جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

چند وقت بعد از عمل واریکوسل باردار میشویم؟

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

آقای علی 28 ساله و خانم زهرا 22 ساله که از 4 سال پیش ازدواج کرده اند و از دو سال پیش بدون استفاده از وسایل جلوگیری اقدام به باروری کرده اند و بچه دار نمی شوند، برای پیگیری مشکل شان به مطب دکتر کرمی مراجعه نموده اند که سوالات و جواب دکتر کرمی را در رابطه با مشکل ناباروری زوجین نامبرده مرور می کنیم:

زود انزالی در زنان

چند وقت بعد از عمل واریکوسل باردار میشویم؟

بعد از اقدام به باروری بدون استفاده از وسایل جلوگیری، چند مدت باید صبر کرد و یا چند مدت اگر بچه دار نشویم طبیعی است؟

دکتر کرمی: اگر بعد از 12 الی 18 ماه اقدام به باروری مؤثر و داشتن روابط جنسی منظم و بدون جلوگیری از زوجین بچه دار نشوند باید از نظر علت ناباروری بررسی شوند.

در ادامه بقیه سوالات این زوجین از پروفسور حسین کرمی را مرور می کنیم.

چه زمانی برای باردار شدن مناسب است؟

دکتر کرمی: 2 فاکتور در اقدام به باروری بسیار مهم می باشد:

 • باید روابط جنسی منظم و موفق داشته باشید.
 • بهترین زمان اقدام به باروری زمان تخمک گذاری خانم ها می باشد و لذا بهترین زمان دهمین روز تا بیستمین روز بعد از قطع عادت ماهانه می باشد و اوج تخمک گذاری در روزهای 15-20 می باشد و لذا زوجین باید در این فاصله یک الی دو شب در میان رابطه جنسی داشته باشند.

ناباروری زوجین

اگر بعد از مدت ذکر شده بچه دار نشدیم چکار باید کرد؟

دکتر کرمی: باید به پزشک ارولوژی و متخصص زنان مراجعه نمایید. علت ناباروری 40 درصد منشاء زنانه و 40 درصد منشاء مردانه و 20 درصد منشاء مشترک دارد و لذا هم زن و هم مرد باید بررسی شوند.

چه عللی باعث ناباروری با منشاء زنانه می شود؟

دکتر کرمی: کم کاری تخمدان ها، چسبندگی لوله های تخمدان ها، رحم دوشاخه و مشکل دار، سابقه شیمی درمانی، اختلالات هورمونی زنانه و خونریزی های نامنظم، بیماری های تیروئیدی و چاقی مفرط خانم ها و کیست های متعدد و بزرگ تخمدان ها از علل شایع ناباروری زنانه می باشد.

علل ناباروری با منشاء مردان کدامند؟

دکتر کرمی: شایعترین علت ناباروری با منشاء مردان که خوشبختانه قابل درمان می باشد وجود واریکوسل است. ولی کم کاری غده فوق کلیه، بیضه های نزول نکرده، کم کاری بیضه ها و سلول های نطفه ساز و یا آسیب آنها با شیمی درمانی و رادیوتراپی، چسبندگی لوله های منی بر، بستن لوله های منی بر با جراحی و مصرف زیاد سیگار، الکل، اختلالات در نعوظ و انزال زودرس و عدم داشتن سکس موفق می تواند از علل شایع ناباروری بامنشاء مردان باشند.

واریکوسل

علت ایجاد واریکوسل در مردان چیست؟

دکتر کرمی: علت ایجاد واریکوسل مشخص نیست و 20 درصد مردان مادرزادی واریکوسل دارند. در بیماری واریکوسل دریچه های لانه کبوتری سیاهرگ ها خراب می شوند و لذا برگشت خون سیاهرگی از بیضه ها مختل می شود و باعث می شود که رگ های طناب بیضه گشاد شده و مثل یک کیسه کرم برجسته به نظر برسند.

این اختلال در برگشت خون باعث اختلال در سلول های نطفه ساز بیضه شده و باعث می شود که نطفه هایی تولید شود که شکل غیرطبیعی دارند، حرکت آنها مختل است و تعداد شان کم شده و لذا این افراد قادر به نعوظ و بارور کردن تخمک زنانه نبوده و باعث ناباروری می شود. واریکوسل در 90 درصد مواقع در بیضه چپ دیده می شود.

درمان واریکوسل چگونه است؟

دکتر کرمی: تنها راه قطعی درمان واریکوسل بستن رگ های خراب شده به روش جراحی است و بهترین نوع عمل آن میکروسرجری می باشد که در آن رگ های خراب را زیر دستگاه میکروسکوپی و با بزرگ نمائی مشخص و می بندیم.

آیا درمان های دارویی و زالو درمانی در درمان واریکوسل موثرند؟

دکتر کرمی : همچنانکه عرض کردم در بیماری واریکوسل سیاهرگ های بیضه خراب می شوند و لذا قطعی ترین درمان بستن رگ ها ی خراب به روش جراحی است و لذا زالودرمانی کاملاً اشتباه و خرافی و در کتاب های معتبر پزشکی و مراکز پزشکی در دنیا اصلاً جایگاهی ندارد و توصیه نمی شود.

عمل واریکوسل چند درصد جواب میدهد؟

دکتر کرمی: بر اساس آمارهای ثابت شده دارو 5 درصد و عمل جراحی 50-60 درصد، یعنی 10 برابر دارو درمانی عمل جراحی باعث موفقیت و افزایش کیفیت اسپرم و بهبود باروری می گردد. از این رو درصد زیادی از زوج ها می توانند نتایج موفقیت آمیز بارداری بعد از عمل واریکوسل را تجربه کنند.

ناباروری

بعد از چند مدت اثرات موفقیت آمیز عمل واریکوسل مشخص می شود؟

دکتر کرمی: 6 ماه بعد از عمل جراحی اوج درصد موفقیت جراحی واریکوسل خود را نشان می دهد و درصد زیادی از زوجین بارداری بعد از عمل واریکوسل را تجربه می کنند.

بهترین روش جراحی واریکوسل کدام است؟

دکتر کرمی: عمل میکروسرجری و لاپاراسکوپی دو روش ارجح امروزی درمان واریکوسل می باشد که هر دو به صورت سرپایی و بدون بستری انجام می شود و باعث برش کمتر با درد کم و مرخصی سریع و بدون بستری در بیمارستان انجام می شوند.

اینجانب روش میکروسرجری را به صورت روزمره برای بیمارانم و به صورت سرپائی انجام می دهم و با رضایت زیاد بیماران همراه می باشد.

عوارض عمل واریکوسل چیست؟

عوارض احتمالی عمل جراحی واریکوسل آب آوردن بیضه یا هیدروسل و کوچک شدن احتمالی بیضه بعلت آسیب به شریان آن می باشد که خوشبختانه در روش میکروسرجری و لاپاراسکوپی درصد آنها بسیار پایین است.

پیگیری بعد از عمل بیماران چگونه است؟

این عمل به صورت سرپایی انجام می شود و 3 ساعت بعد از عمل بیمار به خانه بر می گردد و 24 ساعت بعد پانسمان کوچک را برداشته و دوش می گیرید و من توصیه می کنم که

 • یک هفته در خانه استراحت نسبی داشته باشید
 • بیخودی سرپا نایستید 3) 24-48 ساعت با حوله سرد زیر بیضه آن را بالا نگاه دارید تا ورم آن کم شود.

فردای روز عمل می توانید دوش بگیرید. در یک هفته اول ورم بیضه طبیعی است و دلیل آب آوردن یا هیدروسل نمی باشد. از شب بعد از عمل مقاربت بلامانع می باشد.

ضمناً جهت دیدن فیلم میکروسرجری واریکوسل و لاپاراسکوپی واریکوسل فیلم های عمل جراحی دکتر کرمی را در زیر با توضیحات می بینید.

در صورت داشتن ناباروری و واریکوسل جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744-021 تماس بگیرید.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

 
4/5 - (133 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر امید چهارشنبه ۲۱ اردیبهشت ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 236 مشاهده پرسش
  سلام مجدد خدمت جناب دکتر عزیز،وقت بخیر.قبلآ هم مشکلم و خدمتتون گفته بودم،ما2سال هست که اقدام به بچه دار شدن کردیم ولی توفیقی حاصل نشد،خانمم تمام آزمایش هارو انجام داده ،مشکلی نداره،گویا مشکل از اسپرم بنده هست،کلی قرص به سفارشات دکترها در این 2 سال مصرف کردم،ولی باز افاقه نکرد تا اینکه به تشخیص دکتر برج 9 عمل واریکوسل انجام دادم،شما فرموید آزمایش جدید بگیرم،اینم آزمایش جدیدم هست،بعد از پنج ماه،لطفآ بفرمایید باید چیکار کنم بعد از این آزمایش،ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۱ اردیبهشت ۱( 1 سال پیش)
   مولتی ویتامین WELLMAN برای آقا و مولتی ویتامین WELLWOMAN برای خانم پودر اندروفرتی هر ۱۲ ساعت
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۱ اردیبهشت ۱( 1 سال پیش)
   تا ۳ ماه
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر شهرام سه شنبه ۱۷ اسفند ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 220 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر دکتر جان، من 33 سال سن دارم 12 ساله ازدواج کردم و حدود هشت سال به صورت طبیعی بدون استفاده از قرص جلوگیری کردیم، بعد از هشت سال اقدام به بارداری کردیم با تحت نظر بودن پزشک ماما بعد از یک دوره درمانی کوتاه خانمم باردار شد و متاسفانه در پنج ماهگی زایمان زودرس داشت، بعد از چهار ماه دوباره باردار شدن و در چهار ماهگی کیسه ی آب پاره شد و دوباره سقط کردن، الان بعد از گذشت 9 ماه که اقدام به بارداری کردیم متاسفانه نتیجه ای حاصل نشد، بعد از کلی آزمایش معلوم شد که خانمم یه مقدار کیست ریز دارن و من کم تحرکی اسپرم دارم بعد از انجام و معاینه توسط پزشک معلوم شد واریکوسل دارم میخواستم بدونم با توجه به دو مورد بارداری نیاز به عمل دارم یا خیر، و اینکه من شهرستانم و اینجا به روش میکروسکوپی عمل نمیکنند، اگر امکان داره عکس آزمایش اسپرم و سونوگرافی واریکوسل رو بفرستم خدمتتون اگر نیاز به عمل باشه بیام خدمتتون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۶ اسفند ۰( 2 سال پیش)
   مولتی ویتامین WELLMAN برای آقا و مولتی ویتامین WELLWOMAN برای خانم پودر اندروفرتی هر ۱۲ ساعت
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۶ اسفند ۰( 2 سال پیش)
   تا ۳ ماه
  3. تصویر کاربر شهرام دوشنبه ۱۶ اسفند ۰( 2 سال پیش)
   ممنون دکتر جان یعنی نیاز به عمل نداره؟
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۷ اسفند ۰( 2 سال پیش)
   خیر
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر مهدی دوشنبه ۱۶ اسفند ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 204 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشیدمن ۲۵سالمه یک سالونیمه ازدواج کردم متاسفانه بچه دارنمیشم رفتم دکتر سونگرافی گفتن واریکوسل گرید ۲سمت چپ داری بای دوطرف عمل شه رفتم عمل الان نزدیک سه ماهه کامل بهتر نشدم سمت راستم کمی ورم ودرد داره بازرفتن سونو هیدرسل خفیف اوردم بعد چند ماه میتونم بچه دارشم هیچ داروویی هم دکترم برام ننوشته ممنون میشم ج بدین
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۶ اسفند ۰( 2 سال پیش)
   2-سلام ،بايد معاينه شويد
 • تصویر کاربر الف دوشنبه ۱۶ اسفند ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 265 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر،19 ساله هستم و تا حالا رابطه جنسی نداشتم و فکر هم نمی کنم ناقل بیماری جنسی باشم همچنین بهداشت رو کامل رعایت می کنم،سال پیش یک چیزی شبیه غده یا جوش به اندازه عدس،سمت راست بیضه راست روی کیسه بیضه ام دیدم که درد و عفونت و یا مشکلی نداشت فقط مثل جوش وقتی فشارش می دادم چند قطره خون ازش خارج میشد و به پزشک عمومی مراجعه کردم که گفت مشکلی نیست ولی نگفت چیه؟ و گفت خودش درست میشه ولی الان نزدیک یک سال هست که وجود داره و از بین نرفته فقط جاش شبیه اِسکار یا جای بریدگی تیغ هست و البته مثل جوش وقتی فشارش می دم چند قطره خون ازش خارج میشه و من خیلی نگران شدم،عکس ها رو خدمتتون فرستادم لطفا راهنمایی بفرمایید.
  1. تصویر کاربر الف جمعه ۱۳ اسفند ۰( 2 سال پیش)
   خیلی عذر می خوام پاسخ نمی دید؟
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۶ اسفند ۰( 2 سال پیش)
   پماد کالامین دی و تریامسینولون هر ۸ ساعت
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر عبدالله پنجشنبه ۲۸ بهمن ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 237 مشاهده پرسش
  سلام دکترجان وقتتون بخیروشادی بنده 32سال سن دارم واریکوسل هم دارم بچه دارهم شدم آیانیازهست برای بچه بعدی جراحی بشم ?ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۸ بهمن ۰( 2 سال پیش)
   2-سلام ،بايد معاينه شويد
 • تصویر کاربر Aseman چهارشنبه ۲۷ بهمن ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 214 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید همسرم پیش شما عمل واریکوسل انجام دادن ۷ماه پیش الان ابن سینا ازمایش دادن نتیجش خوب نیس لطفا عکس و نگاه کنید و بگید باید چیکار کنیم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۷ بهمن ۰( 2 سال پیش)
   2-سلام ،بايد معاينه شويد
 • تصویر کاربر امید جمعه ۱ بهمن ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 246 مشاهده پرسش
  با سلام
  من 28 سال سن دارم و 4 سال ازدواج کردم.بدون فرزند.
  نظرتون در مورد این آزمایش چیه؟
  1. اگر نظرتون بیماری واریکوسل هست لطفاً بگید تا چه سطح هست این بیماری.
  2. اگر نیاز به عمل هست چه نوع عمل خوب و بهتر هست انجام بشه. و به چه روشی این عمل صورت بگیره بهتره.
  3. اگر نیاز به دارو داره چه نوع داروی بخورم. تا خوب بشم.
  تو استان قم چه دکتری رو پیشنهاد میکنید برا درمان این بیماری.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱ بهمن ۰( 2 سال پیش)
   مولتی ویتامین WELLMAN برای آقا و مولتی ویتامین WELLWOMAN برای خانم پودر اندروفرتی هر ۱۲ ساعت تا 3 ماه
 • تصویر کاربر جبار یکشنبه ۵ دی ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 223 مشاهده پرسش
  سلام دکترمن جوانی ۳۱ساله هستم که ای ۵سال ازدواج کردم ۳ سال واسه بچه دارشدن اقدام کردیم بعدکلی آزمایش متوجه شدیم که اسپرمم تقریبا صفر رفتم سونوگرافی بیضه که متوجه شدم واریکوسل گرند۲ دارم دربیضه چپ حالا باعمل درمان میشه یا بیخیالشیم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۵ دی ۰( 2 سال پیش)
   باید نمونه برداری از بیضه انجام بشه
 • تصویر کاربر ساغر شنبه ۴ دی ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 273 مشاهده پرسش
  سلام
  پسرم 32 سالشه در زمان سربازی واریکوسل عمل کرده و الان بعد از چند سال آزمایش داده اسپرمش صفره البته همون موقع هم آزمایش داد اسپرمش صفر بود
  حالا خیلی نگران و اعصابش داغونه هممون ناراحت و اعصابمون خورده آیا درمان داره و ایشان بچه دار خواهند شد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۴ دی ۰( 2 سال پیش)
   باید بیوپسی از بیضه بشه
 • تصویر کاربر Alireza شنبه ۱۳ آذر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 298 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  اقای دکتر تقریبا ۱ماهی میشه بدنم تبش شدید گرم شده یعنی حساسیت گرفتم بدنم میخاره مثل تاول میشه بعد میره سر کلاهک اندان تناسپلیم ۵تا دونه قرمز زده ک با مالش یا خوردن ب لباسی شورتی بزرگ میشه بعد موچیک میشه خودش و اصلا دردی یا خارشیم نداره همین دونها هم روی بیضهام هستش ک میرن پ یهو میان پیش دکتر رقتم بهم ۲تا امپول زد حساسیت و ۲تا امپول داد ک پودری بود نمیدونم چی بود عکسشو میفرسم همرا با پماد تریا مسینولون ان ان و قرص سفالکسین۵۰۰ پ شبا قرص زد حساسیت میخورم ک خارشی نداشته باشم
  و خودمو با لوسین های زد گال اینا شستم فایده ای نداشته فقد این امپولایی ک زدم داشت میبردشون ک یهو برگشت باز
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۳ آذر ۰( 2 سال پیش)
   پماد کالامین دی هر 8 ساعت و شستشوی روزانه با شامپو بچه
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

کولپوسکوپی زگیل تناسلی چیست؟ کولپوسکوپی که نوعی معاینه دستگاه تناسلی زنان است، ابزاری مؤثر برای تشخیص زگیل…
واریکوسل یکی از بیماری های بیضه است که مردان را درگیر میکند، واریکوسل در واقع به معنای…
چرا باید یورودینامیک یا نوار مثانه انجام بدهیم؟ تست یورودینامیک میزان ذخیره و ترشح ادرار را در…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

دوشنبه

تعطیل است

سه شنبه (مطب نیکان)

13:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 14:00

جستجو

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر