تنگی محل اتصال حالب به لگنچه یا upjo

در گذشته ذکر شد که لوله حالب به منزله محل تنفس کلیه ها می باشد که اگر جلو آنها انسداد پیدا کند باعث خفه شدن و از کار افتادن کلیه ها می گردد.

تقسیم بندی های مختلفی برای علل انسداد و یا تنگ شدن لوله حالب ذکر شده است که می توان در حالت کلی به دو نوع مادرزادی و اکتسابی آن اشاره کرد.

شایعترین انسداد حالب با منشاء مادرزادی UPJO یا تنگی محل اتصال حالب به کلیه ها می باشد که به علت عبور رگ غیرطبیعی از گلوگاه کلیه و اثر فشاری آن لوله حالب انسداد پیدا کرده و یا تنگ می شود و یا اینکه به علت مادرزادی آن قسمت از داخل تنگ است. این تنگی قبل از تولد و در رحم زن حامله قابل تشخیص می باشد که در سونوگرافی شکمی از زن حامله کلیه ها کاملاً گشاد می باشند.

تنگی لوله حالب به لگنچه کلیه یا UPJO اغلب یک طرفه و در بچه ها شایعتر از دخترها می باشد. در 10 الی 15درصد می تواند دوطرفه باشد. انسداد موجود باعث می شود که کلیه ها نتوانند ترشحات ادراری را به مثانه تخلیه کنند و لذا برگشت ادراری باعث آسیب به کلیه و از بین رفتن و خفه شدن کلیه ها می گردد که شدت آسیب بستگی به شدت انسداد دارد. هر چه تنگی بیشتر باشد آسیب به کلیه ها بیشتر خواهد شد.

علامت و نشانه های تنگی حالب به لگنچه کدامند؟

تنگی محل حالب به لگنچه در بسیاری از مواقع کاملاً بی علامت می باشد و به صورت اتفاقی در سونوگرافی و بررسی های عکس برداری مشخص می شود. درد خفیف و متناوب پهلوها مخصوصاً بعد از مصرف مایعات یکی دیگر از نشانه های تنگی حالب به لگنچه یا UPJO می باشد. در بعضی از مواقع عفونت اضافه شده به کلیه و تب و لرز می تواند نشانه دیگر باشد. در موارد شدید و بی علامت، زمانی تشخیص داده می شود که کلیه از کار افتاده است.

روش تشخیص محل انسداد حالب به لگنچه

امروزه ساده ترین و ارزانترین روش تشخیص بیماری های کلیه انجام سونوگرافی است. همچنانکه ذکر کردم حتی در دوران حاملگی و شکم بیمار این بیماری با سونوگرافی قابل تشخیص می باشد. در سونوگرافی به هر علتی که مسیر حالب تنگ باشد کلیه ها متورم یا هیدرونفروز پیدا می کنند که هر چه هیدرونفروز شدیدتر باشد نشان دهنده شدت و درجه ی بالای انسداد می باشد

آیا درمان تنگی محل اتصال حالب به کلیه اورژانسی است؟

در مقدمه عرض کردم هر گونه انسداد حالب به منزله فشار به گلوگاه کلیه جهت خفه کردن کلیه ها می باشد و لذا این انسدادها باید سریعاً از جلو کلیه ها برداشته شوند. اورژانسی و غیراورژانسی بودن درمان بستگی به شدت انسداد و یک طرفه یا دوطرفه بودن آن و شدت خفه گی کلیه ها می باشد. اگر درجه و شدت انسداد بالا باشد، شدت آسیب و از کارافتادگی کلیه ها سریعتر اتفاق خواهد افتاد و لذا باید سریعاً درمان گردد. در موارد خفیف که شدت انسداد کمتر می باشد و کلیه در فشار نمی باشد می توان با درمان نگهدارنده و پیگیری بیمار را تحت نظر گرفت.

قطعی ترین و دقیق ترین معیار برای عمل جراحی و یا تحت نظر گرفتن بیمار انجام عکس برداری IVP و یا DTPA یا مطالعه هسته ای کلیه ها می باشد.
در دو روش فوق ماده ی رنگی به داخل رگ ها تزریق می شود و پس از ظاهر شدن آنها در کلیه ها و با عکس برداری تأخیر شدت انسداد و در نتیجه مقدار تخلیه موارد رنگی از کلیه ها به حالب با عکس برداری پیگیری می شود که با انجام مطالعه فوق ما به این سوالها جواب می دهیم:

 •  آیا کلیه مبتلا کار می کند؟
 •  چند درصد آسیب دیده است؟
 •  شدت تنگی حالب به لگنچه چقدر است؟
 •  آیا بیمار نیاز به عمل جراحی دارد یا نه ؟

روش های درمان تنگی حالب به کلیه یا UPJO

روش های درمانی تنگی حالب به کلیه عبارتند از:

1- جراحی

درمان جراحی و قطع کردن قسمت تنگی و پیوند مجدد حالب به کلیه که این نوع درمان به صورت عمل جراحی باز و یا لاپاراسکوپی و تحت عنوان پیلوپلاستی انجام می شود و درمان طلائی تنگی حالب به کلیه ها می باشد و درصد موفقیت آن حدود 90-95 درصد می باشد. در این روش که در شکل زیر می بینید محل تنگی قطع شده و قسمت گشاد حالب را به لگنچه کلیه پیوند می زنیم.

این عمل با بیهوشی عمومی انجام می شود و در عمل باز با برش یک وجبی در پهلوها عمل پیوند حالب به کلیه یا پیلوپلاستی انجام می شود. در عمل پیلوپلاستی لاپاراسکوپی به جای برش یک وجبی در پهلوها با عبور تروکار یا لوله های لاپاراسکوپی به شکم بیمار به جای برش 10-25 سانتی عمل به روش بسته انجام می گردد .ه این عمل باید توسط کسانی که دوره فوق تخصص لاپاراسکوپی دارند انجام گردد.

2- روش آندوسکوپی درمان تنگی حالب به لگنچه یا UPJO

دو روش آندوسکوپی درمان تنگی حالب عبارتند از گشاد کردن محل تنگی با بالون که خیلی مؤثر نمی باشد و امروزه به صورت روتین جزء درمان ها نیست. دومین روش، اندوپیلوتومی یا برش محل تنگی با استفاده از دوربین آندوسکوپی که از کلیه ها و یا حالب به محل تنگی وارد می شود و برش محل تنگی با چاقوی آندوسکوپی است که در موارد خفیف تنگی حالب کمک کننده می باشند.

همچنانکه ذکر کردم درمان طلائی با درصد موفقیت بالا در حال حاضر عمل جراحی و برداشتن قسمت تنگی می باشد.

و اما توصیه های اینجانب

1- خانم های حامله باید با انجام سونوگرافی جنین جهت تشخیص و سلامت جنین و کلیه های آن تحت بررسی قرار بگیرند.

2- امروزه بهترین روش تشخیص ابتدائی و به موقع بیماری های کلیه از جمله تنگی، انجام سونوگرافی است. حداقل سالی یکبار با انجام سونوگرافی از سلامتی کلیه هایتان آگاه شوید.

3- در صورت تشخیص اولیه تنگی لوله حالب به کلیه ها باید بررسی کامل از نظر شدت تنگی و درصد آسیب به کلیه ها باید بررسی شود.

4- اگر تنگی شدید باشد و باعث تخریب کلیه ها شود باید بلافاصله اقدام به درمان آن کرد.

5- بهترین روش درمان تنگی شدید عمل جراحی و برداشتن قطعه تنگی و پیوند مجدد حالب به کلیه ها توسط عمل جراحی باز و یا لاپاراسکوپی می باشد.

در صورت داشتن تنگی حالب ،جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744 تماس بگیرید.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۴ شهریور ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکترخسته نباشی آلت تناسلی بنده به سمت راست انحراف داره تورابطه اصلاارضانمیشم اماباخودارضایی مشکلی هم ندارم لطفاراهنمایی کنیدآیاارضانشدنم تورابطه بستگی به انحراف داره یان ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۴ شهریور ۹۷( 2 سال پیش)
   عكس؟
 • تصویر کاربر النا شنبه ۲۷ مرداد ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت پزشك محترم سايت
  بنده امسال به صورت مكرر دچار تكرر ادرار و احساس عدم دفع ادرار و درد در ناحيه مثانه و زير شكم شدم به دكتر متخصص آقاى دكتر كرمى مراجعه و پس از انجام كشت ادرار و سونوگرافى و تست يورو ديناميك تشخيص پزشك اين بود كه هيچ مشكلى از بابت عفونت و رزيدو در مثانه نبود و تست يوروديناميك من كاملا سالم هست تجويز داروى ويسول 5 يك عدد روزى و باكلوفن ١٠ هر ١٢ ساعت بود كه مصرف كردم و كاملا خوب شدم شدم تا اينكه بعد از دو ماه بهبودى مجددا دچار اين بيمارى شدم لازم به ذكر است بنده دچار روده تحريك پذير و يبوست مزمن هستم كه تحت كنترل دكتر هستم اما در حال حاضر مشكل تكرر ادرارم بسيار ازار دهنده هست و من را از كار و زندگى انداخته است برام از شما عاجزانه كمك ميخواهم چون واقعا نميدونم چيكار بايد كنم ممنونم از جواب شما لازم به ذكر است كه هر زمان كه مشكل يبوست من عود ميكند دچار تكرر ادرار ميشوم و كيسه ابگرم كه بر روى مثانه استفاده ميكنم خيلى دردم كمتر ميشود
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۷ مرداد ۹۷( 2 سال پیش)
   چون تست نرمال است بيشتر علت روحي ورواني تست مقاومت كنيد نرويد
 • تصویر کاربر سعید سه شنبه ۳۰ مرداد ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر پدرم بعد از جراحی پروستات خوش خیم دچار تنگی مجاری ادارای شده است دکتر معالج گفتند باید برای مجاری ادرار جراحی شوند(همراه با بی هوشی کامل)به نظرشما دکترمون رو عوض کنیم با به ایشان اعتماد کنیم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۳۰ مرداد ۹۷( 2 سال پیش)
 • تصویر کاربر مهران یکشنبه ۷ مرداد ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب
  من تقریبا یه هفته پیش بعد از آخرین رابطه جنسی متوجه گره خوردگی و سفت شدن چندتا رگ زیر پوست آلتم تقریبا یه ذره پایین تر از سر آلت شدم که درد آنچنانی نداره ولی یه کم متورم شده و سایز قطرش بیشتر شده. میخواستم ببینم چقد میتونه خطرناک باشه و چیکار باید بکنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۷ مرداد ۹۷( 2 سال پیش)
   بیایید ببینم
 • تصویر کاربر سید یکشنبه ۷ مرداد ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  با سلام
  جناب دکتر بنده چند ماهی هست که در مجرای خروج ادرار یه چیزی شبیه تیله خیلی ریز احساس میکنم که با فشار دادنش درد میگیره .مشکل اصلی که وجود داره این هست که این درد موقع راست شدن آلت شدت میگیره و مانع از لذت جنسی ام میشه و مورد دیگه اینکه احساس میکنم شدت و فشار ادرارم نسبت به گذشته کمتر شده.
  ضمنا دو بار پیش متخصص رفتم که با نسخه اول درد کمتر شد ولی بهبود پیدا نکرد و نسخه دوم هیچ تاثیری نداشت
  ممنون از شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۷ مرداد ۹۷( 2 سال پیش)
   عکس بفرستید
 • تصویر کاربر مهدیه سه شنبه ۲ مرداد ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  سلام.وقتتون بخیر اقای دکتر.نامزد بنده روی الت تناسلیش یک چیزی شبیه به جوش سرسیاه هست که بنده میترسم خطرساز باشه هم برای بنده ب دلیل روابط هم برای خودش برای باروری و مسایل جنسی.سوالم این هست که این چی میتونه باشه و خطر دارد یا خیر؟عکس را هم ارسال میکنم براتون در ضمیمه.
  با تشکر از وقتتی که میزارین.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲ مرداد ۹۷( 2 سال پیش)
   مهم نبست
 • تصویر کاربر مریم یکشنبه ۲۴ تیر ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  کلیه هام درد خیلی کمی داره حالت گرفتگی داره که اب میخورم خوب میشه و دستشویی میرم گرفتگی از بین میره.ولی تکرر ادرار دارم.دلیل چی میتونه باشه؟من پریود شدم و ازمایش خون دادم جواب منفی بود،ولی یجا خوندم که گرفتگی و تکرر حاملگی خارج از رحمه.من بعد ۴۰ روز از رابطم دوبار پریود شدم و ازمایشم دادم بعد دوبار شدنم منفی بود.علاءمم فقط همینه.تکرر ادرار ۳ روزه و کلیه هام حالت گرفتگی داره و گاهی تیر میکشه.دستشویی میرم خوب میشم.قبلا سابقه دفع سنگ داشتم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۴ تیر ۹۷( 2 سال پیش)
   باید تست عصب مثانه بگیرید
 • تصویر کاربر سمیه شنبه ۲۳ تیر ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  سلام، پدر من 55 سال سن دارد و سابقه ی سکته ی مغزی و قلبی دارد، در حال حاضر ضربان قلبش 48 میباشد متاسفانه سنگ کلیه به اندازه 25 میلی متر دارد که رها شده و در لوله ی حالب گیر کرده، به مدت یک ماه میباشد، پزشکشون میگن امکان عمل وجود نداره و باید صبر کنه، از دو روز قبل دفع ادارار مشکل دارند و زیر چشماش ورم کرده، خواهش میکنم راهنمایی بفرمایید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۳ تیر ۹۷( 2 سال پیش)
   با توجه به شرایط انجام عمل منوط به قلب سالم است
 • تصویر کاربر جواد یکشنبه ۱۷ تیر ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر . خواهشا عکس آزمایش رو هم نگاه کنید. مادرم دوران بعد از سکته مغزی خفیف رو میگذرونه. دوماه قبل سکته کرده بودن. وارفارین هم مصرف میکنن که به علت زیاد بودن ptفعلا دکتر قلب گفتن نخوره. ولی مشکل اینه که الان تو آزمایشش کراتینین و اوره خیلی بالاست و از طرفی پتاسیم پایینه. خودشم دیگه نمیخواد بره بیمارستان. تو خونه چکار کنیم و کدوم داروهارو مصرف کنه. الان هر چی میخوره بالا میاره و اشتها اصلا نداره. به نوشابه خیلی علاقه داره نمیدونم بدم یا نه. از طرفی میگن فقط قرص پتاسیم بخوره برا کلیه ضرر داره. نمیدونم چکار کنم. و کلافه شدم.لطفا حتما عکس آزمایش رو نگاه کنید و راهکارتونو بفرمایین. از لطفتان ممنونم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۷ تیر ۹۷( 2 سال پیش)
   باید دکتر نفرولوگ ببینند
 • تصویر کاربر پژمان شنبه ۲ تیر ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر مدتی هست روی کلاهک الت تناسلیم لک زده حدود سه ماهی میشه چون درد و خارش نداشت مهم نبود برام ولی الان احساس میکنم کمی بزرگتر شده نگران شدم چند تا عکس و پیوست کردم براتون ممنونم اگه بهم نتیجه رو بگین از شهرستان سنندج مزاحمتون شدم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲ تیر ۹۷( 2 سال پیش)
   ااین قارچ است الوده کننده نیست دکتر پوست بروید
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر