تنگی محل اتصال حالب به لگنچه یا upjo

در گذشته ذکر شد که لوله حالب به منزله محل تنفس کلیه ها می باشد که اگر جلو آنها انسداد پیدا کند باعث خفه شدن و از کار افتادن کلیه ها می گردد.

تقسیم بندی های مختلفی برای علل انسداد و یا تنگ شدن لوله حالب ذکر شده است که می توان در حالت کلی به دو نوع مادرزادی و اکتسابی آن اشاره کرد.

شایعترین انسداد حالب با منشاء مادرزادی UPJO یا تنگی محل اتصال حالب به کلیه ها می باشد که به علت عبور رگ غیرطبیعی از گلوگاه کلیه و اثر فشاری آن لوله حالب انسداد پیدا کرده و یا تنگ می شود و یا اینکه به علت مادرزادی آن قسمت از داخل تنگ است. این تنگی قبل از تولد و در رحم زن حامله قابل تشخیص می باشد که در سونوگرافی شکمی از زن حامله کلیه ها کاملاً گشاد می باشند.

تنگی لوله حالب به لگنچه کلیه یا UPJO اغلب یک طرفه و در بچه ها شایعتر از دخترها می باشد. در 10 الی 15درصد می تواند دوطرفه باشد. انسداد موجود باعث می شود که کلیه ها نتوانند ترشحات ادراری را به مثانه تخلیه کنند و لذا برگشت ادراری باعث آسیب به کلیه و از بین رفتن و خفه شدن کلیه ها می گردد که شدت آسیب بستگی به شدت انسداد دارد. هر چه تنگی بیشتر باشد آسیب به کلیه ها بیشتر خواهد شد.

علامت و نشانه های تنگی حالب به لگنچه کدامند؟

تنگی محل حالب به لگنچه در بسیاری از مواقع کاملاً بی علامت می باشد و به صورت اتفاقی در سونوگرافی و بررسی های عکس برداری مشخص می شود. درد خفیف و متناوب پهلوها مخصوصاً بعد از مصرف مایعات یکی دیگر از نشانه های تنگی حالب به لگنچه یا UPJO می باشد. در بعضی از مواقع عفونت اضافه شده به کلیه و تب و لرز می تواند نشانه دیگر باشد. در موارد شدید و بی علامت، زمانی تشخیص داده می شود که کلیه از کار افتاده است.

روش تشخیص محل انسداد حالب به لگنچه

امروزه ساده ترین و ارزانترین روش تشخیص بیماری های کلیه انجام سونوگرافی است. همچنانکه ذکر کردم حتی در دوران حاملگی و شکم بیمار این بیماری با سونوگرافی قابل تشخیص می باشد. در سونوگرافی به هر علتی که مسیر حالب تنگ باشد کلیه ها متورم یا هیدرونفروز پیدا می کنند که هر چه هیدرونفروز شدیدتر باشد نشان دهنده شدت و درجه ی بالای انسداد می باشد

آیا درمان تنگی محل اتصال حالب به کلیه اورژانسی است؟

در مقدمه عرض کردم هر گونه انسداد حالب به منزله فشار به گلوگاه کلیه جهت خفه کردن کلیه ها می باشد و لذا این انسدادها باید سریعاً از جلو کلیه ها برداشته شوند. اورژانسی و غیراورژانسی بودن درمان بستگی به شدت انسداد و یک طرفه یا دوطرفه بودن آن و شدت خفه گی کلیه ها می باشد. اگر درجه و شدت انسداد بالا باشد، شدت آسیب و از کارافتادگی کلیه ها سریعتر اتفاق خواهد افتاد و لذا باید سریعاً درمان گردد. در موارد خفیف که شدت انسداد کمتر می باشد و کلیه در فشار نمی باشد می توان با درمان نگهدارنده و پیگیری بیمار را تحت نظر گرفت.

قطعی ترین و دقیق ترین معیار برای عمل جراحی و یا تحت نظر گرفتن بیمار انجام عکس برداری IVP و یا DTPA یا مطالعه هسته ای کلیه ها می باشد.
در دو روش فوق ماده ی رنگی به داخل رگ ها تزریق می شود و پس از ظاهر شدن آنها در کلیه ها و با عکس برداری تأخیر شدت انسداد و در نتیجه مقدار تخلیه موارد رنگی از کلیه ها به حالب با عکس برداری پیگیری می شود که با انجام مطالعه فوق ما به این سوالها جواب می دهیم:

 •  آیا کلیه مبتلا کار می کند؟
 •  چند درصد آسیب دیده است؟
 •  شدت تنگی حالب به لگنچه چقدر است؟
 •  آیا بیمار نیاز به عمل جراحی دارد یا نه ؟

روش های درمان تنگی حالب به کلیه یا UPJO

روش های درمانی تنگی حالب به کلیه عبارتند از:

1- جراحی

درمان جراحی و قطع کردن قسمت تنگی و پیوند مجدد حالب به کلیه که این نوع درمان به صورت عمل جراحی باز و یا لاپاراسکوپی و تحت عنوان پیلوپلاستی انجام می شود و درمان طلائی تنگی حالب به کلیه ها می باشد و درصد موفقیت آن حدود 90-95 درصد می باشد. در این روش که در شکل زیر می بینید محل تنگی قطع شده و قسمت گشاد حالب را به لگنچه کلیه پیوند می زنیم.

این عمل با بیهوشی عمومی انجام می شود و در عمل باز با برش یک وجبی در پهلوها عمل پیوند حالب به کلیه یا پیلوپلاستی انجام می شود. در عمل پیلوپلاستی لاپاراسکوپی به جای برش یک وجبی در پهلوها با عبور تروکار یا لوله های لاپاراسکوپی به شکم بیمار به جای برش 10-25 سانتی عمل به روش بسته انجام می گردد .ه این عمل باید توسط کسانی که دوره فوق تخصص لاپاراسکوپی دارند انجام گردد.

2- روش آندوسکوپی درمان تنگی حالب به لگنچه یا UPJO

دو روش آندوسکوپی درمان تنگی حالب عبارتند از گشاد کردن محل تنگی با بالون که خیلی مؤثر نمی باشد و امروزه به صورت روتین جزء درمان ها نیست. دومین روش، اندوپیلوتومی یا برش محل تنگی با استفاده از دوربین آندوسکوپی که از کلیه ها و یا حالب به محل تنگی وارد می شود و برش محل تنگی با چاقوی آندوسکوپی است که در موارد خفیف تنگی حالب کمک کننده می باشند.

همچنانکه ذکر کردم درمان طلائی با درصد موفقیت بالا در حال حاضر عمل جراحی و برداشتن قسمت تنگی می باشد.

و اما توصیه های اینجانب

1- خانم های حامله باید با انجام سونوگرافی جنین جهت تشخیص و سلامت جنین و کلیه های آن تحت بررسی قرار بگیرند.

2- امروزه بهترین روش تشخیص ابتدائی و به موقع بیماری های کلیه از جمله تنگی، انجام سونوگرافی است. حداقل سالی یکبار با انجام سونوگرافی از سلامتی کلیه هایتان آگاه شوید.

3- در صورت تشخیص اولیه تنگی لوله حالب به کلیه ها باید بررسی کامل از نظر شدت تنگی و درصد آسیب به کلیه ها باید بررسی شود.

4- اگر تنگی شدید باشد و باعث تخریب کلیه ها شود باید بلافاصله اقدام به درمان آن کرد.

5- بهترین روش درمان تنگی شدید عمل جراحی و برداشتن قطعه تنگی و پیوند مجدد حالب به کلیه ها توسط عمل جراحی باز و یا لاپاراسکوپی می باشد.

در صورت داشتن تنگی حالب ،جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744 تماس بگیرید.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مهدیه سه شنبه ۲ مرداد ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام.وقتتون بخیر اقای دکتر.نامزد بنده روی الت تناسلیش یک چیزی شبیه به جوش سرسیاه هست که بنده میترسم خطرساز باشه هم برای بنده ب دلیل روابط هم برای خودش برای باروری و مسایل جنسی.سوالم این هست که این چی میتونه باشه و خطر دارد یا خیر؟عکس را هم ارسال میکنم براتون در ضمیمه.
  با تشکر از وقتتی که میزارین.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲ مرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   مهم نبست
 • تصویر کاربر مریم یکشنبه ۲۴ تیر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  کلیه هام درد خیلی کمی داره حالت گرفتگی داره که اب میخورم خوب میشه و دستشویی میرم گرفتگی از بین میره.ولی تکرر ادرار دارم.دلیل چی میتونه باشه؟من پریود شدم و ازمایش خون دادم جواب منفی بود،ولی یجا خوندم که گرفتگی و تکرر حاملگی خارج از رحمه.من بعد ۴۰ روز از رابطم دوبار پریود شدم و ازمایشم دادم بعد دوبار شدنم منفی بود.علاءمم فقط همینه.تکرر ادرار ۳ روزه و کلیه هام حالت گرفتگی داره و گاهی تیر میکشه.دستشویی میرم خوب میشم.قبلا سابقه دفع سنگ داشتم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۴ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
   باید تست عصب مثانه بگیرید
 • تصویر کاربر سمیه شنبه ۲۳ تیر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام، پدر من 55 سال سن دارد و سابقه ی سکته ی مغزی و قلبی دارد، در حال حاضر ضربان قلبش 48 میباشد متاسفانه سنگ کلیه به اندازه 25 میلی متر دارد که رها شده و در لوله ی حالب گیر کرده، به مدت یک ماه میباشد، پزشکشون میگن امکان عمل وجود نداره و باید صبر کنه، از دو روز قبل دفع ادارار مشکل دارند و زیر چشماش ورم کرده، خواهش میکنم راهنمایی بفرمایید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۳ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
   با توجه به شرایط انجام عمل منوط به قلب سالم است
 • تصویر کاربر جواد یکشنبه ۱۷ تیر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر . خواهشا عکس آزمایش رو هم نگاه کنید. مادرم دوران بعد از سکته مغزی خفیف رو میگذرونه. دوماه قبل سکته کرده بودن. وارفارین هم مصرف میکنن که به علت زیاد بودن ptفعلا دکتر قلب گفتن نخوره. ولی مشکل اینه که الان تو آزمایشش کراتینین و اوره خیلی بالاست و از طرفی پتاسیم پایینه. خودشم دیگه نمیخواد بره بیمارستان. تو خونه چکار کنیم و کدوم داروهارو مصرف کنه. الان هر چی میخوره بالا میاره و اشتها اصلا نداره. به نوشابه خیلی علاقه داره نمیدونم بدم یا نه. از طرفی میگن فقط قرص پتاسیم بخوره برا کلیه ضرر داره. نمیدونم چکار کنم. و کلافه شدم.لطفا حتما عکس آزمایش رو نگاه کنید و راهکارتونو بفرمایین. از لطفتان ممنونم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۷ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
   باید دکتر نفرولوگ ببینند
 • تصویر کاربر پژمان شنبه ۲ تیر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر مدتی هست روی کلاهک الت تناسلیم لک زده حدود سه ماهی میشه چون درد و خارش نداشت مهم نبود برام ولی الان احساس میکنم کمی بزرگتر شده نگران شدم چند تا عکس و پیوست کردم براتون ممنونم اگه بهم نتیجه رو بگین از شهرستان سنندج مزاحمتون شدم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
   ااین قارچ است الوده کننده نیست دکتر پوست بروید
 • تصویر کاربر اشکان شنبه ۲ تیر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  حدود یک سال است که در اغلب موارد ادرار با سوزش خفیف و کمی باریک است
  البته در این مدت کمی نشت ادرار هم که موجب بوی بد میشود وجود دارد
  مرد ۳۶ ساله
  راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
   باید بررسی شوید۰۲۱۷۱۰۶۲۳۰۰
 • تصویر کاربر ugd چهارشنبه ۲۳ خرداد ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر من در میان ادرار قطع و وصلی دارم میخواستم بدونم مشکل چیه آیا خطرناک یا نه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۳ خرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   بايد از نظر تنگي مجرا ومثانه عصبي بررسي شويد
 • تصویر کاربر آرش چهارشنبه ۲۳ خرداد ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  زیر آلت تناسلی و دقیقاً کنار محل ختنه گاه یک عدد جوش بسیار ریز و سر سیاه 2،3 روزیه که احساس میکنم و وجود داره... خواستم بدونم چیه و چیکار کنم؟
  نگران هستم
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۳ خرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   اينها مهم نيستند
 • تصویر کاربر مصطفی شنبه ۱۹ خرداد ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر من 20 سالمه 4 سال پیش هم به خاطر تنگی مجرا عمل سیستوسکوپی روی من انجام شد و 14 روز سوند بهم دکتر وصل کرد و خوب بودم البته کم و بیش سوزش داشتم تا این که 6 ماه میش دکتر مراجعه کردم و عکس رنگیمو دید و همونجا تو مطب برام میل زد اینا تو مشهد انجام شد خودم زاهدان زندگی می کنم بعد دکتر گفت دو ماه بعد بیا میل بزنم برات که نتونستم برم چون میان ترم داشتم خودم هم دانشجوی پزشکی ام و بعد تو همین زاهدان به پیش یه دکتر فوق تخصص رفتم و گفت بیا سیستوسکوپی و رفتم گفت یک سانت تنگی مجرا داری و برام بازش کرد و 5 روز سوند هم بهم وصل کرد و دراوردم تا دو روز عالی بودم و بعد دو روز همون قسمت خیلی می سوزه اب هم 14 لیوان در روز می خورم قطر و فشار ادرار هم خیلی خوبه نمی دونم چیکار کنم خسته شدم از این وضعیت😔
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۷ خرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   تنگي مجرا عود كننده است بايد مداوم تحت نظر باشيد با سيستوسكوپي
  2. تصویر کاربر مصطفی پنجشنبه ۱۷ خرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   دکتر من که تازه سیستوسکوپی کردم الان که قطرش ادرار هم خوبه چرا سوزش دارم خیلی ممنون از جوابتون
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۷ خرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   بايد هر سه ماه پيگيري كنيد
  4. تصویر کاربر مصطفی پنجشنبه ۱۷ خرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   دکتر من هفته قبل سیستوسکوپی کردم الان نباید کامل بدون سوزش ادرار باشم؟خیلی ممنون از جوابتون
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۹ خرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   طبیعی است
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر محمدرضا چهارشنبه ۱۶ خرداد ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  علت لک دار شدن الت تناسلی چیست؟!راه درمانش چیه؟!
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۶ خرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   بیماری پوستی
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید