آنچه باید در مورد انزال معکوس بدانید.

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
در این مقاله مطالعه می‌کنید:

در انزال عادی، مایع منی از طریق مجرای ادرار و آلت تناسلی مرد خارج می‌شود. خروج مایع منی از آلت تناسلی به دلیل وجود عضلات کوچک اسفنکتر است که مانع ورود منی به داخل مثانه می‌شود. زمانی که اسفنکترها به‌درستی عمل نکنند، مثانه بسته نمی‌شود و درنتیجه منی بجای خروج از آلت تناسلی وارد مثانه میشود که به آن انزال معکوس میگوییم.


نکاتی در مورد انزال معکوس

✅ میزان خروج منی در زمان انزال مردان، بیشتر از 5.1 میلی‌لیتر است.

✅ انزال در آقایان مبتلا به انزال معكوس دیده نمی‌شود.

✅ انزال معکوس نشانه بیماری است و نه تشخیص آن

✅ درصورتی‌که مرد قصد بارور کردن نداشته باشد نیازی به درمان انزال معکوس نیست.

مایع منی

انزال معکوس

انزال معكوس که به آن ارگاسم خشک نیز گفته می‌شود. انزال در مردان مبتلا به ارگاسم خشک صورت می‌گیرد، اما ممکن است میزان مایع خروجی نسبت به گذشته بسیار کمتر باشد. در برخی آقایان انزال معکوس عامل نازایی است. زمانی که خروج منی بسیار کم یا به‌طورکلی وجود نداشته باشد، شانس بارور شدن تخمک توسط اسپرم از خیلی کم تا صفر خواهد بود. اما  انزال معکوس تنها 2 الی 3 درصد می‌تواند عامل نازایی باشد.

انزال معکوس، هیچ‌گونه درد و خطری ندارد. در مردانی که میزان خروج مایع منی در ایشان کم است نیز ممکن است وجود داشته باشد و فرد، اصلا از وجود چنین بیماری مطلع نباشد.

در برخی آقایان نیز ادرار تیره بلافاصله پس از انزال گزارش‌شده است که به‌احتمال زیاد به دلیل آمیخته شدن ادرار با مایع منی است. از این‌ رو مردانی که مبتلا به چنین اختلالی هستند نیز ممکن است مشکل نازایی را تجربه کنند.

درمان انزال معکوس

ازآنجا که انزال معكوس یک مشکل جنسی در آقایان است و ممکن است در روابط جنسی آنها تأثیر داشته باشد، لذا درصدد درمان آن برمی‌آیند، هرچند خطری نداشته باشد. برای آقایانی که قصد داشتن فرزند دارند و به این اختلال مبتلا هستند، گزینه‌های دیگری نیز وجود دارد . جدا کردن اسپرم پس از خروج منی یکی از روش‌های حاضر است.

برخی داروها موجب انزال فرد می‌شوند، اما در صورت بی‌اثر بودن دارو، پزشک اسپرم را بدون نیاز به انزال خارج می‌کند.

اسپرم

روش عمل جراحی برای خارج کردن اسپرم، عبارت است از:

#TESA

این روش تحت بی‌حسی موضعی انجام‌ میشود و اسپرم به کمک سرنگ از بیضه خارج می‌شود.

#PESA

این روش نیز تحت بی‌حسی موضعی انجام‌شده و اسپرم به‌وسیله سرنگ از اپيديديم‌ که از مجاری خروجی منی است، خارج می‌گردد.

#TESE

این روش همانند روش TESA، اسپرم مستقیم از بیضه گرفته می‌شود، اما با این تفاوت که برای انجام این کار نیاز به ایجاد شکافی در بیضه است.

پس‌از آنکه خروج اسپرم توسط پزشک با موفقیت انجام شد، به یکی از دو روش زیر اسپرم برای بارور کردن تخمک استفاده می‌شود:

#IVF

در این روش تخمک زن نیز خارج‌شده و در ظرف پتری با اسپرم لقاح می‌یابد. پس از انجام لقاح و شکل گرفتن جنین، پزشک آن را داخل رحم مادر جایگذاری می‌کند.

#IUI

در این روش پزشک اسپرم را در زمان تخمک‌گذاری، به‌صورت مستقیم وارد رحم می‌کند.

درمان انزال معكوس بستگی به علت آن دارد. در برخی مواقع اگر این اختلال به دلیل مصرف بعضی داروها باشد، با تغییر دارو این مشکل بهبود می‌یابد. زمانی که انزال معکوس درنتیجه آسیب شدید به سلول‌های عصبی باشد، درمان آن امکان‌پذیر نیست.

علت بیماری انزال معکوس

انزال معكوس ممکن است درنتیجه برخی عوامل باشد. این عوامل عبارت‌ند از:

#دیابت

عدم کنترل قند خون در طولانی‌مدت موجب آسیب به اندام‌ها، اعصاب و تأثیر بر عضلات مثانه میشود.

#آسیب به سیستم عصبی

مالتیپل اسکلروزیس نمونه‌ای از آسیب به سیستم عصبی است که موجب آسیب به عضلات و اعصاب مثانه می‌شود. عمل جراحی قسمت پایینی نخاع نیز چنین تأثیری را می‌تواند داشته باشد.

#عمل جراحی

عمل جراحی پروستات، بیضه، روده‌ بزرگ‌، مقعد، مثانه و قسمت‌های پایینی نخاع، می‌توانند موجب انزال معکوس شوند.

#دارو

مصرف برخی داروها در انزال اختلال ایجاد می‌کند. داروهای ضدافسردگی و داروهایی که برای بزرگ‌شدگی پروستات استفاده می‌شوند، چنین تأثیری را در بر دارند.

برداشت پروستات و انزال معکوس

برداشت قسمتی از پروستات طی عمل جراحی، یکی از اصلی‌ترین دلایل انزال معکوس است. از آنجا که عمل جراحی باعث آسیب به عضلات و اعصاب مثانه می‌شود ، لذا حدود 10 الی 15 درصد از افرادی که سابقه چنین عملی را داشته باشند، با مشکل انزال معکوس روبرو می‌شوند.

در آقایانی که عمل پروستات اساسی انجام می‌شود به‌عنوان‌مثال برداشت کامل پروستات، این افراد قادر به انزال نخواهند بود. این مشکل با انزال معكوس متفاوت است.

مراجعه به پزشک

زمان مراجعه به پزشک

انزال معکوس درد و خطری را به دنبال ندارد و معمولاً نیازی به درمان هم ندارد، اما انزال معکوس نشانه اختلال دیگری میباشد، از این‌ رو توصیه می‌شود در موارد زیر به پزشک مراجعه نمایید:

☑ عدم خروج مایع منی پس از ارضا

☑ خروج کمتر مایع منی نسبت به قبل

☑ عدم بارداری زوجین پس از گذشت یک سال تلاش برای بارداری

در مطالعه‌ای که در سال 2017 انجام شد بیان شد که اولین و قطعی‌ترین نشانه دیابت نوع 1، انزال معکوس است. به همین دلیل آقایان مبتلا به این اختلال باید به پزشک مراجعه نمایند.

پیشگیری از انزال معکوس

به‌طورکلی انزال معکوس قابل‌پیشگیری نیست. آقایانی که به دلیل بزرگ شدن غده پروستات خود نیاز به عمل جراحی دارند بهتراست از روش‌های TUMT و TUNA که ازجمله روش‌هایی هستند که برای درمان پروستات استفاده می‌شوند و آسیب کمتری را در بر دارند، استفاده نمایند.

کنترل برخی اختلالات که عامل آسیب هستند نیز در پیشگیری از انزال معكوس می‌تواند مؤثر باشد. همچنین افراد دیابتی باید داروهای تجویزشده توسط پزشک را به‌صورت منظم و به‌ موقع مصرف نمایند.

انزال معكوس همیشه قابل‌درمان نیست اما ناباروری حاصل از آن قابل‌درمان است حتی درصورتی‌که هیچ انزالی صورت نگیرد. در برخی آقایان مبتلابه انزال معکوس نیز ممکن است علائمی که به دلیل بزرگ‌شدگی پروستات، دیابت و عمل جراحی پروستات باشد دیده شود. لذا فرد در صورت داشتن علائمی از قبیل انزال دردناک، وجود خون در مایع منی، ادرار مکرر باید به پزشک گزارش دهند. زیرا علائم ربطی به انزال معکوس ندارد و ممکن است به خاطر دلایل دیگر باشد.

 

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حمیدرضا سه شنبه ۲۷ مهر ۰( 6 روز پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  لطفا متن منو کامل و با دقت بخونید چون خیلی نگرانم
  من 14سالمه
  و دچار بلوغ دیر رس هستم
  من از 10سالگی خود ارضایی میکردم
  و الان که خود ارضایی میکنم هیچ منی در نمی یاد
  و ادرارم در میاد
  البته همونطور که گفتم هنوز به سن بلوغ نرسیدم آیا بخاطر سن بلوغ وقتی خود ارضایی میکنم موقع انزال ادرارم خارج میشه و بعد از اون یه زره به خودم فشار بیارم خیلی خیلی کم ماده بی رنگی و چسبنده از آلتم خارج میشه
  آیا نگران باشم
  البته من قبل از اون کلی سونوگرافی گرفتم از مثانه و پرستات که مشکلی نداشتن 20ccادرار هم باقی میموند
  لطفا نگرانی منو رف کنید بهم بگید چیکار کنم
  نمی خوام آینده خودم خراب شه
  از اون موقع به بد خود ارضایی هم کنار گذاشتم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۷ مهر ۰( 6 روز پیش)
   تست آنالیز و کشت ادرار پس از انزال انجام بدید
 • تصویر کاربر حمید پنجشنبه ۱۱ شهریور ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  سلام یک هفته ی گذشته بدلیل اینکه هر موقع ادرار میکردم و تمام میشد از دستشویی بیرون می اومدم باز احساس میکردم کمی ادرار در مجاری ادرارم مانده و احساس سوزن سوزن هم میکردم که به دکتری در محل مراجعه کردم و ایشون ۳ عدد قرص برام نوشت که شامل vsol 5 و Protral o.4 و CIPROFLOXACIN 500 و منم داروها رو مصرف گردم که به لطف خدا مشکل ادرار تا حدود بسیاری حل شده البته آزمایش ادرار و خون و سونوگرافی هم برام نوشت که برای شما میفرستم . مشکل مهم اینه که در طی این یک هفته ۲ بار با همسرم رابطه داشتم که هر دو بار مشکلی در انزال نداشتم ولی در لحظه ی آخر مایع منی ازم خارج نشد و این مساله کمی موجب نگرانی شده .لازم بذکره است بنده دارای وزن ۱۵۰ میباشم که چربی خونم کمی بالاس در حد ۳۰ تا و قند خونم رو هر روز چک میکنم و بالاترینش بعد ۱ ساعت از غذا ۱۷۰‌بوده آلی ایحال عدم خروج منی موجبات نگرانی شده لطف می‌فرمائید کمی راهنمایی بفرمائید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۱ شهریور ۰( 1 ماه پیش)
   عارضه مصرف پروترال هست و جای نگرانی نیست
 • تصویر کاربر مهدی سه شنبه ۹ شهریور ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  سلام دکتر ، خسته نباشید
  بنده ۳۳ سالمه و تقریبا از ۱۵ سالگی خود ارضایی کردم (هفته ای دو بار) ۲ ماه پیش خون در ادرار دیدم بدون درد کلیه و بعد از اون به صورت اتفاقی یک سنگ کلیه تو کلیه راستم حرکت کرد ، از زمان حرکت این سنگ تا برداشتن اون با TUL که ۲ ماه طول کشید ۲ بار من ارضا شدم
  و لی انزال انجام نشد حتی یک قطره.
  اینو هم اضافه کنم که اولین بار که تو این ۲ ماه ارضا شدم سنگ تو حالب سمت راستم و نزدیک مثانه بود و بار دوم سنگ رو با TUL کاملا پودر شده و بیرون اومده بود و دکتر برام یه فنر دابل جی گذاشته .
  واقعا نگرانم چرا این اتفاق افتاده و انزال انجام نمیشه. آیا مشکل از پروستاتم هست چون تو سونو دو ماه پیش گفتند که یه کم بزرگ شده
  ممنون میشم راهنمایی کنید دکتر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۸ شهریور ۰( 1 ماه پیش)
   انزال ربطی به سنگتون نداره
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۸ شهریور ۰( 1 ماه پیش)
   میتونه در زمینه عوارض مصرف داروهای پس از عمل این مشکل ایجاد بشه
  3. تصویر کاربر مهدی دوشنبه ۸ شهریور ۰( 1 ماه پیش)
   دکتر من قبل از عمل هم یکبار این اتفاق افتاد برام
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۹ شهریور ۰( 1 ماه پیش)
   اگر زیاد تکرار میشه باید تست U/A پس از انزال انجام بدید
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر امیر جمعه ۱ مرداد ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 50 مشاهده پرسش
  قیمت پروتز آلت سمی رژید چنده؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱ مرداد ۰( 3 ماه پیش)
   بسته به شرکت سازنده متفاوت هست
 • تصویر کاربر s سه شنبه ۱ تیر ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  سلام، چند سالی هم واریکوسل دارم و هم افتادگی و کجی آلت و بسیار ضعیف و شل و نرم است و توان کافی و سفتی لازم را ندارد و نمی ایستد و از قسمت اتصال به بدن شل و نرم و افتاده است و قسمت طولی در وسط کجی به سمت پایین دارد و نیز مشکل در رابطه جنسی زنا شویی ایجاد کرده است میخواهم هر دو مورد را جراحی کنم ، ۱ آیا مشکل با جراحی حل خواهد شد ۲ اثر جراحی باقی میماند ۳ هزینه جراحی واریکوسل و آلت چند است
  باتشکر از پرفسور عزیز
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱ تیر ۰( 4 ماه پیش)
   مراجعه کنید معاینه کنم و ازمایشات مورد نیاز رو بر حسب معاینه بنویسم
 • تصویر کاربر عبدالله یکشنبه ۲ خرداد ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 49 مشاهده پرسش
  سلام اقاي دكتر
  بنده بالاي ١٠ سال انواع داروهاي شيميايي و گیاهی و ورزش و ... تحت نظر پزشک و طبیبان انجام دادم تا زود انزالیم خوب بشه ولی نشد ، به گفته دکتر تمامی داروهای اعصاب(فلوکستین، پاروکستین،سرترالین،اسنترا،سیتالوپرامو، پماد، تمادول...) رو مصرف کردم و خوب بشو نیستم . بنده حدس میزنم علت زود انزالیم شل بودن اسفنکتر مثانه هست و منی با کمترین تحریک سریع سرازیر میشه پایین ، در مورد ادرار هم بنده تکرر ادرار دارم و ادرارم سرازیر میشه تا نوک آلت و نشتی داره مثانه به طوری که بارها در شبانه روز میرم دستشویی و در هر نوبت یکم ادرار میکنم . خلاصه بنده حدس میزنم که مشکل ازین ماهیچه هست که شل هستش آیا درمان داره ؟ دارویی هست مصرف کنم ببینم چی میشه؟ لازم به ذکر است که سونو دادم پروستاتم سالمه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲ خرداد ۰( 5 ماه پیش)
   اگر به داروهای SSRI پاسخ نداده ، با روانپزشک مشورت کنید ، مشکل جسمی نیست
 • تصویر کاربر وحید شنبه ۱۱ اردیبهشت ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 57 مشاهده پرسش
  درود ، وقت عالی بخیر
  بنده در دوران نوجوانی و جوانی خود ارضایی میکردم و به دفعات پیش می آمد هنگام انزال ، از خروج منی جلوگیری می کردم،بعد متاهل شدن و به دلیل شغلم در جایی غیر از شهر خودم، همچنان خود ارضایی میکنم، خلاصه سالهاست این عمل رو دارم. الآن اسپرم بنده صفر است و میخواهم بدانم این عمل باعث شده درحالیکه آزمایشات ژنتیکی مشکلی نداشتند و مصرف قرص ها با تجویز متخصصین کار ساز نیست، سال 92 عمل باد فتق ناحیه بیضه چپ انجام دادم، آیا راه کاری برای اسپرم دار شدن بنده هست؟ ( متخصصین برای بنده نمونه گیری از بیضه رو تشخیص دادن) اگر بود، فریز شود.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۱ اردیبهشت ۰( 5 ماه پیش)
   ربطی به خود ارضایی ندارد ، باید از بیضه ها نمونه برداری انجام شود
 • تصویر کاربر علی شنبه ۲۳ اسفند ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 51 مشاهده پرسش
  سلام برای پروستات دکترم دارو داده از وقتی مصرف می کنم مایع منی بعد ارضاع بیرون نمیاد آیا خطرناک است؟دارو هارو مصرف کنم یا نه؟ پس از اتمام دوره داروها بهتر میشم یا میمونه همینطوری؟تصدیر دارو ها پیوستشد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۳ اسفند ۹۹( 7 ماه پیش)
   عوارض داروها است ، جای نگرانی نیست ، با قطع دارو برمیگرده
 • تصویر کاربر mhmd چهارشنبه ۱۵ بهمن ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 66 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من یبار شب دیر وقت بود داشتم خودارضایی میکردم که خیلیم خوابم میومد انگار فشارم افتاد موقعی که ارضا شدم هیچی بیرون نیومد بعد چند روز دوباره شب بود و دیروقت دوباره اینطوری شدم از فرداش دیگه هرموقع خودارضایی میکنم درسته که منی میاد ولی حس میکنم یکمش داخل میمونه و گیر میکنه و یه دردی سمت چپ بیضم هس و مثانم هم حس میکنم درد میگیره ممنون میشم جواب بدین❤️
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۵ بهمن ۹۹( 8 ماه پیش)
   مشکلی نیست ، نگران نباشید
 • تصویر کاربر ناصر دوشنبه ۱۷ آذر ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 97 مشاهده پرسش
  سلام 2آزمایش اسپرم بافاصله 70روز گرفتم امکان باروی چقدر هست 8سال هست ازدواج کردم
  1. تصویر کاربر ناصر شنبه ۱۵ آذر ۹۹( 10 ماه پیش)
   نیاز به مصرف دارو دارم
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۷ آذر ۹۹( 10 ماه پیش)
   کمی شکل اسپرم ها مختل است . سونوگرافی از جهت واریکوسل انجام شود
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

در سال های وجود کرونا، همه ی ما از دلایل خلاقانه ای برای عدم حضور در رویداد…
افراد مبتلا به بیماری های کلیوی و بیماری های مزمن دیگر، بیشتر در معرض خطر ابتلا به…
تحقیقات نشان داده است که درماتیت اسکروتال نوعی عفونت پوستی غیر مسری است که دستگاه تناسلی مردان،…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه

17:00 - 21:00

یکشنبه

16:00 - 21:00

دوشنبه

17:00 - 21:00

سه شنبه

16:00 - 21:00

پرسش از دکتر