جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

آنچه باید در مورد انزال معکوس بدانید.

تصویر دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

در انزال عادی، مایع منی از طریق مجرای ادرار و آلت تناسلی مرد خارج می‌شود. خروج مایع منی از آلت تناسلی به دلیل وجود عضلات کوچک اسفنکتر است که مانع ورود منی به داخل مثانه می‌شود. زمانی که اسفنکترها به‌درستی عمل نکنند، مثانه بسته نمی‌شود و درنتیجه منی بجای خروج از آلت تناسلی وارد مثانه میشود که به آن انزال معکوس میگوییم.برای فهمیدن و درمان باید به پزشک اورولوژی مراجعه کنید.قبل از مراجعه بدانید که، اورولوژی چیست و چگونه انجام میشود.

نکاتی در مورد انزال معکوس

مایع منی

انزال معکوس چیست

انزال معكوس که به آن ارگاسم خشک نیز گفته می‌شود. انزال در مردان مبتلا به ارگاسم خشک صورت می‌گیرد، اما ممکن است میزان مایع خروجی نسبت به گذشته بسیار کمتر باشد. در برخی آقایان انزال معکوس عامل نازایی است.

 زمانی که خروج منی بسیار کم یا به‌طورکلی وجود نداشته باشد، شانس بارور شدن تخمک توسط اسپرم از خیلی کم تا صفر خواهد بود. اما  انزال معکوس تنها 2 الی 3 درصد می‌تواند عامل نازایی باشد.انزال معکوس، هیچ‌گونه درد و خطری ندارد. در مردانی که میزان خروج مایع منی در ایشان کم است نیز ممکن است وجود داشته باشد و فرد، اصلا از وجود چنین بیماری مطلع نباشد.

در برخی آقایان نیز ادرار تیره بلافاصله پس از انزال گزارش‌شده است که به‌احتمال زیاد به دلیل آمیخته شدن ادرار با مایع منی است. از این‌ رو مردانی که مبتلا به چنین اختلالی هستند نیز ممکن است مشکل نازایی را تجربه کنند.

برای فهمیدن اینکه مشکل داریم یا نه، باید آزمایش اسپرم بدهیم و برای خواندن آزمایش اسپرم به پزشک اورولوژی مراجعه کنیم.

اسپرم

درمان انزال معکوس

ازآنجا که انزال معكوس یک مشکل جنسی در آقایان است و ممکن است در روابط جنسی آنها تأثیر داشته باشد، لذا درصدد درمان آن برمی‌آیند، هرچند خطری نداشته باشد. برای آقایانی که قصد داشتن فرزند دارند و به این اختلال مبتلا هستند، گزینه‌های دیگری نیز وجود دارد . جدا کردن اسپرم پس از خروج منی یکی از روش‌های حاضر است.

برخی داروها موجب انزال فرد می‌شوند، اما در صورت بی‌اثر بودن دارو، پزشک اسپرم را بدون نیاز به انزال خارج می‌کند.

انواع عمل جراحی برای خارج کردن اسپرم:

TESA

این روش تحت بی‌حسی موضعی انجام‌ میشود و اسپرم به کمک سرنگ از بیضه خارج می‌شود.

PESA

این روش نیز تحت بی‌حسی موضعی انجام‌شده و اسپرم به‌وسیله سرنگ از اپيديديم‌ که از مجاری خروجی منی است، خارج می‌گردد.

TESE

این روش همانند روش TESA، اسپرم مستقیم از بیضه گرفته می‌شود، اما با این تفاوت که برای انجام این کار نیاز به ایجاد شکافی در بیضه است.

انجام عمل ای وی اف

انواع روش های بارور کردن تخمک

پس‌از آنکه خروج اسپرم توسط پزشک با موفقیت انجام شد، به یکی از دو روش زیر اسپرم برای بارور کردن تخمک استفاده می‌شود:

IVF

در این روش تخمک زن نیز خارج‌شده و در ظرف پتری با اسپرم لقاح می‌یابد. پس از انجام لقاح و شکل گرفتن جنین، پزشک آن را داخل رحم مادر جایگذاری می‌کند.

IUI

در این روش پزشک اسپرم را در زمان تخمک‌گذاری، به‌صورت مستقیم وارد رحم می‌کند.

درمان انزال معكوس بستگی به علت آن دارد. در برخی مواقع اگر این اختلال به دلیل مصرف بعضی داروها باشد، با تغییر دارو این مشکل بهبود می‌یابد. زمانی که انزال معکوس درنتیجه آسیب شدید به سلول‌های عصبی باشد، درمان آن امکان‌پذیر نیست.

برگشت اسپرم به بیضه

علت برگشت اسپرم به بیضه

دیابت

عدم کنترل قند خون در طولانی‌مدت موجب آسیب به اندام‌ها، اعصاب و تأثیر بر عضلات مثانه میشود.

آسیب به سیستم عصبی

مالتیپل اسکلروزیس نمونه‌ای از آسیب به سیستم عصبی است که موجب آسیب به عضلات و اعصاب مثانه می‌شود. عمل جراحی قسمت پایینی نخاع نیز چنین تأثیری را می‌تواند داشته باشد.

عمل جراحی

عمل جراحی پروستات، بیضه، روده‌ بزرگ‌، مقعد، مثانه و قسمت‌های پایینی نخاع، می‌توانند موجب انزال معکوس شوند.

دارو

مصرف برخی داروها در انزال اختلال ایجاد می‌کند. داروهای ضدافسردگی و داروهایی که برای بزرگ‌شدگی پروستات استفاده می‌شوند، چنین تأثیری را در بر دارند.

برداشت پروستات و انزال معکوس

برداشت قسمتی از پروستات طی عمل جراحی، یکی از اصلی‌ترین دلایل انزال معکوس است. از آنجا که عمل جراحی باعث آسیب به عضلات و اعصاب مثانه می‌شود ، لذا حدود 10 الی 15 درصد از افرادی که سابقه چنین عملی را داشته باشند، با مشکل انزال معکوس روبرو می‌شوند.

در آقایانی که عمل پروستات اساسی انجام می‌شود به‌عنوان‌مثال برداشت کامل پروستات، این افراد قادر به انزال نخواهند بود. این مشکل با انزال معكوس متفاوت است.

مراجعه به پزشک

درمان برگشت اسپرم به بیضه

انزال معکوس درد و خطری را به دنبال ندارد و معمولاً نیازی به درمان هم ندارد، اما انزال معکوس نشانه اختلال دیگری میباشد، از این‌ رو توصیه می‌شود در موارد زیر به پزشک مراجعه نمایید:

در مطالعه‌ای که در سال 2017 انجام شد بیان شد که اولین و قطعی‌ترین نشانه دیابت نوع 1، انزال معکوس است. به همین دلیل آقایان مبتلا به این اختلال باید به پزشک مراجعه نمایند.

پیشگیری از برگشت اسپرم به بیضه

به‌طورکلی انزال معکوس قابل‌پیشگیری نیست. آقایانی که به دلیل بزرگ شدن غده پروستات خود نیاز به عمل جراحی دارند بهتراست از روش‌های TUMT و TUNA که ازجمله روش‌هایی هستند که برای درمان پروستات استفاده می‌شوند و آسیب کمتری را در بر دارند، استفاده نمایند.

کنترل برخی اختلالات که عامل آسیب هستند نیز در پیشگیری از انزال معكوس می‌تواند مؤثر باشد. همچنین افراد دیابتی باید داروهای تجویزشده توسط پزشک را به‌صورت منظم و به‌ موقع مصرف نمایند.

انزال معكوس همیشه قابل‌درمان نیست اما ناباروری حاصل از آن قابل‌درمان است حتی درصورتی‌که هیچ انزالی صورت نگیرد. در برخی آقایان مبتلابه انزال معکوس نیز ممکن است علائمی که به دلیل بزرگ‌شدگی پروستات، دیابت و عمل جراحی پروستات باشد دیده شود.

برخی اقایان از عمل پروستات میترسند و سوال میکنند، آیا عمل پروستات خطرناک است؟ خیر عمل پروستات خطرناک نیست.  لذا فرد در صورت داشتن علائمی از قبیل انزال دردناک، وجود خون در مایع منی، ادرار مکرر باید به پزشک گزارش دهند. زیرا علائم ربطی به انزال معکوس ندارد و ممکن است به خاطر دلایل دیگر باشد.

دکتر حسین کرمی متخصص اورولوژی در تهران

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

 

4.2/5 - (23 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر امیر دوشنبه ۱۳ فروردین ۳( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان ببخشید یک سؤال داشتم درمان ناتوانی جنسی ناشی از نشت وریدی در یک مرد ۴۱ ساله که هیچ گونه بیماری زمینه ای وجراحی تروما وآزمایش هورمونی هم نرمال باشد چیست مشکل این است که با تحریک نعوظ کامل ایجاد نمی‌شود اگه بشه سریع شل میشه و آزمایش سونوگرافی با تزریق پاپاورین داد ۴ سال پیش آزمایش نشت وریدی نشان داد دکتر جان درمان چیست آیا پروتز هست یا نه با دارو مشکل حل میشه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۳ فروردین ۳( 1 ماه پیش)
   باید مجددا سونو انجام بشه به همکاران رادیولوژیست اینترونشن مراجعه کنید
 • تصویر کاربر Reza چهارشنبه ۲ اسفند ۲( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 51 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت جناب آقای دکتر
  بنده 32 سالمه.حدود یکسال هست وارد رابطه جنسی شدم و با توجه به شرایط هر 30 الی 45 روز یکبار رابطه جنسی دارم.که نعوظ مناسبی ندارم ولی با مصرف سیلدنافیل عالی و بدون مشکل هست.
  سایر مواقع که رابطه جنسی ندارم خود ارضایی میکنم که نعوظ بهتری دارم و تقریبا تا انزال پایدار هست.
  دو ماه هست که میل جنسی به شدت کم شده.به دکتر الوروژیست مراجعه کردم.تجویز ایشون 4 عدد TESTOSTERONE ENANTHATE
  INJECTION PARENTERAL 250
  و 60 عدد تادالافیل 5 میل به صورت یک روز در میان چه رابطه داشته باشم و چه نداشته باشم بود.
  با خوردن تادالافیل نعوظ خوبی پیدا کردم.
  نعوظ صبح گاهی ندارم در حد هفته ای یکبار.
  خواهشمند ام بفرمایید تجویز درستی برای مشکل بنده انجام شده و اینکه مشکل من تا آخر عمر باقی خواهد ماند ؟
  خیلی ممنون از وقت ارزشمندی که گذاشتید.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱ اسفند ۲( 2 ماه پیش)
   فعلا سیر درمان رو ادامه بدین درمان درستی میباشد
  2. تصویر کاربر Reza سه شنبه ۱ اسفند ۲( 2 ماه پیش)
   ممنون جناب آقای دکتر
   برای بی میلی جنسی کاری میشه کرد؟
   من تا آخر عمر باید تستسترون تزریق و تادالافیل مصرف کنم؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲ اسفند ۲( 2 ماه پیش)
   به روانپزشک مراجعه کنید
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر بهروز جمعه ۱۳ بهمن ۲( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  سلام آقا ی دکتر 40سالمه حدوداً یک ساله اینجوری شدم که یکم دیرتر از قبل سفت میشه ولی سفت که میشه خوبه اولش تورابطه ام زمانی که خیلی آروم انجام بدم خوبه ولی اگر تند بزنم ضربان قلبم بره بالا نفس نفس بیفتم شل میشه حالت عادی ام موقع ای که سفته اگه ده ثانیه رها ش کنم بازم شل میشه سیگار که اصلا مشروب و قلیونم خیلی کم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۳ بهمن ۲( 3 ماه پیش)
   الکل رو ترک کنید
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۳ بهمن ۲( 3 ماه پیش)
   قرص تادالافیل ۲۰ میلی گرم دو ساعت قبل رابطه مصرف کنید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر متین پنجشنبه ۲۸ دی ۲( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 53 مشاهده پرسش
  سلام‌آقای‌دکتر‌
  من ۲۱سالمه و دچار اختلال نعوظ شدم من خودارضای زیاد دارم ولی اگه میخوام رابطه برقرار کنم آلتم سفت و توی زمان خیلی کمی شل میشه و این بیماری منو از رابطه جنسی دور کرده و یه روشی میخوام برای درمان دائمی این اختلال نعوظ ممنون راهنمای کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۸ دی ۲( 4 ماه پیش)
   قرص تادالافیل ۲۰ میلی گرم دو ساعت قبل رابطه مصرف کنید
  2. تصویر کاربر متین پنجشنبه ۲۸ دی ۲( 4 ماه پیش)
   این قرصو تا چند مدت مصرف کنم دکتر میخوام ب صورت دائمی خوب بشم‌
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۸ دی ۲( 4 ماه پیش)
   فعلا تا یک ماه قبل هر رابطه
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر مازیار جمعه ۳ آذر ۲( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 49 مشاهده پرسش
  سلام اقایه دکتر من 45 سالمه خانمم ازمایش وسونو همه چیز سالمه من دارو قلب میخورم کاردیلول .والسارتان.فوروزماید .وارفارین .دچار انزال معکوس شدم واسپرمم خیلی ضعیفه چیکارکنم واسه بچه دارشدن.ازبابل
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۳ آذر ۲( 5 ماه پیش)
   انالیز مایع منی انجام شود
 • تصویر کاربر حسینی پنجشنبه ۲۵ آبان ۲( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 56 مشاهده پرسش
  با سلام 76سال سن دارم مشکل بی میلی جنسی عدم نعوظ شلی آلت ضمنا آزمایش نشان داده برگشت منی به مستانه دارم قند خونم ناشتا 115بعد از صبحانه 145 فشار خون حدودا میانگین 7.5 بر روی13.5حدود یک سال است به این مشکل گرفتار شده ام مضافا تنگی کانا ل نخایی دارم لطفا راهنمایی فرمایید با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۵ آبان ۲( 6 ماه پیش)
   در صورت نداشتن مشکل قلبی
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۵ آبان ۲( 6 ماه پیش)
   قرص تادالافیل ۲۰ میلی گرم دو ساعت قبل رابطه مصرف کنید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر سارا جمعه ۵ آبان ۲( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 80 مشاهده پرسش
  سلام من 19سالمه و حدودا 4 یا 5 سال پیش 3 بار خود ارضایی داشتم 4 ماه بعد از خود ارضایی هام توی خوب به ارگاسم میرسیدم تا اینکه توی بیداری هم به ارگاسم میرسیدم الان نه فیلم مستحجن میبینم نه خود ارضایی میکنم ولی روزانه بین 30 تا 50 بار یا حتی بیشتر به ارگاسم بدون لذت میرسم لطفا کمکم کنید چه کار کنم ممنون از شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۳ آبان ۲( 6 ماه پیش)
   سلام مطمئنید ارگاسمه و ادرار نیست؟
  2. تصویر کاربر سارا چهارشنبه ۳ آبان ۲( 6 ماه پیش)
   بله مطمئنم ماهیچه هام منقبض میشن میرم توی حالت ارگاسم البته بعضی هاش هم ارگاسم کامل نیست
   بعد از ارگاسم دوباره ناحیه تناسلی شروع به نبض زدن و گزگز کردن می‌کنه نزدیک ارگاسم که میرسم دست و پا هام سوزن سوزن میشه و یا گزگز می‌کنه
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۳ آبان ۲( 6 ماه پیش)
   دوست عزیز امکان داره که اینا تشنج باشه به متخصص نورولوژی مراجعه کنید
  4. تصویر کاربر سارا چهارشنبه ۳ آبان ۲( 6 ماه پیش)
   ببخشید چه نوع تشنجی ممکن هست باشد؟
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۵ آبان ۲( 6 ماه پیش)
   همکاران نورولوژیست راهنماییتون خواهند کرد
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر حمید دوشنبه ۱ آبان ۲( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 74 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر دکتر
  من جوانی 21 ساله هستم دانشجو و ورزشکار که نعوظ شبانه هنگام خواب و همچنین نعوظ صبحگاهی دارم،آقای دکتر من 2 3 سال پیش رابطه جنسی میتونستم انجام بدم به صورت دخول ولی الان نعوظ دارم و موقع شروع رابطه التم شل میشه آلت تناسلیم هم پرده دار هست ولی 2 3 سال پیش میتونستم دخول انجام بدم ولی الان نعوظ دارم ولی به صورت دخول نیست و شل میشه،،، موقع خود ارضایی هم نعوظ دارم ولی باز هم به اون سفتی که دخول داشته باشم نیست فقط این رو بگم که غذا های دریایی چندین سال هست که نمیخورم و آلتم پرده دار هست آقای دکتر لطفا راهنمایی کنید تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۳۰ مهر ۲( 6 ماه پیش)
   با سلام و احترام قرص تادالافیل ۲۰ میلی گرم ۲ ساعت قبل از رابطه ی جنسی مصرف کنید
  2. تصویر کاربر حمید یکشنبه ۳۰ مهر ۲( 6 ماه پیش)
   تشکر آقای دکتر دلیل سفت نشدن آلتم چی میتونه باشه؟آیا آلت پرده دار روی سفت شدن آلت که باعث دخول بشه تاثیری داره؟البته ۲ ۳ سال پیش سفت میشد در حد دخول ولی الان سفتیش در حد دخول نیست
  3. تصویر کاربر حمید یکشنبه ۳۰ مهر ۲( 6 ماه پیش)
   دکتر ممکنه پاسخ بدید تشکر
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱ آبان ۲( 6 ماه پیش)
   دارویی که گفتم رو مصرف کنید بهتر خواهید شد
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر رضا یکشنبه ۲۵ تیر ۲( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 145 مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  من حدود سی سال سن دارم. ورزشکار هستم و تغذیه و ورزش و سبک زندگی سالمی دارم. رابطه جنسی که دارم معمولا دو بار پشت سر هم بوده همیشه چون دفعه اول سریع ارضا میشدم ولی دفعه دوم بعد نیم ساعت استراحت خیلی خوب انجام میدادم. منتها دو هفته ای بود برای نهوظ مرتبه دوم به مشکل میخوردم و منو از نظر روانی اذیت میکرد. به خاطر همین فرص تادافیل ده مصرف کردم و اتفاقا خیلیم خوب و بدون عارضه بود. حالا نگرانی از این بابت دارم که اگه هفته ای دو بار مثلا این قرص رو مصرف کنم در بلند مدت مشکلی برام ایجاد نمیشه؟؟ و مثلا نیاز به دوز های بالاتر پیدا نمیکنم


  ممنونم از وقتی که میگذارید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۴ تیر ۲( 10 ماه پیش)
   اگر مشکل قلبی دارید منع مصرف دارد در غیر این صورت مانعی ندارد
  2. تصویر کاربر رضا یکشنبه ۲۵ تیر ۲( 10 ماه پیش)
   ببخشید سوالم از این جهت بود که مصرف دو مرتبه در هفته تادافیل ۱۰ آیا باعث میشه که چند وقت بعد نیاز به دوز های بالاتر پیدا بکنم یا خیر ممنونم
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۵ تیر ۲( 10 ماه پیش)
   خیر
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۷ تیر ۲( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 98 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر عرض شود که بشدت مشکل استرس و اضطراب بویژه در حوزه کاری دارم 47سال سن دارم ومدتی است نعوظ ندارم البته مسافرت رفتم مشکل حل شد ولی برگشتم مجدد برگشت قرص های سنس باریچ مصرف می کنم اثری ندارد ولی با  تادالافیل خارجی کاملا نعوظ دارم   البته تمایل به نزدیکی هم ندارم
  سابقه فشار خون بالا ولی کنترل شده دارم
  هنگام نزدیکی ضربان قلبم بشدت بالا می‌ره طوری که آلت شل میشه
  تنگی کانال نخاع گردن دارم ولی
  قندندارم
  هورمون ها مشکل ندارد
  چربی خون ندارم
  داروی والزومیکس580و asa80مصرف می کنم و آترواستاتین 20مصرف می کنم
  ویتامین Dپایین بود

  لطفاً راهنمایی بفرماید باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۷ تیر ۲( 10 ماه پیش)
   خب واضحا مشکل استرس است وقتی استرس های روانی عاطفی نباشد و عملکرد نعوظ خوب است مشکل ارگانیک نیست و مسائل روانی باید حل بشه
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

زگیل تناسلی و ازدواج چه ارتباطی با یکدیگر داند؟ایا کسی که زگیل تناسلی دارد میتواند ازدواج کند؟بله…
در این مقاله ما به بررسی ويروس اچ پی وی ۵۶ میپردازیم . همانطور که می دانید،…
در این مقاله سعی داریم غذاهای مناسب و مواد غذایی که برای پایین آوردن اوره و کراتین…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

دوشنبه

تعطیل است

سه شنبه (مطب نیکان)

13:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 14:00

جستجو

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر