آنچه باید در مورد انزال معکوس بدانید.

در انزال عادی، مایع منی از طریق مجرای ادرار و آلت تناسلی مرد خارج می‌شود. خروج مایع منی از آلت تناسلی به دلیل وجود عضلات کوچک اسفنکتر است که مانع ورود منی به داخل مثانه می‌شود. زمانی که اسفنکترها به‌درستی عمل نکنند، مثانه بسته نمی‌شود و درنتیجه منی بجای خروج از آلت تناسلی وارد مثانه میشود که به آن انزال معکوس میگوییم.


نکاتی در مورد انزال معکوس

✅ میزان خروج منی در زمان انزال مردان، بیشتر از 5.1 میلی‌لیتر است.

✅ انزال در آقایان مبتلا به انزال معکوس دیده نمی‌شود.

✅ انزال معکوس نشانه بیماری است و نه تشخیص آن

✅ درصورتی‌که مرد قصد بارور کردن نداشته باشد نیازی به درمان انزال معکوس نیست.

مایع منی

انزال معکوس

انزال معکوس که به آن ارگاسم خشک نیز گفته می‌شود. انزال در مردان مبتلا به ارگاسم خشک صورت می‌گیرد، اما ممکن است میزان مایع خروجی نسبت به گذشته بسیار کمتر باشد. در برخی آقایان انزال معکوس عامل نازایی است. زمانی که خروج منی بسیار کم یا به‌طورکلی وجود نداشته باشد، شانس بارور شدن تخمک توسط اسپرم از خیلی کم تا صفر خواهد بود. اما  انزال معکوس تنها 2 الی 3 درصد می‌تواند عامل نازایی باشد.

انزال معکوس، هیچ‌گونه درد و خطری ندارد. در مردانی که میزان خروج مایع منی در ایشان کم است نیز ممکن است وجود داشته باشد و فرد، اصلا از وجود چنین بیماری مطلع نباشد.

در برخی آقایان نیز ادرار تیره بلافاصله پس از انزال گزارش‌شده است که به‌احتمال زیاد به دلیل آمیخته شدن ادرار با مایع منی است. از این‌ رو مردانی که مبتلا به چنین اختلالی هستند نیز ممکن است مشکل نازایی را تجربه کنند.

درمان انزال معکوس

ازآنجا که انزال معکوس یک مشکل جنسی در آقایان است و ممکن است در روابط جنسی آنها تأثیر داشته باشد، لذا درصدد درمان آن برمی‌آیند، هرچند خطری نداشته باشد. برای آقایانی که قصد داشتن فرزند دارند و به این اختلال مبتلا هستند، گزینه‌های دیگری نیز وجود دارد . جدا کردن اسپرم پس از خروج منی یکی از روش‌های حاضر است.

برخی داروها موجب انزال فرد می‌شوند، اما در صورت بی‌اثر بودن دارو، پزشک اسپرم را بدون نیاز به انزال خارج می‌کند.

اسپرم

روش عمل جراحی برای خارج کردن اسپرم، عبارت است از:

#TESA

این روش تحت بی‌حسی موضعی انجام‌ میشود و اسپرم به کمک سرنگ از بیضه خارج می‌شود.

#PESA

این روش نیز تحت بی‌حسی موضعی انجام‌شده و اسپرم به‌وسیله سرنگ از اپیدیدیم‌ که از مجاری خروجی منی است، خارج می‌گردد.

#TESE

این روش همانند روش TESA، اسپرم مستقیم از بیضه گرفته می‌شود، اما با این تفاوت که برای انجام این کار نیاز به ایجاد شکافی در بیضه است.

پس‌از آنکه خروج اسپرم توسط پزشک با موفقیت انجام شد، به یکی از دو روش زیر اسپرم برای بارور کردن تخمک استفاده می‌شود:

#IVF

در این روش تخمک زن نیز خارج‌شده و در ظرف پتری با اسپرم لقاح می‌یابد. پس از انجام لقاح و شکل گرفتن جنین، پزشک آن را داخل رحم مادر جایگذاری می‌کند.

#IUI

در این روش پزشک اسپرم را در زمان تخمک‌گذاری، به‌صورت مستقیم وارد رحم می‌کند.

درمان انزال معکوس بستگی به علت آن دارد. در برخی مواقع اگر این اختلال به دلیل مصرف بعضی داروها باشد، با تغییر دارو این مشکل بهبود می‌یابد. زمانی که انزال معکوس درنتیجه آسیب شدید به سلول‌های عصبی باشد، درمان آن امکان‌پذیر نیست.

علت بیماری انزال معکوس

انزال معکوس ممکن است درنتیجه برخی عوامل باشد. این عوامل عبارت‌ند از:

#دیابت

عدم کنترل قند خون در طولانی‌مدت موجب آسیب به اندام‌ها، اعصاب و تأثیر بر عضلات مثانه میشود.

#آسیب به سیستم عصبی

مالتیپل اسکلروزیس نمونه‌ای از آسیب به سیستم عصبی است که موجب آسیب به عضلات و اعصاب مثانه می‌شود. عمل جراحی قسمت پایینی نخاع نیز چنین تأثیری را می‌تواند داشته باشد.

#عمل جراحی

عمل جراحی پروستات، بیضه، روده‌ بزرگ‌، مقعد، مثانه و قسمت‌های پایینی نخاع، می‌توانند موجب انزال معکوس شوند.

#دارو

مصرف برخی داروها در انزال اختلال ایجاد می‌کند. داروهای ضدافسردگی و داروهایی که برای بزرگ‌شدگی پروستات استفاده می‌شوند، چنین تأثیری را در بر دارند.

برداشت پروستات و انزال معکوس

برداشت قسمتی از پروستات طی عمل جراحی، یکی از اصلی‌ترین دلایل انزال معکوس است. از آنجا که عمل جراحی باعث آسیب به عضلات و اعصاب مثانه می‌شود ، لذا حدود 10 الی 15 درصد از افرادی که سابقه چنین عملی را داشته باشند، با مشکل انزال معکوس روبرو می‌شوند.

در آقایانی که عمل پروستات اساسی انجام می‌شود به‌عنوان‌مثال برداشت کامل پروستات، این افراد قادر به انزال نخواهند بود. این مشکل با انزال معکوس متفاوت است.

مراجعه به پزشک

زمان مراجعه به پزشک

انزال معکوس درد و خطری را به دنبال ندارد و معمولاً نیازی به درمان هم ندارد، اما انزال معکوس نشانه اختلال دیگری میباشد، از این‌ رو توصیه می‌شود در موارد زیر به پزشک مراجعه نمایید:

☑ عدم خروج مایع منی پس از ارضا

☑ خروج کمتر مایع منی نسبت به قبل

☑ عدم بارداری زوجین پس از گذشت یک سال تلاش برای بارداری

در مطالعه‌ای که در سال 2017 انجام شد بیان شد که اولین و قطعی‌ترین نشانه دیابت نوع 1، انزال معکوس است. به همین دلیل آقایان مبتلا به این اختلال باید به پزشک مراجعه نمایند.

پیشگیری از انزال معکوس

به‌طورکلی انزال معکوس قابل‌پیشگیری نیست. آقایانی که به دلیل بزرگ شدن غده پروستات خود نیاز به عمل جراحی دارند بهتراست از روش‌های TUMT و TUNA که ازجمله روش‌هایی هستند که برای درمان پروستات استفاده می‌شوند و آسیب کمتری را در بر دارند، استفاده نمایند.

کنترل برخی اختلالات که عامل آسیب هستند نیز در پیشگیری از انزال معکوس می‌تواند مؤثر باشد. همچنین افراد دیابتی باید داروهای تجویزشده توسط پزشک را به‌صورت منظم و به‌ موقع مصرف نمایند.

انزال معکوس همیشه قابل‌درمان نیست اما ناباروری حاصل از آن قابل‌درمان است حتی درصورتی‌که هیچ انزالی صورت نگیرد. در برخی آقایان مبتلابه انزال معکوس نیز ممکن است علائمی که به دلیل بزرگ‌شدگی پروستات، دیابت و عمل جراحی پروستات باشد دیده شود. لذا فرد در صورت داشتن علائمی از قبیل انزال دردناک، وجود خون در مایع منی، ادرار مکرر باید به پزشک گزارش دهند. زیرا علائم ربطی به انزال معکوس ندارد و ممکن است به خاطر دلایل دیگر باشد.

 

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مهدی چهارشنبه ۲۳ خرداد ۹۷( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر . نماز و روزهاتون قبول .
  شبتونم بخیر .

  من 25 سالمه و حدود شاید 2 تا 5 سال هست ک نعوظ ناقص دارم وقتی التم دچار نعوظ میشه در عرض کمتر از 1 دقیقه میخوابه .
  و کاملا سفت نمیشه بطوری ک وقتی بخوام رابطه داشته باشم و در اوج رابطه باشم و بخوام دخول انجام بشه از حالت نعوظ سریع خارج میشه و میخوابه و داخل نمیره.

  این باعث شد زندگیم به خطر بیفته و شریک زندگیم ناراحت باشه ممنون میشم ک کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۳ خرداد ۹۷( 2 سال پیش)
   بايد از نظر نشت وريدي بررسي شويد
 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۱۵ اسفند ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام به استحضار می رساند دکتر برای شل بودن آلتم قرصهای ال آرژنین و تادالافیل 10 و قرص گیاهی لیبیدوکس تجویز کرده البته علت شل بودن آلتم استرس هست موقعی که مصرف میکنم مخصوصا تادالافیل 10 را 3 ساعت قبل نزدیکی ، عالی عمل میکنه و ربطی هم نداره که استرس داشته باشم یا نه . اون قرص واقعا کار خودش را به حد عالی خداروشکر روی من 36 ساله اثر میکند. حال سئوالم در این هست که تا کی باید تادالافیل 10 را مصرف کنم ؟ چون من همیشه استرس دارم و روانپزشک هم رفتم فایده نداره. ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۵ اسفند ۹۶( 2 سال پیش)
 • تصویر کاربر بهمن یکشنبه ۲۲ بهمن ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام پسری 30 ساله هستم مجرد که تا الان هیچ گونه سکسی نداشتم و از نوجوانی خود ارضایی داشتم به صورت خوابیده در رختخواب بیشتر نعوظ صبحگاهی هم انچنان تا الان نداشتم ولی در شب به اراده خودم و خیال پردازی نعوط همیشه داشته ام حدود یکسال نیم پیش در حال ک نعوظ داشتم روی شکم خوابیدم و صدای تق ازالت اومد ک نه خون مردگی و نه تورم داشت که بعد از یکی چند بار موقع نعوظ خیلی شدید که داشتم درد احساس می کردم که الان اینجور نیست التم کمی رو به بالا هست در حال حاضر هم در حالت خوابیده به شکم نعوض خوب دارم ولی بعضی وقت احساس می کنم سفت سفت نیست روبه پایین که میارم التم رو خیلی سفت میشه فیلم پورن هم ک می بینم باید ماساژ بدم تا نعوظ پیدا کنه البتع بعد یکبار خود ارضایی مثلا دیروز تونسم با فیلم نعوض خوبی داشته باشم همیچی تقریبا خوب بود تا چند روز پیش استرسم شدید شده بعد خوندن مطالب در مورد شکستگی الت و نشت وریدی تقریبا از بعد این مطالب استرس شدید گرفتم فشار خونم روی مرز هستش
  لطفا کمکم کنید دارم از استرس نابود میشم بخاطر ازدواجم چون دارم نامزد می کنم خیلی میترسم قبلا یکبار ازمایش خون دادم گفتن که ویتامین Dکم هست ورزش هم می کنم بدنسازی از استرس دارم نابود میشم میترسم نامزدم و ازدواجم رو از دست بد م ممنون میشم کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۱ بهمن ۹۶( 2 سال پیش)
   مشکل شما استرس است وجسمی مشکل ندارید
  2. تصویر کاربر بهمن شنبه ۲۱ بهمن ۹۶( 2 سال پیش)
   در حالت خوابیده نعوظ دارم ولی ایستاده التم شل میشه ایا این مورد هم از استرس هستش و از موقعی ک دچار استرس شدم ب زیاد نمی تونم تو حالت نعوض برم یا فیلم که نگاه کنم هیچ هسی نسبت بهش ندارم فقط با ماساژ ایا این موارد به خود ارضایی و استرس ربط دارد ؟ ایا می تونم ازدواج کنم ..بسیار سپاسگذارم
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۱ بهمن ۹۶( 2 سال پیش)
   بله مشکلی نیست
  4. تصویر کاربر بهمن یکشنبه ۲۲ بهمن ۹۶( 2 سال پیش)
   ایا صدای که از التم یک سال نیم پیش اومده ولی خون مردگی و تورم نداشته فقط احساس می کنم التم کمی رو به بالا رفته ایا این صدا مورد مهمی است ؟
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۲ بهمن ۹۶( 2 سال پیش)
   مهم نيست
  6. تصویر کاربر بهمن یکشنبه ۲۲ بهمن ۹۶( 2 سال پیش)
   ممنوونم دکتر
  7. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۲ بهمن ۹۶( 2 سال پیش)
   سپاس
  8. نمایش سایر 6 پاسخ
 • تصویر کاربر الیاس یکشنبه ۱۷ دی ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  از چند وقته احساس میکنم حس جنسی و اینکه الت خواستن زیاد داشته باشه خیلی کم شده خیلی توانایی خواستنم کم شده
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۵ دی ۹۶( 2 سال پیش)
   بيشتر روحي وعصبي است
  2. تصویر کاربر الیاس شنبه ۱۶ دی ۹۶( 2 سال پیش)
   چیکارکنم قبلا روحیه و اعصابم خراب بود الان بهبود یافته چکارکنم دکتر
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۷ دی ۹۶( 2 سال پیش)
   ورزش ونشاط
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر جواد دوشنبه ۲۰ آذر ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشيد
  مرد ٢٢ ساله ام،٣ سالي هست مشكل ناتواني نعوظ دارم،ب مرور زمان مشكل ام بدتر شده،از قرص هاي سيتالوپرام و...براي درمان افسردگي استفاده كردم اما فقط تا ١ ماه جوابگو بودن بعدش بي استفاده ميشدن،سطح تستوسترون و LH هم نرمال بود،قبلا زياد خود ارضايي نميكردم ولي ب مدت زيادي آلت تناسلي رو در حالت نعوظ نگه ميداشتم،الان وقتي صبح ها از خواب بيدار ميشم نعوظ دارم فقط،بقيه ساعات روز ندارم،خواهشمندم كمك كنيد چون ب خاطر اين مشكل نميتونم ازدواج كنم
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۰ آذر ۹۶( 2 سال پیش)
 • تصویر کاربر رضا دوشنبه ۹ مرداد ۹۶( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر ، وقت شما بخیر
  ممنونم که وقت میزارید و مردم رو راهنمایی میکنین
  پسری هستم 24 ساله و مجرد یه چندماهیه مشکلی واسم پیش اومده میخواستم راهنماییم کنید چون شهرستان هستم فعلا امکان مراجعه حضوری ندارم
  دکتر من چند ماه پیش اواخر بهمن ماه ضربه روحی بدی خوردم اضطراب و افسردگی شدید داشتم یکماه یا یکماه و نیم بعد که گذشت و ناراحتیم کم شد دیدم دچار بی میلی جنسی و اختلال نعوظ و زودانزالی شدید شدم در صورتی که قبلش اصلا همیچن مشکلاتی نداشتم سالم سالم بودم
  الان نعوظ صبحگاهی کامل و قوی دارم و صبح ها اثر زودانزالیم خیلی کمه اما تو ساعات دیگه روز بخصوص آخر شب ها وقتی سعی میکنم خودم رو تحریک کنم ببینم مشکلاتم رفع شده یا نه میبینم هم نعوظ خوبی ندارم هم زود انزالی نسبتا شدیده البته نعوظم نسبت به چندماه پیش خیلی بهتر شده اما زود انزالیم همچنان هست و حتی بعضی مواقع با یه تحریک کوچک ارضا میشم در صورتی که نعوظم هنوزکامل نشده و آلت شله
  دکتر خیلی نگرانم این مشکلات همیشگی باشه نمیخوام تو آینده این مشکلات رو تو روابط زناشوبیم داشته باشم یا بخوام ترامادول و ... مصرف کنم نمیدونم چرا یه دفعه اینجور شدم
  یه سونو هم انجام دادم البته چندماه قبل از اینکه اینجور بشم یکم درد بیضه داشتم که برطرفم شد که فرستادم خدمتتون
  خواهش میکنم راهنماییم کنید باید چیکار کنم مشکلاتم رفع بشه ؟؟؟ آیا مشکل جسمی مثل اختلال هورمونی و پروستات و ... دارم یا مشکلاتم روحیه با گذشت زمان و بهبود روحیه و ورزش برطرف میشه ؟؟؟ یا مشکل دیگه ای دارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۹ مرداد ۹۶( 3 سال پیش)
 • تصویر کاربر نیما سه شنبه ۲۷ تیر ۹۶( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من 35 ساله هستم و متعهل، حدود یک سال است که هنگام رابطه با همسرم نعوظ پایدار ندارم و ممکن است نعوظ را از دست بدهم و این موضوع موجب ایجاد اختلال در رابطه ما میشود، در آزمایش خون که گرفتم میزان تستسترون خون عدد 1.73 ng/ml بود(آزمایش ظهر انجام شد) که از حداقل 2.8 کمتر بود و البته من و همسرم هنوز اقدام به باروری نکردیم، همچنین از 25سالگی متوجه شدم که کلیه راست دارای عملکرد پایین است و فقط کلیه چپ کار میکند، همچنین بدلیل فشار خون قرص فشار آملودیپین و لوزارتان هم مصرف میکنم و برای کلسترول هم قرص رزواستاتین مصرف میکنم همه اینها زیر نظر دکتر نفرولوژوی هست، ضمناً نعوظ صبحگاهی را دارم.
  با همه این مسائل فوق سوالم این است که آیا بین اختلال نعوظ و میزان تستسترون رابطه ای هست و آیا این میتواند بر باروری هم اثر گذارد(چون هنوز اقدام به باروری نکردیم)؟ در صورت پاسخ مثبت من باید چطور موضوع اختلال نعوظ را پیگیری کنم، آخرین آزمایش هم به پیوست قرار میدهم.
  با تشکر از وقتی که در پاسخ به سوال گذاشتید.
  1. تصویر کاربر نیما یکشنبه ۲۵ تیر ۹۶( 3 سال پیش)
   آقای دکتر لطفاً به سوال من جواب دهید
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۷ تیر ۹۶( 3 سال پیش)
   سلام اقدام به باروري كنيد براي بررسي نعوظ مراجعه فرماييد٠٢١٢٢٦٤٢٧٤٤
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر هادی دوشنبه ۲۶ تیر ۹۶( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  من یه مدت قرص فیناستراید برای ریزش مو میخوردم الان چند وقته ک کلا قرص فیناستراید نمیخورم ولی آلت تناسلی م مثل قبل سفت نیست و زیادی شل هست البته فقط در حالتی شل بودن.حالا باید چیکار کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۶ تیر ۹۶( 3 سال پیش)
 • تصویر کاربر جلال شنبه ۱۴ مرداد ۹۶( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام خدمت آقای دکتر.. بنده درشرف ازدواج هستم ..اما حدود 7 سال است که خودارضایی میکنم میخواستم ببینم باتوجه به عکسی که خدمتتون میفرستم آیا بنده مشکل نعوذ دارم؟آیا مشکل من برطرف میشود؟و دلیل مشکل چیست؟و اینکه اگر ازدواج کنم دچار مشکل خواهم شد یا خیر؟ با تشکر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۳ مرداد ۹۶( 3 سال پیش)
   فطع كنيد همه خوب ميشود
  2. تصویر کاربر جلال جمعه ۱۳ مرداد ۹۶( 3 سال پیش)
   آقای دکتر ببخشید با توجه به عکسی که از آلتم فرستادم اینکه آلتم سیخ نمیشه مشکلی نداره؟؟؟ چون از بچگی به همین شکل بوده و اینکه میتونم وقتی التم فقط سفت میشه و سیخ نشود نزدیکی داشته باشم؟؟.. واقعا ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۳ مرداد ۹۶( 3 سال پیش)
   بله ميتوانيدبله ميتوانيد
  4. تصویر کاربر جلال جمعه ۱۳ مرداد ۹۶( 3 سال پیش)
   یعنی آقای دکتر با توجه به عکس بنده مشکلی ندارم؟نیازی نیست به پزشک مراجعه کنم؟
   با تشکر
  5. تصویر کاربر جلال شنبه ۱۴ مرداد ۹۶( 3 سال پیش)
   ببخشید آقای دکتر لازم هست به پزشک مراجعه کنم؟
  6. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۴ مرداد ۹۶( 3 سال پیش)
   نيازي نبست
  7. تصویر کاربر جلال شنبه ۱۴ مرداد ۹۶( 3 سال پیش)
   ممنونم آقای دکتر
  8. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۴ مرداد ۹۶( 3 سال پیش)
   تشكر
  9. نمایش سایر 7 پاسخ
 • تصویر کاربر سيدجواد شنبه ۱۳ خرداد ۹۶( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشيد آقاي دكتر مدت چند سالي هست كه مايع مني من جهش نداره و مقدارش كم هست اخرين باري كه آزمايش اسپرم دادم عددش 5٠ بوده براي زيادي اسپرم چكار بايد كرد و اينكه چكنم كه جهش خوب بشه ممنون از وقتي كه گذاشتيد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۳ خرداد ۹۶( 3 سال پیش)
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر