تنگی محل اتصال حالب به لگنچه یا upjo

در گذشته ذکر شد که لوله حالب به منزله محل تنفس کلیه ها می باشد که اگر جلو آنها انسداد پیدا کند باعث خفه شدن و از کار افتادن کلیه ها می گردد.

تقسیم بندی های مختلفی برای علل انسداد و یا تنگ شدن لوله حالب ذکر شده است که می توان در حالت کلی به دو نوع مادرزادی و اکتسابی آن اشاره کرد.

شایعترین انسداد حالب با منشاء مادرزادی UPJO یا تنگی محل اتصال حالب به کلیه ها می باشد که به علت عبور رگ غیرطبیعی از گلوگاه کلیه و اثر فشاری آن لوله حالب انسداد پیدا کرده و یا تنگ می شود و یا اینکه به علت مادرزادی آن قسمت از داخل تنگ است. این تنگی قبل از تولد و در رحم زن حامله قابل تشخیص می باشد که در سونوگرافی شکمی از زن حامله کلیه ها کاملاً گشاد می باشند.

تنگی لوله حالب به لگنچه کلیه یا UPJO اغلب یک طرفه و در بچه ها شایعتر از دخترها می باشد. در 10 الی 15درصد می تواند دوطرفه باشد. انسداد موجود باعث می شود که کلیه ها نتوانند ترشحات ادراری را به مثانه تخلیه کنند و لذا برگشت ادراری باعث آسیب به کلیه و از بین رفتن و خفه شدن کلیه ها می گردد که شدت آسیب بستگی به شدت انسداد دارد. هر چه تنگی بیشتر باشد آسیب به کلیه ها بیشتر خواهد شد.

علامت و نشانه های تنگی حالب به لگنچه کدامند؟

تنگی محل حالب به لگنچه در بسیاری از مواقع کاملاً بی علامت می باشد و به صورت اتفاقی در سونوگرافی و بررسی های عکس برداری مشخص می شود. درد خفیف و متناوب پهلوها مخصوصاً بعد از مصرف مایعات یکی دیگر از نشانه های تنگی حالب به لگنچه یا UPJO می باشد. در بعضی از مواقع عفونت اضافه شده به کلیه و تب و لرز می تواند نشانه دیگر باشد. در موارد شدید و بی علامت، زمانی تشخیص داده می شود که کلیه از کار افتاده است.

روش تشخیص محل انسداد حالب به لگنچه

امروزه ساده ترین و ارزانترین روش تشخیص بیماری های کلیه انجام سونوگرافی است. همچنانکه ذکر کردم حتی در دوران حاملگی و شکم بیمار این بیماری با سونوگرافی قابل تشخیص می باشد. در سونوگرافی به هر علتی که مسیر حالب تنگ باشد کلیه ها متورم یا هیدرونفروز پیدا می کنند که هر چه هیدرونفروز شدیدتر باشد نشان دهنده شدت و درجه ی بالای انسداد می باشد

آیا درمان تنگی محل اتصال حالب به کلیه اورژانسی است؟

در مقدمه عرض کردم هر گونه انسداد حالب به منزله فشار به گلوگاه کلیه جهت خفه کردن کلیه ها می باشد و لذا این انسدادها باید سریعاً از جلو کلیه ها برداشته شوند. اورژانسی و غیراورژانسی بودن درمان بستگی به شدت انسداد و یک طرفه یا دوطرفه بودن آن و شدت خفه گی کلیه ها می باشد. اگر درجه و شدت انسداد بالا باشد، شدت آسیب و از کارافتادگی کلیه ها سریعتر اتفاق خواهد افتاد و لذا باید سریعاً درمان گردد. در موارد خفیف که شدت انسداد کمتر می باشد و کلیه در فشار نمی باشد می توان با درمان نگهدارنده و پیگیری بیمار را تحت نظر گرفت.

قطعی ترین و دقیق ترین معیار برای عمل جراحی و یا تحت نظر گرفتن بیمار انجام عکس برداری IVP و یا DTPA یا مطالعه هسته ای کلیه ها می باشد.
در دو روش فوق ماده ی رنگی به داخل رگ ها تزریق می شود و پس از ظاهر شدن آنها در کلیه ها و با عکس برداری تأخیر شدت انسداد و در نتیجه مقدار تخلیه موارد رنگی از کلیه ها به حالب با عکس برداری پیگیری می شود که با انجام مطالعه فوق ما به این سوالها جواب می دهیم:

 •  آیا کلیه مبتلا کار می کند؟
 •  چند درصد آسیب دیده است؟
 •  شدت تنگی حالب به لگنچه چقدر است؟
 •  آیا بیمار نیاز به عمل جراحی دارد یا نه ؟

روش های درمان تنگی حالب به کلیه یا UPJO

روش های درمانی تنگی حالب به کلیه عبارتند از:

1- جراحی

درمان جراحی و قطع کردن قسمت تنگی و پیوند مجدد حالب به کلیه که این نوع درمان به صورت عمل جراحی باز و یا لاپاراسکوپی و تحت عنوان پیلوپلاستی انجام می شود و درمان طلائی تنگی حالب به کلیه ها می باشد و درصد موفقیت آن حدود 90-95 درصد می باشد. در این روش که در شکل زیر می بینید محل تنگی قطع شده و قسمت گشاد حالب را به لگنچه کلیه پیوند می زنیم.

این عمل با بیهوشی عمومی انجام می شود و در عمل باز با برش یک وجبی در پهلوها عمل پیوند حالب به کلیه یا پیلوپلاستی انجام می شود. در عمل پیلوپلاستی لاپاراسکوپی به جای برش یک وجبی در پهلوها با عبور تروکار یا لوله های لاپاراسکوپی به شکم بیمار به جای برش 10-25 سانتی عمل به روش بسته انجام می گردد .ه این عمل باید توسط کسانی که دوره فوق تخصص لاپاراسکوپی دارند انجام گردد.

2- روش آندوسکوپی درمان تنگی حالب به لگنچه یا UPJO

دو روش آندوسکوپی درمان تنگی حالب عبارتند از گشاد کردن محل تنگی با بالون که خیلی مؤثر نمی باشد و امروزه به صورت روتین جزء درمان ها نیست. دومین روش، اندوپیلوتومی یا برش محل تنگی با استفاده از دوربین آندوسکوپی که از کلیه ها و یا حالب به محل تنگی وارد می شود و برش محل تنگی با چاقوی آندوسکوپی است که در موارد خفیف تنگی حالب کمک کننده می باشند.

همچنانکه ذکر کردم درمان طلائی با درصد موفقیت بالا در حال حاضر عمل جراحی و برداشتن قسمت تنگی می باشد.

و اما توصیه های اینجانب

1- خانم های حامله باید با انجام سونوگرافی جنین جهت تشخیص و سلامت جنین و کلیه های آن تحت بررسی قرار بگیرند.

2- امروزه بهترین روش تشخیص ابتدائی و به موقع بیماری های کلیه از جمله تنگی، انجام سونوگرافی است. حداقل سالی یکبار با انجام سونوگرافی از سلامتی کلیه هایتان آگاه شوید.

3- در صورت تشخیص اولیه تنگی لوله حالب به کلیه ها باید بررسی کامل از نظر شدت تنگی و درصد آسیب به کلیه ها باید بررسی شود.

4- اگر تنگی شدید باشد و باعث تخریب کلیه ها شود باید بلافاصله اقدام به درمان آن کرد.

5- بهترین روش درمان تنگی شدید عمل جراحی و برداشتن قطعه تنگی و پیوند مجدد حالب به کلیه ها توسط عمل جراحی باز و یا لاپاراسکوپی می باشد.

در صورت داشتن تنگی حالب ،جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744 تماس بگیرید.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مهدی چهارشنبه ۱۸ مهر ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  باسلام خدمت دکترکرمی بنده با درد در نواحی پهلوی چپ و بیضه و مشاهده خون در ادرار به پزشک مراجعه نموده و به گفته ایشان سونوگرافی وعکس IVP انجام داده ام که جواب به شرح زیر می‌باشد
  در کلیشه KUBیک سنگ به قطر 6م م درپل فوقانی کلیه راست دیده میشود.
  پس از تزریق ماده حاجب وریدی هردو کلیه در زمان مناسب ترشح نموده و شواهدی از هیدرویورترونفروزدر سمت راست دیده نمیشود نقص پر شدگی سنگ مذکور در کالیسهای فوقانی این کلیه مشهود است.
  فولنس لگنچه وحالب سمت چپ ویک نقص پر شدگی به قطر حدود 6م م در نواحی دیستال حالب چپ احتمال وجود سنگ را مطرح مینماید که تطبیق با سونوگرافی یا سی تی اسکن بدون کنتراست توصیه می شود.
  سایز ومحور کلیه ها طبیعی است.
  که دکتر با این جواب برای من جراحی اندوسکوپ تشخیص داده است نظر شما در اینبار برای بنده مهم است ممنون میشوم که نظرتان را بدانم‌
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۸ مهر ۹۷( 2 سال پیش)
 • تصویر کاربر اسیه سه شنبه ۱۷ مهر ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  باسلام . از بندرعباس . پیام میدم . پسرم ششماهگی upjo عمل کرده از استند استفاده کرد .الان 6سالشه رفتیم سونو میگه تشدید شده . بای عکس هسته ای بگیره ایا به عمل نیاز داره . با لاپراسکوپی میشه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۷ مهر ۹۷( 2 سال پیش)
   عكس هسته اي جديد بفرستيد ببينمdtpa اسكن
 • تصویر کاربر بهنام جمعه ۱۳ مهر ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر کرمی خسته نباشید
  امکان ارتباط تلفنی مستقیم با خود شما وجود داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۳ مهر ۹۷( 2 سال پیش)
 • تصویر کاربر سلمان جمعه ۱۳ مهر ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  سلام توکلیه هام رفتم سونوگرافی ی سنگ چهار میلی متیری توکالیس راست تحتانی ویه سنگ چهار میلی متری توکالیس چپ میانی من موندم چرا این سنگها هر چغدر اب میخورم بیرون نمیاد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۳ مهر ۹۷( 2 سال پیش)
   اب زیاد ونمک کم بخورید دفع میشود
 • تصویر کاربر فاطمه پنجشنبه ۱۲ مهر ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  با سلام
  برادر من در 6 ماهگی دجار توده در یکی از بیضه ها خوش خیم بوده که همون بیضه را برداشتنتد الان 18 سالشه و تحت نظر دکتر است .در آزمایش جدیدش کراتینین خونش 1.15بوده است آیا خطرناکه ؟؟ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۲ مهر ۹۷( 2 سال پیش)
 • تصویر کاربر سجاد پنجشنبه ۱۲ مهر ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  سلام من یک ماه پیش دردشدیدی گرفتم که ازمایش دادم وسونو انجام دادم فتن سنگ کلیه از کلیه حرکت کرده .یا دفع شده یا درحالب گیر افتارده است من الان نمیدونم دفع شذده یا نه هیچ دردی درچجای خاصی ندارم فقط خود کلیه ام بعضی مواقع درد خفیفی دارد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۱ مهر ۹۷( 2 سال پیش)
   گزارش را بفرستيد ببينم
  2. تصویر کاربر سجاد چهارشنبه ۱۱ مهر ۹۷( 2 سال پیش)
   بفرمایید
  3. تصویر کاربر سجاد چهارشنبه ۱۱ مهر ۹۷( 2 سال پیش)
   بفرمایید
  4. تصویر کاربر سجاد چهارشنبه ۱۱ مهر ۹۷( 2 سال پیش)
   بفرمایید
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۲ مهر ۹۷( 2 سال پیش)
   سالم است
  6. تصویر کاربر سجاد پنجشنبه ۱۲ مهر ۹۷( 2 سال پیش)
   جناب اقای دکتر یعنی سنگ دیگه تو حالبم.نیست
  7. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۲ مهر ۹۷( 2 سال پیش)
   نه
  8. نمایش سایر 6 پاسخ
 • تصویر کاربر سراجی سه شنبه ۱۰ مهر ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر ،دکتر من چهار روز کلیه هام دردمیکنه تکرر ادرارهم دارم ،پارسال متوجه شدم یه کیست کوچیک ومعمولی درکلیه راست دارم .ازمایش دادم توی ازمایش کیریستال فسفات به مقدار زیاد دارم ،عادت ماهانه ام هم ۴روزه ک عقب افتاده میخوام بدونم ممکنه اینا همش به علت بارداری باشه اصلا ربطی بهم دارن ؟مشکل کلیویی دارم یعنی؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۰ مهر ۹۷( 2 سال پیش)
   درمان مصرف مایعات زیاد ومصرف کم نمک است
 • تصویر کاربر معرفت شنبه ۷ مهر ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  سلام.....پسرم ۴ماهشه....ازدوران جنینی کلیه راست هیدرونفروز خفیف دارد اتساع خفیف لگنچه قطر قدامی لگنچه حدود هشت لطفا توضیح دهید درمورد اقداماتی که بایدانجام بشه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۷ مهر ۹۷( 2 سال پیش)
 • تصویر کاربر عبدالجواد سه شنبه ۱۳ شهریور ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  با سلام.
  حدود سه ماه پیش متوجه وجود سنگ در کلیه ها شدم.
  14میل در کلیه سمت راست و 4.5 میل در کلیه جپ.
  دکتر کیان بخش از دشتستان استان بوشهر که متخصص و همکار شما هستند پیشنهاد سنگ شکن برون اندامی دادند و انجام دادیم که 8میل دفع شد و 6میل در همان سمت راست باقی ماند و طبق سی تی اسکن در حالب گیر کرده بود.

  دو متخصص شهر برازجان گفتن باید اورژانسی لیزر و لوله بزاریم جهت دفع سنگها.
  درحال حاصر سه روزه عمل انجام دادن و دوطرف لوله دبل جی تا یک هفته گذاشته شده است.

  روند درمان خوبه به نظرتون؟
  عوارضی که بعد نداره برام؟
  دفع پروتئین در اینده بخاطر این عمل گریبان ما رو نمیگیره؟
  تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۳ شهریور ۹۷( 2 سال پیش)
   درمان خوب است نگران نباشید
 • تصویر کاربر شهره جمعه ۹ شهریور ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  باسلام وعرض خداقوت.
  حدود13ساله که دیابت نوع 1دارم،30سالمه،خانم ومتاهلم(5سال)،بدون فرزند وبدون بارداری،دکترای صنایع غذایی وپراسترس وحساس درتحصیل،همسرداری ومسایل زناشویی وبهداشت وخانه داری(به خودم خیلی فشارمیارم)،روابط جنسی کم بافاصله 1ماه(سردمزاجی همسر)؛اماپرحرارت وشایدخشن برای فیزیک من(تنگی واژن)،تقریبا باخونریزی بسیارکم درتقریبا همه نزدیکیهایم(خون روان نیست،برروی دستمال مشخص میشود).دردفیزیکی ندارم.
  یک زگیل یاشایدم بیشترشبیه خال گوشتی،قهوه ای تیره رنگ وبارشدخیلی کم،حدودایکساله،به شکل غیرهندسی وناهمگون،برروی سطح مسطح وبالایی پوست رحمم(ازبیرون)،دیده میشودکه قبلانداشتم وهمسرمم چیزی نداشته،روابط جنسی قبل وبعدازدواج سالم ووسیله جلوگیری بدون استثناکاندوم ازهمان ابتدای ازدواج،امانه ازابتدای دخول،پرده بکارت خیلی عقب وبه صورت کامل برداشته نشده است.
  روزی،بلافاصله بعدازاتمام پریودم،برای اولین باردرحمام وبه صورت سرپا،بادوش آب بازهمراه باموادشوینده ازبالای سر،نزدیکی صورت گرفت وبلافاصله روزبعدبادردشدیدپهلوی راست،4صبح،به همراه سوزش وتکررادرار،تیرگی وخون درادراروکمی حالت تهوع،بدون تب ولرز،به همراه مصرف بافاصله ازهم 1عددژلوفن واستامینوفن به کلافگی رسیدم وساعت 11ظهربه پزشک مراجعه کردم،آزمایش خون و ادرارانجام،نتیجه عفونت ادراری باباکتری(+++)،خون درادرار ودفع نیتریت(++)،قند وکتون درادرار(ناشتانبودم،عسل وچیزهای شیرین،بخاطرافت قندخون وگرسنگی شدیدخورده بودم)ودنبالتاعفونت کلیه،دفع پروتیین،wbc بالاوrbc درادرار،ولنفوسیتهای 2واحدپایینترازنرمال،PH 5،تشخیص داده شد.
  ازنظربهداشتی،بسیارمنظم،حساس ودقیق هستم ومیدانم بخاطردیابتم،این مشکلات برایم وجوددارد.
  سوال:آیانزدیکی ها،خونریزی واژن،عفونت ادراری وکلیه،خال گوشتی وبقيه موارد،به هم مرتبط ودرارتباط باقندهستند؟یادوموضوع کاملا جدامیباشند؟بخش تناسلی وبخش ادراری.
  هرجزیی راکه احساس کردم مرتبط است،بیان کردم وعذرخواهی میکنم.
  خداوندپشت وپناهتان باشد.باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۹ شهریور ۹۷( 2 سال پیش)
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر