احتباس ادراری از علائم تا روش های درمانی آن

احتباس ادراری ، ناتوانایی در تخلیه کامل مثانه است که می تواند حاد یا مزمن باشد. فرم حاد آن که مدت زمان کمتری نسبت به فرم مزمن آن طول میکشد یک وضعیت پزشکی خطرناک است و فرد باید سریع درمان شود. در فرم مزمن آن فرد ممکن است در صورت ندانستن وجود این بیماری در خود، به بیماری های دیگری مبتلا شود.

فرم حاد به طور ناگهانی اتفاق می افتد و مدت زمان کوتاهی طول می کشد. این افراد با وجود پر بودن مثانه توانایی ادرار کردن ندارند. یک وضعیت پزشکی خطرناک است که نیاز به درمان فوری دارد و می تواند باعث ناراحتی یا درد شدید شود.

احتباس ادراری مزمن وضعیت پزشکی است که مدت زمان آن نسبت به فرم حاد طولانی تر بوده،  در این فرم افراد توانایی ادرار کردن دارند ولی مثانه به طور کامل خالی نمی شود. اغلب افراد نمی دانند که این وضعیت را دارند تا زمانی که یک مشکل دیگر مانند بی اختیاری ادرار (از دست دادن کنترل مثانه و ادرار کردن) یا یک عفونت ادراری (UTI) که ناشی از رشد باکتری های مضر در دستگاه ادراری است، پیدا می کنند.

علت احتباس ادراری 

احتباس ادراری می تواند در نتیجه ی موارد زیر باشد.

# مشکلات عصبی

# داروها

# تضعیف عضلات مثانه

# انسداد مجاری ادرار

انسداد مجاری ادرار با مسدود کردن جریان طبیعی ادرار به خارج از بدن، باعث احتباس ادراری می شود. شرایطی مانند هیپرپلازی خوش خیم پروستات (BPH)، تنگی مجاری ادراری، سنگ های دستگاه ادراری، سیستوسل، رکتوسل، یبوست، برخی تومورها و سرطان ها می توانند باعث انسداد شوند.

# هیپرپلازی خوش خیم پروستات

در مردان 50 تا 60 ساله احتباس ادراری اغلب به دلیل بزرگی پروستات در نتیجه ی هیپرپلازی خوش خیم پروستات است. هیپرپلازی خوش خیم پروستات یک وضعیت پزشکی است که در آن غده پروستات بزرگ شده ولی سرطانی نیست. پروستات غده ای گردو شکل است که بخشی از سیستم تولید مثل مردان است. غدد در مجاورت مجاری ادراری در گردن مثانه قرار دارد. گردن مثانه ناحیه ای است که در آن مجرای ادراری به مثانه متصل می شود.

پروستات دو دوره رشد اصلی دارد. اولین رشد در زمان بلوغ است که پروستات دو برابر می شود. مرحله دوم رشد در حدود 25 سالگی شروع می شود و در طول عمر انسان ادامه می یابد. هیپرپلازی خوش خیم پروستات اغلب با مرحله دوم رشد همراه است.

با بزرگ شدن پروستات، غده بر روی مجاری ادراری فشار می آورد. دیواره مثانه ضخیم تر می شود. در نهایت، مثانه ممکن است ضعیف شده و توانایی خالی کردن کامل را از دست بدهد و در نتیجه ادرار در مثانه باقی می ماند.

بزرگی خوش خیم پروستات

# تنگی مجاری ادرار

علل تنگی مجاری ادرار شامل التهاب بعد از جراحی، بافت اسکار ناشی از جراحی، بیماری ها، UTI ها و یا آسیب است. در مردان تنگی مجاری ممکن است به علت پروستاتیت(پروستاتیت یک بیماری دردناک است که شامل التهاب پروستات و گاها مناطق اطراف پروستات است)، اسکار پس از جراحی آلت تناسلی، پرینئوم ( پرینئوم ناحیه ی بین مقعد و اندام های جنسی است)، جراحی هیپرپلازی خوش خیم پروستات و سرطان پروستات باشد.

جراحی اصلاح پرولاپس لگن مانند سیستوسل و رکتوسل و بی اختیاری ادرار هم می توانند باعث ایجاد تنگی در مجاری ادرار شوند. تنگی مجاری اغلب چند هفته پس از عمل بهبود می یابد.

به علت بلندتر بودن مجاری ادراری در مردان نسبت به زنان احتمال ایجاد تنگی مجرا در مردان بیشتر از زنان است. تنگی مجاری و احتباس حاد یا مزمن ادراری ممکن است زمانی رخ دهد که عضلات اطراف مجرای ادرار ریلکس نباشند. این وضعیت عمدتا در زنان اتفاق می افتد.

 عوامل ایجادکننده تنگی مجاری ادرار

1- سنگهای دستگاه ادراری

این سنگها از کریستال های موجود در ادرار تشکیل می شوند و در سطوح داخلی کلیه ها، حالب ها یا مثانه ایجاد می شوند. سنگهای تشکیل شده در داخل مثانه ممکن است موجب انسداد مجاری ادرار شوند.

2- سیستوسل

برآمدگی مثانه به واژن را سیستوسل می گویند. سیستوسل زمانی اتفاق می افتد که عضلات و بافت های حمایتی بین مثانه و واژن زنان تضعیف و در آن کشش ایجاد شود که این امر باعث آویزان شدن مثانه از موقعیت طبیعی خود و ایجاد تحدب به سمت واژن می شود. موقعیت غیر طبیعی مثانه سبب ایجاد فشار به مجاری ادراری و تنگی آن می شود.

3- رکتوسل

برآمدگی رکتوم به واژن را رکتوسل می گویند. رکتوسل زمانی اتفاق می افتد که عضلات و بافت های حمایتی بین رکتوم و واژن زنان تضعیف و در آن کشش ایجاد شود که این امر باعث آویزان شدن رکتوم از موقعیت طبیعی خود و ایجاد تحدب به سمت واژن می شود. موقعیت غیرطبیعی رکتوم باعث ایجاد فشار به مجاری ادراری و تنگی آن می شود.

یبوست

4- یبوست

یبوست شرایطی است که در آن کمتر از سه حرکت روده ای در هفته وجود داشته باشد و یا حرکات روده ای همراه با مدفوع سخت، خشک و کوچک باشد و باعث درد و ایجاد مشکل در دفع شود.

فرد مبتلا به یبوست ممکن است احساس نفخ یا درد در شکم (بین سینه و لگن) داشته باشد. برخی از افراد مبتلا به یبوست اغلب نیاز به فشار برای ایجاد حرکات روده دارند. مدفوع سخت در رکتوم ممکن است به مثانه و مجاری ادرار فشار آورده و باعث ایجاد تنگی در مجاری ادرار شود، به خصوص اگر رکتوسل وجود داشته باشد.

5- تومورها و سرطانها

تومورها و بافت های سرطانی در مثانه یا مجاری ادراری می توانند به تدریج گسترش یافته و مانع جریان ادرار شوند که این کار را با ایجاد فشار و تنگی بر روی مجاری و یا انسداد خروجی مثانه،انجام میدهند. تومورها ممکن است سرطانی یا غیر سرطانی باشند.

علائم احتباس ادراری حاد

علائم احتباس ادراری حاد که نیازمند درمان فوری است عبارتند از:

✔ ناتوانی در ادرار کردن

✔ ادرار دردناک و نیاز فوری به ادرار کردن

✔ درد یا ناراحتی در ناحیه ی تحتانی شکم

✔ نفخ ناحیه تحتانی شکم

تکرر ادراری

علائم احتباس ادراری مزمن

علائم احتباس ادراری مزمن که ممکن است فرد مبتلا به آن هیچکدام از این علائم را نداشته باشد، شامل موارد زیر است:

تکرر ادرار، هشت بار در روز یا بیشتر ازآن

✔مشکل در شروع جریان ادرار

✔جریان ضعیف یا مختل ادرار

✔نیاز فوری برای ادرار کردن با موفقیت کم برای ادرار کردن

✔احساس نیاز به ادرار بعد از اتمام ادرار

✔ناراحتی خفیف و ثابت در ناحیه تحتانی شکم و دستگاه ادراری

درمان احتباس ادراری

برای درمان احتباس ادراری روش های متعددی وجد دارد از جمله:

1- درناژ مثانه

درناژ مثانه شامل سوند گذاری برای تخلیه ادرار است. درمان احتباس ادراری حاد با سوند گذاری شروع می شود تا فرد فورا از درد مثانه رهایی یابد و از آسیب مثانه جلوگیری شود. سوند گذاری در مطب، سرپایی یا در بیمارستان انجام می شود. بیمار اغلب بیهوشی موضعی دریافت می کند.

سوند از طریق مجرا به مثانه می رود. در صورت انسداد مجرا می توان کاتتر را به طور مستقیم از ناحیه تحتانی شکم درست بالای استخوان عانه به مثانه وارد کرد. در این موارد از بیهوشی استفاده می شود.

برای احتباس ادراری مزمن در صورت مؤثر نبودن سایر درمان ها، بیمار ممکن است نیاز به سوند گذاری متناوب، گاه به گاه یا غیر پیوسته یا طولانی مدت داشته باشد.
بیمارانی که نیاز به سوند گذاری متناوب دارند، دستورالعمل هایی در مورد چگونگی سوند گذاری برای دفع ادرار در صورت لزوم دریافت خواهند کرد.

2- اتساع مجرای ادرار

در این روش، تنگی را با قرار دادن لوله های گسترده تر در مجاری درمان می کند. روش جایگزین اتساع، باد کردن یک بالون کوچک در انتهای سوند در داخل مجرا است. اتساع مجاری میتواند در مطب یا در یک مرکز سرپایی یا در بیمارستان انجام می شود. بیمار بیهوشی موضعی دریافت می کند. در برخی موارد، بیمار مسکن و بی حسی موضعی دریافت می کند.

3- استنت های مجرا

درمان دیگر برای تنگی مجرا شامل قرار دادن یک لوله مصنوعی، به نام استنت در داخل مجرای ادرار در ناحیه تنگی است. هنگامی که استنت در جای خود قرار می گیرد، گسترش می یابد و بافت اطراف را متورم می کند و مجرا گشاد می شود. استنت ها ممکن است موقت یا دائمی باشند. استنت گذاری میتواند در مطب یا در یک مرکز سرپایی یا در بیمارستان انجام  شود. بیمار بیهوشی موضعی دریافت می کند. در برخی موارد، بیمار مسکن و بیحسی موضعی دریافت می کند.

 داروی پروستات

4- داروهای پروستات

داروهایی که رشد پروستات را متوقف می کنند یا علائم احتباس ادراری مرتبط با هیپرپلازی خوش خیم پروستات را بهبود می بخشند عبارتند از:

✔ دوتاستراید (Avodart)

✔ فیناستراید (Proscar)

داروهای زیر عضلات خروجی مثانه و پروستات را برای کمک به تخلیه ریلکس می کنند:

✔ آلفوزوسین (Uroxatral)

✔ دوکسازوزین (Cardura)

✔ سیلودوسین (Rapaflo)

✔ تادالافیل (Cialis)

✔ تامسولوسین (Flomax)

✔ ترازوسین (Hytrin)

5- عمل جراحی

عمل جراحی میتواند به روش های متفاوتی انجام شود از جمله:

عمل پروستات

# جراحی پروستات

برای درمان احتباس ادراری ناشی از هیپرپلازی خوش خیم پروستات با استفاده از روش ترانس یورترال بافت بزرگ شده ی پروستات را از بین می برند. برای عمل جراحی ترانس یورترال اورولوژیست یک کاتتر یا ابزار جراحی را از طریق مجرای ادرار وارد پروستات می کند.

برداشت بافت بزرگ شده، معمولا انسداد و احتباس ادراری ناشی از هیپرپلازی خوش خیم پروستات را کاهش می دهد. اورولوژیست گاها این روش را به صورت سرپایی انجام می دهد. برخی از مردان ممکن است نیاز به بستری در بیمارستان داشته باشند.

در بعضی موارد، اورولوژیست کل پروستات را با جراحی باز بر می دارد. این روش با بیهوشی عمومی انجام می شود و بستری به مدت طولانی تری در بیمارستان نسبت به سایر روش های جراحی انجام می گیرد. همچنین دوره بازتوانی دو عمل جراحی باز طولانی تر خواهد بود.

# اورتروتومی داخلی

در این روش اورولوژیست یک کاتتر خاص را به داخل مجرای ادرار وارد می کند تا به تنگی برسد. سپس از چاقو یا لیزر برای ایجاد برشی که تنگی را باز می کند، استفاده می کند. این روش در یک مرکز سرپایی یا بیمارستان انجام می شود. بیمار بیهوشی عمومی دریافت خواهد کرد.

# ترمیم Cystocele یا rectocele

برای برگرداندن مثانه یا رکتوم افتاده به حالت عادی ممکن است نیاز به جراحی باشد. شایع ترین روش برای ترمیم سیستوسل و رکتوسل ایجاد برش در دیواره واژن است. از طریق برش، اورولوژیست به دنبال یک نقص یا سوراخ در بافت است که واژن را از دیگر ارگانهای لگن جدا می کند.

یک بخیه در بافت زده می شود تا نقص را ببندد و سپس برش دیواره ی واژن را با بخیه های بیشتر و از بین بردن هر گونه بافت اضافی می بندند. این بخیه ها لایه های بافتی را که اندام ها را جدا می کنند، محکم می کند و حمایت بیشتری برای اندام های لگن ایجاد می کند.

این عمل توسط متخصصین ارولوژی یا زنان یا متخصصین سیستم تولید مثل زنان انجام می شود. این عمل در بیمارستان تحت بیهوشی انجام می شود.

# تومور و جراحی سرطان

برداشت تومورها و بافت های سرطانی در مثانه یا مجرای ادرار، انسداد مجاری و احتباس ادراری را کاهش می دهد.

نوع و طول درمان بستگی به نوع و علت احتباس ادراری دارد.

 

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر masoud شنبه ۳۰ آذر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  اقای دکتر من چند وقتیه احساس میکنم فشار ادرارم کم شده.سونوگرافی از پروستاتم انجام دادم که 26 سی سی بود.
  اول ادرارم دوشاخه میشه ولی بعد از چند ثانیه درست میشه.نمیدونم مشکلم چیه..اگه ممکنه راهنمایی بفرمایین
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳۰ آذر ۹۸( 1 ماه پیش)
 • تصویر کاربر حسین پنجشنبه ۱۸ مهر ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  آقا دکتر سلام مدتی حبس ادرار دارم به سه نفر از همکاران شما مراجعه کردم با ارائه آزمایش وسونو هر کدام قرص تجویز کردن دوتا از آنها ترازوسین یک ودو ودیگری آمنیک ۴ درحال حاضر قرص دوز یک استفاده میکنم منی کم شده پرتاب آن ضعیف این حتما از مصرف دارو در مثانه عدد۷سی سی نشان داده شد کلیه ها خوب سنگ مشاهده نشده پی اس 43.EsR2 پروستات حجم تقریبی 25 سی سی سه مرتبه گرفتم این عدد نشان داده شد فاقد soL میباشدFreepsa.14 Freepsa23.73 wBs4.92 RBC4.36 PLT183 W.B.C1-2
  1-2 RBC0-1 Epithelialcells نشان داده شد ادرارم کامل تخلیه نمیشه شلنگ آب روی آلت میگیرم تا کامل تخلیه میشه دکتر بفرمایید مشکلی هست لطف کنید چکار باید کرد فقط نوارعصب مثانه نگرفتم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۸ مهر ۹۸( 3 ماه پیش)
   باید تست ارودینامیک انجام دهید
 • تصویر کاربر علي شنبه ۲۳ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دكتر وقت بخير
  من پدرم ٢ سالي هست مشكل بزرگي پروستات دارن،عمل تومور مثانه هم انجام دادن و بعداز يكسال با داروهاي تاموسولين و فيناسترايد در حال درمان بودن،كه يهو مشكل تكرر ادرار و بي اختياري ادرار گرفتن و اين به نحوهي هست كه واقعا اذيتتشون ميكنه هم ازمايش و هم سونوگرافي دادن مشكلي نبوده پدرم ٧٥ سالشون هست . براي بي اختياري ادرار قرص وزيكر تجويز كردن كه تاثيري نداره و روي پاهش ورم ميكنه ميخواستم بدون راه به جز عمل وجود داره و اينكه براي ورم پاها چه چيزي مصرف بشه (در ضمن بعد از برداشتن تومور مثانه ٦ جلسه تزريق داخل مثانه هم داشتيم ب ث ژ)اولين و اخرين سونوگرافي رو ارسال ميكنم براتون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۲ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش)
   درمان همین موردها است که اشاره فرمودید درمان اضافه نیست
  2. تصویر کاربر علي جمعه ۲۲ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش)
   جناب دكتر براي بي اختياري عمل تاثير داره؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۳ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش)
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر امید جمعه ۱۸ مرداد ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وخسته نباشید خدمت دکتر پدر را دوشنبه قلبش انژیو کرد وقبل وبعد از عمل دیالیز کرده ان دو روزه که ادرار نداره
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۸ مرداد ۹۸( 5 ماه پیش)
 • تصویر کاربر رحیم سه شنبه ۱۵ مرداد ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر برای احتباس ادرار دارویی وجود داره تا اگه درمان حاصل نشد بیمار مجبور به عمل نشه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۵ مرداد ۹۸( 5 ماه پیش)
 • تصویر کاربر یامین سه شنبه ۱۵ مرداد ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام ,مدتی هست که موقع ادرار کردن اولا با کمی تاخیر ادرار شروع میشه و بعد از خروج مقداری ادرار دوباره جریان متوقف میشه و چند دقیقه بعد دوباره مقداری دیگر از ادرار خارج میشه و احساس میکنم مثانه ام کامل تخلیه نمی شود و گاهی اوقات در زیر شکمم انقباض، سفت شدن و درد رو هم دارم که در این حالت تکرر ادرار هم میگیرم، در سونو گرافی آخری که انجام دادم بعد از تخلیه ادرار مقدار 30 سی سی رزیدو باقیمانده است. آیا ممکنه مربوط به کیست تخمدانم باشه؟ چون من در تخمدان راستم کیستی حدود سه سانت هم دارم. لطفاً من رو راهنمایی بفرمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۵ مرداد ۹۸( 5 ماه پیش)
   باه بهتر تست درمانش کنید
 • تصویر کاربر احمد شنبه ۲۲ تیر ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام،همسرم دو هفته پیش زایمان طبیعی داشته،و زایمان اولش بوده و از اون موقع تا حالا ادرارش نیومده و سوند بوده ،دکتر میگه طبیعی هستش و خوب میشه ،به نظرتون مثانه اش آسیب دیده یا یک اتفاق طبیعی هستش؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۲ تیر ۹۸( 6 ماه پیش)
   اگر راه نیافتاد بیایید نوار مثانه بگیرید۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴ ۰۲۱۷۱۰۶۲۳۵۰
 • تصویر کاربر شمسی سه شنبه ۲۴ مهر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خانم 40ساله هستم عمل رکتوسل وسیتوسل انجام دادم 20 روز پیش ،قرص بتانکول هم استفاده کردم ولی همچنان نتونستم ادرار کنم پیش اورولوژیست هم رفتم گفتن مثانه ام هیچ مشکلی نداره،میخواستم ببینم تا کی اینجوری میمونم و در مانش چیه،چکار باید بکنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۴ مهر ۹۷( 1 سال پیش)
   بايد صبر كنيد درست نشد تست اروديناميك ضروري است
 • تصویر کاربر بابک دوشنبه ۱۶ مهر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام آقای دکتر
  بنده مذکر هستم و چند روز ست که وقتی برای دفع ادرار به دستشویی می روم بعد از عمل دفع احساس می کنم باز هم ادرار در مثانه من باقی مانده اما در حقیقت ادراری نیست و پس از عمل دفع بعد از چند دقیقه احساس نیاز به دفع پیدا می کنم.باید چیکار کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۶ مهر ۹۷( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر جدیدا یکشنبه ۱۸ تیر ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  جدیدا احساس ناراحتی هنگام ادرار و بوی بد ان باعث شد به پزشک مراجعه کنم و ازمایش ادرار و کشت باکتری ایکولای را نشان داد بعد از ده روز خوردن انتی بیوتیک هنوزهم احساس ناراحتی دارم البته دوسه ماه قبل هم التهاب ناشی از دفع سنگ در مجاری اداری دیده شده بود و دوکلیه هم هرکدام سنگ دو میلی دارد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۸ تیر ۹۶( 2 سال پیش)
   سلام بايد سي تي اسكن بدون تزريق انجام دهيد
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید