رنج نرمال free psa و مقدار psa در سرطان پروستات

سرطان پروستات دومین سرطان شایع منجر به مرگ در مردان بعد از سرطان ریه می باشد. مقدار psa در واقع چراغ هشدار دهنده ی سرطان پروستات است. در این مقاله به شما می گوییم نسبت free psa به total psa چقدر باید باشد. 

زمانی که سرطان پروستات خود را با کم خونی، درد منتشر استخوان ها، شکستگی خودبخود استخوان ها و یا سوراخ های حالب و از کار افتادن کلیه ها نشان می دهد که کار از کار گذشته و دیگر هیچ کاری نمی توان کرد و لذا با توجه به اهمیت سرطان پروستات و تشخیص به موقع آن، سوال و جواب های رایج درباره PSA که نقش چشمک زن در شروع سرطان پروستات مردان را برعهده دارد، با هم مرور می کنیم.

psa چیست؟

PSA یک ماده پروتئینی است که از سلول های پروستات مردان ترشح و اغلب وارد مایع منی شده و در جهت سیال بودن مایع منی و نطفه های مرد و بالغ شدن نطفه ها عمل می کند و در حالت طبیعی مقدار کمی از آن وارد جریان خون می شود.

علت بالا بودن psa در آزمایش خون چیست؟

1- سرطان پروستات که شایع ترین علت بالا بودن psa است. مشخصه سرطان پروستات افزایش بالارونده ی PSA است یعنی به صورت مداوم در هر اندازه گیری، سطح آن بالا می رود.

2- بزرگی خوش خیم پروستات و التهاب پروستات نیز از عوامل بالارونده PSA می باشند ولی وقتی علت بالارونده PSA سرطان پروستات نباشد افزایش PSA در این موارد خیلی زیاد نیست و حالت صعودی با گذر زمان ندارد.

بزرگ شدن پروستات چه تاثیری بر روی ادرار کردن، توانایی جنسی و نعوظ مردان می گذارد؟ برای یافتن پاسخ برروی لینک زیر کلیک کنید.

بزرگ شدن پروستات

در چه سنی باید PSA خون را اندازه گرفت؟

اصولاً سرطان پروستات بیماری مردان بالای 50 سال است و لذا بهترین زمان شروع به چکاپ سرطان پروستات، بالای 50 سال می باشد. در مردانی که عمو، برادر و پدرشان به سرطان پروستات مبتلا شده اند بهتر است، سطح PSA خون در آنها بالای 40 سال اندازه گیری شود.

مقدار نرمال پی اس ای چقدر است؟

اندازه PSA در خون با توجه به حجم، مقدار بزرگی پروستات و سن بیمار تفسیر می شود. مثلاً برای پروستاتی حجیم که اندازه آن 100 گرم است، PSA 4-6 اغلب طبیعی است و همین مقدار 6-4 اگر حجم پروستات 30 گرم و سن بیمار پایین باشد، می تواند نشان دنده سرطان پروستات در فرد مذکور باشد.

بطور تقریبی مقدار طبیعی PSA در هر سن به صورت زیر است. گرچه بطور کلی، مقدار طبیعی PSA را کمتر از ۴ نانو گرم بر میلی لیتر در نظر می گیرند.

 • مردان تا سن ۵٠ سال کمتر از 3ng/ml
 • مردان تا سن ۶٠سال کمتر از 4ng/ml
 • مردان تا سن ٧٠ سال و بیشترکمتر از 5ng/ml

نکته مهم در اندازه گیری PSA و تشخیص سرطان پروستات برحسب آن، سطح بالارونده مداوم PSA در خون است، یعنی اگر در آزمایش های سریالی و در پیگیری های هر سه ماه سطح PSA خون منحنی بالارونده تدریجی داشته باشد تحت عنوان PSA Rizing و با شک قوی به سرطان پروستات، بیمار حتماً باید تحت بررسی بیشتر قرار گیرد.

رنج نرمال free psa چقدر است؟

psa پروتئینی است که از غده پروستات ترشح می شود. psa در خون به صورت آزاد و کل وجود دارد. free psa یعنی به صورت آزاد و بدون ترکیب با پروتئین وجود دارد.

در مواقعی که به سرطان پروستات مشکوک باشیم، علاوه بر psa total، مقدار free psa را نیز اندازه گیری می کنیم. رنج نرمال free psa حدود 0.25 است. هر چقدر این عدد کمتر شود، شانس ابتلا به سرطان پروستات بیشتر است.

تفاوت free psa با total psa چیست؟

PSA ترشح شده از پروستات به دو شکل آزاد و ترکیب با پروتئین در خون جریان دارد. هر چه مقدار PSA کل (TOTAL PSA) بالاتر و سطح PSA آزاد (Free PSA) کمتر باشد، شانس ابتلا به سرطان پروستات بالا می رود.

اگر پی اس ای خون بالاتر از طبیعی و یا حالت صعودی داشته باشد تکلیف بیمار چیست؟

شما باید به دکتر کلیه و مجاری ادراری مراجعه نمایید. دومین قدم معاینه انگشتی پروستات شما توسط پزشک جراح کلیه و مجاری ادرار می باشد که اگر در معاینه انگشتی قوام پروستات سفت و سخت باشد شک به سرطان پروستات را بالا می برد ولی روش قطعی تشخیص سرطان پروستات نیست و حالت کمک کننده دارد.

قطعی ترین روش تشخیص سرطان پروستات چیست؟

در هر بیماری که سطح پی اس ای خون آن بالا باشد یا حالت افزاینده دائم داشته باشد و یا در معاینه مقعدی پروستات سفت شده باشد باید نمونه برداری پروستات انجام شود.

نمونه برداری پروستات به کمک سونوگرافی و از راه مقعد قطعی ترین و دقیق ترین روش تشخیص سرطان پروستات می باشد که در آن به کمک سونوگرافی پروستات را از مقعد مشخص کرده و تعداد 12 قطعه از نقاط مختلف و مشکوک پروستات نمونه برداری جهت فرستادن به آزمایشگاه پاتولوژی گرفته می شود و پس از اعلام جواب آزمایشگاه که حدود یک هفته طول می کشد تکلیف بیمار و پزشک در رابطه با سرطانی بودن و یا نبودن پروستات مشخص می گردد.

در فیلم زیر چگونگی انجام بیوپسی پروستات را با توضیحات دکتر کرمی مشاهده می فرمایید.

در صورت نیاز، جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744 تماس بگیرید.

 دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۱ دی ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقاي دكتر خسته نباشيد باسن 64 و جواب ازمايش زير ايا نيازي به استفاده دارو و يا جراحي هست
  psatotal 4.6
  psafree0.6
  freetotal psa 13
  جواب سونوگرافي هم
  prostate with 37ccvolume is midly enlarged with mildly heterogenous achogenicity
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱ دی ۹۷( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر محسن شنبه ۱۷ آذر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام ودعای خیر جهت سهولت امر مورد را بصورت جدول وطی عکسی که بپیوست می باشد تقدیم حضور می کنم.باتشکر محسن احمدی
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۷ آذر ۹۷( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۷ دی ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من ۴۴ سالمه ببخشید psa من ۵.۸۷ میباشدهموگلوبین من ۱۶۰۶ و Blood Urea Nitrogen هست ۲۳ و creatnine هست ۱.۵و Urine Protein )24hr) هست ۱۶۱ و R.F. latex مثبت میباشد و کلیه راست با دیامتر۱۳۱ میلیمتر و کلیه چپ با دیامتر ۸۴ میلیمتر و کلیه های دو طرف با اکوی پارانشیمال طبیعی و بدون هیدرونفروز و سنگ رویت شدند.مثانه با شکل نرمال و ضخامت جداری قدر افزایش یافته (۵میلیمتر)و حجم پروستات حدود ۶۷ سی سی بزرگتر از نرمال اندازه گیری شد.با لجینگ لوب مدین پروستات به کف مثانه مشهود است. PVR:56 cc
  لطفا در چه شرایطی هستم و چه اقداماتی باید انجام دهم با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۷ دی ۹۷( 1 سال پیش)
   پی اس ا را تکرار کنید زیاد است
 • تصویر کاربر ابراهیم چهارشنبه ۱۴ آذر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام psi پدرم د ر ارز یک هفته از ۱۱شده ۱۸ به نظر تون باید چه کار کرد ده سال پیش روده بزرگش رو به خاطر یلیپ کلا بر داشتیم روده بزر گ نداره راهی برای درمان وجود دارد راهنمایی فرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۴ آذر ۹۷( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر ناصر چهارشنبه ۱۴ آذر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید. مشکل من تکرر ادرار هستش اونم بیشتر مواقعی که هوا سرده و البته شب ها هم گاهی اوقات یک یا دو بار ادرار میکنم. ولی با توجه به اینکه پدرم به خاطر بزرگی پروستات قرص مصرف میکنه من آزمایش psa دادم که مقدار 0.5 بود که از رنج نرمال بیشتر بود . به نظر شما من مشکل بزرگی پروستات دارم ؟ ممکنه خطرناک باشه؟ در ضمن من 43 سال دارم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۴ آذر ۹۷( 1 سال پیش)
   در سن شما اصلا مهم نيست
 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۲۷ آبان ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر 54سن دارم آزمایش psaمن درطول چند ماه بین5تا7متغیر بوده. نمونه برداری درشهریورماه انجام دادم. جوا Adenocarcinoma of prostat gleason 3+3=6باgread group1بوده. حالا که تشخیص سرطان دادن پزشکم گفته فقط تعداد معدودی پزشک هستند که می‌توانند این جراحی را انجام بدهند بخاطر عوارض بی اختیاری ادرار ونعوظ. آقای دکتر کجاونزد کدام دکتر باید عمل کنم که کمترین عارضه وبهترین نتیجه راداشته باشه. انتظار عوارض ذکرشده برای من تاچه حده. هیچگونه علائم بالینی هم ندارم. باسپاس فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۷ آبان ۹۷( 1 سال پیش)
   بیتیید با هم صحبت کنیم02122642744 02171062300
 • تصویر کاربر حسن سه شنبه ۱ آبان ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام بنده 31 سال دارم وهیچ یک از علام بلوغ رو نداشتم 4 ماه پیش مراجعه کردم به دکتر اورولوژی وآزمایش دادم ودکتر گفتن هورمون‌های جنسی شما بسیار پایین هستن وبرام دو آمپول
  Karma-HCG
  Karma-HMG
  از هر کدام 10 عدد تجویز کردن هفتگی یک عدد از هر کدام
  من این داروها رو مصرف کردم وتحریک پذیرم نسیت به جنس مقابل و نعوظ صبحگاهی زیاد شده بود و دوباره رفتم پیشش و گفت تا زمانی که ریش در بیارین باید این روند درمان ادامه بدین میخواستم بدونم روند درمان من درسته و الت من به اندازه کافی رشد میکنه ناگفته نماند که بنده بیماری دیستروفی عضلانی دارم و مادرزادی به‌سختی راه میرفتم و در 78 سالگی کاملاً زمینگیر شدم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱ آبان ۹۷( 1 سال پیش)
   تحت نظر دكتر غدد باشيد
 • تصویر کاربر علی جمعه ۲۰ مهر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام .psa پدرم بالای 100 هیچ دردی هم ندارن ...از بیوبسی میترسم چون اعتیاد شدید تریاک داره بستری نمیشه کرد .چکار کنم ...ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۰ مهر ۹۷( 1 سال پیش)
   اين اگر درست باشد سرطان پيش رفته است
 • تصویر کاربر محمدرضایوسفی چهارشنبه ۱۸ مهر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  حدود 9ماه پیش درمشهدعمل رادیکال پروستاکتومی (برداشتن کامل پروستات ) را انجام داده ام مشکل بی اختیاری ادراری درحالتیکه راه میروم به قوت خود باقی است بنا به توصیه پزشک معالج انقباض عضله کف لگن را حدود6ماه انجام دادم نتیجه نگرفتم
  سن من 62سال است
  لطفا اگر راهنمایی دیگری برای بهبود بی اختیاری ادراری هست بفرمایید
  برای درمان این مشکل چه کاری باید انجام دهم
  باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۸ مهر ۹۷( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر حمید چهارشنبه ۱۸ مهر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید
  54 ساله ام
  دو سال است بزرگی پروستات دارم بین 38 cc طی دو بار سونوگرافی.
  در آزمایش اول psa 5.58 و دومی 4.65 با فاصله دو ماه و مصرف پروستاتان وتامسولوسین وتاوانکس 750 ودیکلوفناک.
  پس از آن دو ماه داروی گیاهی مصرف کردم وpsa 5.52 نشان داد . نسبت fpsa/psa = 0.21 بود آیا بیوپسی لازم است یا نه؟ اینجا امکانات ازمایشگاهی و درمانی نسبت به تهران ضعیف است لطفا راهنمایی فرمایید باتشکر.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۸ مهر ۹۷( 1 سال پیش)
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر