تنگی محل اتصال حالب به لگنچه یا upjo

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
در این مقاله مطالعه می‌کنید:
در گذشته ذکر شد که لوله حالب به منزله محل تنفس کلیه ها می باشد که اگر جلو آنها انسداد پیدا کند باعث خفه شدن و از کار افتادن کلیه ها می گردد.

تقسیم بندی های مختلفی برای علل انسداد و یا تنگ شدن لوله حالب ذکر شده است که می توان در حالت کلی به دو نوع مادرزادی و اکتسابی آن اشاره کرد.

شایعترین انسداد حالب با منشاء مادرزادی UPJO یا تنگی محل اتصال حالب به کلیه ها می باشد که به علت عبور رگ غیرطبیعی از گلوگاه کلیه و اثر فشاری آن لوله حالب انسداد پیدا کرده و یا تنگ می شود و یا اینکه به علت مادرزادی آن قسمت از داخل تنگ است. این تنگی قبل از تولد و در رحم زن حامله قابل تشخیص می باشد که در سونوگرافی شکمی از زن حامله کلیه ها کاملاً گشاد می باشند.

تنگی لوله حالب به لگنچه کلیه یا UPJO اغلب یک طرفه و در بچه ها شایعتر از دخترها می باشد. در 10 الی 15درصد می تواند دوطرفه باشد. انسداد موجود باعث می شود که کلیه ها نتوانند ترشحات ادراری را به مثانه تخلیه کنند و لذا برگشت ادراری باعث آسیب به کلیه و از بین رفتن و خفه شدن کلیه ها می گردد که شدت آسیب بستگی به شدت انسداد دارد. هر چه تنگی بیشتر باشد آسیب به کلیه ها بیشتر خواهد شد.

علامت و نشانه های تنگی حالب به لگنچه کدامند؟

تنگی محل حالب به لگنچه در بسیاری از مواقع کاملاً بی علامت می باشد و به صورت اتفاقی در سونوگرافی و بررسی های عکس برداری مشخص می شود. درد خفیف و متناوب پهلوها مخصوصاً بعد از مصرف مایعات یکی دیگر از نشانه های تنگی حالب به لگنچه یا UPJO می باشد. در بعضی از مواقع عفونت اضافه شده به کلیه و تب و لرز می تواند نشانه دیگر باشد. در موارد شدید و بی علامت، زمانی تشخیص داده می شود که کلیه از کار افتاده است.

روش تشخیص محل انسداد حالب به لگنچه

امروزه ساده ترین و ارزانترین روش تشخیص بیماری های کلیه انجام سونوگرافی است. همچنانکه ذکر کردم حتی در دوران حاملگی و شکم بیمار این بیماری با سونوگرافی قابل تشخیص می باشد. در سونوگرافی به هر علتی که مسیر حالب تنگ باشد کلیه ها متورم یا هیدرونفروز پیدا می کنند که هر چه هیدرونفروز شدیدتر باشد نشان دهنده شدت و درجه ی بالای انسداد می باشد

آیا درمان تنگی محل اتصال حالب به کلیه اورژانسی است؟

در مقدمه عرض کردم هر گونه انسداد حالب به منزله فشار به گلوگاه کلیه جهت خفه کردن کلیه ها می باشد و لذا این انسدادها باید سریعاً از جلو کلیه ها برداشته شوند. اورژانسی و غیراورژانسی بودن درمان بستگی به شدت انسداد و یک طرفه یا دوطرفه بودن آن و شدت خفه گی کلیه ها می باشد. اگر درجه و شدت انسداد بالا باشد، شدت آسیب و از کارافتادگی کلیه ها سریعتر اتفاق خواهد افتاد و لذا باید سریعاً درمان گردد. در موارد خفیف که شدت انسداد کمتر می باشد و کلیه در فشار نمی باشد می توان با درمان نگهدارنده و پیگیری بیمار را تحت نظر گرفت.

قطعی ترین و دقیق ترین معیار برای عمل جراحی و یا تحت نظر گرفتن بیمار انجام عکس برداری IVP و یا DTPA یا مطالعه هسته ای کلیه ها می باشد.
در دو روش فوق ماده ی رنگی به داخل رگ ها تزریق می شود و پس از ظاهر شدن آنها در کلیه ها و با عکس برداری تأخیر شدت انسداد و در نتیجه مقدار تخلیه موارد رنگی از کلیه ها به حالب با عکس برداری پیگیری می شود که با انجام مطالعه فوق ما به این سوالها جواب می دهیم:

 •  آیا کلیه مبتلا کار می کند؟
 •  چند درصد آسیب دیده است؟
 •  شدت تنگی حالب به لگنچه چقدر است؟
 •  آیا بیمار نیاز به عمل جراحی دارد یا نه ؟

روش های درمان تنگی حالب به کلیه یا UPJO

روش های درمانی تنگی حالب به کلیه عبارتند از:

1- جراحی

درمان جراحی و قطع کردن قسمت تنگی و پیوند مجدد حالب به کلیه که این نوع درمان به صورت عمل جراحی باز و یا لاپاراسکوپی و تحت عنوان پیلوپلاستی انجام می شود و درمان طلائی تنگی حالب به کلیه ها می باشد و درصد موفقیت آن حدود 90-95 درصد می باشد. در این روش که در شکل زیر می بینید محل تنگی قطع شده و قسمت گشاد حالب را به لگنچه کلیه پیوند می زنیم.

این عمل با بیهوشی عمومی انجام می شود و در عمل باز با برش یک وجبی در پهلوها عمل پیوند حالب به کلیه یا پیلوپلاستی انجام می شود. در عمل پیلوپلاستی لاپاراسکوپی به جای برش یک وجبی در پهلوها با عبور تروکار یا لوله های لاپاراسکوپی به شکم بیمار به جای برش 10-25 سانتی عمل به روش بسته انجام می گردد .ه این عمل باید توسط کسانی که دوره فوق تخصص لاپاراسکوپی دارند انجام گردد.

2- روش آندوسکوپی درمان تنگی حالب به لگنچه یا UPJO

دو روش آندوسکوپی درمان تنگی حالب عبارتند از گشاد کردن محل تنگی با بالون که خیلی مؤثر نمی باشد و امروزه به صورت روتین جزء درمان ها نیست. دومین روش، اندوپیلوتومی یا برش محل تنگی با استفاده از دوربین آندوسکوپی که از کلیه ها و یا حالب به محل تنگی وارد می شود و برش محل تنگی با چاقوی آندوسکوپی است که در موارد خفیف تنگی حالب کمک کننده می باشند.

همچنانکه ذکر کردم درمان طلائی با درصد موفقیت بالا در حال حاضر عمل جراحی و برداشتن قسمت تنگی می باشد.

و اما توصیه های اینجانب

1- خانم های حامله باید با انجام سونوگرافی جنین جهت تشخیص و سلامت جنین و کلیه های آن تحت بررسی قرار بگیرند.

2- امروزه بهترین روش تشخیص ابتدائی و به موقع بیماری های کلیه از جمله تنگی، انجام سونوگرافی است. حداقل سالی یکبار با انجام سونوگرافی از سلامتی کلیه هایتان آگاه شوید.

3- در صورت تشخیص اولیه تنگی لوله حالب به کلیه ها باید بررسی کامل از نظر شدت تنگی و درصد آسیب به کلیه ها باید بررسی شود.

4- اگر تنگی شدید باشد و باعث تخریب کلیه ها شود باید بلافاصله اقدام به درمان آن کرد.

5- بهترین روش درمان تنگی شدید عمل جراحی و برداشتن قطعه تنگی و پیوند مجدد حالب به کلیه ها توسط عمل جراحی باز و یا لاپاراسکوپی می باشد.

در صورت داشتن تنگی حالب ،جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744 تماس بگیرید.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ابوالفضل یکشنبه ۲۳ دی ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 64 مشاهده پرسش
  درود و خسته نباشید بنده حدود۲۲روز پیش ب خاطر تنگی لوله حالب عمل کردم و اون قسمتی ک تنگ هس رو دادیم ازمایش خواستم جواب ازمایش رو ببینید دلیلش چی بوده با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۳ دی ۹۷( 2 سال پیش)
   متدر زادی است
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۳ دی ۹۷( 2 سال پیش)
   مادر زادی درست است
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر فرزاد جمعه ۲۱ دی ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 60 مشاهده پرسش
  باسلام آقای دکتر. من مادرم 68 سال داره ومدتی هست که حالبش تنگ شده بود وبرایش لوله سوند تعبیه کرده بودند اما بعد ازمدتی دوباره که سوند رابرداشته بودند،درسونوگرافی مشخص شده بود که دوباره برگشته است.آزمایش سونوگرافی به این شرح است:کلیه راست باطول 100mmدارای اکوی پارانیشمال افزایش یافته،ضخامت کورتکس کاهش یافته8م م مشهود میباشد.هیدرونفروز متوسط تاشدید درکلیه راست مشهود است.حالب سمت راست رتروکاوال بنظر میرسد.کلیه چپ باطول 102mm دارای اکوی پارانیشمال ،ضخمات کورتکس نرمال 11 م م مشهود میباشد.سنگ درشت دردوطرف وهیدرونفورز درطرف چپ مشاهده نشده. مثانه باضخامت جداری 3/8م م افزایش یافته وفاقد ضایعه فضاگیر اینترالومینال است.
  آقای دکتر لطفا راهنمایی بفرمایید که مادرم باید چکار کند.باتشکر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۱ دی ۹۷( 2 سال پیش)
   عکس IVP بگیرید بفرستید ببینم
 • تصویر کاربر ساناز پنجشنبه ۱۳ دی ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 64 مشاهده پرسش
  سلام من یک دختر ۲۲ ساله هستم
  مدت زیادی بود حس میکردم دچار ورم قسمت تناسلی شده ام به صورتی که اصلا نمیتونستم به خاطر ظاهرش شلوار تنگ بپوشم
  سونو گرافی دادم و گفتن که هیچ مشکلی نیست
  اما هنوز هم همون احساس رو دارم و قسمت تناسلی ام به صورت ورم کرده و قلمبه از بدنم مشخصه باید چکار کنم ؟!
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۳ دی ۹۷( 2 سال پیش)
   دکتر زنان معاینه کند بهتر است
 • تصویر کاربر مهدی یکشنبه ۹ دی ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 348 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر.من یه پسر جوان 22 ساله هستم که کلیه سمت چپ من اکتوپیک و داخل لگن هم هست. یه مقدار هم اتروفی و کوچکتره . اتساع خفیف لگنچه هم دارم تو همین کلیه. از طرفی دو سال پیش تنگی گردن مثانه هم داشتم که با سیستوسکوپی عمل کردن و بهتر شدم .چند ماه پیش سنگ کلیه و سنگ حالب تو همون کلیه سمت چپ ایجاد شده بود که پیش چند تا پزشک اورولوژی رفتم و گفتن که باید جراحی باز بشه و عمل کردم و سنگ ها رو در آوردن.الان کراتین خون هم معمولا 14 هست . مشکل من الان اینه که همیشه ادرارم زرد رنگ و همیشه هم سوزش ادرار دارم و همیشه هم باید زود برم دستشویی.قبلا دو ساعت یه بار باید میرفتم و شب ها اصلا نمیتونستم بخوابم اما بعد اون عمل تنگی گردن مثانه بهتر شدم و هر 4 ساعت یا 5 ساعت میرم دستشویی اما باز هم اذیت میشم و نمیتونم زیاد بخوابم و وقتی صبح بیدار میشم باید حتما برم دستشویی ( نهایتا 7 ساعت میتونم بخوابم )
  ازمایش هم دادم چندین بار و عفونت ادراری ندارم.
  مشکل دیگه ام اینه که همیشه برای ادرار باید یه مقدار زور هم بزنم.
  صبح ها هم وقتی بیدار میشم و میرم دستشویی ادرارم کم میاد و یه ساعت بعدش دوباره میرم دستشویی کامل تخلیه میشه.
  مشکلاتم زیاده و سردرگم هستم که چیکار باید بکنم. لطفاً هر راهنمایی و راه حلی که برای حل مشکلات من وجود داره بهم بگین که انجام بدم ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۹ دی ۹۷( 2 سال پیش)
   اگر تنگي داريد بايد دوباره سيستوسكوپي مجدد كنيد
 • تصویر کاربر رضا شنبه ۱۷ آذر ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 58 مشاهده پرسش
  Jamshidi:
  هزینه عمل rirsچقدر است و در کدام بیمارستانهای دولتی انجام میشود
