بهترین روش تشخیص واریکوسل از روی نشانه های آن

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:
امروزه واریکوسل به عنوان شایعترین علت ناباروری مردان شناخته شده است. مردان زیادی بعلت واریکوسل به مراکز درمانی مختلف مراجعه می کنند و دنبال تشخیص واریکوسل و درمان آن هستند. در این مقاله به بررسی علائم واریکوسل و روش های تشخیص آن می پردازیم.

چگونه بفهمیم واریکوسل داریم؟

 • درد بیضه
 • پر شدگی رگ های آویزان کننده بیضه
 • احساس کیسه کرم در بالای بیضه
 • بی علامتی کامل می تواند از نشانه های واریکوسل باشد.

بزرگ کردن آلت تناسلی

مانور والسالوا واریکوسل چیست؟

بر اساس کتاب های مرجع ارولوژی، تشخیص واریکوسل به صورت قطعی با معاینه می باشد. در روش معاینه توسط پزشک متخصص جراحی کلیه و مجاری ادرار از بیمار خواسته می شود که سرپا در مقابل پزشک ایستاده و بینی خود را گرفته و فشار دهد که به آن مانور والسالوا گفته می شود. همزمان با بالا بردن فشار شکمی، بیضه ها معاینه می شود.

علائم واریکوسل

بر اساس یافته های زیر، واریکوسل به سه درجه خفیف، متوسط و شدید تقسیم می شود.

نوع خفیف

زمانی است که در حالت طبیعی رگ سالم است وقتی بیمار بینی را گرفته و فشار می دهد رگ خراب شده برجسته می شود که به این واریکوسل نوع Ι گفته می شود.

نوع متوسط

در معاینه رگ خراب شده کاملاً گشاد و مشخص است و نیاز به فشار شکمی ندارد ولی اگر بیمار بینی خود را گرفته و فشار دهد برجستگی رگ 2 الی 3 برابر می شود که به آن واریکوسل نوع Π می گویند.

نوع شدید

در این حالت برجستگی رگ های بیضه با نگاه کاملاً مشخص و مثل کیسه پر از کرم در بالای بیضه دیده می شود و در معاینه بالای بیضه پر از رگ های گشاد شده می باشد و اگر بیمار بینی خود را گرفته و فشار دهد چند برابر خواهد شدکه به آن واریکسل گرید Ш می گویند. هزینه عمل جراحی واریکوسل بسته به شدت بیماری و یکطرفه یا دو طرفه بودن آن متفاوت است.

تصاویر واریکوسل

تشخیص واریکوسل توسط خود فرد

همچنانکه ذکر کردم تنها روش تشخیص واریکوسل به طور قطعی معاینه توسط انگشتان یک پزشک جراح کلیه و مجاری ادراری می باشد. سونوگرافی در بعضی موارد فقط نقش کمک کننده دارند و بدون انجام معاینه نباید تنها به سونوگرافی اعتماد کرد.

و لذا اینجانب به همه مردان جوان پیشنهاد می کنم که هر از چند گاهی بیضه های خود و رگ های بالا و آویزان کننده بیضه ها را معاینه کنند و در صورت شک به واریکوسل به پزشک جراحی کلیه مراجعه نمایند.

سونوگرافی واریکوسل چگونه است؟

سونوگرافی رنگی داپلر تقریبا در تمامی موارد ابتلا به واریکوسل انجام شده و آزمایش تشخیصی انتخابی می باشد. ورید های متسع و پیچ خورده در این سونوگرافی (با مقیاس خاکستری) دیده می شوند. انجام مانور والسالوا می تواند قطر ورید را افزایش دهد. در واریکوسل هایی که بدون علامت و تحت بالینی هستند امکان دارد قطر داخلی ورید اسپرماتیک 2 تا 3 میلی متر باشد.

در مواردی که واریکوسل بسیار کوچک یا تحت بالینی می باشد، نمی توان جهت تشخیص ابتلا به واریکوسل قطر ورید ها را به عنوان معیاری مطمئن در نظر گرفت. این قطر ها تنها جهت مستند سازی و بررسی های پاتولوژی به کار گرفته می شوند. سونوگرافی رنگی داپلر جهت بررسی تغییرات همودینامیکی مرتبط با این بیماری به کار گرفته می شود. در صورتی که قطر ورید کوچک باشد این تغییرات را می توان معیار تشخیص قرار داد.

سونوگرافی واریکوسل

اغلب در هنگام تنفس آرام، ایستادن یا انجام مانور والسالوا بازگشت جریان خون در این ورید ها دیده می شود. در تحلیل طیفی داده ها الگو های مختلفی از جریان خون در این ورید های متسع نشان داده می شود. با این حال، اختصاصی ترین الگوی تشخیصی الگوی جریان خون وریدی است که به بیضه ها رسیده و با افزایش فشار شکمی افزایش می یابد. در یک مطالعه از یک سیستم امتیاز دهی جهت تشخیص واریکوسل استفاده شد.

برای آگاهی از بیماری واریکوسل و صحبت هایی که در مورد درمان واریکوسل با یخ، نخ و از این قبیل موارد در میان مردم شایع شده است بر روی لینک درمان واریکوسل کلیک کنید.

این سیستم به طور کلی یافته های انفرادی ذکر شده را در بر گرفته و به هر کدام از آن ها امتیاز دهی می کند. تصور بر این است که این فرایند نسبت به معاینه فیزیکی نتایج اختصاصی تری ارائه می دهد.سونوگرافی داپلر در بازه زمانی پس از عمل نیز جهت بررسی اثرات درمانی جراحی و پایش بروز مجدد بیماری اهمیت فراوانی دارد.

در اغلب موارد، ترمیم میکروسرجیکال (جراحی میکروسکوپی) واریکوسل انجام می شود. همچنین تحقیقات بیان دارند که سونوگرافی رنگی داپلر در ترسیم آناتومی و نمایش الگو های جریان آناستوموز میکروسرجیکال مفید است. به همین دلیل معمولا جهت تشخیص و پیگیری واریکوسل انجام سونوگرافی رنگی داپلر از کیسه بیضه پیشنهاد می شود.

تشخیص واریکوسل با آزمایش اسپرم

در صورتی که پزشک به وجود واریکوسل مشکوک شود، انجام یک آزمایش سونوگرافی را درخواست خواهد داد. سونوگرافی یک آزمایش تصویر برداری بدون درد بوده که امکان مشاهده ورید های درون کیسه بیضه را به پزشک می دهد. در صورتی که فرد با مشکلات باروری مواجه باشد، پزشک جهت بررسی کیفیت اسپرم ها انجام یک آزمایش اسپرم را برای او تجویز می کند.

میانگین تحرک اسپرم ها در افراد بیمار و گروه کنترل به ترتیب 21.1 تا 61.9 درصد و 49.3 تا 70 درصد بود. 9 مطالعه بیان داشتند که واریکوسل اثر نامطلوب و چشم گیری بر میزان تحرک اسپرم ها داشته است. به طور کلی، واریکوسل یک عامل خطر برای تحرک اسپرم به شمار رفته و آن را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

3.8/5 - (45 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر امیررضا یکشنبه ۱۴ شهریور ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 118 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت بخیر.
  آقای دکتر روی بیضه من رگ های سبز و بنفش و قرمزبه وجود اومده.هم چپ و هم راست.
  درد ندارد.ولی میترسم.زیر بیضه ام حالت رگ رگی است.سنم ۱۷ سال است.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۴ شهریور ۰( 1 سال پیش)
   این ها برجستگی های طبیعی هست و جای نگرانی نیست
 • تصویر کاربر زهره شنبه ۱۶ مرداد ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 153 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر این ازمایش آنالیز همسرم هست ما در منطقه محروم هستیم و پزشک پیشمون نیست میشه لطف کنید راهنمایی کنید ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۶ مرداد ۰( 1 سال پیش)
   مقداری مختل هست باید ۳ ماه دارو مصرف کنید
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۶ مرداد ۰( 1 سال پیش)
   مولتی ویتامین WELLMAN روزانه یک عدد
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر یاسین یکشنبه ۲۰ تیر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 134 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر آزمایش اسپرم دادم a:۸.۳۳ و b:2.8 c:2.8 وd:87.50 هست آیا امکان باروری به صورت طبیعی یا آی یو آی هس لطفاً جواب بدید.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۰ تیر ۰( 1 سال پیش)
   بله فقط یک دوره ۳ ماهه قرص های تقویتی مصرف کنید
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۰ تیر ۰( 1 سال پیش)
   مولتی ویتامین WELLMAN برای آقا هر ۱۲ ساعت
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر میلاد سه شنبه ۸ تیر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 115 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکترخسته نباشیدببخشیدبیضه چپم به طور قت یکم زار درد داره ممنون میشم اگه برای درمانش راهنماییم کنید اکه دارویی بهم معرفی کنیدباتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۸ تیر ۰( 1 سال پیش)
   سونوگرافی انجام شود
 • تصویر کاربر ایمان پنجشنبه ۳ تیر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 127 مشاهده پرسش
  سلام. آقای دکتر ، دو فایل سونوگرافی بیضه و آزمایش اسپرم رو آپلود کردم. با ذکر این نکته که آخرین باری که خودارضایی کردم قبل از آزمایش اسپرم ، هشت یا نه روز پیش از انجام آزمایش اسپرم بود. بیضه چپم ورم نداره. در حالت عادی درد خفیف و مبهمی دارم ولی وقتی لمس میکنم بیضه م رو درد بیشتر میشه. با این تفاسیر آیا جراحی حتما نیازه یا طی چند روز آینده دوباره آزمایش اسپرم انجام بدم تا صحت عملکرد اسپرم هام دقیق تر بررسی شده باشه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۳ تیر ۰( 1 سال پیش)
   با یک بار ازمایش نمیشه دقیق قضاوت کرد. ازمایش در مرکز رویان تکرار شوو
 • تصویر کاربر امیر_ای چهارشنبه ۱۹ خرداد ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 118 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر عزیز، من 39 سال دارم، 7 سال متاهل هستم، بیش از یک سال اقدام به بارداری کردیم ولی نشد. بعد از مراجعه به پزشک آزمایش دادم که میزان اسپرم صفر بود، کلیه آزمایش ها رو گرفتم با سونو، که خدمتتون ارسال میکنم
  هنوز هیچ نمونه برداری انجام ندادم، خواستم بدونم چون میزان fsh و lh پایین هست ممنکه با دارو مسئله‌ حل بشه یا تزریق هرمون
  مدارک و خدمتتوت ارسال میکنم و تهران نیستم، راهم دوره
  ممنون از شما🙏🙏🙏
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۹ خرداد ۰( 1 سال پیش)
   بهتر است نمونه برداری از بیضه ها انجام شود و همچنین با متخصص غدد نیز مشورت شود
 • تصویر کاربر سروش دوشنبه ۱۷ خرداد ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 121 مشاهده پرسش
  سلام
  من و خدا قوت
  بنده ۳۴ سال سن دارم و در قسمت زیرین بیضه چپ چند سالی هست که ی توده رگ مثل یک گلوله نخ به اندازه کمی کوچکتر از فندق ایجاد شده که درد خاصی نداره فقط درزمان نشستن زیاد و مدارم ی درد مبهم کمی داره .
  میخواستم بدونم ایا من واریکوسل دارم و اگر جواب مثبت هست درمانش تنها با عمل رفع میشه ؟
  من متاهل هستم و فرزندی ندارم و اقدام به فرزند دار شدن هم نکردم
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۷ خرداد ۰( 1 سال پیش)
   سونوگرافی انجام شود
 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 127 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  درد خیلی کمی در بیضه سمت راست دارم، چند ساله اضطراب و افسردگی دارم همش فکر میکنم درد بیضه هام احتمالا نشانه یه بیماری خطر ناکه
  بیضه هارا وارسی کردم برامدگی و قرمزی نداشت
  بیشتر اوقات که تحریک میشم بعد این درد خفیف سراغم میاد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش)
   سونوگرافی انجام شود
 • تصویر کاربر Saeed پنجشنبه ۱۶ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 126 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید کسی که براتون فرستادم میشه بگید واریکوسل نوع چندم میباشد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۶ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش)
   باید معاینه انجام شود
 • تصویر کاربر S. پنجشنبه ۱۶ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 124 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر .خسته نباشید .من ۲۴سالمه مجردم.یه سه ماه میشه .رفتم دکتر .گفت سونوگرافی .بگیر.رفتم گرفتم.گفت واریکسول داری سمت چپ.و الان بنظر من .بیضه سمت چپ کمی کوچک شده .و ایا هنوز کوچکتر میشود درد مثل تیره ماننده داره زیر شکم..ونظرتون در این مورد چیه .ایا .عمل میخواد یا نه .بعداز ده روز برم دکتر مشکل دیگه پیدا نمیکنه..خیلی نگرانم کرده...همه ذهنم درگیر کرده.خدا خیرتون بده. جواب ..عکس سونو میفرستم.چه نوع واریکوسل.است.این سونو سه ماه پیشه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۶ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش)
   فعلا نیاز به عمل نیست
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

عفونت ادراری به معنی ورود عامل عفونت زا (که اغلب باکتری و از خانواده Ecoli می باشند)…
آیا پروستات اندازه خاصی دارد؟ اندازه نرمال پروستات چقدر است؟ پروستات به اندازه یک گردو کوچک و…
از نظر تعریف، ختنه به بریدن قسمتی از بخش انتهایی پوست آلت گفته می شود. عمل ختنه…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه

17:00 - 21:00

یکشنبه

16:00 - 21:00

دوشنبه

17:00 - 21:00

سه شنبه

16:00 - 21:00

پرسش از دکتر