تنگی محل اتصال حالب به لگنچه یا upjo

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
در این مقاله مطالعه می‌کنید:
در گذشته ذکر شد که لوله حالب به منزله محل تنفس کلیه ها می باشد که اگر جلو آنها انسداد پیدا کند باعث خفه شدن و از کار افتادن کلیه ها می گردد.

تقسیم بندی های مختلفی برای علل انسداد و یا تنگ شدن لوله حالب ذکر شده است که می توان در حالت کلی به دو نوع مادرزادی و اکتسابی آن اشاره کرد.

شایعترین انسداد حالب با منشاء مادرزادی UPJO یا تنگی محل اتصال حالب به کلیه ها می باشد که به علت عبور رگ غیرطبیعی از گلوگاه کلیه و اثر فشاری آن لوله حالب انسداد پیدا کرده و یا تنگ می شود و یا اینکه به علت مادرزادی آن قسمت از داخل تنگ است. این تنگی قبل از تولد و در رحم زن حامله قابل تشخیص می باشد که در سونوگرافی شکمی از زن حامله کلیه ها کاملاً گشاد می باشند.

تنگی لوله حالب به لگنچه کلیه یا UPJO اغلب یک طرفه و در بچه ها شایعتر از دخترها می باشد. در 10 الی 15درصد می تواند دوطرفه باشد. انسداد موجود باعث می شود که کلیه ها نتوانند ترشحات ادراری را به مثانه تخلیه کنند و لذا برگشت ادراری باعث آسیب به کلیه و از بین رفتن و خفه شدن کلیه ها می گردد که شدت آسیب بستگی به شدت انسداد دارد. هر چه تنگی بیشتر باشد آسیب به کلیه ها بیشتر خواهد شد.

علامت و نشانه های تنگی حالب به لگنچه کدامند؟

تنگی محل حالب به لگنچه در بسیاری از مواقع کاملاً بی علامت می باشد و به صورت اتفاقی در سونوگرافی و بررسی های عکس برداری مشخص می شود. درد خفیف و متناوب پهلوها مخصوصاً بعد از مصرف مایعات یکی دیگر از نشانه های تنگی حالب به لگنچه یا UPJO می باشد. در بعضی از مواقع عفونت اضافه شده به کلیه و تب و لرز می تواند نشانه دیگر باشد. در موارد شدید و بی علامت، زمانی تشخیص داده می شود که کلیه از کار افتاده است.

روش تشخیص محل انسداد حالب به لگنچه

امروزه ساده ترین و ارزانترین روش تشخیص بیماری های کلیه انجام سونوگرافی است. همچنانکه ذکر کردم حتی در دوران حاملگی و شکم بیمار این بیماری با سونوگرافی قابل تشخیص می باشد. در سونوگرافی به هر علتی که مسیر حالب تنگ باشد کلیه ها متورم یا هیدرونفروز پیدا می کنند که هر چه هیدرونفروز شدیدتر باشد نشان دهنده شدت و درجه ی بالای انسداد می باشد

آیا درمان تنگی محل اتصال حالب به کلیه اورژانسی است؟

در مقدمه عرض کردم هر گونه انسداد حالب به منزله فشار به گلوگاه کلیه جهت خفه کردن کلیه ها می باشد و لذا این انسدادها باید سریعاً از جلو کلیه ها برداشته شوند. اورژانسی و غیراورژانسی بودن درمان بستگی به شدت انسداد و یک طرفه یا دوطرفه بودن آن و شدت خفه گی کلیه ها می باشد. اگر درجه و شدت انسداد بالا باشد، شدت آسیب و از کارافتادگی کلیه ها سریعتر اتفاق خواهد افتاد و لذا باید سریعاً درمان گردد. در موارد خفیف که شدت انسداد کمتر می باشد و کلیه در فشار نمی باشد می توان با درمان نگهدارنده و پیگیری بیمار را تحت نظر گرفت.

قطعی ترین و دقیق ترین معیار برای عمل جراحی و یا تحت نظر گرفتن بیمار انجام عکس برداری IVP و یا DTPA یا مطالعه هسته ای کلیه ها می باشد.
در دو روش فوق ماده ی رنگی به داخل رگ ها تزریق می شود و پس از ظاهر شدن آنها در کلیه ها و با عکس برداری تأخیر شدت انسداد و در نتیجه مقدار تخلیه موارد رنگی از کلیه ها به حالب با عکس برداری پیگیری می شود که با انجام مطالعه فوق ما به این سوالها جواب می دهیم:

 •  آیا کلیه مبتلا کار می کند؟
 •  چند درصد آسیب دیده است؟
 •  شدت تنگی حالب به لگنچه چقدر است؟
 •  آیا بیمار نیاز به عمل جراحی دارد یا نه ؟

روش های درمان تنگی حالب به کلیه یا UPJO

روش های درمانی تنگی حالب به کلیه عبارتند از:

1- جراحی

درمان جراحی و قطع کردن قسمت تنگی و پیوند مجدد حالب به کلیه که این نوع درمان به صورت عمل جراحی باز و یا لاپاراسکوپی و تحت عنوان پیلوپلاستی انجام می شود و درمان طلائی تنگی حالب به کلیه ها می باشد و درصد موفقیت آن حدود 90-95 درصد می باشد. در این روش که در شکل زیر می بینید محل تنگی قطع شده و قسمت گشاد حالب را به لگنچه کلیه پیوند می زنیم.

این عمل با بیهوشی عمومی انجام می شود و در عمل باز با برش یک وجبی در پهلوها عمل پیوند حالب به کلیه یا پیلوپلاستی انجام می شود. در عمل پیلوپلاستی لاپاراسکوپی به جای برش یک وجبی در پهلوها با عبور تروکار یا لوله های لاپاراسکوپی به شکم بیمار به جای برش 10-25 سانتی عمل به روش بسته انجام می گردد .ه این عمل باید توسط کسانی که دوره فوق تخصص لاپاراسکوپی دارند انجام گردد.

2- روش آندوسکوپی درمان تنگی حالب به لگنچه یا UPJO

دو روش آندوسکوپی درمان تنگی حالب عبارتند از گشاد کردن محل تنگی با بالون که خیلی مؤثر نمی باشد و امروزه به صورت روتین جزء درمان ها نیست. دومین روش، اندوپیلوتومی یا برش محل تنگی با استفاده از دوربین آندوسکوپی که از کلیه ها و یا حالب به محل تنگی وارد می شود و برش محل تنگی با چاقوی آندوسکوپی است که در موارد خفیف تنگی حالب کمک کننده می باشند.

همچنانکه ذکر کردم درمان طلائی با درصد موفقیت بالا در حال حاضر عمل جراحی و برداشتن قسمت تنگی می باشد.

و اما توصیه های اینجانب

1- خانم های حامله باید با انجام سونوگرافی جنین جهت تشخیص و سلامت جنین و کلیه های آن تحت بررسی قرار بگیرند.

2- امروزه بهترین روش تشخیص ابتدائی و به موقع بیماری های کلیه از جمله تنگی، انجام سونوگرافی است. حداقل سالی یکبار با انجام سونوگرافی از سلامتی کلیه هایتان آگاه شوید.

3- در صورت تشخیص اولیه تنگی لوله حالب به کلیه ها باید بررسی کامل از نظر شدت تنگی و درصد آسیب به کلیه ها باید بررسی شود.

4- اگر تنگی شدید باشد و باعث تخریب کلیه ها شود باید بلافاصله اقدام به درمان آن کرد.

5- بهترین روش درمان تنگی شدید عمل جراحی و برداشتن قطعه تنگی و پیوند مجدد حالب به کلیه ها توسط عمل جراحی باز و یا لاپاراسکوپی می باشد.

در صورت داشتن تنگی حالب ،جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744 تماس بگیرید.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

