درمان سنگ کلیه در منزل (راه خانگی دفع سنگ کلیه چیست؟)

سنگ کلیه، سنگ هایی رسوبی هستند که در کلیه ها تشکیل می شوند. دفع سنگ کلیه از طریق دستگاه ادراری انجام میشود و این امر ممکن است، بسیار دردناک باشد. اکثر سنگ هاى کلیه با راهکارهای خانگی ساده، داروهای ضد درد، مایع درمانى، و یا سایر مداخلات پزشکی قابل درمان هستند. با ما همراه باشید تا به بررسی روش درمان گیاهی سنگ کلیه گیر کرده در حالب بپردازیم.


سنگ کلیه چیست و برای دفع سنگ کلیه چی بخوریم؟

سنگ کلیه هنگامی رخ می دهد که مواد معدنی، نمک، اکثرا اگزالات کلسیم، در کلیه ها کریستال شده و رسوب های سختی را ایجاد کنند. اگرچه این سنگها در کلیه ها تشکیل می شوند ولی می توانند بر روی هر بخشی از دستگاه ادراری تأثیر بگذارد.

از دست دادن آب یکی از عوامل مهم در پیشرفت سنگ کلیه است. هنگامی که بدن خشک شود، مایع به آرامی از طریق کلیه ها حرکت می کند و این کندی حرکت، شانس ترکیب مواد معدنی و نمک را افزایش مى دهد.

سنگ های کوچک ممکن است بدون ایجاد نشانه اى تشکیل و دفع شوند. با این حال، بیشتر سنگ های متوسط ​​یا بزرگ هنگام دفع بسیار دردناک هستند و به مراقبت پزشکی نیاز دارند.

قبل از مصرف هر گونه روش هاى طبیعى و خانگی، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید. بسیاری از آنتی بیوتیک ها، دیورتیک ها، دارو هاى فشار خون، کلسترول و داروهای کبدی می توانند با داروهای گیاهی تداخل داشته باشند.

11 راه خانگی دفع سنگ کلیه

شاید این که برای سنگ کلیه چی خوبه یا داروی تضمینی سنگ کلیه چیست سوال شما هم باشد در ادامه 11 روش و دارو گیاهی برای سنگ کلیه و درمان خانگی شن ریزه کلیه را به شما معرفی می کنیم.

1- نوشیدن آب

نوشیدن آب یکی از ساده ترین راه ها برای جلوگیری و دفع سنگ کلیه است. مصرف هشت لیوان آب در روز مفید است. نوشیدن 12 لیوان در روز ممکن است به آسان کردن دفع سنگ کلیه کمک کند.

 

2- آبلیمو

لیمو حاوی سیترات است. ترکیبی که به تجزیه رسوبات کلسیم کمک می کند و رشد آنها را کند می کند. مصرف دو لیوان آبلیمو صبح قبل از غذا و چند ساعت قبل از شام ممکن است باعث کاهش ایجاد سنگ کلیه شود.

برچسب ها را هنگام خرید آبلیمو با دقت نگاه کنید. برچسب بسیاری از محصولات آبلیمو حاوی مقدار کمی عصاره ى لیمو خالص و مقادیر زیادی از  شیرین کننده ها است که می توانند خطر سنگ کلیه را افزایش دهند. خرید عصاره خالص یا لیمو تازه و آب گرفتن آن در خانه ساده ترین راه برای درمان سنگ کلیه در منزل است.

3- نعناع

نعناع حاوی ترکیبات شناخته شده برای کمک به تثبیت سطوح اسید اوریک است، و ایجاد سنگ کلیه را سخت مى کند. همچنین، نعناع حاوی اسید استیک، ماده ى شیمیایی شناخته شده برای کمک به حل سنگ، است. یک قاشق چای خوری عصاره نعناع یا آب خالص آن در روز ممکن است به جلوگیری و دفع سنگ کلیه کمک کند.

سرکه سیب
سرکه سیب یک دارو گیاهی برای سنگ کلیه می باشد.

4- سرکه سیب برای سنگ کلیه

سرکه سیب نیز حاوی اسید سیتریک است که به حل شدن کلسیم کمک مى کند. دو قاشق غذا خوری سرکه سیب مخلوط با 226ml آب ممکن است علائم سنگ کلیه را کاهش دهد و از پیشرفت آنها جلوگیری کند. این مخلوط می تواند چندین بار در روز مصرف شود و بهتر است قبل از صرف غذا مصرف شود تا موثرتر واقع شود.

5- آب گندم

برای دفع سنگ کلیه چی بخوریم؟ آب گندم یا حاوی ترکیباتی است که باعث افزایش تولید ادرار می شود و اجازه می دهد دفع سنگ کلیه راحت تر شود و خطر ابتلا به آن را کاهش مى دهد. همچنین آب گندم حاوی آنتی اکسیدان هایى است، که به دستگاه ادراری در دفع مواد معدنی و نمک کمک میکند.

کرفس
آب کرفس یک درمان خانگی سنگ کلیه است.

6- آب کرفس

کرفس حاوی آنتی اکسیدان ها و ترکیبات شناخته شده برای افزایش تولید ادرار است. اضافه کردن کرفس به وعده های غذایی به طور منظم می تواند به کاهش احتمال ابتلا به سنگ کلیه کمک کند. آب کرفس می تواند روزانه مصرف شود تا علائم سنگ کلیه را درمان کند.

7- لوبیا

لوبیا حاوی مقدار زیادی منیزیم است که به کاهش سنگ کلیه و علائم آن کمک می کند. بهتر است غلاف آن ها را جدا کنید و سپس به مدت 5-6 ساعت بگذارید به آرامی جوش بیاید و بعد از آن میل کنید.

روغن زیتون
یک راه خانگی دفع سنگ کلیه خوردن روغن زیتون می باشد.

8- روغن زیتون بکر

روغن زیتون بکر می تواند عبور سنگ های کلیه را آسان کند و در نتیجه دفع سنگ کلیه راحتتر شود. بهتر است اولین چیزی که در صبح مى خورید این باشد.

9- خارخسک

خارخسک به کاهش میزان فسفات در ادرار کمک مى کند، که در واقع تشکیل سنگ را دشوار مى کند. این گیاه همچنین شامل ترکیبات شناخته شده برای افزایش تولید ادرار و کمک به حل مواد معدنی است.

تمام اجزای گیاه و میوه های آن می تواند خام مصرف شود. گیاه ممکن است فقط در قالب قرص در دسترس باشد یا برای استفاده به عنوان چای خشک باشد. یک قرص 500 میلی گرمى یا یک فنجان چای ممکن است به اندازه کافی برای جلوگیری از سنگ کلیه و کاهش گذراندن آن کمک کند.

انار
آب انار به داروی تضمینی سنگ کلیه معروف است.

10-  آب انار

به نظر می رسد خواص آنتی اکسیدانى انار، شانس ابتلا به سنگ کلیه را کاهش میدهد و باعث عبور آسان آنها می شود. آب انار همچنین حاوی ترکیباتی است که اسیدیته ادرار را کاهش می دهد و تشکیل سنگ را سخت تر می کند.

11- کاهش وزن برای دفع سنگ کلیه

وزن سالم همراه با یک رژیم سالم که حاوی مواد مغذی و فیبردار است، برای جلوگیری از سنگ کلیه و درمان آن ضروری است. کربوهیدرات، کافئین و نوشیدنی های الکلی می توانند خطر ابتلا به سنگ کلیه را افزایش دهند. همچنین، غذاهاى غنى از قند، نمک یا چربی بدن، را در معرض خطر رسوب کلیه و تشدید علائم آن قرار مى دهند.

بعد از دفع سنگ کلیه چی بخوریم؟

غذایی که باید بعد از جراحی سنگ کلیه بخورید عبارتند از:

 1. هیدراته ماندن یک قانون طلایی است که باید به هر قیمتی آن را رعایت کنید. نوشیدن حداقل 2-3 لیتر آب به صورت روزانه توصیه می شود. آب از تشکیل سنگ جلوگیری می کند و همچنین به از بین بردن باقی مانده سنگ کلیه در سیستم کمک می کند.
 2. محصولات لبنی را می توان مصرف کرد اما به صورت رقیق شده و از مصرف محصولات لبنی پرچرب پس از دفع سنگ کلیه پرهیز کنید.
 3. یک برنامه رژیم غذایی ثابت بیش از هر چیزی ضروری است. وعده های غذایی در فواصل زمانی مناسب و به نسبت کم به بیمار داده شود. از خوردن وعده های غذایی سنگین پس از دفع سنگ جدا خودداری کنید.
 4. غذاهای با فیبر بالا مصرف کنید.

چه خوراکی هایی نباید بعد از دفع سنگ کلیه خورده شود؟

 1. غذاهای غنی از اگزالات و کلسیم باید حداقل برای مدت دو ماه پس از دفع سنگ مصرف نشوند. اگزالات می تواند منجر به تشکیل یک سنگ دیگر شود . غذاهایی که حاوی اگزلات و کلسیم هستندعبارتند از:

 • سبزیجات برگ سبز مانند اسفناج ، خردل و  چغندر
 • کلم ، گل کلم ، گوجه فرنگی
 • موز ، انبه ، زردآلو ، انگور
 • آجیل مانند بادام و بادام هندی
 • الکل
 • جوش شیرین
 • نوشیدنی های کافئین دار مانند چای و قهوه

2. غذاهای غنی از سدیم باید بلافاصله بعد از جراحی حداقل برای مدتی مصرف نشوند.

3. کاهش مصرف غذایی که پروتئین حیوانی زیادی دارد .

4. غذاهای مونده و کنسروی نیز نخورید.

5- غذاهای بی ارزش مانند فست فود ها حتی نباید از ذهن شما خطور کند.

داشتن برنامه رژیم غذایی مناسب همراه با ورزش در بیشتر موارد، موثرترین راه برای مبارزه با سنگ کلیه است.

بیماری ها و داروهایی که باعث سنگ کلیه می شوند!

برخی بیمارى ها، از جمله بیماری کلیوی و بیماری کرون، می توانند موجب ایجاد سنگ کلیه شوند یا احتمال ابتلا به سنگ کلیه را افزایش دهند. علاوه بر این، برخی از داروها، از جمله دیورتیک ها، داروهای درمان  اچ آی وی، داروهای ضد تشنج و آنتی اسیدهای مبتنی بر کلسیم، می توانند خطر ابتلا به سنگ کلیه را افزایش دهند.

مواد غذایی که باعث سنگ کلیه می شوند!

چاقی و رژیم غذایی از بزرگترین عوامل خطر هستند . در ایالات متحده آمریکا، حدود 11.2 درصد از افرادی که چاق هستند، سنگ کلیه دارند.افرادى که احتمال سنگ کلیه در آن ها بالا است باید از مصرف یکسری مواد اجتناب کنند از جمله:

✔ اسفناج
✔ بادام
✔ ریواس
✔ بامیه
✔ چغندر قند
✔ چیپس
✔ سیب زمینی سرخ شده
✔ کره بادام زمینی

 

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

 

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر نداممیز دوشنبه ۲۲ خرداد ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  با عرض سلام خدمت اقای دکتر من یک پسر 10 ساله دارم که وزنش 40 کیلو هستش و الت ان فرو رفته است خواستم بدانم ایا مشکلی وجود دارد و نیاز به بررسی است .با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۲ خرداد ۹۶( 3 سال پیش)
   مال چاقي است بايد لاغر كنند
 • تصویر کاربر امیرحسین جمعه ۱۲ خرداد ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  من سنگ کلیه دارم سونوگرافی و عکس دارو را ضمیمه کردم .
  آیا میتوانم روزه بگیرم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۲ خرداد ۹۶( 3 سال پیش)
   سلام بله مشكلي نيست
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۲ خرداد ۹۶( 3 سال پیش)
   9-شما می توانید از طریق صفحه اینستاگرام یا کانال تلگرام سلسله مباحث پزشکی اینجانب را دنبال کنید.
   🆔 https://www.instagram.com/drkarami/
   🆔 http://t.me/irdarman
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۷ خرداد ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 37 مشاهده پرسش
  جناب دکترضمن عرض تشکر و خسته نباشید من 45سال،سن دارم کلیه راستم کوچک شده و10 درصد کار میکندطبق سونوگرافی و اسکن ولی کلیه چپم سالم است آ یا درمان دارد و میتوان روزه بگیرم _متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۷ خرداد ۹۶( 3 سال پیش)
   نه راه بعدي كه نيازي نيست خارج كردن كليه كوچك است
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۷ خرداد ۹۶( 3 سال پیش)
   9-شما می توانید از طریق صفحه اینستاگرام یا کانال تلگرام سلسله مباحث پزشکی اینجانب را دنبال کنید.
   🆔 https://www.instagram.com/drkarami/
   🆔 http://t.me/irdarman
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر مونا شنبه ۲ اردیبهشت ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  بیماری ایدز
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲ اردیبهشت ۹۶( 3 سال پیش)
   سوال كامل
 • تصویر کاربر احمدرضا پنجشنبه ۲۵ شهریور ۹۵( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت آقای دکتر
  35 سال سن دارم
  قد 187 سانتیمتر
  وزن 85 کیلوگرم
  من سابقه مشکل کلیه دارم منظورم سنگ کلیه است قبلا سنگ شکن کردم خدود 10 سال پیش و 5 سال پیش سنگ در لوله حالب گیر کرده و با ساکشن تخلیه شد
  فشار خونم را داخل منزل با دستگاهای دیجیتال هر روز میگیرم
  و این فشارها را ثبت کردم در ماه اخیر
  125/79
  130/85
  128/81
  120/75
  و الان هیچ سنگ کلیه ندارم و هر از گاهی در هفته دوبار یا سه بار خصوصا هنگام از خواب بیدار شدن کلیه سمت چپم انگاری با دست گرفتمش حس فشردگی دارد درد زیادی ندارد بسیار کم ولی هی حس میکنم کسی گرفتش داره فشارش میده
  و سوزش ادار هم ندارم خیلی خیلی کم بعضی مواقع بعد از ادرارم سوزش خیلی کمی حس میشه
  حالا نگرانی من از سایز کلیه هستش و از طرفی که فشار خونم ارثی هستش و در خانواده هم پدری هم مادری این مشکلفشار خون را دارند
  بعضی مواقع خیلی کم سر دردی از پشت سر دارم در قسمت چپ نیمه پاینی سرم و محل بالای گردنم در واقع بین سرم و گردنم روی رگ بزرگه یا ماهیچه خیلی نمیدونم چیه
  لطفا اگر امکانش هست در مورد ابعاد کلیه ام لطف بفرمایید توضیح دهید آیا سایزش کوچک شده چون نسبت به سونو گرتفی های سالهلی گذشته ابعادش کم شده و تین امر خیلی نگرانم کرده
  نوبت دکترها هم حداقلش تل یک ماه دیگه گیرم نمیاد
  عکس ازمایش و سونو گرافی را هم گرفتم واساتون فرستادم
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۵ شهریور ۹۵( 4 سال پیش)
   ديدم نياز به درمان نيست
 • تصویر کاربر نسا جمعه ۳۱ اردیبهشت ۹۵( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  باسلام ، من در 12 سالگی متوجه شدم یک کلیه دارم ، تا الان که 25 سالم هست خداروشکر ب مشکل خاصی برنخوردم
  اما الان چند مدت هست هروقت ازمایش میدم خون درادرارم هست ،این موضوع خیلی منو نگران کرده من سوزش ادرار. ندارم اصولا و بادرد پهلو مراجعه میکنم ب دکتر ،کمردرد دارم و البته گاهی تکرر ادرار ، و البته درد لگن دارم
  خیلی میترسم اسیبی ب ااین کلیه ام هم وارد بشه. چیکار کنم که بطور قطعی درمان بشه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۳۱ اردیبهشت ۹۵( 4 سال پیش)
   اب زياد نمك كم
 • تصویر کاربر مینا سه شنبه ۱۴ اردیبهشت ۹۵( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  دکتر من حدود 8ماهه سوزش ادرار و سوزش پس از ادرار شدید دارم طوریکه نمیتونم راه برم
  سیستوسگوپی ازمایش همه چی خوب بوده و نرمال
  اما دکتر زنان تشخیص قارچ داد و با داروهای فلوکونازول و ایتراکونازول اما تاثیری ندشت راه حل چیست مجرد هستم و در استانه ازدواج
  ایا ممکن این درد همیشه با من بمونه?دلیلش چی میتونه باشه اخه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۴ اردیبهشت ۹۵( 4 سال پیش)
   باید از نظر التهاب مزمن مثانه بررسی شوید
 • تصویر کاربر محمدمهدی شنبه ۲۸ آذر ۹۴( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 233 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید
  من برای افزایش وزن از پودر گین آپ و شکلات گین آپ بار استفاده میکنم . در ضمن کلیه راستم کم کاری داره و قبلا هم سنگ کلیه داشتم . میخواستم بپرسم مصرف پودر گین آپ بر اساس دستور روی قوطی برای من اشکالی نداره؟
  مرسی
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۸ آذر ۹۴( 5 سال پیش)
   نمی دانم
 • تصویر کاربر مهرداد جمعه ۶ آذر ۹۴( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  سلام دکترمن آلمان هستم چهارروزپیش کلیه چپم بشدت دردگرفت بااورژانس منوبردن بیمارستان تخصصی کلیه
  اونجابعدازکلی آزمایش بهم گفتن یه سنگ هشت میلی توابتدای لوله حالبته بعدگفتن بیهوشت میکنیم یه دستگاازسوراخ آلتت میکنیم توبدنت بعدپنج هفته برگرددرش بیاریم
  بعدیه روزمنوترخیص کردن ولی الانم که چهارروزازعملم میگزره هنوزادرارم مایل به قرمزه.خیلی میترسم دکتروجدانن راهنماییم کن قربونت برم من چون تازه اینجااومدم زبونشونوبلدنیستم یه کم درمورداین عمل ومیزان موفقیتش واسم بگو
  میترسم سنگه لوله حالب یاسوراخ آلتموبگیره وکلیه م ازکاربیفته
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۶ آذر ۹۴( 5 سال پیش)
   فیلم عمل سنگ حالب من را ببینید
 • تصویر کاربر عبدالکریم چهارشنبه ۲۲ مهر ۹۴( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  من کلیه سمت راستم از کار افتاده کمی هم درد دارم.غذا چی باید بخورم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۲ مهر ۹۴( 5 سال پیش)
   مراجعه حصوری
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر