار را مسدود کرده و سبب بازگشت ادرار به درون کلیه ها شود. این وضعیت امکان دارد به کلیه آسیب برساند.

4- فیبروز رترو پریتوئن

این اختلال نادر هنگامی رخ می دهد که بافت فیبروز در ناحیه خلفی شکم رشد می کند. این فیبر ها می توانند در اثر سرطان ها یا برخی دارو های درمان میگرن رشد کنند. این فیبر ها میزنای ها را احاطه کرده و آن ها را مسدود می کنند که چنین وضعیتی سبب بازگشت ادرار به درون کلیه ها می شود.

هرنی اینگوینال

دیگر عوامل احتمالی

عوامل مختلفی در درون و بیرون میزنای می توانند سبب انسداد آن شوند این عوامل شامل موارد زیر می شوند:

 • یبوست شدید، با اینکه بیشتر در کودکان شیوع دارد اما در بزرگسالان هم اتفاق می افتد.
 • تومور های سرطانی و غیر سرطانی
 • رشد بافت داخلی مانند آندومتروزیس در زنان
 • تورم طولانی مدت دیواره میزنای که معمولا ناشی از بیماری هایی مانند سل یا عفونتی انگلی به نام شیستوزومیازیس می باشد.

اما توصیه های اینجانب در رابطه با سنگ حالب

 •  لوله حالب به منزله نفسگاه کلیه می باشد و گیر افتادن سنگ و یا هر علتی که آن را ببندد مثل فشار به کلیه جهت خفه کردن می باشد و باید هر چه سریعتر درمان شود.
 •  95 درصد سنگ های زیر 4 میلی متر و 50 درصد سنگ های بین 4-6 میلی متر خودبخود دفع می شود.
 • حداکثر زمان برای دفع کردن 2-3 هفته است و اگر سنگ دفع نشود باید سریعاً جهت جلوگیری از خفه شدن و از دست دادن کلیه خود به پزشک مراجعه نمائید.
 •  افراد تک کلیه و خانم های حامله و بیماران تب دار با سنگ انسدادی حالب باید اورژانسی در بیمارستان بستری شوند.
 •  با انجام چکاب منظم و با شعار پیشگیری بهتر از درمان است، و مصرف مایعات هر دو ساعت یک لیوان و مصرف کم نمک از تشکیل سنگ در کلیه و گیرافتادن آن در لوله حالب جلوگیری نمائید.

شاید دوست داشته باشید بخوانید:

بهترین درمان زگیل تناسلی مردانه

در صورت داشتن سنگ حالب جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744-021 تماس بگیرید.

دکتر کرمی متخصص کلیه و مجاری ادراری

4.2/5 - (74 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علیرضا چهارشنبه ۱۸ آبان ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من یک پسر ۱۹ ساله هستم واقیعت من یک شب هنگام خود آرضایی پایین کلاهک آلت در ۳ جا که فکر کنم جای رگ هاست شروع کرد به سوزش جوری که الا بعد از چند روز نمیشه دست زد بهش ….
  ممنون میشم بهم جواب بدین باید چیکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۷ آبان ۱( 1 ماه پیش)
   با سلام و احترام هنگام ادرار سوزش دارید ؟ خون در ادرار نمیبینید ؟
  2. تصویر کاربر علیرضا سه شنبه ۱۷ آبان ۱( 1 ماه پیش)
   سلام دوباره نه موقع ادرار نه خونی هست نه سوزش 
   نگاه کنین موقعی که الا جمع شده است هیچ سوزشی نداره ولی وقتی بیرون میاد بشدت ناحیه زیر آلت زیر کلاهک میسوزه و خیلی هم قرمز هست
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۷ آبان ۱( 1 ماه پیش)
   بهتر است معاینه شود یا عکس بفرستید
  4. تصویر کاربر علیرضا چهارشنبه ۱۸ آبان ۱( 1 ماه پیش)
   نگاه کنین اقای دکتر مخصوصا اون عکسی که رگ ها زده بیرون دقیقا معلومه خیلی میسوزه
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۸ آبان ۱( 1 ماه پیش)
   عکسی اپلود نشده
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر منوچهر چهارشنبه ۱۱ اسفند ۰( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 135 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من پس از دیدن خون در ادرار به پزشک مراجعه کردم یک آزمایش ادرار ۳ روزه دادم مشکلی نداشت سپس اسکن با تزریق انجام دادم که افزایش ضخامت اوروتلیال را در حالب راست گزارش کرده من نگرانم لطفا راهنمایی کنید ضمنا ۵۶ سال سن دارم تصویر گزارش را میفرستم ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۱ اسفند ۰( 9 ماه پیش)
   باید سیستوسکوپی بشید
 • تصویر کاربر امید چهارشنبه ۲۷ بهمن ۰( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 134 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید من چند روز هست فقط دچار درد آلت شدم و در هنگام ادرار نه درد و سوزشی ندارم رنگ ادرار طبیعی و فشار عالی میشه راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۷ بهمن ۰( 9 ماه پیش)
   2-سلام ،بايد معاينه شويد
 • تصویر کاربر ژیمانا چهارشنبه ۲۷ بهمن ۰( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 141 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر
  مشکل چکه‌ی ادرار دارم هر بار نیم ساعت طول میکشه تا از توالت میام بیرون موقعی که وضو میگیرم نباید سرفه کنم یا بخندم یا وسایل سنگین بردارم تا نماز میخونم چون احساس میکنم یکی دو قطره ادرار خارج میش
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۷ بهمن ۰( 9 ماه پیش)
   1-سلام، بهتر است سونوگرافي كنيد.
 • تصویر کاربر مهدی شنبه ۹ بهمن ۰( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 159 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر؛
  پدر من حدود هشتاد ساله هستند و چند ماهی هست که از حدود ناحیه روی مثانه دچار فتق و پارگی شکم شده اند(تقریباً اندازه گردو) و به تازگی اذیتش زیاد شده و دکتر پیشنهاد جراحی داده ولی به علت ضعیف بودن قلب، مردد هستیم.
  پیشنهاد جایگزین یا روش متفاوت جراحی یا هر اقدام درمانی دیگر شما برای پدرم چیست؟
  لطفاً راهنمایی بفرمایید🙏

  در ذیل👇نظر متخصص قلب را برایتان ارسال میکنم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۹ بهمن ۰( 10 ماه پیش)
   1-سلام، بهتر است سونوگرافي كنيد.
 • تصویر کاربر هادی جمعه ۱ بهمن ۰( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 139 مشاهده پرسش
  سلام.38 سالمه پنج سال پیش در مطب شما نوتر مثانه دادم و ویزیت شدم که تشخیص مثانه نورولوژیک دادین.وزیکر و آلپرازولام تجویز کردین.الان چهارشنبه که یوریناسین ده و تامسولوسین مصرف میکنم.وقتی بیدارم مشکلی ندارم.ولی موقع خواب باید مدام برم دستشویی و هربار با کلی فشار و زور چند قطره ادرار تخلیه بشه.خیلی اذیت میشم اصلا خواب ندارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱ بهمن ۰( 10 ماه پیش)
   قرص VSOL 5 هر شب یک عدد
 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۲۸ دی ۰( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 141 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من یک کلیه ام را باحالب برداشتهام بهخا طر تومور تمام سیتوسکوپی اسکن از مثانه وپروستات انجام شده هیچ مشکلی ندارم ولی بسبار سوزش مثانه دارم چکار کنم تا اینکه دکترها می فرمایند پیش روان پزشک برو نظر شما چیست
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۸ دی ۰( 10 ماه پیش)
   آزمایش ادرار و سونوگرافی
 • تصویر کاربر سجاد چهارشنبه ۸ دی ۰( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 144 مشاهده پرسش
  سلام. خسته نباشید. صبح زود با درد از خواب پاشدم. تا الان دارم درد میکشم. هم کلیه چپ درد میکنه. و الان رسیده به مثانه طرف چپم. الان هر دو درد میکنن. طرف بالای چپ مثانه. بیشتر شده دردش. هر چی مایعات هم میخورم. فایده نداره. خیلی هم کم ادرار دفع میکنم. لطفااااا کمک کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۸ دی ۰( 11 ماه پیش)
   1-سلام، بهتر است سونوگرافي كنيد.
 • تصویر کاربر علی جمعه ۲۸ آبان ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 199 مشاهده پرسش
  سلام و عرض خستہ نباشید خدمت آقای دکتر
  من 30 سالمہ ب مدت 6 ماھہ ک بعد از ادرار کامل، احساس میکنم ک ادرار در آلتم باقی موندہ و وقتی دوبارہ میرم باز ھم تخلیہ میشہ ۔۔۔ این کار چندین بار تکرار میشہ
  بعد از یک ربع ب حالت طبیعی بر می گردم و دوبارہ ھر موقع ادرار کنم ھمون حالت بھم دست میدہ
  سونوگرافی رفتم عکسشو میفرستم خدمت تون ھمہ چیز مثانہ و کلیہ و پروستات نرمال و طبیعی بودہ فقط رزیدوی ادراری 5 میلی لیتر مشاھدہ شدہ
  مشکل از چی ھست دکتر؟ ممنون میشم راھنماییم کنین
  سپاس
  1. تصویر کاربر علی یکشنبه ۲۳ آبان ۰( 1 سال پیش)
   سلام
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۸ آبان ۰( 1 سال پیش)
   عکس باز نمیشه مجدد بفرستید
  3. تصویر کاربر علی جمعه ۲۸ آبان ۰( 1 سال پیش)
   این عکس سونو
  4. تصویر کاربر علی جمعه ۲۸ آبان ۰( 1 سال پیش)
   ھر کاری میکنم عکس نمیاد دکتر تو سونو فقط نوشتہ بود رزیدوی ادراری ۵ میلی لیتر است ھمین
   قرص وزیکیر ھم خوردم مشکلم حل نشد
   لطفا جواب بدین دکتر من خیلی اذیت میشم ممنونم
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۸ آبان ۰( 1 سال پیش)
   3-سلام ، بايد جهت بررسي از نظر مثانه عصبي تست اروديناميك يا نوار مثانه بگيريد
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر عماد چهارشنبه ۱۹ آبان ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 200 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب،
  احتراما یک هفته پیش در پی شکستن سنگ حالب از طریق TUL دو استنت در حالب چپ و راست من قرار گرفت،
  از همان روز عمل ، درد در ناحیه کلیه ها و ناحیه تناسلی دارم،
  دو روز هست که دچار تب و لرز شدم ، امشب به ۳۸.۲ درجه رسید،
  درد شدید و یا جدیدی ندارم و همان دردهایی که بعد از عمل به وجود آمد با شدت کمتری ادامه دارد که با مصرف شیاف دیکلوفناک و ناپروکسن قابل تحمل هستند.
  طبق نتیجه عکسبرداری امروز ، سنگهای کلیه راست دفع شده اما دو سنگ همچنان در کلیه چپ باقیمانده که به توصیه پزشک مربوطه با سنگ شکنی برون اندامی طی هفته آتی شکسته می‌شود.
  آیا این تب می تواند ارتباطی با استنت ها و یا عفونت ادراری داشته باشد ؟
  1. تصویر کاربر عماد یکشنبه ۱۶ آبان ۰( 1 سال پیش)
   ضمناً از بعد از عمل نیز روزی یک عدد آنتی بیوتیک سفکسیم ۴۰۰ مصرف میکنم.
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۹ آبان ۰( 1 سال پیش)
   تا وقتی DJدارید احتمال درد هست
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

عفونت ادراری به معنی ورود عامل عفونت زا (که اغلب باکتری و از خانواده Ecoli می باشند)…
آیا پروستات اندازه خاصی دارد؟ اندازه نرمال پروستات چقدر است؟ پروستات به اندازه یک گردو کوچک و…
از نظر تعریف، ختنه به بریدن قسمتی از بخش انتهایی پوست آلت گفته می شود. عمل ختنه…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه

17:00 - 21:00

یکشنبه

16:00 - 21:00

دوشنبه

17:00 - 21:00

سه شنبه

16:00 - 21:00

پرسش از دکتر