3.6/5 - (23 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر عماد یکشنبه ۱۸ آبان ۹۳( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 259 مشاهده پرسش
  با سلام
  دکتر خسته نباشید
  من حدود 10ماه پیش بود که دچار احتباس ادراری شدم و ادرار خیلی سخت و باتاخیر و سوزش و کم فشار خارج میشد سونوگرافی کردم و 200 سی سی ته مانده ادرار نشان داد و حجم پروستات 17 سی سی.
  یه دکتری رفتم که ایشون گفتند التهاب پرسوتات دارم (22 ساله هستم)
  قرص پروزاسین و سفکسین 400 مصرف میکردم تا حدودی بهتر شدم (ترشحات خونی و درد زیر شکم رفع شد)
  تا اینکه 10 روز پیش دچار احتباس ادراری شدم و حتی یه قطره ادرار هم خارج نشد و سوند 16 زدم و 300 سی سی ادرار خارج شد ولی بعد از سوند خیلی راحت و روان و بدون هیچ سوزشی مثل دوران قبل بیماری ادرار میکردم. با فشار کافی و حجم کافی. سونوگرافی 1 هفته بعد سوند انجام دادم حجم پروستات به 10 سی سی رسیده بود و عکس RUG تهیه کردم که در یکی از عکس های RUG اندازه 2 3 میلیمتر حالت تنگی وجود دارد و در اون یکی عکس هیچ اثر تنگی وجود ندارد
  الان که حدود 10 روزی از قضیه میگذره همچنان ادرارم خوب و روان هست فقط انتهای ادرارم کمی به سمت راست انحراف دارد و بعضی وقتها ابتدای ادرارم دو شاخه است که بعد 2 3 ثانیه یک شاخه میشود. همچنین وقتی ادرار تموم میشه ، کمی سوزش در زیر آلت احساس میکنم که فکر میکنم بخاطر جای عکس RUG باشه.
  میخواستم ببینم حتما باید عمل کنم؟؟؟؟
  در صورت نیاز به عمل ، درمان قطعی است؟
  حدود هزینه عمل چقدر است؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۸ آبان ۹۳( 7 سال پیش)
   اول باید سیسنوسکوپی شوید
 • تصویر کاربر شهین چهارشنبه ۱۴ آبان ۹۳( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 87 مشاهده پرسش
  باوجود عمل برگشت ادرار هنوز عفونت ادرار خوب نشده وآنتی بیوتیک مصرف میکند یک سال و نیم است که عمل شده
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۴ آبان ۹۳( 7 سال پیش)
   باید بررسی علت شود
 • تصویر کاربر علیرضا شنبه ۱۰ آبان ۹۳( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 97 مشاهده پرسش
  سلام
  من معلول ضایعه نخاعی گردنی 29 ساله هستم سوند فولی استفاده میکردم . 2سال قبل دیگه ادرار خارج میشد و دیگه سوند نزدم تا چند ماه قبل بعضی وقتها نلاتون میزدم که تخلیه بشه اما دیگه نلاتون راحت رد نمیشد و اذیت میکرد وخونریزی داشت و دوباره سوند فولی زدم. حالا دیگه بدون سوند ادرار خارج نمیشه. البته تصویربرداری کردم گفتن تنگی مجرا دارم. باید چکار کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۹ آبان ۹۳( 7 سال پیش)
   باید سیستوسک.پی و نوار مثانه انجام دهید
  2. تصویر کاربر علیرضا شنبه ۱۰ آبان ۹۳( 7 سال پیش)
   نوار عصب مثانه انجام دادم. عکس مجرا هم گرفتم
   آیا این مشکل حل شدنی هست؟
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر مرمر جمعه ۹ آبان ۹۳( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 84 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید خواهش میکنم من رو راهنمایی کنید.کسی که مبتلا به تکرر ادرار است برای رفتن به مسافرت جه کار میتواند بکند که لااقل برای یک هفته مشکلش کمتر شود ؟منظورم مصرف دارو ،غدا،داروی گیاهی،یا وسیله خاصی وجود دارد؟خیلی ممنون میشم کمکم کنید.(زن 55 ساله و تشخیص دکتر عصبی بودن مثانه بوده است)
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۹ آبان ۹۳( 7 سال پیش)
   مطلب سایت من در این مورد را بخوانید باید نوار مثانه بگیرید02122642744
 • تصویر کاربر صدیقه جمعه ۹ آبان ۹۳( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 87 مشاهده پرسش
  باسلام خدمت اقای دکتر
  آقای دکتر من وقتی به صورت حضوری پیش شما اومدم وجواب سونوگرافیم رابه شما نشان دادم شما گفتید باید عکس رنگی بگیرم اما وقتی بابیمارستان تماس گرفتم چون به امپول پنی سیلین حساسیت دارم امکان گرفتن عکس رنگی وجود ندارد حالا باید چه کاری انجام بدهم باتشکر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۹ آبان ۹۳( 7 سال پیش)
   در مرکز مجهز انجام میدهند
 • تصویر کاربر شهرام سه شنبه ۲۹ مهر ۹۳( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 87 مشاهده پرسش
  با عرض سلام . من پسری 24 ساله هستم. مدتیست که به خودارضایی عادت کرده ام و گاهی به 3-4 روز پشت سر هم در هفته هم میرسید. هفته ی گذشته دردی (درد خفیف) در زیر شکم سمت چپ و بالای کشاله ران احساس کردم. 2 روز پیش دچار تکرر ادرار شدم که بر اثر آن درد در قسمت مثانه احساس کردم. آزمایش ادرار و رادیولوژی انجام دادم و مشکلی پیدا نشد و همه چیز نرمال بود. ولی درد در زیر شکم همچنان هست و شدت آن کمی بیشتر شده ولی این درد به طور دایم نیست و در طول روز چند باری احساس میشه. گاهی اوقات احساس میکنم این درد از بیضه هست که به زیر شکم زده . من رو خیلی نگران کرده است. آیا ناشی از خودارضایی هست این مشکل؟ ایا ممکنه دچار عفونت شده باشم؟ ممنون میشم اگر من رو راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۹ مهر ۹۳( 7 سال پیش)
   حتما ترکش بکنید
  2. تصویر کاربر شهرام سه شنبه ۲۹ مهر ۹۳( 7 سال پیش)
   ممنونم آقای دکتر. الان یک هفته هست که ترک کرده ام ولی هنوز درد وجود داره؟ راهی هست که این درد برطرف بشه؟ سپاسگذارم
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر گرمرودی دوشنبه ۲۱ مهر ۹۳( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 92 مشاهده پرسش
  جناب آقای دکتر کرمی
  با سلام
  بنده گرمرودی هستم براتون فایل آزمایش و سنوگرافیمو بصورت کامل در فایل پیوست ارسال کردم . با چرخوندن غلتک موس تمامی پیوست ها قابل مشاهده هستش. ممنون از کمکتون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۱ مهر ۹۳( 7 سال پیش)
   مشکلتان چیست
 • تصویر کاربر amin یکشنبه ۱۳ مهر ۹۳( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 72 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر به سوال قبلیم پاسخ ندادین لطفا این خیلی برام مهمه که بدونم سکس روزانه بدون انزال ینی وقتی احساس کردم ب انزال نزدیک میشم سکسو تموم کنم و هفته ای یک بار انزال فقط میخام بدونم این کار باعث التهاب پروستات میشه؟ یا برای مثانه و بیضه مشکلی نداره؟ ممنون میشم جواب بدین دکتر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۳ مهر ۹۳( 7 سال پیش)
   در دراز مدت ضرر دارد
 • تصویر کاربر احمد یکشنبه ۱۳ مهر ۹۳( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 81 مشاهده پرسش
  با عرض سلام خدمت آقای دکتر کرمی
  جوانی21 ساله هستم ک معمولا وقتی هیجانی میشم و یا احساس خوشحالی بهم دست میده بعد از ادرار از مجاری اداریم ترشحات سفید رنگی ک نزدیک ب مشخصات منی هست ازم خارج میشهمیخواستم بدونم ک دلیلش چیه؟آیا ضرری هم برای بدن داره؟در کل هم زود انزال هستم
  لطفا راهنمایی بفرمایید
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۳ مهر ۹۳( 7 سال پیش)
   مشکلی یست نگران نباش
 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۱ مهر ۹۳( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 88 مشاهده پرسش
  سلام خدمت شمادکتر محترم یه سوال داشتم راه های رو برای کم کردن فشار مثانه که لازم است رو بگید ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱ مهر ۹۳( 7 سال پیش)
   بهموقع ادرار کردن
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

در این مقاله، پرسش و پاسخ در مورد کراتینین خون را قرار داده ایم تا به سوالات…
دترولیت دارویی است که برای درمان علائم مثانه ی بیش فعال تجویز می شود. این علائم می…
انتخاب غذا ها و نوشیدنی های مناسب به شما کمک می کنند احساس بهتری داشته باشید و…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه

17:00 - 21:00

یکشنبه

16:00 - 21:00

دوشنبه

17:00 - 21:00

سه شنبه

16:00 - 21:00

پرسش از دکتر