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۷ آذر ۹۷( 2 سال پیش)
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۱ دی ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 39 مشاهده پرسش
  سلام دکتر بنده 27 سالمه تازه ازدواج کردم برای نعوظ هیچ مشکلی ندارم اما وقتی میخوام دخول کنم آلتم شل شده و نعوظ اولیه رو نداره چه راهکاری هست
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱ دی ۹۷( 2 سال پیش)
 • تصویر کاربر مهدی چهارشنبه ۱۴ آذر ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  یک سال پیش منی من رنگش قهوای شدرفتم دکترگفت چیزی خاصی نیست ودارونوشت وخوب شدم اما الا بازهم رنگ منی من قهوای شده نگرانم کرده.ایادوباره برم دکتریا داروچی بخورم که مشکلم حل بشه.اعصابم ریخته بهم
  1. تصویر کاربر مهدی سه شنبه ۶ آذر ۹۷( 3 سال پیش)
   جوابی نیست که اقای دکتر
  2. تصویر کاربر مهدی سه شنبه ۶ آذر ۹۷( 3 سال پیش)
   یک سال پیش رفتم دکتربراقهوای شدن منی دکترگفت چیزخاصی نیست ودارونوشت الا بازم همونجوری شدم چیکارکنم برم دکتریاداروچی بخرم که مشکلم حل شه
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۴ آذر ۹۷( 2 سال پیش)
   ازمايش دهيد
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر لادن یکشنبه ۲۷ آبان ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 57 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر وقت بخیر من چند روز پیش بدلیل تکرر ادرار و احساس گرفتگی در پهلوی چپم به دکتر مراجعه کردم. سوزش ادرار ندارم خون هم در ادرارم وجود ندارد فقط تکرر ادرار سونوگرافیم را پیوست کردم دکتر درخواست تکرار سونو کردند و گفتند fullness کلیه ام مشکل دارد در سونو قید شده فولنس هردوکلیه با قطرapلگنچه 7میلیمیتردر راست و 8 میلیمتر درچب است که پس از تخلیه مثانه نیز برطرف نگردید .خواهشمندم مشاهده فرماییدچون بسیار نگران هستم. سپاس فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۷ آبان ۹۷( 3 سال پیش)
   این تصلا مهم نیست
 • تصویر کاربر سمانه یکشنبه ۱۳ آبان ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 62 مشاهده پرسش
  سلام. در سونوگرافی کلیه پدرم سنگ ۱۲ میلی‌متری دیستال حالب راست به فاصله یک سانتی متری از UVJ بدون ایجاد هیدرونفروز دیده شده. سنگ های متعدد دیگه و کیست های ۹ و ۱۰ میلی متری هم در کلیه دیده شده که تصویر سونوگرافی رو فرستادم. آیا وضعیتش اورژانسی هست با توجه به اینکه درد شدیدش یک ماه پیش بوده و آیا با سنگ شکن درمان میشه یا باید روش دیگه ای درمان بشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۳ آبان ۹۷( 3 سال پیش)
   باید سریعا عمل سنگ شکنی درو اندامی حالب باید شود یا تی یو ال فیلم من در سایتم را بلینید۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴ ۰۲۱۷۱۰۶۲۳۰۰
 • تصویر کاربر نادیه جمعه ۱۱ آبان ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 59 مشاهده پرسش
  با سلام
  بنده دوباره که با لیزر عمل کردم به خاطر وجود سنگ یه بار سال 10/4/94 بار دوم هم 97/7/21 عمل شدم . هرچی دارو مصرف کردم نتیجه نداد دوباره عمل کردم . حالا سنگ دفعه دوم دادم آزمایش نمیدونم چکار کنم که دوباره سنگ تشکیل نشه . جواب آزمایش اینه :
  source of calculi :urinary tract
  pieces of calculi: 6pcs
  color: brown
  20 % chemical analysis : uric acid
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۱ آبان ۹۷( 3 سال پیش)
   نوع سنگ اسید اوریکی است۱-هر۲ساعت یک ایوان اب. بخورید برای تجویز دارو ضد سنگ سازی۰۲۱۷۱۰۶۲۳۰۰ ۰۲۱۷۱۰۶۲۴۰۰ مراجعه نمایید
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

کراتین یک ماده زائد در خون شماست که از ساییدگی عادی ماهیچه ها به وجود می آید….
وقتی صحبت از سلامت آلت تناسلی می شود، بیشتر افراد به بیماری های مقاربتی و اختلال نعوظ…
HPV (ویروس پاپیلومای انسانی) ، به گروهی شامل بیش از 200 ویروس مرتبط گفته می شود که…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه

17:00 - 21:00

یکشنبه

16:00 - 21:00

دوشنبه

17:00 - 21:00

سه شنبه

16:00 - 21:00

پرسش از دکتر