درمان سنگ کلیه در منزل (راه خانگی دفع سنگ کلیه چیست؟)

سنگ کلیه، سنگ هایی رسوبی هستند که در کلیه ها تشکیل می شوند. دفع سنگ کلیه از طریق دستگاه ادراری انجام میشود و این امر ممکن است، بسیار دردناک باشد. اکثر سنگ هاى کلیه با راهکارهای خانگی ساده، داروهای ضد درد، مایع درمانى، و یا سایر مداخلات پزشکی قابل درمان هستند. با ما همراه باشید تا به بررسی روش درمان گیاهی سنگ کلیه گیر کرده در حالب بپردازیم.


سنگ کلیه چیست و برای دفع سنگ کلیه چی بخوریم؟

سنگ کلیه هنگامی رخ می دهد که مواد معدنی، نمک، اکثرا اگزالات کلسیم، در کلیه ها کریستال شده و رسوب های سختی را ایجاد کنند. اگرچه این سنگها در کلیه ها تشکیل می شوند ولی می توانند بر روی هر بخشی از دستگاه ادراری تأثیر بگذارد.

از دست دادن آب یکی از عوامل مهم در پیشرفت سنگ کلیه است. هنگامی که بدن خشک شود، مایع به آرامی از طریق کلیه ها حرکت می کند و این کندی حرکت، شانس ترکیب مواد معدنی و نمک را افزایش مى دهد.

سنگ های کوچک ممکن است بدون ایجاد نشانه اى تشکیل و دفع شوند. با این حال، بیشتر سنگ های متوسط ​​یا بزرگ هنگام دفع بسیار دردناک هستند و به مراقبت پزشکی نیاز دارند.

قبل از مصرف هر گونه روش هاى طبیعى و خانگی، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید. بسیاری از آنتی بیوتیک ها، دیورتیک ها، دارو هاى فشار خون، کلسترول و داروهای کبدی می توانند با داروهای گیاهی تداخل داشته باشند.

11 راه خانگی دفع سنگ کلیه

شاید این که برای سنگ کلیه چی خوبه یا داروی تضمینی سنگ کلیه چیست سوال شما هم باشد در ادامه 11 روش و دارو گیاهی برای سنگ کلیه و درمان خانگی شن ریزه کلیه را به شما معرفی می کنیم.

1- نوشیدن آب

نوشیدن آب یکی از ساده ترین راه ها برای جلوگیری و دفع سنگ کلیه است. مصرف هشت لیوان آب در روز مفید است. نوشیدن 12 لیوان در روز ممکن است به آسان کردن دفع سنگ کلیه کمک کند.

 

2- آبلیمو

لیمو حاوی سیترات است. ترکیبی که به تجزیه رسوبات کلسیم کمک می کند و رشد آنها را کند می کند. مصرف دو لیوان آبلیمو صبح قبل از غذا و چند ساعت قبل از شام ممکن است باعث کاهش ایجاد سنگ کلیه شود.

برچسب ها را هنگام خرید آبلیمو با دقت نگاه کنید. برچسب بسیاری از محصولات آبلیمو حاوی مقدار کمی عصاره ى لیمو خالص و مقادیر زیادی از  شیرین کننده ها است که می توانند خطر سنگ کلیه را افزایش دهند. خرید عصاره خالص یا لیمو تازه و آب گرفتن آن در خانه ساده ترین راه برای درمان سنگ کلیه در منزل است.

3- نعناع

نعناع حاوی ترکیبات شناخته شده برای کمک به تثبیت سطوح اسید اوریک است، و ایجاد سنگ کلیه را سخت مى کند. همچنین، نعناع حاوی اسید استیک، ماده ى شیمیایی شناخته شده برای کمک به حل سنگ، است. یک قاشق چای خوری عصاره نعناع یا آب خالص آن در روز ممکن است به جلوگیری و دفع سنگ کلیه کمک کند.

سرکه سیب
سرکه سیب یک دارو گیاهی برای سنگ کلیه می باشد.

4- سرکه سیب برای سنگ کلیه

سرکه سیب نیز حاوی اسید سیتریک است که به حل شدن کلسیم کمک مى کند. دو قاشق غذا خوری سرکه سیب مخلوط با 226ml آب ممکن است علائم سنگ کلیه را کاهش دهد و از پیشرفت آنها جلوگیری کند. این مخلوط می تواند چندین بار در روز مصرف شود و بهتر است قبل از صرف غذا مصرف شود تا موثرتر واقع شود.

5- آب گندم

برای دفع سنگ کلیه چی بخوریم؟ آب گندم یا حاوی ترکیباتی است که باعث افزایش تولید ادرار می شود و اجازه می دهد دفع سنگ کلیه راحت تر شود و خطر ابتلا به آن را کاهش مى دهد. همچنین آب گندم حاوی آنتی اکسیدان هایى است، که به دستگاه ادراری در دفع مواد معدنی و نمک کمک میکند.

کرفس
آب کرفس یک درمان خانگی سنگ کلیه است.

6- آب کرفس

کرفس حاوی آنتی اکسیدان ها و ترکیبات شناخته شده برای افزایش تولید ادرار است. اضافه کردن کرفس به وعده های غذایی به طور منظم می تواند به کاهش احتمال ابتلا به سنگ کلیه کمک کند. آب کرفس می تواند روزانه مصرف شود تا علائم سنگ کلیه را درمان کند.

7- لوبیا

لوبیا حاوی مقدار زیادی منیزیم است که به کاهش سنگ کلیه و علائم آن کمک می کند. بهتر است غلاف آن ها را جدا کنید و سپس به مدت 5-6 ساعت بگذارید به آرامی جوش بیاید و بعد از آن میل کنید.

روغن زیتون
یک راه خانگی دفع سنگ کلیه خوردن روغن زیتون می باشد.

8- روغن زیتون بکر

روغن زیتون بکر می تواند عبور سنگ های کلیه را آسان کند و در نتیجه دفع سنگ کلیه راحتتر شود. بهتر است اولین چیزی که در صبح مى خورید این باشد.

9- خارخسک

خارخسک به کاهش میزان فسفات در ادرار کمک مى کند، که در واقع تشکیل سنگ را دشوار مى کند. این گیاه همچنین شامل ترکیبات شناخته شده برای افزایش تولید ادرار و کمک به حل مواد معدنی است.

تمام اجزای گیاه و میوه های آن می تواند خام مصرف شود. گیاه ممکن است فقط در قالب قرص در دسترس باشد یا برای استفاده به عنوان چای خشک باشد. یک قرص 500 میلی گرمى یا یک فنجان چای ممکن است به اندازه کافی برای جلوگیری از سنگ کلیه و کاهش گذراندن آن کمک کند.

انار
آب انار به داروی تضمینی سنگ کلیه معروف است.

10-  آب انار

به نظر می رسد خواص آنتی اکسیدانى انار، شانس ابتلا به سنگ کلیه را کاهش میدهد و باعث عبور آسان آنها می شود. آب انار همچنین حاوی ترکیباتی است که اسیدیته ادرار را کاهش می دهد و تشکیل سنگ را سخت تر می کند.

11- کاهش وزن برای دفع سنگ کلیه

وزن سالم همراه با یک رژیم سالم که حاوی مواد مغذی و فیبردار است، برای جلوگیری از سنگ کلیه و درمان آن ضروری است. کربوهیدرات، کافئین و نوشیدنی های الکلی می توانند خطر ابتلا به سنگ کلیه را افزایش دهند. همچنین، غذاهاى غنى از قند، نمک یا چربی بدن، را در معرض خطر رسوب کلیه و تشدید علائم آن قرار مى دهند.

بعد از دفع سنگ کلیه چی بخوریم؟

غذایی که باید بعد از جراحی سنگ کلیه بخورید عبارتند از:

 1. هیدراته ماندن یک قانون طلایی است که باید به هر قیمتی آن را رعایت کنید. نوشیدن حداقل 2-3 لیتر آب به صورت روزانه توصیه می شود. آب از تشکیل سنگ جلوگیری می کند و همچنین به از بین بردن باقی مانده سنگ کلیه در سیستم کمک می کند.
 2. محصولات لبنی را می توان مصرف کرد اما به صورت رقیق شده و از مصرف محصولات لبنی پرچرب پس از دفع سنگ کلیه پرهیز کنید.
 3. یک برنامه رژیم غذایی ثابت بیش از هر چیزی ضروری است. وعده های غذایی در فواصل زمانی مناسب و به نسبت کم به بیمار داده شود. از خوردن وعده های غذایی سنگین پس از دفع سنگ جدا خودداری کنید.
 4. غذاهای با فیبر بالا مصرف کنید.

چه خوراکی هایی نباید بعد از دفع سنگ کلیه خورده شود؟

 1. غذاهای غنی از اگزالات و کلسیم باید حداقل برای مدت دو ماه پس از دفع سنگ مصرف نشوند. اگزالات می تواند منجر به تشکیل یک سنگ دیگر شود . غذاهایی که حاوی اگزلات و کلسیم هستندعبارتند از:

 • سبزیجات برگ سبز مانند اسفناج ، خردل و  چغندر
 • کلم ، گل کلم ، گوجه فرنگی
 • موز ، انبه ، زردآلو ، انگور
 • آجیل مانند بادام و بادام هندی
 • الکل
 • جوش شیرین
 • نوشیدنی های کافئین دار مانند چای و قهوه

2. غذاهای غنی از سدیم باید بلافاصله بعد از جراحی حداقل برای مدتی مصرف نشوند.

3. کاهش مصرف غذایی که پروتئین حیوانی زیادی دارد .

4. غذاهای مونده و کنسروی نیز نخورید.

5- غذاهای بی ارزش مانند فست فود ها حتی نباید از ذهن شما خطور کند.

داشتن برنامه رژیم غذایی مناسب همراه با ورزش در بیشتر موارد، موثرترین راه برای مبارزه با سنگ کلیه است.

بیماری ها و داروهایی که باعث سنگ کلیه می شوند!

برخی بیمارى ها، از جمله بیماری کلیوی و بیماری کرون، می توانند موجب ایجاد سنگ کلیه شوند یا احتمال ابتلا به سنگ کلیه را افزایش دهند. علاوه بر این، برخی از داروها، از جمله دیورتیک ها، داروهای درمان  اچ آی وی، داروهای ضد تشنج و آنتی اسیدهای مبتنی بر کلسیم، می توانند خطر ابتلا به سنگ کلیه را افزایش دهند.

مواد غذایی که باعث سنگ کلیه می شوند!

چاقی و رژیم غذایی از بزرگترین عوامل خطر هستند . در ایالات متحده آمریکا، حدود 11.2 درصد از افرادی که چاق هستند، سنگ کلیه دارند.افرادى که احتمال سنگ کلیه در آن ها بالا است باید از مصرف یکسری مواد اجتناب کنند از جمله:

✔ اسفناج
✔ بادام
✔ ریواس
✔ بامیه
✔ چغندر قند
✔ چیپس
✔ سیب زمینی سرخ شده
✔ کره بادام زمینی

 

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

 

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حنان جمعه ۳۱ فروردین ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 48 مشاهده پرسش
  سلام ..موخرا یه توده سفت وقابل لمس بالاتر از مثانه م پیدا شده ..خواستم بپرسم که این چیه؟؟تا حالا هم هیچ مشکلی نداشتم مطلقا
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۳۱ فروردین ۹۷( 2 سال پیش)
   از انجا سونو كنيد بفرستيد ببينم
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۳۱ فروردین ۹۷( 2 سال پیش)
   اگر شم به زگيل است عكسش را بفرستيد ببينم
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر نيما جمعه ۳ فروردین ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 58 مشاهده پرسش
  من٣٨سالمه،سابقه سنگ كليه دارم ده روز پيش با درد پهلو به بيمارستان ايران مهر مراخعه كردم بعد از سي تي اسكن مشخص شد كه يك سنگ به ابعاد 4ميليمتراز كليه خارج شده، تنها كاري كه انجام دادن مسكن و قرص فروزمايد و كليدينيوم سي و تيوفيلين جي و يك إنتي بيونيك دادن،و همچنين شياف مسكّن، به دليل كار اورژانسي مجبور به سفر به وين شدم كه بعد از دو روز دوباره درد شديدي به سراغم امد و در بيمارستان وين بستري شدم و بلافاصله برام استند گذاشتند و گفتن كه اين باعث ميشه هنگام خروج سنگ درد كمتري داره و ديگر باعث ميشه كه راه خروج إدرار مسدود نشود دوروز ديگه برمي گردم ايران، از شما ميخوام كه راهنمايي بفرماييد چه كنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۳ فروردین ۹۷( 3 سال پیش)
   با سلام وتبریک سال نو وپوزش از تاخیر در جواب به علت مسافرت من ۵فروردین در خدمتم۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴
 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۶ اسفند ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 46 مشاهده پرسش
  آیا میشود سنگ که در انتهای حالب قرار دارد با روش eswl شکست?
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۶ اسفند ۹۶( 3 سال پیش)
   شانس درمان کم است
 • تصویر کاربر هاشم سه شنبه ۱ اسفند ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 43 مشاهده پرسش
  سلام من دختری چهار ساله دارم که به صورت مادر زایی یکی از کتابهایش کوچکتر از کلیه دیگر استبه پزشکی هسته‌ای مراجعه کردیم گفتند که یکی از کلیها384کارکرد داردوکلیه دیگر616درصد آزمایشهای گاز خون وکرانتبین ولی یو آن هم گرفتیم هر سه ماه به سه ماه تقریبا گاز خون یه کم پایین هستش در حال مصرف دارو هستن در آخرین سو نو گرافی گفتند که کلیه که کوچکتر هست یک سانتی متر رشد کرده با شک رشد نکرده ولی شکل ظاهری خوب هست خواستم نظر شما را بپرسم و سوال دیگر اینکه آیا اگه آن کلیه که کوچکتر هستش از کار بیفتد باید از بدن خارج شده در پایان از شما کمال تشکر دارم و چند نمونه از آزمایشها وسونوها را ارسال میکنم تشکر از شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱ اسفند ۹۶( 3 سال پیش)
   كاري براي كليه كوچك نميتوان كرد از كليه يالم مراقبت كنيد
 • تصویر کاربر سجاد جمعه ۱۵ دی ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 43 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و وقت بخیر .
  اقای دکتر تو رو خدا جوابم بدین دارم از ترس دیوونه میشم من پسر و بیست و هشت ساله هستم تابحال هیچ گونه رابطه جنسی با هیچ کسی تو عمرم نداشتم و استخر و سنا هم نرفتم ولی استمنا متاسفانه داشتم.
  من مدتیه روی پوست الت تناسولیم یه جوش زده و یدونه هست و شبیه گل کلم هم نیست و شبیه خال گوشتی هم نیست .احساس میکنم قبلا همچین چیزی در اوردم و خودش خوب شد و الان چند ماهه که هست این جوش.و اینم بگم من خیلی ادم وسواسی هستم و همش فکرشم و تو اینترنت هم عکسا و نظرهای مختلف زیادی هست که یهو میترسم یا یهو بی خیال میشم.
  عکسهایی هم در پایین فرستادم .ت رو خدا کمکم کنید با عرض سلام و وقت بخیر .
  اقای دکتر تو رو خدا جوابم بدین دارم از ترس دیوونه میشم من پسر و بیست و هشت ساله هستم تابحال هیچ گونه رابطه جنسی با هیچ کسی تو عمرم نداشتم و استخر و سنا هم نرفتم ولی استمنا متاسفانه داشتم.
  من مدتیه روی پوست الت تناسولیم یه جوش زده و یدونه هست و شبیه گل کلم هم نیست و شبیه خال گوشتی هم نیست .احساس میکنم قبلا همچین چیزی در اوردم و خودش خوب شد و الان چند ماهه که هست این جوش.و اینم بگم من خیلی ادم وسواسی هستم و همش فکرشم و تو اینترنت هم عکسا و نظرهای مختلف زیادی هست که یهو میترسم یا یهو بی خیال میشم.
  عکسهایی هم در پایین فرستادم .ت رو خدا کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۵ دی ۹۶( 3 سال پیش)
   سلام با توجه به عدم داشتن سكس الوده امكان ندارد زگيل باشد اهميت ندهيد مشكلي از نظر من نداريد
 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۱۲ مهر ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 38 مشاهده پرسش
  باسلام و احترام
  آقاي دكتر
  من سابقه سنگ كليه دارم و هر چند گاهي كه دچار ميشم با درد هاي شديد چند ساعته و بعد مصرف آب و مايعات و دارو، سنگ را دفع ميكنم.
  چند ماه گذشته كليه سمت راست درد بسيار شديدي مجدد گرفت و بعد از تزريق مسكن درد كم شد، چند روزي ادرارم رنگش قرمز بود، براي سونوگرافي رفتم و تشخيص يك سنگ 4 ميل در كليه چپ و يك 6 ميل در كليه راست داده شد.
  بعد از اين موضوع هر چند وقت يكبار كليه ام درد ميگرفت و سوزش ادرار هم داشتم اما چيزي دفع نشد.
  تا يك مددت آرام بود همه چيز، چند روز گذشته مجدد كليه ام درد گرفت و با مصرف مجدد مسكن آرام شدم، از آن روز بعضي اوقات ادرارم قرمز رنگ هستش ولي هيچ احساس دردي در كليه يا مثانه ندارم اما يك درد موضعي عجيبي در آلت تناسلي دارم، مثل احساس كردن يه جسم اضافي در آلت،يك درد ضرباني مانند كه قطع و وصل ميشود، اما چيزي دفع نميشود، سه روز است همين احساس را دارم.
  آيا اين خطر ناك است؟
  چه كاري بايد انجام دهم؟
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۲ مهر ۹۶( 3 سال پیش)
   سونو كنيد بفرستيد ببينم
 • تصویر کاربر علیرضا دوشنبه ۱۳ شهریور ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 84 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر. حدود سه ماه قبل درد شدید کلیه گرفتم که فهمیدم سنگ کلیه دارم و سنگ 5 میل در حالب دکتر میگت با تحرک دفع میشه و به علت طولانی شدن و یک ماه در این وضعیت موندن کلیه ام از کار افتاد که بعد عمل اورزانسی تی یو ال برام زدن و عفونت کلیه خارج شد ولی سنگ به داخل کلیه برگشت این موقع میگفتن سنگ 8 میل بوده و بعد عمل رفتم سنگ شکنی که 3 4 میلیش موند و باز همون شد 5 و اومد تو حالب و باز اذیت میشدم دوباره عمل تی یو ال و این بار هم نا موفق و سنگ به درون کلیه برگشت کرد و سوند دبل جی هم داشتم و در عمل دوم سوند و عوض کردن الان یک ماه از عملم میگذره و سنگ 4 و نیم میلی در کالیس تحتانی کلیه است و سوند اذیتم میکنه و خون در ادرا و سوزش دارم ولی سنگ هنوز تو کلیه است میخواستم ببینم چ درمانی پیشنهاد میدین؟ با توجه به اینکه سوند هم باید خارج بشه و در اولین فرصت میخواستم برام وقت عمل بزنین. من از سمنان هستم. یه سوال دیگه شما عمل تی یو ال بسکت انجام میدین؟ روشی برای مورد های خاصی مثل من که موفقیت آمیز باشه؟ با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۰ شهریور ۹۶( 3 سال پیش)
   ٠٢١٢٢٦٤٢٧٤٤تماس
  2. تصویر کاربر علیرضا شنبه ۱۱ شهریور ۹۶( 3 سال پیش)
   جواب سوال من کو؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۲ شهریور ۹۶( 3 سال پیش)
   جوابتان اين است كه جهت عمل تي يو ال با ٠٢١٢٢٦٤٢٧٤٤ تماس بگيريد
  4. تصویر کاربر علیرضا یکشنبه ۱۲ شهریور ۹۶( 3 سال پیش)
   اولا که این طرز پاسخ دادن نیست که یه شماره بدید
   دومن
   دو بار تی یو ال کردم نتیجشم نوشتم
   چه تضمینی هستش که شما هم تی یو ال کنی و نتیجه بگیرم؟
   سوال من در مورد روش بسکت بود که مثل دو دکتر دیگه با سنگ رو توی کلیه میتونی نندازی یا خیر ؟
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۳ شهریور ۹۶( 3 سال پیش)
   در هيج عملي تضميني نيست ممكن است من هم نتوانم شما خيلي عصبي وبد صحبت هستيد سعي كن مودب باشي
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر سید جمعه ۳ شهریور ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 58 مشاهده پرسش
  پسر 16 ساله ای هستم ،سونوگرافی ار کلیه انجام دادم ،به علت خونی که در ازمایش ادرارم بود ،و جواب سونوگرافی : هیدرونفروز در سیستم پیلوکالیس کلیه راست وجود دارد .می خواستم ببینم درمان ان به چه صورت می باشد و همچنین در سونوگرافی پس از تخلیه ادرار باقیمانده در مثانه 15 سی سی می باشد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۳ شهریور ۹۶( 3 سال پیش)
   بايد عكس IVPبگيريد ببينم
 • تصویر کاربر حسین چهارشنبه ۲۵ مرداد ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  مثانه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۵ مرداد ۹۶( 3 سال پیش)
   سوالتان چيست
 • تصویر کاربر امیر دوشنبه ۲۲ خرداد ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  سوزش ادار
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۲ خرداد ۹۶( 3 سال پیش)
   سلام عفرنت نداريد اب زياد هر ٢ ساعت سوزش حل ميشود
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر