آنچه باید در مورد انزال معکوس بدانید.

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

در انزال عادی، مایع منی از طریق مجرای ادرار و آلت تناسلی مرد خارج می‌شود. خروج مایع منی از آلت تناسلی به دلیل وجود عضلات کوچک اسفنکتر است که مانع ورود منی به داخل مثانه می‌شود. زمانی که اسفنکترها به‌درستی عمل نکنند، مثانه بسته نمی‌شود و درنتیجه منی بجای خروج از آلت تناسلی وارد مثانه میشود که به آن انزال معکوس میگوییم.


نکاتی در مورد انزال معکوس

✅ میزان خروج منی در زمان انزال مردان، بیشتر از 5.1 میلی‌لیتر است.

✅ انزال در آقایان مبتلا به انزال معكوس دیده نمی‌شود.

✅ انزال معکوس نشانه بیماری است و نه تشخیص آن

✅ درصورتی‌که مرد قصد بارور کردن نداشته باشد نیازی به درمان انزال معکوس نیست.

مایع منی

انزال معکوس

انزال معكوس که به آن ارگاسم خشک نیز گفته می‌شود. انزال در مردان مبتلا به ارگاسم خشک صورت می‌گیرد، اما ممکن است میزان مایع خروجی نسبت به گذشته بسیار کمتر باشد. در برخی آقایان انزال معکوس عامل نازایی است. زمانی که خروج منی بسیار کم یا به‌طورکلی وجود نداشته باشد، شانس بارور شدن تخمک توسط اسپرم از خیلی کم تا صفر خواهد بود. اما  انزال معکوس تنها 2 الی 3 درصد می‌تواند عامل نازایی باشد.

انزال معکوس، هیچ‌گونه درد و خطری ندارد. در مردانی که میزان خروج مایع منی در ایشان کم است نیز ممکن است وجود داشته باشد و فرد، اصلا از وجود چنین بیماری مطلع نباشد.

در برخی آقایان نیز ادرار تیره بلافاصله پس از انزال گزارش‌شده است که به‌احتمال زیاد به دلیل آمیخته شدن ادرار با مایع منی است. از این‌ رو مردانی که مبتلا به چنین اختلالی هستند نیز ممکن است مشکل نازایی را تجربه کنند.

درمان انزال معکوس

ازآنجا که انزال معكوس یک مشکل جنسی در آقایان است و ممکن است در روابط جنسی آنها تأثیر داشته باشد، لذا درصدد درمان آن برمی‌آیند، هرچند خطری نداشته باشد. برای آقایانی که قصد داشتن فرزند دارند و به این اختلال مبتلا هستند، گزینه‌های دیگری نیز وجود دارد . جدا کردن اسپرم پس از خروج منی یکی از روش‌های حاضر است.

برخی داروها موجب انزال فرد می‌شوند، اما در صورت بی‌اثر بودن دارو، پزشک اسپرم را بدون نیاز به انزال خارج می‌کند.

اسپرم

روش عمل جراحی برای خارج کردن اسپرم، عبارت است از:

#TESA

این روش تحت بی‌حسی موضعی انجام‌ میشود و اسپرم به کمک سرنگ از بیضه خارج می‌شود.

#PESA

این روش نیز تحت بی‌حسی موضعی انجام‌شده و اسپرم به‌وسیله سرنگ از اپيديديم‌ که از مجاری خروجی منی است، خارج می‌گردد.

#TESE

این روش همانند روش TESA، اسپرم مستقیم از بیضه گرفته می‌شود، اما با این تفاوت که برای انجام این کار نیاز به ایجاد شکافی در بیضه است.

پس‌از آنکه خروج اسپرم توسط پزشک با موفقیت انجام شد، به یکی از دو روش زیر اسپرم برای بارور کردن تخمک استفاده می‌شود:

#IVF

در این روش تخمک زن نیز خارج‌شده و در ظرف پتری با اسپرم لقاح می‌یابد. پس از انجام لقاح و شکل گرفتن جنین، پزشک آن را داخل رحم مادر جایگذاری می‌کند.

#IUI

در این روش پزشک اسپرم را در زمان تخمک‌گذاری، به‌صورت مستقیم وارد رحم می‌کند.

درمان انزال معكوس بستگی به علت آن دارد. در برخی مواقع اگر این اختلال به دلیل مصرف بعضی داروها باشد، با تغییر دارو این مشکل بهبود می‌یابد. زمانی که انزال معکوس درنتیجه آسیب شدید به سلول‌های عصبی باشد، درمان آن امکان‌پذیر نیست.

علت بیماری انزال معکوس

انزال معكوس ممکن است درنتیجه برخی عوامل باشد. این عوامل عبارت‌ند از:

#دیابت

عدم کنترل قند خون در طولانی‌مدت موجب آسیب به اندام‌ها، اعصاب و تأثیر بر عضلات مثانه میشود.

#آسیب به سیستم عصبی

مالتیپل اسکلروزیس نمونه‌ای از آسیب به سیستم عصبی است که موجب آسیب به عضلات و اعصاب مثانه می‌شود. عمل جراحی قسمت پایینی نخاع نیز چنین تأثیری را می‌تواند داشته باشد.

#عمل جراحی

عمل جراحی پروستات، بیضه، روده‌ بزرگ‌، مقعد، مثانه و قسمت‌های پایینی نخاع، می‌توانند موجب انزال معکوس شوند.

#دارو

مصرف برخی داروها در انزال اختلال ایجاد می‌کند. داروهای ضدافسردگی و داروهایی که برای بزرگ‌شدگی پروستات استفاده می‌شوند، چنین تأثیری را در بر دارند.

برداشت پروستات و انزال معکوس

برداشت قسمتی از پروستات طی عمل جراحی، یکی از اصلی‌ترین دلایل انزال معکوس است. از آنجا که عمل جراحی باعث آسیب به عضلات و اعصاب مثانه می‌شود ، لذا حدود 10 الی 15 درصد از افرادی که سابقه چنین عملی را داشته باشند، با مشکل انزال معکوس روبرو می‌شوند.

در آقایانی که عمل پروستات اساسی انجام می‌شود به‌عنوان‌مثال برداشت کامل پروستات، این افراد قادر به انزال نخواهند بود. این مشکل با انزال معكوس متفاوت است.

مراجعه به پزشک

زمان مراجعه به پزشک

انزال معکوس درد و خطری را به دنبال ندارد و معمولاً نیازی به درمان هم ندارد، اما انزال معکوس نشانه اختلال دیگری میباشد، از این‌ رو توصیه می‌شود در موارد زیر به پزشک مراجعه نمایید:

☑ عدم خروج مایع منی پس از ارضا

☑ خروج کمتر مایع منی نسبت به قبل

☑ عدم بارداری زوجین پس از گذشت یک سال تلاش برای بارداری

در مطالعه‌ای که در سال 2017 انجام شد بیان شد که اولین و قطعی‌ترین نشانه دیابت نوع 1، انزال معکوس است. به همین دلیل آقایان مبتلا به این اختلال باید به پزشک مراجعه نمایند.

پیشگیری از انزال معکوس

به‌طورکلی انزال معکوس قابل‌پیشگیری نیست. آقایانی که به دلیل بزرگ شدن غده پروستات خود نیاز به عمل جراحی دارند بهتراست از روش‌های TUMT و TUNA که ازجمله روش‌هایی هستند که برای درمان پروستات استفاده می‌شوند و آسیب کمتری را در بر دارند، استفاده نمایند.

کنترل برخی اختلالات که عامل آسیب هستند نیز در پیشگیری از انزال معكوس می‌تواند مؤثر باشد. همچنین افراد دیابتی باید داروهای تجویزشده توسط پزشک را به‌صورت منظم و به‌ موقع مصرف نمایند.

انزال معكوس همیشه قابل‌درمان نیست اما ناباروری حاصل از آن قابل‌درمان است حتی درصورتی‌که هیچ انزالی صورت نگیرد. در برخی آقایان مبتلابه انزال معکوس نیز ممکن است علائمی که به دلیل بزرگ‌شدگی پروستات، دیابت و عمل جراحی پروستات باشد دیده شود. لذا فرد در صورت داشتن علائمی از قبیل انزال دردناک، وجود خون در مایع منی، ادرار مکرر باید به پزشک گزارش دهند. زیرا علائم ربطی به انزال معکوس ندارد و ممکن است به خاطر دلایل دیگر باشد.

 

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

4.2/5 - (22 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر رضا پنجشنبه ۲۱ اردیبهشت ۲( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  من 24 سال دارم و جدیدا وارد رابطه ای شدم و در زمان رابطه ی جنسی متوجه شدم نعوظ من تکمیل نمیشه و تا حدی فقط آلت سفت شده و بعد شل می شود
  دقت نکردم که این مشکل چقدر وقته که پیش اومده اما بعید میدونم زمان اون خیلی طولانی باشه چون قبلا این مشکل رو نداشتم برای مثال در رابطه ی قبلیم با این مشکل رو به رو نبودم البته 2 سال از اون رابطه میگذره اما مطمئنم این مشکل 2 سال نیست که به وجود اومده
  میخواستم ببینم مشکل چی میتونه باشه و چه جوری باید بر طرفش کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۱ اردیبهشت ۲( 2 هفته پیش)
   سلام استرس علت اصلی هست احتمالا . ایا نعوظ صبحگاهی دارید ؟
  2. تصویر کاربر رضا پنجشنبه ۲۱ اردیبهشت ۲( 2 هفته پیش)
   استرسی نیستم آخه
   نعوظ صبحگاهی هم گاهی دارم گاهی خیر
   اما اون هم کامل نیست
   کلا نعوظ کامل انجام نمیشه چه در زمان خود ارضایی چه رابطه جنسی
   خود ارضایی میتونه باعث این مسئله شده باشه ؟
   چون تقریبا هر روز خود ارضایی داشتم
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۱ اردیبهشت ۲( 2 هفته پیش)
   ارتباطی به خود ارضایی نداره ازمایشات زیر انجام بشه دو ساعت قبل رابطه تادالافیل ۱۰ مصرف بشه ببینید نعوظ چطوره CBC - BUN- CR - HDL - LDL - CHOL - TG - TOTAL TESTOSTERONE - TSH - FBS
  4. تصویر کاربر رضا پنجشنبه ۲۱ اردیبهشت ۲( 2 هفته پیش)
   متشکر
   احتمالش هست مشکل غیر مقطعی باشه و حل نشه ؟
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۱ اردیبهشت ۲( 2 هفته پیش)
   باید ازمایشات و پاسخ به دارو را ببینم
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر یاسر چهارشنبه ۲ آذر ۱( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 43 مشاهده پرسش
  سلام...اینجانب سی و یک ساله الان حدود سه سال میشه انزال بدون ارگاسم دارم..حس و تحریک پذیری اولیه در حین رابطه جنسی دارم..مشکل نعوظ و عدم تخلیه منی در اخر اصلا ندارم و همه چیز طبیعیه ....فقط پایان رابطه به ارگاسم منجر نمیشه و مثل حس ادرار کردن بهم دست میده و قبل از رابطه با وجود تخلیه ادرار بازهم در اخر قبل از ارضا شدن ادرار دارم و به هیچ وجه به ارگاسم نمیرسم بعد از خارج شدن منی مجدد ادرار دارم...چند دکتر رفتم ازم ازمایش گرفتن و هیچ مشکی نداشتم...امپول اسپکتینومایسین و تستوسترون و یه سری دارو برام تجویز کردن(قرص سیتالوپرام ۲۰_ال آرژینین ۱۰۰۰میلی گرم_را کیوتن_Aphrodit_Highsense bariij) بعد از استفاده چندین دوره هیچ نتیچه ای نگرفتم...حدود چند ماه پیش در مورد این موضوع به شما پیام دادم گفتید باید تست های هورمونی انجام بدم ....هیچ مشکلی هم در تست های هورمونی نیست و همه چیز عادیه... برای بهبودی کامل راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲ آذر ۱( 6 ماه پیش)
   با سلام و احترام منی خارج میشود ولی ارگاسم ندارید ؟ زود انزالی دارید ؟ چه دارویی مصرف میکنید ؟
  2. تصویر کاربر یاسر چهارشنبه ۲ آذر ۱( 6 ماه پیش)
   منی به طور کامل خارج میشود و هیچ گونه مشکلی در خصوص تخلیه کامل منی در آخر کار ندارم فقط فقط در آخر کار و موقع ارضا شدن هیچ گونه لذتی ندارم و مثل حس ادرار کردن دارم حتی همیشه قبل از رابطه ادرار به صورت کامل تخلیه میشه اما قبل از ارضا شدن مجدد ادرار دارم...مشکل نعوظ و زود انزالی اصلا ندارم...نتیجه تمام ازمایش ها و تست های هورمونی که خودتون گفتید انجام بدم خوب بودن و هیچ مشکلی ندارن و همه چیز نرمال هست...در حال حاضر چند ماهه هیچ دارویی مصرف نمیکنم دارو هایی که بهتون گفتم چند دوره مصرف کردم و نتیجه ای نگرفتم (تو این مدت به علت قطع بودن ثبت سوال جدید نتونستم جواب تست های هورمونی براتون بفرست)
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲ آذر ۱( 6 ماه پیش)
   ارگاسم یک مسئله روانی است جهت بهبود شرایط به روانشناس جهت بهبود روابط جنسی مراجعه نمایید
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر جواد سه شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 123 مشاهده پرسش
  عرض سلام
  مدتی است زمانی که آلت میخواد به آرامی به حالت نعوظ در بیاد یعنی فشار شهوت زیاد نیست قسمتی میانی آلت دیرتر نعوظ پیدا میکنه نمیدونم به رگ های اون قسمت کمی آسیب رسیده یا نه
  آیا مشکل خاصی هستش و نیاز به درمان داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱( 1 سال پیش)
   باید معاینه بشید یا سونوگرافی بکنید
 • تصویر کاربر Namat شنبه ۹ بهمن ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 145 مشاهده پرسش
  ۲نوبت آزمایش بنده مقدارتستوسترون را بسیار پایین نشان داد۵۶ساله هستم و بچه دار نشدم بعدازهرتزریق۵روزدردشدیداستخوان لگن وکمرداشتم وبه توصیه دکترم دیگه نزدم ولی نگران مشکلات فقرتستوسترون هستم چه کنم .سپاس بیکران
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۹ بهمن ۰( 1 سال پیش)
   باید آزمایش جدید بدید
 • تصویر کاربر رضا شنبه ۱۸ دی ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 212 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت دکتر عزیز من جوان متهل ۲۹ ساله هستم و در زمان مجردی خود ارضای میکردم و در انجام عمل دوخول متوجه شدم که منی من پرنتاب ندارد درمانی هست . ؟متشکرم
  1. تصویر کاربر رضا سه شنبه ۱۴ دی ۰( 1 سال پیش)
   آقای دکتر جواب نمیدین؟
  2. تصویر کاربر رضا پنجشنبه ۱۶ دی ۰( 1 سال پیش)
   سلام.آقای دکتر جواب نمیدین؟😦
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۸ دی ۰( 1 سال پیش)
   آزمایش semen analysis انجام بدید
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر برهم یکشنبه ۵ دی ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 192 مشاهده پرسش
  با سلام، احترام و ادب
  من 41 سال دارم. یک ماه و نیم قبل اتفاقی ازمایش PSA دادم که خیلی بالا بود. حدود 11 و چهار دهم. دکتر تاوانکس تجویز کرد. دو هفته خوردم و عدد آمد روی 2 که تشخیص التهاب پروستات داد. بلافاصله سونوی مثانه پر و خالی دادم. حجم پروستات 30 سی‌سی و باقیمانده ادرار 80 سی‌سی. دکتر امنیک تجویز کرد و پروستاتان که باید تا سه ماه مصرف کنم. الان یکماه مصرف کردم و هیچ مشکلی ندارم فقط شروع ادرار من 5 تا 15 ثانیه طول می‌کشد. قدری نگرانم کرده است.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۵ دی ۰( 1 سال پیش)
   باید نمونه برداری از پروستات بکنید
 • تصویر کاربر Vafa1380 پنجشنبه ۱۸ آذر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 195 مشاهده پرسش
  باسلام خسته نباشید اقای دکتر۲۳سالمه ۷سال پیش موقع خودارضایی جلو خروج منی گرفتم بعد دوسال رودهام دچار مشکل شد چن سال طول کشید تادرس شدم الان زود انزالی دارم هروقتم خودارضایی میکنم بدنم خیلی ضعیف میشه بعضی وقتام یه رگ تو بیضه هام ورم میکنه ک راه رفتنم درد داره بیضه راستم پایین تر وایمیسع بیضه چپمم کوچیک میشه بعضی وقتام جفت بیضه هام ورم میکنه بعضی وقتام از حد خودش کوچیک ترمیشه
  نیاز به جراحی دارم یان؟
  واسه عقیم شدنممم میترسم تاثیری داره ؟
  مدت زمان درمان چقدر طول میکشه ؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر Vafa1380 شنبه ۱۳ آذر ۰( 1 سال پیش)
   یادم رف بگم دور نافم بعد خودارضایی درد بدی میگیره
   به مرور زمان زودانزالیم درس میشه یان؟
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۸ آذر ۰( 1 سال پیش)
   2-سلام ،بايد معاينه شويد
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۱۸ آذر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 273 مشاهده پرسش
  با عرض سلام
  بنده ۵۳ سالمه چندین سال خود ارضایی میکردم الان به هر دلیلی دچار اضطراب و استرس بشم اثرش به آلتم منتقل میشه و بی اختیار انزال کامل میشم خواستم بپرسم راه درمانی داره تشکر از شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۸ آذر ۰( 1 سال پیش)
   ترک خود ارضایی این عوارض رو از بین میبره
 • تصویر کاربر هاشم سه شنبه ۱۸ آبان ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 188 مشاهده پرسش
  باسلام..جناب دکتر من ۳۰سالمه و دو یا سه سال میشه احساس میکنم دچار عدم نعوظم و در رابطه هم التم کامل سفت نمیشه چند مدتی هست که نعوظ صبحگاهی هم ندارم..ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۸ آبان ۰( 1 سال پیش)
   باید سونوگرافی ساده و کالر داپلر عروق پنیس بشید
 • تصویر کاربر حمیدرضا سه شنبه ۲۷ مهر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 208 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  لطفا متن منو کامل و با دقت بخونید چون خیلی نگرانم
  من 14سالمه
  و دچار بلوغ دیر رس هستم
  من از 10سالگی خود ارضایی میکردم
  و الان که خود ارضایی میکنم هیچ منی در نمی یاد
  و ادرارم در میاد
  البته همونطور که گفتم هنوز به سن بلوغ نرسیدم آیا بخاطر سن بلوغ وقتی خود ارضایی میکنم موقع انزال ادرارم خارج میشه و بعد از اون یه زره به خودم فشار بیارم خیلی خیلی کم ماده بی رنگی و چسبنده از آلتم خارج میشه
  آیا نگران باشم
  البته من قبل از اون کلی سونوگرافی گرفتم از مثانه و پرستات که مشکلی نداشتن 20ccادرار هم باقی میموند
  لطفا نگرانی منو رف کنید بهم بگید چیکار کنم
  نمی خوام آینده خودم خراب شه
  از اون موقع به بد خود ارضایی هم کنار گذاشتم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۷ مهر ۰( 1 سال پیش)
   تست آنالیز و کشت ادرار پس از انزال انجام بدید
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

اندامهای تناسلی مردانه شامل قسمتهای داخلی و خارجی است. اندامهای اصلی تولید مثل شامل آلت تناسلی، کیسه…
چربی بالای آلت (FUPA) موردی طبیعی است. به این چربی، مونس پوبیس (تپه ونوس) یا پانیکولوس نیز…
زگیل تناسلی شایعترین بیماری منتقل شونده از طریق تماس جنسی آلوده است. بیش از 140 نوع HPV…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه

17:00 - 21:00

یکشنبه

16:00 - 21:00

دوشنبه

17:00 - 21:00

سه شنبه

16:00 - 21:00

پرسش از دکتر