حالب چیست؟ | دفع سنگ کلیه از لوله حالب

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
در این مقاله مطالعه می‌کنید:
هر گونه انسداد در مسیر لوله حالب به منزله خفه کردن کلیه ها می باشد و هر چه سریعتر باید عامل انسدادی لوله حالب برطرف گردد. در این مقاله بیماری های لوله ی حالب از جمله وجود سنگ در آن بررسی شده است.

قطر لوله حالب چقدر است؟

لوله حالب به قطر 5 میلی متر است. این لوله، کلیه را به مثانه وصل می کند.

حالب چیست؟

حالب وظیفه ی انتقال ترشحات کلیه ها یا همان ادرار را از کلیه ها به مثانه بر عهده دارد. لوله حالب با انقباضات منظم خود که توسط اعصاب اتوماتیک سمپاتیک و یا پاراسمپاتیک کنترل می شود عمل تخلیه خود را انجام می دهد. لوله حالب در حقیقت به مانند لوله تنفسی کلیه می باشد.

حالب کجاست؟

حالب لوله ای است که وظیفه انتقال ادرار از کلیه ها به سمت مثانه را عهده دار است. در بدن هر فرد دو لوله حالب (ureter) قرار دارند که هر کدام به یک کلیه متصل است. نیمه بالایی حالب در داخل معده قرار دارد و نیمه پایینی آن نیز در ناحیه لگن است.

طول لوله حالب در بزرگسالان به صورت میانگین در حدود 10 الی 12 اینچ ( 25 الی 30 سانتی متر ) است. این لوله دارای دیواره های ضخیم عضلانی، فیبری و روکش مخاطی است و می تواند به راحتی منقبض شود.

مدت زمان دفع سنگ کلیه از حالب

حالب کلیه

یکی از شایعترین علل انسداد حالب حرکت سنگ از کلیه و گیر افتادن آن در لوله حالب می باشد. حرکت سنگ به طرف حالب دردی را ایجاد می که شاه درد عالم پزشکی بوده و حتی از درد زایمان در خانم ها نیز شدید تر می باشد.

مشخصات این درد عبارتند از: درد شدید ناگهانی که به صورت موجی به سراغ فرد آمده و او را زمین گیر و مستأصل می کند. تهوع، استفراغ، رنگ پریدگی، خون در ادرار، تغییر رنگ ادرار و در کسانی که تک کلیه ای هستند قطع کامل ادرار می تواند از نشانه های گیر افتادن سنگ در لوله حالب باشد.

امروزه قطعی ترین روش تشخیص گیر افتادن سنگ در لوله حالب انجام سی تی اسکن بدون تزریق و با تزریق می باشد. سونوگرافی اغلب گشاد شدگی کلیه ها یا هیدرونفروز را گزارش می کند که نشانه انسداد لوله حالب می باشد.

در صورت ایجاد چنین دردی بلافاصله به نزدیکترین اورژانس بیمارستانی مراجعه کرده و باید اقدامات تشخیصی و درمانی انجام گردد. از شما در اورژانس بیمارستان معاینه بالینی، آزمایش خون و ادرار و سونوگرافی و در صورت نیاز سی تی اسکن انجام خواهد شد و با تزریق مسکن های قوی که اغلب مورفین یا پتدین و یا کتورولاک است، درد شما تسکین پیدا خواهد کرد. اگر تب داشتید یا تک کلیه هستید و یا حامله می باشید باید به پزشک اطلاع دهید که شما را در بیمارستان بستری نمایند.

بیماری های حالب

پروگزیمال حالب چیست؟

بخش بالایی از لوله حالب در بین نقطه برخورد حالب با لگن و بالاتر از مفصل ساکروایلیاک قرار دارد. سنگ های پروگزیمال حالب به صورت میانگین اندازه ای بیشتر از یک سانتی متر دارند و در معیار اندازه گیری قرار می گیرند. سنگ هایی که در دفع شدن به شکل طبیعی و سریع با مشکل مواجه می شوند، در نهایت منجر به کولیک مکرر کلیه و یا انسداد ادرار خواهند شد.

لوله حالب پروگزیمال در کدام ناحیه از بدن قرار دارد؟

در انتهای بخش پروگزیمال لوله حالب، لگن و کلیه ها قرار دارند. در بخش دیگر نیز مثانه فرد به حالب متصل است. لوله حالب از ابتدای شریان کلیوی تا این نواحی و مثانه کشیده می شود تا جریان ادرار را از کلیه ها به سمت مثانه هدایت کند.

علائم سنگ کلیه در حالب

سنگ در حالب کلیه ممکن است هیچ علامت یا نشانه ای نداشته باشد. نشانه ها و علائم به محل رخداد انسداد، کامل بودن یا نسبی بودن انسداد، سرعت مسدود شدن و تحت تاثیر قرار گرفتن یک یا هر دو کلیه بستگی دارند. نشانه ها و علائم می توانند شامل موارد زیر شوند:

 • درد
 • تغییرات در مقدار ادرار تولید شده
 • دشوار بودن ادرار
 • وجود خون در ادرار
 • عفونت های مکرر مجاری ادراری
 • فشار خون بالا (هایپرتانسیون)

دفع سنگ کلیه از لوله حالب

اگر مسیر لوله حالب تنگی نداشته باشد و اندازه سنگ زیر 4 میلی متر باشد در 95 درصد با درمان های داروئی و مصرف مایعات زیاد و ورزش کردن خودبه خود دفع می شوند و نیاز به اقدام بعدی نیست.

اگر اندازه سنگ بین 4 تا 6 میلی متر باشد 50 درصد احتمال خودبه خود افتادن سنگ وجود دارد و لذا اگر اندازه سنگ حالب زیر 6 میلی متر باشد به شرط اینکه:

 •  بیمار تک کلیه نباشد.
 •  تب نداشته باشد.
 •  حامله نباشد.

به بیمار توصیه می شود دو هفته با مصرف مایعات زیاد و افزایش تحرک بدنی و با ادرار کردن در داخل ظرفی از نظر مشاهده سنگ دفع شده، در جهت دفع سنگ تلاش کند.

درمان سنگ کلیه گیر کرده در حالب

اگر بعد از دو هفته سنگ کلیه در حالب دفع نشود و یا اندازه سنگ گیرافتاده بالای 6 میلی متر باشد دو روش درمانی برای درمان این سنگ ها وجود دارد:

1️⃣ سنگ شکنی برون اندامی یا ESWL

در این روش که در فیلم زیر می بینید شما بدون بیهوشی و به صورت سرپائی به مدت 15-20 دقیقه زیر دستگاه سنگ شکنی می خوابید و دستگاه با متمرکز کردن امواج سنگ شکنی روی سنگ حالب اقدام به خرد کردن سنگ گیر افتاده حالب می کند.

عمل سنگ شکنی ESWL در موارد زیر توصیه نمی شود:

 •  افراد چاق
 •  افراد حامله
 •  افراد دارای اختلال در انعقاد خون

2️⃣ سنگ شکنی درون اندامی یا TUL

دومین و مؤثرترین روش درمان سنگ حالب عمل سنگ شکنی درون اندامی یا TUL می باشد. در این روش که با بی حسی کمری و در اطاق عمل و به صورت سرپائی انجام می شود، با عبور دوربین آندوسکوپی از داخل مجرای ادراری به مثانه و لوله حالب محل گیر کردن سنگ حالب مشخص و با استفاده از امواج سنگ شکنی لیزر روی پنوماتیک سنگ را کاملاً خرد کرده و با پنس خارج می کنیم.

 در مواقعی جهت دفع شدن سنگ های خردشده داخل لوله حالب، لوله ای قلاب مانند به نام جی جی گذاشته می شود که در شکل زیر می بینید. و چهار هفته بعد به صورت سرپائی خارج می گردد.

فیلم کامل عمل TUL را می توانید در قسمت زیر مشاهده نمائید.

3️⃣ عمل لاپاراسکوپی

سومین درمان سنگ های بزرگ لوله حالب، عمل جراحی می باشد که در گذشته به صورت عمل جراحی باز ولی امروزه در راستای شعار عمل های جراحی بزرگ از شکاف کوچک تکنیک لاپاراسکوپی می باشد. در این روش به جای برش یک وجبی در شکم با عبور لوله هایی باریک به نام تروکار به داخل شکم و تزریق هوا و عبور دوربین محل سنگ حالب را مشخص کرده و با برش روی آن، سنگ حالب را خارج می کنیم که کیفیت عمل را در فیلم زیر مشاهده می نمائید.

سنگ حالب در بارداری

از جمله رایج ترین دلایل بروز درد معده در خانم های باردار می توان به وجود سنگ کلیه و حالب اشاره کرد. سنگ حالب در بارداری می تواند منجر به مسدود شدن مسیر کلیه شده و در نتیجه عفونت را ایجاد کند.

این عفونت در دیگر نواحی بدن پخش می شود. در نتیجه ممکن است خانم باردار زودتر از موعد نیاز به بستری شدن در بیمارستان و طی کردن درمان های لازم جهت به دنیا آوردن کودک را داشته باشد.

سنگ های کلیه دردناک از هر 3300 زن باردار، یک نفر را مبتلا می کنند. احتمال شکل گیری این سنگ ها در بانوانی که سابقه به دنیا آوردن کودک در گذشته را داشته اند، نسبت به افرادی که بارداری اول را تجربه می کنند، بیشتر است. بیشتر خانم هایی که سنگ کلیه و حالب دارند، معمولا در ماه های چهارم الی ششم با مشکلات مختلفی مواجه می گردند.

انواع دیگر بیماری های لوله ی حالب

1️⃣ دوتایی شدن حالب

دوتایی شدن حالب که عارضه ای مادرزادی است به وضعیتی گفته می شود که دو حالب بر روی یک کلیه تشکیل می شود. حالب دوم می تواند سالم بوده و یا تنها قسمتی از آن تشکیل شده باشد. در صورتی که هیچ کدام از حالب ها به درستی کار نکنند، ادرار می تواند به کلیه برگشته و سبب آسیب رساندن به آن شود.

2️⃣ وجود یک ناهنجاری در محل اتصال حالب به کلیه یا مثانه

اتصال غیر عادی بین حالب و کلیه (اتصال میزنای و لگنچه) می تواند سبب تورم کلیه و در نهایت توقف عملکرد آن شود. این ناهنجاری مادرزادی بوده و یا می تواند با رشد عادی کودک و در اثر یک آسیب یا جای زخم به وجود آید. همچنین، در موارد نادر این عارضه می تواند ناشی از تشکیل یک تومور نیز باشد. یک اتصال نادرست بین حالب و مثانه می تواند سبب بازگشت ادرار به درون کلیه ها شود.

3️⃣ یورتروسل

در صورتی که لوله ی حالب بسیار تنگ باشد و اجازه عبور جریان ادرار به صورت عادی را ندهد، ممکن است یک برآمدگی کوچک (یورتروسل) در آن تشکیل شود که معمولا در قسمت نزدیک به مثانه تشکیل می شود. این تورم و برآمدگی می تواند جریان ادرار را مسدود کرده و سبب بازگشت ادرار به درون کلیه ها شود. این وضعیت امکان دارد به کلیه آسیب برساند.

4️⃣ فیبروز رترو پریتوئن

این اختلال نادر هنگامی رخ می دهد که بافت فیبروز در ناحیه خلفی شکم رشد می کند. این فیبر ها می توانند در اثر سرطان ها یا برخی دارو های درمان میگرن رشد کنند. این فیبر ها میزنای ها را احاطه کرده و آن ها را مسدود می کنند که چنین وضعیتی سبب بازگشت ادرار به درون کلیه ها می شود.

دیگر عوامل احتمالی

عوامل مختلفی در درون و بیرون میزنای می توانند سبب انسداد آن شوند این عوامل شامل موارد زیر می شوند:

 • یبوست شدید، با اینکه بیشتر در کودکان شیوع دارد اما در بزرگسالان هم اتفاق می افتد.
 • تومور های سرطانی و غیر سرطانی
 • رشد بافت داخلی مانند آندومتروزیس در زنان
 • تورم طولانی مدت دیواره میزنای که معمولا ناشی از بیماری هایی مانند سل یا عفونتی انگلی به نام شیستوزومیازیس می باشد.

اما توصیه های اینجانب در رابطه با سنگ حالب

 •  لوله حالب به منزله نفسگاه کلیه می باشد و گیر افتادن سنگ و یا هر علتی که آن را ببندد مثل فشار به کلیه جهت خفه کردن می باشد و باید هر چه سریعتر درمان شود.
 •  95 درصد سنگ های زیر 4 میلی متر و 50 درصد سنگ های بین 4-6 میلی متر خودبخود دفع می شود.
 • حداکثر زمان برای دفع کردن 2-3 هفته است و اگر سنگ دفع نشود باید سریعاً جهت جلوگیری از خفه شدن و از دست دادن کلیه خود به پزشک مراجعه نمائید.
 •  افراد تک کلیه و خانم های حامله و بیماران تب دار با سنگ انسدادی حالب باید اورژانسی در بیمارستان بستری شوند.
 •  با انجام چکاب منظم و با شعار پیشگیری بهتر از درمان است، و مصرف مایعات هر دو ساعت یک لیوان و مصرف کم نمک از تشکیل سنگ در کلیه و گیرافتادن آن در لوله حالب جلوگیری نمائید.

شاید دوست داشته باشید بخوانید:

بهترین درمان زگیل تناسلی مردانه

در صورت داشتن سنگ حالب جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744-021 تماس بگیرید.

دکتر کرمی متخصص کلیه و مجاری ادراری

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر هادی پنجشنبه ۱۵ مهر ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر یه رگ سفت دقیقا در قسمت سرکلاهک فقط سمت چپش ظاهر شده قبلا هم پیش اومده بود ولی بعد نیم ساعت رفع میشد الان ولی یه روزه رک همونطور مونده چیه مشکلم
  1. تصویر کاربر هادی سه شنبه ۱۳ مهر ۰( 1 هفته پیش)
   دقیقا سرکلاهک سمت چپش ظاهر شده قبلا بعضی موقع میشد ولی ارضا میشدم بعدش میرفت ولی الان هستیه مشکل دیگه اینکه وقتی ارضا نمیشم یعنی تحریک میسم و تا استانه ارضا شدن میرم و نمیخام ارضا بشم بعدش به سختی ادرار میکننم و مثانم درد میگیره
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۵ مهر ۰( 1 هفته پیش)
   در شرایط تحریک و نعوظ عدم توانایی ادرار طبیعی هست
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر Salam پنجشنبه ۱ مهر ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر
  من ۳۲ساله هستم و ۱۱ ساله سنگ کلیه دارم و طی ۳ سال اخیر حین مصرف ماکسیمم داروهای ضد سنگ سازی اوضاع وخیمی پیدا کردم و ۳ مرتبه سنگ شکن انجام دادم، آخرین بار ۱ ماه پیش در حین سنگ شکن برون اندامی دچار خونریزی کلیه و در ادامه آن انسداد حالب توسط سنگ ۱۰ میل و سنگ شکن حالب را تجربه کردم، جنس سنگهای در آخرین آزمایش هسته کلسیم و ما بقیه اگرالایت و کنی اسید اوریکی هستند. اکنون سوالی که از خدمت شما دارم آیا به مدت ۲الی۳ ماه با رعایت رژیم غذایی کاملا دقیق و مصرف داروی تجویزی پتاسیم سیترات و ورزش روزانه و مصرف آب زیاد، کلیه من به وضعیت طبیعی برمیگردد و از سنگسازی نجات پیدا میکنم؟
  و اینه چه رژیم غذایی را باید رعایت کنم؟
  و مجاز به استفاده از داروهای گیاهی هستم؟
  با تشکر و سپاس.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱ مهر ۰( 3 هفته پیش)
   با انجام این کار ها احتما سنگ سازی کم میشه
 • تصویر کاربر علیزاده جمعه ۱۹ شهریور ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  با سلام
  دکتر پدر من با سابقه بزرگ بودن پروستات در ادرار صبحگاهیشون خون مشاهده کردن که با اجام سونو برخلاف انتظار نشون داده شده پروستات بسیار کوچک شده 28 cc دکارشون دستور آزمایش ادرار 3 مرحله دادن اما روز به روز میزان خونریزی بیشتر شد و به صورت لخته خون و در روز سوم دیگه کنترل ادرار هم نداشتن و مدام خونریزی داشتن با مراجعه مجدد به پزشکشون دستور سونو مجدد دادن و متوجه شدن کلا سونو اول متاسفانه اشتباه شده و بخاطر مصرف آسپرین 3 روز بعد که میشه شنبه وقت عمل دادن برای برداشتن توده مثانه و تراشیدن پروستات میخواستم ازتون درخواست کنم با توجه به سونو بفرمایید این توده چقدر اجتمال سرطانی بودن و پیشروی داره
  با توجه به این که به این شدت خونریزی و عدم کنترل ادرارشونو دارن یعنی خیلی پیشروی کرده
  سن پدرم 63 سال هستش و متاسفانه سیگاری هستن آخرین آزمایش سه مرحله ای ادرارشون مربوط به 1 سال و نیم پیش بوده و آخرین سونو هم 6 ماه پیش که نرمال بوده حجم الان پروستاتشونم 42 cc هستش
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۹ شهریور ۰( 1 ماه پیش)
   باید حتما سیستوسکوپی بشن
 • تصویر کاربر سعید شنبه ۶ شهریور ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من به خاطر درد شدید پهلو به دکتر مراجعه کردم و ایشون سونوگرافی برای من نوشتند.نتیجه سونو وجود سنگ 12 میل در حالب هست.امکان دفع وجود داره یا باید عمل کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۶ شهریور ۰( 1 ماه پیش)
   خیر احتمال دفعش نیست،نیاز به سنگ شکنی هست
 • تصویر کاربر بهزاد شنبه ۳۰ مرداد ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  باسلام. آقای دکتر بخاطر درد کلیه چپ و راستم سونوگرافی و سی تی اسکن کردم. یه سنگ به قطر ۴ میل در انتهای حالب چپم مشاهده شد. در کلیه راستم چیزی وجود نداشت با اینحال هنوزم کلیه راستم درد دارم. در ضمن 2 سال پیش در کلیه راستم سنگی بقطر 10 میل وجود داشت که سنگ شکن کردم. ممنون میشم راهنماییم کنید که چرا کلیه راستم درد داره.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳۰ مرداد ۰( 1 ماه پیش)
   اگر بیش از ۲ هفته که درد دارید بهتره حتما سنگ شکنی انجام بشه
 • تصویر کاربر محسن شنبه ۳۰ مرداد ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 38 مشاهده پرسش
  سلام . اقای دکتر من ۳۱ تیر ماه سنگ ۱۰ میلی که تو منطقه پلویس کلیه راستم بود رو سنگ شکنی کردم . ۱۱ روز پیش که سونو دادم مشخص شد که ۴ عدد سنگ ۷ و۶ و ۵ و ۵ میلی متری به رسیدن به پنج سانتی متری مثانه . دکترم که سونو رو دید گفت که تورم کلیه ناچیز هست و نگرانی زیادی نداریم . اب بخورید و ورزش کنید . الان با توجه به اینکه اون ۴ هفته ای که شما فرمودین تمام شده و سنگها دفع نشده چیکار باید بکنم ؟؟بازم صبر کنم تا بیوفتن یا باید tul کنم؟درد ندارم و انسدادی هم حس نمیکنم
  لطفا نظرتون رو در مورد سنگ های داخل کلیه و درمانشون هم بگین (جنس سنگ ها اگزلات کلسیم ) .سالی دوبار سنگ شکن انجام میدم و واقعا خسته شدم
  خیلی ممنونم
  ضمنا عکس اخرین سونو هم ضمیمه کردم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳۰ مرداد ۰( 1 ماه پیش)
   با توجه به گذر زمان و عدم دفع توصیه به TUL میشه
  2. تصویر کاربر محسن شنبه ۳۰ مرداد ۰( 1 ماه پیش)
   ممنون از پاسخگویی
   آقای دکتر آیا امکان این وجود داره که هم برای سنگ هایی که الان تو حالب راست هست و سنگ هایی که درون همون کلیه هست، یکبار RIRS انجام بشه و یک سمت خالی از سنگ بشه ؟؟؟ آیا شما RIRS انجام میدین ؟ تشکر
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳۰ مرداد ۰( 1 ماه پیش)
   بله امکانش هست
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳۰ مرداد ۰( 1 ماه پیش)
   با شماره 09351142080 02122642744 هر روز از ساعت ۱۰ الی۱۲ تماس بگیرید
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر مجید سه شنبه ۲۶ مرداد ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 54 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من 31 سالم هست من چند روز هست که تکرر ادرار دارم و یک بار هم در شب از خواب بیدار میشم میرم دستشویی بعد انگار یه احساسی در الت تناسلی دارم که تحریک میشه برای شروع ادرار و دو ماه پیش سونوگرافی انجام داده بودم از کلیه و سنگ مشکلی نبود
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۶ مرداد ۰( 2 ماه پیش)
   عکس ارسال نشده مجدد بفرستید
 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۲۵ مرداد ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر.وقتتون بخیر.اقای دکتر پدرم بابت بزرگی پروستات زیر نظر هستن که چند روز پیش پس از آزمایش متوجه ادرار در خون شدند.که مدارک که مدارک رو ارسال میکنم خدمتتون.لطفا راهنمایی کنید که باید چیکار کنم.کد پیگیری من توی سوال قبلRAbwc255472 هست که فرمودین جواب آزمایش خوب هست.لطفا ct هم چک کنید که قید شده ناحیه ای از دیواره مثانه زخیم شده به اندازه 5mm.این مورد میتونه از چی باشه؟
  1. تصویر کاربر محمد یکشنبه ۲۴ مرداد ۰( 2 ماه پیش)
   این جواب ct هست اقای دکتر
  2. تصویر کاربر محمد یکشنبه ۲۴ مرداد ۰( 2 ماه پیش)
   و همچنین قارچی نبودن رو بفرمایید منظور چیه.ممنون میشم پاسخ بدید
  3. تصویر کاربر محمد یکشنبه ۲۴ مرداد ۰( 2 ماه پیش)
   این قسمت منظورمه
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۵ مرداد ۰( 2 ماه پیش)
   با توجه به ضایعه ای که در مثانه دیده شده،سیستوسکوپی توصیه میشه
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر پروانه جمعه ۱ مرداد ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 58 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من 3سال ورزش ژیمناستیک می کردم و رو قسمت انتهایی کمرم کمی فشار می آوردم برای انعطاف بود که شکممونو هل میدادیم جلو وهمش فاصلمونو از پشت از دیوار کم می کردیم بعد که ورزشم کم تر شد کمرم اذیتم می کرد الانم تقریبا گاهی اینطور میشم ک ام آر آی گرفتم دکتر گفت کمی فشار اومده بهش ودارو مصرف کردم الانم حدود 2ساله که ادرارم خالی نمیشه واخیرا کمی سوزش داشتم اما عفونت ندارم وفشار رو مثانم هست خصوصا استرس ک بیشتر میشه بدتر میشم وگاهی باید بدوم سمت دستشویی یهویی دستشوییم می گیره من دو تا دکتر رفتم یکیشون گفت به نخاعت فشار اومده ومثانه ام شل شده اما اون یکی گفت تنگیه مجرا دارم وسوند بهم وصل کرد که 20روز سوند را تحمل کردم اما بعد از جدا کردن سوند روز اول تکرر اذرار شدید داشتم والانم ک روز دوممه علائم قبلیم داره برمی گرده وادرارم خالی نمیشه ویهو باید برم دسشویی البته تکرر ادرارم خیلی شدید نیست اما پره وخالی نمیشه وهر سری ک میرم دسشویی ادرار دارم من مدارکمو می فرستم ببینید میخوام بدونم واقعا مشکلم چیه آیا مثانه ام بیش فعال شده یهو یا اینکه افتادگیه مثانه دارم؟ سیستومتری لازمه انجام بدم یا همون یورودینامیک نشون میده مشکلم چیه تو رو خدا زودتر جواب بدید دیگ تحمل ندارم خیر ببینید اینم بگم که دو سال قبل سال 98 آذر ماه یه عفونت شدید هم کردم که به دلیل این بود که تکرر ادرار داشتم فک کنم ودیر می رفتم دسشویی وحتی بعدش بی اختیاری ادرار هم گرفتم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱ مرداد ۰( 2 ماه پیش)
   تست UDS یا همون نوار مثانه باید انجام بدید
  2. تصویر کاربر پروانه پنجشنبه ۳۱ تیر ۰( 2 ماه پیش)
   آقای دکتر من تست یورودینامیک وسی تی اسکن وسونوگرافیمو براتون ارسال کردم دیدید؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱ مرداد ۰( 2 ماه پیش)
   عکسی ارسال نشده
  4. تصویر کاربر پروانه جمعه ۱ مرداد ۰( 2 ماه پیش)
   آقای دکتر من از همینجا پیوست کردم نمیدونم چرا نمیان؟!
  5. تصویر کاربر پروانه جمعه ۱ مرداد ۰( 2 ماه پیش)
   اینم سونوگرافی سی تی اسکنم هم گفتن مشکلی نداره ا لازمه بگید بفرستم
  6. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱ مرداد ۰( 2 ماه پیش)
   عدم هماهنگی بین عضله اسفنگتر مثانه و عضله مثانه وجود داره
  7. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱ مرداد ۰( 2 ماه پیش)
   قرص باکلوفن ۱۰ روزانه یک عدد مصرف کنید
  8. نمایش سایر 6 پاسخ
 • تصویر کاربر فاطمه شنبه ۱۲ تیر ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 51 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب
  سونو تشخیص سنگ ۱۰ تا ۲۲ میل داد.سی تی تشخیص سنگ بزرگ گیر کرده در حالب.دکتر عمل باز.من از عمل میترسم ‌راه دیگری هست
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۲ تیر ۰( 3 ماه پیش)
   اگر سنگ حالب تون بزرگه حتما باید عمل بشید روش لاپاروسکوپیک هم برای عمل هست
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

افراد مبتلا به بیماری های کلیوی و بیماری های مزمن دیگر، بیشتر در معرض خطر ابتلا به…
تحقیقات نشان داده است که درماتیت اسکروتال نوعی عفونت پوستی غیر مسری است که دستگاه تناسلی مردان،…
نقش بیضه ها در بدن، تولید و ذخیره سازی اسپرم است. اما عواملی مانند سیگار کشیدن و…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه

17:00 - 21:00

یکشنبه

16:00 - 21:00

دوشنبه

17:00 - 21:00

سه شنبه

16:00 - 21:00

پرسش از دکتر